Teleurstellende resultaten in de metalen-sector Een Meesterwerk is zoek Postzegels verzamelen Het graf van Goethe's moeder Geruisloos toneel Wal een Wonderlijke Wereld een Vliegend aquarium Waalwbk heeft zijn nieuwe R.K. RADIO 2 naar ngin tweede blad DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953 Altaar van 18 meter hoog Cirkelgang de verklaring, dezer dagen uit gegeven door de Partij van de Arbeid rept over de uitbreiding der productie die, zonder uitbreiding van het verbruik, zou kunnen lei den tot een afzetcrisis, tot werk loosheid en tot nieuwe ontredde ring. En daarom: „verbetering in het harde lot der sociaal-zwakken, die nog steeds op de grens van het bestaans-minimum leven". Huren Alles gaat beter LAXEER AKKERTJES COlDfNM/DWAY, Munt in de gleuf.... kabel trein rijdt Rugnummers GOLDEN MIDWAY DE luchtledige, waarmede de persoonlijkheid van Toon het laatst werd gesignaleerd, heeft zich na een gevecht met een breed denkend schilder in Montmartre opgelost en is van het toneel ver dwenen .De persoonlijkheid dient de wetenschap nu met ageren te New Yorkse dalingen beïnvloeden Damrak VANMIERLOesZOONO. Met VELPON zie je er geen barsl van! („The Missing Masterpiece") KOP .andbouwer naar zijn ij op het ■Toordstraat, een van de agen. On- n een bot en. Geluk- schade. bezoek im eft aan de emeenschap .ij het zeer ijdens Haar an het land, haar scha- itelde deze onmiddel- aan om uit rtegenwoor- l, tussen 17 om op Za- i te komen, nissaris der vijftig jon- m, ift dit ver aak via de iden jeugd- alle Zeeuw- richtingen onge Zeeu- Landsvrou- jr plaats in de Konin- •t. program, nners voor- H.M. er 13 .1. uit N. Vlaanderen rholen 2 en an ken 11 -story. 3e blauwe en- De klokken IT EN der merkwaardigste ver- h schijnselen vlak na de oorlog was, dat het verzamelen van post zegels een obsessie werd van de jeugd. Dag aan dag zag men op alle hoeken der straten, m alle plaatsen, jongelieden die met el kaar postzegels verhandelden, t zij door ruilen, 't zij door koop en ver koop. De postzegelhandelaren maakten goede zaken. In alle ge meenten van enige omvang beston den bloeiende postzegelverenigin gen. Na twee jaar was het verschijn sel verdwenen. Nu zijn er zelfs Mis siecongregaties, die blijkens hun maandblaadjes deze bron van in komsten niet meer zoeken. Het schijnt wel, dat deze intel lectuele tijdsbesteding met meer bestaat. Dit is natuurlijk slechts schijnbaar. Maar het is ingekrom pen tot die tienduizenden verzame laars, die er altijd bestaan hebben en die binnenkamers hun liefheb berij beoefenen. Want er zijn altijd nog (en gelukkig) mensen, die naar intellectueel tijdsverdrijf zoe ken. Een verschijnsel van de vervlak king is juist, dat nu de massa te ruggevallen is tot minder intellec tuele tijdspassering. Sport in allerlei vormen, bios coopbezoek, vacantiebesteding bui ten eigen omgeving. Natuurlijk behoorde tot het ver schijnsel van die algemene belang stelling in postzegelverzamelen ook de zucht naar een eenvoudige ka pitaalsinvestering. Want goede en perfecte postzegelverzamelingen vertegenwoordigen een zeker kapi taal. Maar zoals kapitaal verzame len (dat is niet direct „rijk wor den") een werk is van lange duur en rustig volhouden, zo is dit ook het geval met de vorming van post zegelverzamelingen, Alleen de vasthoudenden bleven na hun vol wassenheid tot de eigenlijke verza melaars behoren. Zij behielden het genot van het verzamelen, de stille vermeerde ring van hun kennis in de aestheti- sehe waarde der postzegels, de aardrijkskundige en zelfs geschied kundige en sociaal-economische kennis, die men met postzegels ver krijgen kan. Dat dit streven van de jeugd, als een stormwind na 1944 opgestoken, ineens en plotseling is geluwd eigenlijk schijnt weggevaagd, is het duidelijk teken van het vervlakken de dat op velerlei terrein kan ge constateerd worden. En daarbij is uit een economisch oogpunt ook te zien dat de kapitaalsvor ming uit kleinigheden niet meer naar de zin is van de massa. Het bewaren van gebruikte postzegels en die schenken aan allerlei missie congregaties was vroeger een an dere uiting om met kleinigheden over inkomsten te beschikken. Ook dit werk is afgenomenomdat de jeugd minder missiebladen leest en de ouders die ze nog wel lezen óók de zin van de kleine verdien sten aan postzegels-verzamelen kwijt is. En men leest in verschillende missiebladen niet meer de opmer king: „Stuurt zegels" en de reeks van aanbiedingen, van zegels die men bij deze instellingen zich kan verschaffen. Door de achteruitgang van deze intellectuele tijdsbesteding, de on derwaardering van de financiële voordelen aan het verzamelen ver bonden bij de missiecongregaties, ziet men duidelijk hoe over de ge hele lijn een achteruitgang geko men is van de roep: „Verzamelt de brokken!" Ir. J. Voor Dom van Passau T~AE beeldhouwer Josef Henselman, president van de Academie voor Beeldende Kunsten te München, heeft voor de Dom van Passau een 18 m. hoog altaar gemaakt. Hij heeft er ze ven jaar aan gewerkt. Nadat de ge weldige Dom van St. Stephanus te Passau drie eeuwen geleden zijn te genwoordige vorm had gekregen, was men er nog steeds niet in geslaagd de relatief kleine Gothische koorruimte te tooien met een hoogaltaar, dat zou passen bij het in barokstijl gebouwde schip van de kerk. Wie zou daar niet voor zijn? Maar zoekt men het in verhoogde socia le lasten bij het bedrijfsleven, dan brengt dit het bedrijfsleven voor hogere kostprijze... Daar, waar de winstmarge reeds uiterst sterk ge krompen is tot op de grens van het minimum, zal men dus tot prijsstij gingen moeten overgaan. Ook daar voor zal dan de Partij van de Ar beid het verlossende woord moeten spreken als noodzakelijk gevolg van haar streven. Want met de ver' bruiks-vermeerdering zal men het niet opvangen: deze is immers af- hankeijk van de weloverwogen be steding van de tegemoetkoming aan de sociaal-zwakken. Daarom zou de na te streven ver betering ten laste dienen te komen van de gehele Nederlandse bevol king. 1_IET „Petersfriedhof" te Frankfort aan de Main waar de ouders van Goethe zijn begraven, werd reeds in 1829 gesloten. De zich uitbreidende stad heeft er steeds een verder deel van opgeëist. Zo geschiedde het, dat het graf van Frau Aja, de moeder van de grote dichter, zich thans op de speelplaats van een school, tegen de muur van de turnzaal, bevindt. In 1911 had men nog een rond Do risch tempeltje op het graf geplaatst; het werd echter verwoest in de jong ste oorlog. Op het graf wordt thans een nieuw gedenkteken opgericht, hetwelk op 13 September, de 145ste verjaardag van het overlijden van Frau Aja, zal worden onthuld. Het graf van Goethe's vader is onbescha digd gebleven. (Advertentie) als Uw stofwisseling in orde is! Niets beter dan (Acfvertentie) de shag die z'n pure smaak dankt aan de beste tabakken de shag van de zuiverste Amerikaanse melange .en toch maar let peröOgr. ]~NE „Graseckbahn" nabij Garmisch- Partenkirchen, het eerste kabel spoortje met zelfbediening, is dezer dagen geopend. Het verbindt de in gang van de Partnachklamm met het Fortshaus Graseck, een tocht over diepe kloven. Het inwerpen van een muntstuk is voldoende om het spoor tje in beweging te zetten. Het station in het dal ligt op een hoogte van 760 m., dat aan het eindpunt in het ge bergte, op een hoogte van 900 m. LIET „doofstommen-theater" te Dortmund heeft in de twee ja ren van zijn bestaan voor 17.000 doof stommen gespeeld. Het gezelschap van dit theater, dat reeds in twaalf andere steden van West-Duitsland gast-voorstellingen gaf, klaagt reeds over een tekort aan theaterruimte. door duizenden uitverkoren V. <r. BIGGELAAR Co. N.V ROOSENDAAL Levend visje in plastic envelop PSE K.L.M. heeft thans voor het ver- voer van levende vissen plastic- „zakken" in gebruik genomen speci aal om deze spartelende passagiers 'n goede en geriefelijke overtocht te be zorgen. Het is dus in het geheel niet verwonderlijk meer, wanneer een verzamelaar van exotische vissen bij voorbeeld in Zuid-Amerika op zeke re dag via de postbode een doorzich tig plastic zakje in de hand gestopt krijgt met de mededeling „Alstublieft, de bestelde visjes uit het verre Oos ten". Natuurlijk moet men zoveel moge lijk de vissen gescheiden houden en zeer zeker uitkijken, dat geen vecht lustige sterkere en zwakkere broeders in dezelfde „zak" een plaatsje krijgen. Ook in het toevoeren van de vereiste zuurstof is op een handige wijze voor zien, terwijl de vis gedurende zijn reis zijn speciale vissenmenu krijgt opge diend. Heet RUGNUMMERS bij sportgebeurte F)E lang verwachte en vurig be- nissen kunnen toch maar veel geerde koud 2 mum betekenen. Tijdens de vierde ronde heeft New York be 'kmjde iucht- van de Kapitale Dam behaalde rug- van tfljJ maa aan dp hit nummer I, de heer A. Wuyts, de stroom daar een ei eerste prijs. Rugnummer II werd hfttivolf tweede en rugnummer IV werd vier de. De heer Th. van Wijchen torste nummer XIII en dat heeft hij ge weten ook, want de ene pech was beroerder dan de andere. De man, die nummer L (50) had maakte de enige uitzondering. Hij kwam zijn rugnummer het laatst halen, maar was de eerste, die het weer kwam inleveren. Inzicht ste dagen gebukt ging. De hittegolf is een herinnering geworden. Maar wat voor een herinnering. Zij deed naar schatting voor ongeveer 35.700.000 gulden schade. Er zijn verschillende mensen aan de warm te bezweken, enz. De enige lichtzij de aan het geval was, dat het te heet was om te werken. Ideeën IDEEëN van arbeiders in Ameri kaanse fabrieken hebben de be lastingbetalers de kosten van 11 bommenwerpers bespaard. Dat wil zeggen, dat de werklieden door verbeteringen en zo een. be drag van rond f 78.570.000 uit spaarden, die in mindering kon den worden gebracht op de te gen Maurice Chevalier. Deze bra- beffen belasting. De arbeiders zijn QOK de huurverhoging en lasten verlaging komen ter sprake in de P.v.d.A.-verklaring. Het is merkwaardig dat men een schei dingslijn trekt tussen huiseigenaren enerzijds en „loontrekkenden, hen die van pensioenen, sociale uitke ring of kleine renten leven" ander zijds. Aan deze laatste categorie moet volgens de verklaring evenzeer gedacht worden als aan de huis eigenaren. Dat spreekt vanzelf, Ieder kent de nood van hen, wier premies betaald werden in de voor oorlogse tijden en wier renten en pensioenen na de ontwaarding van het geld werden uitgekeerd. Maar men moet wel in het oog houden, dat onder deze sociaal-kwetsbaren er velen zijn, die hun spaarcentjes in een huisje hadden vastgelegd en hun rente in de vorm van huren trekken. Huren,, die soms ver be neden de normale rente-opbrengst liggen (terwijl de hypotheekhouder wèl zijn volle procent trekt!), en waardoor het herstel en onderhoud van woningen na de oorlog nood gedwongen werd stopgezet. Onge verfd hout gaat rotten en verval brengt nieuw verval tot het onher stelbare toe. Daardoor heeft 't na tionale vermogen alreeds een fer me klap gekregen, al heeft de so cialistische heer In 't Veld dit mis schien niet beseft. Wekelijks beursoverzicht van 3 t.m. 9 September 1953 ^'u^saer(s' bisschop van 's Hertogenbosch, heeft Dinsdag de n„uCil„Sf 1,1feg,en.1."s verricht van het prachtige nieuwe dr. Moller- ge te Waalwijk, dat een R.K. H.B.S. en een Middelbare Meisjes school omvat. IN de afgelopen berichtsperiode heeft de New Yorkse beurs zich vrij goed gehouden. De sterke koersdalingen, die in de voorafgaande weken vielen waar te nemen, zijn de laatste dagen niet meer opgetreden. Wel blijven de beleggers terughoudend gestemd en in een voorzichtige houding volhar den. Het ontbreekt in de vakbladen mo menteel niet aan uitgebreide uiteen zettingen, waarin het verloop van de conjunctuur wordt besproken. Ieder een herinnert zich de ernstige crisis, die in 1929 met een scherpe daling op de New Yorkse beurs begon. Het streven cm een diergelijke ramp te vermijden, maakt dat niet alleen de belegger, maar ook de bedrijven zich zoveel mogelijk trachten te wapenen tegen een teruggang, die dezelfde he vigheid zou kunnen aannemen. Het is daarom zeer goed mogelijk, dat de terugslag, die velen verwachten, dit maal geen scherpe vormen zal aan nemen. HET DAMRAK QP de Amsterdamse beurs kan men zeer goed mei-ken, dat de Ameri kaanse effectenbeurs thans de toon aangeeft voor het koersverloop hier te lande. Dat niettegenstaande de on zekerheid de leidinggevende fondsen en vele andere waarden in de indus triële sector in koers konden stijgen, pleit voor de goede ondergrond van het Damrak. Wel is het te verwach ten, dat een verdere daling te New York haar invloed zal doen gelden op de Amsterdamse beurs, doch dit zal in belangrijk mindere mate ge schieden. omdat wij niet die scherpe koersstijging hebben meegemaakt, die in Amerika na Korea is waargeno men, en hier te landen de koersen eerder zijn gedaald. Bovendien brengt een economische teruggang daling van grondstoffen- en goederenprijzen met zich mede, bij onze industrieën, die op de invoer van de meeste grondstof fen zijn aangewezen, slechts gebaat zullen zijn. Het succesvolle verloop van de Duitse verkiezingen had een stimule rende werking op de koersontwikke ling, en wel speciaal voor bier te lan de genoteerde Duitse obligaties en voor aandelen van die bedrijven, die over belangrijke deelnemingen in Duitsland beschikken. Zo konden aandelen A.K.U. deze week ruim 5 punten monteren en Kon Ned. Hoog ovens ruim 6 punten. HILAIRE BELLOC METALEN Dordt, Verenigde Nederl. Rubberfa brieken, Chemische Fabriek Naarden, Kon. Ned. Gist en Spiritus, Machine fabriek Breda, Gouda-Apollo en Carp's Garenfabriek. De beleggingsmarkt was prijshou dend gestemd. De premieleningen konden verder in koers aantrekken. (Advertentie) TN de industriële sector trok het te leurstellende jaarverslag van Roup- pe van der Voort de aandacht. Het is voornamelijk te wijten aan de prijs daling, die in Augustus 1951 een aan vang heeft genomen en zich in 1952 heeft voortgezet, die vooral op de loodmarkt en op de markt voor ijzer en staal, die tot vrij aanzienlijke ver liezen op de voorraden heeft geleid. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de maatschappij besloten heeft dit jaar geen dividend uit te keren op de ge wone aandelen. Wel ontvangen de pre ferente aandeelhouders onveranderd 7%. Bij de IJzer en Staalgieterij v.h. Ubbink en Co. is de over 1951 behaal de en toen gereserveerde winst ad bij na f 77.000 in 1952 in een verlies om gezet, dat na diverse afschrijvingen o.a. op de deelneming in de Ned. Amerikaanse Fittingfabriek circa f 335.000 bedraagt. Evenals het vorig jaar wordt dit jaar wederom geen di vidend uitgekeerd. De Emballagefabrieken en Hout handel behaalde een practisch onver anderde winst. Het dividend werd on veranderd op 8%% bepaald. Vervolgens heeft Van Nelle beslo ten haar dividend van 7% op 5% te rug te brengen. Het verslag van deze vennootschap is niet geheel duidelijk. De beschikbare winst toont een ver meerdering van 3 ton t.o.v. het vorig jaar, maar in het bedrijfwordt dit jaar gehouden ruim f 295.000, waar toe men waarschijnlijk is overgegaan met het oog op de nog steeds niet fraaie liquiditeitspositie. BEVREDIGEND Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN MA deze teleurstellende resultaten- 'opsomming verdienen de tussen tijdse mededelingen, door diverse Ne derlandse bedrijven in de afgelopen weken gedaan, vermelding, in het al gemeen kan gezegd worden, dat deze mededelingen zodanig zijn, dat de in dit lopende boekjaar te behalen re sultaten bevredigend beloven te wor den. Dit geldt o.m. voor Meelfabriek der Nederl. Bakkerij, Lettergieterij Amsterdam, Electromotorenfabriek OBLIGATIES: 1/9 '53 3 Ned. '62-'64 99 9/16 3-3 1/2% Ned. '47 98 3/8 3 Ned. '47 (dol.l.) 95 7/8 3 Ned. '37 96 1/2 3 Ned. Inv. cert. 99 3 Gr .boek obl. '46 97 1/2 3 N.-Indië '37 A 97 3 3/4% Ned. '53 I 102 5/8 AANDELEN: A'damsche Bank 169 1/4 R'damsche Bank 164 Twentsche Bank 165 1/4 Nationale Handelsb. 115 1/4 Ned. Handel-Mij. 159 Alg. Kunstzijde Unie 166 14 v. d. Bergh's Jurgens 275 1/2 Machinefabr. „Breda" 1181/4 Van Gelder Zonen 160 1/2 Unilever 1915/8 Holl. Kunstz. Ind. 86 1/2 Ned. Kabelfabr. 219 1/4 Gem. Bez. aand. Phil. 173 1/4 Kon. Ned. Hoogovens 1751/4 Wilton Feijenoord 179 Int. Gew. Betonbouw 145 Internatio 150 Billiton Mij U 218 Kon. Petroleum 319 1/4 Rub. Cult. Mij. A'dam 93 Bandar Rub. Mij. 97 Holl. Amerika Lijn 134 3/4 K. N. St.b. Mij. N.B. 130 1/2 Ned. Scheepv. Unie 128 R'damsche Lloyd 125 Kon. Java-Ch. Paketv. 1141/4 V. Vorstenl. Cult. Mij. 20 1/2 Handelsver. A'dam 106 1/4 Ned. Ind. Suiker Unie 83 Deli Mij. 98 1/4 Deli Batavia Mij. 158 Senembah 84 3/4 AMERIKAANSE FONDSEN: (Certificaat van Aandelen): Anac. Copp. Mining C. 33 Bethleh. Steel Corpor. 47 1/2 General Motors 55 3/4 International Nickel 39 Rep. Steel Corporation 44 3/8 Unit. St. Steel Corp. 35 5/8 Cities Serv. Company 80 Shell Union Oil Comp. 701/4 Tide Water Ass. Oil C. 20 5 8 Southern Pac. Comp. 39 1/4 Union Pac. Railr. C. 104 ve liedjeszanger krijgt op alle mo gelijke manieren tomaten naar zijn hoofd gegooidzelfs als hij niet zingt. De Parijzenaren zijn nu mede door het optreden van andere Nederlanders tot het inzicht gekomendat onze land genoten een hoge culturele inslag hebben. Ze verlenen daarom van nu af een belangrijke reductie op de toegangsprijs voor musea en wijnkelders. Handig nu verder gaan redeneren en hebben bij elkaar gefilosofeerd, dat die bommenwerpers weer voor honderden milliarden kapot kun nen gooien, zodat de zaak. toch in evenwicht blijft. Een simpel voorbeeldje van tijdsbesparing in een grote fa briek was de suggestie van een daar werkende jongste bediende, die zei, dat het veel voordeliger was noten allemaal op dezelfde manier van de dop te ontdoen. Rekenaars hebben nu uitgezocht, ]~)E tuinman, die te werk was dat dit inderdaad per jaar gesteld in de uitgestrekte - boomgaard van de Gouverneur van Tennessee werd in de ge vangenis gezet, omdat hij stil letjes appel-brandy stookte in de garage. Hii maakte die van door de politie gearresteerd, nadat - 1-Jno Inner nn oon Hvnncnp appels, die hij uit de tuin van de gouverneur stal. laadje houdt Geen vakman pEN inbreker, die zich zelf op- sloot in een café werd gisteren Abuis 8 9 '53 99 5/8 97 13/16 96 96 3/4 99 97 7/8 97 9/16 102 5/8 169 5/8 164 166 1/4 115 159 171 1/2 274 3/4 117 1/2 159 5/8 192 1/2 87 1/2 222 174 1/2 181 1/2 179 142 1/2 151 223 1/4 323 94 3/4 104 134 1/8 129 1/4 129 125 1/4 114 1/2 20 5/8 106 3/4 80 95 3/4 153 85 1/2 33 1/2 48 1 '2 56 11/16 39 1/4 44 7/8 36 3/8 78 69 7/8 21 3/8 40 1/8 102 1/8 hij daar 12 uur lang op een droogje had gezeten. De ondernemende in breker verschafte zich toegang tot de herberg door een ijzeren tralie door te zagen. Hij sjouwde zo'n beetje door het huis, verzamelde al I UISTERAARS, die inschakelden het geld, dat hij kon vinden, doch op het programma van luchtige, bemerkte dat hij minstens nog een lichte amusementsmuziek van de tralie moest doorzagen, wanneer hij B.B.C., stelden vast, dat men daar- er ten minste weer uitwilde. Jam onder opeens scheen te verstaan mer genoeg had hij zijn vijl buiten een loodzware uitvoering van de laten liggen. somberste grafmuziek, die men had Omstreeks de middag bemerkte kunnen opscharrelen. De luisteraars een poiitie-agent een hand, die zich °P» omdat het zo gek om de vensterbank klemde. Hij (Advertentie) belden niet staat, wanneer ze aan de andere kant van de lijn zeggen, dat dit juist een geslaagd nummertje is van de brave Armstrong. Maar na 9 minu ten bleek het abuis toch. De B.B.C. meldde toen, dat men de platen had verwisseld, dat nu de goede kwamen en of men het breed wilde zien. Drukker "TIJDENS de trekking van een lo terij in Kopenhagen meldden zich twee prijswinnaars voor de hoofdprijs: een auto. Beide heren waren in het bezit van een zelfde lotnummer. Bij onderzoek bleken beide loten echt te zijn. Slechts de nummermachine van de drukker had zich vergist. Maar voor men dit ontdekt had waren heide prijswin naars slaags geraakt, omdat de een de ander voor oplichter uitmaakte. Toen de bond van boeren, die de loterij had georganiseerd beide prijs winnaars ging vertellen, dat ze hei den een auto zouden krijgen moes ten ze in het ziekenhuis zijn. Beide winnaars zijn nu weer dikke vrien den. greep de hand en vroeg „Wat is ar aan het handje?" „Een inbreker", zei de inbreker. „U hoeft daar niet zo'n drukte over te maken, want ik kan er toch niet uit". De agent liet de inbreker uit via de voordeur. Hij sloot hem daarna echter weer op in een kamertje, waar hij al weer niet uit kan. Aanpakken 1~\E Engelse echtgenote van een Braziliaans zakenman werd gis teren voor de rechtbank te Rick- mansworth beschuldigd van zware mishandeling, waarmee gemelde Braziliaan goed was geweest. Hij was op en top beschadigd na de vechtpartij met zijn lieve vrouw. Maar voor de rechter bleek, dat het helemaal niet haar bedoeling was geweest haar man zo ernstig te ver wonden. Zij had de ruzie alleen maar uitgelokt om de stootkracht van haar vuisten te beproeven. Haar man wilde echter met geen geweld knock out. Vandaar. VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1953. Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7,15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. k.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. vrouw; 9.35 Strijkork.; 10.00 Gram.; 10.55 Gram.; 11.00 V. da zieken; 11.40 Kamerkoor; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Lunchconc.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en Kath. nws.; 13.20 Act.; 13.25 Orgelsp.; 13.45 V .d. vrouw; 14.00 Kamerork., klein koor en sol.; 14.20 Parijse liedjes; 14.50 Gram.; 15.20 Kamerkoor, ork. en sol.; 16.00 V. d. zieken; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Kinder koor; 17.30 Symphonette ork. en theater koor; 18.00 Mil. progr.; 18.10 Lichte muz.; 18.30 Twents progr.; 18.52 Act.; 19.00 Nws.; 19.10 Regeringsuitz.„Verklaring en toelichting". 19.30 Gram.; 20.25 De ge wone man; 20.30 V. d. jeugd; 21.05 Gram.; 21.35 „Schijnliefde", caus.; 21.50 Prome- nade-ork.; 22.25 Pianoduo; 22.45 „De leek en de Liturgie", caus.; 23.00 Nws.; '23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 Nws.; 7.13 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.45 V. d. huisvrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 V. d. kleuters; ZO G0E0 LIIMT VELPON VR&AG DE JUISTE SOORT VPRO: 10.00 „Thuis", caus.; 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Gram.; 10.45 Blokfluit: 11.00 Voordr.; 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Sport en prognose: 12.48 Gram.: 12.57 V. d. vrouw; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. en gram.; 13.30 Lach te muz.; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Viool en cello; 14.50 Voordr.; 15.10 Gitaarspel; 15.30 Orgel en piano. VARA: 16.00 Gram.; 16.30 Muz. caus.; 17.10 V. d. kind.; 17.40 Hawaiianmuz.; 18.00 Nws.; 18.15 Felici taties; 18.45 „Inclusief of exclusief", vraaggespr.; 19.00 Kinderkoor; 19.15 Ra dio-Reiswijzer. VPRO: 19.30 „Wat wij Vrijzinige Protestanten geloven", caus.; 19.50 Ber.; 20.00 Nws.; 20.05 „De Verenig de Naties", caus.; 20.15 Declamatie en piano; 20.30 „Europa één", caus.; 20.40 „Verdraagzaamheid", caus. VARA: 21.00 „Tempo Giusto"; 21.45 Internat. Arbeids liederen; 22.00 Buitenl. overz.; 22.15 Dans- muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus,; 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws.; 23.15 Orgelsp.; 23.40—24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams), 324 m. 11.46 Omr.ork.; 12.30 Weerber.; 12.34 Vlaamse liederen; 13.00 Nws.; 13.15 Orgelsp.- 14.00 Gram.; 14.40, 14.45 en 15.30 Idem; 16 00 Ork.cenc.; 17.00 Nws.; 17.10 Strijkkwar tet; 17.50 Gram.; 18.10 Voordr.- 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws - 19 40 Lichte muz.; 20.00—23.00 „11 Dibuk" opera. BRUSSEL (Frans), 484 m. 12.10 Gram.; 13.00 Nws.; 13.10, 14.00, 15.00 en 16.00 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 18 30 Viool en piano 18.50 en 19.00 Gram.; 19.45 Nws.; 20.00 Gram.; 20.30 Omr.ork - 22 00 Ï?ïn \t 22,10 Kamermuz.; 22.40 Gram.; 22.50 Nws. 20) Dof herinnerde hij zich, dat het zijn plicht was, zijn dure plicht, zijn c ir te sluiten. Hij draaide de sleutel om, viel op zijn rommelig bed en gleed heer in de vergetelheid. In die staat, die voor hem de beste was, laat ik hem liggen, om, terug te keren naar een rijkere en dus ook betere wereld. HOOFDSTUK X Daags nadat hij lady Norbolt zo mep had teleurgesteld, kwam Sir Henry Bensington 's middags laat op zijn kantoor, omdat hij te lang met Lord Birmingham in de Ritz had ge luncht. Lord Birmingham had het nieuws al gehoord, want de kleine Ardee had het aan Elless verteld en die aan de Douairière, die het Smith- son niet onthouden had; die had het de chauffeur verteld en die had het de chauffeur van Lord Birmingham verteld, die het aan Lord Birmingham Vf- j kad' 0mÓ3t Lord Birmingham altijd graag van die leuke kleine nieuwtjes hoorde. Hij was begonnen: Een gek geval, vindt u niet, ■Rylord, met dat schilderij van Sir Henry!" En Lord Birmingham had grote pret gehad en bij zichzelf ge mompeld: „Wat een lepe duivel!" Hij de°?nnü ?\-to?n hy te™greed van de lunch, of hij het geval niet te be handelen zou krijgen en hij had er uur, in het behaaglijke gevoel, dat alles goed ging en alles goed zou blijven gaan. Met die punctualiteit, die alleen goedgedrilde ongelukkigen in acht nemen, zou Goatcher zich mel den. Dat was nog nooit anders ge weest. Maar het was nu vijf minuten over vijven tien minuten geen telefoon. Henry Bensington begon te denken aan verschillende moge lijkheden. Veronderstel, dat Goatcher aangevallen was? Ontvoerd? Veron derstel eens, dat hij er met het schil- rv^Rmisfnatn^' MaaF.legen sil' Hen- derij vandoor gegaan was? Neen, zo ry Bensington was^ hij heel vriende-1 dom kon hij niet zijn. Want dan zou- het ellendige bed kon zien, dat niet opgemaakt was, stond een nijdige huisbewaarster, Als u soms die vent Goatcher zoekt, die is weg", zei ze. Hoe bedoelt u, weg?" Wat ik zeg, weg! Ik weet niet, wie u bent. Ik heb u hier nog nooit gezien". Ik ben de man, die u de huur stuurt", zei Henry Bensington rustig. Die arme meneer Goatcher werd door mij onderhouden". Het maakt haar niet vriendelijker. lijk geweest en hij had prettig met hem geluncht. Hij ging nu naar een b-spreking, die hij op die middag had gezet en Bensington ging terug naar zijn zaak en kocht onderweg het avondblad van Holloway. Holloway had het erg goed gedaan, oals zij afgeproken hadden. Het was uitstekend. Daar was de vette kop (zoals ook afgesproken was), dat er ongelukkig genoek geen foto van het schilderij was, hetgeen het dubbel moeilijk maakte, het terug te vinden den ze hem dadelijk vinden. Half zes en nog geen boodschap. Dit was erg. In al deze jaren had Goat cher nooit ontbroken. Hij was abso luut precies op tijd geweest, vóór de tijd, waarop hij vrij was, aan de rol te gaan. Henry Bensington wachtte, tot zas. "Ui- sloeg en half zeven. Toen nad hij zijn besluit genomen. Er was nu geen kwestie van, zijn auto te ne men Hij zette een zachte vilten hoed °P;,"fi diep in zijn ogen trok, Hij stopt nu even om ook Borstal's i zette de kraag van zijn las oo eine avondblad te kopen. Die had gedaan te voet naar het station Dover Street of er een Europese oorlog dreigde ol van de ondergrondse, van de ande-e een grote moord gebeurd was. En omdat er geen foto van het schilderij kon zijn, was er een portret van Sm Henry Bensington, dat misschien der tig jaar oud was en dat hem sterk flatteerde. Hij wachtte od zijn bureau tot vijf kant weer een eind te voet van sta tion Holborn en kwam zo in Mun- ning's Rents. Hij ging de smerige stenen trappen op: hij kende de weg hij was er een paar keer geweest. En op de zesde verdieping voor de open deur van Goatcher's kamer, waarin je dan bedacht hij zich snel en stak hem weer weg. Neen, dat was niet goed. „Nu", zei hij. ((Ik vraag u niet, de politie erin te moeien". Ik wil niks met de politie te doen hebben!" zei de vrouw nors. Henry Bensington keerde zich om, ben! Hoe zeer de kunsthandelaar, ook I dit soort onder2oek k gebruiken teleurgesteld was, toch moest hij m ni„ hii r seoruiKen. nkan u!i h,s Dle zou "D aan net werk zetten en ze moesten dan naar North Merton op de manier, die hij voor hen zou zichzelf lachen. Hij had graag met een tegenstander te doen, die zijn gelijke was. Nu hij het raadsel had opgelost en hoe simpel was het! het aut- zonder nog iets te zeggen. Hij daalde i wcord was altijd simpel, als je het de stenen trappen zwijgend af en zij eenmaal gevonden had; dat had hij keek hem na. Ze vond het vervelend, altijd gezegd was de weg aange- zo'n deftigen meneer niet te helpen, maar ze moest niets hebben van po- litie-onderzoek. Neen, ze zou maar niets doen. Ze wachtte, tot ze hem wezen. Maar hij moest zich niet al te erg haasten. Hij moest er,iver nadenken vaststellen. Daar had je Appleton, die hij tegen een goed salaris uit de politiedienst in de zijne had doen overgaan. Zes maanden geleden had hij nog een uit stekend stuk werk gedaan met be trekking tot een Russisch miniatuur. Nu, de huur kun je me nu weldoor de poort uit de donkere hof geven", zei ze uitdagend. „Want hij heb alles meegenomen, wat ie had. Niet dat dat veel was! Hij mot er een pakkie van gemaakt hebben. Zo ver ik weet, had ie een overhemd en twee paar sokken en een paar schoe nen. Hij is vort, hoor! Maar hij heeft niks meegenomen, dat niet van hem was!" Henry Bensington gaf het geld van de huur zonder iets te zeggen. Hebt u er geen idee van, waar ging ze terug hoorde gaan en da naar haar eigen hol. Het was misschien een honderd ?0etf0zichfIf ledeJe bijzonderheid van vijftig yards van Munning's Rents en volgen zetten, misschien twee honderd van het sta-Hij moest op een of andere manier tion van de ondergrondse, dat de te weten zien te komen, hoe North hersens van Sir Henry Bensington Merton House eigenlijk in elkaar zat. een conclusie waren gekomen. Hij moest ontdekken, waar Delgairn iicasii ii. cjLij mucöL eirivci i'c'unineii Dni,.i,,n -• hoe hij de zaak aanpakte. Hij moest f®1!1S? vgewonf.«sal?.ris had hij zorgvuldig zijn plan maken. - hu t™ il gekregen In plaats van de ondergrondse te ^iJ ken nu ook een behoorlij- nemen, ging hij langzaam te voet f fZ°" Z1Jn werk door de stad en hij besprak grondig z"n' naart darp te Saan en vandaar 1 - uit moest hij dan trachten te weten te komen, wat er met he* Meester werk gebeurd was. tot Dan had je Ranford, die niet zo leep was, maar die beter was in het huis zelf. Hij was al twee keer ergens livrei-knecht geworden en beide ke ren met succes. Het zou Henry Ben sington niet verwonderen, als hij vroeger livi-eikneeht geweest was, vóór hij zijn tegenwoordige betere werk begon. Ja. dat was het beste! Ranford moest zorgen in het huis Nu was alles duidelijk! Delgairn zat het kon nebben opgeborgen. Er zou- er achter. Er was maar één mens, die den daar waarschijnlijk heel wat op het ogenblik hongerde en dorstte plaatsen zijn, waar je iets kon opber- naar het schilderij om het ding zelf. gen. Misschien was het niet eens in hij heen is?" vroeg hij, terwijl hij niet om het te laten zien of te ver- North Merton House, maar bij fami- haar met zijn strenge ogen aanstaar- kopen, maar om het te hebben. Er lie of bij een goede kennis, die in de. „Weet u niet, wat hij gewoon was? was er maar één, die het een tijdje het complot zat. Dan kwam Bensing- diens* te 'nemen en SAnnlè'ton^mn^f Weet u niet, waar men hem misschien stiekum zou willen hebben. En Ben- ton nog op een andere goede gedachte. in de" dornsherhertr hlHvoü re, zou kunnen vinden?" I sington kende het mensenhart vol- Als het geval met bekwame spoed doen of hii scolder i» Ze schudde het hoofd, terwijl ze de doende om te weten met hoeveel behandeld moest worden, was het 't enkele shillings in een vuile zakdoek j felheid de ondergane krenking hem beste, als er meei koppen hun best knoopte, die ze in de zak van haar deed wrokken. op deden, al was dan altijd het ge schort stak. j Delgairn steeg in zijn achting. Hij vaar, dat meer mensen de kans ->p Automatisch nam Henry Bensington i had hem daar niet voor aangezien, verraad vergrootten zijn portefeuille uit zijn zak, maar Dan moet hij alles bespionneera heb-1 Hij had twee agenten, die hij voor doen, of hij schilder was en in de herberg logeren en dan moest Ran ford ervoor zorgen, op de een of an dere manier bij de jonge Delgrain inwonend te worden. Wordt vervolgd.

de Stem | 1953 | | pagina 2