CONFLICTEN TUSSEN JAPAN EN Z.-KOREA Een 35 eeuwen oud graf te Alphen r Eiland Takesjima de inzet Myxomatose nadert de grens Twee Westduitse ministers van Buitenlandse Zaken? Bijzonder gaaf exemplaar Scherpe nota s gaan over en weer Het Koninklijk Paar bezoekt de hoofdstad Een heel oud zeer KVP-stoottroepen Grote Benelux- conferentie Vlucht voor de Nijl, het water staat op de drempel Z.H. heeft lichte ongesteldheid Bulgarije wil lid van VN worden Pool vroeg asyl Deverel-urnen Minder werklozen DIVISIE-SAMENVOEGING IN NAVO H-bom explosie DAGBLAD VOOR ZEELAND Er DREIGT EEN BREUK TE KOMEN in de totdusverre be trekkelijk vriendelijke verhoudingen tussen Zuid-Korea en Japan. Twee conflicten zijn er gerezen, die indirect voortkomen uit de bij de Zuidkoreanen ingegroeide angst voor Japanse uit- breidingspolitiek. In een scherpe nota heeft de Zuidkoreaanse re gering de Japanners ervan verwittigd, dat het eiland Takes jima, tachtig mijl uit de Zuidkoreaanse kust, tot haar gebied behoort. Verder is bepaald, dat het zeegebied, zestig mijl uit de kust, onder Zuidkoreaanse souvereiniteit valt. Zowel de nota als dit besluit hebben wolken aan de politieke hemel doen rijzen. Konijnen sterven bij honderden In October Nederland neemt al maatregelen HERFST Talrijke speculaties Pauper-millionairs krijgen het warm „Leeckenpraet" over belangwekkende vondst Directeur van „De Schelde" had auto-ongeluk Zeeland, laagste cijfer Belgen onder Duits commando Baby-show in Uitwierde y3e JAARGANG No. 20822 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, ^dmi- nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hootd- redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad. C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J- M. H. B. L. de Rechter, L. J. v. t W***e"de' V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per tewartaal. per post t 8.15, per week .uitsluitend bij met-post- bestell1 0 42 Incasso wordt berekend. Losm nummers 13 cent Postrek. no. 278841. Voor CodKoningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3U per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor d7 Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35L STAFCHEFS VAN ARABISCHE LANDEN VERGADEREN y\E STAFCHEFS van de Arabische O legers zijn de vorige week in Cairo bijeen geweest, om een Egyptisch voorstel tot oprichting van een fede raal hoofdkwartier van een Arabisch leger in de Suez-kanaalzone, te be spreken. Dit voorstel is, zoals nu bekend wordt verworpen. Wel had men in beginsel besloten, dat het voorgestelde federale leger uit 152.000 man zou be staan. Men verwierp het Egyptische voorstel uitsluitend op technische gronden, in verband met het Israëli sche gevaar. Waarnemers geloven, dat 'de stafchefs hebben besloten zich te verzetten tegen aansluiting van Ara bische staten bij enig toekomstig in ternationaal gemeenschappelijk vei ligheidspact. In Cairo werd gisteren verder be kend gemaakt, dat Egypte nog niet met de Engelsen tot een accoord is gekomen over de Suez-kanaalzone. 8TASSEN, de directeur van het Ame rikaanse „Bureau voor Buitenlandse Operatics" heeft gezegd, dat de Euro pese landen in het komende jaar waar schijnlijk weinig of geen economische hulp meer nodig zullen hebben. MOSSADEGH is in de nacht van Dinsdag op Woensdag van de offi ciersclub overgebracht naar de ge vangenis van Soeltanabad, negen km. van Teheran. IN AUSTRALIë zal de inkomstenbe lasting waarschijnlijk met 12(4 pro cent omlaag gaan. De omzetbelasting wordt gedeeltelijk afgeschaft. DE STAATSMIJNEN in Limburg heb ben in 1952 ongeveer 7.5 millioen ton steenkolen gedolven. De totale omzet beliep f 431-millioen. IN ANTWERPEN is een nieuwe olie raffinaderij geopend, die een produc tie-capaciteit van 1 1/4 millioen ton benzine per jaar heeft. DE AMBONESE leiders, die in Ne derland asyl zullen krijgen, arriveren vandaag op Schiphol. IN PAKISTAN zijn veertig bruilofts- gangers verdronken, toen de boot waarmee zij een tochtje op de rivier maakten, omsloeg. N de nota inzake Takesjima, dreigt de Zuidkoreaanse regering met maatregelen, indien er Japanners op 't eiland zullen landen. Dit was het ant woord op een Japanse nota, waarin werd gezegd, dat Takesjima tot Japan behoort. De twist, die nu weer op vlamt, dateert al van de tijd, dat de Verenigde Naties het eiland niet op namen in de verdedigingszone in het zeegebied rondom Zuid-Korea. Een woordvoerder in Tokio zei gisteren, dat de betrekkingen tussen de twee landen, slechter zijn dan ooit, sedert 1945. MAATREGELEN LIET Zuidkoreaanse besluit, een zes- 1 tigmijls-zone te creëren, heeft ook moeilijkheden veroorzaakt. Drie Ja panse vissersschepen, die zich in dit zeegebied bevonden, werden door de Zuidkoreaanse marine in beslag geno men. Zeven-en-twintig andere Japan se vissersboten werden begeleid naar de grens van het verboden gebied. Volgens berichten uit Japan, is er bij één en ander geschoten. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Ja pan heeft inmiddels kleinere marine vaartuigen naar de zestigmij lszone gezonden. Reeds 142 clubs gevormd £)E K.V.P. heeft in de afgelopen maanden 142 pelotons „Stoot troepen" in slagorde weten op te stellen, en de tijd is niet ver meer, dat deze doorknede vechtjassen van zich zullen doen spreken. „Stoottroepen" zijn in dit verband moderne en deskundige propaganda- clubs, met een gemiddeld aantal le den van twaalf. In de maand Sept. zal het recruteren van deze troepen met extra aandacht ter hand worden genomen, opdat de partijleiding hen kan inzetten bij de voorbereidingen voor de verkiezingen voor de Provin ciale Staten. De stoottroepen worden theoretisch geschoold door prof. dr. A. M. J. Chorus. 8 October zal er in Brussel een bijeenkomst worden gehouden van het ministeriële comité der Benelux- landen. In dezelfde maand hoopt men de grote conferentie over de Benelux te houden. Het ministeriële comité bestaat uit de ministers van Buitenlandse Zaken, van Economische Zaken en van Finan ciën der drie landen. Aan de grote Benelux-conferentie zal een groot aantal ministers deelnemen. Vele des kundigen zullen hen met raad en daad bijstaan. U\E KONIJNENZIEKTE „Myxoma- tose", die Europa is binnengeko men, doordat een Franse arts de ko nijnen op zjjn landgoed met entstof besmette, is overgeslagen naar België en dreigt binnenkort ook in Neder land, met name in Noord-Brabant, slachtoffers te gaan maken. Wij hebben onlangs uitvoerig ge schreven over het ontstaan en de ge volgen van een Myxomatose-epidemie, waarbij wij erop wezen hoe moeilijk het is een eenmaal begonnen epidemie tot staan te brengen. Nu zijn in West- Vlaanderen de eerste konijnen aange troffen, die aan de gevreesde besmet telijke ziekte waren gestorven. Bij Grembergen, dat dicht bij Antwerpen ligt, en in de buurt van Mol, slecfets 20 kilometer van de Nederlandse grens, vond men eveneens slachtoffers van de Myxomatose. Niet alleen wil de, doch ook tamme konijnen ster ven, wanneer ze besmet zijn. SLAGVELD TN België zijn de gevolgen zeer ern stig. De bossen van Houthulst zijn in een waar slagveld herschapen, waar de dode konijnen bij honderdtallen verspreid liggen. De ontmijningsdienst van het leger heeft men moeten in schakelen om de kadavers, die een ge vaar voor de volksgezondheid vor men, op te ruimen. De gevolgen voor de jachtsport, en daardoor voor de fabrieken van geweren en munitie, zullen zich weldra doen gevoelen. Men voorspelt, dat er volgend jaar geen konijn meer in de Kempen zal zijn te vinden. De besmetting grijpt razend snel om zich heen. België en Nederland overwegen de import van entstof uit Parijs. Met deze stof zou men de konijnen in elk geval de tamme immuun tegen de ziekte kunnen maken. QISTEREN hebben H.M. de Konin gin en Z.K.H. Prins Bernhard voor enkele dagen hun intrek geno men in het paleis op de Dam in de hoofdstad. Overal ontmoette het koninklijk paar, dat zich in een met vier paar den bespannen calèche reeds 's mid dags naar de tentoonstelling „De Gou den Poort" begaf, grote geestdrift. Rijen dik stonden de toeschouwers VAN DE „HELIPORT"' in Rotter dam vertrekt vandaag een helicop ter, waarin een pas getrouwd bruidspaar plaatsen besproken heeft. De reis van de jongge trouwden gaat naar Brussel. Dit is voor het eerst in de geschiede nis, dat een huwelijksreis per hef- schroefvliegtuig wordt gemaakt. GRAAF JEAN de Marguenat, die in de buurt van Nice woont, heeft be zoek gehad van dieven. Deze hebben juwelen ter waarde van een ton ge stolen. BIJ RIJSWIJK en ook in de buurt van Den Haag en Delft zullen weldra proefboringen beginnen naar mogelijk aanwezige olieputten. Op het Scheve- ningse strand wordt trillings-onder- zoek verricht, om het beloop van on dergrondse steen- en kleilagen te be palen. DE PARTIJRAAD van de K.V.P. gaat op 10 October in Utrecht verga deren. De ontwerp-reglementen op de voorbereiding der Statenverkiezing komen dan in bespreking. Ook het ontwerp-provincieprogram voor 1954 zal de nodige aandacht krijgen. DE K.L.M.-LIFTMASTER, welke gaat deelnemen aan de Christchurch-race op 8 October, zal in de handicapklas se als eerste starten. De machine krijgt het startsein dus persoonlijk van de hertog van Gloucester. DE ALGEMENE RAAD van de Britse vakbeweging heeft besloten tot een politiek, gericht op vertraging van 't nationalisatieprogram. HET FRANSE bataljon in Korea zal uit Korea worden teruggetrokken. Er blijft slechts een symbolische troe- penmacht achter. Bepaalde elemem ten van het bataljon gaan naar In- do-China. (Advertenties Weersverwachting, vanavond: geldig tot Zwaar bewolkt met enkele bui- en, maar ook verspreide opklarin- gen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde Noord- westelijke wind. Iets kouder dan gisteren. Vandaag: Zon onder 19.07 uur. Maan onder 19.14 uur. Morgen: j Zon op 6.07 uur. Maan op 9.41 uur. langs de route welke de calèche volg de. Van de meeste huizen wapperde het rood-wit-blauw. Een vrolijk schouwspel bood 's middags de Dam, waar behalve een erewacht van stu denten, ook de hoofdstedelijke politie- kapel stond opgesteld. Toen het ko ninklijk rijtuig en de volgkoetsen voor het paleis stopte, en liet vorstelijk paar was uitgestapt, speelde de ka pel het Wilhelmus. Even later ver schenen koningin en prins op het bal- con, om een daverende ovatie in ont vangst te nemen. Het water van de Nijl, heeft, bij het dorpje Blonde Island, in de provincie Guiza, ten Zuiden van Cairo, een op pervlakte van 800 hectare overstroomd Per boot worden de inwoners van het dorpje geëvacueerd. De bewoners van de oevers van de Nijl, zijn zulke jaariykse overstromingen gewend, en blyven er rustig onder. Zij weten, dat het Nijlwater vruchtbaar is, en een nieuw laagje klei op het land zal achterlaten. pOLITIEKE waarnemers in Bonn opperen op het ogenblik de moge lijkheid, dat het Westduitse kabinet, wanneer dit eenmaal is gevormd, naar Nederlands model twee ministers van Buitenlandse Zaken zal krijgen. Men neemt aan, dat Adenauer voor wiens buitenlandse politiek men immers heeft gekozen zelf de por tefeuille van Buitenlandse Zaken zal blijven beheren, doch dat hij naast zich de persoon va» Heinrich von Brentano zal krijgen. De laatste heeft reeds verklaard, dat de Bondsrege ring binnenkort met een nieuw initia tief in de Saarkwestie zal komen. Men streeft naar hervatting van de direc te onderhandelingen met Frankrijk, over een vreedzame oplossing van de kwestie, rekening houdend met de be langen van alle partijen. De Bondskanselier heeft zich inmid dels uitgesproken voor een politiek van „maathouden". Van een autoritai re koers was geen sprake. De samenstelling van Adenauers nieuwe kabinet, waaruit dan waar schijnlijk de ministers Lehr, Luka- schek. Niklas, Kaiser en Dehler zul len zijn verdwenen, zal in grote lijnen nog deze week bekend zijn. De inspectie van de erewacht van het Studenten-weerbaarheidscorpe. 7.H. DE PAUS heeft een zenuwont. steking in de rechterschouder op gelopen, die hem er echter niet van kan weerhouden zijn dagelijkse audiënties te verlenen. De ontsteking is waarschijnlijk veroorzaakt door een geforceerde beweging, toen de Heili ge Vader een pelgrim die bij het op staan na een kniebuiging uitgleed, overeind hielp. De Paus draagt de „Vissersring", welke de pelgrims kussen, thans aan de linkerhand. Z.H. wil zijn werk zaamheden niet onderbreken. Zondag spreekt Hij over de radio het Itali aans Eucharistisch Congres toe. TN FRANKRIJK is de „Operatie- Goed-Leven", het woord zowel als de operatie zelf zijn afkomstig van de Franse minister van Financiën, ge start. De actie is gericht tegen gefortu neerde Fransen, die er motorjachten, auto's en villa's op na houden, doch aan de belasting een aandoenlijk laag inkomen opgeven. In de mondaine badplaatsen van de Rivièra gaan be lastinginspecteurs nu het doen en la ten na van de „pauper-millionairs". Zo bleek, dat een inwoner van Nice twee villa's en een Cadillac bezat, terwijl hij aan de fiscus rapporteerde, dat hij de bedelstaf nabij was. Men heeft hem nu voor 7 millioen franc per jaar aangeslagenEen Parijze- naar, die zo eerlijk was een inkomen van 326.000 francs op te geven, is ge taxeerd op 10 millioen franc per jaar. Hij had twee auto's en vier bedien den. PREMIER van Bulgarije, Tsjer- venkov, heeft in een redevoering waarin hij1 vriendelijke woorden sprak tot de nabuurlanden, gepleit voor de toelating van zijn land tot de Verenig de Naties. Ook zou Bulgarije bereid zijn om in het belang van de vrede, de in '49 afgebroken diplomatieke betrekkingen met Amerika te hervatten. Tenslotte zei hij, dat de Bulgaarse Regering 10 van de 19 gevangenissen in den lande zal sluiten, omdat deze niet meer no dig zijn. UEN POOLSE TOLK, verbonden aan een der neutrale inspectiegroepen die toezicht houden op de krijgsge vangenen, die niet willen repatriëren, heeft op het vliegveld Kangnoeng aan de Oostkust van Korea, aan de Ame rikanen asyl gevraagd, even voordat een vliegtuig de groep naar Noord- Korea zou brengen. Hij is in bescherming genomen. De Pool verklaarde, dat hij „bang" was om naar zijn land terug te keren. ^/AT U HIER ZIET, zou gevoegelijk een kruiswoordraadsel kunnen zijn. Voor „oningewijden" is (en blijft het misschien) in ieder geval een raadsel! We hebben een eerlijke poging gedaan om door middel van de bij uitstek deskundige Pastoor Binck te Alphen ons op te werken tot wei-ingewijde. We wisten namelijk, dat het een in de heide aangetroffen eeuwenoude grafheuvel betrof, waar de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek zoveel belangstelling voor op kon brengen, dat men met de (o zo voorzichtige!) afgraving bereids is begonnen. bodemlagen is daarbij van gewicht. Niet zozeer voor ons echter, omdat ook hier de deskundigheid een te gro te rol zou spelen. Gemakkelijker is de volgende ver klaring: men trof een aantal uraen (vaten van leem, waarin de as van de overledenen werd bewaard) aan, die onomstotelijk het bewijs voor een bepaald tijdperk leveren. In de met een kruisje gemerkte cirkeltjes vond men telkens een zo genoemde Deve- rel-urn en daarmee was dan (weten schappelijk gezien zeer „ruw" gezegd) de leeftijd van het graf bepaald. STEUN IN DE RUG ^^ELNU, Pastoor Binck was zo vriendelijk de hierbij afgedrukte schetsmatige tekening voor ons te maken. Het eigenlijke graf, dat ruw geschat een goede 3500 jaren oud is, Dujkt te zijn gesplitst in vier door rw .^«Benwal" gevormde delen nenLrÜi'i 1P de tekening). De bin- h u enkel zou men in de voor ons het best geschikte „onvakkundige ter- eigenlijke »et Hoe maakt men nu de gevolgtrek king, dat een dergelijke interessante en betrekkelijk goed geconserveerde grafheuvel dateert van tenminste 1500 jaar vóór Christus? Natuurlijk staan daartoe vele belangrijke hulpmidde len ten dienste. Een onderzoek van de Chauffeur zwaar gewond Cen der directeuren van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, ir. Hupkes. heeft op de rijksweg van 's-Hertogenbosch naar Utrecht een auto-ongeluk gehad. Hij wilde met zijn auto een voor hein rijdende vrachtauto inhalen, ongeveer op het punt waar de gescheiden rijbanen van de weg bijeen komen. Op dat mo ment week de vrachtauto echter naar luiks. De heer Hupkes remde krach tig. maar raakte nog even de vracht wagen waarna hij tegen een boom reen. De directeur van ,.De Schelde" kwam er met enkele schaafwonden af en heeft zijn werkzaamheden reeds hervat. De naast hem zittende chauf feur J. ae P. van „De Schelde" kreeg echter een kaakfractuur en een 'her senschudding en moest in een zieken huis te Utrecht worden opgenomen De personenauto werd geheel vernield. J_JET werkloosheidscijfer is in d* loop van de maand Augustus niet onaanzienlijk gedaald, namelijk van 54.670 tot 53.321. Ook het aantal DUW- arbeiders is afgenomen. Men heeft na ongeveer bet peil van 1 Augustus '51 bereikt, Over het algemeen nam de werk gelegenheid toe. De relatieve werk loosheid was het laagst in Zeeland (6 werklozen op 1000 mannelijke wer kers) en het hoogst in Noordbrabanb (22 per duizend). Voor Noordbrabant geeft de statis tiek het volgende cijfer te zien: 7766 werklozen op 1 Augustus. (Vorig jaar 15244). Zeeland telt slechts 510 werk lozen, tegen 1062 op 31 Augustus 1953. Nieuwe lijndiensten A. M. Z. JAE minister van Waterstaat heeft de A.M.Z. te Goes toestemming gege ven om met ingang van 4 Oct. a.s. be halve de dienst Goes-Wolfaartsdijk tot nu toe verzorgd door de heer Krij ger ook die van Rilland-Bergen op Zoom en de Zak van Zuid-Beveland -Middelburg te gaan rijden. Goes-Wolfaartsdijk mag alle dagen worden gereden, Ae andere diensten alleen op werkdagen. V/OOR het overige leert de tekening ons nog, dat een dergelijk graf werd afgebakend met een reeks twee aan twee geplaatste palen, die oud tijds verbonden werden door horizon taal bevestigde latten. Van deze pa len trof men er rond dit graf ver scheidene aan. De buitenste rand van cirkeltjes tenslotte zijn ook palen. Ook van deze (kleinere) soort werden er in Alphen meerdere gevonden. Het zou ons te ver voeren om op deze plaats de waarde van een derge lijke „graf-vondst" aan te geven. Vol staan we met te vermelden, dat des kundigen ons de verzekering gaven: het is een bijzonder gaaf exemplaar. Daaruit leiden we dan af, dat alle on weersprekelijke nut van bodemonder zoek en heemkunde hier weer een belangrijke regionale steun in de rug heeft gekregen. Dies is er reden tot vreugde en dankbaarheid. LJET BELGISCHE blad „Le Soir" heeft inlichtingen ingewonnen over de wijze waarop de divisies van de aan de NAVO deelnemende landen zullen worden samengevoegd. In de Noordeuropese strijdkrachten zouden twee Belgische divisies, teza men met één Duitse divisie onder Belgisch bevel worden geplaatst. De derde Belgische divisie zou dan teza men met twee Duitse divisies onder Duits bevel komen te stafn. De Nederlandse strijdkrachten zou den worden samengevoegd met Duit se en Engelse divisies. De in Duits land gelegerde strijdkrachten zouden zo dicht mogelijk bij de grens van het door de Russen bezette gebied Minister Witte naar Zeeland (~)P 26 September a.s. komt de mi- nister van Wederopbouw ,ir. Wit te. naar Zeeland. Hoofddoel van de reis is een bezoek aan het geteisterde Schouwen-Duiveland. De tocht wordt voorbereid door de dienst van Wederopbouw. worden opgesteld. Vooral de Duitse divisies zouden vrijwel direct naast de zonegrens worden gekazerneerd. In officiële kringen in Den Haag wijst men erop, dat dit alles slechts op speculatie berust. Bepaald ontken nen doet men echter ook niet. VOLGEND JAAR OP BIKINI glKINI zal volgend jaar weer sidde ren, zo schrijft het Amerikaanse „Baltimor Sun", want dan gaan de Verenigde Staten daar een volwaar dige waterstofbom tot ontploffing brengen. De laatste tijd heeft men de experi mentele waterstofbom, die in Novem ber van het vorige jaar door de Ame rikanen tot ontploffing werd gebracht, kunnen verbeteren en nu is men be grijpelijkerwijs benieuwd naar de re sultaten van het verbeterde moord tuig. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, hulde zich in stil zwijgen over haar plannen. TN UITWIERDE. een plaats in de buurt van Delfzijl, zal eind van deze maand een baby-show worden gehouden, waarbij het niet gaat om de móóiste baby, doch om de zuigeling, die wat ge wicht, lengte, eetlust enz. betreft, het meest ideaal is. Deze vorm van tentoonstellen is komen over waaien uit Australië, waar zij zeer in trek is. Het lijkt ons gezien het feit, dat we in 1953 le ven niet minder geschikt een tentoonstelling van baby-sitters te houden. Hierin immers is de sor tering ook aanzienlijk, terwijl er van zo'n expositie tegelijkertijd een opvoedend karakter kan uit gaan.

de Stem | 1953 | | pagina 7