Fra vija Z.-Vlaamse kanaalzone ontstemd over voornemen Verkeer en Waterstaat Mgr. J. van Genk 150 jaar geleden geboren Z.-VLAANDEREN TERNEUZEN grijpe kans. Focus en Focus Veilig gaan 60-j arig bestaan herdenken zijn Walcheren Zuid-Beveland OLIE dollars OMZIE VERANTWOORDELIJKHEID Koninklijk Paar in Amsterdam Rus ruimt veld Franse fiscus speurt voort Publieke Tribune Prijs d( Grens-ii „Libei cle DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 Miskenning van belangrijkheid van Z.-Vlaamse industriegebied Wordt Bevrachting'scommissariaat van Terneuzen naar Middelburg overgeplaatst Verbazing en verontwaardiging V/ANDAACï zullen de geniesoldaten, 1 die te Goes werden ingekwartierd, beginnen met de demontage van de Bailey-brug, welke destijds ten behoe ve van het drinkwatertransport over het 50 meter brede gat in de Rijksweg onder Kruiningen werd geslagen. Nat. Reserve gaat in groter verband oefenen Faillissement Bedrijf speelde belangrijke rol op gebied der arbeidsbescherming GEZOND GOES Nieuw cursusjaar R.K. Leergangen (Bisschop van Breda van 1868-1874) HULST Geen kwestie van politiek, doch van op de toekomst gericht bestuursbeleid Derde zetel VLISSINGEN GOES Visserij op de Zeeuwse stromen Mosselexport naar Parijs stopgezet De krijgsgevangenen AGENDA HEDEN MORGEN Econoi nen Z 2^0WEL IN TERNEUZEN, als in de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone, waar vele industrieën zijn gevestigd, is grote ontstemming ontstaan naar aan leiding van het voornemen van het Departement van Verkeer en Waterstaat, om het sinds 1933 in Terneuzen gevestigde Bevrachtingscommissariaat voor de binnen-scheepvaart te verplaatsen naar Middelburg. Dit zou dan geschieden met het oog op de toekomstige samenvoeging van de Rijksverkeersinspectie en de Bevrachtingscommissariaten. een miskenning van de belangrijkheid van het voornaamste Zeeuwse indus- striegebied, dat, voor wat betreft het vervoer te water in Zeeland een voor aanstaande plaats inneemt. DE MEESTE SCHEPEN IN TERNEUZEN MIET alleen met verbazing, doch ook met verontwaardiging, zo ver klaarde men in Zeeuwsch-Vlaamse kringen, die nauw bij de binnenvaart zijn betrokken, werd van dit voorne men kennis genomen. Men ziet in uit voering daarvan niet alleen een de gradatie van de haven van Terneu zen, die men in deze kringen nog steeds het binnenvaartcentrum van Zeeland noemt en waar nog slechts een genootschap van het commissari aat zou overblijven, doch evenzeer Pater A. Ivens (Hulst) naar Noorwegen. Pater A. Ivens uit Hulst zal (ver moedelijk begin October) vertrekken uit zijn geboortestad, waar hij thans in het Juvenaat der Paters Maristen vertoeft. Hem is n.l. de opdracht gegeven zich in Noorwegen aan de missie te wij den. Zijn parochie is het plaatsje Hö- nefoss, waar circa 40 katholieken wo nen. Hein Jortlans voor Radio Omroep Orkest (~)p uitnodiging van de K.R.O. zal w Hein Jordans op 15 september als gastdirigent optreden voor het Omroep Orkest, onder zijn leiding zullen wor den uitgevoerd: De 4e symphonie van Brahms en het pianoconcert in g-dur van Ravel. DEMONTAGE BAILEY. BRUG TE KRUININGEN Begint vandaag Zodra dit akrwei voltooid is kan de Rijkswaterstaat met alle kracht het herstel van de rijksweg GoesBergen op Zoom.'althans van het geschonden gedeelte KruiningenKrabbendijke, aanvatten. Half October hoopt men daar gereed mee te zijn. De waterlei dingbuis wordt van de Bailey-brug op de zandbrug gelegd, die, nadat honderden vrachtauto's zand in het gapende gat hebben gestort, eindelijk boven kwam. Hontenisse heeft de primeur rve oefeningen van de Nat. Reserve in Zeeland hebben zo goed als al tijd in het klein verband van de eigen club plaats, zodat de leden doorgaans de compagniegenoten in andere plaat sen niet kennen, evenmin als het ka der. Om daarin wijziging te brengen, ue- sloot het verband Zeeland tot oefe ningen in compagniesverband gedu rende 'n week achtereen. De compagnie Hontenisse in O. Z. VI. kreeg de primeur. Nadat de kwar tiermakers onder Clinge een tenten kamp hadden opgeslagen trokken de Reservisten daar Maandag heen. Hoe wel de deelname niet verplicht Is, kwam ongeveer 90 procent van de compagnie op wat al een bijzonder verheugend resultaat is. In de week van 21 tot 26 september Komen de compagnieën Goes en Middelburg voor deze oefeningen bijeen en wel te Dom- bure, waar ook onderdak wordt ge zocht in een tentenkamp. De compag nie Middelburg, waarbij ook Vlissin- gen behoort, zal in haar geheel hier aan deelnemen: van Goes zijn er ech ter velen verhinderd. Het is nog niet zeker of er voor de compagnie-Schouwen ook zo'n week- oefening wordt georganiseerd. Ei' is wel genoeg animo voor maar het feit. dat er nog 'n veertig vrijwilligers geëvacueerd zijn is een groot bezwaar. De dienst zal in deze week vooral bestaan uit veldoefeningen; Jacht op saboteurs, parachutisten enz. De Coak to Middelburg zal te Hon tenisse de tegenpartij leveren; voor Domburg komen waarschijnlijk de commando's in het geweer. rjAARBIJ werd er op gewezen, dat de statistieken uitwijzen, dat in geheel Zeeland gedurende 1952 via het commissariaat en de agentschap pen in totaal 3927 binnenvaartuigen met 604.550 ton werden bevracht. Ter- neuzen nam hiervan 2221 schepen met 419 489 ton voor zijn rekening. In Middelburg daarentegen, waarheen men het commissariaat thans wil over brengen, werden gedurende dat jaar slechts 282 schepen met 48.220 ton be vracht. Verder wijst men er op, dat indien genoemde samenvoeging door moet gaan, het verkeer te water er recht op heeft dat de concentratie van de bevoegdheden in die districten of pro vincies, waar het verkeer te water 'n overwegende rol speèlt, bijv. Zee land geschiedt in een persoon, die volledig op de hoogte is van het ver voer te water en dat de eenhoofdige leiding daar wordt gevestigd, waar zich het centrum van dit veruit be langrijkste Zeeuwse vervoer, in casu Terneuzen, bevindt. QOK voor wat betreft de vaststel ling van de noteringen voor het bevrachten door de zgn. noterings commissie zoals er bij elk bevrach tingscommissariaat een is ingesteld verwacht men, bij een verdwijnen van het commissariaat uit Terneuzen, moeilijkheden bij het vaststellen dezer noteringen, namelijk houdt de com missie. waarin zowel de binnenvaart als de handel vertegenwoordigd zijn, niet alleen rekening met de behoeften van het bin nenlands verkeer, doch ook met de activiteit van het internationaal ver voer te water? Tenslotte wijst men er nog op, dat Terneuzen, dat tijdens de laatste ja ren zijn positie als zeehaven aanmer kelijk wist te verbeteren en dat voor wat de vrachttarieven betreft, steeds beducht moet zijn voor buitenlandse concurrentie, onmogelijk kan toestaan, dat de leiding en het controle-appa raat voor de binnenscheepvaart voor Zeeland aan deze havenplaats wordt ontnomen. Geëindigd is het faillissement van W. van de Woestijne, timmerman en aannemer te Oostkapelle, door het vèrbindend wordèn der gewijzigde uitdelingslijst met een uitkering van 40.954 procent aan conc. crèd. Van brillenwinkel tot bedrijf met internationale contacten. pEN Zeeuwse Industrie, die haar producten exporteert naar alle wereld delen, gaat op 23 September a.s. haar zestigjarig bestaan vieren. Het is de firma Focus en daaruit ontstane N.V. Focus Veilig te Middelburg, welke reeds voor tienduizenden werkers in handel en industrie talrijke beveili gingsmiddelen heeft afgeleverd en die daarmede op het gebied van de ar beidsbescherming haar sporen ruimschoots heeft verdiend. Over de gehele wereld is thans bekend de UNO-werkbril, die door Focus Veilig wordt ver vaardigd en in de handel gebracht. IJ ET is in 1893 maar klein begon nen, n.l. met een bescheiden bril lenwinkel en een instrumentmakerij. Thans bezit de fa. Focus twee zeer moderne en uitstekend geoutilleerde optiek- en instrumentwinkels in Zee land. welke uiteraard voornamelijk van locale betekenis zijn. De N.V. Fo cus Veilig daarentegen geniet inter nationale bekendheid door haar be veiligingsmiddelen. De grondleggers van het bedrijf stelden zich van meet af op het standpunt, dat nieuwe ideeën en uit vindingen dienden te worden toege past en mede door hard werken slaag den zij erin binnen korte tijd zodani ge bekendheid te verkrijgen, dat de toenmalige directeur van de Kon. Mij „De Schelde", de heer Jan Smit, op dracht gaf tot het ontwerpen van een veiligheidsbril voor zijn arbeiders. Dit was het begin van de „Veillg"-afde- ling, die weldra het moederbedrijf in bekendheid en omvang zou overtref fen. andere opdrachten ENE „Scheldebril" genoot nl.. al spoe- dig zo'n grote populariteit, dat ook van andere zijden opdrachten voor veiligheidsbrillen werden ont vangen, o.m. van de Staatsmijnen in Limburg, aan welk bedrijf duizenden „Vossenaer-brillen" zo genoemd naar de destijds daar werkzame oog arts en pionier op veiligheidsgebied dr. Vossenaer werden geleverd. Tijdens de eerste wereldoorlog moest de uitvoer van brillen naar Duitsland worden stopgezet, maar de ze tijd werd nuttig gebruikt, n.l. voor het ontwerpen en vervaardigen van veiligheidsartikelen voor andere doel einden. In Mei 1940 verwoestte het bombardement het gehele bedrijf, maar na de herbouw nam het werk op elk gebied toe. grotere productie Amerikaanse National Safety Council, gewerkt aan het ontwerpen en het verbeteren van deze voor de industrie zo belangrijke hulpmiddelen. Op ver schillende artikelen, zoals de UNO- werkbrtl, een volledig geïsoleerde en opklapbare lashelm enz. werd octrooi verleend. Het jubileum zal op 23 September a.s. worden gevierd mêt een rècèptie in Hotel „De Burg". Tn Mei j.l. schreven we iets over het merkwaardige feit, dat in 1 de eerste vijf maanden van dit jaar nog geen enkel sterfgeval in I de Goese parochie had plaats ge had wat nog nimmer in andere jaren was voorgevallen. Dit uni cum heeft zich inmiddels voorts gezet want tot op vandaag de dag kan hetzelfde geschreven wor- den als ruim drie maanden gele den; wat het geval nog sterker maakt. De Goese parochie telt ruim drieduizend zielen. Plechtige opening op 19 September Saterdag 19 September a.s. zal het cursusjaar van de R.K. Leergan gen te Tilburg plechtig worden ge opend Om 10 uur zal mgr. dr. Th. v. d. Bom een plechtige Hoogmis opdragen in de kerk van de H. Joseph (Heuvel), waarbij het Veni Creator zal worden gezongen. Hierna volgt om half twaalf een bijeenkomst in het Auditorium van het Conservatorium aan de Bos" scheweg waarin de rector verslag zal uitbrengen over het 41e studiejaar, 's Middags hebben de openingslessen plaats. Veel vraag naar de laatste pruimen Liet pruimenseizoen 1953 behoort tot het verleden. Wel komen er ge regeld nog enkele partijtjes op de vei ling te Kapelle. doch deze komen hoofdzakelijk uit de koelhuizen. Door het warme weer van de laatste dagen is de vraag naar pruimen groot ge worden. Voor de goede soorten Reine Victoria uit het koelhuis wordt thans ruim 40 cent per kg. betaald. Her haaldelijk is het voorgekomen, dat er weinig belangstelling was voor prui men uit het koelhuis, doch nu de weersomstandigheden zo gunstig zijn voor pruimen, is het koelen van prui men dit jaar wel winstgevend. Nog driemaal per week gewone veiling in Kapelle lyiet ingang van heden zal er in Ka- pelle-Biezelinge op Dinsdag en Donderdag om 1 uur geen gewone vei ling van fruit meer worden gehouden. Aangezien het zachtfruit-seizoen prac- tisch teneinde is en de noodzaak van dagelijkse veiling hierdoor niet meer aanwezig is heeft men tot deze maat regel besloten. Wel blijft op deze da gen de exportveiling om half twaalf bestaan. Voortaan zijn er dus enkel nog ge wone veilingen op Maandag, Woensdag en vrijdag om l uur. Samenvoeging consulent- schappen In verband met het samenvoegen van de consulentschappen Lichamelij ke Opvoeding Middelburg en Goes, is de te Middelburg wonende consulent, de heer E. Bueninck, overgeplaatst naar de onderwijsinspecties Dord rechtGorinchem. De heer Klompe, consulent in de inspectie Goes, krijgt nu ook de zorg voor het Middelburgse ambtsgebied. TN het jaar 1950 werd Focus Veilig een N.V. en werd de productie, me de door het intensief bewerken van de binnen- en buitenlandse markt, een veelvoud van de voor-oorlogse. Momenteel vervaardigt men een gro te verscheidenheid van industriële be veiligingsmiddelen zoals las- en werk- brillen, stofmaskers, laskappen, vei ligheidshelmen enz., welke alle aan de hoogste eisen voldoen. Voortdu rend wordt, in nauw overleg o.a. met de Arbeidsinspectie in ons land het DE SCHOOL LIET PAST, dat wij in deze tijd be- F* zorgd zijn voor de godsdienstige opvattingen van een grote groep jon ge mensen, die door tekorten in eigen milieu of beinvloeding van buiten geen godsdienstige vorming in de juiste sfeer meer ontvangen. Deze taak ligt van nature bij de ouders, die door hun levenswijze gebed en christelijke gezinsgebruiken de meest diepgaande invloed hebben op de godsdienstzin van hun kinderen. Op de lagere school wordt dit werk stelsel matig voortgezet en aangevuld en vooral in de laatste jaren is de per soonlijke instelling van de leerkracht zeer belangrijk, omdat deze tijd voor velen de laatste kans is hun geloofs kennis te verdiepen. Voor hen, die verdere studeren moet het vorrecht der godsdienstige begunstiging tot groter plichtsgevoel leiden tegenover God en de evenmens. Zij, die in het gezin of op school een verantwoordelijke taak hebben, mogen bedenken, dat hun taak op de ze plaats niet minder dan een roeping is en het is goed zich af te vragen of er voldoende geestdrift bestaat de ze onvergelijkelijke kans van een godsdienstige opvatting met alle Be schikbare middelen aan te grijpen. De waardering voor het eigenlijke, specifieke godsdienstonderwijs speelt hierbij een grote rol en iedere docent dient er naar te streven om de ver worven godsdienstkennis bij eigen on derricht te benutten en het aan de algehele vorming dienstbaar te ma ken. Zo gemakkelijk kan men de juiste hiërarchie der waarden uit het oog verliezen, als de betekenis van het godsdienstonderwijs voor de pro fane ontwikkeling en het latere leven niet voldoende erkend wordt. Maar deze erkenning kan slechts voortko men uit eigen persoonlijk beleven. Dan alleen ook is de bezieling mogelijk, zonder welke iedere beinvloeding van de jeugd is uitgesloten. Alleen wanneer in het gezin en de school de gunstige sfeer wordt ge schapen en de verworven godsdienst kennis wordt benut en aangepast, zal zij uitgroeien tot een katholieke le venshouding. Elk onderricht, dus ze ker het godsdienstonderricht moet met diepe overtuiging gegeven wor den om veroverend te kunnen wer ken. Het gezin en de school moeten echter de vruchtbare bodem vormen, waarin het uitgeworpen zaad tot was dom kan komen. Iedere opvoeder moge bedenken, dat de verhouding van het kind tot God niet allereerst een kwestie is van leer, maar van genade en van levenshou ding bij hen, die deze leer in Gods opdracht mogen vertolken. B. V., pr. ■\yfANDAAG is het 150 jaar ge leden, dat mgr. Joannes van Genk, bisschop van Breda van 18681874, te Prinsenhage werd geboren. Voor hij in 1868 mgr. J. van Hooydonk opvolg de, was hij achtereenvolgens kapelaan te Prinsenhage, pas toor te Willemstad en pastoor deken van Aardenburg. In 1840 werd hij benoemd tot titulair bisschop van Adras en in 1863 tot coadjutor van de toenmalige bisschop van Breda, met recht van opvolging. Hij was toen tevens Vicaris-gene raal van het bisdom. Tot 1874 heeft hij het bisschopsambt mogen bekleden. Mgr. van Genk heeft bekendheid ver worven, doordat hij tot drie maal toe een diocesane synode heeft bijeengeroepen. Sas van Gent originele wedstrijd De Duivenmaatschappij „De Vrede" had ter gelegenheid van de kermis wel een zeer originele wedstrijd geor ganiseerd. Deze maal verd n.l. een „nachtvlucht" uitgeschreven voor de leden zelf. Tussen 8 en 8.45 's avonds bestond er gelegenheid in café „Flo ra" te laten inkorven. Ras bleek er voor deze wedstrijd veel belangstel ling te bestaan, zowel van de zijde van de jonge" als van de „oude" dof fers. Na het sluiten van de „boeken" werden de deelnemers in de auto van de heer Meuleman geladen en ergens op de Valcke losgelaten. Ter stond zwermden zij uit naar alle kan ten. Af en toe hoorde men in de stilte een plons ten teken, dat weer een doffer in een moddersloot was ver zeild geraakt. Ondertussen steeg in het lokaal, waar de arrivée moest plaats hebben de spanning ten top. Bij het binnen stuiven van de eerste deelnemer steeg een gejuich op van jewelste en na tuurlijk was iedereen er als de kippen bij om de ongevleugelde vliegers te interviewen De uitslag werd dan ein delijk als volgt: Jonge doffers: 1 G. Vermeulen; 2 J. L. Donze; 3 W. Timerman; 4 L. Coone; 5 F. Gaelens; 6 J. staelens; 7 H. M. Stubbé; 8 J. Faas; 9 G. de Betue. Oude doffers: 1 J. v. d. Broeke; 2 R. A. Geernaert; 3 Th. De Waele; 4 E. A. v. d. Bergen; 5 A. R. Velleman; 6 G. J. v. Ham; 7 K. De Backer; 8 E. v. Dam. INSTALLATIE DEKEN G. VAN DIJK Donderdag a.s. Donderdag zal deken G. van Dijk door Hulst worden verwelkomd. Om zes uur 's middags zal de nieuwe her der aan de grens van de gemeente aankomen, waarna hij door de paro chianen zal worden begroet en plech tig geïnstalleerd. Clinge vliegerwedstrijd Het Speeltuin Comité organiseerde eer. vliegerwedstrijd voor de jeugd, waaraan door 25 kinderen werd deel genomen. De vliegers werden door e?n commissie gekeurd op schoonheid, hoog vüegen en grootste afstand. Er waren zeer mooie prijzen beschikbaar gesteld. De belangstelling was zeer groot. Kloosterzande Gegund. Aan het Aannemersbe drijf M. P. Hol alhier is onderhands opgedragen het machinaal uitdiepen van 2 km. uitwateringskanaal voor het Waterschap Stoppeldijk C.A. Koewacht IN MEMORIAM ZUSTER PRUDENTIANA Te Oudenbosch is overleden Zuster Prudentiana onze plaatselijke wijk verpleegster van het Wit-Gele Kruis Zuster Prudentiana werd geboren 10 Juli 1896 en is 3 April 1921 geprofest als kloosterzuster. Ruim 26 jaar is zij wijkverpleegster geweest. De eerste 6 jaar was zij werkzaam te St. Jansteen en in 1933 volgde zij zuster Bergmans alhier op, zodat zij ruim 20 jaar voor ons Wit-Gele Kruis werkzaam is ge weest. Dit verlies betekent voor het Wit-Gele Kruis een zware slag en bij iedere inwoner in onze gemeente zal de nagedachtenis van zuster Prudenti ana in ere worden gehouden, want zij heeft haar hele leven gegeven voor het welzijn der Koewachtse bevol king. De begrafenis geschiedt te Oudenbosch doch in onze parochie kerk wordt namens het Wit-Gele Kruis een gezongen uitvaartdienst ter intentie van de overledene gehouden. Thans wordt de wijkverpleging voor lopig waargenomen door een leken- verpleegster. Vogelwaarde VERGADERING DER GEITEN- FOKVERENIGING De voorzitter opende de verg. en de secretaris bracht verslag uit over het verlopen Jaar en gezien de hoge on Kosten voor onderhoud dekbok enz. Is de kas geheel uitgeput en om tege moet te komen aan de wensen van de ookhouder, is het dekgeld gesteld op 5 gulden, de contributie op f 1.50 en nieuwe leden betalen een extra entree. Het bestuur is weer voltallig gekozen en bestaat thans uit Serrarens, voor zitter Bouwens secretaris-penning- meeste en <je Wael en Roctus leden van bestuur. Aldus uit Vogelwaarde twee en uit Hontenisse ook twee. Er zal verder door alle leden worden ge tracht bij diegenen, die het met onze vereniging goed ménen, enige gelde lijke steun te ontvangen. ZOALS men zich herinnert hebben we enige tijd terug gewezen op de door de natuur geschapen kansen welke de Zeeuwsch Vlaamse ha venstad ^Terneuzen strakswanneer het nieuwe Verenigd Europa, dat onvermijdelijk geboren zal worden in een vergevorderd stadium zal zijn gekomen, voor het grijpen zal hebben. Er kan, in het belang van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen niet genoeg de nadruk worden gevestigd op de unieke ligging van Terneuzen aan de brede, steeds bevaarbare Schelde, welke kans maakt de voornaamste toegangspoort tot het Vrije West-Europa te worden. Het voor het Wes telijk deel van de Oude Wereld toch nog altijd belangrijkste achterland: de industriegebied van de Ruhr en omgeving, is vanuit Terneuzen uiterst gemakkelijk te bereiken, hetgeen een blik op de kaart van West-Europa met ignoratie van de grenzen, duidelijk maakt. Retranchement VERKEERSONGEVAL Aan het kruispunt „Oude Tol" vond een aanrijding plaats tussen een auto bus van de S.B.M. en een Belgische personenauto, bestuurd door de heer S. uit Knokke. De personenauto werd door de bus van de weg gere den en sloeg tweemaal over de kop om tenslotte in een circa drie meter diepe sloot terecht te komen, Wonder boven wonder liep dit ongeval af met slechts lichte verwondingen. Beide wagens werden beschadigd. Het on geval is vermoedelijk te wijten aan het niet verlenen van voorrang. Door de rijkspolitie werd een on derzoek ingesteld. Aardenburg openlucht-circus Op de Markt te Aardenburg en in Eede gaf het Nèderlandse Openlucht variété- en circusgezelschap ..De Vlie gende Hollander" een uitvoering wel ke veel belangstelling trok. Naast het optreden van een vlammeneter, een fakir en een clown, waren er diverse andere nummers, begeleid en afge wisseld met de muziek van een twee tal artisten. Het geheel, dat een be schaafde indruk gaf, viel bij het pu bliek in de smaak. nieuwe kleuter onderwijzeres Aan de R.K. Kleuterschool alhier werd met ingang van het nieuwe schooljaar tot tot kleuteronderwijze res benoemd mei. Julia Wijffels uit Schoondijke. welke daarvoor werk zaam was aan de R.K. Kleuterschool te Schoondijke. T)AT dit geen fantastische toekomst droom is, welke men voor uitwer king aan onze kindskinderen kan overlaten, heeft de katholieke raads fractie van Terneuzen duidelijk aan gevoeld. Zij heeft gepleit voor ogen blikkelijk te nemen maatregelen, wel ke Terneuzen moeten wakker hou den (zo nodig: maken) om, zodra de kans komt, deze aan te pakken. De woordvoerder van de fractie be pleitte een derde wethouderszetel, opdat met des te meer kracht kan worden gewerkt aan dit grootse toe komstidee. Hij verzocht de voorzitter de wenselijkheid daarvan te onder zoeken en binnen de kortst mogelijke tijd verslag te doen aan de raad. Terneuzen zal zich op zijn taak moeten voorbereiden en daartoe is een apparaat, dat gestuwd zal moeten worden door het college van B. en W., noodzakelijk. Een college van drie zal daartoe niet zo capabel zijn als een college dat met een derde wet houder (welke zetel voorbehouden zou dienen te worden aan een des kundige) wordt uitgebreid, zo wil het ons voorkomen en we moeten de frac tievoorzitter in zijn betoog dan ook gelijk geven. Wie vooruit ziet, kan dit niet ontkennen. Intussen is er nog geen beslissing gevallen. Vehalve van de bereidheid van het college van B. en W. hangt deze af van het eventuele fiat van de raad. Men dient in Terneuzen te beseffen dat, nu een grote en rijke toekomst voor de gemeente èn voor de gehele kanaalzöne het hart van Zeeuwsch- Vlaanderen open ligt, alle andere, veel kleinere, belangen moeten wij ken. Een toekomstige generatie zou het onze tijd nooit vergeven, wan neer men om wille van geringe be langen. wellicht van gemeente-poli tieke aard, de thans voor het grijpen liggende bloeikansen zou verwaarlo zen. HET EEN OF HET ANDER CE staat iets te gebeuren in Europa en Terneuzen heeft daar wel de gelijk mee te maken. Het kan de machtige haven van een economisch sterk gebied worden; óók de voorha ven van Gent. Het laatste woord over de kanaalkwestie is nog niet gespro ken. doch het staat voor ieder die vooruitziet toch wel vast dat de be staande plannen in de toekomst uit- voerd zullenworden. Een groeiend fe deraal Europa zal dit waarschijnlijk nog bespoedigen. Terneuzen staat voor de keus: een weinig betekenende plaats te worden of de havenstad welke het door zijn ligging en andere natuurlijke voorde len verdient te zijn. WH men het laat ste, dan za' men de zaak van het be stuursbeleid groot en breed moeten gaan zien. kleine belangetjes op de achtergrond schuiven en loyaal gaan samenwerken. DE OUDERDOM OP REIS De kath. bond van ouden van dagen heeft voor zijn leden een aardige trip op touw gezet. Morgen gaan 50 be jaarden per autobus naar West-Bra bant en Tholen. Te Bergen op Zoom zal hun een smakelijke koffiemaaltijd woden aangeboden. DRUMBAND N.R TREKT EROP UIT De drumband der Nat. Reserve al hier mag zich in een grote populari teit verheugen. Uit alle delen van Zeeland, waar afd. der N.R. zijn ge vestigd komen regelmatig vragen naar overkomst. Zaterdag a.s. gaat de band naar Tholen terr kennismaking, mede omdat daar die dag schietwed strijden plaats hebben. De banc za' te Pocitvliet zijn nummertjes weggeven. *T NIEUWE ZUSTERHUIS BIJNA GEREED Het nieuwe tehuis voor de leken zusters van „St. joanna", dat naast het ziekenhuis wordt opgetrokken, is bijna gereed, 'n Deel van de Zusters neett het nieuwe gebouw trouwens reeds betrokken. 's Heer Arendskerke FEESTELIJKHEDEN Door de Oranjevereniging te 's-H, Arendskerke werden feestelijkheden georganiseerd, 's Middags werden kin derspelen gehouden. De Vliegerwed strijd werd gewonnen door Jan van Strien (7 jr.). Op het feestelijk ver lichte schoolplein kon men 's avonds genieten van verschillende volksspe len als touwtrekken, koekhappen, kruiwagenrijden, enz. De muziekver eniging „Excelsior" zorgde voor de vrolijke noot. Men kan op een zeer geslaagde dag terugzien, waartoe het mooie weer niet in het minst mee werkte. TT. M. DE KONINGIN en Z.K.H, ■FF Prins Rerrhard zullen vandaag voor enkele dagen hun intrek nemen in het paleis op de Dam te Amsterdam. Daarmee zal een traditie zijn her nieuwd. Dit jaarlijks terugkerende verblijf, waarvan het eerste samenvalt met het eerste regeringslustrum, zal niet het karakter van een officieel of werkbezoek hebben. Wel zullen socia le instellingen, tentoonstellingen en schouwburgvoorstellingen worden be zocht. \n Juni nog flinke opbrengst IDE totale aanvoer van vis op de Zeeuwse veilingen bedroeg in Ju ni j.l. 1.268.000 kg. tegen 825.000 kg. in Juni 1952. De opbrengst in geld was f 305.000 tegen f 222.000. De consumptie-garnalen droegen het meest tot de stijging in geld bij, dank zij de goede export-prijzen. Ter wijl de aanvoer in kilo's beneden die van vorig jaar lag. maakte men een besomming van anderhalve ton te gen f 92.000 in 1951. De oestervisserij werd in Juni door 56 vaartuigen onregelmatig uitge oefend, waarbij hoofdzakelijk op overjarige oesters en broed werd ge vist. De groei aan de kleinere soor ten oesters was beter dan aan de gro tere. Zoals gewoonlijk begon Dr. Kor- ringa half Juni met zijn waarnemin gen voor de broedval. De voorberei dingen voor de pannencultuur werden door het regenachtige weer in het eerste deel der maand enigszins be lemmerd. Het koele weer gaf nog weinig kans op een gunstige ontwik keling, doch tegen het eind der maand kwam hierin wel enige verbetering. Op 28 Juni werden de eerste mossel schelpen voor de broedval uitgezaaid. Voor de mosselvisserij waren in Ju ni 105 vaartuigen onregelmatig in be drijf. In het district O. Schelde O. deel werd druk gevist op halfwasmos selen, waarbij 26.930 ton van goede kwaliteit naar de benedendistricten werden vervoerd. Van 1 t.m. 19 Juni werd de Wadden zee opengesteld voor het vissen op mosselzaad bestemd voor de percelen in de Zeeuwse stromen. In deze perio de werden in totaal 41.545 ton zaad naar de diverse districten vervoerd. IN ESTLAND P)E TWEEDE secretaris van de Est- iandse communistische partij, Kos- sov. is van zijn functie ontheven. Hij is Rus van geboorte en tot dus verre was hjj één der invloedrijkste mannen van het land. Sedert de inlijving van Estland bij de Sovjet-Unie zijn verschillende autoriteiten, wier wieg in Rusland stond, ontslagen en door (uiteraard rozenrode) Esten vervangen. Men noemt dit symptomen van het streven om een eind te maken aan botsingen tussen Esten en Russen. Nieuwe ontdekkingen UXE BUITENGEWONE actie ter ont- dekking van belasting-ontduiking in Frankrijk, wordt met voortvarend heid voortgezet. Er zijn weer gevallen gesignaleerd, die betrekking hebben op de verhei melijking van kapitaal in het buiten land, in het bijzonder in Zwitserland, waarvan er één betrekking heeft op 231 millioen francs. In één der geval len is een fraude van 180 millioen francs gebleken, in een ander een fraude van 115 millioen en in een derde geval van 75 millioen. /~\p aandrang van de Franse mossel- kwekers heeft de Franse regering de import van Zeeuwse mosselen ver boden. De reden is, dat de Franse kwekers eerst hun eigen mossels wU- ien spuien. De export zal ongeveer 2 a 3 weken stilstaan. De Franse voorraad is niet zo bij zonder groot. De mossels zijn klein van stuk, maar de vis is bijzonder goed. Het is wel jammer, dat zo spoe dig na de openstelling de verzending weer wordt stopgezet. Het invoerver bod is alleen voor Parijs en zuidelijker gelegen plaatsen. De verzending naar het Noorden van Frankrijk gaat ge woon door. Ibn Saoed de suikeroom jTJE GEESTELIJKE en wereldlijke leiders van de volkeren van de Arabische landen hebben er een rijke oom bijgekregen. Dit is koning Ibn Saoed, van Saoedi-Arabië, wiens re gering, dank zü een olie-overeenkomst met een Amerikaanse maatschappij een schatkist vol dollars bezit. De Arabische landen behandelen „suikeroompje" zeer vriendelijk en talrijk zijn hun verkapte of openlijks liefdesbetuigingen in de richting van de dollarkist. Zo vroeg de Syrische dictator, Sjisjakli, om een lening van 25 millioen dollar. Hij kreeg het la conieke antwoord, over een jaar maar eens terug te komen als hij dan tenminste nog zou regeren Ook president Naguib van Egypte is tot de vrienden van Ibn Saoed gaan behoren. Deze vorst, die voor enkele jaren nog werd beschouwd als alleenheerser over een stuk woestijnland, heeft zijn invloed wel geweldig zien stijgen Hij staat niettemin aan de Westerse kant en hij is voorstander van een defensie organisatie voor het Midden-Oosten. De oudsten van zijn 37 zoons vervul, len diplomatieke opdrachten In de Arabische hoofdsteden. Zij moeten na gaan hoe de leiders daar staan tegen over gemeenschappelijke bescherming van Ibn Saoeds gebied. In ruil voor steun kunnen ze dollars lenen. TN DE KOMENDE dagen zullen 14.000 Chinezen en 8000 Koreanen, die besloten hebben niet naar hun vader land terug te keren, naar kampen in de gedemilitairiseerde zóne van Korea worden overgebracht. Indische mili tairen zullen hen hier bewaken. Reeds zijn 1891 Chinezen naar de kampen onderweg. FOTO EN TEKST Met verbazing nam ik kennis van het onderschrift bij de toto „Krijgsgevangen, Nederlanders terug" in Uw blad van Zaterdag j.l. Hierin staat vermeld, dat de beide militairen bij hun aankomst op Schiphol stonden te wuiven naar hun familieleden. Dit is echter geheel in tegenstelling met het door U geplaatste artikel „Plant en van Leeuwen terug" in Uw blad van Vrijdag j.l. Hierin staat, dat van Plant geen enkel familielid ter verwelkoming aanwezig was, en dat van Leeuwen zijn ouders en zijn zuster totaal negeerde, dus laat staan naar hen wuif de. Welk van deze ty/ee artikelen kan nu als het ware worden aangenomen? Tussen totaal negeren en geen be langstelling tonen is een gradueel ver schil. Een handgebaar tot een belangstel lende menigte waaronder zich de familie leden van v. Leeuwen bevonden (dus toch familieleden!) zou dan juist het eni ge kunnen zijn waartoe zich een begroe ting na een langdurige afwezigheid on der gevaarvolle omstandigheden beperkt. Wellicht zal de ANP-verslaggever, die bij de aankomst aanwezig was en een uiterst hartelijke begroeting had ver wacht, zijn verslag hebben geschreven sterk onder de indruk van de betrekke lijke koelheid, die de bevrijde gevange nen toonden. Red. AXEL Centrum, 8 uur: De misstap van dr Talbot. SAS VAN GENT Olympia Theater, 8 uur: Zonen der Sioux. TERNEUZEN Luxor, 0 uur: De verde digers van de duivelsrots. OOSTBURG Ledel, 8 uur: Achter de brede Missouri. (Van e| LIET CENT1 de Euri [loliliek is dl historische land, aldus s{ Teitgen op JVouvelles Het is juis en deze eenv J\JA de eenwo meenschap bleem in Euro landen moeter welvaartsexpa teruggang tot teruggang in boemerang opl rje moderne ecq eenmaal ma Slechts een grol maximum opbre markt met alle len daaraan geldl consumptie maaif productie. Een oplossing nomische problen den op Europees] lossing te voelen stand, begrip enl verlost worden f wanhoop, en wil komst, moord. Wi dedigen om er ecl plaats van te mal van morgen. Wijl vaardige verdelinl kolen en het staq hoop en van het 1 Dit was dan eeJ van de rede van] die de deelneme] verwelkomde nar Franse regering, bracht hij de betl eenkomst terstoni Tevoren warenl een met talloze vl huis door ministl president van def heten. Zoals in iedere de groene Europl vormt, zo is de het onderwerp va nu de Europese gaat worden, en nu blijken de nal opvattingen een s spelen. Daarom is. aan de onderhavi] zoals minister zette. De aanwezigheid, van ballingen uitl Europa maakte all welke verwarringl ting bepaalde opl begrip souvereinitl moeilï GOES Grand: Louisiana-story. MIDDELBURG Electro: De blauwe en gel. VLISSINGEN AlhambraDe klokken van St. Mary. f"\p de rede var volgde in de telijk antwoord Breitano, die wegl in W.-Duitsland niet aanwezig kon In zijn groet aa hij, dat een waa van Frankrijk en, niveau van naastl ten zeer moeilijk daarom realistisch nen. Want de staal meenschap in de finieerde zin. Matfa verdwijnt wanneel erkenning van hetl dat wij hebben inf De laatste wen, alle verschrikking! een nieuw gevoel f Nu Bulgartl DULGAARSE Ml wacht hielden! ben Maandag het v groep Zuid-Sla visl zich op eigen gebi Aan Zuid-SlaviJ gewonde. Bij het tl den de Bulgaarse] poging van „drie 1 Slavië binnen te dersteund. De Zu| wachten dwongen te keren. het franse berté" (51.839' dag om half drie kilometer van Li hiist aan de grond uur nadat het uit trokken met bestej -*-?e »Liberté" Duitse „Europa" -§ giers aan boord, vi kaanse toeristen. 2 den het schip spod (Vriendsi Corn. HontJ Ter gelegenheid v J «e een combinatie 1 r een vriendsehappel - le" Hontenisse 1.1 hit ht Corn- B°ys. f dl van de r> Smit het enige I ®°nyaS; Na de rust wl

de Stem | 1953 | | pagina 2