De K.V.Penquêteert DAAR GAAT-IE DAN ZONDAG komt BRUINE officieel te voorschijn WEER!! MONSTER Zal dit een droom blijven Een Meesterwerk is zoek een Wonderlijke Wereld RADIO tweede blad vrijdag 4 september 1953 al direct belangrijke wedstrijden in breda, roosendaal, rijen en bergen op zoom Ook enkele ontmoetin gen in 3e en 4e klassen Schandaal Weer een laborato rium op wielen („The Missing Masterpiece Welkom de heer Maynard spitte een hele middag in zijn tuin tje te Londen en vond ten slotte een kwartje. Hij heeft nu een hekel aan de wichel roedeloper Bert Short, die had vastgesteld, dat er goud zou zitten. DAT HET DE K.V.P. ernst is met U de zaak der eenheid, kan blij ken uit een meningspeiling, welke ze op touw gezet heeft. Ze heeft namelijk aan de Werkgroepen der parij een aanal duidelijk gefor muleerde vragen voorgelegd om trent beginsel, program en organi satie der partij. Ze erkent daar mede dus, dat ze zich niet als een volmaakte organisatie beschouwt, welke niets anders te doen heeft dan het open zetten van deuren voor „afgedwaalden". Ze geeft toe, dat er weerstanden en knelpunten kunnen bestaan. Ze heeft er ook wel enig vermoeden van, waar ze zo onge veer schuilen. Dat blijkt uit de for mulering der vragen. T TITGANGSPUNT van het geheel is het volgende: De K.V.P. heeft naast haar algemene staatkundige beginselen neergelegd in een Al gemeen Staatkundig Program ook een werkprogram. Dit werk program (Verkiezingsprogram) be vat een aantal concrete wensen en eisen, waarvan de verwerkelijking op korte termijn wordt nagestreefd. Deze twee programs vinden hun basis in de christelijke levens- en wereldbeschouwing, in de zedelijke normen, gelegen in de natuurlijke orde en in de Goddelijke Openba ring, gelijk deze door het Kerkelijk Leergezag worden verklaard. Nu luidt de eerste vraag: Moet het Beginselprogram der K.V.P. op ieder punt de volledige instemming hebben van een lid der Partij? En de tweede: Moet het Werkprogram, gebouwd op het Beginselprogram, op ieder punt de volledige instem ming hebben van een lid der Partij? Wij geloven niet, dat op deze vragen een beslist bevestigend ant woord uit de bus kan komen. Voor het Algemeen Staatkundig Program moet men zeker een zeer grote mate van instemming vergen van de leden der Partij. Dat geldt met name het wezen en doel van de K.V.P. en de uiteenzetting harer beginselen. In deze bepalingen is het bestaansrecht en het bestaans- doel van de K.V.P. vastgelegd. Ze zijn ook zo algemeen gesteld, dat hier de volledige instemming van alle katholieken o.i. best mogelijk is. Als men echter over de hoofd lijnen van het staatsbeleid gaat spreken, gaat het geval er reeds moeilijker uitzien. Hier kunnen we ons ai best voorstellen, dat de een of ander een bepaalde formulering niet voor de volle honderd procent zal onderschrijven, zonder dat hij een slecht K.V.P.-lid wordt. Het gaat er maar om, menen we, dat hij het stuk als geheel in zijn alge mene strekking aanvaardt, zonder dat hij als ketter wordt beschouwd, indien bepaalde details hem niet bevallen. Veel sterker nog geldt dit o.i. het algemeen verkiezingsprogram, dat de laatste keer speciaal is gaan lijden aan een overmaat van gecon cretiseerde punten. We weten wel, hoe dat komt. De wijze van behan deling in afdelingen, kringen en tenslotte in de Partijraad leidt daar toe. Als we in dit program lezen: het natuurlijk een redelijke inter pretatie is, een interpretatie, waar van ieder zal beamen, „dat er ook wel iets voor te zeggen valt". Het mag geen gewrongen uitleg worden, welke het wezen van een bepaling kwetst. Ook de voorgeschreven onderte kening dient o.i. enige speelruimte te laten voor voorbehoud; vooral als de programs zo uitvoerig en vaak tot in details afdalend zijn. yERDERE VRAGEN, welke aan de Werkgroepen zijn voorgelegd betreffen de algemene eisen, aan een werkprogram te stellen, de inrichting der partij en de candi- daatstelling. Daar zal ook wel heel wat over loskomen. Misschien, dat dat we er ook nog wel eens iets over zeggen. üp Humanitas XJUMANITAS, de vereniging voor maatschappelijk werk op hu manistische grondslag, ontwikkelt de laatste jaren ook in Noord-Bra bant een steeds groter wordende activiteit, aldus verzekert „Het Vrije Volk". Er is een maatschap pelijke werker aangesteld, die in Eindhoven, Tilburg, Breda, Roo sendaal en Bergen op Zoom gere geld spreekuur houdt. En wel zoals dat wordt uitgedrukt voor een deel van de bevolkingsgroep, dat in sociale nood verkeert, doch daarmee niet direct naar een over heidsinstelling wil gaan en door geloofs- of andere redenen zich niet tot een kerkelijke instelling kan wenden. Het kan zijn nut hebben, er nog eens uitdrukkelijk op te wijzen, dat „humanistische" grondslag bete kent een grondslag zonder Gods geloof, alleen maar steunend op menselijke krachten. En uit die grondslag vloeien opvattingen om trent huwelijk en gezin voort, wel ke iedere gelovige als funest voor de samenleving beschouwt. Het socialistische blad mag dit werk van Humanitas dan „belang rijk" vinden, wij achten het voor een gewest als Brabant een veeg teken, dat het er blijkbaar wortel kan schieten. J-JET IS DAN weer zo ver! Komende Zondag start de competitie; nog wel niet over de gehele linie - dat gebeurt pas een week later, maar in ieder geval komen om te beginnen alle eerste klassers in het strijdperk, benevens enkele 2e, 3e en 4e klassers. Hoe kort is het nog maar geleden, dat de voetbal officieel werd opgeborgen. Officieel, want officieus heeft het bruine monster nog voortdurend gerold, hetzij op tournooien, in zomeravond-competities, enzovoort enzovoort. Inderdaad is het voetbalspel zeer po pulair in ons land. Soms is men geneigd te beweren: te populair, om dat men om velerlei redenen, liever zou zien dat de sportbeoefenaar zich veelzijdiger ontwikkelde, bijvoorbeeld in de athletiek-sector, omdat hij dan beter èn gemakkelijker èn met beslist groter succes, in het winterseizoen het voetbalspel zou kunnen beoefe nen. Veel is over dit onderwerp de voorbije jaren reeds geschreven en gesproken maar het heeft weinig gebaat: voetbal blijft de massa onaf gebroken aantrekken en het publiek fascineren. Overmorgen zullen de vel den dus opnieuw volstromen, tenein de zich alvast een voorlopig beeld te kunnen vormen van de sterkte der clubs, die elkaar dit seizoen geduren de naar schatting ongeveer negen maanden zullen bestrijden, met meer dere of mindere kansen op een titel, promotie en.... degradatie. GENOEGEN EN AFLEIDING kele zomermaanden dienen beslist voor de zomersporten gereserveerd te blijven. Daarom is te wensen, dat de competitieleiders slechts in zeer bizon- dere gevallen uitstel zullen verlenen en voor het overige een vlotte afwer king bii voortduring voor ogen zullen houden. WAT DOEN DE DEBUTANTEN? J-ERWIJL FRANKRIJK kreunt onder de tekorten en de so ciale beroering niet van de lucht is, heeft de Markies de Cuevas in zijn lege hoofd gehaald, een mon sterbal te organiseren in Biarritz, waar de meest verfijnde weelde ten toon werd gespreid. Millioenen en nog eens millioenen francs zijn er gespendeerd aan één nacht van plei- zier. De echtgenote van de Mar kies, een Rockfeller, was wijzer. LUC. XlJj WC lil Uil. ivtv.ilI „Ingeval van onteigening dient de ?ne™ei!frde verschijnen. Van de waarde van de onteigende zaken 4000 uitgenodigden lieten er trou- bepaald te worden door de rech- ™ens 2000 verstek gaan. De andere ter, met uitschakeling van de Rijks dienst voor de prijsregeling", dan kan men het daarmee gloeiend eens zijn en tóch een goed mede-K.V.P.- lid erkennen in de man, die de Rijksdienst voor de prijsregeling nog ingeschakeld wil houden. Op het terrein van het Verkiezings program is er trouwens al eens een conflict geweest, toen katholieke Eerste Kamerleden stemden tegen „Uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer'', hoewel dit met zoveel woorden in het ver kiezingsprogram staat. Hiermee zijn we dan al bij de beantwoording van het volgende tweetal vragen, luidende: Heeft een volksvertegenwoordiger, gekozen op een lijst der K.V.P., het recht, de inhoud der werkprograms der Partij (voor Rijk, Provincie en Gemeente) naar eigen inzicht te Interpreteren? Houdt de reglementair voorge schreven ondertekening van een werkprogram der K.V.P. door de candidaten der Partij in, dat zij alle punten van het program zonder uitzondering onderschrijven? Het is natuurlijk van betekenis, dat de vertegenwoordigers der Partij zo veel mogelijk één lijn trekken. Men zal zich steeds tot het uiterste moeten inspannen, om tot een gezamenlijke interpretatie te komen. Toch zouden we bij wijze van exceptie een afwijkende inter pretatie niet willen uitsluiten, mits 2000 hebben echter hun medewer king aan het schandaal gegeven. Ook de pers deed er ijverig aan mee, om dit gedoe te verheerlijken met speciale reportages en uitge lezen fotos. Het communisme kan zich geen betere wensen. propaganda Wwww Megen maanden voetbal! Zondag vóór en Zondag na vinden hon derdduizenden genoegen en afleiding aan hun wedstrijd en stijgen span ning en medeleven, naarmate hun fa voriete club het er beter afbrengt; daalt dit alles óók naar gelang de resultaten minder worden. Want het publiek is grillig en... veeleisend, want het wil zijn club steeds zien winnen, steeds beter zien spelen, steeds bij de toonaangevende teams zien op de standenlijst, wat natuurlijk over de gehele linie onmogelijk is. omdat er nu eenmaal altijd sterke en zwakke zullen blijven. De sterken klaren het wel. mitsgaders hun penningmeesters; de zwakke broeders moeten wat dat betreft veel ontberen, zitten niet zel den voor grote financiële problemen en moeten het dan voor het overgrote deel hebben van de clubvrienden, die in voor- en tegenspoed hun vereniging trouw blijven. Vooral de clubs uit de lagere regionen staan er zo voor. maar iedere keer opnieuw spelen zij het klaar wordt de club van onder gang gered en begint men opnieuw met groot enthousiasme aan de nieu we competitie. Van deze clubs, gelooft U maar moet het komen. Zij helpen mede de KNVB op peil houden, zij hebben óók de Bond groot gemaakt. VLOTTERE AFWERKING E"n zo gaan we dan in Nederland, dat nog altijd de arnateurstatus entameert, ons vanaf Zondag „wente len" in de competitie, waarvan we alleen maar hopen, dat ze dit seizoen nu eens een vlottere afwerking zal ondervinden dan het voorbije. Want men moge dan nog zo'n enthousiaste voetballiefhebber zijn. voetbal blijft, spel voor de wintermaanden en de en- QP de jaarlijkse autotentoonstellin- ®eAi? J?nA"U. 9ct°ber en in Londen, de Èarls Court Show Vm 21-31 October a.s. zal Ford eentoe komstdroom" voor het eerst aan' He "UTPrbl H tftnon ue compressie kopkleppenmotor, met een carburaateursysteem gelijkstaande aan twaalf enkele-carburateurs. De versnellingsbak heeft een elee- trische schakeling. De wagen heeft 'n bekrachtigde besturing en dito rem men, inclusief een handrem, welke electrisch ondersteund wordt. Wan zo'n eerste competitiedag Is in feite weinig te vertellen. Men mist gegevens, nodig voor een beoordeling der wederzijdse krachten, zonder wel ke geen behoorlijke kansbespreking mogelijk is. Om te beginnen ligt het uiteraard in de lijn te veronderstel len, dat de clubs, die het vorige sei zoen een toonaangevende rol speelden, ook nu weer mee zullen tellen. Daar naast gaat vanzelfsprekend de groot ste belangstelling uit naar de vier nieuwe eerste klassers en naar al die clubs, welke dit seizoen in een hogere klasse dan waarin zij tevoren speel den, hun debuut zullen maken. Een bespreking der kansen over de gehele linie blijft deze week dus nog achterwege en wat de andere dan eerste klassers betreft, zal dat ook volgende week niet wel mogelijk zijn. WAT DOEN NAC EN RBC? sant daarvan zijn HBSBW, Sparta —Emma. Willem II—Maurits WH— Bleiierheide en EBOHFeijenoord. OOK HIER GROTE INTERESSE NJiet minder groot zal de interesse zijn voor de resultaten, die MOC contra Gors en RAC tegen Dosko zul len weten te behalen, respectievelijk in Bergen op Zoom en Rijen. De ploe gen die in de Scheldestad in het strijdperk treden, zijn vermoedelijk evenzeer aan elkaar gewaagd als die, welke in Rijen de strijd aan gaan binden. In ieder geval twee ontmoetin gen, die al vlug inzicht gaan geven in de onderlinge krachtsverhoudingen van deze teams. In Eindhoven wordt (2Ai dan ook nog veloc—Wilhelmina gespeeld; een waarschijnlijk te zware opgave voor de bezoekers. Wat de 3e en 4e klassers betreft laten we het voor ditmaal bij de een opsomming van de te spelen wedstrijden In 3 B zijn dat Uno Animo Hiero- nymus; RWBRKTWin 3 D: N. BorgvlietCorn Boys. In 4 E: Nevelo TAC; en in 4 H.: Clinge—IJzen- dijke. (Advertentie) Intussen komen toch vandaag enkele ontmoetingen in onze gewesten on der de lens. NAC en RBC bijvoorbeeld openen het seizoen met een thuiswed strijd. resp. tegen Longa en Eindho ven. De Bredanaars staan er o.i. bii het begin van deze competitie heel wa-t gunstiger voor dan vorig jaar. Het elftal, dat de geelzwarten op de been brengen, lijkt ons van zeer be hoorlijke kracht en hoewel we niet weten hoe Longa aantreedt, kan wor den voorspeld, dat NAC een uitsteken de kans heeft om de t.wee eerste winst punten binnen te halen. RBC krijgt het vermoedelijk al direct zwaar te verantwoorden, met de landskampioen Eindhoven op de Luyten. Intusssn houden wij wel rekening met het feit. dat de Oranjetruien op eigen grond heel Wat mans zijn. zodat verrassin gen zeker niet zijn uitgesloten. Wat de overige ontmoetingen betreft, interes- FJe voorzittingen zij'n op zes manie ren verstelbaar: op, neer, vooruit, achteruit en voor- en achterover hel lend. De zittingen zijn uitgerust met veiligheidsriemen van nylon, welke in de zittingen verdwijnen. Electri- sche verwarmers heffen het koude ge voel van de dikke, zwarte en witte leerbekleding op in de winter. Vanaf het instrumentenbord wor den zowel de motorkap als de klep van de bagageruimte geopend en ge sloten. In elk wiel is een electrisch- bediende crick geplaatst. Deurkruk ken zijn bij deze nieuwe wagen ver vangen door drukknoppen. Men vindt in de „X-100" een dicta- foon. radio, telefoon. electrisch scheerapparaat en een 10-lamps radio met aparte bediening voor voor- en achterpassagiers. Er is een zachtklim kende hoorn voor stadsverkeer en een luidklinkende voor verkeer buiten de steden. Het 12-volts electrisch systeem be dient niet minder dan 24 electromotO' ren. 44 electronische buizen, 50 gloei lampen, 92 schakelaars. 29 spoelen, 53 relays, 23 stroomonderbrekers en 10 zekeringen. Iets geheel nieuws is de ingebouw de accu-oplader, welke dient om de batterij op peil te houden, wanneer de electrische snufjes worden gede monstreerd, terwijl de motor niet loopt. De X-100 is een laboratorium on wielen, waarin men meer dan 50 van de nieuwste snufjes op automobiele?, bied beproeft. Boven de bestuurder is een niet verblindend warmte-werend plastic dak aangebracht. Dit kan geopend en gesloten worden door een druk op de knop op het instrumentenbord. Maar ook door de eerste regendroppel die een op regen reagerende cel of een vochtigheidsgevoelige electrisch c schakelaar in werking brengt. Dit laatste is geen nieuwigheid, want ook andere rijdende „laboratoria" hebben dit snufje getoond. De motor is een speciale hoge- ZATERDAG 5 SEPTEMBER. HILVERSUM I 402 METER. KRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gram.; 7.30 Morgengebed en lit. kalender; 8.00 Nws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Klein koor; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Lichte muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en kath. nws; 13.20 Pianospel; 13.35 Amusementsorkest en koor; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gram.; 14.25 Musi cerende dilettanten; 15.00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.40 Promenade- orkest; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Lichte muziek; 18.15 Journalistiek week overzicht; 18.25 Lichte muziek; 18.40 Re geringsuitzendingZoeklicht op de Wes- HILAIRE BELLOC 15) Nu ik er verder over nadenk, ben ik er toch niet zeker van, dat jak hals de goede uitdrukking is De Fran se uitdrukking „ame damnèe" is be ter. Ch. Goatcher was Henry Ben- sington's „verdoemde ziel", d.w.z. hij had te doen, wat Henry Bensington hem gelastte, hij had te wagen, wat Bensington hem zeide te wagen en iedere vuile streek uit te halen, die Bensington hem beval uit te ha len. Het is erg nuttig, zo'n soort man ter beschikking te hebben en de gro ten dezer wereld, vooral die, welke vlug rijk worden, hebben altijd zo'n man ter beschikking en soms zeven. Bensington had er 'n aantal, verschil lend in vaardigheid en verschillend ook in de diepte, waartoe ze waren gevallen. Deze was de minst handige, maar de zekerste en die het diepst gezonken was. Hij was voor alles te gebruiken. Ch. Goatcher was niet altijd Ch. Goatcher geweest. Hij was zijn leven begonnen als Sir James Maltaine, en hij was lang minderjarig geweest, zo dat toen hij meerderjarig geworden was, hij een geaccumuleerd fortuin kon opmaken, hetgeen hij dan ook zonder bedenking deed met een snel heid. die zelfs hen verwonderde, die, door zijn vriendelijkheid aangetrok ken, hem bij dit werk hielpen. Hij was al in zijn vier-en-twintigste, toen hij zijn laatste geld kwijtraakte en hij was pas jarig geweest, toen hij in verlegenheid kwam, omdat een van de heren, die hem tegen zijn zin had ge holpen, sinds zijn geld op was, hem maande en toen was hij zo dwaas ge weest om de handtekening van beu anderen heer, dien hij kende, na te maken. Edelmoedig als hijzelf was, rekende hij erop, dat deze zo'n goe den kameraad niet zou vervolgen. Maar zo'n goed kameraad vervolgde wel. Hij was nu eenmaal van dat soort. De autoriteiten waren vrier delijk voor hem: hij kreeg maar vijf jaar. Toen hij eruit kwam, was hij een ander mens hetgeen weer eens aantoont hoe grote hervormende invloed het strafstelsel van ons beminde land uit oefent. Zelfs zijn naam was veran derd en nadat ze hem drie keer op de hielen hadden gezeten, had Mal taine opgehouden te bestaan en had Charles Goatcher zijn plaats ingeno men. Henry Bensington had van hem ge hoord door een van zijn agenten, die relaties met de politie had. Het was ln de tijd, toen de kunsthandel pas in zijn begin was, in King Street, een halve eeuw geleden. Henry Bensing ton kwam met hem in contact, onder vroeg hem kocht hem en wist dan zijn spoor te doen verdwijen. Het ge beurt niet vaak, dat de politie een man, die gezeten heeft, uit het oog verliest, maar ditmaal moesten ze be kennen, dat ze geslagen waren. Het spoor was verdwenen. Maar Bensington was niet zo gek dat hij alleen afhankelijk bleef van Goatchers straflijst. Hij wist hem beter in zijn macht te krijgen. Hij zorgde er voor, dat Goatcher behoorlijk in de verleiding kwam en behoorlijk viel en hij had de bewijzen klaar, met foto's en gramofoonplaat, zodat, als de dwa ze Goatcher in de stille afgeslotenheid van Henry Bensington's kamer die be wijzen hoorde, hij kroop en zijn kete nen aanvaardde. Van die dag af was Ch. Goatcher met lijf en ziel aan Sir Henry Bensington geketend. Het was een fijne zet voor een jong mens, die pas in het zakenleven was en nog pas aan de goede kant van de dei tig, maar ik geloof, dat ik al ge zegd heb, dat Bensington een reus was, het allerbeste type van grote za kenlui en dat soort genie openbaart zich al vroeg. Een nieuweling in de zakenwereld zou Bensington misschien gelaakt heb ben, dat hij iemand gebruikte, die zo Inferieur aan hem was in talent en gewoonten, want het moet worden toegegeven, dat Ch. Goatcher niet erg makkelijk de dingen snapte, dat hij niet erg snugger was en dat, als hij misschien nog initiatief had gehad in de drie jaar tussen de dag waarop hij meerderjarig werd en die waarop hij naar Portland ging, hij dat verloren had in de gevangenis. Maar daarna was hij begonnen te drinken. En niet alleen dronk hij, maar was hij een van die mensen, die door drank verande ren. Drank maakte hem twistziek en deed voor een poosje het beetje in zicht, dat hij nog mocht hebben, ver dwijnen. Drank gaf hem in de regel een opleving van energie, waarover men zich zou verwonderen, als men hem in de nuchtere helft van de dag had gekend. Van een krachtelo zen ongelukkigen kerel, die voor zijn tijd oud was, werd hij dan een man, die lef had maar het diende ge woonlijk tot niets als tot zinneloze ruzietjes. Een nieuweling, zeg ik, zou zich erover verwonderd hebben, waarom Bensington zo'n soort slaaf koos, maar de mensen, die hun wereld kennen, veronderen zich niet zo. Dit is het goede soort slaven voor 'n eenvov.'Lg, mechanisch werk. De drank maakt. Het (als ik den slaaf zo mag noemen) ongeschikt tot verzet, als Het is uit geslapen en weer in de diepte van depressie is, maar daarom is Het nog niet onbekwaam om een eenvoudige taak tot uitvoering te brengen vóór het gewone drinkuur slaat. En vooral, als ze drinken, denkt geen mens er aan, ze te gebruiken. De taak, die Henry Bensington zijn slaaf wilde opleggen, was eenvoudig genoeg. Hij kon helemaal zeker zijn van 's mans nuchterheid in het eer ste deel van de avond, want toen hij het een keer gewaagd had, de regel te breken, had Bensington hem zo hevige angst aangejaagd, dat hij ze ker nooit meer die regel zou breken. Na de afgesproken tijd van half zes kon hij drinken, zoveel hij wilde en Bensington had hem nog nooit na dit uur iets laten doen. Toen deze Trouwe Dienaar dan ook verscheen, om half vijf 's middags, het uur, waarop hij had moeten ko men, haalde hij zijn vettig notitie boekje uit zijn zak en speelde met het potlood in zijn bevende hand, ter wijl zijn Meester het korte bevel gaf: „Schrijf op!" Hij ijsbeerde door de kamer en begon opnieuw: „Schrijf op: Het pakje meenemen naar mijn eigen kamer en onder de matras leggen, zoals het is, onge opend. De deur gesloten houden, iedere keer, dat ik uitga, zelfs als het maar voor een ogenblik is en de deur gesloten houden, als ik in de kamer ben." „Ik houd de deur altijd gesloten, Sir Henry", blaatte de man, wiens stem bibberend verried, dat hij al veel te lang nuchter was. „Houd je mond!" snauwde Henry Bensington hem toe. Dan ging hij verder: „Morgen om laat sens zien DIJ DE TOEGANGSWEGEN, waar langs de buitenwereld de stad Salina kan binnentreden, staan bor den, die de V.V.V. daar actief heeft weggezet. ,Kijk, kijk," staat daar op. „Wie hebben we daar?" De men sen, die regelmatig in Salina komen zijn er aan gewoon. Doch een een voudig burger dacht uit de tekst een belediging op te maken en schreef er met potlood kwaad bij: „Senator MacCarthy". De volgende dag waren de borden verdwenen. Abuis NTEW-YORK beleefde gisteren zo ongeveer de heetste dag van het jaar. 97.3 graden Fahrenheit, vermoeden wij, ofschoon men dat met Amerikanen nooit zeker heeft. Maar waarmee adverteerden de grote warenhuizen in deze Sahara- temperatuur? Met winterjassen. De New Yorkers gingen van hun hout je, alleen reeds bij de gedachte. De. hittegolf moet de zakenwereld hebben overvallen. Wedstrijd {-JANDIGE jongens hebben tussen twee Australische nederzettingen een voetbal wedstrijd georganiseerd. Maar omdat ze iedereen wilden la ten meedoen, werden de ploe gen gerecruteerd uit alle mannelijke bewoners. Het ge volg van deze zienswijze was, dat er twee ploegen van 130 man aantraden, die op een veld van onafzienbare grootte de strijd zouden strijden. De scheidsrechter karde in een jeep rond en er werd gespeeld met 15 ballen. De ontmoeting werd echter uitgesteld, toen uitlekte, dat de ploeg van Mickey Parker niet met 130, maar met 131 man wilde be ginnen. Voorts werd op hun speelhelft een verdacht uit ziende hond geconstateerd, die er speciaal op scheen afge richt mensen, die hij niet ken de, zonder beding aan te val len. Beleefd „["YANK U" zegt een automaat in het verre Amerika, wanneer de mensen daar hun muntstukken voor een pakje sigaretten in hebben ge deponeerd. Vleermuizen £)IT IS WEER een verhaal van de koude grond in Engeland. In de oude klokketoren van de kerk in St. Mary huisde een hele zwermen vleermuizen. Verstandige vleermuizen zelfs. Want niemand kon een middel verzinnen om ze er weg te krijgen. Men probeerde het met zwaveldampen, maar zodra die waren weggetrokken keerden de beesten terug en lachten duidelijk hoorbaar. De dorpswijze projecteerde een an der verdelgingssysteem. Hij grondvestte zijn theorie op een oude volkszegswijze, dat vleer muizen zouden sterven, wanneer ze door de maan beschenen wa ter dronken. Hij liet bakken wa ter in de toren zetten in het schijnsel van de maan, maar de tijden bleken veranderd, want de vleermuizen bleven. Het schenen er zelfs hoe langer hoe meer te worden. Op een gegeven ogenblik werd de gemeente echter opgeschrikt door een vreemdsoortig piepge luid en tot. verwondering van velen vluchtte de hele zwerm op topsnelheid de kerkdeur uit, die daarna kwiek werd gesloten. Toen de stilte was teruggekeerd trad de dorpsherder eerbiedwaar dig lachend de kerk uit. Hij legde precies uit hoe het gegaan was. Hij had het motortje van zijn bromfiets aan de gang gezet en tegelijkertijd onophoudelijk op het toetertje geduwd. Dit scheen cle vleermuizen zo te verontrus ten. dat ze tot dusver niet terug durfden komen. Hulp TNE TWEEJARIGE Raymond Led- gerwood raakte gisteren met zijn handje tussen de liftdeuren in een warenhuis. Omstanders wilden de helpende hand bieden, maar ze volgden daarbij niet de beste me thode. Liftdeuren hebben de lelijke gewoonte, stijf gesloten te blijven tot op het ogenblik, dat de kooi er gens stopt. De mensen, die zagen wat de kleine Raymond overkwam begonnen als gekken alle verdiepin gen af te rennen en op de knoppen te drukken om de liftkooi toch maar gauw ergens te laten stoppen. Het gevolg was, dat die een half uur lang naar boven en beneden bleef stuiven en Raymond met zijn hand tussen de deur bleef zitten. Het is ten slotte allemaal goed afgelopen. Vondst Short moet het allemaal nogal vrolijk opnemen, want hij is reeds drie dagen lang gesmoord lachend gesigna- leerd. Ongeduldig CHIRLEY ANN WILSON, een 22- jarige telefoniste, zal op 5 Sep tember met haar been in het gips de 23-jarige tuinarchitect Norman La Pointe trouwen te Charleroi (Penn sylvania U.S.A.) „We hebben al genoeg uitstel ge had", aldus Shirley. „Ik zal in de kerk wel een beetje hinken, maaV dat moet dan maar." Het huwelijk moest eigenlijk al acht maanden geleden hebben plaats gehad. Een auto-ongeluk was de oorzaak, dat Norman met een sche delfractuur, hersenschudding, twee gebroken benen en een gebroken pols in het ziekenhuis kwam te liggen. De bruidegom herstelde. Er werd een nieüwe datum vastgesteld: 5 September. Laat Shirley nu even tevoren haar been breken. Vrees TTET MEEST merkwaardige vet*. haal, dat we ooit onder ogen kregen was dat van het echtpaar Ferrara In New-York. Zij hadden samen ongeveer 950 dollar opge spaard. Maar omdat zo ineendeir, dat geld ongeluk aanbracht, stopten ze hun spaarcentjes in een zak en wierpen die in de rivier.-De poli tie hoorde er van en dregde de zak weer op. Maar Ferrara en zijn vrouw willen niets meer terug hebben. Mar vraagt onmiddellijk te waar schuwen, wanneer er in onze streek ook dergelijke complexen opduiken. Kleding r%E JAPANSE stewardessen op de I\jn Tokio-San Francisco zullen voortaan kimono's gaan dragen. Ora in stijl te blijven. Wc weten niet. waar dit bericht eigenlijk op slaat, maar het stond ergens te lezen. terse Defensie: 19.00 Nws; 19J0 Gram.; 19.20 Parlementair overzicht; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Lichtbaken; 20.50 Gram.; 21.00 Gevarieerd program; 21.50 Actualiteiten; 22.00 Promenade-ork.; 22.40 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.2224.00 Gra- mof oonmuziek HILVERSUM II. 298 METER. VARA 7.00 Nws; 7.13 Gram.; 8.00 Nws; 8.20 Gram.; 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Cello en piano; 12.00 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nws; 13.15 VARA-Varia; 13.20 Dansmuz.; 13.50 Weekjournaal; 14.20 Filmland; 14.45 Viool, clavecimbel en cello; 15.05 Ama teuruitzending; 15.35 Boekbespreking; 15.50 Symphonie-orkest; 16.45 Sport- praatje; 17.00 Lichte muziek; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nws en commentaar; 18.20 Gram.: 19.00 Artistieke staalkaart: VPRO 19.30 Passepartout, causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd," causerie; 19.55 Deze week. causerie; VARA; 20.00 Nws; 20.05 De sterken voor de zwakken, prijsvraag; 20.50 Gram 21.15 Soc. com mentaar; 21.30 Metropole-orkest en -kool cn solist; 22.00 Mijn zwagerin zaken'1; hoorspel; 22.20 Hawaiian-ensemble; 22.35 Lichte muziek; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 METER. 11.45 en 12.23 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Lichte mu ziek; 13.00 Nws; 13.15, 14.00, 14.45 en 15.00 Gram.; 16.00 Salonorkest; 16.30 Accor- deonmuziek; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws 17.10 Accordeonmuziek17.30 Gevarieerd concert; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Solistenconcert; 21.00 Hoor spel met muziek; 22.00 Nws; 22.15 Ver zoekprogramma; 23.00 Nws; 23.0524.00 Dansmuziek. BRUSSEL 484 METER. 12.10 Orkest concert; 13.00 Nws; 13.10 en 14.05 Verz - programma; 15.00 Gram.; 16.30 Lichte muziek; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muziek: 17.45, 18.30, 19.00 en 19.40 Gram.; 19.45 Nws; 20.00 Gram.; 21.00 Pianospel; 21.20 Gram.; 21.40 Orgelspel; 22.00 Nws; 22.10 Jazzmuziek; 22.50 Nws; 23.00 Dansmuziek; 23.55 Nws. om vijf uur precies, Sir Henry Ben sington's geheim nummer opbellen, de naam Parcival noemen. Als het de stem van Sir Henry Bensington is, hem zeggen, dat alles in orde is. Dat ook de volgende dag doen enzo voort tot tegenorder volgt. Als een andere stem dan die van Sir Henry antwoordt, moet ik de boodschap ach terlaten, dat alles in orde is. Als er iets niet in orde is, moet ik dadelijk persoonlijk naar Sir Henry's bureau komen. Verdere instructies zullen tij dig volgenNu, lees dat allemaal op." Ch. Goatcher las het hardop, maar zijn stem was nog ellendiger dan te voren, want het lange nuchter zijn maakte hem moe en het was kort voor het uur van zijn dagelijkse ver lossing. „Lees het nog eens." Met een zucht, maar die hij dade lijk onderdrukte, las de Slaaf het voor de tweede keer. „Doe nu je notitieboekje dicht, leg het neer en herhaal die instructies woord voor woord." De Slaaf herhaalde ze. Hij wist ze precies. „Wacht hier." Hij sprak dat „Wacht hier!" heel kort en streng, alof er enige kans op was, dat Ch. Goatcher iets anders zou doen. Hij ging door de ijzeren deur, en men kon de sleutel horen, die de kluis opende. Hij kwam terug met de Ame Bourgeoise en zette het voor zijn dienaar neer. „Ken je dat?* O ja, Goatcher kende het goed genoeg. Hij was twee keer naar de Martin's kunstzalen geweest gedu- durende de tentoonstelling, één keer, als Sir Henry het zich goed herin nerde, om op een paar mensen het oog te houden en een andere keer om het aantal bezoekers te tellen. Henry Bensington knikte. „Neem het goed in je op, want ik zal het inpak ken en dan zul je het een poosje niet meer zien, al zul je het zelf moeten bewaren." Hij liet het Meesterwerk op de ta fel staan vóór de vermoeide ogen van den ongelukkigen man, kruiste de ar men en keek naar hem om te zien, dat zijn ogen geen ogenblik van het doek zouden afgaan. Hij was beslo ten, het als een foto af te drukken op de geest van de jakhals. „Heb je ieder détail ervan in je opgenomen?" „Ja, meneer." „Uitstekend. Geef me nou dat no titieboekje?" Goatcher gaf het netjes over. Zijn Meester keek even naar de bladzij den, die juist geschreven waren, scheurde ze met een ruk uit en wierp ze achter in het vuur, waar hij bleef toekijken, dat ze verbrandden. Pas toen het laatste stukje wit papier was verbrand en as was geworden, wend de hij zijn blikken van het vuur. Dan richtte hij zich tot den Gewezen Heer en zei: „Blijf daar stil zitten tot ik terug kom." ,ca. Wordt vervolgd»

de Stem | 1953 | | pagina 5