Russische vliegende schotel Nederland wees een sympathiek ramp-geschenk af heren ZU1D-BEV ELAND DOUWE EGBERTS BESTAAT 200 JAAR Lustrum-Fakkelrallye maakt reeds geschiedenis Radar van jagers werd gestoord Stond zijn wieg in Duitsland? Boeren gedupeerd 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953 4GEN MDA >E/V GE/V Chr. H.B.S. voor Walcheren geopend V erkeersperikelen te Breskens VONDST OP SPITSBERGEN vaaaa Profkoers te Eede Uitslagen Engelse league IJSLAND TERECHT ONTSTEMD Toch bestaat er behoefte aan de aangeboden IJslandse ponnies In Kapelie Zaterdags geen veiling meer MARKTEN Euwe verliest van Smyslov Ferrari-plannen ontvreemd THOR en SPRINT óók mee BELG G. VERSIJP SCHEIDSRECHTER Ook zij niet accoord een subsi- Eede geves- treenkomstig s. besloten, beschikt op •sidie uit de d tegen het van Gods >E NIEUWE ls nieuw lid teer Salomé. ;oor de heer het raadslid- ;t. In zijn voorzitter in cht van het nieuwe raad ea'kt. Zo zui verdere ver-' oningen, een de algeme- ,ieve vea'bete- ;rintweg. mo- aisvuilophaal- nnisbanen en peelplaats. voorzitter de s vooruitstre- 1 goeds voor bereikt, te Deventer t bij zijn be- aan de open- eemt. van het ju- itschappij tot en Tuinbouw >er a.s. zullen ls tot 2 uur n blijven. 24 Aug. t.m. 6—26; 491 kg. schol 3555; 8 kg. rog 20 alen 1.19—2.88 arnalen 1.16— 1TIE etsontwerp tot Joseph Camil ren te Uzen- iter en winke- )ERING een wijziging in voorberei» d besloten ge- i f 500.000 aan de vergadering 'an Dongen de Mabesoone lij in het be- ;eft verricht. IKEL mbtenaren van visten beslag te van 40 kg. bo rn De Belgische ezelfde dag be- daders konden ontkomen. e afdeling Sluis is zal in de ko- n een moeder- 'oor de vrouwe» ïvangen op Don- en wordt ge- 1 van de CJhris- PELAA.V van Gent werd te grensparochle er O. Vereecken, iendrikcollege te WIJDING van Gent werden hianen tot pries- erw. heren C. de n'-le) ICHIAAL CENTRUM, andere plaatsen is tot oprichting charitatief cen- :atholieke vereni- ef terrein elkaar ior bundeling van nen bereiken, de heer Groffen; A. Borst en pen- !vr. Buysing. Le- van Nieuwland. nbestuur. en van katholieke meis- idoeling. om, waar ikomst inter-paro- g, bijv. met Mid- Olympia Theater, f aar. >r, 8 uur: Tarzan en f».30 en 9 uur: Het a. ?ma van Dljck, 7-30 irstin. ebouw, 8 uur: Fan- 8 uur: Jong, knap Olympia Theater, 8 uaar. or. 8 uur: Tarzan en en; Concertge- d om Jeruzalem. Heinkenszand bittere woorden in de raad. TIP raad kwam onder voorzitterschap van burgemeester Derckx bijeen. De voorzitter richtte allereerst woorden van dank tot de aftredende raad en in het bijzonder tot de met meer terug kerende leden, de heren C. Cappon (Gemeentebelang) en A. van Leeu wen (KVP.) Spreker hoopte, dat ook de nieuwe raad veel goeds in het belang van de gemeente zou kunnen tot stand brengen en sprak woorden van welkom tot de nieuwe leden M. Grim (KVP) en A. C. de Mol (Ge meentebelang.) De nieuwe financiële maatregelen tot versteviging der positie der ge meente-ambtenaren werden hierna vastgesteld. Op het verzoek van het R.K. school bestuur werd besloten medewerking te verlenen teneinde gelden beschik baar te stellen tot een bedrag van f 1300.voor de bouw van een fietsenbergplaats. Bij de rondvraag noemde de heer A. Simonse (KVP) de verkiezing van wethouders „kleintjes" en „onrecht vaardig". De heer M. Grim (KVP) sloot zich bij deze woorden aan, en wilde dieper op deze kwestie ingaan. Spreker was van mening, dat de KVP als grootste raadsfractie ook in het college van B. en W. met een wet houder diende te zijn vertegenwoor digd. Spreker vond Gemeentebelang geen principiële protestantse partij, omdat ook niet-kerkelijken en commu nisten er hun stem op uit konden brengen. De heer A. C.de Mol (Gemeentebe lang) zei, dat aangezien de protes tantse partijen de meerderheid in de raad bezitten, dit ook zijn weerspie geling behoorde te vinden in het col lege van burgemeester en wethou ders. Tenslotte betreurde de heer A. Si monse het, dat de heer de Leeuw (AR) zich bij deze onrechtvaardige zaak had aangesloten. Ovesande Yerseke RAADSVERGADERING Door de voorzitter werden bij de opening van de vergadering de nieuwe raadsleden: de heren O. Gebraad en J. Mol (beiden S.G.P.) en de heer J. Eleiibaar (Gem. Belangen) hartelijk welkom geheten. De wethoudersbenoeming had een vlot verloop. Meer moeilijkheden re zen bij het punt: toetreding bouw- spaarkas. Zowel de voorzitter als dhr. Valk. die speciaal voor dit punt de vergadering bijwoonde, gaven een uit leg van het doel en de werkwijze. Ve le vragen werden gesteld, waaruit bleek. dat. door middel van de bouw- spaarkas. ook de in aanbouw zijnde huizen in de Burenpolder te koop wa ren. De koper moet zelf over plm. f 1500.— beschikken. Ook de bouw- premie ontvangt hij en de rest wordt verstrekt als hypotheek. Huur moet dus niet betaald worden met rente en aflossing welke ongeveer even hoog zijn als de toekomstige hum. De ge meente wordt aandeelhouder, benoemt enige leden in de commissie voor toe wijzing en controle. Over de woningen welke niet verkocht worden, zal de ge meente t.z.t. toewijzingen doen en dan bij voorkeur aan mensen, die niet in staat zijn 1500.te laten zien. Daar de P. v. d. A.-fractie de „mindere man" te kort zag gedaan, stemden al léén deze 2 leden tegen. Tot bestuursleden Stichting Volks huisvesting Yerseke werden benoemd: P, de Koeyer, J. Koster, D. v. Boven en J. Elenbaas. Tot leden gascommissie: J. Mol. J. Sinke en J. Prins, Tot leden woonruimtecommissie C. Gebraad J, Sinke, J. Prins, Grootjans en dr. Polderman als adviseur. SUBSIDIES TOEGEKEND Na de opening werd direct overge gaan tot de eedsaflegging van de nieuwe raadsleden. Het nieuwe lid J. de Jonge Cz. werd door de voorzitter welkom geheten, waarna deze een uiteenzetting gaf van het raadslidschap. De raad besloot tot aankoop van de zijkantweg van de Nieuwstraat in ei gendom van de heer P. Rijk Wz, zulks in verband met verbetering van de Nieuwstraat. De toelage 1953 voor de ambtena ren in overheidsdienst werd ook toe gekend aan het gemeentepersoneel. De rekening van Burgerlijk Arm bestuur alsmede de begroting werden goedgekeurd. Alle subsidies werden ook weer voor 1954 toegekend en wel tot dezelfde be dragen als in 1953 echter met uitzon dering van de subsidies voor Wit-Gele Kruis en Groene Kruis die resp. wer den toegekend voor f 400.en 90. alsmede de subsidie voor de voetbal vereniging Volharding die wer<j- ver- - hoogd van f 15.tot 100.—. In 1954 zal ook subsidie worden gegeven voor elke leerling uit Ovezan- de. die aan het St. Paulus-college te Sterksel studeert en wel ƒ100.— per leerling. Als leden van de woonruimtecom- missie werden benoemd de heren L. N. de Jonge, L. Zuidhof, K. L. van Steenbergen, A. D. de Waal en W. A. Mol in principe werd besloten tot het bouwen van een wachtlokaal voor de buspassagiers in de Hoofdstraat. (Advertentie) Feestelijke samenkomst te Middelburg viOGE GOD deze school zegenen en tot zegen stellen. Laten wij haar uit Gods hand ontvangen en Hem daarvoor eren". Met deze woorden eindigde de heer J. Laport, de voor zitter der Ver. voor Chr. Middelb. en Voorber. Hoger Onderwijs voor Zee land. zijn rede ter gelegenheid van de opening der christelijke HBS voor Walcheren. De bovenzaal van „De Vergenoeging" was geheel gevuld. De aanwezigen zongen „Halleluja eeuwig dank en ere", waarna aller eerst het woord werd gevoerd door dr. J. P. Chr. de Boer, inspecteur van het ministerie van O., K. en W. De heer A. Schout feliciteerde na mens de Commissaris der Koningin en Ged. Staten. Het Prov. Bestuur is zeer verheugd met de totstandkoming en hoopt, dat de school aan haar doel zal beantwoorden. Bijzonder mooi is het, dat hier alle prot. chr. groeperin gen samenwerken. Als dit op elk ge bied gebeurde, zou veel meet1 tot stand kunnen worden gebracht. Het Prov. Bestuur staat versteld van de moed en de durf van het bestuur, zo zei de heer Schout. Wethouder J. W. Kögeler sprak namens het Middelburgse gemeentebe stuur er zijn vreugde over uit, dat de school hier werd gevestigd. Nie mand kan met recht en reden het be staansrecht op een eiland met een overwegend prot. chr. bevolking ont kennen, zo merkte hij op. Tenslotte srpak hij enkele woorden als voorzit ter der Ver. voor Handelsonderwijs. Daarna werden gelukwensen aange boden door de heren van Veen, na mens de Ver. van Leraren bij het Chr. VHMO; drs. C. Barends, rector van het Chr. Lyceum te Goes en dr. J. Karsemeijer, rector van het Chr. Ly ceum te Dordrecht. De heer J. A. van Bennekom, voor zitter der commissie van toezicht, trok een parallel met de opening der Vrije Universiteit en uitte zijn dank baarheid jegens allen, die de plannen begunstigden. Tenslotte was het woord aan drs. van Alphen. Hij zei te hopen, dat hij enigszins aan het in hem gestelde vertrouwen zal kunnen beantwoorden. Hij weet, dat zijn taak zwaar zal zijn, maar ook, dat God hem zal steunen. Ook sprak de heer van Alphen de hoop uit, dat de school een cultureel verantwoorde plaats zal mogen inne men. O Ernstige en dwaze details uit vijf jaar Fakkelrallye AANGEZIEN nu eenmaal alles relatief is op deze wereld, durft de vijfjarige Fak kelrallye, die als lustrum-rallye dit jaar gehouden wordt op 13 en 14 september, reeds over een eigen geschiedenis spre ken. Een geschiedenis, die, hoe kort dan ook, bewogen genoeg is om er een boek deel mede te vullen. Nochtans zullen wij ons beperken tot enkele saillante pun ten, die waard zijn aan de vergetelheid te worden ontrukt. GEVAARLIJKE MOTOREN VY7ANNEER we de 10 milliard slga- retten en 800 millioen sigaren, plus nog de 20 millioen pond pijp- pruim- en shagtabak, welke in Ne derland jaarlijks worden geconsu meerd, omslaan op 10 millioen Ne derlandse inwoners, dan krijgen we te zien, dat elke Nederlander, van baby tot grijsaard, per jaar 1000 siga retten, 175 sigaren en 2 pond tabak in rook laat vervliegen. We kwamen ertoe deze cijfers eens achter elkaar te zetten, toen we op bezoek waren bij een der oudste Ne derlandse bedrijven, die in koffie, thee en tabak groot zijn geworden en deze maand zijn 200-jarig bestaan viert. Douwe Egberts, een familiebedrijf, dat in de Nederlandse samenleving diep is ingeburgerd. Toen Egbert Douwes, dik twee eeuwen geleden, het in zijn hoofd zette, om met zijn verloofde een win kel te beginnen in koffie, thee en Gemeente draagt bij in de kosten van het maatschap pelijk werk INE raad der gemeente Breskens kwam bijeen onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Eek hout. Tot leden van de huisvestings commissie werden benoemd de leden van de raad Th. P. Cambiev. C. D, de Feijter. F. G. M, Goethals 'en Mw! M. Niermans-Gossije en de heren L. I. Bruijnooge en D. J.Omée. Aan het schoolbestuur van de „School met de Bijbel" werd op grond van art. 72 der L.O. Wet 1920 financiële mede werking verleend voor de aanschaf fing van 20 schoolbanken en enige lees- en leerboeken. De kosten hier van worden geraamd op f 1600 Op een subsidie-aanvrage van de Stich ting ..Bevordering en exploitatie R K. Vlassersscholen in Zeeuwsch-Vlaan- deren" te Koewacht wordt afwijzend beschikt. Op verzoek van het Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum va.n het Dekenaat Aardenburg en de Classica- le Commissie Gezinszorg, uitgaande van de Diaconieën der Ned. Her- kal'k in W. Z-Vlaanderen r-,de kosten van het maat schappelijk werk in W. Z.-Vlaande- ien een bijdrage verleend van f 0 27 per inwoner, wat voor Breskens neer komt op ongeveer f 940. 3n overeenstemming met de voor het Rijkspersoneel te treffen rege- vihJIÏf1 de bezoWiging wordt vahoogd met een zgn. „toelage 1953" afhangt van het thMs geldende bezoldi- j voor het gemeente- voerd M "toeIage 1953" tage- iiche?r d€ mteekhng der straatver- lnm/25 aan Jde Dm-psstraat en het tnÏÏ wol'dt een extra-crediet van f 9000 uitgetrokken. de rondvraag wees de heer Seuss op de verkeersperikelen welke voorkomen bij de inrit van de .vent reWhnJrti? Spuiplein Hij zou de- "Uien verleggen naar het te een"parke?rvert»od^vooi^'de'Rijks- De heer van Oosten brugge vroeg de aandacht van het college van B en V2°rt u' pIaatsen van toiletten op het Rijkshaventerrein nabij de aan legplaats van de Provinciale boot De voorzitter zegde toe hierover met het Pl'°vinciaal bestuur opnemen. Mw. Niermans- Gossije vroeg toezicht van de Riiks- pohtie bij het oversteken van de Rijksverkeersweg door de schooljeugd De voorzitter antwoordde, dat het voorkomen van ongelukken meer ge- vroX, m°ften worden in de op voed n2 van de Jeugd in de verkeers- ïegelen. (Van onze luchtvaartmedewerker). £)E NOREN hebben een wereldprimeur gevangen. Er is dezer dagen een schip de haven van Narvik komen binnenvaren. Een scherp bewaakt schip, omdat het een bijzondere lading aan boord had n.l. schrik niet een vliegende schotel. Vervaardigd van een metaalsoort, over welker samenstelling de geleerden het nog niet eens zijn, met een middellijn van ca. 50 meter en met een ingewikkelde montage van niet minder dan 46 straalmotoren. Niet het minst spectaculaire van deze vliegende schotel is daarbij, dat de opschriften en kentekenen op het instrumentenbord erop wijzen, dat de vliegende schotel van Russische makelij is voortbewogen door 46 straalmo toren, die op gelijke afstand van elkaar rond de schijf waren aangebracht en de schijf deden draaien om een cabine van plexi-glas, waarin de nodige in strumentaria waren gemon teerd. Men schatte de actie radius van de schotel op 30.000 km en de vlieghoogte op 160 km. De schotel bevatte voldoende ruimte, om bommen van welke soort dan ook te kunnen mee voeren. De Noorse specialisten zijn van me ning, dat de vliegende schotel uit Rusland afkomstig is en waarschijn- Volgens de „Rheinische Post" was het *n eerste instantie een eskader van zes Noorse straaljagers, die op zomermanoeuvres boven Spitsbergen met de vliegende schotel werd gecon fronteerd. Op een gegeven ogenblik werd de onderlinge radioverbinding van de straaljagers ernstig gestoord en vertelden de radarinstallaties, dat er iets in de lucht moest zijn, dat er niet hoorde. De piloten zochten er tevergeefs naar, totdat de eskadercommandant, toevallig naar beneden keek. Op het sneeuwbevroren landschap van Spits bergen lag een grote ronde blinkende schijf, waarboven een gedeeltelijk vernielde cabine uit stak. Nergens was enig leven te bespeuren. DRAADLOOS BESTUURD DE Noorse rakettenspecialist dr Norsel, die na de ont dekking naar Spitsbergen vloog stelde vast, dat zich in de schijf een zendinstallatie bevond, welke op alle golflengten een onbekende meettoon uitzond. Het onderzoek wees verder uit, dat de onbemande schotel draadloos werd bestuurd; dat het discusvormige toestel werd (Advertentie) AgenUcRiip voor Rooitfndatfl Fa. J. Vriends Dw»r,k.d.. 2 - Tel.'3^1 6 (gentich «p voor Borgen op Zoom Firma t. de Bont Bosstraat 22.- Tel. 793 1006 'I®1 0£ Teej|SJia6iaijf lijk door een pntvangstfout in de be sturing is neergestort. Een Duitse deskundige op het gebied van V- wapens, aan wie de gegevens over de gevonden schotel werden voorge legd, verklaarde dat het hier een V-7 betrof, een van de zogenaamde won- derwapenen, vyaarmee de Duitsers in 1944-1945 de oorlog meenden te kun nen winnen. RAKETTENBASES.... VY/at nu të 'zlggen van deze berich- -ten, welke tot nu toe van offi ciële Noorse zijde noch werden be vestigd, noch werden tegengesproken? Dat met deze vondst alle vliegende- schatelproblemen uit de wereld zou den zijn geholpen, mag niet worden verondersteld. Anderzijds is er geen enkele reden om in twijfel te trekken, dat de Russen niet kr.ap „enoeg zouden zijn een dergelijke supersonisch „schijf schip" te construeren. In dit verband mag een artikel in het goedingelichte Amerikaanse blad „Aviation Age" opmerkelijk heten. Dat artikel vertelt namelijk, dat de Russen een keten van rakettenbases hebben aangelegd, dat zich strekt van Finland tot de Zwarte Zee en van Archangel tot Noordoost Siberië, van welke bases draadloos bestuurde ra ketten kunnen worden gericht en ge zonden naar elk gewenst doel in W.- Europa, Alaska en de Verenigde Sta ten. Het artikel verklaart met even zoveel woorden, dat de Russen op het gebied van de V-wapens verras sende vorderingen moeten hebben gemaakt. tabak, moest hij eerst drie zeereizen ondernemen om de centen voor een winkel in Joure bij elkaar te krijgen. Sinds korte tijd was toen de koffie, de thee en de tabak niet meer het curiosum, dat uit de Oost werd mee gebracht, maar het waren genotmid delen geworden, die ook buiten de apotheken werden verkocht De drie artikelen waren tot dan toe genees middelen: een pond thee had 250 gul den gekost en de koffie was op voor beeld van Frankrijk ook in Nederland een drank geworden, die in koffiehui zen werd geserveerd. De strijd, die van overheidswege tegen de drie ar tikelen was gevoerd in Engeland was het roken ten strengste verboden! begon te luwen en Egbert Douwes en later zijn zoon Douwe Egberts kre gen vanuit hun winkel in Joure steeds meer klanten voor de koffie, de thee en de Friese Heerenbaai. In de Napo leontische tijd, toen men familiena men moest opgeven, is de naam „de Jongé" toegevoegd, thans de Jong. omdat toen juist een jonge telg in het bedrijf zijn intree deed. Bij het tweede eeuwfeest zit de zevende ge neratie aan dit directionele roer. Het bedrijf in Joure, nog altijd in volle bloei en geheel gemoderniseerd, beeft een secondant gekregen in Utrecht, en ook daar wordt de ruimte alweer te klein. Want naast de consumptie in Nederland, wordt nu ook een grote exportmarkt bediend. Model van het kofschip, waarmee Egbert Douwes omstreeks 1753 vele zeeën bevoer. Op Zondag 13 September Op Zondag 13 September zal te Eede weer een koers voor beroepsrenners ge houden worden, over een afstand van 125 k.m. in 50 ronden. Vele renners zijn reeds ingeschreven. Van de Nederlanders kunnen wij al noemen: W. Wagtmans, P van As, !P. Haan, H. Dekkers, en van Est. Uit België komen: Couvreur, R. de Smet, H. Vergouwen, en Fr. Storm; uit Engeland: Jackson en Rickets. Vertrek en aankomst zullen plaats heb ben voor het Jeugdhuis en burgemeester van Dongen zal om 2 uur het startschot lossen. Er is f 2000 aan prijzen, terwijl nog talrijke premies worden uitgeloofd. De uitslagen van de Donderdag ge speelde leaguewedstrijden luiden: EERSTE DIVISIE: Charlton Athletic- Tottenham Hotspur 0-1; DERDE DIVISIE: ZUD: Colchester Uni tedExeter City 0-1; Ley ton Oriënt Brighton and Hove Albion 0-2; Northamp' ton TownBournemouth 2-1. DERDE DIVISIE NOORD: Scunthorpe UnitedGateshead 1-1. I „Afrnti V e wi"termaanden van dit jaar zo zwaar w de watersnood en men allerwege in geheel de wereld met ons meeleefde, begonnen ook al spoedig de giften en gaven l"i5w e" J?a £a' ln.?roten setale ons land binnen te stromen. Natuur lijk waren daarbij ook wel goederen, welke nu niet direct voor leniging DaA„ k"?u wdH ramre,ebieden konden worden gebruikt, doch het Rode Kruis wist daar wel een weg op te vinden, want tenslotte brach ten zelfs de overtollige en gebruikte of versleten kledingstukken nog ,UnJff °P aVodden' De opbrengst kon weer ten goede van de slachtoffers van de watersnood worden aangewend. rvit overdenkende doet ht' ons vreemd aan wanneer wij horen, dat een aanbod van de IJslandse overheid om een paar honderd ijzersterke IJsland se ponnies te leveren in het kader der hulpverlening, door onze regering van de hand zou zijn gewezen onder het motto: in de rampgebieden ge bruikt men zulke paardjes niet. Volgens onze inlichtingen zou deze weigering de Ijslanders bijzonder on aangenaam getroffen hebben, hetgeen wij ons kunnen indenken. Hoe is de voorgeschiedenis hiervan vermoedelijk? Het is alweer enige tijd geleden, dat in de landbouwpers een mededeling werd gepubliceerd afkomstig van hel semi-officiële lichaam „Centrum Paardenbelangen" onder leiding van de veeteeltconsulent, in algemene dienst, Dr, Groeneveld oud-land- bouw-attaché te Boedapest. WEL TE GEBRUIKEN Dez€ luidde als volgt: ,,De Werk groep ihier wordt bedoeld de Werk groep Paardengebruik van het Cen trum Paardenbelangen) heeft haar aandacht gericht op het probleem van de geïmporteerde hitten, waarvan er gedurende de eerste 10 maanden van 1952 totaal plm. 700 stuks werden in gevoerd. Ook deze invoer is voor de Nederlandse paardenfokkerij en in het bijzonder voor het Ned. She-tland- Poriy.stam boek bepaald onaangenaam. Anderzijds bestaat er aan een der gelijk paard in Nederland behoefte Speciaal voor venters, maar ook voor de kleinere bedrijven met mechanisa tie, bestaat bepaald behoefte aan een ,,tussenmaat"-paard. Er is een leemte tussen de paarden met een stokma&t van 1 m. (Shetland pony) en 1.55 in. (landbouwgebruikpaarden) De Werkgroep, van oordeel zijnde, -at. in deze leemte zo mogelijk dient te worden voorzien, anders dan aoor invoer van hitten, meent dat het zelf aanfokken van het gewenste paard ge stimuleerd dient te worden. In aan merking nemende dat er van de in Nederland aanwezige 197.000 land bouwbedrijven er 120.000 (60 pet.) be neden 10 ha. groot zijn, liggen'juist daar de geschetste problemen..." Door deze publicatie is de aandacht eigenlijk duidelijk en voor het eerst officieel, van de zijde van paarden- deskundigen, gevestigd op de behoefte aan een betrekkelijk groot aantal paarden van de z.g. tussenmaat. Let wel: dit is dus openlijk erkend en tevens, ,dat wij in ons land die dieren niet hebben en ze óf zelf moeten gaan fokken, óf moeten invoeren (hetgeen 'deviezen kost). Wanneer het IJslandse aanbod In derdaad werd afgewezen, staat men toch wel even perplex, want elk land gaf. wat het kon geven en wat het land opbracht. Zo kregen we, menen we ons te herinneren, ook wijnen en sterke drank uit den vreemde. IJs land wilde spontaan een paar hon derd oersterke IJslandse ponnies leve. ren, waaraan men in Nederland volgens de officiële verklaring van het Centrum Paardenbelangen zulk een gebrek.had. maar van officiële Nederlandse zijde werd dit aanbod geweigerd. WAAROM VV/ij vragen: welke redenen zijn er geweest om dit aanbod te weige ren? Wie heeft dat geweigerd? De vice-president van de genoemde federatie v. pony-fokkers is de IJs lander Gunnar Bjarnason. Hij was dit voorjaar te Edinburgh in Schot land aanwezig tot bijwoning van het grote congres der ponyfokkers, waar ook ons land vertegenwoordigd was. Hjj meet de geestelijke vader van bet IJslandse voorstel zijn geweest en nie mand kan het hem kwalijk nemen, dat hij zich daarbij niet heeft afge vraagd of men die „tussenmaatser paarden, waaraan men in Nederland zo'n behóefte bleek té hebben, ge bruikte in het onder water gelopen gebied. Wanneer het gerucht juist zou blij ken te zJijn zouden niet ai leen een paar honderd nijvere kleine boeren of neringdoenden gedupeerd zijn door dat zij verstoken blijven van een bij uitstek goed tussenmaat-paard. doch ook zijn de rampslachtoffers m Zee land en Brabant gedupeerd, doordat zij de geldelijke opbrengst van een paar honderd waardevolle paardjes moeten missen.... GEDURENDE de eerste twee jaren stond de deelneming aan de Fakkelrallye ook open voor motorrijders, die al spoedig veel te grote gevaren liepen, in verge lijking met de automobilisten, zodat na twee jaar de motorrijders van deelne ming werden uitgesloten. Een treffend staaltje van deze moeilijkheden was on getwijfeld de geschiedenis van die spor tieve Engelsman, die op zijn motorrijwiel gezeten aan de finish te Eindhoven arri veerdemet een gebroken been. Toen de organisatoren van de Fakkel rallye hun verwondering uitspraken over de moed van deze Engelsman om met een gebroken been de Rallye te beëindi gen, kregen zij in het meest flegmatieke Engels te horen: „How could I give up; it's the honeur of my country!" Daarna reed de sportieve Engelsman zich zelf naar een ziekenhuis in Eindho ven, waar hij voor minstens tien dagen moest worden opgenomen. GEEN ORIËNTATIE gekomen, zij het, dat de belangrijkste pro testen altijd konden en moesten worden afgewezen met het reglement in de hand. Een vermakelijk geval hèeft zich hier bij voorgedaan, toen een der bekendste kaartlezers van Nederland, die enkele strafpunten had opgelopen aan een con trolepost wegens te vroeg binnen komen, hiertegen meende te kunnen protesteren, omdat hij bewijzen kon, dat hij prachtig op tijd was geweest. Het Rallye-comité heeft hem er toen heel nuchter op gewezen, dat een minuut slechts zestig en niet.... honderd secon den telde, zoals hij in agitatie abusievelijk had berekend. Met het behoud van het internationale karakter, ligt het in de bedoeling om de Fakkelrallye in de naaste toekomst van meer gewestelijke allure te maken, waarbij ieder plaatselijk chauvinisme ge weerd zal worden. Met ingang van deze week zal er op Zaterdag in Kapelie geen veiling van groenten of fruit meer worden gehouden. Door het feit dat de prui men thans ongeveer geruimd zijn. is de noodzaak van een veiling op Za terdag thans niet meer aanwezig. DE EERSTE rallye's bestonden voor een gedeelte ook nog uit een oriëntatierit, welk experiment al spoedig niet in over eenstemming was te brengen met het internationale karakter van de Fakkel rallye. Tijdens de laatste Fakkelrallye, waarbij ook een gedeelte oriëntatierit was toege past, vermeldde de routebeschrijving een links of rechts afslaan bij een wit stenen hert. Wie schetst de schrik en de verbazing van de controleurs, toen bleek, dat dit sierend ornament in een of andere gra felijke lusthof bij een fikse regenbui ka meleontische neigingen kreeg en helder blauw werd? Of wie kan tegen de omstandigheden optornen, wanneer aangewezen wordt zich te oriënteren op een uithangbord boven een garage, welk bord juist tijdens de rallye door de eigenaar naar binnen was gehaald, teneinde het een nieuw verfje te geven? Zoals gezegd, van deze oriëntatie is men afgestapt. VERGEEFSE PROTESTEN DE PROTESTEN na afloop van iedere rallye vormen een geschiedenis op zich. Ook bij de Fakkelrallye zijn deze voor- Schaaktournooi te Neuhausen Te Neuhausen werden de afgebroken schaakpartijen uit de derde ronde van het candidatentournooi uitgespeeld. De uitslagen luiden: Dr EuweSmyslov, Rusland 0-1; Stahlberg, ZwedenGeiler, Rusland Boleslavsky, RuslandKo to v, Rusland 1-0. Na de derde ronde luidt de stand: 1, 2, 3, 4, 5 Dr Euwe, Averbach, Bron- stein, Smyslov, laatste drie alle Rusland Stahlberg, Zweden ieder 2. punten; 6 Bo leslavsky, Rusland lH p\mt uit 2 par tijen; 7, 8, 9, 10, 11 Keres, Geiler, .Petro- sian, allen Rusland; Reshevsky, V. S.; Najdorf, Arg. ieder iy2 punt uit 3 par tijen; 12 Gligoric, Zuid-Slavië 1 punt uit 2 partijen; 13 Taimanov, Rusland, punt uit 2 partijen; 14 Szabo, Hongarije, y2 punt uit 3 partijen; 15 Kotov, Rusland 0 punten. Politie heeft spoor ontdekt De „zaak Ferrari" heeft een nieuw as pect gekregen. Enzo Ferrari, die vorige week verklaarde zijn wagens in verband met „gezondheidsredenen'' volgens de Gazetta dello Sport zou er sprake van financiële moeilijkheden zijn uit de wedstrijdsport terug te rekken, heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van de gegevens van zijn nieuwste, vol gens formule 1 gebouwde wagen. Deze gegevens zouden aan een concurrerende automobielmaatschappij zijn verkocht. In een interview met een Italiaanse verslaggever verklaarde Ferrari, dat dit een van de voornaamste redenen was geweest voor zijn besluit, om zich uit de wedstrijdsport terug te trekken. Hij wilde niet zeggen, welke maatschappij hij er van verdacht zijn gegevens gekocht te hebben. Ferrari bevestigde, dat, voor zover hij op het ogenblik weet, zijn wa gens in de Grote Prijs van Monza op 13 September voor het laatst aan de start zullen verschijnen. Intussen is bekend geworden, dat de politie van Modena er in geslaagd is te ontdekken, op welke manier de gegevens uit de Ferrari-fabriek verdwenen zijn. Men weigert echter nadere bijzonderhe den te verstrekken. Aan estafette-kampioen schappen Voor de Nederlandse estafette kam pioenschappen athletiek, die Zondag 6 September a.s. op de Nenyto-baan door de Rotterdamse Athletiekcommissie wor den gehouden, is een record-aantal in schrijvingen binnen gekomen. Niet min der dan 150 ploegen zullen met elkaar de strijd om de mevrouw Dieben-beker (da mes) en de Herman van Leeuwen-beker (heren) aanbinden. Bij de dames komen o.m. Sigitta, Celebes, Ada, De Meeuwen, Hallandia Gita, Siorno, Sprint, De Ko meten en GAC uit. Vlug en Lenig, AAC, De Trekvogels, DOS, AV '23, Haarlem, GAC, Pro Patria, Pegasus en Thor zijn bij de heren o.a. van de partij. Voorl. Ned. Elfal-Rorussia De voetbalwedstrijd Voorl. Ned. Elftal Borussia, welke Woensdag 9 September te Nijmegen zal worden gespeeld, zal worden geleid door de Belg G. Versijp en niet door zijn landgenoot K. Lescart, zo als aanvankelijk werd gemeld. Ver. van Oostelijke eerste klassers tegen plan Burgwal I)c Vereniging van Oostelijke eerste klassers, die te Deventer vergaderde, i heeft zich na langdurige debatten uitge sproken tegen het plan Burgwal en vóór de vorming van 5 afdelingen van 12 eer ste klassers. VERBETERING. In de uitslag van het bericht „Zeeuwse schutters schoten in Duinkerken" is een fout geslopen. Niet de heer N. Esbroek schoot, zoals gemeld de meeste punten, doch de heer E. Kaas, die daardoor de uitgeloofde beker won. Waarvan gaarne i acte! GOES, 3 September 1953. Exportveiling: Zigeunerin A 20.0521; BC 19.20; I grof 19.70; I 18.30; II 13.60; Manks Codlin A 27.90; BC 24.20—24.30; I grof 25; I 20.45—21.60; II 12.10—15; Ja mes Grieve A 41—41.10; BC 39.60—39.80; I grof 39.20; I 35.90; II 24.20: Jacq. Lebel I grof 17.40; II 18.30; Ellisons Orange A 34.43; BC 35; Clapp's Favorite BC 24—28; 28; II 19; Tr. de Vienne A 42.50—46.10: BC 42.20—42.50; I grof 39.90—41.20; I 32.10 —37.30; II 24.40—26.40; Bon Chr. Williams I grof 34: I 27.40; II 24; Br. Lebrun I gr. 27.34; I 26.—26.90; II 16—17; Seign. d'Es- peren A 25; BC 20—26; I grof 20; I 18; Br. Haroy A 46; BC 47.50; I grof 43; i 41; Souvenir au Congres A 2436. Verpakt fruit: Zigeunerin A 2123; B 22; James Grieve A 53; Manks Codlin A 31; Br. Hardy A 50; B 44; C 37; Gewone veiling: Zigeunerin 616: M. Codlin 822; James Grieve 1131; Tr. de Vienne 1430; Clapp's Favorite 1421; Br. Lebrun 5—9; Bon Chr. Will. 1015; Br. Hardy 1526; Reine Victoria 1230; Belle de Louvain 13; Reine Claude d'Al- than 1132; Jefferson 924; Kirkes 8 28; Abrikoospruimen 9—20; Druiven 99. 's HERTOGENBOSCH, 8 September «53. Op de markt van heden werden aan gevoerd 4507 stuks vee, zijnde: 1762 run deren; 277 vette kalveren: 348 nuchtere kalveren; 78 fokzeugen; 222 slachtzeugen; 74 lopers; 1473 biggen; 242 schapen; 31 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien 8201050; Guiste koeien 550 700; Kalfvaarzen 700950; Klamvaarzen 625675; Guiste vaarzen 550600; Pinken 375475; Graskalveren 225310; Fokkal- veren 90160; Nuchtere kalveren 48.50— 55.50; Zware soorten 7090; Drachtige zeugen 250310; Lopers 6585; Biggen 3252; Schapen 6070; Vette schapen 90; Weilammeren 3850; Zuiglammeren 55— 68, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee 731 stuks. Prij zen: extra kwaliteiten vaarzen tot 2.80; le kwaliteit 2.65—2.75; 2e kwaliteit 2.45— 2.55; 3e kwaliteit 2.252.35; Vette stieren tot 2.55; Worstkoeien 2.102.20, alles per k.g. geslacht gewicht. Vette kalveren, zware soorten van 2.45 2.60; vette kalveren middenklasse van 2.202.35; Vette kalveren lichtere soor ten van 1.952.15; Nuchtere slachtkalve- ren van 1.451.60; zware soorten van 1.62 1.90; Slachtzeugen van 1.651.77, alles per k.g. levend gewicht met 4 k.g. tarra. Jonge slachtvarkens van 1.801.83 met 4 k.g. tarra. Overzicht;,Vanwege de verzette markt dag was de aanvoer kleiner dan gewoon lijk, De handel in melk- en kalfkoeien was iets beter dan vorige week. Goed- soortige dieren prijshoudend. De handel in guiste koeien was ondanks de kleinere aanvoer zeer slepend met gedrukte prij zen. Jongvee trage handel, prijzen moei lijk te handhaven. Korter aanvoer van vette kalveren, flauwe handel met over het geheel iets lagere prijzen. Nuchtere slachtkalveren matige handel met iets la gere prijzen. Drachtige zeugen trage han del met lagere prijzen. Minder aanvoer van lopers en biggen, minder belangstel ling, kalme handel, prijzen iets zakkend. In schapen, wei- en zuiglammeren wei nig handel voor export, waardoor luie handel met lagere prijzen. Minder aan voer van slachtvee, handel over het ge heel iets williger met stijf-duurdere prij zen. Slachtzeugen vlotte handel met staande prijzen. KAPELLE. 3 September 1953. Exportveiling: Appelen: Zigeunerin A 21.70; BC 20.60; I grof 17.80; I fijn 17.40; II 10.85; K 13.50; F 7.10; Manks Codlin A 27.40; BC 23.30—23.70; I grof 24.60- I fijn 21.30; II 15; K 13.30—13.60; F 6.40— 5.20; James Grieve A 40.05; BC 38.50; I grof 35.80—36.80; I fijn 34.20; II 23— 23.80; K 27.10—28.30; F 13; Jacq. Lebel I grof 18; I fijn 18.10—18.70; II 10.95—11.20; K 11.80—13.60: F 6.70; Peren: Tr. de Vienne A 42.90; BC 41.90; I grof 38.10; I fijn 37.10; II 27.10—29.50; K 27.30—26.90; F 17.50—18.10; Br. Hardy A 46.80; BC 46.80; I grof 40.55—40.70; I fijn 42.50; K 25.10: F 17.70; Br. Lebrun I grof 28—28.10; I fijn 27.60; II 13.50: K 16.20; F 10.80; Clapp's Favorite I grof 26.80; I fijn 27.70; II 19.70; K 21.80; F 14.10; Bramen (industrie) 84.60; Verpakt fruit: Worchester A 48; B 41; C 29; Dubb. Princessebonen I 29.80; II 20.40; Blocveiling pruimen: Reine Victoria TI 8.60—10.55; Belle de Louvain II 8.80; Gewone veiling: Druiven 63; Perziken 8 JoBramen 102. Pruimen: Reine Victoria 1832; Reine Claude d'Althan 1234; Kirkes 15; Cata- lonië 1114; Jfferson 1428; Abrikoos- pruim 10—17; Bell de Louvain 11—18; Burbank Giant 14; Gele Eierpruim 10 26; Monarch 917; Rode Eierpruim 19 28; Appelen en Peren: Bon. Chr. William 10—15; Bloemzoet 5—10; Duch. d'Olden- burg 7—12; Br. d'Amanlis 10—11. KOEWACHT. 3 September 1953. Strovlas, ongerepeld 18—25; gerepeld 20—40; vlaslint, putroot 180—235; dauw- root 170205; vlaslokken, ruwe 2228; gezwingelde 6090; lijnzaad, ongekeurd 38—42: gekeurd 52—55; bolraap 3—6; kal me markt. TERNEUZEN, 2 September 1953. Groenten: Per 100 stuks in centen: Sla 10—13.10; Per stuk in centen: Bloemkool B 2038; C 1518; Groene komkommers C 11; Witte komkommers A 11; B 8—10; C 8; Meloenen 3057; Per bos in centen: Selderij 6—8; Peen 14—15; Kroten 12; per Hg- in centen: Bintjes 10—10.50; Andij vie 10—17; Stoksnijbonen 36—43; Princ. bonen I 4061: II 2640; Pronkbonen 19 —22; Rode kool 7—14; Sav. kool 6—15: Witte kool 4; Peen 8; Prei 8—16; Spinazie 11; Tomaten A 31—35; A II 21—28; C 23— 26; Uien afw. 14. Fruit: Appelen: James Grieve A 37 37.50; BC 36.50—37.80; HH grof 34.50—37.20; HH I 32.10—33.40; HH II 22.30—23.60; K 1626; F 15.6017; Manks Codlin HH grof 22.30—23.60; HH I 19.10—20.40; HH II 12— 16; K 11.70—14; F 9.5010; Zigeunerin HH II 20; Zoete appelen 14—19; Overige soorten appelen 316. Pruimen; Belle de Louvain 10—24; Rei ne Claude d'Althan I 34—35; F 7; Victoria I 20—24; F 3—19; Bramen 3862; Druiven II 65—69. Peren: Clapp's Favorite 1115; Tr. de Vienne AA 52.90—54.20; A 52.9054.20; BC 45.60—46.90; HH grof 44—45.28; HH I 32 —37.50; HH II 26.70—29: K 26—30; F 19; Overige soorten peren 1123. WATERSTANDEN Mannheim 235 (—2), Trier 95 (—3), Kaub 150 (—61, Koblenz 152 (—8), Keulen 116 (—12), Ruhrort 318 (—18), Lobith 925 10), Nijmegen 710 5), Arnhem 723 (—3), Eefde 256 (—4), Deventer 170 (-*-1). Namen La Plante 134 (—1). Borgharen 394 (-6). Bel- feld 1090 5), Grave 463 (+2).

de Stem | 1953 | | pagina 3