«EHKES Deken Plasschaert president van het Groot-Seminarie MIDDELBURG krijgt veemarkt en nieuwe brandweerkazerne Benoemingen in het Bisdom Breda Z.-VLAA N DEREN Walcheren Aalmoezenier de Vet directeur K. A. Snelle reis voor twee émigranten DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953 JOS VAN CAMPEN PASTOOR TE TERNEUZEN y.U.EXC. DE BISSCHOP van *-i Breda heeft aan de hoog- eerw. heer Mgr. L. van Gils op zijn verzoek op de meest eer volle wijze ontslag verleend als president van het groot semina rie te Hoeven. Audiëntie Filmprogramma Ernstige aanrijding te Oostburg MUTATIES bij 's Rijks belastingen Trophy Cork willig. TERNEUZEN Uitspraken van Mid delburgse Rechtbank Uw siqm oordeel... is omce aanbeveling! Nieuwe Raad zette met flink tempo in Hondenbelasing zal worden verhoogd B VLISSINGEN AGENDA HEDEN MORGEN Verkt te Mgr. van Gils blijft in het groot seminarie wonen en blijft er belast met de geestelijke ver zorging van de kloostercommu niteit der Eerw. Zusters van het seminarie. Zijn plaats in Terneuzen zal worden ingenomen door de zeer- eerw. heer Jos. van Campen, diocesaan directeur van de K.A. A/IGR. VAN GILS, die geboortig is van Oosterhout, heeft zijn gehele leven gewijd aan de opleiding der priesterstudenten. In 1904 werd hij subregent en professor aan het se minarie Ypelaar. Mgr P. Leyten be noemde hem in 1910 tot professor in de H. Schrift aan het groot semina rie te Hoeven. Toen Mgr van Oers in 1914 vicaris-generaal werd, werd Mgr van Gils in diens plaats benoemd tot regent van Ypelaar. In 1921 keerde hij weer terug naar Hoeven om daar hét gewichtige ambt van president op zich te nemen. Onder zijn bestuur werd de seminariekapel gebouwd. Ge durende de afgelopen 31 Jaar heeft Mgr van Gils de overgrote meerder heid van de priesters van het Bre dase diocees opgeleid. Reeds op 8 Novembe 1921 werd Mgr van Gils kanunnik van het kathedraal kapittel, waarvan hij sedert 1945 Proost is. Tot opvolger als president van het groot seminarie is benoemd de hoogeerw. heer Jos. Plas schaert, thans deken en pastoor te Hulst. Tot aalmoezenier van 't maat schappelijk werk en tot direc teur van de K.A. voor mannen en vrouwen in het Bisdom Bre da werd benoemd de zeereerw. heer C. de Vet, die tegelijkertijd zoals tot nu toe, aalmoezenier van de arbeidersbevolking van Breda blijft. r)IRECTEUR DE VHT is in 1917 te Gilze geboren en is in 1943 tot priester gewijd. Hij was kapelaan te Westdorpe en aan de kathedraal te Breda. In 1951 werd hij belast met de zielzorg voor de arbeidende bevol king van Breda. "TENSLOTTE kreeg de parochie van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart te Breda weer een vierde kapelaan, n.l. de heer J. Klep. die voorlopig ook zijn functie van directeur dei- Ka tholieke Actie voor de mannelijke jeugd behoud. OASTOOR VAN CAMPEN is even als president Plasschaert in het Zeeuwsch-Vlaamse Graauw geboren. Hij begon zijn loopbaan in zijn ge boortestreek, n.l. als kapelaan te Clinge. In 1929 kwam hij naar Bre da om assistent te worden van Mgr Frencken. Na de bevrijding werd hij algemeen directeur van de K.A. in het bisdom Breda, in welke functie hij ontzaglijk veel en vruchtbaar werk verrichtte. Tevens heeft hij zit ting in het landelijk bestUur van de K.A. De parochie Terneuzen mogen we met haar nieuwe herder geluk wensen. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 6 8, 9, 10 September. Hieronder laten wij de katholieke keuringseisen volgen van enkele films, die in Zeeuwse bioscopen worden vertoond. Het Centrum, Axel; Het Wonder van Fatima alle leeftijden; De misstap van Dr. Talbot volwasse nen. Hofzicht-theater. IJzendijke: Hon- kong 14 jaar; Tom- de France alle leeftijden. Olympia-theater, Sas van Gent; Tarzan in gevaar 14 jaar; Some body loves me alle leeftijden; Zo nen der Sioux 14 jaar. - Bioscoopgebouw. HulstFanfan la Tuiipe 18 Jaar met voorbeh.; En rico Caruso alle leeftijden. Luxor-theater, Terneuzen: Tarzan en de Wazurie-diamanten 14 jaar; De verdedigers van de duivelsrots 14 jaar. Concertgebouw, Terneuzen; Strijd om Jeruzalem 14 jaar, Ledel-theater. Oostburg:' Jong, knap en rijk 18 jaar; Achter de brede Missouri 14 jaar. Motorrijder verleende geen voorrang V/OOK de derde maal in enkele we ken tijds heeft op de kruising Volderstraat-Verlengde Noordwal te Oostburg een verkeersongeval plaats gehad, ditmaal tussen een vracht auto en een motorrijder. De auto, bestuurd door de vracht rijder M„ kwam van de Noordwal en week naar het linker wegdeel uit, om de Oude Stad in te rijden. De motorrijder, zekere T.. gymnastiek leraar te Oostburg, verzuimde voor- eng te velenen, wat hem noodlottig wed. Een botsing volgde en T. be kwam een zware hersenschudding. De practisch nieuwe motor werd zwaar beschadigd en de vrachtwagen liep lichte schade op. Nadat dokter Loose hem de eerste hulp had verleend, werd de heer T. naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. De verkeerssituatie te plaatse ver dient dringend een oplossing in de vorm van een betere aansluiting van de Noordwal naar de oude Stad. DIJ Koninklijk Besluit is de hoofd- inspecteur-titulair van 's Rijks Belastingen. D. Berkhemer, hoofd van de inspectie der belastingen te 's- Hertogenbosch. benoemd tot hoofdin specteur van 's Rijks Belastingen al daar. De hoofdinspecteur-titulair van 's Rijks Belastingen, H. W. Colmjon, hoofd van de inspectie der belastin gen te Middelburg, is benoemd tot hoofdinspecteur van 's Rijks Belas tingen. hoofd van de inspectie der be lastingen te Tilburg. In de staatscourant komt voorts een ministeriële beschikking voor, waarbij de hoofdinspecteur van 's Rijks Belastingen H. Colmjon, hoofd van de inspectie der belastingen te Tilburg, is verplaatst naar Breda en aangewezen als hoofd van de inspec tie der belastingen aldaar. (Advertentie) De hausse in Trophy Cork blijft aanhouden. Stelt men het omzet- indexcyfer voor Maart 1953 op 100, dan bedroeg het 170 in de maand Augustus 1953. Algemeen beoordeelt men de marktpositie van Trophy Cork zeer optimistisch, gezien de uitstekende kwaliteit van deze 75 ets. Virginia sigaret. Zeeuws tijdschrift over Prov. Bibliotheek T)RS. LOUIS LOCKEFEER schreef in 't jongste nummer van *t Z- tijdschrift een sappig artikel over de betekenis van het boek in het alge meen en over de nieuwe provinciale bibliotheek in het bijzonder. De gelukwens welke de schrijver richt aan het prov. bestuur heeft zin, want Friesland uitgezonderd, kunnen alle Nederlandse provincies jaloers zijn, op dit gewestelijk cultureel mo nument. Behalve door de titelplaat wordt de lezer ook door een artikel van ir J. Westerhof, over het zout dat in Zee- lands bodem drong, herinnerd aan de Februari-stormramp. Ir. Horstman stond een interessant artikel af over het kanaal in Z. VI. en zijn industrie en de heer J. Lodder vergt wel wat erg veel van het ge duld der lezers met zijn overigens zeer gedocumenteerde beschouwing over de slibvangende Spartina-plant. TAEKEN PLASSCHAERT zag in 1902 te Graauw het levenslicht. Hij verwierf zich grote bekendheid en sympathie als moderator van het Bre dase lyceum en als pionier van de verkennerij. Gedurende ruim 20 jaar trad hij op als diocesaan aalmoeze nier. Op 25 November 1949 werd hij geïnstalleerd als pastoor en deken van Hulst. Voorts werd benoemd tot modera tor spiritus der studenten van de phi losophic en theologie op het groot se minarie de weleerw. zeergel. heer dr. P. Haneveer. Deze is Bredanaar van geboorte en studeerde aan het Angeli- cum te Rome. waar hij promoveerde tot doctor in de Godgeleerdheid. De zeereerw. heer G. v. Dijk, pastoor te Terneuzen, werd be noemde tot pastoor-deken te Hulst. MIT NIEUW-VOSSEMEER zal binnenkort emigreren het echtpaar C. Dam-de Wit, dat in het begin van dit jaar nog maar net getrouwd was, toen de waters nood al hun bezittingen wegvaag de. Zij zullen toevallig deelnemers zijn van de Londen-Christchurch- race, die op Donderdag 8 October a.s„met de DC-6A Liftmaster ,,Dr. Ir. M. H. Damme" van de Britse hoofdstad naar het ruim 19000 ki lometer verder liggende Christ- chu-rch op Nieuw-Zeeland zullen vliegen. Door dit onverwacht bui tenkansje zullen de emigranten in iets meer dan twee etmalen naar het einddoel van hun reis en hun nieuwe vaderland worden ge bracht. Het echtpaar C. Dam-de Wit nam twee weken na de wa tersnood het besluit om te emi greren en de heer Dam heeft zich inmiddels al als landbouwer een beirekking op een farm verzekerd. Naamgeving kazerne le C. O. A. K. te Middelburg TNE KAZERNE t« Middelburg, waar- in de le centrale opleidingsschool voor administratief kader gevestigd is, zal voortaan de naam „Generaal- majoor Berghuys-kazerne" dragen, naar de voormalige inspecteur uer militaire administratie, wijlen gene- raal-majoor Berghuys. Mevrouw de weduwe Berghuys zal vandaag tot de onthulling van de op de kazerne aangebrachte naam over gaan. Bij de plechtigheid, die om 15.oC u. in de kazerne aan de Korte Noord straat aanvangt, verleent de drumband van de le C.O.A.K. muzikale mede werking. „OOSTERSCHELDE" DEFECT Van de „Oosterscheide" van de Provinciale Stoombootdienst op de Westerschelde liep om zes urn- in de avond, toen het schip op weg van Hoedekenskerke naar Terneuzen was. ter hoogte van Baarland één der zui gers warm. waardoor het schip voor anker moest gaan. Door een sleep boot van de rederij Muller werd de „Oosterscheide" naar Terneuzen ge sleept. waar het ongeveer negen uur aankwam. Dank zij het feit. dat. de machinisten de gehele nacht hebben doorgewerkt kon de boot de volgen de ochtend weer normaal dienst doen, dit zeer ten gerieve van de velen, die thans van deze dienst gebruik moeten maken. Scheepvaart. In de buitenhaven voor de Terneuzense zeesluis ligt het Duitse S.S. ..Olga". groot 8600 ton. op weg met een lading pyriet van Noor wegen naar Gent voor gedeeltelijke lossing. Wegens te grote diepgang kan de „Olga" pas de sluis passeren, als een deel van de lading is gelost. Sas van Gent TA OOR de Rechtbank te Middelburg werd uitspraak gedaan in de vol gende. op 21 Augustus LI. behandelde strafzaken. Th. B.. wonende te Venlo. die in dertijd kampknecht was in het D.U. W.-k'amp te Souburg, en aan wie was tenlaste gelegd, dat hij in de nacht van 28 op 29 uni 1.1. in het kantoor van dit kamp had ingebroken en toen een geldkistje met ruim f 1500 had ontvrejemd. werd schuldig ver klaard en veroordeeld tot een gevan genisstraf voor de tijd van twee ja ren met aftrek van de tijd door hem sedert 3 Juli LI. in voorlopige hech tenis doorgebracht. J. Y. O. en G. T„ die beiden op 21 Juni te Oostburg hadden ingebroken in de woonwagen van hun werkgever, de kermisexploitant G. en toen een groot bedrag aan metaalgeld en bankpapier hadden buit gemaakt, werden. schuldig. verklaard aan .diefstal met braak en inklimnting" en veroordeeld 'tót een jaar gevange nisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en toezicht van een reclasseringsver- eniging. L. v. R., koopman te Geleen. kreeg 2 weken gevangenisstraf voorwaarde lijk met 2 Jaar proeftijd en 7 maan den intrekking rijbewijs. Hij ha<j n.l. in de gemeente Nieuw- en St. Joos- land met zijn auto gereden, terwijl hij onder invloed van alcoholhouden de drank verkeerde. (Advertentie) RAADSVERGADERING De nieuwe raad kwam voor het eerst in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester R. den Boer. Na beëdiging der nieuwe raadsleden en vaststelling der notulen werd over gegaan tot verkiezing van de nieuwe wethouders. In de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van de heren M. P. de Groff en H. C. Stouthamer als leden van het bestuur van de stichting het Sasse Zwembad, werden dezelfde heren gekozen, terwijl als leden der commissie van onderzoek in begrotin gen en rekeningen werden benoemd heren J. de Braai. M. P. de Groff en R. J M. Krieckaart. De stichting ter bevordering en exploitatie van R.K. Vlassersscholen in Zeeuwsch-Vlaan- deren te Koewacht zal het zonder sub sidie van de gemeente Sas van Gent moeten stellen evenals de Bon^ te gen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam en de latijnse school te Gemert. Daarentegen zag het sportcomité van de Ronde van Sas het toegezegde garantiebedrag van 1500.— verhoogd tot 1000.—. De alhier gevestigde woningbouwvereni gingen zagen het door hen verschul digde rentepercentage voor gelden in rekening-courant bij de gemeente aan gepast aan de tegenwoordige tijd en 2 aanvragen om een bijdrage in de kos ten van woningverbetering wei-den in gewilligd. Van de rondvraag werd door enkele heren gebruik gemaakt. De heer de Groff (P.v.d.A.) wilde weten of. nu er in de laatste tijd enkele grote branden in de gemeente hebben ge woed. het dagelijks bestuur van de gemeente moeite heeft gedaan om de kosten aan de blussing verbonden te verhalen. De voorzitter zette uiteen, dat dit inderdaad in een enkel geval was geprobeerd. Brandbestrijding is en blijft evenwel een taak van de overheid, die de kosten daarvan moet dragen. Als er iets in die kosten bij gedragen word f, door verzekerde of verzekering, dan is dat winst. Clinge RAAD MAAKTE DEBUUT Doordat de heer Hoefnagels afwe zig was legden tien raadsleden de eed van trouw af aan de Grondwet. Na deze beëdiging feliciteerde de voor zitter de leden met hun zetel. Naar aanleiding van de notulen, legde de heer Ruymbeke nogmaals de nadruk op het instellen van een bus voor het vervoer van kindern naar £)E NIEUWE RAAD heeft er al direct een flink tempo ingezet. In een raadsvergadering, die ruim drie en een half uur duurde, heeft hij enkele belangrijke besluiten genomen, waarvan speciaal moeten worden genoemd de stichting van een veemarkt en de bouw van een reinigings garage met brandweerkazerne. Met het voorstel tot verhoging van de hondenbelasting was zeer veel tijd gemoeid, maar het slot van het liedje was, dat een hond met ingang van 1 Januari a.s. niet meer f 10.doch f 15.zal kosten. De heer Schenk (WD) was tegen verhoging. Geen enkele gemeente vraagt f 15. Nu kan men wel zeggen: B. en W. kunnen ontheffing verlenen, maar wie gaat naar Sociale Zaken? TE DRASTISCH LIET eerste punt, waarover discus- ontstond, was het voorstel tot vaststelling van een verordening over de organisatie van het brandweerwe zen. De heer M. Wattel (AR) vond, dat er zoveel rangen zijn. dat er een animositeit onder de brandweermen sen moet ontstaan en een jacht naar promotie, hetgeen wel eens tot gevolg zou kunnen hebben, dat sommigen gaan vinden, dat zij werk beneden hun rang moeten verichten. Schrap een heleboel rangen en geef de men sen een behoorlijke beloning. Dat is belangrijker dan een streep, zo vond' °P lle naleving der verordening QOK de heer Wattel had bezwaren. Hij vond de verhoging te dras tisch. Wél was hij voorstander van een hoger tarief voor nieuw aan te schaffen honden. De heer Baars (CH) wilde wel eens weten, wie het toezicht orde. De heer Meliefste (AR) wenste deze markt iedere week, omdat an ders de handel in stalletjes, die B. en W. niet wensen, blijft bestaan, een laadbrug van f 500 is niet nodig. heer Hoek was enigszins bevreesd, dat Ged. Staten het besluit, geaien de financiële consequenties voor de ge meenten, niet zullen goedkeuren. Dat zou dan de tweede maal zijn. Wet houder Kógeler stond op het stand punt. dat de raad heeft te beslissen over de vraag of iets al dan niet noodzakelijk is. Men mag niet op de stoel van Ged. Staten gaan zitten. NEDERLAAG en W. leden een nederlaag, door dat hun voorstel tot verkoop van het pand Dam 59 voor f 5000 aan de heer T. Zandstra met 16-3 stemmen want iedere veewagen heeft zo'n ding. werd verworpen. Zoals bekend had- dh raadiud, Bm-g^eester Bolkestein Je ^i«e hrt niet mag achtte het helemaal niet erg. als de eerzucht geprikkeld wordt. Bij een brandweer moet nu eenmaal iets van het militaire systeem zijn en boven dien mogen promotiekansen niet ont breken. Tenslotte moet er een zekere reserve aan mensen zijn. Het voor stel werd met de stem van de heer Wattel tegen aangenomen. DE HONDENBELASTING TAKKEN VAN DIJK is in 1901 gebo- ren en in 1926 tot priester gewijd. Hij kent het Zeeuwsch-Vlaamse land. want hij was enkele Jaren kapelaan te Koewacht en sinds 1951 pastoor van de St. Willibrordusparochie te Terneuzen. Als herder van de paro chie te Hulst en hoofd van het deke naat is hem een zware taak toever trouwd. MAAR aanleiding van een nota van een lid der commissie van finan ciën hadden B. en W. hun voorstel tot verhoging der hondenbelasting en de verordening daarop gewijzigd. Het PvdA-lid Hubregtse vond de verho ging niet erg: wie zach de luxe van een hond permitteren wil. moet er wat voor over hebben Ernstige be zwaren had hij echter tegen een be drag van f 7,50 voor gebruikshonden. doen. Volgens wethouder Kögeler was aanleiding tot het voorstel een op merking van Ged. Staten, dat het Middelburgse tarief aanmerkelijk la ger is dan dat in andere gemeenten. Overigens is de voorgestelde verho ging nu weer niet zo dat iemand er door in moeilijkheden zal komen. Dan is er altijd nog de mogelijkheid van ontheffing De wijze van toezicht is bij B. en W. in studie. Eenvoudig is deze zaak niet. De wethouder ver klaarde dat men zich niet kan voor stellen hoeveel schade loslopende honden in de stad aanrichten. Een amendement-Schenk om de belasting op f 10 te handhaven, werd met 13-6 stemmen verworpen. DE VEEMARKT Wel zullen er hokken nodig zijn voor varkens, kalveren, kippen enz., ter wijl ook voor oudere stieren hokken niet gemist kunnen worden. De heer Geers (Arb.) wilde ook een hoger be drag uittrekken voor de inrichting en stelde voor in de marktcommissie vertegenwoordigers van de varkens- en de pluimveehandel te benoemen. De heer Breel (Arb.) drong aan op goede propaganda voor de markt en de heer Wattel toonde zich niet erg optimistisch over het slagen. De vee handel speelt zich tegenwoordig gro tendeels in coöperatief verband af. vaak zonder dat het vee op de markt komt. Als de stalletjes niet radicaal worden opgeruimd zal de markt niet slagen. Maar is dat eerste billijk? zo vroeg hij. Tenslotte wilde de heer Wattel ook paarden toelaten. ERNSTIGE POGING EJ urgemeester Bolkestein wees erop, dat wat B. en W. willen, een ern de diverse scholen te Hulst De voor zitter zou de ouders van de kinderen zelf hierover willen laten beslissen en dan zal in de raad worden uit gemaakt of een dergelijke busdienst zijn nut zal hebben. Omtrent de verkabeling van het electrisch net kon de voorzitter nog geen nadere gegevens meedelen, daar de begrotingen van de PZEM betref fende het electrisch net te Clinge en Nieuw Namen verzonden zijn aan Bouw- en Woningtoezicht. Zodra Bouw- en Woningtoezicht over deze begroting zijn advies heeft uitge bracht. zal de raad over een en an der een besluit moeten nemen. Van de Waterleidingmij Zeeuwsch- Vlaanderen was een officieel schrij ven ontvangen, waarin vermeld stond dat werd afgezien van alle aanspraken op getouwen en gronden in de Molenstraat voor de dwarslijn getrokken door de percelen van A. Geubbels en J. van Holle. In verband hiermede nam de raad het besluit om de uitbreiding in de Molenstraat mogelijk te maken. Hierdoor zal het dus weer mogelijk worden om in de Molenstraat te bouwen. Met de verbetering van de R.K. School te Kapellebrug was gebleken', dat nog enkele verbeteringen konden worden aangebracht. Deze kwamen buiten het oorspronkelijke plan te vallen. De kosten van deze verbete ringen bedroegen f 1450. De raad ver klaarde zich accoord. Benoemd. Tot secretaris van de vissersvereniging „De Clingse Henge laars" werd benoemd dhr. Jos. Mari- man, alhier. Nederlanderschap. De wijziging van de wet op 't Nederlanderschap en het Ingezetenschap heeft in onze gemeente heel wat veranderingen te weeg gebracht. In totaal werd aan 167 personen van Belgisch nationali teit, ook de Nederlandse nationali teit verleend. Zeeuwsch-Vlaanderen. om een subsi die van f 50 t.b.v. de te Eede geves tigde vlassersschool. Overeenkomstig dit voorstel werd z.h.s. besloten. Eveneens werd afwijzend beschikt op een verzoek om een subsidie uit de gemeentekas, door de bond tegen het schenden, door vloeken, van Gods Heilige Naam. Groede De Klinge (B.) Aanrijding. Toen de heer B. Bleyenbergh uit onze grensgemeente met een auto door Beveren reea. kwam hij in botsing met de heer L. Faraseyn uit St. Niklaas, die per rij wiel op de weg reed. Faraseyn be kwam enige hoofdwonden, terwijl zijn fiets deerlijk gehavend werd. Kruispolderhaver COUPURE VERNIEUWD. De coupure aan de ingang van de haven is vernieuwd. De coupure is aanzienlijk verhoogd en verbreed en van gewapend beton vervaardigd. Vermoedelijk wordt nog deze week aan de coupure van de Kleine Melo- polder begonnen. Hengstdijk Kermis. De kermisdagen zijn in ons dorp gezellig verlopen. Er waren verschillende attracties aanwezig en vooral de kinderen konden dit Jaar goed aan hun trek komen. In twee café's werd gelegenheid tot dansen gegeven, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Op Kermis-Maandag werden traditiegetrouw volksspelen georgani seerd, waarvoor- ook deze keer veel belangstelling bestond,. HET PROGRAM VAN DE NIEUWE RAAD De voorzitter heette als nieuw lid van de raad welkom de heer Salomé. die in de plaats komt voor de heer J. Risseeuw. die voor het raadslid maatschap heeft bedankt. In zijn welkomstspeech gaf de voorzitter in korte trekken een overzicht van het programma, dat door de nieuwe raad zal moeten worden afgewerkt. Zo zul len aan de orde komen: verdere ver-' betering van slechte woningen, een nieuwe toegangsweg voor de algeme ne begraafplaats, definitieve verbete ring van de Ooslburgse grintweg, mo dernisering van de huisvuilophaal dienst. de aanleg van tennisbanen en van een tweede kinderspeelplaats. Tot slot dankte de voorzitter de oude raad voor de grote vooruitstre vendheid, waardoor veel goeds voor de gemeente kon worden bereikt. Van de heer P. Göbel te Deventer is bericht ontvangen, dat bij zijn be noeming als onderwijzer aan de open. bare lagere school aanneemt. Gedurende de dagen van het ju bileumfeest van de Maatschappij tot Bevordering van Ooft- en Tuinbouw op 12. 13 en 14 September a.s. zullen de café's en de winkels tot 2 uur 's nachts geopend mogen blijven. Breskens Vismyn. Week van 24 Aug. t.m. 30 Aug. 987 kg. bot 16—26; 491 kg. schar 33—64; 1244 kg. schol 35—55; 2912 kg. tong 65—2.22. 68 kg. rog 20— 38; 6221 kg. export garnalen 1.19—2.88 201 kg. binnenlandse garnalen 1.18— 1.30. IJzendijke NATURALISATIE Ingediend is een wetsontwerp tok naturalisatie van o.a. Joseph Camil van de Wijnkei, geboren te IJzen dijke. 26 Aug. 1908, koster en winke lier alhier. Aardenburg Boschkapelle druk verkeer In verband met de werkzaamheden aan de Provinciale weg kiezen veie weggebruikers thans de weg over ons dorp. Ook de busdiensten van de ZVTM doen weer tijdelijk ons dorp aan. Een en ander brengt een hele drukte en voor de reizigers het nodige gemak met zich mee. Koewacht NAJAARSKERMIS 1953. Zondag, Maandag en Dinsdag a.s. zal er in onze gemeente weer de na jaarskermis worden gehouden. Reeds verschillende kermisexploitanten zijn in onze gemeente, en ook bij onze Zuiderburen Belgisch Koewacht ge arriveerd. Er zal dan ook geen ge brek zijn aan ontspanning. Ook zul len er weer sportwedstrijden wor den gehouden. Zaterdagavond wordt begonnen met een voetbalwedstrijd Koewacht Veteranen tegen Axel ve teranen. Zondag speelt Koewacht 1 en 2 tegen Heerle-Wouw. Dinsdag derde kermisdag wordt er te Bel gisch Koewacht een wielerwedstrijd verreden voor amateurs over het bekende parcours. Overslag den B. en W„ nadat zij de heer Zand stra een toezegging hadden gedaan, een bod van f 6500 van de heer J Bliek ontvangen. Het advies der com missie van financiën was nu het voorstel van B en W. te verwerpen, omdat de raad niet moreel gebonden was. De heer Kaland naq de zaak on derzocht en kwam tot een waarde van f 7500 tot f 8000. Hij stelde voor het pand door een deskundige te la ten taxeren en. indien deze hoger dan f 6500 zou zijn. het huis bij in schrijving te verkopen. De heer Schenk kwam met het voorstel B. en W. op te dragen de onderhandelingen met de heer Zandstra voort te zet ten en door beide partijen een taxa teur te d<V n benoemen. Tegen die taxateurs had de heer Hoek overwe gende bezwaren. Dr heer v. Loo Arb.vond utschakeling van de heer Bliek volkomen onjuist HOOG GENOEG Hengelwedstrijd, Alhier werd op het viswater .De Keizersput" door de hengelvereniging „De palingvrienden" een hengelwedstrijd gegeven. De uit slag was: i W. de la Ruelle; 2 G. Meneve; 3 T. Meneve; 4 A. Coone;; 5 A. Rompu; 6 A. Swartelé; 7 T. Swartelé; 8 T. Adam; 9 A. Vleeschou- wer: 10 R. Broeckhove. Na afloop werd door de vereniging nog een speciale vergadering gehou den in het clublokaal bij H. Spiessens, welke zal kunnen leiden tot een groot vissersfeest. Vogelwaarde stig« poging is en dat zij allerminst VY/etliouder Kögeler deelde mede, ,i /I ornn TA O 'i row, dal R on TXT umi-nnlrolitlr P tAOi TOEN kwam de instelling van een veemarkt op de Vismarkt aan de succes kunnen garanderen. Daarom willen zij de markt zo eenvoudig mo gelijk opzetten. Is er kans op slagen, dan worden ongetwijfeld nieuwe cre- dieten gevraagd. Inderdaad moeten er boxen komen, terwijl een laadbrug niet nodig zal zijn. Eigen personeel der gemeente zal toezicht houden. Paarden zag de burgemeester er lie ver niet: het is toter. de jaarlijkse paardenmarkt op het Molenwater in tact te houden! DE BRANDWEERKAZERNE ("WER de bouw van een nieuwe rei- nigingsgarage en brandweerka zerne werd niet zoveel gezegd. De dat B en W aanvankelijk f 5000 veel te laag vonden, maar dat zij, na iet pand bekeken te hebben, con cludeerden dat dit bedrag hoog ge noeg was. Hij wilde de heer Zand stra nu vragen, of hij voor f 6500 nog gegadigde is, omdat B. en W. tegen over hem als eerste adspirant-koper moreel gebonden zijn. Benoeming van taxateurs vond nij verkeerd: dan is de gemeente ge bonden aan hun conclusies Nadat de heren Kaland en Geers tegen een ev. uitschakeling van de heer Bliek had den geprotesteerd, vond stemming plaats met het genoemde resultaat. B. en W zullen nu met een en an der voorstel komen. VRIJ GROTE AGENDA In de vergadering van de raad wer den de nieuwbenoemde leden beëdigd. Op de agenda stonden nog verschil lende andere punten die vrij vlot wer den afgehandeld. De R.K.' Vlassers- school te Koewacht en de Wielerclub Hengstdijk zagen hun verzoek om sub sidie ingewilligd. Het verzoek om sub sidie van de Bond van Mobilisatie- invaliden ad. 1 cent per Inwoner werd afgewezen. Verder werd besloten tot instandhouding van de openbare la gere school te Pauluspolder De behan deling van de aansluiting van een Patrijzendijk aan het electrisch net werd aangehouden tot nadere gege vens zullen zijn verkregen Tijdens de rondvraag werd o.m. gesproken over de woningbouw en de aanvoer van grond op het bouwterrein De heer Peersman drong er op aan. dat deze aanvoer deskundig zou geschieden De drie te touwen woningwetwoningen zullen Maandag 7 september worden )an besteed. Retranchement SUBSIDIES Onder voorzitterschap van burge meester J. A. Leenhouts kwam de nieuwe gemeenteraad bijeen. Aller eerst werd de eed door de leden af gelegd Op voorstel van B en W. werd afwijzend beschikt op een ver- zoe' van de stichting bevordering en exploitatie R.K. Vlassersscholen in RAADSVERGADERING Besloten werd dat een wijziging van het herbouwplan in voorberei ding is. Eveneens werd besloten ge durende 1954 maximum f 500.000 aan kasgeld op te nemen. Aan het einde van de vergadering dankte burgemeester van Dongen de aftredende wethouders Mabesoone voor het werk dat hij in het be lang der gemeente heeft verricht, Eede BOTERSMOKKEL De Nederlandse ambtenaren van 's Rijks belastingen wisten beslag te elggen op een partij van 40 kg. bo ter. De dader ontkwam. De Belgische douane legden nog dezelfde dag be slag op 1275 kg. De daders konden echter in het duister ontkomen. Sluis Moedercursus. De afdeling Sluis van het Groene Kruis zal in de ko mende wintermaanden een moeder cursus organiseren, voor de vrouwe» lijke leden. Deze eürsus zal aanvangen op Don derdag 17 September en wordt ge houden in een lokaal van de Chris telijke school. Kallo NIEUWE KAPELAAN Door de Bisschop van Gent werd tot kapelaan in onze grensparochle benoemd de eerw. heer O. Vereecken, leraar aan het St. Hendrikcollege te Denize. Kieldrecht H. PRIESTERWIJDING Door de Bisschop van Gent werden twee van onze parochianen tot pries ter gewijd, n.1. de eerw. heren c. de Somer en G. Stuyts. (Advertentie) EEN PAROCHIAAL CHARITATIEF CENTRUM. In navolging van andere plaatsen kwam het hier thans tot oprichting van een parochieel charitatief cen trum, waarin alle katholieke vereni gingen op charitatief terrein elkaar kunnen vinden en door bundeling van krachten meer kunnen bereiken. Voorzitter werd de heer Groffen; se.cretaris de heer A. Borst en pen- ningmeesteresse mevr. Buysing. Le den zijn de heren van Nieuwland. vqorzitter R.K. Armbestuur, en van de Ploeg .hoofd der katholieke meis jesschool. Het ligt in de bedoeling, om, waar mogelijk, in de toekomst inter-paro- chiële samenwerking, bijv. met Mid delburg. te zoeken. SAS VAN GENT Ol.vmpla Theater, uur; Tarzan in gevaar. TERNEUZEN Luxor, 8 uur: Tarzan en de Wazuri-diamanten. AXEL Centrum, 6.30 en 9 uur: Het wonder van Fatima. DE KLINGE Cinema van Dijck, 7.30 uur: Die Csardasfürstin. HULST Bioscoopgebouw, 8 uur: Fan- fan la Tuiipe. OOSTBURG Led el, 8 uur: Jong, knap en rijk. SAS VAN GENT Olympia Theater. 8 uur: Tarzan in gevaar. TFRNEUZFN Luxor, 8 uur: Tarzan en de Wazuri-diamanten; Concertge bouw, 8 uur: Strijd om Jeruzalem. Heinkens BIT I De raad kw; van burgen- voorzitter ri van dank to in het bijzon kerende led (Gemeentebi wen (KVP.) de nieuwe belang van tot stand br van welkom Grim (KVP) meentebelanj De nieuwe tot verstevii meente-ambt vastgesteld. Op het verzc bestuur weri te verlenen baar te steil' f 1300.— vo fietsenbergpl; Bij de ror A. Simonse wethouders vaardig". De sloot zich bi wilde dieper Spreker was als grootste college van houder dieni digd. Spreke geen princi] omdat ook nii nisten er hl brengen. De heer A lang) zei, d tantse partije raad bezitter geling behoo: lege van bi ders. Tenslotte l monse het, da zich bij de; had aangeslo Ovezande SUBSII Na de ope gaan tot de nieuwe raadi Het nieuwe dex)r de vooi waarna deze van het raac De raad be zijkantweg Vi gendom van zulks in verb de Nieuwstra De toelage ren in overh gekend aan De rekeni; bestuur alsm goedgekeurd. Alle subsld 1954 toegeker dragen als ir dering van d Kruis en Gri den toegeken alsmede de vereniging V hoogd van In 1954 za gegeven voor de. die aan 1 sterksei «tud leerling. Als leden missie werde N. de Jonge, Steenbergen, Mol in princip bouwen van buspassagiers Gemeente kosten vt ]~)E raad kwam schap van 1 hout. Tot lec commissie we van de raad de Feijter F. M. Niermans I. Bruijnooge schoolbestuur Bijbel" werd der L.O. We werking verli fing van 20 lees- en leer! van worden een subsidie-; ting ..Bevord' Vlassersschok deren" te K< beschikt. Op verzoek Sociaal Char Dekenaat Aa le Commissie van de Dia vormde ker wordt in de schappelijk i ren een bijdi Per inwoner, komt op ong In overeer het Rijksper! ling, waarbij verhoogd met waarvan de bedrag der t ging. wordt personeel d voerd. Voor de u lichting aan Spuiplein wo f 9000 uitgeti Bij de ro Seuss op de voorkomen b weg" aan he ze inrit wil: postkantoor, te een parite weg-zijde va zijn plaats. De heer va aandacht vai W. voor het het Rijkshav legplaats van De voorzitt contact met te zullen op Gossije vroeg politie bij 1 Rijksverkeers- De voorzittei voorkomen v; zocht zal m< voeding van regelen.

de Stem | 1953 | | pagina 2