Gillette L ZUID-BEVELAND Zeeuwse hengst „Edelman van Veldzicht" nationaal kampioen STEEDS BETERE PRESTATIES De zeeweringen van de Brede Watering Antwerpse Boerentoren wordt nog hoger Dokkum herdenkt H. Bonifatius Publieke Tribune >A EN GOES DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 'NU! 10 Blauwe Gillette mesjes in een Snelheids- Dispenser Trekpaardententoonstelling in'Den Bosch Défilé g-af opvallend goede indruk van onze trekpaarden Euwe's derde partij afgebroken Over 'n maand is herstel voltooid B" de rondvraag heeft de heer Domburgse Raad koos een vrouwelijke wethouder BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM BEVANISTEN willen meer macht OOK R.A.C. SPEELT Engelse league op op Woensdag „BRUINVIS" won te Sas van Gent MARKTEN SPORT IN 'T KORT Officiële mededelingen a wij temen ithou- ren A. 3IES lerman idering den P. relkom. gevolge itaande J. de Rijo in zijn. ;mming van de de he- leleman wil zijn .1 liever dat elk meente en om- ïvolgens est. je stem- ot derde eze voelt zins hui- iam des- het eind erd voor d e heer lerde de is geko- irake ge- voor de mer Een, yrdde dat erie van isting in' n. ser Steij- staat, de lagkrach- Dit werd ,'ORDT le Zuidzfl- an het ge- macht ge meente de middellijk et de uit- et geringe bedenkt, r en in de inder bag- zijn. ramen vak- lagde onze iger indijk werd als onder- de «Houck. R.K. Bijz. HAMER ïer bouwplan momenteel en een ba le herbouw, de vooruifc- J. de Hullu 'abrlekshoek ■Canse en de vijnen. Door •te gebouwen ïerbouw van garage van adbakkerijtje pastorie zal verdwijnen, le R.K. Kerk het haar zo verschillende discussie te meenden. dat missies waren KVP-zijde it de functies en F. Wanst rd toegestaan van de com- n de laatste ni&sde van fi de heren J. Ier, C. J. Gll- ran Poelje en ommissie van van Fopering, Woestijne, J, ijn en H. van .er een vaste ten bedrage i in 40 gelijke n de heet L. n ouderdoms- Pot tijdelijke eentelijke in- ihool werden e Leeuw en E. Ilissingen en e/elfde school an te VUssin- te Axel. roeg de heer aouw van Brit- oorzitter ant- had gewacht jdrage. Waar- r met de bouw heer Schrier B. en W. voor RHBS op het volgenshem niaar voor het gebruikt. Toe zaak zal wor- N Tour de Fran- en van St, Mary, ctro: Rouw past >ra: Carry. 8 uur: Tarzan en DE RAADSCOMMISSIE. Na de wethoudersverkiezing, waar van wij nog willen vermelden, dat er tegen het benoemen van een derde wethouder bezwaar werd gemaakt van wege de P.v.d.A. en door de heer v. Riessen (VVD), werden de commis sies vastgesteld. In de financiële commissie koos men de heren R. Zuidema, J. Visscher en A. Vermaire; in de commissie straf verordening de heren W. Vroomenen drs. J. Knibbe; in de commissie gas bedrijf de heren M. Bakker, E. van Riessen en Ph. Haverhoek en in de commissie Grondbedrijf de heren F. Polderman, M. de Bors en P. de Munck. Voor de commissie georganiseerd overleg werden aangewezen de heren drs. Knibbe en Haverhoek en voor gedelegeerde in het bestuur der Am bachtsschool de heren W. Vroomeen P. de Munck. Bestuurslid der Open bare Leeszaal werd de heer J. Vis- scher. Na onderzoek der geloofsbrieven werd de opvolger van mr. Sepers de heer A. Heyboer, als raadslid toege laten. OPENING JAN LIGTHARTSCHOOL Gistel-middag is de fraaie Jan Ligt- hartschool aan de Vogelzangsweg, waarin school A gehuisvest wordt, officieel geopend door burgemeester mr. ten Kate, in aanwezigheid van de wethouders en tal van andere ge nodigden. De bijeenkomst had plaats in de grote open hal. een nieuwigheid, die een apart cachet aan het interieur geeft. Na de openingsrede van de burge meester. waarin hij zijn grote vol doening uitsprak over de nieuwe aan winst voor Goes, dat steeds meer een onderwijscentrum van betekenis wordt. Dank bracht hij aan al dege nen die de totstandkoming in de hand hadden gewerkt en hij complimen teerde het onderwijzend personeel, zo als hij ook dank bracht aan de ont werpers en uitvoerders. Nadat een kinderkoor enkele aang- nummers had gegeven werd de thee rondgediend. Daarna trad de gebruikelijke rij sprekers aan. De inspecteur van het onderwijs, de heer Kuiper, hield een hooggestemde toespraak waarin hij de paedagogie van Jan Ligthart prees en ten voorbeeld stelde aan de leer krachten der naar hem genoemde school. Namens de oudercommissie sprak dr. Doeleman en prees in het bijzonder de prestaties van de direc teur van Gemeentewerken, de heer Oranje, en van het hoofd der school, de heer Memelink, waardoor dit resultaat bereikt werd. Tenslotte bood hij namens de oudercommissie een radiotoestel aan. Vele anderen beste gen daarna het spreekgestoelte, zodat de plechtigheid vrij lang duurde. In de avonduren maakten heel' wat mensen van de gelegenheid de school te bezichtigen, gebruik. id.; 2e zijvogel Ed. Boevere Biervliet (koning van Prins Hendrik)Beker winnaar A. Jansen pel. Driewegen. 2e wedstrijd: Hoogvogel P. Veraert Jeugdpel. Driewegen: le zijvogel A. Goossens id. 2e zijvogel A. Wijffels St. Sebastiaan IJzendijke; Bekerwin naar A. Boeye. pel. Kapitale Dam. Yerseke De heer Paauwe onder scheiden Tegelijk met zijn 85ste verjaardag 1 herdacht de heer Joh. Paauwe het feit dat hij onafgebroken 45 jaar in dienst was bij de N.V. de Meule- meester Mij. voor Kunstmatige Oes terteelt Op de feestavond ontbrak het de jubilaris niet aan belangstelling. Behalve een couvert met inhoud van de directie, verraste burgemeester Wil- lemsen de jubilaris met de zilveren medaille van de orde Oranje Nassau. De heer Paauwe is in alle kringen in de oesterwereld een algemeen be kend en geacht figuur. Rilland KERKVOOGD BENOEMD In plaats van de zo noodlottig om het leven gekomen burgemeester de Goffau is tot kerkvoogd van de Ned. Herv. gemeente benoemd de heer Jac, Bolier. Ovezande 's Gravenpolder ROET IN HET ETEN Eergisteravond had de fanfare „Ju liana" een openluchtconcert gegeven ter gelegenheid van de winkelweek, wat de stemming feestelijk maakte in het dorp alsmede in de herbergen. In één daarvan, waar ook de muzi kanten een dronk was bereid, ging het zó gezellig toe, dat vershceidene gasten, meest jongelui, het sluitings uur vergaten. Op een gegeven mo ment stapte toen een lid der rijkspo litie binnen, die aan de lopende band processen-verbaal opmaakte wat de vreugd heel bruusk deed eindigen. Zierikzee ONDERSCHEIDING Bij K.B. is toegekend de eremedail le, verbonden aan de Orde van Oran- je-Nassau, in brons aan de heèr S. Zoeter, alhier, petroleumventer bij het depot Goes van Esso-Nederland N.V. (Advertentie) met ingebouwd vakje voor de gebruikte mesjes f. 1.60 "Al dëzewoordelen zonder extra kosten! geen tijdrovend uitpikken elk mesje onmiddellijk voor gebruik gereed mesjes geheel door olielssgje beschermd - •n exclusief Gillette procédé! beschadiging der snijkanten uitgesloten een vakje voor de gebruikte mesjes. Dispenser of pakje, met 10 Blauwe Gillette mesjes I 1.BO Een „goeie morgen"^ begint met GILLETTE! G. S. namen afscheid van ir Heyblom Tussen Gedeputeerde Staten en ir. Hèyblom, de uit Zeeland vertrokken hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, heeft steeds een nauw contact bestaan. Voor Gedepu teerde Staten was dit aanleiding om op bijzondere wijze afscheid te ne men van deze rijksfunctionaris. Dit afscheid heeft n.l. plaats gehad tij den® een intiem diner, door het pro vinciaal bestuur aan ir. Heyblom aangeboden. DE LANGE WEG WORDT VERBETERD. Do raad vergaderde in zijn nieuwe samenstelling onder voorzitterschap van burgemeester J. D. Jansen. Tot afgevaardigde, resp. plaatsverv. afgevaardigde voor de vergaderingen van de Waterleidingmij. „Zuid-Beve land" werden benoemd de burgemees ter en de heer O. Tissing. De gemeente-rekening over het jaar 1951 werd voorlopig vastgesteld. Het batig saldo van de gewone dienst bedroeg f 25.335.28 en het nadelig sal do op de kapitaaldienst f 58.156.54. Aan de agenda werd toegevoegd op voorstel van de voorzitter de verbe tering van de Langeweg. Besloten werd een crediet van f 34.500.voor deze verbetering beschikbaar te stel len. Bij de rondvraag werd door de heer op 't Hof de aandacht gevraagd voor de buitenwegen, in het bijzon der de Lange Mairedijk. Tevens wer den inlichtingen gevraagd over de riolering van de Raadhuisstraat en de herstrating van de Bosseweide. Hansiceert VERNIELDE LESLOKALEN In tegenstelling van een reeds eer der gepubliceerd bericht betreffende de schoollokalen van Maria-oord", moeten wij berichten, dat deze „les lokalen" bijna totaal door het water vernield zijn, en men genoodzaakt zal zijn deze tot de grond af te breken. Het bericht van andere zijde, dat deze lokalen bijna niets geleden'had den is dus werkelijk uit de lucht ge grepen. Driewegen KERMISWEDSTRIJDEN Aan de kennisschietwedstrijden te Driewegen namen in totaal 96 schut ters deel. Ed. Buysse (peleton Ge- „™™e. .froeders) was tn de eerste aeastnjd ongenaakbaar, terwijl het l Jeu8d'ge peloton „Driewegen" gedu- r rende de tweede wedstrijd, heer en I meester speelde. ^d- Buysse XJzendij- he (pel. Getr. Broeders); ie zijvogel y^LS DE BOEREN MOOI WEER WILLEN HEBBEN moeten ze maar een trekpaardententoonstelling houden", was de opmerking, die het weer van deze 21ste en zovele andere nationale tentoonstellingen der Kon. Ver. Het Nederlandsche Trekpaard karakteriseerde. Het was dan ook wel zeldzaam fraai weer in deze verre van fraaie zomer en in de middag van de tweede dag betrok de lucht alweer. Dit deed echter niets af aan de keu ringen van de tweede dag en het de file der bekroonde dieren. Welk de file weer een uitstekend en zeer ge slaagd slot vormde van een tweetal hoogtijdagen die wel een opvallend goede indruk van onze trekpaarden hebben gegeven: wat een vele beste dieren van goede, zeer goede en su perieure klasse, wat een benen en vooral: wat een gang! Zeldzaam goed zoals die gangen verbeterd zijn: rui me, lange krachtige draf en rustige maar krachtige stap kenmerkt wel de meeste van de vele honderden paar den die in Den Bosch defileerden. Aan dit défilé waren des voormid dags de belangrijkste van de twee daagse keuringen voorafgegaan. In de ochtend reeds werden de hengsten beoordeeld op hun fokpres- taties. En nog nimmer zagen we zo vele goede collecties hengsten-met- afstammelingen. De beroemde Nico v. Melo doet niet meer mee, maar in zijn 12-j. zoon Nico v. Beek heeft de Nederlandse fokkerij een zeer waardig opvolger. Deze toch, van een combinatie in Zuid-Limburg, verscheen met een beste groep zonen, waaronder twee kampioenen en een jonge stamvader die als zodanig een zeer goede indruk maakte, plus een beste dochter. Op hem volgden twee Zeeuwse stamva ders: de 12-j. Urbain v. Certain, f.e. Gerrit v. Hal te St. Kruis, mede-eig. C. N .den Hamer te Schoondijke en de 10-j. Nico v. Annie van C. A. Dek ker te Axel, die beiden ook een heel goede groep kinderen lieten zien. De 6-j. Nico v. Geverik van Gebr. Beus te Beers en Mill was een zeer goede vierde met zijn tweejarige kinderen, goede dieren, mooie uniforme groep. Dan weer twee Zeeuwse vaders en 'n Gelderse. Nieuw Nederlands record voor Janus van der Zande IN HET KADER van de Deventer fcestweek is een 25 k.m.-loop gehou den, waarbij Janus van der Zande uit Halsteren er in slaagde het Nederland se record op deze afstand te verbete ren en te brengen op 1 uur 23 minu ten en 18 seconden. Het oude record stond eveneens op z(jn naam met 1 uur 24 minuten 42 seconden, gemaakt te Den Haag op 26 October 1952. De uitslagen waren: 1 Janus van der Zande, Olympia '47, Halsteren, 1 uur 23 minuten 18 seconden (nieuw Nederlands record); 2 Slegt, Da- ventria, Deventer, 1.27.06 (nieuw Oostelijk record); 3 C. van der Zande, Olympia '47 Halsteren 1. 27.56; 4 Prinsen, Daventria, Deventer, 1.28.18; 5 Van Ginkel, Hilver sum 1.30.19; 6 Schikhof, Minerva, Rotter dam. 1.30.25; 7 De Jong, GSC, Hilversum, 1.32.04; 8 Piet Slijkhuis, KNAU, Zutphen 1.32.45; 9 Frederiks, Daventria, Deventer 1.32.56; 10 Heerons, Zaanland, Zaandam 1.34.55. In candidatentournooi voor het wereldkampioenschap De uitslagen van de derde ronde van het candidatentournooi voor het wereld kampioenschap schaken, dat te Neuhausen werd voortgezet, luiden: Najdorf, ArgentiniëGligoric, Zuid- Slavië t2-Vz', Petrosian, RuslandBron- stein, Rusland Averbach, Rusland Reshevsky, Rusland 1/2~y2Szabo, Hon garijeKeres, Rusland 0-1; Dr Euwe Smyslov, Rusland afgebroken; Stahlberg ZwedenGeiler, Rusland afgebroken; Bo- leslavsky, RuslandKotov, Rusland afge broken; Taimonov, Rusland had vrij. F)E dijkgraaf van de Brede Wate ring bew. Yerseke deelde op de te Goes gehouden vergadering van ingelanden mee dat de herstelwerk zaamheden aan de in Februari zo ge schonden zeeweringen uitgezon derd het kramwerk aan de binnen- belopen omstreeks begin October gereed komt. Het herstel verliep vol gens plan. Thans is men bezig met het teren der wegen en daarna zul len alle krachten worden ingezet op de afvoerkanalen: het machinaal del ven van een grote watergang en de Poel van Grote-dijk tot Poelse bos is trouwens al aan de gang Ook van het Reigerbos tot de Groeneweg komt een nieuwe leiding. Het vernieuwen en verhogen van de dijkmuur te Kattendijke kon we gens het te lang uitblijven van de vereiste vergunning toch wei treu rig zoiets niet worden uitgevoerd Het ligt in de bedoeling om dit werk in het komende voorjaar te later verrichten. Tenslotte deelde de heer Dekker mee, dat de ombouw van het gemaal te Kattendijke. waar de stoommachi ne uit verdween, zeer goed voldoet. De agenda werd vlot afgewerkt. De rekening 1952'53 werd vastgesteld met een goed slot van f 188.000. Aan de ambtenaren werd behalve een va- cantie-gratificatie van twee procent en een ramptoelage over de periode van 1 Febr. tot 31 Maart j.l. WEGENBEDERF DOOR SNELVERKEER ...HWsrogge gevraagd naar de mo gelijkheid om actie te voeren voor vergoeding der schade welke het snel- vervoer aan de wegen toebrengt. De voorzitter wees er op. dat dit vraag stuk zowel door de Zeeuwse polder- bond als door de Unie van water schapshonden is besproken en dat de commissie-Oud een subcommissie be noemde om een rapport over die kwestie samen te stellen. Ook heeft de zaak de aandacht van minister Algera, die ook al een commissie voor de vraagstukken be treffende de waterschap aan het bij eenbrengen is. Voorts kreeg desge vraagd de heer Buysrogge nog uit voerige voorliahting van de techni- scne ambtenaar over het aanbrengen van stuwdammen cn de leidingen ter verbetering van het waterpeil, waar mee een groot belang gediend is. Op een vraag van de heer Sandee deelde de dijkgraaf nog mee dat de Polder tot 1970 per jaar f 4600 moet betalen voor het gedeelte van de ligt, welke nos in het waterschap De 10 loten van een eigenaar kwa men op twee na allen uit Zeeland: de laagst geplaatste was een West-Bra bantse (L. Vrolijk te Fijnaart), de voorlaatste een Zuid-Hollandse. Twee kregen een le prijs: de zeldzaam mooie groep bruinen van Stallen de Dobbelaere te IJzendijke en de prac- tisch even goede, nog machtiger groep van Gebr. Leendertse te Kamperland. Alle 9 andere groepen besjonden uil bruin-schimmels! Alleen in de aller laatste groep nog een bruine en een vos. Bij de loten van twee eigenaren meer verscheideneheid, doch niet he lemaal die kwaliteit. Toch goeden! Met bovenaan twee Zeeuwse groepen. Negen hengsten streden om de hoog ste onderscheiding, van kampioen- hengst. Vier zonen en vijf kleinzonen waarvan 4 door Nico v. Beek van Nico van Melo! Drie werden te ruggeroepen waarvan ditmaal kam pioen werd de 6-j. vos Edelman van Veldzicht, d. N. v. Beek, de zeer zwa re. goed gelijnde van de H.V. Zuid- Beveland. Daarna de strijd tussen de 5-jarige zwart-schimmel zonen van Nico v. Melo: Nico van het Zwartewa- ter van Mare. d'Hoore te Sluis en an deren en Nico v. Kapelhof f.e. T. Boormans te Berg en Terblijt, resp. grote en kleine maat. Hiervan zege vierde de zeer harmonisch gebouwde Limburgr Nico v. Kapelhof. Drie hengsten trouwens, die elkaar weinig toegeven, alle drie zeer goed. De 16 eersten der merriën waren van 15 verschillende vaders: 6 bruin- schimmels, 5 bruinen, 3 vossen en 2 vosschimmels; 10 uit Zeeland, en 3 uit Noord-Brabant en Limburg. Opmer kelijk: drie bruinen werden terugge roepen: de 8-j. Irma v. Clairon, één van de twee Clairon de la Lys-doch- ters, f.e. Gebr. v. Mol te Graauw, vo rig jaar reserve werd ze nu IA na arbitrage. Of er dus beste merriën waren. Want deze Irma is een waar dige zware en beste kampioene. De 7-j. Mirra v. Mina, d. Urbain v. Cer tain, van J. v. Hal-Buzeijn te Bieren- Eede, gefokt door Gerrit v. Hal te St. Kruis, is een vrijwel even goed reserve-kampioene, terwijl de 6-j. Ni- nette, d. v. N. v. Beek, f.e. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke de mooist gelijnde was van de drie maar in haar onderdanen kon ze het net niet tegen haar rivalen bolwerken. Twee prachtdagen waren het, de belangstelling was enorm, zowel uit binnen- als buitenland; het bestuur van „Het Nederlandse Trekpaard" kan met voldoening op deze 21ste ten toonstelling terugzien. En Zeeland komt veel lof toe voor zijn aandeel. Hoedekenskerke houdt zijn veteraan OOK de wethoudersverkiezingen in Zeeland leverden nog noviteiten en bijzondere dingen op. Zo koos de Domburgse raad in- plaats van de heer J. de Viser (AR) een dame in het college van B. en W. Het is mevr. M. Vaandrager-van t Hoff van „Gemeentebelang", die het groene kussen waardig werd gekeurd. Mevr. Vaandrager is de enige Zeeuw se dame op de Zeeuwse eilanden, die in dit gestoelte der ere kwam te zit ten. Ervaring als gemeente-bestuur ster heeft zij nog niet, want pas met de jongste verkiezing kwam zij voor het eerst in de raad. Dit laatste kan niet gezegd worden van de heer L. Lous te Hoedekens kerke. die wederom tot wethouder werd verkozen, hoewel hij de 75 jaren al achter de rug heeft en ge voegelijk onder de Zeeuwse politieke veteranen gerekend mag worden. Verschillende Zeeuwse wethouders, die de 65 bereikten, zegden de poli tieke arena vaarwel, maar de heer Lous voelt zich nog fit genoeg om de wapenrusting te blijven dragen, zoals hij zich in de jachttijd nog steeds een geducht Nimrod toont. TAN VAN HOENACKER, de thans J 78-jarige bouwer van de Boeren toren te Antwerpen, heeft drukke dagen achter de rug. Hem werd door het N.I.R. de opdracht gegeven een plan te maken voor het bouwen van twee verdiepingen op het reeds 88 meter-hoge torengebouw. Boven op het gebouw komt een reuze-antenne van meer dan tien meter. Wanneer men weet dat op die hoog te de wind soms een kracht heeft van 172 kg. per M2 kan men zich voor stellen voor welk enorm vraagstuk de Kortrijkenaai' (Van Hoenacker is geboren te Kortrijk) geplaatst werd. Op de twee verdiepingen die bijge bouwd worden, zullen de Belgische televisie-diensten hun ontvangst- en uitzendmateriaal plaatsen (nagenoeg tien ton). In de richting Brussel zul len drie toestellen, in de richting Breda twee opgesteld worden. T) 7.H. EXC. DE BISSCHOP VAN HAARLEM heeft benoemd; Tot assisten-diocesaan-aalmoezenier van de K.A.J. Th. J. M. Naastepad; tot kapelaan te Rotterdam (H. Barba ra) J. A. L. Laurent; te Volendam A. Ch. W. Berkhout; te Bovenkarspel J. J. Poel; te Alkemade L. Cornells (neom.); te Nieuw-Vennep M. L. M. Welling; te Beverwijk (St. Agatha) B. J. v. d. Spek; te Noordwijk (H. Je roen) P. C. Mussert; te Assendelft A. J. Bruin (neom.); te Amsterdam (H. Catharina) Nw West B. A. M. Vroklage; te Noordwijkerhout (H. Jo seph) G. W. Lemmers; te Velsen- Noord P. J. Meyer; te Bovenkerk J. J. Kramer (neom.). VOLGEND JAAR VN E WAARDERING die in het Dok kum van onze dagen bestaat voor het werk van de H. Bonifatius, zal op 6 Juni volgend jaar uitdrukking vin den in een grote herdenking. Dan is het namelijk 1200 jaar geleden, dat de missionaris bij Dokkum werd ver moord. Hoewel dit feit de Friezen, en in het bijzonder de Dokkumers niet tot ere strekt, de blaam die de geschie denis op 't oude stedeke heeft gewor pen, treft niet meer de huidige be woners. Daarom zal de herdenking het stempel dragen van oprechte bewon dering voor de heilige. De Friese com ponist Bernard Smilde en de dichter Fedde Schurer werken aan een spe ciale cantate, welke aan de nerder.- king luister moet bijzetten. Eveneens in 1954 zal Dokkum het leit van 1200-jarig bestaan herdenken ENE LINKERVLEUGEL van de En- gelse arbeiderspartij, die wordt aangevoerd door Bevan. streeft naar meer macht in de partij. Op de jaarlijkse bijeenkomst, die deze maand worden gehouden, zullen voorstellen op tafel komen, om de macht van het grote vakverbond, van de Labourpartij te beteugelen en meer zeggenschap te geven aan de 660 plaatselijke arbeiderspartijen, waar Bevans aanhang het grootst is. Ook heeft men verderstrekkende voorstel len ten aanzien van de nationalisatie in portefeuille. A.s. Zondag thuis tegen Dosko MAAR WIJ VERNEMEN zullen a.s. Zondag óók R.A.C. en Dosko de competitie beginnen. Vastgesteld is namelijk de wedstrijd R.A.C.-Dosko (2 B) op het terrein van eerstge noemde te Rijen. EERSTE DIVISIE: Cardiff City—Hud- dersfield Town 2-1; Manchester City—As ton Villa 0-1; MiddlesbroughBolton Wanderers 3-2; Newcastle UnitedLiver pool 4-0; PortsmouthChelsea 3-2; Shef field WednesdayPreston North End 4-2; West Bromwich AlbionManchester Uni ted 2-0; TWEDE DIVISIE: Birmingham City- Plymouth Argyle 3-0; BuryLincoln Ci ty 1-1; Derby CountryStoke City 1-1; Doncaster RoversBristol Rovers 1-0; EvertonHull City 2-0; FulhamLeices ter City 1-1; Leeds UnitedSwansea T. 3-2; Nottingham ForestLuton Town 2-1. Gentiel Saelens (Stekene) le te Kemzeke Paal In de Belgische grenswijk „De Paal" werd een 120 k.m. wegwedstrijd voor lief hebbers verreden, waaraan 25 renners deelnamen. Van Nederlandse zijde reden mee Eddie de Waal en van Sluys. Reeds in de tweede ronde sloegen de gebroeders Saelens met de Waal en van der Sluys op de vlucht, maar zij werden later bijgehaald. In de laatste ronde ont ketende Gentiel Saelens nogmaals zijn duivels en hoe de anderen zich ook weer den, hij was niet meer te bereiken en eindigde als eerste. Etienne de Neef ein digde als 2e op 30 seconden na een felle spurt met Gilbert Saelens. Van der Sluys eindigde op 4% minuut voor W. de Schep per, Fr. Vael, Êddie de Waal, Luc. Naudts, Ra van Daele, G. Bosman, A. Buyl, O. de Donder en E. Dierinck. De 120 k.m. werden afgelegd in 3 uur 23 minuten. GEMEENTEPOLITIE TERNEUZEN SPEELDE GELIJK. Een voetbalwedstrijd tussen een elftal van de Gemeentepolitie te Terneuzen en een der Douane van Zuiddorpe eindig de na een gelijk opgaande en spannende wedstrijd in een 2-2 gelijk spel. Met de rust was de stand 2-1 voor de politie. AARDENBURG—BALGER- HOEKE 2—4. Als voor wedstrijd voer de corrxpe titie speelde Aardenburg een vriend schappelijke wedstrijd tegen deze sterke Belgische gewestelijke ploeg. Technisch en vlug spel brachten Aar denburg, nadat de rust met 10 voor de bezoekers was ingegaan, in moei lijkheden, en de Belgen konden de stand tot 40 opvoeren. De thuisploeg gaf zich echter niet gewonnen en wist in te lopen tot 24. Clubkampioenschappen S. J. E. F. te Aardenburg Op de tennisbanen van het gemeen telijk sportpark werden de clubkam pioenschappen van de Aardenburgse tennisclub SJEF gespeeld. Bij de he ren werd G. Callaert evenals vorig jaar kampioen door in de finale H. de Jong te slaan. Bij de dames zege vierde mej. Ingrid Trapman, door de kampioene van verleden jaar, mevr. Bakker, te slaan. De uitslagen waren als volgt: Heren: le ronde: H. de JongJ. Paridaen 61 26 97; G. Callaert J. Gheeraert 86 64; 2e ronde: H. de JongP. Staal 61 60; H. Van de WalleM. Bral 4—6 6—1 6—3; G, CallaertJ. Trapman 60 63; R. Wylleman—F. Jonckheere 64 60. Halve finale: H. de JongN. Van de Walle 7—5 6—1; G. Callaert—R. Wyllemans 60 75; Finale: G. Cal laertH. de Jong 46 64 64. Dames: le ronde: mevr. de Jong— mej. M. de Smet 86 57 63; 2e ronde: mej. T. van Hootegemmej. H. van Dongen 62 62; mej. I. Trapmanmej. Y. Haverland 62 6-0: mej. M. Haverlandmej. J. Trapman 60 64; mevr. Bakkermevr. de Jong 62 63. Halve finale: mej. I. Trapmanmej, T. van Hootegem 62 61; mevr. Bakker—mej. M. Haver land 62 68 62. Finale: mej. I. Trapmanmevr. Bakker 64 63. Zondag a.s. vierde Ronde van de Kapitale Dam Zondag a.s. zal voor de vierde maal de Ronde van de Kapitale Dam verreden worden. Start en aankomst zullen, even als vorig jaar, op de wijk Pyramide plaats vinden. Een groot aantal renners heeft reeds ingeschreven en de lange lijst van premiecn zullen de renners aanzetten om hef beste van hun krachten aan te spre ken. K.A.J. ORIENTATIERIT OP 5 SEPT. A.S. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, zal de K.A.J. in de Kring Stoppeldijk een oriëntatierit houden op Zaterdag 5 Sep tember a.s. aanvang 16.00 uur. De totale afstand bedraagt 40 k.m. Zowel de start als de finish zijn te Lamswaarde. In waterpolotournooi Zondagnamiddag werd in het zwembad aan de Sportkade te Sas van Gent een internationaal waterpolotournooi gehou den, waaraan werd deelgenomen door Bruinvis (Sas van Gei'.t), Zeehond ,Vlis- singen) en de twee Belgische clubs Kort- i«k ai „Nood Dwingt" uit St. Niklaas. De Bruinvis en de Zeehond bonden al lereerst de strijd aan, waarbij eerstge noemde club zich het sterkste toonde en de Zeehond met 3-2 versloeg, daardoor tevens het Zeeuws Kampioenschap Wa terpolo 1953 in de wacht slepende. De tweede wedstrijd tussen de beide Belgische clubs werd met 1-0 door St. Niklaas gewonnen. In de verliezersronde wist de Zeehond, na verlenging van de wedstrijdduur, Kortrijk met 6-4 te verslaan. De laatste wedstrijd ging dan tussen de Bruinvis en St. Niklaas. Ook nu toonde de Bruinvis zich de sterkste en won met 5-1. De eindstand in dit tournooi werd der- halv: 1 Bruinvis, 2 St. Niklaas, 3 Zee hond, 4 Kortrijk. ODIEL VAN DER LNDEN primus te Ertvelde-Rieme De amateur-wielrenner Odiel van der Linden, verkeert momenteel in blakende vorm. Thans ging hij de zegebloemen weghalen te Ertvelde-Rieme, waar een wedstrijd voor amateurs over 108 kilome ter werd gehouden en waaraan door 28 renners werd deelgenomen. Met een voorsprong van circa 2 minuten ging van der Linden als eerste door de finish. De verdere uitslag luidt als volgt: 2 R. Vi- vey; 3 R. Verplaetse; 4 J. Cools; 5 Van Wassenhove; 6 R. van der Jeugt; 7 M. Kerckhove; 8 L. Vivey; 9 De Rycke; 10 Martens; 11 Dobbelaere; 12 Buysse; De- wulf; Roels, en Merville; 18 De Coninck 19 van Verdeghem; 20 De Muynck. Graauw kwam met kam pioenen uit de strijd Dat de leden van de schuttersvereni ging De Friezen te Graauw over kwali teiten beschikken, toonden ze duidelijk op de laatst gehouden puntenschieting van de Zeeuwse Bond .afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen. Graauw nam met 3 viertallen deel en wist grote suc cessen te behalen. Hee eerste viertal werd kampioen, na kampen tegen Aardenburg. Het viertal bestond uit de heren P. van Campen, J. F. Steyaert Bzn; en L. Steyaert Zzn. Ze behaalden 20 punten. Het tweede viertal bestaande uit de heren A. Rens, Jos. Keuyzer, P. Leeraert en A. W. Rijk be zette de derde plaats met 19 punten, ter- Wijl het derde viertal de vierde plaats wist te veroveren met 15 punten. De laat ste ploeg bestond uit de heren B. Plas- schaert, Pr. Bruggeman, Arth. van Cam pen en P. de Baere. SCHIETING SORANUS TE HEINKENSZAND De schuterssociëteit Soranus te Hein- kenszand hield schietwedstrijden op de staande wip, waaraan niet minder dan 77 schutters deelnampn. De uitslag luidde: Hoofdvogel: H. de Jonge, Soranus Hein- kenszand; le zij vogel: J. Vermeule, St. Sebastiaan, Heinkenszand; 2e zij vogel: D. Hoondert, Willem Teil, Overzande: le bovenkal: A. de Jonge, Soranus, Hein kenszand; 2e bovenkal: C. Rijk, Zeelan- dia, Ovezande: le onderkal: A. de Jonge, Willem Teil. Ovezande; 2e onderkal: J. Vermeule, St. Sebastiaan, Heinkenszand; le klep: C. Raas, Ovezande; 2e klep: A. Hengeveld, Jacoba van Beieren, Goes; 3e klep: J. Korstanje, Spes Nostra, Ovezan de; 4e klep: P. Koens, Soranus, Hein kenszand: Meeste kleine vogels: C. Poppe elzaete (België); Meeste opvolgende vo gels: P. Vermeule, Batavieren, Goes. HANDBOOGSCHIETING TE ST. JANSTEEN De „Wilhelminaschieting", gegeven door de handboogmaatschappij St. Jan, te St. Jansteen, vierde haar 60-jarig bestaan. Aan de twee schietingen, bij die gele genheid gegeven, namen respectievelijk deel 89 en 65 schutters. De beide hoogvogels, waaraan een me daille verbonden, werden getroffen door L. Herwegh tre plaatse en L. Thielens te Nieuw Namen. Verder waren nog vier medailles beschikbaar voor verenigingen met het grootste aantal en voor de verst- komende schutters, welke respectievelijk ten deel vielen: 2 aan Nieuw Namen, 1 aan St. Niklaas (B.) en 1 aan Opwijk (B.) Te Konstanz werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de B-ploegen van Duits land en Zwitserland. Duitsland won met 2-0, Ruststand 1-0. OPENING SEIZOEN V.V. GRAAUW. De v.v. Graauw heeft het voetbalsei zoen Zondag 1.1. geopend met een. paar vriendschappelijke wedstrijden, die te vens dienden als training voor de a.s. competitie. Eerst kwam Graauw 2 in het veld te gen Clinge 3 en wist met 3-2 te winnen. Daarna kwam het eerste elftal in het strijdperk tegen Clinge 2. Graauw wist met overtuigende cijfers te winnen en bracht de stand op 7-1. MACARONI In het verslag over de wereldkampioen schappen op de weg te Lugano, in Uw blad van 31 Augustus 1953, heeft mij de benaming die U geeft aan de Italianen (macaroni) weer bijzonder getroffen. Dit is trouwens niet de eerste maal, dat men hiertoe zijn toevlucht neemt. Bij vorige gelegenheden is mij dit reeds opgevallen en wat frappanter is, men schijnt voor andere nationaliteiten een uitzondering te moeten maken door deze met het juiste bijvoeglijk naamwoord te betite len. In Italiaanse kranten zult U tever geefs zoeken naar verslagen waarin men ingezetenen van andere nationaliteit op de een of andere manier belachelijk maakt. Men weet daar bijvoorbeeld maar al te goed, om maar iets te noemen, dat 90 procent van de Nederlandse bevolking margarine in plaats van boter eet. Toch heeft men het daar niet over een „Mar garine-overwinning" als men hiermede een „Nederlandse overwinning" bedoeld. Dergelijke uitdrukkingen vloeien niet uit de pen van iemand die zichzelf en an deren respecteert. Denkt U er in het vervolg eens aan, dat in Nederland honderden Italianen wonen die Uw verslagen terecht beledi gend en vernederend achten? Zij lezen niet graag dergelijke onzin, evenmin als de Nederlanders in Italië een eenslui dende onzin met betrekking tot hun land zouden willen lezen. Het brood te moe ten verdienen in een ander land dan het vaderland is al een genoeg zware opgave. BRUNO SANTUZ. Naschrift der redactie. Inzender ne me het van ons aan, dat we met een dergelijke uitdrukking slechts gebruik maakten van een gangbare stijlwcnding, waarmede we in de verste verte niemand hebben willen kleineren, laat staan be ledigen. We hebben er intussen acte van genomen, dat met zulk een uitdrukking een gevoelige plek wordt geraakt bij een aantal mensen. We hopen het niet te ver geten. GOES. 2 September 1953. Exportveiling: Zigeunerin A 24.40—24.60; BC 23.20—23.30; I grof 22.50; I 21.80—22; II 16.30; Manks Codlin A 27.30—28.70; BC 23.10—23.70; I grof 24.30; I 21.60—21.80; II 12.20; James Grieve A 42.90; BC 39.20; I grof 37.20; I 35.40; II 24.10; Clapp's Fa vorite A 28; BC 27—30.50; I 26—30 50; II 23; Tr. de Vienne A 48—51; BC 45.90—47; grof 46.30; I 38.60; II 30.50; Bon Chr. Will. I 24; II 13; Seign. d'Esperen. I grof 24—26. Verpakt fruit: Zigeunerin A 2526; B 2426; C 25; James Grieve A 45—46; B 46; c 41; Manks Codlin A 29; B 28: C 24. Gewone veiling: Zigeunerin 613; M. Codlin 715; James Grieve 1134; Cl. Favorite 1018; Tr. de Vienne 18—31; B. Chr. Will. 10—18; Br. Lebrun 13—23; Br. de Merode 313; Reine Victoria 923; Belle de Louvain 719; Reine Claude d'Althan 935; Jefferson 623; Kirkes 9—25; Abrikoospruimen 418; Bramen 68; Meloenen 1352. Groenten: Komkommers 815; Bloem kool 1632; Kropsla 1016; Tomaten 20 —38; Gr. Sav. kool 5—8; Rode kool 315; Dubb. pr. bonen 2243; Stoksnijbonen 24 —50; Pronkbonen 21—28; Bintjes 1113; Uien 4; Kroten 510; Wortelen 816; Andijvie 6—7; Prei 24—27. KAPELLE, 2 September 1953. Exportveiling: Appelen: Zigeunerin A 24.30; BC 20.55; I grof 18.30; I fijn 17.40; II 9.90—10.70; K 12.10—13.70; F 8.10—9.60; Manks Codlin A 27.40; BC 24.10; I grof 24; I fijn 22; II 12; K 13.20; F 6.30; James Grieve A 41.10—41.60; BC 40.2540.65; I grof 36.60; I fijn 34.90—35.10; II 25.80— 30.45; K 25.40; F 11.90—13.10; Jacq. Lebel I grof 18.50; I fijn 19; K 12.60; F 5; Elli sons Orange A 32.90; K 21; The Queen I grof 16.50; I fijn 16.50; K 13.40; F 8; Early Victoria I 14.10; Codlin Keswick I grof 16.80; I fijn 16.80; II 7.30; K 13.60 —14.20; F 6.70; Peren: Tr. de Vienne A 50.35; BC 46.20; I grof 43.50; I fijn 38.20; II 30.95; K 27— 28.10; F 17.50; Beurre Lebrun I grof 30.05 —30.15; I fijn 26.90—27.30; II 12.90; K 16.10; F 10.30; Bon Chretien William I 25.50; II 22.70; K 19.90; F 5.90; Clapp's Favorite I grof 30; I fijn 29.30; II 23.50; K 18.30—19.10; F 12.6013.50; Beurre de Merode I grof 25.30; 1 fijn 21.40; II 8.90; K 10.05; F 6.80; Seigneur d'Esperen A 27.30—28; BC 24; I grof 26.20; I fijn 23.10; II 10.10; K 13.10; F 6.10; Sijsjespeer I grof 15.20; I fijn 12 —12.60; II 8.10. Diversen: Bramen (industrie) 83.30; Dub. Pr. bonen I 26.70; II 24.10; Blocveiling van pruimen: Reine Vic toria II 7.8010.05; Belle de Louvain II 8.60; Verpakt fruit: James Grieve I 4658. Gewone veiling: Bramen 84105; Aard beien 113; Druiven 6788; Perziken 10— 16; Vijgen 16; Moerbeien 74; Pruimen: Reine Victoria 1233; Reine Claude d'Althan 1534; Jefferson 1425; Cataloni 615; Abrikoospruim 510; Bel le de Louvain 1020; Kirkes 2034; Gele eierpruim 17. Appelen en peren: Clapp's Favorite 18; Zigeunerin 821; Jutten 1752; Beurre d'Amanlis 15; Tuinzoet 20; Ziete ribbe- ling 915; Zoete bloemee 8; Manks Cod lin 714; James Grieve 1132; Tr. de Vienne 18—35; Br. Lebrun 616; Jacq Le bel 611; Roosevelt 12; Udo-appel 1220; Early Victoria 4—11; Dr J. Guyot 16; Per zikappel 12. Groenten: Snijbonen 4046; Rode kool 812; Savoye kool 510; Bloemkool 8 29; Prei 18; Augurken 56; Aardappelen 912; Kroten 59; Stokprincessen 32; Sel derij 3.5; Andijvie 17; Tomaten 2030; Uien 7.5; Komkommers 1118. WAALWIJK. 1 September 1953. Nu de vacantieperiode voorbij is, gaat eenieder weer wat meer orde op zaken stellen. Het moge dan nog vrij stil zijn, in zaken voor bepaalde artikelen o.a. kin derschoenen is een betere verkoop inge luid. Als binnenkort de zomerschoenen hebben afgedaan, zullen de herfstartike- len vanzelfsprekend aan de beurt komen. Voor zoolleer is de vraag nog weinig beter. Afvallen, zoals halzen en liezen kunnen echter nog op een goede be langstelling bogen, prijzen hiervan blij ven vast. De afzet van croupons voor de schoen reparatie vertoont geen verbetering, ge zien het toenemend verbruik van leder- vervangingsartikelen. Op de overleermarkt begint iets meer leven te komen. Boxcalf blijft goed ge vraagd aan vaste prijzen. Suède en chroom zijn eveneens gevraagd voor dit seizoen. Lokleder geniet thans minder belangstelling. De inlandse huidenmarkt gaf weinig verandering te zien, zowel wat vraag als prijzen betreft. Echter de komende weken wordt meer koopinteresse verwacht. WATERSTANDEN Mannheim 237 0.03; Kaub 156 0.12; Trier 98 —0.00; Koblenz 160 —0.11; Keu len 128 0.14; Ruhrort 336 0.03; Lobith 935 -• 0.03; Nijmegen 715 onveranderd; Arnhem 735 —0.01; Eefde 260 —0.06; De venter 169 —0.09; Namen La Plante 135 0.03; Borgharen 3935 4-0.07; Oelfeld 1095 4-0.11; Grave 461 4-0.08. TOEKENNING ONDERSCHEIDINGS TEKENEN AAN EX-KNIL- MILITAIREN Het Ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: Door het toenmalige Ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijks delen werden tal van rechthebbenden, behoord hebbende tot het voormalige Koninklijk Nederlands-Indonesicch le ger, in het bezit gesteld van het ere teken voor orde en vrede, het oorloga- herinneringskruis en/ol het zgn. de mobilisatiespeldje. sedert 1 Januari j.l. behoort de verdere uitreiking van deze onderscheidingstekenen tot de taak van het Ministerie van Buiten landse zaken. Aangezien is gebleken, dat tal van toegezonden onderschei dingstekenen tengevolge van adres veranderingen van rechthebbenden hun bestemming niet bereiken, wor den allen, die menen op een of meer der genoemde onderscheidingstekenen aanspraak te kunnen maken en deze tot dusverre nog niet mochten ont vangen, uitgenodigd zich uiterlijk voor 1 November a.s. per briefkaart te wenden tot de directie Overgangs zaken Indonesië afdeling AA-l van het Ministerie van Buitenlandse Za ken (adres: Grote Markt 22 te 's-Gra. venhage). Op de briefkaart te ver melden: a. naam en voornamen; b. geboortedatum: c. legemummer, rang. wapen en onderdeel, waarbij het laatst bij het v.m. KNIL gediend werd; d. tegenwoordig adres, 643-oo

de Stem | 1953 | | pagina 3