WIJZIGING WEGENWETGEVING SPOEDIG GEREED Geharrewar in Middelburgs raad over de wethouderszetels I LAXEER AKKERTJES Z.-VLAANDEREN WALCHEREN UITVAART VAN ADJUDANT L. v. d LAAN TE HULST BERGING WIL NIET VLOTTEN 2 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 2 Minister Algera op Vervoerscongres te Eindhoven: ALGEMENE VOORZITTER N.O.B. KLAAGT OVER BELASTINGPOLITIEK Charmante ontvangst Reinig Uw ingewanden Honderden bewezen de overledene de laatste eer Millioenen dames Nieuwe weg naar de Z. VI. kust Onenigheid onder A. R. en Chr. H. Mr Rink's loopbaan V. V. D.-critiek TERNEUZEN HULST VLISSINGEN AGENDA HEDEN MORGEN (Van onze redacteur), J^E NATIONALE ORGANISATIE voor het Beroepsgoederenvervoer Weg transport (N.O.B.) is gisteren te Eindhoven, als gast van de directie der DAF-fabrieken, voor haar 6e nationale congres bijeen geweest. De belang stelling was enorm en ook van de zijde der regering bleek interesse te zijn voor hetgeen in deze organisatie reilt en zeilt. De minister van Verkeer en Waterstaat, Mr. J. Algera, woonde niet alleen het congres bij, doch opende dit na een belangrijke rede te hebben gehouden. LIET referaat van prof. Dr. Sj. Groenman, hoogleraar in de So ciologie te Utrecht, over „Bevolkings groei - Industrie - Verkeer" geheel in gesteld op het vervoer in ons land, was boeiend en het woord van wei- komen, uitgesproken door de burge meester van Eindhoven, Mr. H. Kolf schoten, beminnelijk en aantrekkelijk. Tenslotte vroeg de algemeen voorzit ter der NOB, de heer E. van Donke laar, aller aandacht met diens gede gen en met belangrijk cijfermateriaal doorspekte speech, waarin ook behar- tenswaardige woorden aan het adres der regering waren verwerkt. Gast heer Dr. Huub van Doorne, maakte een charmant gebaar door het con gres te vertellen, hoe het bedrijf met name de laatste jaren tot de hoogte gekomen was, welke men nu kon be oordelen. De- gasten werden n.l. in de middaguren in de gehelenheid gesteld de fabrieken in vol bedrijf te bezich tigen. NIEUWE WETTEN yr/IJ LEVEN, aldus de minister in zijn toespraak, in een belangrijke periode in verband met de aanstaande wijziging in de wetgeving, welke in een vergevorderde staat van ontwik keling verkeert. Het uitvoerende be sluit heeft het Departement reeds verlaten en het is nu onderweg naar de Ministerraad en de Raad van Sta te. De eigenlijke richtlijnen zijn nog in bespreking met de diverse takken van het bedrijfsleven. Niettemin ge looft de minister, dat op 1 Jan. 1954 de nieuwe wetten zullen kunnen wor den ingevoerd. Dankbaar was spr. voor de uit het bedrijfsleven ontvangen adviezen en hij wees er vervolgens op, dat de constructie zó moet zijn, dat zij een doelmatige manier van goederenver voer toelaat. Het is uiteraard niet mogelijk geweest bij het maken van de nieuwe wetten ,i.c. die voor het autotransportvervoer, ieder zijn zin te geven, daarvoor lopen de belangen te zeer uiteen, maar wel is er naar ge streefd de scherpe tegenstellingen tus sen verlader en groepsvervoer te doen verdwijnen, zodat men zeggen kan dat men op de goede weg is. Van groot belang blijft, aldus con cludeerde de minister, hoe de beroeps vervoerder zichzelf van zijn taak kwijt in de samenleving, een taak die z.i. specifiek die van de midden- standsgroep is .Een gezond vervoers beleid tot gelding maken, achtte de heer Algera de taak der NOB, wier congres hij daarna voor geopend ver klaarde. BEVOLKINGSGROEI ENZ. bedrag van ongeveer l!i millioen gul den per week wordt uitgekeerd. Het internationale vervoer heeft in de periode van 1946-'5I een bedrag van 80 niiliioen gulden aan deviezen opgeleverd of gespaard. Ongeveer 1000 vrachtwagens nemen deel aan het internationaal wegver voer. Met verwondering wordt dan ook vastgesteld, dat deze bedrijfstak zeer zwaar gebukt gaat onder allerlei las ten. met name de motorrijtuigenbelas ting, die sinds 1951 met 30 pet. is verhoogd. Een belasting, die niet uit sluitend bestemd is voor het gemoto riseerde wegvervoer, doch mede voor een belangrijk deel ten behoeve van andere doeleinden wordt aangewend. En dan te weten, dat er in Neder land wegen zijn, welke dringend ver- bteering behoeven. Een verbetering die niet alleen in het belang ls van het wegvervoer, doch ook in dat van handel, ambacht en industrie en ter voorkoming van verkeersongevallen, die helaas nog steeds aan de orde van de dag zijn De door de overheid gevolgde ge dragslijn, aldus nog steeds de heer van Donkelaar. dreigt toch wel zeer ernstig in botsing te komen met het door de Ned. regering uitgestippelde programma, met betrekking tot de industrialisatie, de bevordering van de export en het scheppen van werk gelegenheid. Indien Nederland bij een nauwere samenwerking in West-Europa op ver voersgebied zijn plaats zal innemen die het toekomt, dan dienen natio naal aan de automobiel zo weinig mogelijk beperkingen te worden op gelegd. De ontwikkeling der techniek gaat steeds verder. (Advertentie) en voorkom verstopping. Neem eens per week 1 of 2 JTEN GROOT DEEL DER BEVOLKING van Hulst is getuige geweest van de plechtige uitvaart van wijlen adjudant L. J. v. d. Laan, in leven groeps commandant der Rijkspolitie te Hulst. Gisterenmorgen werd het stoffelijk overschot van de alom beminde politieman aan de schoot der aarde toever trouwd. Het was een indrukwekkende plechtigheid, waaruit bleek, dat vele honderden waarlijk om de dood van adjudant v. d. Laan treurden. "TOEN de droeve stoet zich bij het uit de omtrek getuige van adjudant c+Q vf Vi n i c in Knwmrrinrt Tnttn V»/-. 17 H T.aan'c loa clo rfanrf CEN prettig, onderhoudend, met *-* smaak opgedist referaat hield daarop prof. Dr. Sj. Groenman. De snelle bevolkingsgroei in ons land en de daaruit voortgevloeide industriali satie heeft belangrijke gevolgen, óók voor verkeer en vervoer. Er is reden om aan te nemen, dat verkeer en vervoer in nog sterkere mate zullen groeien dan de bevolking. Het isolement der streken wordt op geheven en de volkshuishouding wordt meer dan tevoren een geheel. Dit geheel kan alleen functioneren, als er een deugdelijk verkeerssysteem is en een goed vervoersapparaat. De bevolkingsgroei leidt er toe, dat men het zakelijk contact ook met mensen, die in veraf gelegen delen van het land wonen, bewust gaat zoe ken. In een dicht bevolkt land wor den de mogelijkheden om een bestaan te vinden intensiever benut. DE GEHELE WERELD OVER sterfhuis in beweging zette, be gonnen de zware klokken van de Ba siliek hun somber gegalm en op dat moment zullen velen, die niet getuige konden zijn van de uitvaart, onge twijfeld in hun gedachten de dode herdaoht hebben. Want adjudant v. d. Laan was niet alleen een politie man, niet slechts de groepscomman dant; neen, hij was méér een door iedereen geacht en bemind, medebur ger, die gedurende zijn diensttijd in Hulst velefi met goede raad heeft ter zijde gestaan. Voor de baar liep een detachement Rijkspolitie, onder bevel van kapitein J. Stoorvogel. Het was het personeel van de groepen Hulst en St. Jansteen. Twaalf groepscommandanten uit Zeeuwsch-Vlaanderzn, adjudanten en opperwachtmeesters, fungeerden als slippendrager. Ze voerden vele bloe men met zich mee, als een laatste stoffelijk huldeblijk aan hun collega. Het officierencorps van de Rijkspo litie was vertegenwoordigd door ko lonel J. Gerritsen, commandant van het gewest Den Haag, waaronder Zeeland ressorteert en de comman dant van het district Middelburg, ma joor W. H. van Ballegooyen de Jong. De aanwezigheid van deze hoge po- litie-autoriteiten was een duidelijk merkteken van de sympathie welke de gestorvene bij zijn hoogste supe rieuren genoot. Verder zagen we luitenant Spaan derman van de Staf van het district Middelburg, personeel van de Rijks politie uit practisch alle gemeenten uit de omtrek, de reserve-politie van Hulst en St. Jansteen, een deputatie van de Algemene Politie Bond, een afvaardiging van de gemeentepolitie uit Terneuzen en tenslotte de com mandant van de Rijkswacht van het gewest St. Niklaas, die vergezeld was van een zijner luitenants en een gro te groep Rijkswachters uit St. Niklaas en omgeving. Want ook in België kende en eerde men de gestorven i adjudant als een voorbeeldig politie- i man. De burgerlijke overheid was verte- genwoordigd door burgemeester B. Truffino van Hulst, burgemeester P. j Geirnaerdt van St. Jansteen, buïge-1 meester F. Schlüter van Graauw enl de heer O. Verstraeten, gemeente-se- cretaris van Hontenisse. Verder wa ren talrijke notabelen van Hulst en1 v. d. Laan's laatste gang. IN DE BASILIEK VT7IJ Nederlanders, aldus de heer E. van Donkelaar, algemeen voor zitter der NOB, staan sedert eeuwen bekend, over de gehele wereld, van wege onze handel en de diensten, welke wij in het algemeen daarbij verlenen. Het karakter van de auto mobiel schept nieuwe en grote mogs lijkheden, zowel op nationaal als in ternationaal gebied. Op 1 Juli 1953 werd door 9.414 on dernemingen aan het goederenver voer over de weg deelgenomen, met tezamen 20.194 voertuigen. Ongeveer 50 pet. daarvan omvat het NOB, met 10.179 voertuigen, met een totaal ge schatte waarde van ruim 141 millioen gulden. Op genoemd tijdstip waren circa 28.000 personen in deze bedrijfs tak werkzaam, aan wie wekelijks een F1E Requiemmis werd opgedragen door kapelaan C. Mabesoone, ge assisteerd door de kapelaans H. Schoenmakers en J. v. d. Boruh. Het schip van de Basiliek was bijna ge heel gevuld; behalve de familie en de talrijke autoriteiten hadden hon derden Hulstenaren plaats genomen in de kerk. Op het kerkhof sprak kolonel J. Gerritsen enkele woorden aan de groeve, welke het stoffelijk overschot van de overleden groepscommandant in zich borg. Woorden van lofprijzing waren hier onnodig; ieder die de ad judant kende, moast hem waarderen als een toonbeeld van de ware poli tieman, doch vooral als een waarach tig rechtvaardig mens. Een broer van de overledene dankte voor de over weldigende belangstelling bij de uit vaart. Het overlijden van adjudant v. d. Laan heeft in Hulst en in Zseuwsch- Vlaanderen waarlijk een schrijnend lege plaats veroorzaakt. In de ge dachten van velen zal hij ongetwij feld steeds voortleven. (Advertentie) zeggenVoor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI. Bij Westen Schouwen Van Finse schip „Bore I" Tn de rampnacht van 31 Januari op 1 1 Februari strandde bij de duinen van Westen Schouwen het Finse schip de ,Bore VI". De berging verloopt tot nu toe niet bijster vlot. Om het schip met sleden in zijn element te brengen moest men het vaartuig eerst gedeel telijk uit het zand graven. Later werd het. door middel van hydraulische per sen opgevijzeld, hetgeen nodig was voor het plaatsen van een fundering van platen en balken waarop de sle den konden worden gemonteerd. Toen dit was geschied, begoni men met het lostrekken, waarvoor een drietal an kers in zee werden gebracht. Met de stoomwinches - en een kiaanwagen werd getracht Meeging in het schip te brengen,- maó# de ankers slipten zodat geen resultaat werd bereikt. Maar men is niet gestopt met de ber gingspogingen. Vorige week heeft men herhaaldelijk getracht het schip uit zijn zandbed te trekken, met als re sultaat. dat het drie meter dichter bit de zee is komen te liggen. Het laat zich aanzien, dat, het nog wei gerui me tijd zal duren eer de Finse boot weer in zee zal zijn Rechstreekse verbinding A n twerpen-Cadzan d \7LAK over de grens van West- v Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men in België kortgeleden een zes meter brede betonweg aangelegd van St. Jan in Eremo naar de grote auto baan van Eekloo en Gent. De Belgi sche gemeente St. Margriete zal in de naaste toekomst deze weg door trekken met een asfaltdek van vijf meter breed. De bedoeling is hiermede een be gin te maken van een grote verbin dingsweg naar de W.-Zeeuwsch- Vlaamse kust. Steeds.meer Belgen wensen van de ze route naar de Nederlandse kust en het veer Breskens-Vlissingen gebruik te maken. Gebleken is, dat d,e weg Brussel-Gent-Knocke op topdagen het verkeer haast niet kan verwerken. Voor de gemeente St. Margriete bete kent deze wegenaanleg, dat het nu ge heel geïsoleerde plaatsje vlak bij gro te snelwegen aan de vergeteldheid zal worden ontrukt. Tot nu toe is het grenskantoor St. Margriete slechts een hulpkantoortje. Als enige schakel in deze verbinding fungeert thans de slechte steenweg van St. Margriete via Bakkersdam naar Oostburg. De burgemeester van St. Margriete wil thans met medewer king van de West-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten een oplossing zoeken om ook deze weg aan te passen aan het moderne verkeer, terwijl ook het wa terschap Het Vrije van Sluis moge lijk daarvoor kan worden geïnteres seerd. (Advertenties) Over de loopbaan van mr. Rink, de griffier van Middelburgs Recht bank, die 1 Nov. a.s. met pensioen gaat. ontvingen we de volgende bij zonderheden; Op 16 September 1925 werd mr. Rink benoemd tot waarnemend-Grif fier bij de Arr. Rechtbank te Middel burg 9 October 1929 substituut-Grif fier 'op 13 Mei 1941 griffier en op 28 December 1945 reehter-plaatsvervan- ger bij genoemde rechtbank. Mr. Rink werd in de maand Juli 1948 waarnemend-griffier bij het Bij zonder gerechtshof te s-Gravenhage, Kamer voor Zeeland. Hij was na de bevrijding voorts voorzitter van de Documentatie-commissie voorzitter van de Zuiveringscommissie voor Spoorweg- en P.T.T.-person eel en waarnemend-griffier bij de tucht rechtspraak voor de voedselvoorzie ning. Thans is Mr Rink nog plaatsver vangend lid van de Bijzondere straf kamer der Arrondissetnents-Recht- bank te Middelburg. Mr. Rink is sedert 30 April 1942 voorzitter van de Voogdijraad te Middelburg en sedert 30 Maart 1948 voorzitter van de Re- classeringsraad te Middelburg. Hij is bovendien nog voorzitter van het scheidsgerecht voor het personeel werkzaam bij de P.Z.E.M. en de .Stoomtram Walcheren", en voorzitter van het Zeeuwsch-Genootschap van Kunsten en wetenschappen. IN EEN KORT overzicht van het verloop der Middelburgse wet houdersverkiezingen in ons nummer van gisteren is al gebleken, dat het in de raad allesbehalve koek en ei was. In de discussies bleken twee din gen; critick van de V.V.D. op de rechtse fracties, welke met een tweede P.v.d.A.-wethouder accoord gingen, en in de tweede plaats het ontbreken van eenstemmigheid tus sen de A.R.- en de C.H.-fractie. De A.R. zagen het als een belang voor de gemeente geen „nieuweling" tot wethouder te benoemen, maar de sta- tusquo te handhaven - i.e. de heer v. 't Westeinde te herkiezen terwijl de C.H. tegen deze handelwijze be zwaren hadden en hun vertrouwen in de heer Kaland uitspraken. Voor een juist inzicht in de ver houdingen lijkt het ons dienstig een ietwat uitvoerig verslag te geven van de discussies ch zich ter zit ting ontwikkelden. VIER TEVEEL? veel tijd hebben voor representatie ve taken en voor de industralisa- tie. Namens de rechtse fractie deelde de heer J. S. Hoek mede, dat men weer 4 wethouders wenste, ook al, omdat de raad diverse bevoegdhe den aan B. cn W. heeft gedelegeerd. Daarop trok de heer Hesselink zijn voorstel in. V.V.D.-VERKLARIN G FAe heer B. A. Hesselink (VVD) was van oordeel, dat vier wet houders voor een gemeeente als Mid delburg een luxe zijn. Sinds 1946, toen hiertoe besloten werd met net oog op de deplorabele toestand der stad en opdat de burgemeester zijn handen vrij zou hebben voor taken buiten het uirecte gemeentelijke be stuur, is vael veranderd. Daarom achtte hij 3 wethouders voldoende, waarmede de heren Schena en A. J. Schot (SGP) het eens waren. Jhr. Schorer vond, dat er werk genoeg is voor 4 wethouders, ge zien de vele problemen, die er nog zijn. Bovendien moet de burgemees ter van een provinciale hoofdstad Gtnmiddellijk daarop legde hij na- mens de V.V.V. een verklaring af. waarin bezwaren werden ont wikkeld tegen de verkiezing van nieuwgekozen raadsleden tot wethou der. Daarbij zou de V.V.D. niet me dewerken aan 'n socialistische meer derheid in het college van B. en W. De samenstelling zou moeten zijn 2 rechtse wethouders, 1 P.v.d.A.-er en 1 V.V.D.-er, n.l. de heer Schenk. Teleurgesteld was de heer Hesselink dat zijn fractie niet tot het voor overleg was uitgenodigd. Het bereik te accoord werd haar slechts me degedeeld en dit accoord kwam er op neer, dat de heren KögeLer, Be renpas en v. 't Westande zouden worden herkozen en jhr. Schorer zou worden gekozen. Tegen deZe oplossing had de heer Hesselink ernstige bezwaren. De P. v.d.A. kreeg 38 pCt. van het stem- mental bij de laatste verkiezingen. Het argument, dat nu in de samen stelling van de raad geen wijziging lr gekomen, er ook weer 2 P.v.d.A.- wethouders moesten worden benoemd, sneed z.i. geen hout, omdat er in 1949 een C.H.-burgemeester was en nu een burgemeester, die overtuigd lid van de P.v.d.A. is, die, hoe ob jectief ook, bij het nemen van be slissingen zijn politieke overtuiging zal laten meespreken. EEN DERDE WETHOUDER? Alvorens de leden van de nieuwe raad te beëdigen sprak de voorzitter een woord van welkom tot de nieuwe leden dr. M. E. H, Camps. N. J. C, Lambrechtsen van Ritthem en A. Jansen, waarvan slechts dr. Camps tevoren nog geen lid was geweest. De uitslag van de verkiezingen voor de diverse raadscommissies was als volgt: In de commissie van bijstand voor gemeentewerken werden be noemd de heren S. W. Henry, R. F. de Waal en J. A. de Peyter; in de commissie van bijstand voor de fi nanciën de heren S W. Henry. D. M. Ollebek en dr. M. Camps, in de com missie van bijstand voor de bouw van een nieuw stadhuis benoemde de voorzitter de heren N. F. Dieleman, J. van Riet en N. Lambrechtsen van Ritthem; iri de commissie voor geor ganiseerd overleg werden gekozen de heren D. Ollebek en M. L. van Lie ren met als plaatsvervangers de he ren N. F. Dieleman en J. de Feyter. Als vertegenwoordiger van de 'ge meente in de N.V. Waterleidingmij „Zeeuwsch-Vlaanderen" werd aange wezen de heer M. van Langevelde met als plaatsvervanger de heer J. den Hamer, in het bestuur van de Woningbouwvereniging de heer W. Weterings, in het bestuur van de Vereniging ..Ambachtsschool voor Terneuzen en Omstreken" de heer J. van Riet en in het bestuur van de Stichting „Protestantse Ziekenzorg in Zeeuwsch-Vlaanderen de heer M. L. van Liere. Bij de rondvraag vroeg de heer Henry het college van B. en W. over enkele maanden een raming te wil len overleggen van de kosten van een eigen gemeentelijke dienst van Bouw en Woningtoezicht, dit met het oog op het feit. dat straks misschien be sloten zou kunnen worden niet lan ger deel te zullen uitmaken van de Gemeenschappelijke Dienst voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Dr. Camps citeerde uit het Zeeuw- sche Tijdschrift een deel van een ar tikel van dr. Horstman over mogelijke verdere industrialisatie van de ka naalzone wanneer de omstandigheden gunstiger zullen zijn geworden en waarin betoogd werd» dat het van wijs beleid zou getuigen, indien dan reeds maatregelen zouden zijn geno men. Dr. Camps vroeg in dit verband ot het geen aanbeveling zou verdienen een derde wethouder te benoemen die zich dan speciaal met deze industri alisatie zou kunnen bezighouden. De heer Henry vroeg in aansluiting hierop, of het geen aanbeveling zou verdienen dan meteen een industria- lisatieraad te benoemen. De heer de Waal verzocht een mo gelijk in voorbereiding zijnde speel plaats voor kinderen in de Vogel- buurt te Sluiskil niet aan te leggen kon bij de woningen, omdat vele ar beiders in deze buurt ln continudienst zijn en bij het. slapen overdag hinder van deze speelplaats zouden onder vinden. Sas van Gent Zuiddorpe DE LAATSTE MAAR NIET DE MINSTE SCHOOL-VACANTIETRIP De vacantietrips onder leiding van de dames Em. en Ed. van Damme, on derwijzeressen. en de heer P. Apers, onderwijzer sloten met de „grote" klas van ae bewaarschool en de twee laag ste klassen van de leerschool. Helemaal te voet, tripte de lange rij gewapend met de onmisbare boter hammenzakjes, welgemoed naar Zo- merlust aan Drieschouwen. waar de kinderen zien een hele dag kostelijk vermaakten in de speeltuin. Des avonds wei-den enkelen vanwe ge de vermoeienis door wielrijders op gepikt en een aantal weid opgeladen door een vrachtauto, maar de grote groep kwam luid zingend te voet bin nen. Aardig was bij het vertrek, dat een Jarig Jongetje met een driewerf her haald ..lang zal hij leven en hiep hiep hoera" driemaal de hoogte werd ingestoken. Niet alleen de kleine mannen waren dankbaar voor deze dag, maar ook de moeders, die het verdriet van de kleuters hadden medegemaakt, toen de grotere broers en zusjes op reis gingen zonder hen. Overslag WETHOUDERSVERKIEZING In tegenstelling met hetgeen wij gisteren hebben gemeld, vernemen wij nader dat ook hier twee wethou- desr werden gekozen, n.l. de heren A. de Clerck en P. Dhondt. Hoofdplaat e heer Hesselink kon niet begrij pen, dat de rechterzijde accoord ging met de verlangens der P.v.d.A, Haar motief was, dat z0 politieke stromingen beter lot uitdrukking konden komen in B. en W., maar de V.V.D.-invloed speelde daarbij blijk baar geen rol. Hij achtte het niet aan twijfel onderhevig, dat vele C.H,- en A.R.-kiezers' moeite zullen hebben deze beslissing van hun ver tegenwoordigers te begrijpen. Mr. P. v. Empel (C.H.) ontwik kelde enkele bezwaren tegen een nieuwe candidatuur van de heer v. t Westeinde, die als eenling in de raad zit. Hij wilde de heer Kaland naar voren brengen. Het is geen onoverkomenlijk bezwaar, dat een nieuweling wethouder wordt: daj is wel eens meer gebeurd. En in de voorgedragene kan men groot ver trouwen hebben. De heer Hoek stelde vast, dat kennis van gemeentelijke zaken en een reeds verworven prestige nood zakelijk zijn voor het wethouder schap. Hij betreurde het, dat aan het verlangen der C.H.-vriendcn niet kon worden voldaan. Zijns in ziens eiste het gemeentebelang, dat de oude toestand gehandhaafd bleef. Jhr. Schorer was van oordeel, dat, nu verschuivingen uitbleven, voor de verdeling der wethouderszetels dezelfde richtlijn kon worden aan gehouden. Het is inderdaad beter geen nieuweling te benoemen, maar dat is geen wet van Meden en Per zen. De burgemeester staat boven de partijen en hij heeft dat de afge lopen periode duidelijk getoond. Daarna volgde de stemming. In de eerste vacature werd de heer Kö- geler met algemene (19) stemmen gekozen, in de tweede vacature de heer Berenpas met 18 stemmen en 1 blanco, en in de vierde vacature de heer van 't Westeinde met 15 stemmen en 4 op de heei Kaland. Tot leden der commissie van fi nanciën werden gekozen de heren Hoek, Schenk en Hubregtse (Arb.) en in de commissie voor de bedrijven de heren Breel (Arb.), Hesselink, Meliefste (AR) en Baars (C.H.) „ONS MUZIEK IN TN TUNIEK" Onder dit motto zal door het comité, dat zich ten doel heeft gesteld de no dige gelden bijeen te brengen voor de aanschaffing va.n uniformen voor de leden van het plaatselijk Harmonie gezelschap „De Verenigde Vrienden" in de komende weken een zwaai' of fensief worden ontketend op de beur zen van onze ingezetenen, in de hoop, dat er. ondanks de deelname aan de kermisgeneugten. toch nog iets voor de Harmonie zal overschieten. In een ten gemeentehuize gehouden vergadering van het comité werden de te voeren acties nogmaals bespro ken. Huis aan huis zal een circulaire worden bezorgd, waarin de gemeen tenaren worden opgewekt door een zo groot mogelijke geldelijke bijdrage hun medewerking aan dit sympathie ke plan te verlenen. Van verschillen de particulieren zijn reeds giften bin nengekomen. De personeelsleden van een firma uit Sas van Gent hebben spontaan een gulden van hun week loon geofferd. Van hen stamt ook het motto, waaronder de inzamelingsao ties zullen worden gevoerd. Als iedere Sassenaar dit kernachtig gezegde voor ogen houdt, dan zijn wij ervan overtuigd, dat de „muziek" bin nen niet al te lange tijd ook represen. tarief op peil zal zijn! HERWONNEN LEVENSKRACHT Het Bestuur van Herwonnen Le venskracht in onze gemeente ont- plooit momenteel een krachtige acti viteit. Het wil een zo groot mogelijk aandeel leveren in het aan het hoofd bestuur van de vereniging in dit jaar aan te bieden jubileumgeschenk; een herstellingsoord voor rheumalijders Nu is b.v. weer een grote t.b.c-schie- ting op de liggende wip georganiseerd, jn samenwerking met het bestuur van de schuttersvereniging „Tivoli" en wel op 20 September a.s. bij de heer J. Haarsma. De prijzen voor deze schieting. 90 m totaal, werden dooi de plaatselijke middenstand geheel gratis ter beschikking gesteld en zul len tijdens de a.s. kermisweek worden tentoongesteld in de étalageruimte van de firma Vernaeve en Zn. aan de Weslkade. We houden het erop. dat, ais de „Nimrods" van de handboog sport deze prijzen zien. zij zich in groten getale zullen opgeven voor deze schieting en daardoor daadwer kelijk zullen medehelpen aan de be strijding van de t.b.c. Bezoek, aan zwembad. 1953 blijkt, ondanks het zeer grillige weer toch nog het beste Jaar sinds de inge bruikstelling van het zwembad te zijn. Het bezoek overtreft nl. alle ver wachtingen. In de maand Augustus werd door 10921 personen een duik in het koele nat genomen, terwijl sinds de wederopenstelhng in Mei j.l 25538 personen de poorten vam het zwembad zijn gepasseerd OLYMPIA-THEATER Het Olympia-theater brengt tijdens de kermisdagen een uitgebreid pro gramma. Men start met een nieuwe Tarzan-film „Tarzan in gevaar". De ze film is in zijn geheel opgenomen in de oerwouden van Afrika. Als tweede film „Some body loves my" met de ontstuimige Betty Hut- ton. Deze film is slechts enkele we ken geleden in Nederlandse première gegaan. Betty Hutton speelt de rol van een gevierd zangeres die voor het voetlicht een orkaan van opwinding veroorzaakt, maar achter de coulis sen een zwakke vrouw is en dat alles afgewisseld met niet minder dan 18 populaire songs en tevens in Tech nicolor. Als laatste een spannende avontu renfilm in Technicolor „Zonen der Sioux" met Charles Heston. Als speciale attractie draait in al le voorstellingen een Chinese variëte- film in Technicolor. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Hulst maken bekend, dat wethouder F. A. M. G. de Meurichy verhinderd is op Vrijdag 4 en 11 September a.s. spreekuur te houden. 638-0 Burgemeester en Wet houders van Hulst. Graauw NAAR HET BLOEMENCORSO De leden van de coöperatie „door Eendracht Sterk" zullen Zondag per autobus een trip maken naar Zundert om daar de bloemencorso te bewonde ren. Men vertrekt om half tien en hoopt ook 's avonds om dat uur weer thuis te zijn. Paalse Kermis. Paal had zijn jaarlijkse kermisdagen. Begunstigd door mooi weer was het de eerste dag tamelijk druk. De danslustigen konden hun hart ophalen en ook de jeugd kon van een mooie draaimo len genieten. Het spelevaren, iets wat vroeger zeer gebruikelijk was, heeft steeds minder belangstelling. Hontenisse BENOEMING VAN COMMISSIES Burgemeester J. F. C. Temmerman opende de voltallige raadsvergadering en heette vooral de nieuwe leden P. Dekker en V, de Ruijsscher welkom. De commissie van advies ingevolge de Woonruimtewet 1947. bestaande uit de heren J. F. Blaakman. J. de Kraker. A. J. van Zeele, Ch. Rijc- kaert en Ch. Hamelijnck werd in zijn geheel herbenoemd. In de daarna gehouden stemming voor de commissie tot nazien van de gemeenterekening 1952 blijken de he- ren Steijaert, de Smit en Wieleman te zijn benoemd. De heer Wieleman evenwel wil zijn taak als commissielid ditmaal liever aan een ander overlaten, omdat elk raadslid dan eens met de gemeenite- financiën in aanraking komt. en om dat hij al drie maal achtereenvolgens lid van de commissie is geweest. In de daaropvolgende vrije stem ming werd de heer Dekker tot derde commissielid benoemd. Ook deze voelt zich als nieuw raadslid enigszins hui verig voor deze taak. doch nam des ondanks de benoemng aan. Een perceeltje grond aan het eind van de Mgr. Luijpenslraat werd voor f 2,50 per jaar verpacht aan de heer C. Sijnesael-Blaakman. In, de rondvraag informeerde de heer Steijaert of er nog iets is geko men van de indertijd ter sprake ge- .weest ziinde huurnivellering voor de woningwetwoningen op Nummer Een. Wethouder Blaakman antwoordde dat een verzoek aan het Muaisterie van Wederopbouw en VolkshBtevesting in dertijd op niet® is uitgelopen. Verder informeerde de heer Steij aert of de mogelijkheid bestaat, de kolentoeslag voor minderdraagkrach- tigen eerder uit te betalen. Dit werd toegezegd. Biervliet EEN REISDAG. Wel heel toevallig trokken de voorbije Zondag drie gezelschappen uit onze gemeente naar het buiten land. De Winkeliersvereniging van Kloosterzande en de Vivo-winkeliers van Lamswaarde trokken met hun mensen naar Dinant en gingen na tuurlijk ook onderweg eens aan. Beide gezelschappen keerden rond het middernachAelijk uur voldaan in hun haardsteden weer. De harmonie „St. Cecilia nam deel aan het festival te Oostende. Ook Zij hebben een schitterende dag achter de rug en keerden in vrolijke stem ming terug na nog even bij hun pas geüniformeerde collega's te Hulst een kijkje te hebben genomen. Kloosterzande HARMONIE GAF CONCERT. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina gaf de Har monie St. Cecilia een avond-concert op de markt. Tijdens dit concert wierden ook de beide concours-nummers, waarme de de harmonie promoveerde, ten gehore gebracht. Er waren ditmaal een behoorlijk aantal belangstellenden, hetgeen voor de muzikanten zeer stimulerend werkt ien welke belangstelling zeker ook verdienen. zij DE HAVENSTRAAT WORDT BESTRAAT. Nu de Havenstraat aan de Zuidzij de geheel bebouwd is en aan het ge meentehuis met man en macht ge werkt wordt heeft de gemeente de bestrating aanbesteed. Onmiddellijk na de gunning is men met de uit voering begonnen. Een niet geringe verbetering wanneer men bedenkt, dat thans ook in het najaar en in de winter het postkantoor zonder bag gerlaarzen bereikbaar zal zijn. Geslaagd. Voor zijn examen vak bekwaamheid als bakker slaagde onze dorpsgenoot dhr. A. de Krijger IJzendijke Benoeming. Te Groenendijk werd aan de R.K. Jongensschool als onder wijzer benoemd dhr. R. de *Houck, thans onderwijzer aan de R.K. Bijz. School te Boskoop Schoondijke ONDER DE SLOPERSHAMER Ter uitvoering van het herbouwplan zullen enkele panden, die momenteel het dorpsbeeld ontsieren en een be lemmering vormen voor de herbouw, worden gesloopt. In de Willemsweg wordt de vooruit springende woning van J. de Hullu opgeruimd, terwijl In de Fabrlekshoek de panden van de Wed. Kanse en de Wed. Luteijn zullen verdwijnen. Door de sloping van deze laatste gebouwen zal het terrein voor de herbouw van het gemeentehuis, op de garage van F. viane na. vrij zijn. Ook het voormalige' noodbakkerijtje van Luteijn voor de R.K pastorie zal eindelijk gedoemd zijn te verdwijnen, zodat de in aanbouw zijnde R.K. Kerk verlost zal worden van het haar zo ontsierend element. CIRCUS VAN BEVER. Het circus heeft ook op de Vlissin- gers nog steeds vat en zo heeft het circus van Bever, dat hier enkele voorstellingen geeft, dit met een volle tent kunnen doen. Het uit 25 nummers bestaande pro gramma was zeer afwisselend en vermocht de toeschouwers volkomen te boeien. Behalve de paardendressuur, die perfect was. zette de directie het publiek prachtnummers voor op het gebied der acrobatiek en illusie, die deels adembenemend en deels fantas tisch waren. AFSCHEID EX-WETHOUDER EN AMBTENAREN. In de raadzaal heeft oud-wethouder van Oorschot afscheid genomen van het secretarie-personeel en de ambte naren van gemeentewerken en ont vanger. De gemeente-secretaris, de heer A. de Beijl, vertolkte de gevoelens van alle aanwezigen, toen hij de heer v. Oorschot schetste als een man, die in de ambtenaren met wie hij samen werkte steeds de mens zag en die ook steeds een open oog heeft gehad voor hun materiële belangen. De heer van Oorschot zei in zijn afscheidswoord, dat de bittere bele venissen in zijn jeugd van beslissende invloed zijn geweest op zijn politieke keuze. Bij zijn intrede in het politieke leven was hij vervuld van haat, een haat, die allengs veranderde in liefde cn in eerbied voor iedere overtuiging Hij besloot zijn rede met een beroep te doen op de ambtenaren, om bij de vervulling van hun taak ook steeds deze liefde voor de gemeenschap voor ogen te houden en de personen, die zich tot hen wenden, niet streng for malistisch, maar als mens' tegemoet te treden. RAADSVERGADERING Benoeming van commissies In de gemeenteraadsvergadering heeft burgemeester mr. B. Kolff na beëdiging der leden de nieuwe raad toegesproken. Hij legde er de nadruk op welk een voorrecht het was deel uit te maken van de vertegenwoordi ging der burgerij. Hierna ver klaarde hij alleen geïnstalleerd als lid van de raad. Bij de bepaling van het aatal wethouders verklaarde de heer M. J. van Poelje (Arb.) namens alle fracties dat er drie wethouders zouden worden benoemd. De benoeming van de verschillende commissies bracht enige discussie te weeg. De KVP en VVD meenden, dat zij niet genoeg in de commissies waren vertegenwoordigd. Van KVP-zijde werd verder nog verzocht de functies van de heren E. G. Vader en F. Wanst te mogen ruilen wat werd toegestaan zodat nu de eerste lid is van de com missie van financiën en de laatste van die van het bedrijf. Tot leden van de commissie van fi nanciën werden gekozen de heren J P. Ventevogel. E. G. Vader, C. J Gil lissen verschage. M J. van Poelje en J. L. Verhage. In de commissie van gemeentewerken M. A. van Popenng, H. B. J. Knoop, J. v. d. Woestijme, J, H. Krietemeijer. D. Romijn en H. van Rooijeii. De raad besloot verdei- een vaste geldlening aan te gaan ten bedrage van 500.000 af te lossen in 40 gelijke jaarlijkse termijnen. Aan de heei L. P. van Oorschot werd een ouderdoms-' pensioen toegekend. Tot tijdelijke leraressen aan de gemeentelijke in dustrie- en huishoudschool werden benoemd de dames Y. de Leeuw en E. G. Schnaar, beide te Vlissingen eri in vaste dienst aan dezelfde school de daimes H. M. Tideman te Vlissin gen en L. C. Ie Feber te Axel. Bij de rondvraag vroeg de heer Ventevogel naar de herbouw van Brit- tannia waarop de voorzitter ant woordde dat men hier had gewacht op de aanvullende bijdrage Waar- scnijnlijk zai in October met de bouw worden begonnen. De heer Schrier vroeg de aandacht van B. cn W voor het sportveld van de RHBS op het van Nispenpiein. dat volgens, hem niet meer als sportveld maar voor het grazen van vee wordt gebruikt Toe gezegd werd, dat deze zaak zal wor den besproken. axel ce 1953. Centrum, 8 uur: Tour de Fran- GOES MIDDELBURG Electra. Grand: D eklokken van St. Mary. Electro: Rouw past VLISSINGEN Alhambra: Carry. TERNEUZEN Luxor, 8 uur: Tarzan en de Wazuri-diamanten.

de Stem | 1953 | | pagina 2