MIDDELBURG heeft zijn begroting al klaar •iratie voor 't toneel KERKVERVOLGING DREIGT IN OOST-DUITSLAND Geen spijt over staking bij Franse katholieken Diocesane koempoelan op Seters Klein maar vriendelijk Ossenisse in één oogopslag Het geraamd tekort bedraagt f 180.000.- Bezoek en tegenbezoek Rijdende tentoonstellingen ter propagering van het atheïsme Willem Roy aards, de duivenmelker Brit DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1953 Acteurs kwamen neuzen bij circus Gemeentebestuur van Hulst naar Poortvliet Ulbricht kondigt nieuwe strijd aan Broeinesten van fascisme Verdacht van oplich ting met wisseltruc Het ging om Laniels decreten Arbeider weer dupe REGEN MOCHT DE PET NIET DRUKKEN ,J)oor het middel naar het doel" EEL T) EN W. van Middelburg hebben kans gezien, de begroting 1954 nog voor 1 September te kunnen aanbieden, zodat zij, ten opzichte van 194G, niet minder dan 7 1/2 maand inliepen. Tot hun spijt mochten zij er niet in slagen om de begroting sluitend te maken. Hoewel zij de uit gaven zo krap mogelijk stelden en de inkomsten zo hoog mogelijk op voerden bleef er een tekort van f 180.000. Vorig jaar bedroeg het geraamc. te kort f 77.000 doch dit steeg in de loop van het jaar tot f 163.000, zodat het feitelijk verschil niet zo groot is. Nog geen rekening is gehouden met de komende salarisherzieningen, die B. en W. op f 50,000 schatten. B. en W. wijzen op de sterk geste gen onderhoudskosten en op de enor me uitgaven voor het onderwijs, wel ke Middelburg zich als centrum-ge meente moet getroosten. Op al deze dingen en nog vele an dere hebben B. en W. zeer onlangs de aandacht gevestigd van de minis ters van Binnenlandse Zaken en van Financiën ,n een uitvoering gemoti veerd en gedocumenteerd verzoek schrift ter verkrijging van een extra uitkering uit het gemeentefonds voor de jaren 1953 tof en met 1955. De uitkeringen, die de gemeenten voor deze jaren kunnen verwachten op grond van het wetsontwerp regelen de de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten, aangeno men, dat dit ongewijzigd tot wet wordt verheven, betekenen een zeer geringe verhoging der middelen ten opzichte van 1952. Men krijgt de indruk, dat bij de samenstelling van dit wetsontwerp niet is gelet op de algemene stijging van uitgaven, doch uitsluitend het oog is gericht op het verleden, resul terend in een bevriezing van tot 1952 gedane uitkeringen die gebaseerd zijn op totaal verouderde grondsla gen. Uitsluitend een subjectieve uit kering zal onze gemeente in haar fi nanciële nood uitkomst kunnen bie den. Overgaande tot de details wijzen B. en W. op de zware last welke de bescherming bevolking betekent; reeds in '53 liepen die kosten op tot f 28000 hoewel slechts f 7500 was geraamd. Wat het gasbedrijf betreft, is gere kend op stopzetting der eigen fabri cage. Daaruit volgt hoge uitkeringen aan Wachtgelden. Geraamd is hier voor maximaal f 60.000. Anders zou er een winst geraamd zijn van f 1600. De begroting van het Waterleiding bedrijf is opgemaakt alsof er geen watersnood is geweest. Gerekend wordt op een schadevergoeding van 100 pCt. De winst schatten B. en W. op f 4300 tegen f 9900 in 1953. Voor het electriciteitsbedrijf wordt de winst geschat op f 28,000 (f 24.300) niettegenstaande de hoeveelheid in te kopen stroom lager werd geraamd. Krijgen de besluiten der Prov. Sta ten inzake het „Wegenschap Walche ren" de goedkeuring dan betekent dit voor Middelburg een strop van f 20.000. VREEMDELINGENVERKEER EN FEESTEN. [WJiddelburg is een stad, die veel aantrekkelijkheid bezit voor vreemdelingen. De laatste jaren blijkt dit duidelijk. Het vreemdelingenver keer neemt steeds toe. Het verdient aanbeveling dit bezoek aan de stad te stimuleren. Dit kan plaats vinden door jaarlijks zekere attracties te organi seren; de aandacht van grote ver enigingen en organisaties, in woord en geschrift, voor het houden van congressen, op Middelburg te vesti gen; Middelburg in de belangstelling te brengen van binnen- en buiten landse reisondernemingen en de stad gedurende het seizoen een gezellig aanzien te geven. Dezerzijds wordt er steeds de nadruk op gelegd, dat zij, die van 't vreemdelingenbezoek aan de stad financiëel voordeel hebben, ook bereid moeten zijn daarvoor kosten te maken. Men moet het niet uitslutiend noch in hoofdzaak van de gemeente verwachten. Niettemin heeft o.i. de gemeente hier ook een taak; een taak, die haar alleen maar geld kosj en haar hoegenaamd geen enkel financiëel voordeel oplevert. Voor dit doel is er f 5000.uitgetrokken. Dc gedach ten gaan uit naar de aanstelling van een ambtenaar, die met deze en soort gelijke werkzaamheden, b.v. sport- aangelegenheden, kan worden be last. Voor de in 1954 te organiseren feestelijkheden, die aanvankelijk zouden plaats vinden in 1953, doch tengevolge van de ramp niet zijn doorgegaan, is een bedrag van f 15.000 uitgetrokken. KAFITAALSWERK. Wan de werken die op stapel staan, noemen B. en W. de verbreding en verlegging van de Langeviele brug, Konings- Spyker- en Dokbrug en voorzieningen voor het gymnasium. Met zorg wijzen B. en W. nog op de kapitale stijging der kosten voor maatschappelijke zorg, die geraamd zijn op f 473.000 wat f 64.000 meer is dan in 1953. HOOP OP G S. Het geheel overziende moeten B. en W. helaas constateren, dat de fi nanciële moeilijkheden der gemeente nog niet tot het verleden behoren, De artisten van het „Nationaal Keu ze-Circus Jos Mullens" hebben zich Zaterdagmiddag wel zeer in hun particuliere leven bespied gevoeld, al hebben zij dit dan ook met de spor tiviteit en de gastvrijheid, die cir- cusartisten eigen is, aanvaard. Op deze middag bracht een aantal acteurs en actrices van het toneelge zelschap „De Toneelvereniging", op uitnodiging van Jos Mullens een be zoek aan het circus, om daar de no dige locale sfeer op te doen. Dinsdag zou de Toneelvereniging namelijk in het Centraaltheater te Amsterdam de eerste opvoering geven van Carl Zuckmajer's „Circus Knie" en de in dit stuk optredende artisten hebben dankbaar van Jos Mullens' uitnodi ging gebruik gemaakt, om zich achter de schermen van diens Reuze-Circus nog eens speciaal te kunnen inleven. Annde de Lange, die in het stuk de dochter van Circusdirecteur Knie speelt en die met studie had staan kijken naar het afkomen van haar vrouwelijke circuscollega, werd op een gegeven moment vereeuwigd, toen zij in druk gesprek was met de, hoog op haar paard gezeten échte directeurs- dochter, José Strassburger-Mullens. Hans van Meerten, de clown uit 't stuk, had al spoedig vriendschap gesloten met de echte clown. Henri Strassburger en de regisseur Hans Tiemeyer zagen we temidden van al de drukte van zich losspringende acrobaten, steigerende ponies en plankiers sjouwende ma négeknechten, nog snel enige aante keningen maken. Maar het hoogtepunt van deze ont- moetin g tussen circus en toneel was toch wel het moment, waarop men Johan Elssensohn. die in „Circus Knie" de rol van directeur Knie speelt, in een geanimeerd gesprek zag met de werkelijke circusdirecteur Jos Mullens en diens beroemde collega John Ringling North, de directeur van het vermaarde Amerikaanse Cir cus ..Ringling Brothers. Barnum and Bailey". De toneelspelers toonden zich tegen over Jos Mullens uiterst dankbaar voor de unieke gelegenheid, die hen was geboden om het circusleven van nabij te leren kennen en de circusar- tisten werden door Hans Tiemeyer spontaan uitgenodigd om de generale repetitie van „Circus Knie" in het Centraaltheater te komen bijwonen. Een pête-mêle van toneel en circus. Van links naar rechts: Umberto Schichtholz Bedini. impressario Harry Meurs, Jos Mullens, Johan Elssen sohn, John Ringling North en Hans Tiemeyer al kunnen rij tot ons genoegen vast stellen, dat het in de afgelopen jaren gelukt is tal van noodzakelijke voor zieningen tot stand te brengen. Zij eindigen met de hoop uit te spreken, dat het rijk deze gemeente voor de jaren 1953 tot en met 1955 wederom in haar financiële nood zal bijstaan en haar in staat zal stellen tot 'n rede lijke voorziening in de behoeften der gemeente-huishouding. Zij zijn ervan overtuigd, dat het college van Gede puteerde Staten van Zeeland volledig begrip heeft voor hun moeilijkheden cn hen bij hun pogingen tot het ver krijgen van een verhoogde algemene uitkering met kracht ter zijde zal staan. ENKELE CIJFERS "Tenslotte nog enkele cijfers. Het to taal der uitgaven begroot op f 7.435.000. De openbare Veiligheid vordert f 330.000; Onderwijs ruim f 800.000, Openbare werken f 434.000, Gedenksteen eutiguboden OURGEMEESTER TRUFFINO van Hulst, vergezeld van de beide wethouders en de raad, bracht een be zoek aan de gemeente Poortvliet, waar een oud-Hulstenaar, de heer W. v. Doorn, burgemeester is. Burgemeester va. Doorn, die het Hulsters gezelschap op het gemeente huis verwelkomde, sprak als tolk der gemetene Poortvliet woorden van dank voor de spontane hulpverlening bij de watersnoodramp. De eerste wethouder van Poort vliet wees op de bestaande vriend schapsbanden, welke Huist en Poort vliet binden, en sprak de hoop uit dat deze vriendschap bestendigd zou mogen blijven. Burgemeester Truffino bood na mens zijn gemeente de gederiksteen voorzien van het wapen van Poort vliet aan Burg. v. Doorn aan, daarbij het moeidge gedra gvan de inwoners van Porotvliet memorerend. Met een gezellig samenzijn werd de ze dag van solidariteit en saamhorig heid besloten. QP 26 Juli jl. heeft Walter Ulbricht, de secretaris der Oostduitse Communis tische partij, voor het centrale comité een hernieuwde strijd tegen de kerken aangekondigd. De Oostduitse kerkelijke overheden, zowel protestantse als katholieke, slaan met grote zorg deze nieuwe ontwikkeling gade. Nadat Grotewohl in Juni Jl. concessies tegenover de kerken deed, laait thans de terreur weer op. p collega's geleend. Deze is in zoverre handig opgezet, dat de godsdienst ner- ■W/AT Walter Ulbricht dan heeft ge- zegd? In een voor het centrale comité heeft hij van alle leden ge- eist, dat zij „inzonderlijk de jeugd stelselmatig, principieel, politiek en wetenschappelijk voorlichten over de reactionnaire invloeden van de Kerk en de geestelijkheid". Dit is meer dan een normale onvriendelijkheid jegens de Kerk en haar bedienaren, die men van communisten nu eenmaal ge wend is. Het is een nauw omschre ven instructie om te pogen het geloof uit het hart van de jeugd te rukken en de godsdienst in het lachwekken de te trekken. Walter Ulbricht geeft namelijk ook de methoden aan. Volgens hem moet men de jeugd le ren, dat de mens zich uit een dier heeft ontwikkeld, dat het bijbelse ver haal over het ontstaan van de wereld een fabel is, dat het geloof in een God beneden de waardigheid van een den kend mens is. Hij adviseert rijdende tentoonstellingen te houden, die aan de hand van platen, foto's en graphie- ken „aantonen" dat de godsdienst, zo als Lenin het uitdrukte opium voor 't volk is. De eerste tentoonstelling is intussen reeds geopend. De Oostduitse commu nisten hebben ze van hun Tsjechische gens rechtstreeks wordt aangevallen, maar de argumentatie der sprekers, de verklarende teksten bij de afbeel dingen van het heelal en de ontwik keling van de mens zijn zo geformu leerd, dat men slechts behoeft te slikken om het anti-godsdienstige gif in zich op te nemen. Tegenover een vermindering van de spanningen tussen Kerk en Staat vindt men nu een sterke herleving van de atheistische propaganda, hetgeen niet geheel zonder gevaar is, omdat de geestelijkheid slechts over beperk te mogelijkheden beschikt om de jeugd hiertegen te beschermen. JEUGDGROEPERINGEN ONDER SCHOT Duitse regering beloofde aan de lastercampagne der communisten te gen genoemde groepjes een einde te maken. Verder volgt men met grote onge rustheid de pogingen der communis ten om de liefdadigheidsinstellingen der Kerk in dienst van hun politiek te stellen. Zo wordt bijv. momenteel druk op de geestelijkheid uitge oefend om zich vanaf de kansel tegen de Amerikaanse hulpverlening uit te spreken. Charitatieve inrichtingen wordt te verstaan gegeven, dat zij er verstan dig aan doen niet aan het distribueren van levensmiddelenpakketten uit het Westen deel te nemen. Wie deze wenk niet volgt, vindt naam en adres de volgende dag in alle Oostduitse kranten en vanzelfspre kend ook in dossiers van de politieke recherche. Dit wil zeggen, dat de be trokkene reeds met één been in de gevangenis staat. De Kerk moet zich volgens de communisten tegen het Westen en vóór het Oosten uitspre ken. Maar hiervan kan natuurlijk geen sprake zijn. Willen de communisten hun eisen in dit verband doorzetten, dan lijdt 't geen twijfel, of de spanningen tussen Kerk en Staat zullen in Oost-Duits- land weer snel zodanig toenemen, dat van een openlijke kerkvervolging kan worden gesproken. pen tweede zorgwekkende symp toom bestaat in hernieuwde aan vallen van communistische zijde op godsdienstige jeugdgroeperingen. Dit zijn geen organisaties in de eigenlijke zin van het woord, omdat deze verbo den zijn, maar groepjes jonge mensen, die geregeld bijeenkomen om gods dienstige liederen te zingen of over godsdienstige onderwerpen te praten. Deze groepjes worden nu „broeines ten van fascisme en verzet genoemd die de arbeiders tegen het communis tisch bewind opruien en onder het mom van de godsdienst spionnage plegen." Deze nieuwe beschuldigingen bete kenen een inbreuk op de overeenkomst van 10 Juni jongstleden, toen de Oost- Arrestatie te Goes p NIGE TIJD geleden maakte een oplichter Rotterdam onveilig met een wisseltruc. De recherche beschikte echter over aanwijzingen dat de 56-jarige E. E. D. D., die deze wisseltruc vroeger had uitgehaald met biljetten van f 100.-, zijn oude practijk weer had opgevat. Enkele dagen geleden is deze D. te Goes gearresteerd op aanwijzing van een hotelhouder, die hem herkende als de man, die zijn hotelrekening niet had betaald. Hij is ter beschikking van de Justi tie gesteld. DE staking, welke Frankrijk gedurende drie weken geteisterd heeft, heeft niet alleen de volle instemming van de Katho lieke vakbeweging genoten, zij wordt nu nog door haar en andere katholieken met sympathie begroet. Nog dagelijks wordt van ka tholieke zijde verklaard, dat er geen enkele reden bestaat spijt te hebben over hetgeen men begonnen is. Integendeel, de uitdrukkelijke waar- schuwing kan men in de Licht stad over het algemeen horen, dat de doeleinden van het streven naar so ciale hervorming door de staking nog eens duidelijk onder de aandacht zijn gebracht cn dat men er geen genoegen mee zal nemen, als door een aantal incidentele verbeteringen van het ogenblik aan het verlangen der arbei ders tegemoet wordt gekomen. Over dit vraagstuk behoeft geen on zekerheid meer te bestaan, nadat het Katholieke vakverbond die C.F.T C„ in een communiqué te kennen heeft gegeven, dat de beweging haar eigen verantwoordelijkheid voor de gang van zaken op zich neemt. Maar van bijzondere betekenis is voor de goede verstaander de zinssnede; „Het fede rale bureau acht het noodzakelijk de druk van de vakverenigingen te hand haven en wel in vormen, die aan de omstandigheden zijn aangepast om te komen tot de verwezenlijking van de doelstellingen waardoor de staking begonnen is." SCHIJN EN WEZEN VY/AT IMMERS is de inzet van deze staking geweest? Zijn het inder daad de bezuinigingsdecreten van La mel geweest? Inderdaad, de C.F.T.C. geeft toe. dat zij deze decreten als aanleiding heeft genomen. Maar zij nam ze, omdat zij de gewettigde vrees koesterde, dat deze decreten het be gin zouden vormen van nieuwe lasten, opgelegd aan de klasse der werkne mers. De arbeiders zijn \astbeslotcn niet langer eenzijdig offers te brengen, zoals zij tot op heden steeds hebben moeten doen. Misschien is het ware motief, de ware achtergrond der be weging tijdens de staking zelf gees- zins voldoende naar buiten getreden, misschien heeft men zich laten ver leiden de vooruitgang of achteruit gang van de actuele bespreking als norm van het belang der stakingen te laten nemen, feit is. dat dc staking slechts een symptoom, een uiting van dc algemene ontevredenheid is ge weest en dat het grote werk. de op lossing, eigenlijk nog moet komen. Men heeft in de berichtgeving maar al te veel laten voorkomen, alsof de niet-bijeenroeping van het parlement een nederlaag voor de communisten en socialisten ls geworden, maar men vergeet, dat ook de Katholieke vakbe. weging geëist heeft en nog steeds ver langt dat het parlement zo spoedig mogelijk bijeenkomt om een nieuwe richting te geven aan de sociale en economische politiek KATHOLIEKE EISEN Miemand anders dan de Katholieke Actie die vooral in Frankrijk vele gespecialiseerde afdelingen kent heeft in haar sectie der arbeiders duidelijk geformuleerd, waarom het de Katho lieken in laatste instantie te doen is- wegneming van de onrechtvaardigheid in heel het economische leven.. Dat de K.A. zich zo duidelijk daarover kon en durfde uitspreken, is het gevolg van een sociaal-economisch rapport, dat de Franse bischoppen en aarts bisschoppen in 1952 hebben laten ge reedmaken en dat enige maanden ge leden tot positieve conclusies heeft geleid. Een van die conclusies was zeer zeker de onvoldoende betaling van de arbeiders en de diepe armoede die leidt tot uitbreiding van het proleta riaat. Een onverdachte en objectieve ver tolker van de gevoelens der Katholie ken hebben de arbeiders gevonden in de hoofdredacteur van La Croix, Père Gabel, die in een bezadigd overzicht van de situatie schreef: ..De eerste indruk van de algemene situatie na 20 dagen staking is de wanverhouding tussen de maatregelen welke zijn ge nomen om aan de staking een eind te maken en de eisen van het ogenblik Men heeft de scherven aan elkaar ge lijmd. samengenaaid. de tegeltjes weer vastgemetseld, stutjes aangebracht. Men heeft geknutseld en de boel wat opgeflikt terwijl er gebouwd moest worden. Onze geneesmiddelen, onze oplossingen staan klaarblijkelijk in geen verhouding tot de ernst van het kwaad of de omvang van de proble men of aan de nijpendheid der ellen de" Het blad beweert dan. dat de rege ringen van de laatste jaren niets an ders zijn geweest dan verzamelingen van 30 verschillende strevingen, be langen, groepen, machten, ambities en vriendjes, geschaard rond Auriol. Re geren is een grootse visie hebben op hetgeen bereikt moet worden en daar na komt de kunst van het manoeuvre ren „Maar bij ons heeft men voor namelijk manoeuvres uitgevoerd". GEEN GROEPS-STRIJD ',^/ELISWAAR", zo wordt verder betoogd .is het veelvuldig voor gekomen. dat in de strijd partijen zich hebben opgeworpen als uitsluitende verdedigers van de belangen der groe pen, die zij vertegenwoordigden. Dat is natuurlijk fout. want ieder moet er ten alle tijde rekening mee houden, dat men van de overheid slechts kan eisen, dat zij het algemeen belang dient. Maar van de andere kant moet men de overheid ook weer niet kun nen verwijten, dat zij de offers altijd eenzijdig en aan dezelfden oplegt." ..Welnu" zegt père Gabel ..de grote massa heeft sterk de indruk dat zij opnieuw het slachtoffer zou zijn van maatregelen, die per decreet werden uitgevaardigd, nadat, zij geen andere herinneringen had dan dat zij steeds het gelag heeft moeten betalen van elke poging om het budgetaire even wicht te bewaren en financiële reorga nisatie tot stand te brengen." Daar ligt derhalve de oorzaak van de onrust in Frankrijk. Daar zal zij ook blijven liggen zolang niet aan de wens van de bevolking is voldaan, die op gelukkige manier door de Katho lieke Actie geformuleerd is; „Heel het land dient te beseffen, dat de arbei dende klasse, door zich in de staking te storten zwakke en vaak niet-on- derkende lasten op zich heeft geno men om te komen tot een meer broe derlijke en meer rechtvaardige maatr schappij". Daarom zullen de Katho lieke arbeiders in Frankrijk het bij deze staking niet laten. VOLGENS de kaart vloog de K.L.M.-fotograaf boven de gemeente Vogelwaarde, toen hij deze luchtopname maakte. Dat dit het kerkdorp Ossenisse is, zal hij misschien zelf niet geweten hebben. Waar de foto vruchtbare lande rijen toont, heeft onlangs het Scheldewater geheerst. De kerk en de pastorie van pastoor Rops zijn juist in het hart van de opname gevat en daaronder schittert de school in het zonlicht, daardoor een indruk makend van een splinter nieuw gebouw te zijn. Hetgeen niet helemaal klopt.... Rechts ziet men de bebouwing langs de dijk rond de Hooglandpolder, een van de polders welke het meest van 't water hebben geleden. Vanuit de lucht bezien toont Osse nisse zich wat het in werkelijkheid ook is: een klein maar vriendelijk dorp. (Luchtfoto K.L.M.) /ANDER het motto ,,Door het mid- del naar het doel" beleefden on geveer 125 verkennersleiders en leid sters hun Diocesane Koempoelan op het schone buitencentrum der K.J.B. Seters bij Dorst. Niettegenstaande het bar slechte weer van Zaterdag was de gehele Koempoelanstaf zeer tevreden over deze opkomst, waarvan er velen van verre per fiets waren gekomen om de „Raad der ouden" bij tewonen. De zware stortregens waren oor zaak dat deze Koempoelan Zaterdag avond niet op tijd kon worden ge opend en het program van die avond werd door pluvius dan ook danig in de war gestuurd, alhoewel dit geen afbreuk heeft gedaan aan het geheel. Commissaris J. de Beer en Kamp aalmoezenier A. Bakx. die de algehe le leiding in handen hadden, hebben hier wel voor gezorgd. Na de opening en de vlaggeparade werden alle aanwezigen hartelijk wel kom geheten door de Dn. Comm. J. Janssen. Aalmoezenier Klep leidde daarna de eerste cessie op de door hem beken de boeiende wijze. Iedere methode en elk systeem, dat ontworpen is voor de vorming van de jonge mens zal een training moeten zijn in de Gods- en mensendienst. Een manier van liefde-training aldus aalm. Klep, is het spel van verkenners en hij wees zijn leiders en leidsters er op op wel ke wijze men door het verkennen als middel het doel kon bereiken. De wet, de verkennersbelofte, de goede daad, het patrouille systeem, zij alle vormen de jongen. BONTE RING LIET grote kampvuur werd door het slechte weer vervangen in een bonte ring die in een boerenschuur werd gehouden. Commissaris R. Leen- tjes uit Roosendaal wist hier de kring danig te boeien en zo zagen we o.a. Wolga-slepers uit Roosendaal, een trek van Transvaalse boeren, terwijl Sprundel een fantastische Chinese bruiloft ten beste gaf. De avond werd besloten met een stemmige avondwake. Ook Zondag zag het ea weer naar uit dat de regen spelbreker zou gaan worden maar dat is veel meegeval len. Toch had de Koempoelanstaf haar maatregelen genomen. De plechtige H. Mis werd in een kapeltent opgedragen door Dn. Aal moezenier J. Klep. Aalm. Bakx hield de predicatie. Na de opening van de 2e kampdag hield Comm. Lombaers eveneens een cessie onder hetzelfde motto „Door het middel naar het doel" maar hij bekeek het van de practische kant. Hij legde speciaal de nadruk op de zelftraining. belichtte het nut van goede St. Jan-bijeenkomsten en be val de Gilwell-cursus ten zeerste aan TECHNISCHE OPDRACHTEN wijl anderen hun handen vol hadóssa door op een EHBO-post een zwaarge wonde uit een diep kuil te halen enz. enz. D stemming en de geest waren zeld zaam en het slechte weer heeft hier niets aan kunnen veranderen. Het eten was weer prima dank zij de Eerw. Zusters van Dongen en toen na het plechtige Lof werd gesloten, was ieder voldaan, zowel de Dioc. Staf, als de Koempoelan-staf als alle deelnemers en deelneemsters. De Hoofd-Commissaris van het N. H.K. Baron van Voorst tot Voorst, bezocht in de middaguren eveneens, de Koempoelan en was zeer in zijn schik over de raad der ouden van zijn Bredase diocees. LIIERNA ontvingen de leidsters op- drachten en moesten zij in een bepaalde tijd hun kunnen tonen op gebied der vaardigheidsinsignes. De leiders hadden inmiddels op 10 punten rond het terein technische op drachten te vervullen en zo zag men er patrouilles via een touwbrug van heuvel naar heuvel schommelen ter- Een herinnering 2'E HEBBEN me gezegd, dat-ie duiven hield, deze beroemde directeur van Het Nederlands To neel, z.g. Hij zou dit jaar zes en tachtig zijn geworden en dat herin nert me 'n onderhoud, dat ik met 'm had in de tweede klas restaura tiewagen van het Delftse Poort station. 't Is nu precies 'n halve eeuw geleden. Hij zat daar breed uit, midden tussen z'n Gezelschap. Royaards deed en sprak graag excentriek: „Obaar!!" „Jawel, meneer Royaards!" De „Obaar' stoof toe, boog. Roy aards legde z'n wijsvinger tussi* de gefronste wenkbrauwen: ,'a Ogenblikje, ik ben er zo... jèè'te- ik ben er. Geef mij 'n Vermouth en... enne... 'n koppel duifeieren De kellner stond onthutst en heel bedenkelijk: „Vermouth hebben we hij de hand, meneer Royaards, maar., duif eieren....? Mag 't mis schien iets anders zijn?" „Nee, ik wens duifeieren en niets anders.' De kellner af. Acteurs en actrices bekeken elkaar gnuivend. Maar de Obaar was ook niet van gisteren. Als echte pientere Rotterdammer schoot hem de naam van een vu z'n kennissen te binnen, die in il buurt woonde. Hij, op 'n drafje, w naar toe en waarachtig: na 'n mi nuut of wat, lagen de duifeieren geklutst in de Vermouth: ..Asje blief, meneer Royaards". Meneer Royaards dronk de uitmiddelpunti ge lafenis met extra aandacht, of-ie regie-les gaf. En dan: „Obaar! Hoe veel krijgt U van me?" „Vijf gulden, meneer Royaarfds!" „Wat? Vijf pop voor 'n poer eieren?" ,,'t Zijn eieren van beroemde hoogvliegers, meneer." „Heb ik maling aan, neem dan maar weer terug je eieren." ,,'t Zal moeilijk gaan, meneer Royaards. Daar zit nog maar 'n kliekje ei in uw glas!' „O ja, da's waar ook. Hier heb je vijf pop. Maar, jij bent 'n be~ roemde hoogvlieger èn 'n schurk! „Als meneer Royaards 't zegt, zal 't wel zo zijn." „Nee, dan is 't zo... ingerukt. In de volgende minuut had-re mij gewenkt: „En, wat had eigenlijk te vertellen?" f SAS. I DE Oh land hcj politie zaakt hl Er viel f deren ONZE verbeted bestaand invoer DE PRL heeft zij aangebo Nuri a si nieuwe IN EEN turalisatj van pro te Nijm| nen geb ons lanq VOLGElj slechts krijgsged sche kaïf verklaar! Duitsers! gehoudel NOG ST ving vaii jarige Dl wordt vif gracht Zonder OP DE ber bij EtruscisJ EEN i een stl zijn w| jes hal zijn vq vroeg onmuzl heid" ter het| ZESHOh vergader) secretaris Muntend) ficiëel g| zondee kei door ketten, if beurs-19a ste buil Antwerp) een kwal VICE-AI ficier md is op 55) overledeil vergader) Zijn naan strijd va) schip hij f DE MA/ de recht| maanden! smokkele viezen. holpen, straf, pip HET A A aardbevi) viel te wond w<J Op een[ Roermor B. door grepen, dat het OP 21 S| J. J. M. K. Univd gen aan I S.J. Weeg vanavo Droo nig, lal nemen) nivcaul aan del lijke tof warm. Vand Maan 16.54 uur.

de Stem | 1953 | | pagina 6