X Maria Hemelvaart in Italiaans bergdorp fjesr tcómf DRS LOCKEFEER SCHREEF WATERSNOODSPEL Een Meesterwerk is zoek aar ooi •agandisten Andere bladen over..... Broze schoonheid een Wonderlijke Wereld 6 HOENEN ürv ersen TWEEDE BLAD robfren... Of tk /andO" mholle hersenpan wen kloppen kan1 J wanbegrippen klein-hollands vlamingen en de bene lux leeftijdsgrens Schandalig' HERLEEFDE MIDDELEEUWEN Diocesane K. A. J. krijgt tweede vrijgestelde »V 7eaea; ïTr ¥",SC BEATRIX Springtij, sterk dramatisch toneelstuk Herfst „Geef ons heden DINSDAG 1 SEPTEMBER 1953 Onthaal ("radio") („The Missing Masterpiece") J 4 best". Gebreid ren. Sportief, warm. IJzer- is hoeven wjj chtig te zijn. niet zo gauw pt U bij het de meest doel- kinderkleding, kleurenfolder gebreide prijs- gratis op aan- bij Delana msvaart. BROEIENDE 'ERVOETJES rte modellenft ïosch, Julianaplein 25 ;EVUE. adres. 410—oo HUUR AANGEB. toofd Ulo-school gelegen- tot opname ?n het gezin iongen, die hulp bij studie heeft. Br. ond. no. 5854. WONINGRUIL ïgruil Amsterdam - Breda. ?b. étage voor klein gezin pk., kamer - douche, keu- Prinsengracht centrum. - iveraseweg 96, Breda. 5875 HUIZEN bouw, vrije vestiging f 10.500. Ook voor vrijst. inw. Makelaars v. d. Berg Nwe Ginnekenstraat 43, VERLOREN •ren een Verpleegstersspeld ►ne) no. 41608. Terug te bez. ir. A. Warrens, R.K. Zie- pis Hulst (Zld.). 914 HANDEL rolet 1950 beschadigd de Luxe 1946, Austin \0if- a dump Chevrolet, 2-wieü- anhangwagens voorachten □ren. Autosloperij De 2n 4a. Telf. 279, Oud gastei- ui 1952, Simca Aronde IJ™ 500 cc. 1948, VauxhaU i/auxhall 1948. Motorri]1^ I 250 CC. 1951. Volkswagen Standaard 1948, Renault •handel de Jong, Lyceum- Vlak bij station. Tel 44o9- endaal.ÜL1 ■uikte tractoren. In Pri"J* Allis Chalmers B, 300 ure aaid. Ford Dearborn 19«* Major 1949. Lanz 45 P-JV aier A.P. 17, 1 jaar oud me hef inrichting. Deutz 1' P' ha. maaibalk, alsmede La machine op luchtbandw.. - en achterstel schuurbaar prima zware Claes inbouw 3 reinigingen, kafblazen stroblazer enz. Te fi v. d. Muysenberg, G0 ven. Tel. 21. 92 ma werk. Deze nieuwe uj met tal van volledig di even modellen, waa ry rdere in kleurendruk ,®tebe. voor onze abonnes kbaar a f 1.50 p. exen-iP1®* agent van het Dagb1® m„ -- zal U gaarne een ex bezorgen. VAN DER STEEN LIET maandblaadje van het Apos- tolaat der Minderbroeders 'n Friesland, W i i t i i g j e o p ver telt van een merkwaardig bezoek: Een predikante had gevraagd o f de paters voor haar katechisanten (jongens en meisjes van ongeveer 18 jaar, die binnenkort hun belijde nis in de Kerk zullen doen) een zg. „houten mis" willen doen. dus een Mis, waarin alleen de uitwendige ceremoniën plaats vinden. Eerst hebben we een korte uitleg gegeven van onze overtuiging en daarna volgde de houten mis met uitleg. Er werd met de grootste belangstel ling gekeken en geluisterd en het vraaggesprek na afloop bewees wei overduidelijk de eerlijke interesse. U begrijpt wel, dat dit een groot verschil is met vroeger, toen vaax de gehele uiteenzetting over de „paapse afgodendienst" bestond u wat algemene onjuistheden. Zo be staat de mogelijkheid dat onze Pro testantse mede-christenen een juis ter inzicht krijgen in onze geloofs overtuiging. Dit is hard nodig. Wij spraken laatst in een plaats m Friesland met een procuratiehouder van een behoorlijk grote zaak en deze vroeg ons vertrouwelijk, hoe dat nu zat met dat wijwater van gesmolten sneeuw, die in Maart moest zijn gevallen. Wij zagen het al gebeuren, paters, die met ware doodsverachting nog gauw even een kledder potentieël wijwater voor de wielen van een vrachtwagen weg schraapten, omdat het 'n ndgal krap wij water jaar was. En dan denken we nog niet aan hoge daken enz. Dit is erg, maar toch heus geen kwade wil. Hoe goed het soms be doeld is. moge blijken uit het vol gende: Een pater had ergens in een wachtkamer een kop koffie gedron ken. geserveerd door een sympa thieke kollner. Deze man wilde graag laten merken, dat hij ook wel zijn weetje wist van het katho lieke geloof. Tenminste bij het hel pen aangeven van zijn jas, merkte hij terloops op. dat zo'n kasuifel wel warm zou zijn in de zomer. Waar om hij de koffie niet in ampullen serveerde ,is ons niet duidelijk ge worden. Een correspondent van De Li nie keert zich tegen de wijze, waarop Nederland in het buiten land propaganda maakt: Het gezicht, dat wij aan het bui tenland tonen, is een zó klein-Hol- lands gezicht geworden, dat de niet Hollandse Nederlander, die minder met Holland" gemeen heeft dan met de Vlaamse provincies van België, zich overal in het buiten land hoort betitelen als „Hollan dais", „Olaandes" of ..Holandés"! Zelfs officiële Nederlandse instan ties. als b.v. ons Gezantschap bij de H. Stoel, noemen zich op grote uithangborden „Legazione Olande- se" inplaats van „Legazione dei Pae- sl Bassi"! Dit zou onbelangrijk zijn, als er niet de mentaliteit uit sprak, die het mogeliik maakt, dat men in boekjes, folders en ander infor matie-materiaal een enkele lof felijke uitzondering daargelaten telkens weer dezelfde koelen, mol lens- en klompenparade te aan schouwen krijgt. Een van die uit zonderingen is de reclame voor onze prachtige bollenstreek Keu kenhof maar het initiatief hier- oe is niet uitgegaan van Buiten- andse Zaken, doch van de boïlen- kwekers zelf. Zijn de gegeven in lichtingen wat uitvoeriger, dan wor den doorgaans de zuidelijke pro vincies. als waren het onbeduidende aanhangsels, nauwelijks vermeld. Men zal ik constateerde dit her haaldelijk b.v. wel een foto van het Amsterdamse Schreierstorentje afdrukken, maar een stad als Maas tricht. Nederland's oudste cultuur centrum en wellicht de enige stad in ons land. die men met Amster dam op gelijke lijn kan stellen, "blijkt nagenoeg geen aandacht waard. de Brusselse Nieuwe Gr i d s is ht volgende ontlend: Professor Fransen heeft op de Ijzerbedevaart de aandacht geves tigd op de Europese gedachte en Benelux. „Wie zegt Europa, denkt Benelux" zei de spreker. „Indien wij in de' Europese Gemeenschap niet willen overrompeld worden door de groten voldoende autonomie ver- oü behouden, dan is het aan- tre^eneiindat Wii er zouden binnen- econom!? v,een Roed aaneengesloten economisch, sociaal en cultureel S» m.aw. een sterk en Tenslonp H v.d.er LaSe Landen." ienslotte stelt hij de vraa»- Heb ben wij niet verwaarloosd de Bene lux-gedachte over te hevelen Af liet cultureel-geestelijke plan'" Het is inderdaad zo, dat de VI, mingen, Groot-Dietsers, Groot-Ne derlanders, of wat ze ook beweren te zijn, weinig geestdrift tonen voor Benelux. In het begin is er bij ons een korte opflakkering van hoop geweest, dat onze VIaamse gewesten in Benelux-verband een snellere opgang zouden gekend hebben en vooral nauwere culturele aanslui ting bij Nederland, een groter pres tige aan onze taal zou gegeven heb ben Maar nu schijnt die hoop nog slechts te smeulen onder de as. Natuurlijk hebben de moeilijke onderhandelingen, de aarzelingen voor bekoeling gezorgd. Geestdrift is niet bestand tegen jarenlang over en weer praten. Het feit dat het „epraat. vooral over economische zaken liep, heeft de indruk gelaten dat het een soort koehandel was, en de dieren zijn over het algemeen niet geschikt om geestdrift op te wekken. Nochtans blijft dat Bene lux ons een enige kans biedt als Vlamingen, en dat. zoals professor Fransen het liet opmerken, de Vla mingen langs Benelux naar de Europese Gemeenschap moeten gaan. J^EZE opmerking Nederland: is van V rij De regering heeft medegedeeld, dat het niet langer kan worden ge tolereerd, dat er zoveel notarissen zijn boven de zeventig jaar. Om aan deze niet te toleren, dus „on duldbare" toestand een einde te ma ken, heeft zij een leeftijdgrens voor gesteld, niettegenstaande de reeds gevestigde notarissen door de Kroon voor hun leven zijn benoemd en de financiering van hun gezin en hun practijk op deze toezegging hebben gebaseerd. Ten einde de zeer ingewikkelde financiële gevolgen van deze ingreep te bestuderen, en zo mogelijk naar billijkheid te regelen, heeft de re gering een commissie benoemd, waarin zitting heefteen notaris van zes-en-zeventig jaar. TN de avond van 15 Augustus wordt een processie gehouden ter ere van San Rocco (16 Augustus), de schutspatroon van het dorpje. Om half negen als de zon is gedaald ach ter de hoge toppen der omringende JR. F. J. PHILIPS, vice-voorzitter van de Raad van Beheer van het gigantische bedrijf in Eindhoven, is zeker geen man van dikke woor den en heftige uitvallen. Maar nu heeft hij tóch harde uitdrukkingen gebruikt voor een verschijnsel in Nederland, dat hem erg dwars zit. Bij gelegenheid van het zilveren bestaan van Philips Nijverheids school zei hij: ,,De geschoolde vak lieden in Nederland worden schan dalig slecht betaald, wanneer men hun loon vergelijkt met dat der ongeschoolde arbeiders. Dat is jam mer, want de afstand tussen die vakman en de academicus is veel kleiner dan die tussen vakman en de niet-geschoolde.Het is een aanfluiting, dat het loon van hoog waardige vaklieden in Nederland slechts 15 tot 20 pet. hoger ligt dan dat der ongeschoolden. Daarbij moet men in aanmerking nemen, dat veel geld aan de opleiding der jongelui is besteed, zowel door de ouders als door andere instanties." Het zijn woorden, welke vooral overdacht mogen worden door hen, die nog altijd willen vasthouden aan de bestaande loonpolitiek, uit noodtoestanden geboren, en die van „meer vrijheid" niets willen weten. (Van een bizondere correspondent). CANCTA MARIA is een grote dag voor de dorpen in de buurt van Bagni di Lucca. Een dozijn nesten tegen de rotsen aangebouwd heten hier niet villaggio, maar paese, wat ook land betekent. Daaruit blijkt nog min of meer de zelfstandigheid of afgeslotenheid der plaatsjes. Ik bevind mij in een dorpje van ternauwernood 300 inwoners. Van enige afstand gezien lijkt het een middeleeuwse vesting met hoge ringmuren van schietgaten voorzien. De straatjes zijn zo nauw, dat men op vele plaatsen de muren aan beide kanten tegelijk kan aanraken. Hoog in de lucht zijn de uitkijkvensters, die ver over de omtrek schouwen of er ook vijanden in aantocht zijn. Maar dit is middel eeuws overblijfsel. Geen vijanden zijn thans meer te vrezen, doch de indruk blijft. En vooral als er een processie door de straten trekt met de vele kaarsen die spookachtig de hoge huizen bevlammen, is de illusie van de mdideleeuwse stad volkomen. bergen, stellen de gelovigen zich op het kerkpleintje in de rij. Jong en oud gaat mee. Kinderen op de arm van de moeder mogen een kaars vast houden en ouden van dagen, gebogen door de last der jaren en in een wit of blauw gewaad, gaan eveneens mee met een lantaarn of een grote kaars in de hand. De pastoor loopt in het midden van de processie. Zijn kleed wordt aan de slippen gedragen door twee misdienaars. Als de stoet zich in beweging zet, klinken de lofliederen en langzaam gaat het op en neer dooi de nauwe straten. Op een middel eeuws plein staan een aantal moeders met kleine kinderen, die ook kaarsen in de hand hebben en uit de hoge vensters hangen kleurige lantaarns, die een rood licht op de voorttrekken de stoet werpen. De straat daalt en de processie schijnt opeens weggezonken Maar een eind verder zien we de lichtende slang weer te voorschijn ko men, hoewel thans veel lager. En in tussen beieren de klokken, ver weg echoënd door de duisternis. Weer is de processie verdwenen, alleen het op klinkende gezang getuigt nog van haar aanwezigheid. Dan schijnt opééns een flauw licht door een groep bomen. De stoet stijgt weer en de glans der vele kaarsen tracht een weg te vin den door het dichte gebladerte der kastanjes. Wanneer we uit de schadu wen de processie te voorschijn zien komen, treft ons eerst het grote beeld der H. Maagd, dat in fel schijnsel uit de diepte der duisternis lijkt op te rij zen. De rondgang door het dorp is bijna geschied. En het is of een triomf zang omhoog stijgt na de afdaling in de diepe duisternis, waaruit we de stoet thans weer te voorschijn zien ko men. De donkere gezichten zijn door het gedempte licht nog zwarter. De verweerde gelaatstrekken van hen die een halve eeuw of meer de Italiaanse zon hebben getrotseerd, steken scherp af als plotseling het kaarslicht wat meer er op valt, tegenover de teder- matte gezichtjes der jonge meisjes, die met de kanten sluier op het hoofd in devote aandacht de liederen in volle overgave meezingen. G. Wagenaar benoemd A vele besprekingen en overwegin gen is het Diocesaan bestuur der K.A.J. te Breda overgegaan tot de be noeming van een tweede vrijgestelde propagandist voor het bisdom Breda en haar keus is gevallen op de heer G. Wagenaar uit Terhole, die per Sept. a.s. in functie aal treden. Reeds lang bestond vooral in Zeeuwsch Vlaanderen grote behoefte aan een tweede vrijgestelde en de Z.-Vi. kajottersleiders hebben dan ook niet opgehouden er bij het Dioc. Bestuur op aan te dringen, dat in de leemte zou worden voorzien. De nieuwe vrijgestelde is lang geen onbekende in de K.A.J. Sedert 1948 lid der K.A.J. werd hij vrij spoedig afdelingsvoorzitter en daarna achter eenvolgens kring- en gewestleider in welke laatste functie hij veel voor de Zeeuwsch Vlaamse K.A.J. heeft ge daan. De Zeeuwsch Vlaamse Kajot- ters zijn verheugd dat hun „Geert", die een zo bezielende kracht is ge weest onder de jonge arbeiders, tot deze functie werd geroepen. Maar U hebt Uw werk. U hebt duizend" en één ver plichtingen. U kunt niet de hele dag voor de spiegel staan. ABONNEER U OP OAARIN SPIEGELT U ZICH MOOI EN ECHT ALS EEN DROOM TA OOR HET Toneelfonds J. Heynis Tsz. te Zaandijk is uitgegeven „Springtij", een watersnoodspel van drs. L. Lockefeer te Hulst. De bekende Zeeuwsch-VIaamse letterkundige heeft verscheidene toneelstukken op zijn naam staan en het is de moeite waard bij zijn nieuw ste schepping even stil te staan. Drs Lockefeer ziet kans om naast zijn drukke werkzaamheden als leraar aan het St. Jansenius Lyceum te Hulst nog veel aan litterair werk te doen. Zijn toneelstukken vormen wel het grootste deel van zijn oeuvre.... en ook het beste deel. TAE middeleeuwen zijn herleefd. De broze schoonheid van dit alles treft de Noorderling zeer en als hij niet voortdurend tracht de werkelijk heid te zien. droomt hij weg in een zachte en liefelijke begoocheling van een middeleeuwse stad, opeens uit de nacht der honderden jaren omhoog gestegen. Het licht van de kaarsen, de Madónnagezichtjes der Italiaanse meisjes en het zware gebeier der klok ken dat weergalmt tegen de hoog op rijzende muren, het is alles een schoon geheel en een herleefde illusie van de ongerepte schoonheid en de onge- scheurde eenheid der Moederkerk in haar hoogste bloei. Dan worden de lichten gedoofd, de kaarsen verdwijnen en de geheimzin nige duisternis zinkt neer over de grijze muren. Langzamerhand ver dwijnen de grote vraagogen der ven sters en tegen de blauwe hemel met de duizenden sterren, verheft zich als een wacht over het slapende dorp nog de hoge, massieve toren van de kerk. F. C. D. Misschien is de tekst van de radio berichten niet geheel feilloos; de so berheid van redactie, welke men zich nog zo goed uit dei eerste dagen her innert, was wellicht nog dramatischer dan de in dit spel noodzakelijk aan gepaste tekst. Drs. Lockfeer heeft met „Springtij" nogmaals bewezen een kundig toneel schrijver te zijn. y AND A AG begint officieel de herfstmaand. Maar in feite had de herfst al zijn intrede gedaan met nukkige winden en trieste re gens. De blaren begonnen reeds te verkleuren en zwarte bramen glansden langs de wegbermen. Vacantiegangers, die voor de zo mer hadden getekend, voelden zich bekocht. Zullen zij, die zich verlaat hebben, nu gaan boffen? We den ken nu met enige zorg aan de kop pige strijders in de gebieden, waar de watervloed nog niet geheel be dwongen is. Het zal nu ook een zware test worden voor de voorlo pige voorzieningen, welke werden getroffen. Op 1 Februari is men in Zuid West Nederland het gevoel van absolute veiligheid kwijt ge raakt. We willen hopen en bidden, dat de elementen nu nog wat res pijt geven, om de haastig opgewor pen versterkingen degelijk te kun nen afwerken. Meer dan ooit zal er geluisterd worden naar de „afwij kingen van standen in de getij tafels" TAENKEN we aan spelen als „Zond- vloed", „Een dorp verging", „De Taven" en „Ik ben Uw brandhout", dan wordt duidelijk, dat de Zeeuwsch Vlaamse schrijver een sterke neiging tot het dramatische heeft. Drs. Locke feer, opgegroeid in Nieuw-Namen, een vroeger vissersdorp aan het Scheldewater, verborgen achter uit gestrekte schorren, is op zijn best als hij het gegeven van het water kan uitwerken. Zijn ware Zeeuwsch- VIaamse aard maakt hem zeker niet afkerig van de gezapige humor, wel ke hij b.v. in het Stadhuisspel van Hulst heeft uitgebuit. „Springtij" is een werk, waarin de schrijver zijn voorliefde voor de dra matiek heeft kunnen botvieren. Het is het verhaal van de spijkerharde boer Ignaat Vreken, die renteniert van zijn zuurverdiende geld en intus sen nog vaak met grimmig genoegen terugdenkt aan dat deel van zijn ver mogen, dat hij tengevolge van de watersnood van 1906 heeft „verdiend", door het opgeven van veel te hoge schaderamingen. Zijn devies, uitge sproken onder vrienden na de Zater dagse borrel, is het cynische gezegde: „Geef ons heden ons dagelijks brood en om de twee jaar een watersnood" KUNDIG TONEEL SCHRIJVER. VERTALINGEN. HILAIRE BELLOC ,y-;EEF ONS HEDEN...." dat is het thema van dit spel. Op zijn ver jaardag, aan de vooravond van de le Februari 1953, geven jolige vrienden hem zijn lijfspreuk cadeau en boer Vreken hangt die, ondanks de pro-1 testen van dochter en huishoudster, f aan de wand. Als de storm om het huis en door de polder giert en de oude knecht komt waarschuwen dat de sluisjes in de slaper wel gesloten mochten worden, stuurt Vreken, die dijkgraaf is, de man korzelig weg. „Er zal niets gebeuren", maar diep in zijn hart denkt hij aan de mogelijke gunstige financiële gevolgen van „wat water" in de polder. Dan breekt de ramp los. Vrekens zoon vindt de verdrinkingsdood, het geen het conflict tussen diens vrouw Marise en de oude Vreken nog op de spits drijft. In deze passages vindt de dramatiek van het stuk haar hoogtepunt. Zijn nalatigheid als dijkgraaf komt Vre ken duur te staan; op het punt van zijn verantwoording tegenover het polderbestuur gaat het spel niet in, doch het appèl aan zijn geweten drijft hem tot een algehele schulbekentenis. DEEDS nu is de aandacht op dit spel gevallen. Een vertaling in het Duits is zojuist gereed gekomen. Het komt in deze taal uit onder de titel „Gib uns heuteOok wordt overwogen, een Engelse vertaling uit te geven, terwijl er tevens plannen zijn voor een opvoering voor de BBC-televisie. „Springtij" zou oorspronkelijk ook hier zijn uitgekomen onder de titel „Geef ons heden...." en wellicht wa re dit bij dit drama, geïnspireerd op de bekende strofe uit het Onze Vader, een pakkender naam geweest. Het lijkt ons voor goede amateur gezelschappen een dankbaar, stuk Het vergt echter een zeer sterk spel. Daarmee dienen regisseurs en bestu ren van toneelclubs rekening te houden. TNBREKER William Ownleg uit A Oakland trok enkele uurtjes uit voor een roofoverval. Hij pakte zijn pistool en stapte naar een echtpaar, dat de faam had er nogal warmp jes bij te zitten. De bedreigingen met het wapen hadden echter alleen tot gevolg, dat de heer des huizes zich kwaad maakte en de aanval ler een klap verkocht, dat zijn ge bit hem in de schoenen zonk. Toen onze brave William eindelijk genoeg had geschoten om zijn „slachtoffer" op afstand te houden, wierp diens echtgenote zich in de strijd en zakte het gebit mogelijk nog dieper. Het echtpaar slaagde erin de inbreker aan de politie over te leveren en gaven hem beide een kwartje van wege de gezellige avond. Spel JAE KINDEREN in de buurt van het zomerverblijf van presi dent Eisenhower hebben een ver rukkelijk spel uitgevonden, dat „Geheime Dienst neppen" heet. De president weet zich omringd door verschillende agenten en de kunst van de jongetjes bestaat hierin, dat zij hen met speelgoedgeweren be dreigen zonder dat de mannen hen zien. Zij vermoeden dan een aan slag en doen verschrikkelijk actief. Binnenkort begint de jeugd met het werpen van rotte tomaten, het geen een amusante vrije-tijdsbeste- ding moet zijn. Schoonmoeder SERGEANT Antony Wilson wil de een goede beurt maken bij zijn schoenmoeder, die na lange tijd weer eens op bezoek kwam. De moeilijkheid was. dat hij slechts vier stoelen had, zodat schoonmoeder hoogstens op de grond kon zitten. Om dat te voor komen, leende hij twee stoelen uit de cantine van zijn kazerne, gaf die een ander kleurtje en kon ze dus kloek presenteren, toen de nood aan de man kwam. Nou hebben zijn superieuren echter ontdekt, dat er stoelen uit de cantine zijn verdwenen en Wilson kan maar niet uitgelegd krijgen, 'dat hij ze alleen maar wilde lenen en ze later netjes te rug zou brengen. Vasthoudend PRECIES 59 jaar geleden j kreeg William Garrett uit j Tipton zijn eerste boete we- j gens opvallende dronken- j schap.. William is nu 77 ge- j worden. En op zijn verjaardag j kreeg hij weer een boete, de 108ste in zijn veelbewogen le ven. Voor dronkenschap na tuurlijk. Boek f"ECIL B. DE MILLE, de produc- tieleider van kolossale films, waarin men niet op vierduizend doden kijkt en waarin minstens drie steden per verhaal finaal worden afgebroken, heeft eindelijk besloten een biografie te schrijven. Dat wil zo veel zeggen als een eigen levens beschrijving. Om in stijl te blijven moet onze Cecil een boek schrijven van minstens 3(1.000 bladzijden en moet het tegelijkertijd zijn te ge bruiken als touring-car en water ketel. Moeilijk IAE STAKING van de Franse Pos- terijen heeft Richard Lamorelle uit Versailles in een moeilijk par ket gebracht. Hij had verkering met een meisje uit Verdun en zoals dat meer gaat schreven zij elkaar brie ven, waarin weinig belangwekken de, maar hoogst aangename dingen werden verteld. Juist toen de sta king begon stuurde Richard echter een brief, waarin hij schreef het toch maar liever uit te maken. Twee dagen later kreeg hij spijt en schreef weer een brief om het goed te maken, betreurde vervolgens zijn zwakheid en stuurde weer een kwade brief om te besluiten met een schrijven van ongewoon warm gehalte. Toen de staking was uit gekookt. kreeg de lieve mademoi selle het hele oeuvre tegelijk en weet nu natuurlijk niet meer. wat er van te denken. Richard heeft alle moeite om uit te leggen hoe het allemaal zit. Protest TAE ERKENDE BOND van musici in Mexico heeft krachtig ge protesteerd tegen het optreden van de heer Bernardo Gammela. Deze exploiteert veertien katten, die alle een instrument bespelen en veel succes oogsten. Het is verbazingwekkend, maar de katten nemen de erkende mu sici, die er toen slotte ook niets aan kunnen doen dat ze geen kat ten zijn. een behoorlijk stuk brood uit de mond. Hulpmiddel VEN BRITS GELEERDE, Gor- don 1ookheeft verklaard, dat proefnemingen hebben aan getoond, dat muizen, die een flinke hoeveelheid alcohol op hebben, beter bestand zijn tegen de gevolgen van een atoomont ploffing, dan wanneer ze geen alcohol op hebben. Hij is van mening, dat (hoewel alles wat goed is voor muizen niet geschikt behoeft te zijn voor mensen) er alles voor is te zeggen een flinke dosis alcohol in te nemen, wan neer men weet, dat er een atoom bom onderweg is. Niet zodra bereikte ons dit be richt of Toon stelde in paniek vast, dat er inderdaad een atoom bom onderweg was en enkele uren later bleek, dat hij alles had gedaan, om zich zo goed mogelijk voor te bereiden. Ook bij Mar zijn sedertdien geregeld atoom bommen op komst. De wetenschap staat toch maar voor niets, sein de Mar gisteren in alle vrede. Winnares DNIGE DAGEN geleden meldden wij U een schoonheidswedstrijd voor opoes. Dat is heel goed ge gaan, dank U! De verzamelde groot vaders hebben zich buitengewoon vermaakt en applaudiseerden luid toen de uitslag bekend werd. De eerste prijswinnares staat hierbo ven afgebeeld. Zij wordt koningin van grootmoeders boven de vijftig. Mevrouw is 86 jaar, heeft last van jicht en zo, maar mag er voor de rest nog wel zijn. Opoe is gehuwd. Huwelijksaanzoeken worden met belangstelling gelezen, maar dan ook opgestookt. WOENSDAG 2 SEPTEMBER. HILVERSUM I 402 METER. NCRV: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws en weerbér:; 8.18 Gewijde muziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 8.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.15 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 12.00 Sopraan en piano; 12.30 Land- en tuinb.- meded.; 12.33 Gram.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws; 13.15 Prot. Interkerk. Thuis front; 13.20 Mandoline-ensemble; 13.50 Orfeo ed Euridice, opera; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Gram.; 18.00 Kamermuziek; 18.30 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven; 18.45 Pianoduo; 19.00 Nws en weerber.; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gram.; 19.30 Buitenlands overzicht; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Kamerorkest; 21.20 „In Bijbelse wateren", causerie; 21.40 Gram.; 21.45 Hammondorgel; 22.00 In 't land van de Mau-Mau, reportage; 22.10 Gram.; 22.30 Carillonbespeling; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nws en SOS-ber.; 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 METER. VARA; 7.00 Nws; 7.13 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 Gram. (9.359.40 Waterstanden); VPRO: 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 RVU: Mr. Drs. N. van Dorp van Vliet: De levenshuishouding: Het bloed en zijn verschillende functies. 11.30 Gram.; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het plat teland; 12.38 Lichte muziek; 13.00 Nws; 13.15 Tentoonstellingsagenda; 13.20 Instr. kwintet; 13.45 Gram.; 14.00 De weg om hoog, causerie; 14.15 Gram.; 15.15 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Gram.; 17.25 Hoorn en pistons; 16.10 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Gram.; 17.25 Lichte muziek; 17.50 Regerin gsuitzendingJ eugduitzending 18.00 Nws en commentaar; 18.20 Act.; 18.30 RVU: J. J. Schilstra: Neger- en Indianenprobleem in de Ver. Staten; 19.00 Pianospel: 19.15 Het volle pond, causerie; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nws: 20.05 Parlementair overzicht; 20.15 Lichte muziek; 20.40 De sterken voor de zwakken; 20.50 De weg naar Dover, hoorspel; 22.10 Holland Fes tival 1953: Orkestconcert; 22.45 Sneller.. verderhoger, causerie: 23.00 Nws; 23.15 Soc. nws in Esperanto; 23.2024.00 Gram. BRUSSEL, 324 METER. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 Kamerorkest en solist; 15.10 Gram.; 16.15 Militaire Kapel; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.30 Letterkundige causerie; 17.45 Gram.; 17.50 Boekbespre king; 18.00 Altviool en piano; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Hoorspel;; 21.05 Gram.; 21.15 Omroep orkest; 22.00 Nws; 22.15 Gram.; 22.55— 23.00 Nws. BRUSSEL 484 METER. 12.10 Orkest concert; 13.10, 14.00 en 15.00 Gram.; 16.00 Pianomuziek; 16.20 Gram.; 16.40 Orgel spel; 17.00 Nws; 17.15 Dansmuziek; 18.30 Gram.; 19.00 Koorzang; 19.15 Gram.; 19.40 Idem; 19.45 Nws; 20.00 Orkestcon cert; 22.00 Nws; 22.10 Jazzmuziek; 22.50 Nws. 12) Deze dingen moeten goed voorbe reid en afgestemd worden. Als je te lang hard schreeuwt, zonder het pu bliek iets concreets te geven, kan de inzinking plotseling komen. Daarom kreeg Lothario last, mee te delen, dat Sir Henry Bensington het ont brekende meesterwerk de schitte rende prestatie uit Bourrot's jeugd zou tentoonstellen in Martin's Kunst zalen in Bond Street. Hij wilde eerst particuliere bezichtiging op invitatie hebben, en de kaarten werden vooral naar Chelsea gestuurd. De halve Lothario uit Golders Green kreeg an zijn broodheer de opdracht, de dé tails van tijd, plaats, toegangsprijzen «d. na te gaan. De andere vrolijker helft uit Fleet Street, kreeg het be leefd verzoek en schilderachtig ver haal op te hangen van de visie, welke aan de ogen van het publiek en de grote kenners van Chelsea zou wor den geboden. Die tweede aansporing had nog meer succes dan gedacht was. Chelsea werd gek van de Ame Bourgeoise en vocht w,u-0ng^erom heen tijdens de par- dnnr »Ie vezichtiSin8- Als het niet rnn u k°Peren hek beschermd was, het onschatbare doek beschadigd j' n men durft aan de tragedie MaJÏÏ?" denken. Toen het bij wi wS' ^ee dagen later, wa ren heel het rijke Londen en de pa- rasteten van het rijke Londen en al de kunstenaars, en al de schriivers (arme kerels!) en zeker een derde van de voorsteden, hevig opgewonden over het meesterwerk. Bond Street is geen goede straat om in de rij te staan, maar Sir Henry was een machtig man en de politie liet het toe Die rij liep buiten Martin's de hele straat over tot aan de hoek en rond de hoek tot in Bruton Street en bijna tot Berkeley Square. En de rij kroop langzaam naar binnen als een worm, die door een vogel wordt opgegeten, uur na uur, hoewel het twee shillings en sixpence per per- n kostte, om het meesterwerk te zien. Hcnry Bensington had het geval goed geensceneerd, zo als hij alle din gen goed deed. De grote binnenzaal van Martin's was helemaal gedra peerd in dofzwart, met zwarte doe ken tegen het plafond, zwart vloer kleed, zwarte kleden over het hek Alles was zwart, behalve het vaL licht. En aan het einde hing helemaal alleen tegen de donkere leegte, dat kleine onsterfelijk stuk, de Ame Bourgeoise als een bewijs, dat de Kunst leeft, zelfs in onze moderne tijd. Onder het doek las men in een grote rouwlijst van ebbenhout, het pathetische woord, door den dode zelf geschreven: „Mijn Meesterwerk, Mijn Meesterwerk!" De onbekende vriend van Sir Hen ry Bensington, dezelfde, die jaren ge leden zo vrij was geweest, zijn in zichten ten aanzien van de Claude te critiseren, schreef nu aan The Times op de vijfde dag van de tentoonstel ling, terwijl de duizenden er nog naar toestroomden, dat naar zijn be scheiden mening, de Ame Bourgeoise verkeerd was opgehangen. Het Oog o# liever, wat het pU' bliek in zijn onnozelheid voor een oog hield, moest niet boven in de linkerbovenhoek, maar in de linker benedenhoek zitten, met andere woor den: de Ame Bourgeoise moesj dwars opgehangen worden en niet in de lengte. Hcnry Bensington schreef een warm betoog om zijn eigen oordeel in deze aangelegenheid te verdedigen en de grootste namen op kunstgebied (be halve de lui van de wedrennen en van de Nationale Sport Club die het probleem uit de weg gingen) kozen positie. Lord Stagger, een erkende autori teit, was er sterk voor het in de lengte te hangen; Philip Bilk, de schrijver, was gematigd ervoor het dwars op te hangen, maar Rosa Ga ble, die een groten invloed heeft op de jongeren, zei, dat het aan een hoek moest worden opgehangen. Op dit ogenblik, toen de geest drift zijn hoogtepunt bereikt had, gebeurde wat gebeuren moest. Vere- cundia. Vijftiende Markiezin van Nor- bolt, Een-en-twintigste Gravin van Pulborough, Drie en Dertigste Baro nes Workup in het Graafschap Nort humberland, Grootvrouwe van Puffin Eiland, kwam tot den Groten Mees ter der Kunstwereld en deed een bod. Het geeft niets, als u mij vertelt, dat dames zich aankondigen als zo veelste Markiezin en zoveelste Gra vin, enz., maar dat alleen de manne lijke leden van dat soort het voorrecht hebben, die rangnummers op hun vin gers af te tellen. Ik moet u zeggen, da' Verecundia zich op die manier voorstelde. Zij schiep er vreugde in. Maar Verecundia heeft er recht op, nog vollediger aan U te worden voor gesteld en dit zal ik thans doen. VI. Verecundia, vijftiende Markiezin, enz., enz., kwam als men al uit haar naam kan afleiden, uit exotische stre ken. Hoofdzakelijk was ze van Noors bloed en van het ras, dat de Britse eilanden bewoont, voorzover zij wist of ik of iemand anders. Want de naam van wijlen haar vader, althans de naam, waaronder hij hej laatst be kend geweest was, was Wugg. Waar haar moeder eigenlijk vandaan kwam. i niet bekend, maar, naar haar doch ter te oordelen, moet ze een flinke zuidelijke inslag gehad hebben. Ve recundia was niet in Engeland groot gebracht. Die vader van haar had zijn enorm fortuin verworven door de exploitatie, eer dan door de ont dekking van de Manium ertslagen in de Paramooka eilanden van de Stille Oceaan. Toen heette hij Wonks. hoe wel oudere vrienden hem bij een naamd noemden, die op Malchedo leek. Maar de wereld, waarin hij zich bewoog, vraag niet na. 't Is voldoende te weten, dat, toen hij stierf en twinting millioen pond naliet en zijn energieke dochter en erfgename in ^onden, Parijs, de Ri- vièra en Deauville verscheen, or k geen navraag gedaan werd. Ze had de twee dingen, die nodig zijn: het tweede is een heerzuchtig karakter en misschien moet ik er nog een derde bijvoegen voor een vrouw van haar leeftijd: een goede gezondheid. Ze was sterk als een paard. Wat de markies betreft, daar hoe ven we ons niet mee bezig te hou den. Hij verdween al tien jaar gele den van het toneel des levens en zijn zoon en erfgenaam was nog in Eton. Zij was een grote, sterk gebouwde vrouw, bazig en energiek, zelfs heers zuchtig. maar niet onvriendelijk en ze verdiende haar vriendinnen evenzeer als ze ze kocht. Haar twee vriendin nen, clie altijd bij haar waren, de Schilddragers als het ware van haar blazoen, kenden die vriendelijkheid heel goed. Ze nam soms de vorm aan van giften, grillige giften, geen vaste toelage en geen kapitaal, maar toch zo, dat ze goed betaald werden voor wat ze deden. Ze had het goeie in zicht gehad, de twee te kiezen uit de wereld van haar vroegeren man. De jongste, een tamelijk kinder achtig meisje, dat zeker niet ouder was dan drie-en-dertig, was onder haar gelijken, d.w.z. onder de rijken al had ze dan zelf g. cenj bekend ais Ardee. Ze had dat aardige naampje gekregen om een aardigheid, die ze eens uitgehaald had, kort voor Lady Norbolt op het toneel verscheen of zelfs in Engeland gek men was Zij was toen zelf pas uitgekomen cn had op een bridge partij een cheque gegeven, die niet gedekt was en dus terugkwam met het opschrift: Refer to Drawerl). Maar het was nu in or de. Er was no geen jaar verstreken of ze kwam in relatie met dit grote fortuin en kon het geld terugbetalen. Het moet toegegeven worden, dat Verecundia blij was met Ardee's as sistentie, want Ardee's grootvader, de bisschop, was een jongere broer ge weest van Lord Norbolt's vader en Ardee mocht de Douairière, de moe der van de overleden Lord, Grootje noemen, wat een voorrecht was, want deze was eigenlijk een oud-tante van haar. Ze was echter van het Nor- bolt-bloed, dus eigenlijk een Walbur- ton (want ik hoef U n'et vertellen, Mevrouw, dat de familienaam van de Norbolts eigenlijk Walburton is). De oudere gezellin was al jaren lang door dezelfde gelijken, door ie hoge standen. Elless gedoopt. Ze had óók geen geld en ze had óók haar naam daarnaar gekregen. Het was nu e i magere, al oudere vrouw, maar ze had het grootste deel van haar bittere jeugd doorgebracht met zoveel te praten over L. S. D. 2), dat ze haar Wordt vervolgd. 1) Naar de eerste letters van deze term. die de chèque naar trekker te rug verwijst, naar R.D. werd zij dus Ardee genoemd. Vert. 2) Pond, shilling, st iver.

de Stem | 1953 | | pagina 5