Z.-VLAANDEREN Zuid-Beveland Afscheid van directeur Rijkswaterstaat Dr PELS NAM AFSCHEID van W,-Zeeiiwsch-\laan<lereii Verbetering Tragel tenslotte gegund Adjudant der Rijkspolitie L. J. v- d. Laan te Hulst overleden DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1953 Hij had 't niet gemakkelijk in Zeeland Alle Kruiningse kinderen weer thuis „Niet gaan werken voor Hulst" Raad van St. Jansteen kon het er niet spoedig over eens worden Drukte in de bramen- pluk te Kapelle- Biezelinge VENRAAY HIELP HONTENISSE Het korps verliest in hem een der sympathiekste onderofficieren Harmonie Terneuzen vierde 60-jarig bestaan Wijzigingen bij de Prov. Waterstaat TERNEUZEN Huldigingsplechtigheid te Oosburg OOSTBURG AGENDA HEDEN MORGEN MANNEN VAN DE RIJKSWATERSTAAT", zei gisteren ir. Th. Hey- blom, de directeur van Rijkswaterstaat in Zeeland bij zijn afscheid, vormen samen eigenlijk één grote familie, met eigen stijl en sfeer". Inderdaad was er in de massale personeelsbijeenkomst, in het eigen gebouw te Middelburg gehouden, iets familiairs in de sfeer, al kwamen de aanwezigen dan ook uit alle delen van het Zeeuwse gewest. DIENSTORDER LIOOFDINGENIEUR SNIP gaf eerst een „dienstorder" uit, waarin niets van kille ambtelijkheid te bespeuren was, daarna werd ir. Heyblom bin nengeleid en nam hoofdingenieur vViebes uit Vlissingen het woord om uitdrukking te geven aan allerlei ge voelens van hoogachting, voor de Knappe ingenieur, welk er in de heer Heyblom steekt, en van aller waarde ring voor de humane chef, die so ciaal voelend, voor zijn mensen deed, wat hij bereiken kon. Natuurlijk memoreerde spr. de wel zeer bewogen ambtsperiode van ir. Heyblom in Zeeland. In Maart 1946 vond hij een pas op het water her wonnen gewest, maar nog zwaar ge teisterd en nauwelijks was dit water staatkundig op de been geholpen of de Februari-ramp plofte er nieuwe el lende en ontreddering in. Vol geestkracht en initiatief weer stond ir. Heyblom ook deze catastro phe en bleek ook nu weer voor die grootse taak opgewassen. Spr. kenschetste verder het tactisch beleid van zijn chef en vriend, ook ten opzichte van België en herinner de eraan, dat vorige week op een bij eenkomst van de Schelde-commissie ir. dr. Harmsen zich vol erkentelijk heid uitliet over hetgeen ir. Heyblom op dit internationaal terrein had ge daan. Tenslotte overhandigde spr. aan ir. Heyblom nemens het personeel van Rijkswaterstaat een zilveren blocnote houder en wenste hem in Haarlem een goede werkkring toe. Daar ir. Ferguson wegens ziekte verhinderd was, voerde nu, namens Dijkherstel, ir. F. Sprenger het woord. Ook hij prees zijn chef, die zich in Februari volledig gaf om de nieuwe tak van dienst, waarvoor toen bijna niets aanwezig was, op te richten en die nu Zeeland bijna geheel weer droog, achterlaat. Hoewel gewerkt moest worden onder moeilijke om standigheden, bleef de geest prima, dank zij vooral de prettige wijze van ir. Heybloms optreden. Namens zijn mannen offreerde ir. Sprenger een Veers paneel van A. J. 500 gingen met vacantie TN TOTAAL zijn 'n 500 kinderen uit A Kruiningen deze zomer te logeren geweest, zowel in eigen land Apel doorn als in Frankrijk, Denemar ken en Zwitserland. Overal zijn de kinderen buitenge woon hartelijk ontvangen en enthou siaste verhalen kan men in legio te horen krijgen. De meeste kinderen zijn naar Frankrijk en naar Apeldoorn geweest en uit laatstgenoemde plaats, waar er 200 werden geherbergd, kwamen ze thans allemaal terug. De secretaris van het Werkcomité „Apeldoorn helpt Kruiningen", de heer Vergouw, kwam de kinderen te rug brengen en vertelde, dat ze reus achtig genoten hebben. Het comité had hen een „wonderzakdoek" gege ven in Apeldoorn, waar ze overal vrij toegang mee hadden. Zelfs de autobusmij V.A.D. vervoer de ze gratis, als ze de zakdoek lieten zien. Alles werd voor de Zeeuwse kinde ren gedaan, die dan ook meer dan voldaan bleken. en een meer huishoudelijk v. Dijck cadeau. Vervolgens sprak de heer Witte uit Goes namens het technisch personeel ..de grote baas' 'hartelijk toe: de heer de Ruyter uit Middelburg, deed dit namens het administratief personeel en sluismeester Visser uit Hansweert sloot de rij, met een compliment over de betere arbeids- en taakverdeling, welke ir. Heyblom had ingevoerd. DANKWOORDEN TR .HEYBLOM dankte voor de gro te opkomst en de warme hulde hem bereid en wentelde een deel van de dank af op zijn naaste en verder af staande medewerkers. In het bijzonder richtte hij zich tot ir. Ferguson, wiens afwezigheid hij betreurden en tot ir. Wiebes. Van bei den ondervond spr. grote steun, dank zij hun kunde, helder inzicht en bij zondere eigenschappen. Wij allen hebben ons best gedaan, zei spr. en vrij veel bereikt, toen 1 Februari ons opnieuw een zware taak oplegde. Ten opzichte van het personeel liet spr. zich, zo zei hij, leiden door 'n variant op 'n bekend spreekwoord, n.l. door: „Wat gij wilt dat u ge schiedt .onthoudt dat aan 'n ander niet". Spr. dankte voor de geschenken en voor de prettige samenwerking om toen tot de boven geciteerde uit spraak over de „Waterstaatsfamilie" te komen. „Niet altijd komt de waterstaat in de critiek er gunstig af, maar niette min neemt bij een bijzondere plaats in onze samenleving in en heeft recht op waardering". Nadat verversingen waren aangebo den volgde het persoonlijk afscheid. RELATIES KWAMEN ISTERMIDDAG hebben de vele re- laties van ir. Heyblom in zijn werkkamer afscheid van hem kunnen nemen. Daar is druk gebruik van ge maakt. We zagen provinciale en ge meentelijke autoriteiten, polderbe stuurders, collega's en vrienden. Twee uur lang was het 'n gaan en komen op het Koorkerkhof. Vandaag vertrekt ir. Heyblom naar zijn nieuwe standplaats Haarlem. Electrificalie in de Zak van Zuid-Beveland UAOOR DE P.Z.E.M. is een plan op- gemaakt voor de electrificatie van het gehele Noordelijk deel van de ge meente Borssele. Dit plan omvat ook percelen van de gemeenten 's Heer Arendskerke en 's-Heerenhoek. De kosten voor de gemeente Borssele zullen f 16.000 bedragen, te voldoen in 15 jaarlijkse termijnen van f 1375. De raad van Borssele was niet een stemmig in het oordeel over de nood zaak van dit plan, maar alleen met de stemmen van de heren van Liere en Melis besloot men het plan onmid dellijk te behandelen. Br zal over de uitvoering nader met de P.Z.E.M. in contact worden getreden. Gemeenteraadsverkiezing in Zonnemaire T~Ye minister van binnenlandse zaken heeft besloten de dagen der cati- didaatstelling en stemming voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Zonnemaire vast te stellen onderscheidenlijk op 15 Sep tember 1953 en 28 October 1953. T AN?^ÏN BREED heeft de gemeenteraad van St. Jansteen gesproken over de algehele vernieuwing van de Tragel en de Hoofdstraat, de weg vanaf Hulst tot aan de Roskam. En eindelijk viel het besluit. De beslissing waarover 's voorzitters hamer tenslotte viel, was een combinatie van het voorstel van B. en W. en een voorstel van de heer Martinet. ]"he gehele riolering zal worden uit gevoerd, evenals de bestrating van het gehele object en de verlichting. Er is echter een zekere restrictie. De provinciale subsidie van 65 pet. is op 't ogenblik alleen nog „binnen" voor het gedeelte vanaf Hulst tot aan de bocht van Hemelstraat en Hoofdstraat. Indien voor het overige gedeelte de zekerheid kan worden verkregen, dat binnen 2 jaar eveneens de 65 pet. bijdrage wordt verleend, zal'het werk in volledige omvang worden uitge voerd. Zo niet, dan wacht men met het weggedeelte door het dorp tot aan Kapellebrug; de riolering daarvan wordt echter niettemin een feit. „FINANCIëLE DRUK" IZ'APELLE-BIEZELINGE is het cen- trum van de bramenteelt ha Zee land. Op de veiling in deze gemeente werd het vorig jaar 333.000 kg. bramen aangevoerd, dat is ongeveer een derde van de totale bramenoogst ha ons land. Thans is men weer druk bezig met het oogsten van dit product, een door nig karwei meestal, maar ook dit jaar weer een karwei, dat voor de kwekers bevredigend wordt vergoed. De prijs is namelijk goed te noemen. Toen begin Augustus de eerste aanvoer aan de veiling kwam, werd hiervoor onge veer 50 cent per kg. betaald. Thans is de prijs reeds opgelopen tot plm. 75 cent per kg. De binnenlandse con- servenfabrieken zijn de kopers van dit product. De stand van het gewas is over het algemeen goed en men rekent op een zelfde opbrengst als het vorig jaar. Toen was de middenprijs op de vei ling Kapelle ƒ51,86 per 100 kg. De oogst is thans ongeveer een week la ter dan het voi-ig jaar. Men schat dat op het ogenblik ruim de helft van het totale kwantum is geplukt. DE KLEINE REST rve Bond tegen het vloeken zal het zonder subsidie van St. Jansteen moeten stellen en de woning Waran dastraat 4 werd met een hamerklap onbewoonbaar verklaard. In de rond vraag kreeg de heer Martinet nog gedaan dat er t.z.t. een gemeentelijk aanplakbord m Heikant zal kamen. Ma een uitvoerige uiteenzetting door de heer C. Roelands, direoteur van Centraal Bouw- en Woningtoe zicht, opende de heer P. Blommaert de discussies door ernstige bezwaren tegen het werkobject te laten horen. De aansluiting op de riolering zal. naar zijn mening, voor vele inwoners welhaast onoverkomelijke bezwaren van financiële aard meebrengen, ter wijl het ook een zware belastingdruk op de bevolking zal leggen. De heer P. Stevens was het daar niet mee eens en ook wethouder J. de I Kerf betoogde, dat de gemeente on- danks alles toch niet buiten de riole ring kan. Daar was de heer P. Blom maert ook wel van overtuigd, doch om bovenvermelde redenen voelde hij er toch niets voor. Het voorstel van B. en W. behelsde de uitvoering van de gehele riolering en de bestrating tot het einde van de Hemelstraat. De heer Martinet was daar ook niet voor. doch om andere redenen. Hij betoogde nl., dat St. Jansteen dan straks voor een rare toestand zou komen. Als de Tragel vernieuwd is en dat gedeelte wordt door Hulst gean nexeerd zou St. Jansteen voor een an dere gemeente hebben gewerkt. Hij wilde daarom alles maar ineens ver nieuwen. Toen men hem er op wees. dat voor het tweede gedeelte de provinciale subsidie nog niet zeker was, werd na nieuwe besprekingen besloten de res trictie er aan te verbinden, dat dit alleen zou gebeuren als de provincie die zekerheid binnen 2 jaar kon ver schaffen. Beide voorstellen werden nu aan elkaar- gekoppeld en in stemming gebracht. De heer P. Blommaert stem de tegen. Met dezelfde stemmenver houding werd daarna het werk ge gund aan de fa. M. P. Hol te Kloos- terzande. I/RIJ spoedig nadat de woeste zee op 1 Februari j.l. dood en verderf in Hontenisse had gebracht liet de gemeente Venray weten dat zij de adoptie van Hontenisse voor haar re kening wenste te nemen. Zodra het maar enigszins mogelijk was rolden vrachtauto's met goederen, afkomstig uit Venray. Hontenisse binnen, welke aan de slachtoffers van de ramp werden uitgedeeld. Thans heeft de burgemeester van Hontenisse van de gem. Venray een cheque ontvangen groot f 19.500. Een prachtige daad van burgerzin en saamhorigheid. Nieuwe hoofdingenieur prov. waterstaat /Gedeputeerde Staten hebben per 1 Januari 1954 benoemd tot hoofd ingenieur van de provinciale water staat ir. J. A. Hofwegen, thans dis trictsingenieur te Temeuzen. TN DE LLEFTIJD VAN 60 JAAR is te Hulst overleden de heer L. J. v. d. Laan, in leven adjudant der Rijkspolitie en commandant van de groep Hulst. De heer v. d. Laan was reeds geruime tijd ernstig ziek. Met hem verliest het korps der Rijkspolitie een van zijn beste en meest gewaardeerde onderofficieren, die niet alleen zeer gezien was bij zijn ondergeschikten collega's en superieuren, doch ook van de bevolking alle sympathie genoot \Y7IJLEN de heer v. d. Laan werd w op 4 Maart 1893 te Garijp, ge meente Tietjerksteradeel (Fr.) gebo ren. Na zijn militaire dienstplicht te hebben volbracht nam hij dienst als hulpcommies. Spoedig daarop werd hij aangesteld als gemeenteveldwach ter te Alphen a. d. Rijn, vervolgens rijksveldwachter en chef veldwachter In Weesp. Hierop werd hij overgeplaatst naar Sas van Gent. Op 1 Juli 1936 werd hij benoemd als brigade-majoor, com mandant der Rijksveldwacht te St. Jansteen en 1 Maart 1941 werd hij overgeplaatst naar Koewacht. Nadat hij op 15 Juli 1946 als groepscomman dant naar Hulst kwam, werd hij op 1 Juli 1949 bevorderd tot adjudant, wel ke functie hij tot aan zijn ziekte be kleedde. Hij was in het bezit van 2 eervolle vermeldingen van de Minis ter van Justitie, verdiend met v richt recherchewerk. PLECHTIGE UITVAART Vee- en slagersvaktentoon- stelling in Den Bosch "7 O ALS bekend is, krijgt Den Bosch zijn tweede veemarkt, n.l. een speciale wekelijkse slachtveemarkt. Deze markt zal worden geopend op Maandag 5 October met een nationa le vee- slagersvaktentoonstelling in een der grote veemarkthallen. Hier voor bestaat zeer grote belangstel ling. Veel belangstelling, ondanks de regen LIET door de Harmonie Terneuzen bü gelegenheid van haar 60-jarig bestaan georganiseerde muziek-festi- val had van heinde en verre belang stellenden naar Terneuzen gelokt. Dit bleek vooral toen in de namiddag de 14 deelnemende korpsen een mars door de stad maakten en duizenden in de binnenstad waren samengestroomd om van dit altijd weer fleurig schouw spel te genieten. Ondanks het verre van fraaie weer waren de straten, waardoor de korp sen trokken, aan weerszijden dicht bezet. De belangstelling voor de daarna op drie kiosken gegeven con certen was eveneens behoorlijk, maar hieraan bleek het slechte weer toch wel afbreuk te hebben gedaan. De besturen van de deelnemende korpsen werden op het raadhuis of ficieel ontvangen en daar toegespro ken door burgem. mr. Tellegen. De verenigingen werd dank gebracht voor hun komst en de Harmonie Ter neuzen gefeliciteerd met haar jubi leum. De heer C. L. de Smid, voor zitter van de Harmonie Terneuzen, sprak een woord van dank. De traditionele loting bracht de le prijs aan het korps „Affezzione" van Kwadendamme, terwijl resp. de 2de en 3de prijs toevielen aan „Prinses Juliana" uit Baarland en „Concor dia" uit Axel. Het hoogtepunt van deze jubileum viering was het concert dat 's avonds op de Markt gegeven werd door het Koninklijk Muziekkorps „De Unie" van Breda. Onder leiding van de heer F. J. Vermeeren bracht dit korps een gevarieerd programma ten gehore, dat elk wat wils bood, terwijl de kwali teit van het gebodene op zodanig hoog peil stond, dat het beluisteren van dit concert voor elke muziekliefhebber een waar genoegen was. De tot slot met medewerking van de drumband gegeven grote taptoe was voor vele aanwezigen zeker niet het minst aan trekkelijke deel van het programma! Wegens uitbreiding werk zaamheden (GEDEPUTEERDE STATEN van g* Zeeland besloten in verband met de uitbreiding van Werkzaamheden van de Provinciale Waterstaatsdienst de inrichting van deze dienst te wij zigen. Met Ingang van 1 Januari 1954 wordt nu gevormd de ingenieurs- difenst, kring Middelburg, welke zal omvatten Walcheren, West Zeeuwsch- Vlaanderen (met uitzondering van de wegen van het Provihciaal Wegen plan) en algemene zaken. De bestaan de ingenieursdienstkring Terneuzen wordt gewijzigd en zal omvatten Oost Zeeuwseh-Vlaanderen, met inbegrip van het gebied van de bedijkte Braakman, en de wegen van het Provinciaal Wegenplan gelegen in West Zeeuwseh-Vlaanderen. Verder zal met ingang van 1 September 1953 een wijziging intreden In de districten van de technisch-(hoofd) ambtenaren te Goes en op Noord-Beveland. Het gebied gelegen op Zuid-Beveland ten noorden van de zuidelijke begrenzing van de polders Schenge, de Perpon- cher en de calamiteuze Wilhelmina, met uitzondering van de provinciale wegen Veerdam Wolfaartsdijk Rijksweg door Zuid-Bevelanden en Goes-Katse Veer, zal worden toege voegd aan het district van de tech- nisch-ambtenaar op Noord-Beveland. SCHIPPER ZWIEPTE KNECHT OVER BOORD Even voor een Nederlands sleep- schip door de middensluis zou af schutten, kreeg de schipper daarvan het met zijn knecht aan de stok over de verdeling van het werk. Of deze patroon altijd dergelijke korte metten maakt, of dat zijn optreden een gevolg was van het „onder de invloed" zijn, staat niet helemaal vast, maar feit is, dat de baas de knecht bij zijn lurven pakte en in het kanaal zwaaide. Een geluk voor beide partijen was, dat de jongeman de zwemkunst behoorhjk machtig was en dus zonder in levens gevaar te zijn gekomen de vaste wal wist te bereiken. BURGERLIJKE STAND. GEHUWD: Bernard Smits, 26 jaar en Yvonne van Troost, 24 jaar; Cor nells Vinke, 22 jaar en Jolina Hoog- straate, 21 jaar; Adriaan Hamelink, 24 jaar en Jenny de Doelder, 21 jaar; jan de Braai, 21 jaar en Sara Phil- lippo, 22 jaar. GEBOREN: Gerarda dv C. Verpoor- teCornelissens; Miriam dv P. Vlees- kensSchelstraete; Monique dv G. Staalde Bruyne. OVERLEDEN; Josina Scheele. 71 j. echti. van P. van den Hout; Jozias Tollenaar, 55 jaar, eehtg. van A. Die- leman; Cornells Lok, 79 jaar, echtg. van W. van Loon. Sas van Gent op prijs en zullen zij eraan medewer ker., dat het kamp niet onnodig wordt verontreinigd. Het vuiLstort wordt in verband met het vorenstaande overgebracht naai de kreek van de heer G De Jonghe in de vrijstraat Clingtt KERMIS 1953 Het programma voor de a.s. ker mis luidt als volgt: 5 Sept. 1953: In ternationale Zwemwedstrijd over 2 km. „Ronde van Sas". Start te 4.00 uur; 6 Sept. 1953: Muzikale rond wandeling harmonie „De Verenigde Vrienden"; Handboogschieting café „Schuttershof"; Prijsbolling in het droog, café G. Bockstael; Voetbalwed strijd Corn Boys IHontenisse I: 7 Sept. 1953: Diverse kinderspellen; prijsbolling café G. Bockstael: 8 Sept. 1953: Jaarmarkt; 12 Spt. 1953: Ronde van Sas voor beroepsrenners. Afstand 115 km. Start te 14.30 uur; 13 Sept. 1953: Klein Muziekfestival om 3.00 uur. Ca. half vier aanvang der concerten. Handboogschieting ca fé „Schuttershof". Prijsbolling café G. Bockstael. Gedurende de kermisweek is voor alle winkels ontheffing van de bepa lingen van de Winkelsluitingswet ver leend. KERMIS 1953 De eerste kermisexploitanten, die op de jaarlijkse kermis in onze ge meente. welke gehouden wordt op 6, 7, 8. 12 en 13 September a.s.. met hun inrichtingen een standplaats zullen innemen, zijn reeds gearriveerd. Als alle kennisinrlchtingen, waarvoor ver gunning tot het innemen van een standplaats is verleend, acte de pre sence zullen geven, dan zal men ze«r zeker geen gebrek hebben aan deug delijke ontspanning. Al met al belooft bet heel wat te worden! Hoofdakte. Bü het examen voor de akte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer. slaagde onze stadgenoot, de heer G. L. de Meyer, onderwijzer aan de o.l. school A alhier. VERBETERING WOONWAGEN KAMP Door de aannemersfirma Gebr. de Bokx uit Terneuzen is een aanvang gemaakt met de verbetering van het woonwagenkamp aan de St. Anthonv- kade. De naast het kamp gelegen vuilnisbelt wordt hiertoe geheel ge ëgaliseerd en met zand afgedekt. Het kamp zelf wordt opnieuw besmteld en uitgebreid, terwijl het verder de be doeling is, dat hier nog een lichtpunt wordt aangebracht. Voor watervoor ziening is reeds vroeger zorg gedragen zodat, als tijdens de a.s. campagne in de bedde suikerfabrieken alhier, het kamp weer druk zal bevolkt zijn het merendeet der woonwagenbewo ners vindt n.l. werk in de suiker-fa brieken en keert geregeld terug de tijdelijke bewoners in een prettiger omgeving zullen komen te zitten. Ho pelijk stellen zij zelf deze verbetering NJU DR. PELS ALS SCHOOLARTS West-Zeeuwsch-Vlaanderen, verlaat, kwam op de afscheidsbijeenkomst die op de bovenzaal van de R. K. school te Oostburg gehouden werd, wel overduidelük tot uiting hoezeer de persoon en het werk van Dr. Pels in de streek in aanzien stond. De inspec teur bü het lager onderwüs, de heer A. A. Leenhouts, de burgemeesters van practisch alle West-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten, evenzovele afgevaardig den van de scholen, deken Lievegoed uit Oostburg en vele belangstellenden woonden de plechtigheid bü- \JA een kort openingswoord door de A heer Lozanne namens het comi té, samengesteld uit de hoofden van scholen, wei-den in een meer uitvoe rige rede door de heer A. Hoolhorst. rector van het Koningin Wilhelmina- Lyceum, de verdiensten van dr. Pels onderstreept. Spreker ging hierbij na hoe de toestand 50 jaar geleden was en hoe geleidelijkaan de schoolartsen- dienst gegroeid is. Dat daarbij veel weerstand moest worden overwonnen is even begrijpelijk als merkwaardag. Het schijnt dat de mens altijd te gen maatregelen voor zijn eigen welr zijn in opstand komt en vele voor oordelen moesten overwonnen wor- den eer de huidige toestand bereikt werd. Over het nut ervan bestaat nu wel geen twijfel meer. PSYCHE VAN HET KIND zovele jaren trouw ter zijde stond. Een fraai zilveren schaaltje ver tolkte die dank terwijl dr. Pels enkele studieboeken ter hand gesteld zullen worden, zodra deze (reschikbaar zijn. De symbolische overhandiging ge- schieddwe door drie kinderen die de leerlingen der verschillende lagere scholen vertegenwoordigden. Vervolgens werd nog door verschil lende sprekers het woord gevoerd o.a. door burgemeester H. van Hootegem van Sluis namens de vereniging van gemeenten, dde o.m. opmerkte, dat. OUDEN VAN DAGEN OP REIS De ouden van dagen hebben hun jaarlijks uitstapje er weer op zitten. Dit maal ging de trip naar België. Twee volle bussen en drie personen auto's vervoerden in totaal 81 deel nemers. Het ging naar Antwerpen. De volgende plaats was Meisbroek, waar m net restaurant „Moeder Avia" een koffiemaaltijd voor het gezelschap wachtte. Prachtig was het om de vliegtuigen op het vliegveld te zien dalen en opstijgen. Velen hadden nog nooit iets dergelijks gezien. Na de maaltijd ging de tocht verder- naar Brussel waar verschillende gebouwen werden bezichtigd In het dorp wachtte de fanfare „Weldoen door Vermaak" de reizigers op. Met vrolijke marsmuziek trok men door het dorp. Aan net gemeentehuls wachtte een gate menigte nieuwsgie rigen. Nadat de oudjes nog egn ron dedans voor het gemeentehuis ge maakt hadden, begaven allen zich in de zaal Van Duyse waar een stevige maaltijd hen wachtte. De Winkeliers vereniging „Clinge Voor-uit" had er voor gezorgd, dat de ouden van dagen niet met lege magen naar huls gin gen. Het plaatselijke feestcomité had eer van zijn werk gehaald, want velei\ kwamen persoonlijk hun dank uiten en vroegen voor het volgend jaar weer een dergelijk uitstapje. Koningsschieting Nadat ee» vori ge keer de koningsvogel niet naar be neden gehaald werd, moest een nieu we koningsschieting worden gehou den. Ditmaal was het Ch. de Block die met een goedgemikt schot de konings vogel deed tuimelijk. De heer de Block zal tot Augustus 1954 de titel van koning van „De Staande Wip voeren. Koewacht Overgeplaatst. Onze dorpsgenoot dhr. Rogér de Pau, in dienst bij de P.T.T.. werd voorlopig overgeplaatst naar Roosendaal als besteller. Eervol ontslag. Mej. Gerda van Eek van st. Jansteen ontving met ingang van 1 September a.s. op eigen verzoek eervol ontslag bij de P.T.T. in onze gemeente Danscursus. Gedurende de a.s. wintei-maanden zal in Don Bosco door Cor Bi,derbeek een danscursus worden georganiseerd voor jongens en meisjes boven de 16 jaar. Dit be tekent voor onze jongelui voor de a.s. winter een aangename bezigheid. Zelsate AANVARING OP KANAAL GENT- TERNEUZEN Toen de Rijnkast „Waya-Waya" door de Rijnaak „Elfra". beide varen de in dienst van de Firma Veighe uit Gent, door Zelzate werd gesleept, brak ter hoogte van de brug in on ze gemeente de sleepkabel, met het gevolg, dat de Waya-Waya uit de koers ging en eerst tegen het staket sel van de linkeroever van het kanaal terecht kwam. om dan naar de rech terkant te zwenken, waarbij het vas te deel van de brug werd gekraakt. De brug werd geheel uit het verband gerukt, zodat het onmogelijk bleek het losse gedeelte gemonteerd op schepen weer goed op zijn plaats te krijgen. Hierdoor werd het nood zakelijk het verkeer om te leiden. Gemotoriseerde voertuigen e.a. die nen thans de lange omweg langs Ter- donck te maken om de andere zijde van het kanaal te bereiken. Voetgan gers kunnen echter de brug nog pas seren. Het door de aanvaring veroor zaakte ongemak zal. naar in bevoeg de kringen wordt medegedeeld, ech ter slechts van zeer korte duur zijn. als er ooit sprake is van een beroep uit roeping, dit toch zeker bij dr. Pels het geval is. Spreker bracht tevens de dank der Kruisverenigingen over en bood een fraai schilderij aan. Vervolgens sprak burgemeester Hoekzema namens de schooltandver- zorging zijn dank uit voor de mede werking bij de totstandkoming on dervonden en sprak met deken Lieve goed en inspecteur Leenhouts zijn erkentelijkheid uit voor het verdien stelijke wrk door dr. Pels bij de op bouw van de schoolartsendienst in West Z.-Vlaanderen verricht. Dr. Pels kaatste de vele dankwoor den terug door op zijn beurt te gewa gen van de spontane medewerking welke hij altijd en overal van alle in stanties en onderwijsinstellingen mocht ondervinden. Zijn dank ging ook uit naar de moeders der kinderen die zich vaak veel moeite getroostten om met d-e kinderen op de consultatie aanwezig te zijn naar de kinderen zelf en last not least naar zijn eigen vrouw die hem in zijn werk al die tijd zo voor treffelijk bijgestaan had. Hierop sloot de heer Lozanne de bijeenkomst en maakten velen gebruik van de gelegenheid om dr. Pels persoonlijk de hand te drukken. VT/OENSDAGMORGEN om 10 uur zal de plechtige uitvaartdienst in de Basiliek van Hulst plaats hebben. Enkele maanden gelegen ging adju dant v. d. Laan, die protestant was, tot het katholicisme over. Twaalf ad judanten en opperwachtmeesters der RÜkspolitie, groepscommandanten in Zeeuwseh-Vlaanderen, zullen als slip- pendrager fungeren. Behalve van de zijde van het district Zeeland zullen waarschünlük nog andere hoge poli- tie-autoriteiten de uitvaart van adju dant v. d. Laan büwonen. Het voltal lig personeel van de groepen Hulst en St. Jansteen zal eveneens aanwezig zyn. T"YE grote verdienste van dr. Pels Is o.m, geweest dat naast het zeer tactisch uitoefenen van zijn medi sche taak hij ook veel aandacht be steedde aan de psyche van het kind, daarbij, behalve de Invloed van het geestelijke op het lichamelijke, ook oog hebbend voor het belang van psy- cho-technische testen voor beroeps keuze en keuze van studierichting. Dat dr. Pels tussendoor nog kans zag zijn studie aan de Gentse uni versiteit te voltooien mag wel een bijzondere prestatie heten. Spreker eindigde met de hoop uit te spreken dat dr. Pels in zijn nieu we werkkring evenveel voldoening mag hebben van zijn werk als hier het geval was en wenste hem nog ve le jaren toe om tot heil van de jeugd te mogen wei-ken. DANK VOOR MEVR. PELS TN de dank werd ook mevr. Pels be- trokken die als assistente dr. Pels VERKEERSONGEVAL Aan de Kroonwijksingel had een botsing plaats tussen een motorrij der en een personenauto. De heer A. H. komende vanaf Noordwal, werd door de autobestuurder R. V. niet tijdig opgemerkt, zodat déze geen voorrang verleende. De motorrijder kwam lelijk te vallen en de motor weid zwaar beschadigd. Dr. Looze verleende eerste hulp. Dit is het tweede ongeluk op korte termijn op dezelfde plaats, zodat een herziening van de toestand ter plaat se wel gewenst mag worden geacht. ZR. WALLES VERLAAT GROENE KRUIS Het feit dat Zr. Walles 22 Jaar lang haar beste krachten gaf in dienst van het Groene Kruis en nu, na reeds de pensioengerechtigde leef tijd overschreden te hebben, van een, welverdiende rust gaat genieten was aanleiding voor vele dankbare patiën ten om aan deze gebeurtenis een meer feestelijk karakter te geven. De vele cadeaux en waarderende woor den welke haar o.m. door de heer J. Mijs. burgemeester Hoekzema en de putaties van het Groene en Wit-Gele Kruis uit andere plaatsen, toebedeeld werden, gaven blijk van de grote vriendschap die zij zich allerwegen verworven had. Zr. J. J. de Jonge zal haar werk voortzetten. breskens Mevrouw Pels toont zich blü verrast met het geschenk, dat haar door de schoolkinderen werd aangeboden. Dokter Pels kükt geïnteresseerd toe. AANRIJDING In de Dorpsstraat kwamen twee luxe auto's met. elkaar in aanrijding, waarvan de schade beperkt bleef tot het materiaal. Een luxe auto. bestuurd door de heer M, de D. uit IJzendijke, kwam uit de richting kom der gemeente en een andere luxe auto, bestuurd door de heer L. H. B, uit Biervliet kwam uit de van Zuyenstraat en reed de hoofdverkeersweg op zonder op het naderende verkeer te letten met het gevolg dat beide auto's met elkaar in botsing kwamen. Beide auto's liepen flinke schade op, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Hoofdplaat RAADSVERGADERING Van een 4-tal te behandelen subsi die-aanvragen vindt alleen de aan vraag van de Stichting Maatschappr- lijk Werk in Zeeuwseh-Vlaanderen genade welke instelling ren subsidie van 1 0.27 per inwoner wordt, verleend. Aan dhr Pijcke op de Hogeweg wordt een bijdrage tot de helft van de kosten toegezegd voor de doorver binding van zijn telefoon t.b.v. de brandweer, aangezien het gehucht Hogeweg. dat thans een vaste brend- weerkern bezit, niet steeds telefonisch te bereiken is. Het inwinnen van deskundig advies vooi een oplossing van het steeds nij pender wordende probleem van de stankvrije lozing der- riolering in de Spuikom heeft uiteraard de volle in stemming van de raad zodat een be drag hiervoor op de begroting uitge- tiokken zal women. De salarissen van burgemeester, se cretaris en gemeente-personeel wor den aagepast aan de rijksregeling. Tegen een aantal schippers, welke schade hebben veroorzaakt aan ae havenzaten. en welke weigerden deze schade te vergoeden, zal een procedu re worden gevoerd, om het bedrag der schade alsnog in te vorderen. Aan het eind van deze laatste ver gadering geeft Burgemeester J. F. C. Temmerman een kort resumé van wat er in de afgelopen zittingsperiode zoal tot stand is gekomen. Hij memoreert hei overlijden van raadslid P. F. Rijckaert en- het vertrek van raadslid Dekker, en herinnert tenslotte aan de 1 Febuari-ramp, die gedurende enkele dagen zo'n ernstige bedreiging voor het. dorp bracht. Tot slot dankte hij de raadsleden en het college van B. en W. voor de prettige wijze waarop steeds was sa mengewerkt, en in het bijzonder de heren A. J. Cairanaert en J. de Kra ker. die in de nieuwe raad niet meer zullen terugkeren. Nederlanderschap. Ook in onze gemeente heeft de wijziging van de wet op het Nederlanderschap en het Ingezetenschap gevolgen opgeleverd. In totaal zijn er 29 van de plm. 70 personen van Belgische naLionaliteit, die door de werking van deze wet Nederlander zijn geworden. Schoondijke Rectificatie. In ons blad van Vrij dag j.l. hebben wij bericht,, dat Za terdag om 8 uur de raad in openbare vergadering bijeen kwam. Dit moet zijn op Dinsdag 1 September. Heinkenszand Examen. Te Rotterdam slaagde voor het examen Textiel Brevet, groep IV (Stoffen, manufacturen, bedrijfs kleding en bedden) de heer D. van Sluijs. Kapelle NABETALING VOOR FRAM BOZEN EN ZWARTE BESSEN De kwekers van frambozen en zwar te bessen zullen een nabetaling ont vangen op de in het afgelopen seizoen geleverde producten. Voor deze producten hebben name lijk prijsregelingen gegolden welke niet bijzonder gunstig waren. Men hield rekening met bijzondere risico's en om dit te dekken werden boven de normale heffingen opsla gheff togen opgelegd om dit grote risico te dekken. Thans as gebleken, dat een en ander is meegevallen en daarom heeft het Centraal Bureau van de tuinbouw veilingen besloten om de opslaghef fing van frambozen en zwarte bessen aan de telers terug krijgen voor de aan de veiling aangevoerde frambo zen en 5 cent per kg. voor de gelever de zwarte bessen. Bij doordraai van frambozen werd in het afgelopen seizoen geen vergoe ding uitbetaald. Het blijkt nu mogelijk te zijn hiervoor de volledige vergoe ding uit te betalen, dat is 55 cent per kg. Verder zal voor aiwijkende fram bozen welke doordraaiden 15 cent per kg. worden uitbetaald. Bij doordraai van zwarte bessen werd 40 cent pea- kg. vergoeding uit betaald. Thans is het mogelijk deze vergoeding voor doorgedraaide zwarte bessen te verhogen tot 55 cent per kg. zijnde het maximum dat indertijd ta het uitzicht werd gesteld. De uitbetaling van deze aanvullen de vergoeding en nabetaling zal bin nenkort plaats vinden. Yerseke MUZIEKFEEST .MOZART" Het door de muziekver. „Mozart" georganiseerde feest dat door de slechte weersomstandigheden moest worden uitgesteld zal nu doorgaan op Zaterdag 5 Sept. a.s. Het vastge stelde program zal voor zover moge lijk onveranderd worden uitgevoerd. Internationale brandweerdag te Oisterwijk "["er gelegenheid van het 150-Jarig bestaan van de gemeentelijke vrij willige brandweer zal te Oisterwijk op Zondag 27 September a.s. een inter nationale brandweerdag worden ge houden. Op het programma staat o.m. een défilé voor de autoriteiten en het op treden van diverse hrandweermuziek- gezelschappen. Door de leveranciers van brandweermaterialen zal een open luchttentoonstelling worden ingericht. GOES Zaal Krijger. 20 uur: Optreden van ex-kapitein Westerling; Grand' De avonturen van Captain Clark. HULST Bioscoopgebouw, 8 uur: Tour de France 1953. MIDDELBURG Electro: Dornier 212 van Tokio; Schouwburg: Tour de France 1953. SAS VAK GENT Olympia Theater: Willy en Joe in Tokio. TERNEUZEN Luxor, 8 uur: Het ge vaar klopt aan. VLISSINGEN KAB-gebouw: Repetitie Vriendenkring; Alhambra: Slaven schip; Luxor: De zwarte hand. IJZENDIJKE Hofzicht Theater, 8 uur: Don Camillo. AXEL Bioscoopgebouw, 8 uur: Tour de France 1953. GOES Grand. De avonturen van Cap tain Clark. MIDDELBURG Electro: Dornier 212 van Tokio; Schouwburg: Tour de France 1953. OOSTBURG Ledel, 8 uur: De lokken de wildernis. SAS VAN GENT Olympia Theater: Willy ert Joe in Tokio. TERNEUZEN Luxor, 8 uur: Het ge vaar klopt aan. VLISSINGEN Alhambra: Slavenschip; Luxor: De zwarte hand.

de Stem | 1953 | | pagina 2