Z.-VLAANDEREN V. D. opende te Bergen op Zoom Zuid-Beüeland Walcheren Ylissiiwens oude raad maakte zich niet druk meer De „Zeeland" voor Vlissingen verloren Publieke Tribune Ruim 77000 katholieke gezinnen Zierikzee wacht vol verlangen op zijn ontzet Imponerende receptie ging vooraf DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 2 O Hartelijk afscheid van wethouder van Oorschot Minister kiest voor Hoek van Holland Gistermiddag deelde de Audiëntie Cijfers omtrent het Bisdom Breda De Braakman als recreatie-oord Halve koers voor de volle prijs (II) TERNEUZEN Programma's der concerten Jhr. de Casembroot vliegt naar Z. Afrika Benoemingen bij pol ders en waterschappen Minister Witte ter receptie HULST GOES AUTO REED VAN DE DIJK MIDDELBURG Opening nieuwe school VLISSINGEN NIEUWE ZEESLUIS BIJ CADZAND Plannen voor uitwate ringsgemaal AGENDA HEDEN MORGEN MAANDAG Di T~)E VLISSINGSE raad werkte zich gistermiddag bijzonder vlug door de agenda heen. De 21 punten gingen er vrijwel zonder discussie door. Zo werden goedgekeurd de voor stellen om het bestuur van de wo ningbouwvereniging „St. Willibrord" een crediet te verschaften van f 10.000 voor de financiering der aanschaffing van gasgeysers in de 48 huizen aan de Schuitvaartgracht en ook om een crediet te verlenen van f 52.000 aan B. en W. voor het aanbrengen van klinkerbestrating en rijwielpaden op de Edisonweg. Ook kregen B. en W. een crediet voor de aanleg der straten, riolerin gen en trottoirs op het z.g. Eiland. Belangrijk was nog het ingekomen schrijven van G.S., waarin werd mee gedeeld, dat zij hun goedkeuring ont hielden aan het raadsbesluit betref fende het verstrekken van bouwcre- dieten aan herbouwplichtingen tot 'n gezamenlijk bedrag van 'n half mil- lioen. De voorzitter stelde voor hier niet tegen in beroep te gaan, doch ande re wegen te zoeken. B. en W. stellen zich voor, zo zei spr., binnenkort hierover een nota aan de raad te richten. TEN AFSCHEID..,. U)E rondvraag was geheel gewijd aan afscheidnemingen. De voor zitter memoreerde eerst, dat de heren de Baar en Theune niet meer terug keren en dankte hen voor hun werk in de raad. Daarna wendde hij zich tot wethouder van Oorschot (Arb.), die ook gaat aftreden en die 34 jaar lang raadslid was, waarvan negen jaar wethouder. De burgemeester noemde de com missie en besturen op waarin de heer v. Oorschot zitting heeft en consta teerde dat zijn grootste sympathie uitging naar het sociale werk. Spr. somde op, welke resultaten de heer v. Oorschot heeft weten te boeken en noemde o.m. de stichting van het bu reau sociale zaken en de Volkscre- dietbank. De voorzitter schetste het leven van strijd, dat de heer v. Oorschot heeft gevoerd, getroffen als hij was door de mistoestanden in de maatschappij en gedragen door een ideaal, wat hem de kracht gaf vol te houden ondanks alle moeilijkheden en teleurstellin gen. Ook momenten van voldoening stonden daar tegenover en in dit verband noemde spr. het bezoek in 1945 van de heer v. Oorschot aan En geland om, met de andere leden der deputatie, de Koningin voor te lich ten over de toestand in Nederland. Tenslotte overhandigde de burge meester, namens de raad, mevr. v. Oorschot een ruiker en wethouder van Oorschot een standaardwerk. NAMENS DE RAAD T~tE heer Marijs (A.R.) sprak een zeer waarderende speech uit na mens de raadsleden. Spr. waardeerde de wethouder om diens gaven van hoofd en hart en zei, dat hij het on danks alle verschillen in levensopvat ting, een eer vond dat hij v. Oor schot zijn vriend mag noemen. Ten slotte duidde spr. de scheidende wet houder aan als iemand die zich in zette voor de gemeenschap. De heer v. Oorschot heeft in een zeer uitvoerig betoog verteld wat hem in zijn leven dreef; wat hij in de po litiek wist te bereiken voor de samen leving en hij beklemtoonde dat hij nooit zichzelve zocht, daar dienen zijn ideaal was. Spr. betuigde zijn grote waardering voor de burgemees ter, zijn collega-wethouders, de raads leden en de ambtenaren, om daarna ook vrouw en kinderen te danken voor hun steun en meeleven. Als wens sprak de weth. nog uit. dat het tehuis voor bejaarden spoedig tot stand mag komen. Notaris Verhage voegde hierna de heer v. Oorschot ook nog waarderen de woorden toe, en overhandigde hem daarna nog •een kistje sigaren. Nog werd het weord gevoerd door de heer de Ridder, voorzitter van het Gasthuis, door de heer G. v. Oor schot, zoon van de wethouder, waar na mevr. van Oorschot, die tijdens de rede van haar man ook al een pittige interruptie had geplaatst, nog dankte voor de schone bloemen. De raadszitting werd bijgewoond door een groot aantal relaties van de wethouder. burgemeester van Vlissin gen in de raad mede, dat er 's- morgens bij B. en W. een brief was binnengekomen van de Minister van Verkeer en Wa terstaat, dat hij tot de slot-con- clusie is gekomen, dat Hoek-Van Holland als plaats van afvaart voor de Mij. Zeeland behouden moet blijven. B. en W„ zo zei de burgmeester, hadden hun standpunt in deze nog niet kunnen bepalen. Hoewel B. en W. het hoofd allicht nog niet in de schoot zullen leggen, staat de zaak van Vlissingen er ten opzichte van „de Zeeland" wel zeer slecht voor, na het ministerieel schrijven dat voor de Schelde-stad wel zeer teleurstellend is. De Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 30 Aug. en op 1. 2 en 3 September-. A AN het tweede gedeelte van de - Kroniek over het Bisdom Breda, in „Sancta Maria" gepubli'/eerd, wil len we ook enkele gegevens ontlenen: Gaat men de stand van de gezinnen na, dan behoren de 362591 gelovigen van ons bisdom tot 77739 geheel ka tholieke gezinnen en 829 kerkelijke gemengde huwelijken; verder zijn er totaal 2526 onwettige samenlevingen. Van de 829 kerkelijke gemengde huwelijken zijn er 580 met uitsluitend katholiek-gedoopte kinderen, 56 «net uitsluitend niet-katholiek gedoopte kinderen, 36 met deels katholiek-ge doopte deels andere kinderen en 107 zonder kinderen. Bij 93 pet. van de kerkelijk gemengde huwelijken, die kinderen hebben, worden dus alle kinderen nog katholiek gedoopt. Van de 2526 onwettige samenlevin gen in het bisdom zijn er 724 tussen twee katholieken en 1802 tussen een katholiek en een niet-katholiek. Deze getallen zijn aanmerkelijk hoger dan vorig jaar, toen 2185 onwettige sa menlevingen waren opgegeven. Waar schijnlijk is de reden niet dat het zo is toegenomen, maar dat er meer aan dacht aan is geschonken, om ze af zonderlijk te registreren; het was n.l. vorig jaar de eerste keer dat dit voor de diocesane statistiek werd gevraagd. Van 83 pet. der onwettige samenle vingen, tussen twee katholieken, waarin kinderen zijn geboren, worden alle kinderen nog katholiek gedoopt. Het aantal katholiek gedoopte kin deren bij de onwettige samenleving tussen een katholiek en een niet-ka tholiek bedraagt slechts van alle kinderen. 39 procent ROEPINGEN J7R werden in 1952 in het bisdom 28 Eerste H.H. Missen opgedragen, waarvan 9 door een priester van het diocees. Tesamen 617 studenten be reidden zich voor op het priester schap, dat is 25 meer dan vorig jaar. 197 hiervan op de bisschoppelijke se minaries en 420 op de juvenaten of de scholasticaten van de regulieren. Slechts 32 jongens zijn dit jaar er gens ingetreden om broeder of fra ter te worden, en 51 meisjes om zus ter of catechist te worden: het vorig jaar waren deze getallen resp. 37 en 65. De stad Breda telt momenteel 35 priesterstudenten voor het bisdom en 104 voor reguliere orden en congre gaties. In het jaarverslag van de Planologi- 1 sche dienst Zeeland wordt o.m. nog gezegd, dat overleg is gepleegd met verschillende instanties, o.m. met Staatsbosbeheer en Domeinen, inzake de inrichting van een recreatie-cen trum en de planologische consequen ties van de toekomstige watersport- ontwikkeling en 't reereatieplan in eri voor de Braakman. Ook de mogelijke inrichting -van. een zoetwater bekken werd onder het. oog gezien. Vol interesse heb ik de reactie ge lezen van een sportliefhebber over een halve koers voor de volle prijs. Maar het is nu zo, dat de wielrenner de halve koers rijdt en de organisato ren die betalen het volle pond inzake het overeengekomen contract. Waar nu de fout zit, dat is het waar ik nu eens graag mijn mening over wou geven. Hoe gaat het nu met een beroeps wielrenner; hij rijdt maar liefst vier wedstrijden in een week, twee in Bel gië en twee in Nederland. Over die laatste twee daar maakt hij zich niet zo druk om, want hij zal wel zijn best doen om te winnen, maar gaat dat niet, dan is er nog niets verloren, want hij is toch een renner van top klasse en het startgeld maakt alles goed, dat bedraagt toch meer dan het dubbele van de eerste prijs. Met die wedstrijden in België is het anders gesteld, dat zijn over het algemeen kermiskoersen, waar geen startgel- den worden gegeven, daar geeft het hun geen garantie dat er wordt ver diend. Daar moeten de Nederlandse prominenten wel de longen uit hun lijf rijden tegen sterke Belgen om wat te verdienen en zich voor de vol le 100% geven. Hoe is het nu gesteld met de wie- lercomité's die de wedstrijden orga niseren? Bij hen zit de fout, want die beginnen met de topmensen af te lo pen en maar grote startgelden uit te delen, en wat schiet er dan nog over voor de prijzen en de renners die met van de grote pot mogen meedelen? De eerste prijs zal dan f 250 zijn en de vijfde mag ai blij zijn met f 50 om dan nog maar niet te spreken van de renner die 15e is op misschien nog geen 10 meter achter de winnaar. Nee, weg met die grote startgelden, geef dat geld uit. aan goede en veel prij zen, zó, dat ieder die de course uit rijdt een boterham kan verdienen en de groten krijgen hun portie dan toch wel als ze de wedstrijd winnen en dat moeten ze dan ook, want daar zijn het de groten toch voor, is het zo niet? Kijk, als het zó gaat, dan wordt er gereden en heeft wielrennen niet meer de naam van^dat het toch al uitgemaakt is en dan kunnen wij, Jan Publiek, van harte genieten van een mooie wedstrijd, waar wij graag onze gulden voor over hebben, en U, wie- lercomité's kunt rekenen op een le gioen van duizenden kijkers. Als U die weg inslaat, zal het succes beslist niet uitblijven. .„JAN PUBLIEK". DRIETAND Geachte Ir. J. Ik moge zo vrij zijn het volgende commentaar te geven op Uw artikel over de oefening Drietand van 24 Aug, j.l. "Wanneer ik dit schrijf baseer ik mijn commentaar op de gemiddelde mening van de infanteriecompagnie, waar ik zelf deel van uitmaakte. In veel dingen moét ik U gelukkig felijk geven; dé organisatie was goed, stemming Was goed." En dat is heel veel waard. Maar U moet het geheel niet voor stellen alsof het een "vacantie-tripje is geweest, en of het leuk was 14 dagen uit het 'werk, van thuis weg en los van het gezin te zijn. Heus geachte heer J. voor de meesten van ons is het nog een otter om het uniform weer aan te trekken en we mogen hier blij om zijn. Ieder nuchter mens ziet in dat dit alles nodig is, dathet bittere nood zaak is. De soldaten doen het daar om opgewekt. Maar geloof mij, graag doet niemand het. Het is voor bijna allen een offer. Maar ik zeg U nog maals, zij brengen dit met graagte om onze vrijheid te' handhaven. A. BREDA'S MUZIEKGEZELSCHAP KOMT CONCERTEREN De K.E. muziekvereniging De Unie uit Breda zal in onze gemeente he den een concert komen geven. Dit ge zelschap behoort tot de beste harmo nieën uit deze stad. Behalve een har monie is er ook een. drumband aan het gezelschap verbonden. Deze zal ook in onze plaats optreden, zodat de Unie ook een aantal „show"Hnum- mers zal laten horen en zien. Het korps is keurig geüniformeerd. ZILVEREN HAVENMEESTER Op 16 October a.s. zal de heer N. J. C. Lambrechtsen van. Ritthem, ha venmeester alhier, de dag hei-denken, dat hij vóór 25 jaar in deze functie trad. GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar Th. van Aalst-A. Vis ser in de kazernestraat te Terneuzen vierde zijn gouden bruiloft. Van veile zijden mocht het gouden paar bewij zen van medeleven ontvangen. Gedu rende 30 jaar was de heer van Aalst magazijnmeester bij de N.V. „De Hoop", terwijl de oude Temeuzense vereniging „Hulp in Nood" in de heen- van Aalst één van haar oudste leden telt. HAVEN-VERBETERINGEN Zoals wij reeds belichtten, wordt momenteel en brede strook van de sliktong, die vóór de Scheldekade tussen Oost- en Middenhaven ligt, weggebagigerd. Nader vernemen wij, dat in dit deel van de haven nog meerdere veranderingen op stapel staan. Naast de tegenwoordige pon ton van de provinciale boot wordt in de richting van de Oosthaven een geheel nieuwe ponton gelegd, terwijl daarna de oude ponton zal verdwijnen. Uit de Middensluis kamende schepen zullen dam gerichter naar de in de haven staande meerstoelen kunnen varen. De Jachthaven zal dan worden verplaatst naar de binnenzijde van de meerstoelen. Ben deel kojnt paralel met de Scheldekade te liggen, een ander deel schuin de haven in. De sliktong geheel wegbaggeren ligt niet in de bedoeling, omdat schepen die om één of andere reden in nood ko men te verkeren vrij regelmatig op deze ondiepte droog worden gezet. CALL ME MADAM De film „Call me madam" (Me vrouw de Ambassadeur) die deze week in Luxor draait en die de lief hebbers van dat genre alles geeft, waarom zij vragen: een tiental spran kelende songs van Irving Berlin, dansnummers vol vaart en een niet te ingewikkeld verhaaltje, heeft iets bijzonders waardoor het product ver re boven het gebruikelijke uitkomt. De Amerikanen hebben namelijk met de zin voor zelfspot hun eigen, dit maal een flinke dosis politieke humor in de rolprent verwerkt. .(Call me Madam" speelt zich af in de Verenigde Staten en het gefingeer de groothertagdog Lichtenburg, waar, heen de schatrijke ongehuwde miss Sally Adams, bekend om haar banket, ten voor de politici in Washington, dank zij haar vriendschap met presi dent Truman, als ambassadrice gezon den wordt. Het valt niet te ontkennen dat de maker van de film zeer waarschap- lijk Perle Mesta, de Amerikaanse vrouwelijke ambassadeur in Luxem burg, die onlangs werd teruggeroe pen, voor ogen gehad hebben, toen zij aan deze rolprent begonnen, al kan de toeschouwer er van verzekerd zijn, dat het in dit echte Europese land niet zo doldwaas is toegegaan als in het gefingeerde Lichtenburg. Een showfilm die nu eens waard is om gezien te worden. De programma's der concerten ge durende dit week-end zijn als volgt vastgesteld: Vandaag, Zaterdag, gezamenlijk con cert door de Harmonie „Cecilia" uit Lokeren en de Koninklijke Stedelijke Harmonie van Hulst; 1 Mars van het 3e Cyclisten, van J, Moerenhout. 2 Lugdunum, 6e Ouverture, van G. Alier. 3 Tschaykowski's Herinne ringen, arr. A. Meins. 4 Faust (La nuit de Valpurgis), Ballet. 5 Kaiser Walzer, Joh. Strauss. 6 Le Suite der Miniatures, van Jan Morks. 7 De Vrij heidsweg, mars van P. Leemans en F. Wangermeer. De nummers 1 en 7 zijn marsen met clairons en tamboers. Morgen, Zondag, concert door de Koninklijke Stedelijke Harmonie: 1 Honneur et Patrie, van F. Rogiste. 2 Tancrêde, ouverture, G. Ronini (vrij nummer bondsconcours Bergen op Zoom, arr. A. C. v. Leeuwen). 3 Nar cissus en Echo, dramatische legende van Gerard Boedijn (verplicht num mer bondsconcours Bergen op Zoom, met beide nummers le prijs behaald met promotie naar de Ere-afdeling). 4 Jubelmars, van A. v. d. Broecke. 5 Mondnacht auf der Alster, wals van O. Fétras ,arr. Alph. Breissen. 6 Ober- to. 7 Marche du Regiment de Gre nadiers, van G. Bendes. (Mars met clairons en tamboers). St. Jansteen Nog steeds ligt Zierikzee omsloten door het water, dat door een nood- dijk wordt tegengehouden. Nu de dijk bij Schelphoek is gedicht, zal het water moeten aftrekken. Met nieuwe Super Constellation TAe Commissaris der Koningin, jhr. de Casembroot, kreeg de vereren de uitnodiging tot deelneming aan de eerste vlucht met de nieuwe Super Constellation van de K.L.M. naar Johannesburg. Ook de ministerpresi dent en minister Algera zijn uitgeno digd. Jhr. de Casembroot. die gevraagd werd als Commissaris der Koningin, van de dooi- de stormramp zwaarst getroffen provincie, heeft de invita tie aanvaard. Ook enkele journalisten mogen meegaan. Op 3 October a.s. heeft de start op Schiphol plaats. Dij K.B. zijn benoemd; in de provln- D cie Zeeland: tot voorzitter van het bestuur van de waterkering van de Catamiteuze Zimmermanpolder L. J. Bruynzeel, te Rilland (gemeente Rilland-Bath) Met ingang van 25 November 1953, tot dijkgraaf van de Suzannapolder. C. A. Polderdijk te Nieuw- en Sint Joosland. Met ingang van 31 December 1953, tot voorzitter van het bestuur van de waterkering van de calamiteuze Vliefc- polder C. A. Geluk te Wissekerke. Tot gezworene van het waterschap Hoedekenskerke, D. B. van Kruijssen te Hoedekenskerke. Tot gezworene van de polder Drei- 6char, A. van der Linde te Dreischor. Totgezworene van de Nieuwland- polder A. F. Blok te Krabbendijke en tot gezworene van het waterschap de Verenigde Polders van Ossenisse E. G. M. de Waal te Vogelwaarde. P)E ONTELBAREN, die de stroom vormden naar de receptiezaal, het zeer fraaie kunstzinnig ingerich te restaurant was daartoe voor deze deze gelegenheid bestemd, verte genwoordigend alle geledingen der samenleving, getuigden daar uitbundig van. En hoewel de receptie bepaald was van half elf tot twaalf uur, bleek directeur Witte héél wat langer ver plicht, tezamen met zijn echtgenote en de heer Bernard Vroom, te rece pieren en de gelukwensen van al die autoriteiten, zakenrelaties, vrienden en kennissen óók uit Breda nom- breus in getal in ontvangst te ne men (vele vergezeld van passende ge schenken en bloemen) en op hoofse wijze met dank te beantwoorden. AUTORITEITEN. J-JET MOET DIRECTEUR J. H. WITTE en diens echtgenote gisteren ochtend nu en dan wel geduizeld hebben, toen er blijkbaar geen eind scheen te komen aan de stroom van bezoekers, die ter receptie kwamen in het nieuwe gebouw van V. en D„ bij gelegenheid van de officiële opening daarvan, welke des middags om twee uur, in tegen woordigheid van talrijke genodigden en ten aanschouwe van ontelbare koop- en kijkiustigen uit stad en verre omgeving, bij het imponerende, in licht en bloemen badend complex samengestroomd, realiteit was geworden. T~JE NATIONALE driekleur wap perde fier en breed uit van de dakstandaards in de vrolijk schijnen de zon, waardoor het geheel een uit zonderlijk opgewekte glans verkreeg. De opening van dit nieuwe gebouw, nu volledig met personeel bezet, bleek van heinde en ver geïnteresseerden te hebben doen besluiten hun schre den naar de Scheidestad te richten, om kennis te nemen van wat aan energie, koopmanschap, vakbekwaam heid op velerlei terrein èn moderne zakelijkheid bij de totstandkoming van dit schitterende gebouw was te- zamengebundeld. DRUKKE RECEPTIE. A LLE hoofden van takken van dienst der gemeente Bergen op Zoom kwamen hun opwachting maken; te vens het college van burgemeester en wethouders mèt de gemeente-secre taris, zomede de burgemeester van Halsteren, Ossendrecht, Wouw en Nieuw-Vossemeer (deze laatste was vertegenwoordigd door zijn secreta ris). Voorts alle parochieherders uit de stad, de omgeving en uit Breda: pastoor van Osta met een zijner ka pelaans. Dan werden o.m. opgemerkt vrijwel alle directeuren der stede lijke industrieën; het bestuur van de R.K. Middenstandsbond en andere or ganisaties; alle V. en D.-directies hier te lande; voorzitter en directeur der plaatselijke V.V.V. en verder een niet bij benadering te schatten aantal per sonen, vele met hunne dames, beho rende tot de kring van kennissen, vrienden en zakenrelaties. Het was waarlijk overweldigend èn veelzeg gend voor de belangrijkheid dezer gebeurtenis. OOK MINISTER WITTE maken voor het uitgesproken zake lijke deel in deze plechtige en belang rijke ure voor V. en D.: de opening van het indrukwekkende verkooppa leis, welke zoals wij reeds aankon digden, geschiedde door de kleinzoon van directeur J. H. Witte, Jean Louis Boinot, onder enorme publieke be langstelling, welke kort daarop het gebouw binnenstroomde en diep on der de indruk kwam van de veelzij digheid van het geëxposeerde en smaakvolle van de inrichting. INTIEME PLECHTIGHEID. \/OOR DE hierboven beschreven re- ceptie had nog een gebeurtenis plaats, die alleen door het personeel werd bijgewoond. Dit werd allereerst in kernachtige taal toegesproken door directeur Witte en succes gewenst in zijn res pectievelijke functies. Speciaal heeft de heer Witte zich ook gewend tot de bedrijfsleiders en de chefs der diverse afdelingen, die in dit bedrijf als zodanig waren aangesteld en voor die promotie in aanmerking waren gekomen op grond van hun vroegere opvallende prestaties. Met een spe ciale bemoediging voor het personeel werd deze toespraak besloten. Woorden van dank en hulde èn ge lukwensen mocht de heer J. P. van der Meulen, bedrijfsleider der wo ninginrichting bij V. en D. te Breda, aanbieden namens het gehele perso neel. Als blijk van respect en waar dering kon de heer v. d. Meulen de serie prachtige geëtste glasramen, reeds aangebracht in het restaurant, aanbieden. Een geschenk waarmee dl recteur Witte uitermate gelukkig bleek te zijn gemaakt. Mia van Twist, de jongste verkoop, ster was door het personeel uitver koren om mevrouw Witte in de vorm van een prachtige ruiker orchideeën aller innigste dank te betuigen voor het vele, wat zij „achter de scher men' voor het personeel, dat in Bei- gen op Zoom de diverse taken te ver vullen krijgt, had willen doen. CEN BUITENGEWOON aangename verrassing was de komst van Mi nister en mevrouw Ir. Witte, die op hun beurt, nog altijd zéér meele vend met alles wat in Bergen op Zoom leeft en tot stand komt, harte lijke gelukwensen kwamen aanbieden. Een geste, uiteraard hogelijk gewaar deerd! Geruime tijd heerste er een bizon der geanimeerde stemming, maar zij moest weldra, tegen twee uur, plaats Hoofdplaat STRANDVONDERIJGOED VERKOCHT Een partij st randvonderij goederen, gedeeltelijk afkomstig van het voor de kust vergane schip „Alhema" en gedeeltelijk vain aangespoeld mate riaal na de 1 Februari-ramp, werd dooi- Burgemeester J. F. C, Temmer man openbaar verkocht. Br was voor deze verkoop veel be langstelling. Uitstapje, Onze ouden van dagen maakten met 2 autobussen en auto's voor het eerst 'n reisje naar Sluis en zijn schone omstreken. Begunstigd door het mooie weer verschafte dit uitstapje aan allen een aangename en gezellige dag. De R.K. Harmonie zorgde boven dien voor een vrolijke thuiskomst. Kruispolderhaven WOESTE ZEE De bij de herstelwerkzaamheden te Kruispolderhaven aangebrachte af- sluitdammen kregen het de laatste dagen vanwege de hoge waterstand hard te verduren. De dam in de spuikom zo ook een bij de schorren aangelegde dam bezweken onder de zware waterdruk. Ook de n«et spoed begonnen herstellingen gingen door de kracht van het water verloren. Als het giertij voorbij is. zal met alle kracht aan het herstel worden begonnen. Sluis Op de 's-Heer Hendsrikskinderendijk bij het Zwarte Sluisje, is een auto, welke bestuurd werd door de 56-jarige restaurateur. H. R. uit den Haag. van de dijk gereden en tegen een knotwilg net de enige die er stond ïfere. den, waardoor de voorzijde van de lichte wagen werd ingedrukt. Door de schok werd de echtgenote van R., die aan verlamming lijdt, uit de wagen in de sloot geworpendoor haar hoofd boven water te houden heeft men de vrouw voor verdrinking kunnen be hoeden. De heer R. kreeg 'n lichte hersenschudding en 'n derde inzitten de. een verpleegster, een zwaardere. Alle drie zijn naar „St. Joanna" ver voerd. De bestuurder verklaarde aan de politie, dat door onopgehelderde oorzaak zijn stuur plotseling omsloeg. De familie, die in Walcheren had gelogeerd, was op weg naar den Haag. ONDER AUTO in de Oude Kerkstraat geraakte het 7-jarig jongetje R. S. onder een Bel gische auto. Het knaapje werd direct binnengebracht in café „Juliana", waar dokter P. A. Staal hem de eer ste hulp verleende. Gelukkig waren de kwetsuren niet van ernstige aard, zodat het jongetje enige tijd later naar de ouderlijke woning kon terugkeren. Het nieuwe schooljaar voor de ka tholieke scholieren, begint Dinsdag a.s. in d/i nieuwe school bij de paro chie-kerk, die de laatste weken afge werkt en gemeubileerd is. Dinsdagmorgen kwart voor acht wordt ter ore van het heugelijke feit een gezongen H. Mis ter ere van de H. Geest opgedragen, waarin behalve schoolbestuur, leerkrachten en kinde ren, ook de ouders worden verwacht. Half elf wordt het nieuwe gebouw door pastoor Snel ingewijd. IV/Icn is voornemens binnenkort een begin te maken m'. de bouw van een nieuwe zeesluis bij Cadzand, die de taak zal overnemen van de huidige zeesluis en de daarachter gelegen wachtsluis. Voorts zal een betonnen fundering worden gelegd, waarop eventueel te zijner tijd een uitwate- ringsgemaal zal worden gebouwd. In combinatie met het dijkherstel maakt men van deze gelegenheid ge bruik om de uitwatering van het wa terschap „Het Vrije van Sluis" aan zienlijk te verbeteren. Als het weer het toelaat zal in MaartApril 1954 met de bouw van de nieuwe uitwate ringssluis worden begonnen. Men hoopt het werk In de winter 1954 1955 te kunnen opleveren. De bouwkosten worden geraamd op een millioen gulden (anderhalf mil- lioen gulden met inbegrip van de bouwkosten van het gemaal). Het rijk de provincie en het waterschap zullen in de kosten bijdragen. De plannen voor de bouw van een nieuwe uitwateringssluis bij Cadzand dateren reeds van enkele jaren gele den. Men was er van overtuigd, dat verbetering van het uitwateringssys teem van het waterschap „Het Vrije van Sluis" noodzakelijk was, ondanks het feit, dat de wachteluis in de af gelopen oorlog werd vernieuwd en cie uitwateringssluis zelf tijdens de jong ste watersnood nog uitstekend werk heeft gedaan. De nieuwe zeesluis zal iets lager komen te liggen dan de oude sluis. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting en echtgenote (links) verschijnen ter receptie en riehjen hun gelukwensen tot de di rectie van V. en D. BELANGRIJK BESLUIT VAN G. S. Bij de overgelegde stukken aan de raad was gisteren een besluit van Ged.'Staten, waarbij met vernietiging van een afwijzende beschikking van de Vlisslngese raad, bepaald werd, dat aan een belanghebbende voor diens zoon. die de kath. Ulo te Goes bezoekt. 60 pet. der reiskosten moet worden' vergoed. B. en W. stelden de raad voor hier tegen niet in beroep te gaan eni daar naast het vergoedingsschema aan te passen aan de opvattingen der hogere instanties. De raad verenigde zich hiermee. JHR. DE CASEMBROOT BEZOCHT TENTOONS TELLING De commissaris der Koningin, jhr. mr. de Casembroot, heeft, vergezeld van zijn echtgenote een bezoek ge bracht aan de tentoanrteJling van schilderijen en tekeningen van de Zeeuwse schilder K. J. Huineman. in de oude Zeevaartschool aan de Bou levard Bankert. De heer en mevrouw de Casembroot werden ontvangen door de loco-burgemeester, wethouder L. P. van Ooi-schot, en rondgeleid door dè heer J. C. de Kok, bestuurslid van de Kunstkring „Het Zuiden" en de heer L. van der Steen leraar aan de Zeevaartschool. VLIEGEROFLEIDING IN V.S. Twee stadgenoten vertrokken. Per K.L.M.-vliegtuig zijn naar New York vertrokken, teneinde in de Ver enigde Staten hun opleiding als vlie ger te ontvangen, onz- stadgenoten, de vaandrig-waarnemer A. van Mou- rik en de reserve-soldaat J. A. Vilijn. De opleiding duurt 48 weken. DE HUUR-ACHTERSTAND BIJ DE NOODWONINGEN In verband met in de vorige zitting gestelde vragen over de huur-achter- stand bij stichting noodwoningen en woningbedrijf hebben B. en W. een nota aan de raad gericht. Uit deze nota blijkt dat de huur achterstand bij de Stichting Nood woningen plm. f 900.bedroeg, waar onder een abnormale achterstand van „slechte" betalers van plm. 352.—. Deze aangelegenheid heeft echter de voortdurende aandacht $an voornoem de stichting; zij doet al het mogelijke om de achterstand zo klein mogelijk te houden. Bij het Woningbedrijf is op het ogenblik in het geheel geen huur achterstand meer aanwezg. Naturalisatie. Ingediend is het ontwerp van wet tot naturalisatie van Czeslaw Romanowski, geboren te Gorzkowice (Polen) 28 September 1912, pijpenmonteur. wonende alhier. AXEL. Triomph der liefde, Het Cen trum om 8.30 en 9 uur. GOES. Schuttershof: Suske en Wiske, om 3 uur. Grand: Abbot en Cos- tello. HENGSTDIJK. Gaaibolling bij J. Col- let om 5 uur. HULST. Een avond in Parijs, bios coopgebouw om 8 uur. ST. JANSTEEN. Schieting bij A. de Guytenaere om 4 uur. MIDDELBURG. Electro: Storm over Malakka. Schouwburg: Revue-girl vermoord. 8 uur: De piraten- •OOSTBURG. Ledel, koningin. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: De zwarte roos. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Call me madam. Concertgebouw, 8 uur: De de bres. VLISSINGEN. Alhambra: Somebody loves me. Luxor: Het zevende kruis. IJZENDIJKE. Hofzicht-theater, 8 uur Don Camillo. AXEL. Centrum 4,15 uur: Triomf der liefde, 8 uur: Bureau Zedenpolitie. GOES. Grand: Abbott en Costello. CRAAVW-PAAL. Gaaibolling by P, Verras. HEIKANT. Gaaibolling bij R. de Guy tenaere om 3 uur. Dansen bij A* de Guytenaere. HENGSTDIJK. Gaaibolling bij J. Col let om 4 uur. HULST. Bioscoopgebouw, 2.30 uur: Een avond in Parijs. Bioscoopgebouw 5.15 en 8 uur: Marva's Ahoy. Schieting bij Serph. Blommaert om 8 uur. KOEWACHT. Schieting bij A. van Remoortere om 3 uur. MIDDELBURG. Electro: Storm over Malakka. Schouwburg: Revue-girl vermoord. OOSTBURG. Ledel, 4.30 en 8 uur: De Piratenkoningin; 2 uur: De lokkende wildernis. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 2.30 uur: Willy en Joe in Tokio; 5 en 8 uur: De zwarte roos. TERHOLE. Gaaibolling bij de Cock om 5 uur. TERNEUZEN. Luxor 4.30 en 8uur: Call me madam; 2 uur: Op de bres. Con certgebouw, 8 uur: Op de bres. VLISSINGEN. Alhambra: Somebody loves me. Luxor: Het zevende kruis. IJZENDIJKE. Hofzicht-theater, 5 en 8 uur: Don Camillo. ZUIDDORPE. Dansen bij A. d Block om 4 uur. Prijsbolling bij A. de Block. AXEL. Centrum: Bureau Zedenpolitie. HENGSTDIJK. Gaaibolling bij J. Col- let om 5 uur. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Mar va's Ahoy. ST. JANSTEEN. Dansen by A. de Guytenaere. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: De pira tenkoningin. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: De zwarte roos. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Call me madam. IJZENDIJKE. Hofzicht-theater, 8 uur; Don Camillo. mums Tsjecï Zuid-I te, M| De van dat WOL'ptj niet niet i naar namel laten ka dd hebbe nog zf Syng weid h e e| gaan Regeril en ZuiT lijk den. wordt I gesteld kiezinjf control den met hl aan nl den e| Azië- Washi| ook Sovjet! ed" ij betekq de V.S Of md winniil Wan ernstig „Als jl er dod Korea het erl uit. Ze slotte „spiegi de poll heel zich d| loven te voel daarml V.S.. won geneev Niet; Geest verkwl 9) VoJ van zou e| gen i teniail BourJ twee f zeer rijk kunstl frescd tel h| Mang Het ons prodti die vl All<f kenin eamp| de to| kan elema Bonn] vroegi sprekf singtq hè!) het

de Stem | 1953 | | pagina 2