HAAT tegen de blanken V Middelburgs kern dra herbouwd Apartheiden de OP ZICHT on ZONBESCHENEN HO EK IN VOGELVLUCHT J De weg hogerop Publieke Tribune .Er zijn allerlei soorten ministers' Na De gevolgen van Malans rassen-politiek DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1953 missie Nog dit jaar de voltooiing Ma mix Gijsen, oud-kabinetschef, beschrijft te JN ALLE LANDEN waar blanken en kleurlingen naast elkaar wonen bestaat i een rassenprobleem. De blanke heeft nu eenmaal door zijn cultuur en op leiding een zekere voorsprong op de niet-blanke. Die voorsprong openbaart zich dan gewoonlijk in overwicht. In de meeste koloniale landen wordt van dit probleem geen probleem gemaakt door de blanke. Zijn overheersing wordt door hem als iets vanzelfsprekends beschouwd. Dan komt daar nog bij. dat de blanke in het koloniale land, dit land niet als zijn vaderland beschouwt, maar vroeg of laat naar zijn eigen haardstede terugkeert. In Zuid-Afrika ligt dc zaak echter een beetje anders. ^OWEL DE BOER als de neger gaan er van uit dat ieder voor zich recht heeft op de grond van het land en alles wat daarmee samenhangt. Het zou dus het meest voor de hand lig gend zijn, wanneer beide volken tot een compromis zouden weten te ko men. Maar dit schijnt in de praktijk erg moeilijk te zijn. De blanke in Zuid-Afrika is nu een maal op diverse levensterreinen de meerdere van de „Native". Daarnaast is de blanke bezield met een zekere angst voor de toekomst. Want wan neer de inheemse bevolking, die in aantal de blanke ver overtreft, zich maatschappelijk omhoog zou weten te werken, gaan zij een gevaar vormen voor de suprematie der Boeren. ZELFBEHOUD ENE apartheids politiek, zoals die nu door de regering van de Unie van Zuid-Afrika wordt voorgestaan, is dus in feite een politiek van zelfbehoud. Maar dezelfde apartheids politiek is de oorzaak van de spanningen en de wanverhouding welke er nu tussen blank en zwart bestaat. Het standpunt van de regering is begrijpelijk, maar het standpunt van de inheemsen is even begrijpelijk. De blanke bevolking wil de toe komst veilig stellen voor zichzelf en het nageslacht. Daar staat tegenover, dat een gedeelte van de inmiddels tot ontwikkeling gekomen inheemse be volking voor zichzelf en hun rasge noten een betere levensstandaard gaan opeisen. Maar het is de apartheidspolitiek die hem op de weg naar de vooruitgang tegenhoudt. Dit schept wrok en haat in het hart van de neger. Want door allerlei maatregelen die van de zijde der blanken komen, wordt het hem DR. MALAN Zolang te water tot zy breekt. onmogelijk gemaakt zijn vleugels uit te slaan en door verworven' kennis omhoog te klimmen op de maatschap pelijke ladder. GELIJK VOOR GOD FhE MISSIE is direct betrokken bij het gevecht tussen blank en zwart. Het Christendom mag n.l. geen on derscheid maken tussen de rassen. Voor God zijn alle mensen gelijk. Dan komt daar nog bij dat de missionaris onmogelijk tevreden kan zijn wan neer hij zich alleen maar bezig zou houden met het geven van catechis musonderricht. De zorg voor de stof felijke belangen van de catechume en neemt dan ook een ruime plaats in op het werkprogramma van de missiona ris. Hij moet de heiden via een hoger materieel levenspeil tot een hoger geestelijk levenspeil brengen. PATER HUSS TN ZUID-AFRIKA moet vooral pater Bern. Huss van de congregatie der missionarissen van Marianhill als de grote pionier van de maatschappelijke verheffing der „natives" beschouwd worden. Samen met zijn onontbeerlij ke medewerker, de broeder-missiona ris, heeft hij tallozen de kans gegeven een hogere levensstandaard te berei ken. Die broeder-missionarissen wa ren superieure vakmensen en ras missionarissen. Ook nu ligt het accent van hun broeder-opleiding op een de gelijke vakopleiding. Hun opleidings huis is het missiehuis St. Paul in Ar- cen (L.) waar jongens in de gelegen heid gesteld worden een door het rijk erkende vakschool of mulo te volgen. Met behulp van bekwame broeders heeft pater Huss de Zoeloe geleerd om binnen het stamverband tot grotere welvaart te komen. Van mensen die van de ene dag in de andere leefden, heeft hij zelfstandige boeren weten te maken met een eigen door de rege ring erkende bankinstelling. In de in dustrie en kweekscholen, geleid door broeders met Engelse diploma's, wordt de jonge generatie in de gelegenheid gesteld op grondige wijze een beroep te leren. De jongens die deze scholen verlaten, behoeven geen genoegen meer te nemen met het baantje van huisbediende of schoenpoetser in de grote steden van het land. Integen deel zij beschikken dank zij de broe der-missionarissen over capaciteiten, die hen in staat stellen na verloop van tijd een middenstandsbedrijf op te bouwen. Maar nu is het de apartheidspoli tiek die er de oorzaak van is, dat de ze geschoolde arbeider geen kans krijgt om zijn vakkennis in praktijk te brengen. Want de geschoolde neger is het onmogelijk gemaakt een plaats te veroveren in het bedrijfsleven. Het zijn vooral de blanke vakorganisaties die hier pressie hebben uitgeoefend op de regering. CONCURRENTIE P)E blanke arbeider ziet in zijn zwarte collega een gevaarlijke concurrent. Door toedoen van de blan ke vakorganisaties mag een vakbe kwame neger, die van beroep metse laar is, niet tewerk worden gesteld bij de bouw van huizen die voor blanken bestemd zijn. Eau zwarte metselaar mag alleen maar huizen bouwen voor negers. Maar die hebben gewoonlijk geen geld om stenen huizen te laten bouwen. Het gevolg is dat de neger ondanks zijn vakbekwaamheid, die de broeder- missionaris hem bijbracht, gedoemd is o'm af te dalen in de goud- of kolen mijnen om daar als ongeschoold ar- N/JET voldoening constateert het pas uitgekomen verslag van de Dienst herbouw Middelburg over 1952, dat de Zeeuwse hoofdstad haar binnen stad teruggekregen heeft. Achteraf bezien is het jaar 1952 een van de be langrijkste uit de herhouwgeschiede nis van de zo zwaar getroffen ge meente. De binnenstad ziet er practisch weer gaaf uit. In een der voornaam ste straten de Lange Delft rest nog slechts één gat, dat naar verwach ting nog dit jaar zal wordn volge bouwd. Ook de Markt heeft weer ge heel gesloten straatwanden. Er zijn nog enkele gaten te dich ten in minder belangrijke straten, doch aan het einde van het verslag jaar waren hiervoor gegadigden ge vonden, zodat, onvoorziene omstan digheden voorbehouden in 1953 met het volledig dichten van alle straat- wanden in de binnenstad een begin zal kunnen worden gemaakt. De kaaien zijn of worden door éta- gebouw vrijwel geheel gesloten. In totaal waren, op het einde van 1952, 199 panden in Middelburg's stadskern herbouwd. Hiervan werden tijdens de bezetting 79 panden opge trokken en na de bevrijding 120. Met de in aanbouw zijnde panden stijgt het aantal gereedgekomen en in uit voering zijnde panden tot 214 stuks. De sanering van de Segeerstraat en de Lange Delft buiten beschouwing gelaten, was er voor rond 240 panden plaats in de nieuwe stadskern. Voor de oorlogsramp telde dezelfde kern een totaal van 456 panden. Dank zij deze sterke reductie, heeft men niet alleen royalere panden kun- pen ontwerpen, maar werd de her bouw heel wat bespoedigd. DE FINANCIERING Tn 1949 werd van overheidswege voor de herbouw van Middelburg f 831 000 verstrekt; in 1950 f 1.410.000, in 1951: f 904.000en in 1952 i 1.147,000. In de jaren 1949 en 1950 was de som van bijdrage en crediet gelijk aan de theoretische bouwsom. Bij de me thode van financiering, welke later is toegepast, was de som van bijdrage en aanvullende bijdrage, niet gelijk daaraan. Aannemende, dat de aanvullende bijdrage gemeenlijk 60 pet. van de theoretische bouwsom bedraagt en het aan bijdrage in te brengen be drag 15 pet., dan bedraagt het door de bouwers uit eigen middelen te fourneren of van derden te verkrijgen deel van de bouwsom 25 pet. Wan- peer we met deze percentages reke> Links de Kore Burg, die scho ner uit haar asse is verrezen Rechts een hoekje van de her bouwde Lange Delft ning houden wordt de vergelijking als volgt: 1949: f 831.966.34, 1950: f 1.410.503.19, 951: f 1,131.077.20 en 1952: *1.433.788.71. Men ziet dus dat het jaar 1952, naast het jaar 1950, het belangrijkste herbouwjaar is geweest, voroal als men in aanmerking neemt, dat in het laatstgenoemde bedrag niet zijn op genomen de bouwkosten van hotel ,De Burg" en van het pand van N.V. Vroom en Dreesmann. De totale bouwactiviteit van de 4 jaren van het bestaan van de dienst Herbouw Middelburg, kan gezien deze cijfers, zeker op 6 millioen gulden worden geraamd. Immers zijn de werkelijke herbouwkosten belangrijk hoger dan de door het Rijk goedgekeurde bouw kosten. DE SLAG IS GEWONNEN de personeelsbezetting van de Dienst aanzienlijk geringer is geworden. Eind 1952 waren er nog slechts drie tech nische en drie administratieve krach ten aan verbonden en sindsdien had verdere vermindering plaats. beider tewerk gesteld te worden, met alle gevolgen van dien. Want een ne gerarbeider in de mijnindustrie moet huisvesting zoeken in de negerwijk waar de woningen gewoonlijk zijn op getrokken uit platgeslagen benzine- blikken. Een ander gevolg van deze mijnarbeid is dat de „native" zijn ge zin in de kraal moet achterlaten, het geen weer een zedelijke verwildering met zich meebrengt. Zo grijpen de gevolgen van de apartheids-politiek van de blanken diep in het bestaan van het zwarte ras. Zo wordt ook op moedwillige wij ze het beschavingswerk van de mis sionaris teniet gedaan. Maar dit is helaas niet het enige gevolg. Want de inheemse die via de missie een hoger levenspeil wist te bereiken, heeft tegelijkertijd iets ver der door leren denken dan zijn nog onbeschaafde stamgenoot. Al denken de is hij tot de ontdekking gekomen dat de blanke regeerders de verwoes- ters zijn van zijn levensgeluk. Om dat hij wegens de apartheidspolitiek geen kans krijgt om van zijn leven iets moois te maken, ontstaat er wrok en zelfs haat jegens de blanke in het hart van de zwarte. De aartsbisschop van Durban merk te dan ook terecht op: ..Deze apart heidskruik gaat net zolang te water, tot zij breekt. God moge Zuid-Afrika helpen, wanneer zij breekt". HALVE KOERS VOOR DE VOLLE PRIJS Mijnheer de Redacteur, U zult het mij, naar ik hoop, niet kwalijk nemen, dat ik als leek over de wielersport spreek. Zondag ben ik naar Steenbergen geweest. Het was de eerste keer dat ik een „prof-koers'' zag en het is me niet tegengevallen. Volgende keer ga ik weer. Alleen heb ik me verwonderd over het feit, dat onze grote Wim van Est, voor afloop van de koers zijn fietsje aan de hand nam en het parcours verliet. En toen ik de reden hiervan hoorde, ben ik me nog meer gaan verwonderen. Van Est namelijk bleek er de brui aan ge geven te hebben, omdat hij, wegens zijn training voor Bordeaux-Parijs, het rijden van de volle 135 k.m. niet verantwoord achtte. Zoiets wordt dus door de heren ren- (anu»ljaApv) r\IT IS HOEK, dat louter uit bijna witte huizen lijkt te bestaan. Het is echter de zon, die het dorp aan de Braakman vriendelijk beschijnt. Het is daarom moeilijk het dak van de kiosk op de Markt precies in het hart van de foto, te zien, maar wie goed kijkt, ziet er ook een auto bus staan. De kerk en de molen zijn beter vindbaar. Links omhoog gaat de weg naar Terneuzen en rechts naar Phi lippine. Hoek is niet groot, maar het heeft kans een goede toe komst tegemoet te gaan, als straks de Braakman definitief cultuurgrond is enals de middenweg in deze buurt is aangelegd. Het opent voor deze gemeente gunstige pers pectieven. (Luchtfoto K.L.M.). ners als vanzelfsprekend beschouwd. Maar hoe zit dat nu eigenlijk? Worden zij betaald om zich te laten bezichtigen of om het publiek te laten genieten van een grote wielerstrijd? Als het eerste het geval is, waarom dan nog een wedstrijd georganiseerd? Men kan dan toch beter de Tour-de-Franceploeg in een afgeslo ten ruimte zetten en ze a raison van laat ik zeggen een gulden aan de kijklustigen tonen. En als de renners betaald worden om inderdaad de fietsen en te vechten om de overwinning, hoe is het dan mogelijk, dat een staken van de strijd zonder enige geldige reden ge tolereerd wordt? Graag zou ik van een deskundige daarover eens iets horen. Ik kan als on deskundig liefhebber er niet inkomen, dat een renner voor de volle prijs maar half werk doet. En zeker niet, wanneer hii als reden laat gelden, dat hij „anders zijn vorm voor BordeauxParijs zou schaden'. Dit laatste immers betekent niet meer of minder dan dat hij Steen bergen teleurstelt om elders zichzelf en anderen een teleurstelling te besparen. EEN SPORTLIEFHEBBER. NASCHRIFT. Om de zaak sportief te houden hebben wij na lezing van dit ingezonden stuk Wim van Est opgebeld en hem secuur het schrijven voorgele zen. Op de eerste plaats om bij de in zender met zijn gevraagde deskundige thuis te komen en op de tweede plaats om*Wim de kans te geven, zijn kijk op de gang van zaken kenbaar te maken. Wim van Est heeft vooropgesteld, dat de suggestie van „Ik stap maar af, want ik moet binnenkort ook Bordeaux-Parijs rijden" weliswaar heel duidelijk boven de hoofden van de toeschouwers galmde, maar tezelfdertijd op niets sloeg. Van Est heeft daarom later ook tegen deze be wering laten protesteren. Wat dan wel die reden is geweest van een voortijdig opgeven? Ge moet vooropstellen, dat van Est van alle renners in Europa dit seizog de meeste kilometers heeft „gemaakt* j En daar waren véél goede kilometaj tussen, daar zullen de wielerfan* hM met hun allen over eens zijn. Ook kwade, dat heeft van Est «erlijfc gezegd, in Steenbergen overviel hem in. eens dat gehele complex van moeilijk- I heden, dat het métier van wielrenner 10 zwaar maakt: De vermoeienissen vw vier koersen in de luttele voorgaand* J dagen, trainingstochten, valpartijen (ooï% in Steenbergen), en een opgelopen ver- i koudheid. Van Est verklaarde verder: „Ik kwam Zondag in Steenbergen aan start metdt bereidheid mijn kans tot het uiterste t» verdedigen, maar moest na tientalla kilometers wurgen en „afzien" en door al die omstandigheden vaststellen, dat H geen goede dag had. Dat was voor m? wellicht harder dan voor de toeschou wers, die me opeens uit het veld zage verdwijnen." J/ERSCHENEN zijn de memoires van de Belgische oud-minister Van Isacker en Marnix Gijsen, die jarenlang zijn kabinetschef was, schreef er een voorwoord bij. Een voorwoord, dat een geestige schets geeft van de verschillende soorten ministers, welke hij heeft gekend. Er zijn allerlei soorten ministers. Nourri dans le sérail, kan ik zonder vooringenomenheid getuigen over de grote diversiteit van ons politiek per soneel. Er zijn ministers die bij hun aantreden van oordeel zijn dat de mantel van Heracles op hun schou ders is gevallen en dat hun departe ment een Augiasstal is die nodig moet gereinigd worden. Na enkele woeste gestes, volgen zij gedwee de raad van hun administratieve omgeving. Er zijn er die hun taak ondernemen met een grein genie, die zich aan geen pre cedenten storen en die de administra tieve geplogenheden verafschuwen. Op korte tijd ontredderen zij de ma chine maar zij bereiken soms specta culaire resultaten en de pers houdt van hen. Er zijn ministers die her inneren aan die vadsige merovingi- sche vorsten, die in de handboeken voor geschiedenis rondrijden in ossen wagens met volle houten wielen. Zij leveren zich totaal over aan hun Tn het afgelopen jaar kwamen in de binnenstad 31 panden gereed; op 31 Decmber 1952 was een 16tal pan den in aanbouw. In deze aantallen is niet begrepen het aantal panden dat buiten de wallen van de sta'd gereed gekomen is, resp. in aanbouw was, Tot de vorenbedoelde 31 panden be horen enige kapitale gebouwen. Zo noemen we het pand van de N.V. Vroom en Dreesmann in de Lange Delft, het grootste zakenpand, dat na de verwoesting van Mei 1940 in de stadskern werd opgetrokken verder hotel „De Burg" en de kantoren van Drukkerij G. W. den Boer en van de Nederlandse Middenstandsbank. Beide laatstgenoemde panden zijn van bui tengewone betekenis voor de bepaling van het uiterlijk aanzien van de Markt. Nog opgemerkt dient te worden, dat het grote complex, dat, zonder herbouwfinanciering voor rekening van de R.K. Bejaardenzorg Walche ren aan de Lange Noordstraat en aan de Bachten Steene werd opgetrokken gereed kwam. Hierdoor werd een groot gat in de straatwanden ter plaatse gedicht. In de loop van 1952 kwamen 34 ge vallen van bouwrijpmaken van her bouwpercelen in behandeling. Voor dit werk werd f 18.000 besteedt. Een der belangrijkste taken van die Dienst, n.l. het voorbereiden en sti muleren van de herbouw der binnen stad, is thans vrijwel volbracht. Dit stemt blijdschap en ook wel tot enige opluchting enerzijds omdat thans ais vaststaand mag worden aangenomen, dat de slag om de her bouw van Middelburg is gewonnen en anderzijds omdat zulks tijdig is geschied. Thans moet nog alleen het geheel afgerond worden. Tenslotte meldt nog het verslag, dat tv;AT doen de moeders als de maand October ge- vorderd is en de ritselende bladerenval in het bleke herfstlicht daarbuiten het naderen van de winter aankondigt?Dan wordt de kleerkast eens nagekeken en een opsomming gemaakt van alles wat er voor het aanstaande winterseizoen aan nieuwe kleren nodig zal zijn. Mientje's man teltje „doet" het niet meer en Henk's jasje is ver versleten. Papa's winterjas is rafelig en haveloos en mama's oude mantel en enige jurken zijn hope loos uit de mode. Daar moet vernieuwing komen ,de garderobe moet worden aangevuld. Mama bepleit de nood wendigheid en papa schiet zwijgend in z'n vestjes zak en verstrekt de nodige contanten. Immers: van mode en kleding hebben mannen totaal geen ver stand, tenzij.,., van de prijs, die daaraan verbon den is f")F het mevrouwtje, hier bedoeld, de garderobe thuis had nagekeken en het pleidooi tot nood wendige aanvulling gewonnen had bij haar man, valt niet te zeggen, maar feit was dat zij vol aan dacht stond te neuzen voor de étalages van een groot confectie-magazijn. Daar stonden chique damesmantels en elegante japonnen ten toon gesteld: snoezige jongenspakjes en leuke meisjesjurken, moderne herenwinterjas sen en keurige costuums, met of zonder plusfours. Het mevrouwtje liet haar begerige blikken glijden over al die nouveauté's en deed in gedachten reeds haar keuze. Zo'n jas voor hem en zo'n mantel voor haar; dat voor de jongens en dat voor de meis jes en na nog even geneusd te hebben, zette het mevrouwtje zich in deftig postuur en trad, met iets hautains, op haar gezicht, de winkel binnen. Ze wierp een vluchtige blik op die afdelingen, waar zij wezen moest ,nam de lift en liet zich naar de kinderafdeling brengen. „Wat mag het zijn, dame?" klonk de vrien delijke stem van een beschaafd gezondblozend winkelmeisje, toen het mevrouwtje keurend en zoekend, langs de diverse kledingstukken liep. En de dame zei haar wensen. „Deze mantel voor mij, en deze jas voor mijn heer, deze pakjes voor de jongens en deze man teltjes en jurken voor de meisjes." Daar werd langdurig gepast en in de spiegel gekeken, nog eens gepast, en nog eens critisch ge keken. Het winkelmeisje vloeide over van welwillen de, beschaafde hulpzaamheid. Een dame die bij de firma zo'n order kwam bestellen, vereiste uiterste voorkomendheid en beleefde gedienstigheid. „Exquis, dame, deze mantel. O, hij zit u char mant. Hij verjeugdigt u en verhoogt uw elegance." „Wilt u alles maar inpakken, juffrouw", zei de dame met een koele eigendunkelijkheid. „Ik zal zien wat ik van deze zichtzending nodig heb." „U wilt het natuurlijk bezorgd hebben. Mag ik even uw adres noteren?" En de dame gaf haar adres op. ,,'t Komt in orde", zei het meisje vriendelijk. Met een hoffelijk knikje verdween de deftige mevrouw. „Parterre" zei ze tegen het liftmeisje, met een Hongaars-Frans accent op „terre" en gleed naar beneden.u P)E zichtzending aan jassen en mantels en jon- genspakjes en meisjesjurken was verzonden. Reeds vier, vijf dagen. En de dagen werden een week en groeide aan tot twee. Doch gedurende deze tijd had het mevrouwtje nog niets van zich laten horen. Geen kleding terug gestuurd en gqen kaartje geschreven, dat zij al of niet met de zichtzending accoord ging. „Je hebt het pakket toch op het goede adres bezorgd", informeerde de winkelchef aan de loop jongen. „Zeker, mijnheer. Mevrouw N., Korte Singel 10. Zoals het meisje heeft opgegeven." „U heeft mevrouw toch ook met de grootste voorkomendheid behandeld." zei de chef nadruk kelijk en streng tot het afdelingsmeisje. „Met de uiterste beleefdheid, meneer." „Nou, dan begrijp ik het niet. Laten we tot vanmiddag wachten, dan zal ik zo nodig even opbellen." De middag was reeds gedeeltelijk verstreken en noch was er taal of teken van de mevrouw binnengekomen. Daarom besloot de chef om op te bellen. Me vrouw had telefoon. Hij belde en wachtte. Hij belde nog eens en kreeg tenslotte een licht, bedeesd kinderstemmetje te horen. „Hallo", klonk het ijl en schuchter. „Zo, zusje, is mama thuis?" „Nee, mijnheer, mama is weg, naar het kledingmagazijn." „O, dan is het goed. Heeft mama keuze kun nen maken uit de zichtzending die wij haar toe zonden?" En na enige aarzeling zei het zusje met blijde stem: „O, ja, we mochten ons gisteren heel even in 't nieuw aankleden. Want de fotograaf kwam aan huis, weet u...." ambtenaren en varen er wel bij. 1 land ook. Er zijn ministers die doen dan goed spreken en die physische afkeer hebben van amte lijke papieren. Zij polijsten hun rede voeringen eindeloos en maken slechl mager gebruik van de elementen ii hun dienstoversten hun bezorgen. Zij weigeren olympisch zich door dl feiten te laten beinvloeden. In i» brieven die hun medewerkers hst voorleggen wijzigen zij „ik heb dl eer" en schrijven „ik heb het genot' gen" of vice versa naar gelang hui muts staat. Zo vestigen zij hun laait van literati. Er zijn wantrouwige ral nisters die elke brief welke de aanbrengt zelf willen openen en bt antwoorden en er zijn er die in volt betrouwen ignoreren wat rond M omgaat in de burelen. Er zijn mi ters-technici wier aantreden in s departement paniek verwekt bij 4 technici-ambtenaren. Die trachten t vlug mogelijk te ontdekken, welk i' technisch stokpaardje van de milt ter is, ze geven op dat punt toe» leven verder in vrede. En zijn ook ut nisters die technisch van toeten nol blazen weten en die eenvoudig UI gezond verstand gebruiken, tegen il pedanterie der technici. Het zijn irt1' stekende ministers. Er zijn er die d<* alsof ze slapen, maar die op het er tisch moment wakker schieten, zoi een kat die bij de haard gelegen, plot met een luie beweging, een roekelo® muis neerklauwt. Er zijn er die nen, dat zij, om karakter te hebt" een slecht karakter moeten ten ti spreiden en er zijn er die aan niemi (vooral niet aan politieke tegeiszi' ders) de maan kunnen weigeret'k-j wijl er toch maar één exemplaar* handen is. Er zijn er die lijden oif hun korte gestalte en er zijn vermetel menen dat ze, ook geest#| reuzen zijn omdat zij een tiental een'-' meters boven hun medemensen uitik ken. Er zijn er die het complex Caesar bezitten, hetgeen vervelen' voor hun omgeving, maar er zijn *1 meer die aan het complex van Hl" let lijden en dat is erg voor het Ut Beter een roekeloos minister dan f besluitloos minister. Er zijn welsp' kende ministers en er zijn sta» laars, chrysostome en spraakgeW kigen. Er zijn er die willen beten en die ieder als een vertrouwd VB"' behandelen. Er zijn er andere di'1^ nen zuur te moeten kijken en 00' I naakbaar zijn. Er zijn er die i~ mand luisteren en altijd prat®® zijn er andere die prachtig kunnen en zich nooit uitsp'tjjril zelfs niet over het weer of de'F.J Er zijn ministers die blijven J altijd terugkomen, er zijn er me®1 zoals de roos voorbijgaan, en *1 eenmaal bloeien. Slechte n"»15',! zijn er niet. Alleen onhandig' staat is tegen de zwakheid of 8e' aan statuur van een minister WÜ wassen. Hij herstelt het ever.w:C"' 1 zijn grijze, slappe ministers,maa- j zijn er geen oneerlijke. Er zijn O in kleine dingen toegeven aan drukking van hun vrienden ®aa(|; onze annalen is het nooit voor8'p men dat er een de belangen va Staat werkelijk heeft verraden, zijn er die bestendig door dete, worden belachelijk gemaakt, o t wille van kleinigheden zonder o er zijn er die door de pers wora 'jj gronde gericht, er zijn er rne' J door haar worden geignoreerd I is haast geen minister die de P®1;.', je ui r- zorgvuldig nagaat. Men moet n j maag bezitten en een dikke nu zonder veel last minister te zij j moet een philosoof zijn met ve,tj moedigheid en men moet het J van een historicus hebben om LI beurtenissen in hun juiste P1 te zien. 93e JA Uitgave Verschi Reigers nistratii redacte C. J. v. H. B. L V. M. voorurtl f 6.15, bestell.) Losse n Bureai Mej. A. die is aanj ster der AAN DE spreking v de Veiligl Regering ingrijpende kend gema nen meer geven. BIJ EEN gische pers en een vrac den te Sitt waarvan vi ONGEREG1 gen „Feder: volgens de broken in N verscheiden MEN MEEh verschijnen Westelijken voorstel tot Duitse kwes DE EREPR recteur H. aan de T. I September prof. ir. J. OP 31 AU Hilversum Radio-prijs derlandse uitgezonde Wilhelmin DE STAAT Korea, inge krachtig te te Panmoen September HET DEFI van het „O. plaats vinde middag is er nisten in he PERZIE hee en van prer duidelijk bli. hebben. Van wacht, dat d gezet, doch FRANKRIJK „normaal" t gas- en elee nog niet vlo geringsmaatr natie. P.T.T. normaal. DE 1.9 MILL einde 1949 e land leende, terugbetaald, men. Ons la millioen fra ORGANON i en 15 jaar week aanstel zij 20 uur o selijke huish wijze van pi Mj Weersver hedenavond Wisselend meeste plas perioden v« de Waddenl vrij krachti zwakke win West en N< ring in ten Vandaag: Maan op 20 op 5.44 uur.

de Stem | 1953 | | pagina 6