PASTOOR in „vacantie-arrest Vandaag eerste duels op de Qerlikon te ZURICH Rumoer in Perzië Preek op drempel De strijd om de wieier-wereldtitels ONNOEMELIJK GROOT CONCOURS OP ORLEANS Engeland spingt uit de band: de Ashes gewonnen Morgen komt uw geluks-soldaat Wat doet U met die DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 En dat gaat maar allemaal per motorfiets van vijf jaren oud K.J.B. houdt Dioc. Kampoelan Opzet uit de hand gelopen Nabetrachting op Paedagogische Week Verpleegstertje wacht en wacht en wacht.... f 5000.. GERINGE KANS OP SUCCES VOOR VAN VLIET, DERKSEN EN HYZELENDOORN Piet van Heusden kan mannetje staan in achtervolging Pikken Bruines St. Quentin werd Quevy A TN JAREN hadden we hem niet gezien en daar was hij dan weer om in „de schoot der familie" zoals dat heet, even op verhaal te komen: pastoor B. v. d. Heijden uit Breda. Indertijd hebben we hem de „Vijf Pastoors in één Toog" genoemd, omdat hij daarginds, in de buurt van Lyon, vijf parochies met negen kerkjes voor zijn rekening^ heeft. En gezien de heerlijke scheiding van Kerk en Staat moet hij dan nog zijn eigen groenten telen, zijn eigen kippen en konijnen fokken en al die andere dingen doen die een „kostwinner" moet uitvoeren om in het leven te kunnen blijven. Dit jaar spitte hij nog eigenhandig tien karren mest onder. duizend mensen, waarvan.... vier duizend kinderen, aangevoerd door 175 bussen. Ik had uit mijn parochies 45 kinderen meegebracht. HET ADRES. "TOT ZOVER de pastoor, die eigen lijk al op 12 Augustus zou terug keren naar zijn parochies. Maar de Franse stakingen hebben hem, zoals hij dat zelf noemt, „vacantie-arrest" gegeven. Geen trein voert hem terug en in zekere zin is dat nog een geluk. Want nu hebben onze lezers nog net gelegenheid, hem wat toe te stop pen. Vele kleintjes maken één flinke nieuwe motorfiets. De pastoor heeft een (lege) bankrekening bij Van Mierlo en Zn. te Breda. Is er iemand die hem wil gedenken, dan maar een gift (je) op giro 10608 van Van Mierlo Breda met vermelding: voor reke ning van Pastoor van der Heijden en de zaak komt in orde. Bovendien verblijft de pastoor nog ten huize van zijn ouders, Meidoornstraat 35 Breda. En wil men hem wat thuis sturen, dan is zijn Franse adres: Rev. P. B. van der Heijden, Saint Clrgues par Chid- rac, Puy de Dome, Frankrijk. Op Seters, 29 en 30 Aug. IVOOR het middel naar het doel". Dit is het motto, waaronder de leiders en leidsters van de K..JB. hun jaarlijks Koempoelan houden op het buitencentrum Seters, te Dorst bij Breda, Zaterdag 29 en Zondag 30 Augustus a.s. Het kamp staat onder algehele lei ding van commissaris J. de Beer. Kampaalmoezenier is de weleerw. heer A. Bakx. Zó enthousiast waren die rustige, doorgaans zo weinig ontvlambare En gelsen, toen de Engelse spelers voor het eerst sinds 1933 als overwin naar uit de finale van de Toetswed- strijd cricket Engeland-Australië kwa men. Honderden van de 30.000 toe schouwers, die de wedstrijd bijwoon den in de „Oval" te Londen, stormden het veld op, om de Engelse spelers op de schouders te nemen. Zelfs de „bob- bies" deden mee! Pastoor van der Heijden, zingende in de processie van zijn parochianen in het kasteelpark van Saint Cirgues. Vrouwen en kinderen trekken mee. Maar de mannen komen alleen bij.... de begrafenis! 1 Sjah wijkt uit via BAGDAD 2 Monarchistisch garnizoen van SJIRAS ontketent verzet tegen Mossadeq 3 Mossadeq wordt afgezet ISFAHAN 'laatste bolweck van de aanhang 4 van Mossadeq 5 Voormalige Brifse concessie 6 Centrum van de communistische TUDEH partij JJIJ IS TOEN, een paar jaar gele den, met 25 gulden naar Frankrijk teruggekeerd, resultaat van een vraag aan onze lezers, om die pastoor wat bij te springen in de nood. Want breed heeft hij het niet; één zijner parochiekerken ligt in puin en geen mens denkt er aan, er een dak op aan te brengen. Het gevolg? Wanneer er een parochiaan begraven moet wor den, kan het lijk de kerk niet in en op het patroonsfeest (Sint Jan) dan wordt de feestmis opgedragen in het lokaal van..., de brandweer. Daar kunnen de parochianen niet in, maar die zitten dan op platte banken bui ten, voor de deuren de preek wordt gehouden vanaf de drempel. 3 MISSEN 25K.M. Op deze kaart zijn de snel opeen volgende wijzigingen in het Perzi sche bewind aangegeven. Zoals be kend week de Sjah uit via Bagdad, terwijl de huidige minister-presi dent Zahedi zich met zijn volgelin gen in Azerbeidjan schuil hield. Het monarchistische garnizoen van Sjiras ontketende het verzet tegen Mossadeq, wat culmineerde in de val van Mossadeq. De laatste stad die de oud-premier trouw bleef was Isfahan. TN MIJN negen kerkjes is heel wat te doen, zegt de pastoor en ondanks alles moet hij nog glimlachen. Na- turulijk in allemaal Zonoags de Mis lezen, dat gaat niet. Ik neem dan Zondags om toerbeurt, drie Missen voor mijn rekening. Ze liggen 25 ki lometer uit mekaar en dat gaat maar allemaal per motorfiets. Nu is dat ding al vijf jaar oud en een nieuwe. die kost me 175.000 Franse francs, dat is 1750 gulden in Nederlands geld omgerekend. WEL KINDEBEN. NTU EENS iets over Clermont Fer- rand, het bisdom waar ik onder behoor. Het is, zegt pastoor van der Heijden, een praehtstreek, waar de godsdienst langzamerhand wat vaste voet gaat krijgen. Maar je moet nog altijd 20 kilometer afleggen om er gens katechismusles te gaan geven, omdat er in zo'n parochie niemand te vinden is, die me daarbij wil of kan assisteren. Ze hebben daar maar één godsdienstig doel: kerkelijk be graven te worden. Dan zie je de man nen, maar voor de rest zie je ze niet, zelfs met Pasen en met Kerstmis niet. In de Goede Week en op Palmzon dag vlamt de godsdienst eventjes op. Laatst, op het Eucharistisch Congres van het hele Bisdom waren er vijf' (Van onze onderwijsmedewerker) Y'ELKENS WEER wanneer wij de zaal betreden, waarin het Psycho logisch Instituut der R.K. Leergangen te Tilburg de Paedagogi sche Week organiseert, dit jaar was het de veertiende week, voelen wij ons trots op onze Katholieke Nederlandse onderwijswe reld, die in staat is tot zulk een groots initiatief. Hoe menig land kan ons deze rijkdom benijden: een keur van principiële, hoogst deskundige inleiders en een talrijk, veelzijdig samengesteld gehoor; een periodieke confrontatie van de practijk, die zo licht tot sleur vervalt, met de inspirerende bronnen der wetenschap; een culturele Benelux inzake sprekers en auditorium. DEZIELD van dit trotse gevoel heb- kenen, die niemand ten nutte was, ben wij ook dit jaar weer onze i tenzij de denkluie paedagoog. plaats gekozen tussen de aanwezigen, - VY/eet U, wat TJ met 5000 kunt doen? Natuurlijk weet II dat, maar het zou kunnen gebeuren, dat IJ a.s. Zon dagavond onverwacht zo'n meevaller tje krijgt toegestopt. Om te voorko men, dat U dan in 'n soort financiële overspanning naar uw haren grijpt, willen we U een paar adviezen aan de hand doen. Voor 5000 kunt U per boot of per vliegmachine een goeie oude kennis in Nieuw Zeeland gaan opzoeken. Als die ouwe kennis in Ca nada, Amerika of Australië woont kan het ook. U kunt een veestapel aan schaffen of de garderobe van Uw he le familie vernieuwen. In het uiterste geval kunt U zelfs meneer Boesman tweemaal vragen om een reisje per ballon, maar eer U daartoe gekomen bent, hebt U al tal van mogelijkhe den over het hoofd gezien. Hoe dan ook, U hebt nu enige idees, indien Wim Quint van de KRO mocht vertellen, dat U winnaar bent van een van de tien hoofdprijzen van de nieu we pleisteractie. Er zit weinig nieuws meer in Het lijdt practisch zelfs geen twijfel, dat U al een of meermalen ac tief deelnemer aan de actie bent. Want hoe zou het anders j.l. Zondag gebeuid kunnen zijn. dat er maar even 2.600.000 verpleegstertjes zijn gedistri bueerd? Ja. de KaUi. Nat. Bond voor EHBO heeft weei een deugdelijk be wijs gekregen van de sympathie die hij geniet. Het was immers zo, dat de uitdeling van de pleisters-plus-ver pleegstertjes gepaard ging met een (welbegrepen) collecte. Goed, het ver pleegstertje hebt U dus in uw porte- monnaie of in uw portefeuille. Maar daar bent U nog niet mee klaar, want het meisje kan haar eenzaamheid niet lang verduren. U weet wel. er wacht een soldaat op haar... REKENSOM LIij komt wel, hij komt niet... Na- n tuurlijk komt hij weL Met het zelfde vuur waarmee we j.l. Zondag op het verpleegstertje zijn afgestoven, hollen we komende Zondag naar de soldaat. Hij wordt U aangeboden door Nat. Kath. Thuisfront, dat echter ook weer voor de ontmoeting met U en ons en allemaal de collectebus gereed houdt. Kijk. het gaat hierom. Een klein rekensommetje maakt uit. dat er op iedere 100 soldaten gemiddeld 45 katholieken zijn. Dat betekent, dat iedere Nederlandse aalmoezenier de zorg heeft voor 60.000 zielen. Nu ken nen we de legendarische verhalen, die rond de leger-, vloot- en luchtmacht- aalmoezeniers zijn geweven en we durven aan de waarheid daarvan niet of nauwelijks te twijfelen. Maar dat neemt niet weg. dat het „parochie werk" van de aalmoezenier nu een maal, óók een basis moet hebben. Ie dere pastoor heeft een parochiehuis nodig en waar-om zou een aalmoeze nier het dan zonder Kath. Militair Tehuis moeten doen. TWEE FEITEN (Advertenties f~YVER alles wat de Kath. Militaire Tehuizen onze soldaten bieden, zouden kolommen en kolommen vol te schrijven zijn. Over al het andere werk van Thuisfront zijn weer andere kolommen vol te schrijven. Laten we ons beperken tot deze twee alleszeggende feitelijkheden: Katb. Thuisfront heeft reeds inillioe- nen besteed aan het zielzorgwerk voor onze kath. militairen, In de toekomst, de meest nabije toekomst zijn weer nieuwe millioenen nodig om het werk voort te zetten. Om lectuur aan te schatten, om film- en radiotoestellen te pakken te krijgen, om de militairen biljarts, gramofoons. gezelsciiapspslen, enz. te kunnen presenteren. Morgen kunt U Uw bijdrage in deze vredige veldslag leveren. Adopteer zo'n miniatuur soldaat. En als U die te pakken hebt. reserveer dan 'n klein beetje tijd om morgenavond te horen, of hij U, samen met het verpleegster tje, niet onmiddellijk voor Uw gulle gave beloont. Nogmaals, er zijn tien hoofdprijzen ter waarde van f 5000 en ook nog tien troostprijzen. En nou U! thans om ons te laten inlichten om- trent de diepte-psychologie en de bij-1 dragen daarvan tot de paedagogiek. I Het programma bracht ons drie Vlaamse inleiders en twee Nederlan ders, die allen met grote kennis van zaken gesproken hebben over de diepte-psychologische systemen, wel ke in deze tijd het ganse leven biolo geren. Sinds Sigmund Freud met de leer zijner psycho-analyse de psychologi sche wereld in beroering bracht, heeft zijn leer een populariteit verworven, die noch de leer, noch de wereld ten goede kwam. Romanciers boorden de ze nieuwe bron gretig aan en wat er ger was: de mens ging zich op deze leer beroepen ter rechtvaardiging van iedere zwakheid. Een tijdlang gold het zelfs als modern om abnormaal te zijn, aan complexen te lijden en zich te compenseren. Toen daarna Freuds leerlingen en tegenstanders, we noe men Adler, Künkel, Allers, Horney en vooral Jung, het oorspronkelijke systeem gingen variëren of gans op nieuw opbouwen, ontstond er weldra een onoverzichtelijke wanorde van stellingen en polemieken. De buitenwereld zou deze chaos kunnen passeren, wanneer niet de test, het psychologisch onderzoek of het consult van de psychiater onver mijdelijk deze geestelijke onrust had den verspreid. Het fenomeen van de beunhaas-psycholoog deed zijn intre de en nieuwe gevaren bedreigden de mens en in het bijzonder de opvoe ding. Wanneer men deze situatie over ziet, wekt het geen verwondering, dat het onderwerp van deze Paedago gische Week psychologisch was. De dieptepsychologie als keuze van de organisatoren was voorwaar geen misgreep, want geen moment langer kan de opvoeder een reële ontmoe ting met deze geesteswereld ontvluch ten. Dat deze confrontatie op weten schappelijk niveau werd opgezet, valt slechts toe te juichen, want inderdaad mag de toehoorder te Tilburg geen paedagogische receptenleer verwach ten. Dit zou een popularisering bete- UIT DE HAND GELOPEN NJOCHTANS spijt het ons, na drie inspannende en financieel kost bare dagen te moeten constateren, dat de uitwerking van het actuele studie object de organisatoren kennelijk uit de hand is gelopen. De kundige inlei dingen, ofschoon dit jaar reeds van zeven op vijf teruggebracht, veron derstelden een psychologische voor kennis bij de toehoorder, die niet meer geacht mag worden in het normale vlak van het gehoor te liggen. Een overstelpende vloed vaktermen en een scherpzinnige twist omtrent de be doelingen van enkele diepte-psycho logen maakten, dat de practische op voeder veeleer tot verwarring dan tot verhelderd inzicht werd gebracht. Het heeft geen zin voor deze gang van zaken een schuldige te zoeken, omdat deze er eenvoudig niet is. Deze week mag echter wel een vingerwij zing zijn. Namelijk in deze zin, dat de organisatoren, hetzij door meer gede tailleerde opdrachten aan de inlei ders, hetzij door combinatie van theo retische met practische inleiders, op nieuw zoeken naar direct contact met de noden van het gehoor. De ruime tijd, die ditmaal tot ieders genoegen voor debat was gereser veerd. bleek dan ook slecht benut, omdat het veelal ondoenlijk bleek op zulk hoog niveau de degen te krui sen. terwijl de trefpunten tussen in leiding en practijk onzichtbaar bleven. TELEURSTELLING \Y/IJ betreuren het, dat deze prach tige opzet dit jaar zovelen heeft teleurgesteld. Ofschoon ongetwijfeld toch ook veel vluchten geplukt wor den op onverwachte plaatsen. Maar mocht het mogelijk zijn, de volgende maal de inleidingen zodanig te kiezen, dat men althans ervaart, waar de contactpunten met het paedagogisch gebeuren naar voren springen, vele trouwe bezoekers van onze dierbare Paedagogische Weken zouden er dankbaar voor zjjn. (Van onze speciale verslaggever) ZURICH, Vrijdagavond. "yTOOR DE derde maal in een tijdsbestek van ongeveer 25 jaar orga niseert de Zwitserse Wielerbond de wereldkampioenschappen op weg en baan en een voortreffelijker gastheer dan voorzitter Senn kan men zich niet indenken. Als steeds heeft zijn organisatie de zaken tot in de puntjes geregeld en uit de getroffen voorbereidingen kan men concluderen, dat het de gasten uit talloze landen aan niets ontbreken zal. Om acht uur vanavond werden de UCI-congressisten en de pers in hotel St. Gothard voor een receptie ontvangen; zij was allerhartelijkst. Morgenochtend begint het UCI-congres, meestal een zeer saaie verga dering, waarover doorgaans weinig te vertellen valt. Des middags om twee uur vangen dan de eerste wedstrijden aan: sprints voor profs en amateurs, achtervolging voor amateurs en de eerste 100 kilometer-serie voor de stayers. in zijn nerveuse stemmingen te on derdrukken, zodat we uiteindelijk met hém dan nog een kans maken om het Harris moeilijk te maken. Niettemin zien we voorlopig de Brit dit jaar zegevieren. GEEN GROTE KWALI TEITEN. In Nederlandse kringen vraagt men zich natuurlijk in de allereerste plaats af, hoe onze vertegenwoordigers het zullen doen in dit tournooi op het Oerlikon-cement, dat velen nogal las tig ligt. zij het minder voor van Vliet en Derksen, die op deze baan „kind in huis" zijn. De belangrijkste en sterk ste tegenstander voor onze landgeno ten is de Engelsman Reg Harris. Nu moeten wij zeggen, dat Arie van Vliet op het ogenblik in uitstekende con ditie verkeert. Hij bewees dat onlangs nog door de Grand Prix van Kopen hagen in de wacht te slepen. Arie was tot nog toe echter in wereldtitel-wed- strijden nooit geheel zichzelf: krijt wit van de zenuwen kon men hem naar de start zien gaan en van „uit gekookt" rijden eerste vereiste in soortgelijke duels kreeg men niets te zien. Misschien gaat dat nu eens 'n keer beter?! Jan Derksen. onze tweede „troef" slaagt er meestal beter TN DE CATEGORIE der amateurs moeten de kansen op succes nog lager aangeslagen worden. Onze twee vertegenwoordigers. Jan Hijzelendoorn en Frans Hahn, zijn nu eenmaal niet te rangschikken onder sprinters met grote kwaliteiten, zoals de Fransen en Italianen die aan de start kunnen brengen. We zouden het al mooi vinden als onze twee het tot de halve finale konden brengen. Een figuur waarover op dit moment hier veel gesproken wordt is Piet van Heusden, de Amsterdammer, die vo rig jaar zo verrassend voor de dag kwam en de titel achtervolging bij de amateurs in de wacht sleepte. Heel erg veel heeft de jongeman uit de hoofdstad het voorbije jaar niet van zich doen spreken, hetgeen natuurlijk niet betekent, dat hij in het nummer waarop hij gespecialiseerd is: de poursuite, niet opnieuw een daverend succes zou weten te behalen. In ieder geval wordt daarop in stilte door alle hier aanwezige landgenoten gehoopt. BELG VERSCHUEREN FAVORIET. er DOONTJE komt om z'n loontje.... Op het roerige wereldtoneel is alle weken wat anders aan de knik ker. Deze week hebben ze de wenen de staatsman Mossadeq (die zijn haan reeds koning dacht te laten kraaien), alsmede de sultan van Ma rokko (waar ook geen verstandig woord mee te praten viel), in de kraag gevat en tot de orde geroepen. Daarbij zijn harde kokosnoten ge kraakt. Vergevingsgezind als wij zijn, ho pen wij maar, dat deze Mohammeda nen geen lichamelijk letsel zal ge schieden, al zouden ze zelf niet ge schroomd hebben een ander te be schadigen. Wel keur L" het goed. dat ze van hogerhand een schrijven ont vangen, alsdat ze bedankt zijn. Daar mee zijn dan eens te meer hoge bo men omgewaaid, of, als U het aan schouwelijk voorgesteld wil heb ben, voor de bijl gegaan. Dat alles is echter ver weg en wij gaan maar weer eens kijken naar dc duiven. Op 30 Augustus is er als besluit van het seizoen te land, een onnoemlijk groot nationaal concours met de pie pers op Orleans, gegeven door Til burg Vooruit. Alles zinkt hierbij in 't niet, zelfs St. Vincent is er, als ik het eens platweg mag zeggen, een bana nenschil bij. Twee magnifieke auto mobielen (Rolls Royce en Cadillac), fungeren als hoofdprijzen, één voor boven en één voor beneden de rivie ren. Zeer aan de schrale kant blijven de schattingen gewagen van een dikke twintig duizend duiven, zijn 't er meer dan is het ook goed, voelt U wel? De vogels worden Donderdagavond ingekorfd in alle centra. Nog dezelfde avond moeten ze bevracht worden en als snelgoed naar Roosendaal verbon den, waarvoor speciale labels beschik baar worden gesteld aan alle inkorf- centra. Ze moeten Vrijagmorgen uiterlijk 10 uur ln Roosendaal zijn ge arriveerd, alwaar de ploeg van Til burg Vooruit, tachtig man sterk, (de vrouwen niet meegeteld) ze zal op wachten ter verwerking. Maatregelen zijn genomen om leder kwantum dui ven, hoe groot ook, te kunnen ver werken, niet zozeer tot paté de foie gras, als wel met stempel en ringta'ng. Klokken moeten worden gesteld met de officiële N.P.O.-rol, zo niet stelt U zich bloot aan (onherroepe lijke) buitensluiting. Zodus vrienden, als ge op een eer lijke manier mee wilt spelen naar de auto of één der ontelbare andere schit terende poule- en ereprijzen, dan de puntjes op de i zetten. GEEN ST. QUENTIN. YY/EGENS de stakingen in 't land van Marianne werd er deze week geen St. Quentin gevlogen, doch Qué- vy. Het werd een lustig staartwind- vluchtje, dat vlot verliep met gerin ge verliezen al waren er hier en daar van die steenezels van duiven, die een halve dag moesten zoeken. Zoekplaatje: waar staat mijn kot? In de Bredase Bond was de uitslag als volgt: 1 P. Hagenaars, 2 J. Polling, 3 en 20 Gebr. Schuurmans, 4 M. Simons, 5 C. Vrins. 6 L. Valk, 7 C. Kwisthout, 8, 15 en 30 A. Verheijen, 9 Co van Tilburg, 10 F. van Gageldonk, 11 P. van Althuis, 12 J. Haagberg, 13 F. Vlemminx, 14 B. Verdaasdonk, 16 L. Lammerse, 17 Jac. Joosen, 18 en 24 K. Braun, 19 en 26 A. Simons, 21 L. Francken, 22 C. Hendrickx, 23 Jac. van Dongen, 25 E. van den Bogaard, 27 P. Vermeulen, 28 W. van de Vij ver, 29 L. Goderie, 31 A. Timmers, 32 H. van de Kerkhof, 33 J. Bilok, 34 J. Buuron, 35 G. van de Put, 36 L. Wen- nekes (hou je taai Leo); 37 J. C. Maas, 38 Jo Scheerhoorn, 39 P. van Noort, 40 P. Panis, enz. De fiets en de honderd pietermannen zijn voor Gebr. Schuurmans. De 25 k.g. voer plus de vijftig voor K. Braun. In Bergen op Zoom kwamen ze ook al boven de 1200 meter, alhier vlogen 951 duiven: 1 W. Videier, 2 Gebr. Hujjbregts, 3 L. Groffen, 4 Alf. Schuurbiers, 5 Adrianus Havermans, 6 Fr. Goossens, 7 Gebr. Buijs, 8 Adr. Verbiest, 9 J. Hellemans, 10 A. van Zundert, 11 P. Severijnen, 12 Gebr. Huijbregts, 13 F. Goossens en Co., 14 Th. Baks, 15 Jac. Weijten. Bij Willem Videier, een oude veteraan, die de strijd nooit opgeeft, was het zijn aan gewezen duif (tevens 2e getekende) duif, ge ziet Willem kijkt er niet onder door. Hij trekt er dan ook een aardig centje mee. L. Groffen brengt zijn eerstgetekende op de 3e plaats! De koppelsprint is voor Jac. Weyten. In „De Gevleugelde Vrienden" te Chaam was de uitslag als volgt: 1 Chr. Koks, 2 P. van Loon, 3 J. Olie slagers, 4 G. van Raak, 5 Jos. van Eil, 6 J. Coenraads, 7 P. van Loon, 8 P. van Opstal, 9 A. Geerts, 10 Chr. Koks. De serie is voor J. Olieslagers, die trouwens altijd een reuzen vlie genier geweest is, die serieus prijzen heeft verdiend in alle luchthavens van West-Europa. Uit Ulvenhout worden mij de vol gende berichten geseind: 1 J. van Rijen-Jochems, 2 en 10 Willem van den Bemt, 3 en 4 M. Heijblom, 5, 7 en 11 Jan Antonissen (is dat met de gevreesde soort van de Schuur, Jan?) 6 en 9 bakker Jan Frijters, 8 Frans Martens, enz. In de „Luchtbal" te Gilze winnen de Gebr. van den Braak (zijn dat jongens van Pietje? nou dan valt de appel niet ver van de boom!) vijf volle van de zes. Die jonge gastjes komen werkelijk formidabel aangespurt, Woutje is er niks bij! 1 Herman Se- verijn, 2 en 3 Krijn van Bijsterveldt, met soort van de 08 in optima forma, 4, 6, 8 enz. Gebr. van den Braak, 5 Harrie Aarts, 7 en 9 Jantje Dekkers, 10 Jos. van Roosendaal, enz. Uit Terheijden krijg ik altijd bericht van mijn vriend Giel: 1 L. Stroop, 2 W. van Wijk, 3 en 4 A. Razenberg, 5 Fr. van Gils, 6 Gebr. van Dun, deze personen maken zich nooit dik (als er eens een duif niet seffens binnen wil springen, enz., ge ziet dat zoiets op de duur beloond wordt); 7 C. Jans sen, 8 idem dezelfde; 9 J. Goossens, 10 M. Lodewiekus, enz. Vele dik gepoulde krawanten kwa men na de prijzen. Deze voetgangers hebben hun baas lelijk in de steek gelaten op Quévy, ze zullen het van Orleans beter af moeten geven, an ders konden ze wel eens gecondam- neerd worden voor de soep. De K.P.V. te Kaatsheuvel hield een vlucht met jonge (en oude) duiven vanuit Quievrain (tenzij dit een drukfout is van mijn correspondent en ze alhier ook Quévy hebben gevlo gen, het scheelt tenslotte maar een paar letters en ik weet dat die per soon zo nauw niet kijkt): 1 G. van Geel, 2, 25 26 enz. Jan van Heeswijk, 3 en 15 J. Muizelaar, 4 W. Bergmans, 5 en 22 Fr. van der Linden, 6 C. van de Ven, 7 en 16 P. Zijlmans, 8 W. van Heijst, 9 A. Couwenberg, 10 en 18 M. Voogd, 11 J. van Dongen, 12 Jac. Vloemans. 13 J. van der Linden, 14 C. van Wanrooy, 17 Harrie van Hei voort, 19 H. van Nieuwstadt, 20 A. Schrauwers, 21 Th. Ligtvoet, 23 J. van den Berg, 24 Jan Kippig, enz. enz. De tien eerste oude duiven waren van: 1 en 5 L. van Geel (dus een dubbele overwinning vandaag), 2 M. van Boxtel, 3A. Snoeren, 4 Fr. van den Assem, 6 M. van Wanrooy, 7 Jos. van Wanrooy, waarmee het in de familie blijft. 8 M. Brockx, 9 Gerrit van der Linden, 10 W. van de Ven, enz. In Dinteloord zat „De Luchtbode" op Quievrain: 1 J. Sulkers, 2 J. Ver hagen, 3 en 16 Piet Mangelaars (ram melt er nogal onder tegenwoordig), 4, 17 en 21 J. de Zwart, 5 en 24 P. de Jong. 6 en 7 enz. L. Hartman, 8 en 18 K. de Zwart, 20 23 C. de Geus, 10 25 P. Jansen, 11 A. J. Nieuwland, 12 14 J. Bierkens, 13 J. Kwist (zat dus niet in de kist), 15 27 G. Krebbekx, 19 Jac. Donkers, 22 enz. Geilings-van Est (hebben speciaal Bordeau-mannen zitten), voor hen was het dus nog te korte bij, enz. Tot slot Breskens in „Nog Sneller" gewestelijke vlucht Moeskroen (we gens de Franse stakingen), ter gele genheid van de Visserijdagen aldaar. 1 en 16 C. van der Walle te Sluis, de veteraan en kampioen met de duivin- nen, 2 en 17 J. van der Wegen te Groede, 3 en 14 P. de Meij te Cad- zand; 4 P. de Bock te Sluis; 5 J. Faas te Breskens; 6 P. van der Walle te Breskens; 7 en 9 O. de Meijer te Sluis (S.O.-rijwiel); 8 C. de Meijer te Sluis: 10 H. Allaert te Cadzand, 11 M. de Roo te Cadzand, 12 G. Coppens te Sluis, 13 J. Deuninck te Cadzand, 15 Ch. de Poorter te Slikgat. 18 Jac, Ris- seeuw te Breskens, 19 Jos. van de Wege te Nieuwvliet, 20 G. de Wever te Schoondijke, enz. Denkt allen aan Orleans van Zon dag 30 Augustus. Wat Pont St. Maxcen ce gegeven te Zundert betreft voor a.s. Zondag, ik wens die mannen van harte succes, doch vrees dat de moei lijkheden in Frankrijk nog niet op gelost zullen zijn, zodat het weer wel Quievrain of Quévy zal moeten wor den. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE. YY/AT HET stayersnummer betreft: hiervoor zijn onze wereldkampi oen Jan Pronk en Cor Bijster inge schreven. Vorig jaar behaalde Neder land voor de eerste maal sinds tien tallen jaren in dit nummer de titel door Jan Pronk. Ook Pronk heeft even als van Heusden nadien weinig van zich laten horen en het zou een wonder heten als hij nu tot eclatante dingen kwam. Cor Bijster kan goed fietsen, maar of hij in dit wereld-titel gevecht meer dan een „helpende" rol zal kunnen spelen, is zeer de vraag. Het ligt daarentegen voor de hand, dat de Belg Dolf Verschueren dit keer een ernstige gooi naar de regenboogtrui gaat doen; het zou ons althans verbazen als hij er niet in slaagde de titel op zijn naam te brengen. 2e PLAN-POSITIE? VO BEZIEN zou men kunnen con- cluderen, dat Nederland, jaren lang toonaangevend in de baannum- mers: sprint en achtervolging dit keer een tweede plan-positie in zal gaan nemen. Men moet er echter altijd weer opnieuw rekening mee houden, dat een wereldkampioenschap een zeer afwijkend wedstrijdelement be vat, weshalve verrassingen ook naar Nederlandse kant allerminst uitgesloten blijven. Zondag zullen wij 'Veten wie de nieuwe titelhouders zijn in de sprint voor beroepsrenners en amateurs. Maandagavond wordt de achtervol gingskampioen bekend zowel bij de profs als de liefhebbers, terwijl Woensdag de titelhouder bij de stayers uit de bus komt. En dan gaan we naar Lugano, waar Zaterdag, dat is dus 29 Augustus, de wegkampioen- schappen voor de amateurs verreden worden en daags daarop, Zondag 30 Aug., die voor de beroepsrenners. Daarover zullen wij later meer be richten.

de Stem | 1953 | | pagina 4