pagbla? DcStcin ONZE PUZZLE ind Een Meesterwerk is zoek Ned. Radio-Unie en de Prix d'Italia Wonderlijke Wereld YfRIGLEY RADIO-PROGRAMMA'S drie m )AG TWEEDE BLAD ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 DEZE WEEK IN HET BUITENLAND Perzische en andere Wespennesten. H-bom Boekenplank Redding Bevrijdt U LITURGISCHE KALENDER Nog eens: spreiding („The Missing Masterpiece") J raad (Arb.) ir Post aad is. .uwver- ge- Ujst- er van zijn ampen irnaast, nst van ngs de de op- e polsen ïing om te be- die op- umenten derd uit- inwilli- ;ijn. Men Staten ■zoek. zullen zo wethou- elle. resp. [keren in laats van herkozen Bouwman uur: Douane n Dijck, 7.30 de. ur: Suske en van de Mus- p de staande 8 uur: De April in Pa boden Jungle, ir: Tarzan de jia Theater. 8 sraadsvergade- :oncert op de „aecilia". uur: De dief De zonen van Tarzan en de Douane Boem J. v. d. Bergen ema van Dijck, r liefde; Om van de Mus- w, 2.30 uur: De ir: Verboden te ing bij Aug. de o: April in Pa- erboden Jungle. en 8 uur: Tar- lur: Opmars der pia Theater, 2.30 lookgebergte; .30 en 8 uur: De uur: De roep- ra: De zonen van >r: Tarzan en de inema van Dijck, Ien. ïen van de Mus- Openbare ing om 2 uur. uw, 8 uur: Ver- April in Pa- Verboden Jungle, uur: Tarzan de lympia Theater. 8 8 uur: De dief braDe zonen van kot: Tarzan en de T~)E THANS 74-JARIGE Mossadegh sprong negen jaar geleden op een vurig nationalistisch ros en galoppeerde met losse teugels de politieke arena binnen. Hij was ge kozen als lid van de Madjils voor de stad Teheran. Aanvankelijk bleef hij braaf rondjes draaien in het Perzische Parlement. Hij maak te zijn betrekkelijk kleine partij „Nationaal Front" inwendig zo sterk mogelijk. Daartoe won hij de vriendschap van Kasjani, de nu 80-jarige religieuse leider, en hij is daar wel bij gevaren. Op 27 April 1951 werd Mossadegh door de Sjah aangewezen als premier. Toen wer de arena van Teheran hem te klem. Hij kwam in het wereldnieuws. Dank zij nationalistische tendenzen in het gehele Midden-Oosten kon hij zijn ros de sporen geven. De nog in het eerste jaar van zijn premierschap doorgevoerde natio nalisatie van de Perzische olie, waardoor in hoofdzaak de Anglo- Tranian werd getroffen, schonk hem de kans in diezelfde nu oneindig wijd geworden politieke arene enor me stofwolken te doen opwaaien, waarvan de politieke wereld en Mossadegh zelf niet op de laatste plaats „tranen in de ogen kreeg". Marokko en Tunesië werden on rustig, de Soedan werd ongedurig en Egypte zag Naguib als een me teoor aan de subtropische hemel verschijnen. Het nationalisme was op gevaarlijke wijze ontwaakt, wakker geschud door het Mossa- deghse hoefgetrappel. Hoe lang zou het duren, zo vroeg het Westen zich met bezorgdheid af, aleer het tu mult oorverdovend zou worden en met kanongebulder zou moeten wor den overstemd? verscheidene mysterieuze godsdien stige stromingen, die het geheel voor een Westers oog vrij troebel maken. VOORAL IN MAROKKO Zit daar v de moeilijkheid. De Pasja van Marakesj heeft daar een handig en misschien zelfs wel een „eerlijk" gebruik van gemaakt door de Sul tan van zijn godsdienstig, leider schap te beroven en een „tegen- Imam" te benoemen. Voor Frank rijk werd het toen, naar ons idee, zo ongeveer een heksenketel. Blijk baar heeft Laniel daar anders over gedacht. Hij gaf opdracht de Sul tan met zijn twee zonen te „ver wijderen", hetgeen practisch bete kent: af te zetten en te verbannen! Hiermee heeft hij zich de (mach tige) steun van de Berbers verze kerd, maar op hetzelfde ogenblik de Arabische landen tegen zich in het harnas gejaagd. De waarschu wing van die landen aan de V.N. spreekt boekdelen en het feit, dat de vergrijsde Abd-el-Krim aan Parijs liet weten, dat hij alleen nog de helpende hand kan reiken, is ook veelzeggend. We mogen niet vergeten, dat voor de Arabische landen een „Heilige Oorlog" geen loos gezegde is en het wil ons voor komen, dat deze zeer gevaarlijke oorlog reeds aan de gang is. Waak zaamheid en verdraagzaamheid, be. grip en doortastendheid zijn mo menteel voor Parijs, Londen en Washington kostbare woorden, die weldra moeten worden omgezet in daden van zeer grote wijsheid. Of het kiezen van de zijde van de Pasja van de Marakesj van een dergelijke wijsheid getuigt, zal waarschijnlijk de nabije toekomst ons kunnen leren. MEN kent in grove trekken de ontwikkeling in Iran. De strijd tussen Mossadegh en de Sjah, die zijn premier ondanks alles toch vaak genoeg „om diens verdienste voor de natie" heeft geprezen, kwam met de maand dichter bij een hevige uitbarsting. De moord op generaal Razmara deed er geen goed aan. Mossadegh won het duel en bleef premier tot Juli 1952. Er waren bloedige onlusten en weer won Mossadegh door middel van een groot „reorganisatieplan" het pleit. De koude oorlog tussen Sjah en premier bleef duren, totdat in Februari 1953 de Sjah verklaarde te willen vertrekken. Een opge wonden volksmenigte heeft, naar men zegt, de vorst bewogen toch in het land te blijven. In Mei droeg de Sjah al zijn geërfde bezittingen aan de Staat over en in Juni werd een wetsontwerp ingediend, waar door de bevoegdheden van de Sjah zouden worden beknot. Vorige I maand eiste Mossadegh de ontbin ding yan het Parlement, daarna liet hij een voksstemming op touw zetten. Hij was al ver op de weg van een dictatuur. Met Kasjani had hij gebroken en alles bijeen kwam het vorige weekeinde, toen de Sjah „met een minimum aan bagage" naar Bagdad vertrok. Tevoren had hij in een decreet generaal Zahedi 1 tot premier benoemd. De rest van de Iraanse historie ligt ons allen nog vers in het geheugen. Mossadegh heeft zich met zijn nationalistisch ros geducht verga loppeerd. Zijn Minister van Bui tenlandse Zaken niet minder. Zij hebben gedacht, dat een half-com- munistische koers het volk aange naam en de schatkist wellicht tot voordeel zijn zou. Zij hebben niet gerekend met het ware nationalis me in Perzië, dat de Amerikanen en de Britten graag ziet vertrekken, maar dat voor geen enkele prijs de Sovjets wil zien binnenwandelen. Niet voor niets is de aan Sovjet- Rusland grenzende provincie Azer- beidsjan, bekend als „de meest ko ningsgezinde." Pas op het laatste nippertje moet Mossadegh hebben begrepen, dat er iets mis ging. Hij kondigde „strenge maatregelen" af tegen de extremis ten, die dan ook bij de jongste op stand der royalisten een afwach tende houding aannamen. Het was voor Mossadegh en de zijnen (voor- lopig?) te laat. Gelijk in Tunesië en in Marokko is het nationalisme in de grond vrij „zuiver" van ge halte en bovendien doordrenkt met ■.W.W.VVW.%VAV. Het het een Festival in Palermo TE BEGINNEN 1 OCTOBER a.s. wordt in het schone Palermo een festival gehouden bjj gelegenheid van de grote Internationale wedstrijd om de Prix d'Italia voor het meest origi nele radiowerk. Veertien landen nemen eraan deel, w.o. Nederland met zjjn Radio-Unie. De Prix d'Italia werd in 1948 te Capri voor het eerst uitgeloofd en het is thans voor de vijfde achtereen volgende maal, dat deze prijs toege kend gaat worden. Twee werken zul len worden beoordeeld: een muziek werk en een dramatisch-litterair werk speciaal voor de radio geschreven. Radio Italiana heeft daaraan nog een eigen prijs verbonden en de Italiaanse pers komt dan nog met een extra prijs voor de beste documentaire of radio reportage. De organisatie van het festijn te Palermo ligt in handen van de Azien- da Autonoma di Turismo voor Pa lermo en Monreale, gevestigd te Pa lermo. Deze is ervan uitgegaan, dat de „internationale artistieke atmos- pheer" gediend zal zijn met tal van gebeurtenissen op hoog cultureel en spectaculair niveau. 2IEZO, Rusland is dan „bij". heeft nu ook de H-bom, vernietigingsapparaat, waarbij atoombom maar een kinderspelletje is. De geleerden zullen nu weer iets moeten uitvinden, waarbij de H-bom maar een kinderspelletje is. Waarna met behulp van de nodige hersens en de nodige spionnen ook de Russen wel weer ,bjj" kunnen komen.En intussen zeggen bei de partijen, dat ze het verschrik kelijk vinden en dat ze niets liever zouden zien dan een verbod tot aan maak van middelen voor massa vernietiging. Maar, zo zeiden de Russen in de Uno, het zou een in breuk zijn op onze souvereiniteits- rechten, ais we neutrale waarne mers zouden toestaan rond te neu zen in onze atoominstallaties. Men moet ons maar op ons woord ge loven, als we zeggen, dat we geen I massavernietigingswapenen meer makenOp ons woord geloven! |Het is niet meer mogelijk in de huidige politiek. Te veel beloften werden gebroken, te veel handte keningen verloochend. Dat veroor zaakt een morele kettingreactie, welke overeenkomsten onmogelijk maakt, èn de vrede voortdurend bedreigt niet Ht bom' We Zegge" NIEUWE POSTOOORNBOEKEN Het Spectrum gaat maar door met het in de wereld sturen van goedko pe uitgaven. De uitgesproken katho lieke sector in deze serie draagt de naam Posthoornuitgaven. Daarin ver scheen in een herdruk van de mooie vertaling van Louis Bertrand „Augus- tinus", welke voor het eerst in 1929 het licht zag. Het is een boek, dat de vrucht is van een gedegen studie en een sierlijk stijlvermogen. Het leidt ons binnen in de wereld van Augus- tinus en laat ons zijn zielegang vol gen in al de boeiende fases, welke hem maakten tot de grote heilige, welke ook aan onze tijd nog veel te zeggen heeft. Verder verscheen ook als Post- hoornboek Marie Koenens „De Moe der", het bekende fijnzinnige verhaal, spelend in het welige Limburgse landschap. DE VLOEK VAN DE HEKS Lord Dunsany heeft in deze roman de sfeer van het romantische, myste- rieuse, sagenrijke Ierland goed ge- de stof troffen. In de gestalte van de hoofd persoon is de duldzame weemoed om het doordringen van de moderne tijd in het oude land met zijn weidse land schappen, waar het zo goed jagen is. Van de jacht is hij bezeten en hij mij mert er zó veel over, dat hij het de lezer wel eens moeilijk maakt hem geboeid te blijven volgen. „De heks" belichaamt het fanatiek verweer te gen de ontsluiting van het wilde moe ras-landschap en ze stijgt tot een sombere grootsheid. Haar zoon zoekt de dood in de vreemde bezetenheid van een heidens visioen. En aan het slot is er nog de weemoedige stem van de verteller, van het oude Ier land, dat tóch zal moeten zwichten voor de nieuwe tijd. (Uitgave Uni cum-reeks N.V., Service, Den Haag). Advertent!» (Advertentie) van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en. zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uit nemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88. X0V Zondag 23 Augustus. Groen. 13e Zondag na Pinksteren. 2e gebed H. Philippus Benitius. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. Maandag 24. Rood. H. Bartholo mew. Credo. Prefatie van de Aposte len. 's Bosch: Wit. Kerkwijding van de kathedraal. Credo. Gewone pre fatie. Dinsdag 25. 's Bosch: Rood. H, Bartholomew. 2e gebed H. Lodewijk. Credo. Prefatie van de Apostelen. Breda: Wit H. Lodewijk. 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze. Woensdag 26. Rood. H. Zephyri- nus (Pausmis). 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze. Prefatie van de Apos telen. 's Bosch: Wit. Mis van Kerk wijding. 2e gebed H. Zephyrinus. 3e van de H. Maagd; Concede. Credo. Gewone prefatie. Fr. in 's Bosch Rood H. Bartholomew. 2e gebed Z.Z. Timo- theus enz. 3e (in stille missen) H. Zephyrinus. Credo. Prefatie' van de Apostelen. Donderdag 27. Wit. H. Joseph Calasanctius. 's Bosch: 2e gebed oc taaf Kerkwijding. Credo. Fr. Wit. Zeven vreugden van Maria. 2e gebed H. Joseph Calasanctius. Sequentia. Credo. Prefatie van de H. Maagd. Vrijdag 28. Wit. H. Augustinus. 2e gebed H. Hermes. Credo, 's Bosch: 2e gebed octaaf Kerkwijding. 3e H. Hermes. Zaterdag 29. Rood. Onthoofding van St. Jan de Doper. 2e gebed H. Sabina. 's Bosch: 2e gebed octaaf Kerkwijding. 3e H. Sabina. Credo. JJET PRINS BERNHARD FONDS liet een uitvoeirg rapport over het orkestwezen in Nederland het licht zien. Ons bereikten daar van uittreksels via het ANP Het Brabants Orkest was nu echter zo vriendelijk ons het rapport zelf toe te sturen En in de begeleidende brief werd gezegd: „.Aangezien ons gebleken is dat dit rapport uit sluitend werd toegezonden aan de landelijke bladen en niet aan de provinciale pers, hebben wij het ge noegen U separaat een exemplaar hiervan toe te zenden." Merkwaardig: Dit rapport spreekt over cultuurspreiding en over het concertwezen in de Provincie. Het Prins Bernhard Fonds vond het echter niet nodig de provinciale pers daarvan op de hoogte te brengen. Is men er nog niet achter, dat zich ook in de journalistiek betekenisverschuivingen hebben voorgedaan, waarbij het accent zwaarder is komen te liggen op de provinciale pers? Het zal goed zijn, als men daar in het vervolg reke ning mee houdt. Horizontaal: 2 costuum; 4 hoofdbe dekking; 6 product van de maniok- boom; 8 feestkleding; 9 drank; 11 sein, teken; 12 koordvormig weefsel van goud- of zilverdraad; 14 grondsoort; 15 tegen; 17 grof wollen weefsel; 18 v°?r<?:.19 Hink, sterk; 21 voedsel; ei"!?111® van erkentelijkheid; 24 Plaatselijke verordening 25 geweven w' iL, dienstbode; 28 vogel; 30 ge laatskleur; 31 klein paard. V?rt'oaal: 1 vis; 2 familielid (schert- b,e"an}"tg); 3 oud, vervallenen wooM- Rgrf iIS' 4 barsen vet; 5 tel- ™°,rd-„ 6 deel van het gebit 7 tijd- JS- iiVhrnw g-: 10 bescheiden, ne derig, 11 herbergier 13 herkauwer; 14 verpakkingsmiddel; 16 boom; 20 brede beitel; 21 teken; 23 kluwentje; 24 loods; 26 eetlust; 27 lichaamsdeel; lichaamsdeel. Oplossing van vorige week. PLOEG KRAAI R I K E DOE V M ORK--I--LEA GAL--MET - ERG R - ORE - AAN - I ALM-SÏP-TIN M A P - - O - - O D A MA-TANGO - EI ANKER-AMPER DE MATROOS van gisteren be hoeft z(jn schoenen niet meer te riskeren. Er is een ander systeem om kinderen van de verdrinkings dood te redden. Athony Gemmell (Toontje Gammel zouden wij zeg- gen) geraakte even buiten de kust in moeilijkheden, juist toen er een helicopter passeerde. De piloot was toevallig goed bij de tijd, landde bijna op het water, viste daar de jongen uit en vloog er meteen mee naar een dokter. Nu gaat het met iedereen weer goed. Kuiken i/'XP VERSY van de heer Perking- son in Ontario heeft verbazing gezaaid met haar laatste zwem kui kens. De kleine beestjes zijn wel geel, maar dragen een rood petje met daarop hamer en sikkel. Ze vertonen ook duidelijke communis tische sympathieën, hetgeen blijkt uit het straffe marstempo, dat de kuikens onder het zingen van be denkelijke strijdliederen, aanhouden. De eigenaar vermoedt, dat hij Russische eieren onder zijn kip Versy heeft gelegd. Vakman VEN FRAAI staaltje van vak- kennis leverde een dezer da gen de heer Brown, vertegen woordiger van Slipper en Co. in Borstels. Brown had laat in de avond met zijn monstercollecte onder de arm door een duister straatje en werd aangehouden door een man, die voorstelde hem zijn geld of zijn leven te schenken. De heer Brown haalde glimlachend zijn koffertje te voorschijn, demonstreerde vaardig pratend, de collectie borstels en doordrong de straatrover zo van hun kwaliteit, dat de man zijn hele vborraad kocht. Dienst MEVROUW KARP uit de Ameri- kaanse staat California was op de duur goede maatjes geworden met een Vlaamse gaai. Na verloop van tijd was de vogel zo tam ge worden, dat hij drie maal daags zijn maaltje kwam halen bij mevrouw. Gisteren kwam ze weer in de tuin om de vogel wat etensresten te brengen. Toen deze dodelijk ver ontrust en luid kwetterend opvloog kon mevrouw er geen wijs meer uit. De Vlaamse gaai bleef echter waar schuwende geluiden uitstoten. Me vrouw Karp keek eens rond en ontdekte juist op tijd de ratelslang aan haar voeten. Met -een schop kon ze het beest doden. De vogel kreeg een extra-hapje. Vertrouwen T")E HEER FILIPPO SODARO, die eens in Sicilië woonde, maar thans Amerikaan is, heeft in alle welstand zijn 103e verjaardag ge vierd. De krasse baas weet nog van geen ophouden, want hij heeft voor speld, dat h(j de 112 haalt. Een t koud kunstje, meent Sodaro. Veel groene groente, veel gehakt en spaghetti, een stevig pijpje en een behoorlijke pruim, dan kom je al vast royaal aan de honderd. Het is dan alleen nog zaak je jaartjes vol te maken. Opa Sodaro meent, dat je op die manier wel 500 jaar kunt worden. Narriman r\E EGYPTISCHE regering heeft het verzoek van ex-koningin Narriman om een toelage afgewe zen, omdat ex-koning Faroek een volledige bruidschat van 10.000 Egyptische ponden (100.000 gulden' betaalde en het huwelijkscontract geen extra-toelage beloofde, aldus heeft een Egyptische regerings woordvoerder te Cairo meegedeeld. Narriman zal echter wel haar gar derobe die in verscheidene paleizen in Cairo en Alexandrië was achter- gebleven toen het koninklijk paar in ballingschap ging, terugkrijgen. De 19-jarige ex-koningin had de regering om een maandelijkse toe lage gevraagd, aangezien haar fi nanciële positie een .dergelijke bij stand noodzakelijk maakt." Wij vinden dit verbazend onsym pathiek van juffrouw Narriman. Lucht (~"E ZULT het weer niet geloven maar dit is een stuk onver valste Perzische lucht. De heer Mossadegh, die ge wellicht kent als een man met opmerkelijk wei nig levensvreugde, had de ge woonte tegen dit speciale stukje hemel aan te kijken en dan „Wel, wel" te zeggen of in tranen uit te barsten. I 'l Vis JN Denemarken is 't voortaan verboden aquariums of vis kommen in café's neer te zet ten. Deze maatregel is een ge volg van het feit, dat veel stamgasten de gewoonte had den een borrel leeg te gieten in het aquarium en dan met grote belangstelling de gedra gingen van de vissen volgden. Gevaar AUTOMOBILISTEN in het verr* Nevada spraken er hun be vreemding over uit, dat bepaalde weggedeelten overvloedig van bor den met het opschrift „Gevaar" wa ren voorzien, terwijl dat nergens op sloeg. De weg liep keurig recht door. De politie heeft de zaak ht onderzoek genomen en is daar nu mee klaar. Jongetjes uit de buurt hadden de borden uit een opslag plaats gehaald en ze secuur opge steld, opdat het verkeer hen niet zo zeer zou hinderen bij het voetbal spel op de rijweg. ZONDAG 23 AUGUSTUS 1953. HILVERSUM I 402 METER. NCRV: 8.00 Nws en weerber.; 8.15 Gram.; 8.30 Morgenwijding; 9.15 Geestelijke liederen; KRO: 9.30 Nws; 9.45 Gram.; 9.55 Hoog mis; 11.30 Gram.; 11.40 Viool, altviool en cello; 12.10 Gram.; 12.15 Idem; 12.40 Lichte muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en katholiek nws; 13.10 Gram.; 13.40 Boekbespr.; 13.55 Gram.; 14.30 Streuvels, zoals ik hem kencauserie; 14.50 Gram.; 15.15 Idem; 15.40 Orkestconcert; 16.05 Gram.; 16.10 Katholiek Thuisfront overall; 16.15 Wereldkampioenschappen wielrennen; 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Ned. Herv. Kerkd.; 18.00 Zangdienst; 18.45 Pastorale rubriek; 19.00 Gram.; 19.30 Elia, mijn God is de Heere, causerie. KRO: 19.45 Nws; 20.00 Twee vliegen in één klap 20.25 De gewone man; 20.30 Amusements muziek; 21.10 Nodeloos avontuur, hoor spel; 22.05 Twee vliegen in één klap; 22.25 Act.; 22.35 Gram.; 22.45 Avondgebed en lit. kalender; 23.00 Nws; 23.1524.00 Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM II 298 METER. VARA: 8.00 Nws, weerber. en postduivenber.; 8.20 Gram.; 8.30 Voor het platteland; 8.40 Vocaal Dubbelkwartet8.55 Postduivenber. 9.00 Langs ongebaande wegen, causerie; 9.10 Gram, met comm.; 9.45 Geestelijk leven, causerie; VPRO: 10.00 Voordr. met muz.; IKOR: 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst AVRO: 12.00 Postduivenber. en amuse mentsmuziek; 12.35 Even afrekenen, he ren!; 12.45 Surinaamse volksmuziek; 13.00 Nws; 13.05 Meded.; 13.10 Gram.; 13.30 Metropole-orkest; 14.00 Boekbespreking; 14.20 Omroeporkest en soliste; 15.20 To neelbeschouwing; 15.35 Gram.; 16.00 Dansmuziek; 16.30 Sportrevue; VPRO: 17.00 Vrijz. Protestanten uit alle landen in Genève bijeen. VARA: 17.30 Voor de jeugd; 17.50 Sportjournaal; 18.15 Nws en sportuitslagen; 18.30 Lichte muziek; 18.45 Discussie; 19.15 Gram.; 19.50 Wereld kampioenschappen wielrennen. AVRO 20.00 Nws; 20.05 Muziekshow; 21.05 Ca baret (intermezzo: Hé, zijn die ge trouwd?); 21.35 Lichte muz.; 22.00 Caus.; 22.10 Gram.; 22.30 Gevar. muziek; 23.00 Nws; 23.15 Rep. of gram.; 23.2524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 METER. 12.00 Beiaard - concert; 12.25 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Lichte muz.; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Operaconcert 14.30, 15.00, 15.30 en 16.15 Gram.; 16.45 Lichte muziek; 17.45 en 17.55 Gram.; 18.30 Godsd. halfuur; 19.00 Nws; 19.30 Gram.; 20.00 Les amours des Dieux, Jean-Joseph Mouret; 22.00 Nws; 22.15 Dansmuziek; 23.00 Nws; 23.0524.00 Verzoekprogram. BRUSSEL 484 METER. 12.10 Gram.; 13.00 N\frs; 13.10 Verzoekprogramma; 14.30 15.00 en 16.00 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.25 Voor de soldaten; 18.00 Lichte muziek; 19.00 Kath. uitzending; 19.45 Nws; 20.00 Gevar. programma; 21.00 Symph. jazzmuziek; 22.00 Nws; 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nws; 23.00 Jazzmu ziek; 23.55 Nws. MAANDAG 24 AUGUSTUS 1953. HILVERSUM I 402 METER. NCRV: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws en weerber.; 8.15 Gram.; 8.18 Gewijde muz.; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.10 Idem; 10.30 Morgendienst: 11.00 Gram.; 11.30 Licht programma; 12.25 Voor de boeren; 12.30 Land- en tuinb.- meded.; 12.33 Orgelconcert; 12.59 Klok gelui; 13.00 Nws: 13.15 Mandoline-orkest; 13.45 Gram.; 14.00 Voor de kinderen; i4.30 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram. 15.30 Sopraan, alt, fluit en clavecimbel; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Viool en cello; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Gram.; 17.45 Regeringsuitzending: Dr. J. H. Wester man: Het landschap in de Ned. Antillen; 18.00 Politie Muziekkorps; 18.20 Gram.; Sopranen en piano; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram.; 20.50 Varkens hebben vleu gels, hoorspel; 21.45 Koor en orgel; 22.05 Rondetafelgesprek; 22.20 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 METER. AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 8.00 Gram.; 8.15 Gram 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Koor en orgel; 9.30 Voor de huisvr.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 11.00 Voordracht; 11.15 Kamerorkest en solist; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinb.- meded.; 12.33 In het Spionnetje: 12.38 Pianoduo; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.30 Zigeunermuziek; 14.00 Wat gaat er om in de wereld?, causerie; 14.20 Gram.; 14.30 Voordr.; 14.45 pianorecital: 15.15 Voor de vrouw; 16.15 Gram.; 17.45 Voor de padvinders; 18.00 Nws: 18.15 Lichte muz.; 18.35 Amusementsmuziek; 19.10 Rep. of gram.: 19.20 Voordracht: 19.35 Hammondorgelspel; 20.00 Nws; 20.05 Bayreuther Festspiele: „Siegfried", opera (acte I en II). Intermezzo: Voordracht; 22.50 Wereldkampioenschappen wielren nen; 23.00 Nws; 23.1524.00 Gram. BRUSSEL 324 METER. 11.45 Voor dracht; 12.30 Weerber.; 12.34 Voor de landbouwers; 12.42 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Pianospel; 13.30 Gram.; 13.45 Piano spel; 14.00 Gram.; 15.00 Voor de zieken: 16.00 en 16.50 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Gram.; 18.25 Fin. kroniek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Sport; 19.45 G*am.; 20.20 Fi garo's Hochzeit, opera (om 21.10 Sport; om 22.00 Nws; om 23.05 Nws);; 23.50 Sluiting. 18.40 Beiaardconcert^i9.00 Nws en weer ber.; 19.10 Gram.; ^3. BRUSSEL 484 METER. 12.10 Omr.- orkest; 13.00 Nws; 13.20, 14.00, 14.50 en 15.00 Gram.; 16.00' Lichte muziek; 17.00 Nws; 17.20 Gram.; 18.00 Voor de solda ten; 19.0 Gram.; 19.45 Nws; 20.20 Symph. jazzmuziek22.00 Nws; 22.10 Lichte mu- .30 Causerie; 19.451 ziek; 22.50 Nws. HILAIRE BELLOC (3) dit tot onsterfelijkheid geboren werk. „De dankbaarheid", zei Bourrot, toen hij een ogenblik ophield en de Kwast als een sabel hief om de vrouw die hem geinspireerd had, te „roeten, „de dankbaarheid zal eeuwig zijn en die Engelsen Lord waardig; maar de haat zal nog eeuwiger zijn." uan begon hij weer in wilde ijver tc werken en La Möme bewaarde zijn woorden als schatten, die even on sterfelijk zouden zijn als het doek zelf. Nu het uur van de afspraak na derde, stond hij het doek op een af stand te bekijken. Het was af en hij zag, dat het zeer goed was (of zoals sommigen zouden zeggen: zeer slecht) Hij zei tot zijn vriendin: Ik zal het de Ame Bourgeoise noemen en aldus (en hij verhief zijn stem, die trilde van toorn en verontwaardiging) de misdaad vereeuwigen in een doek dat mijn weldoener een duizendvou: dige vergoeding zal geven. Het werk is gedaan. In verrukking zaten ze ernaar te kijken, hij op de stoel, die nog in elkaar hing en zij op het tabouretje. Zo wachtten ze op de komst van den Engelsen lord, die verbijsterd zou staan en van zijn vriend. In grootte was het meesterwerk (want zo zou het later altijd genoemd worden) volgens de laatste mode een voet breed en 18 inches hoog. 1) Hij zette het in een losse lijst om de schoonheid ervan beter te doen uit komen. In een hoek was een soort starend mensenoog, daaronder, kris kras over het doek, een aantal banden van rood vermiljoen, maar met een hoek daarop een andere reeks ban den. die fel geel waren. Daaronder een zeer onheilspellend paars veld en helemaal beneden iets dat een tropi sche vrucht kon zijn of een half op geblazen ballon en dit was zacht grijs. Het was na een lange adoratie van het voltooide werk, dat Bourret, twee maal achtereen, mompelde: „L'Ame Bourgeoise" en hij zette zijn tanden opeen als in toorn, hoewel zijn ogen straalden van trots. „Inderdaad", zei de Aanbidster, en Dus 30 c.M. breed en 45 hoog. Vert. Bourgeoise'b^ ..L'Ame Dan kwam de verwachte klop op de deur en dan volgde de plechtige aanbieding met conventionele woor den van weerskanten en diepe en verheugde strijkages van Delgairnen zelfs van den volkomen verbijsterden Sir John Pailey, K.C., M.P. en voor zover ik weet O.B.E. „Het moet eerst drogen', zei de meester na al die formaliteiten. „Dan moet het gevernist worden. Ik' zal het met eigen handen naar uw hotel brengen en dan is het van u." Te zijner tijd bracht de Schepper, stralend van zelfvoldoening, het schil derij aan zijn weldoener. Triomfan telijk kwam hij bij de Aanbidster terug. „Ik heb het hem ten geschenke ge geven!" zei hij. Zij antwoordde: „Wij zullen nooit zijn naam vergeten!" En dan voegde ze er peinzend aan toe: „Wat is zijn naam?" „Ik heb om zijn kaartje gevraagd", antwoordde het Genie. „Maar hij had er geen. Het schijnt, dat die eiland bewoners er geen op na houden. Maar hij zei me, dat zijn naam de la Garne was." „Maar dat is toch een Franse naam?" opperde de Aanbidster be scheiden. ..AUe oude families in Engeland hebben Franse namen." gaf haar ge liefde trots ten antwoord. Het is een lord. Dus hij heeft natuurlijk een Franse naam. Zijn adres heb ik niet gevraagd. Ik dacht, dat ik hem daar mee onaangenaam zou zijn." Pein zend ging hij voort: „Het was mijn meesterwerk. Zal ik het ooit evena ren? Nooit! Heb ik er spijt van? He lemaal niet. Door zijn goede daad heeft hij de wereld verrijkt." En de Aanbidster was het daar ten volle mee eens. Zo zat de Heer Delgairn opgeknapt met iets, dat hem erg raar voor kwam, maar dat hij toch niet wilde achterlaten dat zou hij min heb ben gevonden. En ten slotte herin nerde het hem aan een gelukkig en prettig uur. Zo kwam het, dat, enkele weken later, het meesterwerk, de „Ame Bourgeoise" in North Merton House arriveerde. Het moest opge hangen worden, maar eigenlijk wist Delgairn niet goed. wat hij er mee moest aanvangen. Hij wist zelfs niet, hoe hij het houden moest. Het was in een effen witte lijst en je kon ner gens aan merken of het in de lengte of in de breedte moest hangen, noch ook of het beroemde Oog (was dat het oog van Gods gerechtigheid of een oog van bourgeois hebzucht, of was het zo maar een oog?) moest dreigen van uit de linkerbovenhoek (als het in de lengte hing) of dat het van beneden naar boven moest kijken (als je het dwars hing). Hij kon niet tot een conclusie komen. Hij hing het in de lengte en omdat hij met het geval verlegen was,' hing hij het in een donkere hoek van de biljartkamer, waar een scherm naast de deur er schaduw op wierp en waar niemand er last van had. Daar wacht te het op de dag van zijn roem. HOOFDSTUK TWEE. Een jaar ging voorbij over North Merton en over de rest van de we reld. De ongelukkige invalide erfge naam had het feest van zijn meerder jarigheid gevierd en zijn vader had het feest maar hol en leeg gevonden. De jongere zoon zou binnenkort van school komen. John Delgairn bleef hoe langer hoe meer op zichzelf en zoals invaliden en eenzamen vaak dóen, hij wijdde zich alleen aan zijn liefhebberij. Hij ontwikkelde zijn ver wonderlijk talent voor reproductie, maar hij deed het in alle stilte. Bij toeval had hij zelf dat talent ontdekt. Eens, toen hij een schets wil de maken van een groep olmen, die hij van uit zijn venster aan de park zijde kon zien, schoot het hem te bin nen, dat Harding een potloodschets van die bomen had gemaakt en hij dacht eraan, dat hij daar veel van zou kunnen leren. Harding had, daar in huis, een eeuw tevoren, les gegeven aan de grootmoeder van zijn vader en als hij de portefeuille opzocht, zou hij zeker iets kunnen vinden, dat hem zou kunnen helpen. Hij vond inder daad een schets en tekende die met buitengewone nauwkeurigheid na, zelfs de toets van den Meester maakte hij zich eigen en daar lag het evenbeeld van de oorspronkelijke te kening en hij was er zelf verwonderd over, hoe zeer beide gelijk waren. Hij vond het zo merkwaardig, dat hij een lege lijst ging zoeken om na te gaan of, als ze allebei ingelijst waren, het effect nog hetzelfde zou zijn. Intussen zette hij de originele tekening van Harding tegen een sta pel boeken en zijn eigen tekening er naast, als tweelingen. Hij zocht een poosje onder de lijsten in een kast in een aangrenzende kamer. En het duurde even, eer hij een geschikte lijst vond. Toen hij er een had en te rugkwam in de kamer, waar hij had zitten tekenen en toen daar op enige afstand de twee potloodtekeningen zag, gaf het hem een schok, te zien, dat op die afstand, hij zelf niet kon zien, wat het origineel van Harding was en wat zijn eigen tekening. Nu was hij tamelijk bijziend, zoals de meeste copiisten. Maar het was ver bazend. Natuurlijk kon hij, toen hij dichterbij was. de twee wei uit el kaar kennen door de ouderdom van het papier, maar het geval maakte een diepe indruk op hem. Hij had nu een bezigheid gevonden, die zijn een zaam leven vullen zou. Hij zou vol komen gelijke copieën van verschil lende dingen maken, alleen maar om een volkomen gaafheid en nauwkeu righeid in de reproductie te bereiken. Hij wist wel, dat het in deze tijd van fotografie en mechanische reproduc tie geen practische waarde zou heb ben, en het hem geen reputatie zou verschaffen, maar daar gaf hij ook niets om. Al wat hij verlangde, was iets, dat hem zou verstrooien en zijn gedachten zou vullen. Met opzet koos hij de meest verschillende modellen en hij koos ze, evenzeer met opzet, zonder op schoonheid of op enige andere kwaliteit te letten: het enige, wat hem bij die keus leidde, was de moeilijkheid, het origineel na te maken. Hij begon met een oude verschoten waterverftekening van North Merton House, zoals het twee generaties te rug was; een klein tekeningetje, dat geen waarde had dan alleen voor de familie. Hij nam het van de muur van de leskamer, waar het hing. stelde het voor hem op en bestu deerde zijn werk. Hij was er een volle week mee bezig en het nam hem zo volkomen in beslag hij vond zijn succes zo merkwaardig dat hij het niet in de steek kon laten, maar dag aan dag en uur na uur aan zijn vreemde taak werkte. Alleen onderbrak hij twee keer zijn werk voor een bezoek aan Londen om bepaalde materialen te krijgen, die het succes vol'romen zouden maken. De oude waterverftekening was op papier met een vossenmerk: het eenvoudige vergulde lijstje was verschoten en een beetje beschadigd; hier en daar zag je vuile witte vlekjes. (Wordt vervolgd>

de Stem | 1953 | | pagina 3