Koningi in en bezocht Geertruidenberg W aal wij k Plan van drs van Dijt verworpen KLOMPEGEUL op SCHÖUWËN- DUIYELAND gedicht Castella-Vaatwas Langstraters juichten de Landsvrouwe toe Z.-VLAANDEREN W alcheren Demonstratie stoppelwerk tuigen te Schoondijke Zuid-Beüeland ie Slem annonceert moetzich sterk voelen' De factor Mode Kleinste komt vandaag dicht blinkender vaat en zachtere handen! 2 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 2 PROF. Dr J. DE QUAY OPENDE DE „SLEM" Tot Dinsdag tijd voor nieuwe voorstellen Ketel van 10.000 kilo ontploft Doktersdienst Dienst dierenartsen TERNEUZEN HULST ZANGUITVOERING IN NIEUW HULST VLISSINGEN Het nieuwe college van B. en W. Honderden boeren zagen tientallen machines aan 't werk Bemoedigend werk aan de mïllioenenringdijk Nieuwe overwinning op het stromende water A.B. m.s. Molenplaat GOES Krijgt Goes weer drie wethouders AGENDA HEDEN MORGEN MAANDAG (Van onze redacteur). TTOE MISTROOSTIG Vrijdagmorgen het vlak- ke Langstraatse land ook lag onder de lood-grijze regenhemel, hoe mistroostig zich ook de bevolking voelde nu juist op deze dag de vlaggen nat en slap moesten neerhangen, bevol king en streek fleurden op toen met H. M. Ko ningin Juliana de zon door de wolken brak. Juichend heeft de bevolking haar Koningin be- I^LRGEMEEESTERS van alle kant uit Brabant en zelfs daarbuiten, hoofd bestuur en dagelijks bestuur, sub-comité's, de deelnemende schoen- en lederfabrikanten waren in de morgen in het restaurant-paviljoen bijeengeko men voor de officiële opening, die werd verricht door Prof. Dr. J. de Quay, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. groet, in Geertruidenberg, in Waalwijk en in al de dorpen daartussen gelegen, waar de mensen in dichte rijen langs de te volgen route waren saamgestroomd. De Langstraat beleefde een vor stelijke dag en nam de nu en dan striemende regenvlagen voor lief. Vorstelijker inzet had zich Waalwijk, waar gisteren de poorten van de Internationale Tentoonstelling Schoenen Le der En Mode opengingen, waarlijk niet kunnen wensen. DURGEMEESTER J. TEYSSEN me moreerde in zijn welkomstwoord, hoe Waalwijk in het verleden heeft getoond grote exposities te kunnen organiseren. De roem daarvan leeft nog voort. „Nu opent de „SLEM 1953" haar poorten met het doel te demon streren welk een betekenende plaats de schoen- en lederindustrie met be trekking tot de nationale welvaart inneemt en vooral om te tonen welk een voorname factor de mode in de na-oorlogse jaren voor deze industrie is geworden". Hij was zeer dankbaar voor al het werk en dat is niet gering geweest dat door hoofdbe stuur, dagelijks bestuur, gemeente werken, kortom door alle werkers is verricht. Bijzondere prestatie JK HEB Uw uitnodiging de „SLEM" te openen gaarne aanvaard van wege de bijzondere prestatie die we derom door Waalwijk en omgeving wordt geleverd. Waarom is Waalwijk eigenlijk zo verzot geworden op het organiseren van exposities? Is dat wellicht, omdat de Langstraat zich geïsoleerd voelt door gemis aan deug delijke verbindingen? En wilt U des ondanks de mensen toch dwingen naar hier te komen? Het Provinciaal Bestuur is overtuigd van de moeilijkheden verbonden ar.n de slechte verbindingen. Helaas wordt de verbetering afgeremd door de Bies- boschv, erken, waarvan de oplossing van de waterstaatkundige toestand afhankelijk is. Een brug bij Gorcum is primair voor het Rijkswegenplan, zoals in het Provinciale wegenplan de weg door de Langstraat primair is". De ontwikkeling van de schoen- en lederindustrie overziende sinds 1900 vallen twee dingen sterk op: de om wenteling van de handenarbeid naar de gemechaniseerde arbeid, waardoor de industrie een geweldige productie ve vlucht nam; vervolgens het na de oorlog steeds meer gaan werken op bijzondere kwaliteit, omdat daar de vraag naar uit gaat. „De mode is daaraan niet vreemd", aldus Prof. de Quay, „de mode heeft 'n greep op het product gekregen, waardoor het stre ven van de producent sterk is gewij zigd. Daardoor ontstond de wens naar variabiliteit en deze is welhaast onbe perkt. Het vakmanschap kan daar door wellicht meer in waarde stijgen, gebaseerd op traditie en gekoppeld aan moderne oriëntering. Slem behalen bij het kaartspel is niet eenvoudig. Maar als men SLEM annonceert dan moet men zich toch wel sterk voelen en pracht kaarten in handen hebben. Van niemand heb ik nog gehoord, dat Waalwijk wordt ge doubleerd. U zult niet down gaan. Met het uitspreken van mijn grote waardering en de wens dat U slagen zult, verklaar ik de tentoonstelling voor geopend". Hart van Brabant FAE GROTE Amer-klok wees half drie, toen de auto met Koninklij ke Standaard aan de hoofdingang van de Amercentrale stopte, waar H.M. de Koningin, gekleed in een grijs-blauwe robe en pastelkleurige geblokte stola, 's rose hoedje, aan de voeten anthra- ciet-kleurige open schoenen, door Prof. Dr. J, de Quay, President-Com missaris van de P.N.E.M., Jhr. Mv. J. Smits van Oyen, lid van de Raad van Toezicht en Ir. J. Petit, directeur, werd ontvangen. De kleine Tecla Heim, kleindochter van Ir. Petit, bood de Koningin bloemen aan. In de hal volgde een begroeting van mevr. M. de Quay- van der Lande, de leden van de Raad van Toezicht, burge meester J. Bianchi, burgemeester J. Prinssen, Kolonel Th. van de Vlier voet, leden van de Raad van Com missarissen, de adviseur van het be stuur Ir. J. de Voogt en Ir. J. Rijkes, adjunct-directeur. De cantine was ge vuld met de staf van het personeel, leden van de contact-commissie en personeelsleden uit alle takken van dienst. „Wij stellen", aldus Prof. de Quay, in zijn kwaliteit van President-Com missaris, „Uw bezoek aan de Lang straat, waar vandaag iets blijvend en iets tijdelijks Uw aandacht heeft, op zeer hoge prijs. Dat blijvende is de P.N.E.M., zonder welke het leven in Brabant niet meer denkbaar zou zijn. Hier in Geertruidenberg staat de bron van licht en kracht. In de geïsoleerde Langstraat ligt het Hart van Bra bant, dat U misschien hard en koud als U dit bouwwerk ziet aan doet. Maar dit is niet het eigenlijke Brabantse hart. Dat is warm en bran dend, blij in de verbondenheid met provincies en rijk, waarom wij zo verheugd zijn dat het een konink rijk is". Ir. J. Petit gaf in een korte uiteen zetting weer, hoe de P.N.E.M. is uit gegroeid tot het machtige bedrijf van heden, om vervolgens Hare Majesteit en gevolg uit te nodigen tot een be zichtiging van de indrukwekkende centrale, de eerste in Nederland die door de Koningin wordt bezocht. Per auto begaf H.M. de Koningin zich naar de havenkade en wandelde vervolgens te voet door de onder grondse tunnel, waar doorheen het kolentransport plaats vindt, naar het ketelhuis, de machinezaal en de com mando-ruimte. waar leden van de Raad van Commissarissen, burge meester Bianchi en burgemeester Prinssen, ir. de Voogt en Rijkes, de personeelsstaf en een vijftal perso neelsleden aanwezig waren, met wel ke laatsten de Koningin zich enkele ogenblikken onderhield, terwijl thee werd geserveerd. Hartelijk toegejuicht door het per soneel, dat zich buiten had opgesteld, vertrok de Koningin vervolgens naar Waalwijk. Het werd een ware triomphtocht, deze tocht. Want in Geertruidenberg, in Raamsdonksveer, Raamsdonk, Waspik, Capelle en ten slotte Waalwijk, stond jong en oud langs de weg met vlaggetjes en met oranje getooid. De Langstraat zag en begroette met vreugde en blijdschap onze Koningin. „Wie moet ik daarvoor danken?" "TOEN DE KONINGIN in Waalwijk bij de toegangspoort van de SLEM arriveerde, werd Zij stormachtig toe gejuicht door een dicht opeengepakte menigte. Burgemeester J. Teyssen ontving daar Hare Majesteit en Ireen- tje Teyssen, zijn dochtertje, bood Haar 'n bloemruiker aan. Hier werd ook het Dagelijks Bestuur van de SLEM aan de Koningin voorgesteld, alsmede aan Haar gevolg, dat bestond uit Mevr. W. Repelaar-van Driel, Da me du Palais, Jhr. Mr. J. Smits van Oyen, Prof. Dr. J. de Quay, Mevr. M. de Quay-van der Lande en Kolonel Th. van de Vliervoet. Door een haag van verkenners en in uniform gesto ken gymnasten begaf de Koningin zich met Haar gevolg naar het res taurant-paviljoen. waar hoofdbestuur, leden van G. S., het dagelijks bestuur der gemeente, Theo van Delft, de Waalwijkse kunstschilder, die juist deze dag 70 jaar werd en door Hare Majesteit hartelijk werd geluk ge wenst, drs. A. van Arendonk en S. van Adelberg, administrateurs der SLEM. werden voorgesteld. „Het is me een grote vreugde U te mogen verwelkomen", zo begon bur gemeester Teyssen zijn rede. Hij schet ste de ontwikkeling van de schoen en lederindustrie, waarin thans kwa liteit en mode met elkander wedijve ren om de voorrang. Hij nodigde daarop de Koningin en Haar gevolg uit tot een bezichtiging van de pa viljoens, waarin de producten van de schoen- en lederindustrie, hulp- en grondstoffen in een fraaie en kunst zinnige entourage, die ieders bewon dering en verwondering wekken zal, als een machtige wapenschouw zijn bijeengebracht. Hare Majesteit was zeer onder de indruk om hetgeen de expositie biedt. „Ik had me dit niet kunnen voorstellen", zo verklaarde Zij tegenover burgemeester Teyssen, die haar begeleidde. „Het is werkelijk fantastisch". Nadat drie der pavil joens waren bezocht, waarin Hare Majesteit telkens weer opnieuw har telijk werd toegejuicht door honder den en nog eens honderden, die zich reeds in de paviljoens bevonden Hare Majesteit had uitdrukkelijk de wens te kennen gegeven de expositie te bezichtigen, terwijl de bezoekers zich daarin bevonden werd'in het restaurant thee en een verfrissing aangeboden. „Laten wij in een gezel lige kring gaan zitten", zei Hare Ma jesteit en Zij duidde zelf aan hoe de kring zou worden gevormd. Onge dwongen onderhield Zij zich met de heren van het hoofdbestuur en dage lijks bestuur. Geschenken TENSLOTTE werden de twee laat ste paviljoens bezichtigd, weder om onder stormachtige toejuichingen van de vele bezoekers, van heinde en verre samengestroomd. In het machi ne-paviljoen had Rietje Teyssen de eer Koningin fraaie geschenken aan te bieden, die bestonden uit 'n paar wit te laarsjes met bont gegarneerd voor het jongste Prinsesje, beige loafers voor Prinses Margriet, beige flatjes voor Prinses Ireen en tenslotte voor Prinses Beatrix ex paar jonge dames schoentjes. Bovendien voor elk een bij de schoentjes behorend tasje. „Ik vind 't fantastisch", zei Hare Majes teit. „Wie moet ik daarvoor nu wel danken?" De Koningin nam daarna hartelijk afscheid, sprak nog even met Me vrouw Teyssen, wie Zij toevoegde; „Uw dochtertje heeft zich kranig ge weerd, hoor". Hartelijk waren de toe juichingen, toen de koninklijke wagen langzaam reed door Waalwijks stra ten, omzoomd met duizenden en dui zenden mensen, richting Den Bosch, terug naar Soestdijk. Teneinde de oesterhandel te saneren, had drs. van Dijk van het Bedrijf schap voor Visserijproducten een plan opgesteld, dat op de vergadering van V.E.B.O. besproken werd. Het plan is een opvangfonds te vor men. te financieren door een heffing van 20 pet. van de geëxporteerde oes ters; 10 pet. hiervan kan aangewend worden voor propaganda en voor in koop van minderwaardige oesters of van minder gangbage soorten. Elke exporteur ontvangt aan het einde van het seizoen zijn stortingen (min. Ï0 pet.) terug, wanneer zijn verzending niet meer afwijkt (naar boven of naar beneden) dan 10 pet. van zijn ver- zendpercentage. vast te stellen aan de hand van basisjaren. Verzendt hij meer dan 110 pet., dan ontvangt hij minder terug; verzendt hij minder dan 90 pet., dan krijgt hij een toeslag uit het fonds. Drs. van Dijk gaf een uitvoerige uiteenzetting en wees er op, dat mini mum export-prijzen voor de oester- handel met België niet meer te hand haven zijn. Bovendien was het geknoei door de exporteurs vorig jaar zo groot, dat het Bedrijfschap op de oude ma nier niet meer voort wenste te gaan. Op verzoek van enige exporteurs is nu bovengenoemde regeling ontworpen. Ook voor de kwekers-niet exporteurs zag drs. v. Dijk vele voordelen. Er zou dan nu toch een rem overblijven te gen al te grote concurrentie en tevens zouden de prijzen worden vastgehou den. Het fonds zou ook eventuele overschotten op kunnen vangen. ONAANVAARDBAAR T~Ae vergadering heeft het plan dus- danig aangevallen, dat er geen spaan van overbleef. Het werd dan ook unaniem verworpen en onaan vaardbaar geacht. Van de kwekers zag niemand heil in het plan. De ex porteurs leveren eerst hun eigen oes ters af en gaan dan kopen tegen af- braakprijzen. De 20 pet. heffing gaat er natuurlijk eerst af, zodat niet de exporteur maar de kweker het kind van de rekening wordt. Ook het laten varen van de verplichte terugkoop van 25 pet. viel niet In goede aarde. Ook de exporteurs zagen geen ver betering door het voorstel aan te ne men. Er werd op gewezen, dat enkele exporteurs na de oorlog ontzettend geknoeid hebben met export-prijzen en met deviezen. Hierdoor steeg hun om zet met sprongen. Nu de toestand weer iets normaler gaat worden, loopt hun omzet terug Aan de hand van de te nemen basisjaren zouden genoemde exporteurs een voordeel behalen tegen over de andere exporteurs, die niet of minder geknoeid hebben. rxe vergadering zag wel in, dat het loslaten van controle en minimum prijzen funest aal zijn voor het oester- bedrijf. Verschillende voorstellen wer den dan ook naar voren gebracht, maar direct resultaat werd niet be reikt. Het bestuur van V.E.B.O. zal nu, in samenwerking met Vervoex. nogmaals proberen een plan op te stellen, dat wel <je goedkeuring kan wegdragen van beide verenigingen. Drs. van Dijk gaf tot Dinsdag a.s, gelegenheid een uitgewerkt plan bij het Bedrijfschap in te dienen. Komt men voor die tijd onderling niet tot overeenstemming, <jan vervalt iedere controle, de minimum exportprijzen en de walprijzen vervallen en dan kan de concurrentie beginnen. Drukke avond LIET dreigende weer is er ongetwij feld de oorzaak van geweest, dat slechts enige duizenden gisteren de toegangspoort van de S.L.E.M. pas seerden. Niettemin was er een gezel lige drukte in de diverse paviljoens en later op de avond ook in het res taurant. St. Chrispijn verzorgde 's avonds onder leiding van de heer Duyvelaar het openingsconcert. Veel belangstelling trok de eerste dag reeds de wondershow, die 's avonds werd gebracht en waarvan Wim Janssen met z'n karakteristieke babbeltjes diverse scènes aaneen reeg, die op kunstzinnige wijze werden af gewisseld met dansen door de Am sterdamse balletgroep o.l.v. Max Dooyes. Zeer velen bewonderden Vrijdag wederom het fantastisch verlichte park, waarin men niet uitgekeken komt. Stroomgaten bij Outverkerk HET KLEINSTE van de twee stroomgaten in de dijk bij Ouwerkerk op Schouwén-Dui- veland zal vandaag worden ge dicht. Bij het sluiten van dit gat zullen twee caissons worden ge bruikt. Dientengevolge gaan de arbeiders, die bij ouwerkerke werken, dit week einde niet naar huis. Het grootste van de twee stroomgebieden zal waar schijnlijk volgende week Dinsdag of Woensdag worden gedicht. In spiritusfabriek te Bergen op Zoom Tn de nacht van Donderdag op Vrij- dag heeft zich een vrij ernstige explosie voorgedaan in de Zuid Ne derlandse Spiritusfabriek te Bergen op Zoom. Door onbekende oorzaak ont plofte de inhoud van een zogenaamde verdamppan, een ketel van ongeveer 10.000 kilo. Door de enorme druk werd de ketel van zijn fundamenten gerukt. Hij drukte door de vloei- van de eerste verdieping en bleet óp de daaronder- gelegen leidingen dn een binnenmuur hangen. Ook de verbindingen na'ar 'boi. ven werden afgerukt en het dak kreeg lichte schade. Gelukkig was er op het moment van de explosie weinig perso neel in de onmiddellijke nabijheid. De arbeider S. uit Bergen op Zoom. die 20 meter verder aan een tafel zat. kreeg een hoevelheid loog over zijn voeten, zodat hij voor behandeling naar het ziekenhuis moest. Het onge luk veroorzaakte een aanmerkelijke stagnatie in het bedrijf. De Arbeids inspectie te Breda en de gemeente politie te Bergen op Zoom hebben het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing ter hand genomen. Te Goes wordt de doktersdienst mor- gen waargenomen door dokter Doe- leman en te Heinkenszand, Arends- kerke en Wolfaartsdijk door dokter Zonnevylle. Dokter Eolmer te Driewe gen neemt waar voor dokter Luyckx en dokter Gelderblom te Nieuwdorp voor dokter Kievit te Borssele. Vondag hebben op Zuid Beveland West dienst de heren Joh. Klaas- sen te Heinkenszand en A. Elzerman te Goes. DRUKTE OP EN OM DE MARKT Zelden hebben zich In de winkel straten en op de Markt zoveel koop lustigen verdrongen als tijdens de markt het geval was. Ook de door ..De bekende Tien" in het Concertge bouw georganiseerde tentoonstelling kreeg ruim zijn deel van deze koop lustige massa. Een herhaling van deze drukte be leefde het Marktplein in de avond uren toen de bekende Osterreichische Bundesbahn Musikkapelle een concert ten beste gaf. dat klonk als een klok. Ook het optreden van de Tiroler Brauchtumsgruppe met volksmuziek en volksdansen genoot de nodige bij val, terwijl een bal-champêtre, waarbij een originele Tiroler ..Bauernkapelle" de muziek verzorgde, jong en oud de gelegenheid bood lot een dansje, waar dan ook een druk gebruik van werd gemaakt. Pas te middernacht eindig de deze pret. die door de VW was ge organiseerd. Door St. Cecilia uit St. Jansteen TAe buurtvereniging Nieuw Hulst zit niet stil. Thans heeft zij het R.K. Gemengd Koor „St. Cecilia" uit St. Jansteen verzocht op de nog in Nieuw Hulst staande kiosk een zanguitvoe ring te geven, waartoe de bekende Steense zangers direct bereid waren. Zondagavond om 8 uur begint de uitvoering, welke onder leiding staat van de directeur van het koor. de heer W. Bartz. St. Cecilia komt met een programma van werken, welke meermalen voor de Nederlandse en Belgische radio werden gezongen. Het programma is als volgt samengesteld; Exsultate van L. da Viadana; Ic segh adieu, naamloos werkje uit 1553; Verheug U nu, van Josquin Baston; Innsbruck van Heinrich Isaac; Hans und Grete v. Johann Bcccard; Mirist ein feins brauns Madelein. van Cas par othmayer; Serenade van een landsknecht van Orlando di Lasso; Quand mon mari, idem; Chanson van Pierre Certon; Le ranz des vaches Frans volkslied. Hierna pauze. Werde munter, mein Gemüthe, van J. S. Bach; Wiegelied van J. Brahms; de Zandman, volksmelodie; De winter is verganghen, volksmelodie; Meisken jong. volksliedbewerking, Kortjakje, volksiedbewlerking; Quodlibet, van Louis Toebosch; Schotse Vier, volks liedbewerking; Wolgalied van F. Le- har en Wien du Stadt meiner Traume. Clinge „GEMEENTELIJK" UITSTAPJE De Vroede Vaderen gingen met het gemeentepersoneel op stap. Allerseerst werd een bezoek gebracht aan de Waterleiding Maatschappij Zeeuwsch Vlaanderen. De gemeenteraadsleden stonden verbaasd over het enorme bedrijf. Vervólgens werd een bezoek gebracht aan de ingepolderde Braak man. Het was voor de gementeraads- leden en voor het gemeentepersoneel een zeer aangename en nuttige dag. Er werd besloten om in de toekomst nog meer van dergelijke excursie- reisjes te organiseren. Zelzate ERNSTIGE AANRIJDING Toen de heer W. De Meester uit Lovendegem met een motorrijwiel een proefrit door de Kerkstraat in onze gemeente maakte, misrekende hij zich bij het nemen van een bocht. Na te gen het trottoir te zijn gereden, maak te hij een zwenking en reed met volle kracht in op mevr. M. Dumez-Uyten- daele. wonende te Zelzate. die juist daar met haar rijwiel passeerde. Het slachtoffer werd een tiental meters meegesleurd en bewusteloos van onder haar fiets gehaald. Met een dubbele dijbreuk en inwendige kneuzingen werd zij naar ÏDt ziekenhuis te Asse nede overgebracht. In een on-officiële bijeenkomst van de nieuwe Vlissingse raad is overeen stemming bereikt over de verdeling van de wethouderszetels. Men kwam overeen om de twee af tredende en herkiesbare wethouders, de heren v. Popering (Arb.) en Poppe iA.R.) weer op de kussens te brengen. In plaats van de heer van Oorschot ENonderdasmidtlag fa zoals wij reeds in 't kort meldden, te Schoondijke op een perceel bouwland van de heer F. v. Hoeve, een demonstratie gegeven met 28 verschillende stoppelwerktui gen, Fabrikanten van landbouwwerk tuigen cn handelaren uit geheel Ne derland, tot uit het hoge Noorden toe, hadden hun machines naar Schoon dijke gebracht. Om één uur begon de demonstratie, ingeleid door de heer L. G. C. Cam- maert, voorzitter van de Werktuigen commissie W. z. Vlaanderen. Onder de vele belangstellenden wa ren burgemeester A. Rosevelt van Schoondijke. ir. P. Bouman. Rijks- landbouwconsulent in Z. VI., ir. J. P. M. v. d. Wolf. directeur vandeLand- bouwwmterschool te Hulst enz. In kleine series begonnen de ploe gen (welke uiteraard in groten getale waren opgekomen) en de overige werktuigen aan hun smalle veld, ge volgd door een hele schare toeschou wers en naderhand werden de resulta ten en de werkwijze van de machines bezien door de jury. De beoordelingscommissie bestond uit de heren u. D. Kalverkamp. Con sul Landbouwwerktuigen te Wagenin- gen. ir. J. C. Glerum van het I.L.R. te Wageningen, J. J. Bouman uit Nieuwerkerk, J. de Regt-Steendijk te Biervliet en J. de Feyter-de Regt uit Schoondijke. De heren E. van Hootegem uit Bres- kens, A. Ramondt uit Sluiskil. J. Scheele uit Terneuzen en A. P. de Roo uit Schoondijke vormden de regelings commissie. (Van onze redacteur). 'pERWIJL HARDE WINDSTOTEN over de Oosterschelde beukten, donkere wolken zich samenpakten en op de achtergrond bliksemflitsen loodrecht naar beneden schoten, scheurden de zegevierende klanken, voortgebracht door de fluiten van tientallen boten, de lucht uiteen. Een nieuwe en grote over winning op het water was voor Schouwen-Duiveland bevochten. De beruchte Klompegeul, waarover door de waterstaatkundigen met angst werd gesproken was gedicht. Om zes minuten voor twee werd het sein gegeven om de vreug dekreten over het eiland te laten weergalmen. Om even over half één was de beslissende fase begonnen, nam de feitelijke dichting, wekenlang voorbereid in waterbouwkundige laboratoria, een aanvang. Meer dan een uur duurde de strijd, hield de spanning aan. Eerst toen kon worden gezegd, dat een belangrijk en kostbaar stuk werk was voltooid. rxe Klompegeul. Duizenden malen ging deze naam Vrijdag over het eiland Schouwen-Duiveland. Boeren waren weggevlucht uit de steden, waarin zij sinds de watersnood zijn samengepakt, zij keken naar de wa tervlakte en zagen hun verdronken boerderijen. Zij stonden op een dijk- hoofd en maakten kennis met de cais son, die de Klompengeul zou sluiten. Hoe ontstond deze geul? In de stormnacht van de le Fe bruari werd bij Schelphoek. op een handbreedte gelegen van Serooskerke, een gat geslagen in de buitendijk, die het water van de Oosterschelde tegen hield. In de loop van de rampweek bereikte het gat een breedte van 425 meter en werd het 37 meter diep. Zo sterk was de stroming van het water, dat achter de dijk. daar waar eens vruchtbare poldergrond was gelegen, twee geulen ontstonden: de Gemene Geul. Dinsdag 18 Augustus gedicht en de Klompegeul, genaamd naar de dijk graaf, de heer Klompe. De waterstaatkundigen, onvervaard, besloten om technische redenen niet over te gaan tot de dichting van het gat Schqjphoek. Voordat hier aan ge dacht zou kunnen worden, diende er eerste een ringdijk te worden ge maakt, een werk, dat millioenen gul dens beloofde te vergen en dat zeer zou worden bemoeilijkt door de aan wezigheid van de twee genoemde geu len. Deze ringdijk zou een lengte krij gen van vier kilometer. Maanden geleden - erd de arbeid aangepakt. De ringdijk groeide door dat 'n „veld van caissons" tot zinken werd gebracht en zinkstokken werden neergelaten. Langzaam naderden de waterstaatkundigen de beslissende fase in de strijd. Eerst de dichting van de Gemene Geul. vrij onverwachts ge schied, vervolgens de dichting van de Klompegeul. ANDERE METHODE TNe methode, gevolgd bij de dichting van de Klompegeul was anders. De waterstaatkundigen sloten meerde re gaten door in laatste instantie een caisson tot zinken te brengen. In ver band met de stroomsnelheden werd het thans wenselijk geacht eerst de Klompegeul te dichten. Daardopr ont stond wel een sterkere stroom op de ringdijk, het veld van caissons, omdat deze stroom echter over 'n lengte van vier kilometer werd verspreid mocht worden aangenomen dat zich na slui ting van de Klompegeul geen nieuwe moeilijkheden zouden voordoen. Even na half één werd voor de eer ste maal de stroomsnelheid van het water gemeten. Een radiografist, aan boord van het m.s. Molenplaat sein de, dat de snelheid 1.83 meter per se conde was. Het verval bedroeg nog 40 centimeter, om half twee was dit verval gezakt tot 5 centimeter, de stroomsnelheid was practisch nihil. Sleepboten trokken de reusachtige caisson naar het gat. Met vlaggen werden de signalen gegeven. Steeds dichter naderde de caisson het gat, Eén signaal aan de mannen op de caisson en de kleppen werden open gedraaid. Het was vijf minuten Over half twee. Vijf minuten later zonk de caisson, die tijdens het zinken iets verschoof, zodat.,,. De guillotine (ijzeren valbijlen, die een voor een worden neergelaten en die de verbinding van de caisson met de ringdijk tot stand brengen), was op een zinkstok terecht gekomen, iets was er dus niet helemaal naar wens gegaan maar erg was het niet, want enkele minuten later klonk het gefluit dat haast voldoende was om liet scheve torentje van Serooskerke omver te blazen.... NJa de demonstratie gaf de heer A. Ramondt een. korte samenvatting, waarin hij er op wees, dat tengevolge van het feit, dat de trekkracht tegen woordig over het algemeen mecha nisch is. het ploegwerk wat slechter is geworden. Door deze demonstratie heeft men de landbouwers Willen to nen wat de onderlinge verschillen tussen de werktuigen zijn en voor wel ke doeleinden ze. ieder in hun soort, het best gebruikt kunnen worden. In beknopte vorm geven we hier een overzicht van de beoordelingen der diverse werktuigen. Paardenploeg Eberhardt, 2 sch. wen- telploeg: goed voor stoppelwerk. Me- lotte PSP 4; 4 sch. aanb. rondg. ploeg, inz. P. Leenhouts Oostburg; te diep voor dit werk. beter geschikt voor lichtere grond, werkt te diep. Ludwig der Bayer LZ 22 SO, 2 sch. rondg. pi. inz. Centr. Bureau Rotter dam: loopt niet vast, werkt te diep, matig werk. Mulder 4 sch. aanb. rondg. pl. inz. fa. Mulder. Termunten; zeer goede stoppelploeg. vaste gang. Mulder 6 sch. rondg. wielpl., inz. fa. Mulder Termunten; vaste gang, pri ma ploeg, kan versteld worden voor dieper werk. Panter. 3 sch. aanb. wentelpl. inz. fa. Kurstjens. Venlo-Blerick: geen vaste gang, matig werk, niet voor dit werk geschikt. Panter 4 sch. aanb. rondg. pl.. inz. fa. Kurstjens. Venlo-Blerick: beter dan vorige Panter-ploeg. niettemin voor dit werk niet te best. Ferguson, 3 sch. aanb. rondg. pl. Inz. NV NIMAG. Leidschendamgoe de ploeg, echter niet geschikt voor stoppelwerk. wel voor diep ploegen. Printz. 4 sch. aanb. pl. met par. inz. NV G. W. van Driel en van Dorsten, Hoofddorp: matig Maring. 5 sch. aanb. rondg. pl. inz. fa. C. Vermeulen, Groede: goede stop pelploeg. uitstekend werk. Ransomes 3 sch. aanb. rondg. pl. inz. C. Vermeulen, Groede: gang wat ongelijk, geen specifieke stoppelploeg. Huard, 2 sch. aanb. wentelpl. inz. C. Vermeulen. Groede: geen stoppelploeg. Cappon. 5 sch. aanb. rondg. pl., inz. Iz. Cappon. Heinkenszand: vaste gang goede stoppelploeg Cappon, 4 sch. aanb. rondg. pl. inz. Iz. Cappon. Heinkenszand: goede stop pelploeg. Cappon TWZ 2 sch. aanb. wentel- ploeg, inz. iz. Cappon. Heinkenszand: geen stoppelploeg, beter voor diep werk. Maring WA2. 2 sch. aanb. kantel- üloeg. inz. NV Marlng, Delfzijl: geen stoppelploeg, goed voor dieper werk. Maring WA3, 3 sch. aanb. kantelpl.. inz. NV Maring. Delfzijl; wel bedoeld als stoppepll.. als zodanig tegengeval len: matig werk. Maring combine B. 5 sch. losse rondg. wielpl. inz. NV Maring, Delfzijl: zeer vaste gang. prima stoppelploeg (com- bineploeg). Ransomes TS 59. 5 sch. aanb. rondg. pl. inz. Franken en van Weel. Goes: goede stoppelploeg. Munting, 6 sch. aanb. rondg. pl., inz P. Munting. Roodeschool: goede stoppel- en combineploeg. Mc Cormick-Deering. schijvenploeg. 8 sch. inz. J. v. Dixhoorn, Terneuzen: vaste gang. geschikt voor zeer zware of harde grond. Ferguson, schijvenegge. 24 sch. inz. NV NIMAG. Leidschendam: over al gemeen dit systeem niet geschikt voor dit werk. Ferguson, cultivator, 9 tanden, inz. NV NIMAG, Leidschendam: goed te gebruiken. Ferguson, grondfrais. inz. NV NI MAG Howard; grondfrais, inz. gebr. Schieman. Axel; Eberhardt grondfrais inz. Centr. Bureau R'dam: alle leve ren goed werk. grond niet geheel ge dekt wel goed vermengd dure aan schaf. voorzichtigheid voorlopig t.o. fraisen geboden. (Arb.) die niet meer in de nieuwe raad zetelt, zal men nu de heer Post (Arb.) tot wethouder benoemen. De heer Post die al jaren lang lid van de raad is. is opzichter van een woningbouwver eniging. Aanvankelijk had men ge dacht, dat de heer v. Poelje, de lijst trekker van de P. v. d. A„ de heer van Oorschot zou opvolgen, maar zijn werkzaamheden in de Duw-kampen schijnen te omvangrijk om daarnaast nog als wethouder te fungeren. In een informele bijeenkomst van de nieuwe raad kregen onlangs de wethouders Roose en v. Melle de op dracht het college van G. S. te polsen of er kans was op toestemming om wederom 'n derde wethouder te be noemen. zij hebben zich van die op dracht gekweten en hun argumenten naar voren gebracht. Hoewei G. S. zich niet binderd uit spraken, schijnt de kans op inwilli ging toch wel aanwezig te zijn. Men gaat zich nu althans tot Ged. Staten wenden met een officieel verzoek. Wordt dit ingewilligd dan zullen zo goed als zeker de aftredende wethou ders. de heren Roose en v. Melle, resp. van de K.V.P. en C.H. terugkeren in hun functie, terwijl In de plaats van de niet meer als raadslid herkozen wethouder Buys (Arb.) mr. Bouwman wel zal worden gekozen. (Advertentie) Per pak 25 cent Dubbel pek 45 eenI AXEL Centrum, 6.30 en 9 uur: Douane Boem. DE KLINGE Cinema van Dijck, 7.30 uur: Vagebonden der liefde. GOES' Schuttershof, 3 uur: Suske en Wiske. GOES Grand: De zonen van de Mus ketiers. GRAAUW Schieting op de staande wip, Friezen. HULST Bioscoopgebouw, 8 uur: De duivelspas. MIDDELBURG Electro: April in Pa rijs; Schouwburg: Verboden Jungle. OOSTBURG Ledel, 8 uur: Tarzan de aapmens. SAS VAN GENT Olympia Theater, 8 uur: Starlift. SLUIS 8 uur: Gemeenteraadsvergade ring. STOPPELDIJK Avondconcert op de kiosk door fanfare „St. Caecilia". TERNEUZEN Luxor, 8 uur: De dief van Venetië. VLISSINGEN Alhambra: De zonen van de Musketiers; Luxor: Tarzan en de diamanten. AXEL Centrum, 4.15 uur: Douane Boem 8 uur: Rebecca. CLINGE Schieting bij J. v. d. Bergen om 3 uur. DE KLINGE-WAES Cinema van Dijck, 2.30 uur: Vagebonden der liefde; Om zes uur: Dansen. GOES Grand: De zonen van de Mus ketiers. HULST Bioscoopgebouw, 2.30 uur: De duivelspas, 5.15 en 8 uur: Verboden te kussen; Grote schieting bij Aug. de Nijs om 3 uur. MIDDELBURG ElectroApril in Pa rijs; Schouwburg: Verboden Jungle. OOSTBURG Ledel, 4.30 en 8 uur: Tar zan de aapmens; 2 uur: Opmars der vrouwen. SAS VAN GENT Olympia Theater, 2.30 uur: Dodenrit in het spookgebergte; 8 uur: Starlift. TERNEUZEN Luxor, 4.30 en 8 uur: De dief van Venetië: 2 uur; De roep stem der Pampa's. VLISSINGEN Alhambra: De zonen van de Musketiers; Luxor: Tarzan en de diamanten. DE KLINGE-WAES Cinema van Dijck, 3 en 7.30 uur: 13 Stoelen. GOES Grand: De zonen van de Mus ketiers. 's HEER ARENDSKERKE Openbare gemeenteraadsvergadering om 2 uur. HULST Bioscoopgebouw, 8 uur: Ver boden te kussen. MIDDELBURG Electro: April in Pa rijs; Schouwburg: Verboden Jungle. OOSTBURG Ledel, 8 uur: Tarzan de aapmens. SAS VAN GENT Olympia Theater, 8 uur: Starlift. TERNEUZEN Luxor, 8 uur: De dief van Venetië. VLISSINGEN Alhambra: De zonen van de Musketiers; Luxor: Tarzan en de diamanten.

de Stem | 1953 | | pagina 2