„PIETER S" (op verjaardag 2-jarige Pieter Schoonheim) te water gelaten Heilige gehoorzaamde nog tot na zijn dood HAARVERFKAM R. K, WIJKVERPLEEGSTER Enige honderden DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 Eerste in Terneuzen gebouwde zeeschip PAS DE DERDE MAAL (SCHEEPSRECHT!) WILDE DE FLES CHAMPAGNE KAPOT Tevens kiellegging CULTURELE STEUN VOOR ZIERIKZEE 8e Eeuwfeest van St. Bernardus afsterven De Sovjet-atoomboni Boekenplank Opnieuw record voor Tine van Brenk René Mertens le te Ertvelile VOETBALTOURNOOI TE MIDDELBURG De int. militaire vijfkamp te Stockholm HANDBOOGCONCOURS TE 's HEERENHOEK Druk bezochte schieting te Nieuw Namen VERRASSINGEN IN „TROFEO ITALIA" GOEDE NAAM AANGETAST MARKTEN AANBESTEDINGEN PROVINCIALE STOOMBOOT- DIENSTEN IN ZEELAND. H.H. AANNEMERS en BOUWERS. j Prima BUITENLANDS RONDHOUT I HOUTHANDEL v. d. BRAND Ford-vrachtwagen CH. AERS Gevraagd Dienstbode pers. gevraagd te koop gevr. te koop aangeb. huizen w onin gruil lessen reizen"*""* huwelijken handel diversen p ISTERENMIDDAG OM TWAALF UUR is onder oorverdovend gegil van stoomfluiten en klaterend applaus van de vele belangstellenden de „Pie ter S'\ het eerste in Terneuzen, op de werf van de N.V. Terneuzense Scheeps bouwmaatschappij gebouwde stoomschip voor de grote vaart, te water gelaten. trachten. Nu werd het koord met de ven de waterlijn klapte de fles met de traditionele knal in scherven, mede De „Pieter S", de trots van de t€1. bevestiging van 't hier toepasselij- Terneuzense scheepswerf, is tevens ke spreekwoord, dat ,,drie maal de trots van Terneuzen als stad. Bo- scheepsrecht is." vendien óók van de Rotterdamse vf.i.f, r, asten Kolen Centrale, voor wier rekening dit schip werd gebouwd. Het is ge noemd naar de kleinzoon van ae heer P. Schoonheim, de directeur van de R.K.C. De kleine Pieter Schoonheim (voluit: Rijk F'teier Schoonheim, maar Pieter oeiioemdl vierde deze dag juist zijn tweede verjaardag. Mevrouw A. J W. Schoonheim-du iVl pon£ verrichtte de doopplechtig heid van de rood en grijze boot, die met zijn ranke boeg hoog boven de ge bouwen op en rond de werf torende. Op het moment, dat de allerlaatste belemmering onder de kiel werd weg genomen, liet de charmante mevrouw Schoonheim de fles champagne tegen de boeg vallen. Helaas: het schip zocht onmiddellijk, zonder enige ha- perinc zijn weg naar het water van het kanaal, doch de fles wilde niet Statig gleed de Pieter S" in het water behalve door de vele genodig den ook door honderden Terneuzena- ren nageoogd en met applaus begroet. Nadat 't trotse zeeschip naar de wal was gehaald, probeerde mevrouw Schoonheim het weer eens met de fles champagne, staande op een wiebelen de balk angstwekkend dicht bij het water. En ten tweede male mislukte de koop: het koord was te lang, zodat de fles met het kostbare vocht zelf te water ging. Maar mevrouw Schoon- hem zou geen in een groot Rotterdams scheepvaartbedrijf opgegroeide vrouw zijn, als ze het nóg niet eens zou Tn het gebouw van de Terneuzense Scheepsbouwmaatschappij werd de champagne nogmaals aangewend, nu voor weliswaar even traditioneel, doch voor de mens aangenamer doel eind. De heer J. P. de Klerk, directeur van de werf. bood mevrouw Schoon heim een fraaie zilveren sigaretten- door aan en de heer Schoonheim klonk met mevrouw de Klerk op de goede aflevering van het schip, welke in November verwacht mag worden. Er waren vele gasten aanwezig: burgemeester en mevrouw Teilegen, vertegenwoordigers van Lloyds. Werk spoor, de Scheepvaartinspectie, enkele buitenlandse gasten en vele anderen. De „Pieter S" meet 3000 ton en is daarmee, zoals gezegd, het eerste zee schip voor de grote vaart, dat in Terneuzen werd gebouwd. Het is het tiende schip van de vloot van de R.K.C. Het heeft een lengte tussen de loodlijnen van 84 m.; is 12,10 breed en heeft een holte tot het kuildek van 5,95 m. en 7,275 m. tot het raise- quarterdek. Een hoofdmotor van Werkspoor, met een capaciteit van 1700 p.k. geeft het schip een snelheid van 12 mijlen. De kiel werd gelegd op de 15e Septem ber 1952. De „Pieter S" werd gebouwd voor vrachtvervoer, hoofdzakelijk voor kolen. AARDIGE ONTMOETING pen aardig moment was het, toen juist voor de te water lating, de „Gerrv S", de coaster, welke in Sep tember vorig jaar door de Terneuzen se Sc heep bouwmaatschappij werd op geleverd. van de andere zijde van de werf wegvoer naar Gent. De Gerry S is genoemd naar de schoondochter van de heer en mevrouw Schoonheim. De 2-jarige zoon van mevrouw Gerry Schoonheim (in de Verenigde Staten wonend) is de naamgever Pieter van het te water gelaten zeeschip. Na de plechtigheid werd de kiel gelegd van bouwnummer 56, een on derzoekingsvaartuig voor de Rijks waterstaat. Enkele Waterstaatsautori teiten woonden de kiellegging bij. Amsterdamse politiekapel naar Schouwen Maast de materiële hulp, welke Am sterdam Zierikzee verleent, geeft Neerlands hoofdstad ook culturele steun. Het begon reeds met het optreden van „de Minstrelen", onder leiding van Hubert Cu.vpers en nu kwam be richt, dat de Amsterdamse politie kapel binnenkort op Schouwen komt concerteren. "Voorts zal men trachten enkele be langrijke iilms te vertonen en men stuurt 'n Amsterdams draai-orgel. dat gedurende twee weken, wat vrolijkheid wil zaaien in de geteisterde stad. Bovendien worden onderhandelin gen gevoerd met bekende radio-artisten over een tournee naar Schouwen-Dui- veland. ]~)E Amerikaanse atoomgeleerde dr. Ralph Lapp heeft in een artikel in de „Washington Post" verklaard, dat volgens conservatieve ramingen van de Amerikaanse regering de Sov jet-Unie een voorraad van enige hon derden verbeterde atoombommen be zit. Blijkens een officiële analyse van de kwetsbaarheid van de Ver. Staten voor aanvallen met atoombommen zouden honderd van deze bommen de V.S. ernstig kunnen verlammen. Hij voegde hieraan toe: „De Sov jets hebben de atoombom. Dat weten wij zeker. Als zij de waterstofbom nog niet hebben, dan zullen zij die bin nenkort wel bezitten". FJE STERFDAGEN der heiligen zijn voor de Kerk steeds een feest. De achthonderste sterfdag van de grote St. Bernardus is dat dit jaar heel bijzonder, zo zelfs, dat de Paus een encycliek „Doctor Mellifluus" aan de ze herdenking wijdde. Niet lang trouwens heeft men ge treurd om Bernardus heengaan. Toen de heilige abt van Clairvaux op 20 Augustus 1153 in de armoedige cel onder de kioostertrap stierf, ging de mare van zijn dood naar alle wind streken en treurde men allerwege om zijn dood. Van heinde en ver pelgri meerde men naar zijn graf en men vertelt, dat er zoveel wonderen daar bij gebeurden, dat de nieuwe abt van het klooster St. Bernardus nog na zijn dood krachtens de gehoorzaamheid be riep. daarmede op te houden, daar dit de rust van het strenge Trappis tenklooster in gevaar bracht. St. Ber nardus gehoorzaamde. Maar toen Paus Alexander hem in 1174. amper twintig jaar na zijn dood, tot de eer der altaren verhief, was de rouw voorgoed voorbij: de Kerk ver eerde hem als een grote onder haar heiligen. ■W/IE WAS deze merkwaardige hei lige, waar schuilt zijn grootheid, dat wij na acht eeuwen nog wor den opgeroepen, zijn sterfdag te her denken? Het zal de meesten in deze tijd wei nig zeggen, dat Bernardus een mon nik was van de strenge observantie van Cistercium. Monniken zijn men sen, die zich opsluiten in hun kloos ter, ver van de wereld, die lange offi cies zingen en buiten de wereld staan. £ijn vader had zich sterk uitge drukt, toen Bernardus op twintig ja rige leeftijd naar het klooster wilde. Hij vond het onwaardig voor een zoon uit een adellijk geslacht, om daar op de dorre vlakte langs de Saone grond te gaan omspitten en sloten te gaan schoonmaken. Maar Bernardus overtuigde al zijn broers en een hele groep jonge man nen en zodoende meldden zij zich in April van het jaar 1112, met dertig tegelijk, aan de kloosterpoort van Ci- teaux, het armste klooster der Cister- ciënser monniken. Was de abt, die hem ontving ver wonderd over dit grote aantal jonge mannen, die het spaarzaam bezette klooster kwamen versterken, meer nog zal hij het de volgende jaren geweest zijn, toen Bernardus zich ging ontwik- Im.uSV ^fn 0U(*e kroniekschrijver ver- DE „TROFEO ITALIA" wordt deze week in het Goffertsta- dion te Nijmegen verzwommen in een waterpolo-tournooi waaraan door Spanje, Italië, Hongarije, Z.- Slavië, België en Nederland wordt deelgenomen. Hierboven een mo ment uit de ontmoeting België Hongarije, welke met 9-2 door de Hongaren werd gewonnen. De Hon gaar Markovics scoort voor de derde maal. HET HUWELIJK Van dit bekende boek door D. A. Linnebank O.P.. verschijnt thans reeds de achtste druk. Men mag niet zeggen dat er onvoldoende voorlichtende lec tuur bestaat voor katholieke verloof den en gehuwden. Meerdere van die werken munten zelfs uit door lite raire kwaliteit. Op dat terrein' ligt niet de grootste kracht van het hier besproken biek. Maar wel op het gebied van scherpe en duidelijke for mulering. Volwassen lezers vinden hier een principieel antwoord op tal rijke theoretische en practische vra gen en een rijkdom aan exacte uit eenzettingen. Dit alles in een. rustige en klare taal. die nimmer een over tuigende argumentatie achterwege laat. Een alfabetisch register der be handelde onderwerpen verhoogt de hanteerbaarheid als naslagwerk. Wij bevelen dit boek, dat door .J Romen en zonen te Roermond smaakvol werd uitgegeven, gaarne aan. Het is een standaard-werk omtrent verke ring en huwelijk volgens katholieke beginselen. HET GEZIN Dit boek van de auteur D. A. Lin nebank vormt een vervolg op diens werk „Het huwelijk". Hier wordt nu het gezin stap voor stap gevolgd in zijn wording en ontwikkeling. Over vloedig is weer de rijkdom aan prin- cipiëej-katholieke informatie omtrent de veelzijdige vraagstukken, die sa mengaan met zwangerschap, beval ling. dopen, opvoeden en voorlichten. Een deel dezer kwesties moest ech ter in dit bestek wel summier be sproken worden. Wij misten daarom enigszins een lijst van uitgebreidere literatuur omtrent zulke onderwer pen. Het opnemen van zulke verwij zing zou naar onze mening het ency- clopaedisch karakter ten goede ko men. voor het overige niets dan lof v°?£ d0 prachtige uitwerking van de katholieke gezinsopvatting. Temidden v«n veel verwarrende opvattingen dagen verschijnt dit werk als betrouwbare gids. Warm aanbe- oien aan verloofden en gehuwden. en Zonen te Roermond «ten voor een fraaie uitgave. oÜ™S. Bernardus zulk een mee- dït hn en °Yertuigend redenaar was, dpn innIavUlt stad en clorp honder- trok gei1 naar het klooster „Hij bracht de moeders en echtge noten tot wanhoop, want als hii ge preekt had, bleven er velen achter zonder zonen en zonder echtgenoten". Bernardus vroeg: Welk meer? Hij had het niet eens gezien. UJEZE INGETOGEN kloosterling, die in zijn eenzaamheid tot mystieke hoogte opklom, .was daarnaast zo actief op alle gebied van het toenma lige Europa, dat men hem de rechter en raadsman noemde van zijn tijd. In een tijd, waarin er geen middelen van verkeer waren, de wegen slecht onderhouden waren en het gemis aan bruggen over de rivieren soms nood zaakten tot grote omwegen. In een tijd, waarin de bergpassen levensgevaar lijk waren en zijn naamgenoot Ber nardus van Menton op de Grote St. Bernard zijn reddingsbrigade stichtte, in die tijd reisde St. Bernardus van Spiers naar Palermo, van Milaan naar Bordeaux, van Parijs naar Rome. Zijn energie en moed waren groter dan iedere beschrijving. Wanneer de za ken van God en de belangen van de Kerk op het spel stonden, hield niets hem tegen en verscheen deze nietige, magere monnik voor de vorsten en groten der wereld en sprak tot hen de harde taal van de waarheid. Overtalrijk zijn de gelegenheden ge weest, waarin hij optrad of bemiddel de. Toen hij had gehoord, dat koning Lodewyk VI een bisschop aan het hoofd van zijn troepen wilde plaatsen, reisde Bernardus naar hem toe. Zon der schroom, vrijmoedig stond hij voor de koning en vroeg hem niet zonder ironie, of de generaal de H. Mis zou lezen in wapenrusting, of dat hij de troepen zou commanderen met het ka zuifel aan? Lodelijk VI trok de benoe ming in. Dit is maar één geval uit de tien tallen. En telkens sprak hij even on bevreesd en met hetzelfde succes! Toch was dit noodzakelijk zó. Hij liep geen geringe risico's! Een vijftig jaar voor hem had St. Anselmus iets soortgelijks geprobeerd, maar had overhaast moeten vluchten. En nog geen twintig jaar later zou Thomas Beckett op de trappen van het altaar in zijn eigen kathedraal worden ver moord door de trawanten van koning Hendrik II. wien hij zijn fouten had verweten. Stel u trouwens een derge lijk optreden eens voor in onze da gen! Als een of andere monnik of zelfs een bisschop het gewaagd had, Hit- Ier of Stalin op hun fouten te wijzen. Op zijn gunstigst zou hij in een con centratiekamp zijn leven hebben be ëindigd. Maar, St. Bernardus was een groot en zeldzaam heilige en de eeuw, waarin hij leefde, was geheel anders dan onze twintigste eeuw. in de 12e eeuw een mens of een groep van mensen op om te beweren, dat God niet bestond of dat Hij was ge storven. Deze duivelse ontkenning was voorbehouden aan later eeuwen. In tegendeel, voor hen was God levende werkelijkheid en al waren Bernardus' woorden hard, zij erkenden er de waarheid in. Vandaar ook zijn succes bij de Prediking van de Kruistocht. Hij sprak tot een Europa, dat reeds één was door het gezamenlijke geloof, hij sprak tot de Christenheid. Ook uiterlijk waren zij veel meer een, dan wij. In heel Europa verstond men de zelfde taal: het latiji. Zodoende kon de Franse monnik Bernardus rustig naar Engeland of Duitslanl reizen om er te preken, in feite waren zij veel meer internationaal dan heden ten da ge, in deze tijd van opgeschroafd na tionalisme. In dit gelovige Europa der 12e eeuw ontplooide de monnik Bernardus zijn wondere activiteit, die wij na acht eeuwen met vreugde, maar niet zon der enige weemoed, gedenken. Tine van Brenk is er in het zwembad De Kromme Rijn te Utrecht in geslaagd het Nederlands record op de 800 meter vrije slag dames met niet minder dan ruim 39 seconden te verbeteren. De Rob ben-zwemster noteerde 11 minuten 3.2 seconde. Het oude record bedroeg 11 mi nuten 42.5 seconde en stond sfnds 29 Augustus 1944 (Hilversum) op naam van Annie Veldhuyzen (Robben); In de grensgemeente Ertvelde werd op een omloop ,die geknipt is voor de harde wielersport, een 110 kilometer wegwed strijd voor beroepsrenners georganiseerd, waaraan een 50-tal van de allerbeste ren ners deelnamen. Het werd een harde koers, waarin me nige ontsnapping^ viel te noteren maar waarin tenslotte René Mertens met ca. 100 meter voorsprong als eerste eindigde voor de Corte. Vervolgens arriveerden Braeckeveldt, Blomme, Ars. Reyckaert, Valeer Olivier, de Bal, van der Veeckun, Neyt, Lameire, van Kerrebroeck, Der- boven, van Caeneghem, van de Steene en Gerard Buyl. De 110 kilometer werden afgelegd in 3 uur 15 minuten. Voor de zesde maal organiseert de voet balvereniging „Middelburg'' het voetbal- tournooi om de zilveren Stadhuisplaquet te. Het tournooi wordt gehouden op Za terdag 29 Augustus en Zondag 6 Septem ber. R.C.S.—MIDDELBURG. Op Zondag 23 Augustus a.s. des avonds half zeven zal op het RCS-terrein te Sou burg een vriendschappelijke voetbalwed strijd worden gespeeld tussen de eerste elftallen van RCS en Middelburg. De netto opbrengst van deze wedstrijd zal worden afgedragen aan het comité „Sport steunt Zonneveld". Dinsdagavond werd de internationale militaire vijfkarap te Stockholm voort gezet met het nummer zwemmen, een wedstrijd over ongeveer vijftig meter, waarbij vier hindernissen moesten ge nomen worden. Winnaar werd Dodero .Italië) in 32 seconden, voor Johansson (Zweden) 32.4 seconde en de Wyn (N.) 33.2 seconde. Brouwer werd 8e in 36.7 seconde, Fran ken 10e in 38.1 seconde, van Neck 25e in 43.8 seconde, Janszen 28e in 44.3 secon de en Kunen 46e in 54.8 seconde. Na vier onderdelen luidt het indivi duele klassement: 1 Moberg, Zweden, 24 punten, 2 Warnbrink, Zweden, 30 pun ten; 3 Koehl, Frankrijk, 33 punten. De posities der Nederlanders zijn: 22 de Wyn 91 punten; 23 Brouwer 93 pun ten: 24 Janszen 95 punten; 25 Franken 97 punten. Aan het handboog-concours, georgani- serd door de Sociëteit Concordia te 's- Heerenhoek namen 88 schutters deel. De uitslagen waren aldus: le klep Jaap Rijk, ADLM, Kwadendamme; 2e klep C. Louws, Edele Handboog, Oudelande; 3e klep H. Driedijk Doel naar Hoger, Wol- faartsdijk; 4e klep P. Koen, Soranus, Heinkenszand; 5e klep J. v. d. Poele, Edele Handboog, Oudelande; le zijvogel A. v. d. Dries, Eensgezindheid, 's Hee- renhoek; 2e zijvogel L. de Jonge, Con cordia, 's Heerenhoek; le bovenkal p. v. d. Dries, Eensgezindheid... 'S Heerenr hoek; "2e bovenkal p. Koens, Soranus, Heinkenszand; le kleine kal A. v. d„ Dries, Eensgezindheid, Ts Hèerenhoek; 2e kleine kal J. Rijk, Willem Teil, Ovezan- de. De meeste kleine vogels werden afge schoten door F. Clais van Edele Hand boog te Oudelande. Aan de 1.1. gehouden schieting op de staanc> wip namen 91 schutters deel. De hoge vogel werd geschoten door M. van Dorsselaer, Sint Gilles; le zij vogel door P. Anthonissen, alhier; 2e zijvogel A. v. d. Wiel alhier; le kal door B. Plas- schaert, Graauw; 2e kal door A. Goos- sens, Nieuw Namen. Het grootste aantal kleine vogels we*d geschoten door de jongste schutter van Nieuw Namen Adolf Goossens. M.O.C.-JUNIOREN NAAR JEUGDKAMP TE VUGHT. Monsterzege van Neder landse ploeg Dinsdagavond werd in het Goffert- zwembad te Nijmegen het internationale waterpolo-tournooi om de Trofeo Italia voortgezet. De eerste ontmoeting tussen Hongarije en Zuid-Slavi bracht een ver rassende uitslag. Hongarije verloor na melijk, tegen de verwachting in, met 6-5, nadat de rust was ingegaan met 2-2. Daarna gingen de teams van Spanje en Italië te water. Tegen de verwachting in won Spanje met 4-1. Merkwaardiger wijze was ook in deze ontmoeting de ruststand gelijk (1-1). De laatste ontmoeting van deze avond ging tussen Nederland en België. Even als daags tevoren tegen Spanje wonnen onze landgenoten ook nu met sprekende cijfers: 9-1. (Ruststand 4-1). Na de tweede dag zijn dus alleen Ne derland en Zuid-Slavië ongeslagen. De kansen voor het Oranje-team om op nieuw zegevierend dit tournooi te be ëindigen staan dus gunstig. De stand luidt: NEDERLAND ZUID-SLA VIE HONGARIJE SPANJE ITALIË BELG IE 4 19— 4 4 11— 8 2 14— 8 2 7—11 0 4—9 0 318 Nasleep van het Vierdaagse conjlct Donderdag a.s. zal de majoor b.d. J. Brunesse uit Den Haag, zich voor de Almelose politierechter te verantwoor den hebben. omdat hij .tijdens het Vier- daagse-conflictde goed naam van de heer W. J. Bijleveld zou hebben aange tast in een vergadering te Hengelo. Vol gens de dagvaarding zou majoor B. o.m. gezegd hebben in die vergadering, dat de heer B. juist op tijd het verzoek had in gediend om ontheven te worden uit zijn functie bij de N.B.V.L.O. en dat hij niet te handhaven was als secretaris-penning meester. Voorts, dat de drie opvolgers van B. er „tot op dat moment" niet in waren geslaagd orde te scheppen in de chaos van het secretariaat, welke de heer B. had achtergelaten. Majoor B. verklaarde verder, dat B. gelden ten eigen bate had aangewend, welke voor een jubileumgeschenk aan hem. majoor B. bestemd waren geweest. Tenslotte maakte de dagvaarding melding van de opmerking van majoor B., dat de kas- commissie niet had kunnen adviseren de heer B. als penningmeester decharge te verlenen. Christiaansen te Oostburg f 20.800; F. J« Leenhouts te Sluis f 20.390; C. G. Hast te Sluis f 17.912. Perceel III, schilderwerk etc.: J. P. v» Horck te Sluis f 1.295; Gebr. v. Damme te Sluis f 1120; J D Hennekey te Wa terlandkerkje f 915 Begroting: perceel I f 10.172; perceel II f 8.440; perceel 111 f 1.025. GOES, 17 Augustus 1953. Exportveiling: Perzikappel A 28; BC 26.40; I grof 24; I 24.10; II 11.30—15.10: Early Victoria I grof 17.50; I 17.50; n 7,70; Clapp's Favorite A 27.10; BC 25.70—26.60; I grof 24.10; I 21.60—23; II 15.40—15.60; Precose de Trevoux A 19; BC 21.40; I grof 18; I 19; II 66.30; Dubb. Pr. bonen A II 22.40; AfW. 20. Verpakt fruit: Zigeunerin A 42; BC 40; I 41; B 42; C 39; Washington 35—37. Gewone veiling: Perzikappel 617; Early Victoria 8—14; Zigeunerin 1520; Beauty of Bath 5—24; Clapp's Favorite 4 22.90; Precose de Trevoux 1214; Bra men 5868; Perziken 1028; Czar prui men 319; Ontario 15—33; Washington 10—29; Monsieur Hative 2642; Belle de Louvain 1631; Dubb. Boerewitte 17— 22: Reine Claude Verte 37—38; Utility 18 —39; Groenten: Komkommers 1419; Krop sla 712; Bloemkool 1661; Tomaten 43 —58; Gr. sav. kool 16—19; Rode kool 15; Dubb. Pr. bonen 2634; Stoksnijbonen 43 48; Rentegevers 39; Bintjes 1012; An dijvie 16—21; Kroten 8—10; Uien 2—4; Augurken 43—128; Postelein 24—29; Spi nazie 13; Zilver uien 52. KAPELLE, 18 Augustus 1953. Exportveiling: Appelen: Zigeunerin A 44.10; BC 39.70; I gr. 40.35; I f. 36.60; II 24; K 24; fabr. 15.80; Perzikappel I gr, 31; If. 27.80; II 17; K 20.20; fabr. 11; Ear ly Victoria I gr. 20.60 I f. 18.40; II 8; K 12.70; fabr. 6.60; Codlin Keswick I 16.30— 20.20; II 7.10; K 12.90—13; Peren: Clapp's Favorite A 27.8028.30? BC 26.70—27.60; I gr. 23.90; I f. 22.40; 17.80—18.10; K 16.60—17.30; fabr. 9.60— 10.20; Precose de Trevoux A 24.10; BC 19.70; I gr. 20; I f. 18.60; II 7.70—7.80; K 17.50; fabr. 6.80—6.90; N. H. Suikerpeer I gr. 6; I f. 7.20; II 5.20; K 4.40. Industrieveiling: Dubbb. Princessebonen 29.90; II 21.10—21.80; afw. 20.10; Bra men 61.3061.90; Tonneboerpruimen 10.70; Gewone veiling; Bramen 42—82; Fram bozen 260; Abrikozen 43; Vijgen 7—10; Moerbeien 102; Perziken 8.5—11; Pruimen: R. Cl. d'Ouillin 15—32; Belle de Louvain 1941; Wijnpruimen 830; Reine Victoria 18—43; Mons. Hative 29— 49; Czarpruimen 12—25; Purple Pershore 9—15; Ontario 15—27; Boere witte 1626; Appelen en peren: Precose de Trevoux 7—17; Clapp's Favorite 10—21; Perzikap pel 7—20; Lady Seedling 18—23; Jutten 28; N. H. Suikerpeer 37; Pruimen bloc: R. Cl. d'Ouillin II 11.40 —12; gesch. 5.10—7.10; fabr. 3.80; Belle d« Louvain II 15.70—16.10; fabr. 5.70; Czar pruimen H 9.10. ROTTERDAM, 18 Augustus 1953. Aanvoer in totaal 3170; Vette koeien en ossen 500; Gebruiksvee 789; Vette kalve ren 155; Graskalveren 227; Nuchtere kal veren 307; Varkens 289; Biggen 349; Paar den 155; Veulens 141; Schapen of lam meren 235; Bokken of geiten 23. Vette koeien 265—275 250—265 220—235; Vette kalveren 250—260 240—250 220—240* Graskalveren 350 300 200; Nuchtere kal veren 60 55 50; Biggen 50 46 40; Slacht- paarden 190 180 170; Veulens 400 350 250; Schapen 95 85 80; Lammeren 75 70 60; Kalfkoeien 1050 925 825; Melkkoeien 1050 925 825; Vare koeien 725 625 575; Vaarzen. 800 725 600; Pinken 525 475 375. Vette koeien aanvoer als vorige week; handel traag; niet geheel prijshoudend; enige prima's boven notering; Vette kal veren aanvoer flink; handel kalm; met iets teruggaande prijzen; Graskalveren aanvoer gewoon; handel matig; prijzen constant; Nuchtere kalveren aanvoer iets minder; handel lui; prijzen iets lager; Biggen aanvoer als vorige week; handel flauw; prijzen onveranderd; Slachtpaar- den aanvoer even meer; handel traag; prijzen met moeite te handhaven; Veu lens aanvoer iets groter; handel tame lijk; niet geheel prijshoudend; Schapen aanvoer iets kleiner; handel stroef; prij zen even minder; Lammeren aanvoer iets kleiner; handel stroef; prijzen even minder; Kalfkoeien aanvoer gewoon; handel zeer kalm; prijzen onveranderd; Melkkoeien aanvoer gewoon; handel zeer kalm; prijzen onveranderd; Vare koeien aanvoer matig; handel lui; prijzen als vorige week; Vaarzen aanvoer even min der; handel stil; prijzen onveranderd; Pinken aanvoer even minder; handel stil; prijzen onveranderd; Bokken of gei ten aanvoer ruim; handel kalm; prijshou dend. De junioren van MOC weten elk jaar sport en gezelligheid op een ideale ma nier te combineren. Zij zijn ook nu weer vertrokken naar het jeugdkamp van de N.K.S. in Vught en natuurlijk op de fiets! Om vijf uur vertrokken de jongens uit Berg enop Zoom en in Roosendaal voeg den zij zich bij de junioren van de voet balvereniging van die naam. Na een korte rust onderweg, arriveerden zij om kwart WOONHUIS TE SLUIS. Te Sluis werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis met schuurtje aan de Kapellestraat voor de heer E. de Badts, De uitslag was: Perceel I. Metselwerk, etc.; C. Cort- vriendt en Zn. te Sluis f 10.770; J. en H. Bogaard te Sluis f 11.280; C. G. Hast te Sluis f 10.584. xcoi, unuwxx Perceel II: timmerwerk etc.: G. G. voor twaalf op hun plaats van bestem- j Hast te Sluis f 7.328; H. van Pecke te ming. i Sluis f 7.260. •j Perceel I en II: Fa. Gebr. W. en B TERNEUZEN, 17 Augustus 1953. Per 100 stuks in centen: Sla 3.40—10.10; Per stuk in centen: Bloemkool A 28— 37; B 2025;; C 816; Groene komkom mers C 1014; Witte komkommers A 13;; B 1214; C 813; Meloenen 4066. Per bos in centen: Peen 9; Kroten 7. Perzikrode zomerappel HH grof 22.10— 22.60; HH I 22.40—22.60; HH II 17; Keu ken 20—20.60; Fabriek 8—18.30. Zigeune rin A 27; BC 26; HH I 24—26.10; HH II 22; Keuken 20—22.10; Fabriek 17.10. Pruimen: Enk. Bierewitte 28; Victoria Fabriek 9; Washington 16—28; Monsieur HATIF 3—21. Groenten. Per k.g. in centen: Bintjes 9—12; Andijvie 15—16; stoksnijbonen 23— 44; Princ. bonen 33—45; Stokprinc. 25; Pronkbonen 17—13; Spitskool 15—17. Fruit: N. Suikerpeer 35; Overige soor ten peren 17—30; Bramen 72. Per k.g. in centen: Rode kool 9—12;; Sav. kool 11—24; witte kool 4; Peen 3; Prei 8—14; Spinazie 56; Tomaten A 51 —59; B 54; C 41—49; Bonken 53; Uien 2— 5. CINT BERNARDUS heeft ontzaglijk veel bijgedragen tot de bloei der kloosters in de middeleeuwen. Een jaar na zijn intrede, waren er reeds1 zoveel monniken in Citeaux, dat men een tweede klooster stichtte: La Fer- té. Weer een jaar later Pontigny. Drie jaar later zond men Bernardus uit om Clairvaux te stichten; hij was toen 25 jaar! Toen Bernardus in 1153 stierf, had de orde het ongelofelijke cijfer bereikt van 350 kloosters! Wat dit betekend heeft voor die eeuwen! Geen wonder, dat Paus Alex ander II persoonlijk bepaalde, dat in de feestmis van St, Bernardus het Evangelie zou worden gelezen: Gij zijt het zout der aarde. St. Bernardus ontplooide in de een zaamheid tussen de pijnbomen en de heide der Franse hoogvlakte een won dere activiteit, maar hij was niet min der een volmaakt monnik met een diep gebedsleven. Het klinkt als een oud verhaal, als men leest over deze mystieke ziel. Hoe hij een der eersten was, die geïnspireerd door de idealen der rid derschap Maria de titel gaf van „Notre Dame", Onze Vrouwe, Onze Lieve Vrouw, zoals wij nu na acht eeuwen nog gewoon zijn te zeggen. Aan hem danken wij het wonderlijk mooie gebedje; „Gedenk, o goedertie- rendste Maagd, dat het nooit gehoord is. Eens hoorde hij zijn medebroeders na hun koorgebed het Salve Regina besluiten en riep hij enthousiast uit: „O, goedertierendste, o, liefdevolle, o zoete Maagd Maria", woorden, die wij nu dagelijks nog herhalen na de H. Mis. Hij ging zó op in zijn gebedsle ven, dat hij er zijn omgeving door verloor; doorlopend bad hij. Toen hij met enkele megezellen langs het meer van Genève reed, zei een van hen: wat is dat meer toch mooi! CINT BERNARDUS reisde naar de oevers van de Rijn om moordpar tijen op geldzuchtige Joden te be eindigen, hij reisde naar Italië, waar Genua en Pisa tegen elkaar dreigden op te staan en bracht hen tot vrede. Bernardus komt tussen beide bij graaf Thibaut van Champagne en bij ko ning Lodewijk VII van Frankrijk; men kiest hem tot scheidsrechter als de Kerk in een hopeloze strijd dreigt te worden verwikkeld, doordat er op een gegeven moment twee Pausen zijn, In- nocentius II en Anacletus. Bernardus lost dit conflict op. Beroemder echter al alll8e poor de prediking van de tweede Kruistocht geworden. Zijn ♦i™ J? eenvoudig. Een groot in ternationaal leger, dat werkelijk het leger der Christenheid zal zijn, zal aile Y?rsten OP de been worden gebracht Het eerste leger van het Verenigd Europa! Eindeloze onder handelingen voerde de eenvoudige monnik, met onuitputtelijke energie en feilloze bekwaamheid. Met ingang van Donderdag, 20 Augustus 1953, wordt de dienst op de lijn VEEREKAMPERLAND op WERK DAGEN als volgt uitgebreid: Bootnummer 157: Vertrek Veere 16.45 Vertrek Kamperland 17.10 Bootnummer 157a: Vertrek Veere 17.50 Vertrek Kamperland 18.25 Wij hebben in ROOSENDAAL een opslag geopend (voormalige Stijfselfabriek) van Hierdoor kunnen wij alle gewenste maten leveren, zoals STEIGERPALEN van 6 tot 14 meter lang; KORTELINGEN, AFRASTE- RINGSPALEN; BETONSTEMPELS ENZ. Zeer voordelig door eigen Import. OUD-GASTEL. Telefoon 324. Zeer vele voorbeelden zijn er aan te halen van de wonderlijke werk zaamheid van St. Bernardus; we kun nen zeggen, dat er op politiek, reli gieus of intellectueel terrein in die dagen niets gebeurde zonder zijn in vloed. En steeds met goede gevolgen. De vorsten, de rijksgenoten, de uni versiteitsprofessoren, de stadsbestu ren, allen kwamen onder de weerga loze bekoring van deze monnik in het witte habijt, waarvan een glans van heiligheid uitstraalde, van wie een overtuigingskracht uitging, die men niet durfde weerstaan. Doch dit was niet de enige reden, dat zijn optreden mogelijk was en dat hij overal suc ces had. De grote factor was, dat St. Bernardus' tijd anders was dan de on ze! J^E MENSHEID der 12e eeuw kon wreed en gewelddadig zijn, zij kon zich overgeven aan zedeloosheid in alle rangen, maar zij bezat het ge loof! Ook als ze misdeed, kende zij haar fouten en zag in St. Bernardus de spreker van haar eigen geweten. In hem eerde zij de getuige van God, in Wicn zij geloofde en Wiens wet haar leven beheerste. Nooit kwam er Bestellingen kunnen ook worden aangenomen door HOUTHANDEL VAN PUL, Hoogstraat, Roosendaal. syst. dr. Hufeland, geeft het haar een mooie natuurkleur. Geeft niet af en is onschadelijk. Kam 5 jaar garantie. Zend haarlokje. Rembours 6.90. FIRMA BLUMENBERG REUTER Postbus 39 LEIDEN. TE KOOP direct van parti culier: in prima staat zijnde Type 1948 Proefrit en onderzoek toegestaan. Adres: M. D. de Grootstr. 44, GOES. Tel. 3504. verkrijgbaar in alle maten, nieuw, gecoverd en gebruikt Grotendam 7 - OOSTBURG. Telef. 105. 72-o In R.K. Hollands gezin te Antwerpen: voor dag en nacht, boven 20 jaar, kunnende ko ken. Hoog loon. Tijdelijk: SPRUIT, - Hotel „de Hut' Vught. 70oo Het WIT-GELE KRUIS, afd. HOOGERiHEIDE WOENSDRiECHTvraagt tegen 1 October of eerder een in het bezit van de aantekening Wijkverpleging. Salaris en pensioen volgens Rijksregeling. Lichte mo torfiets en woonruimte beschikbaar. Sollicitaties te richten aan de voorzitter, De Heer L. Mazairac, Burgemeester van Woensdrecht. 94-oo Uitsl. voor de Zeeuwse oplage 4 regels of minder 0.90, iedere regel meer 10 cent. Bij 3 achtereen volgende plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen halve prijs berekend. - 25 Letters, cijfers of leestekens gelden voor een regel. Te Gent deftig dienstmeisje ge vraagd, voor alle werk. In ge sloten huis. Goed loon. Zater dagavond tot 's Maandagsmor gens vrij. Schrijven onder lett. D. V., St. Pietersnieuwstr. 73, Gent. Of zich aanmelden bij Dames Moerdijk, A. 17, Zuid- dorpe. 6162 Nette winkeljuffrouw gevraagd te Hulst, enigszins op de hoogte met boekhouding en adminisra- tie, kunnende typen. Br. onder no. 873, Dagblad De Stem, bijk. Hulst. Een prima chauffeur voor kip wagen .gevr. voor direct. Brie ven onder no. 874 bijk. Dagbl. De Stem, Hulst. Kath. gezin met 3 kinderen zoekt dienstmeisje voor d. en n. Alle werk. Reeds gediend heb bende. Van Osmael, Deuren- burgdreef 33, Kapellen (B.). Brood- en bankëtbakkersbedien- de gevraagd tegen l September, intern, hoog loon. M. C. Pulles- Heesbeen, Brood- en banketbak kerij, Grotestr. 235, Waalwijk. Degelijke R.K. dienstbode ge vraagd, niet beneden 20 jaar. Spaapen de Jong, Molenstr. 47, Roosendaal. 9167 Piano te koop gevraagd, voor Verenigingswerk. Br. met opga ve prijs en merk onder no. 5173. Zeil en Fok gevr. v. Drijvers boot v. 7 m. 1. Br. m. maten en prijs onder no. 5211. Een betonnen noodwoning te koop, plm. 48 m2. oppervlakte en 60 m3. inhoud. Brieven on der no. 5149. Tandem te koop, in prima st. Brieven onder no. 871, Dagblad De Stem, bijkant. Hulst. Austin A 40 1949 te koop, 2 deurs met schuifdak. - Garage de Muijnck, Paul Krugerstraat 209, tel. 2008, Vlissingen Een in zeer goede staat zijnde warm water boiler te koop. Te bevr. bij Paters Maristen te Hulst. 877 Een zo goed als nieuwe kipkar te koop bij wed. P. Verdurmen, Sasdijk 33, Vogelwaarde. 876 Gebruikte automobielen steeds voorradig. Autobedrijf Tigche- laar, Breda, Boeimeersingel 6. Beckers en Permanent haarden en kookhaarden, 3 gaats kachels enz. te koop. In- en verkoop Bastiaanen, Molstr. 20, Teli 1998, Bergen op Zoom. 8383 Verkoop - verhuur van open en gesloten bakfietsen, voor ieder bedrijf en beurs een geschikte bakfiets. J. van Dorst, Rozen- laan 68, Breda. 5097 Nieuwbouw, vrije vestiging, v.a. f 10.500. Makelaars v. d. Berg en Co., Nieuwe Ginnekenstr. 43 Breda. Telef. 4951/2. 5031 Goed onderhouden arbeiderswo ning uit de hand te koop te Westdorpe. Direct aanvaardbaar. Te bevr. F. de la Ruelle, West dorpe A 143. 875 Riante woning in Amsterdam, Rooseveltlaan 17, aangeboden, huurprijs f 74.25 p. m.; te ruilen tegen grote woning in Breda, op nette stand, huurprijs tussen f 45 en f 55 per maand. Brieven, onder no. 5183. Woningruil Maastricht - Breda. Te Maastricht aangeboden; he renhuis omg. Villapark, 8 ka mers, badkamer, keuken, kel der 2 w.c.'s, zolder, tuin, schuur huurprijs f 67 p.m. Gevraagd te Breda: gelijkwaardige comfor tabel herenhuis, huurprijs f 60- f 90 p.m. Br. onder no. 5096. Leer Engels snel, f 4.- p.m. - Nieuwe schriftelijke methode. Alle talen, boekhouden, jour nalistiek, letterkunde. Midden standsdiploma, Practijkdiplo- ma's. - Inl. onder no. X 36055. Hollanders in België vinden te Leuven (stadhuis) uitstekende logies met ontbijt, frs. 125 per 2 pers. p.d., bij besch. Holland se dame. Elke 20 min. verbin ding naar Brussel nabij 't huis. Welis, Eikstraat 14, Leuven. Aanvr. vooraf. Wedn. R.K. 55 jaar, 4 kinderen, zoekt kennismaking met wed. of jonge dochter zonder kinderen 50-55 j. Brieven met foto onder no. 8390 bijk. B. o. Zoom. Belgische sportrijwielen vanaf f 145 en tweede hands rijwielen f 20, bij Ch. L. Vonck, St. Jan- steen. 872 Een dag naar de Efteling. „Dat is pas vacantie 1" y-

de Stem | 1953 | | pagina 7