GEMENE GEUL BIJ SCHELPHOEK AFGESLOTEN Driedubbel bedrijfsfeest te Breskens BERGSE VISSERS gaan over tot de KOMVISSERIJ I Z.-VLAANDEREN Walcheren Zuid-Beveland Kop van Michiel de Ruyt er Gemaal Groenewege vandaag ingebruik Chefarine .4" PAROCHIE IJZENDIJKE VIERDE 250-JARIG BESTAAN Publieke Tribune 4-voudige werking Vacantie voor duizend kinderen uit rampgebied 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 2 Definitieve dichting nog een kwestie van dagen DE KUNGSHOLM is goed geoutilleerd Groeten op de band voor overzee Toren 's H. Abtskerke wordt gerestaureerd Suikerfabriek Gebrs. Verduyn in nieuw pand Tevens zilveren feest Polder Hoedekenskerke staat er goed voor Nu pas terugkeer van Kruiningen ES Grootse organisatie van „Pro Juventute" Enthousiaste gasten en gastheren HULST Nu de proef geslaagd mag heten Ook de financiële kwestie zal geregeld kunnen worden BELOFTE GESTAND VLISSINGEN GOES Pauselijke onderscheiding voor P. Haverbeke Opgewekt Besluit AGENDA HEDEN MORGEN ER "TvE DICHTING van het dijk- gat bij Schelphoek heeft gisteren een belangrijke vorde ring gemaakt. Rondom half vijf gistermiddag is de Gemene Geul genoemd naar de Gemene Hoe ve daar ter plaatse, afgesloten en dit betekent volgens de tech nici, dat de definitieve dichting van het dijkgat bij Schelphoek geen kwestie meer is van maan den of weken, maar van dagen. Het dijkgat bij Schelphoek was langzamerhand vergroot tot 500 me ter bij een diepte van 30 meter. Rond di,t gat was binnenwaarts een ring- dam aangelegd van 4 kilometer lengte. In deze dam zaten tot giste renmiddag nog twee diepe geulen. De Gemene Geul is gedicht, nu rest nog do Klompengeul. Vooral de medische verzorging In de laatste jaren hebben de pas sagiersschepen grote verbeteringen ondergaan, niet in het minst wat de medische verzorging betreft. Aan boord van het nieuwe schip van de Zweden-Amerikalijn, het m.s. „Kungs- holm" zijn kosten noch moeiten ge spaard om de ziekenverblijven zo modern en practisch mogelijk in te richten. De capaciteit er van heeft men getoest aan de eerder opgedane ervaringen en de verblijven zijn in gericht mede op aanwijzingen van de scheepsdoktoren van de maatschappij. Er z^jn vijf kleine ziekenkamertjes, een z.g. „isoleer" voor besmettelijke zieken, een kamer voor onderzoek, een operatiezaal, wachtkamer, badcel- len en toiletten. Bovendien heeft na tuurlijk ook de tandarts een naar alle eisen des tijds ingericht werkvertrek. De Kungsholm heft twee winkels: één voor de eerste klas- en één voor de tweede klas-passagjers. Deze laat ste is gezien het feit, 'dat men vooral van de touristenklasse zal gebruik maken, iets ruimer. Al het mogelijke is voorts gedaan om ook de schoonheidssalon en de kapperswinkel zo modern mogelijk in te richten. Wat dit betreft kan het Zweeds schip zich meten met schepen als de Queen Elizabeth, Quaan Mary en United States. In de schoonheids salon kunnen zes klanten tegelijk worden geholpen. Hier bevinden zich niet minder dan tien haardroogappa- raten. Het behoeft eigenlijk geen be toog, dat slechts zeer deskundig per soneel voor de verschillende behan delingen zorg zal dragen. Opnamen te Breda en Goes Tussen 3 September en 14 October zullen in 18 verschillende plaatsen in Nederland familieleden van militairen in Korea, Nieuw-Guinea en Suriname in de gelegenheid worden gesteld een groet uit te spreken, die wordt op genomen op een geluidsband. Deze geluidsbanden worden dan opgezon den naar het gebied, waar de betrok kene vertoeft. De groeten zullen des avonds worden opgenomen, o.a. te Breda en Goes. De uitzending wordt verzorgd door de sectie Welzijnszorg van het Minis terie van Oorlog. ALS EEN HUIZENBLOK. pROF. THIJSSEN van het water bouwkundig laboratorium te Delft, die de plannen voor deze dich ting heeft ontworpen, was zelf bij de grote gebeurtenis aanwezig. Het sluit stuk was een enorm caisson, een ge vaarte als een huizenblok, dat 65 me ter lang is, onder water 19 meter en boven water 15 meter breed en even eens 19 meter hoog. Sterke sleepboten hebben het ge vaarte naar de plaats van bestemming gesleept. Dit ging met een snelheid van iets meer dan twee kilometer per uur. Hoe dichter men ter plaatse kwam, hoe langzamer het ging. Het was een kwestie van minuten, omdat het juiste ogenblik moest worden be nut. De caisson moest nl. ingebracht Opdracht voor Philip ten Klooster: TN de gevel van de nieuwe Zee vaartschool is plaats uitgespaard voor een meer dan levensgrote kop van Michiel de Ruyter, Vlissingens grote zoon. De opdracht voor dit beeldhouwwerk is gegeven aan de be kende kunstenaar Philip ten Klooster te Veere, die het gipsmodel reeds klaar heeft en met de bewerking van het forse blok zandsteen begonnen is. worden tegen de' ebstroom van het nog uit de polder vloeiende water, op het moment dat de vloed kwam opzetten. Om 16.10 uur werd de caisson in gevaren en een* kwartier later was het gevaarte zover gezakt, dat de geul als gesloten kon worden beschouwd- De scheepssirenes en scheepsfluiten konden een vreugdegeloei aanheffen. Al het beschikbare materiaal wordt thans ingezet bij Ouwerkerk en Schelphoek om het gehele eiland zo spoedig mogelijk aan de zee te ont worstelen. Kostgn ruim f 100.000 r\e raad van 's-Heer Abtskerke be- sloot tot restauratie van de kerk toren. die dringend herstel nodig heeft. Het werk is gegund aan de fa. Woudenberg uit Middelburg, die bij de onderhandse aanbesteding de laag ste was en nog beneden de raming van 102.900 bleef. Voor deze restauratie is in de loop der jaren al f 33.000 ge reserveerd en omdat ook rijk en pro vincie subsidiëren, heeft men de hoop, het zonder geldlening te kunnen red den. HEER A. L. S. LOCKEFEER, lid van Ged. Staten, heeft het nieuwe fabrieksgebouw van de Gebrs. Vcrduyn's Suikerwerken N.V. te Bres kens officieel geopend. Het nieuwe ruime en moderne gebouw is gevestigd aan de Nijverheidsstraat. In feite was dit voor de fa. Verduyn een driedubbel feest: behalve de opening vierde men de 65e verjaardag van de heer J. Verduyn Sr., oprich ter van de fabriek en thans president-commissaris, terwijl het tevens deze dag 25 jaar geleden was, dat de firma werd opgericht. |~)e heer Lockefer betoogde in zijn openingsrede, dat dit bedrijf voor Zeeland in economisch opzicht van groot belang is. Zeeland, waarheen de vestigingsmogelijkheid zoekende be drijven niet gemakkelijk komen, moet het ..van nature" hebben van de klei ne en middenindustrie. Hij feliciteer de behalv.e de firma Verduyn, wier fabriek in September 1944 totaal werd Vele woningen nog niet gereed Tegen de verwaching in kwam de alarm-installatie te Kruiningen Maandagavond niet gereed, zodat gis teren de bewoners nog niet terug mochten keren. Pas vandaag zal dti het geval zijn, maar veel mensen ver wacht men niet, omdat slechts 'n ge ring aantal van de vrijgekomen hui zen voor bewoning gereed is; ook is de gas- en electriciteitsleiding nog niet in orde. (Advertentie) Vandaag wordt het poldergemaal te Hoedekenskerke in gebruik gesteld. Behalve een sieraad voor de omge ving is dit een stap vooruit voor het Waterschap Hoedekenskerke. Vooral aan het onvermoeide doorzetten van de huidige voorzitter, de heer Is. Groenewege, heeft het polderbestuur het te danken, dat dit gemaal thans in gebruik wordt genomen. Het be stuur besloot dan ook, het de naam Gemaal Groenewege te geven. De polder Hoedekenskerke, die thans ongeveer 1000 h.a. groot is, is al minstens even oud als het dorp van die naam. De uitwateringssluis zal er wel altijd zijn geweest, al is de stichting ervan niet bekend. Het laatst is deze suatiesluis vergroot in 1870. Op bijgaande foto is ze links te zien Door de zich steeds meer ontwikke lende land- en tuinbouw werden ho gere eisen aan de ontwatering van de polder gesteld. De ontvanger van het Waterschap, de heer Jac. Uitterhoeve, wist sinds zijn benoeming in 1945 door kundig beleid een „potje" te kweken. Toen dit aanzienlijk was ge groeid. werden in 1948 de beginselen besproken met Ir. Herweyer, die toen rijkscultuurconsulent was te Goes. Er moest eerst een gedetailleerde hoog- tekaart van de polder worden ver vaardigd. De waterbouwkundig op zichter van de polder, de heer Jac. Priester, bijgestaan door enige amb tenaren van de Rijkswaterstaat, vol deed aan deze opdracht op minutieu ze wijze. Toen bleek, dat de „oude" watergangen in hoofdzaak allen wa ren gegraven in de laagste delen. Het grondwerk bestond dan ook voorna melijk uit het uitdiepen en verbreden van deze sloten. Hiermede werd 1951 begonnen. Alle geulen werden vernieuwd. VOOR NOODGEVALLEN. De vier beroemde genees middelen in één tablet Chefarine „4" werken beter dan één mid del afzonderlijk. Ha een enkel tabletje - bij pijn of griep - voelt U zich een ander mensl d:i'mu>]i' 'n 4ije doei wonderen HET GEHELE WERK. volgens ontwerp van Ir. K. Drok te Ter- neuzen kostte ongeveer f 350.000. waarvan 63 pet. werd gesubsidieerd door het Rijk, terwijl men nog een kleine f 30.000 als bijdrage kreeg van het fonds Herstel Oorlogsschade. De oorlog in Korea was er de schuld van, dat het project duurder werd en dat er vertraging in de aflevering kwam. Ook de Februarivloed ver traagde de in gebruikneming enige maanden. Maar nu kan in het Waterschap Hoedekenskerke de hevigste regen val het hoofd worden geboden: de electromotor, die de centrifugepomp fYVXR enige dagen eindigt voor dui- zend kinderen uit de watersnood- gebieden een maand vacantie „ergens in Nederland", hun door het Ned. Ver bond der Vereniging Pro Juventute dank zij de medewerking van bijn» evenveel gezinnen bereid. Dit is tot nu toe de grootste orga nisatie van onderbrenging bij parti culieren in Nederland, zo heeft mej. C. S. van Ouwenaller. adviseuse van het Verbond, medegedeeld. Al in Februari voorzag Pro Juven tute de vacantieproblemen in gebie den die nog maandenlang van gele genheid tot recreatie verstoken moes ten blijven. De gastheren gaven al dadelijk re den tot „uitbundige geestdrift". Daar entegen begonnen de aanvragen van adspirant-gasten pas in Juni goed op gang te komen. Voor de helft uit Zeeland (Schouwen-Duiveland, Z. Vlaanderen) en verder o.a. uit de Kop van Brabant. Eindelijk, op 21 Juli werden 800 kinderen naar hun vacantie-bestem- ming vervoerd. Op 7 Augustus nog eens tweehonderd, die aan veertien dagen genoeg dachten te hebben. Wij hebben overal steekproeven ge nomen, verklaarde mej. van Ouwen aller, en de indruk die wij bijna over al hebben opgedaan is bijzonder pret tig. Alle kinderen zijn zoveel moge lijk in eigen gezindte ondergebracht. Het plaatsen van jongens, die duide lijk in de meerderheid waren, heeft iets meer moeite gekost dan van meisjes. Maar allen zijn met de grootst denkbare hartelijkheid ontvangen. drijft, heeft een vermogen van 100 P.K., zodat bü een opvoerhoogte van m. per minuut 90 m3. water wordt uitgeslagen. Natuurlijk blijft de sua tiesluis normaal in gebruik; het ge maal wordt slechts bij noodzaak ge bruikt. De polderlasten behoefden slechts met f 3.per h.a. te worden ver hoogd en toch zullen de enorme kos ten over ongeveer 30 jaar betaald zijn! De Polder Hoedekenskerke staat er goed voor; zijn 4'4 k.m. zeewering bleek een goede beveiliging; zijn 31 k.m. polderwegen zijn in prima staat (de meesten geasfalteerd) en thans is ook zijn inwendige waterkering voor 100% verzekerd. Jammer is, dat over de feestelijke in gebruik neming de schaduw hangt van de herverkaveling, die misschien andere waterlopen in de polder wil projecteren, waardoor veel werk en kosten voor niets zouden zijn gemaakt. Voorlopig echter is het nog niet zo ver! vernield, ook de gemeente Breskens, die naar hij zeide. door het E.T.I. als de eerste plaats geschikt voor indus trie in W. Zeeuwsch-Vlaanderen was bestempeld. Burgemeester Eckhout memoreerde hoe de heer Verduyn Sr. als één der eersten naar Breskens re-evacueerde. Van de nissenhut werkte de suiker- werkfabriek zich al spoedig omhoog naar een noodgebouw en de bekro ning van het harde werken was het nu zo juist geopende nieuwe pand. LOF VOOR BRESKENS FAe heer Verduyn Sr. „onhulde" dat dit tevens de dag van het zilve ren bestaansjubileum was; de heer G. H. Lugendijk uit Middelburg, accoun tant. en drs. M. Verburg. directeur van het E.T.I. voegden hun gelukwensen er nog bij. waarbij de laatste ver klaarde, dat Breskens de plaats is, waar zich het gezonde ondernemers initiatief ontwikkelt. Tenslotte spraken nog de heren I. J. de Groote. architect te Zuidzande, J. Carels. aannemer en J. v. d. Berge, een zakenrelatie. CADEAUX P)e heer Lockefeer stelde door het opendraaien van de stoomkraan zowel de fabrieksfluit als het gehele bedrijf in werking. De heer Lagen dijk bood daarna de fa. Verduyn na mens alles relaties een fraaie kan toormeubilering aan. Namens het per soneel schonk mej. Sara v. d. Walle, cheffin van de meisjesafdeling, de heer vernuyn Sr. een schemerlamp aan en tenslotte bood mej. Suzanne Roos de firma een prachtige electri- sche klok. De suikerwerkfabriek van de Gebrs. Verduyn stelt ca. 40 mensen te werk. De bijna honderd verschillende pro ducten worden, hoewel grotendeels bestemd voor het binnenland, geëx porteerd naar vele landen, w.o. Enge land, de Goudkust, Brazilië, Irak, West-Indië, Indonesië, Duitsland en België. Afscheid ir Heyblom van Rijkswaterstaat te Middelburg Maandagmorgen 31 Augustus a.s zal op het bureau van de Rijkswater staat aan het Koorkerkhof, het per soneel van de Rijkswaterstaat afscheid nemen van zijn directeur, ir. Th. Heyblom, die 1 September naar Den Haag vertrekt. In de middag wordt een receptie gehouden voor de relaties van de scheidende hoofdingenieur. ONWEL OP DE MOTORFIETS. Toen de heer A. op zijn motor rijwiel vanuit de stad door de Bagijne poort gereden kwam, geraakte hij vermoedelijk doordat hij tengevolge van een longbloeding onwel werd de macht over zijn stuur kwijt. Daar door reed hij tegen de woning van de heer B. De motorrijder geraakte ern stig gewond. AUTO GREEP BEJAARDE FIETSER. Twee bejaarde inwoners van het Liefdehuis kwamen per fiets van het erf van de heer de M. op de Abs- daalseweg gereden, toen vanuit de richting Hulst een auto naderde. Een der beide fietsers, zekere W., stak zonder op de wagen te letten de weg over. De chauffeur remde krachtig, doch trapte door de rem heen. De wagen slipte en greep de 73-jarige B. De bejaarde man liep ernstige ver wondingen op. St. Jansteen NIEUWE STRAATNAMEN. In de Nieuwe wijk zijn thans de namen der straten aangebracht. We hebben daar nu de Prins Hendrik straat, Jos. Everaardstraat, Beatrix- straat, Pastoor Schetsstraat en de Burgemeester IJsebeartstraat. Harmonie in België. De R. K. Harmonie bracht in de Lusthof en Zwemkom Het Zomerhuis te Stekene (B.) een muzikaal bezoek, waar een goed geslaagd concert ten gehore werd gebracht. Hoekskens kermis. De Hoekskens kermis heeft van het mooie weer ge profiteerd. Wegens feestelijkheden in de buurt was het niet bijster druk. Alles had een kalm verloop. Graauu) Nieuwe Nederlanders. Door de wijziging van de wet op het Neder landerschap zijn er in onze gemeente 27 personen, die het Nederlander schap hebben verkregen. MOEDIGE REDDING. Er wordt bij de hitte der laatste dagen natuurlijk veel gezwommen in de Schelde. Een zekere 17-jarige BI. is daarbij op het nippertje aan de verdrinkingsdood ontsnapt. In een der vele verraderlijke killen, waarin een sterke stroom gaat, werd hij reeds voor de tweede maal de diepte inge- slurd. De heer P. Biddeloo, die even eens in de buurt aan het zwemmen was, bemerkte dit gelukkig nog tijdig en dook hem moedig achterna. Hij kwam met de drenkeling boven, maar deze sleepte zijn redder weer mee onder water. Toch gelukte het Bid- dellee hem opnieuw boven water te brengen en nu met meer succes. Nieuw-Namen (Advertentie) BLIKSEMINSLAG Tijdens een kort en hevig onweer werd de wonin® van de beer S. Ha- geman door de bliksem getroffen. Het dak werd gedeeltelijk vernield en de plafonds op de slaapkamer kwamen naar beneden. Geen der bewoners werd getroffen. In verscheidene andere woningen werden lichtinstallaties en radio ver nield. DOOR HET WATER INGESLOTEN Een viertal personen, die de Schor ren waren ingegaan en op een zand plaats uitrustten hadden geen erg in het snel opkomende water en werden ingesloten. De terugweg door een der geulen werd hierdoor het water afge sneden. Zwemmers in de buurt, die het gevaar voor de Nieuw-Namers inzagen, waarschuwden de toezicht houder van de Kon. Emmahaven. De ze ging met zijn roeiboot de mensen uit hun netelige positie redden. TNE BERGEN OP ZOOMSE VISSERS zullen in het nieuwe ansjovis-seizoen eveneens het systeem der komvisserij gaan toepassen. In de afgelopen maanden hebben enkele vissers uit Wieringen met dit systeem een proef genomen en die proef is uitstekend geslaagd De vangst in de kommen bleek tweemaal zo groot dan die van de fortuinlijkste weervissers. De leden van de Bergse vissersvereniging „Ons Belang" zijn daar door volledig overtuigd van de voordelen der nieuwe methode. Zij zullen er dan ook toe overgaan. Volgende week worden 18 kommen in de Schel de verpacht. De weervisserij echter zal naast de komvisserij gehand haafd blijven. 7 O ALS we indertijd schreven, had de komst van de mannen uit Wie- ringen de Bergse vissers wat ongerust gemaakt. Zij waren bang, dat de komvisserij door mensen van buiten onbeperkt zou worden toegelaten. Er werd een vergadering belegd en Mr. Lap uit B. op Zoom nam namens de vissers contact op met de inspectie voor het Visserijwezen en met het be stuur van de Visserijen op de Zeeuw se Stromen, die het experiment met de kommen hadden gestimuleerd. Om verschillende redenen bleek het na melijk gewenst, dat de ansjovisvangst werd opgevoerd. Men bleek volledig begrip te heb ben voor de belangen der Bergenaren en reeds vóór de uitslag van de „kom- proef" bekend was, werd medegedeeld dat met deze belangen inderdaad re kening zou worden gehouden. Nu de kwestie in een nieuw stadium is gekomen, mag men vaststellen, dat zowel de Inspectie voor het Visserij wezen als het bestuur van de Visserij op de Zeeuwse Stromen hun belofte gestand hebben gedaan. De Bergena ren komen voor de kommen in aan merking en dat zij volgende week al worden verloot, bewijst, dat de zaak snel en grondig is bezien. SUBSIDIE. N/IET HET BESLUIT van de vissers, om de nieuwe methode te gaan toepassen, zijn de moeilijkheden nog niet gehéél van de baan. De komvis serij namelijk is nogal duur. Er moet nieuw vismateriaal worden aange schaft en omdat in diep water ge werkt moet worden, is er op iedere boot een sloep nodig. Men zal echter trachten bij het Economisch Bureau of bij de Nationale Herstelbank een subsidie te krijgen, die de vis sers in staat stelt, de nodige ma terialen te kopen. Daardoor kan de financiële moeilijkheid, die ook indertijd reeds als een be zwaar werd gevoeld, van de baan worden geholpen. Voorts willen de Bergnaren natuur lijk het alleenrecht houden voor de ansjovisvangst op de Schelde. Volgens oude ordonnantiën blijken zij dit recht te hebben, maar strikt juridisch is het slechts van toepassing op de weervisserij. Men mag echter aanne men, dat deze moeilijkheid met een formele verandering (of aanvulling) van de betrokken tekst kan worden opgelost. Alle vissers, die bij de vereniging „Ons Belang" zijn aangesloten, zul len voor een kom in aanmerkink ko men. OP GROTE DIEPTE. Ertvelde DODELIJK ONGELUK. Onze dorpsgenoot de Smaele kwam te Oosteeklo met zijn motor in bot sing met de auto van de heer Mes- trum. De botsing was hevig en de S. werd zwaar gewond nar het zieken huis overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondingen overleed. Doel Brand. In onze grensgemeente brak brand uit op de boerderij van de heer R. van Mol. Door kordaat in grijpen konden huis en schuur gered worden, hoewel de brand grote schade veroorzaakt heeft aan gebouwen en machines en ook een zeug met biggen een prooi der vlammen werd. HET VERKOOFFEEST GAAT BEGINNEN Vanmiddag om twee uur zal de braderie, het verkoopfeest dat tot Za terdagavond 11 uur zal duren, wor den geopend. Reeds gistermiddag was speciaal in de Walstraat de spanning tg voelen. Verschillende standhouders waren al aan het opbouwen en anderen liepen met palen en schotten te sjouwen of zij bang wares dat de hen resterende tijd te kort zou zijn. Geluidsinstalla ties, die nu eenmaal onmisbaar zijn bij een braderie, zijn al over de gehele straat aangebracht. Gisteravond ech ter is het bouwen pas goed begonnen. De stands rezen als paddestoelen uit de grond en de winkeliers hebben ha mer en nijptang als volleerde timmer lieden weten te gebruiken. De verlichting die rneds verscheide ne avonden heeft gebrand is nu nog wat uitgebreid doordat enkele gevels op uitstekende wijze zijn verlicht. Op het feestterrein bij de Zeilmarkt is voor alle avonden een speciaal pro- gramam in elkaar gezet. Zo zal Woens dag-, Donderdag- en Vrijdagavond eea braderieband van 9 tot 11.30 uur een bal verzorgen. Zaterdagavond aal er een groot slotbal zijn, waar de Am- bonese dansband „Soeara Maloekoe" uit Middelburg de muziek zal yerzor- gen. i DE WIENER SANGER- KNABEN KOMEN. Oostenrijk weet Goes wel te vin den. Ras hebben we de turnsters op bezoek gehad en nu kondigden de Wiener Sangerknaben hun komst weer aan. A.s. Dinsdag zullen zij in de Grote kerk een concert komen geven onder leiding van de jonge Weense dirigent Robert Kuchbacher. GELDLENING GASBEDRIJF. B. en W. stellen de raad voor een geldlening van f 190.000 tegen aan te gaan voor het gasbedrijf. Het bedrag is nodig voor gasmeters, machines, toestellen en de bouw van een ontvangstation voor het langa afstandsgas. Voorts stellen B. en W. de raad voor, een tweede vrachtauto voo» f 15.500 aan te kopen. Over '52 werd voor vervoer van materialen aan der? den ruim f 9567 en over het eerstfl half jaar 1953 f 5578 betaald. Doof aanschaffing van een tweede vracht» auto kan bij afschrijving in 6 jaal een bezuiniging van f 1000 a f 1500 pe* jaar worden verkregen. DRUKKE EERSTE KERMISDAG De kermis zette gisteren buitenge» woon goed in. De gehele middag we» melde het van de mensen op de Grots Markt, want honderden waren uit da wijde omtrek naar de Ganzenstad op getrokken. Het eeuwenoude vermaak blijk} altijd nog aantrekkingskracht op hei publiek uit te oefenen. Het waren voor het katholieke volks deel van IJzendijke op 15 en 16 Aug. blijde feestdagen. Het was immers 250 jaar geleden, dat onder moeilijke omstandigheden de parochie werd gevestigd. De grote dag was 15 Augustus, het naamfeest van de parochie. Om 8.30 uur had een solemnele Hoogmis plaas in de met vele bloemen versierde kerk, waarin vele parochianen ter H. Tafel naderden. Om 3 uur was er een plechtig Lof met preek. Hierna een schitterende processie, waarin de ze ven Sacramenten werden uitgebeeld, 's Avonds om 7.30 uur had een feest- vergadering plaats in het Parochie huis. Namens het kerkbestuur sprak pastoor G. de Grauw de parochianen toe. Hij wees er op. dat door de oorlogshandelingen de kerk een down tijd meemaakte. Maar de geest was daardoor niet gebroken. Alle paro chiegebouwen werden vernield, maar thans staat alles weer overeind, aldus spreker. Hij bracht dank aan de ge vers van geschenken en giften in de collecte voor het feest. VERRASSING. HIERNA kwam de pastoor met een J.J.verrassing voor de dag. Hij kon aan de heer P. Haverbeke, die zijn 40-jarig jubileum als lid van het Kerkbestuur viert, de verheugende mededeling doen, dat het Z. H. de Paus had behaagd, hem voor zijn gro te verdiensten voor de kerk te begif tigen met de medaille Pro Ecclesia et Pontifice. Spreker hoopte, dat hij nog vele jaren van de raadgevingen van de heer Haverbeke zal mogen profi teren. De jubilaris bracht dank aan Z.H. de Paus voor deze hoge onder scheiding en verder aan allen, die hieraan hadden medegewerkt. Hierna zette het gemengd St. Ludgarduskoor uit Gent de feestvergadering in met O Salutaris Hostia. LEZING DOOR J. CORNELIS. CH. VOALS MEN WEET gebruiken de weervissers sleepnetten, waarmee de ansjovis naar de „weren" gedreven wordt. Men maakt van lage water standen gebruik om de vis te ver schalken. Bij de komvisserij wordt op vrij grote diepten gewerkt. Het vang net (een soort fuik) is aan een paal gebonden en men hoeft geen sleepnet te gebruiken. Wel moeten de vissers in het bezit zijn van een sloep, omdat zij zich niet, zoals bij de weervisserij, gelaarsd te water kunnen begeven. De kommen, die nu aan de Bergse vissers verloot worden, zullen zo wor den gelegd, dat zij de doorstroming van het water naar de weervisserijen niet belemmeren. Dit alles is door Mr. Lap, in samen werking met Mr. Callenfels, voorzitter van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen en met de heer v. Erp, inspecteur vooh het Visserijwe zen, ten behoeve der Bergse vissers geregeld. TAE HEER Cornells begon zijn inte- ressante rede met de spreuk „De liefde tot zijn land is ieder aangebo- boren." Maar evenzeer is het waar, dat de liefde voor zijn parochie ieder aangeboren is. Hoemeer men van de parochie afweet, hoe meer men er van gaat houden. Spreker ging in op de geschiedenis een kleine 1000 jaar terug om tenslotte uitvoeriger uit te weiden over de geschiedenis van de parochie. Een overweldigend applaus was de beloning voor deze interessante uit eenzetting. Hierna liet nogmaals het koor zich horen met enkele volkslie deren uit diverse landen. Pastoor de Grauw zei in zijn dankwoord, dat het koor een muzikaal genot was, stijlvol, zoals geheel deze dag. Nu was het de beurt aan anderen, om hun gelukwensen aan te bieden. Pater Hermans sprak namens de vijf priesters, die IJzendijke had voortge bracht. Hij bracht dank aan de pas toor, die het mogelijk had gemaakt, dat zij op dit feest tegenwoordig mochten zijn. Hij wees er op, dat er sinds hij IJzendijke had verlaten veel was veranderd. Maar de gemeen schap. de parochie, was hetzelfde ge bleven. Spreker zei. dat IJzendijke tot, de beste parochies kan worden ge rekend. Het deed hem goed, dat er thans meerdere seminaristen zijn. Burgemeester von Bönninghausen wenste namens gemeentebestuur en gemeerite de pastoor en het kerkbe stuur geluk met dit zeldzame jubi leum. Hij wees erop, dat de burger lijke gemeente er belang bij heeft, dat het de parochie goed gaat. Want goede parochianen zijn ook goéde staatsburgers. Hierna las de pastoor nog enkele gelukstelegrammen en brieven voor van parochianen in den vreemde w.o. ook een felicitatie van de kinderen De Milliano, die nog maar kort gele den naar Canada zijn geëmigreerd. VOLKSDANSEN. 7ONDAG werden na de Hoogmis door de Jonge Boerinnenbond volksdansen uitgevoerd op het kerk plein. 's Middags hadden voor de schoolkinderen filmvoorstellingen en kinderspelen plaats, 's Avonds had voor een vol Parochiehuis een vrolijk artistiek programma van de K.R.O.- artisten zijn beslag, waaraan mede werkten Truus Koopmans. FantasfA Mans uut Twente. Fred Starewoodl met aan de vleugel Tonny Schiffer^ stein en hiermee was het einde ge| komen van een waardige viering vat! een 250-jarig parochiejubileum. MILLIONNAIRSZORGEN Mijn vriend, de millionnair, die onge» huwd is en een groot herenhuis be* woont, heeft zijn vermogen geschonken aan een stichting voor het bouwen van een tehuis voor ouden van dagen. Da enige tegenprestatie die hij bedong was, verpleging voor de duur van zijn leven en dat het tehuis uitsluitend bestemd zou zijn voor gehuwde gepensionneer* den met een maximum pensioen en be zitters van ongeveer een ton, aangezien deze financieel niet meer in staat zijn, in bestaande inrichtingen overeenkom* stig hun staat en stand te worden op* genomen. Hij kwam tot deze daad, toen hij aan het rekenen ging en tot de con* clusie kwam. dat hij als millionnair niet meer met zijn inkomsten kon rondko men. Zijn erfgenamen wilde hij dit lot besparen, mitsdien hij voormelde schen* king deed. Hij was begonnen in het be* drijf van zijn vader, hetwelk zich dooi* zijn energie tot een grootbedrijf had ont wikkeld. Op gevorderde leeftijd ver kocht hij de fabriek en meende als mil lionnair van een rustige oude dag te kunnen genieten. Hij belegde zijn kapi taal, hetwelk na de aderlating van de vermogensaanwasbelasting en de heffing ineens nog rond f 1.000.000.- bedroeg, in een herenhuis en in diverse staatslening gen. Zijn inkomsten bedroegen per jaar: Opbrengst huis f 950.000.- 3 pet. staatslening (95 pet.) Totaal f 1500.- f 30000.* f 31500.* De uitgaven bedroegen: Inkomstenbelasting f 16000.* Vermogensbelasting f 6000.* Personele belasting f 1300.» Huishoudster en dienstbode f 3000.^ Tuinman (3 dagen per week) f 1300.* Auto, incl. afschrijving en belasting f 2006 Diverse uitgaven voor liefdadige doeleinden f 500.» Totaal f 20100.- Voor eten, drinken, kleding, enz. was er nog f 1400.- per jaar beschikbaar. Hij zag zijn vermogen ieder jaar met dui zenden guldens verminderen, waardoor ook zijn inkomsten terugliepen. *Iijn auto verkocht hij aan de groenteboer. Ook die opbrengst was spoedig opgesoupeerd. Toen nam hij een kloek besluit, schud de het fiscale juk van zijn schouders en deed de voormelde schenking. Nu leeft hij rustig en tevree, slaaps als een roos en smaakt het genoegen ook anderen in de gelegenheid te hebben gesteld, voor een prijs, die in verhouding is met hun pensioen, hun oude dag in een behoor lijk tehuis te kunnen doorbrengen. M. ANTWERPEN Binnenplaats Rubens huis, 8.30 uur: Reizend Volkstheater met: De Spiegel der minnen. AXEL Centrum, 8 uur: Don Camillo. DE KLINGE WA ES Cinema van Dijck, 3 uur: De weg van de opium. GOES Grand: Tour de France 1953. MIDDELBURG Electro: New Mexico. OOSTBURG Ledel, 8 uur: De rode havik. SAS VAN GENT Olympia Theater, 8 uur: Vlammende Pijlen. TERNEUZEN Luxor, 8 uur: Klaar voor actie VLISSINGEN Alhambra: De roepstem der Pampa's; Luxor: Muiterij op de Bounty. ANTWERPEN Binnenplaats Rubens huis, 8.30 uur: Reizend Volkstheater met: De Spiegel der minnen. DE KINGE-WAES Cinema van Dijck, 7.30 uur: Verboden liefde. GOES Grand: Tour de France 1953. VLISSINGEN Alhambra: De roepstem der Pampa's; Luxor: Muiterij op de Bounty; In de Walstraat: Braderie feesten. yOEN

de Stem | 1953 | | pagina 2