Poe/s en Ponsioen Prijshoudende stemming op het Damrak 1 Veedieven J Radioreportage van Bloemencorso RADIO Wat een Wonderlijke Wereld TWEEDE BLAD DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1953 Schouten Op de hoogte Boekenplank VAN MIERLO es ZOON o. Rede rij ET DEBAT over stands- en W vakorganisatie gaat verder. Men I wil blijkbaar te elfder ure aan de commissie-Beaufort nog stof verschaffen voor haar studie. Reeds hebben we verteld, hoe in Rolduc sterk verzet tot uiting kwam tegen pleidooien, welke erop gericht wa ren het accent te verplaatsen van de stands- naar de vakorganisatie. Pa'er Cassianus Hentzen, een oud- gfdiende in de katholiek-sociale be weging, had zich in die richting uit gelaten en hij bleef daarmee in de ■n van hetgeen hij zijn hele leven Eid betoogd. lEen „jongere", Pater Pönsioen, ttwam min of meer ip hetzelfde schuitje, doch dan uitgaand van ge heel andere promissen. Hij liet het verleden het verleden, om na te gaan, of er in het heden niet zoda nige evoluties zich hebben voorge daan, dat daardoor de genoemde «ent-verlegging geboden werd. rllij ziet, blijkens een artikel in „De Volkskrant" van 10 Juli, de volgende veranderingen: de functie der vakorganisaties heeft zich gewijzigd, nu een sociaal corporatisme zich ontwikkelt; de organisaties, die naar verschil lende vakken aanvankelijk vrij los van elkaar stonden, trekken steeds meer gezamenlijk op; taken als vorming, maatschappe lijke scholing, culturele werkzaam heid zijn in de vakorganisaties sterk gegroeid; het standsverschil als onderscheid jftn levensnorm en levensvorm |emt in betekenis af; opgezet als massa-organisaties be- liken de standsorganisaties met hun prmingsopgave niet eens meer 10 tocent van hun leden. [in een en ander vindt Pater Pon- jpen motief voor het betoog, dat de vakorganisaties een sterker verant woordelijkheid te dragen krijgen in de verwezenlijking van de katholie- E maatschappijleer, omdat zij veel Seer dan de standsorganisaties de tmbouworganen van de maatschap pij zijn. Ook vraagt hij zich af, of het regelmatig studiegesprek, het cursorisch onderwijs, evenals het organiseren van incidentele ont- spanmngs- en kunstavonden niet het best opgezet kan worden door de gezamenlijke vakorganisaties ter plaatse. Aldus enkele gedachten uit een artikel in „De Volkskrant" van 10 Juli. verschil in standpunt wordt door deze woorden dan ook wel erg toe gespitst. Aan het slot van de rede klonk echter de vraag, of het niet mogelijk zou zijn, dat de visie van Poels en Ponsioen, 50 jaar van el kaar liggend en dus persé verschil lend, maar niet door een breuk ge scheiden, elkaar vinden in struc tuur en opzet van onze katholieke sociale organisaties, zoals Poels die zag, met hanpassing van de werk methode aan de gewijzigde omstan digheden. Wij geloven inderdaad, dat hier een weg getoond wordt, waarlangs „oud" en „jong" elkaar kunnen vin den. En nu is het maar weer wachten op het rapport van de commissie- Beaufort ■yERWIJL IN Rolduc door men- 1 sen uit de school van Poels de- ze gedachtengang sterk was be streden, heeft Rector W. Bekkers op studiedagen van de Bossche Dioce sane K.A.B. te Gemert, een stand- pun t verdedigd, dat op zekere hoogte Pater Ponsioen gelijk geeft, maal" dat tenslotte toch neerkomt lop het vasthouden van Poels' ideëen. iSHet is niet onmogelijk, zo zei Sector Bekkers, dat een nieuwere interpretatie van stand moet wor den gezocht, waarbij de gedachte Kan rang of cultuur moet wijken voor een kenmerkende wijze van zijn, van handelen, van denken, van gevoelen, die nu eenmaal een ar beider zal blijven onderscheiden van 'n boer, en hen beiden van een middenstander of Adelbert-figuur. Zo niet, dan zouden wij de typisch vormende waarde van beroep of milieu moeten ontkennen. Vandaar de conclusie, dat, on- Janks verschuivingen, er standen lullen blijven, met standsfierheid en standsbewustzijn, misschien ge lijk bij een regenboog, niet scherp Jaar kleur af te bakenen, maar in leder geval een eigen kleur bezit tend. Rector Bekkers ziet ernstige ge baren, als een K.A.B. in de prac- ftijk. alleen maar een centrale van vakbonden is. Ook al hebben ze al lemaal apostolische en godsdienstige jrorming op hun program, zal zij dan in feite niet worden een N.V.V. Van katholieken? Zal een materia listische tendenz en opvatting niet Överwoekeren? Aldus de bezorgde Vragen, welke de Rector stelde. Als de katholieke standsorganisa- ties aan inhoud inboeten, uitgehold .worden, op een zijspoor gezet wor den en tenslotte niets meer zouden betekenen, dan is het gevolg zo Beide Rector Bekkers dat de menselijke persoonlijkheid niet tot ontplooiing komt; de materialisti sche geest een geweldige kans krijgt; de kansen der Kerk in het sociale leven geketend worden en de mogelijkheid van samengaan der Standen tot het vriespunt daalt. J2)IT ALLES is natuurlijk ook niet I opzet of bedoeling van Pater Ponsioen. Dat is duidelijk. Het F)R JAN SCHOUTEN is gisteren zeventig jaar geworden. Een man, waarvoor heel Nederland in al zijn politieke verscheidenheid diep de hoed afneemt. Hij heeft in zijn jeugd niet de kans gehad een studieloopbaan te volgen. Hij moest al jong de kost verdienen in de bloemisterij van een oom. Maar dat belette hem niet naarstig zelf te ar beiden aan zijn ontwikkeling en op te klimmen tot de positie van poli tiek leider met naam en faam. Men kan het vaak oneens geweest zijn met de politiek van zijn partij, de anti-revolutionaire, maar men zal toch altijd moeten bekennen, dat ze een karakteristiek stuk volkskracht betekent en dat Jan Schouten, de stoere, diep-gelovige strijder voor wrjirachtige idealen, haar waardig is. De politiek der katholieken is na de oorlog een tijdlang afgebogen van de lijn, welke de A. R. volgden. Men heeft echter Jan Schouten als oppositieleider ook steeds kunnen waarderen. Hij voerde geen opposi tie-om-de-oppositie, maar uit echte overtuiging. Een gave persoonlijk heid, een man-uit-één-stuk, als zo danig zal men Schouten steeds eren, in welke positie hij ook op treedt in het parlement en daar buiten. NJAAR DE Nederlandse Radio Unie meedeelt, zal op de eerste Zon dag in September weer een radio-re- portagewagen naar Zundert wor den gezonden voor een ooggetuige- verslag van het bloemenfestijn. Wel ke omroepvereniging de uitzending zal verzorgen is nog niet bekend. DE ZWAKKE BROEDER In deze vlot geschreven roman geeft Helene Swildens een scherpe karakter-analyse van twee broers. De ene is ogenschijnlijk een krachtige persoonlijkheid, die zich gemakkelijk bij zijn omgeving aanpast, de andere kan slechts moeilijk de weg naar de gemeenschap vinden. Na allerlei belevenissen waarbij de hoofdpersoon zelfs in een B.S.-kamp terecht komt. een hem opgedragen taak in Argentinië ziet mislukken en tot overmaat van ramp zijn in Europa achtergebleven vrouw verspeelt, komt hij tot de ontdekking, dat hij zich steeds door zijn z.g. zwakkere broer heeft laten beïnvloeden en dat hij zijn vrouw heeft opgeofferd aan zijn eer zucht. Het is wei jammer, dat het geloof in deze roman vrijwel geen rol speelt hoewel, de beide broers katholiek zijn. Ook onder de moeilijkste omstandig heden wordt verzuimd troost en sterkte te zoeken in de godsdienst. Het is uiteindelijk een ongelovige mede minnaar. die zich het meest sympa thiek gedraagt door zich terug te trekken en zo man en vrouw de gele genheid te geven een nieuw leven te beginnen. Het boek, dat in het Thijmfonds verscheen, is uiterst slordig gecorri geerd. Het moet worden voorbehouden aan iezers met enige levenservaring. (Advertentie) Wekelijks beursov er zicht van 6 t/m 12 Augustus 1953 Wordt nieuwe staatslening ver overtekend JN BOEKAREST is op het ogen blik een (communistisch) we- reldjeugdfestival aan de gang. Als men De Waarheid geloven zou, dan is het daar een doorlopende uitbarsting van vreugde en tevens vai bewondering voor dat heerlij ke volksdemocratische Roemenië. Ziehier het verhaal van 'n hoogst intelligent gesprek tussen enkele Poolse en Hollandse congressisten: „Waarom ben je zo groot?", vraagt Ludsena. Waarom oen jij zo klein?", vraagt Thijs. En dan lachen ze, dat het schatert. „Waarom spreek je toch geen Pools?" vraagt Ludsena verwijtend, als zii iets niet begrijpt. „Waarom spreek jij geen Hollands"'", repliceert Thijs verontwaardigd De knappe 19-jarige Sophia Krupa uit Olesnitsy zit er met gespannen aan dacht naar te luisteren, ofschoon ze geen woord Duits verstaat. „Wat zegt 'ie?" vraagt ze telkens on geduldig aan Ludsena. „Hij zegt. dat de arbeiders in Hol land margarine eten". „Margarine? Maar Holland is toch het land van de boter?" „Ja, maar de arbeiders kunnen de boter niet betalen". En dan kijken de Poolse meisjes de olijke zeeman nog eens diep in de ogen of hij hen niet voor de gek houdt met die boter en schrijven het snl op in I hun notitieboekje om er straks in hun 1 dorp, op hun school of in hun jeugd organisatie van te vertellen. Zie zo, in Polen komen ze dan na zo'n diepe blik in Hollandse zee mansogen, volmaakt op de hoogte van de erbarmelijke toestanden, waaronder de Nederlandse arbei ders leven. Alleen behoeft hen nog niet met politiegeweld verhinderd te worden voedselpaketten in het buitenland te gaan halen. p\P DE Amsterdamse beurs heeft ge- durende deze week een prijshou dende stemming geheerst. Echter kan men deze stemming niet direct geanimeerd noemen. Op zichzelf is dit niet vreemd, daar de maand Augustus op de Amsterdamse beurs als een va- cantiemaand wordt gekenmerkt en da lende omzetten in dit tijdperk normaal zijn. Daarom kan het tot tevredenheid stemmen, dat de beurs zich zo goed houdt. De internationale waarden kwamen wederom op een iets hoger peil. De buitenlandse belangstelling voor aandelen Koninklijke Olie is nog niet verflauwd, doch deze is niet in die mate op de voorgrond getreden, OBLIGATIES: 4 8 53 3 Ned. '62-'64 99 1/4 3-31/j% Ned. '47 98 7 16 3 Ned. '47 (doll.l.) 95 3 4 3 Ned. '37 97 3 Ned. Inv.cert. 98 1'2 3 Grootb.obl. '46 97 1 8 3 N.-Indië '37 A 97 1 2 3*/«% Ned. '53 I 102 1/4 AANDELEN: Amsterdamsche Bank 170 1/8 Rotterdamsche Bank 165 Twentsche Bank 165 Nationale Handelsb. 122 12 Ned. Handel-Mij. 158 3/4 Alg. Kunstzijde Unie 172 v. d. Berg en Jurgens 272 1/2 Machinefabr. Breda 116 1 2 Van Gelder Zonen 159 3 4 Unilever 196 12 Holl. Kunstzijde Ind. 84 1'2 Ned. Kabelfabr. 217 Gem. Bez. aand. Philips 1741/2 Kon. Ned. Hoogovens 172 Wilton Feyenoord 179 5'8 Internat. Gew. Betonb. 145 Internatio 154 Billiton Mij. II 220 Koninklijke Petroleum 328 3'4 j Rubb. Clt. Mij. A'dam 96 1/4 Bandar Rubb. Mij. 94 1'4 Holland Amerika Lijn 133 5 8 K. N. Stmb. Mij. 127 1'2 Ned. Scheepv. Unie 125 3 4 Rotterdamsche Lloyd 123 12 Kon. Java China Paket 109 14 Ver. Vorstenl. Clt. Mij. 22 3'R Handelsver. A'dam lil V2 Ned. Ind. Suiker Unie 85 Deli Maatschappij joo Deli Batavia Mij. 158 (Advertentie) Senembah 85U2 ll/8/'53 99 3 8 98 3'8 95 95 15/16 98 3/8 96 1 4 96 1316 101 7/8 171 166 166 l-'4 122 3 4 159 3 4 174 1/8 273 1'2 118 160 1/4 199 85 1 4 216 3'4 175 179 180 U4 146 12 151 1/2 229 1'2 330 1 2 95 94 134 3 4 131 1'2 129 1'2 125 116 22 1/8 109 3 '4 85 1/4 101 160 1/2 89 zoals dit enige weken geleden het ge val is geweest. Aandelen Philips waren gevraagd naar aanleiding van een ge rucht als zoude de maatschappij bin nenkort met een tussentijdse publicatie verschijnen, waarin de gang van zaken gunstig wordt beoordeeld. Ook de vooruitzichten voor de televisie-pro ductie schijnen gunstig te zijn. De industriële sector heeft zich goed gehouden. Interessante koersstijgingen in de chemische afdeling kwamen voor bij Hoek's Machine- en Zuurstof- fabriek 232-242, Kon. Ned. Gist en Spiritus 214-220 en Hazemeyer 215-220. Verder viel een koersstijging waar te nemen voor aandelen Amsterdam Droogdok 285-289, Bührman Papier 109-113, Kromhout Motoren 124-131, Rotterdam Droogdok 366-376, en Stork en Co. 138-142. Bij de staalwaarden liggen de aan delen Kon. Ned. Hoogovens vast in de markt. Het verslag is thans verschenen van de Electro Zuur- en Waterstoffabriek. De omzet bij dit concern daalde van f 17 millioen tot f 14 millioen. Dit is te wijten aan de omzet van een kleine re hóeveelheid goederen en aan de la gere omzetprijs. De nettowinst be draagt na afschrijving en reserverin gen f 462.000 en ligt iets hoger dan die van het vorig iaar. Een onveranderd dividend van 9% wordt uitgekeerd. Bakovenbouw De Boer heeft het di vidend teruggebracht van 8 tot 5%. Deze dividendverlaging moet worden geweten aan de creatie van de reserve „buitengewone risico's" waaronder watersnoodschade ten bedrage van f 140.000.-. INDONESISCHE SECTOR vormde het gesprek van de beurs. De meningen hieromtrent waren verdeeld, doch men verwacht over het algemeen dat de lening minstens tweemaal zal worden overtekend. Uiteraard is het niet eenvoudig zich een mening hieromtrent te vormen, daar het beeld vertroebeld wordt door de voor-financierings-transacties, die in grote mate bij de inschrijving op deze staatslening zijn afgesloten. De ze financiering komt hierop neer, dat de organen van de geldmarkt en wel voornamelijk de bankinstellingen gel den beschikbaar stellen voor een ter mijn van 6 a 12 maanden en zelfs voor 2 5 3 jaar ten gunste van die institu tionele beleggers, die de aangeboden lening wel interessant vinden, doch hiervoor de middelen thans niet be schikbaar hebben. Door de betreffen de obligaties op termijn te kopen be reikt de institutionele belegger boven dien. dat zij de obligaties beneden pari koopt. Voor de banken zijn deze trans acties ook interessant, omdat zij naast de geldmarktrente de provisie ver dienen, die zij voor de inschrijving ontvangen. Bij de Duitse obligaties bereikten 'n hoger peil de 6 oblig. Kalisyndi caat, n.l. lOOMi-103%. Op de New Yorkse effectenbeurs wil het nog steeds niet lukken. Men blijft zeer terughoudend gestemd en de om zetten zijn middelmatig te noemen. De scheepvaartafdeling gaf over het algemeen hogere koersen te zien. Spe ciaal aandelen Kon. Java China Pak ketvaart Mij. konden een behoorlijke koersavance boeken. AMERIKAANSE FONDSEN Cert, van aand: Anaconda Copper Bethlehem Steel General Motors International Nickel Republic Steel United States Steel Cities Service Comp. Shell Union Oil Comp. Tide Water Ass. Oil Southern Pacific Comp. 34 3'4 33 1/8 52 1/4 52 60 VB 60 V2 42 41 V4 49 1/4 49 1/4 39 1/4 38 1'2 80 1'4 80 1/4 75 5'8 741/2 22 1116 22 7 8 441'2 44 5 8 105 1 4 106 TN DE Indonesische sector lagen aan delen Billiton vast in de markt. Een weifelende stemming is waar te nemen in de groep der cultuur aandelen, in verband met de dreigen de staking op Sumatra's Oostkust. Aandelen Oostkust konden 13 punten in koers verbeteren, n.l. 110-123%. Men verwacht voor dit fonds een di vidend van 15% hetgeen een verho ging van 4% zou betekenen t.o.v. het vorig jaar. Op de beleggingsmarkt kwamen de staatsfondsen op een wat lager niveau, Het aanbod kan voor obligaties als In vesteringscertificaten en 31/4% Ne derland I en II ondermeer worden toe geschreven aan verkopen door dege nen, die een omzetting in de nieuwe staatslening overwegen. Voor andere fondsen is het eerder te wijten aan het feit, dat men thans inschrijving op de nieuwe staatslening prefereert boven aankoop van andere staats-obli- gaties. DE STAATSLENING J^E GROOTTE van het toewijzings percentage van de inschrijving op de nieuwe staatslening, waarop de inschrijving Woensdag j.l. open stond, (Advertentie) Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN VRIJDAG 14 AUGUSTUS. HILVERSUM I 402 METER. KRO 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Gymnastiek; 7.45 Morgengebed en litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Orkestconcert en koorzang; 10.00 Kamermuziek; 10.30 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken 11.40 Kamerkoor; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen; 12.33 Lichte muzilek: 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath nieuws; 13.20 Gramofoonmuziek; 13.25 Piano-duo en soliste; 13.45 Voor de huis vrouw; 14.00 Omroeporkest; 14.45 Meos- jesschoolkoor; 15.00 Gramofoonmuziek 15.30 Idem; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Gramofoonmuziek 18.00 Pianovoordracht; 18.30 Klanken uit Groot Rotterdam; 18.52 Act.; 19.00 Nws: 19.10 Regeringsuitzending:; :Verklaring en toelichting; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.25 De gewone man; 20.30 Lichte muz. 21.00 oZ zijn wij. Kempenaren, causerie; 21.15 Concertgebouworkest; 22.05 Gram. 22.45 Kanttekeningen bij de Liturgische Beweging, causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 METER. VARA 7.00 Nieuws; 7.13 Gramofoonmuziek; 8.00 HET IS GOUVERNEUR J. Caleb Briggs uit Delaware ook niet meegevallen. Hij wilde eens goed voor de dag komen in het Congres en had daarom een klinkende rede op papier gezet. Niet zonder trots be klom hij het spreekgestoelte om hem ven van katoen te geven. Hij schraapte veelbelovend zijn keel. opende zijn tas en bemerkte toen, dat men daaruit zijn klinkende toespraak had gestolen. De gouverneur vond dit een min ne streek. Baan "tV/ANNEER DE HUIDIGE vice- W president van Amgrika, de heer Richard Nixon, niet al te hard heeft gelogen bij het omschrijven van zijn dagtaak, is hij de eerste man die er in slaagt daarmee in dat ambt zijn dag te vullen. Nixon zegt, dat hij 20 procent van zijn tijd nodig heeft voor het voor zitterschap van de Senaat en 80 pro cent om moeilijkheden uit de weg te ruimen tussen alles en iedereen, die wat met de Amerikaanse Regering heeft te maken. Vroegere vice-presidenten hebben het zich nooit zo druk kunnen ma ken. President Franklin noemde zijn assistent stipt „Zijne Overbodige Ex cellentie" en John Adams, die vroe ger ook vice-president was. heeft eens verteld, dat het het onbeteke- nendste ambt was, dat ooit iemand had uitgevonden. Bezwaar CR KWAMEN hoe langer hoe minder kinderen op bezoek in een ontspanningsoord nabij Philadelphia. De directeur wilde wel eens weten hoe dat zat en ging informeren bij enkele ouders. Hierdoor werd het hem duide lijk, dat zijn gasten bezwaar had den voor kleuters te worden uit gekreten en dat ze met hun ge middelde leeftijd van 8 jaar ook niet meer in ..Kleuteroord" thuis hoorden. De directeur heeft zijn boeltje nu listig Indianendorp ge noemd en de jeugdige bezoekers heten voortaan Bevers. Het loopt weer storm. Drank UAE TURKEN hebben onlangs waar ze zich ook bevonden leeuwenmelk gedronken, ter herdenking van het feit, dat Sultan Mohamed II in 1453 Constantinopel veroverde. Nu moet u die melk niet zo letterlijk nemen, want leeuwen- melk is alleen maar 'n andere naam voor de Turkse nationale drank, de „raki". Volgens de Turken moet het leeuwenmoed vereisen om dit nat te drinken. Secuur TN WOONSOCKET was het aantal verkeersongevallen de laatste tijd zo groot, dat de burgemeester zijn politiemannen beval, geen ge nade te hebben met de overtreders. Ieder, die iets verkeerd deed, moest op de bon. Nog geen week later kreeg hij het resultaat te zien. Onder degenen, die een verbaal gekregen hadden, be vonden zich twee staatsambtenaren, chefs van gemeentebureaux, gemeen teraadsleden en de burgemeester zelf. Film £ARNERA, oud-wereldkampioen zwaargewicht, zal binnenkort persoonlijk de hoofdrol spelen in een film. die over zijn leven ge maakt wordt. De laatste jaren was hij worstelaar van beroep. Waar dit op slaat begrijpen wij niet goed. Al leen spelen wij onder geen beding de lelijkerd in die film. Vergissing ENGELSE regering heeft moeten toegeven dat er be gin 1951 nogal wat te veel kar petten werden ingeslagen voor het leger. Twintigduizend wer den tegelijkertijd aangekocht. Zelfs de meest scherpzinnige sergeant begreep niet, wat hiervan de bedoeling was en waar al die vloerkleden moes ten worden neergelegd. Enfin, dat grapje heeft bijna zeven millioen gulden gekost en dat is ook wat waard. Kip I ETEN KIP van zeven maanden put *-• zich de laatste veertien dagen uit met het leggen van eieren met twee dooiers. Haar eigenaar kan er met geen geweld hoogte van krij gen en moet elke dag met verbazing vaststellen, dat het weer zulk werk is. Slechts éénmaal was het anders. 26 Juli legde de kip een ei met drie dooiers. Kippendeskundigen, die zich graag op de vlakte houden, hebben ver helderend opgemerkt, dat dit zeer ongewoon mag heten. Kippen 11 jVAAAR DEZE kippen staan daar ver boven; Bom OCHREEUW NIET, anders gooi ik deze bom naar je hoofd. En nu direct al het geld, dat naast u ligt. In deze ruchtbare stijl bedreig de een ongeveer 30-jarige-vrouw dè kassier van een bank in Kansas Ci1 ty. De mart voldeed aan het verzoek en de vropw,verdween met 1500 dol lar. Bij de (Teur liet zij een bruin- papieren zak valen, waarin volgens haar de bom zou zitten. Bij een voor zichtig ingesteld onderzoek kwam aan het licht, dat de zak slechts si naasappelschillen bevatte, benevens een briefje met het opschrift: De groeten. Koek 'T'OON ZEGT, dat het eten van veel, zeer veel peperkoek verwerpe lijk is om twee redenen. Op de eerste plaats wordt het lastig voor je zelf en op de tweede plaats voor al je medemensen. Er zijn lieden, die zich daar niets van aantrekken. Toon vindt dat maar dunnetjes. Ongeldig f^E 28-JARIGE Clarence E. Gray te West-Bloomfield in Amerika, moest voor de rechter verschij nen omdat hij bigamie zou hebben gepleegd door bij leven van zijn eerste vrouw een tweede te trou wen zonder gescheiden te zijn. „Ik heb geen scheiding nodig", zei hij, terwijl hij triomfantelijk met zijn eerste trouwakte zwaaide. „Kijkt u maar, hier staat het: na twee jaar ongeldig". Nieuws; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 Gramofoonmuziek; 9.40 Voor de kleuters; VPRO: 10.00 Thuis, causerie: 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gramofoonmuziek: 10.40 Kamer koor; 11.00 Radiofeuilleton; 11.20 Gram.; AVRO: 12.00 Metropole-orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmedededlingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gramofoonmu ziek; 13.00 Nieuws: 13.15 Mededelingen en gramofoonmuziek: 13.30 Dansmuziek; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Cello en piano; 14.50 Voordracht en muziek; 15.10 Piano recital; 15.30 Strijkorkest. VARA: 16.00 Gramofoonmuziek: 16.25 Haarlemse Or kestvereniging. koor en solisten; 17.10 Voor de jeugd; 17.40 Hawaiianmuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Op leiding en arbeidsvoorwaarden van apo thekersassistenten, causerie; 19.00 Koor zang; 19.15 Radia-Reiswijzer. VPRO; 19.30 Wat geloven wij Vrijzinnig-Protes tanten?, causerie; 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie; 20.00 Nieuws: 20.05 Boekbespreking; 20.15 Voordracht en muziek: 20.30 De Verenigde Naties, cau serie; 20.40 Verdraagzaamheid, causerie; VARA: 21.00 Gram, met comm.: 21.45 Europa zingt: Denemarken; 22.00 Buiten lands overzicht; 22.15 Gevarieerde muz.; VPRO: 22.40 Vandaag, causerie; 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 METER. 12.00 Orkest concert; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gra mofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel recital; 14.00 Gramofoonmuziek: 15.00 Operette- en filmmuziek; 16.00 Orkest- concert; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoon muziek; 18.10 Causerie; 18.30 Gramofoon muziek; 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws; 19.40 Gramofoonmuziek! 19.50 Causerie; 20.00 Kamermuziek; 20.45 Klas sieke muziek; 20.55 Kamermuziek: 21.30 Twee piano's; 21.45 Vlaamse liederen; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.50 Idem; 22.55—23.00 Nieuws. BRUSSEL 484 METER. 11.45 en 12.10 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.10, 14.00, 15.00 en 16.00 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Gramofoonmuziek; 18.30 Pianorecital; 19.00 Gramofoonmuuz.; 19.45 Nieuws; 20.00, 20.30 en 21.00 Gram.; 21.15 Omroeporkest en solist; 22.00 Nws; 22.15 Kamermuziek; 22.50 Nieuws. IEMART KI!\SBUR!\ 31) V „Flapoor! Woods! Ga die kerel lenterna", beval haar vader eindelijk. §Als de wind jongens! Wat m'n Mlochter zegt is waar. Hij is er van- öoor gegaan. Dat bewijst genoeg! Vooruit!" sS Flapoor en de andere cowboy ga ren hun vermoeide paarden de spo- |en cn reden de man achterna. I „Stuur die Mexicanen mee vader!" ie' Jack opgewonden. „Ik denk, dat »un paarden minder moe zijn" I Best! Cristobal, ga jij met je ka- mijn jongens helpen. Jullie ftobcn er net zo goed belang bij als F' Rijd wat je Ujnt! zei hij in het »aans. De Mexicanen keken elkaar aan, ga- ■fn pun paarden de sporen en vlogen vlakte over. jT Die krijgen hem wel, grinnikte J1, 'e Tom. Hij kan hen niet ont- ■onicn. I Hij hief zijn kijker op. Op hetzelf- moment zagen de toeschouwers 'de dolle rit een wit rookwolkje T~' hoorden de knal van een vuurwa- fj; Eon der Mexicanen tuimelde je terover uit het zadel, terwijl zijn ■ard in wilde vaart doorrende. I Daisy Gassoway had zijn paard in- ■enouden en omgewend. De andere Mexicaan reed moedig door. De vee dief gleed uit zijn zadel, knielde neer en mikte zorgvuldig op zijn vijand met zijn buks. De Mexicaan hield haastig de teu gels in. Maar weer klonk een schot en ook het tweede paard rende alleen verder. Daarop sprong Gassoway weer te paard en rende het rijdier van de eer ste man, die hij neergeschoten had, na. Het paard had zich in zijn teugels verward en kon niet goed vooruitko men. Gassowal ving het op. En voor dat de cowboys van de Splayfoot Hoe ve dicht genoeg genaderd waren, om enige trefkans te hebben, had de vee dief van paard gewisseld en rende er vandoor op een paard, dat zij met geen mogelijkheid meer konden inhalen. Het is verloren? bromde Tom. Ze moeten hem nu maar laten lopen. Maar als jij gelijk hebt. Jack. dan zal hij nu wel naar de bende rijden om ze te waarschuwen. En Ik heb gelijk, vader. Ik weet heus wel, wat ik zeg! Dan krijgen we hem tegelijk met de rest in handen. Welke kant moeten we nu op. kindlief? Ik zou je niet mee laten gaan, als ze die arme Labarre niet hadden vermoord. En nou die twee stumperds van Mexicanen ook nog! Ik hoop. dat je niet al te moe bent. Jack. want.... Helemaal niet! Helemaal niet! Ik zou niet naar de hoeve willen. Riid naar de Afgesloten Hoogvlakte, va der! Laat een van de mannen voor die Mexicanen gaan zorgen. Misschien zijn ze niet dood. Dan kan hij naar de hoeve gaan en Idahome erbij ha len. De echte Wesley Wilder. Vader, ik ben toch zo bang, dat ze hem gevangen genomen hebben.... envadertjeik geloof, dat ik.. dat ik toch zoveel van hem houd! We moeten hem redden uit de handen van Fetters! HOOFDSTUK XXIII. SPANNING. F)E OCHTENDZON scheen helder en warm over de Afgesloten Hoog vlakte. Wilder bewoog zich, draai de zich zo onbeholpen als een zeehond op een rots om en werd geheel wak ker. Opeens herinerde hij zich alles. Zijn stijfheid werd veroorzaakt, doordat hij aan handen en voeten gebonden was. Hij voelde zich als een vis op het dro ge en had verschrikkelijke hoofdpijn. Bewusteloos was hij naar een tent gebracht. Toen hij na een kort poosje wakker werd en bemerkte, dat hij ge bonden lag, begreep hij, dat er toch niets aan te doen was en was weer ingeslapen. Nu ging hij moeizaam overeind zitten. Zijn kleren waren nog doornat. En links m zijn hoofd voel de hij stekende pijn. Nu kwam alles weer bij hem bo ven.... dat schot in de duisternis en zijn wegzinken in de vergetelheid. Hij begreep echter, dat hij slechts licht gewond kon zijn. Anders zouden zijn hersenen niet zo goed kunnen wer ken. Was het wel een kogel geweest, die hem getroffen had. Hij was al een keer meer door een schampschot ver wond. maar die pijn was niet zo dof, als die, welke hij nu voelde. Hij be sloot maar dadelijk op onderzoek uit te gaan. .roEend. wist hij de ingang der tent te bereiken. Door zich nog een keer om te rollen, wist hij zijn hoofd buiten het tentzei in de frisse lucht te krijgen. Beneden hem lag een grote plasde Laguna Sosa. De oevers waren schitterend wit van de ver dampte soda. Om die rand van soda heen lag een brede strook gras, het enige voedsel voor de dieren op de hoogvlakte. Hier en daar stak een je neverbes of een stekelige cactus bo ven de kale. vlakke omgeving uit Terug in de tent! hoorde hij on eens een barse stem bevelen Wes keek om. Het lelijke' gezicht van de blonde kerel, die Jacqueline voor „Het Gouden Front" lastig ge valkan had. boog zich over hem heen De rechterhand van de man was ver bonden en hij droeg zijn arm in een doek. Goeie morgen, zei Wes. Wan neer ?aan we ontbiiten? Je zult niet al te dikwijls meer ontbiiten. gromde de man. Nou ja. maar één behoorlijk maal krijg ik toch zeker nog wol? zei Wes. We zullen zien, wat Fetters daar van zegt. Ik zou je geen eten meer geven. Ik zou je zelfs geen water Hebben jullie al dat gestolen vee nog opgehesen, nadat jullie mij uit de weg geruimd hadden? vroeg Wes weer. Wou je dat zo graag weten? Zeker.daar stel ik belang in. Waarom vertel je me niet alles. Ik zal het heus niet aan de engeltjes oververtellen. Want met wie moet ik anders praten, als ik hier vandaan ben? Red grijnsde. Ja, we hebben het hele zaakje naar boven gebracht en al geslacht ook Ze zijn nu bezig met villen en verdelen om alles naar de vrachtauto aan de andere kant te brengen. Vier en vijftig ossen! Aar dig zaakje voor één nacht, wat? Uitstekend, zou ik zo zeggen. Je wilde ons een aardige poets bakken, zeg! Ik bewonder je moed toch wel een beetie. Maar gekken zijn nu eenmaal zo. Ik zou je graag nu met een neerschieten, dan zou mijn ont bijt me veel beter smaken. Jammer, dat ik je vannacht niet 'beter geraakt heb. Ik heb een rots geraakt en een stuk, dat eraf vloog heeft jou getrof fen. Hii haalde met ziin linkerhand zijn revolver uit de holster en mikte be daard op het hoofd van Wes. Het zou me echt goed doen.... jou smerige poolkat.waarom be moeide ji.i ie niet met je eigen zaken? Wes lachte hem uit. Je durft toch niet op me te schie ten, zei hij uitdagend. Dat pleziertje behoudt Snag Fetters zich voor en hij zou jou vermoedelijk neerschieten, als je hem van die voldoening beroofde. Steek dat ding weg, Red. En ik meen de, wat ik over ontbijten zei. Hoe staat het daarmee? Kruip jij maar terug in die tent, serpent dat je bent! gromde Red. Als Snag je eten wil geven, mij goed. Ze zullen dadelijk wel komen om te ontbijten. Ze hebben de hele nacht in de regen moeten werken. Het was een heel karwei. Snag zal zich wel niet met jou bemoeien, voordat het ver in de middag is. Kruip dus maar terug in je hol en wacht af. Nou, tot ziens dan maar, zei Wes lachend. Ik ben er trouwens niet eens zo erg op gesteld met jou te praten. Hij rolde zich naar het andere ein de der tent en ging weer slapen. Hij was eraan gewend, in gevaar te ver keren. Maar vlak voordat hij indommelde, begon hij aan Jacqueline te denken en zich af te vragen, of ze hem zou kun nen redden. Hij was ervan overtuigd, dat ze haar uiterste best zou doen. Hoe lang hij geslapen had, wist hij niet, maar hij dacht, dat het ongeveer een half uur was geweest, toen hij door een por in zijn ribben wakker werd. Snag Fetters stond over hem heen gebogen. Onwillekeurig huiverde de gevange ne. toen hij dat afschuwelijke gezicht 7.ag. Maar hij liet zijn inwendige vrees niet merken. Zo, Snag, zien we elkaar weer eens, zei hij gewoontjes. En jij nog altijd in je oude vak bezig? Hoe staan de zaken? Fetters keek hem enige ogenblik ken woedend aan. Je praat maar wat en houdt ie maar zo, is het zo niet, Wilder? Och, ik voel me heus best op mijn gemak, dank je. Je hebt altijd nog al slag van bluffen gehad, is het niet? grinnikte Snag. Maar met bluf kom je nou met veel verder. Ik heb je eindelijk, waar ik je wilde hebben! Je, jij wint ditmaal..tot nog toe. gaf Wes toe. Ik heb de boel een .beetje verpeuterd, geloof ik. Dat zou ik ook zeggen, roekeloze gek. dat je bent! Zeg eens.wie was er gisterennacht bij je? West trilde bij die vraag. Die be wees. dat Jack ontkomen was. Hij verried echter zijn blijdschap niet in het minste. Raad eens, zei hij. Ik kan je natuurlijk wel dwin gen. om het te vertellen, antwoordde Fetters. Maar ik geloof niet. dat het nodig is. Ik weet vrijwel zeker, dat het dat meisje van de Splayfoot Hoeve was. (wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 7