BRYLCREEM GEEF MIJ CADZAND MAAR! êuito, Z.-VLAANDEREN Drie generaties uit Sprundel kwamen om de Pf af f-naaimachine Walcheren Zuid-Beveland Twee de Ai Burgemeester P. VAN HOEK van Philippine jubileert Oogstmaand, feesten en ronden in België TWEEDE PRIJS GING DE DEUR UIT.... Bi Minister van Thiel in vacantierust: BRIEVEN collab( DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1953 „HIER, IN DEZE LIGSTOEL,, BEN IK EIGENLIJK MINISTER GEWORDEN A ug usi lismaand in het gezin 25 Jaar secretaris der gemeente van Begrafenis van pastoor J. A. M. Brogtrop Laatste eer aan een goede vriend Wat gaat de huisvrouw er op vooruit! TERNEUZEN „Niet louter geluk", zei de heer Vergouwen geeft U glanzend haar MIDDELBURG GOES Bezoek Prins Bernhard aan Hansweert AGENDA MORGEN 111 De krijgsi Per j. (Van onze redacteur). J_jET IS MISSCHIEN WEL ERG VRIJPOSTIG, een minister in zijn vacan tierust te storen, maar als zo'n bewindsman het kleine Cadzand heeft uitverkoren om er met zijn gezin te bekomen van een jaar vol regerings- zorgen, dan moet er wel een bijzondere reden zijn waarom hij nu juist de Zeeuwsch-Vlaamse badplaats heeft geprefereerd boven een of ander groot vacantie-oord. Als een minister nu reeds vier achtereenvolgende jaren een maand in Cadzand gaat wonen, moet dat d orp toch wel zijn bijzondere bekoring hebben. Om nu eens uit de mond va n een minister te horen, wat dan wel dat bijzondere van de zich steeds meer omhoog werkende badplaats Cad zand is, bellen we aan bij Zijne Excellentie mr. F. J. F. M. van Thiel, minister van maatschappelijk werk. T lij woont deze maand in een wat eenzaam staand huis. Als ge bij Cadzand-Haven linksaf slaat en langs de Westelijke zijde het kanaal volgt, zult ge in het laatste huis. uitziend op een veld vol goudgele korenschoven, minister van Thiel vinden. Hij heeft dit huis voor de maand Augustus ge huurd en hij woont daar thans met zijn gezin, ver van het Departement. Op ons bellen verschijnt Zijne Excellentie: een minister in een ge kleurd sporthemd, zonder das. een joviale vacantieganger in wie men zo zeker niet de gezagsdrager zou ver moeden. Hij is hoewel hij een huis vol be zoek heeft, direct bereid te vertellen, waarom hij nu juist ieder jaar naar Cadzand komt. „Dit is al het vierde jaar. dat ik hier m'n vacantie door breng; het eerste jaar als minister." We behoeven dus niet te vragen of het hem in dit kalme Zeeuwsch- Vlaamse kustdorp bevalt. „Als dat niet zo was, zou ik niet steeds terug komen. De grootste attractie van deze plaats is de geweldige rust. Hier is een groot, breed strand, waar je niet over de hoofden kunt lopen, doch waar ruimte en verademing is. Juist die rust welke hier heerst (behalve wan neer er journalisten komen, doch die zijn hier gelukkig niet veel!) maakt Cadzand als vacantie-oord zo plezie rig." Minister van Thiel is het gehele jaar slechts 's Zaterdags en 's Zon dags bij zijn gezin en dan aeeft hij nog te veel dringende bezigheden om zich met zijn kinderen te kunnen be moeien. Nu. hier in Cadzand. heeft hij daar alle tijd voor. TIJDELIJK „DEPARTEMENT": EEN TENT „Liet aardige is", zo vertelt de mi- nister ons, „dat mijn minister schap juist in Cadzand begon. Ik zat vorig jaar hier in deze ligstoel - Zij ne Excellentie wijst een uitnodigende luie stoel in de zon aan - toen er een telegram kwam van minister Beel. Ik moest hem opbellen hetgeen ik in hotel Zeebad deed. We maakten een afspraak in I et Torentje op het Bin nenhof, Het was een aanzoek om de portefeuille van maatschappelijk werk te aanvaarden. Hier, in Cadzand, bofi ik dus eigen lijk minister geworden." Geheel kan mr. van Thiel zich na tuurlijk niet losmaken van zijn rege- ringsarbeid. ,.Ik ga nog een week naar Den Haag terug. Al neemt minister Beel voor mij waar, bepaalde dringen de zaken vereisen toch mijn tegen woordigheid. Maar daarna kom ik tot eind Augustus toch nog terug naar Cadzand. M'n gezin blijft gedurende die week hier." Gedurende deze maand is Zijne Excellenties „departement" een per manente tent op 't Cadzandse strand. Hij rijdt eens naar Knokke, om golf en tennis te spelen maar de meeste tijd kan men de minister in Cadzand aantreffen. MINISTER F. V. THIEL „Cadzand kan zeker iets worden in de toekomst. Als men de zaak met verstand aanpakt, kan hier een prachtige badplaats groeien, die zijn grootste attractie zal vinden in de heerlijke rust en de stilte. Knocke is aardig, maar e druk om er een hele maand vacantie te houden; Blankenberghe is nog erger. Neen, geef mij Cadzand maar...." rynsdag 18 Augustus viert de heer P. J. L. van Hoek te Philippine zijn zilveren ambtsjubileum als gemeente secretaris. Op die dag zal burgemees ter-secretaris van Hoek, al is hij wars ran uiterlijk vertoon, gehuldigd wor den door de Philippiouse bevolking. De hoogste autoriteit van Philippi ne is een man van weinig woorden, doch zijn werkkracht is groot. Als burgemeester heeft hij voor de kleine gemeente, welke door het wegvallen van de eertijds voornaamste bron van inkomsten, de mosselvisserij, in het nauw dreigde te geraken, veel kunnen doen. Onder zijn krachtig bewind, dat gekenmerkt werd door uiterst weinig phrasen, doch door vele daden, is kor telings een groots plan voor de ver betering en modernisering van de om geving van de voormalige haven uit gewerkt en aangenomen. Het Is som* hard de realiteit onder ogen te moe ten zien doch het is noodzakelijk. Burgemeester-secretaris van Hoek heeft getoond dit te kunnen, door al le zichtbare herinneringen aan het roemrijke ..mosselverleden" van Phi lippine uit te bannen en de vroegere haven met. omgeving een deel van de „vaste wal" van het dorp te maken, waar in de toekomst nog mogelijkhe den op ander gebied dan de visserij liggen. De gemeenteraad stond geheel O Oost-Rozebeke, \Y/ELKE MAAND is voor België de meest karakteristieke t Is de Oogstmaand, en surtout de Half-Oogst. Half-Oogst wordt beschouwd als 't hoogtepunt van de zomer: 't beste van 't seizoen ('t ies te zeggen, as er eerst iets goeds is gewéést) is er af. 't Gaat stillekes aan berg-af. Half-Oogst bracht in Antwerpen steeds de kermis met haren „Ommeganck" en zijn folkloris tische reuzen, met zijn reuzin, die haren kop verloor, swens dat Leopold I en Marie-Louise er naar stonden te zien, met zijnen Walvis, die de menigte nat- spoot, met zijn Dolfijnen, die, als mon sterdieren, naar de Grote Markt sche nen te zwemmen, swens, dat 'n groot Zeeschip hen achterna stevende. Ze hebhen de kop van de reuzin weer met leren banden en nagels op haar schou ders vast gezet, maar de Walvis en z'n gevolg moesten, om de verloren tijd In te halen, 'nnen groten détour maken. Brussel pronkt, met Half-Oogst, ook met folkloristische feesten. Daar hebt ge op den hoek van de Broek- en Zavelstraten, het planten van de Mei boom. Ook daar komt 'nnen helen optocht bij te pas, met reus en reuzin, kermis-koning en -koningin, t Geelt daar dan 'n druk vertier in de stam- meneekes van de wijk. Ja, ja. Oogstmaand is voor Belgieks- ke 'n plezante maand. Ge kunt er ook van de Braderiën genieten, maar daar gaat het dan niet toe, lijk bij U in Breda. Want, ik eb de opening van uw Braderie bijgewoond, en ik heb ge observeerd. dat uwen Burgemeester, nie geëmbrasseerd is geworren deur 't schoonste maske van elke „stand Dat doen ze in Brussel wel, zulle. Burgemeester van de Meulenbroeck (du Moulinnantalon geheten) is ge- emhrasseerd geworren, dat z'n wangen op z'n schouers lagen, en hii is per tang nog wel Baron benoemd. Alle Vlamingen motten nou „Ba ron" zeggen en vroeger as 'm nog nie in de politique zat zegde ze simpelkes „Jan Kassaai", vermits m dan kas saai-legger was, of althans in de kas saaien heeft gemarchandeerd. En van al 't lekkers dat er geschon ken werd heeft 'm motten pruven da's de veritabele Brusselse folklore en bij elke Stand kreeg 'm 'n souve nir mee naar huis voor Madame de Burgemeesterse. Da's pas folklore. Ik heb da bij U nie gezien, en ik zeg: „Tiens ze hebben iets vergeten't principaalste". JA, OOGSTMAAND is 'n gelukkige maand voor Vlaanderen. Daar hebt ge te Harelbeke de geboortedag op 17 Augustus van onzen Peter Benoit, Vlaanderens „groten Harpenaar." Daar hebt ge de herdenking van de 12000 Witte Kapoenen, die hardnekkig strijd leverden tegen 90.000 Fransen! Maar. zoals ik U zegde. Oogstmaand is ook de maand van de diepste rouw. Rappeleert U de 4de Augustus 1914 as ons land in den oorlog gesleurd werd. rappeleert U de slachtmoorden op de burgers in 't Luxemburgse, in Dinant. Ardenne. Aersehot en Leuven, rappe- leert TJ het klokgelui over het hele land, de op oproepbriefkes voor de soldaten die men meende te zien ver achter zijn voorzitter door het grote project als één man te steunen. harde werker Oogstmaand, trekken, enkel maar om de grenzen te gaan bewaken, maar die vier jaren weg bleven. Op 'n stralenden Oogst- morgen vertrokken duuzenden en duuzenden om nooit meer terug te keren, rappeleert U de gifgassen. Rap peleert ook, in Augustus, de sterf dag van onze onvergetelijke Astrid, by Küssnacht in Zwitserland, en ge zult met mij instemmen, dat Oogst maand voor België 'n maand is van uitersten. OH. DE MAEGT heeft het schoon gezegd, as 'm schrééf swens de rouwdienst in de kerk. „De kerk was zwart. Het volk was zwart. De vrou wen droegen zwarte sluiers. Dan kwam 'n kind, 'n kind zo klein, 'n kind in 't wit, 't kind van de dode, haar kindGij zijt gekomen, kind. en ik kan niet meer komen. Ge zijt zo schoon in t wit! Wie heeft dat ge daan? Ik heb uw hemdje niet geno men en het u niet aangedaan. Ik heb Uw kleedje niet genomen en het U niet aangedaan. Ik heb uw schoentje niet genomen en he t u niet aan gedaan. Ik kan uw hoedje niet meer nemen om het u aan te doen, ik kan uw manteltje niet meer nemen, om het u aan te doen. Ik kan mijn leven u niet meer geven, om het u aan te doenhebt gij van nacht wel goed geslapen en was uw bedje goed gedekt en hebt gij geen kou gehad? Wat zijt ge schoon alzo in 't wit; zijt ge niet moe? Uw ogen zijn 'n beetje rood, gij moogt geen rode oogskes hebben, wie zal nu voor u zorgen? Ik lig hier zo. De kaarsen branden, kind, de kerk is zwart, het volk is zwart, de vrouwen dragen zwarte sluiers. Wees niet bang. ge moogt niet schreien. Ik ben uw moe der, ik ben bij U, ik kan niet weg van u. En. als ik ginds ben aangekomen, waar de wereld is van 't goud van God, dan keer ik mij dadelijk om ak U te zien, mijn kind in 't wit, en ik zie U zo, want moeders ogen zien zo veren, noemt gij mijn naam. heel stil in U, gij zult mij zien. want het is nog nooit gehoord, dat een moeder niet zou komen, als haar kind haar roept. VLET GE: dat zijn schone woorden, die, ier in Oost-Rozebeke nog menigmaal naklinken in 't hart en den kop van de eenvoudigen. Maar, wat wilt ge? Er heeft weeral 'n oor log nadien over ons land gewoed. Er blijft geen tijd voor weeklagen, en als Vlaming. As de tranen gedroogd zijn, palet 'm lachend 'nne pint. Sur tout in deze tijd; pazk maar op de frankskes vóórdat ze gaan devalueren. Want, ik moet zeggen: daar hebben ze hier wel 'n bietje schrik van. Er zijn er die schreeuwen: dan maar weer loonsverhoging! Maar die beseffen nie dat er dan ook seffens prijsstriiging volgt. Ze beseffen nie, dat ze zodoen de 'nne locomotief aan de wielen wil len voortduwen.aan de wielen die „deurslaan", swens dat de locomotief op dezelfde plek blijft staan, 't Is geen avance, zulle! En ze roepen: den Benelux deug nie. In Olland motten de lonen ook omhoog!" Maar, hadden wij 'n bietje minder luxeus geleefd kort na de oorlog.... 't u zou nog zo loemp nie geweest zijn. SUSKE VAN TESTELT. ■pehalve zijn tweeledige ambtelijke D functie bekleedt, de heer van Hoek nog verscheidene andere posten. Zo is hij ontvanger-griffier van verschei dene polders, voorzitter van de plaat selijke vereniging het Wit-Gele Kruis enz. Het gemeentebestuur van 1928 heeft getoond een goede kijk te hebben op de destijds jeugdige heer van Hoek. Gedurende de kwart-eeuw, dat -hij zijn secretaris-post. vervult heeft hij dé belangen van Philippine op bewon derenswaardige wijze behartigd en hij was bij de burgemeestersvacature dan ook de enige die aangewezen kon wor den om de belangrijke functie van .eerste burger" te aanvaarden. Op de 18e Augustus zal hij zich niet kunnen onttrekken aan een welver diende hulde! Commissaris der Koningin naar 100-jarige UNe Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C, de Casembroot, zal hedenavond een feltcitatiebezoek bren gen aan de wed. H, C. Koppenol-Grijs te Poortvliet, die haai- 100e verjaardag viert.. Zij is de oudste inwoonster van Tholen. Uitvaart te Roosendaal ■ye Bossehenhoofd, daar waar hij meer dan veertien jaar herder was van de parochie, werd emeritus pastoor Joannes Adrianus Maia Brog trop Woensdagmorgen begraven. De absoute werd verricht door pastoor Ooyens, sinds een half jaar de nieu we herder van de parochie. De plechtige uitvaartdienst voor pastoor Brogtrop had plaats in de kapel van het ziekenhuis Charitas te Roosendaal. De rector van het zie kenhuis, de Zeereerw. heer G. van Poppel, droeg de plechtige H. Mis van Requiem op. Hij werd geassisteerd door de kapelaans van der Heijden en Lanen, beiden van de H. Hartpa rochie te Roosendaal. In het scnip van de kapel hadden talrijke priesters uit de omgeving van Roosendaal en Bossehenhoofd plaats genomen. Aan wezig waren o.a. mgr. van Gils, de pre sident van het groot-seminarie en de ken H, van Mierlo van Roosendaal. Leden van de Congregatie van de Pa ters van de H. Familie en van de Broeders van Saint Louis te Ouden bosch waren aanwezig. Kranslegging te Stavenisse Liet 313e bataljon stoottroepen, dat momenteel te Roosendaal is ge legerd. heeft Woensdag de laatste eer bewezen aan oud-soldaat I. J. Moerland uit Stavenisse, die bij de waterramp om het leven kwam. De proefmobili- satie had de mannen van het batal jon weer bijeen gebracht en namens alle vrienden van soldaat Moerland besloot men een krans te leggen op diens graf. Het tweede peleton van de compag nie. waarbij soldaat Moerland was ingedeeld, arriveerde op de protes tantse begraafplaats te Bergen op Zoom, maar het bleek dat het stof felijk overschot inmiddels naar Sta venisse was overgebracht. De plech tigheid is toen daar geschied. Sergeant Peels en twee goede vrien den van de overledene, Thijs Kruit hof en Lijn Kompels, legden de krans op het graf. Ook majoor Frieling, bataljonscom mandant en kapitein Westland. die tot de staf van het bataljon behoort, woonden de kranslegging bij, evenals de legerpredikant dominee Hulstein. In Kapelle Zaterdags geen veiling van hard fruit TN KAPELLE zal met ingang van de ze week op Zaterdag enkel nog maar zacht fruit worden geveild. Ap pels, peren en ook bonen kunnen voor de zaterdagveiling niet meer worden aangevoerd. In verband met de ge ringe aanvoer van deze producten op Zaterdag heeft men hiertoe besloten. (Advertentie) Nieutc middel met grote voordelen. Beseft de huisvrouw wel, wat het nieuwe afwasmiddel van de Castella- fabrieken, de Castella Vaatwas, voor haar betekent? „Zingend", zo luidt het, „kan ze thans de afwas doen", en terecht, want hoevele nadelen, onvermijdelijk met de dagelijks af was verbonden, zijn nu niet weg gevallen! Niet langer behoeft ze iede re dag opnieuw tijden in de keuken te staan afwassen, immers, in 't ac tieve schuim van de Castella Vaat was (een lepel geeft teilen sop) is de vuilste en vetste vaat in heel korte tijd gedaan en worden lepels, vorken, borden en glaswerk enz., glanzend schoon zonder de geringste inspan ning Afgelopen is het ook met het euvel van natte theedoeken, want afdrogen is totaal overbodig en lest en misschien wel best voorbij is ook de narigheid van pijnlijke „afwashanden". Niet langer hoeft de huisvrouw ruwe. onverzorgde han den te hebben, daar het soP van Cas tella Vaatwas (per pak 25 cent) de huid absoluut niet schaadt. Integen deel, door de dagelijkse afwas wor den haar handen thans zacht als fluweel! gemeenteraadsvergade ring. Heden komt de raad van Terneuzen in openbare vergadering bijeen. Aan de orde komen voorstellen van B. en W. tot het verlenen van eervol ont slag aan de heer P. J. Eijke als onder wijzer aan de Openbare School A per 1 Januari 1954 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, tot verkoop van een perceel grond aan de Coöp. Melk- en Melkproducten centrale „Vlaanderen" G.A. op het industrieterrein aan de Baandijk voor de vestiging van een opslag- en Kan toorruimte, tot het verlenen van me dewerking aan het bestuur van de R.K. ULO-school voor de aanschaf fing van banken en tot het toekennen van de naam „Zuidlandschool" aan de nieuwe Openbare Lagere School in de Zuidlandpolder. gemeentelijke bad inrichting De gemeentelijke badinrichting werd in de afgelopen maand Juli door to taal 2763 personen bezocht Sluiskil tus a s. in onze wijk een grote staak- bolling worden georganiseerd bij de heer L. Th. Wauters. Verschillende mooie prijzen zullen hierbij zijn te winnen. Liefhebbers van de bolsport kunnen zich hier een genoegeljjke middag bezorgen, terwijl ze en pas sant medehelpen aan de bestrijding van de gevreesde volksziekte, de t.b.c. G raauw verkeersongeval Dinsdagmorgen deed er zich hier ter plaatse een ernstig ongeval voor. waarvan de voornaamste oorzaak moet gezocht worden in het slechte uit zicht. dat men heeft om de verkeers weg over te steken aan het Kanaal- zicht. van de zijde van de Rijkswater staat heeft men ter plaatse zoveel struiken neergeplant en deze weelderig laten opgroeien, dat naast dit natuur schoon de veiligheid bij het verkeer geheel niet gebaat is. Een Belgische gendarme dhr. R. uit Bouchoute is daar ter plaatse het eerste slachtoffer geworden. Hij reed per brommer in de richting Terneuzen, en moest daar de verkeersweg over om op het linker fietspad te komen. Noch de bestuur der van de luxe wagen, die uit de richting Terneuzen kwam, noch hei slachtoffer hebben elkaar door het belemmerd uitzicht bemerkt met het noodlottig gevolg, dat R. tegen de luxe wagen op reed. Toegeschoten hulp vond de man buiten bewustzijn en een ernstig gehavende bromfiets. Direct werd gezorgd voor geestelijke en ge neeskundige hulp. Dokter Wechgelaar die de eerste geneeskundige Hulp ver leende, moest het slachtoffer in zorg wekkende toestand per ambulance naar het ziekenhuis doen vervoeren be bestuurder van de luxe wagen, klsmede de 3 inzittende kinderen, kwamen met de schrik vrij. Ook voor ,e autobestuurder, die bekend staat „Is een voorzichtig rijder, is dit een {pijnlijk voorval, i Kermis. Begin dezer week zijn er in ons dorp weer kermisexploitan ten gesignaleerd, die een plaatsje uit zochten in de Spoorstraat en de eer ste voorbereidingen gingen treffen voor dé komende kermisviering. Als de voortekenen ons niet bedriegen, zal er voornamelijk voor wat de kermis vreugde der kleineren betreft, een grote vooruitgang zijn. Naast de vele andere attracties zagen we een grote paardjescaroussel in opbouw. Hierm zullen zeker de kleinsten en de groot sten onder Sluiskils jeugd een pas send vermaak vinden. In tegenstelling met voorgaande jaren heeft de R.K. Fanfare gemeend een feestelijk tintje aan het geheel te moeten geven. Zij zal daarom Zaterdag a.s. na de Hoog mis de kermis met een muzikale rond wandeling openen. Naast de dansge legenheden in de café's kunnen ook weer de schutters, zowel op liggende als op staande prang, hun feestroes botvieren. Naar het FestivaL Ons fanfare corps heeft een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan het festival, dat te Terneuzen georganiseerd wordt ter gelegenheid van het 60-jarig be staan der Harmonie. De fanfare heeft inmiddels haar medewerking aan dit festival toegezegd. Zandstraat herwonnen levenskracht In het kader van de jubileum-actie zal door het plaatselijk comité „Her' wonnen Levenskracht" op 23 Augus- FbRIE GENERATIES van de familie v. d. Smissen uit Sprundel arriveerden Woensdagmiddag in Bergen op Zoom. om de tweede prijs van onze tour- prijsvraag een Pfaff-naaimachine in gothische salonkast! te komen af halen. Omdat de heer W. Rikken, districtsleider van de Pfaff voor Westbra bant en Zeeland, Zaterdag jl. en de daarop volgende dagen in Duitsland ver toefde, hadden we de uitreiking even moeten verschuiven. Maar van uitstel kwam deze keer geen afstel. „Blij, dat de prijs in mijn rayon is Klpinp dpmnn<4trntip gevallen, zei de heer P. Hermus, die JYlUlIie UeillUIlhUdlie namens de wed. Reniers in Etten de M_ Pfaff vertegenwoordigt, evrouw de weduwe P. v. d. Smls- sen-Schaffelaars. St. Janstraat [V/loeder v. d. Smissen en mevrouw 60, had eigenlijk de prijs gewonnen. Vergouwen wonen gelukkig niet Maar haar schoonzoon, de heer Piet Vergouwen, Tuinstraat 8 in Sprundel, had het formulier ingevuld en zo kre gen beiden een beetje recht op ae ma chine. De zaak werd in der minne geregeld. Dat kon men overigens wel zien aan de brede glimlach, waarmee' moeder v. d. Smissen, de heer Vergouwen en diens vrouw en hun dochter Joke ge tooid waren, toen zij de toonkamer van het Pfaff-naaimachinehuis bin nen stapten. Die glimlach werd nóg breder, toen de prijs onder hun aan dacht werd gebracht. .Met zoiets", zei moeder v. d. Smissen, „kun Je niet al leen werken... je kunt er ook mee pronken." En haar dochter was het hier volkomen mee eens. En vader Vergouwen, de man met he;, feilloze instinct voor de juiste tijd, lachte maar. „Ik heb altijd gezegd", zei hij, „dat het niet louter geluk ls Je moet ervoor rekenen. Van het be gin af aan heb ik de étappes bijge houden en iedere keer heb ik de ge middelde tijd vastgesteld." Zijn vrouw beaamde dat. „Je moet eens kijken" had de heer Vergouwen voorspeld, „ik ben er geen seconde naast." En hij wis er geen seconde naast. tever van elkaar. Allebei zullen ze van de machine plezier hebben. En dochter Joke. die pas komt kijken, zal er ook nog wel deugd «an bele ven. Want zo'n apparaat gaat langer mee dan een jaartje! „We wisten wel, dat we in de prij zen zouden vallen, maar zo'n prijs: daar hadden we niet op gerekend", zei de winnaresse. En de heer Rikken demonstreerde hoe de machine moest worden „ingevouwen". Hoe men van e entechnisch apparaat een luxe meu bel moest maken. Wijzelf werden er stil van. „Nu zal Ik er nog voor zorgen, dat de machine In Sprundel komt ook", zei de heer Rikken. Vollediger kon het dus niet. uitreiking instrumenten Op de laatst gehouden repetitie van de werkende leden onzer fanfare Nooit Gedacht konden de nieuw aan gekochte instrumenten aan de muzi kanten worden uitgereikt. Elke mu zikant kreeg zijn gloednieuwe Mag- lione in vernikkelde uitvoering in handen en weldra waren de eerste oefeningen begonnen. Ook de trom men zijn van de beste kwaliteit en vernikkeld, zodat alles een schitte rend geheel vormt. We zullen nu maar rustig afwach ten tot het moment, waarop onze jon gens zich als korps kunnen presenta ren. Kloosterzande DE kermis nadert Ofschoon de eerste kermis nog pas 6 weken voorbij is bereidt ons dorp zich weer al voor op de tweede ker mis welke Zaterdag, Zondag en Maan dag plaats vindt. De verschillende at tracties worden al opgebouwd en wanneer het weer meewerkt zal jong en oud van Kloosterzande en omge ving gezellige dagen tegemoet gaan. met de jeugd op stap Het is deze week druk met de jeugdreizen in onze plaats. Dinsdag ging de Winkeliersvereniging met 2 touringcars naar de speeltuin te Axel en Woensdag ging de Coöperatie naar de Efteling welke reis vla het waters- Advertentiei noodgebied van Zuid-Beveland werd ondernomen. Dat het de jeugd goed naar de zin was geweest was op de gezichten wel te lezen. Zelzale handelsfoor De „Handelsfoor van het Noorden", welke dit jaar in onze gemeente wordt gehouden, zal het hoogtepunt van de feestelijkheden van de half- Oogstkermis vormen. Het internatio naal muziekfestival is over bijna al de kermisdagen verdeeld met optoch ten en concerten, welke deels plaats vinden op de foor zelf en deels op de muziektent van het mooie Marktplein. Een 15-tal muziekgezelschappen ver lenen hun medewerking aan dit fes tival. Verder ls er een sierlijkheidswed- strijd voor auto's. Elke auto zal door een deelnemende mannequin aan de jury worden voorgesteld. Talrijke fir ma's uit de streek exposeren op de foor. terwijl er een kunstsalon is, waaraan door bekende kunstenaars en fotografen wordt deelgenomen. Zo vinden we er werken van de kunst schilder R. Cohron (Eekloo), m. Sterckx (Moerbeke-Waas) e.a. Moerbeke bewusteloze motorrijder In een gracht werd de motorrijder Callebaut uit Molenbeek aangetroffen in bewusteloze toestand. De bescha digde motor lag naast hem. Werd er eerst gedacht aan een verkeersonge luk met een tegenligger, later bleek, dat de motorrijder vermoedelijk ge vallen is. door tegen de trottoirband te rijden. De ongelukkige werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat zijn toestand niet zo gevaarlijk was als eerst gedacht werd. Bresken* Vismijn. Week van 2 Aug. t.m. 9 Aug. 1953: 4357 kg. export garnalen voor ƒ0.972.42; 195 kg. binnenland garnalen voor ƒ0.99—1.60; 834 kg. bot voor ƒ0,160.35; 1696 kg. schar voor ƒ0.17—0 44 2632 kg. schol voor 0.17— 0.57; 2232 kg. tong voor ƒ0.502.10; 145 kg. rog voor 0.16—0.26. OMDAT BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorglng OMDAT BRYLCREEM geen gom, zeep ot alcohol bevat en droog baar weer gezond maakt OMDAT BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zooder overdadige vettigheid. Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam „Proficiat", zei de heer Rikken en daarmee was de Pfaff-naaimachine aan de wed. v. d. Smissen uit Sprundel overgedragen. V.l.n.r.: Mevrouw Rik ken, de heer Vergouwen, diens dochter Joke, de wed. P. v. d. Smissen, mevrouw Vergouwen-v. d. Smissen, de heer P. Hermus en de heer w. Rikken. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat de Raad dezer gemente in zijn vergadering van 4 Augustus j.l. bsloten heeft, op grond van artikel 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920 me dewerking te verlenen aan: het R.K. Schoolbestuur, tot de bouw van een 7e klasselokaal, alsmede tot het aanschafen van schoolmeubelen, leer- en hulpmiddelen voor dat lokaal; het Bestuur van de school der Ned. Herv. Gemeente ,tot het in bruikleen geven van een schoollokaal, alsmede tot het aanschaffen van schoolmeube len. leer- en hulpmiddelen voor dat lokaal en tet het verbeteren van een dekvloer in de gang en het schuif baar maken van enkele ramen; het Bestuur van de Vereniging Christelijke School aan 't Zand. tot het aanschaffen van meubilair voor het inrichten van een zesde klasse lokaal. Middelburg. 10 Augustus 1953. Burgemeester en Wethouders voorn., N. Bolkestein, Burgemeester W. F. van Riet. secr. wnd. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis. dat de Raad dezer gemeente in zijn vergadering van 4 Augustus j.l. besloten heeft aan het R.K. School bestuur medewerking te verlenen als bedoeld in de artt. 72 en 87 der Lager Onderwijswet 1920 voor de bouw van een rijwielbergplaats. Burgemeester en Wethouders voorn.. N. Bolkestein, Burgemeester W. F. van Riet, Secr. wnd. SCHADEVERGOEDINGS VERORDENING. In verband met hun voornemen om voor sanering van bepaalde stadsge deelten als de Voorstad e.d. nieuwe rooilijnen vast te stellen, hebben B. en W. inlichtingen ingewonnen over de vraag welke eisen voor goedkeu ring van dergelijke voorschriften wor den gesteld. Daarbij bleek dat eerst een rege ling moet worden getroffen voor ver goeding der schade welke particulie ren hierbij kunnen belopen. Al is de overheid wettelijk niet tot het geven van schadevergoeding verplicht, toch dien,t zij met het oog op de rechtszekerheid van de bur gers, deze verplichting vrijwillig op zich te nemen. In zijn commentaar op de Woningwet schrijft Mr. Lietaert Peerbolte hierover onder meer: „Een algemeen billijkheids- en rechtvaardigheidsgevoel verzet zich er tegen, dat de overheid, zij 't ook rechtmatig, riemen snijdt van parti culier leer, vooral omdat niet alge meen gesneden wordt, maar indivi dueel, bij enkelen wel, bij velen niet. Toegeven aan dit morele gevoel blijft een spontane daad. Neemt de plaatse lijke overheid in dat opzicht enige verplichting bij verordening op zich, dan verandert het karakter van de daad, nl. de liberaliteit, niet*. Het vaststellen van een schadever- goedingsverordening is derhalve een eis van rechtvaardigheid en billijk heid tegenover die belanghebbenden, die in vergelijking met anderen on evenredig zwaar benadeeld worden door noodwendig ter wille van het al gemeen belang te treffen stedebouw- kundige maatregelen. Bovendien kan een dergelijke ver ordening nuttig zijn in die zin, dat zij reeds dadelijk aan hen, die door een bepaalde maatregel benadeeld worden uitzicht op schadeloostelling geeft, zo dat zij niet als Woningwet-apellanten bij Ged. Staten of de Kroon verschij nen, waardoor tijdrovende procedures om goedkeuring te verkrijgen voor komen worden. Daarom stelden B. en W1 van Goes een schadevrgoedingins-verordening samen en vragen hierop de goedkeu ring van de raad. Het programma "V 0als reeds gemeld, zal Prins Bern- hard Zaterdag a.s. aan de Zand- dijk bij Hansweert een barakkenkamp openen, dat geschonken is door het Zwitserse Rode Kruis. Het kamp, dat aan de Zouteweg door 30 Zwitserse vrijwilligers is gebouwd, biedt plaats aan 480 personen. Er zijn twee can- tines, twee keukens en tien logiesba- rakken. De Prins hoopt Zaterdag om kwart over elf per vliegtuig op Woensdrecht te arriveren. Hij gaat dan onmiddel lijk per auto naar Hansweert, waar hij om twaalf uur zal aankomen. Een be groetingswoord zal worden gesproken door de Zwitserse gezant, de heer D. Secrétant. Nadat de Nederlandse vlag zal zijn gehesen boven het kamp, zal de harmonie van Kruinihgen „Een dracht maakt Macht", de volksliede ren van beide landen spelen. Dan volgt een wandeling door het kamp, tijdens welke de Prins een plaquette zal onthullen ten teken i"hn de offi ciële overdracht. Tenslotte zal in het kamp een lunch worden aangeboden. Chef staf Rootle Kruis Tn de rang van kapitein is benoemd tot chef staf van het Roode Kruis in Zeeland: Dr. M. Huygens te West- kapelle. p)e eerste ki was altijd da te Reading, kwamen met alle uit hun winterkv zijn. Zodra de M gelopen was, pak gelijk hun spulletj ken zonder zk| zo vlug ze konde" de kermis die da gon. Aldus schrijft -- de grote Engelse! de vorige eeuw, if In die tijd ware nagerieën en wel:l ton's. Wombwell y bezit van een gin en twee olifanterL bruikelijke leeuwl kleinere dieren. TT attracties kon Hilt| me olifant stellen De concurrentiest. fel. VV/OMBWELL V( men schrijft 'I Reading, op c Hilton. Achter de-A dere kermis-exploj reuzen en enige wereld', levende man zonder armed ten kon schilderel zende theaters. Ol buiten Reading, ol begon de herrie. Dl ton probeerden del bwell te passeren, het 'wie het eers| maalt' en zij die h misterrein kwame beste plekjes uitzo het, dat Wombwellf Export vis \/olgens de laatstl v tiek blijkt, dl Mei 1953 de volgel zijn geëxporteerd: I 136.—; Ongerepell 7278.—; Gerepeld I kg. 3372127.—', 1 1280751.—; Gehel kg. 57685.—; T ƒ402384.—: Afvallen Totaal f 5.170.041.-J maanden van 1953| een waarde van porteerd. CEN aantal krijgsgevangene! zoek geëist naar dj een aantal medege| gens hen hebben de communisten. De Britten, die uitten, hebben eenl in „verbeteringskan de samenwerking i! klaarden, dat de col gevangenen hadden]| een der Britten b verklikkers vijf to van het aantal Bri| nen. TWEE OFFICIEREl marine zijn in eenl werp Piccard) tot eef meter in de Middell ken. Zij bleven 2 u| onder water. Ja, or bevat] op he er 00 verscl hield lende Lettei sta ver TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Marva'» Ahoy. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Carrie.

de Stem | 1953 | | pagina 4