Het wordt in Parijs een onhoudbare toestand De meeste stakingen voor onbepaalde tijd verlengd Hongkong aan grens incident ontsnapt Proef met drie politie-vliegtuigen Triest overzicht Laniel: „De Regering zal niet toegeven" IK WIL NIET HET DERDE RIJK TERUG.... NIEUWE AARDSCHOKKEN IN GRIEKENLAND De 12 noden van een moeder Staking in Japan Drastisch ingrijpen verwacht r Hoe warm het was Piccioni faalt Ongeregeldheden Kat verdween achter bamboe-gordijn Weer treinkaartjes Naar meer salaris Drie boerderijen afgebrand Fel anti-Brits TRUCKS ALS AUTOBUSSEN duur eten WARM Goebbels pers-chef op tournee Records gebroken De Italiaanse crisis enorme brand in lemmer .11.5 71/, DODEN REEDS MEER DAN 500 Tijdens de staking in Frankrijk: Bij de Amerikanen Interessante verkeersregeling in België Gemeenteper soneel verbinding met radio-wagens Sigaar voor heer in 'f verkeer" 95e JAARGANG No. 20799 Voor Cod, Koningin en Vaderland Uitgave) N> V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur.: J J. H. A. Bruna Redactieraad' C. J. v. Hoolegem. Mr. Dn. A. J. J-M Mes. Mr. H. B. L de Rechter. L J. v. 1 Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5-45 per kwartaal, per post 6 15 per week (uitsluitend bij niet-post- besteli f 0 42. Incasso wordt berekend Ixisse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezondan Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Tel. (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). WANNEER HET NIET ZO ERG WAS, zouden we gaan schrij ven:. het begint ons bijna te vervelen om u te moeten vertel len, dat het in Frankrijk een chaotische toestand is. Denk u een trein in met rundvee, dat niet gemolken kan worden: de dieren moeten worden afgeslacht, waar de trein toevallig „staakte'. Denk u een gezelschap toeristen in zonder geld, zonder eten dus en waarschijnlijk ook zonder bed. Denk u een gezin in, waar va der of moeder ziek is: geen plaats in het ziekenhuis. Ga zo maar door met „gevallen" te bedenken, het ene al triester dan het andere, en u maakt helaas een behoorlijke kans een getrouw beeld van stakend Frankrijk te krijgen. Geen vuilnisophaaldienst geen gas, geen licht, geen post, geen bus of trein, geen bank en zelfs geen doodgraver! Dat is Parijs en zo wordt langzaam maar zeker geheel Frankrijk. Premier Laniel heeft Woensdag een onder leiding van de algemeen se cretaris, Guy Mollet, staande delegatie van de socialistische party ontvan gen, om de toestand tp bespreken. (~)OK voor vandaag geven we u naar best vermogen (ook voor de journalist ontbreekt iedere „normale" verbinding) een overzicht van de on overzichtelijke toestand: POSTERIJEN: Van de 220.000 man personeel van de Franse P.T.T. was ongeveer 60 a 70 procent in staking. Enkele technici van de telefoondienst en enige postbeambten zijn gearres teerd wegens het niet opvolgen van het bevel het werk te hervatten. In sommige gevallen wordt de post af gehaald en besteld door politieman nen, soldaten en veiligheidstroepen. De toestand bij de telefoon- en tele graafdienst was nog steeds chaotisch. Reizigers in de Franse hoofdstad klimmen in een tot „autobus" her schapen vrachtauto. DE „CHICAGO TRIBUNE" heeft in een artikel voorgesteld Nieuw-Guinea grootscheeps te laten koloniseren door Japan! IN LONDEN wordt op het ogenblik hard gewerkt aan een antwoord-nota aan Sovjet-Rusland over de kwestie van Tiet Oostenrijkse Staatsverdrag Daarna komt een nota over de Minis terconferentie aan de beurt. EEN BRITS SOLDAAT is met twee schoten te Port Said door onbeken den gedood. De stad is nadien voor de Britse soldaten tot verboden ge bied verklaard. DE STRIJDKRACHTEN van Zuid Korea ondergaan een algehele reor ganisatie, teneinde het hoofd te kun nen bieden aan „een eventuele oom' munistische dreiging". HET VERDWENEN Deense schip „Heinrich Jensen" zou zijn opgebracht naar een eilandje bij de Chinese kust Dit vertelde een Chinees-nationalis tisch marineman, welk eiland het was zei hij echter niet. AUGUSTUS van Horne Stuyvesant, directe afstammeling van de laatste Nederlandse gouverneur van Nieuw- Amsterdam, is te New-York overle den. Hij werd 83 jaar oud. EEN CONFERENTIE over de Oder- Neisse-grens is gaande te Warschau. De S.U. stelt, dat „kleine concessies" voor de hereniging van Duitsland noodzakelijk zijn. DE SULTAN en de sultane van Se- langor zijn momenteel in ons land. Zij blijven een week. Vandaag worden zij door H. M. de Koningin op Soest- dijk ontvangen. TVE FRANSE eerste minister, Laniel, heeft Woensdag avond in een radiotoespraak tot het Franse volk verklaard, dat de Franse Regering niet kan toegeven aan de door middel van stakingen uitgeoefende druk, en het Parlement niet zal terugroepen. ,Ik zeg „nee" ten aanzien van de staking. Ik zeg „nee" ten aanzien van de druk op de Regering", zo zei de premier, „maar dit betekent niet, dat wij „nee" moeten zeggen ten aanzien van wettige aanspra ken, wanneer het werk weer is her vat". Laniel verklaarde volledig begrip te hebben voor de moeilijkheden van de arbeiders met kleine lonen. De Regering wist, dat hieraan iets moet worden gedaan. Hij zei te weten, dat er redenen zijn voor de stakingen, maar dit betekende niet. dat zij niet XÏLW"en' stakingen dien- waartoe het parlement ons heeft ge machtigd, zijn wij er zeker van, dat wij werkgelegenheid voor iedereen zullen kunnen scheppen", aldus de premier. Hij waarschuwde zijn toehoorders voor de gevolgen van de staking op de Franse economie en zei, dat de buitenlandse toeristen er door worden weggejaagd. Laniel verklaarde ook, dat de Rege ring zal blijven regeren, „zelfs als dit de vijanden van het bewind niet be valt". Franse waarnemers zagen in de zin snede betreffende de „wettige aan spraken" een aanduiding, dat de Re gering bereid zou zijn in de nabije toekomst met de vakverenigingen be sprekingen te voeren over de lonen, ofschoon de Regering aanvankelijk van plan was de lonen tenminste tot het einde van dit jaar „bevroren" te houden. J (~)P voedselmarkt "te Parijs t f worden de gevolgen van de 4 4 stakingen reeds merkbaar. Woens- J J dag waren er tekorten- aan kalfs- f vlees, eierbn 'en sommige fruit- en 4 4 groentensoorten, tengevolge van J J de spoorwegstakingen. Er is ech- f ter voldoende voorraad aan ander - 4 voedsel in Parijs aanwezig, om J voorlopig in de behoefte van de bevolking te voorzien. Voor kalfs- 4 vlees, perziken, tomaten, druiven J en eieren lopen de prijzen reeds op". den slechts do zaak der éxfremisten, wil MSV?» het bewind. „Indien wij de tijd krijgen datgene te doen, DE POSTBODE, die gisterenmor gen de bus in de Vos van Tuin straat in Den Haag lichtte, schrok lichtelijk, toen hij „ongefran- keerd" een geladen revolver tus sen de brieven vond. Als „ge adresseerde" koos hij: het politie bureau.... Afzender onbekend! DE VROEGERE Minister van Bui tenlandse Zaken van N.-Korea, Pak Hen Jen, is uit de communistische partij gestoten en aan de Justitie overgeleverd. DE 60-JARIGE Brit Mullins werd Dinsdag door een visser uit zee op gevist. Hij was Maandag van de Har- wich-boot naar Londen overboord ge slagen en had 7 uur in het water ge legen. DE NEDERLANDS-Engelse oliemaat schappijen hebben „dank zij Perzië" een olie-productie-verlies van 30 mil- lioen ton. Daarvan werd door opvoe ring van de productie elders weer 16 millioen ton „opgevangen". PROF. DR. A. HOLLEMAN, «le nes tor van de Nederlandse professoren, overleed te Bloemendaal. Hij werd 93 jaar oud. Hij gaf een leerboek „De organische chemie" uit. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Over het algemeen vrjj zonnig weer maar later kans op onweer. Zwakke tot matige wind aanvan kelijk Zuidoostelijk en later uit Westelijke richtingen. Warm tot zeer warm, maar in de middag afkoeling in de kustprovincies. Vandaag: Zon onder 20.09 uur. Maan onder 20.52 uur. Morgen: Zon op 5.22 uur. Maan op 1013 uur. J_JET warme weer heeft gisteren in verscheidene Europese landen re" cords gebroken. In het Noorden van Engeland wees de thermometer hier en daar 34 graden, de hoogste temne ratuur sinds 1873. In Frankrijk lien het kwik op tot 35 graden. België no teerde de warmste dag van het jaar- in Brussel was het vandaag 32 graden in de schaduw. In ons land zijn de hoogste thermo- meterstanden gemeld uit Eindhoven en Twenthe. Het kwik liep daar op tot 32 graden. Deze temperaturen zijn overigens nog maar laag vergele ken bij die in Noord-Afrika. In 4 sta tions in de Sahara meldde men tem peraturen van 49 graden. HR. NAUMANN, voormalig staatsse cretaris van het Ministerie van propaganda van Goebbels, heeft mee gedeeld, dat hij de grootste zalen in Dortmund, Hannover, Wilhelmshaven. Bremen, Hamburg. Kiel en Luebeck had gehuurd voor zijn verkiezings campagne. Hij zei echter met geldgebrek te kampen te hebben. Hij verklaarde, dat hij geen herstel beoogde van Hitiers Derde Rijk. Hij verklaarde de Westduitse Republiek en Grondwet onvoorwaardelijk als voorlopige vormen voor het niet- communistische deel van Duitsland te aanvaarden. A TTILIO PICCIONI, die tien dagen geleden werd belast met de vor ming van een nieuwe Italiaanse Re gering, heeft president Einaudi zijn opdracht teruggegeven. Men neemt aan, dat hij de presi dent heeft voorgesteld de 45-jarige Amintore Fanfani, leider van de linkervleugel der Christen-democrati sche partij, met de opdracht te be lasten. Vijf huizen in de as INiiit'eimnJer,1'rak Sistermiddag brand 7., d6 1?o?s van een stoomhout- brandden rD ZeVen huizen' de gedeeltelijk^af. ^eheel <=en vflf- Ook een reparatieloods ging 7erlo- ren, alsmede een enorme hoeveelheid onverwerkt hout. De schade, dif n de tienduizenden loopt, is nog „AM? schatten. Het vuur werd bestreden door de brandweren van Emmeloord Joure, Sneek, Heerenveen en Balk. De D.R.P.. een uiterst rechtse bewe ging, heeft de voormalige kolonel bij de „Luftwaffe" Rudel candidaat ge steld. Rudel, die op het ogenblik een belangrijke functie bekleedt bij de Argentijnse vliegtuigindustrie heeft in een telefoongesprek met Naumann zijn candidatuur aanvaard. SPOORWEGEN: Enkele treinen op de hoofdverbindingen kwamen met veel vertraging te Parijs aan en enke le treinen verlieten de Franse hoofd stad. Het spoorwegverkeer met de Parijse voorsteden lag vrijwel geheel stil. OPENBAAR VERVOER: In Parus hebben 600 man van het Franse leger met 300 vrachtauto's Woensdag 22 diensten onderhouden naar alle delen van de stad. Ook particuliere vracht auto's en bussen werden hierbij inge schakeld. Het personeel van de bus lijnen en van de ondergrondse heeft besloten de staking met 24 uur te ver lengen. GAS- EN ELECTRICITEIT: Vrij wel overal werd nog gestaakt door de employe's bij de gas- en electrici- teitsbedryven. In Parijs hadden vele arbeiders van het gasbedrijf zich wel op hun post gemeld, maar zij werkten niet. De staking wordt voor onbepaal de tijd voortgezet. MIJNEN: De socialistische „Force Ouvrierè" heeft zich aan de zijde van de communistische vakvereniging ge schaard. Ongeveer 120.000 mijnwer kers hebben geweigerd in de mijnen af te dalen, terwijl vele anderen niet konden werken, doordat er geen vrachtwagens naar de mijnstreek kwamen. De regering heeft mijnen in Oost-Frankrijk gesloten. KOOPVAARDIJ: In Nantes en Duinkerken staakten de officieren en matrozen van de koopvaardij. In Nan tes namen ook de scheepsdokters aan de staking deel. In Marseille zijn de matrozen weer aan het werk gegaan. REGERINGSDIENSTEN: De „For ce Ouvrierè" heeft haar leden op alle regeringskantoren opgeroepen voor 48 uur in staking te gaan. Het onafhan kelijke ambtenarenverbond steunt de ze oproep. GEMEENTEARBEIDERS: In Parjjs en tientallen provinciesteden staakten de straatvegers, vuilnismannen, de arbeiders hij de waterleidingbedrü- ven, kantoorpersoneel, doodgravers en begrafenisondernemers. OPENBARE DIENSTEN: In de zie kenhuizen werden alleen dringende gevallen opgenomen, tengevolge van de staking van het personeel in de ziekenhuizen. De instellingen voor sociale bijstand waren gesloten. Bij staking op Ceylon JWIADAME MARIE DUPONT, een echte Parijse huisvrouw, die natuur - lijk volop onder de indruk is van alle stakingsmiserie, welke Franse huismoeders op het ogenblik te doorstaan hebben, stortte haar hart aan Harold Sieve, Parijse stakingsberichtgever van Reuter, uit in verband met de beproevingen, die zij te doorstaan heeft, zo vertelt „De Maas bode". Zij ziet zich naast haar normale gezinszorgen thans tegen over de volgende problemen geplaatst: 1. Tengevolge van de poststaking heeft ze sedert een week taal noch teken vernomen van haar kinderen, die op vacantie zijn. 2. Zij kon niet telefoneren n»ar vacantiecentra, daar de telefonisten alleen aan aanvragen voor interlocale gesprekken gehoor geven, wan neer het om dringende gevallen (b.v. levensgevaarlijke ziekte of over lijden) gaat. 3. Zij kon geen tegoed op haar spaarbankboekje op het postkantoor innen, bestemd voor haar 14-daagse vacantie. welke Vrijdag had moeten beginnen. 4. Zij zou in elk geval van haar vacatie moeten afzien tengevolge van de spoorwegstaking. 5. Zij kon haar zieke moeder niet bezoeken tengevolge van de ver- keersstaking. 6. De ziekenhuizen weigerden haait moeder op te nemen, daar het grootste deel van het personeel staakte. 7. Haar echtgenoot, een sorteerder van brieven, die nu al zeven da gen lang staakt, krijgt geen loon, zodat ze zonder huishoudgeld zit. 8. De gasaanvoer is onvoldoende en dus moet ze volstaan met haar man een koude maaltijd op te dienen, wanneer hij vermoeid terugkeert van het „posten" als poststaker. 9. Het huishoudvuil hoopt zich op en de steeds groeiende vuilnis hoop „ligt maar voor de deur te wachten om opgehaald te worden". Daarbij stijgt de temperatuur en in dezelfde mate de graad van stank, welke de collectie vuilnis ten hemel doet stijgen. 10. Ze moest de winkels aflopen vele winkels zijn tot overmaat van ramp wegens vacantie gesloten om kaarsen te bemachtigen voor het geval het electriciteitsbedrijf haar geheel in de steek zou laten. 11. Ze was genoodzaakt emmers, kruiken, enz. met water te vullen, daar ze rekening moet houden met de mogelijkheid, dat ook de drink watervoorziening wordt stopgezet. 12. De Staatsloterij, die haar deze keer, naar zij hoopte, uit de brand zou helpen met een prijs, liet bekend maken, dat er deze week tegen alle regel en gewoonte in geen trekking is. r^NGEVEER 150.000 Japanse werk- nemers van de Amerikaanse strijdkrachten in Japan zyn Woens dag: voor 48 uur in staking gegaan. De stakers wensen een herziening van hun arbeidscontract. Op het vliegveld Jokota, dertig km. van Tokio, openden Amerikaanse soldaten het vuur op Japanse stakers. Een staker werd ernstig en drie licht gewond. Na enige verwarring en 'n officieel Japans protest bij de Amerikaanse leiding is het incident in der minne geschikt, zonder arrestaties of verde re betogingen. CEYLON is Woensdag een door communisten uitgeroepen staking van een dag gehouden uit protest te gen verhoging der rijstprijzen en van de tarieven der spoorwegen, electri- citeit en posterijen. De staking ging gepaard met de monstraties, botsingen met de politie en sabotage aan spoorlijnen en tele foonverbindingen. Het werk in de ha ven van Colombo ligt stil. De Regering heeft in de Westelijke en Zuidelijke provincies van Ceylon voor een maand de noodtoestand af gekondigd. Militairen en politie opende in Co lombo driemaal het vuur op betogers. Er deden zich geen persoonlijke on gevallen voor. Politie en militairen in Colombo openden laat in de middag het vuur op hefitge betogers. Daarbij vielen 10 a 15 doden. De Regering kondigde de noodtoestand af. LJOEWEL de strijd tussen Moskou en de rest van de wereld de laat ste tijd op een betrekkelijk hoog ni veau wordt gevoerd, werd een gewo ne kat dezer dagen bijna aanleiding tot een ernstig grensincident tussen China en het Engelse grondgebied van Hong-Kong. Gelaten stonden dou aniers aan beide zijden van de brug, die communistisch Ghina met het vrije Hong-Kong verbindt, te wach ten, toen plotseling een Chinese vrouw de brug naderde. In haar ar men droeg zij, behalve haar bagage, een kat. Een Chinese soldaat contro leerde haar papieren en maakte het grenshek voor haar open. Aan de En gelse zijde van de brug vond opnieuw een onderzoek plaats, ditmaal door een Brit. „Geen uitreisvergunning voor de kat?" informeerde de Engelsman. Op haar onkennend antwoord ver telde hij de vrouw, dat zij de kat in communistisch China moest achterla ten, totdat zij de nodige papieren van de gezondheidsdienst zou hebben ge kregen. De teleurgestelde vrouw wandelde terug naar het prikkeldraad en wierp de kat recht in de armen van de rode soldaat. Deze scheen dit gebaar niet al te zeer op prijs te stellen; hij gooide het dier over het prikkeldraad terug naar de Engelse zóne. Met een smak kwam de kat terecht tegen de benen van de Britse douanier, die evenmin op de kat gesfeld was. Opnieuw maak te de kat een luchtreisje over het prikkeldraad, waar de Chinese be ambte nog juist op tijd ztjn hoofd DE VOEDSELOORLOG F\E beperkingen op reizen naar Oost- Berlijn om het afhalen van le vensmiddelenpakketten in West-Ber- lijn tegen te gaan zijn Woensdag ver zacht. Op verscheidene stations bij Ber lijn zijn weer kaartjes naar Berlijn verkocht. Wel zijn opnieuw voedselpakketten in beslag genomen door de Oostduitse Volkspolitie, doch veel personen kwa men met hun pakketten veilig thuis. Dinsdag zijn 105.000 pakketten uit gereikt, waardoor het totaal is geste gen tot 2.327.000. TN de nacht van Dinsdag en Woens dag en op Woensdagochtend heb ben zich drie nieuwe aardschokken op de Tonische Eilanden voorgedaan, waardoor in het bijzonder de eilan den Cephalonia, Ithaka en Zante zijn getroffen. De grootste verwoestingen zijn aan gericht in het noord-oosten van het eiland Cephalonia, waar de stad Sami thans nog slechts een puinhoop is. Ook te Vatny, de hoofdstad van het eiland Ithaka, is de verwoesting zeer groot. Ook het eiland Leucade is ge troffen. Het aantal doden was Dinsdagnacht reeds tot 400 gestegen. Gemeld wordt uit Athene, dat de schok van Woens dagmorgen nog eens 100 doden heeft geëist. Amerikaanse vloot- en luchtstryd- krachten, die zich in de buurt van het geteisterde gebied bevinden, zijn ter beschikking van Griekenland gesteld voor hulpverlening. F)E Minister van Binnenlandse Za ken heeft een schrijven gericht tot de Colleges van B. en W., waarin hij deze uitnodigt in aansluiting op de maatregelen tot verbetering van de financiële positie van het burger lijk rijkspersoneel de totstandko ming te bevorderen van overeenkom stige voorzieningen voor de werklie den en de middengroepen der ambte naren van hun gemeenten. QENDARMES TE VOET, gendarmes te paard en gendarmes op een Har- r„,ilT"iaVid,ST NTu.?aan we in BelS'ë ook gendarmes per vliegtuig zien. „'"ia z. wijze van proefneming op 15 Augustus het verkeer hif i.J. V' Punten van België geleid worden vanuit vliegtuigen van feevfaf» Lo-li i, .g^Vliegtuigen wortlen op deze voor België officiële eestdag ingeschakeld door de Belgische Rijkspolitie. hoeft voor het week- ric hnlr, „Van 1. tot Augustus om de hulp verzocht van drie Auster- mlneleigert de luchtvaartwaarne- S ir van Beschaaf. Een mlna .tuigen zal gedurende de middag van 14 Augustus ter beschik king worden gesteld van de comman dant van het gebied der beide Vlaan deren. De beide overige toestellen zul- tegen het einde van de middag van 16 Augustus gebruikt worden voor het gebied Brabant en het ge bied Luik-Luxemburg. Zij zullen in voortdurende verbin ding met radiowagens der politie staan en opstoppingen of ongevallen signaleren. Het betreft hier een proef neming. Lange weekeinden in de zomer ge ven in België steeds een uittocht uit de grote bevolkingscentra naar de kust en de Ardennen te zien. GEEN ALCOHOL. ]"VE politie zal zeer drastisch optre- den tegen automobilisten die de verkeersregels overtreden of door overdreven snelheid de veiligheid in gevaar brengen. Dit is een uitvloeisel van het „zwar te weekeinde", van 18-21 Juli (Maan dag 20 Juli, aan de vooravond van de Nationale Feestdag, was een vrije dag), toen in vier dagen tjjds door verkeersongelukken 23 mensen om het leven kwamen, 51 zwaar en 134 licht gewond werden. Een der be langrijkste oorzaken was het passe ren, terwijl een tegenligger op te kor te afstand was. Een buitengewoon sterke politie macht zal de voornaamste wegen en kruispunten bewaken, terwijl vlie gende patrouilles zullen rondrijden. Men heeft de laatste jaren vastge steld, dat alcoholgebruik van invloed is geweest bij meer dan de helft der ernstige verkeersongevallen. boog om de scherpe nagels van hef beest te ontwijken. Dat was te vepï voor de zoon van Mao Tse Toeng: orr} zijn waardigheid hoog te houden greep hij geërgerd zijn geweêr en richtte het op de Britse tegenpartij. „Neer met dat geweer", gromde d$ Engelsman Het incident nam alsnog een onver, wachte wending, toen de kat, zonder- te wachten op haar distributiekaart voor mais, ratten en viskoppen, de poten nam en met een enorme vaart weer achter het bamboegordijn ver. dween. IN Nieuw-Zwinderen, gemeente Oos- terhesselen zijn gisteren twee boer derijen afgebrand. Een deel van de oogst, die reeds was binnengehaald, ging verloren. Twee varkens kwamen in de vlammen om. De brand ontstond omstreeks elf uur in de staande boerderij van de heer Stoffel de Boer. Volgens de eige. naar is de brand waarschijnlijk Ver oorzaakt door een loodgieter, die op het dak van de boerderij werkzaam was. De vlammen laaiden reeds spoe dig hoog uit het dak. Een vonkenre gen daalde neer op het rieten dak van de ongeveer 50 meter verder ge legen boerderij van de landbouwer Oosting. Ook deze boerderij geraakte in brand. Van een der boerderijen stortte het dak in. Enkele politieagenten konden zich ternauwernood in veiligheid stel len. Enig huisraad kon worden ge red. IN VOORST TN de boerderij van de Wed. Henge- veld op de Wilpse klei in de ge meente Voorst brak gistermiddag om 16 uur brand uit. De boerderij stond spoedig in lichter laaie. Dank zij de aanwezigheid van een brandmuur slaagde men er in het woonhuis, voor in de boerderij, te be houden, al brandde ook het dak daar van af, Tijdens de blussing deed zich een hevige ontploffing voor, waarbij de brandweerman Stelder uit Deventer ernstig door scherven werd getroffen. Ook twee anderen, n.l. de jeugdige Kamphuis uit Gorssel, die tijdens een zwempartijtje in de IJssel naar de man uit Voorst, werden door scher ven getroffen. Fatemi in Perzië LJOESSEIN FATEMI, de Perzische Minister van Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdag in een radiorede zijn aanvallen op Groot-Brittannië hervat. Fatemi, die Dinsdag in Teheran te rugkeerde na een verblijf van drie maanden in Europa, beschuldigde En geland er van de binnenlandse moei lijkheden in Perzië uit te lokken. Hij verweet Eisenhower en Foster Dulles, dat zij in hun recente verklaringen met betrekking tot het Perzische volk „dreigende" woorden hadden ge bruikt. Hij sprak echter niet over de be trekkingen met de Sovjet-Unie. WEGGEBRUIKERS, die heer in 't verkeer zijn, ondervon den gisteren in Hilversum een on gebruikelijke sensatie. Zij werden tot stoppen gemaand door de voorzitter van de plaatselijke ver eniging van veilig verkeer. In tegenstelling met de gewoon te, dat de zondaren tegen de ver keersregelen werden aangehou den voor een bekeuring, hield hij die weggebruikers aan die zich stipt aan de verkeersregels hiel den of beter nog, de hoffelijkheid in acht namen. Hij controleerde dit door telkens enige tijd per auto achter een andere wagen aan te rijden. Zo waren dan vandaag de zon daren in Hilversum niet „de si gaar", doch kregen de heren in het verkeer een echte sigaar! De grote kist was door een pra- ticulier aan de vereniging veilig verkeer ter beschikking gesteld.

de Stem | 1953 | | pagina 3