15 en 16 AUGUSTUS a. s. Vishandel Gebr. v. d. Heuvel Fa. J. H. Erasmus, Hengelsportartikelen, Scheldekade 16, Breskens Tel. 10! Opel Olympia Record Garage Bliek Breskens Tel. 6? Nieuwe Vismijn: trots van Breskens! We moeten nog vechten voor ons bestaan Puinhoop Breskens werd modern, levendig dorp BRESKENS WORDT JACHTHAVEN Geheel Rreskens verlicht en versierd TWEE DAGEN FEEST: Openluchtspel „Proficiat Bressiana'' Kano-optimist Congres Zevibel „DOENJULLIE NOG WAT?" Panklaar over geheel Zeeland DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953 K HBHH 1 Het oog van de meester PiqfïBjÜ! v> Piet de Baare, vergrijsd in de visserij: Uit nood geboren Gemeente die steunt op de visserij Dagelijks Breskens-Parijs De hoofdschotel van het feest: BELGEN EN ENGELSEN ZIJN ER AL KIND IN HUIS Er zullen verrassingen uit de bus komen DE, Visserydagen vormen niet alleen een feest voor de vissers. Het is in feite de bevolking van dit moderne dorp, die de 15e en 16e Augustus tot een grandioos festijn zullen maken. Want alle officiële gebeurtenissen mo gen noodzakelijk en nuttig zy'n :als de bevolking niet meefeest, spreekt het niet tot de massa. Groeiende sneeuwbal thans de meest gevraagde wagen. feestgetij voor Breskens Visserij Uitgave; Verschil» Reigersti pistratie: redacteui C. J. v. Hi H. B. L. V. M voo ruit be 1 6.15, toostell.) JLosse pp ÉMMMmM Een DORP GAAT FEEST VIERENEen gemeente van enkele duizenden inwoners vraagt twee dagen lang de belangstelling van een groot deel van het land èn van het Belgische Vlaanderen op. Niet omdat feesten in de mode lijkt te zijn, ook niet omdat het beleggen van grootse festijnen een noodzaak is om mensen te trekken. Neen, Breskens heeft reden tot vreugde. Er is alle aanleiding om een grandioos feest te vieren. Want de opening van de nieuwe vismijn aan de Vissershaven betekent voor deze gemeente aan de Scheldemond de be kroning van jarenlange harde arbeid. De vissersplaats Breskens, die als een troosteloze ruïne uit de oorlog te voor schijn kwam, heeft zich er bovenop gewerkt. De tot standkoming van de moderne en doelmatige vismijn is daar het symbool van. De schepping van de architect ir. S. van Ravesteijn is de nieuwste trots van het bijna geheel opnieuw opge bouwde Breskens. Ze is al enige tijd in gebruik, want Breskens had zijn vismijn zó dringend nodig, dat men niet kon wachten op de officiële ope ning. Rondom dit gebouw speelt zich het tweedaagse feest, op 15 en 16 Augus tus af. Dan staat de wijzer van de grote electrische mijnklok stil en wachten er geen garnalen en tongen in de grote mijnzaal op het aansprin gende lichtcijfer, dat hen in andere handen doet overgaan. Maar de sfeer Dl/ie in Breskens het meest hart voor eijn schip heeft, is wellicht schipper J. Slis, de bevelvoerder over de reddings boot „President J. V. Wiersma" die men dicht bij de fuik van de veerboot aan een ponton kan zien dobberen en die ge lukkig niet zo vaak behoeft uit te varen Schipper Slis poetst van de vroege morgen tot de late avond aan zijn boot; duizenden emmers water heeft hij al over het dek gesmeten. Met een misprijzend oog kijkt hij naar een baggermolen, die „bergen roef op het blanke wit van de „Wiersma" doet neerdalen 't Is haast onzichtbaar, maar schipper Slis vindt het een zwijnepan en hij begint tel kens opnieuw te poetsen en te zwabberen „De Wiersma is de keurigst onderhouden boot in heel Bres kens", zei ons een Bressiaan, „maar schipper Slis werk er dan ook 36 uur per dag aan!" van drukte en bedrijvigheid is nu al niet meer te verwijderen uit de koele ruimte, waar dagelijks de welvaart van Breskens tastbaar is. Aan de havenzijde van het gebouw komen onophoudelijk de bakken en manden met de gevangen garnalen en vis binnen en wanneer ze gemijnd zijn, worden ze opgeslagen in de op bergruimten. Zes van die opslagplaat sen zijn er; ze zijn verhuurd aan han delaren, die ze dagelijks met auto's naar alle oorden brengen. Iedere dag rijden de wagens ook naar Parijs. Hier klopt het hart van de vis sersplaats Breskens. ZATERDAG 15 AUGUSTUS. 9 uur Muzikale rondgang van de Breskense Muziekvereniging „Uit het volk, voor het volk". 10 uur Uitrukken en optreden van de Kon. Accordeon Harmonie „Apollo" uit Tilburg o.l.v. Coen van Orsouw 10.15 uur OPENING VAN DE VISMIJN door jhr. rar. A. F. C. de Casembroot. 11-12.30 uur Congres van de vereniging voor Zeeuwse Visserijbelan- langen „Zevibel". 1.30-3 uur OPTOCHT FEESTSTOET EN PRAALWAGENS 3-4 uur Muziekuitvoering door accordeonclub „Mirian". 4-6 uur OPVOERING OPENLUCHTSPEL „PROFICIAT BRESSIANA" 6.30-8.30 uur Turndemonsratie keurturnteam Zeeland-Brabant op het Oranjeplein. 8.30-10 uur Concert door Kon. Accordeon Harmonie „Apollo". 10.15 uur VUURWERK. ZONDAG 16 AUGUSTUS. 2.30-4 uur Optocht feeststoet en praalwagens. 4-5 uur Muziek van accordeonclub .Mirian". 5-7 uur Herhaling openluchtspel „Proficiat Bressiana". 7.30 uur Muziekconcert. WIE IETS OVER DE VISSERIJ in Breskens wil weten, moet naar Piet de Baare gaan. Ge hebt veel kans hem aan de haven te ont- moeten, als zijn schip „binnen" is. De reeds bejaarde voorzitter van „Ons Belang", de jubilerende Breskense visserij-vereniging, is graag bereid ons wat te vertellen over het heden en verleden van de visserij in Breskens. Ze ligt hem na aan het hart; zijn gehele leven heeft hij tr midden in gezeten en als vissen niet stom waren, zou men haast kun. nen zeggen dat Piet de Baare denkt in vissentaal. piND 1944 was Breskens een puin- hoop. Tachtig procent van het huizenbezit en eveneens 't allergroot ste deel van de bedrijfspanden lag te gen de grond. Een gedenkteken op het kerkhof getuigt van het grote aantal jVEEN, BURGEMEESTER J. A. EEKHOUT van Breskens is geen vis ser. Maar als men hem hoort praten over zijn gemeente, zou men het bijna haast gaan denken. Want welk aspect de burgervader der Bressianen ook behandelt, steeds weer komt hij bij de visserij terecht. Geen wonder, want een goede burgemeester verpandt nu eenmaal zijn hart aan datgene, wat zijn gemeente werk en welvaart verschaft. En het is in Breskkens toch altijd nog voor het grootste gedeelte de visserij, welk de voornaamste economische pijler is. „é"Ans Belang" bestaat 35 jaar; ze is mede het feestvarken van de Vis serijdagen. De oprichting is geenszins te danken aan de rooskleurige toe-< standen in 1918. Neen, het ging niet met de visserij en als de Bressianen het hoofd boven water wilden hou den, moesten ze verbonden zijn. Daar om werd de visserijvereniging opge richt. Hij zegt dat niet. maar het is een feit dat Piet de Baare een d-;r mannen was, die de stoot gaven. Van af de oprichting is hij bestuurslid en sedert 1945 voorzitter. In die eerste tijd, in da eerste we reldoorlog, ging het niet met de gar nalen. De vissers wisten er geen weg mee, want de grenzen waren potdicht. De Breskense vissers, die het van de „gornet" toch moeten hebben, wend den zich zelfs in hun nood tot de regering en ze sloten zich bij de Zui- derzeebond aan. De kwestie van de toekomst der Zuiderzeevissers was toen juist, in verband met de inpolderings plannen, zeer actueel. Hoe het zij; de garnalen moesten worden opgeslagen en ze werden niet verkocht. De grote strop werd dooi de regering voor 50 pet. vergoed, doch het is duidelijk, dat de tijden niet best waren. EIGEN HELLING. LYf het nu beter is? Dat is zeker waar, maar men moet niet den ken dat de vissers nu maar te vangen en te verkopen hebben. Er zijn nog moeilijkheden genoeg en da vereni ging heeft nog alle reden tot bestaan. Alle Breskense vissers, en enkele uit andere Zeeuwseh-Vlaamse plaatsen totaal circa 100 man, zijn er bij aan gesloten. Waar Piet de Baare, en met hem de gehele Breskense visserij, het meest mee verheugd is: dat is de nieuwe vismijn, waar we temidden van het geroezemoes een praatje ma ken met de rustige visser. Breskens heeft al vier gebouwen „versleten", maar een behoorlijk mijngebouw heeft men nooit gehad. Nu heeft de ge meente deze nieuwe mijn gebouwd. Zonder de medewerking van het ge meentebestuur te miskennen; in feite komt de bouwsom toch uit het vis serijbedrijf. De gemeente int 3 pet. mijnrechten; het is een puike gang van zaken, dat deze baten de visserij weer ten goede komen. Ook met de in aanbouw zijnde hel ling zijn de vissers blij. De tijd, dat men voor het schoonmaken van de kiel van de schepen aaar Vlissingen of Zeebrugge moest, is dus bijna voor bij. Over enkele maanden is de hel ling gereed en als een Breskense vis ser even „verwaaid" ligt, kan hij die tijd goed benutten door de schuit choon te maken. GEEN PESSIMIST. „Meen, we moeten nog vechten voor ons bestaan" zegt Piet de Baa re. België staat slechts een zeker kwantum toe en met de puf kunnen we ook niet doen wat we willen. Vis- puf moet teruggegooid worden in zee; alleen garnalenpuf mag aan land ge bracht worden. De garnalen, waarvan de Bressianen het moet hebben, worden veel ge vraagd maar er is weinig vangst. Zo is het altijd wat: als er veel gevangen wordt, is er geen vraag en als er juist weinig aanbod is, is de vraag weer groter. „Er schiet niet veel meer over" zegt Piet de Baare. Denk nu niet. dat de voorzitter van Ons Belang een pessi mist is. Hij is juist de man, van wie kracht uitgaat om de moeilijkheden waaronder de visnijverheid gebukt gaat, te overwinnen. Piet de Baare is een man, waarop de vissersplaats Breskens terech trots is! LIET ZOU NIET aardig: zijn, de ge- 1 hele inhoud van het openluchspel „Proficiat Bressiana" dat tijdens de Visserijdagen te Breskens zal worden opgevoerd, te verklappen. Het is een werk van mevrouw E. J. v. d. Broec- ke-de Man te Aardenburg, die dit openluchtspel speciaal voor het feest van Breskens heeft geschreven. x Het is een symbolisch spel, waarin op ernstige en ook humorische wijze herinnerd wordt aan de geschiedenis van Breskens en de Breskense visse rij. Het wordt gespeeld in en rond de haven. Ongeveer 250 inwoners van Breskens spelen er in mee; in de eer ste plaats de leden van beide toneel verenigingen, doch ook vele andere organisaties. Tenslotte vervult de Breskense vissersvloot een belangrij ke rol in het spel. Vele zinnebeeldige figuren treden in het stuk op: Neptunus met zijn met vier paarden bespannen wagen, Mars en zijn zuster Bellona met haar tra wanten, Nereus en zijn speelse doch ters, Mercurius, Ceres en haar nimfen muzen, meerminnen, tritons en van zelfsprekend de goede Glaucus, de god van de visserij. De hoofdfiguren is Bressiana de ver persoonlijking van Breskens. Het spel geeft haar bewogen levensverhaal weer vanaf haar prille jeugd, evenals dat van haar actieve jonge zoon, die het vismijnbedrijf syrriboliseert. Het culmineert in het heden, de 15e Augustus 1953, waarop de kroon wordt gezet op de met moeite ver kregen successen in de strijd om hun beider bestaan. TN de Breskense haven liggen de kleine, donkere vissersscheep- ■*- jes, een karakteristiek plaatje, waarnaar een groep buiten landse toeristen met welgevallen staat te kijken. Mannen in blauwe truien scheppen puf in grote manden; alleen enkele krab ben zien kans het water weer in te scharrelen. Wat verder sjouwt men met zware manden garnalen en tong en in de Vismijn staan de handelaren met de schakelaar in de vingers om te trachten, vóór hun collega, een partijtje voordelig in te slaan. F^e haven van Breskens is niet al leen vissershaven. Er dobberen enkele helwitte jachtjes aan de tros sen. Er zijn kleine zeiljachtjes bij, maar ook volledig uitgeruste motor jachten, waarmee een flink gezin ge rust een paar weken op stap kan gaan zonder gebrek aan ruimte te hebben. Op enkele achterstevens waait de Belgische vlag, maar ook een Engelsman heeft ligplaats geko zen in Breskens. Buitenlandse jach ten zijn geen zeldzaamheid meer in Breskens. Een nieuwe bron van welvaart is de jachthaven van Breskens. Vele Oostendenaren zijn hier als kind in huis en de Brusselse Jachtclub heeft pas de gemeente aan de Scheldemond als .domicile" gekozen. Er lopen de laatste jaren steeds meer in Breskens ..geboren" jachtjes de haven binnen, want de jonge scheepsbouwwerf van Gebr. Maas heeft er al aardig wat op zijn naam staan. Tussen al die grotere dobbert aan de visserssteiger nog een kano van een optimistische, maar zeker niet bang uitgevallen Hamburger, die- met zijn smalle vaartuigje een tocht onderneemt naar Zuid-Frankrijk. VERBETERINGEN CVük voor de coasters is de haven van Breskens thans beter geou tilleerd. De zaten" langs de kaden heeft men gedeeltelijk weggebaggerd, zodat schepen met grotere diepgang kunnen binnenlopen. Vroeger moest door de zaten zodanig re kening met het tij worden gehouden, dat het voor grotere schepen te moei lijk was de Breskense haven in te varen. Voor de vismijn is de diepte nu al voldoende, doch ook de overige in de weg zittende zaten worden weg gebaggerd. Men heeft dit kunnen doen, omdat het laden en lossen tegenwoordig per kraan gebeurt. Breskens heeft enkele rijdende kranen in bezit. Nu men dus niet meer met ladders en kruiwagens behoeft te tobben, zijn de zaten over bodig. Hoe hoog of hoe diep een schip ook ligt, het laden en lossen gaat ge woon door. Vooral in de bietentijd is dat een enorm gemak. In enkele jaren is een druk overslagbedrijf gegroeid. medewerking nodig slachtoffers, dat in Breskens viel. Het was een grote troosteloze puinvlaïte l Maar de energie was niet gedooij', I Met bijna onbegrijpelijke enthousiast me herstelden de Bressianen zich var, de slag en begonnen met enorme ijver aan de herbouw niet alleen het her-1 stel van het dorp, maar ook en vooral! aan de wederoprichting van een nij.J verheid, die het nieuwe Breskens le. ven moest verschaffen. EXPORTVISSERIJ 7 ie, zo raakt ge vanzelf weer bij di visserij. Breskens telt ongeveer 3) schepen, waarvan elk een bemannini van vier koppen heeft. Als men aai), neemt dat een vissersvaartuig een waarde van 25.000 gulden vertegen, woordigt, maakt een eenvoudige re kensom duidelijk dat de vier gezin nen welke van dat basiskapitaal ie- ven, een zeer gezonde economische grondslag hebben. De visserij heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot exportvisserij. Dagelijks rijden de gesloten, ji koelde wagens uit. 's Middags 6g vijf uur gaan ze op weg, naar Pirjj, In één ruk snorren ze naar de Vti stad. waar ze tegen vier uur 'sm,. gens aankomen. In de beroemde fla\. len worden ze uitgeladen en ten uur later zijn de wagens al weer lf.j de terugweg... om dezelfde midi; dezelfde reis wéér te maken. NEVENBEDRIJYIS. T"\e andere Industrieën in Brakes zijn voor een groot deel n«m. bedrijven van de visserij; een matt nefabriek waar de motoren nagezien kunnen worden, een scheepswerf wel ke enkele maanden in bedrijf is er. reeds meer dan 70 schepen op de hel ling heeft gehad, voorts reparatie-in richtingen voor netten, handel ii scheepsbenodigheden enz. Liet tempo van vooruitgang en mo dernisering is groot, maar van zelfsprekend zijn er ook van die klei ne dingen, waarover de Bressianen nog niet zo best te spreken zijn. Als men over de tram op de reservepon ton aan de visserssteiger begint, gaat iedere Bressiaan grijnzen. Rijkswater staat wilde die trap n.l. afbreken, om dat ze „ontsierend" was. Heel Bres kens hoopt, dat het niet doorgaat, dit snode plan. want'dan weet men niet meer van de jachten af te komen. Het is slechts een kleinigheid, maar wat Breskens graag zou willen is: véél medewerking van Rijkswaterstaat. De ruimte is er; als de overheid maar gelegenheid geeft, kan Breskens een pracht van een jachthaven worden. 7ATERDAG 15 AUGUSTUS, dt meest heuglijke dag welke Bres kens sedert de oorlog beleeft, wordt in de feestende gemeente een co:F* gehouden van de Vereniging v' Zeeuwse Visserijbelangen, de oté koepelende provinciale vereniging rei alle plaatselijke visserij-organist», Alle Zeeuwse vissersplaatsen zijlij/ Zevibel aangesloten en de coBif's van de Bressiaanse vissers zulleru i het festijn meemaken. De vergadering staat onder le&t van de voorzitter van Zevibel, te heer A, L. S. Lockefeer uit Hulst, lü van Ged. Staten. Er zijn twee sprekers uitgenodigd voor dit congres. De heer J. H. K;e- wit de Jonge, voorzitter van de Stich ting Nederlndse Visserij zal spreker, over het onderwerp „Het Nederland se vissersschip nog in de branding", Verder zal de heer C. Menu, direc teur van de Motorvisserij „Oostende" een causerie houden met de titel: „I« in de kustvisserij rationalisatie vaj ik vissersvloot nuttig en wenselijk?" De Bressianen hebben waarlijk niet alleen toegekeken bij de voorberei dingen voor het nu voor de deur staande feest. De gehele gemeente heeft meegedaan en ieder is op zyn manier bezig geweest en nog bezig iets van de Visserydagen te maken. vereniging en de Oranjevereniging brachten de bal aan het rollen. Dat het een steeds doorrollende sneeuw bal zou worden, die gigantische afme tingen zou gaan aannemen, wist men toen nog niet. Er werd een bijeen komst in het gemeentehuis belegd en uit iedere Breskense vereniging werd een afgevaardigde in een comité ge kozen. Dat comité zou de zaak leiden. Het bestuur bestond uit de heren E. Seuss, voorzitter. P. C. Praat, secre taris en F. v. d. Broecke. penning meester. Helaas kon de voorzitter door ziekte zijn taak niet langer uitvoeren LIET idee om op het gebied van de visserij iets te organiseren, leefde eigenlijk al enkele jaren. Nu, ter ge legenheid van de opening van de nieuwe Vismijn en tegelijkertijd met het 35-jarig bestaan van de Visserij vereniging „Ons Belang", vond men de ideale dag en tevens meteen de meest geschikte vorm om die plannen werkelijkheid te maken. Het gemeentebestuur, de winkeliers en in zijn plaats werd de heer J. W. Carels benoemd. De plannen groeiden na iedere be spreking. Het werd al spoedig een tweedaags feest. De hoofdschotel vormt het openluchtspel „Proficiat Bressiana", dat mevrouw E. v. d. Broecke-de Man op verzoek van de burgemeester schreef. Het gehele feest is bedoeld als een uiting van dank en hulde aan de vis sers, die de welvaart in Breskens brachten. BEGIN VAN TRADITIE? 7°wel van de provincie als van de gemeente kreeg men steun. De Stichting Zeeland gaf een garantie, evenals het gemeentebestuur. Vele bedrijven, middenstanders, verenigin gen subsidieerden de Visserijdagen; vooral V.V.V. en de Oranjevereni ging deden een flinke duit in het zakje. Zo werd de gestelde som bereikt en kon het comité zijn inmiddels zeer groots geworden plannen gaan ren. Maar de bevolking deed eveneenf haar best. Doordat iedere straat «en apart comitétje vormde, werd 1W" gelijk gemaakt, dat gedurende (s feestep geheel Breskens, geen steil uitgezonderd, versierd zal zijn. lichting, erebogen, alles wordt do» de buurtcomité's gemaakt en als hil centrale feestcomité soms eens infor- meerde „doen jullie ook nog wst!' kreeg men een nietszeggend antwoort want de wijken houden alles zo lani mogelijk geheim, om straks iw: ware verrassingen te voorschijn komen. De 'feestkoorts had geheel Breskeï ineens te pakken en al weken late leeft de geheele plaats in de sfee van al datgene, wat over enkele di' gen te gebeuren staat. We hebben een klein beetje acte' de schermen kunnen kijken en daar om zijn we er van overtuigd, dat Visserijdagen te Breskens, als weer te langen leste toch eens draff lijk wil worden, moeten slagen. jL' dat zo is, wil Breskens voortaan is® jaar iets dergelijks organiseren. schien niet zo groots en feestc®» want ieder jaar wordt er geen WJWJ® geopend en ook de VisserijvsreM'"» viert niet jaarlijks een isWrS maar toch zodanig dat BresM»?' vis en zichzelf in de belang^-6 kan zetten. MERCURIUSSTRAAT 10, Tel. 26 (D. en N.), BRESKENS Wij verzenden iedere hoeveelheid Specialiteit in; tong, tong-filet, tarbot, en gepelde garnalen. Voor bruiloften en alle andere voorkomende feestelijke gelegenheden verzorgen wij SPECIALE VISDINERS. Gedurende de Visserijdagen als attractie voor iedere bezoeker aan onze zaak EEN SPECIALE DELICATESSE. Bezoek aan onze zaak geheel vrij blijvend. ZIET DE ETALAGE

de Stem | 1953 | | pagina 6