f N.V. Kon Mij. „DE SCHELDE" Een samenspanning tegen Brabant in de 14e eeuw Fi CÖRSETTEN BUSTEHOUDERS ERVAREN VERTEGENWOORDIGER De parochie O.LVr. ten Hemelopneming te IJzendijke jubileert Harmonie tussen Nieuw Hulst en Harmonie Toeristenvreugcl: de treinen in Parijs rijden weer! Wei DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 10 AUGUSTUS 1953 4 Merkwaardig ontstaan in 1703 Een triomfantelijk wapenlied Eerste concert in nieuwe wijk EXAMENS AANBESTEDINGEN MARKTEN te koop gevr. IANTRUN N V. HARDHOUT TRIPLEX BOARDS Leraar Handelswetenschappen "handel diversen INTERNATIONALE SNELHEIDS. RACES VOOR MOTOREN 10 jaar jonger 1 werkvoorbereiders M.T.S., P.B.N.A. of soortgelijke oplei ding vereist. Ervaring gewenst. tarieven-calculators afschrijvers geschoolde bank-, plaat- en ijzerwerkers geoefende bank- en plaatwerkers De Avonturen van Suske en Wiske DE TOMTOMKLOPPER Verbi MIND\ .4 T TZENDIJKE bestond als parochie reeds omtrent het jaar 1000. Zij had een J „moederkerk" waaraan enkele andere kerken en kapellen onderhorig waren. Zo waren er destijds twee pastoors en 5 kapelaans in haar ressort. De kerk was toegewijd aan de H. Christoffel en binnen de muren van het handelsstadje stond o.a. een Begijnhof, dat bij zekere giftbrief onder de be scherming werd genomen van de graaf van Vlaanderen. Deze parochie, iets ten Noorden van de tegenwoordige plaats, verging door de watervloeden van de eeuw wisseling 1300-1400. De nieuwe stad heeft zijn ontstaan te danken aan Prins Maurits die in 1604 dit gewest onder de gehoorzaamheid van de Ge nerale Staten van de Nederlanden bracht. Het katholicisme had de eerste eeuw geen schijn van kans. Toch kwamen er uit de Zuidelijke Neder landen, op het eind van die eeuw, enkele neringdoenden zich met bij zondere permissie van de magistraat vestigen, omdat de animo uit Hol landse of Zeeuwse kringen om zich in de sterk in aanzien verminderde vesting neder te zetten niet erg groot bleek. Deze katholieken konden in Watervliet of in den Oudeman hun plichten gaan vervullen. DE EERSTE PRIESTER ^/an een pastoor of een priester kon geen sprake zijn. Dit veranderde kort na 1700 door een bijzondere om standigheid. Na het uitbreken van de Spaanse Successie-oorlog werden in de ves ting IJzendijke weer een groot aan tal militairen gelegerd, waarvan een groot gedeelte bestond uit huurlingen van Waalse en Franse origine. Dit warén katholieken die het eerste jaar hun kerkelijke plichten konden gaan vervullen in de nabijgelegen kerken op Spaanse (Belgische) bodem. Toen dit echter aanleiding werd tot menig vuldige desertie, nadat de Fransen de Zuidelijke Nederlanden hadden over meesterd, kon dit niet meer worden toegestaan. Op aandrang van de be treffende soldaten werd toen goedge vonden, dat een geestelijke uit Ant werpen voor de militairen dienst kwam doen. Deze zorgden er ook voor, dat het handjevol katholieken de diensten mochten bijwonen, omdat zij dan meteen konden bijdragen in de kosten. Die eerste priester was er overigens zonder enig verband en on danks tegenstand van de magistraat wisten deze soldaten, die een aposto lische geest toonden te bezitten, zo lang aan te houden, dat op de duur mocht worden overgegaan tot ,de stichting van een „gemeente" die de zorg op zich nam voor het onderhoud van kerk en priester. Toen moest een candidaat worden aangevraagd bij het bisdom Brugge, En dit zou niet een voudig te vinden zijn geweest als de Voorzienigheid niet op bijzondere wijze in het werk was geweest. Het bisdom Brugge had zelf de grootste moeite zijn parochies van de nodige geestelijken te voorzien. Het leed nog altijd onder de funeste gevolgen van de gevolgen zoek— desorganisatie door de Hervorming een eeuw geleden. En ook.... onder de gevolgen van het voortdringend Jansenisme, een ketterij die het geestelijk en kerkelijk leven vooral in Vlaanderen zodanig in de war bracht, dat velen, leken en geestelij ken, niet wisten waaraan zij zich moesten houden. Ook bij de klooster lingen was grote verwarring. PATER CAROLUS (~\nder de laatste was een heilig priester, die in deze omstandighe den niet beter wist te doen, dan van zijn bisschop verlof te vragen in de Hollandse Missie te mogen gaan wer ken. Dit werd de eerste pastoor van de jonge parochie. Het was de Capu- De huidige R.K. Kerk van IJzendijke cijn Pater Carolus de Spinoza, een man van adelijke afkomst uit een zeer invloedrijke familie in het Spaanse Vlaanderen. Met een zijner medebroeders wachtte hij al geruime tijd in Brabant op een plaats, toen de bisschop hen op de mogelijkheden te IJzendijke (en te Sluis) wees. Zij stel den zich onmiddellijk beschikbaar en zo deden de eerste pastoors hun in trede in de beide vestingsteden. Het was in 1703. Pater Carolus maakte een bijzon dere carrière. Hij werd later bis schop van Antwerpen en legateerde bij zijn dood nog een aanzienlijk geld bedrag aan zijn eerste parochie. J. CH. CORNELIS TTET aloude Hertogdom Bra- bant heeft in de Middel eeuwen onversaagde vorsten gehad. De roem van Jan I, de overwinnaar bij Woeringen heeft Jan van Heelen tot zijn machtig epos geinspireerd, maar ook andere Hertogen hebben de naam van hun land onder hun naburen geducht gemaakt. Jan III, de Zeeghafte bijgenaamd die van 1312 tot 1355 Brabant bestuurde, was een van hen. De historie der vaderlandse gewes ten was voor de vereniging onder één hoofd in 1543, een aaneenschakeling van grote en kleine oorlogen, twisten en strooptochten. Brabant heeft er z'n deel wel van gehad. De onderlinge belangen en belangetjes der kleine heren, graven en bisschoppen, waren oorzaak, dat soms geweldige verbon den tegen één bepaalde tegenstander werden aangegaan. Maar even ge woon was het, dat binnenenkele ja ren, ja binnen enkele weken soms, de situatie veranderde, en vroegere me destanders elkaar te lijf gingen. In 1930 zag het er voor de ongeveer 30-jarige Hertog Jan niet bijzonder hoopvol uit. Hij had zich het misnoe gen op de hals gehaald van Philips VI Koning van Frankryk, omdat hij Ro bert van Certois een familielid asyl in zijn hertogdom veneend had, en uitlevering weigerde. Een machtig le ger werd tegen de Brabantse Hertog op de been gebracht en direct sloten vijanden zich aan, b.v. de Graaf van Luxemburg, de Graaf van Holland, Zeeland, Henegouwen, de graaf van Gelder, en die van Loon, Namen, Gu lik, Kleef. Ook de aartsbisschoppen van Trier en Keulen en de Bisschop rye grote wijk buiten de Hulsterse wallen „Nieuw Hulst" te dopen, is een goede inval gebleken. Wellicht is dat de eerste grote verdienste van de jonge buurtvereniging van dezelf de naam, die in de her Chr. Willem- stein een bescheiden maar uiterst ac tieve voorzitter heeft gevonden. Behalve de reeds gehouden wieier - courses heeft „Nieuw Hulst" een vol gend levensteken gegeven. De Ko ninklijke Stedelijke Harmonie is op haar verzoek een concert komen ge ven en het buitengewoon fraaie weer heeft aan het slagen van de muziek avond gelukkig medegewerkt. De nieuwe kiosk van de gemeente deed voor het eerst zijn predicaat ..verplaatsbaar" eer aan. In korte tijd stond het stellage kant en klaar op de op de hoek van de Poorterslaan en de v. d. Levenlaan. De Harmonie speelde zo voor het eerst (althans zit tend) in de nieuwe wijk van Hulst, iets dat op zeer hoge prijs werd ge steld door de circa anderhalf duizend bewoners van „Nieuw Hulst." Burgemeester B. Truffino en de beide wethouders gaven van hun be langstelling en tevens van hun sym pathie met het werk van de buurt vereniging blijk door het gehele con cert bij te wonen. De heer Willem- stein ontving voor de aanvang van de uitvoering het volledig bestuur van de Harmonie, en hij beloofde in de buurtvereniging alles te zullen doen om de herlevende muzikale trots van Hulst bekend en bemind te maken. Misschien zijn er voor de muziek school van de Harmonie in de wijk ..Niéuw Hulst" nog vele jonge krach ten. Het geheel droeg er toe bij tussen de nieuwe wijk en de Harmonie een goede „harmonie" te scheppen, het geen het bestuur van de buurtvereni ging onder leiding van de voorzitter, die als raadslid (naar burgemeester Truffino eerder reeds verklaarde) in de aadsvergaderingen vele lansen voor Nieuw Hulst breekt wel zal gelukken! Uien export naar West Duitsland stopgezet lyiet ingang van vanaag is de export van uien naar West-Duitsland stopgezet. Alle reeds uitgegeven uit- voermachtigingen verliezen met in gang van deze datum hun geldigheid. Het bekend worden van deze maatre gel was er de oorzaak van. dat Vrij dag en zaterdag nog veel uien werden verladen. Nadat bekend was geworden, dat het treinverkeer in de Franse hoofdstad dat tengevolge van de staking was lam gelegd weer hervat zou wor den, verdrongen zich Zaterdag dui zenden toeristen voor de hekken van de stations. Hier zien we de me nigte voor het station Saint Lazare, zich verdringend om de perrons te be treden. Politiemannen zorgen voor een ordelijk verloop. van Luik waren Jans vijanden. Even min ontbrak de Heer van Valken burg, Reginald genaamd. IN HET voorjaar van 1331 werd de veldtocht geopend. Maar de Bra bander aarzelde geen ogenblik. In de beste slagorde geschaard wachtte hij z'n vijanden tussen Tienen en Leeuw, Terwijl geweldige regenbuien de krijgsbewegingen moeilijk maakten, liet Jan III door zijn wapenheraut een veldslag op 13 Mei aanbieden. Hij liet de keuze aan zijn tegenstanders over. Ze konden tegen hem optrek ken, of afwachten tot hij kwam! Men ziet, hoe onze middeleeuwers nog rid derlijke bravouren en manieren ken den. De Bondgenoten door de standvas tigheid verbluft, weifelden in hun keuze. Bedenkend, dat ze, zelfs na een overwinning zich moeilijk in 'n geplunderd land zouden kunnen staande houden, gingen ze tenslotte in op het voorstel van een wapenstil stand, door bemiddeling van de Graaf van Holland. De samenspanning van meer dan twintig machtige Heren om Brabant te vernederen mislukte ten slotte door de onbevreesde houding van de Brabantse Hertog. £yEZE episode uit onze Historie zou geheel vergeten zijn, als ze in on ze letterkunde niet bekend was geble ven door een merkwaardig en zeer gaaf gedicht, een wapenlied, dat toe geschreven wordt aan een zekere Heyns, wapenheraut van Gelder. De ze heeft de gemoedstemming van de fiere Hertog meesterlijk vertolkt. Het gedicht is Brabants en nog he den genietbaar, om de menselijke be wogenheid, die spreekt uit deze mo noloog. We laten het hier volgen; al leen 'n enkele paraphrase is mis schien hier en daar nodig tot goed begrip. Éver, everzwijn, werd hij door zijn vijanden genoemd. Zijn vrienden en verwanten gaan weg van hem, verla ten hem. Alleen de edele graaf van Baar blijft hem trouw. Er zijn er bij, die hij vroeger nog beschermd heeft, die nu vol ondankbaarheid als een kudde tegen hem samengetroept zijn! Die ondankbare belonen wij nu, zoals zulk soort gewoon is! Maar al dat ge bral is niets waard en past jullie niet! Dat gebral is verstomd vroeger bij Woerone! Wou je daar verhaal over nemen? Welnu, kom op, ik zal mij hier ook wel verweren! Men moet zich goed indenken in de gemoedsgesteldheid van zulk een dappere, Middeleeuwse ridderfiguur om 't gedicht te doorproeven. Om kleur en geur te behouden, la ten we nu de spelling onveranderd. „Jc ben die hertoge van Brabant Bi den ever, ben ik gênant, Vrint en de mage gaens mi ave Sonder van Baren die edelgrave. Alle dragen si op mi haet Mijn antwoirde nu verstaet; Dit gedreich en de over moet En is erelyc noch goet. Maer ist, dat ghi immer wilt Nu deurhouwen minen scilt So trekt te velde op enen dach Nemt daer dats u werden mach" Laat daar, op 't slagveld, je over komen wat voor je bestemd is, zegt de Hertog bitter: Maar dan horen we de verontwaar diging trillen in z'n woorden; Somtijt so heb ic u bescut, Sulken, die hier steil gecut, En de sijn tant te mi waert dreget: Hi lonets mi also mens pleget. Mer wat doooh al dit gebrone? Dat verloort ghi voor Woerone! Waendi dat verhalen nu? Ic hoop ic sals mi jegens u Wel verweren hier ter stede Als myn goede vader dede. HUB. K. CHR. MIDDENSTANDS CURSUS ZIERIKZEE. Geslaagd voor het Middenstandsexamen mej. C. Legemate, mej. J. Kouijzer, C. Legemate, M. van Mourik, M. C. Gle- rum, F. van Velthoven en A. C Koster te Zierikzee Voor zover tot nu toe bekend slaagden van de geëvacueerde leerlingen: mej. L. Lucas en de heer H. van de Doel te Zierikzee. R.K. MODEVAKSCHOOL ZIERIKZEE. Voor de akte K (L.O.) nuttige hand werken slaagden de dames Zr. M. Agnesa Jenny Verkaart, te Zierikzee; Ada Hanse te Eikerzee eruRia de Zwarte te Renesse, allen leerlingen van de R.K. Modevak school te Zierikzee. CHR. ULO TE ZIERIKZEE. Voor diploma A slaagden aan de Chr. ULO te Zierikzee: J. Flikweert en N. H. Krabbe te Noordgouwe; D. de Jonge te Renesse; M. van 't Leven, J. G. van der Maas, A. A. E. Overbeeke, H. van der Sluis en A. L. van de Berge te Zierik zee; T. P. van der Sluis te Brouwers haven; B. M. de Waal en J. J. de Waal te Oosterland; J. C. Viergever te Duiven - dijke. Voor diploma B slaagden: mej. J. sij- rier te Nieuwerkerk, mej. j. Schouls en P. van Hekke te Zierikzee. STICHTING VAKOPLEIDING BOUWBEDRIJF. Zaterdagmorgen zijn in de Ambachts school te Middelburg, in 'aanwezigheid van wethouder J. W- Kögeler de diplo- ba's uitgereikt aan die timmerlieden en metselaars, die met goed gevolg het exa men van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf hadden afgelegd. Nadat de voorzitter, de heer S. A. Versluijs, aan de geslaagden, die an twee jaar am bachtsschool en twee jaar opleicüng bij een werkgever hun examen hadden af gelegd, de diplomas had uitgereikt, sprak wethouder Kögeler namens het gemeen tebestuur. Nadat hij de felicitaties had overgebracht, wees hij er op, dat er, ondanks het diploma dat nu was behaald nog veel te leren was, voordat zij zich een all-round vakman konden noemen. Verder werd nog gesproken door de heren de Waal van de Stichting en A. Nonhebei van het leerlingenstel Zeeland. De geslaagden zijn: Timmerlieden: P. Bommelje, Domburg; A. Dekker, Aagtekerke; P. Gabrielse, Westkapelle; J. Joziasse, Vlissingen; Z. Klaasse, Middelburg; A. S. Louws, Se- rooskerke; J. P. Lijnse, Koudekerke; P. Nieuwenhuize, Middelburg; D. de Rijke. Middelburg; P. Wattel, Serooskerke. Metslaars: J. M. Dekker, Biezelinge; J. Goedhart, Middelburg; Chr. Janse, te Meliskerke; W. Jobse, Middelburg. De beste prestaties in het vak itmme- ren werden behaald door A. Dekker te Aagtekerke, die een waardebon kreeg van f 10.bij het metselen ging de prijs naar J. M. Dekker, Biezelinge. De timmerlieden moesten een kozijn maken voor huizen, die in Leiden wor den gebouwd. BANKETBAKKERS. Voor het examen vakbekwaamheid ban ketbakker slaagde te Rotterdam de heer A. de Boer te Graauw. SCHUUR TE BIERVLIET. Te Biervliet werd aanbesteed het nieuw bouwen van een landbouwschuur in op dracht van de heer F. Culenaere. Ingeschreven werd als volgt: Fa. Haers, Philippine f 26.500.E. van de Waeter, Biervliet f 25.850.—; L. Martens en Zn., Hoofdplaat f 24.177.89. GOES, 7 Aug. Exportveiling; Yellow Transparant A 45, BC 33.90, I 32, II 24; Perzikappel A 37.20, BC 26.30, I grof 28, I 23.90—27. II 12.50—12.90; Beauty of Bath A 43, BC 34, C 31, 30, 11 12; Early Victo ria I grof 16.40, I 15.60, II 5.10—5.20; Pre- cose de Trevoux A 48.20, BC 28.10—29.20, B 33, C 24. I grof 38. I 25.80, II 19.60— 19.90, Codlin Keswick I 12.1015, II 6; N.H. Suikerpeer I 8, 11 5.90, Bruine He renpeer I grof 1323, II 8; Dubbele Prin- cessebonen A 39.90, All 35.4038.20, afw. 26.20—27.80. Verpakt fruit: Beauty of Bath A 48, B 46, Czarpruimen 40, Onta rio 40. Washington 36—37. Gewone vei ling: Yellow Transparant K 23.36, F 9 11. Perzikappel K 15—21, F 4—10, Early Victoria K 68, F 34, Precose de Tre voux K 20—22, F 12—27, N.H. Suiker peer K 11, F 5, Perziken 5—25, Druiven 180200, Rode bessen 35, Bramen 460, Czarpruimen 5—41, Laxton 22, Ontario 8 —41, Washington 4—37, Eldense blauwe 8—13, Groenten: Komkommers 8—16, Kropsla 610, Bloemkool 57—77, Meloe nen 41—79, Tomaten 25—49, Dubbele Prin- cessebonen 3443, Stoksnijbonen 3961, Wagenaars 1118, Rentegevers 48. Eer stelingen 1112, Bintjes 1113, Groene Savoyekool 18—20, Rode kool 89, Uien 35, Andijvie 1315, Rabarber 8, Augur ken 47—97, Postelein 29—30, Kroten 8— 10, Wortelen 18—21, Selderij 58. 's-HERTOGENBOSCH, 8 Aug. Op de pluimveemarkt van heden werden aan gevoerd circa 20.100 stuks. Prijzen: kip pen (witte) f 1.701.75; idem (gekleurde) f 1.601.70, jonge hanen boven 1 kilo gewicht f 2.10-^-2.20; lichtere jonge hanen f 1.601.70; konijnen f 1.451.50, alles per kilo levend gewicht; oude hanen f 2.503.50 per stuk. Mededelingen: grote aanvoer van kip pen, vlugge handel met hogere prijzen. Minder aanvoer van jonge hanen. Jonge hanen geschikt voor export vlotte han del. Lichte soorten jonge hanen matige handel. Weinig aanvoer van konijnen, kalme handel. KAPELLE, 8 Aug. Exportveiling. Appelen: Perzikappel A 33.2034.10, BC 27.80—27.90. I grof 30.90, I fijn 26.10—26.40 II 15.20—15.30, K 17.60, afw. 5; Early Victoria I grof 15.40, 1 fijn 16.10; II 4.60 5.20; K 9.80, fabriek 4.20. Codlin Kes wick I grof 15.80, I fijn 12.10, K 8.50. Yel low Transparant BC 30, I grof 30.05, I fijn 25.60, II 18.80, K 20.80, fabriek 8.60; Peren: Precose de Trevoux BC 25.90-26.30 I grof 30, I fijn 24.30, I 18.30, K 19.30, N.H. Suikerpeer I 10.80, II 7.20. Industrie- veiling: Dubb. Princessebonen I 39.00, II 32.1032.40, afw. 20. Gewone veiling: Bramen 4078, Pruimen: Ontario 748, Czarpruimen 1042, Reine Claude d'Ouil- lin 731, Utilitie 735, Boerenwitte 55, Golden Japan 35, Perzikappel 21, N. H. Suikerpeer 3, Early Victoria 5, Precose de Trevoux 713, Yellow Transparant 9—15. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Marie-Thérè- se, dochter van dr. Staren- burg-Hensing, Valkenswaard. Overleden: P. Meys, 64 jaar, Maastricht. Th. Kersse- makers-Rath, 81 jaar, Eind hoven. Chr. Overeem-Bos- veld, 72 jaar, Vlijmen. F. van Esch, 76 jaar, 's-Hertogen- bosch. t Heden overleed ten gevolge van 'n nood lottig ongeval nog tijdig voorzien van de H. H. Sacramenten der Ster venden in volle overga ve aan Gods H. Wil in de leeftijd van 68 jaar onze beminde echtge noot, vader, behuwd- en grootvader, broer en zwager de Weledele Heer PETRUS AUGUSTINUS WEESEPOEL, echtgenoot van Oranda M. P. van Putte. Walsoorden, O. M. P. Weesepoel- van Putte Rode Haan (Gr.) A. F. C. Weesepoei C. Weesepoel-Driedük en kind Ossenissc, F. J. Rijk G. J. Rijk-Weesepoel Walsoorden, Maria. Camiel. Aloysius. Fam. Weesepoel. Fam. v. Putte. Walsoorden, Drogendijk, 9 Augustus 1953. De plechtige uitvaart, gevolgd door de begra fenis, waarbij UEd. be leefd wordt uitgenodigd, zaJL plaats hebben in de parochiekerk van de H. Martinus te Groenendijk op Woensdag 12 Augus tus a.s. om 9.30 uur. Regd. Voor een goed figuur. OPROEPING. Ieder die iets te vorderen heeft van- of verschuldigd is aan de nalatenschap van Mevr. J. M. van der Marel-Flach, gewoond hebbende Ginne- kenstraat 4A, te Breda, en aldaar overleden op 31 Juli 1953, wordt verzocht daarvan opgave te doen aan Notaris B. Kuipers, Groenmarkt 6/8 te Dordrecht. 251-00 Wegens inruii zeer voordelig te koop Austin bestelwagen bouw.). 1952, Austin bestelwagen bouwj. 1950, nieuwe Skoda bestelwagen bouwj. 1952. Garage Rima. Hoogstraat 110, tel. 3006 R'daal. Daartoe krachtens het be paalde in artikel 17 van de Wet op de Strandvonderij ge machtigd, maakt de Burge meester - Strandvonder van Hoofdplaat bekend, dat op Zaterdag 22 Augustus 1953, des nam. 15 uur (in plaats van zoals eerder aangekon digd Dinsdag 11 Augustus) zal worden overgegaan tot verkoop van strandvonderij goederen, zoals houtwaren, een vat minerale olie, 8 flessen zuurhoudende vloei stof, een rode pluche fau teuil, een tweezits-school bank, terwijl voorts ten ver- koop zullen worden aangebo den: 75 luiken, 61 merkels en 31 planken, afkomstig van het op 20 October 1952 voor de kust gezonken schip (kempenaar) gen. Alhema II. De verkoop geschiedt ten overstaan van mij en zal in gesorteerd e partijen plaats vinden. De goederen worden tegen contante betaling verkocht op het erf van de heer V. Hogerwerf langs de W. Lan- geweg en op de buurtschap Hogeweg. De kopers dienen voor eigen rekening de gekochte goederen ter plaatse binnen drie dagen na de dag van koop op te halen. De Burgemeester- Strand vonder van Hoofdplaat, 252-o J. F. C. Temmerman HARDHOUTHANDEL BREDA Tel. 8170 en 5273 Na kantooruren 6429 en 6219 TERHEIJDENSEWEG 122 Diverse soorten; vraagt voor Zuid-West Nederland een voor de verkoop van haar producten aan de industrie. Leeftijd tot 40 jaar. Sollicitanten, die beschikken over ervaring in het bezoeken van industrieën en in de bovengenoemde provincies woon achtig zijn, genieten de voorkeur. Met de hand geschreven uitvoerige sollici taties, vergezeld van een recente pasfoto, te richten aan: Van Berkel's Patent Handelmij. N.V., Postbus 6018 - Rotterdam-West. MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL MET 3-JARIGE CURSUS te GOES Gevraag cl: voor 11 lesuren of desgewenst een gedeelte daarvan. - Bevoegdheid M. O. vereist. Sollicitaties vóór 14 Aug. aan de directeur J. D. van Mellestraat 68 - Telefoon 3288. Garage Motor Service Cappen- dijk, Tel. 2030 Terneuzen: Biedt aan wegens inruil. 2e h. brom fietsen Solex, Teha, Mosquito, 2e h. rijwielen. 2e h. 125 cc. mo- torrijw., 2e h. 250 cc. Jawa 1950. Motorrijwiel T.W.N. 250 cc. te koop aangeb. in zeer goede staat. Te bevr. Westkade 107, Sas van Gent. 841 HUIZEN Nieuwbouw, vrije vestiging, v.a. f 10.500 Makelaars v. d. Berg, en Co. Nieuwe Ginnekenstr. 43 Breda. 4446 Eerste hypotheken beschikbaar. Rente vanaf 3 3/4 pet. Make laarskantoor L. A. van Opstal Zn., Jac. v. Beierenstr. l. Goes. Tel. 2584. 80 Voor beginners serie gebr. ac cordeons i.g.s. vanaf f 50.- Eeck- hout's Muziekh., Lange Nieuw- str. 14 Hulst (Z.) Tel. 191. 848 Een dag naar de Efteling. „Dat is pas vacantie 1" OP ZONDAG 30 AUGUSTUS a.s. te ETTEN (Nbr) Eindelijk is de wetenschap er in geslaagd ook U een nieuw leven te laten begin nen I Zonder er iett voor te laten, zult U er jaren aantrekkelijker en jonger uitzien, door de feilloze werking van Gracial. Gracial dat is afgestemd op het verhinderen van vetafzetting door de sen sationele nieuwe toepas sing van carboxy-methyl- cellulose. Uw man zal weer met verliefde ogen naar U kijken I Vraag dus naar* Slanker en gezonder door Uw eigen apotheker en drogist hebben hei roor U VERMAGERINGS DRAGEES Afd. Dordrecht vraagt voor haar afdelingen VLIEGTUIG- en LICHTMETAALBOUW die bekend zijn met de moderne arbeids- methoden. die zelfstandig van tekening kunnen wer ken Tenzij heen en weer reizen mogelijk is, kunnen wij door de huisvestings-moeilijkheden alleen sol licitaties van ongehuwden in behandeling nemen. Inlichtingen verstrekt Afd. Personeel, Kiikade 11 te Dordrecht. Door W. VAN DER STEEN 81-82. Van louter alteratie weet Lambik niet meer, wie hij op zijn huid moet geven, nu hij bemerkt, dat het nijl paard Jerom en zijn broer Arthur heeft ingeslikt. Ten slotte begint hij te beuken op de apen, maar dit leidt weer tot een misse schietpartij. En ondertussen vertoeven Jerom en Arthur maar in die nijl- paardembuik, waar het heel wat ongezelliger is dan thuis in een clubfauteuil bij een kopje thee en een schemer lampje. Hoe krijgen we die lui er weer uit, dat is de kwestie. 93e JAAP tfitgavei P Verschijnt Reigerstra, nxstratie: fl redacteur: C. J. v. Hoo H. B. L de V„ M Ve vooruitbeta f 6.15, per bestell.) f Lxjsse num Bureau IN FRA" mijnwer; staking heeft in een te r spoorma: hervatte: bond van roep ged duur. Da, gazijnen werk nee P)E MINI heeft b het persom loondienst, heeft gegeA] geschorst. In Parijs de persone geerd. Een vereniging de arbeider naar de tel dat het mei „Maar", z nikend, „zi. verbindinge Reden te de chaos di heeft Herrie als een soc Parlement TSJAN JOl munistische ka, is gesne DE 44-JAR] I Rotterdam v| over een stu ken aangetrc king. DE HELIC Maastricht, c licopterlijn is gisteren c men. DE VERGE' heer S. Zo: Kerk te Ba, wilde verwijl zijn en bego een verdwaal HET REFEIi einde. In tol overige vóór];: lement. ALLE INZI' gelukte Ami huiswagen", gevonden in verlieten het stortte. HET ZOEKE se schip „Mc aan is gesta: alle 120 opvi ren. IN NOVEM door Ameril gonnen woi| Negeb-woesf del van kc woonbaar td stallaties w reed gemaa DE REGERIJ plan bij de in| op 9 Septem lüke" verlag! voor te stelle HET DEENS sen" is door neerboot in beschoten. Na nen had uitgt van vernomej OP CYPRUS daterend van tus. Een overv ren voorwerp Men meent oi pel en paleis] perk te hebbe: DE post voi rea teruggekel bezorging in c 20 en 31 Aug bus. EEN BEPER] sche magere band met vooi lijkheden in een gelijkwaa geldende prijs geleverd wore de tsjechisI dreigd door ei' en ook de vo< voor de komei cho-Slowakije Weersverwac denavond: Droog weer woiking. Zw: telijke wind. temperaturen Vandaag: Zo Maan onder: Morgen: Zon op: 8.25 uur.

de Stem | 1953 | | pagina 4