LUSTRUMVLIEGFEEST te Seppe zeer geslaafd Infiltratie van ech te-namaak-Russen Reportage vanuit de Maas Piet Bakker in de bocht te Tubbergen ZEVEN UUR MOTORGERAAS IN TUBBERGEN YIRIGLEY Grote gevechtsactie in oefening „Drietand" Speedway-races te Rotterdam „Rot-pokke-weer" DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 10 AUGUSTUS 1953 3 Persoonlijk succes voor A. vein Campenhout o Spectaculaire en zeer gewaardeerde stunts Von Wiilfinfflucht- clown BLUVE hoevein Nationale zwemkam- pioenschappen 1500 M. vrije slag Twee Duitse athletiek- overwinningen De Nederlandse motor kampioenschappen PIET DE JONGH TOCH NAAR LUGANO Een winterkoppel van Est-Wagtmans Internationale races trokken veel publiek Fel duel in 500 cc De Ronde van Kroatië DE Nederlander Paas uit de strijd SPORT IN 'T KORT mm MET o.m, ■uwenho betreur- et Brig- ralchere- :n ïirb- tet dan moet andere de land- g hun anders kunnen tot aan- Krom- imgeving ;ankelijk ers. Ook uibeekse- nieuwe elegd. de voor- 1. met ijlen de [viserend .erdabht. men van itrad als Jljck, 7.30 Atoom- I.S., held theater, 8 Tarzan r: Atoom- Het licht -theater, 8 tot het nacht om hien was die zich sen. Mis- iet in ge- olgers te iden tus- Creek. Het was elijk met arends- gedach- Ze was 'ermoeide rotsblok cht langs ikte. Een de stro and der in de -e- plek be jag hing, ;eworden. de korte 1 de las- jide han- taat naar deed ze nest het nieën op HFT VIJFDE VLIEGFEESX te Seppe begon met een klein modelvlieg- tuieie dat snorrend de zotste duikelingen in de lucht maakte en het eindigde met een wervelstorm, veroorzaakt door niet minder dan acht Thunderiets, die de lucht boven het kleine, maar geschikte vliegveld van de heer Adrie van Campenhout aan flarden scheurden. Zij zorgden voor een eclatant besluit van dit vliegfeest, dat ongeveer 4000 personen naar Bosschenhooid lokte en waar majoor Flinterman de technische scepter zwaaide boven al dat rumoer en lawaai uit. ,t Het eerste lustrumfeest werd het hoogtepunt van de vijf achtereenvol gende vliegfeesten, die in Seppe werden gehouden, ondanks het feit, dat de bellhelicoptère van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena ge contracteerd en betaald, verstek liet gaan. LIET gevarieerde, vlotte en vooral aardige programma werd geopend met een demonstratie van model vliegtuigjes van de Leidse luchtvaart- club. De mechanische aparaatjes van de heer Robert, voorzitter van deze vereniging, vormden een inleiding op de grote stunts, die deze middag in overvloed zouden worden weggege ven. Luitenant Sleper van de Lucht macht deed zijn naam eer aan door op feilloze wijze een zweefvliegtuig de lucht in te trekken, waarin de sportvLieger Bruijs, voorzitter van de West-Brabantse Aeroclub en natuur lijk aanwezig op dit enige vliegfeest in West-Brabant, gezeten was. Enige minuten bleef hij in het luchtruim zweven en na een elegante glijvlucht, die de bewondering verkreeg van al le kenners, zwaaiend met hun zak doeken, plaatste hij het toestel even feilloos aan de grond als het de lucht was ingegaan. Intussen waren vier Meteors in aan tocht, voorgevlogen door luitenant Baanstra, die in verschillende forma ties over het terrein suisden. Ook nu weer was het publiek opgetogen, want mede door de uiteenzetting van de heer van Zantvliet, perschef van de K.L.M., kreeg men een uitstekend beeld van de vereisten voor dit for- matieviiegen: vereisten, waaraan door de vliegers stipt werd voldaan. FRAAIE NUMMERS U'APITEIN TERBRAAK steeg ver- volgens in zijn Havard op. Welk een „lenigheid" hij in dit lesvliegtuig leg de was eenvoudig ongelofelijk. Soepel maakte hij de Immelmannturn, de quick- en slowrolls, waaruit een vak kundigheid aan de dag trad, die zeer werd gewaardeerd en die vooral dit vliegfeest tot zo'n onvergetelijk feest maakte. Een bepaald komische noot bracht Wolf von Wülfing in het vliegfeest door met een Tigermoth op serpeti- nejacht te gaan. Hij deed dat op de charmantst mogelijke manier. Een nieuw glanspunt van het rijke programma was de crazy-flying, die door de oud-zweafvliegtuigkampioen Hoekstra werd gebracht. Eén keer liet deze kampioen zich verschalken door een reclamebiljet te missen, maar de tweede keer nam hij het net mee. Wat adjudant Hardkoorn daarop uithaalde met een Olympia-prestatie- zweefvliegtuig grensde andermaal aan het ongelofelijke. Hij maakte met dit vliegtuig loopings, Immelmannturns en rolls aan de lopende band. BELG SPRONG TE VER over het terrein in formatie en gin gen vervolgens via enkele spectacu laire duikvluchten over tot het (denk beeldig) in brand schieten van een huisje op de hoek van het terrein. Captain van de Mortel had met deze demonstratie, de meest spectaculaire van de dag, zeer veel succes. Zo verliep het vijfde en het beste vliegfeest. Het werd een beloning voor de heer Adrie van Campenhout, die het niet aan moed heeft ontbroken deze feesten telkens weer. te organi seren. Dit vliegfeest zal hem het gro te voordeel brerigen van een nog gro tere opkomst in 1954. 1 TON VOOR KEES RIJVERS ]~\E Belg Goossen ging daarop over tot de aangekondigde parachute sprong. Hij klauterde in een Fair Chield en sprong inderdaad, maar niet boven het vliegveld. Door een ver gissing, die best te vergeven viel, kwam hij in de buurt van de steen fabriek onder Rucphen terecht. Zijn prestatie werd echter nauwkeurig gevolgd en bij terugkomst op het vliegveld ontbrak het Goossen niet aan applaus. Wolf von Wülfing liet tenslotte nog wat ballonrammen zien, waarna de acht Thunderjets op de proppen kwa men. Zij scheerden enkele malen laag I Tit een interview, dat een Frans blad met een der bestuursleden van Stade Francais. Kees Rijvers' nieuwe club, heeft gehouden, blijkt, dat St. Etienne voor de Nederlandse voetballer een slordige 100.000 heeft ontvangen. Dit als vergoeding. Reeds geruime tijd deden er ge ruchten de ronde over de grootte van het bedrag, dat dikwijls formidabele vormen aannam. De ton. die men voor Rijvers overhad, is overigens hoogst bevredigend. Rekenaars heb ben uitgeknobbeld. dat de kleine Rij vers ongeveer de helft van zijn ge wicht in goud waard is... Het vliegfeest te Seppe werd een j daverend succes. Heel wat spectacu- laire nummers werden gebracht, niet het minst boeide het ballonrammen, gepresenteerd door verschillende, al- Jen wel zeer kundige vliegers. Onze fotograaf nam een plaatje op het mo ment. dat een toestel de lucht in schoot, op weg naar de ramming van een ballon. Zou niet alleen om dit vliegveld Hoeven Hoeven moeten blijven? (Advertentie) egen de ineenge- En daar rvolgd.) Goes klopt Misgingen met 21 Qoes speelde Zaterdag een vriend- schappelijke wedstrijd tegen Vlis- singen. De baten van deze wedstrijd werden afgedragen aan het sanato rium ..Zonnevld" te Oostkapelle, In de eerste minuut bezorgde van der sluis de thuisclub reeds een 10 voorsprong met een ver, hard schot. Hoewei Vlissingen daarna het beste van het spel kreeg, werd de gelijkma ker pas 2 mina na de hervatting ge boren toen de Kam Zwartepoorte kansloos sloeg li In de laatste 2o' min. kwam Goes sterk opzetten en 15 min voor het einde bezorgde van der Sluijs Goes de overwinning met een fraaie kon bal 2—1. Zwem kam pioen schappen Kring Zeeland Zaterdagmiddag zijn in het zwem bad te Vlissingen de zwemkampioen- schappen van de Kring Zeeland van de K.N.Z.B., wel' e waren georgani seerd door de Z. en P.C. De Zeehond te Vlissingen, gehouden. Aan deze kampioenschappen werd deelgenomen door Luctor ei Emergo, Middelburg, De Schelde, Terneuzen, S.Z.V. Souburg en De Zeehond, Vlis singen. De uitslagen waren: 100 m. rugslag dames: 1 E. Kolff, Zeehond, 1-36-7; Heren: 1 O. Ribbens, Schelde: 200 m. schoolslag dames: 1 A. Cornelisse, Luctor, 3-24-2 (Zeeuws kampioen); Heren: 1 K. d Rijk. Luc tor, 2-54-5 (Zeeuws kampioen)- 100 m. vrije slag dames: 1 E. Kolff, Zee hond, 1-24-4 (Zeeuws kampioen); He ren: 1 C. Verbeek, Zeehond, 1-10-4- 3x100 m. wisselslag estafette dames: 1 Luctor. 5-50; 2 Zeehond. 4-59-1- 3 SZV 5-03; 4 SZV 2, 5-20; 2x100 meter wisselslag estafette heren 1 Zeehond 4-05; 2 Luctor 4- 06-2; 3 Schelde, 4 SZV 4-26-76 5x50 m. vrije slag estafette dames- 1 Luc- X3,"16;5^2 SZV 3'29"4: 3 Zeehond .5-30-3. 5x50 m. estafette vrije slag e'Ifï I„Lructor !- 2-42"S; 2 Zeehond 2 2-46-1; 3 Luctor 2 3-05. Tine van Brenk brak record Zaterdag zijn in het D.K.R.-bad te Utrecht de nationale zwemkampioen- schappen 1500 m. vrije slag verzwom- men. Bij de dames leverden deze wed strijden een doorslaand succes op voor Tine van Brenk. De Robbenzwemster tikte het eerst aan met een voorsprong van 50 m. op Geertje Wielema en ver beterde bovendien het Nederlands re cord met 26.3 sec. In de andere serie won Nannie van Seventer op overtuigende wijze met eveneens een baan verschil van Lenie de Nijs. De heren zwommen in drie series, waarvan de eerste wel de voornaamste was. Hier won Piet ten Thye Tan L. Z.O. van Willemse van de Vecht streek. Bij de wedstrijden om het Neder lands kampioenschap 1500 meter vrije slag dames heeft Tine van Brenk (Robben) in haar serie een tijd ge maakt van 21 min. 12.7 sec. wat een nieuw Nederlands record betekent. Nederland Duitsland te Treebeek Op het Emma Sportpark te Tree beek werd onder uitstekende weers omstandigheden voor 10.000 toeschou wers de landen-athletiekwedstrijd NederlandDuitsland voor dames en heren gehouden. De Duitsers toonden zich de meer deren. Zowel de Nederlandse dames als herenploeg werd verslagen. Voor de Nederlandse overwinnin gen zorgden Fanny BlankersKoen (80 m. horden). Puck Brouwer (100 en 200 meter), Dini Hilbrandi (hoog springen); Nederhand (110 meter he ren), en Visser (verspringen.) De dames wonnen ook de 4x100 meter estafette. Rulander veroverde de eer ste plaats op de 100 m. Het resultaat was ten slotte een krappe nederlaag voor de Nederland se dames, die met 48tj. tegen 46V> p, verloren en een royale zege van de Duitse heren (187 tegen 117 p.) Met nog één wedstrijd te rijden op Zondag 10 Augustus te Etten luidt de stand in de competitie om de Ne derlandse kampioenschappen op de weg voor motorrenners: 125 c.c. klasse: 1 Lo Simons, 12 p.; 2 van der Waerdt, 7 pt.; 3 Veer, 6 p.; 4 Renooy, 5 p. 250 c.c. klasse: 1 Knijnenburg, 8 p.; 2 Postma, 6 p.; 3 Plet, 5 p. In de 350 c.c. klasse heeft Lo Si mons 13 punten behaald. Geen van zijn concurrenten kan dit totaal be reiken, zodat Simons zich in deze klasse kampioen van Nederland 1953 kan noemen. 500 c.c. klasse: 1 Simons, 9 p.; 2 Bakker, 8 p.; 3 Rozenberg, 6 p. ER BESTAAT een reëele kans, dat de Madese amateur Piet de Jongh toch deelneemt aan de wereldkampioenschappen op de weg te Lugano. Enkele dagen geleden spraken wij er onze be vreemding reeds over uit, dat hij was gepasseerd bij de samen stelling van de selectieploeg. De Jong wil het nu op eigen houtje gaan proberen en op eigen kos ten naar Lugano reizen. Een aanvraag dienaangaande heeft hij aan de K.N.W.U. gestuurd. De enige kans, die hem deelna me aan de kampioenschappen onmogelijk kan maken is, dat de K.N.W.U. zijn verzoek afwijst. En Wim weer naar Bordeaux Parijs VV/im van Est heeft ons enkele mededelingen gedaan over zijn plannen voor het aanstaand winterseizoen. Het ligt in de be doeling, dat Wout Wagtmans en hij tezamen een koppel vormen en dat dit kappel aan enkele zes- daagse-wielerwedstrijden zal deel nemen. Het is zeker, dat van Est Wagtmans zullen uitkomen in de Zesdaagsen van Berlijn en Han nover. Men is nog in onderhan deling met de directie van de Westfalenhalle te Dortmund. Ver der staat vast. dat dit koppel zal starten op de Zesdaagse te Ko penhagen. Overigens heeft Wim van Est in de komende weken nog een groot programma voor de boeg: 22 Au gustus Lokeren (België)23 Au gustus Steenbergen; 24 Augustus Zwingen (België); 26 Augustus Turnhout (België); 27 Augustus vertrek naar Lugano voor de we reldkampioenschappen op de weg (30 Augustus); 6 September Bor deauxParijs; 8 September Crite rium van Brasschaet; 9 Septem ber Stuttgart; 20 Septem ber Prix des Nations te Parijs; 23 September (indien mogelijk) club kampioenschappen van Nederland. 27 September Brest (Frankrijk) en 18 October Grote Prijs van Zwitserland tegen het uurwerk te Lugano. (Advertentie) ZOMERDAG Zon en strand Zee en zand Blauw azuur Zonnevuur Pa en Moe Zeewaarts toe Kind'ren mee Naar de zee 't Hele land Dag aan 't strand Geen verschil in rang en stand: Ieder even bruin gebrand. Badgasten die FLY BR roken genieten dubbel. DUIM zeven uur lang hebben Zater- dag meer dan 150 renners uit twaalf landen in acht races gestreden om de grote prijzen van Tubbergen. Races, sneller dan er ooit tevoren in Twente zijn verreden en die dikwijls zo'n enerverend verloop hadden, dat velen van de meer dan 55.000 toe schouwers van hun zitplaatsen opre zen om niets van de strijd te missen. Al onze nationale cracks hebben zich in het sterke Internationale ge zelschap uitstekend geweerd. Hun machines kwamen echter snelheid te kort en slechts Piet Knijnenburg, die bij de DKW-renstal was ingedeeld en Piet Bakker met zijn snelle Norton bleken in staat een rol van betekenis te spelen. SPANNING (Advertentie) Van der Weyden won 1 e étappe De eerste étappe van de Ronde van Kroatië voor amateurs, waarvoor 75 renners uit Nederland, België, Frank rijk, Duitsland, Zwitserland en Zuid- Slavië hebben ingeschreven, werd door de Nederlander Flor van der Weyden uit Maastricht gewonnen. Hij legde de afstand van Ljubljana naar Ryeka, 125 km. af in de tijd van 3 uur 14 min. en 2 seconden. Tweede werd de Duitser Mussfeld in 3 uur 14 min. en 32 sec. De course gaat over 11 étappes, in totaal 1000 kilometer. De tweede étappe van Ryeka naar Opatya over een afstand van 90 km. werd gewonnen door Petrovic (Z.- Slavië) in 2 uur 29 min. 47 sec. voor de Duitser Mussfeld en de Italiaan Silverio. In het landenklassement leidt Nederland voor Duitsland, Bel gië en Zuid-Slavië. CEN maximum aan spanning en sen- satie bracht de zware internatio nale klasse, waarin de Australiër K. Campbell, die met een snelheid van soms meer dan 146 km. per uur over het bochtige circuit stoof, voortdurend werd opgejaagd door zijn felle achter volgers, zijn landgenoten LaVsg, even eens op Norton, en Scott op Matchless, alsmede de Nieuw Zeelander, Lau rent, en de Engelsman Julian, beiden op Norton en de Italiaan Pagani op zijn Gilera. Daarbij voegde zich later ook de Nederlander Piet Bakker, die zich van de negende naar de derde plaats wist te werken. De voornaamste uitslagen luiden: junioren 125 cc.: Koopmans met A. M.C.; 250 cc.: Hulst met Excelsior; 350 cc.: Jansema met Velocette; 500 cc.: Ten Cate met Norton: 250 cc. (in ternationaal): Hobel (Did.) nzet DJC. W. Piet Knijnenburg plaatste zich in dit nummer met zijn D.K.W. 6e; 350 cc. (int.): Perry (Eng.) met D.K.W.; 125 cc. (int.): Lottes (Did.) met M.V. L. Simons werd op de 5e plaats eer ste Nederlander. Bij de 500 cc. kwa men onze landgenoten er niet aan te pas. Hier zegevierde de Australiër Campbell met Norton. BAKKER REED DOOR snelste ronde werd gemaakt door de Australiër G. Laing met Nor ton in 3.46.6 hetgeen een gemiddelde uursnelheid van 146.63 km. betekende. De Australiër Scott (Matchless) en de Engelsman Julian (Norton) vlogen uit de bocht, en moesten de strijd staken. De beide renners liepen geen letsel op. Ook de Nederlander Bakker met Norton reed in een bocht uit het cir cuit, doch hij kon de wedstrijd voort zetten en klasseerde zich zevende. De Ronde van België voor onafhankelijken De derde etappe van de Ronde van België voor onafhankelijken, van Leuze naar Gent, is gewonnen door de Belg Moxhet. Hij reed de afstand van 191 k.m. in 5 uur 15 min. 17 sec. Van Roon (Ned.) werd 22e in 5-21-15. Paas (Ned.) kwam na de sluiting 'der controle binnen. Zijn tijd was 6-01-51. Het algemeen klassement na deze etappe luidt: 1 Wyckstandt (B.) 15-35- 56; 2 van Vaerenberg (B.) 15-39-07; 3 Assirelli (It.) 15-39-23. Van Roon staat 70e met een totaaltijd van 16- 07-59. Zaterdag werd de tweede étappe, CharleroiLeuze, 180 k.m., verreden. De Belg Willy Jacob plaatste zich eerste in 5 uur 11 min. 54 sec. Paas werd 95e in 5-34-32 en van Roon 96e in dezelfde tijd. Nu ook Paas is uitgevallen, is v. Roon de enige Nederlander, die nog in de slag is. Op het circuit van Tubbergen-Tweirt» werden Zaterdag internationale mo torwedstrijden gehouden. Tijdens de race in de 500 cc-klasse (internatio naal) zien we in de bocht de Italiaan Nello Pagani (voorgrond) en de Ne derlander Piet Bakker (78). Bakker reed ln een bocht uit het circuit, doch kon de wedstrijd voortzetten. Hfj klasseerde zich zevende. De Italiaanse ploeg voor de wereldkampioenschappen De Italiaanse wielerbond heeft da ploeg voor het wereldkampioenschap op de weg voor profs als volgt samen gesteld: Albani, Coppi, de Filippis, Fornara, Gismondi, Magni, Petrucci, Vincenzo en Rosello. Reserves: As- strua, Maggini, Bagonl en Ciancola. De ploeg voor het wereldkampioen schap op de weg voor amateurs zal gevormd worden uit de volgende ren ners: Aureggi, Bruni, Ciolli, Fantini, Fabbri, Filippi, Gianneschi, Macini, Ponzini, Ranucci, Tognaccini en Zuc- conelli. De definitieve ploeg zal pas samengesteld worden na enkele trai ningswedstrijden, die binnenkort zul len worden gehouden. Bij wedstrijden te Pasadene heeft Bud Held te San Francisco het wereldrecord speerwerpen verbeterd tot 80.41 meter. De ronde van Elsloo, een wieler wedstrijd over 115 km. voor profes sionals. werd gewonnen door de Belg Storm in 2 uur 57 min 12 sec. De ver dere uitslag: 2 Haan (Mechelen) z.t,j 3 Lambrichs (Bundej z.t. Te Maastricht werd een voet bal wedstrijd gespeeld tussen MOT en Vorwaerts uit Oostenrijk. De Maas trichtenaren wonnen met 3-2, na bij rust reeds met 31 te hebben geleid. PSV deed het minder goed. De Eindhove- naren verloren met 21 van de re- serveploeg van F.C, Saarbrüoken. Te sas van Gent werd een voet- balwdstrijd gespeeld tussen de Rotter damse club Xerxes en La Gantoiss uit Gent. De uitslag was 11. Bij rust had de Belgische club een 10 voor sprong. Ongeveer 2500 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. In het Feyenoordstadion te Rotterdam vonden Zondag tot besluit van het seizoen speedway-races plaats, welke hedenavond in het Olympisch sta dion te Amsterdam herhaald zullen worden. Snelheidskunstenaars in ac- tie' Ya" voor naar achter: Phil Bishop (Eng.), Glen Mytchell (Zuid- Afrika), Howdy Byford (Eng.) en Frank Newton (Zuid-Afrika) (Van onze speciale verslaggever) DE OEFENING „DRIETAND" is geëindigd met een grote gevechtsactie, die van Vrijdagnacht tot Zaterdagnacht heeft geduurd. Typerend voor deze oefening is het, dat er geen twee legers tegenover elkaar hebben gestaan, doch dat er een strijd gevoerd is van een hele divisie tegen een kleine honderd man commando-troepen, een toestand, die ook in oorlogs tijd tot de mogelijkheden behoort. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben deze honderd man van de commando-troepen tussen Velden en Lomm een aanval gedaan op de stellingen der derde divisie. Het grootste deel is hierbij gesneuveld of gevangen genomen, doch ruim een derde deel is er in geslaagd ,tot diep in de linies door te dringen met het gevolg, dat 20.000 soldaten hier geen uur rust meer kenden en doorlopend op hun qui vive moesten zijn. Want deze drieste knapen „van de groene bareta" zijn tot alles in staat en deinzen voor niets terug. de gaten te hebben, want aan de over kant steekt een der „stomme idioten" (deze uitdrukking komt van Serge Pa- derewsky!) een sigaret op. In het mid den van de stroom springt een snoek over het water en in het binnenland begint een haan te kraaien. DE AANVAL BEGINT pRGENS ten Noorden van Arcen, op de rechter Maas-oever, hebben wij zo'n commando-raid meegemaakt. Het was een windstille nacht met een flon kerende sterrenhemel, door geen wolkje verduisterd, hetgeen de jon gens van het commando „rot pokke- weer" noemen, want zij zijn kinderen van de duisternis, die leven bij de gratie van storm en regenvlagen. „Dit is het enige onechte aan deze oefening", vertelde ons een der offi cieren. „In Werkelijke oorlogstijd zou den wij er niet aan denken met zulk kalm en helder weer de Maas over te steken. Dit zou zelfmoord zijn". De jongens zelf hebben er ook een zwaar hoofd in. Wij liggen met een klein groepje van hen in het vochtig- natte _gras aan de oever en wachten. „Wie ben jij?", vragen wij een van hen, en zonder aarzeling antwoord hij: „Andreij Gromyko, van beroep me taalbewerker, geboren in Leningrad, 12 Juli 1927". Ook de anderen stellen zich hierop voor: Iwan Botwinnik, Serge Pade- rewsky, Leo Tolstoi, Josef Gouschen- kow en Jacob Malik. In hun zak heb ben zij identiteitspapieren, die bij de ze namen behoren, voor het geval zij gevangen worden genomen. En dit laatste is het gunstigste, wat zij ver wachten. Het is inderdaad rot-weer voor de ze jongens. De Maas glijdt als een zil verwit lint door het landschap, waar-' in zich de klare sterrenhemel weer spiegelt. Er is zelfs geen gekabbel van de stroom te horen. In de absolute stilte van deze Augustus-nacht wordt elk geluid kilometers ver voort ge dragen, hetgeen des te belachelijker is, omdat de vijand aan de overkant waarschijnlijk geluidmeet-apparaten heeft opgesteld. Wanneer een soldaat aan de overkant in zijn tentje kucht, komt dat geluid tot ons, alsof het een meter van ons verwijderd is. Toch schijnt men ons nog niet in On* HORLOGE wijst 3 uur. „Zijn alle voorwerpen, die niet nat mo gen worden, in de baret?", vraagt de vaandrig, die de leiding heeft van dit peleton, en wanneer een bevestigend gemompel opklinkt, zegt hij: „Laat ons gaan". De gestalten, in vol tenue en met de stengun in de hand, kruipen door het natte gras naar de rivier-kant. En kele gefluisterde commando's klinken op: „Eerste groep te water. Tweede groep te water. De rest volgt". Dan glijden de lichamen bijna geruisloos het koude water in. Onhoorbaar zwemmen zij naar de overkant en lossen zich op in het duis ter van de nacht. Wij houden de adem in en volgen gespannen de afloop van dit avontuur. Minstens 20 minuten ge beurt er niets en reeds geloven wij, dat de overval gelukt is. Dan valt aan de linker Maas-oever plotseling een schot en scheurt de stilte uiteen. Ook andere groepjes schijnen ontdekt te zijn. Op één punt ontbrandt zelfs een hevig gevecht. Granaten ontploffen en zetten een ondeelbaar ogenblik het landschap in felle gloed. Kreten weerklinken: „Han den omhoog". „Kom d'r maar uit, daar, je bent van alle kanten ingesloten". Ook horen we even een kort ge- kreup, Een commando-soldaat heeft waarschijnlijk een schildwacht op de hem eigen manier overvallen en bui ten gevecht gesteld. Want iedereen stelt er een eer in om, niettegenstaan de het „slechte" weer toch in de li nies door te dringen. Het hele front aan de overkant is nu in actie gekomen. Er heerst een nerveuze stemming, want als er com mando-troepen in de buurt zijn, kun je geen sterveling meer vertrouwen. Deze nachtelijke overval bewijst, dat een kleine honderd man in staat zijn een divisie van 20.000 goed-bewapende soldaten uit de slaap te houden. Wanneer we later in het operatie gebied aan de overzijde van de Maas terug zijn, duikt er telkens opnieuw een schildwacht voor ons op, die ons de weg verspert en ons eerst laat gaan, wanneer blijkt, dat onze papieren in orde zijn. REALISTISCHE REPORTAGE 4*4 „l„- DEZE realistische en zeer ge slaagde commando-overval eindig de de oefening „Drietand". Zaterdag avond hebben de, luisteraars in het programma van de K.R.O. hierover een „realistische" reportage kunnen horen, en dat zij werkelijk realistisch was, hebben we zelf kunnen constate ren. De radio-reporter. Peter Knech- jes, heeft er zich werkelijk niet met een Jantje van Leiden vanaf gemaakt. Tegelijk met de commando-troepen ging hij bjj het Maashotel te Arcen het ijskoude water in en al zwemmend verzorgde hü zo zijn reportage, het geen duidelijk te horen was aan zijn proestend hijgen. Hij kwam behouden aan de overkant, doch daar begon het spel j>as echt „realistisch" te worden, tot grote hilariteit van de journalis ten aan de overkant, die in de repor tagewagen het verloop van het avon tuur konden volgen. We hoorden hoe Peter Knechjes volgens alle regels van de krijgskunst gevangen werd genomen, hetgeen hij, nat als hij was, helemaal niet leuk scheen te vinden, zodat hij zich maar gauw als radio-reporter legitimeerde. Het magische woordje: pers, maakte ditmaal echter niet de minste indruk. We hoorden de soldaat tegen hem zeggen: „Handen omhoog en kop dicht! Mee naar de commandant!" En zo trok dit slachtoffer van zijn be roep in een nat pak door de koele nacht naar de commando-post, waar een officier hem aan een kruisverhoor onderwierpdn toen doorstuurde naar zijn bataljonscommandant, die hem uiteindelijk in vrijheid stelde. Maar toen stond de zon al aan de he mel. Het was werkelijk een realisti sche reportage, die 's avonds de aether inging. Zondag zijn de soldaten overal in het operatiegebied ter kerke gegaan en in de nacht van Zondag op Maan dag zijn zij weer naar hun opkomst centrum vertrokken. Nog enkele da gen zullen er heen gaan met de de mobilisatie en dan behoort ook deze oefening weer tot het verleden. Blij ven zal echter de overtuiging, dat Nederland, ais het moet, paraat is om een eventuele vijand het hoofd te bieden. Officieren en manschappen van de Derde Divisie hebben bewe zen, dat zij goede soldaten zijn en het vaderland op hen kan rekenen. (Ongecorrigeerd)

de Stem | 1953 | | pagina 3