Z.-VLAANDEREN D.D.D. RINGDIJK ROND SCHELPHOEK waarschijnlijk deze maand dicht Zuid-Beüeland Veedieven j Goede dag voor Tourprijs-winnaars RADIO DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 10 AUGUSTUS 1953 Niet langer noodzakelijk kwaad! DIEFSTAL IN HET RAMPGEBIED DE DIJKVAL OP SCHOUWEN Bus met arbeiders tegen een boom VLASSERIJ TE KOEWACHT UITGEBRAND KANAAL VAN ZUID- BEVELAND Scheepvaartbeweging in Juli Verbeteringen kosten ruim f 1000.000.- HULST LIKDOORNS WONDEROLIE NOG ENKELE NIEUWE WEGEN OP WALCHEREN AGENDA HEDEN MORGEN Specta Von W TERK Goes kli n (Advertentie) Met een stevige handdruk werd de overdracht bezegeld vin het „Corsa"- rijwiel, door de heer C. Schraven te Bergen op Zoom beschikbaar gesteld en door vader Luisterburg uit de Scheldestad namens zijn dochter Lia in ontvangst genomen. V.l.n.r.: de heer Luisterburg, de heer W. Bijl, rayon beheerder van ons blad te Bergen op Zoom, de heer C. Schraven en de de zesjarige Lia.op de fiets natuurlijk. Thans op prettige, vlugge wijze gedaan Is het wel tot iedere Nederlandse huisvrouw doorgedrongen, dat er nu een nieuw middel uitgevonden is om het huishoudelijk werk te vergemak kelijken en veraangenamen? Dat het thans afgelopen is met het dagelijks geploeter aan de afwas en een keuken vol vuil vaatwerk, waaraan vaak geen doorkomen schijnt? Want waar Castella Vaatwas, het nieuw afwas- middel van de Castella-fabrieken, in de keuken de scepter zwaait, is de huisvrouw in een oogwenk door deze rijstebrijberg heen. Een lepel Castella Vaatwas en U hebt teilen vol actief schuim, dat alle vet en vuil doet ver dwijnen als sneeuw voor de zon en waaruit de hele afwas glanzend en flonkerend te voorschijn komt. En voor ze het weet, zit de huisvrouw weer gezellig in de huiskamer en kijkt tevreden en dankbaar naar haar fluweelzachte handen, die geen enkel spoor vertonen van de grote afwas. Want dit wondermiddel (25 ct. per pak) is niet alleen ideaal voor de vaat, maar heeft ook voorgoed een einde gemaakt aan de ruwe „afwas- handen". Zware straf voor Ettenaar \/oor de tweede keer werd sinds het droogvallen van de gemeente Kruiningen een persoon voor de Of ficier van Justitie te Middelburg ge leid, die zich in deze gemeente schul dig had gemaakt aan diefstal. Deze verdachte, de 19-jarige A. Ch. N., los werkman te Etten-Leur, was door de .N'ed. Heide Maatschappij te werk gesteld in de gemeente Kruinin gen en aldaar belast met het modder- vrij maken van de straten. Tijdens het schaftuur op 5 Augus tus 1.1. maakte hij van een onbe waakt ogenblik gebruik om een kijkje te gaan nemen in een van de huizen aan de Schoolstraat waarvan de deu ren ontzet waren en niet konden wor den afgesloten. Hier vond hij op de bovenverdieping in een kast enig por- celein en aardewerk. Hij wilde zijn moeder wel een pleziertje doen en ook een souvenir hebben uit het rampge bied en daarom pakte hij enige por- celeinen kopjes en schoteltjes, enig aardewerk en wat glaswerk in zijn broodzak. Deze broodzak verstopte hij onder zijn zitplaats in de bus naar huis. Bij controle door de Rijkspolitie werd de broodzak echter ontdekt en werd verdachte gearresteerd. Direct na de voorgeleiding werd verdachte door de Officier van Justi tie gedagvaard om voor de Politie rechter te verschijnen. Hier verklaarde hij, dat hij, on danks de waarschuwingen van enige van zijn kameraden, zich aan de hem tenlaste gelegde diefstal had schuldig gemaakt en toonde hij wel veel spijt van het gebeurde, De eis tegen hem luidde: 2 maan den gevangenisstraf, de uitspraak kwam hem te staan op een maand gevangenisstraf, onvoorwaardelijk. Sas van Gent Gat in de inlaagdijk is gedicht Duim 200 arbeiders zijn bezig ge- weest met de dichting van de in laagdijk achter de oude zeedijk tussen Zierikzee en Schelphoek, m welke laatste dijk, zoals men weet, een gat is ontstaan ten gevolge van een dijk- val. Zaterdagmiddag om half drie ls men er in geslaagd het gat in de in laagdijk, op de plaats waar vroeger een bruggetje was, te dichten. Op het ogenblik wordt met alle beschikbare krachten gewerkt aan de versterking van deze afsluiting. Het gat in de oude zeedijk, welke vóór de thans geheel gesloten inlaag- dijk ligt, blijft stationnair. Nieuwe af kalvingen hebben zich niet voorge daan. DE OUDE ZEEDIJK [y/1 en verwacht, dat het herstel van de oude zeedijk, waarin een gat is geslagen van ongeveer 100 meter, zeker een maand zal duren. Indien zich tegenslagen voordoen, zal de dichting een aanmerkelijk langere tijd vergen. Men hoopt evenwel het her stel te kunnen versnellen, indien men de beschikking krijgt over meer kra nen. Thans liggen tussen de oude zee dijk en de inlaagdijk vier kranen, die zijn ingeschakeld bij de versterking van de gedichte opening in de inlaag dijk. Zij zullen ook worden gebruikt bij de herstelwerkzaamheden van de oude zeedijk. De kranen liggen thans een groot deel van de dag werkeloos, omdat bij laag water de schepen met klei de inlaagdijk niet kunnen be reiken, Er is thans ook een dragline gearriveerd, die behulpzaam zal zijn bij de versterking van de inlaagdijk, die nog allerminst veiligheid biedt voor het polderland. Bij aanhouden van het huidige weer vreest men evenwei geen moeilijkheden. De heer J. Rovers te Terheyden, winnaar van de derde prijs in onze Tour de France-prijsvraag hoeft het eerste jaar niet op een sigaret te kijken. Hij is Zaterdag j.l. de tevreden eigenaar geworden van 365 doosjes Flver Virgina igarettes. 't Was weliswaar niet de hoofdprijs, welke hij in ont vangst mocht nemen maar voor ZIJN prijs geldt: „It is the top!" Een inzittende op slag gedood (")p de zanddijk te Heinkenszand is een autobus van de A.M.Z. in volle vaart tegen een boom gereden en in een diepe sloot gekanteld. Een der Inzittenden, de 58-jarige H. West dorp uit Ovezande, werd op slag ge dood twee andere arbeiders. J. de Bek en de Winter werden ernstig ge wond in een ziekenhuis te Goes opge nomen. De autobus, die werd bestuurd door de heer C. K„ vervoerde arbei ders van „De Schelde" van de zage- naamde Zak van Zuid-Beveland naar VÜssingen. De chauffeur vertelde, dat hij plot seling tengevolge van een defect aan de stuurinrichting de macht over het stuur was kwijtgeraakt. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De rijkspolitie stelt een on derzoek in. Veel schade Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur is een hevige brand uitgebroken in het vlassersbedrijf van de heer W. A. v. d, Rv te Koewacht. Er is veel scha de aangericht. Een grote hoeveelheid gerepeld strovlas ging geheel in vlammen op en ook de zwingelarij en de machines verbrandden geheel. De Koewachtse brandweer heeft door haar paraatheid en krachtdadig optreden de grote vlasschuur kunnen redden, hoewel deze veel schade op liep. Ook de woning van de buren, (Advertentie) n I» Zuiver en ontsmet lilllClUflCuw huid met de hel- lr IlSiSl lil der vloeibare D.D.D. i. UlUIJÏJUDe jeukbedaart.de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL LEGEN HUIDAANDOENINGEN welke ernstig gevaar liep. kon behou den blijven. De brandweer is tot 's avonds 8 uur op het terrein van de brand aanwezig geweest. De oorzaak is kortsluiting. TN DE MAAND JULI passeerden er in totaal door het kanaal van Zuid-Beveland 6373 schepen met een inhoud van 2729.397 ton. Daarvan waren 4140 schepen van 1983.959 ton geladen en 2233 schepen van 745.438 waren ledig. Bij deze schepen waren o.a. 3461 geladen motorschepen van 1305.892 ton en 1560 ledige van 458.658 ton en 630 geladen sleepschepen van van 666.657 ton en 273 ledige van 265.005 ton. Verder passeerden er ook 712 sleepboten en 81 coasters van welke laatste er 37 geladen waren en 44 ldig. Ook passeerden er in de maand Juli 1 zeilschip. Tot de Rijnvaart behoorden er 247 geladen sleepschepen van 291.524 ton en 8 ledige van 8.548 ton en 520 gela den motorschepen van 292.5257 ton en 50 ledige van 44.846 ton naar België en 110 geladen sleepschepen van 122.732 ton en 16 ledige van 17.612 ton en 363 geladen motorschepen van 239.018 ton en 93 ledige van 46082 ton van België. Naar België passeerden er 1971 gela den motorschepen en v. 762.428 ton en 569 ledige van 143.725 ton en 388 ge laden sleepschepen van 428.396 ton en 79 ledige van 51.144 ton en van Bel- giël490 geladen motorschepen van 543.464 ton en 991 ledige van 314.933 ton en 242 geladen sleepschepen van 238.261 ton en 194 ledige van 213.861 ton. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in 4275 Nederlandse, 1285 Belgische, 282 Franse, 267 Zwitserse, 6 Engelse, 240 Duitse, 17 Luxemburg- Se en 1 Deen. Ten opzichte van de maand Juni is er een lichte verbetering want er passeerden 254 schepen van 143.504 ton meer in deze maand. glNNENKORT gaat de slag beginnen tot afsnoering van de breuk bij de Schelphoek aan de Zuidzijde van Schouwen, Na de dichting van ringdijk wordt de droogmaling van de 9356 h.a. grote polder begonnen, voor welk werk men ruim een maand denkt nodig te hebben. Deze mededelingen werden gedaan in de Jongste vergadering van het waterschapsbestuur van Schouwen dat een brief van Dijkherstel behandel de. De uitvoering van de djjkverbetering tot de zwaarste profielen, door deze dienst aangegeven, zal van het waterschap een uitgaaf vorderen van ruim 1 millioen gulden, waarmede bereikt wordt dat ca. 30 pet. van haar zeedij ken een redelijke mate van veiligheid biedt. Verbetering alleen van deze 30 pet. is naar de mening van het waterschapsbestuur niet afdoende, zolang niet het resterende deel, 70 pet., verbeterd wordt tot hetzelfde veiligheids niveau. Deze noodzakelijke consequentie, nl. verbetering van al de zeedijken van Schouwen, gaat de financiële draagkracht van de polder te boven. De oude Schouwse dijk, een binnendijk, wordt nu al waterkerend gemaakt. Deze dijk zou als „slaper dijk" passen in het plan tot afsluiting der zee-armen. Intussen wordt be reikt, dat de gronden, die in de twee de gevarenzone liggen, nu al een ze kere mate van extra veiligheid ver krijgen, waarvor dus nu al rijksgel- den worden beschikbaar gesteld. HERSTEL IN OUDE TOESTAND VOLDOENDE Liet waterschap Schouwen ligt in de eerste gevarenzone. Herstel der Schouwse dijken in de oude toestand wordt blijkbaar door Dijkherstel vol doende geacht. Immers indien het waterschap een iets ruimere mate van veiligheid voorstaat, zij het voors hands voor slechts een deel der zee wering, zo zal Schouwen dit zelf moeten betalen. Dit acht het water schapsbestuur niet juist. Het acht het beter dat Dijkherstel in eerste in stantie die dijkvakken verbetert vol gens de zwaarste profielen, waar dit tegelijk met het herstel kan worden uitgevoerd. In de tweede plaats ware door Dijkherstel de niet of minder beschadigde dijkvakken te verbete ren, eveneens tot een zodanig profiel als met het oog op een eventueel te verwachten hoge vloed verantwoord geacht kan worden. Het dijkvak Herenkeet-Suzanna's inlaag zal of binnen of buiten de toekomstige Deltadijk ter afsluiting van de Ooster-Schelde vallen. Indien dit dijkvak er buiten valt, zijn, vol gens de mening van het waterschaps bestuur, ook de zwaarste profielen nog te licht. Valt het er binnen, dan zouden de geiden welke Schouwen n u aan verzwaring moet besteden, onnodig zijn gevoteerd. Dit acht het bestuur ontoelaatbaar daar het met de geschotheffing reeds voor 1 Febr. aan het plafond zat. Resumerend kwam de algemene vergadering tot de conclusie: het Rijk besteedt thans millioenen aan het herstel der dijken, dus voor het be houd van cultuurgronden. Men staat gereed tot het in orde brengen dier gronden andermaal millioenen te in vesteren. Het waterschapsbestuur neemt aan dat het Rijk, mede met 't oog op mensenlevens, welke door de Schouwse zeedijken worden be schermd. zich in voldoende mate ver antwoord acht met uitvoering van 't herstel der dijken, zoals zulks door Dijkherstel wordt voorgesteld, nl. de lichtste profielen. De algemene ver gadering besloot aan Dijkherstel en de minister van Verkeer en Water staat over te moeten laten of, en in hoeverre, de uit te voeren werken de nodig geachte en gewenste veiligheid bieden. KINDEREN NAAK BIO- VACANTIE-OORD Iedere bezoeker van de bioscoop zal steeds worden getroffen door de aar dige filmpjes van het Bio-Vacantie- oord, welke stichting tweemaal per jaar in alle Nederlandse bioscopen ten behoeve van het zwakke Neder landse kind een collecte houdt. Ook het bioscoop bezoekend publiek in het „Olympia-theater'' hier ter plaat se is steeds gaarne bereid voor het goede doel een steentje bij te dragen. De Stichting Bio-Vacantie-oord zendt zwakke kinderen uit geheel Ne derland in de leeftij dvan 614 jaar, waarvan de schoolartse.» de uitzen ding aanbevelen en onmacht de reli eieuze of politieke gezindheid der ou. ders of verzorgers naar het Rio-Va- eantie-oord ..Russenduin" te Bergen aan Zee. Het enige doel. hetwelk het bestuur der stichting nastreeft, is, dat deze kinderen nieuwe krachten en nieuwe levensvreugde zullen opdoen. Ook uit onze gemeente gaan dit iaar twee kinderen naar het vacan- tie-oord. Het Burgerlijk Armbestuur alhier werd in de gelegenheid gesteld deze kinderen aan te wijzen. Op Don derdag, 13 Augustus a.s. vertrekken zij voor een verblijf van zes weken in deze ideale omgeving en wij twijfe len er niet aan, of ook zij zullen ge sterkt en vol nieuwe energie terugke ren- „CORN-BOYS" OP REIS De Snort- en Ontspaningsvereni- ging „Corn-Boys" in onze gemeente had voor haar leden een uitstapje ge organiseerd naar de Belgische kust. Jammer was het, dat de deelname niet daverend was. Daarom vertrok slechts een bus in de vroege morgen via Gent naar Brugge. Men nam hier een paar uren de tijd om de vele Drachtige gebouwen, vruchten van de bloeiperiode van deze stad in de mid deleeuwen. te gaan bekiiken, voor zo ver dat althans in dit korte tijdsbe stek mogelijk was. Daarna ging de tocht verder naar de voornaamste Belgische badnlaats Ostende. Ook hier kreeg men de gelegenheid wat rond te wandelen en het een en ander in ogenschouw te nemen. Bij deze rond gang merkte men wei oo, dat de spo ren van de vloed in Februari i.l. nog goed zichtbaar waren. In Zeebruege. het onderzeebootstation der Duitse marine in wereldoorlog I. vertoefde men even aan de haven, die door een kanaal met de haven van Brugge is verbonden. In de luxueuse badplaats Knoeke werd eveneens geruime tijd verbleven. Over Sluis en Oostburg trok men daarna naar Sas van Gent, zeer voldaan over deze trip. AFSCHEID VAN DE ZITTENDE RAAD In de laatste vergadering van de zittende gemeenteraad heeft burge meester B. Truffino afscheid geno men van de vertrekkende vroede va deren. Hij betuigde zijn dankbaarheid voor de medewerking van de raad bij alles wat ln de afgelopen vier jaren tot, stand is gekomen. „Aan B. en W. wordt vaak lof toegezwaaid", zo zei hij. „doch zonder de raad zouden wij niets kunnen doen." Hoogtepunten uit het, bestuursbe leid van de raad waren de gereed ge komen restauratie van het Stadhuis en het besluit tot wederopbouw van de Basiliektoren. Hij sprak de hoop uit, dat in de nieuwe raad met even veel eensgezindheid aan de bloei van Hulst zou worden verder gewerkt. De heren C, Strijdonk en D. v. d. Walle spraken hun dank uit, zowel aan B. en W. als aan hun mede raadsleden. voor de prettige samen werking. Met een hartelijke wens voor verder succes bekrachtigden zij het afscheid. Na het onderzoek van de geloofs brieven van de tot lid van de raad be noemden en het fiat op het voorstel tot de bouw van 6 woningwetwoningen beet de raad zich geruime tijd vast in het voorstel tot aankoop van enkele percelen aan het Godsplein. De heer Martens luidde de bezwaren in. voor namelijk gericht op de financiële con sequenties. Na uitgebreide discussies stelde hij voor deze zaak aan te hou den voor nader onderzoek. Toen eerst het voorstel van B. en w. in stem ming kwam. werd dit echter' met 6 te gen 4 stemmen aangenomen. Een rondschrijven van de Bond van Nederlandse Architecten waarin cri- tiek wordt uitgeoefend op de bemoei ingen van de diensten voor Centraal Bouw- en Woning Toezicht bij het maken van ontwerpen voor nieuw bouw e.d. was op Hulst niet van toe passing, daar in deze gemeente het gezonde principe wordt gehuldigd, dat de architect daartoe de aangewezen persoon is. Op voorstel van de heer v. Mierlo werd besloten aan de brief van de B.N.A. adhaesie te betuigen. Graauw Schoolreisje. Een twintigtal leer lingen van de hoogste klas van onze school maakte onder leiding van het hoofd en een onderwijzer een fiets tochtje naar Bergen op Zoom, De reis werd gemaakt via België. Zeer vol daan kwamen de kinderen thuis. IJzendijke BEZOEK AAN TENTOONSTELLING De plaatselijke winkeliersvereni ging bracht op uitnodiging van Jhr. L. E. D. S. von Bönninghausen een bezoek aan de tentoonstelling „De Jacht in de Kunst" welke in de za len van het gemeentehuis wordt ge houden. De organisator van deze unieke tentoonstelling, burgemeester von Bönninghausen, wijst er op, dat deze tentoonstelling er zeker zal toe bijdragen, om het toerisme te bevor deren. Het bezoek der vreemdelingen vooral van Belgische zijde, is zeer goed te noemen. De ingezetenen staan hier nog wat vreemd tegenover, maar hij is er van overtuigd, dat na bezich tiging der expositie niemand teleur gesteld zal zijn. Men hoeft geen jager of een bewonderaar der jacht te zijn om hier een paar uur te genieten. Door het houden van deze ten toonstelling, aldus de burgemeester, zijn vooral de middenstanders gebaat. Hierna werd de expositie bezichtigd. Na de rondgang complimenteerde de voorzitter van „Ons Belang" de bur gemeester met zijn initiatief. Het is een tentoonstelling, welke in alle kringen een grote belangstelling ver dient. Breskens zgn. avondklok van 22 uur tot 5 uu* voor dat gebied. Verder voorstellen tot vaststelling van de vacantiegratificatie voor het gemeentepersoneel; tot het beschik- baar stellen van gelden ingevolge art. 72 der l.o. wet 1920 aan de R.K. paro chieschool te Hansweert en de bij zondere school te Oostdijk, respectie velijk f1650,en f5036,25; tot het dempen en rioleren van een sloot aan de Boomdijk te Hansweert en het aanleggen van een straat nabij de pasgebouwde Noorse houten wonin gen; tot het verpachten van bouwland aan P. M. Jansen te Kruiningen, en tot aankoop van bouwgrond te Krui ningen van de diaconie der Ned. Herv. kerk te Kruiningen. Voorts zullen de leden van de woonruimte-commissie voor het jaar 1953 moeten worden benoemd: aftre dend zijn mej. J. c. Golverdingen en de heren M. J. Ie Clercq A West- strate, P. a. WestdijL en a. Kievit. Benoemd. Tot lid van de ge meenteraad in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer B. P. Burkunk, is benoemd, de heer a.' Weststrate te Kruiningen. Yerseke Vismijn. Week van 26 Juli t.m. 2 Augustus: 1446 kg, bot voor 0.160.26 1323 kg. schar voor 0.190.56; 2902 kg. schol voor 0.160.51; 4652 kg. tóng voor 0.311.80; 230 kg. rog voor 0.16 0.20; 5008 kg. exportgarn. voor 0.97 2.73; 65 kg. binnenlandgarnalen voor 1.451.89. Ertvelde KINDJE IN KOKEND ZEEPSOP TERECHT GEKOMEN Toen mevrouw de S. met de was be zig was. is haar kindje van 1 1/2 jaar in een kuip kokend zeepsop terecht gekomen. Het kleintje werd ogen blikkelijk naar het ziekenhuis te As senede overgebracht, maar overleed na enige tijd. Kruiningen GEMEENTERAAD S- VERGADERING Woensdag te 2 uur n.m. komt de gemeenteraad weer in openbare ver gadering bijeen in de consistorieka mer van de Ned. Herv. Kerk te Hans weert. Op de agenda staat o.a. bekrachti ging van de algemene voorschriften van politie, die door de wnd. burge meester op 18 Juli en 4 Augustus 1953 zijn uitgevaardigd. Deze voorschrif ten houden onder meer in de ver plichte evacuatie van het overstroom de gebied en de instelling van een BAKKERS NIET EENS OVER VACANTIE Hoewel voldoende besprekingen zijn gehouden, kunnen de bakkers het niet eens worden over hun vacantie. Van de 14 bedrijven hebben er nu 10 een verzoek gericht aan B. en W. om volgens Art. 5 van de winkelsluitings wet in te grijpen. De vier overigen lieten niets van zich horen, uitgezon derd één, die voorgaf, dat de zaak hem niets aanging aangezien hij zijn vacantie reeds had genoten. B. en W. betreuren het, dat men onderling niet tot overeenstemming kan komen en nu een verplichte re geling van de overheid vraagt Bo vendien komt, dit verzoek vrij laat, gezien het feit. dat reeds vacantie ge nomen is. De raadsleden waren het hiermee eens en wensten er dan ook niet op in te gaan. Indien het vacan tie van personeel betrof, lag de kwes tie anders, maar de patroons moeten het in eigen organisatie maar ééns zoeken te worden. Wel zijn ze genegen het volgend jaar een regeling voor te schrijven. Alléén dhr. v. Boven en weth, de Koeyer wilden het verzoek ook voor dit jaar behandeld zien, maar krijgen geen aanhang. De bak kers zullen het dus onderling eens moeten worden, of hun vacantie uit stellen tot volgend jaar. (Advertentie) ai/ VERWIJDE HO MET Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en aL Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van t 1.35 bespaart U veel ellende. Tn de vergadering der Herverkave lingscommissie Walcheren ls o.m, het besluit gevallen de Nieuwenho- venseweg te verlengen. Men betreur de het. dat dit gedeelte van het Brig- damsepadje, waaraan de Walchere- naren zulke goede herinneringen heb ben. tot verkeersweg (zij het dan voor locaal landbouwverkeer) moet worden gemaakt, maar een andere keuze bestond er niet, omdat de land bouwers, die in de omgeving hun nieuwe gronden hebben, deze anders slechts langs grote omwegen kunnen bereiken Een ander besluit was dat tot aan leg van een landbouwweg bij Krom- menhoeke met het doel de omgeving van Krabbeneiland beter toegankelijk te maken voor de landbouwers. Ook tussen de Duinweg en de Duibeekse- weg bij Oostkapelle zal een nieuwe verbindingsweg worden aangelegd. In deze vergadering heeft de voor zitter. mr. A. J. van dei- Weel. met enkele gevoelvolle woorden wijlen de heer C. Zwagerman, die adviserend lid der H.V.C. is geweest., herdacht. Tenslotte werd afscheid genomen van ir. Th. Heijblom. die ook optrad als adviserend lid. DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953 HILVERSUM I, 402 METER. KRO: 7.00 Nws., 7.10 Gr.; 7.15 Gym., 7.30 Gr. 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. vrouw; 9.35 Gram.; 9.40 „Lichtbaken", caus.; 10.00 V. d. kleuter; 10.15 Gram.; 10.30 Idem; 11.00 V. d. vrouw; 11.30 Gram.: 12.00 Angelus; 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinb. meded.) 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nws. en Katholiek nws.; 13.20 Gram.; 13.25 Amus. muz; 14.00 Lichte muz.; 14.35 Gram.; 15.00 Gram. v. d. jeugd; 15.30 „Ben je zestig." licht progr.; 16.00 V. d. zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Felicitaties v. d. jeugd 17.45 Regeringsuitz.: „Het probleem der millioenen", vraaggespr. door H. A. van Luyk en Dr. Paul A. Ladame; 18.00 Ham mondorgelspel; 18.20 Sportpraatje; 18.30 V. d. jeugd; 18.52 Act.; 19.00 Nws.: 19.10 „Wat ls er toch met de R.K. E.H.B.O. aan de hand?"; 19.15 „Uit het Boek der Boeken"; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Gram.; 21.55 „Buitengewoon Lager Onderwijs", caus.; 22.15 Viool en piano; 22.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM IT, 298 METER. AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; VPRO: 7.50 Dag opening; AVRO: 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram. 9.30 V; d. vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.50 V. d. kleuters: 11.00 Gram.; 11.10 Lichte muz.; 11.30 Sopr. en piano; 12.00 Gevar. muz.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 1233 V. h. platteland; 12.40 Ham- mondorgelsp.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Promenade ork.; 14.00 Amerikaanse muz. kaleidoscoop; 14.30 V. d. jeugd; 15.00 „Gaslicht", hoorsp.; 16.15 Gram.; 16.45 V. d. jeugd; 17.30 Zigeuner- muz.; 18.00 Nws.; 18.15 Pianosp.; 18.30 Rep. of gram.; 18.35 Gram.; 18.50 „Paris vous parle"; 18.55 Mil. ork.; 19.15 Kamer- muz.; 19.50 „Van Groenlanders en Eski mo's, eaus.; 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. muz. 20.50 Cabaret; 21.25 Oude en nieuwe lied jes; 22.00 Amus. muz.; 22.30 Buitenl. overz.; 22.45 Gram.; 23.00 Nws.; 23.15 New York Calling; 23.2024.00 Gram. BRUSSEL, 324 METER. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 12.50 Koer sen; 12.55 Gram.; 13.00 Nws.; 13.10 V. d. tuinbouwers; 13.15 Pianorecital; 13.30 Gram.; 13.45 pianorecital; 14.00 Ork. conc.; 14.55, 15.00, 15.15, 15.30, 15.45 en 16.00 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.15 V. d. kleuters; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Jeugd en muz.; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Opera-aria's 19.50 Caus.; 20.00 Jazzmuz.; 21.00 „Wat is dat!"; 21.30 Poolse volksmuz.; 21.50 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 22.55 23.00 Nws. BRUSSEL, 484 METER. 12.10 Gram. 13.00 Nws.; 13.10, 14.00 en 15.00 Gram.; 16.00 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Gram. 18.30 Cello en piano; 18.50 Gram.; 19.00 Idem; 19.45 Nws.; 20.00 Gevar. muz.; 21.30 Gram.; 22.00 Nws.; 22.10 Lichte muz.; 22.50 Nws. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur; Arlberg Express. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Atoom- stad. OOSTBURG. Ledel, 8 uur; S.O.S., held in nood. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: D® g®le hel. TEKNEUZEN. Luxor, 8 uur: Tarzan de aapmens. HULST. Bioscoopgebouw. 8 uur; Atoom- stad. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Het licht scheen in de duisternis. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Drie van de Tankstelle. VLISSINGEN. KAB-gebouw Beursstr. 3, s uur: Repetitie toneelvereniging Vriendenkring. EMART KIISSRUR1S 28) „Wel, we hebben de zware kabel en de windas en nog meer zware on derdelen op muilezels naar boven ge sleept. Daarna hebben we een pad naar de top uitgehouwen. We hebben katrollen om de stam van een grote eik vastgemaakt en met een dunner touw hebben we toen de lichtere din gen langs dat pad naar boven getrok ken „Luister je nog altijd naar het sig naal om op te hijsen?" onderbrak Wes het verhaal. „Ja zeker". „Nog niets aan de hand?" „Ik heb nog geen tikken gehoord.' „Vertel dan verder. Maar let op, of je dat signaal soms hoort." „Nou en toen hebben we eerst de vrachtauto naar boven gehesen. Op eigen kracht. Daarna heeft die de rest voor ons naar boven gehaald." „Op eigen kracht!" riep Wes ver baasd. „Maar dan is het geen wonder, dat Sadie en Fetters op je hulp ge steld waren. Je verknoeit hier je tijd man. Je bent een werktuigkundig wonder. Ben je nog wel eens aan de drank, sedert je hier in de woestijn bent komen wonen?" „Lang zoveel niet meer als vroe ger. Hoogstens zo eens in het jaar. Ik durf hier echter toch niet voor goed vandaan te gaan. Dan krijg ik het weer te pakken, net als vroeger." .Daar zullen we later nog wel eens over praten, Windy", beloofde Wes. „Als jij in dit geval open kaart speelt, dan zal ik mijn best doen, je te hel pen. En is er nog meer machinerie hierboven?" „Ja, er staat nog een windas aan de noordoostelijke kant van het plateau", antwoordde de man. „Die gebruiken we om de beesten weer omlaag te la ten zakken in de woestijn, waar een andere vrachtwagen ze dan ophaalt en 's nachts naar Hermis vervoert, tweehonderd mijl van de Splayfoot Hoeve verwijderd." „Maarslachten jullie die bees ten dan hierboven?" „Ja en dan brengen we het vlees in de vrachtwagen naar de andere zijde van het plateau. Dat is 't hele geheim. En daarmee leiden we iedereen om de tuin. De oppervlakte van het pla teau is zo glad als een betonweg en de bodem is rotsachtig. Die vrachtwa gen, ziet u, daar snapt niemand wat van. Iedereen acht het onmogelijk, de beesten vijftig mijl ver zonder water en gras te drijven. Maar omdat we ze slachten en villen en in stukken hakken, kunnen we ze gemakkelijk vervoeren en later van de hand doen". „En wie verhandelt het vlees in Hermit?" „Dat doet Sadie. Hij verzendt het naar het Oosten, waarheen precies weet ik niet. Maar we hebben er knap aan verdiend." „Waarvoor was het nodig, jullie paarden hier naar boven te brengen." „We hadden ze soms nodig om dat vee klein te krijgen. Die stieren zijn vaak zo ontembaar wild. En dan moesten we de paarden dus wel er gens verstoppen." „Dus het hoofdkwartier van de bende is hier op de hoogvlakte?" „Natuurlijk". „Het is erg jammer voor jullie, dat het water van de Laguna Sosa zo zout is", zei Wes, „dat heeft de hele zaak voor jullie bedorven." „Hoe bedacht U dat?" vroeg de n- der. „Dat zal ik je nog wel eens uitleg gen. Maar let eens op, hoe dat soda water op de poten van jullie paarden inwerkt, dan snap je misschien, wat ik bedoel. En nu.... nog een vraag. Is er behalve Snip Sadie en jij nog iemand anders hierboven?" Het duurde lang, voordat Windy antwoord gaf. „Kom nou. Je doet het beste er nu maar ronduit mee voor de dag te ko men. Je zult er heus geen spijt van hebben." Windy scheen alle hoop opgegeven te hebben. Hij keek in de richting van de vastgebonden kroeghouder en be vochtigde nogmaals zijn lippen. „Hij kan je toch niet verstaan, om dat het zo stormt. Vertel nou op. Wie is hier nog meer op de hoogvlakte en waar zit hij op het ogenblik?" .Die Red Peal, de kerel, die u in zijn pols geschoten hebt, is er ook nog. Hij werd eerst aan het front ver pleegd, maar vanmiddag is hij met Sadie meegegaan, omdat hij zei, dat hij nu weer in staat was, mee te doen met de anderen." „En, waar is hij nu?" „In het kamphij slaapt denke lijk", antwoordde Windy. „Ik geloof," zei Wes na een poosje, ,dat we maar een poosje niet op het signaal van beneden moesten letten en eerst even naar dat kamp gaan, om Red op te zoeken. Ik heb niet veel op...." Wilder draaide zich met een schok om, alsof een zwaar voorwerp hem tegen het hoofd getroffen had. In zijn oren dreunde een geweldige slag. Hij wankelde, voelde zich duizelig wor den en trachtte zijn revolver op te heffen. Maar zijn arm scheen ver lamd. En terwijl hij hulpeloos rond tolde zag hij Tabernash langs de vrachtauto wegvluchten en tussen de bomen verdwijnen. Wes liet zich op een knie neerzinken. Een tweede knal werd door het lawaai van de storm bijna overstemd. Wilder viel voorover op zijn gezicht, zijn revolver viel hem uit de hand en kwam klet terend tegen de rotsige bodem neer. Een man met zijn arm in een ver band sprong op hem toe. Wes zag hem duidelijk in het felle licht van de electrische zoeklamp. HOOFDSTUK XXI Verzoening. Intussen baande Jack zich met de kracht der wanhoop een weg door de bruisende wateren van de Crow s Neck. Meermalen gleden haar voeten bijna onder haar uit door de wielin gen, ze was verkleumd door de storm en het opspattende schuim. Toen ze Wilder's schoten gehoord had was ze uit alle macht naar de Grease Creek gerend. Ze begreep, wat hij gedaan had. En het was net op tijd gebeurd ook, want twee van de ruiters hadden haar bijna bereikt en zouden haar zeker ingehaald hebben, voordat ze dekking in de wilgen langs de oever gevonden had. Zodra ze de schoten echter hoor den, hadden ze hun paarden omge wend. Hijgend naar adem had zij de kreek bereikt en was vlug doorgelo pen naar de engte. En nu sleepte de snelle stroming haar mede naar de woestijn, waar ze in veiligheid zou wezen. Plotseling sleurde de wielende stroom haar mee. Ze gleed uit, ge raakte geheel onder water en kwam snakkend naar lucht weer boven. Ze stond met het gelaat stroomop waarts gekeerd, tc i ze eindelijk weer op de been was. Een bliksem straal, gevolgd door een oorverdo vende donderslag, trof een of andere boom of rots op de top van de Afge sloten Hoogvlakte. De rotswand van de hoge tafelberg stond een ogenblik in het volle licht. Het meisje stiet een kreet van ver bazing uit. Halverwege die rotswand zag ze een kleine, menselijke gedaan te aan een kabel heen en weer zwaaien tussen hemel en aarde, vlak boven de veekraal der dievenbende. Ze kon zich niet vergissen. Dat was niet de gedaante van een spartelend rund. Ongetwijfeld was het een man. De stroom trok haar mee. Ze werd stroomafwaarts meegesleurd in een zwarte duisternis. Eindelijk! Ze was door de stroom versnelling heen! Het water werd rus tiger; het bed der bergbeek breder. Ze wist de westelijke oever te berei ken, klauterde op handen en voeten tegen de kant op en bleef een poosje kreunend en hijgend onder een wil genbosje liggen uitrusten. Wie was die man, die ze heen en weer had zien zwaaien langs de grim mige rotswand? Was het Wesley Wil der geweest? Had hij het hijssignaal te weten kunnen komen? Had hij de schoten gelost, die de dieven hun achtervolging hadden doen staken en had hij, om aan hun handen te ont komen, zich laten ophijsen aan de kabel? Het was een roekeloos waagstuk, een krankzinnige poging. Maar als hij erin slaagdeMaar wat zou er met hem gebeuren, als hij de top be reikte en de bendeleden ontdekten, dat ze in plaats van een rund, een vijand omhoog gehaald hadden? Ze stond op. Wat moest ze begin nen? Ze kon haar makker geen hulp brengen. Ze wist niet, hoe ze hem zou kunnen helpen. Het scheen haar toe, dat ze volko men machteloos stond en niet anders kon doen, dan terugkeren naar haar uitkijkpost en daar wachten, tot het licht werd. En dan? Ze had nog bijna de hele nacht om daarover na te denken. Misschien was het een der dieven geweest, die zich naar boven had laten ophijsen. Mis schien, dat Wesley er toch niet in ge slaagd was, aan zijn achtervolgers te ontkomen en dekking te vinden tus sen de wilgen langs de Grease Creek. Dan zou hij haar wel volgen. Het was nog best mogelijk, dat hij tegelijk met haar in het hol beneden het arends nest aankwam. Ze kon haar gedach ten niet goed genoeg ordenen. Ze was ook zo vermoeidzo dom! Ze sleepte zich op haar vermoeide voeten langs het westelijke rotsblok en begon haar moeizame tocht langs de buitenzijde der hoogvlakte. Een twee mijl lange weg door de stro mende regen lag voor haar. Toen ze door het natte zand der woestijn voortploeterde, begon de "e- gen te minderen. Toen ze de plek be reikt had, waar de lasso omlaag hing, was het zo goed als droog geworden. Vermoeid sleepte ze zich de korte helling op naar de plek, waar de las so hing. Ze greep hem met beide han den vast, maar was niet in staat naar boven te klimmen. Tweemaal deed ze een zwakke poging, maar moest het opgeven en zonk op haa. knieën op de doorweekte grond. Haar schouders gleden tegen de rotswand af en ze legde zich ineenge rold op de nattp bodem neer. En daar snikte ze zichzelf in slaap. (Wordt vervolgd.) HET VIJFE tuigje, dat eindigde m Thunderjets de heer Adi een eclatan Bosschenlio zwaaide bot Het eersti gende vliegi de bellhelici contracteerd LIET gevari 1 aardige p met een de vliegtuigjes club. De mei de heer Rob vereniging, v de grote stu overvloed zo ven. Luitenai macht deed op feilloze 1 de lucht in sportvlieger West-Braban lijk aanwezig in West-Brab minuten blee zweven en na die de bewon le kenners, doeken, plaat feilloos aan d was ingegaan. Intussen wa tocht, voorgi Baanstra, die ties over het weer was want mede d( de heer van de K.L.M., kr beeld van de matievliegen: de vliegers s k'APITEIN volgens in z „lenigheid" hi, Het vliegfee daverend succ lalre nummert het minst boe gepresenteerd len wel zeer fotograaf nam ment, dat een schoot, op weg een ballon. Z vliegveld Hoe (6 Qoes speelde schappelijk singen. De bat werden afgedri rium „Zonnevl In de eerste der sluis de th voorsprong mei Hoewe] Vlissin van het spel ki ker pas 2 mini boren toen de kansloos sloeg In de laatste sterk opzetten einde bezorgde de overwinning bal 2—1. Zwemkam Krir Zaterdagmidd bad te Vlissing schappen van de K.N.Z.B., w seerd door de te VÜssingen, Aan deze ki deelgenomen d Middelburg, D S.Z.V. Souburg singen. De uitslagen 100 m. rugsl Zeehond, 1-36 Schelde; 200 A. Cornelisse. kampioen); He tor, 2-54-5 (Z m. vrije slag hond, 1-24-4 ren: 1 C. Vert 3x100 m. wisse 1 Luctor, 5-50 SZV 5-03; 4 meter wissel 1 Zeehond 06-2; 3 Schelde m. vrije slag tor 3-16-5; 2 3-30-3. 5x50 heren: 1 Luctor 2-46-1; 3 Lucto: es s:

de Stem | 1953 | | pagina 2