Vacantietrein uit Italië kwam aan in EINDHOVEN En ik zal ze het in Nederland eens even vertellen...." Vijfde rijwieldriedaagse begon met „trompetgeschal" Walcheren Oudheidkamer te HULST wordt nu spoedig geopend Z.Vlaanderen Axelse raadsleden namen afscheid Voor week-end en vacantie Voetjes voor volmaakte schoentjes De daverende feiten over Australië Voor „bruggen-slapers*' gratis hotel DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 Kinderen uit rampgebied hadden vier onbezorgde weken Bert Dalemans uit Klundert maakte een tekening voor Prinses Irene ROOD VAANTJE MET. EEN WITTE KRAB Eerste tocht voerde over het eiland Tholen Kampvuur tot besluit Veel bereikt door goede samenwerking Dijkval in Flauwersinlaag Minister Lloyd George in ons land KRUININGSE JEUGD TE PARIJS Big-gen voor Zeeland Mooi succes Audiëntie FILMPROGRAMMA BRUGSE KOSTERS IN OOST Z.-VL. Smokkelaar gesnapt VLISSINGEN Qer) GEVAERTfil m voor WIE BEZIT NOG VOORWERPEN VAN HISTORISCHE WAARDE w Heimwee: hopeloos AGENDA HEDEN MORGEN ft'AT EEN GEJUICH GING ER OP, gisterenmorgen, toen de expresse uit liazel onder de overkapping van het Eindhovense perron tot stilstand kwam. En dat is ook licht te begrijpen, want de kindertjes uit het ramp gebied, die juist terugkeerden van een heerlijke vacantie in het zonnige Italië, aangeboden door het Italiaanse Roode Kruis, waren vier lange we ken weg geweest en waren toch wel stilletjes blij, dat ze nu weer dicht bij huis waren. Sommige vaders en moeders hadden het dan ook niet lan ger kunnen volhouden en waren maar vast naar Eindhoven gespoord, om zoon of dochter te verwelkomen. 70 bijvoorbeeld de moeder van Ma- rijn den Engelse uit Fijnaart, die haar zoon stond te bekijken, alsof ze hem wel zou willen opeten: „Ja, hij is inderdaad dikker geworden, maar ze hadden z'n haren maar eens moe ten knippen!" En die Marijn stond er maar stil letjes bij te lachen, je kon goed mer ken, dat hij gisternacht geen bed had gezien, hij had het maar moeten doen met de „pluche-bank" van de O-trein. Alle druktemakers werden netjes door de Rode Kruis-leidsters de 3e klasse-wachtkamer ingestuwd. En daar kregen ze allemaal een lekker broodje met kaas. een kop chocolade en nog een reep op de koop toe van de restaurateur. Jonge, jonge, wat een vriendelijke meneer was dat. Het leek wel of hij gedachten kon lezen, want de kwebbelende schare bleek nogal trek te hebben en dat terwijl de kinderen practisch bij elk station van voedselpakketten werden voor zien. „Het was reusachtig!" zei mej. van Luyt uit Zierikzee „we zijn hier met 85 kinderen er zijn er 50 achterge bleven; die blijven nog een dag of veertien. De reis is prima verlopen, beter nog dan de heenreis". Mej. van Luyt, die met een aantal andere leidsters aan een tafeltje zat, vertelde hoe de Nederlandse kinde ren spoedig vriendschap hadden ge sloten met hun Italiaanse lotgenoot jes. meest slachtoffertjes van over stromingen en aardverschuivingen... Ze waren tijdens het kamp in Pian Castagnaio zó aan elkaar gehecht, dat de italiaantjes huilden, toen zij afscheid moesten nemen. Er was nóg een familie den Engelse in de wacht kamer. afkomstig uit Klundert en het meiske, Nellie, verzekerde met nadruk, dat ze het volgend jaar „best" terug wilde waaruit blijkt, dat ook zij het naar de zin heeft gehad. Mevr. M. Pauptit, die met mevr. M. Doets. beiden uit Den Haag. de hoofdleiding vormde, vond dat de mijnheer, die de kinderen zo gastvrij in de wachtkamer had ontvangen eens beloond moest worden. Dit ge beurde met het zingen van een Ita liaans volksliedje „La Montenara" (het lied van de bergen) en een ,Lang zal hij leven". DIE MACARONIE MEET alleen een prettige vacantie heeft het Italiaanse Rode Kruis, de slachtofefrtjes van de watersnood gegeven, doch allen waren meteen goed in de kleren gestoken en hadden bij het afscheid een cadeautje ont vangen. „Het was wel een beetje moeilijk om aan het eten te wennen daar In Italië" vertelde mevr. Doets, „maar men deed daar alles om aan onze wensen tegemoet te komen. Wij had den hen duidelijk gemaakt, dat we liever macaroni met boter en suiker hadden, dan met tomaten en prompt ging onze wens in vervulling en de kinderen aten sindsdien als wolven!" Men heeft zelfs getracht om aan aardappelen te komen en tenslotte kwam men aanzetten met exempla ren ter grootte van een halve me loen... (Advertentie) „Verder was de verzorging er pri ma", hoorden we weer van mevr. Pauptit ..er waren daar twee kin derspecialisten en twee huisartsen". Wat dit laatste betreft, dat mocht ook wel, want behalve de 135 Neder landse kinderen waren er nog 240 Italiaanse meisjes en twee Itali aanse jongens, welke laatsten zich bij de Nederlandse groep aansloten. VERGIFTIGE SLANGEN... JNTUSSEN waren alle kinderen weer op het perron geleid en de meesten waren al in verschillende richtingen verdwenen om de reis per bus of per trein voort te zetten naar hun woonplaatsen in West-Brabant en zeeland. Bert Dalemans uit Klundert had zich in een hoekje van een zitbank in de trein richting Tilburg genes teld en vertelde met glinsterende ogen van een jongetje uit het kamp. dat een nest met vergiftige slangen had ontdekt, waarvan hij er een had doodgetrapt. ,.'s Jonge, wat sisten die slangen!" Ook had hij er veel schorpioenen gezien, vertelde hij, die scheerden 's avonds langs je gezicht en (hij raakte niet uitgepraat), een kikker van twee decimeter! Ze hadden ook bezoek gehad in het kamp. o.a. van de Nederlandse gezant in Italië en het hoofd van het Italiaanse Rode Kruis. Plotseling zei hij zo langs z'n neus weg: „Ik heb nog 'n tekening aan Prinses Irene gestuurd voor haar verjaardag, met aan de achterkant de „handtekeningen" van alle Ne derlandse kinderen van het kamp. Ook de kampdirectie heeft zo'n teke ning gehad". Bert begon in zijn koffer te wroe ten en van onder zijn kleren diepte hij zijn tekenboek op. Nou, en die te keningen waren om de drommel niet gek, voor een knaap van twaalf! De trein stopte in Breda en Bert bleef achter met zijn vriendje, die hem van Eindhoven was komen ha len en men kon op zijn gezicht lezen; ..Wat duurt het toch lang voor dat ik thuis ben". Ja, het was reuzefijn in Italië voor deze kinderen, maar ze zijn toch maar blij weer in Neder land te zijn! (Advertentie) EEN VAN DE DEELNEMERS aan de rijwiel-driedaagse stak Don derdagmorgen, staande op de Thalia-kiosk te Bergen op Zoom, de loftrompet op de organisatoren, die dit jaar wel een bijster pret tig parcours hebben uitgestippeld. Hij deed dit in de letterlijke zin van de uitdrukking, zodat het signaal als een „voorwaarts" over de stad klon. En even later gingen dan ook de eerste deel nemers van start. Zo werd dan deze driedaagse met muziek ingezet. Enkele jongens en meisjes konden zelfs de verleiding niet weerstaan, om de nog onver moeide voeten in te zetten voor een kort, maar welgemeend dansje, boven op het podium. van de partij zijn geweest, krijgen Zaterdag een zilveren medaille. Het zijn er een tiental. 's Avonds trokken honderden rij wielenthousiasten naar het kampeer- centrum De Kloof, waar een Beierse kapel, vrolijke wijsjes ten beste ge vend, de stemming er in bracht. Luid keels werd meegezongen en werd er arm in arm rondgehost. Een flink kampvuur, tesamen met potten Bengaals vuur, die op een af stand werden ontstoken, verhoogde de sfeer. Het slot van deze eerste dag van de Bergse rijwieldriedaagse is voortreffelijk geweest. J^OND een uur of negen was het in de tuin al een kleurig beweeg van fietsers en fietsters. die hun deel nemerskaarten en het traditionele vlaggetje in ontvangst kwamen ne men. Een bloedrood vaantje met een witte krab is het embleem van dit jaar en ómdat het aantal deelnemers nog groter was dan men had verwacht moest men met de voorraad zuinig omspringen, om ieder het zijne te ge ven. Meer dan 500 liefhebbers hadden zich Donderdagmorgen gemeld. Voor het merendeel „teen-agers", gekleed in shorts, spijkerbroeken un andere vacantie-kledij. Sommigen hadden zich een panama-hoed op het hoofd gedrukt, omdat je in Nederland nu eenmaal nooit kunt weten. Het kan regenen en het kan sneeuwen, maar als de zon het op haar heupen krijgt, is het ook mogelijk dat de stralen ongenadig op je hoofd branden. Achteraf blijken de hoeden niet veel dienst te hebben gedaan, maar voor zichtigheid is de moeder van de por- celeinkast. De tocht duurt bovendien drie dagen. Je kunt dus nooit we ten.... OUDE BEKENDEN WEEL OUDE bekenden zagen we weer terug. Met de club uit Den Bosch, die elk jaar van de partij is, meldde zich Jan Kersten, de man met de wonderfiets. Het ding is zo ge bouwd, dat je er na enige training al les mee kunt doen. De eigenaar heeft er een keer mee geëxperimenteerd op het bordes van het stadhuis, zonder zich een hersenschudding te vallen! En hij kan er op fietsen ook De V.V.V., die altijd voor een puike organisatie zorgt, had voor iedere deelnemer een route-beschrijving. De. ze eerste dag ging de tocht langs Steenbergen naar Nieuw-Vossemeer en vandaar kris-kras over het eiland Tholen, langs St. Annaland, Poort vliet en Stavenisse. Een tocht die voor de meesten te interessanter was. waar zij voor een groot deel door het rampgebied voerde. Het is nu de vijfde keer dat de rij wieldriedaagse wordt verreden. De deelnemers, die van het begin af aan J-)OOR de commissie, waarin zitting hadden de heren A. Kesbeke, C. van Bendegem en M. Doeselaar, wer den in de raadsvergadering van Axel de geloofsbrieven van de nieuw ge kozen raadsleden onderzocht en in orde bevonden. De wijzigingen van de winkelslul- tingsverordening en vaststelling van enkele wijzigingen van de Gem. be- grotingsdlenst 1953 ontmoetten ook geen tegenstand, zodat de agenda ui een minimum van tijd was afgewerkt. Bij de rondvraag wees de heer C. van Bendegem op de eigenaardige toestand waarin de woningen aan de Armendijk komen te verkeren, nu de dijk wordt afgegraven.. Dit heeft echter reeds de aandacht van B. en W. Het ligt in de bedoeling te pro beren de nieuw te leggen weg breder te maken en bij de uitvoering van dit werk zal ook alle aandacht wor den geschonken aan de huizen, die daar staan. De heer M. Misseghers vroeg B. en W. contact op te nemen met velschil lende instanties om aan de linkerzijde van de Kinderdijk een wandelpad te leggen. Hiervoor zijn reeds vroeger stappen gedaan, maar zonder resul taat. Hetzelfde lid vroeg of dit de laatste vergadering was met de oude raad. Toen hij hier een bevestigend ant> TN de Flauwersinlaag tussen Zierik- zee en Schelphoek aan de Zuidkust van Schouwen is een dijkval gecon stateerd. De afkalving heeft een breedte van ongeveer 30 meter en een diepte van 13 meter. Alle beschikbare mankrachten en materieel zijn naar 't bedreigde punt gedirigeerd. Myn is reeds met het herstel begonnen. In de Flauwersinlaag zat reeds een gat. Bezoek,, aan polder Kruiningen PXE Britse Minister van lievoorra- ding en mevrouw Lloyd George, zijn gistermorgen per trein uit De nemarken in ons land aangekomen. De Britse Minister brengt een onof ficieel beleefdheidsbezoek, op uitno diging van Minister Manshoit, die indertijd een dergelijk bezoek heeft gebracht aan zijn Britse collega. De Britse Minister en mevrouw Lloyd George werden vergezeld door de heren Hollins en Pitchsorth van zijn Ministerie. Minister Manshoit was gisteren met vacantie afwezig, doch zal vandaag zijn Britse collega ontmoeten. Vannacht logeerde deze in het Oranje Hotel te Den Bosch. Vandaag staat een bezoek aan de vleeswarenfabrieken van de Hartog te Oss op het program. Na de lunch wordt het rampgebied bezocht, meer in het bijzonder Krui ningen. De Minister keert om half tien 's avonds terug naar Engeland. Door mevr. Bidault ontvangen AAevrouw Bidault, de echtgenote van De Franse Minister van Buiten landse Zaken heeft Woensdag in de ontvangstzalen van het Ministerie 110 kinderen uit het Nederlandse ramp gebied, voornamelijk uit Kruiningen, ontvangen. Aan het gezelschap werd een maaltijd aangeboden. 's Avonds werd een bezoek gebracht aan jiet verlichte kasteel van Versail les. CMSTEREN zijn 360 biggen verdeeld onder gedupeerde Zeeuwse agra riërs. De beestjes zijn afkomstig uit Groningen en Drenthe. In Zierikzee, waar men voor 't eerst 'n zending ont ving, werden de dieren „officieel ver welkomd". Van de 360 biggen kreeg Zierikzee er 29, Noord Gouwe 36, Dreischor 32 en Brouwershaven 38. Naar Bruinisse werden er 75 gestuurd. Naar het eiland Tholen: voor Stavenisse 74, voor Sint Annaland 13, voor St. Maar tensdijk 29 en voor Poortvliet 2. Op Zuid-Beveland kreeg Rilland-Bath er 13 en op Walcheren werden er in Ar- nemuiden 6 biggen verdeeld. Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen kreeg 20 krul staarten. Naar de directie van de Machinis- tenschool te Middelburg meedeelt, zijn alle pas voor het Voorlopig Di ploma geslaagde leerlingen bij diver se grote scheepvaartmaatschappijen geplaatst. TWTGR. J. BAETEN, bisschop van AVA Breda, zal geen a nen van 9. tot en met Breda, zal geen audiëntie verle id Augustus. LJ IERONDER laten wij de Katho lieke keuringseisen volgen van enkele films, die in Zeeuwse biosco pen worden vertoond: Hofzichttheater, IJzendijke: Voor wien de klok luidt, 18 jaar met enig voorbehoud. Bioscoopgebouw, Hulst: Intriges in 't Oosten, 14 jaar. Atoomstad, 14 jaar. Het Centrum, Axel: Hongkong, 14 jaar. De gouden Poort, 18 jaar. Olympia theater, Sas van Gent: De gele Hel. 18 jaar. Drie v. d. Tankstelle, alle leeftijden. Luxor theater, Terneuzen: Tarzarï de Aapmens, 14 jaar. Het licht scheen in de duisternis, 14 jaar. Ledel theater, Oostburg: S.O.S. held in nood, 18 jaar. De gouden Poort, 18 jaar. Hulster se basiliek bracht hen in vervoering Z~\NDER LEIDING van de heer H. C. L. Vercauteren uit Sas van Gent, die hiertoe speciaal was aangezocht, hebben de kosters der stad Brugge een excursie gemaakt door Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Direct nadat zij met de bus in Sas van Gent waren gearriveerd, brach ten zij een bezoek aan de parochie kerk. waar het bekende schilderij van P. Slock en L. De Buck werd bezich tigd en het ontstaan van dit werk door de heer Vercauteren werd toe gelicht. De Bruggelingen voelden er veel voor om dit kunststuk mee te tronen naar hun eigen stad, om het daar een plaatsje te geven onder het Renaissanceorgel van de hoofdkerk. Onder het critische oog van de heer Ch. Schoonis, architect, werd daarna door de kosters een proeve van beel denversiering afgelegd. Nadat voor de kerk een groepsfoto was gemaakt, werd het gezelschap verder door de gemeente rondgeleid, waarbij o.a. het welpenhol en het complex nieuwe woningen aan het Bolwerk, waarvoor de Bruggelingen alle bewondering hadden, werden be zichtigd. In Hotel „De la Bourse" werd een verversing gesavoureerd, doch de wens van een der Brugge lingen „zijn voeten te willen wassen in oude Schiedammer" kon niet in vervulling gaan. Een diner, aangebo den door enkele Sasse Middenstandera in het Parochiehuis, besloot het eer ste gedeelte van de excursie. 's Middags werd allereerst een trip gemaakt naar Philippine, waar onder leiding van de heer Sprangen de nieuw in aanbouw zijnde R.K. Kerk werd bezichtigd. Vanzelfsprekend ont brak ook een bezoek aan de nieuwe Braakman-polder niet op het pro gramma. Via Terneuzen ging de tocht over Axel naar Hulst. De basiliek bracht de kosters in vervoering en ze konden geen woorden vinden om hun bewondering over dit mooie bouwwerk uit te drukken. Met een feestelijke paling-maaltijd in „Het Bonte Hert" nam het gezel schap afscheid van Hulst en stevende men weer op Sas van Gent aan, waar de heer Vercauteren hartelijk dank werd gebracht voor zijn gewaardeer de hulp en medewerking. Het is de bedoeling, dat volgend jaar een tocht wordt gemaakt door West-Zeeuwsch-Vlaanderen. FXienstdoende ambtenaren der I. en A. te IJzendijke wisten te Goed leven twee smokkelaars te verschal ken, die probeerden een koe over de grens te smokkelen. Een der drijvers wist in het nachtelijk duister te ont komen. De koe kon in beslag wor den genomen. Tegen de smokkelaar alsmede tegen de eigenaar van de koe en de landbouwer, die de koe had gestald, werd procesverbaal op gemaakt. (Advertentie) ONGEVALLEN Het 8-jarig zoontje van de fam. B. is Donderdagmorgen van een wagen tje afgevallen, waarmee hij met en kele vriendjes aan het spelen was. Het jongetje kwam zo ongelukkig te recht, dat het zijn linkerbeentje brak. Hij is naar het St. Josephziekenhuis overgebracht. Woensdagavond omstreeks 10 uur heeft op de Baileybrug een aanrijding plaats gehad tussen twee auto's. Bei de wagens werden beschadigd. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Donderdagmorgen is het 3-jarig zoontje van de fam. S. uit het Raven- dorp te Vlissingen door onoplettend heid onder een transportfiets geraakt. Na medisch onderzoek, waarbij bleek dat het een hersenschuddig had beko men, is het ventje naar huis vervoerd. 9 liet hele land werd afgezocht naar dames met een volmaakt voetje, aan welke voetjes de mooiste schoentjes, die in ons land gemaakt worden, getoond zullen worden op de grote internationale tentoonstelling, De „Slem", die de schoen- en lederfabrikanten van 21-31 Augustus in Waal wijk houden. Dat niet alleen gelet werd op de voeten toont deze foto, W ij vermoeden, dat er vele „prinsen" zullen zijn, die deze „Assepoesters" graag de schoentjes aan zouden passen. ""Toen het Stadhuis van Hulst werd gerestaureerd, is tegelijkertijd ge dacht aan de Oudheidkamer van de Oudheidkundige Kring „De Vier Am bachten", die tot nog toe geen be hoorlijk onderdak heeft gehad. Een bescheiden, maar voor dit doel voor lopig voldoende, ruimte is voor de intussen behoorlijk aangegroeide ver zameling gereserveerd. Na de gereedkoming van de Stad huis-restauratie moest de Oudheid kamer nog even wachten. Het was wel jammer, dat het niet mogelijk is geweest de openstelling op een zoda nig tijdstip te doen geschieden, dat nog deze zomer de vreemdelingen de Oudheikamer konden bezoeken. Er was echter nog zo veel werk, dat er niet aan te denken viel. De gehele collectie, niet alleen groot, doch ook oneindig gevarieerd, moest worden gecatalogiseerd en in logische volgor de worden ondergebracht in de kas ten en vitrines. Vooral de boekwer ken vergden een langdurige reorgani satie. Het zal er thans binnen enige we ken toch van komen, dat de Oudheid kamer wordt geopend, hetgeen door burgemeester B. Truffino zal geschie den en waarschijnlijk met enige plechtigheid gepaard zal gaan. Het is n.l. niet alleen voor de Oudheidkun dige Kring een heugelijke gebeurte nis, doch tevens voor geheel Hulst en zelfs de gehele streek, welker histo rie toch weerspiegeld is in de uitge breide verzameling. MEDEWERKING NODIG pén ding is betreurenswaardig. Nog steeds kan men in particulier be zit voorwerpen aantreffen, welke een eervolle plaats in de Oudheidkamer ruimschoots verdienen. Vanzelfspre kend is 't het goed recht van ieder, die een of meer voorwerpen van his torische waarde bezit, deze onder zijn berusting te houden en een goede particuliere verzameling is even be langrijk als een collectie in een Oud heidkamer. Doch het is bekend, dat overal, zo wel in Hulst als in de gehele streek de vroegere Ambachten op stof- „WEIFELAARS' woor op kreeg dankte de heer Misse ghers B. en W. en de overige raads leden voor de prettige samenwerking in de afgelopen 4 jaar. Loco-burgemeester P. J. van Ben degem die door afwezigheid van bur. gemeester P. v. Oeveren, deze verga dering leidde dankte de leden, die de raad gingen verlaten, voor de wijze, waarop zij steeds de gemeentebelan gen hadden gediend en ook voor de prettige wijze van samenwerking. Ook aan hen is het te danken dat er de laatste jaren zo veel is bereikt. Met de beste wensen voor hen en hun ge zin besloot hij. PRETTG EN LEERZAAM P)E heer R. v. d. Berg dankte hierop de heer van Bendegem voor zijn waarderende woorden. Door omstan digheden had hij zich dit jaar geen candidaat gesteld. De 7 jaar, die hij als raadslid werkzaam was. waren voor hem prettig en leerzaam geweest. Vooral daar in deze jaren veel was bereikt dank zij de stuwende kracht van het college, Hij hoopte dat deze goede samenwerking steeds zo zou blijven. Verder bracht hij nog dank aan de secretaris en het personeel van de secretarie, die steeds klaar stonden om inlichtingen te geven. Dat Gods zegen zal rusten op het werk van allen was zijn wens. De scheidende raadsleden, de heren van Doeselaar en Scheele sloten zich aan bij deze woorden. (Van onze correspondent in Australië). EN meneer, ik zal het ze in Nederland eens even vertellen; geen praatjes, maar feiten meneer. Ik heb ze in mijn kof fers zitten, de foto's, de krantenknipsels, ik zal die stukken in de kranten plaatsen. „Nou, ze zullen ervan lusten!" Voorzichtig antwoord ik maar met: „Zo, zo"; de man ziet er naar uit dat hij meteen amok gaat maken. „Ik terug? Nee hoor, meneer, m'n vrouw gaat alleen maar met vacantie, ik prakkizeer niet over terug gaan." Dit zegt me een andere man op de Sydney-werf, waar een emigrantenschip gereed ligt voor de terugreis naar Europa. VACANTIEGANGERS C"R GAAN honderd MORGEN een kleine Nederlanders met dat schip terug, nu moet U zelf eens met die mensen praten", zo had men mij vanwege de Nederlandse Immigration Attaché „getipt". Met die Nederlanders heb ik dan gepraat en nog maar zelden zo'n raar verhaal bü elkaar gekregen als thans. Wanneer een schip met zestienhon derd emigranten hier arriveert, is er heel wat groter eenstemmigheid, dan nu onder die honderd van de terug tocht. Bijna honderd Nederlanders waren het, inbegrepen dan de vrouwen en kinderen (er was een gezin met zes kleine kinderen bij, passagekosten f 5000.-). Eigenlijk waren er maar 28 „units", dat wil zeggen „eenheden". FXAAR WAS een mevrouw uit Apel- doorn, met twee kinderen gaat ze op familiebezoek. „Toen we uit Nederland gingen, hadden we niet behoorlijk tijd om afscheid te nemen, nu gaat mijn vrouw met zoontje dat over doen", vertelt mij een man, afkomstig uit een plaatsje in Noord-Holland. In een kring van acht eigen- of aangetrouwde kinderen staat de 55- jarige mevr. J. C. van Meegen uit Arnhem, ze is hier bij de kinderen op visite geweest. Dit is eveneens het geval met de 71-jarige mevr. A. v. d. Heide uit de Steynlaan in Den Haag, die nu dus voor de tweede maal de evenaar zal kruisen. De 60-jarige H. J. Bovet uit Win schoten is voor zijn pleegdochter en echtgenoot een huis komen bouwen; hij wilde graag blijven, doch kreeg daartoe niet de vereiste vergunning. FNAN zijn er de „weifelaars", die gaan kijken hoe het hen nu in Nederland zou bevallen. Een mevrouw afkomstig uit 's Her togenbosch, wier echtgenoot nu in omgekeerde richting! vóór was ge gaan, verklaart helemaal nog niet ze ker er van te zijn, dat zij niet spoe dig met haar man terug zal zijn in Australië. Dit is eveneens het geval met een 37-jarige man uit de Boek horststraat in Den Haag en een 26- jarige vrijgezel uit het Groningse. Onder motto.... dat het voor een vrijgezel niets is in Australië, gaat een 29-jarige jongeman uit Gouda een vrouw in Nederland zoeken. De liefde buigt wel vaker de we gen van emigranten, zoals van een jongeman uit Ermelo, die geen kans zag zijn a.s. schoonouders te bewegen zijn verloofde naar Australië te doen overkomen, in welk lot een ander uit de Tilanusstraat in Amsterdam deelt! Mevr. A. Steenvorden uit Vlaardm- gen kreeg het met heimwee te kwaad en hoewel haar man en kinderen een uitstekend renderende zaak hebben opgebouwd in korte tijd. gaat zij weer naar het vaderland terug. Later volgen dan de overige ge zinsleden. Zo is er een ruime variatie in de redenen, welke emigranten bewoog opnieuw de loopplank van het emi grantenschip te betreden. „EVEN VERTELLEN" pR IS aanleiding om wat nader in te gaan op het betoog van de man, die aankondigde, „het ze in Ne derland even te zullen vertellen". Wel, men kan in Nederland „zoveel vertellen", doch hier, aan de andere zijde der wereldbol is het altijd ge makkelijker de verhalen op hun juist heid te toetsen! En de betrokken man een ex-amb tenaar uit Den Haag, maakte al een heel zonderling verhaal om zijn te rugkeer te motiveren. Hij trok drie jaar geleden naar Australië, liet plm. twee jaar geleden vrouw en kinderen overkomen, waar uit men zou mogen concluderen dat hij het hier nog zo kwaad niet vond. De man scheldt nu op alles en een ieder in Australië en vooral omdat hij een jaar in het inderdaad slechte tentenkamp van Narrabeen, nabij Sydney woonde. Doch, in dit gezin waren drie wer kende krachten; inkomen dus min stens 35 Pond (pl.m. f 300) per week van 40 uur werken. En dan kan men heus in zeer korte tijd voor zeg 250 Pond op eigen land een eigen tijdelijke woning bouwen, of zelfs op genoemd bedrag reeds een complete woning kopen. Informanten wisten mij echter te vertellen, dat de soliditeit in het ge zin van bedoelde man op verschillend terrein ontbrak en zijn echtgenote met heimwee had te kampen. Maar dat zal niet in zijn „stukken' staan Merkwaardig voorbeeld omtrent het soort van „voorlichting" dat soms wordt verstrekt, vernam ik dezer da gen. Een „teleurgestelde emigrant" had kans gezien in een Nederlands blad een akelig verhaal geplaatst te krij gen, omtrent twintig Nederlanders die iedere nacht onder Sydney's bruggen zouden slapen. Een blad in Adelaide gaf deze story (vertaald) weer. als voorbeeld van misleidende voorlichting, waarna het Ned. Consulaat de schrijver van het bewuste artikel meedeelde, dat elke Nederlander, die onder een brug zou moeten bivakkeren, op kosten van het Consulaat in een hotel mocht verblij ven. De man is nimmer met zulk een Nederlander verschenen Nu heb ik U iets verteld over de mensen die zoal uit Australië terug komen. Uiteraard zijn er wel écht teleurge- stelden; over de heimwee-gevallen praat ik niet; daar kun je niet tegen op fige rommelzolders, in laden en diep weggedoken in donkere kasten din gen verborgen zijn. waarnaar men practisch niet omkijkt en die daar door niet de belangstelling krijgen, welke ze verdienen. Juist deze voor werpen behoren de Oudheidkamer te Huist. De eigenaren behoeven geen angst te hebben, dat ze daarmee ver liezen lijden: wanneer men iets aan de Oudheidkamer afstaat, blijft dit het eigendom van de schenker en zijn naam wordt er bij vermeld. Het is toch voor degenen, die za ken van geschiedkundige waarde be zitten en daarvan toch geen enkel profijt trekken, veel interessanter daarmee de fraaie verzameling uit te breiden en nog waardevoller te ma ken, dan deze voorwerpen in verge ten hoeken te laten slingeren En mocht men twijfelen aan de antiqui teit van het een of ander: de Oud heidkundige Kring zal het graag eerst even komen bekijken. Aan een dode verzameling heeft men op de duur niets. Al leen een collectie, aan welker groei de bevolking meewerkt, heeft waarde en bovendien heeft dit tot gevolg, dat de belangstel ling bevorderd wordt. En dat daardoor tevens de interesse voor de schatrijke historie van de streek wordt vergroot. Schoondijke VOOR RAMPSLACHTOFFERS De burgemeester mocht van z(jn Franse collega uit Lompret (Noord Frankrijk) een bedrag van f 200.— ontvangen, bestemd voor de ramp slachtoffers die in deze gemeente zijn geëvacueerd. Het bedrag werd verdeeld over de drie uit Hoofdplaat geëvacueerde ge zinnen. Dit gebaar van medeleven werd door de getroffenen ten zeerste gewaardeerd. Wachtebeke GROTE VISWEDSTRIJD In onze grensgemeente werd een grote viswedstrijd gehouden, die door de vereniging „De Rietvoorn" nipt gewonnen werd voor de vereniging „De Grensvissers". Individueel be haalde de amateur-visser G. Menère de le prijs. Assenede KIND VIEL UIT VENSTER De 2'i-jarige Edm. Heetesonne viel door onbekende oorzaak uit het ven ster van de ouderlijke woning, staan de tegenover de kliniek in onze ge meente. Een buurman, die juist op dat moment met zijn auto voorbij de woning kwam gereden en het onge luk zag gebeuren, stopte direct en bracht het kind naar de kliniek. Bij een eerste onderzoek bleek, dat de kleine er wonder boven wonder goed van af gekomen was en slechts een hoofdwonde had opgelopen. AXEL. Centrum, 8 uur: Het testament van dr. Mabuse. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: De Dui- velsbrigade. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: De gele hel. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Tarzan, de aapmens. VLISSINGEN. Kajottersgebouw, 8 uur Grote Lourdesmanifestatie. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: S.O.S., held in nood. SAS VAN GENT. Olympia-theater. 8 uur: De gele hel. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Tarzan de aapmens.

de Stem | 1953 | | pagina 2