ASSISIë, middeleeuws altaarretabel Steeds meer katholieke trekkers op vacantie Onbenutte kansen en initiatieven F. PICAVET F. BAERT G Rector van Rooy verhaalt over de strijd der jongeren Coöperatieve Boerenleenbank GROOTHANDEL vraagt .4 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1953 .4 Last van de luiem ong< egaue mag nee ucnaant van de Heilige Clara niet worden overgebracht 12 Augustus a.s. beginnen de feesten En daarom: vraag naar meer jeugdherbergen der K.V.C. Hel tijdperk tussen twee wereldoorlogen VIJFDE DEEL GEDENKBOEK EEN ONDERWIJZERES Lamswaarde. Gesloten van 10 tot 17 Sept. een actieve Olh en VANAF het station, dat diep in een dal ligt, doet Assisië denken aan een altaar. Aan de Epistelzijde verheft zich de Basiliek van Santa Chiara en aan de Evangeliekant tekenen zich de mach tige kerken van San Francesco drie boven elkaar tegen de donkerblauwe zomerlucht af. Daartussen, als een retabel van een middeleeuwse meester, de Heiligdommen van San Rufino, O. L. Vrouw ter Engelen, San Damiano, omgeven door de kleurige wit-rose huizen van deze prachtige stad, die aan de helling van de Monte Subasio hangt. KORTSLUITING OF SABOTAGE? DOVEN het graf van St. Frans bouw- D siee^ van Assisie is anders dai^ D de Broeder Elias de meesterlijke m andere steden van Kmbrie: an- j ]<eri5- waarin Giotto zijn beroemde ders dan in Perugia, waarmede het t fresco's heeft aangebracht. Ook ande- tydens de middeleeuwen bijna onaf-1 re bekwame schilders, zoals Cimabue. gebroken in °orl°g was; anders dan simone Martini, Pietro Lorenzetti en in Foligno, anders dan in Spoleto, an- jlun leerlingen hebben wanden en ge- dersdan waar ook. welven ook van de bovenkerk Wij Brabanders en Zeeuwen, die zo mej heerlijke taferelen beschilderd, graag naar Bauraing en Lourdes pel grimeren en weten wat O. L. Vrouw als Voorspreekster en Middelares voor ons betekent, voelen de sacrale sfeer aan. Er bestaan plaatsen op aarde waar Gods genadestroom overvloedi ger vloeit dan elders. Tot deze be voorrechte oorden behoort Assisië, met zijn Portiunculakapel, basilieken en Carieri. Het is volop zomer in Assisië. In hun melodieuze taal vertellen de mensen, dat de natuur voor de tijd Verleden jaar zomer is op een nacht de sacristie dezer basiliek vol komen uitgebrand. Een schat para menten ging in vlammen op, doch dc relikwieën van de H. Franciscus kon den gelukkig gered worden. Als oorzaak wordt officieel kort sluiting opgegeven, doch in Assisië wordt heimelijk gefluisterd dat de brand wellicht aan communistische sabotage te wijten is geweest. Deze zaak, waaraan zo min mogelijk rucht baarheid gegeven werd. is dan ook maar direct in de diplomatieke mede de organisatie dezer expositie gepaard ging, bleken zo groot te zijn, dat het prijzenswaardig initiatief in een illusie ontaardde. Er komt dus geen tentoonstelling van religieuze handwerken, maar als pleister op de wonde, die deze teleurstelling gesla gen heeft, zal de expositie van beel dende kunst, welke op de figuur van St. Clara werd geïnspireerd, van Mi laan naar Assisië worden overge bracht. AFGEZANT VAN DE PAUS LIET ui r.u is reeds bekend, dat E. Em. Clemens Kardinaal Micara de of ficiële vertegenwoordiger van de H. Stoei op het zevende eeuwfeest van St. Clara te Assisië zal zijn. Wel staat het momenteel nog niet vast of diens pauselijke afvaardiging een privaat of dinaal draagt Woensdag 12 Augustus a.s., de feestdag van de Heilige, per soonlijk de Pontificale Hoogmis op, waaronder hij de feestpredicatie houdt. Licinio Refice, de befaamde componist heeft speciaal voor deze gelegenheid muziek geschreven, die hij zelf komt dirigeren. De plechtig heid wordt van 1112.15 uur in het nationaal programma door de sterke zender van Roma R.A.I. uitgezonden. Een groot aantal bisschoppen woont de plechtige viering van het zevende eeuwfeest bij. Ook vertegenwoordi gers van de regering, militaire macht, het stadsbestuur enz. zijn daarbij aan wezig. 's Avonds wordt de verrukkelijke omgeving van Assisië ter ere van de geliefde Santa Chiara op fantastische wijze ge'ülumeerd. Tot en met Oudejaarsavond, wan neer het jubeljaar officieel gesloten wordt, hebben te Assisië nog diverse j plechtigheden in het kader van het zevende eeuwfeest van St. Clara plaats (Van onze speciale verslaggever) VV/IE vooral deze weken op weg is door Nederland, komt overal trek kende jongens en meisjes tegen, die in jeugdherbergen of vacantiehuizen vertier zoeken. Deze jonge mensen trekken er zelfstandig op uit; zij ver kiezen primitiviteit en zelfwerkzaam heid, niet slechts omdat de beurs er toe dwingt, maar ook om het avon tuur. Daarbij is de Katholieke Va- canuehiiizen- en Jeugdherbergen-cen trale (de K.V.C.) hun een betrouw bare gids, die bovendien zorg draagt voor „goed voer en een warme stal", overal m de vijf bisdommen. Het werk van die K.\ .C. is daarom een eis van de tijd; het is bovendien van positieve waarde. Die K.V.C. had alreeds tal van jeugdherbergen ingericht; de laatste maand is aan het aantal toegevoegd de voortreffelijke oude pastorie van Hilvarenbeek voor meisjes en de ro mantische molen te Oisterwijk voor jongens. Als men weet, dat de inrich ting van de eerstgenoemde pleister plaats f 15.000 heeft gekost en die van de andere f 10.000, dan kan men zo ongeveer begrijpen, dat jeugdherber gen, waar men in katholiek verband verblijft, niet zo maar uit de grond kunnen worden gestampt. Nochtans heeft het K.V.C.-bestuur ook op Ame land en te Twello zo juist huizen ge opend en bovendien een kleine jeugd herberg in Amsterdam-Noord, die misschien permanent geopend kan blijven, bijv. voor jongelui, die in de hoofdstad examen komen doen. HET ZUIDEN DRUK BEZOCHT De Basiliek en het klooster van de H. Franciscus TE VOORBARIG i tran het jaar nog bijzonder fris en mooi is. Het weer is tot verleden week j doofpot gedaan, toe bar slecht geweest. Al maar re-b gen en wind. Door dat vele hemel- j water is het gras op de weide niet'. verdord. Het is alsof nu pas de lente over de Umbrische velden strijkt. iyj EN is te Assisië wat al te voorba-1 STAD VAN MONUMENTEN ri« van stapel gelopen. Was reeds I enige maanden geleden in diverse periodieken aangekondigd, dat het li- chaam van de H. Clara, dat in de crypte van haar basiliek te Assisië in een glazen schrijn wordt bewaard. gedurende de voornaamste dagen van j het zevende eeuwfeest van haar H. Overlijden een triomfantelijk bezoek j aan de voornaamste Heiligdommen j harer geboortestad zou brengen, on- verwachts moest dit gedurfde plan worden opgegeven. De H. Congregatie der Riten, die over deze aangelegenheid te beslissen had, wilde n.l. geen verlof tot uitvoe ring van het voornemen geven voor aleer een door haar ingestelde com- missie van deskundigen verklaard zou hebben, dat aan dit transport i geen enkel risico verbonden was. Zo verschenen dan op 7 Juli j.l. in j gezelschap van Kardinaal Micara, de i hoge beschermheer van de Basiliek. de bisschop van Assisië en nog enige andere autoriteiten, Prof. De Ninno van de Gregoriaanse Universiteit te Rome en Dr. Laffranco, in de stad van St. Frans om zich van de toe stand van het lichaam van de H. Cla ra te overtuigen. Dit onderzoek viel tegen. De artsen waren van mening, dat het gevaar geenszins denkbeeldig was, dat het reeds grotendeels ver pulverde gebeente tijdens het tran sport uiteen zou vallen. De overbren ging kan derhalve niet plaats hebben. Niettemin gaat de plechtigheid door, want in plaats van het lichaam worden de voornaamste relikwieën van de H. Clara vanuit haar basiliek CT FRANCISCUS en St. Clara, die zich op de aller strengste armoede en de diepste nederigheid toelegden, hebben o wondere speling van het lot Assisië groot gemaakt! De basilieken van deze stad beho ren tot de schoonste monumenten van de wereld. Niet ver van het station ligt de kerk van O. L. Vrouw ter Engelen, die over het kapelletje van Portiuncula werd gebouwd; haar machtige koepel is een meesterwerk van de beroemde architect Alessi. In deze patriarchale basiliek kan iedereen te allen tijde de Portiuncula-aflaat verdienen. We hebben de rozenhof bezocht, waar St. Franciscus zich tussen de struiken wierp om door deze marte ling van een hevige bekoring bevrijd te worden. Sindsdien bezitten deze ro zen geen doornen meer, een merk waardigheid, die nergens ter wereld voorkomt. Witte tortelduiven vliegen af en aan naar het beeld van de H. Dierenvriend, in wiens armen zij zich vertrouwelijk nestelen. ST. CLARA TN San Damiano, waar St. Frans zijn A zonnelied zong, heeft de H. Clara gewoond op het z.g. Dormitorium, is zij 11 Augustus 1253 zeven eeuwen geleden gestorven. Assisië gaat dit jubileum deze maand op grootse wij ze vieren. Van alle kanten van de wereld ko men pelgrims de refter bezoeken, waar Santa Chiara zoals de Italia nen haar noemen haar eenvoudige maaltijden gebruikte; het koor, dat St. Frans en zijn Broeders voor de zusters getimmerd hebben en de cel, vanwaar de heilige na een smartelijk en langdurig ziekbed, naar de hemel is gegaan. JV/TET haar 12.500 leden kan de K.V.C. inderdaad veel eigen vacantie- verblijven best gebruiken. Wij heb ben dat zelf ervaren tijdens een tour nee door de zuidelijke provincies. Blijkens de nachtregisters is men in deze vacantietijd vrijwel elke dag vol geboekt, maarhet aantal ge bruikte maaltijden is veel lager. Dit ligt niet aan het tarief, dat zeer billijk is, doch aan de omstandigheid, dat nog in tal van katholieke jeugd herbergen geen nachtverblijf kan worden verstrekt aan jongens en meisjes samen. Overdag zoeken de jongelui dan liever hun vertier elders en zakken tegen de avond af naar de jeugdherbergen, die gescheiden voor i jongens en meisjes, vaak heel ver van elkaar verwijderd liggen. Vandaar dat I liet K.V.C.-bestuur er op uit is, de huizen meer bij elkaar te houden, om de afstanden voor de trekkers niet nodeloos te verlengen. Lang niet overal en in elk geval niet in het bisdom Roermond liggen de jeugdherbergen dicht bij elkaar. In de andere bisdommen is de situatie gunstiger, vooral in het aartsbisdom waar op zeven plaatsen, het eiland Ameland inbegrepen, gelegenheid be- gelen in processie overgebracht. Met de voorgenomen tentoonstel ling van religieus naaldwerk, dat door Clarissen en Franciscanessen vervaardigd is, heeft men evenmin geluk gehad. De moeilijkheden waar- haal over Nieuwe Eeuw, Valbijl en Paal. over Roeping en Gemeenschap. Gelijkgericht waren ze in hun critiek op de toestanden binnen de katholie ke volksgroep. En Rector van Rooy meent, dat hun gelijk door de feiten werd aange toond: een ontstellend toenemende ge loofsafval, het ontzaglijke probleem van de jeugd, die, vooral in Brabant RECTOR VAN ROOY is het, die de laatste twee afleveringen A (5 en 6) van „In Vrijheid Herboren" voor zijn rekening nam. moet opgroeien, het heersen van een Aflevering 5 kwam nu van de pers en we vinden daarin het tiid- 1 en"rm® werkloosheid met het veront- J J, I rustend karakter van een nationale perk tussen de beide wereldoorlogen geschilderd. Een tijdperk, dat catastrophe, de woekeringen van het men in het licht van onze emancipatie niet zo bijster glorieus kan i kapitalisme, dat met concentratie en noemen rationalisatie de verstoorde economie radicaal ontwricht, de zware druk van Italiaanse en Russische experi menten, felle arbeidsconflicten, die gehele takken van industrie en de havens stilleggen. Maar gelijkgerichtheid van critiek kon hun verdeeldheid niet verbergen, welke het duidelijkst gestalte vond in de figuren van Bruning en Van Duin kerken, de eerste met een integraal katholicisme, zo zuiver en hoog, dat het niet meer kon neerdalen in een besmette wereld, de tweede met een horizontaal katholiscisme, dat de waarde van het geschapene als voer tuig van Gods genade naar voren brengt. Maar de jongerenbeweging had ook haar meer stille zijde in Heemvaart en Eucharistische Kruistocht, in nieu we belangstelling voor liturgie en mystiek. OM HET KAPITALISME Rector van Rooq stelt omstreeks het jaar 1936 vast: „Reeds meer dan 15 jaar was er onder het gehele katholieke volksdeel een onbehaag lijke stemming om allerlei kansen, die niet waren benut, om de stag natie van initiatieven, om gebrek aan moed en overtuiging, om het con servatisme, dat risico's vermeed snuffelde naar zelfbehoud en de katho lieke emancipatie tot een verloren zaak dreigde te maken. Het was alles naar de kerk van O. L. Vrouw ter En- j anders gelopen dan men gedacht had: de vruchten der emancipatie zijn sinds de helft der vorige eeuw geplukt en gekelderd; wij hebben er ons slechts mee te voeden. Er was verlangen naar rust en ook de verwach ting, dat een nieuwe bloei zou uitslaan zoals in de tijd van Bourgondië, een romantische geluksdroom, die echter wreed werd verstoord".... VAN die onbenutte kansen en ge stagneerde initiatieven moet het eerste hoofdstuk al verhalen, als het Paasmanifest en zijn jammerlijke in eenstorting aan de orde komen. Daar bij stonden tegenover elkaar zoals Rector van Rooy ze typeert „de felle, intransigente, harde, radicaal- progressieve hoogleraar Veraart" en de „soepele, tot conservatisme neigen de, tot parlementariër bestemde ad- covaat Kortenhorst". De schrijver moet gewagen van de N.K.P., „klein van omvang en duf van inhoud", van Ultremclub en Michaëlisme, in 1925 gevolgd door herstelde samenwerking en een broze vrede, die ook al aan stonds weer met verstoring werd be dreigd. toen katholieke arbeiders en katholieke werkgevers elkaar met bo ze rapporten om de oren gingen slaan. Nog groter verwarring moet de schrijver constateren, als hij de aan vang der katholieke cultuurbeweging gaat schetsen. Hij begint hier met de profetische figuur van de oudere Leon Bloy, door Rogier in aflevering 4, wel wat al te gemakkelijk weggezet als integralist en vrome dronkaard. Rec tor van Rooy noemt Bloy gevaarlijk voor wie hem lezen zonder onder scheiding van de geest, die al zijn werken inspireerde, maar hij wijst er ook op, dat velen, die later een grote invloed zouden uitoefenen, hun ge loof danken aan deze absolutist, zoals Claudel en Maritain, die zich wisten te ontdoen, van de buitenissigheden van hun meester. Wat Nederland aan gaat, komt Rector van Rooy dan te spreken over Pieter van der Meer de Walcheren: „Pieter van der Meer de hier de zelfvoldaanheid van de over winning en de sfeer van de roomse blijdschap om de beste der werelden, juist op het moment, dat groter en geweldiger vraagstukken aan alle deuren klopten: het redden van een bijna verloren christendom en het scheppen van een nieuwe, tijdelijke ordeEr was geen geestelijke span ning, geen levende visie, slechts een geheide organisatie, die aangewend kon worden als wig of hefboom of rem, maar in ieder geval aangestaard werd als een legendarisch wonder met magische krachtenHij introdu ceerde schrijvers, die tot dan toe angstig uit het katholieke milieu wa ren geweerd en verblijzelde gevestig de reputaties van roomse kopstukken; hij brak met de gevaarlijke zelfbe wondering van Adonis en met de be haaglijke suggestie alsof het Neder lands katholicisme inmiddels Euro pees peil had bereikt. Bewonderde de- votionalia begon hij lelijk te vinden en hij critiseerde en verwierp de druk- gekochte devotie-lectuur". Hij werd de mentor en inspirator van vele jongere talenten. DE JONGEREN De graftombe van de H. Clara in de naar de Heilige genoemde kerk. U)E JONGEREN.... dat wordt dan in het gedenkboek een heel ver- (")OK in het hoofdstuk „De strijd om het kapitalisme" komt de actie der jongeren naar voren, welke, zoals Rector van Rooy constateert, duidelijk een Brabantse signatuur draagt. Het grote werk van de emancipatoren zo wel in Brabant als in Limburg wordt belicht. Doch triest moet zijn het al gemene tafereel in de jaren 1925 tot het verschijnen van Quadragesimo Anno: „Na het lustrum der vergissin gen het lustrum der grote teleurstel- staat voor onderdak in jeugdherber gen voor jongens zowel als meisjes. Uiteraard zijn de slaapverblijven streng gescheiden en er is een be kwame leiding. DE LEIDING VT/AT de leiding van de K.V.C. jeugdherbergen betreft, heeft di recteur P. van Veen ons verzekerd, dat tijdig schriftelijke cursussen zijn ge geven en dat de vorming van leiders en leidsters in nabije toekomst niet langer een probleem behoeft te zijn, wanneer kan worden gerekend op een subsidie vanwege het Ministerie van Onderwijs. IJdele verwachting is dat niet, wijl minister Cals onlangs bij de feestelijke opening te Hilvarenbeek er pp heeft gewezen, dat het vooral zaak is, de jongeren ■op te vangen en hen op te voeden tot een stijlvolle vacan- tie-besteding. De jeugdleiders, die wij intussen op onze excursie in verschillende jeugd herbergen zowel voor jongens als voor meisjes troffen, bleken voor hun taak berekend. En toch waren ze zo maar in de leiding gesprongen, na een op roep van pater Loop in het Lichtba ken van de K.R.O. Zo wil de K.V.C. niet slechts de gevaren, aan het trekken verbonden, zoveel mogelijk opheffen, maar voor al de jongeren helpen bij het vinden van een katholieke vacantiestijl waar in de sfeer van thuis is terug te vin den. SFEER ALS THUIS VY/IJ overdrijven niet met te zeggen, dat de K.V.C. inderdaad de huise lijke sfeer in haar verschillende jeugd herbergen tracht te bereiken. Natuur lijk is men daar niet overal even g." lukkig in geslaagd, maar althans in dê acht huizen, die we deze week hebben bezocht en die alle in Noordbrabant en Limburg zijn gelegen, was alles in de puntjes. Gezien de bezetting, zowel van jongens als van meisjes, is ons geble. ken, dat de bezochte huizen ais jj I ware pleisterplaatsen zijn voor s» trekkers van Noord en Zuid. In Vught, waar rector W. van nei den als aalmoezenier van de K.V.C in Huize Bergen is gevestigd, ligt te midden van een uitgestrekt prachtig park de Jeugdherberg „De Pauw" voor meisjes, waarlijk een dorado evenals de Jeugdherberg te Hilvaren.' beek waar een zeer bruikbare Maar door de geestelijkheid verlaten pas- torie aan trekkende meisjes een f8." huis verschaft dat model kan worden genoemd. Vught heeft bovendien jeugdherberg voor jongens, meet ij het dorp zelf gelegen. Doch voon\ ideaai voor jongens moet wel zijn molen van Oisterwijk, die met mede. werking van de gemeente tot jeu'd. herberg is ingericht en waarheen de zer dagen zelfs een grote groen Franse trekkers de weg had gevon- den. Ook Limburg heeft een jeugdher. berg voor jongens ,die niet van ro mantiek is ontbloot, namelijk jje Berckt" te Baarlo, een serie ronde verkennershutten, midden in hel bos, rondom in de kostelijke natuur. Er voor de meisjes is er de jeugdtc- berg iri het befaamde kasteel u Well, niet minder bekend als hel kasteel te Hoensbroek, waar de jon gens een jeugdherberg bezitten. Dat men graag voor enkele vacantieda- gen kasteelbewoner speelt, hebben ws algemeen vernomen; en de verzot- ging laat daarbij niet te wensen over, Wij meenden deze reportage aan onze lezers, die midden in het gebied van katholieke jeugdherbergen wonen, niet te mogen onthouden. Het begrip' voor het moeizame werk van de K.l', C. kan er niet anders dan door «or den bevorderd. DE MOLEN TE OISTERWIJK Franse trekkers hadden de wej erheen gevonden lingen". Voor de katholieken werd het een ontmoedigende politieke strijd en een steeds groter wordende ver deeldheid op bijna ieder gebied. Het grote conflict ging in die jaren over de betekenis van het kapitalisme. Een poging te Amersfoort om de Jongeren te winnen althans monddood te ma ken gracht integendeel het debat on der de katholieken pas goed op dreef. Maar temidden van de desorganisatie, die de wereldcrisis bracht, temidden van een immer groeiende werkloos heid, temidden van financiële schan dalen en felle klassenstrijd, naast het gigantische Russische experiment en de opbouw van de fascistische staat in Italië valt dan op 15 Mei 1931 het nieuwe Pauselijke woord Quadragesi mo Anno. Boeiend is de schets, welke Rector van Rooy geeft van de groei ende verwarring en de indruk van dit verlossende woord. Hij herdenkt ook Nolens, die in 1931 stierf en waarvan hij getuigt: Hij was de schatbewaar der van Schaepman; waar Schaepman echter de schat verzamelde, was No- lens de thesaurier, die voor een be hoorlijke rente zorgde Verder gaat het relaas, nu over de binnenkerkelijke critiek en de ver houding tot de niet-katholieken, waar bij o.a. Geert Groote Genootschap en Klare Waarheid, de stichtingen van van Ginneken en Mgr. Frencken aan de orde komen alsmede de nieuwe wendingen in het missiewerk. In een apart hoofdstuk komt het boeiende driehoeksdebat Bruning-Ten Braak- Van Duinkerken aan de orde, een ge vecht, dat Rector van Rooy zo be langrijk vindt, omdat het een deel was van een universeel geestescon- flict. En dan moet deze aflevering be sluiten met een opstel, dat de ken merkende titel „De grote stagnatie" draagt. Het gaat over de dertiger ja ren, waarin een ernstige gezagscrisis zich openbaart, vooral door een meen wantrouwen in parlementen democratie en parlementaire regering. De massa-organisaties der katholie ken, hun vakbonden en hun politieke partij schrompelden weg. Maar dit hoofdstuk kan toch ook nog gewagen van enig herstel, als onder leiding van Goseling de Staatspartij zich meta morfoseert. ENKELE LEEMTEN, (~"\OK deze aflevering is weer geheel afgestemd op de toonaard van on verbloemde openhartigheid, al is er niet de vaak dieper-insnijdende 0 van Rogier. Waar thans een tijdvak behandeld wordt, dat velen der nog levenden mede hebben doorgemaakt, zullen gemakkelijker leemten en on volkomenheden naar voren springen- Er blijven bepaalde verschijnsel:® OP het gebied van publicistiek als Op gang. Nieuw Nederland, Vrijdag on vermeld. We horen niets over de ge ruchtmakende concurrentietoilo Maasbode-Tijd, welke bijna in de on dergang van De Tijd eindigde. Er ont breekt een typering van opkomende figuren als mr. Verschuur. A. C. de Bruyn. Ch. Stulemeyer, Pater Henri- cus, Willem Nieuwenhuis, e.a., die in het gestalte geven van dit tijdvak toch ook een vermeldenswaard aandeel hebben gehad. We missen nog het een en ander over de ontplooiing der tak ken van kunst en haar voornaamste katholieke vertegenwoordigers, We ontwaren ook enkele slordigheden als: de Brabander Dr. G. Knuvelder, waar het is de dortorloze Geldersman G. Knuvelder. Dit alles kan echter slechts weinig afdoen van onze bewondering voor de verdere uitbouw van dit grootse Ge denkboek, in zijn niets verbloemende objectiviteit en pittige stijl een waar staal van katholieke emancipatie. (Uitgeverij Pax, Den Haag). (uit andere bladen FAMILIEBERICHTEN Ondertrouwd: Gerda Raaymakers en dr. A. Nij- dam, Helmond-Wageningen. Getrouwd: H. Mende- laar, arts, en Henriette Dou- qué, Amsterdam. Overleden: M. Schreu- der-van de Ven, 59 jaar, Eindhoven. W. Pasman, 55 j Amsterdam. P. Alberda, 58 j. Arnhem. G. v. d. Broek, 58 j. Schiedam. De heer en mevrouw George Brenninkmcijer- Simons j danken mede namens weder zijdse familie hartelijk voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Amsterdam, - Oost. 711-oo Darwinplantsoen 6. GEMEENTE WATERLANDKERKJE. Gevraagd aan de Openbare School te Waterlandkerkje met bevoegdheid J. en K. Sollicitatiestukken binnen 14 dagen aan de Burgemeester. 727-0 KONIGSWINTER-RAGENFELD in Duitsland TWEEDAAGSE TOCHT NAAR 15 en 16 AUG. A.S. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Zo spoedig mogelijk opgeven. N I E U NIEUW-NAMEN. TELEFOON 314 HULST 732-0 Het Bestuur. IN GLAS. PORCELEIN EN AARDEWERK, GALANTERIEN, HUISHOUDELIJKE AR TIKELEN EN SPEELGOEDEREN ENZ. voor ZEELAND en de ZUID HOLLANDSE EILANDEN alsmede voor WEST BRABANT tot Roosendaal, om bestaand rayon te bewerken uitsluitend op provisie. Gegadigden moeten liefst in het bezit zijn van een eigen auto en wonen in of tussen Bergen op Zoom en Goes. Brieven met uitvoerige inlichtingen, liefst voorzien van pasfoto onder no. 34720-o-xx bureau van dit blad. - Sollicitatie's moeten binnen zijn vóór 12 Augustus. 83 e U IHtgavei Verschija Reigersti nixtratie:! redacleu] G-A v. h| H. B. L V. M. vooruitb f 6.15, p| bestell.) Losse nu Bureau vd DE SC telijkel van de is een| op de den da door e| Parijs daad „HELIPl terdamsl ling vol In Nedel lihaven"! ENKELB in Djak^ gen onju pers zijnl gen ze aa van "een EEN Bó de Sum] stikt, dtf rammela kwam. DE BESl lastingcol se Institl hebben deratievJ trole vaq ken. TE PREI v. Broekl Afrika bereikte I 1933 tot Zuid-Afrf DE WH stein td dat had geboren! den dei| allen gl gezinnei AMOR in het Tij bekend is Dinsdl geranseld „MANNE de opleid vliegers heeft. Gij theater DE LEI Meer de leden een thans van

de Stem | 1953 | | pagina 6