fPagblad M c Stem Inkrimping van staaisuitgaven Stoet van millioenen bloemen trok door St. Niklaas 4-voudige werking CKefarme 4' L Veedieven J Sportvliegers uit heel Nederland naar Bergen op Zoom Herkennings-opdracht boven de stad RADIO Wat een Wonderlijke Wereld een TWEEDE BLAD WOENSDAG 5 AUGUSTUS 195ü 3 Misdadig JAARLIJKSE ZOMER-CAVALCADE Veel Zeeuwsch-Vlamingen hoofdstad van Waesland in Voorspellingen Het Centraal Planbureau is weer aan het profeteren geweest. Het verwacht, dat we voor de rest van het jaar gemiddeld minder werklozen (113.000) zullen hebben dan het vorig jaar (138.000). Een overschot op de betalingsbalans van 1800 millioen, zoals in 1952, zullen we niet kunnen kweken, maar toch wel een van 570 mil lioen. Wat ook geen peulschil is. Het consumptiepeil komt wat ho ger te liggen (van 100.2 tot 103.9), maar het Rijk zal een financie ringstekort krijgen van ongeveer 700 millioen, terwijl we het vorig jaar een overschot hadden van 760 millioen. We moeten echter de ramp niet uitvlakken, welker scha de wordt geschat op 1100 millioen gulden. Over één ding is het Plan bureau intussen zeer beslist be zorgd, namelijk over de investerin gen. 1952 toont een daling ten op zichte van 1951 met ruim 10 pro cent, wat op de duur ongewenste gevolgen voor de werkgelegenheid zal hebben. De regering is op dit punt diligent, zegt het Centraal Planbureau, en het verwijst naar de voorgestelde fiscale maatregelen. Maatregelen echter, waaraan nog wel heel wat veranderd zal moeten worden, willen ze werkelijk de in vesteringsmogelijkheid op afdoende wijze verruimen. Hoe bonter, hoe liever OP VRIJDAG 28 AUGUSTUS Paul de Waart hoofdredacteur U. K. D. V.V.V. looft bronzen krab uit PUROL Carnaval jyjen weet het vaak te vertellen: Nederland is niet meer het ei land van goedkoopte. Dit bericht alleen reeds brengt op de duur schade toe aan het vreemdelingen- bezoek. Mischien nog niet in 1953, maar wel in 1954. Nu is het nog niet nodig, dat er prijsverlagingen komen, maar wel, dat allerlei drang wegvalt, die van- al fabrikant tot winkelier dringt naar prijsverhoging. Het eerst wat nodig is zijn be lastingverlagingen. Ze zijn op komst Wat de regering voorstelt bevre digt niemand en dus zal er wel meer komen. De regering kan alleen de moed hebben flink het mes in het belas tingsysteem te zetter,, indien ze uitgaven weet te verminderen. De .Koreaanse vrede" die op komst is, de mening, dat Rusland de eerste jaren nog geen oorlog zal begin nen, wettigt het recht om de „oor logsvoorbereidingen" in een rusti ger tempo te doen en in zich wil dit zeggen: minder opgeschroefde uitgaven. Natuurlijk, zo lang de or ganisatie van ons leger nog in gang is, zal er van redelijke bezuinigin gen nog geen sprake zijn. Maar met een beetje aandrang uit de Staten Generaal zal er zeker wel wat zijn te bereiken. In allen ge valle raakt de Korea-expeditie op zijn eind. de terugkerende vrijwil ligers zullen niet meer worden aangevuld en de expeditie in eigen land kan worden stopgezet. Uen andere bezuiniging, die op komst is, betreft de voorziening van uit een staatsbureau, de voe der- en industriegranen, waarvan de handel geheel is vrijgegeven. Al leen moet er nog 55 cent per 100 ki lo betaald worden om de onkosten van het bestaande apparaat te be talen. Daar de handel in tarwe (be stemd dus voor de onmiddellijke menselijke consumptie) niet is vrij gegeven, maar nog in handen van dit bureau, de V.I.B. blijft, zal van een vlugge opheffing van dit bureau nog niet dadelijk sprake zijn. Maar tijdelijke ambtenaren zal men niet meer behoeven aan te trekken en de oorspronkelijke contract-ambte naren (voor zover die rechten heb ben op vaste aanstellingen) kun nen naar andere staatsbureaux worden overgeheveld. Maar ook hier zal (evenals in 1922) een in grijpen van de Staten Generaal wel nodig zijn om tot een vervlugde liquidatie te komen. Nu men in re geringskringen de nieuwe tijd ziet komen, wordt er ook sterk overwo gen om het subsidie-stelsel op hroodgraan en melk af te schaffen. Een onmiddellijk gevolg zal zijn (een krantenbericht maakt het al duidelijk) dat de brood- en melk prijs zal worden verhoogd. Daarmee wordt ook de staatsbe moeienis met dit administratieve werk ingekrompen (van inningen en uitbetaling aan anderen is dan geen sprake meer) en ook hier zal men door vereenvoudiging en in krimping tot bezuiniging kunnen komen. Wij zijn benieuwd of de Staten-Generaal vat, tegenwoordig met eenzelfde geest bezield zijn als die van 19191923: een nauw toe zicht op de Staatsbegroting. YT/ant, natuurlijk, verwacht ieder, I dat de geleidelijke inkrimping der staatsbemoeienis zich ook zal to nen in een inkrimping der staatsuit- I gaven. Zo zal het ook gaan met het I meer vrij worden van de loonvor- I ming. Vanzelfsprekend is men zo- I ver nog niet. Er is alleen een eis I van de verenigde werkgeversver- I enigingen. Die hebben de regering I geschreven, dat het tijd wordt het 4 loon te laten bepalen door de werk gevers, werknemers in hun vak- groepen. En, voorzover er algemene J lijnen te trekken zijn, dit te laten gebeuren door de Sociaal-Economi- i sche Raad. Ook hier is men zover nog niet, dat dit binnenkort staat te gebeuren. Maar er is toch weer - een dwingende stap gezet om dit te bereiken en dus de Staatsbemoeie- J nis in te krimpen. Binnen een jaar I mischien, een inkrimping van 1 Staatsadministratie en dus een in- V krimping van Staatsuitgaven. Al 1 zal men ook hier niet met onmid- I dellijk zichtbare (spectaculaire) cij fers de verlagingen kunnen waar- li nemen of aantonen, binnen twee I drie jaar, zal het resultaat wel t zichtbaar zijn. En juist deze, voor- lopig geleidelijke inkrimping zal voorkomen, dat honderden, nu in staatsdienst werkzame persoonlijk heden, ontslagen worden „wegens opheffing van dienst-tak". Het enige dat verwacht kan wor den is, dat de Staatsambtenarij van af 1953 niet meer wordt aange vuld met nieuwe krachten! B. o. Z. IR- J- Tn de laatste uren vóór het afslui ten van de wapenstilstand, be gonnen de Noordelijken nog een hevig bombardement van de ge allieerde stellingen. Waarom? Er valt geen enkele reden te beden ken, welke dit losbranden van de laatste schoten motiveert. Tenzij het pleizier in het lawaai van barstende granaten. Dat was dan toch echter een misdadig pleizier, want er vielen nu volkomen nut teloos nog doden en gewonden. Ook Nederlanders waren erbij. Het lijst je stond in de krant. De laatste ge sneuvelde soldaat was een Ameri kaan. Hij viel precies 1 uur en 20 minuten vóór de hoornblazers het „Staakt het vuren" afkondigden. Wat zullen die mannen al ge droomd hebben van terugkeer naar het vaderland, van vrouw en fami lie. Daar konden ze nu toch wel op rekenen.... Maar neen. Een Noord- Koreaans officier vond, dat je ka nonnen zo lang mogelijk moet la ten schieten. Wat een mentaliteit! ^ONDAG IN ST. NIKLAAS.... zon over St. Niklaas. De hoofdstad van „het soete Waesland" is op de eerste Zondag in Augustus veel meer dan de voornaamste stede van dit stukje Oost-Vlaamse Vlaanderen, méér dan de winkelstad met het grootste marktplein, dat België kent. Dat is de dag van de beroemde Zomercavalcade, de dag van bloemen, kleur, leven, vrolijkheid en overstelpende drukte. De „Bloemcnstoet" trekt door de straten. P\E welgedane gendarmen hebben het enorme verkeer stevig in de hand. Op alle hoeken staan ze, en geen wagen komt in de straten waar de cavalcade zal passeren. De overige straten staan stampvol. De opgepoet ste politiemannen zijn in gezelschap van geüniformeerde lieden, die bon netjes verkopen aan de automobilis ten. voor het parkeren. „Onder be waking" staat er op. Maar de bewa kers schijnen alleen bewijsjes te ver kopen. Zet de Vlaming toch al graag z'n stoel buiten op straat als het mooi weer is, nu is er aanleiding om alle beschikbare zitmeubelen op de trot toirs te slepen. En wie geen stoel of bank heeft, zoekt vast een riante staanplaats op. om straks geen bloem te missen, als de stoet voorbij trekt. Eén van de kenmerken van de St. Niklaasse „Bloemen- en Reklaam- stoet" is dat ze op tijd begint. Langs de straten staan honderden en hon derden Nederlanders, vanzelfsprekend bijna allemaal Zeeuwsch-Vlamingen. die St. Niklaas bijna als hun „eigen" stad beschouwen en daar minstens zo goed de weg weten als in Hulst, Koe wacht of Graauw. AF EN TOE EN MOE GAAN PA ETéN der eerste wagens is die van de speeltuin van Heleentje van Ca- pelle, wier stem geconserveerd is op de draaiende schijf, zingt onophoude lijk van pa en moe, die met de kin derschaar naar wip en schommel trek ken. St. Niklaasse kleuters zitten, hoog Advert entlei op de prachtig getooide wagen, op een zwaar-bebloemde draaimolen en een schommel en ze kijken uiterst be teuterd. Natuurlijk zijn vooral de rijdende bloementapijten rijkelijk vertegen woordigd, want St. Niklaas is de stad der wevers. Maar ook de schutspa troon van de stad, St. Nicolaas zelf, is er, mèt de drie kleinen in de tobbe. Een extra applaus krijgt de waters noodwagen. Blauwe bloemen zijn de zee, waarin huizen tot aan het dak verzwolgen zijn. Een levensgrote bloemen-helicopter „zweeft" er bo ven. „Pijptoebak" staat er bij ver meld. Maar daarvoor is het dan ook mede een „reklaamstoet". Uit vele plaatsen in België zijn deelnemende groepen. De „zotten van Ronse", de Volendammers uit Gent en vele anderen. Een heel regiment rood-zwarte dui vels zwaait met scherpe drietanden en rolt triomfantelijk een pikzwarte lu cifer voort. Als de opperduivel een op z'n gemak zittende pastoor in 't vizier krijgt, wuift hij minzaam en groet met een glimlach van herken ning. De pastoor wuift goeiendag te rug. Zelfs als twee duivels brullend een aanval doen op een drietal Waes- se schonen, die gillend vluchten, blijft hij rustig zitten. MOTORPECH Cteltlopers, die gemakkelijk twee- hoog in de vensters kunnen kij ken, veroveren ook een klaterend applaus. Hoe bonter de groepen uit gedost zijn, hoe guller de van kleuren houdende Vlamingen met hun lof T3ERGEN OP ZOOM zal 28 Augustus sportvliegers uit heel Ne derland te gast hebben. De jaarlijkse rondvlucht, georgani seerd door de Koninklijke Vereniging voor Luchtvaart, richt zich namelijk deze keer op het Zuiden. Vrijdagsmiddags landen de sportvliegers op Woensdrecht en Zaterdagmorgen stijgen ze weer op voor een vlucht naar Beek in Zuid-Limburg. enige tijd „ophouden", zodat ook het publiek op de grond zijn deel krijgt van het sportieve plezier. BEKENDE NAMEN zijn. „Mexicaanse" meisjes, een soort van Spaanse Middeleeuwse rovers, angstig in 't zwart wisselen de meer nationaal aandoende klederdrachten af. Als een wagen gepasseerd is, rich ten alle blikken zich op de volgende, doch een rijdend bloementapijt van achter te bekijken is ook interessant. Drie paar benen van de verder on zichtbaar blijvende „duwers" maken een onwerkelijke indruk. Duizenden ogen'speuren of er hier of daar iets te lachen valt, want dat doet de Vlaming wel 't liefst. Zo werkt de lange stoet zich naar de Markt, het eindpunt, waar alle deel nemers horen, welke prijs ze behaald hebben. Neen, niet alle, want rond een eenzame bloemenwagen lopen somber kijkende mannen met cricks en sleutels: motorpech aan de door duizenden bloemen bedolven auto! Maar voor hen alleen is deze dag een tegenvaller geweest. De tienduizenden die dit jaar weer naar St. Niklaas trokken, zijn goeddeels dezelfden van vorig jaar en in 1954 zullen ze er weer zijn. Want de cavalcade in St. Niklaas is een gebeurtenis, die telt, in België en in Zeeland. (Advertentie) De vier beroemde genees middelen in één tablet Chetarine „4" werken beter dan één mid del afzonderlijk. Na een enkel tabletje bij pijn of griep voelt U zich een ander mens I 'n Jftje doet wonderen! HEER Paul de Waart, chef van de afdeling reportage (Katholiek nieuws en actualiteiten) van de KRO is met ingang van 1 Januari 1954 be noemd tot hoofdredacteur van de Utrechtse Katholieke Pers (Utrechts Katholiek Dagblad en Amersfoorts Dagblad). Hij zal Mr H. C. M. Edel man opvolgen, die per 1 November zijn functie als hoofdredacteur neer legt. De heer De Waart zal ook ria 1 Ja nuari 1954 zijn medewerking aan de KRO op gezette tijden blijven voort zetten. O.a. zal hij het buitenlandse weekoverzicht voor de KRO blijven verzorgen. Voor de heer De Waart bij de ra dio in dienst trad, was hij redacteur buitenland van het dagblad De Tijd (19261931). Reeds van de eerste tijd af. dat pastoor Perquin O.P. z.g. zijn werk voor de opbouw van een Ka tholieke omroep begon, behoorde Paul de Waart tot een van zijn krachtigste medewerkers. O.M. was hij tien jaar lang hoofdredacteur van de K.R.O.- gids. (Advertenties) T^e West-Brabantse Aero-club, die haar domicilie op het vliegveld Woensdrecht heeft, is reeds nu voor bereidingen aan het treffen voor een prettige ontvangst van de sportvrien den. Zij doet dat tesamen met de V.V.V. Bergen op Zoom. De Bergse sportvliegers hebben met hun confraters in Limburg ervoor ge zorgd, dat de vliegtuigen dit jaar naar het Zuiden komen. Het toch al spor tieve karakter van de vlucht zal nog accent krijgen, doordat de deelnemers enkele opdrachten moeten uitvoeren, die bijzondere eisen stellen aan hun vliegvaardigheid. Zo is er een wedstrijd in het her- ,van enkele „grondpunten" tijdens de vlucht boven Bergen op Zoom. Bovendien moeten de vliegers op Woensdrecht een noodlanding ma ken. Wat dan niet betekent, dat zij in de bossen zullen landen, maar dat het terrein waarop zij hun toestel moeten neerzetten, een kunstmatige begren zing krijgt die niet al te ruim is Naar men verwacht, zullen meer dan dertig vliegtuigen naar het Zui den komen,. Piper-eups, Air-cups, Fairchilds, Austers. Proctors en nog andere kleine toestellen. De opdracht die hoven Bergen op Zoom wordt uit gevoerd, zal uiteraard de toestellen EMART KINSBURN 124) Als ze daarmee tegen schemerdonker wat waarschijnlijk is, begonnen zijn, dan hebben ze die beesten wel bijeen on zijn ze met hen op weg gegaan voordat de storm losbrak." Ze hadden nu de oever bereikt; Wes stapte in het koude water en I hielp het meisje het water in. Hand in hand ploeterden ze door de sterke stroomversnelling, tot aan hun borst in het water. Maar ze kwamen toch langzaam vooruit, totdat ze tussen de w grijzende rotsen kwamen. „Nou. dat zal een karwei zijn, om ze vannacht hierdoorheen te krijgen", schreeuwde Wes vlak aan het oor van Jack. Maar hij had het even goed tegen een der rotsen kunnen zeggen, ™ant het meisje verstond hem niet! net was een geweldige worsteling tus sen die rotsen door in de woedend nnemende regen en het wielende wa ter. dat hen vaak dreigde mee te leuren. Het meisje was dapper ge noeg. maar haar krachten bleken niet toereikend. Wes worstelde zijdelings toor de stroom heen om zo weinig hogeiijk weerstand te hebben. Hij hoest Jack achter zich aanslepen. k2 ,twee' tffte v°et vooruit te komen tadden ze verscheidene minuten no- hg. En terwijl ze aldus voortploeter- n. S'ng de wind enige ogenblikken Dond 3 uur verwacht men de sport- vliegers op Woensdrecht. Zij wor den daar ontvangen en vervolgens gaan ze naar Bergen op Zoom, waar een ontvangst zal plaats vinden door het gemeentebestuur. Ook verder zal men trachten het de gasten die dag zo prettig mogelijk te maken. Onder de deelnemers aan de tocht zijn bekende sportvliegers. En vlieg- sters! Mevrouw van Hulzen zal naar Woensdrecht komen en ook mevrouw Versteeg en mevrouw Kries, die er al heel wat vlieguurtjes hebben opzit ten. Burgemeester d'Ailly van Amster dam zat ook wel van de partij zijn- Hij gaat nogal eens op vlucht met de heer Oberman uit de hoofdstad en omdat hij elk jaar al aan de Neder landse rondvlucht heeft deelgenomen, mag men veronderstellen, dat hij ook deze keer geen verstek zal laten gaan. De V.V.V. Bergen op Zoom looft voor de best-vliegende deelnemer een bronzen krab uit. De West-Brabantse Aero-club prijst zich gelukkig, dat zij bij de voorbereidingen alle medewerking krijgt van de vliegveld-commandant te Woensdrecht. Het kan inderdaad een prachtig evenement worden. Te meer, waar er deelnemers zijn uit alle delen van het land. Zowel van het vliegveld Teuge, als van Gronin gen, Ypenburg en Hilversum zullen de toestellen opstijgen. Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1953. HILVERSUM I, 402 m. 7 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Mor gengebed en lit. kal.; 8 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gram.; 9 Voor de vrouw; 9.40 Gram.; io Gram.; 10.30 Morgendienst; 11 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12 Angelus 12.03 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Gram.; 14 Zen dingsdag; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Sopraan, fluit en clavecim- bel; 16 Bijbellezing; 16.30 Kamerkoor 16.55 Gram.; 17 „O ja, dat ook nog", klankbeeld voor de jeugd; 17.20 Gram. 17.55 Piano, viool en cello; 18.35 „Op de stelling"; 18.45 Gram.; 19 Nieuws en weerber.; 19.10 Levensvragen van al lerlei aard; 19.30 Gram.; 20 Radiokrant; 20.20 Radio-Vossenjacht; 21.15 „Achter grachten, wallen en kantelen", klankbeeld 21.45 Metropole orkest, koor en soliste 22 20 Cello en piano 22.45 Avondover- king; 23 Nieuws en SOS-berichten; 23.15- 24 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7 Nieuws 7.10 Gram.; 7.50 Dagopening; 8 Nieuws 8.15 Gram.; 9 Morgenwijding; 9.13 Gram.; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11 Gram.; 11.15 Gevarieerd programma; !2 Twee piano's; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tifinbouwmededelingen; 12.33 Accordeonmuziek; 12.50 „Uit het bedrijfs- CR ZIJN MENSEN, die na de car- naval óf de dingen heel goed willen doen óf helemaal niet meer. De eersten kijken wakker uit de ogen, krabbelen rond met de on wrikbare wij om alles af te breken of op te bouwen en doen zo angst wekkend actief, dat de hele zaak in de war loopt. En omdat de leden van de laatste categorie hun ogen zelfs niet kunnen openhouden en lui over de waarde van dronken schap delibereren kunnen zij het evenmin oplossen. Waar blijven we nu? Opnieuw met carnaval vieren beginnen en dan maar weer zien. Dit is filosofie van het hoger plan. Of grote onzin. Training 1\TU WIJ TOCH in de richting zit- ten: De dronkaards, die in An kara op de openbare weg worden aangetroffen, worden door de po litie per voertuig 30 kilometer bui ten de stad gebracht en daar losge laten. De dronkaards zijn het daar niet helemaal mee eens, te meer daar ook al hun geld in beslag wordt genomen. Zij moeten dan naar huis kuieren en over de ge volgen van hun drinken nadenken. De organisatoren van de Vierdaag se hebben nu reeds een schrijven ontvangen, waarin wordt aange kondigd. dat volgend jaar een spe ciale groep overkomt van vaste klanten, die door deze gedwongen marsen zodanig zijn getraind, dat ze zelfs 20-daagsen wel durven aan te pakken. Bokser MEVROUW JOEY MAXIM, de vrouw van de vroegere we reldkampioen in het halfzwaar- gewicht (boksen) heeft een aan vraag om echtscheiding inge diend op grond van het feit, dat haar echtgenoot haar bont en blauw placht te slaan als de hui selijke onenigheid scherpe vor men aannam. De bokser, die momenteel her stellende is van een operatie, ont kende niet, dat er bij tijd en wijle wel eens gevochten werd in hui selijke kring. Hij meende echter, dat het allemaal niet zo erg was, omdat hij bij herhaling méér klappen kreeg dan hij uitdeelde. Chauffeur LJOEWEL DE MOTOR niet liep, werd de heer Louis Yeargin toch veroordeeld „wegens het be sturen van een auto in staat van dronkenschap", zoals dat zo tref fend in het verbaal stond. De zaak was eigenlijk, dat zijn wagen tegen een helling stond geparkeerd. Louis kon er allemaal niet zo goed wijs uit, schakelde in gedachten de rem men uit. met het gevolg, dat de wa gen achteruit begon te rijden. Hij kwam eerst tot stilstand, toen hij met een klap tegen een eveneens geparkeerd staande politie-auto te recht kwam. Ze hebben toen alles maar meteen afgewerkt. Opinie P*EN WIJS MAN, die weinig om de hand had, heeft in ons Tor quay uitgezocht, dat kinderen lie ver ijs lusten uit de ouderwetse bakjes dan zo maar recht uit het papiertje. Ons neefje, die wel des kundig is op dit gebied, zegt echter, dat er dat aan ligt. Wanneer je op goede voet kunt komen met een ijsco-man, zodat die grote ijsco's gaat uitdelen, kun je het beter op wafels houden. Ijs in de papiertjes is afgepast. Maar voor de rest kan het hem niet veel schelen. Geesten JN het Engelse graafschap Berkshire heeft men een comité gevormd, dat eens werk wil maken van de spoken uit de buurt. Het heeft alle in woners, die een spook in de familie hebben, verzocht gege vens betreffende geslacht, ge woonten, leeftijd en meer van die dingen op te sturen. Men wil alle geesten registreren. Wanneer dat allemaal is ge beurd, gaat de regering uitzoe ken of er wellicht spoken bij zijn, die nog hun militaire dienst moeten vervullen. Ze kunnen ook baantjes krijgen als politicus, maar dat is min der ongewoon. Mode PRINCIPIEEL willen wij niets met mode te maken hebben. Het wordt echter tijd, dat we nu een waarschuwende vinger ophef fen en krachtig roepen, dat het he lemaal mis loopt. Dior heeft de rok ken korter gemaakt vanuit zijn ambtswoning in Parijs. Hij moet evenwel in de gaten houden, dat er grenzen zijn. Wij zouden anders de mode over tien jaar wel eens wil len zien. Toch wel. Maar dat is niet het ergste. In de tijd, dat modekoning Dior in Euro pa paniek zaait met de mededeling, dat de rokken boven knie-hoogte worden, laat hij in New York rond vertellen, dat de knieën stellig niet bloot mogen komen voor dit sei zoen. Voorzorg F)IT IS de heer James Vanton, die reeds veertien maal bij een auto-ongeluk is betrokken en zich daar nu niet zulke plezierige din gen van herinnert. Na die veertien de botsing kwam Vanton tot de conclusie, dat het anders moest. Hu liet een pak vervaardigen, dat de hele zaak oploste. Het kan tegen een stootje, daar niet van, zegt de heer Vanton nu. Maar nu bedreigt hem weer een ander gevaar. De eerste keer, dat hij in het costuum kroop om een autotochtje te gaan maken, werd door een merkwaardig toeval de luchttoevoer afgesloten en dat was ook benauwd. Zijn huisgenoten konden hem redden. Stimulans FNE PIANO komt weer meer ln trek, komen de piano-stemmers met verheugde gezichten zeggen. Zij denken, dat het komt. omdat de mensen veel naar de televisie kij ken. Je hebt daar pianisten, die het puik doen en op het scherm zo han dig en welluidend op het toetsen bord rammelen, dat iedereen hen wil nadoen. Dat kan wat worden, wanneer er plotseling bij toeval eens een kanon op het scherm komt. Auto DINNENKORT worden de rjjbe- wijzen waarschijnlijk afgeschaft. In Princeton (V.S.) heeft namelijk onlangs een auto rond getoerd zon der bestuurder. De wagen bestuurde zichzelf, stopte automatisch wan neer hij een metalen hindernis na derde en week uit om een langza mer rijdende auto te passeren. En, wat het voornaamste is, ze maakte geen fout en kwam zonder één schrammetje door New Jersey heen. leven;; 13 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Metropole orkest; 14 Cabaret; 14.30 Sopraan en piano; 15 Instr. trio; 15.20 Gevarieerde muziek; 16 Kamerork. en soliste; 16-45 Gram.; 17 Voor de jeugd 17.30 Gram.; 17.45 Regeringsuitzending Drs. B. van Eldik: „De economische si tuatie in Indonesië"; 18 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Rep. of gram.; 18.30 Gevarieerde muziek; 19 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Mil. orkest; 19.35 Hawai ian muziek; 19.50 Gram.; 20 Nieuws; 20.05 Residentie orkest en solist (In de pauze; plm. 20.50-2110 Koorzang); 21.55 Chansons; 22.25 Dansmuziek; 23 Nieuws; 23.15 Sportact.; 23.30-24 Gram. BRUSSEL 324 m. 11.25 Gram.; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gram.: 13 Nieuws 13.15 Kamerorkest; 14 Operettemuziek; 15 Kamermuziek; 16 Gram.; 17 Nieuws; 17.10 Kinderkoor; 17.15 Voor de kinderen: 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19 Nieuws 19.40 Gram.; 19.50 Causerie; 20 Gram. 20.10 klankbeeld; 20.30 Verzoek programma; 21 Voor de vrouw; 21.45 Verzoek program ma; 22 Nieuws; 22.15 Huisorgelspel; 22.50 Gram.; 22.55-23 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 11.45 Gram.; 12.10 Omroep orkest en sol.; 13 Nieuws; 13.20. 14 en 15 Gram.; 16 Lichte muziek; 17 Nieuws; 17.15 Verzoek programma; 18.30 en 19 Gram.; 19.45 Nieuws; 20 Hoorspel 22 Nieuws; 22.10 Gevarieerde muziek 22.50 Gram. liggen en hoorden ze achter zich het geloei van vee. „Drommels, ze zitten vlak achter ons" hijgde Wilder. „Ze komen de engte al binnen." Hij hoorde, hoe mannen de dieren opjoegen met luid geschreeuw, om, voordat de storm wellicht met ver nieuwde woede opstak, door de eng te te komen. Wes zette beide voeten stevig neer en keerde zijn rug tegen de stroom in. Hij greep met iedere hand een pols van Jack beet en trok haar naar zich toe. Ze had nog geen woord te- gengesputterd en op geen enkele ma nier laten blijken, dat het haar te machtig werd. Maar hij wist, hoe ze eraan toe was. Langzaam trok hij haar dichter naar zich toe. Daarop sloeg hij beide armen om haar heen. „Rust maar even uit", schreeuwde hij haar toe. „We kunnen niet verder komen als je totaal uitgeput bent. Rust een paar minutenzie op adem te komenik zal je wel vasthouden. Zo stonden ze in het woedend wielende water. De golven spatten soms tegen hun kin op, de regen viel in stromen. Het opgejaagde vee kwam nader en nader. Wes stond stevig en liet het hoofd van Jack op zijn schouder rusten. Zij hijgde naar adem. Zelfs boven het lawaai van de storm uit hoorde hij het loeien van het angstige vee. Er viel geen tijd meer te verliezen. Binnen enkele ogenblikken zouden de opgejaagde dieren hen bereikt heb ben. En achter dat vee reden de die ven, die het onbarmhartig voortdre ven. In die nauwe doorgang zou hij met het meisje ongetwijfeld onder de voet gelopen worden door die woe dende en angstige beesten. En al zou den ze als door een wonder aan de hoeven van het vee ontsnappen, dan vielen ze immers in de handen der bereden en gewapende schurken? Hij nam het meisje in zijn armen en wor stelde door de wielingen heen naar de rechteroever. Het was zo donker, dat hij tegen de rotswand opliep, voordat hij wist, dat hij die bereikt had. Met de ene arm hield hij het meisje vast en zocht met de andere naar een of ander uitstekend rotsge deelte, waarop hij zich zelf en Jack zou kunnen ophijsen. De stroom was daar minder snel. Hij ploeterde ver der. Eindelijk voelde hij een uitste kend rotsblok, dat niet veel hoger was dan zijn hoofd. Hij sprong uit het water omhoog en het hield hem. Hij stak zijn hand omlaag, greep het meisje, dat hij even losgelaten had. weer vast en tilde haar boven zijn hoofd. „Grijp je vast en klim er op!" schreeuwde hij haar toe. En het vol gend ogenblik voelde hij, hoe ze zijn steun niet meer nodig had. Hij klom haar achterna. Maar er was op dat uitstekende stuk steen geen plaats voor hen beiden. Hij kon niet meer doen, dan Rét van boven vastgrijpen en er tegenaan blijven hangen. En in tussen passeerde hen de kudde gesto len vee, loeiend, vechtend, strompe lend of steigerend. De dieren zouden alles vertrapt hebben, wat hen in de weg was gekomen. Hijgend naar adem hing hij aan zijn rotsblok. Nu en dan dreigden zijn kraohten hem te begeven. Een der dieren botste zwaar tegen zijn benen aan en drukte ze bijna plat tegen de rots. Eenmaal schampte een lange ho ren langs zijn knie af. Een slierende staart sloeg hem in het gezicht. De bliksem flitste door de donkere nacht. Een ogenblik was het akelige toneel te overziende donkere klippen aan weerszijden, de smalle kloof, het schuimende water, de voortploeteren- de dieren. Het volgend ogenblik was het weer stikdonker. Het vee was voorbij. Wes hoorde de ruiters schreeuwen in het voorbijgaan en hoopte vurig, dat er geen bliksem straal de omtrek verlichten voordat ze voorbij waren. Voor de tweede maal stonden Wes en Jacqueline in de woelige wateren van de Grease Creek. Het vee en de drijvers waren verder getrokken door de Crow's Neck heen en hadden de Boxed Canyon bereikt. De dieven hadden de twee tegen de rotsen han gende gedaanten niet gezien. Ze vorderden slechts langzaam en met veel moeite. Maar eindelijk was de engte toch doorworsteld en hielp Wes de uitgeputte Jack op de rotsige oever van het cirkelvormige dal. Het bruisen van het water klonk nog steeds in hun oren en werd nau zou, welijks overstemd door het donderend geweld van de waterval, welke van de Afgesloten Hoogvlakte omlaag stortte. De regen viel nog steeds in stromen, maar sloeg hen niet meer in het gezicht in het windstille dal. Hij ging haar voor naar de hut van Windy Taberhash. Hij wist niet ze ker, of hij wel de goede richting had, voordat hij licht voor zich uit zag schijnen. Daarheen richtte Wes om zichtig hun schreden. Hij behoefde niet bang te zijn, dat ze hem anders zouden zien. Ze kwamen aan een bij gebouwtje en hielden zich daarachter schuil. Maar ze konden daar weinig zien en daarom slopen ze in de duis ternis verder, tot ze vlak bij de hut waren gekomen. Het licht, dat ze gezien hadden, was aan de andere zijde der hut. Daar was het vee ook, want ze hoor den het nu en dan loeien, hoewel het veel rustiger geworden was. Ze hoor den ook de stemmen der mannen. Ze slopen langs de schuur tot ze om de hoek konden kijken. Daar stonden ze, hand in hand want die voorzorgs maatregel scheen beslist nog nodig en keken naar het vreemdsoortige nachtelijke toneel. Verscheidene mannen in gele re genjassen, renden rond. Er klonken bevelen. Anderen schreeuwden ant woord terug. Ze zagen een grote veekraal. Drie kanten waren met planken en balken omheind; de vierde werd door de steile rotswand gevormd. Aan het ene einde der kraal bevond zich een nauwe doorgang. Die was daar nog niet lang, want sommige veedieven waren nog bezig palen in de grond te slaan en met touwen onderling te verbinden. „Dat hebben we niet gezien, toen we de vorige keer hier waren, wel?" vroeg Wes vlak aan Jacqueline's oor. Zij schudde het hoofd. „Alleen die kraal", antwoordde ze. „Die heb ik wel gezien. Ik weet. dat die een poosje geleden gemaakt is." „Er is een hek, dat van de kraal naar die nauwe doorgang voert", zei Wes. „En nu hebben ze een soort glijplank aangedragen en maken die in die doorgang stevig vast. Voor dat karweitje zijn vier man nodig." „Wat gaan ze nu dóen?" „De beesten een voor een in die doorgang drijven", antwoordde hij. „Waarvoor?" „Dat zul je zo dadelijk wel zien. Wacht maar, tot die plank stevig vastzit, danDaar! Kijk! Ze doen het hek open. Let op!" „Wes! Kijk eens! Daarboven!" Jack keek recht omhoog langs de steile bergwand. „Ja. dat zie ik", zei Wes bedaard. „Lantaarns! En kijk nou eens!" Terwijl ze door de donkere storm nacht omhoog staarden naar de licht jes boven op de Afgesloten Hoog vlakte, zagen ze een recht, horizon taal liggend voorwerp uit de rand der vlakte naar buiten schuiven. Heel zwakjes konden ze ronken en stam pen van een machine horen. Van het uiteinde van de uitstekende balk daal de een voorwerp, waaraan een touw vastzat, omlaag. „Wes!" zei Jack opgewonden. „Ze hebben daarboven een machine. Ze gaan de beesten ophijsen, een voor een! Heb ik dat goed gezien? Is dat mogelijk?" „Mogelijk is het", antwoordde hij. „Ik heb toch al lang geleden beweerd dat het mogelijk is. vee over de hoog vlakte te brengen?" „Maar als ze eenmaal boven zijn, Wes? Naar het andere einde van de vlakte is het dan nog vijftig mijl! Hoe..." „Kijk nu toch!" viel hij haar in de rede. „Het touw is beneden. Kijk.... nu jagen ze een stier in die smalle doorgang. Zo meteen zul je hem tus sen hemel en aarde zien hangen." Het meisje kon niet goed zien, wat er precies voorviel, maar hoorde wel het angstig geloei van het dier. dat door het hek gedreven was. Even la ter zweefde het zware beest aan het touw en werd langs de glijplank om hooggetrokken, tot het vrij in de lucht hing en naar boven gehesen werd langs de steile rotswand. „Daar moeten ze een sterke machi ne voor hebben," zei Wes. „Maar hoe hebben ze die daar bo ven gekregen?" „Vermoedelijk bij gedeelten. Dat zal hun heel wat geld gekost hebben. (Wordt vervolgd.)

de Stem | 1953 | | pagina 5