1 Mensen en tMuzen C0EBERGH SCHENKT ïtotótfmf I f 1500. Andere bieden over w—rSw r Letterkundig detective-werk l Veedieven J RADIO Bier Olieleidingen in West-Europa Wal een Wonderlijke Wereld Boekenplank TWEEDE BLAD DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953 DE meeste Nederlandse voetbal professionals zijn nu met va- cantie in het vaderland. En dit feit werd door een welgestelde Haagse sportliefhebber aangegrepen hen in zijn sportpark bijeen te brengen om er een demonstratiepartijtje te spe len. De helicopter e Wie schreef „Marieken van Nieumeghen"? Theorie Proef SCHOENEN i )R GROEIENDE KINDERVOETJES s aparte modellen '""'"if/ltrtullHHUH ,||J" s van het woord te Drie Hoefijzers 2e Ronde 25 Juli - 1 Oct. Uitslag 15 Oct. 1e prijs A> 2e prijs Naaimachine mal zigrag-ileek 3e prijs Een moderne Electr Was machine. Verdere prijzen: 4 Philips Radiotoestellen 4 Philips Platen-spelers Extra beloningen: 1000 Sigaren-aanstekers 1000 Vulpotloden, y jcaner 3ok, Stout r W. VAN DER STEEN wop'TitifototxNmtiatïï Jot meermaal omxrsom De reddende hand LIET weekblad De Bazuin kreeg uit Oost Duitsland een ken en waarvan Ze zei. „Indien men gehoor geeft aan Mijn wensen, Rusland zich bekeren, en zal er vrede zijn. Zo niet, dan zal een dwaalleer zich over de wereld ver spreiden, welke oorlog en kerk vervolging zal verwekken." Wij hebben de vreselijke vervul ling van deze niet in acht genomen waarschuwing ondervonden, zegt de briefschrijver. Weet u dan niet, dat zolang u nog talmt err doof blijft ook voor de op roep van de Paus: „Het is tijd, het is werkelijk tijd de noodlottige le thargie af te schudden.het uur is er orn uit de slaap op te staan weet u dan niet, dat intussen de mensen in het Oosten ononderbro ken gemarteld worden, dat de kel ders weergalmen van het ge schreeuw van de geslagenen; weet u dan niet, dat zij in gruwbaarlijke pijn ingesloten staan zonder een lid te kunnen verroeren? Weet u dan niet, hoe men ze afranselt om ze klein te krijgen alvorens men ze ten verhoor leidt? Weet u dan niet van de vertwijfeling van de tot 20 en 25 jaar tuchthuisstraf veroor deelde jongeren, die werkeloos, zon der enige bezigheid, zonder een boek of ooit een afleiding dag in dag uit in eenzame cellen zitten? Weet u dan niet van de smartelijke angst van de thuisblijvers, die niet we ten in welke kerker hun dierbaren lijden of dat zij misschien reeds eenzaam en verlaten aan hun lijden bezweken zijn? Ja u moet het weten. Maar kunt u dan nog langer talmen de reddende hand van Maria te grijpen? Wilt u dan tenslotte toch nog niet de voor waarde vervullen, waarvan hun be vrijding afhangt? Om wille van het bloed, om wille van de tranen, om wille van de verscheurde en ge kwelde harten van het Oosten, bidt de rozenkrans in de huisgezinnen! U, alleenstaanden, bidt hem geza menlijk in kleine groepen thuis of in de kerk. U, zieken, bidt hem op uw ziekbed! Doet het voor ons en voor u zelf, opdat ons vreselijk lot ook niet over u losbarste. Het geloof als hinderpaal HET maandblad Aantreden bevat de letterlijke tekst van een echtscheidingsvonnis zoals dat door een Oost-Berlijnse kanton rechter werd geveld. Hier volge een karakteristieke passage: Eiser is marxist en daarom ma terialist, ook in zijn bewuste den ken. Zijn ideologie gaat zonder be zwaar van de basis van het dialec tische en historische materialisme uit, wat speciaal door zijn geloofs- bekentenis als atheist tot uitdruk king komt. Hij geeft zich met op offerende proletarische klassenbe wustzijn over aan zijn taak als nen afzien van de fanfarenmuziek en van het geroffel op de zware trom. Tante K.N.V.B. Wat deed het hoofdbestuur van de K.N.V.B.? Een sportmedewerker van Elseviers Weekblad vergelijkt deze illustere bond met een bemoeizieke, overjarige tante, om dan los te branden met het vol gende commentaar: Tante spelde haar kapothoedje stevig vast, greep haar reticuultje en trok ten strijde. Ze schreef eigen handig al die beroepsvoetballers 'n briefje, waarin zij hen waarschuw de, ja in hun eigen belang waar schuwde, toch vooral niet in dat Hollandse weitje achter een bal te gaan draven, „want", zei Tante, „daar krijgen jullie vreselijk last mee, dat gaat jullie centen kosten en ik zou het toch zo spijtig vin den, als jullie er later last mee .zou den krijgen." Een paar schrokken van dit valse briefje, maar Wilkes, Rijvers, Appel en nog vijf of zes anderen zeiden: „hoor 's even Tante, wij zijn geen neefjes meer van je. Je hebt ons zelf (Advertentie) uit de familie geschopt en waar be moei je je nou eigenlijk mee?" En zo sloeg deze bedillerige voet baltante weer eens een belachelijk figuur, dat de objectieve toeschou wer destemeer treft, omdat Tante als zij nu eens geen tante, maar een kerel ware geweest deze zelfde voetballers niet half en half clan destien op een achteraf weitje, maar in een groot met vlaggen versierd stadion had laten spelen tegen een Oostenrijkse, een Hongaarse, of een Engelse tegenpartij van formaat. Opbrengst gegarandeerd een paar ton voor het Rode Kruis of voor de slachtoffers in Zeeland of voor de bleekneuzen uit de steden of voor de kankerbestrijding. Miss Universe lezen in het H a n d e 1 s b 1 a d: De Fransen zijn aangenaam ver rast door het feit, dat een jong meisje uit hun midden „la plus belle fille du monde" blijkt te zijn. Fran sen zijn gevoelig voor zo iets. „Vive la France!"Maar zij verliezen er hun humor en zelfspot niet door, want een Parijs blad schreef dat Frankrijk er nu op kan bogen de slechtste regering en het mooiste meisje te bezitten. Volgens het blad is Christiane Martel veel belangrij ker dan minister Bidault, want zij is Miss Universe gedurende een vol jaar en Bidault is misschien al over drie maanden weggestemd. TAe Belgische luchtvaartmaat- schappij, de Sabena, gaat voor korte trajecten een helicoptère- dienst opbouwen en ook ons land wordt daarin betrokken. Gisteren was het de dienst Brussel Ant werpen Rotterdam, welke werd geopend, Woensdag is het Brussel Rijssel, de volgende week Maan dag Brussel Luik Maastricht en op 1 September Brussel Luik KeulenBonn. Het is 'n belang wekkend experiment en we zullen zien, of zó het luchtverkeer over kortere afstanden zal opnemen bij het publiek. Men weet, dat de bin nenlandse diensten van de K.L.M. geen succes zijn geworden en mits dien ook werden opgeheven. Intus sen komt deze vraag op: Was het niet mogelijk geweest bij deze nieuwe proef, ditmaal van de Sa bena en met een geheel ander soort vliegtuig, een plaats in Noord-Bra bant in te schakelen, bijvoorbeeld Breda? Het is nog altijd zó, dat het spoorwegverkeer met België over staatsfunctionaris in de Duitse de-1 één enkele lijn, die via Roosendaal, mocratische republiek. Beklaagde is wordt verzorgd. Op de andere ver- gelovig en heeft de Evangelische ge- bidin„ lipp-n He rails te rees loofsbelijdenis afgelegd. Sinds 19461 w J - u- e- is ze lid van de marxistische partij, dunkt, dat een vei binding maar staat op het ogenblik nog on- meer ten dan per helicoptère) best der de Evangelische geloofsbeken- reden van bestaan zou hebben. Als pEdezer dagen sprak voor de K.R.O.-microfoon de Vlaamse hoogleraar en letterkundige prof. dr J. v. Mierlo. „Schreef Anna Bijns "Marieken van Nieumeghen"?" was het onderwerp van zvjn causerie. Een causerie die boeiend was en belangwekkend. YY/IJ ZULLEN eens even laten zien, dat wij ook niet achterlijk zijn. Ge kent wellicht de heer Albert Einstein, behalve oppassend huisvader ook als groot geleerde, die de theorie betreffende het uni versum heeft uitgedacht. Wij had den reeds lang in de gaten, dat hier in iets niet klopte en wat blijkt? Wat wij reeds lang hacUen voorzien is gebeurd: Een andere professor, zekere Vaclav Hlavaty, heeft er verbeteringen op aangebracht. De nieuwe oplossingen laten het elec- tromachnetisch veld logischerwijze voortkomen uit de geometrische ei genschappen van het vierdimensio nale ruimte-tijd-veelvoud van Ein- steins algemene relativiteitsveld. In plaats van twee oorspronkelijke kos- magnetisme (hetgeen wij altijd ge zegd hebben), is er thans slechts één grote oceaan van electromagnetisme, waaruit de gravitatiestroom vloeit. Wij zouden daar alleen nog aan willen toevoegen een en ander vol ledig in de pet te werpen en het een ander uit laten zoeken. Verleerd DEGISSEUR José Jimenez Hernan- dez heeft voor een film een aantal Indianen in de leer genomen, die hij eerst met pijl en boog moet leren schieten, alvorens ze kunnen optreden. Ze zijn zo zeer gewoon aan het geweer van de blanke man, dat ze de wapens van hun voorou ders totaal zijn vergeten. En dat hoort natuurlijk niet. Pech TOEN DE HEER Crosslin in Nash- ville de politie opbelde om te vertellen, dat zijn auto was ge stolen, vertelde men hem, dat hij hem kon afhalen op het bureau. Maar daar wachtte hem ook wat anders: 22 processen verbaal, die hij met ongeoorloofd parkeren had op gelopen, maar waarvan de betaling hem echt door het hoofd was ge gaan. Hij is nu de politie een slordige 3000 pietermannen schuldig. En zijn auto blijft op het bureau tot alles betaald is. Gevecht CTEPHEM GUSS, die te Graz voor de rechter moest verschijnen, maakte zich opeens zo kwaad op het hof, dat hij verschrikkelijk har de en lelijke dingen ging roepen. Toen hij een dag extra bijkreeg voor beledigingen van het hof was onze Guss helemaal niet meer te houden, Hij greep een stoel en ging daarmee de rechter te lijf. Deze verweerde zich eveneens met een stoel. Niet zonder succes zelfs. Maar de rest van de zaak wordt schriftelijk afgewerkt. De rechter wil het graag zeker houden en neemt dus geen enkel risico meer. Relaties de „wentelwiek" op de weg Ant werpen Rotterdam even Breda aandoet, kan dat toch ook niet veel tijdverlies betekenen. Is het al ge probeerd? tenis. In haar bewuste denken is zij idealiste, d.w.z. zij erkent de basis van het dialectische en historische marxisme niet in volle omvang an ders zou zij op zijn minst geen ge loofsbelijdenis hebben afgelegd. Uit deze politieke tegenstellingen, even als uit de tegenstellingen wat de wereldbeschouwingen van partijen betreft volgen in een tijd vol grote] r-ve proefmebilisatie is dan beeon- politieke omwentelingen onover- JL-/ 10 Udn Degon- nen. De grote biljetten hangen Tn samenwerking met Amerikaanse oliemaatschappijen zijn plannen ontwikkeld om West-Europa te voor zien van een net van buisleidingen, waarbij beoogt wordt het olietrans port uit het Midden-Oosten te ver eenvoudigen. De ruwe olie zal, in dien dit plan wordt uitgevoerd, naar Marseille worden verscheept, om vandaar vanuit de tankers in de lei dingen te worden gepompt. Antwer pen, Rotterdam, Bremen en Hamburg zullen het eindpunt worden van deze leiding. Later zal ook Bordeaux wor den aangesloten op dit net. Dit zal echter zijn om vanuit Amerika aan gevoerde olie over Europa te distri bueren. In derde instantie \vorden Parijs, Duinkerken en Keulen opgen'omen. Het gehele net van bijna 2000 km. engte zal een capaciteit hebben van 20 millioen ton olie per jaar. politieke omwentelingen onover komelijke tegenstrijdigheden in het bestaande huwelijk. Generaals aangekocht gij het naderen der verkiezingen in West-Duitsland trachten ver schillende partijen zich de propa gandistische hulp te verzekeren van ex-generaals. Socialisten, libe ralen, christen-democraten en al lerlei kleinere partijen, doen aan dit spel mee. Het blad uit Zurich „Die Tat" vraagt zich in een hoofdartikel af waar „de plotselinge geestdrift voor de politiek vandaan komt bij deze generaals die steeds als ver ontschuldiging hun a-politieke ge zindheid hebben beklemtoond. In de Verenigde Staten is het de gewoonte tegen enorme sommen aan de dijk gezette generaals te „kopen" om hen als publiciteit te gebruiken voor de verkoop van schrijfmachines (conferatur gene raal Mac Arthur die nadat hij door Truman aan de dijk werd gezet door de Remingtonschrijfmachines werd „aangekocht"). In Duitsland gebruikt men de generaals voor de verkiezingspubliciteit. Zelfs de so cialisten oordelen dat zij niet kun- in de straten, waarin de betrokken dienstplichtigen worden opgeroepen Vorderingen van auto's is ook gelast een vordering, welke intussen niet verder gaat dan het even vertonen van de wagen op de vorderings plaats. De treinen, in deze vacan- tiedagen toch al aardig vol, krijgen er de nodige passagiers met grote plunjezakken bij. En dan zal de wacht aan de grens betrokken wor den gedurende een tiental dagen. Het wordt allemaal „net echt". Ge lukkig, dat dit woord „net" erbij staat. Het kan echter een hele ge ruststelling geven, als wordt aan getoond, dat de organisatie klopt. Hoe beter paraat, hoe veiliger. Door dit oorlogsspel dienen we de vrede. GIDS VOOR NOORD ITALIë Dr. L. van Egeraat heeft een reis gids voor Noord-Italië samengesteld en het bijzondere hierin is, dat hij er zo'n persoonlijke toon in aanslaat, waardoor men het boek graag ter hand neemt, ook al heeft men geen kans in het beschreven land te gaan reizen. Men reist dan toch graag in de geest met hem mee. Voor de echte reiziger is het boek echter ook zeer bruikbaar door zijn overzichtelijkheid en de beschrijving van routes en ste den, dit alles toegelicht met duidelijke kaarten en fraaie illustraties. Er zal een tweede deel verschijnen, dat de adspirant-reiziger voert naar Umbrië, naar Rome, Napels en Sicilië. (Uit gave Albert de Lange, Amsterdam). (Advertentie) Drof. van Mierlo bewees met zijn praatje 'n letterkundige detective geest te bezitten, die tot bewondering strekt. Door deductie en combinatie, door ontleden en samenvoegen, kwam hij tot zijn stelling, dat Anna Bijns de schrijfster is van het boek dat als een der hoogtepunten wordt beschouwd uit onze vroeg-Nederlandse letter-1 kunde. Veel van het bewijsmateriaal voor deze stelling werd verzameld door de letterkundige Luc. van Baar- le. Aan dit materiaal heeft prof. van Mierlo echter veel oorspronkelijks toegevoegd. Het is te betwijfelen of dit bewijsmateriaal nog kan worden ontzenuwd! WERK AAN DE WINKEL FAOCH waarom zouden wij trachten prof. van Mierlo's stelling teniet te doen. Thans valt er constructief werk te doen. Werk, dat moet leiden tot be vestiging van de conclusie dat Anna Bijns de schrijfster is van „Marieken van Nieumeghen". Er valt de laatste tijd niet veel opzienbarends voor in onze letterkunde. Prof. van Mierlo's stelling is echter het uitgangspunt van een activiteit, die opbouwend werk kan verschaffen aan vele gees ten. Bijna vier eeuwen lang heeft de literaire wereld zich de vraag gesteld: „Wie schreef Marieken van Nieume ghen"? Prof. van Mierlo gaf het ant woord. Aan de letterkundigen van deze tijd de taak de bewijzen mede te leveren.. WIE WAS ANNA BIJNS? (~)VER Anna Bijns staat helaas slechts weinig met zekerheid vast. In het laatst der 15e eeuw werd zij geboren te Antwerpen. Waarschijnlijk was zij daar lange tijd onderwijzeres „de Jonkheit instruerende in het opregte Catholijc gheloove" zeker is dat niet. In haar lange leven was „meer suers dan soets" haar deel. Zij haatte de Hervorming en voelde zich geroe pen Luther en zijn leer met al haar EMART KIIKSBVRN A 23) „Vee en paarden moeten om van dit gras te eten, een eind het water in gaan en onder het eten daarin blij ven staan. Ik heb ze .urenlang zo zien staan en ze aten dat goedje, net als een Italiaan spaghetti slobbert." „O, nu ga ik je, geloof ik, begrij pen!" riep Jack uit. „Je bedoelt, dat een paard geen enkele reden heeft om lang achtereen in de Grease Creek te olijven staan., zo lang, dat zijn haren er lichter door worden. Maar dat een beest, dat op de Afgesloten Hoogvlak te kwam en daar aan dat watergras gewend raakte, urenlang in het soda- meer zou staan om ervan te eten. En dan bleekte de soda zijn haren na tuurlijk uit". I "Dat is nou precies de oplossing", zei hij. „De twee dode paarden, die we zien hebben, moeten kort geleden op de hoogvlakte zijn geweest en heb ben daar urenlang in het sodawater [gestaan om dat gras te eten." „Maar, Wes! Dat is toch onzinnig? ■Oen paard kan niet tegen die steile wanden omhoog klauteren. Dat heb 'k je toch al herhaaldelijk verteld". „Verklaar jij die gebleekte poten van die twee paarden dan eens, Jack" daagde hij haar uit. „Nou ja... maar het is toch niet dichterlijk talent te bestrijden. Ze stierf in 1575. Tot nu toe werd als haar voornaamste werk beschouwd de bundel „Constige Refereinen", waar onder een voorname plaats bekleden die, welke gericht zijn tegen „Luthers doctrine". Een tragische bijzonderheid is, dat 8 jaar na haar dood Philips van Mar- nix van Sint Aldegonde, een vurig Calvinist en dichter van formaat, tot burgemeester van Antwerpen werd benoemd. Gelukkig heeft Anna Bijns dit niet meer beleefd. In 1585, 10 jaar na Anna Bijns' dood, werd van Mar- nix van Sint Aldegonde weer door de Spanjaarden verjaagd. Rond die tijd begint ook het verval der Antwerpse letterkundige cultuur. Wat vóór die tijd was geweest, werd vergeten. Daarom is Anna Bijns nooit die be langstelling ten deel gevallen die zij als voortrekster der Nederlandse letterkunde verdient. Waarschijnlijk zullen wij in de toekomst meer over haar horen. Anna Bijns is een interes sante figuur, die op gelijk niveau staat met Roemer Visser en Spieghel. Door haar trouw aan de Roomse kerk. blij kend uit al haar werken, komt zij ons echter heel wat sympathieker voor. Wij hangen prof. van Mierlo's stel ling met ons volle hart aan. Het „waarom" hopen wij te zijner tijd te publiceren. JOOST POORT (Advertentie) MET ONGEËVENAARDE GENEESKRACHT Schade £)e heer I. McAllister, die er gens in de buurt van Ar kansas boert, heeft zijn buur man een proces aangedaan en vraagt 20.000 gulden schade vergoeding. Deze buurman oefent zich met overgave op de trompet en de geluiden van deze activiteit hebben eerst de gezinsleden van McAllister fi naal van de kook gebracht. Dat vond hij nog niet zo erg, maar nu gaan ook de koeien lusteloos kijken. En nu moet het uit zijn. Dat geblaas. Wespen LEN ANDERE BOER, ditmaal in Oostenrijk, had weer last van wespen. Er zat een hele kolo nie, die zich in het dak had genes teld. De boer had echter een opmer kelijk slimme knecht, die het wel eens even voor mekaar zou bren gen en de wespen zou uitroken. Door een fout in de berekening brandde heel de boerderij af, wat een schade betekent van rond ƒ57000 Het wespennest is opgeruimd. Tunnel TAF PASSAGIERS van de Schot- landexpress hebben ook iets geks meegemaakt. De trein don derde met 12 wagons een tunnel in om er met slechts drie weer uit te komen. De overige waren blijven steken en de reizigers konden maar niet begrijpen, waarom die tunnel zo lang scheen. Er moest een ande re locomotief aan te pas komen om ze uit de tunnel en uit de droom te helpen. JJ ZULT ZICH wel eens afvra gen hoe wij aan al die mooie portretten van nog mooiere juf frouwen komen. Dat zou opeens heel wat duidelijker worden, wanneer U ONS eens zag. Dit is miss Charlotte Paret, die het ook heel goed met ons meent. £EN Schok JONGGEHUWD paar ta Fer. rara heelt bij ontvangst van de foto's van hun bruiloft met ontzet ting vastgesteld, dat de jonge bru§ „toe nou" op de afdruk stond, die hun zojuist was toegezonden. De verklaring van dit eigenaardig verschijnsel is pas later gekomen. De fotograaf had inderdaad bij de opname een geelfilter gebruikt, dat de nylonboven- en onderkleding van de jonge vrouw als het ware „op geslorpt" had. Bij PEN BIJ heeft in Washington vier nieuwe vrachtauto's tot wrak ken omgevormd. Zij vloog de cabi ne van de voorste wagen in, stak de chauffeur, die dat allemaal niks leuk vond en de macht over het stuur verloor. De auto's, die hij sleepte kwamen allemaal met harde klappen tegen de bomen terecht. De toestand van de getergde chauf feur is naar omstandigheden rede lijk wel. De bij ontkwam maar werd later dood langs de weg aan getroffen. Van het lachen, menen insectenkenners. Oorlog TAE REDACTIE leeft op geregelde voet van oorlog met de zetterij, zodra de huistelefoon er aan te pas komt. Mede omdat het gevaar van klappen vanwege de afstand is uit gesloten, werkt men de meningsver schillen met dit apparaat af. De nieuwste truc van de zetters, die hierin een ongelooflijke vaardigheid hebben verkregen, is met kracht bellen, een lelijk woord zeggen en de hoorn dan weer met veel nadruk op de haak leggen. Als het weer gebeurt, gaat er een rookbom naar beneden. meer dan... dan een theorie van je?" „Kom eens met een betere voor de dag". „Maar ik zeg je toch, dat een paard daar niet bovenop kan komen!" „Op eigen kracht misschien niet. En toch zijn die paarden daarboven ge weest, wat ik je brom!" „Maar hoe..." „Ja, daar moeten we nu juist achter zien te komen", viel hij haar in de rede. „En nu wat anders... zie je daar in het Noordoosten dat stofwolkje? Als jij het ook ziet, dan moet het er wel zijn en dan is dat bijna zeker die vrachtwagen." Het duurde niet lang, of ze haalden de met zes muilezels bespannen ge weldige vrachtwagen in. Toen Wes zijn hand opstak, draaide de bruine voerman zijn remmen aan en bracht zijn span tot staan. „Heloo, broertje", zei Wes. „Waar ga jij heen?" De voerman keek zijn ondervrager vreemd aan. „Naar het kamp van Jadie", ant woordde hij eindelijk. „Zeg, heb ik jou gisteren niet met een troep Mexi canen zien rijcfen, met je benen onder de buik van je paard vastgebonden?" „Best mogelijk", antwoordde Wes luchtigjes. „Ik herinner me tenmin ste ook jou gezien te hebben." De man knikte traag en nam Jacqueline aandachtig op. „Ben jij misschien de paardendief, over wie ik aan het Front heb horen praten?" „Misschien wel", zei Wes. „Maar paardendieven moeten net zo goed eten als andere mensen." Hij haalde zijn beurs te voorschijn. „Ik zie, dat je daar bovenop een aangebroken baal hooi hebt liggen", zei hij. „Ik zou graag wat van je wil len kopen. En als je soms voor ons wat eten hebt wat komt er minder op aan dan zal ik je er goed voor betalen. En heb je soms water bij je?" „Ja, een half vaatje". „Kun je een beetje missen?? Je bent toch al bijna aan het einde van je reis." De man keek nogmaals naar het mooie meisje. Jack, die een echte vrouw was en iets van die' man nodig had, glimlachte tegen hem. De voer man aarzelde, maar nog een glimlach je deed hem de schouders ophalen en wat toeschietelijker worden. „Heb je -werkelijk een stel paarden gestolen?" vroeg hij." „Nee", antwoordde Wes. „We heb ben ze alleen maar geleen opge vorderd zou je ook kunnen zeggen. Het komt goed in orde. Als ik een paardendief was. dan zou ik het toch niet wagen zo openlijk door de woes tijn te rijden?" Hij hield een tiendollarbiijet dui delijk zichtbaar in de hoogte. „Ik hoef geen geld terug te heb ben", zei hij. „Nouik zie toch ook niet graag, dat iemand anders honger en dorst lijdt" zei de man, de ogen strak op het geld gericht. Toen de vrachtwagen verder reed, zochten Wes en Jack een stil plekje op, waar ze hun paarden hooi voer den en zelf hun maal deden met wat ze van de vrachtrijder gekocht had den. Binnen een uur waren ze alweer op weg naar hun uitkijkpost. Tegen de namiddag hielden ze hun vermoei de paarden aan de voet der hoog vlakte in, ontzadelden ze en lieten ze los rondlopen, om zelf voedsel te zoe ken. Nadat ze aan de bron naar harte lust gedronken hadden, klommen ze met hun lasso's tegen de steilen rots wand omhoog en volgden het gevaar lijke pad naar het hol onder het arendsnest. Jacqueline wilde niet we ten van rusten. Wes moest terstond komen kijken naar het werk, door haar verricht, om te onderzoeken of het pad aan de andere kant van de aardverschuiving soms verder liep. Het meisje had gaten gehakt op ongeveer een voet afstands van el kaar en ongeveer vijf voet daarboven holletjes, waaraan men houvast voor de handen had. Wes schudde het hoofd bij de gedachte aan het door haar gelopen gevaar bij het werk te gen die bijna loodrechte rotswand op tweehonderd voet hoogte boven de woestijnvlakte. „Als ik nu nog een beetje verder ben", verklaarde ze, „dan kan ik een van de lasso's over die uitspringende rotspunt gooien. En als ik daaraan dan houvast heb. is het gemakkelijk genoeg om die gaten verderop ook te WOENSDAG 5 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m.: NCRV: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. en. weerber.; 8.18 Gewijde muz.; 8.45 Gram.; 9.00 V. d. Zieken; 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; :i.00 Gram; 11.55 Zang en piano; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws.; 13.15 „Met PIT op pad"; 13.20 Ge- var. muz.; 13.50 Gram.; 16.00 V. d. jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Gram.; 18.00 Banjo- ork.; 18.30 Rep.; 18.45 Omr. ork.; 19.00 Nws; en weerber.; 19.10 Boekbespr.; 19.25 Gram.; 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant; 20.20 „De for tuinlijke kist", zangspel; 20.50 „Chris telijk Onderwijs in Indonesië", caus.; 2. .05 Hammondorgelspel; 21.20 Reis- hakken. Enja. wat vinden we dan aan de andere kant? Och, wat zou het een vreselijke teleurstelling voor me zijn, als het pad eens niet door liep!" Wes wist haar te overreden, de zaak voor het ogenblik te laten rusten en wat te gaan slapen in het hol. Hij strekte zichzelf uit voor de in gang der grot. Hij lag een poosje naar de strakke lucht te kijken, tot hijzelf opeens ook in slaap viel. Hij werd pas tegen don ker wakker, doordat er regendrup pels op zijn gezicht vielen. „Wat hebben we nou?" mompelde hij slaperig, wreef zijn ogen uit en ging rechtop zitten. „Storm zo laat in de lente?" Het was inderdaad een winterse re genvlaag en het duurde niet lang of het water viel met bakken uit de he mel. „Wat wordt dat een prachtnacht voor het vervoer van gestolen vee!" riep hij uit en ging de grot binnen om zijn slapende gezellin te wekken. Jack kwam naar de ingang toe. De plotselinge weersverandering deed haar versteld staan. „We moeten er toch op uit, storm of geen storm", verklaarde ze. „De vee dieven zullen er hun werk niet om uitstellen. Dus zullen we gauw aan de slag gaan." „Dat is zo. Laten we dus een stuk je eten en dan de paarden opzoeken..." „Als ze door de storm aan de haal zijn gegaan, zullen wij het te voet beschr.; 21.30 Concertgebouwork. en so list; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws. en SOS-ber.; 23-15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m.: VARA: 7.00 Nws.; 7.13 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.50 V. d. huisvr.; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Orgelconc.; VPRO; 10.00 „Boeken mee op reis en thuis" caus.; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Accord, ork. en solist; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Tentoonstellingsagenda; 13.18 Dans- muz.; 13.45 Gram.; 14.00 „De weg om hoog", caus.; 14.15 Haarlemse Orkest Vereniging, koor en sol.; 15.10 V. d. kind; 16.00 Vierhandig pianospel; 16.10 V. d. jeugd; 16.45 V. d. zieken; 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.Jeugduitz.: „De brie venbus gaat open". Correspondentieclub o.l.vRegina Zwart; 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act.; 18.30 R.V.U.: Dr. E. A. Krei- ken: „Internationale technische hulp: Technische hulp aan Liberia"; 19.00 Trompetten en trombones; 19.15 „Het volle pond", caus.; VPRO: 19.30 V. d. jeugd; VARA: 20.00 Nws.; 20.05 Pol. comm.; 20.15 Residentie ork; 21.10 „De Venus van Bainville", hoorsp.; 22.00 Ge- var. muz.; 22.25 „Blokkendoos-caissons, een revolutie in de waterbouwkunde", caus.; 22.40 Muz. caus.; 22.50 Nws.; 23.00 24.00 „Lulu", (opera le bedr.), BRUSEL, Vlaams, 324 m.: 11.45 Gram.; 12.15 Accord, muz.; 12.30 Weerber.; 12.34 Accord, muz.; 13.00 Nws.; 13.15, 14.00, 14.45 en 15.30 Gram.; 16.15 Mil. ork.; 17.00 Nws. 17.10 Gram.; 17.30 Voordr.; 17.45 Gram.; 18.00 Symph.; ork. en solist; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 20.00 Hoorsp. 20.35 Gram; 21.00 Lichte muz.; 21.30 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Pianorecital 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL Frans, 484 m. 11.45 en 12.10 Gram.; 13.00 Nws.; 13.10, 14.00. 15.15, 15.30 15.45 en 16.30 Gram,; 17.00 Nws.; 17.15 Gram.; 18.00 „Tristan und Isolde." opera; 19.40 Gram.; 20.00 „Tristan und Isolde" (verv.); 21.20 Gram.; 21.30 „Triston und Isolde" (verv.); 22.50 Nieuws. moeten doen. Maar waar gaan we ei genlijk heen, Wes?" „Naar Grease Creek en naar de Boxed Canyon!" anwoordde hij. „Dat dacht ik wel. Wel, neem jij de leiding maar. Ik zal even voor een hapje eten zorgen." Een uur later gleden ze langs de lasso's, omlaag in een stromende re gen. En toen gingen ze in de donke re nacht op zoek naar hun paarden. Hun ergste vrees werd bewaarheid. De dieren waren voor het noodweer gevlucht en hadden in een of andere hoek tussen de rotsen bescherming gezocht. Na een half uur hadden ze de dieren nog niet. Wes verhief zijn stem boven het gebulder van de wind en riep: „We moeten lopen". Jack knikte en samen gingen ze op weg langs de voet der hoogvlakte, het hoofd gebogen tegen de striemen de regen. „Houd mijn hand maar vast?" schreeuwde Wes. „Het is zo donker. Je mocht eens vallen!" Gehoorzaam gaf ze hem de hand en zetten hun tocht naar het twee mijl verderop gelegen laagste punt van Crow's Neck voort. HOOFDSTUK XVIII De storm. Ze ploeterden recht tegen de storm in. De regen viel bij stromen en sloeg, door de wind voortgedreven, klette rend tegen de harde woestijngrond. Hand in hand trokken ze moeizaam voort in zuidelijke richting, tot ein delijk een bliksemstraal een der pun tige, rode rotsen, die aan het begin van Crow's Neck stonden, fel ver lichtte. Ze zochten een schuilplaats in de luwte en begonnen te overleggen. „Het is gewaagd", zei Wes, „maar volgens mijn theorie is het noodzake lijk, dat we vannacht nog een onder zoek instellen in de Boxed Canyon. Als het gestolen vee daar niet bin- nengedreven wordt, dan hebben we pech, dat is alles. Dan moeten we van voren af aan beginnen en volgens een ander plan te werk gaanWe moe ten de Grease Creek doorwaden door de engte heen. Het zal wel vreselijk koud zijn, nu de temperatuur zo ge daald is. Maar..." „Laten we dan maar dadelijk gaan. Ik ben niet bang voor een beetje kou" viel ze hem in de rede. Hij nam haar hand weer en ze gin gen verder langs de voet van een der stenen wachters. „Als ze vannacht niet komen", zei Wes, terwijl ze tussen de druipende struiken naar de oever drongen, „dan voel ik zelfs veel zin, het eens te pro beren, voordat ik een andere weg zoek om hen te snappen." „Omdat het zo stormt?" „Ja. Ze kunnen er misschien niet tegen op. Het zal niet gemakkelijk gaan, met zulk weer in de nacht vee te drijven. Het hangt er natuurlijk veel van af. wanneer ze begonnen zijn met de koeien, die ze hebben wil len, van de kudde weg te lokken. (Wordt vervolgd.)

de Stem | 1953 | | pagina 5