De Z.-VLAANDEREN ZUID-BEVELAND Walcheren Castella maakt U charmant Tante Bella van „Welgelegen" onderscheiden ENGELSE FANFARE IN OOSTBURG EN HULST VIR1GLEY „Opper" Meertens én wachtmeester Vennix namen afscheid Trophy Cork weer 8.3 hoger WENNEKER 2 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953 Vertrek uit Sluis is „geen feest".... L\jk aangespoeld te Cadzand Benoeming Bisdom Haarlem De nieuwe concessies voor de A. M. Z. Er zijn thans drie soorten Castella MEJ. B. SCHNEIDER 30 JAAR WERKZAAM IN ,JiINDERZORG" Concert annex vuurwerk Water voor Bruinisse Sint Niklaas in de bloemetjes Vooruitgang ook voor de huisvrouw Ontspanning voor arbeiders in Kruiningen IN HET HOL VAN DE LEEUW TERNEUZEN AXEL HULST „Ahoy" vestigt record GOES MIDDELBURG ADEMDA HEDEN MORGEN De TN aanwezigheid van het gemeente- bestuur, de rijkspolitie, de reserve- rijkspolitie geestelijkheid, hoofden van dienst en vele notabelen werd op het gemeentehuis te Sluis afscheid genomen van de vertrekende opper wachtmeester der rijkspolitie, de heer Meertens en de wachtmeester le kl„ de heer G. Vennix, In zijn toespraak wees de burge meester er op dat het gemeentebe stuur gemeend heeft een uitzondering te moeten maken in verband met de moeilijke tijden waarin beide heren, boven alle lof, hun dienst hebben gedaan. Het afscheid geldt als zoda nig niet de opper Meertens omdat Sluit tot zijn groep blijft behoren. Hij sprak zijn dank uit voor de wijze waarop de opper zijn taak heeft op gevat en hij hoopte dat de opvolger van de heesr Meertens in dezelfde geest zou voortgaan. Verdei- sprak hij de hoop uit, de opper nog vele jaren als groepscommandant in Sluis te mogen zien. Tevens dankte hij mevrouw Meertens voor de wijze waarop zij steeds haar man bijstond. Vervolgens memoreerde de burge meester de tijd dat d,e heer vennix in 1938 in Sluis kwam en de moei lijke jaren die volgden na Mei 1940. Voor het vele en moeilijke werk dat de heer Vennix gedurende al deze jaren verrichte dankte de burgemees ter hem. Ook dankte hij hem voor zijn activiteit in het maatschappelijk leven. Aan beide heren werd door het ge meentebestuur een ets. voorstelende het raadhuis van Sluis, aangeboden. De heer Aemoudts, oud-burgemees ter van Sluis, dankte hierna de opper Meertens voor de buitengewone pret tige samenwerking die hij gedurende zijn ambtsperiode met hem mocht hebben. Hij sprak de wens uit dat het hem in Aardenburg goed zou mogen gaan. De heer Vennix had hij leren kennen als een man van plicht, die de hem toevertrouwde taak steeds tot een goed einde volbracht. Ook hem dankte hij voor de prettige samen werking. NAMENS DE JEUGD LJIERNA dankte de heer Bukkens, namens de hoofden van scholen, de vertrekkenden voor het vele werk, dat zij in Sluis hebben gedaan, voor al voor de tijd die zij besteed hebben aan de jeugdverkeersacties e.d. Te vens dankte hij als voorzitter van de Verkeerscommiseie Sluis de opper voor de prettige samenwerking. De heer van der Horst dankte na mens de I. en A. de beide vertrekken den voor de prettige samenwerking en collegialiteit die er steeds is geweest. In zijn dankwoord bracht de opper Meertens tot uitdrukking dat het voor hem geen feest was om uit Sluis te moeen verrekken. Op zijn 55e verjaar dag kreeg hij juist het bericht van zijn overplaatsing doch, zo zeide hij, ik zal Sluis niet vergeten en zal moei lijk in Aardenburg kunnen wennen. Lof en dank voor het werk dat ik Advertentie» Den Haag, 3 Aug. Trophy Cork heeft bekend gemaakt dat het ac cres zich in de maand Juli heeft voortgezet. De omzet was weer 8.3 hoger dan in Juni. Insiders zijn door deze onafgebroken stijging niet verrast, gezien de uitstekende kwaliteit van deze zachte 75 cents Virginia sigaret. Op het strand van Cadzand werd een lijk aangetroffen, dat vermoede lijk reeds enkele dagen in zee heeft gedobberd. Bij de door de Rijkspolitie, in samenwerking met de Belgische gendarmerie, gedane nasporingen, bleek dit een 37-jarige manspersoon te zijn die op 24 Juli in Den Haan (B.) is verdronken. Het slachtoffer is ongehuwd en afkomstig uit Ander- lecht. Vanwege de benoeming van de wel- eerw. heer H. C. de Graaf tot leger aalmoezenier heeft Z.H. Exc„ de bis schop van Haarlem benoemd tot ka pelaan te Middelburg de weleerw. heer J. P. M. v. d. Does en tot ka pelaan 't Kalf (Zaandam! de weleerw. heer J. C. Koopman (neom.). verrichte, is niet nodig, immers ik had slechts mijn plicht te doen. Hierna beantwoordde de opper de overige sprekers en dankte speciaal de hoofden van scholen in verband met de jeugdverkeersacties. de bevol king van Sluis en het personeel van d gemeent-secretarie. Hij wees er nog op dat de hem toe gezwaaide lof hem niet alleen toe komt doch ook het personeel van de groep sluis omdat zij evengoed hun aandeel hebben gehad in alle werk zaamheden. in zijn afscheidswoord bracht de heer Vennix naar voren, dat hij Sluis ongaarne verlaat. Reeds eerder was er diverse malen sprake geweest van oveplaatsing doch dank zij de burge meester waren deze steeds afgewim peld. Hij dankte de burgemeester voor hetgeen hij persoonlijk voor hem heeft gedaan en dankte de opper Meertens voor de prettige samenwer king en hoopte met de van de opper gekregen lessen zijn voordeel te kun nen doen in IJzendijke. Ook dankte hij burgemeester Aernoudts en de ve le andere sprekers voor hun vriende lijke woorden. Na een gezellig samenzijn werd de ze bijeenkomst besloten. (Advertentie) Oude concessiehouders krijgen schadevergoeding WORIGE WEEK meldden wij een 1 en ander omtrent de beslissingen van de Kroon over de verschillende autobusconcessies, wat o.m. inhield, dat de dienst Goes-Wolfaartsdijkse- veer, tot nog toe geëxploiteerd door de heer Krijger, toeviel aan de Auto mij. Zeeland te Goes. Ook t.a.v. de beroepen van de gebr. v. Fraassen en G. de Jager, werd be slist ten gunste van de A.M.Z. Een Koninklijk besluit van 14 Juli j.l. houdt echter ook het volgende in: aan de daarbij verleende vergunning wordt verbonden de voorwaarde, dat door de N.V. Auto maatschappij Zee land aan J. C. Krijger te Goes, aan M. en A. van Fraassen te Vlissingen en aan G. J. de Jager te Driewegen, schadevergoedingen zijn verschuldigd waarvan de vaststelling op verzoek van de meest gerede partij met over eenkomstige toepassing van art. 15 der W.A.P. zal geschieden door een commissie, te benoemen door onze minister van Verkeer en Waterstaat. Aan de beschikking wordt toege voegd de bepaling, dat de aan de N.V. Auto Maatschappij Zeeland ver leende vergunning door deze NV bin nen drie maanden na de dagtekening van dit besluit moet zijn aanvaard. (Advertentie) U kunt Uw jeugdige teint behouden S Wilt U voor zéér bescheiden prijs een echte merkzeep gebruiken met de volle garantie van de Castella kwaliteits producten, neem dan de proef met de heerlijke onverpakte Castella Bloemen- zeep. Fris en schuimend, met rozige geuren en kleuren kost deze bloemen- zeep toch slechts20 ct. per stuk U heeft thans de keus uit drie soorten Castella, de zeep met de heilzame, ver frissende werking. Vooral op warme zomerdagen, als U zich eens een keer extra wilt verfrissen, heeft U Castella nodig! Voor degenen, wier huid over vloed van schuim nodig heeft, is er de rijke Castella Spécial (32 ct) en voor de liefhebsters van de vanouds bekende Castella blijft de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 ct.) favoriet Om de voortreffelijke eigenschap pen van deze Schoonheidszeep on der ieders aandacht te brengen, levert Uw winkelier U tijdelijk twee stukken voor slechts 50 ct. Profiteer dezer dagen vooral nog van dit bijzonder aanbod En vergeet vooral niet, dat een origi neel stuk Castella (pas op, dat U geen imitatie in handen krijgt) thans binnen ieders bereik is door de extra lage prijs van de geurige, onverpakte Bloemen- zeep, slechts 20 ct. per stuk „J_Iet was een goede juffrouw en zij heeft ons altijd best te eten gegeven". Het was een getrouwe man, oud-pupil van „Kinderzorg", die ons dit toevertrouwde, toen mej. B. Schneider in het kindertehuis „Welgelegen" te Serooskerke (W.), beter bekend als Tante Bella, werd gehuldigd, omdat zjj 15 Juni 30 jaar aan „Kinderzorg" verbonden was. jVJaar het mooiste moment van de gehele huldiging beleefden we„ toen kinderen een grote met groen en bloemen versierde kruiwagen de zaal binnenreden en anderen pakjes met geschenken aandroegen. Al die ge schenken waren niet belangrijk, de kinderen, die moesten worden be dankt, en daarom kregen zij van hun tante Bella een dikke zoen, een geste, die menigeen een ogenblik ontroerde. rvoch er was meer. Nadat de vice- voorzitter, ds H. M. Strating de vele genodigden en oud-pupillen had verwelkomd, kreeg de burgemeester van Serooskerke, de heer P. Dreg- mans, het woord. „Er gaat rust van U uit en de kin deren zijn dol op U, zo begon de bur gemeester. Ook het gemeentebestuur is erkentelijk voor hetgeen U in de inrichting doet. Maar ook de regering is daarvoor erkentelijk, zo vervolgde hij, en het doet mij genoegen U te kunnen meedelen, dat het H.M. de Koningin heeft gehaagd U de ereme daille in zilver van de Orde van Oranje Nassau te verlenen. God ge ve. aldus besloot de heer Dregmans, dat U deze onderscheiding nog lange jaren mag dragen." Hij speldde haar daarna de versierselen op. VEEL WAARDERING en grote liefde, zo typeerde hij haar. Met dit alles heeft U bereikt, dat ve len van U zijn gaan. houden. Wij mo gen God danken, dat U in deze in richting werkzaam zijt. Ds. Strating bood daarop een enveloppe met in houd aan. Treffend om zijn eenvoud was ook het woord van de oud-voor zitter, ds. J. de Vries te Goes, die des tijds bestuurslid was, toen mej. Schneider werd benoemd. Hij herin nerde er aan, hoe zij destijds, komend uit Duitsland, in Middelburg kwam, een gezin met kinderen zocht en ten slotte in „Kinderzorg" werd aange steld. Vervolgens spraken nog mr. C. F. Huijsman, referendaris van het mi nisterie van Justitie, de adj. directeur van „Kinderzorg" de heer G. M. Schlüter, waarna de kinderen hun geschenken aanboden en mej. G. I. Bruijnzeel namens het personeel van de inrichting in Middelburg. De voor zitter van de vereniging van oud pupillen, de heer H. Smoor te Dom burg, sprak eveneens, waarbij hij ook een geschenk overhandigde. Sober waren de dankwoorden van mej. Schneider voor wie deze dag temidden van zoveel dankbare pupillen en oud- pupillen ongetwijfeld tot een onver getelijke in haar bewogen leven is geworden. (Advertentie) I Toe groot de waardering voor het werk van tante Bella is, bleek ook uit de andere toespraken. Na mens het bestuur zei ds. Strating, dat men haar dankbaar is voor hetgeen zij gedaan heeft. Uw grootste kracht ligt in het stil zijn, uw bescheidenheid BIJ AANKOOP VAN 1 LITER NIEUWE BESSEN 'n JUWEEL VAN 'n GLAS CADEAU Uitsluitend verkrijgbaar in de slijterij a f 5.50 per lite „THE NARKHAM MAIN COLLIERY BAND" uit Doncaster (Engeland), maakt deze week een tournee door ons land. Oostburg en Hulst waren de eerste plaatsen, die de eer genoten dit uitstekende fanfare-gezelschap dat in het buitenland, zowel als in Engeland, een goede naam heeft, te horen optreden. LIET korps bestaat uit o.a. 30 mu- ■zitontjmVVP+ 7.ÜT1 WGT*] zikanten: het zijn werkers in de mijnindustrie. Ze doen dezer dagen o.a. nog Gouda aan en het einddoel van hun reis is Tegelen. Na hun op treden op de Markt in Oostburg maakten ze een reisje naar Knokke, waar ze eveneens veel enthousiasme oogstten. Ook het concert op de Markt te Hulst was een waar succes. O.I.V. de heer E. Griffith werkten ze een programma af. dat indrukwek kend mocht heten. De vertolking was, zij het dan niet geheel vlekkeloos, toch bijzonder goed. Het slotnummer was de ouverture Solmelle 1812 van Tschaikowsky, wele aangekondigd werd als „klap op de vuurpijl". Om dat duidelijker te demonstreren stak men geheel onverwacht een aantal werkelijke vuurpijlen af. welke de fi nale een machtige polyphonie met daverende carillonklanken uiterma te indrukwekkend maakten. Tschai. kowsky's muziek kan dat niet alleen verdragen, doch zo'n bescheiden vuurwerkje past er zelfs goed in! Na het concert toonden de Engelse musici hun veelzijdigheid door „over te schakelen" op een dansband. De animo voor een dans op de Markt- steven was aanvankelijk niet zó groot, doch toen bekend werd gemaakt, dat het betreden van de „dansvloer" gra tis was, liep het, beter. Tot heel laat heeft er een gezellige sfeer geheerst. VIER JANNEN [AOOR de geboorte van een zoon J in het gezin Jan Mathijssen- J Trommelen, telt de familie Ma- thijssen in Alphen 4 Jannen in rechte lijn. De oudste Jan, over- J grootvader Jan Mathijssen, is 84 jaar, en nog kras, grootvader Jan J is 50 en vader Jan 27 jaar. t SANS RANCUNE ,'fr: Howard en Iwan roken in Korea weer samen hun Lexington - de vredessigaret van America's Best Tobaccos. Plasticbuis door het Zijpe ■yEN behoeve van een nood-drink watervoorziening voor Bruinisse zal een tijdelijke verbinding worden gemaakt tussen het waterleidignet van de Waterleiding Mij „Noord- West-Brabant en het buizennet der Waterleiding Mij Schouwen-Duive- land. Dat zal geschieden door middel van een plastic-waterleidingbuis, die gelegd zal worden door he<t Zijpe, evenals dat destijds door de Zand- kreek is gedaan naar Noord-Beveland, De legging vindt plaats Dinsdag 11 Augustus omstreeks half elf voormid- LIET is weer een enorm festijn ge worden. de jaarlijkse zomer-ca- valcade in Sint Niklaas, de hoofdstad van Waesland. Honderden en honderden Nederlan ders waren naar de vriendelijke Bel gische stad getogen om de Bloemen en Reklaamstoet" te zien. Op de samenstelling van deze bon te stoet en het effect ervan op de toe schouwers komen wij nader uitvoerig terug in ons nummer van morgein. (Advertentie) Nieuwe vinding verjaagt Afwas-spook Natuurlijk is het helemaal geen schande, wanneer een huisvrouw ruwe „afwashanden" heeft, maar ge lukkig hoeft dat thans niet meer. Niet langer is het nodig, dat zij, wanneer ze uitgaat, haar handen angstvallig verbergt en het liefst de hele tijd haar handschoenen aan zou houden. Het nieuwe afwasmid- del van Castella maakt daar voor goed een einde aan. Fluweelzachte handen, glanzend vaat- en glaswerk, lepels en vorken, dat is het resul taat, dat bereikt wordt met het nieuwe wondermiddel Castella Vaat- was. Een lepel hiervan en U hebt teilen vol actief en blijvend schuim, waarin alle vuil en vet als bij tover slag verdwijnt. Zelfs de auto van Vader en de bromfiets van zoonlief maakt deze nieuwe afwasmethode glanzend en stralend. Neem nog heden een proef met Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) en ook in Uw huishouden zal dit nieuwe middel voortaan een trouwe hulp zijn Staatssecretaris Van Rhijn in Zeeland Maandagmorgen heeft de Staatsse- cretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid A. A. van Rhijn een bezoek gembracht aan Kruiningen. In de gereed gekomen barak aan de Zou- teweg heeft hij een bespreking ge voerd met de wethouders C. van Iwaarden en E. Suij, de gemeentese cretaris J, Blok, de Ned. Herv. pre dikant van Hansweert ds Haan. de pastoor Vigelet alsmede met de op perwachtmeester en de postcomman- dant van de rijkspolitie. De heer van Rhijn was vergezeld van mr. van Doorn hoofd van de afd. sociale bij stand terwijl tevens aanwezig waren lent voor Zeeland en de heer M. J. de heren J. Visscher, de adj. consu- van Poelje, secr. van de Commissie ter culturel verzorging der arbeiders. Over de verzorging gingen ook de bespekingen. Want straks wordt het winter en zal men de 240 arbeiders in kamp l en wellicht een evengroot aantal in kamp 2 moeten bezighou den. Ook de kerken zullen hun best doen. Daarnaast bestaat nog het pro bleem van de in Hansweert inwonen de arbeiders. Ook zij zullen van de ontspanningsmogelijkheden gebruik moeten kunnen maken. Na zijn bezoek aan Kruiningen is de heer van Rhijn via Katse Veer naar Zierikzee vertrokken waar be sprekingen werden gevoerd over de zelfde poblemen. Diefstallen in het noodge- bied Kruiningen v. d. S. uit Oudenbosch en M. T. uit Oud-Gastel werden voorge leid voor de officier van Justitie te Middelburg, omdat zij zich op 29 Juli jl. hadden schuldig gemaakt aan dief stal van goederen in de gemeente Kruiningen. Zij werden terstond door de Po litierechter veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf met bevel tot onmid dellijke gevangenneming. Zij beken den hetgeen hen was ten laste ge legd. Nog maar enkele dagen waren bei den werkzaam in dienst van de Ned. Heide Mij. als grondwerker en belast met het moddervrij maken van stra ten en tuinen van Kruiningen. Het waren geen grote hoeveelheden, die zij stalen; enkele blikjes sardines, een paar flessen sterke drank, enige huis houdelijke artikelen en een Indische doek. Zij zaten in het hol van de leeuw, want de blikjes sardines wer den gestolen uit de woning van een wachtmeester van de rijkspolitie, die elders geëvacueerd was. De blikjes waren een geschenk van het Ned. Roode Kruis. De overige goederen hadden zij uit diverse woningen, waarvan de bewoners elders geëvacu eerd waren .ontvreemd. Tegen dergelijke misdrijven, welke bedreven worden ten nadele van de mensen die door de watersnood zijn getroffen, wordt door de Politierech ter zeer streng opgetreden. (Advertentie) »imatti****" 1 BURGERLIJKE STAND Huwelijken: Jan Bosman 22 j. en D. Machielsen 24 j„ Jan de Putter 22 j. en J. de Fouw 22 jr. Geboren: Gilles zv L. Dezutter en C. Harte;; Levina dv C. de Ruyter en S. Kolijn. Overleden: Fr. Bareman 83 j. aanrijding Zaterdagochtend werd de 21-jarige mej. O. uit Terneuzen in de Korte Kerkstraat aangereden door de bromfietsrijdende R. uit Sas van Gent. Aanvankelijk liet de toestand zich maar ernstig aanzien, daar mej. O. bewusteloos op straat neerviel. Ge lukkig kwam zij echter vlug weer tot bewustzijn en bleek zij slechts een kneuzing aan de linkerhand te heb ben opgelopen. Sluiskil 25-JARIG BESTAAN Met pittige feestklanken besloot de R.K. Fanfare d edruk bezochte re ceptie in het hotel-restaui-ant „De Kroon" die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dier zaak aldaar werd gehouden. De belangstelling, niet alleen uit omgeving, maar uit geheel Nederland, tot zelfs buiten onze landsgrenzen, is overweldigend geweest. Een zee van bloemen, met daarbij nog nuttige geschenken en herinneringen waren naast de vele telegrammen en felicitaties de tolk van belangstelling voor dit zilveren jubileum. „De Kroon", die nu in het zilver staat, is door een harde ar beid van een eenvoudig dorpscafeetje uitgegroeid tot een hotel-restaurant dat plaats biedt aan 30 personen. Dat „De Kroon" in de achter haar liggende jaren tot vele tevredenheid van haar relaties heeft gewerkt ge; tuigden zeer zeker de vele felicitaties. Sas van Gent Huishoud- en Industrie school De R.K. Huishoud- en Industrie school „St. Joseph" alhier, waaraan de lessen oorspronkelijk op 1 Septem ber 1950 zouden hebben moeten be ginnen, doch eerst in 1952 een aan vang konden nemen, wijl de voorbe reidingen tot het openen der school, voornamelijk de voorzieningen in lo- localiteiten en leerkrachten veel tijd vroegen, heeft in haar eerste be staansjaar bewezen, dat zij in 'n gro te behoefte voorziet. De dagschool ving op 1 September 1952 aan met 40 leerlingen, waarvan 12 uit de gemeente Westdorpe, voor de primaire opleiding. Gezien de toe name van het aantal meisjes, die de lagere school te Sas van Gent en te Westdorpe bezoeken, is in de toe komst zeker een groter aantal leer lingen voor de dagschool te verwach ten. In October werd begonnen met de avondcursussen. De cursus voor vor ming van meisjes van 1516 jaar, die werkzaam zijn in ateliers, fabrieken en huishouding, werd gevolgd door 16 meisjes. Deze cursus werd echter rond Pasen 1953 stopgezet, wijl de zomermaanden zich niet voor een der gelijk iets schikken. De knipcursus, naaicursus en burgerlijke keukencur sus werden respectievelijk gevolgd door 14, 19 en 16 leerlingen. De huishoudschool is thans onder gebracht in het voormalige R.K. Ver enigingsgebouw aan de Noordstraat en een lokaal van de Bijz. R.K. Lage re Jongensschool aan de Kloosterlaan Aan de school zijn momenteel de volgende leerkrachten verbonden: Mej. J. P. Voorham (directrice), le rares koken, huishoudkunde en was- behandeling; mej. M. P. Hendriks, le rares naaien en stofversiering; Mevr. L. v. Schaik-Wijnacker, lerares alge meen vormend onderwijs en tekenen; Weleerw. heer R. J. Verdurmen, le raar godsdienst; De heer H. P. Strij- ers, leraar lichamelijke oefeningen. Het Bestuur van de Stichting R.K. Huishoud- en Industrieschool „St. Jo seph" is gevormd uit de volgende da mes en heren; Voorzitter'. Zeer Eerw. heer F. J. W. Smeltzer, pastoor; on dervoorzitter: Edelachtb. heer R. A. J. den Boer, burgemeester Sas van Gent: secretaris: C. A. Aarsen, hoofd der Bijz. R.K. Lagere Jongensschool; penningmeester: C. H. E. M. Feijen; Leden: Dames W. A. v. d. Heuvel, G. De Vis en C. J. Snelleman-de Roeck. AANVRAAG SUBSIDIE VOOR RONDE Vanavond om half 7 vergadert de raad. Aan de orde komen o.m. de volgende punten: voorstel van het be stuur der stichting „Het Sasse zwem bad" tot wijziging van het badregle- ment; verzoekschrift van het sportco mité voor de Ronde van Sas om een financiële tegemoetkoming in de kosten voor het organiseren van een kermiskoers voor beroepsrenners, in de vorm van een garantie of subsidie ad. f 750 van de gemeente; verzoek schrift van de N.V. Textielfabriek De Schelde om gemeentegrond in erf pacht aan de Westdam; aanvraag van het bestuur der Bijz. R.K. Lagere Meisjesschool aan de Kloosterlaan om beschikbaarstelling van gelden voor het aanschaffen van nieuwe leerboe ken en schoolbanken; voorstel tot royement van de aan P. D. de Nocker te Axel verleende opbouwhypotheek. raadsvergadering Vanavond komt de gemeenteraad van Axel in openbare vergadering bijeen. Er is slechts een kleine agen da waarin o.a. het voorstel staat om enkele commisies te benoemen die de geloofsbrieven van de gekozen leden van d gemeenteraad zullen onderzoe ken. worden meegebracht. Indien dit niet mogelijk is, kan met het trouwboekje der ouders worden volstaan. Hulst, 1 Aug. 1953. 636-0 Burgemeester en wethouders van Hulst, B. A. Th. M. Truffino, burgemeester J. F. van Denderen, secretaris St. Jansteen De zandzuiger ..Ahoy", die betrok ken is bij de herstelwerkzaamheden in Zeeland, heeft een record gevestigd. De Ahoy heeft namelijk 640000 ton zand opgezogen, dat met schepen naar diverse punten op het eiland Flakkee is vervoerd. Dit kwantum zand is sinds de werkzaamheden aan het dijkherstel begonnen perrdag nog nimmer be reikt. PROEFMOBILISATIE Oproeping in werkelijke dienst voor herhalingsoefeningen van gewone dienstplichtigen en van reserveperso- neel. B. Vóór-mobilisatie. De Burgemeester van St. Jansteen roept, in opdracht van de Minister van Oorlog, op om zich m werkelijke dienst te begeven hen. in wier zak boekje Koninklijke Landmacht een lastgeving is aangebracht, welke in de linkerbovenhoek is gemerkt met de letters B 1 of Q. Tijdstip van opkomst onmiddellijk. Deze oproep geldt alleen voor hen, aan wie een schriftelijke waarschu wing „Proefmobilisatie" is toegezon den. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze „Openbare Kennisgeving" in rechtevoldoende is en gij dus in verzuim zijt indien gij aan deze op roeping geen gevolg geeft. Sint Janstecn, 3 Augustus 1953. De Burgemeester voornoemd. P. H. Geirnaerdt. 663-0 Koewacht Eede VERKEERSONGEVAL Zaterdagavond omstreeks 8 uur deed zich op de rijksweg Maldegem Eede, ter hoogte van het grenskan- toor. een verkeersongeval voor. De hear E. Hamelinck uit Eede wilde op de rijksweg zijn erf oprijden zonder richting aan te geven. Achter hem reed een bestelauto bestuurd door v. H. uit Zuidzande. Krachtig remmen hielp niet meer. De heer Hamelinck moest, nadat dr. Rijk uit Aardenburg eerste hulp had verleend, per ambu lancewagen van het Rode Kruis naar het ziekenhuis te Oostburg worden overgebracht, waar hij met een ge blesseerde heup werd opgenomen. Biervliet ongeval tijdens hooioogst De ruim 70-jai'ige landbouwer P. M. kwam tijdens de hooioogst zo on gelukkig te vallen, dat hij een ge compliceerde sleutelbeenbreuk opliep. Retranchement vlassersvergAdering De vereniging vlasroterij „st. An- di'ies" en de Vereniging tot Bevorde ring der Vlasindustrie hield een ge combineerde ledenvergadering, waar werd gesproken over de nieuwe vin ding in de vlasindustrie, voor het bewerken van groen vlas tot garens, en de mogelijkheid tot deelname aan de te bouwen proeffabriek in Delft. Besloten werd met beide verenigingen hieraan deel te nemen. wijkverpleging Wegens ziekte van Zuster Pruden- tiana zal de wijkverpleging van het Wit-Gele Kruis in onze gemeente voorlopig worden waargenomen door een leken-verpleegster. DE OUDEN VAN DAGEN OP STAP Begunstigd door prachtig weer maakten de ouden van dagen een goed geslaagd uitstapje. Zij bezoch ten eerst Goes, daarna het waters- noodgebied bij Kruiningen en vervol gens reden zij naar Bergen op Zoom, wasj- de koffie voor hen reeds stond te geuren. In Breda werd een korte wandeling gemaakt. „De Efte- ling" te Kaatsheuvel, was voor de bezoekers het mooiste van deze reis. Over die sprookjestuin raakten ze niet uitgepraat. Op de terugweg werd in Breda nog de koffie gebruikt, waarna men huiswaarts ging. Om ongeveer negen uur kwamen onze ouden van dagen weer in de gemeen te. alwaar ze door een grote menigte werden opgewacht. DE KERMIS NADERT Vrijdag en Zaterdag a.s. is er in „Truzement" weer feest. De jaarlijk se kermis wordt dan gevierd. Voor de jeugd zai er weer een enkele draai molen zijn. alsmede een schommel. De groten vinden hun vermaak wel elders, want kermisvieren kunnen ze hier wel. van deze gelegenheid zul len ook de talrijke kampeerders en logé's die deze gemeente thans telt, gebruik maken door acte de présen- ce te geven. (Advertentie) GEMEENTE HULST Kosteloze inenting tegen pokken Burgemeester en wethouders van Hulst vestigen er de aandacht op dat op Woensdag a.s. des voormiddags 10 uur in het Consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters. Lange Bef lingstraat 44 de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloze inenting of heririenting tegen pokken, zulks voor kinderen beneden de leeftijd van 2 j. Bij twijfel omtrent de gezondheids toestand van een in te enten kind raadplege men vooraf de huisarts. Een week na de inenting dienen de kinderen wederom op dezelfde plaats en uur aanwezig te zijn, waarbij de bij de geboorte-aangifte verstrekte inentingskaart van het kind dient te GOED AFGELOPEN. Gisterenmiddag raakte 'n Belgisch bestelwagentje op de hoek Patijn- weg-Voorstad in botsing met een per sonenauto uit Rotterdam. Het Belgische wagentje kwam de overweg over en wilde de Voorstad inrijden, en de andere wagen kwam uit de richting Bergen op Zoom. De botsing was behoorlijk. Het bestel wagentje buitelde enkele malen om en bleef tenslotte op zijn kant liggen. De zes inzittenden in het bakje kwa men er, wat bleek rond de neus, maar overigens ongedeerd, uit ge krabbeld. De personenauto was even eens flink beschadigd. Yerseke AANKOMST EN INSTALLATIE NIEUWE PASTOOR Met een plechtig Lof werd de nieuwe pastoor ingehaald en ontvan gen. Pater Majella feliciteerde pas toor Kuipers met zijn benoeming. Ook zijn moedere en de verder aanwezige familie en vrienden werden niet ver geten en hij riep allen een hartelijk welkom toe in Yerseke. Tevens maakte Pater Majella van deze gele genheid gebruik afscheid te nemen van de parochie waarmee hij se dert Januari de zo tragische gebeur tenissen van de stormramp, de te en het overlijden van Pastoor Tes- selaar heeft meegemaakt. Zondagmid dag werd Pastoor Kuipers door de Deken geïnstalleerd. In zijn toespraak noemde deze het tragisch 2 maal in 1 jaar met een verschil van 6 maan den een nieuwe Pasoor te moeten in stalleren. Niemand zal dit begrijpen en we vragen ons af waarom dit zo heeft moeten gebeuren. Maar wie weet wat God er mee heeft voorgehad. Na gebeden te hebben voor de zielerust van Pastoor Tesselaar sprak de De ken achteréénvolgens tot de nieuwe Pastoor en de parel hianen. Met een kort Lof werd deze installatie plech tigheid besloten. NIEUW SCHOOLGEBOUW WEER ACTUEEL. Op de ouder-avond van de O.L.S. is een schrijven voorgelezen, gericht aan B. en W en waarin gevraagd wordt' de inlossing van de,in 1943 gegeven belofte, inhoudende dat wan neer de oorlog klaar was, een nieuwe school gebouwd zou worden in het centrum van het dorp. Van de toen malige autoriteiten die deze belofte gaven zijn de heren Brouwer en Ve- nendaal na de oorlog van het toneel verdwenen. Alléén de Inspecteur bij het onderwijs is nog in functie. Door aan het verzoek van bovengenoem- den toe te geven om de 2 bestaande scholen tot een terug te brengen kreeg men de bekende belofte van een nieuw schoolgebouw. De toestand van het gebouw, dat er reeds onge veer 80 jaar staat, is niet best. Som mige delen zijn versleten, dak door regenen, muren afkankeren en de ge hele inrichting voldoet niet meer aan de tegenwoordige eisen- Ook de speelplaats voor meer dan 200 kinde ren is absoluut te klein. Herstel en onderhoud laten bovendien te ;ven- sen over. Hoewel in het uitbreidings plan een plaats voor een school is opgenomen, verwacht men niet direct een nieuwe school. De kosïo.i zouden ruim f 100.000 bedragen, en gezien de bekende tekorten bij de gemeente zal dit bedrag wel te groot zijn. Dit neemt niet weg dat men meent deze zaak warm te moeten houden. Bij de behandeling van de verdere huishoudelijke zaken werden dhr. Ridderhof en van Oost herbenoemd in de oudercommissie, terwijl dhr. J. Meyer de plaats van dhr. Nolet, die met herkiesoasr \va&. in zai nemen. Als gast was aanwezig, dhr. Vleugel van de B.L.O.-school te Goes. Deze gaf een uitvoerige uitleg van de B. L.O. Toegelicht met een filmpje wa ren de verschillende methodes en ook het leren en werken v/in de kin deren duidelijk te volgen. Dhr. Vleu gel vroeg de ouders, van wie een kind voor de B.L.O. school in aanmerking komt, zich niet door valse schaamte te laten weerhouden, doch deze te overwinnen, terwille van het kind en zijn later leven. De verdere avond werd op zeer aangename wijze onder leiding van de onderwijzers Jansen - Verplanke en Zonruiter doorgebracht.- Hansweert ONDERSCHEIDINGEN. Zijne Majesteit de Koning der Bel gen heeft onderscheiden de heer P. Vernimmen alhier met het Kruis van Ridder in de Orde van Leopold 2 en de heer W. Minnaard met de Gouden Palmen van de Kroonorde van Bel gië. De versierselen werden door de Consul van België op het Belgisch Consulaat alhier uitgereikt. KEURING VOOR DE DIENST PLICHT LICHTING 1954 De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat alle oproepingen voor de keuring voor de lichting 1954 zijn verzonden. Zijn er in 1934 gebo ren mannelijke personen, die de Ne derlandse nationaliteit bezitten en in een dei' Nederlandse bevolkingsregis ters zijn opgenomen of daarin opge nomen hadden moeten worden, en de oproeping voor de keuring dan wel een bericht van niet-inschrijving nog niet hebben ontvangen, dan moeten zij zich vóór l Januari a.s. ter ge meentesecretarie aanmelden. Middelburg, 31 Juli 1953. De burgemeester. N. Bolkestein. PUBLICATIE De Prijzencommisie Middelburg maakt bekend dat zij in de maand Augustus geen zitting houdt. De zittingen van de Prijzencommis- sie worden gehouden elke eerste en derde vrijdag van de maand, 's avonds van 8 tot 9 uur in het Stadhuis ingang Lange Noordstraat. De erstvo'gende zitting is op Vrij dag, 4 September a.s. 664-0 GRAAUW. Schieting De Friezen op de staande wip, om 3 uur. uur: Vrou- HULST. Bioscoopgebouw, wen zonder naam. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: De rode havik. TERNEUZEN. Luxor. 8 uur: In de macht van de gangsters. AXEL. Centrum, 8 uur: Het testament van dr. Mabuse OOSTBURG. Ledel, 8 uur: De Dui- velsbrigade. SAS VAN GENT. Olympia-theater. 8 uur: De rode havik. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: In de rpacht van de gangsters. r\ve r blijkt hebben ir telers Ve gegeven, dat niet i wanneer bouwsels fonds voo het land voor jong heden bel A/óorzitte gaf in mening, d zonder plan zeke muleerd, glasteelt ven een vond, dat gent moet van de V( minst in herverkav p voor Na teld o dient lische overigens Want, hi van zijn met die v„. Eigenschapi ongunstiger ning" van In het ven: hij i len vest, regenachtig een parapl Ziedaar tien Austri

de Stem | 1953 | | pagina 2