Walcheren Z.-VLAANDEREN Veedieven j Uitreiking van getuigschriften aan de Terneuzense Ambachtsschool Tholensé boeren protesteren UITSTAPJE IN „EIGEN HUIS" TANDEM RADIO 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 3 AUGUSTUS 1953 2 Een ravage, waaruit een nieuw gebouw verrijst Geen huissloof meer, maar moderne, verzorgde vrouw H.H. WIJDINGEN TE UDENHOUT LIKDOORNS woÏIderoue Désiré Th. Schelfhout te Ulvenhout begraven Stichting „Léon Harmei Fonds" te Tilburg Weer een caisson naar Schelphoek „Hollandweek" met bolle zeilen begonnen De hele Stem-familie MIDDELBURG TERNEUZEN héérlijk pittig is de lekkerste kalf zware shag! Maak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbranden Vergeefse tocht van de Pres. Wierdsma AGENDA HEDEN MORGEN „Alles woelt hier om verand'ring, Wenst terug 'tgeen hij eens zag!" Met deze aanhaling typeerde de heer Denie, directeur van de Ambachtsschool te Terneuzen bij het uitreiken van de getuigschriften aan de daarvoor in aan merking komende leerlingen, het ver schijnsel, dat zoveel jongelui, die nu met blijdschap voorgoed de schoolban ken de rug toekeren, later dikwijls naar die prettige tijd terugverlangen Naast het memomeren van dit aloude verschijnsel gaf de directeur zijn schei dende jongens nog enkele behartens- waardige wenken mee. De behaalde resultaten over het afge lopen schooljaar werden voor wat het aantal geslaagden betreft, bevredigend genoemd: 35% behaalde het getuigschrift. Minder opwekkend waren de cijfers be treffende de overgang van klasse 1 naar 2, waarvoor maar liefst 35% niet „zwaar" genoeg wogen. Het normaal laten doorlopen van de lessen, terwijl de gehele school wordt verbouwd, brengt zo zijn aparte moei lijkheden mee! De heer Denie nam dit echter niet al te tragisch op. ,,Tot nu toe is het steeds gelukt de lessen nor maal doorgang te laten vinden, ondanks he^ feit, dat kozijnen worden wegge broken en vervangen door andere, hele muren worden gesloopt, deuren verdwij nen en elders te voorschijn 'worden ge toverd. 's avonds het lokaal in behoor lijke toestand wordt achter gelaten, om bij de volgende les gewaar te worden, dat de houten vloer verdwenen is en we blijkbaar in het vervolg op het naakte beton moeten vertoeven. Dan verschij nen op de onmogelijkste plaatsten gaten in muren en vloeren, kortom, het is een zodanige ravage, dat men zich in ge moed e afvraagt, wat daar wel van te recht moet komen. Maar, langzaam maar zeker verschijnt uit deze ravage een hernieuwd gebouw en voor zover dit door de ons gebleven ramen nog mogelijk is, zien we onder veel hout en betonijzer het nieuwe gebouw verrijzen. Dit alles stemt hoopvol en doet ons het ongemak van de verbouwing graag verdragen!" DE DIPLOMERING. Een getuigschrift ontvingen: Timmeren: L de Blaeij, Hoek; J Cor- nelissen, Zaamslag; F Dieleman, Axel; M van Driel, Terneuzen; F de Fouw, Hoek; C D Galle, Zaamslag; J H Lam mens, Terneuzen; J Meertens, Hoek; A de Pooter, Terneuzen; K de Putter, te Hoek; M C de Regt, Terneuzen; H van de Wege, Terneuzen; N Bareman, Axel; C J de Blaeij, Hoek; F Dekker, Terneu- zen.;. A 't Gilde. Terneuzen; P F Haars, Philippine; J Hubregtse. Terneuzen; A Kiel, Axel; H E de Krijger, Biervliet; J Sarneel, Sas van Gent; L J Wieland, Axel; F A Ranschaert, Sas vap Gent. Electrotechniek; J J Deurloo. Sluiskil; Tegen herverkaveling ^AMENS een aantal landeigenaren op het eiland Tholen is een adres naar de Eerste Kamer gestuurd, om de behandeling van het wetsontwerp Inzake de herverkaveling van land bouwgronden in de rampgebieden, voorlopig op te schorten. De boeren zijn van mening, dat zij na de gebeur tenissen van de afgelopen maanden, de lasten van een herverkaveling niet meer kunnen dragen. Het wetsontwerp zal Dinsdag in de Eerste Kamer ter sprake komen. In de stad Tholen is Zaterdagmiddag een vergadering gehouden, waarin over 't plan tot herverkaveling stevig is ge- debateerd. Mr. Lap uit Bergen op Zoom vertolkte er de mening van de tegenstanders van het plan en enkele deskundigen der Z.L.M. brachten de voordelen der herverkaveling naar voren. Het merendeel der aanwezigen bleek vóór uitstel te zijn. Hun handtekenin gen zullen het adres aan de Eerste Kamer achterna reizen. Een belangrijk argument van de tegenstanders der verkaveling is ook, dat indertijd op Walcheren het herverkavelen der gronden geen succes is geworden, wat tot uiting zou zijn gekomen in een merkbare ontevredenheid van de boeren. (Advertentie) Nieuwe methode maakt dit mogelijk Niet langer behoeft de huisvrouw na de dagelijkse afwas met een zucht naar haar ruwe en vaak pijnlijke handen te kijken, want het nieuwe verrassende wasmiddel van de Cas- tella-fabrieken maakt daar voorgoed een einde aan. Vol vertrouwen kan zij voortaan haar handen in het sop steken, want het actieve schuim van de Castella Vaatwas reinigt niet al leen haar vaatwerk, lepels en vor ken op verbluffend snelle wijze maar maakt ook haar handen zacht als fluweel. Het is dan ook geen won der, dat duizenden en duizenden huisvrouwen dit nieuwe afwasmiddel reeds vol enthousiasme gebruiken. Naast goede „huisvrouwen" willen zij immers ook graag keurig ver zorgde, moderne vrouwen zijn En de geringe prijs (25 ct. per pak) brengt dit wondermiddel binnen ieders bereik. C M Dieleman, Terneuzen; L Ducarmon Sas van Gent; J cfe Feij'ter, Axel; R A Heijnsdijk, Axel; J F Meijer, Zaamslag; M A Moens, Zaamslag; H Pijpelink te Hoek, J Platteeuw, Hoek; T Ranschaert, Sas van Gent; J L Seegers, Sluiskil; A W Vermeulen, Hoek; M A de Vos, Zaam. slag; F G Smink, Terneuzen. Machinebankwerken: K J Andriessen, Sluiskil; N J Boerman, Axel; A M Bouchaut, Sluiskil; F de Bruijnc. Hoek: A Dees, Terneuzen; A Dieleman, Axel: J Donze, Axel; M Francke, Sas van Gent; L M Guiljam, Zaamslag; L Herrebout, Terneuzen; A van de Hooft, Terneuzen; P Jansen, Sluiskil; R F Lafort, idem; P G Meermans, Axel; R Neijt. Sas van Gent; J Oppeneer, Axel; E J Ranschaert Sas van Gent; J de Ritter, Hoek; W S Verlinde, Terneuzen; C D Vos. Zaam slag; J C de Bruijne, Hoek; M J Harte. Terneuzen; F C de Putter, Zaamslag; W Verstraeten, Sluiskil; N de Vin, Terneu zen; C de Witte, Hoek. Schilderen: J Bruggeman, Terneuzen; K P Hamelink, Zaamslag; J de Koeijer, Axel; A P Maas, Biervliet; T Thomas! Westdorpe, W H Wisse, Terneuzen. Machinebankwerken: F de Bleaij, Ter neuzen; C Esselbrugge, Axel; J D Faas, Axel; C de Feijter, St. Jansteen: P de Feijter. Axel; B van Hulle, Philippine; J G Koekkoek, Axel; E van de Moere, Bouchaute; M Oppeneer, Axel; W de la Ruelle, Westdorpe; L A Segers. Philip pine; K G Siecker, Axel; J S'trijdonk, Axel; J W de Feijter, Zaamslag; F M Vervaet, Biervliet; C van de Voorde. Zaamslag; M Wieland. Zaamslag; J Hage Terneuzen; A C Obrie, Sas van Gent. Kopklasse automonteurs: JAS Beg- heijn, IJzendijke; Th. de Gijsel, Sluiskil; J 't Gilde, Terneuzen; J Goossens, Sas van Gent; J Lourens, Axel; C Maas, Hoek; J M Openeer, Axel; M L de Pauw Sas van Gent; H A Rammeloo, Philip pine; H J Verhoef, Zaamslag; E Ver- meersch. Sas van Gent; P Wijffels, IJzen dijke; J. Bakker, Axel. Mgr W. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogenbosch zal op 4 Augustus in dc kerk van het klooster der Pa ters Capucijnen, te Udenhout de vol gende H.H. Wijdingen toedienen: Mindere Orden aan de Fraters Pauli- nus van Middelburg, Walfridus van Helmond, Martinus van 's Gravenha- ge, Wigbertus van Hengelo, Libertus van Heeswijk, Ferdinandus van Mier- lo-Hout en Marcus van Didam, allen van de Paters Capucijnen. H. Subdiaconaat aan de Fraters Blasius van Rotterdam, Joannes Bos- co van Den Haag, Licinius van Val- kenswaard, Camillus van Schiedam, Canisius van Eindhoven, Fidentianus van Berkel, Antonius van Lage Zwa- luwe, Fredericus van Breda, Albiunus van Helmond, allen van de Paters Ca pucijnen. H. Priesterschap aan de Fraters Do- mitius van Beek, Sixtus van Drunen, Ambrosius van Zoetermeer, Ewaldus van Dongen, Adelbertus van Raams- donk, Willibrordus van Raalte, Anas- tasius van Utrecht, Bartholomeus van Eindhoven, Angelicus van Helmond, Livinus van Eindhoven, all* van de Paters Capucijnen; aan ere Fraters Edmundus de Hart, Martinus Nieu- wenhuis, Antonius Verschuren, Petrus Veen en Amodeus Degenhart, allen van het Cisterciënserklooster „Ma- riënkroon" te Nieuwkuyk; en aan de Fraters Franciscus Aarts, Joannes Bakker en Rudolph Klaus, allen van de Congregatie der Paters Oblaten van de H. Franciscus van Sales. (Advertentie) Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjés. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzoefeïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van L 1.35 bespaart U veel ellende. Onder grote belangstelling is Zaterdag het stoffelijk overschot van de heer Désiré Th. Schelfhout, in leven Hoofd van de H. Hartschool te Kloosterzande (gemeente Hontenisse) en drager van het erekruis Pro Ecclesia et Pontificc, te Ulvenhout, waar hij zijn laatste levensjaren door bracht, aan de schoot der aarde toevertrouwd. Pastoor Vermunt verricht de absoute. De heer Schelfhout had grote verdiensten op sociaal terrein in Zeeuwsch-Vlaanderen. Bevordering kennis Franse taal en cultuur Een der leden van de Raad van Toe zicht der Kath. Economische Hoge school te Tilburg, heeft het mogelijk gemaakt een stichting in het leven te roepen, welke ten doel heeft de ver breiding van de kennis der Franse taal en cultuur onder de studenten en oud-studenten der Kath. Economische Hogeschool te bevorderen door 't ver lenen van financiële steun aan activi teiten, die daartoe kunnen bijdragen. Gezien de steeds toenemende bete kenis der internationale contacten moet de oprichting van deze stichting voor de studenten en oud-studenten der Hogeschool van bijzonder grote betekenis worden geacht. Aan de Stichting is de naam ver bonden van Léon Harmei, de grote katholieke Franse werkgever, wiens zaligverklaringsproces enige tijd ge leden in Rome aanhangig werd ge maakt. In het bestuur van de Stichting hebben zitting de heren P. Spooren- berg, voorzitter, namens de Algemene Kath. Werkgeversvereniging, mgr. prof. dr M. Cobbenhagen, namens de senaat van de Kath. Economische Hogeschool en mr Jos. de Voort, na mens de Amitiés Catholiques Frangai- ses te Tilburg. Het secretariaat wordt vervuld door mr B. van Spaendonck te Tilburg. is weer een caisson op weg naar Schouwen-Duiveland, bestemd voor de dichting van het dijkgat bij Schelphoek. De caisson wordt dooi de sleepboten „Oceaan" en „Ebro" gesleept. Nieuwe V.E.B.O. secretaris Op de ledenvergadering van V.E.B. O. is tot secretaris gekozen de heer C. Bom-Rietveld. Deze functie werd tot heden vervuld door de heer Bal uit Tholen, die tevens ook voorzitter van V.E.B.O. was. Over het sane ringsplan is lang en breed gesproken, voorlopig echter zonder tastbaar re sultaat. In de loop van deze week zal daarom weer een bespreking plaats hebben met drs van Dijk van het Be drijfschap voor Visserijproducten. Onder prachtige weerscondities zijn Zaterdag te Loosdrecht de zeilwed strijden in het raam van de „Hollandweek" begonnen. Voor zeiler en toe schouwer was het een genot het fraaie schouwspel van water, wolken en schepen gade te slaan. Een beeld van de Loosdrechtse Plassen gedu rende het weekeinde; links en rechts „Draken", die de ballonfok hebben gehesen. QNZE BREDE lezersschare weet zo langzamerhand, dat er eens per jaar 'n mededeling in ons blad ver schijnt. waarin wordt aangekondigd, dat wij onder geen voorwaarde te be reiken zijn. Dat betekent dan, dat we ons jaarlijks „familiereisje" gaan ma ken. Zaterdag hebben we het er weer van genomen. Alles wat onder de ver zamelnaam „Stem-familie" te vangen is, zocht zich op deze zonnige ochtend een plaatsje in een van de autobus sen, in afwachting van wat er komen zou. En dat was Zeeland. We maakten een uitstapje in eigen huis, dat wit zeggen in een deel van het versprei dingsgebied van ons dagblad. U hebt gelijk, wanneer U opmerkt, dat dit dus voor velen van ons geen ontdek kingsreis werd, maar we kunnen U verzekeren, dat er een breed verschil ligt tussen Zeeland als dienstreisge- bied en Zeeland als oord van beschei den en gepaste uitspattingen. Via het zwaar getroffen Kruinin- gen, dat nog zovele sporen van de watersnood draagt, ging onze tocht naar Middelburg, waar we ons even verdiepten in de schoonheid van het stadhuis. Over Veere en met de pont Vlissingen-Breskens raakten we in Cadzand verzeild, om even de ge neugten van strand en opkomend tij te genieten. In Groede maakten we kennis met het hertenpark en we vonden er bo vendien de grote rust aan een wel voorziene tafel. We trokken weer naar Breskens, doorploegden dpnieuw de Schelde én keerden terug naar onze diverse woonplaatsen, die wg rond het prille begin van de Zondag in diepe rust aantroffen. (Advertentie) ADJUNCT-DIKECTKICE ZR. G. L. SPEE VERLAAT MIDDELBURG Zr. G. L. Spee, adjunct-directrice van het Gasthuis te Middelburg, is met ingang van 1 November a.s. be noemd in dezelfde functie aan de In richting voor ooglijders, Tasman straat 's-Gravenhage. In verband hiermede heeft het be stuur der Godshuizen in zijn laatste vergadering haar eervol ontslag ver leend en daaraan toegevoegd zijn dankbetuiging voor de vele belang rijke diensten aan het Gasthuis bewe zen. Zr. Spee was op 1 Januari 1947 in het Gasthuis aangesteld als hoofdver pleegster der interne afdeling en werd op 1 Maart 1947 benoemd tot adjunct directrice, welke betrekking zij tot heden vervulde. Er zal later ongetwijfeld gelegen heid zijn voor belangstellenden en patiënten van de scheidende directri ce afscheid te nemen. VUURWERK TROK DUIZENDEN TOESCHOUWERS Het is moeilijk te schatten, hoe veel mensen Zaterdagavond genoten hebben van het schitterend vuur werk, dat de Kon. Ver. „Uit het Volk - Voor het Volk" aanbood ter afsluiting van de koopweken. Het aantal bezoekers moet echter zeker wel tussen de 10.000 en 20.000 hebben gelegen. Niemand zal van zijn tocht naar de Seissingel spijt gehad hebben, want hetgeen werd geboden was uit- stekend. Gedurende ruim een hall uur was er veel te genieten, niet al leen van de ontelbare vuurpijlen, die de schitterendste kleuren door het luchtruim strooiden, maar ook van de grote stukken, die op enorme stellin gen op het Seisbolwerk achter de noodwoningen van Klein Vlaanderen werden ontstoken. Persoonlijk vonden wij het Zeeuwse wapen het meest ge slaagd, maar onmiddellijk moet daar bij worden genoemd het slotstuk met de vurige woorden „Middelburg koop stad" omgeven door een waaier van licht spuitende fonteinen. Voordat het vuurwerk begon, heeft de harmonie „Voorwaarts" van Kou- dekerke een muzikale wandeling door een groot deel der stad gemaakt, waarbij op enkele plaatsen werd halt gehouden om een klein concert te geven. „KLEIN 3LIJDORP" TROK BIJNA 36.000 BEZOEKERS De Diergaarde „Klein Blijdorp" heeft Zaterdagavond haai' poorten gesloten. Sinds de dag dei' opening op 29 Juni j.l. hebben bijna 36.000 per sonen een bezoek gebracht aan deze miniatuur dierentuin. De organisato ren. de Stichting „Herrezen Middel burg", zijn over dit resultaat tevre den. Hun schatting was: 35.000 be zoekers. Vooral de laatste week is -het bezoek zeer groot geweest, n.l. 9000 personen. Een officiële sluiting heeft niet plaatsgevonden, ook al, omdat het terrein nog niet wordt afgesloten, i*j«ar deze maand zal worden ge bruikt voor de uitvoering van enkele ontspanningsprogramma's. Vandaag gaan de dieren weer naar „Blijdorp" behalve de watervogels, die de Augus tusmaand nog mogen 'blijven. Ook de aquaria gaan weg. Daarna zullur op het terrein enkele voorzieningen wor den getroffen, waardoor het geschik ter zal worden voor het organiseren van festiviteiten. rooor- WATEROVERLAST Tengevolge van de langdurige zwa re regenval konden de rioolputten in de Vlooswijkstraat het vele water niet verzwelgen, zodat de straat tot de hoogte van de trottoirbanden weer blank kwam te staan, 't Verkeer met auto's moest tijdelijk worden verbo den, omdat deze snelrijdende voer tuigen het water opjoegen zodat dit weer de gangen en huizen dreigde binnen te lopen. GEVAARLIJK SPELLETJE Een zwaar onder de invloed van „gin" en wie weet wat nog meer zijn de opvarende van een in de haven liggend Engels zeeschip maakte aan de Westsluis aanstalten een auto te lijf te gaan. Toen hij nog maar juist met dit „spelletje" was begonnen ar riveerde reeds de politie, die de man inrekende en op het bureau insloot, tot hij zijn roes had uitgeslapen. Na betaling van de reeds aangerichte schade kon hij weer zijn schip gaan opzoeken. Sas van Gent ONZE STADSPOMP Wanneer een vreemdeling, die een bezoek aan onze gemeente brengt, en daarbij ook de pomp op het marktplein in het oog krijgt, zou informeren hoe oud deze pomp eigenlijk is, dan zijn we ervan overtuigd, dat de meesten onzer ingezetenen het antwoord zou den schuldig blijven. Het is toch im mers steeds zo. dat men zijn eigen stad het slechtste kent. Dat geldt echter niet voor de heer R. Slock, commies ter gemeente-secretarie .alhier, die een diepgaande studie van de historie on zer gemeente heeft gemaakt en dan ook heel wat interessante bijzonder heden weet te vertellen. Het raadsel „pomp" werd dan ook direct door hem opgelost. Uit door hem verzamel de gegevens blijkt nl. dat vóór 1792 het marktplein een zanderige vlakte was met in het midden de zgn. ,,'s Lands Fontein", een waterwinning, waarvan de onderhoudskosten voor rekening van het rijk kwamen. Om dat bij slecht weer de markt in een ware modderpoel werd herschapen, ging men over tot verhoging en be- plaveiing van een gedeelte van het plein, waarbij ,,'s Lands Fontein" in 1792 werd vervangen door de huidige pomp, waarvan door de ingezetenen kon worden gebruik gemaakt. Ofschoon de pomp uit aesthetisch oogpunt niet veel waarde heeft en als waterverschaffer reeds lang heeft af gedaan (de pompzwengel is in de loop der jaren verdwenen), heeft men deze. terwille van zijn hoge leeftijd en het feit, dat ie geen „sta-in-de- weg" is, tot nu toe niet willen ver wijderen. Jammer is echter, dat de pomp thans tot aanplakbord is gede gradeerd, waardoor het toch al niet te fraaie uiterlijk nog meer wordt vei- lelijkt. DIPLOMAZWEMMEN Onder gunstige weersomstandighe den werd door de Stichting „Het Sasse Zwembad" de gelegenheid ge geven tot diploma-zwemmen. Be haald konden worden de diploma's 1 en 2. De examencommissie bestond uit de heren M. L. Remery (KNZB- official) en P. de Vries (gediplomeerd zwemonderwijzer) Diploma 1 werd behaald door: Thea Inghels, Tilly Vermeulen. Tilly As- selman. Diana van Sprang, Frida Rammeloo. Gretha Goethals, Dicky Jacoba Melieste. Lilian Aerssens, Jet- Bos, Elly Ranschaert, TUly Boutens, ty Hemelsoet. Maria Krieckaert, Hei di de Block, Jozina Maas, Lydia van Acker. Edward te Beek, Jan van den Hemel. Frits de Mul, André Hame- lijnck, René Kox, Robert Ranschaert. Johnny Van de Calseijde Johnny van Zantbeek. Eddy Geirnaerdt. Jan van Hoeve Edward Hofman', Hugo Kalle, Adri de Maesschalck. Tonny Dellaert, Adrianus den Boer, Wim de Vries, Henk Titulaer. Amom Vermast, Cor nells den Boer en Rudy Samijn. Diploma 2 werd behaald door: Dicky Bos, Heidi de Block, Carla Horstmann. Elly Ranschaert, Tilly Titulaer Arno Vermast, Jan van den Hemel, Wim de Vries Rudy Samijn Vermeulen. Cornells den Boer, Henk en Adrianus den Boer. Totaal werden 36 diploma's 1 en 12 diploma's 2 uitgereikt. DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953. HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. k.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. vrouw; 9.35 Gram.; 9.40 „Lichtbaken", caus.; 10.00 V. d. kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Idem; n.oo V. d. vrouw; 11.30 Jeugdor kest 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; (12.30 12.33 Land- en tuinb.meded.); 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nws. en Kath. nws.; 13.20 Gram.; 13.30 Maastrichts stedelijk ork.; 14.00 Lichte muz.; 14.35 Gram.; 15.00 Idem; 15.30 „Ben je zestig?"; 16.00 V. d. zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Felicitaties; 17.45 Regeringsuitz.R. A. Ferrier; „Het Departement van Econo mische Zaken in Suriname"; 18.00 Gevar. muz.; 18.15 Gram.; 18.20 Sportpraatje; 18.30 „Dit is leven", caus.; 18.45 Gram.; 18.52 Act.; 19.00 Nws.; 19.; o Gram.; 19.15 „Uit het Boek der Boeken"; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Philh. ork., koor en sol.; 21.15 Gram.; 21.30 Viool en piano; 22.00 Kamerork. en solist; 22.45 Avondgebed en lit. k.; 23.00 Nws.; 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; «\15 Koor en orgel; 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 Alt-mez zo en piano; 11.30 Gram.; 11.40 Orgelspel; 12.00 Musette ork.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.40 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Amus.muz.; 14.00 Amerikaanse mu- ziek-kaleidoscoop; 14.30 Oud-Nederlandse liederen; 14.40 „Lezende vingers", hoor- sp.; 15.40 Gram.; 16.45 V. d. jeugd; 17.30 Zang en orgel; 18.00 Nws.; 18.15 Pianosp.; 18.30 Rep. of gram.; 18.35 Dansmuz.; 19.00 Paris vous parle; 19.05 Gram.; 19.20 Pia norecital; 19.50 „Van Groenlanders en Eskimo's", caus.; 20.00 Nws.; 20.05 Amus. muz.; 20.45 „De mensen zullen wel zeg genhoorsp.; 22.00 Gram.; 22.05 Tiro- ler muz.; 22.45 Buitenl. overz.; 23.00 Nws.; 23.15 New York Calling; 23.2024.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams, 324 m. 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Rhythm, muz.; 14.35 en 14.45 Gram.; 15.30 Orgelsp.; 16.00 Gram.; 16.30 Orgelsp.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.15 V. d. kleuters; 17.30 Caus.; 17.40 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 V. d. jeugd; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 20.00 Omr.ork.; 21.00 en 21.30 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Volksmuz.; 22.55 —23.00 Nws. BRUSSEL, Frans, 484 m. 11.45 Gram.; 12.10 Omr.ork. en solist; 13.00 Nws.; 13.10, 14.00 en 15.00 Gram.; 16.00 Gevar. muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Gram.; 18.30 Viool en piano; 19.00 Gram.; 19.45 Nws.; 20.00 en 21.00 Gran*; 22.00 Nws.; 22.10 Gevar. muz.; 22.50 Nws. EMART KINSBURy 22) je bent een roekeloos, onnaden kend kind, zei hij. Denk je dan he lemaal niet aan je vader en moeder en.... en aan mij? Nou doe je me er zelf aan den ken, zei ze vormelijk, dat ik woe dend op je ben. Waarom? Dat weet je wel. Om wat je die avond gedaan hebt. Dat was onver geeflijk. Hoe kwam je ertoe, Wes? We hadden het zo goed samen als echte vrienden en kameraden en we werk ten zo prettig samen met eenzelfde doel. En toen.... dee je. dat en daarmee heb je bewerkt, dat we er altijd aan moeten denken, dat ik een vrouw en jij een man bent. Ik ben zeker een man, antwoord de Wes luchtigjes, maar jij bent nog niet meer dan een wild, nukkig, eigenwijs, verwend kindje! Ohis dat het geval? Dus dan veronderstel Ik, dat het een soort va derlijkekus was, die jij aan dat wilde, nukkige, eigenwijze, verwende kindje gaf! Ik stond er verbaasd over en voelde me gekrenkt, Wes. Dat was niet was een heer doet, Wes. Je kunt je onmogelijk verbeelden, dat je echt liefde voor me voelt, als je me nog pas een paar dagen kent. Ik verbeeld me helemaal niets, zei hij eenvoudigweg. Misschien heb ik te impulsiefniet heerachtig genoeg gehandeld. Maar ik ben er van overtuigd, dat ik je liefheb, Jac queline. Je bent doodgewoon belachelijk, Wes! riep ze uit. Je kunt me niet liefhebben. Je weet immers nog niets van me af! Ik weet voor mijn doen meer dan genoeg. Maar ik houd niet van jou! Ja, daar ben ik ook bang voor, zei hij. Dat is juist zo erg voor me. Maarmisschien leer je het nog. Och, stil toch! Wat mankeert je? Elkaar liefhebben kun je toch niet leren? Dat doe jeof je doet het niet. Ik heb gedaan, wat ik kon, zei hij grimmig. En bovendienvervolgde ze peinzend, als ik van je hield.... wat naturlijk niet het geval isen nooit het geval zal zijnmaar, als ik van je hield, Wes, dan zou ik er toch nooit in toestemmen, met je te trouwen. En, waarom niet? Omdat we niet bij elkaar pas sen. We lijken te veel op elkaar. Ons karakter is hetzelfde; onze verlangens en stemmingen zijn hetzelfde: we zijn in ons hart allebei avonturiers.een beetje.... nou ja. wild en roekeloos en ongewoon. Vermoedelijk hebben we allebei last van onze schildklier en zulke lui moeten zich niet voor het leven aan elkaar binden, Wesley. En.... waarom niet? We zouden nooit samen kunnen opschieten. Dat schijnt anders nog al goed te gaan. Maar zie je het dan niet In, Wes? We zouden altijd dergelijke dingen willen doen, die we nu doen. Dan konden we er toch gewoon weg mee doorgaan en doen, waar we zin in hadden? Dat zou nooit gaan, Wes. Men sen, die met elkaar trouwen, moeten eikaars tegenhangers zijn in alle op zichten. De een houdt dan de ander in toom. Eeri onzer moest huiselijk zijn aangelegd en de ander.... nou ja. een beetje wild. zoals we nu alle bei zijn. Dan zouden we elkaar wellaat ik zeggenin even wicht houden. Zeg eens, waar haal jij al die wijsheid vandaan? Och, ik lees nog al veel. „Dan heb je heel wat onzin gele zen. Lees liever het leven van Buf falo Bill, of iets dergelijks, en schei uit met die wijsgerige onzinnigheden". „Dat zijn geen onzinnighedendat is zuivere wetenschap." „Ik geloof", zei Wesley bedacht zaam, „dat jij nog eens met mij gaat trouwen." „En ik weet zeker van niet!" „Nou. dat blijft dan een verschil van opvatting.en zo zie je, dat we niet precies helemaal van dezelfde opvat tingen en meningen zijn." „Handige bliksem!" schold ze hem uit. „Je denkt zeker, dat je me er tussen hebt! Nou goed, maar ik wei ger langer over dat dwaze onderwerp te praten. Laten we galopperen." Het was ochtend geworden, voordat ze de plek bereikten, waar Wes met de veedieven gevochten had. Ze von den de droge bedding terug en reden langs de oostelijke oever. In de lucht zwevende buizerds en gieren wezen de plek aan, waar de dode paarden lagen. Twee jakhalzen slopen weg, toen de ruiters de teugels inhielden bij de plek, waar de mooiq bles lag. Hun paarden snoven en deden schichtig, toen ze in de nabijheid van het lijk kwamen en daarom stapten ze af. „Kijk. daar wilde ik zekerheid van hebben", zei Wes, op het dode paard wijzend. „Waarvan, Wes?" „Let eens op zijn poten beneden de knieën en hielen." „Bedoel je de kleur van het haar?" „Juist. Zie je hoeveel lichter het daar is? De onderbenen hebben een veel lichtere kleur. Heb je ooit wel eens zo'n paard gezien?" „Dat ik weet niet", antwoordde ze weifelend. „Het is vreemd, is het zo niet?" „Heel vreemd", stemde hij met haar in „Laten we nu nog eens naar het andc.'c paard gaan kijken." Ze reden langs de droge bedding en kwr nen eindelijk bij de splitsing. Op de bodem zagen ze het lijk van het grauwe paard. „Zie je het weer?" vroeg Wes, om laag wijzend. „Precies hetzelfde, maar niet zo opmerkelijk, omdat het haar van natuur lichter is. Maar toch het zelfde. Beneden de knieën en hielen heeft het haar een andere kleur.... vaalgeel.... bijna wit." „Ja, dat is zo", erkende Jacqueline. „Maar wat is de verklaring ervan?" „Daar kunnen we onder het rijden wel over praten", zei hij. „Het is hier niet al te veilig. Laten we naar de uitkijkpost terugkeren." „Onze paarden zijn doodop, vooral 't jouwe", antwoordde zij. „Ik vind het beter een omweg te maken en naar 't kamp van de Jadie Construction Com pany te gaan. Ik ken Jadie en zijn vrouw en dochter. Die zullen ons en de paarden wel wat te eten geven. Het zijn royale lui." „Ik ben anders bang, dat dit vrij gevaarlijk is", zei Wes. „Je vader zoekt naar je, niet waar. Ongetwij feld heeft hij ook daar naar je ge vraagd." „Daar heb ik wel aan gedacht. Maar misschien „Ik heb, geloof ik, een beter plan", zei Wes. „Gisterenmiddag laat, toen ze me naar Splayfoot brachten, passeer den we een vrachtwagen met zes paarden. Die ging ongetwijfeld naar dat kamp van Jadie of een ander kamp aan de lyn. Hij wSs hoog opge laden met hooi en etenswaren. Die moet ergens gekampeerd hebben, niet zo ver hier vandaan. Als we naar Westdorpe CURSUS BESCHERMING BEVOLKING Sedert enige tijd is de plaatselijke brandweer bezig met een cursus Be scherming Bevolking. De brandweer lieden leren op deze cursus hun taak, die zij in het kader van de Bescher ming Burgerbevolking hebben te ver vullen. Het korps werd in verband hiermede uitgebreid met vier nieu we leden. Het is te hopen, dat het niet nodig is de lessen ooit in de practijk te brengen. SCHOOLREIS De leerlingen van de hoogste klas sen van de lagere school en de mis dienaars maakten een reisje naar Til burg, waar een bezoek werd gebracht aan het dierenpark, en naar Kaats heuvel, waar de sprookjestuin „De Efteling" werd bezocht. Ondanks het slechte weer vermaakte de jeugd zich kostelijk. Breskens GRAANSILO IN GEBRUIK GENOMEN Hoewel de in aanbouw zijnde graansilo voor de Coöp. Aank. Ver. „Landbouwbelang van W. Z.-Vl," nog niet geheel is voltooid, werd zij één dezer dagen toch reeds in gebruik ge nomen. Assenede DIPLOMA-UITREIKING NAAISCHOOL In de grote zaal van het gemeente huis alhier, had de uitreiking plaats van diploma's aan leerlingen van de Snij- en Naaischool, welke school on der leiding staat van de dames van Daele uit onze gemeente. De volgende dames konden hun diploma in ontvangst nemen: a. Met grote onderscheiding: L. Verweire te Assenedei F. de Buck uit Oost Eekloo en E. Vervinckt uit Lembeke, b. Met onderscheiding: J. Willems, Lembeke, D. Pattijn, Lembeke, S. Nimmegeers, Terdonck, L. de Decker, Assenede, Y. Chinitor, Zelzate, F. Bral, Assenede. c. Met voldoening: Chr. Bommelgyn, Wynkel. St. Kruis. J. Hillaert, Ter donck, F. Melkebeke, Kaprijke. (Advertentie) Neem een oi twee Rennies, en op 't zelfde moment is dat zuur branden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch ver pakt één voor één. Ze zijn smake lijk en.... gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. De reddingsboot Pres. Wierdsma uit Breskens is onder reserve-schipper G. Verduyn uitgevaren naar de Wielin gen om te zoeken naar 'n aldaar drij vend vrouwenlijk in badcostuum. Al dus was door een Engelse boot be richt- Tot "t donker was Is er door de reddingsboot gezocht. Daarna moest men onverrichterzake terugkeren, daar het lijk vermoedelijk door de stroming ver van de opgegeven plaats was afgedreven. DE KLINGE-WAES. Kinema van Dijck, 7.30 uur: De schone uit Montana en: Het bal der verjaagden. GOES. Grand: Die Czardasfürstin. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Mor gen is het te laat. ST. JANSTEEN. Schieting bij P. van Duysse om 8.30 uur. Dansen bij P. Mahu pm 4 uur. Jubileumschieting OP de staande wip. KUITAART. Gaai bolling bij P. de Bakker om 4 uur. Schieting bij P. Danckaert om 4 uur. MIDDELBURG. Electro: Abbott en Costello in Alaska. Schouwburg: Wrekers te paard. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Intrigues in het Oosten. SAS VAN GENT Olympia-theater, 8 uur: High Noon TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: SOS, held in nood. VLISSINGEN. Luxor: Allemaal knots. Alhambra: Affaire in Trinidad. GRAAUW. Schieting De Friezen op de staande wip. om 3 uur. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Vrou wen zonder naam. SAS VAN GENT. Olympia-theater 8 uur: De rode havik. TERNEUZEN. Luxor 8 uur: In de macht van de gangsters. reohts afslaan, hebben we veel kans zijn weg vanmorgen te kruisen." „Nou, misschien is dat dan nog be ter. We moeten zeker hier zo gauw mogelijk vandaan." Ze stegen weer te paard en reden naar het Noorden; en terwijl ze, goed naar alle kanten rondkijkend, verder reden, vertelde Wes, waarom die twee paarden lichter haar op hun poten hadden gehad. Sommige paarden van de Splayfoot Hoeve zwerven hier ongetwijfeld in de woestijn rond, is het zo niet?" be gon hij. „Ja, we hebben hier verscheidene kudden jonge paarden los rondlopen", antwoordde Jack. „Grazen ze ook in de buurt van de Grease Creek?" „Ja." „Heb je ooit opgemerkt, dat het haar van die paarden onder de knie lichter is dan op de rest van hun lichaam?" „Nooit." „Maar als het zo geweest was, zou je het zeker toch wel opgemerkt heb ben, niet waar?" „Ja, natuurlijk." „Mooi zo. En de Grease Creek komt uit dat sodameer boven op de Afge sloten Hoogvlakte, als ik het wel heb." „Ja, Grease Creek vormt de afwate ring van Laguna Sosa." „En het water van de Grease Creek is alkalisch, is het nietdat wil zeggen, er zit veel van die witte soda „Juistmaar het vee drinkt het tochzowel de koeien als de paar den." „En weet je niet, dat water, waarin veel soda-zit, het haar van een beest uitbleekt, als het er een aanmerkelijke tijd in staat?" „Nee, daar heb ik nooit iets van ge hoord." „Nou, maar het is zo", verklaarde Wes. „Ik heb dat langs de Mexicaanse grens méérmalen gezien." „Ik begrijp het niet goed, Wes. Be doel je daarmee, .dat die dode paarden in de Grease Creek gestaan hebben?" „Je vergeet, dat je juist gezegd hebt, dat het je nog nooit is opgevallen, dat een van jullie paarden dergelijke lichtgebleekte poten had." „Ja, dat is zo. Maar hoe zit het dan?" „Als dat Laguna Sosa net zo is als de andere sodameren. die ik in het Zuidwesten gezien heb, dan groeit er ook een soort lang watergras in. Dat gras heeft zijn wortels op de bodem en wordt sonis wel vijf meter lang. Als het aan de oppervlakte komt, blijft het drijven. Het is zacht en groen en zowel paarden als koeien zijn er dol op, als ze het eenmaal hebben leren eten. Ik denk, dat je dergelijk gras ook in de Laguna Sosa vindt." „En?" (wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 2