DE VROUW EN HAAR DOMEIN Kan het nog eenvoudiger I MARIE- j BERTIN J Wat kost een uitzet? Debuut der jonge mannequins Gezond eten onderweg! IJ ■in TWEED Aardige toiletjes voorde jonge garde ROl DAGBLAD DE STEM i Eerste minister der mode Annie en Jan gaan trouwen Wenken voor kampeerders Enkele recepten T üK JS GEMIXTE TWEED niet meer zó gewild, als een maand of zes geleden? Hoe dan ook, het is en blijft een klassiek materiaal. Lempereur maakte dit model voor heel jonge vrouwen, die zelfs de twee kruisjes nog niet hebben bereikt. De deux-pièces in zwart en wit heeft een zwart jersey kraag met knoopsluiting aan de linkerzijde. Het hoedje, een model van Jean Barthet, is eveneens van tweed en jersey. TT ET SPIJT ME NU, dat mijn hart te koud was voor de liefde en ik slechts roem, macht en rijkdom heb nagestreefd. Mijn doodsbed is koud. Ik zie geen tranen. Ik heb geen kinderen of klein kinderen, die gelukkig zullen zijn met mijn millioe- nen. Niemand zal om me treuren. Ik had in Abbévïlle moeten blijven en moeten trouwen met de jonge boer, die Jean-Jacques heette. Ik had hem kunnen helpen op het veld. Hij had me kinderen kunnen schenken en de liefde en het moederschap zouden me mooier hebben gemaakt, dan alle toiletten, die ik ontworpen heb voor mezelf, keizerinnen, koninginnen en prin sessen. Wat baat het de mens. Mon Dieu, vergeef mij.." A NNIE EN JAN gaan trouwen en zij zitten avond aan avond met vel letjes papier voor zich om te rekenen hoe ze zullen „uitkomen". Tijdens hun wandelingen langs de winkels hebben ze allerlei dingen gezien die ze nuttig en aardig vonden, maar dikwijls vie len de getallen op de prijskaartjes niet mee. Nu bestaat er een Gezins-Begro- tings-Instituut. Het is gevestigd aan de Botersloot 149 te Rotterdam en 't heelt een klein en handig brochuurtje uitgegeven onder de titel „Annie en Jan gaan trouwen". Daarin vindt het toekomstige paartje heel wat nuttige aanwijzingen over de aan te schaffen uitzet plus nog een paar nuttige wen ken er bij. Wij ontlenen er hier en kele gegevens aan (het gehele bro chuurtje is voor drie stuivers te be stellen). LINNENGOED DAS OP! Laat je niet verleiden eerst veel geld in de linnenuitzet te steken. Bedenk dat er ook geld nodig is voor kachel, lampen, keukentafel, die je later koopt. 6 2-pers. lakens a f 7.90 f 47.40 10 slopen a f 2.60 f 26. (slopen slijten vlugger dan lakens) 12 badhanddoeken a f 3.40» f 40.80 12 washandjes a f 0.40 f 4.80 3 bonte handdoeken a f 1.49 f 4.47 12 theedoeken a f 1.50 f 18.— 2 vaatdoeken a f 0.39 f 0.78 1 plastic kleed f 4.90 1 tafellaken cadeau van tante Katrien 1 ontbijtservet in de maak (nog één rand kruisjes borduren) stofdoeken uit de lappenkist pannelappen breit Oma f 147.15 (Uittrekken f 150). Koop geen complete keukenuitzet. Daar zijn vaak voorwerpen bij, die je weinig zult gebruiken. Je kunt beter zelf je keukenuitzet samenstellen. Informeer eerst naar de tarieven van gas en electriciteit, voordat je be slist waarop je zult koken. Steek je licht op in de toonkamers van de ge meente. DE KEUKEN-INVENTARIS 1 afwasteil 1 zeepbakje 1 gootsteenschep 1 gootsteenvergiet 1 schuimspaan 1 juslepel pan (22 cm) pan (20 cm) steelpan fluitketel koekenpan melkkoker vergiet 1 braadpan van prima emaille f 1 aluminium pan (24 cm) f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f soeplepel houten lepels a f 0.32 stamper pannekoekmes tafelmes broodmes 1 aardappelmesje 2 keukenlepels a f 0.80 2 keukenvorken a f 0.80 1 afwaskwast 1 zeepklopper 1 pannenboender 1 kurketrekker 1 flesopener 1 blikopener 1 zeef 1 citroenpers 2 diepe borden a 2 platte borden a 1 nest schalen 1 zoutpot 1 rauwkostrasp 1 groente-emmer 17aardappelschilbakje 1 broodplank 1 broodtrommel f 0.44 f 0.44 8.90 16.75 14.40 11.50 5.40 4.40 11.50 8.95 8.45 6.50 1.65 0.70 0.90 1.75 1.60 2.30 0.96 0.65 0.80 1.25 3.25 0.75 1.60 1.60 0.44 0.80 0.20 0.60 0.35 0.75 1.25 0.30 0.88 0.88 5.50 0.95 0.58 8.90 2.95 1.75 f 10.— Totaal f 153.59 f 37.50 f 3.50 Een deugdelijk 2 pits gascomfoor 1 gassudderaar f 41.— Een uitstekend gasfornuis van Ned. fabrikaat f 220. Een 3 pl. electr. fornuis plm. f 275. Een butagasinstallatie f 85. WERKMATERIAAL f 1 f 4.60 f 2.— f 1.90 f 2.— f 3.— f 1.55 f 1.50 f 4.40 f 0.88 f 0.7O stofzuiger met div .mondst. plm. f 1.60 (in dit geval lange veger schrappen) Voor wasmateriaal (met handkracht) moet men ongeveer f 70 uittrekken en neemt men er een wringer met bok bij, dan komt er f 70 bij. In die eer ste jaren zit er een electrische was machine nog niet aan! SERVIESGOED spons zeem (een grote) dweil emmer (zie was) stofblik korte veger zwabber mattenklopper closetborstel lange veger 2 schoenborstels a f 0.44 2 insmeerborstels a f 0.35 (bruin en zwart) ANNEKE en Jan kopen beiden het „groeiende" servies. Dat is een servies, waarvan elk stuk los is te ko pen en als er wat breekt kan het aan gevuld worden. Begin met het hoog nodige; op verjaardagen komt de rest wel! Er moet echter f 145 voor uit getrokken worden. SLAAPKAMER 2-pers. divanbed 120 bij 190 cm en staaldraadmatras matrasdekje schuimrubber matras (grote wens van Jan) molton deken 2 2-pers. dekens a f 49 2 kapokkussens a f 10.50 1 katoenen sprei (aan stof) 2 stoelen a f 12.50 vloer beitsen (doet Jan) 1 kleedje 1 deurmatje 3 meter gordijnstof a f 4.50 rails, haken, enz. 1 plafonnière en lamp 69.50 10.90 206.— 3.95 98.— 21.— 16 25.— 1.20 12.— 2.25 13.50 3.20 3.75 (Uittrekken f 490). f 486.25 WOONKAMER 1 eetkamertafel f 80.— 4 stoelen a f 22.50 f 90.— 1 bergmeubel f 90.— materiaal boekenkast f 15.— 2 rotan fauteuils a f 30 f 6U. materiaal voor kussens f 15. 1 klein tafeltje t 32. 1 vulkachel f 78.— koienkit, pook 4.60 en kachelhaakje f „Ik en de koningin hebben besloten...." UJEZE WOORDEN, hortend en sto- tend, met inspanning van de laat ste der vliedende krachten gespro ken, waren de laatsten van Marie- Jeanne Bertin, de grootste mode-ko ningin aller tijden, de eerste minister der Mode van FrankrijkHonderd en veertig jaar geleden stierf zij te Parijs, eenzaam en verlaten. NAAISTERTJE MET SMAAK TN 1747, TOEN Frankrijk de periode der Lodewijken beleefde en de eerste symptonen der naderende revolutie aanrolden, werd er in Ab- béville een kindje geboren, Marie- Jeanne Bertin. Haar vader was een eenvoudige boswachter, die later ma réchaussee werd. Het kindje groeide op tot een buitengewoon knap, gaaf, blond meisje, waarvoor de dorpsjon gens elkaar afranselden. Jean-Jacques was tot over zijn oren verliefd op haar en herhaaldelijk vroeg hij haar ten huwelijk. Maar het naaistertje had geen zin om boerin te worden. Ze had andere dromen. Het mode-atelier in haar geboorte plaats, waar ze als leerling-naaister was gekomen, dreef al spoedig op haar modellen. Ginds, ver weg aan de horizon fonkelde Parijs, de machtige stad der dromen. Daar moest ze heen. Jean-Jacques vroeg of hij haar naar de postkoets mocht brengen, doch ze lachte hem hartelijk uit. Op haar 23ste verjaardag vertrok ze naar de hoofdstad, waar ze met een paar spaarcentjes een klein mode zaakje opende in een goedkope wijk. Toen ze het huisje inhuurde wilde de eigenaar haar een contract geven voor zes jaar, doch Marie antwoord de: „Dat heb ik niet nodig. In drie jaar tijd zal ik genoeg verdiend heb ben om een pand te kunnen kopen op de Faubourg-St. Honoré, ook toen al de modewijk van Parijs. Ze slaagde en precies 36 maanden later vestigde ze zich op de Faubourg- St. Honoré. Geleidelijk aan verbood ze haar oude clièntèle de toegang tot haar pand. Nu immers, begon ze aan de belangrijke voorlaatste etappe. De ze moest haar aan het hof brengen en daarna zou zij Frankrijk dicteren wat het te dragen had. Ze zat al goed in haar aristocrati sche klanten, toen de hertogin van Chartres, een goede vriendin van Ma rie-Antoinette. haar „ontdekte" en aan het hof Introduceerde. De jonge, on gelukkige koningin besloot al drie da gen later Mademoiselle Bertin een blanco cheque te geven wat betreft haar garderobe. „HOOGHARTIGE HOOGHEID!" TA IT VERLEENDE Marie een onge- looflijke macht. Inderdaad bezat zij een buitengewone, op de tijd afgestemde smaak. Ze kleedde de ko ningin op een enige wijze, hetgeen er toe leidde, dat nagenoeg alle hof-da mes, gravinnen, hertoginnen, prinses sen en buitenlandse vorstinnen bij haar kwamen om modellen te kopen. Inmiddels had ze een villa gehuurd vlak bij het paleis in Versailles, want de koningin wilde haar „bij de hand hebben". Slechts twee uur per dag hield ze spreekuur voor de andere klanten op de Faubourg-St. Honoré. Uitgestrekt op een sofa ontving ze dan keizerinnen en vorstinnen. Ze stond alleen op voor Marie-Antoinette, In deze periode ontving ze bezoeken van de Russische Tzarina, Duitse vorstinnen, koninginnen en prinsessen van Spanje enz. Ze had er dan een sadistisch genoegen in de hoge dames onaangename waarheden te zeggen, die vaak op onbeschaamdheden uit liepen. Tegen de koningin van Spanje zei ze eens: „Mevrouw, een jurk voor u stelt me voor moeilijkheden, want zelfs uw enkels zijn lelijk en u mist alles wat op een vrouwelijke lijn zou kunnen duidenHertoginnen van formaat moesten vaak vijf, zes keer belet vragen voor het vroegere dorps meisje haar kon ontvangen. Zo verzocht een Duitse vorstin, die slechts VOO/ enige dagen in Parijs ver toefde, haar de nieuwe zomercollectie te tonen. Nadat ze de vorstin had la ten zeggen, dat ze al Donderdag zou vertrekken, antwoordde ze sarcastisch: „Het spijt ons, Madame, maar ik en de koningin hebben besloten, dat de zomercollectie pas Vrijdag zal worden getoond". En toen de Duitse ant woordde, dat ze dan tot Vrijdag zou blijven, zei Marie-Jeanne Bertin geeu wend: „Dan zullen ik en de koningin besluiten om het pas Zaterdag te doen. En ga nu, u verveelt me. U bent me erg onsympathiek". Hooghartig wees ze huwelijks-aan zoeken van de hand, hetgeen haar on der meer de bijnaam bezorgde van „Hooghartige Hoogheid". De hof-da mes noemden haar eenvoudig de Eerste minister der Mode". VERLIEFD OP LODEWIJK? Ondergordijntjes f 4.40 overgordijnstof (dichtgeweven katoenen stof a f 3.75 p, m.) f 25. gordijnrail met runners en haken f 2.95 vloerbedekking naturel twisted mat f 75. (leggen inbegrepen) f 571 95 (Uittrekken f 575). Met deze opgave is alles nog niet compleet. Er komt altijd nog meer bij. We hadden het nog niet over gang, trap, portaal en W.C.. En dan nog de lampen en ornamenten en de pulletjes en schilderijen, de schemerlampen en de dienblaadjes en ik weet al niet wat uw verlangens zijn. Schrikt u niet, het kan met minder als Jan en Annie het doen. Dat zal in vele gevallen wel moeten. Per slot kan men ook geluk kig zijn met een tafel met twee stoe len, een 2-persoons opklapbed en een enkel pannetje en stelletje. Doch er moet wat zijn en dat is helaas meer dan u denkt. De prijzen, die hier genoemd zijn, zijn gemiddelden, gemiddelden van de goede en goedkopere prijsklasse. WELEN SCHREVEN haar een gehei- me liefde toe voor Lodewijk XVI. Hierover is echter niets met ze kerheid bekend. De wijze waarop de koningin haar behandelde wijst er ook niet op. Vaak kreeg Marie Bertin kostbare geschenken. Daarnaast ver diende ze onmetelijke kapitalen. Al leen aan Marie-Antoinette leverde ze gedurende drie jaar voor bijna 400.000 goudfrankengarnituren. Stoffen en maakloon zijn hierbij niet begre pen. Bekend is, dat ze, ondanks haar beperkte tijd, uren doende kon zijn om een haar sympathieke oudere da me een toilet te ontwerpen, waarin ze jonger leek. KASTELEN EN GOUD TTAAR BELEGGINGEN verzorgde ze zelf. Ze kocht enige kastelen en wat huizen in Parijs, maar. Marie Bertin had een voortuitziende blik en vandaar, dat ze stevige sta pels goud naar Londen liet brengen. Toen de revolutie kwam, incasseerde ze het verlies. Haar zaak was kapot. Maar ln 1793 slaagde ze er in om met zeven naaistertjes te ontkomen naar Londen, waar ze met haar goud een nieuw bedrijf opende, dat eveneens floreerde. Haar in Frankrijk achter gebleven bezittingen werden geeon- fiskeerd. In het jaar 1800 reisde ze wederom naar Frankrijk, waar ze in Parijs een nieuwe zaak opende Van heinde en verre stroomden de klan ten toe. Wederom belegde ze haar ver mogen in onroerende goederen. Op 64- jarige leeftijd, toen ze evenwel pas 40 leek. werd ze ziek. Algeheel herstel bleef uit en tenslotte, in 1813, toen ook het wereldrijk van Napoleon op instorten stond, overleed ze. met een hart vol wroeging en snijt. Enige uren tevoren had ze de helft van haar ver mogen vermaakt aan Jean-Jacques in Abbéville. die veertien kinderen had groot gebracht en ook zonder haar geld een vermogend boer was gewor den. VV/ANNEER we een mo- deshow bezoeken, la ten we" ons zo gemak kelijk critisch uit over de voorbijwanc elende man nequins, die met de zo be kende elegance de ver schillende modellen weten voor te dragen. Zo licht veroordelen we de kleine foutjes die onherroepelijk wel eens gemaakt worden, maar die zo begrijpelijk zijn wanneer we ons even in de situatie van de mo de-bloemen indenken. Kunt u zich niet voor stellen. dat het heel wat inspanning vraagt om een hele middag en avond met een charmant glimlachje voorkomendheid en gratie, in een oogwenk de door hen gedragen japonnen bij u „gewenst" te maken" Is het eiaenliik niet zo. dat door hun „voordracht" een ianonnetie aardig, vlot of chinue wordt gevonden? En is het daar uiteinde lijk niet om te doen? jV/IAAR WIE zal vermoe- den, dat er om deze kunst te bereiken een langdurige training en doorzettingsvermogen no dig zijn? Sedert enkele jaren be staan er in Den Haag en Amsterdam drie-maande lijkse dag- en avondcursus sen, dit meisjes tussen 18 en 40 jaar met aanleg, fee ling en voorkomen voor 't mannequinsberoep hier voor bekwamen. Speciale toelatingseisen worden niet gesteld, be halve natuurlijk een zeker gemak van bewegen, maat gevoel, evenwicht en chat- me. Maar de opleiding blijkt toch wel vrij zwaar te zijn. gezien tenminste 't tamelijk grote aantal van adspirant-mannequins, dat in de loop van deze drie maanden ingespannen cur susvolgen de hoop, om nog eens mode-koningin te worden, opgeeft. /ANLANGS kregen we de gelegenheid om in Den Haag in Restaurant „De Promenade" een eer ste show te bezoeken van de leerlingen die zojuist hun opleiding hadden vol tooid. Nog wat onzeker en ze nuwachtig, maar toch ook vol gratie wisten ze de verschillende modellen te brengen. Voor hen bete kende dit eerste optreden: succesof mislukking. En waren wij lid van de examencommissie geweest, dan zouden we zeker allen het praedicaat „geslaagd" hebben gegeven. De cursusleider echter de gymnastiekleraar Oud hoorn, wist ons na afloop te vertellen, dat er door ervaren ogen nog heel wat foutjes geconstateerd wa ren, aan het wegwerken waarvan de enkele nog resterende lessen zullen worden besteed. Ook hoor den we van hem waaruit zoal de lessen bestaan die gegeven worden- gymnas tiek, show-techniek, goed gebruik der spieren, enz. Door een schoonheids specialiste worden voorts lessen in gelaatsverzorging, make-up en kappen gege ven, die speciaal worden aangepast aan de verschil lende types van adspirant- mannequins. Een fotograaf geeft aanwijzingen voor 'n goede blik-richting en stand, Tenslotte zijn er dan nog de lessen op mode-gebied, kennis der stoffen, het kie zen van een juiste combi natie van het te dragen toilet met schoenen, hand schoenen, hoedjes en bij oux. Een veelzijdigheid van kennis, die zeker heel wat vrouwen zich eigen zouden willen maken. Van al deze lessen wordt dan ook behalve door de toekom stige mannequins een dankbaar gebruik gemaakt door dames die veel in het openbaar moeten optreden. ZULT nu zeker, wan neer u weer eens zo'n gezellige show gaat bezoeken, heel wat meer begrijpend en waarderend tegenover de mannequins staan. Zij komen alleen, dank zij hun doorzettings vermogen tot zo'n succes vol resultaat. K. de J.-Th. U JEDER smeedt zijn vacantieplannen naar eigen aard en aanleg. Sommigen zoeken uitsluitend het gemak en willen zich eens heerlijk laten verzor gen. Anderen nemen zich voor, alles juist zoveel mogelijk zelf te doen: gaan kamperen. Men kan zo eenvoudig of zo luxueus kamperen als men wil. Hoe het zij, neem weinig, maar niet al te weinig kookmateriaal en levensmiddelen mee. NTEEM bijvoorbeeld alleen die le vensmiddelen mee, die u onder weg niet kunt kopen, of, waarvan u weet. dat ze duur zullen zijn of niet in voldoende kleine verpakking ver krijgbaar. Blijft u in de bewoonde wereld, in een vast kamp of op een boot, en in de buurt van levensmiddelenwinkels, doe dan daar uw inkopen en sjouw niet met potten jam, pakken suiker, zakjes zout en blikjes vlees. Neem ten hoogste voor de eerste paar da gen proviand mee. Trekt u werkelijk weg uit de „be woonde wereld" neem dan alleen ar tikelen mee, die houdbaar zijn en zo nodig licht van gewicht en neu traal van geur; bv. vlees en vis in blik, suiker, havermout. Soep, melk en koffie-extract in poedervorm we gen zeer weinig en zijn gemakkelijk in het gebruik. Tubes melk en mayonnaise zijn lichter dan blikjes en potjes. Het is verstandig om ter plaatse verse groenten en vruchten te kopen. Eet echter in geen geval u onbe kende wilde vruchten of paddestoe len, en gebruik alleen pomp- of lei dingwater. Drink geen water uit be ken en meren, tenzij het gekookt is en spoel er geen groenten of vruch ten in sehoon. Ontbijt en tweede broodmaaltijd kunnen dezelfde zijn als thuis. Houd er bij de warme maaltijd re kening mee, dat u over weinig kook materiaal beschikt. Kies bijvoor beeld als maaltijd: a. een gemengd gerecht, zoals: een dikke soep met rijst of aardappelen, groenten en vlees macaroni met ham en groenten stamppot met rauwe of gekookte groenten vlees, aardappelen en groenten samen ge kookt als stoofschotel; b. aardappelen, rijst of bonen en daarbij sla van rauwe groenten (to maat, kropsla, komkommer) en vleeswaren of vis. Eieren kunnen eventyeel tussen de aardappelen ge kookt worden. Recepten: Reken per persoon voor de warme maaltijd: aardappelen 1/3 5 2/3 kg, rijst 75 gr. (voor dikke soep 40 gr.), macaroni of spaghetti 100 gr., rauw vlees 50 5 100 gr., vleeswaren 50 gr., te koken groen ten 200 a 250 gr. (voor dikke soep 100 a 150 gr.), rauw te gebruiken groen ten 100 gr, voor dikke soep iets min der; boter, margarine of vet 25 a 40 gr. voor pap: melk, karnemelk 3 dl, bij gebruik van melkpoeder 3 dl water, 25 gr. poeder, havermout, griesmeel e.d. 15 gr. (2 eetlepels), voor pannekoeken: bakmeel of bloem 75 gr. (en desgewenst een ei), melk en/of water 1.5 dl. Macaroni of spaghetti met groenten en blokjes vlees of worst: Ruim water met zout aan de kook brengen. De macaroni of spaghetti breken, in 't water storten en zachtjes gaar koken in ongeveer 30 minuten (vlugkokende macaroni is in onge veer 10 min. gaar). Het water afgie ten. De groenten (uien, boontjes, to maten, of paprika) schoonmaken en in stukjes snijden. Deze in boter of mar garine, een kwartiertje zachtjes bak ken. De groenten en de blokjes vlees of worst door de macaroni of spe- ghetti roeren en het gerecht weer even goed warm laten worden. Dikke tomatensoep: De totmaten schoonmaken en in stukjes snijden. Deze met rijst of ha- i vermout in een pan doen en met de benodigde hoeveelheid water en iei_ zout opzetten. De soep gaar koken iJ ongeveer 30 minuten. Desgewenst ql laatste 10 minuten balletjes gehafcl meekoken. Boter of margarine nail smaak toevoegen. Roerei met tomaat, ui of papriki Per ei één lepel water. Ei, watij en iets zout even kloppen, totdat <jS dooier gebroken is en met het eitjl vermengd. Ui, tomaat of paprika fiï i snijden en door het eimengsel roerréi Boter of margarine lichtbruin Utgl worden. De eimassa erin schenken rr"| vlug bakken onder steeds mei te I vork omscheppen tot brokjes. Hartige pannekoeken; Het bakmeel of de bloem (met l*i ei) aanmengen met een weinig meü of water tot een dik glad papje, Dt verdunnen met zoveel vloeistof dat 1 beslag in dikke klodders van de lept afloopt. Een weinig zout er door rot ren. Boter of margarine In de koekepei smelten, zodat de bodem geheel bt-j dekt is. Het vet lichtbruin laten wor den. Plakjes kaas of worst in de pao leggen. Daarover een paar lepels be slag schenken. De onderkant vluj bruin bakken. De koek keren wanneer de bovenkant droog is. Dan de twee' de kant bakken. Bij dit gerecht eet sla eten. Huishoudster tot pas-getrouwd I vrouwtje: „Ik zal u leren koken als de prij- s zen gedaald zijn. Etenswaar is te duur om er mee te experimen teren" TTOEWEL KATOEN dit seizoen de grote mode is, zullen velen bij warme dagen eerder be sluiten tot het dragen van een koele stof als zijde, dan van katoen, die het nadeel heeft gauw te kreuken, wat een slordige indruk geeft, vooral wanneer men zich zonder mantel op straat ver toont. Het meisje links, dacht er echter niet zo over: zij wilde, toen zij naar een tuinfeestje ging er „up to date" uitzien, en hulde zich in haar nieu we zomertoiletje. van Italiaanse herkomst, (ont werp Vanna - Milaan). Het is een japonnetje, dat slechts bij bepaalde types past. men moet er slank en donker voor zijn, en zich goed kunnen bewe gen, want het jurkje is zeer opvallend, doch zij bezat deze eigenschappen, en haar creatie was het succes van de avond. Het is gemaakt van katoenen popeline, met een fel gekleurde Schotse ruit. in rood, groen, zwart en wit. waaronder zij een stijve raffia onderrok draagt, die de geruite klokrok van het jurkje grappig doet uitstaan. Aan de linker zijde is de rok opgenomen, en zonder terughou ding toont het meisje deze fel gele onderrok. Een strak getailleerd lijfje laat zien hoe slank zij is, en hoe wijd haar rok. Het lijfje sluit origineel, in een knoop op de rechterschouder. Het a-symme trische toiletje wordt gecompleteerd door een een voudig geel strooien hoedje, gegarneerd met een band van uezelfde stof als de japon, met gele handschoenen en met Italiaanse zwart suède pumps, met het modieuze smalle, in een punt uit" lopende voorblad, en de slanke hak. De middelste jongedame toont, dat zij even ver- rukt is van de blouse, die zij draagt, als uhj dat zijn. Hij werd gemaakt bij de Engelse zaak Clar- mar, van kunstzijde en Zwitserse kant, en volgent een heel eenvoudig model. De ontwerper liet de gebruikte materialen voor zichzelf spreken, en hf' blijkt, dat hij daar goed aan deed; er zullen veel vrouwen zijn, die deze blouse graag zouden wil len dragen, en er zullen er maar weinig zijn, welke hij niet zou staan. Het meisje op de rechtse foto houdt van een grapje. Zij garneerde haar japonnetje van gtjze zijden tweed, een zgn. doorknoopmodel, met een hooggesloten kraagje, met een reusachtig grote, witte piqué kraag, die meer mogelijkheden in z>™1 bergt, dan men op het eerste gezicht zou denken Wanneer zij er behoefte aan heeft, kan zij n.1. "e kraag „omtoveren" in een grote hoed. De ontwei- ver van de japon en de kraag is de Enaelsm''" Robert Dorland. die voor de krano toerd ge n?" reerd op de grote kragen, die de vrouwen en dochters van de Puriteinen, die per Mayflower Engeland verlieten, indertijd op hun japonnen droegen. Toen vormde hij de strenge afsluiting vc" de ingetogen kleding, thans brengt hij slechts een grappige noot aan een pretentieloos jurkje, en dient hij eigenlijk alleen maar ter versiering. 93e Uitga vei V«rschijnt| Reigerstr pistratie: redacteun| C. J. v. Ho H_ B. L V. M. Vl «ooruitbei f 6.15, pesj beste 11.) I -osse nuri 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 -i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 5 v* 4 4 4 4 4 4 4 Zo tekfl mode DE M.S.A.| liere orga drag van hulp aan POST VOO aan „Drid worden: r| gernumme EEN OLi: de Antwed dische sooi geduwd, rugwervel DULLES rea voor Syngman IN STAAT 51-jarige zijn hoofd tief en plaatse. IN OCTOÏ rein Woon ven met men. BINNEN de bespre) Egyptische toekomst DE BONI laatste Ie aan Duitsl keurd. In f milliard DE EURO| een Jeug Haag. Er wacht. AKIHITOj gisteren vl fort vertrof 22.1

de Stem | 1953 | | pagina 6