L 1 3331 VERBLIJDENDE ACTIVITEIT IN GETROFFEN GEMEENTE „Ik heb wel wat anders te doen me te laten volgieten dan met thee" •j—Sïïfc De spil van de Benelux JEUK ■v Veedieven J ïfestijn md En Halsteren iverkt verder.... DDD Broeder Willibald uit Hulst: een Wonderlijke Wereld YIRIGLEYj RADIO 6 T leillooó ~crr eert mix mp p sloop en ee plots mdoor om! TWEEDE BLAD VRIJDAG 31 JULI 1953 Woningbouw, onderwijs en wegen aanleg krijgen volle aandacht Grote plannen Toelichting De zeven Al twintig jaren staat claar zijn kerk De film bij uitstek vacantie-foto's Uitvinders gevraagd Aansteker 125 50c 25c 25c ar) ma Markt te Hulst eft tijdens zijn randioos concert. HAP HEEFT 8.30 Concert, ii. v. de band gevormd) itplaatsen 25 ct. V.V. HULST. 13 IN DE GEHELE WERELD rse klasse-horloge el fabrieksgaran- at thans ook in de irijsklasse. iti en Biel, Zwilserlend EN: e 12. schstraat 90. Haagdijk 184 jk 29. Markt 21. e 5. iurghoutsestraat 14. ïoven, K. Meestr. 33 ïausen, j. Vrouwenstraat 6. ;yns, Wouwsestr. 8. /straat 70. 24. sar, Keizersdijk 58. 42. erkstraat 1. singel A 2. 155-00 AN DER STEEN I \1A EEN conferentie plegen de deelnemers te vertellen, dat d verstandhouding bijzonder har telijk was en dat er een groot suc ces ft bereikt. Het is met anders ge weest met de Benelux-conferentie. Maar de inkt van het geslojPA tocol is nog niet droog, of daar be eint het gerommel alweer in de B fsche pers en in de kringen der Belgische nijverheid. Resultaat is zeer mager, zegt de Brusselse „Standaard", de minis ters schijnen zelf nog niet te wat er gedaan moet worden voor de bedreigde bedrijfstakken. I Het Benelux-probleem blijft on opgelost, doordat de toonverschillen riet zijn weggewerkt, constateert ï,Hct Volk". dat I Er is geen enkele aanwijzing, de Nederlanders besloten hebben de lonen te verhogen; de criteria voor de bescherming van Belgische industrietakken zijn voor geen en kele bedrijfssector te hanteren, meent de „Metropole". Dat zijn dan zo enkele persstem men. welke de ontevredenheid van de Belgen demonstreren. Nog duidelijker komt die tot uiting in woorden van de heer Bekaert, voorzitter van het Ver bond der Belgische Nijverheid. Men kan zeggen aldus zijn oordeel dat dit economisch pro tocol het voortbestaan niet weg neemt van een toestand die onver mijdelijk gevaren blijft inhouden voor de verwezenlijking van Bene lux. In het licht van de resultaten van de laatste ministeriële conferentie, ..'ordt het duidelijk, dat, zolang de oorzaken van de malaise niet wor den weggenomen, namelijk het verschil in de lonen in Nederland en de Belgisch-Luxemburgse Eco nomische Unie, de toekomst van Benelux niet zal verzekerd zijn. De coördinatie van de wederzijd se loonpolitiek, alsmede de toena dering der loonniveau's moeten, olgens het Verbond der Belgische Nijverheid, noodzakelijk bereikt worden, omdat hierdoor niet alleen .enelux mogelijk wordt gemaakt, _och tevens de economische grond- ilag wordt gelegd voor de Europese integratie. TTET COMMENTAAR draait dus allemaal om één spil: die lage Nederlandse lonen. Nu was het helemaal niet de bedoeling, dat de jongste conferentie het loonvraag- stuk zou aansnijden. Men wilde nu slechts tijdelijke maatregelen tref fen om bedreigde industrie-takken te helpen. Het gevaar van dergelijk protectionisme is altijd, dat men be drijven, die, wat organisatie en outillage betreft, niet meegaan met de tijd, kunstmatig op de been houdt. Het protocol wil daarvoor waken met de vastgestelde criteria, doch voor het rijk gevarieerde in dustriële leven zijn zo moeilijk alle gevallen omvattende criteria op te stellen. Het valt inderdaad te be zien, of dit alles in de practijk wel goed te hanteren zal zijn. En men kan ook geredelijk toe- geven, dat per slot een oplossing van het loonprobleem met de daar mee samenhangende vraagstukken, pas een stevig zinkstuk kan leggen voor het optrekken van de Bene- lux-dijk. i FJE BELGEN gaan echter voort- I durend van het standpunt uit, dat hun loonpolitiek de enig juiste en natuurlijke is geweest, terwijl het in Nederland maar een kunstmatig geknutsel is geweest met de loonpolitiek. Men komt dan I tot de vaststelling, dat Nederland slechts zó en zóveel procent op zijn lonen behoeft te zetten, om de zaak l gezond te maken. Men verliest echter uit het oog, dat tegenover een betrekkelijke laagte van het Nederlandse loonpeil, gemeten aan het West-Europees ni veau, staat de betrekkelijke hoog te van de Belgische lonen.- Het is dan ook waarachtig niet alleen de concurrentie van Nederland, welke de Belgische welvaart bedreigt, maar ook die van andere landen. Het zal inzake de lonen een kwestie van geven en nemen moe ten worden. Bekend is, dat er beweging komt in de Nederlandse loonpolitiek. De drang naar meer vrijheid is o.i. niet te stuiten, al kijkt de P.v.d.A. er nog lelijk tegenaan. De inder daad kunstmatige consumptiebe perking van Maart 1951 heeft ze ker haar langste dagen gehad. De afschaffing van de subsidie op le vensmiddelen wordt thans ernstig overwogen, wat gepaard zal gaan met een prijsstijging, welke zich weer in de lonen zal moeten uit werken. Laat men daarom in België nog even geduld hebben. En onderhand eens bepeinzen, of er naast een kunstmatige loonlaagte ook geen kunstmatige loonhoogte kan be staan, waaraan iets gedaan kan en moet worden. Ook de Benelux-liefde kan per slot niet van één kant komen. AL kan men eens een grapje maken over de manier, waarop de Halsterse Raad een ver gader-avond weet vol te praten, men moet toch constateren, dat het gemeentebestuur en voort varendheid aan de dag legt. De gevolgen van de waterrramp hebben in geen enkele sector van het gemeente-beleid een remmende invloed uit geoefend. Men krijgt zelfs de indruk van het tegendeel. QIE indruk (Advertentie) Niet krabben. De helder vloeibare D. D. D. kal- meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidponen. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN £)E WERKGEVERSVERKLARING inzake de loonpolitiek is voor de radio nader toege licht door mr Mauritz, secretaris van het Centraal Sociaal Werkge versverbond. Hij heeft met nadruk verzekerd, dat het niet de bedoe ling is zich nu reeds los te maken van de huidige loonpolitiek. En ook wensen de werkgevers met de ar- beidersvakcentralen en de overheid spoedig een nadere gedachtenwis- seling over dit hele onderwerp te voeren. De verklaring van werkge verszijde, dat men de algemene loonmaatregelen beëindigd wenst te zien, moet men aldus opvatten, dat men de algemene loonronden uit de tijd acht, omdat daarbij geen rekening wordt gehouden met bij zondere omstandigheden van onder nemingen of bedrijfstakken. Deze nadere toelichting bewijst op de eerste plaats, dat de werkge versverklaring niet in alle delen gelukkig gesteld was, waardoor ze dan ook een scherpe reactie van de Raad van Vakcentrales uitlokte. Maar verder mogen we er ook uit distilleren, dat samenspreking en overleg nog altijd mogelijk blij ken. In de grond van de zaak trou wens liggen de standpunten niet zo ver van elkaar. (Advertentie) wordt nog versterkt in een ge sprek met burgemeester Eikhuizen. Wanneer hij in grote trekken vertelt, wat er aan werk gedaan wordt en wat er aan plannen in de oven zit, krijgt men eerst een goed beeld van de ontwikkeling die Hal steren doormaakt en die nog dezelfde krachtige lijn te zien geeft als vóór die trieste Zondag van Februa ri. Op de eerste plgaats heeft de woningbouw alle aandacht. Veertig huizen in Halsteren en acht in Le pelstraat worden momen teel naar hun voltooiing gebracht. Voor de helft zijn ze al onder de kap. Mèt de Noorse woningen, die de gemeente ten ge schenke kreeg en die aan de Tholenseweg worden geplaatst, zullen zij het probleem van de woning nood weer wat nader tot zijn oplossing brengen. Twee nieuwe straten worden aangelegd in de nieuwe wijk achter het Burgemeester Mastboom plein en naarmate de ge- meentekom een ruimere begrenzing krijgt, moet na tuurlijk ook aan de ver lichting en de riolering meer zorg worden gege ven. Ten aanzien van de rio lering zijn er overigens plannen die meer omvat ten dan een voorziening in de waterafvoer voor de nieuwe woning-complexen. Men wil het afvoersysteem voor de hele gemeente ver beteren. Het Technisch Ad viesbureau van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zal een plan uitwer ken voor afvoer van het rioolwater naar de z.g. „Verkorting" in de Halsterse pol ders. Bij dit afvoer systeem zou met een gedeeltelijke zuivering van het water vol staan kunnen worden. In October zou het plan gereed moeten zijn en men acht de mogelijkheid aan wezig dat het in het raam der Openbare Werken-po- litiek kan worden uitge voerd. Hetzelfde geldt voor een project, dat aan de D.U.W. in studie gegeven is. Het gemeentebestuur wil een verbeteringsplan voor alle wegen in de gemeente, die tot nu toe nog niet aan de beurt kwamen. Ook dit plan zou in October op pa pier kunnen staan. DE SCHOLEN FAAT de accomodatie van het onderwijs in Hal steren de gemeente veel zorgen geeft, hebben we al eens meer betoogd. Zowel het lagere onderwijs als 't kleuteronderricht vragen de nodige voorzieningen. Gelukkig is de bouw van de nieuwe meisjesschool al ver gevorderd. En er is nu ook gegronde hoop, dat binnen niet al te lange tijd opdracht kan worden ge geven voor de bouw van een heel nieuwe kleuter school. Als de urgentieverkla ring is verkregen, wil de gemeente een school laten bouwen, die dan in huur koop kan worden gegeven aan de Zusters. Het uitblij ven van een overheidsrege ling met betrekking tot het kleuteronderwijs bemoei lijkt echter de gedachte gang van zaken. Het nieuwe gymnastiek lokaal, dat zowel door de scholen als door de vereni gingen zal kunnen worden gebruikt, komt waarschijn lijk in Steptember klaar. Het wordt een ruim en prettig lokaal, dat inder daad zal voorzien in een lang en dringend gevoelde behoefte. De meisjesschool, waar van we hierboven al spra ken, wordt om met de meisjes te spreken een droom van een school. De klaslokalen worden ge groepeerd rond een centra le hal. Die hal kan tevens als „aula" worden gebruikt en een verhoging, die eigenlijk als garderobe be doeld is, heeft alle kwali teiten van een klein toneel. De aangrenzende kamers kunnen zelfs als kleed ruimte dienen. Over effi ciënt gebruik van ruimte gesproken! OP ALLE FRONTEN VO wordt in Halsteren gewerkt. Alleen de polders herinneren nog aan de rampweken. Nog altijd is de dreiging van het wa- tr niet voor 100% gewe ken. Enkele dagen geleden moesten weer zakken wor den aangedragen om een dijkgat te versterken. Ook met het dijkherstel gaat het echter snel in de goede richting. Daarnaast wordt al aandacht gewijd aan verbetering van lie' wegen- en slotenstelsel in de uitgestrekte polders. De raad heeft een aanvraag tot ruilverkaveling inge diend, nadat ir. Sniale de voordelen der verkaveling had besproken. Het belang der geme?nte vraagt activiteit op vele fronten. En burgemeester Eikhuizen prijst zich ge lukkig om de steun, die hij van veel kanten krijgt. pATER WIJGERGANGS, van de Sociëteit der Witte Paters van Kar dinaal Lavigere, is aan het woord. In 1922 vertrok hij voor de eerste maal naar Bukoba, in Midden-Afrika. In 1953 kwam hij voor de tweede maal terug om even uit te blazen, en.uit te blazen van het uitblazen Zoveel goede oude bekenden zijn er immers te bezoeken, zoveel is er onderweg nog te leren voor pater-econoom van het klein seminarie te Rubya. Triomfantelijk vertelt hij over de toename van zijn bakkerskuknst \/IJF VAN DE ZEVEN ontsnapten uit Breda zijn nu weer ge knipt. Eén is er echter maar aan ons land uitgeleverd. En dat nog niet eens door de Duitse auto riteiten maar door de Britten. Men breit eindeloos aan een juridische procedure en als de bezettings autoriteiten niët andermaal ingrij pen, geloven we niet, dat we de mannen hier nog ooit zullen terug zien. Het vergrijp, dat ze tegen de Duitse wetten hebben begaan clandestien overschrijden van de grens zal wel niet zwaar gestraft worden. En zo ziet het er niet naar uit, dat er een bevredigend einde aan deze zaak komt. Verkrijgbaar bij elke fotohandelaar 8 cfpnamen 6x9 I 1 12. opnamen 6x6 la la OU voor uw "W/ANT daar in Afrika bestellen ze niet met telefoontjes links en rechts. Zij bestellen helemaal niet! Er is geen telefoon, en er is niets te bestellen. Wat er ook oprijst, welk materiaal ook wordt verwerkt, hoe ook de opgave luidt voor aankleding en meubilering: alles moet ter plaat se worden „gepland", ontworpen, ge vonden en vervaardigd. Hier is geen overheids-papier-han- del, geen alles-en allemaal-hetzelfde- commissies. Hier geen gepietepeuter van duizendmaal per dag één dingetje doen, zonder iets anders te presteren dan dat éne dingetje. Hier kan bijna alles, omdat het niet anders kan! Enthousiasme en vindingrijkheid van de jeugd en altijd groeiende erva- bunnen zich in de Missie van Afrika uitvieren op honderden ma nieren. Hoeveel jongemannen heb ik in die dertig jaren naar Midden-Afri- ka zien komen met de edelmoedig heid van echte geloofsverkondigers, terwijl zij in geen enkel vak nog ge specialiseerd waren. Wanneer je meent alles al geleerd te hebben en te weten, alvorens je hier begint, dan zul je raar opkijken, wanneer je bij ons komt om iets te bouwen of tot stand te brengen De Missie van Afrika is eigenlijk een 'land voor uitvinders, voor jongemannen, die van niets nog iets weten te ma ken. DE BOUWER C^A eens mee kijken te Kagondo, dat in het Vicariaat Bukoba ligt (Mid den-Afrika). Daar staat een Huis van God met een slanke toren, een juweel van een kerk. De man die hier alles maakte is Broeder Willibald W.P. uit Hulst. De ze stoere Zeeuw was geen bouwkun dige of architect van zijn vak, heeft er in zijn jonge jaren zelfs nooit van gedroomd. Die kerk staat er al 20 ja ren en Broeder Willibald leeft nog, technisch missionaris hij de gratie Gods. Een paar jaar geleden is hij nog even in het land geweest, op uit drukkelijk verlangen van zijn familie die hem nog eenmaal wilde zien. Maar na zes weken zat de Witte Broe der weer in het vliegtuig, overtuigd dat hij aan de wens van zijn familie voldaan had: „Zij hebben mij alle maal gezien en verder heb ik wel wat anders te doen dan mij vol te laten gieten met thee". Niet alleen is de kerk door Broeder Willibald gebouwd, hij heeft ook de altaren, communiebanken, preekstoel, enzovoort vervaardigd. Hij exploiteer de een steengroeve in de nabijheid van de Missie. Met eigen uitgedachte middelen liet hij de grote blauwe ste nen uithouwen, vervoeren en op maat zagen. Zagen, zo maar met een gewo ne handzaag, terwijl water en zand het verdere werk moesten doen. De stenen werden bewerkt en versierd met inkervingen, figuren en lijnen, tot slot gepolijst, alles met primitieve. doch practische instrumenten, maakt door de Broeder. ge DIEPE BEWONDERING 7 O bouwde hij heel het hoogaltaar met expositietroon, de zij-altaren, de communiebanken en de preek stoel, alles even fijn afgewerkt. Ieder een, die het ziet, staat in diepe be wondering dat zo iets tot stand werd gebracht door iemand, die daartoe geen speciale opleiding had genoten. Rond de kerk zijn sindsdien al de an dere gebouwen verrezen, die bij de missiepost horen: voor de zieken, voor de jeugd, voor de hulp aan moeders, enz. Het werk van deze techrnische mis sionaris ibs voen JKen ka sionaris is boven alle lof verheven, Hij leerde het volk werken, hij leid de de jongens en mannen op, tegelij kertijd in de timmerwerkplaats, de smidse en de garage, rond de steen oven, in de groeve en op de steigers, 't Geweld van zijn daadkracht, zijn ondernemingsgeest, zijn taai doorzet ten door alle moeilijkheden heen, put te hij uit zijn geloof, dat hij als naas te medewerker en onmisbare aanvul ling van de Priester, met zijn kerk daar geplant heeft in de harten van honderden, die hij bij het groeien van 't werk als christen leerde leven. hij van het gestolen geld had ge kocht, een auto gewonnen. Maar wie Een sigarettenaanstekers- zal daar nu mooi weer mee gaan maatschappij (32 letters) in spelen? Leicerstershire heeft maanden- Tour lang geëxperimenteerd om nu eens een hele goede op de markt te bren- p.£ TOUR DE FRANCE is nu ook gen. Gisteren raakte het laborato- U doorgedrongen tot de Engelse rium van de maatschappij in brand. pers. En ze heeft het meteen De vlammen sloegen tegen de hemel maar goed gedaan ook. In de Daily omhoog. Express wordt hieromtrent medege- Het ziet er naar uit, dat we ze deeld, dat de Ronde van Frankrijk te goed hebben gemaakt, zei de di- is gew0nnen door een zekere Bobet, recteur. die in Frankrijk zeer bemind is. Hij ffetste heel de Tour uit. Moet je niet vragen. Schandaal rNETROIT, DE STAD waar ook on- ze auto is gemaakt, gaat momen teel gebukt onder een onderwe reld-schandaal. De plaatselijke kran ten hebben uitgezocht, dat de heer Herman Bernstein, die reeds 24 maal Medelijden IN het Engelse graafschap Yorkshire heeft een burge- is gearresteerd en vele malen we- meester een goed WOOrd ge gons oplichting in de bak heeft ge- daan v00r mensen met kale zeten, thans in alle vrede een draai- molen exploiteert. Maar dat is nog hoofden. HGt gRRt niGt 3,3,11 niet alles. Want Riccardi, een ande- mannen met ZO gped als geen re oude bekende van de politie met t totaal 19 arestatis, is nu bezig met naar tocn ae voiie PUJS een wasserij. Hij wast de handdoe- tGIl b6t3l6ïl, W3nil66r Z6 tOCh ken van alle politiebureaux in De- eens een keer geknipt willen troit. En ondertussen stelen en or moorderr ze ook nog met overgave. WOrClen. Dat moet uit zijn, meent de pers Men wil nu een SOOrt „glij- tn de stad. Een van de twee. dende schaal" instellen, het- Maan geen dan voor de prijs geldt f)E volle maan heeft zijn werk natuurlijk en niet voor de Okiah^dnieDu ondihanTwe" mogelijkheden, die een glad- kent, is weer aan het siaapwande- de schedel biedt. Met andere len geweest. Het feit, dat ze zich had wooren: (je prijs Zakt naarge- vastgebonden aan het been van haar J echtgenoot, heeft niet geholpen. De Icing iem3nd il33r Heelt zijden sjaal brak, toen ze opstapte. Door het raam ging het naar bui ten, waar inmiddels een grote me nigte was verzameld, die haar met grote belangstelling op de neus zag vallen in het voortuintje. Toen werd de vrouw wakker en haar man ook. De burgemeester, die dat al lemaal zo voorstelt, is zelf bij na kaal. ISiet goed IN SAFFRON WALDEN had men 1 een wedstrijd georganiseerd ter Groei bevordering van de veiligheid MEDICI BESTUDEREN het ge- °P de weg. Er deed een jongen mee, 1VI val van een 7-jarige Italiaan- die aan de finish arriveerde op een se jongen Silvestro Reis ae- fiets z°nder re™? spatbord of naamd, dié na een dag van hoge bel' Hï! sPrak.?r ziJn verwondering koorts plotseling eigenschappen van een volwassene heeft gekre gen. zoals een 'diepe stem en over uit, dat hij geen prijs had. Dienst baAldsadatzo doorgaat, kan het wat BARRY ,H,L™N- een 40-jarige worden, meent de medische we- wft. een n.euwe reld. Het kan gebeu,ren, dat een baby na zo'n aanval in zijn wieg wordt aangetroffen, volledig ver- Amerikaan, heeft een nieuwe telefoondienst uitgevonden. Voor vijf dollar per jaar verstrekt hij vmensen, die lijden aan geheugnis- strikt in een plotseling gegroeide zwakte, gegevens, die hen weer op- baard. Hij kan dan ook nog met frissen. Hij belt deabonne s p om smaak een pijp roken en een be zoekende tante ten huwelijk vra gen. Wij vragen ons verder met eni ge zorg af, wat er gebeurt wan neer wij zo'n aanval van koorts krijgen. Wij zouden dan het va derlijk gezag kunnen doen gelden over doorgaans vrouwelijke per sonen. die wij thans uit een ander oonpunt bezien. Er moet een middel tegen die grote vin midden op zijn rug en zijn fabuleuze groei-koorts gevonden staart deed aan die van een haai hen te vertellen, dat het hun trouw, dag is, hun geboortedag, die van hun vrouw, dat ze hun belasting moeten betalen en meer van die ge heide dingen. Vis X/lèSERS HEBBEN aan de Zuid- - kust van New-Foundland een tandeloze vis van negen meter lengte gevonden. Het dier had een worden. Ouder JAAR is nog niets. Het re- - cord in ons rubriekje is met werden aantroffen, twee jaar gestegen. In een rusthuis in New-Britain is een ze- neefje kere Isaac Alkas overleden in de Ng NEEFJE is niet dood; zoals ouderdom van 127 jaar. Wie biedt (J ai» denken. Onlahgs werd melding ge maakt van andere vreemde vissen, die bij de kust van New-Foundland meer? Auto in verontrustende brieven, die ons bereikten, werd geconclu deerd. Hij brengt allen zijn beste rvE HEER Albert Coutrel, Frans groeten over. Hij geniet momenteel landarbeider, die wegens het zo intens van zijn sehoolvacantie, stelen van 45011 francs itj de ge- dat hij er het liefst geen ruchtbaar- vangenis zit, heeft op een Jot, dat heid aan geeft. (Advertentie) ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953. HILVERSUM 1 402 meter KRO: 7,00 Nws; 7,10 Gram; 7,15 Gym; 7,30 Ge wijde muz; 7,45 Morgengebed en lit, k; 8,00 Nws. en weerberichten; 8,15 Gram; 9,00 Voor de huisvr; 9,35 Gram; 10,00 Voor de kleuters; 10,15 Symphonette ork en solist; 10,45 Gram; 11,00 Voor de zie ken; 11,45 Gram; 11,50 Mannenkoor; 12,00 Angelus; 12,03 Gram; (12,3012,33 Me- ded.); 12,55 Zonnewijzer; 13,00 Nws. en kath. nws; 13,20 Lunchconc; 14,00 Boek- bespr; 14,10 Gram; 14,35 Harmonie-ork; 15,00 Kroniek van letteren en kunsten; 15,40 Philh. ork; 16,05 Gram; 16,30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17,00 Voor dc jeugd; 18,00 Gevar. liedjes; 18,15 Journalistiek weekoverz; 18,25 Dansmuz; 18.45 Buitenl. correspondenties; 19,00 Nws; 19,10 Gram;; 19,20 Pari. overz; 19,30 Gram; 20,30 „Lichtbaken", caus; 20,50 Gram; 21,00 Lichte muz; 21,35 Act; 21,45 Gram; 22,30 Wij luiden de Zondag in! 23,00 Nws: 23,15 Nws. in Esperanto; 23,22 tot 24,00 Gram. HILVERSUM II 298 meter VARA 7,00 Nws; 7,13 Gram; 8,00 Nws; 8,18 Gram; 8,55 Voor de huisvr; 9,00 Gym. v. d. vrouw; 9,10 Gram; 9,45 Waterstanden; 9,48 Gram; VPRO: 10,00 „Tijdelijk uit geschakeld", caus; 10,05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de orbeiders in de continubedrijven; 11,35 Kamermuz; 12,00 Gram; 12,30 Land- en tuinb. meded.; 12,33 Gram; 13,00 Nws; 13,15 Lichte muz; 13,45 Gram; 14,00 Weekjourn; 14,30 Me tropole ork; 15,00 Muzikale caus; 15,20 Streekuitz; 15.45 „Van de wieg tot het graf", caus; 16,00 Holland Festival 1953: Concrtgebouworkest; 16,45 Sportpraatje; 17,00 Gram; 17,30 Voor de jeugd; 18,00 Nws. en comm; 18,20 Harmonie-ork; 18,40 Gram; 19,00 Artistieke staalkaart; VP EMART KINSBUR1S 20) En nu maakte de kerel, die met Tom en zijn veedrijvers meereed, van die papieren gebruik, om als Wesley Wilder te poseren! Een vermoeden van dit alles was reeds bij hem opgekomen, voordat 't troepje, dat hem gevangen genomen had, zich had gesplitst. Maar hij had het niet aangedurfd, de veedief te beschuldigen en tegen Tom te vertellen, dat zijn dochter het vermoedelijk uitstekend maakte en ^ezig was, in zijn belang te werken, want geen van die mannen zou geloof aan zijn woorden hebben geslagen, terwijl hij zich gereed maakte om £T-an slapen, hoorde hij een hei melijke zachte voetstap buiten de deur. Hij blies zijn licht uit en wacht te in het donker af, wat er gebeuren zou. Zijn hart bonsde bij de gedach- dat Jack met haar sterke kijker mogelijk gezien kon hebben, wat er Wv, m woestijn had afgespeeld en tut Was tornen bevrijden, dijIaar_Thaar, uitkijkpost op de Afge floten Hoogvlakte was mijlen ver van c e plek. waar ze hem gepakt hadden. Bovendien, al had ze het gezien, dan as die uitkijkpost toch nog zover Jpg, dat ze nog niet op de hoeve zijn on, ook al was ze terstond op weg gegaan. Wie er op dit ogenblik de wacht over hem hield, wist Wes niet, maar hij meende, dat Bleekgezicht nu wel door Cristobal Ceballos zou zijn afge lost. Hij wist namelijk, dat Idahome de eerste wacht gehouden had. TT.. hield zijn adem in en luisterde. Hij moest niet veel hebben van die Mexicaanse vaqueros. Van het eerste ogenblik zijner gevangenneming af hadden ze al zo venijnig naar hem ge keken. Wilder kende de Mexicanen door en door. En die kerels, al hielden ze zich dan ook heel rustig, schenen hun tijd af te wachten. Hij hoorde een ander geluidje. Plop.... plop.... plop.... Wes herkende het. Het was het ge luid van een oliespuitje, waarvan de bodem wordt ingedrukt als men een of ander werktuig met die olie wil smeren. Het herhaalde zich heel vaak en kwam uit de richting van het met een luik afgesloten venster. Was iemand bezig de scharnieren van dat luik te smeren? Hij hoorde wel tienmaal plop en als die olie niet heel dik was en lastig uit de spuit kwam, moesten die scharnieren nu wel zwemmen in de olie. Nee. die scharnieren werden niet gesmeerd. Toen hoorde hij een ander geluid en ook dit herkende hij onmiddellijk. Het kwam van een zaag, die door hout heen en weer getrokken werd. Maar het klonk heel erg gedempt. Op enige afstand moest het onhoorbaar wezen. Er was dus olie op dat hout ge spoten om het geluid van het zagen te dempen. Iemand was bezig de planken door te zagen, die het luik dicht moesten houden. Wes ging zachtjes naar de lade toe, die hij onder de werkbank ontdekt had, voordat hij zijn lantaarn uitge blazen had. Stilletjes zocht hij daarin naar een of ander wapen. Zijn bewa kers hadden het gereedschap niet uit die lade weggehaald, omdat de ge vangene toch geen dier gereedschap pen kon gebruiken, zonder dat de wacht buiten het bemerkte. Hij vond een flinke hamer. Hij nam die in de ene hand en zocht met zijn andere naar nog iets anders. Opeens herinnerde hij zich een vat rechts van het raam gezien te hebben. Het stond op een laag wagentje en was verbonden aan een kleine hand pomp. Aan die pomp zat een slang van ongeveer vijf voet lengte. Het was een sproeipomp voor het bestuiven van planten met een of an der insectenwerend middel. Als er eens iets dergelijks in dat vat zat Op zijn tenen sloop hij er heen, tastte in het donker rond en vond het eindelijk. Hij greep het handvat der pomp en zocht naar het uiteinde der slang. Met zijn neus vlak voor het mondstuk drukte hij heel voorzichtig op het pomphandvat. Intussen klonk buiten nog steeds 't zachte geluid van het zagen. Ook vo'or de deur hoorde hij eenzelfde geluid. Dit betekende volgens zijn vaste over tuiging, dat Ceballos de wacht hield en dat de twee Mexicanen, die naar Wigwan moesten rijden, teruggekeerd waren en zich bij hem gevoegd had den. HOOFDSTUK XVL DE ONTSNAPPING. "^/ESLEY WILDER wachtte onder het venster der smederij, vlak tegen de muur aangedrukt. Het geluid van het zagen bleef doorgaan, zowel aan het venster als aan de deur van de werkplaats. Maar nu wacht ten hem nieuwe moeilijkheden. Hij hoorde namelijk, hoe de doorgezaag de planken voorzichtig van de deur en het raam werden verwijderd. Ze wilden hem dus van twee kan ten tegelijk aanvallen. Door welke opening zou de vijand het eerste naar binnen dringen? Zouden ze bij over eenkomst deur en raam tegelijkertijd opengooien? En wat zouden ze met hem doen, als ze hem eenmaal naar buiten gesleept haden? Wes huiverde bij die gedachte. Hij kende de Mexicanen. Hij stelde zich vol afschuw zijn lichaam voor, aan een lasso over de harde woestijngrond achter 'n hollend paard voortgesleept. Zijn vijanden, die, naar hij meende, drie in getal waren, Ceballos en de twee leugenachtige vaqueros, die Guillermo beloofd hadden, die avond nog naar Wigwam te rijden. Als ze hun plan volvoerd hadden, zouden die twee vermoedelijk hun rit voort zetten en hun orders letterlijk ten uit voer brengen, terwijl de bewaker bjj hoog en bij laag zou zweren, dat Wes uitgebroken was en hem overweldigd had. Wes kreeg geen tijd om er langer over na te denken. Een deel van de sterrenhemel werd zichtbaar, toen hij het luik langzaam zag opengaan. Ademloos wachtte hij af met de slang in de ene en het pomphandvat in de andere hand geklemd. Toen kwam er nog meer licht uit de andere richting. Ook de deur werd geopend. Ze vielen hem van twee kanten tegelijk aan! Hij betwijfelde, dat ze hun revol vers gebruiken zouden, tenzij in ge val van uiterste nood. Een revolver afschieten moest noodwendig tot ont dekking leiden en Idahome en Guil lermo zouden onmiddellijk uit het huis komen toegesneld. Langzaam gingen deur en luik wij der open. Wes keek van de ene naar de andere kant, overleggend, waar zijn eerste slag moest vallen. Tegelijkertijd verschenen twee tro nies, een in de deuropening en een door het venster. De kerels hielden hun lichaam gedekt. Op dat ogenblik trok Wes het hand vat van de pomp in de hoogte en duwde het met kracht naar beneden. Er volgde een gedempte, sputteren de kreet, toen een stroom vloeibare nicotine in het donkere gelaat boven het hoofd van de gevangene spoot. Daarna kwam een reeks jammer lijke hoestbuien, terwijl de man, half verblind en verstikt door de sterke oplossing, die hem in ogen en neus gedrongen was, zich op de grond liet vallen. Onmiddellijk daarop zeulde Wes 't wagentje over de ongelijke vloer naar de deur toe. Daar was nog een hoofd te zien, dat met angstig uitpuilende ogen naar het venster staarde, waar de natgespoten Mexicaan verdwenen was tegelijk met het licht van zijn lantaarn, die tegen de grond smakte. Wes behoefde zijn vreemdsoortige wapen niet ver te verslepen. De straal was sterk genoeg; en op tien voet af- stands van de deur richtte hij de slang op het hoofd en pompte weder uit alle macht. Madre de Dios! hoorde hij. En daarop een krijsend hoesten, een rauw gesputter, waarna een tweede verblin de kerel een goed heenkomen in het donker zocht. Wes nam zijn kans waar. Het wa gentje voor zich uitduwend liep hij naar de deur. En juist toen hij die bereikte, doemde een derde man voor hem op. Drie krachtige pompslagen en ook de derde vijand was totaal buiten ge vecht gesteld. Leuk strijdgas! grinnikte Wes, terwijl hij naar buiten sprong, zich óver de gevallen, kreunende man RO: 19,30 „Passepartout", caus; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", caus; 19.55 „Deze week", caus; VARA: 20,00 Nws; 20.05 Gram; 20,15 Gevar. progr; 21,15 Socialistisch comm; 21,30 Accor- deonork; 22,00 Hoorsp; 22,20 Gram; 23,00 Nws; 23,15 tot 24,00 Gram. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter: 11,45 Gram; 12,30 Weerber; 12,34 Gram; 13,00 Nws; 13,15 Vlaamse muz; 14,15 Gram; 15,15 Etlinologische muz; 16,00 en 16,30 Gram; 16,45 Accordeonmuz; 17,00 Nws; 17,10 Accordeonmuz; 17,25 Gram; 17,30 Orgelconc; 18,30 Voor de soldaten: 19,00 Nws; 19.40 Gevar. progr; 21,00 Lichte muz; 22,00 Nws; 22,15 Verz. progr; 23,00 Nws; 23,05 tot 24,00 Gram. BRUSSEL, FRANS, 484 meter: 12,10 Lichte muz; 13,00 Nws; 14,05 Verz. pro gr; 15,00 Bel Canto; 16,30 Lichte muz; 17,00 Nws; 17,15 Lichte muz; 18.30 Gram; 19,45 Nws; 20,00 Omr. ork; 21,00 Gram; 21,30 Lichte muz; 22.00 Nws; 22,10 Gram; 22,30 Dansmuz; 22,50 Nws; 23,00 Dans muz; 23,55 Nws. boog, die voorover op de grond lag en hem zijn patroongordel en revol ver ontrukte met holster en al. Zonder tijd te verliezen snelde hij weg in het duister van de nacht en haastte zich voort naar het Oosten, door de wijde vlakte naar de vaag tegen de nachthemel opdoemende Af gesloten Hoogvlakte. Hij kwam aan het hek in de om heining, die het wijd uitgestrekte erf om het huis afsloot. Hier stonden de beide gezadelde paarden, waarop de Mexicanen hadden gereden. Och, ik ben toch al gebrandmerkt als een paardendief, dacht Wes la chend, en op het ogenblik heb ik bijzonder veel haast ook nog! Als echt paardenkenner wist hij da delijk. welk van de twee paarden het beste was. Met enkele zachte woor den stelde hij het schichtige dier ge rust. sprong op het grote Mexicaan se zadel met de met zilver beslagen zadelknop, dat zo breed was als een pasteischaal. In volle galop ging hij er vandoor om zover mogelijk van de Splayfoot Hoeve verwijderd te zijn, voordat zijn slachtoffers weer zouden zijn bijge komen. Een uur later was hij ervan over tuigd. dat een donkere schaduw, die naar hem toe scheen te komen, zich werkelijk bewoog en geen gezichts bedrog door de bedriegelijke yucca- bomen was. (Wordt vervolgd.)

de Stem | 1953 | | pagina 5