PagMa9 De Stem Staat en Huwelijk WAPENSTILSTAND HAD WEINIG INVLOED De Aalmoezenier van NAPOLEON RAD l Veedieven j Wat een Wonderlijke Wereld een TWEEDE BLAD DONDERDAG 30 JULI 1953 HAAGSE BRIEVEN Loonpolitiek En andere punten Aartsbisschop van Mechelen, die nooit deze waardigheid bekleedde VAN MIERLO es ZOON o. Boekenplank Beet DE DlT IS ONS aller juffrouw Ber- telson uit Virginia. Zij is 86 jaar oud, maar liet zich niet temin niet weerhouden in te schrij ven voor de athletiekwedstrijden, die in haar omgeving werden ge houden. IN JANUARI van dit jaar heeft de minister van Justitie, met het oog op de samenstelling van het Nieuwe Burgerlijke Wet boek een reeks vraagpunten aan de orde gesteld, die betrekking hebben op het personen- en fami lierecht. Hierbij waren o.m. de vol gende vragen: Dient een geneeskundig onder zoek aan een huwelijk vooraf te gaan? Moet bij een niet gunstig I uitvallen van dit onderzoek-gevaar Ivoor de gezondheid van de part- I ner, voor de voortplanting of de I lichamelijke en geestelijke ontwik- I keling der kinderen in bepaalde gevallen een huwelijk worden ver- I boden? Dient de partner en dienen l de ouders over het onderzoek te I worden ingelicht? Is ook zonder verplicht onderzoek een verbod van een huwelijk wegens een met na me te noemen ziekten van een der partners gewenst? Een aantal specialisten op het terrein van de erfelijkheid, de rech terlijke macht en het burgerlijk recht hebben naar aanleiding van deze vragen een open brief gericht aan de leden van de Staten Gene raal, waarin zij hun antwoord ge ven ter voorlichting van de Volks vertegenwoordiging. Hiermee is het geenszins nieu we vraagstuk van het genees kundig onderzoek vóór het huwe lijk opnieuw in het centrum der belangstelling gebracht. Een vraag stuk, waarover de Kamer straks bij de vaststelling van het Burger lijk Wetboek, een beslissing voor een lange termijn zal moeten ne men. Er is overigens geen twijfel over, dat een onderzoek vóór het huwe lijk aanbeveling verdient. En even min lijkt het mij aan twijfel onder hevig, dat de uitbreiding van de verklaring bij het huwelijk door de gehuwden af te leggen, deze ver klaring versterkt en volledig maakt. Dus aanbevelenswaardig is. T~JE TWEEDE KAMER is nu wel op vacantie, doch geloof maar, dat er binnenska mers nog heel wat vergaderd en afgepraat wordt. Op 8 September moet men immers aanstonds be ginnen met het hoogst gewichtige debat over huurverhoging, belas tingverlaging en loonpolitiek. Het Voorlopig Verslag over de betref fende ontwerpen zal wel niet lang meer op zich laten wachten. En het zou ons geenszins verbazen, als men uit de aanduidingen „vele", „verscheidene" en „sommige" le den een ruime meerderheid kan construeren voor een algehele com pensatie van de huurverhoging door het optrekken van de lonen en salarissen over de hele lijn. Met aftrek misschien van datgene wat schoenen, suiker en brandstcff goedkoper zouden gaan kosten. Tenzij het waar is, dat de brood prijzen door afschaffing van subsi dies weer omhoog zullen gaan. Het ziet er naar uit, dat de regering bij dit alles voor een vrij aaneengeslo ten falanx van verlangens uit alle regeringspartijen" zal staan. Er zal echter nog meer om de hoek komen kijken, waarbij het nog wel eens zou kunnen gaan knetteren. QNDER DAT „meer" is er aller eerst de vraag naar een vrijere loonpolitiek. Dan: van katholieke zijde zal men zeker de kindertoeslag verhoogd willen zien. Niet alleen voor loontrekken- den, maar ook voor kleine zelfstan digen. De voornaamste, met poli tiek buskruit geladen kwestie is echter die van de belastingverla gingen. Kan het budget sluitend gehouden worden, als enerzijds de compensaties geheel in de loonsfeer gevonden worden en anderzijds de voorgestelde belastingverlagingen toch onverkort zouden worden ge handhaafd? Zal de regering die dan weer voor een deel willen terug nemen? En zal een deel van de Kamer dan niet vragen: Hoe zit 't toch precies met dat budget, het is allemaal zo geheimzinnig? En zou het niet beter zijn, ook door fis cale verlichtingen werkverruiming te bevorderen, waardoor het met dat budget wel weer in orde komt? Vooral die laatste vragen men zal het begrijpen kunnen de no dige onenigheid stichten tussen de voornaamste regeringspartners. Zodat in het z.g. reces de poli tieke accu's met nieuwe spanningen worden geladen. Wekelijks beursoversicht van 23 t/m 29 'Juli 1953 Wederom diverse jaarverslagen T"AE GENOEMDE deskundigen zijn van oordeel, dat een ver plicht onderzoek vóór het hu welijk in het belang is van ons volk; dit heeft h.i. ook een preven tieve waarde, omdat men bekend met deze verplichting zich reeds eerder dan vlak voor het hu welijk op de betekenis ervan gaat bezinnen, waardoor de verantwoor delijkheid sterker beseft zal wor den. Zij zijn bovendien voorstan ders van het door alle eeuwen heen gehandhaafde gebruik in de Ka tholieke Kerk om het huwelijk van volle neef en nicht te verbieden (met dispensatiemogelijkheid na medisch familie-onderzoek). Zij willen echter geen verdere uitbreiding geven aan de thans van kracht zijnde bepalingen inzake huwelijksverbod. Wat het onderzoek betreft: elk der partners wordt afzonderlijk on derzocht en ingelicht. Meer dient niet te worden geëist: in de prac- tijk zullen de huwelijkscandidaten deze zaken onderling wel hespre ken, al of niet in het bijzijn van de arts. Evenals in Frankrijk moet 'n verklaring worden overgelegd, die alleen maar inhoudt, dat de betrok kene met het oog op het huwelijk is onderzocht. Tenslotte zouden de deskundigen willen zien ingevoerd, dat de door de a.s. echtgenoten af te leggen verklaring als volgt aan gevuld wordt: „en dat zij in alle opzichten de verantwoordelijkheid voor een te vormen gezin op zich \^"AN een medewerker ontvingen we de volgende historische schets omtrent een merkwaardige persoonlijkheid, die niet alleen priester was, maar ook in de poitiek een vooraanstaande rol speelde. HE VRIJHEID om een huwelijk aan te gaan is wel een der meest essentiële rechten van de mens. De Kerk heeft uiteraard de bevoegdheid deze vrijheid aan ban den te leggen, in het belang van de mens zelve. Maar ook de Staat be schikt over bevoegdheden, omwille van het algemeen welzijn, dat hij heeft te bevorderen. Deze bevoegdheden dienen ech ter tot de werkelijk noodzakelijke beperkt te blijven. Het gaat im mers zoals gezegd om een der essentieelste mensenrechten. Wil de Staat nieuwe eisen stellen, dan zal daartoe pas mogen worden overge gaan, als gebleken is, dat aan de gemeenschap ernstige schade is toe gebracht door het ontbreken van deze eisen. Ook zal men er zich over moeten beraden, of het effect van de nieuwe eisen zal opwegen tegen de vrijheidsbeperking die wordt opgelegd. En tenslotte zal overwogen moeten worden of de instelling van een verplicht onder zoek (zonder verplichte medede ling aan de partner en haar ouders) niet voeren zal tot moeilijkheden en spanningen, die huwelijk en fa milieverhoudingen zullen schaden. Zullen bovendien diegenen, die nu een niet-verantwoord huwelijk aan gaan, na een onderzoek en de in formatie van de medicus wel ver antwoordelijkheid gaan voelen? ^OMINIQUE DUFOUR DE PRADT was zeker niet de eerste de beste. Geboren in 1759 was hij de neef van Dominique de la Rochefoucauld, aartsbisschop van Rouaan, achterneef van de bisschoppen van Beauvais en Saintes en een verre bloedverwant van Duroc, hertog van Frieul en opperstal meester van het keizerlijk hof. Reeds in zijn prille jeugd gaf hij blijk een grote vroeg-rijpheid te be zitten en een onstuimig karakter. Na zeer schitterende studies werd hij vicaris-generaal van de kardinaal aartsbisschop van Rouaan. Op zijn der tigste jaar begaf hij zich plotseling in de politiek en liet zich benoemen tot afgevaardigde van de geestelijkheid van Normandië in de Staten Generaal van 1789, waar hij het koningschap met grote standvastigheid verdedigde en waar hij met zulk een moed wei gerde in te stemmen met de benoe ming van geestelijken door het bur gerlijk gezag, dat hij weldra genood zaakt was het land te verlaten. Bij zijn terugkeer in 1801 stelde de eerste consul, aan wie zijn levendige intelligentie was opgevallen, hem aan in zijn persoonlijke dienst, als aalmoe zenier. BIECHTVADER VAN NAPOLEON gEDERTDIEN steeg hij snel. Toen hij in 1805 benoemd was tot bisschop van Poitiers, diende Paus Pius VII hem persoonlijk te Parijs de H. Wij ding toe. Hij was het, die in zijn kwaliteit van ceremoniemeester, de kroning van de keizer tot in de bijzonderheden re gelde en hij was het eveneens, die de pontificale H. Mis opdroeg, toen Na poleon zich liet kronen tot koning van Italië te Milaan. Zijn meester overlaadde hem trou wens met de grootste eerbewijzen, zo maakte hij hem o.a. baron van het keizerrijk, evenals groot-officier in het Legioen van Eer. Het staat vast, dat hij de biechtva der van Napoleon was. diens meest intiemste raadgever en deelgenoot van al zijn geheimen. Hij was het, die de keizer de poli tiek aanraadde, die voerde tot de ont troning van de Bourbons in Spanje. Hèm zond de keizer in 1812 naar War schau als buitengewoon afgezant, met het oog op de voorbereiding van de invasie in Rusland. DIJ BESLUIT van mgr de Roquelau re benoemde de keizer de Pradt tot aartbisschop van Mechelen, een benoeming, die de Paus bekrachtigde met een „motu proprio". LïOEWEL de ondertekening van de wapenstilstand op Korea zeker niet onverwacht is gekomen, vroeg men zich ter beurze toch af, hoe de diverse buitenlandse beurzen op de ze gebeurtenis alsnog zouden reage ren, waarbij speciaal aan de New Yorkse beurs werd gedacht. Dit was dan ook de reden, dat Amsterdam op Maandag j.l. een afwachtende hou ding aannam. Dat het koersniveau zich desondanks practisch ongewijzigd kon handhaven, pleit voor de onder grond van het Damrak. Het sluiten van deze wapenstil stand heeft op de internationale ef fectenbeurs en goederenmarkten geen grote beroeringen teweeg gebracht. In h:?t algemeen .\eerst de mening, dat het nieuws door de prijsdalingen van de voorafgaande maanden reeds genoegzaam in de noteringen was verdisconteerd. In het koersbeeld is slechts wei nig verandering gekomen. Aandelen Koninklijke Olie waren wederom ge vraagd. Speciaal het buitenland trad weer als koper op. Brussel is in de laatste dagen voor behoorlijke bedra gen in de markt geweest, waarbij uit eindelijk een koers van 85, overeen komende met 322% Amsterdamsche unsance kon worden bedongen. Daar entegen schijnt voor aandelen Phi lips aanbod van de zijde van de ar bitrage te bestaan. Dit betreft echter geen grote posten. JAARVERSLAGEN opgevoerd en bedragen thans 100% van het kapitaal. Ook de debiteurer- en crediteurencijfers geven een ster ke toename te zien. Het dividend wordt op 9% bepaald tegen het vorig jaar 8%. Enkele fondsen konden de afgelo pen week in koers aantrekken, hier van noemen wij Amsterdam Ballast Mij 145 5/8148 1/2, GoundaApollo 170180, Holland Meel 9094, Hol- landia Kattenburg 79 1/284 3/8, Kon. Ned. Zout 306—310. Kon. Ned. Papier 119 1/2—123. In de Indonesische sector kwamen weinig belangrijke koersveranderin gen voor. Wel is het opvallend, dat de belangstelling voor deze waarden iets minder is dan enige weken gele den het geval was. Enige onrust werd verwekt door het bericht, dat de uit loting van de 4% obligaties Soeraba- ja is uitgesteld op verzoek van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Alhoewel nog niet met zekerheid be kend, geven nadere mededelingen re den tot de veronderstellirfg,' dat het uitstel van tijdelijke aard zal zijn. De beleggingsmarkt was wederom prijshoudend tot vast gestemd. De Markt voor Canadese obligaties werd weer uitgebreid met de tweede tran-; che van de 4V& Hydro Electric Po wer of Ontario. WALL STREET De nieuwe aartsbisschop begaf zich weldra naar Mechelen, maar het Me- tropolitaan Kapittel weigerde hem te erkennen. De Paus vernieuwe toen de bulle van de kerkelijke benoeming, maar 't keizerlijk bestuur hield die achter, zo dat deze situatie bleef voortbestaan tot aan 1814, het tijdstip, dat de Paus liet weten aan het Metropolitaan Ka pittel, dat hij de Pradt uitdrukkelijk verbood, bezit te nemen van de eigen dommen van dit aartsbisdom. Deze laatste was te verstandig om langer aan te dringen. Hij legde zijn hoge functie neer en verliet België voorgoed. Bij de val van het keizerrijk bood de Pradt zich aan bij Lodewijk XVIII, die zich zijn koningsgezinde houding in 1789 herinnerend, hem de hoge post van Grootkanselier van het Legioen van Eer toekende. Dit belette de Pradt niet het grondwettig gezag van de ko ning aan te vallen, wat hem een dag vaarding voor het Assisenhof kostte. Twee jaar later werd hij gearresteerd wegens een van zijn vinnige artikelen. In 1827 had hij de euvele moed, zich opnieuw verkiesbaar te stellen, als af gevaardigde en plaats te nemen aan de zijde van de oppositie, naast Benjamin Cinstant. Twee jaar later legde hij zijn functie neer, omdat hij meende, dat de linkerzijde te angstvallig was in haar eisen. Toen nam die man van 70 jaar het besluit een nieuw leven te beginnen. Hij trok zich terug in zijn geboorte streek en stichtte er een modelboerde rij, waar, zoals de kanunnik van Hel- mont het op geestige wijze uitdrukt, „hij, die zielenherder was, schaapher der werd". Toen deze buitengewone man in 1837 stierf aan een beroerte, liet hij meer dan vijftig werken na, waarvan er drie op de index werden geplaatst. Hij werd niettemin begraven met een plechtigheid, de hoge rang, die hij vroeger had bekleed, waardig, om dat de aartsbisschop van Parijs, die hem persoonlijk de absolutie had ge geven, had gemeend, dat de sterven de, die zich niet meer verstaanbaar kon maken, door middel van tekens alles had herroepen van zijn beleid en van zijn geschriften, wat in strijd zou kunnen zijn met de leer en de tucht van de Kerk. „God alleen kan weten, in welk een afschuwelijke situatie de katholieke godsdienst zich in onze tijd zou heb ben bevonden", riep de pater Jezuiet van der Moere met ontzetting uit, „als een prelaat van een dergelijk karak ter, tot aan het einde van zijn leven, d.w.z. gedurende de 28 jaar, dat hij nog leefde, aan het hoofd had gestaan van het Belgisch Episcopaat!" VY7EDEROM zijn diverse jaarversla- gen verschenen, waarvan wij in het kort mededeling doen. Kromhout Motoren keert over 1952 een dividend uit van 8% in contan ten tegen vorig jaar eveneens 8% waarvan echt er 61/4% in aande len Dikkers Co. heeft het dividend over 1952 met 1% tot 10% verhoogd. De netto-winst was circa 1 ton hoger dan het vorig jaar. De Centrale Suiker Maaschappij de clareert een dividend van 10% waar van 8% in aandelen. Na aftrek res teert een netto-winst van f 1.4 mil- lioen tegen vorig jaar f 1.3 millioen. Lijempf (Leeuwardensche IJs- en Melkproductenfabriek heeft het divi dend over 1952 op onveranderd 7% gehandhaafd. Alhoewel de bruto winst hoger is .resteert na diverse voorzieningen, o.a. pensioenverplich ting, een winst van ongeveer f 470.000, zijnde circa 3Vz ton lager dan in 1951. De Kon. Mij De Schelde, die, zo^ls reeds eerder gemeld een onveran derd dividend van 6% voorstelt, kon na afschrijvingen en reserveringen een netto-winst boeken van f 627.000 tegen het vorig jaar f 900.000. Tenslotte is Van Mierlo en Zoon N V. te Breda met haar jaarverslag verschenen, hetwelk op een krachtige expansie duidt. De open reserves zijn OBLIGATIES: 2l/7/'53 28/7/' 53 3 Ned. '62-'64 99 7/8 99 15/16 3-3Vi% Ned. '47 98 11/16 98 5/8 3 Ned. '47 (dojl.l.) 96 96 3 Ned. '37 97 1/2 97 3/4 3 Ned. Inv.cert. 98 15/16 98 15/16 3 Grootb.obl. '46 97 7/8 97 15/16 3 N.-Indië '37 A 98 L16 98 3/16 3»/*% Ned. '53 103 1/16 103 5/16 AANDELEN: 168 3/4 Amsterdamsche Bank 169 1/4 Rotterdamsche Bank 163 1 2 163 1/2 De Twentsche Bank 166 3/4 165 1/2 Nationale Handelsbank 124 3/4 123 1/2 Ned. Handel-Mij. 158 1/2 156 Alg. Kunstzijde Urne 167 1/2 169 v.d. Bergh en Jurgens 272 3/4 270 1'2 Machinefabr. „Breda" 114 116 Van Gelder Zonen 155 1/4 157 1 4 Unilever 190 1/4 193 1/2 Holl. Kunstzijde Ind. 86 85 Ned. Kabelfabr. 217 3/4 217 G. Bez. aand. Philips 167 3 4 166 1/2 Kon. Ned. Hoogovens 1721/4 168 1/4 Wilton Feyenoord 177 176 Int. Gew. Betonbouw 146 146 1/4 Intern atio 154 3/4 154 1/2 Billiton Mij. II 219 218 Kon. Petroleum 317 322 3/4 Rubb. Clt. Mij. A'dam 97 3/4 95 1/8 Bandar Rubb. Maatsch. 95 1/2 96 Holl. Amerika Lijn 133 1/4 133 7/8 K. N. Stmb. Mij. 128 1/2 128 1/8 Ned Scheepv. Unie 127 125 3/4 Rotterdamsche Lloyd 125 124 1/4 Kon Java-China Paket 108 1/2 108 12 Ver. Vorst.1. Clt. Mij. 24 5/8 24 3/4 Handelsver. A'dam 112 111 3/4 Ned. Ind. Suiker Unie 88 1/2 88 Deli Maatschappij 104 1/2 103 1/4 Deli Batavia Maatsch. 166 165 1/4 Senembah 91 98 3/4 1SJEW YORK kwam op een iets lager niveau. In doorsnee zijn de resul taten van het eerste halfjaar ten op zichte van de overeenkomstige perio de in 1952 bevredigend. Dit is voorna melijk het geval bij de automobiel industrie, staalindustrie en chemische industrie. Zo behaalde de United Sta tes Steel in het tweede kwartaal vaij dit jaar een winst van 55.64 mil lioen tegen 49 millioen in het eer ste kwartaal. Ook voor de Republic Steel liggen deze cijfers zeer gunstig. De resulta ten in de tweede helft van dit jaar behaald waren de hoogste in de ge schiedenis van dit derde grootste staalbedrijf in de Verenigde Staten. De verklaring van Foster Dulles, dat de internationale alarmtoestand nog 10 jaren zal voortduren, geeft te verwachten, dat ondanks de vertra ging van de bewapening het einde van de bewapeningsinspanning nog lang niet in zicht is. (Advertentie) Bankiers Anno 1 884 BELEGGINGSADVIEZEN AMERIKAANSE FONDSEN. Cert. v. Aand. Anaconda Copper 33 1/8 Bethlehem Steel 50 1/2 General Motors 58 1/8 International N-ickel 41 1/4 Republic Steel 48 United States Steel 37 3/4 Cities Serv. Company 791/4 Shell Union Oil Comp 69 3/8 Tide Water Ass. Oil 213/16 Southern Pac. Com,p. 431/8 Union Pacific Railroad 105 3/4 32 18 51 1/8 57 7/8 40 7/8 47 9/16 37 11/16 78 3/4 70 1/4 21 42 5/8 105 3/8 ONDERDRUKKING EN VERZET. Aflevering 44 van „Onderdrukking en Verzet" is nu verschenen, doch er blijken er nog 5 achteraan te komen, om het geheel te completeren. De laatste aflevering zal uiterlijk Januari 1954 verschijnen. Men krijgt nog uit voerige beschouwingen over Neder lands-Indië, waarmee D. M. G. Koch reeds in deze aflevering 44 begint, verder over West-Indië, over het Ko ninklijk Huis, over de Spoorwegsta king 1944, over het lageijks leven on der de bezetting, over de militaire bevrijdingsoperaties, over de bestuurs- problemen na de bevrijding, over de politieke wilsvorming en er volgt dan een historische samenvatting alsmede een personen- en zakenregister met een appendix. We kunnen nu al gerust zeggen, dat dit werk geheel aan zijn opzet be antwoordt. Het is een veeomvattend en boeiend geschiedboek, hetwelk ook voor het nageslacht zijn grote waarde zal behouden. (Uitgave J. M. Meulen- hoff, Amsterdam en Van Loghum Slaterus, Arnhem). pEN LID van de hengelaarsclub „Lukt het vandaag niet, dan lukt het morgen" heeft ook iets geks meegemaakt. Hij zat breed te vissen in de Veste te IJzendijke, zat onder meer fantastische visverhalen te componeren en kreeg plotseling een reusachtige canjer (die ge zo héél zelden treft) aan de haak. Toen hij de vangst na noeste arbeid aan de wal had, bleek het een kistje met granaten te zijn. Daar zijn echtge note de zaak met geen geweld gaar kon krijgen, heeft men het geval maar aan de Opruimingsdiejist over gegeven. Zi vaar r\E 220 FIGURANTEN in de film „De ridders van de tafelronde", die momenteel wordt opgeno men, hebben opslag gevraagd, „om dat zij zeer zware wapenrustingen moeten dragen. Verder schijnt deze kledij het noodzakelijk te maken reeds in de vroege morgenuren aan het kleden te slaan, om op tijd voor de opnames klaar te komen. Iedereen wacht af, wat er van komt. Ontevreden WELE BOEKEN, toneelspelen en schilderijen, die door Russische kunstenaars worden vervaardigd zijn dof en kleurloos, zegt- de Praw- da, die er wel achter is. Het is alle maal maatwerk, dat ze om hun broodje in elkaar rammelen, zeggen de Russen kwaad. Het communistische Franse blad L'Humanité daarentegen heeft van daag de dag het loodje gelegd, zo dat de Franse kunstenaars dus ge ruster kunnen ademhalen. Uitvinding \/rAN het technische front bereikt ons het bericht, dat tractoren voortaan kun nen worden geleverd met mistvrije, trilvrije, watervrije radio's, die gemakkelijk zijn te verstaan boven al het ge weld van de wereld. Dat laat ste gaat alleen niet op, wan neer twee van die toestellen bij elkaar in de buurt zijn en beide op verschillende sta tions zijn afgestemd. Dan klapt het tegen elkaar om hoog, zo is dat wel. Of de ap paraten bij geval ook nog kiss-proof zijn staat niet in de catalogus. Dat heeft trou wens niets met de zaak te maken ook. Weg iveg FN BIJ Jacksonville in Florida is men opeens 200 meter weg kwijt. Het plaveisel bestond uit beton nen platen en men vermoedt, dat de dieven er hun schuurtjes mee wil len bouwen. Athlete Veldslag POLITIE kwam onlangs net op tijd op de Brooklyn's Bedford avenue om een veldslag te voor komen. Twee benden, gewapend met ijspikken en slagersmessen stonden daar in gesloten rangorde tegenover elkaar opgesteld, klaar voor de slag. Het waren allemaal meisjes tussen de 12 en 18 jaar, die het met hun allen niet eens waren over de jon gens in de buurt. Lange tijd hadden ze die elkaar afgesnoept en dat moest nu maar eens uit zijn. De politie heeft de zaak uit de war gehaald en mooie processen ver baal opgemaakt. Zij zien het bre der. Volle maan TJET WORDT langzaamaan weer AX volle maan in Oklahoma en de 27-jarige huisvrouw, die daar dan niet de neiging kan weerstaan te gaan slaapwandelen neemt maat regelen. Zij bindt zich elke nacht secuur vast aan het been van haar echtge noot en heeft een kan ijskoud water naast zich staan voor het geval ze weer op stap wil. Ze zien wat af, daar in Oklahoma. Laat nu juffrouw Bertelson de 100 meter winnen en op de 80 me ter horden de eervolle tweede plaats. Van de zwemnummers, die eveneens werden gehouden, hield zij zich afzijdig. Zij vond het gek staan in een hadcostuum aan te treden. Juffrouw Bertelson schrijft haar buitengewone forme toe aan het feit, dat ze nooit getrouwd is ge weest. Welkom TAMES PATTON zal in de toekomst J wel gaan uitkijken als hij dron ken van zijn stamcafé naar huis waggelt. De laatste keer, dat hij dit deed stapte hij een openstaande deur binnen, zich vleiend met de gedach te, dat er nog wel een borreltje zou zijn te krijgen. Maar toen hij de deur met opmer kelijke spoed weer verliet, ging hij, getooid met twee blauwe ogen (en dat zouden er stellig vier geweest zijn, wanneer hij ook zoveel ogen had gehad), en verder hinkte hij- pijnlijk. De heer Patton was terecht geko men in de kooi van Lucy in de plaat selijke dierentuin. En Lucy is een kameel, die nogal zenuwachtig van aard is. Voorkeur O HST KARI-KARI van Ashanti aan de Goudkust blijft liever vuurvreter in een circus, dan dat hij in zijn geboorteland een ge wichtige ministerszetel gaat bekle den. Zijn oom. koning Pempreh II, had een boodschap naar Wenen ge stuurd, waar het circus juist voor stellingen gaf, om Kari-Kari te be wegen naar de Goudkust terug ta keren. Vorst Kari-Kari had zijn stu die te Londen onderbroken, om als vuurvreter, slangenbezweerder en glasschervendanser in het circus op te treden. Goed iverk TN SHOREHAM in Engeland gingen de gemeentewerklieden zo ver woed aan het werk toen zij op dracht kregen, de wegen opnieuw van een teerdek te voorzien, dat men naderhand geen enkel riooldeksel meer vond. T)e burgemeester wist er raad mee. Hij liet enkele oud-solda ten aanrukken, die met mijnen-de- teetors de riooldeksels opspoorden. VRIJDAG 31 JULI 1953. HILVERSUM I 402 meter KRO: 7,00 Nws; 7.10 Gram; 7,lJf Gym; 7,30 Gram; 7,45 Morgengebed en lit. k; 8,00 Nws. en weerber; 8.15 Gram; 9.00 Voor de huisvrouw; 9,35 Gram; 10,00 Amus. muz; 10,30 Gram; 11,00 Voor de zieken; 11,40 Mannenkoor en sol; 12,00 Ange lus; 12,03 Promenade ork; 12,30 Meded.; 12,33 Lunchconc; 12,55 Zonnewijzer; 13,00 Nws. en Kath. nws; 13.20 Gram; 13,25 Joodse liederen; 13,45 Voor de vrouw; 14,90 Chansons; 14,15 Philharm. ork; 15.00 Gram; 15,30 KI. koor en sol;; 16,00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17,15 Kinderkoor; (Intermezzo; Gram.); 17,40 Lichte muz; 18,00 Vraaggesprek: 18,10 Omr. ork; 18.30 Lichte muz; 18.52 Act; 19,00 Nws; 19,10 Regeringsuitz.„Verkla ring en toelichting"; 19,30 Gram; 20,30 Franse chansons: 20.50 „Het uur", caus; 21,05 ..Doornroosje", muzieksprookje; 22,05 „Om de toekomst van Nederland", klankb; 22,25 Hammondorgel, gitaar en bas; 22,45 „Ik geloof in ene, heilige ka tholieke kerk", caus; 23,00 Nws; 23,15-24,00 Gram, HILVERSUM II 298 meter VARA* 7,00 Nws; 7.13 Gram; 8,00 Nws; 8.18 Gram; 8,45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym. v. d vrouw; 9,10 Gram; 9.35 Waterst;'9,40 Voor de kleuters; VPRO: 10,00 „Thuis", caus; 10,05 Morgenwijding; VARA:' 10,20 Gram; 10,50 Feuill; 11,10 Gram; AVRO: 12,00 Lichte muz; 12,30 Land en tuinb.meded; 12,33 Sport; 12,48 Gram"; 13 Nws; 13.15 Meded. en gram; 13,25 Lichte muz; 14,00 Kookpraatje; 14,20 Viool en piano; 14,50 Boekbespr; 15.10 Bas en pia no; 15,30 Lichte muz; VARA: 16,00 Gram; 16,30 Muzikale caus; 17,10 Voor de jeugd; 17,40 Lichte muz; 18,00 Nws; 18,15 Felicitaties; 18,45 De zeeman der koopvaardij en zijn probelmen", toespr. 19,00 Mannenkoor; 19,15 Radio-wegwij zer; VPRO: 19,30 „Op huisbezoek", EMART KINSBVR1S 19) Plotseling klonk een kreet: Daar is-ie! verdraaid, daar hebben we hem! Omsingelen, jongens! Geef hem geen kans! Dat ziet er lelijk voor me uit! bromde Wes. Enkele ruiters gaven hun paarden de sporen en zwenkten rechts en links af. De rest reed recht op de verbaas de man toe. En toen reed een hunner achter de rest vandaan naar voren en Wes zag de wijduitwaaiende baard en de ge schoren bovenlip van Tom Valley, de eigenaar van de Splayfoot Hoeve. Naast hem reed de Mexicaan Guil- lermo. wiens paard op dat ogenblik naast Wilder stond. De ruiters, die de flankbeweging ge maakt hadden, sloten hem nu in. Wes was volkomen omsingeld, toen Tom 1 alley zijn paard vlak voor hem in hield. Vlak achter hem reed een der ke rels. die Wes in gezelschap van Snag h w. gezien, toen hij deze in .nta .°uuc'en Front" voor het eerst wist maar wiens naam hij niet Zwijgend omringenden ze hem. Ver baasd keek Wes Tom Valley rustig an en wachtte op wat hij zeggen zou. Vreemdeling? zei de veehouder met zijn zachte, Zuidelijke accent, hoe is uw naam? WestonBill Weston, ant woordde Wes zonder aarzelen. De ogen van Tom Valley twinkel den niet op hun gewone goedmoedige wijze, toen Tom zich naar de man ach ter hem omwendde. Hij erkent het, mijnheer Wilder, hoorde Wes tot zijn uiterste verbazing hem zeggen. Ik geloof, dat we daar aan meer dan genoeg hebben. Ja, meer dan genoeg, antwoord de de man, die bij de naam van Wil der aangesproken was. De oude Guillermo reed naderbij. Zijn dunne lippen trilden en zijn be zweet gelaat vertoonde duizenden rim peltjes. Dat is mijn caballo, constateerde hij, op de hengst wijzend. Jij hebt dat caballo gestolen van mij, Guiller mo. En waar is het andere, dat jij gestolen hebt van mij? En waar is mijn dochter Jacque line? vroeg Tom Valley. Wes Wilder stond beslist overbluft. Blijkbaar had de oude Guillermo het briefje van Jack niet gevonden onder de suikerpot in zijn keuken. In dit geval was het volkomen verklaarbaar en natuurlijk, dat de Mexicaan meen de, dat zijn paarden gestolen waren. Hij veronderstelde verder, dat Tom Valley de vorige dag naar Amargo Springs gereden was en zijn dochter niet bij de familie Washburn had ge vonden. Hij was weer op weg naar huis, toen Jack en Wes hem van hun uitkijkpost af in de woestijn hadden zien rijden. Doch waarom werd de kerel vlak achter de oude Tom met de naam Wil der genoemd? Hoor eens, jongen, zei Tom Val ley, hem in zijn gedachtengang sto rend. Ik denk zo, dat ik je naar de sheriff hier in onze streek zal moe ten brengen. Sommigen onder ons zouden wel de voorkeur geven aan een yuccaboom en een lasso over een tak willen gooien om korte metten te maken. Maar zo is mijn manier van doen niet. Je moet met een paar man naar de Splayfoot Hoeve rijden en daar blijf je mijn gevangene, totdat de sheriff je komt halen. Alleen.... je moet me eerst vertellen, waar mijn dochter Jacqueline ergens is! Dat kan ik u niet vertellen, zei Wes naar waarheid. De ogen van de oude Tom flonker den onheilspellend onder zijn borste lige wenkbrauwen. Als het om het welzijn van mijn dochter gaat, zei hij langzaam, is er veel kans, dat ik mijn zelfbeheer sing verlies en zelf het recht in han den neem, snap je dat? Ik kan eerlijk verklaren, dat ik het niet weet, antwoordde Wes. Oude Tom wendde zich tot de zo genaamde Wilder. Ik zal dit zaakje verder wel zelf opknappen, zei hij. Niet nu. maar laterIk zal hem wel te grazen nemen, als ik alleen met hem ben. Zeg, jongens, geven jullie dat beest eens wat te drinken. Die kerel heeft het blijkbaar schandalig afgereden. Enhoud hem nu verder onder schot! Een half dozijn stalen lopen flik kerden in het zonlicht. Oirt maak niet zo'n drukte, zei „,.er loom. Ik ben heus niet gek. Hij stak vrijwillig de handen om hoog. Neem me mijn revolvers "ijar af' zei kij- Ik kan u van alles afdoende verklaring geven, meneer Valley, zodra we onder vier ogen kunnen praten. Dat zullen we zien, jongen, ant woordde oude Tom grimmig. De groep, die Wes gevangen geno men had, bestond uit drie Mexicaanse vaqueros van Guillermo en vier blan ken van Splayfoot, die met Tom waren meegekomen. Guillermo besprak het geval met twee zijner landgenoten onder veel drukke gebaren en oude Tom over legde met een paar van zijn cow boys. Tom in het Engels. Guillermo in het Spaans, een taal, die Wes, al wisten de anderen het niet, volkomen machtig was. Luister nu eens hier, Guillermo, zei Tom tegen de andere veehouder! Mijn jongens en ik moeten nog 'n eindje verder naar het Zuid-Westen, om dat zaakje op te knappen, waar over ik je gesproken heb. Meneer Wilder zal met ons meegaan. Jullie moeten de gevangene dus maar naar Spayfloot brengen. Jullie zullen mijn voorman, Idahome, wel ergens in de buurt aantreffen. Zeg hem, dat hij de ze man ergens veilig moet opsluiten, totdat we ons met de sheriff in ver binding hebben gesteld. En het zou wel goed zijn, als je een van je man nen bij Idahome liet blijven om op die man te passen. Zou dat gaan? Si, senor, antwoordde Guillermo. In orde, Bueno! En hoor eens hier, m'n vriend, vervolgde Tom, geen malligheden, begrepen? Maak je niet al te druk om het enkele feit, dat dit jongmens 'n paar van je paarden gestolen heeft, amigo! Want naar men zegt, heeft hij iets veel kostbaarders van mij gesto len. Maar ik ben bereid, het gerecht z'n loop te laten hebben. Dat wil zeg gentenzij hij me vertellen wil, waar mijn kleine meid ergens geble ven is. Maar we zullen wel terug zijn, voordat de sheriff op de hoeve komt. Hij heeft minstens vier dagen nodig, om er te komen. Dus wacht hem af. en doe geen onbesuisde dingen voor dat ik terug ben. Aecoord? Guillermo haalde de schouders op, maar beloofde toch zich naar Tom te schikken. En ik houd je aan die belofte. Guillermo, zei Tom nogmaals, terwijl hij zijn mannen en de zogenaamde Wilder een teken gaf om door te rij den. Op bevel van Guillermo, in het En gels gegeven, besteeg Wes zijn ver- moeid paard. De Mexicanen bonden zijn enkels samen onder de buik van het dier. Daarna nam een hunner de leidsels en begaven ze zich langs de spooraanleg in de richting van de Splayfoot Hoeve. Na een uur rijdens kwamen ze aan het kleine kampement van de Aaron Babb Company. Hier werd het ver moeide paard van Wes omzichtig ge drenkt en daarna gevoerd. Eerst laat in de donkere namiddag kwamen ze aan de hoofdgebouwen van de hoeve. Men vond, dat de sme derij wel de beste plaats was, om de gevangene op te sluiten. Bleekgezicht Idahome en een der Mexicanen, wiens naam Cristobal Ce- ballos was, werden aangewezen om hem te bewaken. Guillermo zou op de hoeve blijven, maar de beide andere Mexicanen moesten naar het Front rijden en daar een brief posten, bestemd voor de sheriff van het district. Wes Wilder drentelde op en neer in zijn sombere gevangenis en zag door de kieren der deur, hoe het buiten langzaamaan geheel donker werd. Idahome had hem zijn avondmaal gebracht en hij had recht smakelijk en flink gegeten. Hij hoorde buiten de deur Spaans spreken en het hoefgetrappel der paarden van de beide Mexicanen, die hun avondrit naar het Front begon nen. De smederij was een hechte gevan genis. Er zat wel geen slot op de deur. maar hij had gehoord, hoe Idahome er een paar planken voor gespijkerd ïn nn' ij? p bezoek bij anderen", id; 20,00 Nws; 20,05 Vraaggesprek; 20.10 F1 en clavecimbel; 20.30 „De Verenigde Na- c^Hs: 20.4° „Aanpassing", caus: VARA: -1.00 „Othello", opera; 22.00 Bui- ;?^l;„weekoverz; 22-15 Roemeens ork: VpRO: 22.40 „Vandaag", caus: 22.45 Avondwijding; VARA: 23,00 Nws- 23,15—24,00 Gram. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter: 11.45 Gram; 12.30 Weerber: 12,34 Gram; 13 00 Hws; 13.15 Orgelsp; 14,00 Gram; 15.00, 10,00, 16,30 en 16,55 Idem; 17.00 Nws- 17 10 Bas en piano; 17,30 Gram; 19.00 Nws- „Ü'f? „Vocaa' kwartet; 20.00 Filmmuz'; 20,lo Symph. ork; 20.45 Gram; 21,20 Ork conc; 22,00 Nws; 22,15 Gram; 22,55—23 00 Nws. BRUSSEL, FRANS, 484 meter: 12 10 Gram; 13,00 Nws; 13,10, 14,00, 15 00 en 16.00 Gram; 17,00 Nws; 17,15 Gram'; 18,30 Zang en piano; 18.50 Gram; 19,oo' Sym ph. ork; 19,30 Gram; 19,45 Nws; 20,00 „Figaros Hochzeit", opera; (Om 2L30 Gram); 22,50 Nws; had. Het venster was vrij hoog boven de grond en was met een houten luik afgesloten. Ook dat had Idahome ste vig dichtgespijkerd. De gevangene staakte zijn doelloos gedrentel. Hij had, voordat het hele maal donker was, een lantaarn gevon den, stak die aan en zette ze op de werkbank. Hij meende de oplossing van het probleem gevonden te hebben. Na de schietpartij in Wigwam was Snag Fet ters er op een of andere manier ach ter gekomen, waar hij een kamer ge huurd had, en was hem daar gaan zoeken. Wes herinnerde zich, hoe stil het daar in huis was geweest tijdens zijn verblijf samen met Jack, in de keuken. Zij hadden gedacht, dat de oude Guillermo en zijn vrouw reeds sliepen, maar nu vond hij het toch waarschijnlijker, dat ze die avond uit gegaan waren. Fetters was vermoedelijk in huis gekomen, toen ze nog afwezig waren. Toen hij geen antwoord op zijn klop pen kreeg, was hij brutaalweg naar binnen gestapt en had het briefje van Jack onder de suikerpot gevonden. Dat briefje had pij zich toegeëigend om Guillermo in de waan te brengen, dat zijn paarden waren gestolen. En het had er alle schijn van, dat Fetters ook een onderzoek in de ka mer, door Wes gehuurd, had inge steld, zijn koffer opengebroken en daaruit zijn papieren gestolen had. (Wordt vervolgd.)

de Stem | 1953 | | pagina 5