Ir. ,JG. DE 1 OOGT legt directeurs functie neer bij P.N.E.M. Honderd jaar geleden doorbraak in Parijs Lamswaarde, ditmaal eens vanuit de lucht bekeken D Kroonprins bij burgemeester d Ailly Geschenkzending DUBBELE OVERWINNING VOOR FANNY BLANKERS-KOEN Haussmann, de man, die Parijs bouwde Gesprek van 3 uren 2 llaat DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 JULI 1953 iobi- 5chap Ir. J. H. RIJKES wordt adjunct-directeur HET „DRAMA" BOITEUX Alles zal reg kom.... DEr vader van Jean Boiteux, de Olympische kampioen 400 meter vrije slag, die verleden week plotse ling het ouderlijk huis verliet met on bekende bestemming, heeft ontkend dat hij de politie verzocht zou heb ben zijn minderjarige zoon op te spo ren. „Jean wou zijn meisje bezoeken, en als het geld op is komt hij wel terug", verklaarde hij. Kind door zelfbinder verminkt Winkeldief te St. Annaland stal f 76 Uit Ierland Wereldtijden van Whitfield en Bragg Niets nieuws oncler de zon dsrss, ïïirT e si ms-"- EXAMENS MARKTEN In ër bij heuzen Belt, ng tot erneu- It kan- tscheid pi'wijk, ankte Ipretti- Ing en teming neuzen terecht Jiaar de burger. mr. G, Inr. van |ichtsbe- dankte I samen- I Lebret, |rg, no- deur- tie heer lieperso- Ir. v. d. liat hem Izwaaid. ikeerd am de West- België ■estkade laardige "indacht mare- ont- invloed te zijik llijk niet len kans iTÜdden- 1 te wan- Irijbewijs Toes kon ter zitr |gedron- tegen, ■eerd ge- lverband licht om prdachte of 30 ■ing van pen van p bied ïrs [US (zijn en van npgebied ider. n.i. een dak- e beaoe- ge brui lis geno- werd de angehou- evonden, eel meer Middel- ieeld tot e opper- lal. wera odschap- {enneiijK afkom- t'klaarde, ond Sta. t hij hem m maar hem te mensen, m juten •n zaten v. b„ isendaal, irtikeien en mee- ter ten nverkla- I, waar- s werd agen. iXEL de bouw opslag- Axelse jinex-on- trijk, die zal ves- en selec- 'reldkam- Éaar voor ]rden ge- voor J. et 4QZ p. de Lint 1395 pt. E N V PROVINCIALE Noordbrabantse Electriciteitsmaat- schappij bericht, dat haar huidige directeur, Ir. J. G. de Voogt met ingang van 1 Augustus a.s. zijn functie zal neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer de Voogt is echter geenszins voornemens, zich geheel uit de N.V. terug te trekken. Integendeel heeft de heer de Voogt zich bereid verklaard, zijn werkkracht en ervaring in dienst van de P.N.E.M. te blijven stellen als adviseur, in hoofdzaak voor de inrichting van de tweede tranche van de Amer-centrale. Naast het heengaan van ir. de Voogt deelt de P.N.e.m. de benoeming mede van ir. J. H. Rijkes, thans bedrijfsingenieur van de Donge-centralen, tot adjunct-directeur, als zodanig is hem algemene procuratie verleend. Ove rigens wordt in de bij de N.V. bestaande procuratieregeling geen wijziging gebracht. Een terugblik op de loopbaan van de scheidende Directeur om spant tevens de gehele geschiedenis van de electriciteitsvoorziening van de provincie Noord-Brabant, waaraan dij gedurende 40 jaar zijn krachten heeft gewijd. Op 1 December 3913 trad Ir de Voogt ter voorbereiding van de elek trificatie in dienst van de provincie Noord-Brabant om op 1 Augustus 1914 in dienst van de inmiddels opgerichte N V P N E.M. over te gaan. oorspron kelijk als bedrijfsingenieur van de centralen en de ultrahoogspannings- distributie. sinds 1912 als Adjunct-Di recteur en vanaf 1946 als Directeur. een unicum Tr de Voogt gaf in zijn carrière lei- 1 ding aan de tot stand koming van de Dongecentralen 1 en 2, aan de we deropbouw daarvan na de verwoesting door de Duitsers in 1944 en aan de oprichting van de Amercentrale 1. Als adviseur hoopt hij de tweede Amer centrale nog aan dit lijstje toe te voe gen. Ongetwijfeld is dit een unicum, niet alleen in Nederland, doch ook daarbuiten. Ook het oude 50.000 Volt- en het A lp 4' IR. J. H. RIJKES nieuwe 150.000 Volt transport- en dis tributienet met bijbehorende onder stations alsmede de koppelverbindin gen met Limburg, Gelderland. Zuid- Holland, Zeeland en Tilburg kwamen onder leiding van Ir de Voogt tot stand. Bijzonder opmerkelijk is daarbij wel dat Ir de Voogt er bij het stijgen der jaren nimmer voor terugschrikte de nieuwste ontwikkelingen der techniek in toepassing te brengen, waarvan de thans in voorbereiding zijnde 2e Amercentrale kan getuigen welke de eerste Europese centrale is waarin een vermogen van 120.000 kW zal wor- ir. j. g. de voogt Intussen heeft een verslaggever van l'Equipe de jonge Boiteux gesproken toen deze op doorreis te Parijs ver toefde. Jean gaf zijn besluit te kennen met meer naar zijn familie terug te keren. Voorts was hij van plan zich af zijdig te houden van alles wat met zwemmen verband hield totdat hij opgeroepen zou worden voor de mi litaire dienst. De onenigheid tussen Boiteux jr. en zijn vader is volgens de Franse bladen die zich zeer voor de zaak interesse ren, niet alleen te wijten aan menings verschillen over de training. Zijn om gang met een jong zwemstertje uit Oran waartegen zijn familie bezwaar maakte, zou mede oorzaak zijn van zijn vlucht uit het ouderlijk huis. Op homeland te Heinkenszand QP HET BOUWLAND van de heer van Stee onder Heinkenszand was gisterennamiddag de loondorser W. N. bezig met een zelfbinder. Op een ge geven moment liep zijn neefje, de achtjarige H„ die te Heinkenszand logeert, op de tractor toe en kwam in aanmerking met de zelfbinder, waardoor beide voetjes van het kind werden afgesneden. Te hulp geroepen dokters en E.H. B.O.-ers verleenden de eerste hulp, waarna het jeugdige slachtoffer, welks ouders te Brussel wonen, naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes ver voerd is. Vier maanden en drie jaar proeftijd rNe landbouwer A. C. M. v. L., van St. Annaland, had in de morgen van 4 April 1.1, kans gezien om in een winkel in zijn woonplaats een aantal bankbiljetten van in totaal 76— weg te nemen. Hij was even alleen in de winkel geweest en had toen zijn slag geslagen. Verdachte, die het hem tenlaste gelegde toegaf werd hiervoor veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en toezicht. den opgesteld door middel van één machine met één ketel HET AFSCHEID Al verlaat Ir de Voogt de P.N.E.M. dus nog met, toch is het begrij pelijk, dat zijn afscheid als directeur niet ongemerkt voorbij zal gaan. Op Vrijdag 31 Juli a.s. neemt hij in aan wezigheid van Bestuur en Directie afscheid van het personeel, terwijl des namiddags van 3 tot 5 uur in de can- tine van de Dongecentrale te Geertrui- denberg voor relaties buiten de P.N.E.M. gelegenheid bestaat tot af scheid nemen. X/ANNACHT is met het S.S. „Thea- no" een grote geschenkzending van het Ierse Rode Kruis aan boord, te Rotterdam aangekomen. In een korte plechtigheid, zal de Ierse gezante in ons land mrs. Jose phine McNeill, de goederen overdra gen aan het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis. Het betreft een zending linnengoed, groot ruim 17 ton, met een waarde van bijna 200.000 gulden. Z.-AFRIKA (GISTERMIDDAG heeft Z.K.H. Prins Bernhard als voorzitter van het Rampenfonds een chèque van 1.665.164.72 gulden in ontvangst geno men. Dit bedrag bood de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika hem na mens het Zuid-Afrikaanse volk en de Regering aan. TIJDENS de Koreaanse oorlog zijn 22.359 Amerikanen gesneuveld, 104.698 gewond en 13.489 vermist. WAGTMANS OP DE 10e PLAATS In klassement Desgrange Colombo Na de Ronde van Frankrijk luidt het klassement DesgrangeColombo: 1 Petrucci (It.) en Bobet (Fr.) 66 p.; 3 Koblet (Zw.) 54 p.; 4 Coppi (It.) 47 p.; 5 Fornara (It.) 43 p.; 6 Schar (Zwits.) 41 p.; 7 Ockers (B.) 40 p.; 8 Defilippis (It.) 39 p.; 9 de Rijcke (B.) 38 p.; 10 Wagtmans 37 p.; 11 Bartali (It.) en Impanis (B.) 36 p.; 13 Mallejac (Fr.) en Close (B.) 34 p.; 15 Storms (B.) en van Est, 32 p.; 17 Astrua (It.) 30 p.; 18 Keteleer (B.) en Diot (Fr.) 28 p.; 20 Schotte (B.) 26 p. Het landenklasseinent luidt: 1 Ita lië. 385 p.; 2 België, 366 p.: 4 Frank rijk, 287 p.; 4 Zwitserland, 137 p.; 5 Nederland, 69 p. 6 Spanje, 4 p. Er staan nog twee evenementen op het programma, welke voor het klas sement Desgrange-Colombo tellen: ToursParijs op 4 October en de Ronde van Lombardijë op 25 October. De Tour de France-ploeg te Geleen Onder grote belangstelling ruim 7000 toeschouwers waren aanwezig werden te Geleen wielerwedstrijden gehouden, waarin alle leden van de ploeg, die aan de Ronde van Frank rijk heeft deelgenomen, üitawamen. Voor de aanvang werden Pellenaars en zijn mannen gehuldigd en toege sproken door de KNNWTJ-consul, de heer L. Vincken. De uitslagen luiden: Wedstrijd achter motoren: le manche (8 k.m.): 1 van Est 12 min. 12 sec.; 2 Haan 12-17-0: 3 van Breenen 12- 33-0. 2e manche (8 k.m.): 1 Stevens 11-36-0; 2 Nolten 11-43-0; 3 Lambrichs 11-52-0; Finale (8 k.m.): 1 van Est 11- 15-0; 2 Stevens 11-16-0; 3 Nolten 11- 44-0. Ploegachtervolging (15 ronden van 400 m. 6 k.m.): 1 WagtmansRoks Adri Voorting 8 min. 30 sec.; 2 Gerrit VoortingSuykerbuykJanssen 8 m. 38 sec. De uitslag van een individuele wedstrijd, eerst op 50 k.m. bepaald, doch in verband met de invallende duisternis bekort tot 32 k.m., was als volgt (5 klassementen): 1 Stevens. 14 p. 47 min. 2 sec.; 2 Gerrit Voorting, 11 p.: 3 Haan, 11 p.: 4 van Est, 9 p.: 5 Nolten, 8 p. 6 Pars. 8 p. 7 van Breenen, 6 p.; 8 Adri Voorting, 6 p. CANNY BLANKERS-KOEN heeft 't Woensdagavond bij internationale athletiekwedstrijden te Keulen tot een dubbele overwinning gebracht. De 100 meter leverde de Sagitta-athlete in 12-1 sec. de zege op vóór haar Duitse rivale Maria Sander Domagalla, die iir 12.2 sec. de tweede plaats bezette. Op de 80 meter horden sloeg onze land genote Maria Sander duidelijker: in 14.4 sec. werd Fanny Blankers eerste, op 0.3 sec. gevolgd door Maria Sander. De Amerikaan Mal Withfield kwam bij de heren tot twee prachtige pres taties. Na eerst de 800 meter op welk nummer hij in 1948 en 1952 bij de Olympische Spelen de gouden me daille veroverde in 1 min. 48.4 sec. nog geen uur later de 400 meter in Serie-wedstrijden Biervliet- Hoofdplaal-IJzendijke De streekvoetbalclubs Biervliet (3e kl.), IJzendijke (4e kl.) en Hoofdplaat (ZVB) bestreden elkaar op het 'Bier- vlietveld in een halve competitie de fraaie beker. De uitslagen waren in tegenstelling tot iedere prognositek, want het fris spelende Hoofdplaat team wist beide ploegen te slaan. Uitslagen: BiervlietIJzendijke 2-2 BiervlietHoofdplaat 24; IJzendijke ■Hoofdplaat 23. Walerpolo-tournooi te Breskens Zaterdagmiddag wordt te Breskens het tweede Zeeuwse waterpolo-tour- nooi in dit seizoen gehouden. De deel nemende ploegen zijn: le klasse heren: Bruinvis 2. Luctor 1, SZV 1 en Zeehond 1. 2e klasse heren: Scheldestroom len 2. Schelde 1 en Luctor 2. voor zich te hebben opgeëist, liep hij een razendsnelle 46.2 sec., de beste tijd dit seizoen waar ook ter wereld op dit nummer gemaakt. Zijn landge noot Art Bragg deed overigens niet voor hem onder. De 100 en de 200 me ter won hij in resp. 10.3 ea 20.6 sec. Op de 100 meter werd Ermonprez derde in 10.6 sec. en op de 200 meter eindigde J. Vercruysse als vierde in 21.7 sec., welke tyd een evenaring van het Belgisch record betekende. Deze beide laatste athleten zullen Zondag a.s. voor België in de landen- wedstrijd tegen Nederland te Antwer pen aan de start verschijnen. Wereldkampioenschappen libre te Vigo begonnen Te Vigo begon het tournooi om het wereldkampioenschap libre, waaraan negen spelers deelnemen, te weten: Carrera (Arg.), van Hassel <B.) Dri- boud (Fr.). Nussberger (Zwits.). Spiel man 'Did., Pinto (Fort.), Iglesias Diaz (Chili), Domingo en Butron (beiden Spanje). De uitslagen tot nu toe luiden: Spielman 500219523.80, Dri- baud 252—21—55—12.00. Domingo 50014—23535.71; But ron 301—14—83—21.50. Diaz 5004342211.62; Nussberger 365—43—100—8.48. Van Hassel 500—17—185—29.41; Pinto 219—17—135—12.88. Piel de Bruijn 5e in Deurne In het Belgische plaatsje Deurne wist de Roosendaalse amateur Piet de Bruijn een vijfde plaats te veroveren in een 125 k.m. lange wegwedstrijd, die gewonnen werd door de Belg Bossels. ONDERLINGE WED STRIJDEN G.E.N.I.E. Dooi de Christelijke Gymnastiek vereniging G.E.N.I.E. te Bergen op Zoom worden a.s. Zaterdagmiddag 1 Aug. onderlinge wedstrijden gehou den op het terrein van de R.H.B.S. (Van onze Parijse correspondent). J-|ET WAS 30 JULI 1853 Voor het eerst van zijn leven zou Eugène- Georges Haussmann met de keizer spreken. Maar Napoleon de erde liet op zich wachten. Hij wandelde ergens in de Tuilerieën. recies 06 minuten later dan was afgesproken stond de 44-jarige bouw meester-bestuursambtenaar-musicus voor de keizer. Nauwkeurig had hij zijn kansen tevoren overwogen en hij realiseerde, dat zich hier de gelegenheid voordeed om de naam Haussmann onsterfelijk te maken. De keizer wilde een nieuw Parijs laten bouwen. Hij zou het hem leve- ren, Kant en Klaar, op maat en prima passend. Kamerheer van de Kroonprins. TTET ONDERHOUD duurde lang. Meer dan drie uren zaten de kei zer en Haussmann over de plannen gebogen, die Napoleon zelf had ge maakt. Haussmann nam ze vervolgens mee naar zijn bureau. De ene correc tie volgde op de andere en op de duur was er van het oorspronkelijke plan weinig meer overgebleven. Maar.de keizer was er toch mee ingenomen. De smalle steegjes en de vieze binnenpleinen zouden ondanks de obstructie van Victor Hugo gron dig worden afgebroken. Daarvoor in de plaats zouden brede boulevards ko men, weidse pleinen en prachtige ave nues, die de opstandelingen minder gelegenheid boden zich te verschansen en die Parijs zouden maken tot de fraaiste stad ter wereld. Het ging al lemaal wonderbaarlijk vlug, vlugger nog dan nu. Helaas schijnt het nu, dat ee Fransen het bouwen en breken nebben verleerd. Het vernielen laten ze aan Vader Tijd over en de weder opbouw gaat tergend langzaam. >E PREFECT groot- H un machtige I persoonlijki, I zijn geweest en het m.oet verwondering wekken, dat hij zijn toekomst aanvankelijk in de muziek zocht. Geboren, op de boule vard, die thans naar hem genoemd wordt en die toch weer te smal is ge worden, zodat er zelfs het één-rich- tingsverkeer nog in de knoop raakt, koos hij de muziekstudie. Zijn fami lieleden waren evenwel zo verstandig hem en passant rechten te laten stu deren op het college Henry IV. Che- rubini hielp hem spoedig uit de droom en verzekerde hem, dat hij nimmer een muzikaal genie zou worden. Ont nuchterd koos Haussmann een be- stuurspostje. Al spoedig bracht hij het evenwel tot onder-prefect van het departement Seine, waarin Parijs schuil gaat en toen hij in een ommezien een opstand neer sloeg en binnen vier-en-twintig uur de snoodaards in het gevang had was zijn verdere weg op de bestuursladder geëffend. Hij werd prefect in Bordeaux en toen Napoleon op zijn doorbraak- plannen zat te broeien, benoemde hij hem tot prefect van de Seine. NIET GESTRUIKELD TTET ZAT Haussmann niet zo erg ge- makkelijk. Zijn snelle carrière had hem al een lief aantal vijanden bezorgd en er waren er vele duizen den, die het zonde vonden om de ty pische, sfeervolle steegjes, af te bre ken en door koude, nuchtere verkeers- banen te vervangen. Hij had een braaf deel van de pers tegen. Vele pamflet ten waren erg stekelig. En iedereen vroeg zich af of Hauss mann stand zou houden. Een bekend caricaturist beeldde zijn wensdroom uit via een plaatje, een soort wolkenkrabber voorstellende, waarop Haussmann heeft staan met selen. Hij struikelde over een steen en viel te pletter. Maar Haussmann struikelde niet. Na poleon de Derde nam hem zelfs niet mee in zijn val. In ijltempo werd Parijs veranderd. Duizenden woningen vielen onder de slopershamer en de bouwploegen ston den al gereed om de fundamenten der nieuwe gebouwen te leggen als de laatste slopers vertrokken. NIET FAILLIET DARIJS ZAG de Place de l'Etoile ge boren worden, waarvoor in feite de Grote Napoleon het schema ge leverd bad door er de Are de Triomohe te laten bouwen. Haussmann liet er twaalf ruime avenuen on uitkomen. Vervolgens ontstond de Place de l'Ita- lie en de Place de la Nation. De door braak in het centrum leverde onder meer de huidige boulevard Haussmann op, de rue Royal en tal van andere wegvlakken. Ziekenhuizen en scholen verrezen uit de grond. Kwistig smeet de bouwmeester bo vendien met standbeelden. De touris- ten, die op de dag van vandaag Parijs bewonderen, zijn inderdaad veel aan Haussmann verschuldigd. Hij liet ten naastenbij tachtig duizend woningen bouwen, hetgeen natuurlijk ook toen dermate veel geld kostte, dat zijn vij anden hem verweten rechtstreeks op het faillissement van de Lichtstad aan te stur"n. Maa zover is het gelukkig niet gekomen. Het is jammer voor de nagedachte nis van Haussmann. dat de Franse hoofdstad zich dermate snel ontwik keld heeft, dat ze al uit zijn moderni sering is gegroeid. Op de dag van vandaag heeft de Lichtstad weer een tachtig duizend nieuwe woningen nodig en er dient weer een doorbraak te komen, wil men verhinderen, dat Parijs voor autover keer onbereikbaar blijft. Zo mogelijk staat de schatkist er evenwel nog slechter voor dan in de tweede helft der negentiende eeuw. Er is dus wei nig of geen nieuws onder de zon. En toch' F'-ène Georges Ha,,ssmann is dood. Hi.i stierf in 1891. En.... men heeft nog geen opvolger gevonden. Maar de tijd begint toch te dringen! DEZE HUIZENGROEP, gebouwd langs drie wegen, is Lamswaarde, het rustige kerkdorp, dat tot de ge meente Hontenisse behoort. Al is de toren hoog, de foto graaf zat nog veel hoger en het kost daarom moeite de kerk te vinden. Links is de weg naar Kuitaart en de „Dreef" wijst pal naar beneden. Lamswaarde is een stil en uiterlijk onbewogen dorp, dat echter een heel goede naam heeft. Als er in dit dorp iets te doen is op kerkelijk gebied, is er geen levend wezen in deze besloten gemeenschap, die niet intens meeleeft. Meermalen heeft men het kunnen constateren, nu pas weer bij de terugkomst uit de missie van pater de Klerk. Heeft Lamswaarde daaraan zijn prachtige bijnaam van „het heilig land" te danken? (Luchtfoto K.L.M.) NEDERLANDS M.O. A. Voor de akte Nederlandse Taal en Letterkunde MO A slaagde te Den Haag inej. A. Lauret uit Oostburg. MIDDENSTANDSEXAMEN. Voor het te Terneuzen gehouden Mid denstandsexamen slaagden A van Acker, Hoofdplaat; I M M van Aerde, Terneu zen C L Antheunis. St. Jansteen; G A Bakker, Kapelle; C Bareman. Terneu zen; J H Benkaminsz, Sluiskil; C L M Biesbrouck, Hulst; F J P M de Block, Koewacht; K E E M Blommaert, Clinge; R P L de Bock, Westdorpe; J H M den Boer, Graauw; L P A de Boeij. Wals oorden; G J Bogaert, Clinge; M C van den Bossche. Sas van Gent; A T J Broeckaert, Hontenisse; J F de Bruyne, Terneuzen; J E Buysrogge, Hulst; A C AAM van Campen, Terneuzen; M M A de ICerck, Hulst; A A e Conink, te Koewacht; JEM van Daele, St. Jan steen; J Dekker, Sluiskil; W Dekker, Sluiskl; C A van Deursen, Sluis-Hille, G J Th. Dobbelaer, Hontenisse; G C Greve, IJzendijkeA P van Duyse, te Nieuw-Namen; J A Engels. Biervliet; L E Ferket, Clinge; A M C Fermont, Sas van Gent; J V Freyser, St. Jansteen; M P van Goethem, Hulst; J Goossen, Axel; J de Groot, Terneuzen; J Gijssel, Ka pel] e; D M de Haen, St. Jansteen; J J J d'Haens. Graauw; L A van de Hauwe. IJzendijke; J C J Hemelaar, Hulst; J Herrebout, Axel; N C Heyboer, Zaam- slag; M M Heye, Nieuw-Namen; A J Heyndrickx, Hulst; WAP van Him- schoot, Westdorpe; Ch. A Hoogerwerf, Hoofdplaat: E C M van Hoye, St. Jan steen: J Ch. A Jansen, St. Jansteen en J J G Jonker, Terneuzen. R.K. HUISHOUDSCHOOL ETTEN. Aan de R.K. Huishoudschool Regina Mundi te Etten werd het diploma Hulp •in de Huishouding uitgereikt aan de volgende leerlingen; Leny Bastiaansen, Breda; Mien Busse- makers. Bakel; Come Doggen, Roosen daal; Alice van den Eijnden, Woens- drecht; Adrie Hopmans. Fijn-aart; Els Kerckhaert, Hengstdijk; M José de Maat, Waterland kerkje; Corrie Speek, Breda; Jo van Vught, Oude Ton ge; Cor van de Veeken, Jopie Vergouwen, Jo Ver- mpunt en Koos Wijmngs, Etten. Het getuigschrift van de primaire op leiding werd uitgereikt aan; Jet Adri- aanscn, Steenbergen (met lof); Wies Mahu, Walsoorden (met lof); Agnes Fer ket, Aarden burgi; Annie Huige, Ove- zande; W es van Kuick, Rijsbergen; Ma ria Melsen, Ossendrecht; Maria de Nijs, Slootdorp; Jo Vergouwen. Etten; Lies van Vught, Nieuwe Tonge; Rina van Dorst. Leur; Lineke Broeders, Leny Huy- bregts, Cor Klep, Naan Ko.evoe's, An neke Meeuwescn. Corry Nooycns, Jo van Nijnatten. Adri van Oosterhout, Koosje Pellis, Nelly Rijnaars. Naantje Smits, al len Etten: Ann.e Takx, Breda: Lu us Verwijmeren. Etten; Adr. Blommerde, Standdaarbuiten; Annie Coppens, Leur; Annie van Haperen, Etten; R:a Knip- scheer, Den Hout; Joke Lauwen, Etten; Corrie Michielsen, Cbaam; Joke Peelers Oud-Gastel; Corrie van Vugt. Oude Tonge: Nel van Bedaf, Naantje Goosscns R:et ChriStianen. Cobi Jongmans, R:a Koevoets, Jaan Martens, Anneke Mon- cfcn, Betsy Nouws. Mina Oomen, Leen Otgens. Riet van Praat, Rina Rokx (met lof), Jeanne Swee,p, Joke van de Veeken en Joke Wijngaards, allen Etten. BERGEN OP ZOOM. 29 Juli. Sla 50— 115, Andijvie 6—18, Bloemkool AA 60. A 4248, B 27—32, Bospeen 919, Was- peen 9—17, Rabarber 5, Savoyen 2125, Kroten 11—13, Stambonen 38—57, Staak- princessebonen 74—94, Slaaksnijboncn 4560, Snijbonen 2022. Komkommers 14—21, Tomaten 47—65, Rode kool 6—18, Rod bessen 3865, Frambozen lis150 Laxton 26—61. Kroes 18—23, Czarprui- men 3667, Kaspruimen 7—10, Kasper- ziken 9—28 Ananasmeloenen 40^—86 Net- meloenen 46—69. Yellow A 29—36, B 26— 31, C 1826, H 1725. Oomskinderenneer A 33—37. B 32—33, H 24—36. GOES, 29 Juli. Exportveiling; Yellow Transparant A 43.60. BC 27.10—27.50 1 grof 36.50, I 26.10. II 15,10—22,50. Early Victoria I 16.20 I grof 17. II 10; Beauty of Bath A 40. B 38, B 12—22.50, Perzik appelen BC 30, 25, II 18, Oomskiinderen peer A 40. B 38. I 50—39 10, I 31.10—31.60 II 17.3017,40, Dubbele Princessebonen 47.3049.50 Industrieveihng: Rode bessen 4510. Zwarte bessen 35.10. Gewone vei ling: Yellow Transparant 826. Beauty of Bath 13, Oomskinderenpeer 436, Frambozen 79112, Bramen 7981, Kruis bessen 1338, Morellen 56, Druiven: Frankenthaler 220250, Pruimen: Early Laxton 1952, Tollenaars 519, Oecula- nen 816, Czarpruimen 1969, Ontario 4143, Groenten: Komkommers Al 11— 15. BI 11—12, Cl 8. Kropsla Al 4. A2 3— 7, Bloemkool Al 4554, A2 4248, afw. 2533, Tomaten A 5058, B 52S4, C 3745, Dubbele princessebonen 36«52, Saxa 293.9, Wagenaars 2333, Stoksnij- bonen 6679. Stamsnijbonen 4968, Eerstelingen 1112, Drielingen 79. Bon ken 1314, Groene Savoyekool 1721, Rode kool 10. Uien 48, Waspeen 17— 20, Rabarber 79, Meloenen 53—83, Kro ten 7—8, Uien 7—8, Wortelen 10—22. KAPELLE, 29 Juli. Exportveiling; Appelen: Yellow Transparant A 42, BC 25.10—27.70, I grof 34.50, I fijn 24.90—25.10 II 13,10—14.50, K 20.70—21.20, Fabriek 10,55—10 85. Perzikappel A 37.80, BC 32 —33.10, I 23.10—23.20. II 18.80, K 19.10, Fabriek 11; Early Victoria I grof 18.10 —19.20, I fijn 13,80—15,30, K 11,30—12, Totaal appels esxportveiling 57.000 kilo. Peren: Oomskinderenpeer A 44.60, B 40.90—41.70. I grof 40,10, I fijn 31,50—32.20 II 17.5018, K 24,90. totaal peren ex- portveiling 23.000 kilo; Industrieveiling: Dubbele Princessebonen I 45.3047.20, II 43.2043.40, afw. 25.20, totaale aanvoer bonen 26,000 kilo. Duitse zure bessen 46, afw, 31,80, Zwarte bessen 55, Zure morellen 49.6054.90. Gewone veiling: Klerken 122, Zure morellen 2282, Fram bozen 131—267, Bramen 73129, Kruis bessen 727, Witte bessen 33, Rod bes sen 39, Pruimen: Early Laxton 3175, Czarpruimen 3289. Eldense blauwe 14 25, Ontario 39, Tollenaarspruimen 4 23. Oranjepruimen 19, Oceulanen 1218, Appels; Yellow Transparant 825, Per zikappelen 10—24, Beauty of Bath 23, Oomskinderenpeer 746. Groenten: Aard ap.pelen 1115, Dubb. Princesseboinen 2332, Wagenaarsbonen 2325, Snijbo nen 72, Tomaten 3758, Rabarber 14, An dijvie 10, Savoyekool 1821, Uien 8, Doperwten 30, Kropsla 21'271':, Kom kommers 815, Bloemkool 1212, Bos peen 9, DEN BOSCH, 29 Juli. Op de markt van heden werden aangevoerd 4.630 st. vee, zijnde: 1.712 runderen, 90 lopers, 432 vette kalveren, 1347 biggen. 362 nuch tere kalveren, 121 schapen, 89 fokzeugen 175 lammeren. 256 slachtzeugen, 17 geiten De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 8001100, guiste koeien 575 820, kalfvaarzen 7501050, klamvaarzen 675725, guiste vaarzen 565670, pinken 375465, graskalveren 225290. fokkal- veren 95155, nuchtere slachtkalveren 5055, zware soorten 72.5092.50, drach tige zeugen 25031, lopers 5875, biggen 3350, schapen 60—80, vette schapen tot 100, weilammeren 3550, vette lamme ren 6070. Aanvoer van slachtvee: 706 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten tot 3, le kw. 2.75—2.85. 2e kw. 245—2.60. 3e kw. 2.252.35, vette stieren 2.502.55, worstkoeien 2.152.25, alles per kilo ge slacht gewicht. Vet'e kalveren zware soorten 2.552.75; idem middenklasse 2.25—2.45, ;dem lichte soorten 2.00—2,15, alles per kilo levend gewicht. Nuchtere slachtkalveren 1.75—1.60 per kilo levend gewicht. Zware soorten 1.65—1.95 per kilo levend gewicht. Slachtzeugen 1.58— 1.68 per kilo levend gewicht, met 4 kilo tarra. Overzicht: minder aanvoer van rund vee. Melk- en kalfkoeien flauwe han del. prijzen moeilijk te handhaven. Korte aanvoer van guiste koeien en we.cfevee, kalme handel met iets lagere prijzen. Jongvee weinig kooplust en tra. ge handel. Vette kalveren in het begin vlotte handel met staande prijzen, afloop handel trager met lagere prijzen. Korte aanvoer van nuchtere slachtkalveren, handel flauw met wat lagere prijzen. In schapen en vette lammeren geen han del voor export, waardoor stugge han del. prijzen zakkend. Minder aanvoer van lopers en biggen, flauwe handel met staande prijzen. Korter aanvoer van slachtvee, handel iets williger met flauw oplopende prijzen, vooral in de goede kwaliteiten, Minder aanvoer van slacht zeugen. m het begin vlotte handel met staande prijzen, afloop iets zakkend. STEENBERGEN. 28 Juli. Bintje grote 710.90. bonken 10.70, drielingen 4.50— 4 90, Eigenheimers, grote 12.50—13.40, Dubbele Princessebonen A 54,50, A2 31. W ATERST ANDES' Mannheim 420 (—3). Trier 148 (—8), Koblenz 284 (—13), Keulen 284 (—7), Ruhrort 503 (—5. Lobith 1110 (—9). Nij- mesren 897 (—8), Arnhem 885 (—8), Eefde 405 (—5), Deventer 302 (—7). Na men La Plante 145 (onveranderd). Borg haren 3953 (—8), Belfeld 1097 (—14), en Grave 458 (+1). j.

de Stem | 1953 | | pagina 3