BRYLCREEM Twaalfde Zeeuwse Klompenbeurs herleving van traditie w Eerste dagvaardingen gaan uit HET LEGERTJE NIEUWE NEDERLANDERS Z.-VLAANDEREN W alcheren Zuid'Beveland ens van huisvrouw eindeli jk in vervulling Vlissingse boulevard wordt beveiligd 2 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 JULI 1953 2 Véél klompen en veel vreugde in CLINGE „WIJ ZOUDEN HET NIET AANGEDURFD HEBBEN", ZEIDEN DE BELGEN Commissaris opende beurs Omstreden autobus concessies Laatste zending vee voor Zeeland De rampgoederenaffaire te Geertruidenberg Begin Augustus voor de Bredase Rechtbank Goesenaren stalen gebruikte zandzakken De Kungsholm op proefvaart MET BIERFLES ER OP LOS Nieuwe wet heeft enkele ontwarbareknopen TERNEUZEN HULST VLISSINGEN Mr. H. v. d. Belt verlaat Terneuzen NA GOES Westdorpse automobi list betaalt dure borrel Drie Roosendalers betrapt in autobus ER„ Wereldkampioenschap ploegen HEDEN £)E 12de ZEEUWSE KLOMPENBEURS TE CLINGE, welke voor de eerste maal een Benelux-beurs was, is niet alleen voor de klompenmakers uit de gehele provincie een welgeslaagde zakendag geworden, doch tevens zowel voor Clinge als voor de ganse streek een feestdag. Voor de klompenmakers was het een reden om trots te zijn. Want welke, in feite onder grote moeilijkheden bedolven tak van industrie, zou het aan durven een dergelijke grootse manifestatie, zo'n overtuigend teken van leven te geven? „Wij Belgen zouden het niet gewaagd hebben!" zei een Bel gische collega en dat was in andere bewoordingen een der hoogste loftuitingen voor de Zeeuwse beoefenaren van het eeuwenoude handwerk! Ad verten tie* Modern middel maakt einde aan alle getob Hoe menig huisvrouw heeft bij de dagelijkse afwas niet meermalen de verzuchting geslaakt: „Ze vinden nu zoveel uit, ik wilde dat ze nu ook eens iets vonden om het afjvassen wat eenvoudiger en prettiger te ma ken!". Nu, deze methode is er thans. De Castella-fabrieken brengen U een afwasmiddel, dat aan alle af- was-narigheid met één slag een einde maakt. Een lepel Castella Vaatwas en U hebt teilen vol actief schuim, dat zonder wrijven en boe nen alle vuil en vet opneemt en Uw vaatwerk, lepels en vorken schoon en glanzend maakt als nooit tevoren. En ook de ellende van ruwe „afwashanden" behoort nu eindelijk tot het verleden, want Castella Vaatwas maakt de handen zacht als fluweel. Mede daarom is dit voortreffelijke, moderne afwas middel een uitkomst voor iedere vrouw (ook de prijs is geen bezwaar, slechts 25 ct. per pak) en is Castella Vaatwas door duizenden vrouwen zo enthousiast ontvangen. Immers, nooit meer behoeft de dagelijkse af was haar te beletten er keurig en tot in de puntjes verzorgd uit te zien46-oo !S'a bijna 5 jaar de beslissing Tn Januari 1949 werd door de com missie Vervoersvergunningen ge adviseerd om de lijnen Goes-Katse- veer en Goes-Wolfaartsdijkseveer. die lange jaren waren geëxploiteerd door de heer J. Krijger te Goes,, af te staan aan de Automaatschappij „Zee land" te Goes. Een beslissing in die geest wer inderdaad genomen, waar tegen de concessiehouder natuurlijk in beroep ging. De zaak deed veel stof opwaaien en kwam tot in de Tweede Kamer. Vorig jaar September werden beide oartijen door de Raad van State ge hoord en gisteren bereikte de beslis sing van de Kroon de betrokkenen. De uitspraak ls dat de dienst Goes Katseveer in exploitatie mag blij ven bij de heer Krijger en dat de dienst GoesWolfaartsdijkse veer wat de drukste lijn is toevalt aan de A.M.Z. f)E COMMISSARIS der Koningin, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, opende de beurs, welke in het school gebouw werd gehouden. Ook de heer C. Hamelink, lid van Ged. Staten, was aanwezig, evenals verscheidene leden van Provinciale Staten. Vooral de burgemeester en secretarissen uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen waren in groten getale opgekomen, hetgeen waarschijnlijk voor een groot deel ook te danken was aai, het feit dat deze dag vergadering van deze kring van B. en S. in Clinge was De heer C. J. Sephers, de voorzitter van de Klompenbeurs-commissie (en nog beter bekend als de voorzitter van de R.K. Klompenmakersnatroons- vereniging St. Gummarus) leidde de Commissaris der Koningin van enkele woorden in, waarna deze, op de van hem bekende spontane wijze, de beurs opende. Hij koesterde blijkbaar niet alleen voor de klompenmakers grote bewondering, doch ook voor degenen die hun product dragen. Hijzelf had n.l. in zijn jeugd meermalen getracht op klompen te lopen, doch verder dan moeizame en langzame passen had hij het niet kunnen brengen. Burgemeester P. Vercauteren van Clinge zei zich te verheugen dat nu eindelijk, na 14 jaar, de Zeeuwse Klompenbeurs weer was herboren. De gedachte aan de weder-organisatie was, naar hij zei, vooral na het be zoek van Prins Bernhard meer en meer gerijpt. COLLEGIALE ONTMOETINGEN (~)OK de heer doorn, de W. Koers uit Apel- voorzitter van de Nederlandse Klompenfederatie kwam de Zeeuwse klompenfabrikanten com plimenteren. Ondanks het feit dat de ze streek een uithoek van Nederland genoemd wordt (en is) zei hij jaloers te zijn op de overweldigende officiële belangstelling welke men in Zeeland trekt. Ook op de bomen-positie was hij wat afgunstig: wat de populieren betreft, zit men hier op de eerste rang! Na de bezichtiging van de tentoon stelling begaf het gezelschap zich aan tafel in café van Duyse, waar vele sprekers het woord voerden in een geanimeerde stemming. Het meest ge zellige van de maaltijd was wel, dat klompenmakers uit andere streken van Nederland, evenals vele Belgen, hier elkaar konden ontmoeten en van gedachten wisselen. De Brabantse col lega's en die van in de meer Noorde lijke gebieden konden er bijna niet over uit, dat de eigenaren van bomen hier de met moeilijkheden kampende klompenmakers de hand boven 't hoofd houden door hun hout aan nie mand anders dan aan fabrikanten van klompen te verkopen. SANERING OP KOMST? ring, welke voor beide partijen aan vaardbaar is". De heer Seghers bood de Commis saris een pracht van een sigarenstan- daard aan, gefabriceerd van een klompje en „genationaliseerd" met molenwieken. Onder de tafelrede naars waren de heer B. Laureys uit St. Gillis, welke Belgische vakgenoot eerlijk verklaarde dat zijn landgeno ten zoiets als het op touw zetten van een beurs niet zouden hebben aange durfd, burgemeester B. Truffino van Hulst, die namens B. en S. sprak, ba ron H. A. A. Collot d'Escury, en de heer L. de Weert uit St. Gillis, die op zo'n overtuigende wijze een lans brak voor klompenindustrie èn Benelux, dat de „krak" te horen was! Nadat de heer F. Blommaert, de se cretaris van de Klompenbeurs, vol komen verdiend, was gehuldigd, be hoorde dit genoeglijk samenzijn weer tot het verleden. VELE BELGEN A AN de Klompenbeurs namen niet alleen het gros der Zeeuwsch- Vlaamse en Zeeuwse klompenmakers (en hun personeelsleden) deel, doch ook vanuit België was het aantal in zendingen opmerkelijk, evenals dat uit overig Nederland. Het fabriceren van klompen werd proefondervinde lijk gedemonstreerd en al vlogen de spaanders de kijkers rond de oren, de belangstelling nam niet af. Behalve de vele stands, gewijd aan de fabricage van klompen, de handel in klompenmakersgereedschappen en -machines, was ook Staatsbosbeheer met een indrukwekkende stand tegen woordig. Wellicht dat verschillenden de teelt van populieren enz. nu ern stiger gaan overwegen. Het kan de Zeeuwse klompenmakers slechts ten goede komen! Tenslotte was ook de jongste Zeeuwsch-Vlaamse industrie, de Con- fisserie ,,De Bier" uit St. Jansteen, aanwezig, met een waarlijk zoete uit stalling. De dag welke in Clinge volop bewe ging en drukte heeft gebracht, werd besloten met een vreugdevol vuur werk. (Advertentie) MUGOLIN (reukloos) voorkomt dat muggen U steken. Per flacon f 1.10 en 52 ct. 29-00 Alle gedupeerden kregen een beestje p de vergadering van het prov. bestuur der stichting voor de landbouw werden verschillende me dedelingen gedaan. Op 6 Augustus a.s. komt er nog een geschenkzending van 360 biggen uit Drente, Na de toewijzing hiervan is aan alle gedupeerde veehouders in de droge gebieden een geschcnkdier ver strekt. Voor de gebieden, die nog steeds onder water staan zal het no dige worden gereserveerd. Binnenkort kan een aanvang wor den gemaakt met de verdeling van de werktuigen, die in grote getale van het buitenland zijn ontvangen of nog kunnen worden verwacht. Met de voorbereidingen is reeds een aanvang gemaakt. Aan elke gedupeerde kan een gereedschapspakket of een werk tuig worden toegewezen. De getroffe nen zullen binnen afzienbare tijd een enquête-formulier ontvangen, waar bij dan tevens nadere mededelingen zullen worden gedaan. DE VOORSCHOTREGELING TAe thans bestaande voorschotrege- ling wordt niet voldoende geacht gezien de grote uitgaven waarvoor de bedrijven zich zien geplaatst, alvorens van enig inkomen uit eigen bedrijf sprake kan zijn. Besloten werd een voorschot per ha. aan te vragen, waar door de financiële moeilijkheden enigszins kunnen worden ondervan gen. De inhoud van het voorlopig Ver slag, dat naar aanleiding van dit Wetsontwerp is verschenen, werd zeer bevredigend geacht. De bezwaren, die de landbouw tegen het wetsontwerp heeft worden hierin goed weergege ven. Ten aanzien van art. 17. waarin een vergoeding van de producten op basis van de marktprijs wordt bepleit, en niet op basis kostprijs, zoals in het Ontwerp wordt gesteld, had wellicht een krachtiger argumentatie kunnen worden gegeven. Tenslotte werd meegedeeld, dat de Noord-Oostpoldercommissie zal wor den uitgenodigd voor een bespreking over de herverkaveling en de noodza kelijke vestiging van Zeeuwse land bouwers in een ander gebied. TN DE EERSTE HELFT van Augustus zullen negen ar beiders, die werkzaam waren in het rampgoederendepot te Geer truidenberg, voor de Bredase rechtbank gedagvaar worden. Zes van hen zullen vermoede lijk worden berecht. Zoals men zich zal herinneren, hebben zich destijds in dit depot, dat gevestigd was in de oude suikerfabriek Statendam te Geertruidenberg. mal versaties voorgedaan. Er bleken goe- (Acfvertentie) deren, die voor de rampslachtoffers bestemd waren, verduisterd te zijn. In de eerste helft van Juni werden enkele mensen, die daar werkzaam waren, door de Rijkspolitie gearres teerd. ook de toenmalige loco-burge meester werd in arrest gesteld, doch kort daarop herkreeg hij de vrijheid. Op 20 Juni werd burgemeester J. Plónsen van Raamsdonk belast met het waarnemend burgemeesterschap van Geertruidenberg. Het onderzoek in deze affaire is nog steeds niet beëindigd, maar het is dus wel zover gevorderd, dat een aantal arbeiders, zoals hierboven ge schreven, gedagvaard kan worden. Goed voor de lompenhandel He kooplieden Th. de K. en W. d. W„ uit Goes, beiden goede bekenden van de Politie, wilden wat bijverdie nen cn daarom reden zij in de avond van 8 Juni 11. met hun vrachtauto'tje naar Borssele alwaar zij aan de zee dijk een groot aantal zandzakken weghaalden, die na 1 Februari 1.1. hadden gediend bij het dichten van de zeedijk. Het was de bedoeling van verdach ten om deze zakken, die bij het defi nitieve herstel van de dijk daaruit waren verwijderd en leeggegooid, te drogen en dan aan de lompenhandel te verkopen Beide verdachten werden conform de eis veroordeeld tot ƒ25.— of 10 da gen. ten aanzien van de verdachte W. bij verstek Met 500 gasten aan boord "~}NDER commando van kapitein J. C. Schmetler. oud-gezagvoerder van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd maakt het door de Kon. Mjj. De Schelde te Vlissingen voor reke ning van de Zweden-Amerika-lijn ge bouwde passagiersschip „Kungsholm" momenteel een technische proeftocht, die ca. vier dagen duurt. Er zijn voor deze gelegenheid on geveer 500 gasten aan boord van het ruim 19.000 brt. metende schip, dat accomodatie biedt aan ongeveer 800 passagiers. Het schip is vanuit Rotterdam ver trokken. Muziekschool voor Waiohe ren in Middelburgse raad (Aok B. en W. van Middelburg heb- ben zich nu tot de raad gericht met het verzoek om in principe te oesluiten tot de stichting van een muziekschool voor Walcheren en wel 'n samenwerking met de gemeente Vlissingen. Zodra B en W van Middelburg inzicht hebben gekregen in de kosten, zullen zij met een nader voorstel ko men. Lijk van verdronken Rotter dammer gevonden Liet lijk van wijlen D F. van .".s, die vorige week is verdronken, ts nabij Ooltgensplaat gevonden door de rijkstonnenlegger te Willemstad, de heer Abr. de Visser Betrokkene heeft het lijk naar Willemstad vervoerd en aldaar aan wa! gezet vanwaar het naar Rotterdam is vervoerd voor be grafenis TAE heer Jac. v. Vliet, voorzitter van de Vereniging van grossiers in klompen kondigde onder bijval aan dat de klompenfabrikanten binnen kort van zijn bond voorstellen kun nen verwachten inzake een „sane- Ruzie tijdens dansavondje te 's Heerenhoek ""Tijdens een dansavondje in het jeugdgebouw te 's-Heerenhoek kreeg de graanhandelaar C. J. S. uit die plaats ruzie met de landbouwer J v d D. Bij deze gelegenheid maakte zich zo kwaad dat hij D. met een volle bierfles op het hoofd sloeg waardoor deze een hoofdwond en een hersenschudding opliep. Ver dachte, die terechte stond voor de Mid delburgse Politierechter, gaf toe, dat hij te ver was gegaan, maar dat hij in drift had gehandeld. Hij werd con form de eis veroordeeld tot 40.of 20 dagen voor mooi, gezond haar! OMDAT BRYLCREEM het haar een natuurlijke glans geeft voor heel de dag OMDAT BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, droog haar en roosvorraing tegengaat OMDAT de zuivere, oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. Vraag BRYLCREEM de meest verkochte hairdressing ter wereld County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam £)E MET VAN 15 MEI 1953 mogen we natuurlijk aanvaarden als een uiting van welwillend staatsmansbelelid, omdat het de bedoeling is geweest een groot deel van het leger der in Nederland wonende Belgen de zo verlangde Nederlandse nationaliteit te verlenen. Hetgeen dan ook gebeurd is. LIET is nog moeilijk te schatten, hoeveel der onder ons levende Belgen door de toepassing van deze wet officieel onder het rood. wit en blauw geschaard zijn (officeel, want in hun hart voelden ze zich al Ne derlander!) doch een schatting van 20 a 25 procent is wellicht niet over dreven. Deze lang verbeide wet geeft ech ter hoe kan het anders in deze moeilijke kwestie weer nieuwe moeilijkheden. Het leger der bezitters van een dubbele nationaliteit is weer vergroot! WEER DUBBELE NATIONALITEITEN Botsing. Bij het passeren op de smalle Baandijk schuurde een met aardappelen geladen vrachtauto van de fa. H. te Axel tegen een tankauto van de Caltex. Deze laatste auto ver toonde na de botsing een aantal scheuren in de zijwand. Westdorpe Naar St. Jansteen Onze plaatse lijke muziekvereniging „Eikels wor den Bomen" heeft deelgenomen aan het internationale muziekfestival te Sint Jansteen. Onze muzikanten ga ven ook een concert op de kiosk. Zuiddorpe TWEE SCHUREN IN PLAATS VAN ééN Naar we vernemen, is in de St. Ma- riusstraat behalve de afgebrande schuur van de heer Coquyt tegelijker tijd de tegenoverliggende schuur van de heer Termote ook door de bliksem geraakt geweest. Daar is het vuu. echter, na een balk te hebben ge schroeid afgeketst op een stenen muur. Een zeldzaamheid is, dat op uog geen 50 meter afstand van elkaar twee grote landbouwschuren gelegen zijn. De schuur van de heer Coquyt was de langste van de gehele gemeente, misschien wel van geheel Zeeuwsch- Vlaanderen. ZIEKENTRIDUUM VOOR DEKENAAT Vandaag is het de laatste dag van het Ziekentriduum, dat voor het de kenaat Huls in de Basiliek gehouden word. De „technische" organisatie er van is in handen van de afdeling Hulst van het Wit-Gele Kruis, dat alles tot in de perfectie verzorgd heeft. Circa 130 zieken uit vele plaatsen in de omtrek namen aan het triduum deel. Een groot aantal autobezitters stelde gedurende de drie dagen spon taan de wagen ter beschikking om de deelnemers, waarvan de meesten hulpbehoevend zijn, van en naar de Basiliek te rijden en een grote groep dames en heren bood zijn diensten aan bij het verzorgen van de zieken. De predicates tijdens het triduum werden gehouden door deken J. Plasschaert. Evenals alle jaren mag dit ziekentriduum weer als uitermate geslaagd beschouwd worden. Voor de vele deelnemers is het ongetwijfeld een grote gebeurtenis geweest. De Klinge Waes GROTE PIER-WEDSTRIJD In onze gemeente werd een pier- wedstrijd gehouden, waaraan met minder dan frs. 2000 prijzen verbon den waren. De le en 2e prijs werden behaald aoor een zekere Stoop van Beveren. Ongeval Mej. de K. had het on. geluk bij haar werkzaamheden in een naald te trappen, die tamelijk diep schoot om dan af te breken. Zij moest zich onder doktersbehan deling stellen, die operatief moest in grijpen. St. Gilles EERVOLLE ONDERSCHEIDING Tot Ridder in de Orde van Leopold II met zwaarden werd benoemd onze dorpsgenoot de heer R. Deyaert. Pos- thuum werd dezelfde onderscheiding toegekend aan de overleden heer Em. de Witte. Assened Bolspel Ter gelegenheid van Staakjeskermis had een grote drie daagse boiling plaats en het was de 72-jarige Frans Heene van Meuleken, die eerste werd in de eindrangschik king en aldus in het bezit kwam van een prachtige beker. Het eindklassement luidde als volgt: 1 F Heene, 11 pnt. 2 J. Valckx, 16 pnt. 3 Alb. Thysebaert, 16 pnt. 4 Ph. de Greve ,18 pnt. 5 Alfr. de Clercq, 21 pnt. 6 Arth, van de Velde, 21 pnt. 7 Aug, Cocquyt, 21 pnt. 8 Cyr. van Acker, 25 pnt. 9 J. Meuleman, 25 pnt. Biervliet op de lijst van „wederspannelingen geplaatst dsserteurs, zouden we hier zeggen. Zij kunnen nu aanvragen om na de keuring (welke alsnog kan plaats vinden) naar huis gezonden en daarna vrijgesteld te worden. NARIGHEDEN ACHTER DE RUG P\E bedoelde wet bepaalt o.m. dat automatisch Nederlander worden, zij die tot het derde in Nederland wo nende geslacht van vreemdelingen be horen. Om dat „automatisch" gaat het nu juist. Want in de Belgische wet op de na tionaliteit (in artikel 18) staat weer. dat de staat van Belg verloren wordt o.a. door hem of haar die uit eigen wil een vreemde nationaliteit ver krijgt. En automatisch is niet uit vrije wil. De nu Nederlander gemaakte Bel gen worden in België dus nog altijd als Belg beschouwd en ze moeten dienovereenkomstig (wat de jonge mannen betreft) in het Belgische le ger dienen. Oók in het Nederlandse leger, want ze zijn immers Nederlan der! Gelukkig heeft iedere wet mazen en als die er niet zijn, kunnen ze ge maakt worden. De ontsnappingsmo gelijkheid bestond in dit geval reeds sedert 1930, toen er een protocol is opgesteld, waarbij België zich aan sloot. Daarin is de mogelijkheid ge schapen om vrijstelling van dienst plicht te vragen in dat land waar men niet verblijft. Zodat men dus kan dienen in het leger van het land waar men „geregeld en bij voortduring verblijft". Ook bestaat er een regeling, speci aal voor jongens die voor 1 Januari 1928 geboren zijn en ingeschreven werden voor de Belgische dienst plicht. Zij hebben over het algemeen zich niets aangetrokken van die ver plichting en ze zijn daarom in België AL met al is er voor vele Belgen die in Nederland wonen, toch een op lossing gekomen, al brengt dit voor de meesten nog het invullen van for mulieren mee. In sommige ge meenten heeft men door de bewus te wet grote aantallen nieuwe Neder landers ingeschreven. In St. Jansteen, dat in dit opzicht wel een van de hoogste aantallen noteerde, waren het er 204, waarvan 35 nieuwe kies gerechtigden. Hoe groot het belang van de wet voor deze mensen wel is, moge blij ken uit de moeilijkheden welke zij de laatste jaren bij voortduring had den. De Vreemdelingendienst zat hen „achterna". Voor zover ze geen ver blijfsvergunning hadden, werden hen nogal narigheden bereid. In sommige gevallen werden ze zelfs over de grens gezet. Het verkrijgen van zo'n verblijfs vergunning vereiste weer het bezit van een „eenzlvingheidskaart" (een carte d'indentité) en deze kreeg men alleen van de Belgische consul los als.... men zijn dienstplicht in Bel gië volbracht had. En daar schortte het meestal aan! Nu is er dus voor velen wat meer ruimte om te ademen gekomen. Goed, er zijn nog veel Belgen in Nederland, die ook graag Nederlander zouden worden. Voor hen mogen de moeilijk hen ook spoedig opgelost zijn. DE KERMIS WEER VERLEDEN TIJD Drie dagen lang hebben de Bier- vlieters kermis gevierd en zowel jong als oud zich op ouderwetse manier vermaakt. De vermakelijkheden op het marktplein deden goede zaken, terwijl de dansgelegenheden ook niet mochten lagen. Vooral de kermiskoers trok grote belangstelling, vooral door het regenachtig weer, dat de land arbeiders en boeren noodzaakte de oogstwerkzaamheden uit te stellen. Sluis punten in de kom van ons dorp de monstraties gegeven in het verlenen van eerste hulp. De demonstraties werden door de talrijke toeschouwers met belangstel ling gevolgd. E.H.B.O. DEMONSTRATIES Door de plaatselijke afdeling St. Lu cas van de R.K. Nationale Bond voor E.H.B.O. werden op verschillende EEN PORTRET VAN DE RUYTER AANGEKOCHT B. en W. schrijven de raad. dat het reeds lang door hen als een gemis werd gevoeld, geen origineel portret van Michiel de Ruyter te hebben. Wel heeft men in de Wethouders kamer een copie naar 'n schilderij van Bol hangen, dat echter alleen m bruikleen is afgestaan en gebreken bezit. Ook het museum heeft zo'n copie in bruikleen. Thans heeft zich onverwachts een gelegenheid voorgedaan om in de be staande leemte te voorzien. In den Haag is op 30 Juni j.l. geveild een portret van de Ruyter door H. Berck- mans van 1655 (afmetingen 67 bij 54 cm.). B. en W. hebben —in het ver trouwen, dat de raad zich met hun handelwijze zou kunnen verenigen dit portret waarover een betrouwbaar kunsthandelaar een zeer gunstig oor deel had uitgesproken, ten behoeve van het Stedelijk Museum aangekocht voor de prijs van 2000.—, waarbij komen 16 pet. veilingskosten, en kos ten van enige voorzieningen, in to taal ƒ2.600.—. Het portret was om verschillende redenen alleszins waard om voor Vlis singen verworven te worden. In de eerste plaats is het een zeer aantrek kelijk portret. Het beeldt de Admiraal af in al de eenvoud van het eerste tijdvak van zijn loopbaan op 's lands vloot en staat dus ver af van de la tere grote portretten, waarvan de saatsie de Ruyter feitelijk niet lag en waarop de gelaatsuitdrukking dik wijls iets zoetelijks heeft. In de twee de plaats heeft het voor Vlissingen de aantrekkelijkheid, dat het de admi raal uitbeeldt nog kort nadat hij (in 1652) tot 's Lands dienst geroepen was. B. en W. vragen nu de raad een crediec daarvoor. Officieel afscheid van kantongerecht gedurende 19 jaar griffier bij het kantongerecht te Terneuzen te zijn geweest, gaat mr. H. v. d. Belt, in verband met zijn benoeming tot kantonrechter te Zierikzee, Terneu zen verlaten. In een speciale zitting van het kan tongerecht vond het officiële afscheid plaats. Mr. P. W. C. C. M. van Meerwijk, kantonrechter te Terneuzen, dankte de scheidende griffier voor de pretti ge en vruchtbare samenwerking en wenste hem geluk met de benoeming te Zierikzee. Wethouder de Vos van Terneuzen constateerde, dat het kantongerecht een goed ambtenaar verliest, maar de gemeente Terneuzen een goed burger. Namens de advocaten sprak mr. G. Tichelman te Terneuzen, die mr. van de Belt een man van grote plichtsbe trachting noemde en eveneens dankte voor de ondervonden prettige samen werking. Verder spraken nog mr. T. Lebret, ambtenaar O.M. te Middelburg, no taris Hoving te Terneuzen, deur waarder de Graag te Hulst en de heer J. Dieleman namens het griffieperso- neel. Tenslotte beantwoordde mr. v. d. Belt de sprekers en oordeelde dat hem wel wat te veel lof was toegezwaaid. HET MUZIEKONDERWIJS Naar aanleiding van hetgeen in de raadsstukken van Middelburg en Vlis singen stond over de weigering van Goes, om mee te werken aan de stich ting van een Zeeuwse muziekschool informeerden wij naar de reden hier van. We vernamen toen, dat het gemeen tebestuur reeds lang in actie is, om het muziekonderwijs te Goes op ho ger peil te brengen. Begonnen is met het middelbaar onderwijs en het ge volg daarvan is dat dit leervak nu opgenomen is in het rooster van het Chr. Lyceum en het Goese Lyceum, terwijl nog onderhandeld wordt met de kath. H.B.S. Bevoegde krachten geven dit onderwijs. Ook in andere richting wordt ge werkt en daarom werd medewerking aan een Zeeuwse muziekschool, die op Walcheren gevestigd gaat worden, minder nodig geacht. NIEUWE ONDERWIJZER BENOEMD Tot onderwijzer aan de kath. Jon gensschool is benoemd de hëer J. v. Osta uit Lage Zwaluwe. Voor het eerst in haar bestaan be schikt de St. Jozefschool nu over zes leerkrachten, zodat er geen klassen meer gecombineerd behoeven te wor den. De eerste klas komt nu in de houten noodschool in de Tulpstraat. 's Heer Arendskerke Het was deze keer verkeerd gegaan Tn de avond van 3 Juli 1.1. kwam de administrateur H. P. K. uit West dorpe met zijn wagen vanuit België aan de doorlaatpost aan de Westkade te Sas van Gent. Zijn eigenaardige manier van rijden trok de aandacht van een aldaar dienstdoende mare chaussee, die bij nader onderzoek ont dekte. dat K. behoorlijk onder invloed van sterke drank bleek bleek te zijn. Verdachte, die dit aanvankelijk niet wilde toegeven, zag echter geen kans om behoorlijk over de witte midden naad van de weg ter plaatse te wan delen, met als gevolg. dat zijn rijbewijs werd afgenomen en hij zijn roes kon gaan uitslapen. Tenslotte gaf verdachte ook ter zit ting toe dat hij wel wat had gedron ken. Hij kon er altijd goed tegen, maar deze keer was het verkeerd ge gaan Bovendien was hij in verband met 'zijn werk dikwijls verplicht om een borrel mee te drinken. Conform de eis werd verdachte thans veroordeeld tot 150.of 30 dagen en 3 maanden ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen. GEMEENTERAADS VERGADERING Vrijdag 31 juli a.s.. 's middags 2 uur. wordt adiier een spoedeisende open bare gemeenteraadsvergadering ge- houen. B. en W. stellen voor maatre gelen te nemen, zodra de geldmidde len het toelaten, om de seiBestrating van de Schippersweg en de Coudorp- scheweg te vervangen door klinkers. Ook wordt voorgesteld het wegaex van de Havenweg, tot de roet van de zui delijke dijk van de Zuid-Kraaijeri- polder te vervangen door klinkers en de bestaande keien te verkopen aan de fa. Daelman te Antwerpen voor de prijs van 6.40 per m2. Het betreft hier 1850 m2. De geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden zullen worden onderzocht. De agenda vermeldt voorts een verzoek van de muziekver eniging „Excelsior" tot het plaatsen van een muziektent. B. en W. stellen voor een gedeelte van de kosten voor rekening van de gemeente te nemen, onder vooiwaarde. dat Excelsior en/of een andere instantie voor betaling van een ander gedeelte van de kosten, wel ke op 5000 worden geraamd, zorg draagt. Arbeiders in rampgebied Ieder had „wat van zijn gading" Tijdens werkzaamheden in een van de polders in het rampgebied rond Stavenisse had een arbeider, n.l. Ch. P. de G. uit Roosendaal een dak raam gevonden en dit, met de bedoe ling om het voor zichzelf te gebrui ken, in de bus mee naar huis geno men. Op de brug te Tholen werd de bus echter door de politie aangehou den en werd het dakraam gevonden. Ontkennen hielp toen niet veel meer en verdachte werd door de Middel burgse Politierechter veroordeeld tot 15 of 10 agen. Bij een andere arbeider, de opper man W. v. d. B. uit Roosendaal, wera in dezelfde bus een leeren boodschap pentas gevonden, die ook kennelijk i uit het overstroomde gebied afkom- I stig was. Ook deze man verklaarde, I dat hij de tas in de polders rond Sta venisse had gevonden en omdat hij hem goed kon gebruiken, had hij hem maar meegenomen. De straf kwam hem t« staan op ƒ25.of 10 dagen. Tenslotte vonden de politiemensen, alweer in dezelfde bus nog een juten zak. waarin een paar broeken zaten verpakt. De los arbeider M. v. B., eveneens wonende te Roosendaal, werd ervan verdacht deze artikelen uit het rampgebied te hebben mee genomen. Hij ontkende echter ten stelligste, maar enige getuigenverkla ringen bewezen het tegendeel, waar na verdachte conform de eis werd veroordeeld tot 40.— of 20 dagen. Nieuwe fabriek te AXEL is opdracht gegeven om de bouw van een fabriekshal met opslag ruimte te ontwerpen aan de Axelsa Sassing. Dit voor de Belg. Linex-on- derneming te Lauwe bij Kortrijk, die er een vlasvezelplatenfabriek zai ves tigen. Begin volgend jaar zou deze fabriek met de productie moeten kunnen be ginnen. Ongeveer 70 arbeidskrachten kunnen dan hier werk vinden. W. de Lint uit Zevenberg- schenhoek naar Canada Op de te Emmeloord gehouden selec tiewedstrijden voor het wereldkam pioenschap ploegen, die dit jaar voor het eerst in Canada zal worden ge houden, was de eerste prijs voor J. i van Gaaien uit Hoofddorp met 402 p. De tweede prijs was voor W. de Lint uit Zevenhergschehoek met 395 pt. Beiden zullen voor het wereldkam pioenschap ploegen door Nederland naar Canada worden afgevaardigd met als teamleider de heer A. Ste- houwer uit Rozenburg. Deze kampi oenschappen worden gehouden van 6 tot 9 Oct. in Cobourg, Canada. De wedstrijden in Nederland worden ge organiseerd door enige Boeren- en Landarbeidersbonden. De prijzen, als ook de uitzending naar Canada, wor den bekostigd door een grote olie maatschappij. Voor het nieuwe Vlissingse Badbedrijf is op het strand een heimachine geplaatst, waarmede een stalen damwand als eerste onderdeel van de be veiliging van de Boulevard wordt ingeleid. GOES. Grand": Zeg. luister eens even.. MIDDELBURG. E'.ectro: Engelse kro ningsfilm. VLISSINGEN. Alhambra: De derde man.

de Stem | 1953 | | pagina 2