Dat Z.-VLAANDEREN Walcheren Zuid-Beüeland Vakm JAN KIP (102) terug in Dreischor Mattheus Passion te Aardenburg VERFRAAIING VAN DE MARKT TE AARDENBURG 30.000: NOOD1 swsvta De Agrarische structuur van Schouwen-Duiveland Bij sanering 2500 h.a. grond te kort DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 29 JULI 1953 2 Goede Vrijdag 1954 In gerestaureerde St. Baafskerk Torenrestauratie te Kloetinge Omwenteling in de keuken Zuur paardengrapje Wordt de R.K. Jongensschool herbouwd Axelaar ging toeren met gestolen auto D PUROL K.A.B. maakt studie van integratie Lederwarenbeurs te Amsterdam geopend Hartelijk welkom in Made MIDDELBURG VLISSINGEN B. en W. willen een stadsschuur Het bezoek van dr. v. d. Meer aan Zeeland F AGENDA HEDEN MORGEN Uit Strai vlucht^ Uit Vereisten arti p\e reconstructie-commissie voor Schouwen, zond ons haar rapport toe over de agrarische structuur van genoemd eiland. Het is een goed door werkt stuk geworden, interessant in zijn constateringen en evenzeer in zijn conclusies. Reeds vóór het noodlottig gebeuren op 1 Febr. J.I.. schrijven de rappor teurs in hun inleiding vormde de cultuurtechnische toestand op Schou wen-Duiveland een onderwerp van studie voor agrarische deskundigen. Als gevolg hiervan was op het tijdstip van de ramp een ruilverkaveling in de polder Vier Bannen van Duiveland practisch voltooid, terwijl ook de ont watering in het lage Midden van Schouwen belangrijke verbeteringen had ondergaan. Nu door de inundatie van het grootste deel van het eiland een vol ledig herstel nodig is geworden, is het dan ook begrijpelijk dat de ge dachten uitgaan naar een ingrijpen der sanering dan in het verleden dooi Incidentele cultuurtechnische verbete ringen hoe belangrijk ook mo gelijk was. Zeer in het bijzonder staat hierbij in analogie aan Walcheren (Advertentie) HE heer Jan Kip, uit Dreischor (Schouwen-Duiveland), die 102 jaar oud is en die in begin Februari naar Dordrecht is geëvacueerd, is weer in zijn geboorteplaats terugge keerd. Het heeft hem in Dordrecht letterlijk aan niets ontbroken. Een hoogtepunt van zijn (gelukkig korte) evacuatietijd was zijn bezoek aan de Koninklijke Familie. De man is nog helder en opgewekt van geest. Alleen door zijn hardhorendheid is hij een beetje gehandicapt. jy/|EN is thans reeds druk bezig met de organisatie van de uitvoering der Mattheus-Passion van J. S. Bach, I die men op Goede Vrijdag 1954 in de j Sint Baafskerk te Aardenburg hoopt j op te voeren. Het kerkgebouw zal te gen die tijd geheel gerestaureerd zijn en gezien de grote ruimte en de goe de resonance is dit gebouw uitstekend geschikt. Er is een commissie opgericht die de organisatie zal uitvoeren. Indien de uitvoering slaagt is het de bedoe ling deze jaarlijks te herhalen. Scho lieren van middelbare scholen krij- 801 reductie op de toegangsprijs, in dien zij in schoolverband de uitvoe ring bezoeken. Van verschillende zij den zijn garanties verleend. Men ver wacht, dat in totaal 250 personen aan de uitvoering zullen medewerken, o.a. de Stichting Amsterdams Oratorium- koor onder leiding van Piet van Eg- mond en het R.K. Knapenkoor van de Vredeskerk te Amsterdam. Met di verse binnen- en buitenlandse solis ten is men nog in onderhandeling. het vraagstuk van een herverkaveling in het middelpunt der belangstelling. Gezien de over het algemeen zeer slechte toestand van verkaveling en ontsluiting der bedrijfsgronden, als mede het arbeidseffect op de kleine bedrijven, is, zo lezen wij, de conclusie gerechtvaardigd, dat bij het herstel van Schouwen-Duiveland een herver kaveling met bedrijfsgroottesanering aanbeveling verdient. De bedrijfsgrootte. welke hierbij als minimaal wenselijk zal moeten worden nagestreefd, wordt in hoofdzaak be paald door: arbeidsintensiteitsniveau dei- bedrijven; rationele bedrijfsvoe ring; „menswaardig" inkomen voor het bedrijfshoofd. Op grond van de geconstateerde verhoudingen tussen arbeidsbehoefte en arbeidsaanbod op de bedrijven komt het L.E.I. tot de conclusie, dat de noodzakelijke minimumgrootte op Schouwen-Duiveland op ongeveer vier ha. met worden gesteld. De uitkomsten der bedrijven gedu rende de laatste jaren, tonen echter aan dat uit economische overwegin gen een hogere minimumgrootte zal moeten worden nagestreefd. De ar beidsintensieve bedrijfsvoering op de bedrijven in Duiveland (gemiddelde bedrijfsgrootte der onderzochte bedrij ven in de grootteklasse 510 ha. is ca. 7.50 ha.) komt in de hogere winst cijfers duidelijk tot uitdrukking. In het zogenaamde „Platte van Schouwen" heemt het grasland in de grootteklasse van 57 ha. een be langrijke plaats in, evenals in de ge meenten Noordgouwe en Zierikzee. In Duiveland. alsmede de gemeenten Dreischor en Zonnemaire overweegt daarentegen de akkerbouw en is ook de tuinbouw sterker tot ontwikkeling gekomen. In de „Kop van Schouwen" tenslotte neemt juist op de bedrijven van 57 ha. de tuinbouw (hoofdza kelijk fruitteelt) de belangrijkste plaats in. Gezien dit verschil in bedrijfstype zal het dan ook, zowel uit economi sche overwegingen als in verband met de eis ener rationele bedrijfsvoering, aanbeveling verdienen een zekere re gionale differentiatie in de minimaal wenselijke bedrijfsgrootte toe te pas sen. BEDRIJVEN MOETEN OPGE OFFERD WORDEN Nog geen hoger subsidie voor Excelsior [*)E KLOETINGSE raad gunde on- derhands de restauratie van de to ren der gemeente aan D. Huurman jr. N.V. te Delft, tegen een vergoeding van 4.9 pet. voor regiewerk en een bedrag van f 9900 voor de steigers. De totale begrotingskosten bedragen f 269.500. De provinciale bijdrage is f 14.975. De Rijksbijdrage is 60 pet. tot een maximum bedrag van f 161.700. De gehele restauratie zal pl.m. 2 jaar in beslag nemen. Uit de raad kwam nog een vraag of de mogelijkheid bestaat om de wij- zerborden der toren te verlichten. De voorzitter deelde hierop mede dat dit nog nader bekeken wordt. Hoewel B. en W. niet afwijzend staan tegenover een verhoogde sub sidie aan de muziekvereniging „Ex celsior" werd vanwege de financiële positie der gemeente besloten een en ander een jaar aan te houden. Op voorstel van B. en W. zal een nieuwe verordening worden gemaakt betreffende heffing van rechten voor het ophalen van huisvuil etc. Het be treft hier slechts enkele technische wijzigingen in de oude verordening. De vacant.cgi abe voor het ge- meentepersoneel over 1953 zal 2 pet. van de jaarw a Ie «dragen. Op voorstel van B. on W. werd een verordening vastgesteld, houdende een interim-resoling ziektekosten gemeen- tepersoneei over 1953. 38 pensioen grondslagen van gemeentepersoneel werden nader vastgesteld. De jaarwedde van de gemeentese cretaris zal f 4279 bedragen en de pensioengrondslag f 4280. Aan de districtsopzichter zal een renteloos voorschot van f 818.18 wor den verstrekt voor de aanschaf van een auto. Dekening houdend met het voorgaan- de zal bij een bedrijfsgroottesane ring de minimumgrens voor de land bouwbedrijven in Duiveland. de ge meenten Zonnemaire en Dreischor, alsmede de gemeenten in de „Kop van Schouwen" op ongeveer 7 ha. kunnen worden gesteld, terwijl voor overig Schouwen een minimumgrens van ca. 9 ha. aanbeveling zal verdie nen. Gezien de omstandigheid, dat reeds voor de ramp op Schouwen-Duive land gebrek aan cultuurgrond be stond, terwijl door de inundatie zonder twijfel cultuurgrond verlo ren zal gaan. zal een sanering als hierboven aangegeven betekenen, dat een deel van de bestaande bedrijven zal moeten worden opgeofferd. De hierbij betrokken agrarische beroep», bevolking zal óf in andere bestaans- bronnen ter plaatse tewerk moeten worden gesteld, dan wel elders aan nieuwe cultuurgrond moeten worden geholpen. Voor een voorlopig inzicht in de consequenties van een bedrijfsgrootte sanering lijkt het noodzakelijk in de eerste plaats met de laatste wenselijk heid rekening te houden. Bij een sanering in Duiveland en de Kop van Schouwen, Zonnemaire en Dreischor tot 7 ha. zullen er van de 287 bedrijven van thans er 156 komen te vervallen, waarvoor elders 1092 ha. moet worden gevonden. Voor overig Schouwen moeten bij een sanering tot 9 ha. van de 196 bedrijven er 105 verdwijnen, waarvoor elders 945 ha. nodig is. Houdt men daarenboven rekening met cultuurgrondverlies door de in undatie en eventueel andere doelein den, dan kan de totale hoeveelheid cultuurgrond, welke bij een, sanering ten behoeve van de Schouwen.se grondgebruikers elders zal moeten worden gereserveerd op ca. 2.500 ha. worden gesteld. Voorts houdt het rapport zich be zig met ontwatering, ontsluiting en ar beidsbehoefte en arbeiders-aanbod. Advertentie! Wondermiddel zorgt voor de vaat en voor Uw handen De huisvrouw, die zucht: „Wat heb ik een berg werk!", denkt er vaak niet aan, wat de moderne techniek al voor haar heeft gedaan. Wie verlangt nog terug naar stoffer of kolenfornuis? En nu komt een nieuwe vinding van de Castella-fabrieken opnieuw ver lichting brengen in het huishoudelijk werk. De afwas kan nu letterlijk zin gend worden gedaan. Castella Vaat- was, een fantastisch nieuw product, introduceert een geheel nieuwe me thode. Een lepel Castella Vaatwas le vert teilen vol actief schuim op, waarin vuil, vet en aanslag direct ver dwijnen. Men behoeft zelfs niet af te drogen! Vaatwerk, lepels, borden, vorkenhet blinkt en flonkert U tegen. En eindelijk is ook dat euvel van ruwe „afwashanden" verdwenen. Castella Vaatwas zorgt voor fluweel zachte handen. Al met al valt de op gang, die dit wondermiddel (25 ct. per pak) alom maakt, best te begrij pen! 971-00 LIET PAARD van de landbouwer A. van I. uit Dinteloord is, om het neu maar eerlijk te zeg gen. een rare grappenmaker. Op de Molendijk ging het aan de haal en om te beginnen verloor het een gedeelte van het wagentje, dat het achter zich aan sleepte. En als het daar nu maar bij geble- j ven was. Ter hoogte van het post- kantoor echter wandelde de heer L. Breure. Hij is negentig jaar en I niets deed hem vermoeden dat zijn wandeling zo wreed zou wor- den verstoord. Maar het paard kwam eraan. Het botste op de bepaarde wan- delaar en de heer Breure ver- dween pardoes in de sloot. Voor- bijgangers moesten hem onder het kroos vandaan halen. Hij werd van droge kleren voorzien en daarmee was het leed geleden. Letsel bleek hij niet te hebben op- gelopen. Het paard was intussen naar zijn stal gegaan, waar het stond te kijken alsof het nooit aan de haal was geweest. rjoor tuinarchitect van Koolwijk uit Bergen op Zoom is een plan ge maakt voor de verfraaiing van de Markt te Aardenburg. Hijzelf geeft hiervan in de vergadering een uileen- zetting aan de raad. aan de hand van tekeningen'die opgehangen zijn. Voor het raadhuis zou dan een vijver ko men van 60 cm. diep en 22 bij 6 of 8 meter. Hierachter komt een beplan ting met coniferen en enkele ban ken daarvoor geplaatst. Rond de mu- ziekkiosk komt dan een tegelbestra ting. omzoomd door bordes met bloe men. Het standbeeld van G. A. Vor- sterman van Oyen zal verplaatst wor den naar de hoek nabij de kazerne waar het zal komen te staan in een heestergroep. Nadat over het ontwerp is beraadslaagd wordt het met alge mene stemmen aangenomen. Besloten wordt toch aan de brand weerwedstrijden te Sluis deel te ne men. onder voorwaarde, dat volgend jaar deze wedstrijden ook in een an dere plaats zullen worden gehouden. Door het Maatschappelijk Werk in West Zeeuwsch-Vlaanderen wordt een subsidie gevraagd van 27 cent per in woner voor het in stand houden van dit werk. Zonder hoofdelijke stem ming wordt besloten deze subsidie te verlenen, onder voorwaarde dat alle andere gemeenten in West Zeeuwsch Vlaanderen eveneens subsidie verle nen. alle gezindten zullen worden ge holpen, en dat er 2 R.K. gezinsver zorgsters en 2 niet R.K. gezinsver zorgsters zullen zijn. Het verzoek om subsidie ging uit van het Interparo chieel Sociaal Charitatief Centrum van het Dekenaat Aardenburg en van de Classicale Commissie Gezinszorg van de Diaconieën der N.H. Kerk in West Zeeuwsch-Vlaanderen. De voor malige trambaan van de Belgische tram naar Brugge, die na de oorlog niet meer in gebruik is. wordt in erf pacht uitgegeven aan de omwonenden F. Bonamie en aan P. de Vriend. Goedgunstig wordt beschikt om een verzoek van de N.C.B. om de vak ken lichamelijke Opvoeding en Ge zondheidsleer toe te voegen aan de leervakken van de B-K. Landbouw- huishoudschool te Aardenburg. Een verzoek om subsidie van de Bond van Mobilisatie-Invaliden wordt afgewezen. WEGENVERBETERING Terug van een fuifje.... In volle vaart door grensposten TOEN de 25-jarige fabrieksarbeider H. W. te Axel, 's nachts twee uur van een fuifje terugkwam en hij een splinternieuwe „De Soto" zag staan bij de garage van de fa. E. kon hü de verleiding niet weerstaan, zichzelf te tracteren op een gratis autoritje, on danks het feit, dat hij reeds enkele malen veroordeeld was voor eenzelfde feit en hü zich nog slechts voorwaar delijk op vrije voeten bevond. In volle vaart wendde hij de steven naar het zuiden, naar Antwerpen, zon der op de sommatie-tekens te letten bij de grensposten. Hij had niet de beschikking over een rijbewijs, maar de papieren van de wagen zouden hem nog van pas komen. Voor hij namelijk van het nachtle ven van de grootstad Antwerpen kon profiteren, geraakte zijn benzine op, doch geen nood: Welgemoed liet hij zijn tank bij een Belgisch pompsta tion vullen en toen bleek, dat hij geen geld bij zich had, zat er niets an ders op, dan de papieren van de auto bij de stationhouder in onderpand te geven. Op de terugtocht naar Axel, passeerde hij wederom in wilde vaart de grensposten en het is dan ook geen wonder, dat hij 's morgens 6 uur in zijn woonplaats werd opgewacht door de Rijkspolitie. Hij zal zich nu tegen over de rechter te verantwoorden hebben voor zijn wild auto-avontuur. ]~~)e weg Aardenburg Heille Mid- delburg in Vlaanderen verkeert op sommige plaatsen in niet al te beste staat. B. en W. oordeelden het nodig dat deze weg wordt verbeterd. De raad machtigt dit college dan ook het be nodigde bedrag voor het herstel op de begroting te plaatsen. Bij de behandeling van de aankoop van nieuw brandweermateriaal, dat nodig zou zijn. wordt besloten nog niet direct tot aanschaffing van nieuw materiaal over te gaan. Er zal een commissie worden ingesteld, die de toestand van de brandweer in het algemeen te Aardenburg zal moeten onderzoeken en rapport zal uitbren gen. In deze commissie hebben zitting het raadslid A. I. Catsman, de ge meente-opzichter F. Snijders en de brandweer-commandant H. Beun. De heer Catsman informeert hoe ver 't staat met de inventarisatie en de inrichting van het oud-archief. Bur gemeester en Wethouders zullen een en ander nader onderzoeken en een oplossing trachten te vinden, dat er aan de Openbare Lagere School 'do 3n.iaui avsao.rg uap uba 'jaoh tekort aan klasruimte komt, mede doordat er in het komende schooljaar meer leerlingen zullen zijn dan thans. Aan de school zijn dan reeds 4 leer krachten verbonden, terwijl er maar 3 leslokalen zijn. Zij oppert daarom het idee om de R.K. Jongensschool te herbouwen, zodat de 3 klassen van de Openbare Lager School, waarin thans de lessen der R.K. Jongensschool wor den gegeven vrij komen. De heer Rosseel vindt dat als plaats waar de R.K. Jongensschool zou kunnen wor den herbouwd wellicht het terrein aan het einde der Peurssensstraat tegen over de R.K. Meisjesschool zou kun nen worden gebruikt. Besloten wordt hieromtrent evenwel nog niets. SPEELTUIN |6 voorzitter deelt verder nog mede, dat de gemeente-arbeiders in de tijd dat er vanwege de regen niet bul ten gewerkt kan worden, bezig zijn met het maken van speelwerktuigen voor de speeltuin. Er is reeds gewerkt aan den wip en aan een klimrek. Daar dit de laatste raadsvergadering is van de oude raad, neemt de voor zitter afscheid van de scheidende Raasleden G. Wijffels, P. de Vriend en L. van Belleghem. Hij dankt hen voor de medewerking en goede samenwer king tijdens hun raadsperiode onder vonden en hoopt, dat zij wanneer er zich problemen in de toekomst zullen voordoen ook de weg naar het ge meentehuis zullen vinden om deze te bespreken. De nieuwe raad van Aar denburg zal op 1 September aan staande bijeen worden geroepen. (Advertentie) Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten Bijeenkomst te Voorhout De KAB in het bisdom Haarlem be legt op Zaterdag 22, Zondag 23 en Maandag 24 Augustus studiedagen in de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout. Onderwerp van studie zal zijn de integratiegedachte op ver schillende gebieden. Het programma van deze dagen vermeldt een aantal inleidingen, die door prominente sprekers gehouden zullen worden. OP de eerste dag, Za terdag dus, komen aan het woord dr J. Ponsioen SCJ over „De universele orde" en prof. Omer de Raeymaeker over „De internationale verhoudin gen." Zondag zal dr$. A, Arnolds spreken over „Volkseenheid en de scheidslijnen in ons volk", waarna drs. W. Kusters „De mens in zijn on middellijke omgeving" aan een be schouwing zal onderwerpen. De laat ste inleiding op Maandag, neemt dr A. Gerats MSC voor zijn rekening. Hij zal het woord voeren over „De in nerlijke integratie van de mens per soonlijk." Waalwijks burgemeester tvas aanwezig Te Amsterdam is gistermorgen de vijfde Nederlandse Lederwaren- beurs geopend, die tot en met 31 Juli a s. in de kleine zaal van het R.A.I.- gebouw wordt gehouden Bij de opening van de beurs was ook tegenwoordig, de burgemeester van Waalwijk, de heer J. L. P. M. Teijssen. Hij attendeerde op de ko mende internationale tentoonstelling „Schoen, Leder en Mode", kortweg „Slem" geheten, die van 21 tot en met 31 Augustus a.s. ter gelegenheid van het feit, dat Waalwijk 650 jaar geleden stadsrechten heeft gekregen, in de leerstad wordt gehouden. „Er bestaat voor deze tentoonstelling zeer veel belangstelling. Het zal een mani festatie worden van modedracht en zomeramusement". aldus burgemees ter Teijssen. Bejaarde man te Vlissingen verdronken pISTERMIDDAG is op het bad- strand te Vlissingen de 74-jange S. uit Assen, die bij zijn zoon was ge logeerd .bij het zwemmen om het le ven gekomen. Dokter Grippeling is nog bijna 2 uur bezig geweest met kunstmatige ademhaling en hartmas sage en heeft ook nog enkele injecties gegeven maar het mocht niet meer baten. Het is niet zeker of de man is verdronken dan wel door een hart verlamming is getroffen. Westdorpe TEN BATE VAN HERWONNEN LEVENSKRACHT Bij de heer C. Verschelden werd 'n schieting op de liggende wip gehou den ten bate van Herwonnen Levens kracht. De belangstelling hiervoor was zeer groot. Er waren meer dan 120 deelnemers zodat nog een tweede wip moest worden bijgeplaatst. De prijzen bestonden uit goederen in natura welke gratis door verscheidene zaken mensen enz., aan Herwonnen Levens kracht waren afgestaan. Deze schieting zal zeker een flink saldo in de kas van Herwonnen Le venskracht gebracht hebben. Zuiddorpe DEELNAME SPORTDAG De meisjes en jongens van onze R. K. iageres chool mochten onder lei ding van meester Hendricks, ge assisteerd door meester Apers, mee doen aan de R. K. sportdag te Hulst, elk op een afzonderlijke dag. Er waren de eerste dag 11 deelne mende scholen. Maar de 28 meisjes kwamen vol geestdrift terug. Ze wa ren kampioen korfbal. 3e in de finale slagbal, zodat ze twee diploma's ver diend hadden en 5e in het algemeen klassement met 21 pnt. Zo'n sportdag dat was nog iets anders dan een schoolreisje vpnden ze. Zo'n hele dag bussen kon niet opwegen tegen die gezellige sport, vooral als men tel kens een hoger aantal goals maakt dan de tegenploeg en tenslotte als kampioen overblijft en., men er voor gevochten heeft als leeuwinnetjes, zo als de meester zei. Jammer dat de jongens het geleer de minder goed in praktijk brachten. Hen ontbrak het aan enthousiasme. Ze kwamen van de 14 scholen als 13e uit de bus met 4.5 pnt. St. Jansteen INTERNATIONAAL MUZIEKFEEST Aan het internationaal muziekfeest alhier namen acht gezelschappen deel die een massa bezoekers op de been brachten, die van de heerlijke muziek hebben kunnen genieten. 's Avonds werd door de bekende har monie „De Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent een concert gegeven, dat op de muziekliefhebbers een bij zondere indruk maakte. De fakkelop tocht had eveneens grote bijval. Het feest mag in alle opzichten goed ge slaagd heten. Clinge Benoemd. Pater A. van den Branden, doctor in de Oosterse talen, is benoemd tot professor aan het se minarie te Beiroet (Libanon). Voor heen was pater van den Branden werkzaam aan de universiteit te Leu ven (België). De Klinge Waes PLAFOND INGESTORT In de fietswinkel van de heer B. alhier, kwam plotseling het plafond naar beneden. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor, maar de mate riële schade, vooral aan de fietsen, was zeer groot. Graautv FIETSFEEST Onze fietsclub hield haar jaarlijks fietsfeest, dat steeds minder op een wieler-festijn begint te lijken. De hoofdprijs der verloting werd gewon nen door M. de Keijzer van het Ja gertje. Het was een nieuwe fiets. Ove rigens was er drukte op het dorp: schietingen op staande en liggende wip, dansen in enkele gelegenheden; ieder kon zijn hartje ophalen. St. Gilles Pater Jos. de Lhey van de orde van Mill Hill is, na 7 jaar in het missie gebied in Oeganda te hebben gewerkt, voor een vacantie in zijn ouderlijk luis te Made teruggekeerd. De Madenaren bereidden de pater en zijn fa- nilicleden een hartelijk welkom. Pater de Lhey zal over enige tijd weer naar de missie vertrekken. Hierboven de pater met zijn ouders. GROTE ONDERSCHEIDINGEN Tot ridders in de Kroonorde met zwaarden werden de volgende perso nen uit onze grensgemeente benoemd: de heren R. Boheijn, Ch. Braem, F. Pauwels, J. Smet en J. v. d. Heijden. Geslaagd. Mej. L. Meerschaert slaagde dezer dagen voor het examen hogere landbouwregentes. Stekene Ongeval. Het 8-jarige zoontje van de familie H. alhier, kwam bij het spel zo ongelukkig te vallen, dat het naar het ziekenhuis moest vervoerd worden. Een röntgenfoto wees uit, dat de arm op twee plaatsen gebroken was. Breskens hand ernstig gekwetst bleek te zijn, werd hij naar het ziekenhuis ver voerd. ZEVEN „PALINGEN" IN ééN SCHOT Tijdens de kermisschieting in Bier vliet deed zich een zeer merkwaardig ongeval voor. Het uit zeven man be staande peleton „de Weststraat" be gaf zich over de brug naar de schiet baan en terwijl midden op de brug de kansen door het voltallig peleton besproken werden, begaf de brug het. Vooral de „ouderlingen" E. Dhuysse- rink en A. Bernaerdt kwamen na het modderballet met gescheurde kleren en minder „welriekend" terug in het strijdperk. Na de aanleg van een noodbrug kon de schieting voortgezet worden. Gelukkig liep dit ongeval zonder ernstige gevolgen af en werd deze „moddersnood" de clou van de ker mis. Dit modderballet inspireerde het peleton tot het schieten van de hoog vogel, die door de zwaargewicht A. Provoost werd neergehaald. GEMEENTEHUIS ONDER DE KAP Van het in aanbouw zijnde gemeen tehuis woei de vlag. Het gemeente huis in onder de kap gegaan en bij deze gelegenheid bood het gemeente bestuur aan aannemers, uitvoerders en werklieden een palingmaal aan in café „De Witte Leeuw". Gedurende deze bijeenkomst werd het woord ge voerd door burgemeester A. P. Kos- tense, die zijn grote tevredenheid uit te over de gang van zaken. Aannemer Christiaansen dankte de burgemeester voor 'zijn hartelijke woorden en sprak de belofte uit, dat het werk naar ieders voldoening uit gevoerd zou worden. VERGADERING WINKELIERS- VERENIGING In hote Valk kwam de Winkeliers vereniging Ons Belang in algemene vergadering» bijeen. Het voornaamste punt van de agenda was het en bloc aftreden van het bestuur. Op verzoek der aanwezigen werd dit aftreden door de voorzitter nader toegelicht en uiteengezet. Na enig heen en weer gepraat werd besloten een voorlopig nieuw bestuur van vijf personen te benoemen. Na gehouden stemming bleken de volgende perso nen bereid hierin zitting te nemen D. Kotvis, A. Versprille, A. Hamelynck G. de Weerdt en M. Frelier. De heer Kotvis werd bij stemming tot voorzit ter benoemd. Dit nieuwe bestuur bleef na afloop der vergadering nog bijeen, waar zij besloten, indien de nodige medewerking wordt verkregen, tij dens de visserijfeesten een attractie voor het kopende publiek te organi seren. Benoemd. De heer P. Ridderhof klerk ter gemeente-secretarie te Bres kens is benoemd tot 2e ambtenaar ter gemeente-secretarie te Kattendijke. Schoondijke O.K.K. HAD SUCCES Op het muziekconcours te Pulle bij Antwerpen heeft de plaatselijke mu ziekvereniging „Oefening Kweekt Kunst" de hoogste prijs behaald in de afdeling Uitmuntendheid. Deze pres tatie leverde de vereniging naast een prachtige beker ook nog een geldprijs op van 2000 francs. Biervliet 'N HALVE TON VOOR MOLEN RESTAURATIE De molen „De Hoop" op het Vlis- singse bolwerk, destijds door de ge meente aangekocht, bevindt zich thans in zo'n jammerlijk toestand van verval, dat B. en W. restauratie op korte termijn nodig achten. Het herstel zal echter niet minder <jan f 52.000 kosten. Het Molencomité heelt met veel moeite f 4000 bijeenge bracht; er is nog enige oorlogsschade te wachten en rijk en provincie zul len f 4150 offeren. Totaal is beschikbaar f 17.609, zodat de gemeente niet minder dan f 35.390 moet opbrengen. B. en W. vragen hiervoor de raad een crediet. HET DRINKWATER IS WEER ZUIVER De directeur van het Waterleiding bedrijf deelde ons mede, dat de laat ste keuring van de genomen monsters uitwees, dat het leidingwater niet meer besmet is. Koken voor het ge bruik is dus niet meer nodig. RIJWIELBERGPLAATS BIJ R.K. SCHOOL Bij B. en W. is een verzoek binnen gekomen om medewerking tot het bouwen van een rijwielbergplaats bij de nieuwe kath. lagere school. Bij de in 1940 verbrande kath. la gere school was er eveneens een. Deze was bestemd voor berging van 10 fietsen; nu het aantal leerlingen steeg heeft men berging voor 30 fietsen no dig. De kosten worden geschat op f 860 en B. en W. stellen de raad voor een crediet van die grootte daarvoor te geven. SLECHT BEGIN VAN VACANTIE De aannemer P. F. die zijn laatste voorbereiding voor een buitenlandse trip aan het maken was, kreeg op het laatste ogenblik de schrik van ziin leven, doordat hij met zijn hand in een cirkelzaag kwam. Met een diepe wonde waarbij zijn de raad eerder reeds twee ton uit. Vooruitlopende op de vorming der stichting benoemden B. en W. reeds een commandant op een salaris van f 6000. AFSCHEID DIR. GEMEENTE WERKEN Overmorgen zal na de raadszitting officieel afscheid worden genomen van de heer Ouwehand, de directeur van Gemeentewerken, die 1 Augustus a.s. met pensioen gaat. Yerseke TOENEMENDE MOSSELEXPORT De laatste weken beweegt zich de mosselexport weer in stijgende lijn. Hoewel van de zijde van de expor teur pogingen in het werk zijn gesteld om de prijs te verlagen, heeft dit in de ogen van de adviescommissie bij het Aan- en Verkoopkantoor voor Mosselen geen genade gevonden. Wel is in zo ver aan het verlangen de bui tenlandse concurrentie het hoofd te bieden, gehoor gegeven dat het vis- gewicht van 16 kg per 100 kg vuile mosselen gebracht is op 18 kg. Voor kwekers die geen 18 kg kunnen halen is dit een strop, aangezien deze nu van everilng uitgesloten zijn. Om aan de vraag te kunnen voldoen, werden vorige "week de eerste orders afgege ven voor levering van mosselen van de Wadden. Reeds Maandag vertrok ken de eerste kotters om Woensdag te lossen op de verwaterplaatsen. Som migen presteerden het om zelfs twee reizen in een week te halen. De voor raad leverbare mosselen op de Wad den is zeer groot, terwijl op kwaliteit en soort niets aan te merken is. Zierikzee VIJF ENGELSEN KWAMEN CHEQUE VAN 500 PND AANBIEDEN Een vijftal Engelsen, uit Hatfield, graafschap Herfordshire, brachten een bezoek aan Zierikzee en aan de Schelphoek, waarheen zij met de veerboot van Colijnsplaat werden ge bracht. In een bijzondere raadszitting werden de gasten welkom geheten door burgemeester jhr. mr. J. Schuur- beque Boeije. De chairman van Hat field bracht voor de stad een cheque mee van 500 Eng. Ponden, alsmede 'n oorkonde waarin was vastgesteld een motie van Goodwill, en een album be vattende foto's van Hatfield. Een der andere gasten bracht twee bekers mee die ieder schoolkind in Engeland had gekregen ter gelegenheid van de feesten bij de kroning van Elisabeth II. Deze bekers zullen geschonken worden aan de ouders van een twee tal kinderen geboren op 22 Juli des avonds kwart voor 12, het tijdstip waarop de Engelsen op Schiphol ar riveerden. Als herinnering aan hun trip naar Zierikzee en omgeving schonk de gemeente aan hen een vijf tal zilveren lepeltjes met het wapen der stad. D. en W. schrijven de raad: „Sedert vele jaren voldoet de te genwoordige huisvesting van de ge meentelijke werk- en bergplaats aan het Waaigat zelfs niet meer aan de minimaal daaraan te stellen eisen. Teneinde daarin verbetering te brengen werden vóór het uitbreken van de oorlog de terreinen en gebou wen van het zg. oude station van de N.V. Nederlandse Spoorwegen aange kocht, om deze, voor zover daartoe benodigd, te bestemmen voor gemeen telijke werk- en bergplaats. Reeds waren de plannen voor ver bouwing en inrichting gereed ge maakt toen de oorlog uitbrak, gedu rende welke de aanwezige gebouwen werden verwoest of door de bezet tende macht afgebroken, zodat deze werkelijk goedkope oplossing voor 'n nieuwe werkplaats moest vervallen. Nadien werd in overweging geno men een plan om op het terrein voor de zg. klein-industrie in het plan Bonedijke dan wel op het terrein van het v.m. oude station een nieuw ge bouw te stichten, doch hiervan werd afgezien, daar een goedkopere oplos sing mogelijk werd geacht door het vestigen van de gemeentewerkplaats in het v.m. hospitaal aan de Koren straat, nadat dit gebouw door de Brandweer zou zijn ontruimd. Een nader ingesteld onderzoek wees echter uit, dat deze oplossing niet ver antwoord zou zijn, daar de toestand van het gebouw zodanig was, dat het investeren van kapitaal daarin te grote risico's met zich zou brengen. Bovendien zou de ligging van de werkplaats aan de Korenstraat met 't oog op de uitbreiding van de stad, niet voldoende centraal zijn." Opnieuw werd daarna overwogen de bouw van een nieuwe „Stads schuur" toen er een aanvraag binnen kwam van het R. K. Schoolbestuur, om medewerking voor de bouw van een nieuwe school, ter vervanging van de verouderde school aan de Glacis- straat. Het bestuur bleek bereid deze oude school af te staan, wanneer de nieuwe kan worden betrokken. B. en W. menen dat deze school zich goed leent om na een verbou wing als „Stadsschuur" te dienen en vragen hiervoor de raad een crediet van f 56.500. EEN INTERNAAT VOOR DE ZEEVAARTSCHOOL B. en W. stellen de raad voor thans definitief te besluiten tot het in het leven roepen van een stichting voor het beheer en exploitatie van het in ternaat voor de Zeevaartschool, dat ondergebracht gaat worden in een deel van het oude Gasthuis in de Hel- lebardierstraat. Voor de verbouwing daarvan trok In September wordt bouW' volume bekend gemaakt pehalve aan Kruiiiingen en Stave- nisse, bracht de dir.-generaal van de Wederopbouw ook een bezoek aan Tholen en St. Philipsland. Bij de bespreking te Tholen werd o.m. aangedrongen op het plaatsen van woonketen en kwamen ook alge mene dingen ter sprake, als het wo ningcontinent voor heel Zeeland. Dr. v. d. Meer zei, dat in Sept. a.s. voor alle provincies het bouwvolume voor de komende drie jaar bekend zal worden gemaakt: ook Zeeland zal dus ng even geduld moeten betrachten. De getroffen gebleen zullen hierop natuurlijk niet behoeven te wachten, omdat daar het extra volume voor is uitgetrokken. Zo werd te Kruiningen ai bepaald, dat zo snel mogelijk een aantal woningwetwoningen moet wor den gebouwd ter vervanging van de verloren gegane huizen van dat type. Ook het herstel van de beschadigde huizen moet zo snel mogelijk gebeu ren. Woningen die in feite krotten zijn, zullen natuurlijk niet worden op- gelapt, die gaan radicaal tegen de grond. De directie van de Wederopbouw te Middelburg heeft haar volle medewer king toegezegd. Waterschap Ovezand vergaderde principe is besloten een nieuwe duiker aan te brengen onder de Staartsendijk. welke door de waters nood ernstig is beschadigd. Hoe de financiering zal geschieden, is nog niet bekend, daar nog ramp- schadêvergoeding te verwachten is. Er werd tevens besloten de vacan- tie-toeslag, zoals deze staat vermeld in het Staatsblad no. 273, ook toepas selijk te verklaren voor het personeel van het waterschap Ovezand. Prijsregeling voor bramen y^OOR het komende seizoen is door het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen een minimumprijsre geling voor het product bramen vast gesteld. Er zal een ophoudprijs op de veilingen gelden van 40 cent per kg en bij eventuele doordraai zal dit be drag ook worden vergoed. Voor de vorming van een minimumprijzen- fonds zal 3 cent per kg heffing wor den ingehouden. AXEL. Het Centrum, 8 uur: De ranch der verdoemden. SAS VAN GENT. Olympia-theater. 8 uur: Abbott en Costello in het Vreem delingenlegioen. TERNEUZEN. Luxor 8 uur: Carson City. OOSTBURG. Ledel. 8 uur: De vloot op stelten. GOES. Grand: De bron. MIDDELBURG. Schouwburg: De strijd om de Apache-pas. Electro: Engels» kroningsfilm. VLISSINGEN. Luxor: Het rode signaal. Alhambra: Silver city. ALLE VERW7 Duitsland ziclj gekomen aan del tegen duizenden de nieuwste bepa wel verdwenen, de gemeen tebestd personen, die vod ben verlaten, naj rjE WONINGEN lingen moeten, houden met evl ders, direct wordeif men ter beschikküi voor huisvesting, wordt door de staq men, dat wil zegg beurd verklaard. Met deze bepalin| de gemaakt aan h Sovjet-zóne-ministe 1.1., dus een maanl de teruggave van I ..teruggekeerde vl| verzekerd. Het verscherpte meer dan 30.000 nil vangenen aan de 261 gevoegd, is op eenl ging van de almaclf sche partij gericht. I elke vorm van wei] uit. QP WELKE BASIl in de Sovjet-zö van de nieuwe titie, dr Hilde Ben uit het volgende: De functionaris tische partij, Friel Potsdam, heeft hij f eis ingesteld tot echtgenote, waarmei In het huwelijk wasj Jahnke beweerde dat het huwelijk td gaan door het „burj zijn echtgenote. De| na de oorlog een ov hij kon niet langer aangelegde" vrouv knoopte hij betrekk| andere vrouw. De rechtbank kwa| dat de eiser een ambtenaar was, die in dienst van de „Du Republiek" stelde, de streng christelil zich onoverkomelijk huwelijk ontwikkel! De rechtbank ooi partijen schuld aar lijke aversies haddl verzoek tot echtscj daan. IN OOS1 FNOOR wolkbreui storm en onwel van Maandag op D vlncie Neder-Ooster aangericht. Twee om het leven, dooi] afgeknapte hoogspa den getroffen. Twee boerderijen L dorf zijn na 'n wol termassa's geheel Gross-Wiesendorf sj dijk weg. De plaatsen Oberi bach werden door ol isoleerd. De schade lioenen. GOES. Grancï: Zegluister eens even.. MIDDELBURG. Electro: Engelse kro ningsfilm. VLISSINGEN. Alhambra: De derde man. De Engelse produi grootse spectacles, ran, had in de loop eigen eisen voor vr heid ontwikkeld, vertelt hij, hoe hij v van zestien girls we licitanten voor zich Van zijn parketplaa meisjes één voor ééi van het toneel kom en danscapaciteiten Voordat zij daarm< hu al een of twee b genoteerd. Allereerst hoe de hoe haar houding v op straat is het vooi belangrijker dat zij v gen loopt, dan dat een mooi schelpvori Daarna bestudeerde stand en de bewegi handen. Er zijn ve mooi gevormde h, schoonheid schaden, er zo maar bij te la een rusteloos en or van te maken. Niet zit mooie handen, m kan wel wonderen te letten hoe zij di roij als producer, »n en voeten Vaak heb ik amat met prachtig spel, ,Werd steeds v Ook aan het haar aandacht. In deze d schoonheidscultuur f?" «een veronts. Ook daar, waar de royaal is geweest, t kapt worden overee ™",de betrokkene. ïïten naar voren k echter meteen op vo z°nW«ke chem zoals bleken, on he natumlijk;, schoonhi «aangemoedigd worde werkehjk de bekroni Dan zijn er de oe

de Stem | 1953 | | pagina 2