Mensen en tJKluzen Wat doen we tegen slapeloosheid RONDE VAN SEPPE? Niet te veel eten, ontspanning en regelmaat geestelijk Cr (At firtbi€inm vo* ADVIES Iets over Adriaan Roland Holst en zijn romantische droom Koningin Juliana kijkt, of de Spaanse Matten droog zijn Plan tot sanering oesterhandel DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 JULI 1953 Een euvel, waardoor velen gekweld worden l .rn „blik uit de hoogte" op het Zeeuwsch- Vlaamse Graauw MINDER OP HET PLATTELAND Speciaal door Moeders te lezen! Resauratie Middelburgs stadhuis vordert goed Eerdere automatisering telefoon LAAT ik beginnen met u te vertellen, hoe het er verleden jaar met Lex Teunissen voorstond. De jongeman zat toen bij Cijffers in de hoogste klas. Hij had tot zover de lagere school vrij regel matig doorlopen. Dat wil zeggen ,de derde klas had Lex tweemaal gemaakt. Hij was in die tijd een aan tal maanden ziek geweest. De andere overgangen had hij allemaal met enig overschot gehaald. En toen was dan verleden jaar het tijdperk der toela tingsexamens aangebroken. Ook voor Lex. Moeten exportprijzen vrijgegeven worden? TO STAAT HET bijvoorbeeld vast, dat de plattelandsbewoners veel minder aan slapeloosheid lijden dan de stadsmensen. Van de duizend on dervraagde intellectuelen te Parijs ble ken er 86 aan slapeloosheid te lijden; van een zeilde aantal arbeiders 52. Vrouwen hadden meer last van de kwaal dan mannen. Voor het platte land waren de cijfers veel gunstiger en de slapeloosheid bedroeg nauwe lijks de helft. Vooral oude mensen hebben te kampen met deze narig heid. In negen van de tien gevallen zullen zij baat vinden bij minder eten. Wist U, dat in Europa minstens ne gentig van de honderd personen bo ven zestig jaar te veel en te zwaar eten? Voor hen, maar ook voor mil- lioenen jongeren geldt, dat niets zo belemmerend is voor de slaap, dan een te volle maag. Drink tijdens de avonduren zo weinig mogelijk of nog beter: geen koffie. Ook het roken moet na zes uur zo sterk mogelijk worden gereduceerd. Ook overmatig gebruik van thee kan de slaap belem meren. In Nederland heerst de goede gewoonte om de avondmaaltijd vrij vroeg te gebruiken, doch het voordeel wordt vaak teniet gedaan, doordat tij dens de avonduren te veel koffie en te veel thee wordt gedronken. In Frankrijk valt de avondmaaltijd veel later, maar daarentegen zijn er nagenoeg geen Fransen te vinden die 's avonds koffie drinken. Rust en kalmte zijn zeer bevorderlijk. Een korte wandeling vlak voor het slapen gaan door een rustige wijk of nog beter langs bossen of velden, is een probaat middel. Het lezen in bed daar entegen helpt geen zier. VOORBEREIDING. jyjOG BELANGRIJKER is het de geest op de slaapperiode voor te bereiden. Men moet pogen om tijdens de avonduren langzaam en geleidelijk de zorgen van de dag van zich af te wentelen, geen nieuwe problemen meer onder handen te nemen, geen O LAPELOOSHEID is een tijdsverschijnsel. Mililoenen mensen in alle werelddelen draaien zich uren van de ene zijde op de andere, zonder dat de verlossende slaap schijnt te willen komen. Problemen, narigheden, moge lijkheden en ideeën razen door hun hoofden en maken lijkheden en ideën razen door hun hoofden en maken deze wachturen op de slaap tergend en moeilijk. Behalve onschuldige en minder onschuldige slaaptabletten heeft de medische wetenschap slechts psychologische midde len bij de hand. Toch is het niet zo moeilijk om de slaap snel te „pakken", mits U maar enige belangrijke zaken voor ogen houdt. jyjOEDERS zo wordt er wel eens beweerd hebben over het alge meen weinig belangstelling voor kranten. Ze hebben eenvoudig geen tijd, om ze te lezen. In veel gevallen is „de krant" haar zeljs een com plete ergernis. Waarom? Of we dat in deze dagen van de Tour de France, de Gymnaestrada en de Vierdaagse nog hoeven te vragen? Sport, sport en nog eens sport! Afschuwelijk gewoon! 't Lijkt wel, of de krant er alleen is voor de sport. En geen enkele krant, die er een uitzondering op maakt! Zoekt daar maar niet naar. Ze hebben het allemaal te pakken en niet zo'n beetje! Om het netjes te zeggen: alle kranten transpireren gewoon van de sport! Waar dat naartoe moet met die „sport"-wereld van vandaag? Ze hebben er een zwaar hoofd invele moeders.... om wille van haar sportminnende kinderen, groot en klein... Moeders, wij kunnen U begrijpen! En toch zouden wij U als oplossing van Uw begrijpelijke moeilijkheden een raad willen geven, die U op het eerste gezicht misschien niet helemaal begrijptLeest de krant eens wat méér en vooralleest de magni fieke sportverslagen, die U daar te kust en te keur in aantreft! Leest die zelfs op de eerste plaats! U zult in die sportverslagen de jeugd van Ne derland ontdekken, een jeugd, die tin telt van leven. Dat alleen al moet een ervaring voor U zijn, die het lezen meer dan de moeite waard maakt. MaarU zult er nog meer in ont dekken. Tussen een glunderende Puck Brouwer (voor het eerst op twee titels kampioene van Nederland) en tussen andere meisjes als een Willy Lust, een Gré de Jongh en een heel legioen „balletdanseresjes" op een sportfeest, zoals laatst in Rotterdam, zult U Uw éigen meisjes ontdekken. Heus, ze zijn er! En Uw jongens? Wel, die vindt U natuurlijk aan het wiel van onze on overtroffen Wim van Est of bij onze makkers, zelfs de Alpenbedwingende Woutje Wagtmans, of bij de ..stoere" Thijs Roks, de .sportieve Adri Suy- kerbuyk, en hoe ze verder allemaal mogen heten. JTN DAN?Dan bent U nóg be zorgd, want het is nu allemaal goed en wel met die „jeugd in top vorm" en U zult met de krant in Uw hand blij zijn, als U in de le venslust van al die jonge mensen ook de levenslust van Uw eigen kinderen ontdekt, maar.... er is nog wel wat meer nodig, om als moeder daar met een gerust hart blij om te kunnen zijn. Uw kinderen moeten naast een ge zond lichaam óók een gezonde ziel hebben. En kijk, daar kan volgens U de sport alléén niet in voorzien. U heeft gelijk! Maar wist U. dat bijvoorbeeld een van onze grote renners geen tocht van belang begint, of hij moet een scapu- liermedaille mee hebben? En weet U ook. dat Gino Bartali. het grootste wielerphenomeen aller tijden, de „ade laar van de bergen", en tot twee keer toe winnaar van de Tour de France, weet U, dat die „oude vechtjas" in Italië een der voormannen is van de Katholieke Actie? En nu kunnen we die dingen kwaadwillend kleineren, maar we kunnen er ook iets anders in zien. iets wat U als moeders voor Uw kinderen juist wenst: een gezonde ziel in een gezond lichaam, dat is het ideaal! 1WIOGEN WE U nu een tin geven! 1 1 En dan komt het voor elkaar met die jongens en meisjes van U. Zorgt er als moeders voor, dat Uw grotere kinderen naast een gezonde belang stelling voor de sport voor het ge zonde lichaam dus nét even mé"r belangstelling hebben voor wat óp hoofdzaak is een gezonde zi»l' En daarom: gerust een Ronde van Erank- riik. een ronde van Nederland, pen Ronde van Etton. een „Arht van rhaam". een Ronde van Breda en een Ronde van Steenbergen maar stuurt ze óóv eens naar een Ronde van SERPEm Tn Ons Retraitehuis nrrrani- seren wij er ruim tachtig ner jaar. De belanpstelling van de vol wassenen is goed. de deelname van d„ ionrens is bizonder goed. maar de meisies dat kan stukken beter! Van 811 August.ua is er weer een retrafte voor meisies vanaf zeventien iaar. Een driedaagse géésteliike Ron de van Senne" voor de vron-v-lUke ieugd van ons bisdom Eore+ tt die retraite vól Vnmt" "Dan kimt tt er on rekenen, dat TTw meisies terugko men met een gezonde ziel in —n zond lichaam' En om er een mint anti ter te zetten. Van 1114 Augustus is er een verdiepingsretraite voor onge huwde dames. Die hadden we óók graag vol. En nu de krant maar lezen! énnaar Seppe komen!!! B. RADEMAKER C.s.s.R. Retraitehuis, Seppe. geestelijke inspannig te zoeken, doch de geest geleidelijk aan laten verslap pen. Probeer om elf uur niet meer te doorvorsen, waarom Rhee zo bar eigen wijs blijft. Lees liever een prettig, ge makkelijk stukje en vooral, laat de conversatie over prettige, lichte on derwerpen lopen. Te veel dekens op het bed verhinderen het snel insla pen. Zeer schadelijk is het zich te wennen aan slaaptabletten. Al vrij spoedig ontstaat een toestand, waarbij men in het geheel niet meer slaapt, zonder deze chemische producten. Slaaptabletten moeten slechts op ad vies van de dokter worden genomen. Ze zijn een zegen voor zieken, die pijn lijden en tijdelijk zonder tablet niet kunnen slapen. OP HETZELFDE UUR. UEN BEKEND Engels arts, die zich al vele jaren met het bestuderen van de slaap onledig heeft gehouden, constateert, dat niets bevorderlljker is voor een snelle, diepe en gezonde slaap, dan avond aan avond op het zelfde uur naar bed te gaan en iedere ochtend op precies hetzelfde tijdstip op te staan. Indien men de eerste weken bovendien zijn geest ontspant zal men al na korte tijd onmiddellijk in slaap vallen, omdat lichaam en geest gevoelig zijn voor grote regel maat. De proeven, welke hij hiermee heeft genomen, zijn uitstekend ge slaagd. Het drama van deze tijd is volgens hem ook. dat de geautomatiseerde mens van vandaag niet meer tot li chamelijke inspanning komt. hetgeen tot gevolg heeft, dat hij ook niet meer de energie kan opbrengen, om zijn lichaam werkelijk moe te maken. Het raadsel van de slaap is niette min nog niet ontsluierd. Het vraag stuk of de mens ergens in zijn her senen een slaapknobbel heeft, die het tijdpunt en de duur regelt, is nog niet opgelost. De gevel komt vrij LJET is verheugend, dat juist in de ze zomermaanden de restauratie van de voorgevel van de voorgevel van het Middelburgse stadhuis geheel is gereed gekomen. De stelling, die rechts van de hoofdingang stond, is grotendeels afgebroken, waardoor bij na de gehele gevel is vrijgekomen en men het restauratiewerk in volle om vang kan bewonderen. De stelling in de hoek van de gevel bij de Churtoren zal moeten blijven staan. Verwacht moet worden, dat de restauratie van de Churtoren geruime tijd zal duren, aangezien de toren in vrij slechte staat verkeert. Het is nog niet bekend of men eerst de toren op het stadhuis geheel wil herstellen, waardoor dit werk sneller opschiet, of, zoals tot op heden het geval was, een deel der werklie den aan de toren wil laten werken en een ander deel het restauratiewerk aan de Churtoren zal aanvatten. Na de toren en de Churtoren zal dan nog d gevel aan de Lange Noordstraat, die zich eveneens in zeer slechte staat bevindt, gerestaureerd moeten wor den. Een dichter van het „onbevredigd geluksverlangen de Keltische verhalen laat Roland 'oM wanneer hij ze gaat bewerken, en die over de zee, aan de rand van °n :;k zonder meer achterwege. de door kern verlaten wereld, komen aanzweven uit het land van de een- Eén ding in de oude Keltische we- iA ,i v j I heid van Ziel en Bloed, dat zijn ely- reld is voor alles bepalend voor de l J J dichter: dat is haar eenheid. En het is Mum ls' onder het licht van deze eenheid, ge zien door de boven geschetste figuur die zich teleurgesteld uit de wereld in de eenzaamheid heeft teruggetrokken, dat Roland Holst de oude Keltische symbolen als uitingsmiddel voor zijn mythologische levensbeschouwing aan vaardt. De gelukseilanden van lust en overvloed waar de aardgeesten der oude Kelten leven, worden voor hem het wijde, lichtere gebied van zijn ely- sium achter de zee. En de gedaanten van vogels die de onsterfelijke Kelti sche aardgeesten soms aannemen, kun nen hem doen denken aan de meeu- VLEES NOCH VIS? TTET ZAL duidelijk zijn, dat een der- gelijke romantische levensbeschou wing als die van Roland Holst niet in een wetenschappelijk tractaat of op welke andere zakelijke wijze dan ook viel uit drukken. Roland Holst heeft dan ook vele verzen geschreven; en wanneer hij ertoe overging zijn gevoe lens in proza neer te leggen, werd dit een proza, dat wel zeer sterk afweek van het normale proza, dat wij ge woon zijn. In zoverre hij hierdoor on duidelijk of duister wordt voor de le zer, is er reden om zijn proza minder te waarderen dan zijn overig werk. Waar dit echter niet het geval is, komt het mij voor, dat het onlogisch is dit sterk lyrische proza een mindere kunstwaarde toe te kennen, alleen van wege het feit, dat het eigenlijk noch proza, noch poëzie zou zijn. Niemand immers zal toch beweren, dat een traditionele uitingsvorm de enig-zaligmakende kan zijn. Iets is schoon, om met Rilke te spre ken, wanneer het als kunstwerk (en dan ook louter en alleen als kunst werk beschouwd), „schön und einfach ist, und in der Form geboren". Of het nu proza of poëzie, alexan drijn, experiment of wat dan ook is, doet niet ter zake. Bij de beoordeling van een kunstwerk gaat het om dat ene, bepaalde, autonome kunstwerk alleen. Wat men verder gewoon is, of gewoon geweest is, kan daarbij buiten beschouwing blijven. Het bepalen van de verhouding van een bepaald kunst werk tot b.v. andere artistieke voort brengselen, tot stijlen of tot de tijd geest. is weer een zaak apart. Het bovenstaande werd even na drukkelijk vermeld, omdat in een on langs verschenen studie over Roland Holst van G. Sötemann, waarin op bij zonder heldere wijze de invloed van de Keltische literatuur op de dichter, zoals hierboven ongeveer geschetst, wordt behandeld, o.m. wordt gezegd, dat de schrijver de proza-verhalen van A. Roland Holst geen grote kunstwaar de kan toekennen, omdat ze „vlees noch vis" zijn; m.a.w.: geen zuiver proza, of geen zuivere poëzie. NIEUWE SCHEPPING '"TEMEER was het nodig bij deze kwestie even stil te statin, omdat het juist mijn bedoeling is u de lezing van een bepaald proza-verhaal van A. Roland Holst aan te raden. Dat verhaal is „Deirdre en de zonen van Usnach", in oorsprong een Keltisch vertelsel, waarvan bij A. Roland Holst echter alleen het skelet is overgeble ven: zodanig is namelijk zijn „bewer- "pjIT IS GEHEEL GRAAUW in één oogopslag. Geheel bovenaan ligt de boerderij van de heer A. Stael en daaronder kronkelt zich de grillige Graauwse k reek. Uit de Dorpsstraat springt de parochiekerk met zijn bescha duwd dak en vriendelijke toren omhoog. Wie patronaat en gemeentehuis zoekt, zal niet lang behoeven te turen. Op de voorgrond de Achtereindstraat en links de Oude Kaai met een stukje van de weg naar Paal. Ook de boerderij van de heer R. Verhagen is goed zichtbaar. Zo uit de hoogte bezien lijkt Graauw haast nog kleiner dan het is. En helaas is de toekomst der agrarische ge meenten niet erg rooskleurig, zodat het niet aannemelijk dat dit dorp zich zal uitbreiden. Maar wie weet, als het verdronken Land van Saeftinge eens ingepolderd is (Luchtfoto K.L.M.). king" van het oorspronkelijk gegeven, dat met recht van een nieuwe schep ping kan worden gesproken. Wie het leest, lette in verband met hetgeen hier over A. Roland Holst ge schreven werd, speciaal op diens be schrijving van het leven van Deirdre en de zonen van Usnach vóór het ver raad van Concobar, en op de door Roland Holst ingelaste passage over Sencha, de harpspeler. Men vrage zich niet af of men proza of poëzie, vlees of vis, of een of an dere mengvorm leest, doch men be sluite of men het schóón vindt of niet. Is het eerste het geval, dan zijn wij het zéér eens. MARTIEN v. ST. '"TOT DE z,g. „moeilRke dichters" re kent men doorgaans Adriaan Ro land Holst, die onlangs 65 jaar is geworden en die behoort tot dezelfde generatie als J. C. Bloem, wie in Mei j.l. de P. C. Hooft-prijs ten deel viel. Bloem is de dichter van de bekende bundel „Het Verlangen", welke titel ons meteen plaatst in de sfeer van de generatie 1910, waartoe de heide ge noemde dichters behoren. Deze gene ratie 1910 heeft men wel genoemd „de dichters van het onbevredigde geluks verlangen", een geluksverlangen, dat enkelen van hen ertoe bracht de reali teit te ontvluchten in de droom. En het is de dichter Adriaan Roland Holst in wie, zoals Jan Engelman onlangs schreef, „de romantische droom zjjn hoogste vlucht heeft genomen en die terwille van die droom van de gemakkelijke ontroerbaarheid het meeste afstand heeft genomen". ZIJN DEBUUT A ROLAND HOLST debuteerde in 1911 met de bundel „Verzen", waarin we een teleurgestelde in hel uiterlijke schoon van het leven, zich zien overgeven aan de vervoering voor de grote eenzaamheid. Daar is het, waar hij zijn ware zelf wil vin den. En daar ook ontstaat in hem een verlangen naar een wereld die de Ziel niet onbevredigd zal laten, naar een paradijs waar de lichaamsschoonheid is verbonden met Zielekracht. Dit pa radijs, waarin „Ziel" en „Bloed" nog één waren, is verloren gegaan, toen de aangeduide eenheid werd verbro ken. De droom van het herstel dezer eenheid is het ..elysisch verlangen" dat de dichter drijft. Dit verlangen doet hem de wereld de rug toe keren om, aan de branding van de Noordzeekust ..de rand der wereld", de stemmen te beluisteren van buiten de hedendaag se wereld. Achter de zee. zo vermoedt hij. moet het land zijn waar de duali teit die hem hier kwelt niet bestaat. H. M. de Koningin bracht een be zoek aan het Nationale Padvindsters- kamp te Ommen, dat daar geduren de tien dagen wordt gehouden. Een onderdeel van het kampprogramma was het opsporen van „Spaanse M at- ten' die door zwcmpl oegen droog naar de Koningin moesten worden gebracht. Hier zien we de Koningin met een buidel „Matten", die zij op droogheid controleert. Axel, Zaamslag en Zuiddorpe aan de beurt a s. om de tele- (~\P Woensdag 12 Augustus 's middags 1 uur zullen foonnetten Axel, Zaamslag en Zuid dorpe worden geautomatiserd. De net nummers zijn: Axel K 1155; Zaamslag K 1153 en Zuiddorpe K 1156. De nieu we telefoonnummers van deze net ten staan reeds in de telefoongids voor Terneuzen en omstreken. met twee zoons. De ene (Van onze onderwijsmedewerker) „Meneer Cijffers, wat dunkt u, zou het luk ken op het lyceum?" had vader Teunissen ge vraagd. Cijffers had zijn wenkbrauwen in de hoogte getrokken ...Ik betwijfel het. Lex heeft geen slecht figuur geslagen op de lagere school. Maar zijn succesjes heeft hij merendeels aan zijn goed ge heugen te danken. En. dat dient er bij gezegd, aan zijn ijverig werken Maar als het nu over verdere studie gaat. meneer Teunissen, dan zou ik u wil len adviseren; laat uw jongen toelatingsexamen maken voor het ULO. Hij werkt secuur, hij kan heel wat werk aan, dank zij zijn goede memo rie. Maar middelbaar onderwijs? Dat vereist op de duur heel andere gaven. Meer denkarbeid, meer inzicht, een andere instelling tegenover de leef- stof." Tenslotte had de vader ingestemd met het advies van Cijffers; Lex maakte zijn toelatings examen voldoende en betrad in September de ULO-school. Einde van de eerste acte. Tweede acte; Juni 1953. Lex holt de speelplaats op, naar Cijffers. „Kijk eens, meneer, mijn rapport. Over naar de tweede klas! Mooie cijfers, hè?" ENERDE acte: enige dagen later. Papa Teunissen: „Kan ik u even spreken, meneer Cijffers? Moet u eens horen, ik geloof toch, dat we het verleden jaar mis hadden met onze Lexii U zei toen wel, dat het lyceum niets voor hem was, maar nu moet u dat overgangsrapport van de iongen eens zien! Vier achten, en hier, zelf ""11 negen! Toch eeuwig zonde, om die knaap op d.e DLO-schooi te laten' Daar zit toch duidelijk een middelbare studie in' Zegt u nu zelf!" Antwoord van Cijffers; „Meneer, mag ik u eens een verhaaltje vertellen? Er was eens een boer met twee zoons. De ene jongen snuffelde graag in boeken en had een heldere kop. Hij ging op studie voor landbouwkundig ingenieur. De an dere zoon zag graag vlugge resultaten, hij hielp in het bedrijf, was handig en kwiek en doorliep een lagere tuinbouwschool. Toen hij daar prachtige vor deringen maakte, achtte zijn vader hem te goed voor deze eenvoudige studie en stuurde hem ook naar Wageningen. Plotseling echter verdwenen de werklust en ook de goede resultaten. De jongen, eerst ijverig en trots, zich bewust van zijn over macht op de leerstof, voelde zich niet opgewassen tegen de veel zwaardere moeilijkheden. Hij gaf spoedig het pogen op. Zo was dat met die boer en zijn twee zonen." Papa Teunissen: „Eh, ja, wat bedoelt u eigenlijk?" Antwoord: „Ik bedoel, mijn waarde, dat u juist blij moet zijn, met het succes van Lex op het ULO. Zijn werklust bewijst, dat hij zich niet te wijs acht voor dat leerprogram. Maar waarom moeten de eisen direct opgevoerd worden, zodra een kind »oed werk levert? Dit onderwijs, deze stof, die hem, die kan hij aan. Dat bewijst zijn rappe» Maar een andere conclusie, overgaan naar lyceum? Het zou mij spijten voor Lex, en al heel gauw ook voor u." En de uitdrukking van zijn verlangen naar dit land van de onverbroken een heid nu, vormt het literaire werk van deze dichter. DE KELTEN rjE MANIER waarop Roland Holst dit verlangen uitdrukt, werd voor een groot gedeelte bepaald dooi zijn kennismaking met vertalingen uit de oude Keltische literatuur. Hier vond hij de symbolen die hij door ze met grote vrijheid te hanteren kon aanwenden voor de uiting van de eiysium-mythologie die hij zich had opgebouwd. En dat hij deze juist bij de oude Kelten vond, is niet wonder lijk. Want het zijn de Kelten immers geweest, die door een sterk eenheids besef van het menselijk wezen en al het bestaande werden beheerst. Maar de Kelten waren primitieven. Vele dingen die voor hun concrete denk wijze van essentieel belang waren, ko men de dichter Roland Holst, naar hij zelf zegt, voor als „bijna koddige bij komstigheden". Deze „koddige bijkomstigheden" en de hele primitief-concrete sfeer van de DIJ het Bedrijfsschap voor Visserij producten bestaat reeds lang het plan de minimum export-prijzen voor oesters te laten vervallen, aangezien deze maatregel in de practjjk niet aan het doel beantwoordt. Dit werd in hoofdzaak door geknoei veroorzaakt, o.a. met gewicht van de oesters, grote kortingen, terugbetalin gen of het berekenen van veel te la ge prijzen voor andere producten die niet onder vastgestelde prijzen vielen. Reeds bij de eerste geruchten over het vrijgeven der export-prijzen meenden de exporteurs een moorden de concurrentie in het verschiet te zien. Deze concurrentie zal ook inder daad komen, niet alleen tot schade van de exporteurs, maar zowel de grote als de kleine kwekers zouden de terugslag voelen. OPVANGFONDS ^yENEINDE dit te ondervangen be staat nu het plan om een opvang- fonds te vormen om hieruit bepaalde soorten oesters, waarmede de markt wordt bedorven, op te kopen en zo nodig te vernietigen. De financiën zouden gevonden worden uit een hef fing van 10 pet., niet alleen van de geëxporteerde oester, maar ook van de oesters die aan de wal verkocht worden. Ook zullen de exporteurs weer verplicht worden een nader te bepalen percentage van hun omzet terug te kopen van kwekers die geen exporteur zijn. Deze maatregel is niet nieuw, doch bestaat al verscheidene jaren. Niet steeds werd er de hand aan gehouden, aangezien de expor teurs soms meer oesters afnamen dan ze verplicht waren. Reeds verschillen de keren zijn deze kwesties door drs. van Dijk van het Bedrijfschap bespro ken met de exporteursverenigingen. Ook vandaag zal het een punt van bespreking vormen op de ledenver gadering van V.E.B.O. Vele belang hebbenden nemen voorlopig een al- wachtende houding aan of halen de schouders op. Reeds vele maatregelen zijn genomen in het oesterbedriji, maar telkens blijkt dat er nog mazen zijn om door te kruipen. Toch voelt men dat er nu weer iets gebeuren moet om niet het slachtoffer te wor den van de concurrentiestrijd van en kele grote exporteurs, maar wat hoe. dat is voor velen nog niet dui delijk.

de Stem | 1953 | | pagina 6