k GELINO 10°/. ES Andere bladen over.... Groot kunstkenner als ambassadeur De zegevierende ploeg in Parijs $ac.Ymdm örekef Een door Goebhels veroordeelde en door de Gestapo vervolgde Wat een Wonderlijke Wereld een RADIO 1^ Veedieven J 44 ct kleding eens!..Ms dit mtom&roffel vxj!'Net of men \idinsMt storen! TWEEDE BLAD DINSDAG 28 JULI 1953 3 H H Nog geen vrede Benelux iveer op gong DE BENELUX-conferentie van de vorige week heeft ook een wapenstilstand gebracht in een geiukkig onbloedige oorlog. Die bestond immers alleen maar uit bo ze artikelen en boze pamfletten. Er is nu een mechanisme in werking gesteld, om „bedreigde" industrieën tijdelijk te beschermen. Ook een ar bitrage-apparaat is aangebracht, dat eveneens voor het landbouwprotocol zal gaan gelden. Eigenlijk is al dit soort maatregelen in strijd met wat de Benelux eigenlijk wil: één groot economisch gebied vormen, waar binnen geen enkele belemmering bestaat. Doch we verzekeren elkaar maar dikwijls en met nadruk, dat die protectie slechts tijdelijk is. Nu gaat men ongestoord door lawaai van protesterende producenten, bouwen aan het echte Benelux-huis. In October hoopt men er het grond plan van klaar te hebben. Hoop doet leven. Het karretje rijdt in ieder ge val weer. HAUSENSTEIN IN PARIJS BENOEMD Tot het katholicisme bekeerd Sleutel EEN OPRUIMINGS-KORTI NG* van /O jbe 70 ct. rweka kinder- tadpakjes. Leuk [■an kleur, sterk |n bovendien... to goedkoop! nongens zwem' Dek je s v. t. f 2 95 Cinder badpak- v.a. f 6.95 ■Geringe prijsver- ■hoging per maat. I Dames badcos- I tumes in wol en 1 satin-lastex l- e« I 2-delig. Met en I zonder rokje. I Heren shorts irt 1 wol, satin-lastex, 1 nyloh. lie op zicht ;an voor di- en; IDE onder no. )ER STEEN i "H Arbeiders in eigen auto TERWIJL wij hier in Nederland er vast van overtuigd zijn, dat we aan onze politiek van beheerste en lage lonen het herstel van een hevig geschokte welvaart te dan ken hebben, zingt de Brusselse „Nieuwe Gids een loflied op de Belgische politiek: Alles wijst er op, dat onze politiek van hoge lonen welke zorgvuldig on der de bezetting werd voorbereid, de juiste politiek is. Zij schept niet al leen een hoge koopkracht, waarop de industrie zich kan steunen, voorna melijk wanneer dc export terugloopt, maar roept ook geheel nieuwe acti viteiten in het leven. Men denke aan de 90.000 huizen van de Wet De Taeye en aan het feit, dat meer en meer arbeiders zich hun eigen auto kunnen permitteren. Deze activiteit, waardoor België een veel belangrij ker automarkt is dan voor de oor log, heeft niet alleen de invoer be vorderd. Allerlei nieuwe werkgele genheid is er in het binnenland door ontstaan. I L. r Jf M De geplaagde directeur [ET weekblad „Burgerrecht" wijdt aandacht aan een publi catie van nar Luyk, organisatie adviseur, die heeft nagegaan, hoe de tijd van directeuren van grote be drijven in beslag wordt genomen door herhaalde telefoongesprekken en andere onderbrekingen. Ziehier het historisch relaas van het ge sprek, dat een directeur zou voeren met een belangrijke relatie over een nieuwe exportmarkt: 14.14: De bezoeker komt binnen en er volgt even wat van 't bekende aanloop- en inspeelpraatje tot de gastheer van wal steekt en zegt: „Ik zou willen voorstellen, dat 14.15: Rrrrr, telefoon, mag ik even? 14.19: Einde telefoongesprek. Ver volg conversatie. 14.24:Rrrrr, telefoon, mag ik even? 14.26: Einde telefoongesprek. Ver volg conversatie. 14.29: Rrrrr, telefoon. U neemt mij toch niet kwalijk? 14.35: Einde telefoongesprek. Ver volg conversatie. 14.44: Komt secretaris binnen. Be gint zachtjes iets te mompelen. Di recteur luistert. Grijpt telefoon. U excuseert mij even? 14.52: Vervolg conversatie. 15.07: Rrrrr. telefoon. Tjonge, wat moeten ze me hebben vanmiddag. U vindt het toch niet erg hè? 15.11: Einde telefoongesprek. Ver volg conversatie. 15.12: Thee komt binnen. Even wachten, tot meisje weg is. 15.14: Vervolg conversatie. 15.18: Chauffeur komt binnen: „Zal ik nu eerst maar naar de garage gaan, meneer?" „Ja, goed Willem. Zeg, Wil lem, heb je gezien, dat het dashbord- lampje stuk is? Ik zag het gister avond". Willem had het niet gezien en er ontstond nog een interessante tussendiscussie over lostrillcn of kortsluiting en andere mogelijkhe den. 15.27: Vervolg conversatie. 15.35: Rrrrr, telefoon. 15.38: Einde telefoongesprek. Ver volg conversatie. 15.45: Binnenkomst van de procu ratiehouder met enkele stukken. Ach, dat is vervelend, mag ik even? 15.46: Vervolg conversatie. 15.48: Rrrrr, telefoon. Lezer, mijn verhaal wordt eento nig. Ik mag het hier wel onderbre ken, nietwaar? Wat zou u nou doen zijn encycliek over het Mystieke Li chaam van Christus midden onder de strijd tegen de totalitaire ")acb" ten, 1943, verschenen zo nadruk kelijk over spreekt. Christus heelt in de parabel van het verloren schaap deze fatale afschrijvingspolitiek gron dig veroordeeld. Europa CEN HOOFDARTIKEL van ,.Die Weltwoche" besluit aldus. Zo ligt in de hoop, dat Europa vrij wordt op zichzelf ook tegelijker tijd het ontzaglijke gevaar, dat het met deze vrijheid mets positiefs weet te beginnen. Tegen dit gevaar, dat sneller acuut zou kunnen worden dan men heden aanneemt, is het noodza kelijk zo spoedig mogelijk Europese krachten te mobiliseren en de aan- wezige te ondersteunen, uit te bou- wen, te activeren. Naast de inspan ningen van ruim-ziende staatslieden als "Adenauer. De Gasperi, Robert Schuman e.a. zijn daarom ook echte politieke en religieuze krachten van onderop nodig, waaromheen zich de groei van een nieuwe orde kan kris talliseren. Ook wij, Europeanen, moeten ons. zoals we dat thans van Amerika en heel in het bijzonder van Rusland, wensen en hopen kunnen „reïntegre ren", d.w.z. op onszelf bezinnen en op de krachten in ons eigen wezen steunen, waarop we afgeleerd heb ben te vertrouwen en die wij in de vermoeidheid van de~na-oorlogse tijd in gevaarlijke mate verwaarloosden. Liefdesdrama TETS UIT DE moderne sport-litera- tuur, door de „Volkskrant' gepleegd: Gino Bartali, sinds 15 jaar met Toscaans vuur minnaar van deIzoard miste het renöez-vous met zijn ge liefde col, waarvan hij in Gap ge droomd had. Toen de Oude zich met stramme benen op de top hees, ver nam hij, dat de twaalf jaar jongere Louison al omtrent 8.30 minuten voor dien met de kroon van zijn geliefde was weggesneld. Door een fout in het treintransport kunnen we helaas pas heden deze in teressante foto publiceren. We zien daarop de Nederlandse Tour de Fran- ce-ploeg na de aankomst, gewapend met bloemen en vrolijke gezichten. Van links naar rechts poseren hier: Wagtmans, Roks, van Breenen, van Est, Bellenaars, Sonnet (de verzorger), Suykerbuyk, Voorting en Nolten. WMAWiWWASSAWnAAWWVWWAWi ington, om de handelswegen naar Peking ruimer geopend te krijgen. Hier dreigt weer het gevaar van een München. Dat heeft de koppige Rhee waarachtig nog niet zo slecht gezien. Het bloedvergieten op deze plaats van de wereld is gestaakt. Aan de politici thans de taak, te zorgen, dat het niet de aanloop is tot nog groter ellende, maar tot een echte vrede. WAPENSTILSTAND op Korea, Er gaat een zucht van verlich ting op in de gehele wereld. Aan het offeren van mensenlevens, aan de verwoestingen is (althans voorlopig) een einde gekomen. Het doel van de misdadige aggressie van 25 Juni 1950 is niet bereikt: een ge heel communistisch Korea als pis tool op de borst van Japan. Maar toch is niet alle beklemming in de vrije wereld verdwenen. Wapenstil stand is nog maar wapenstilstand. Nu komt de moeizame worsteling aan de conferentietafel, waarbij het uiterste aan inzicht, doorzicht en waakzaamheid van de onderhande laars zal worden gevergd. Vooral het loerende gevaar van Westerse verdeeldheid zal nu in de gaten ge houden dienen te worden. Engelse handelaren zitten te trappelen, om meer geld te verdienen in commu- in zo'n geval. Ik bedoel in het geval "jshsch China. Maar Amerika blijft dit zien als een mogendheid, die oorlog voert, nu wel niet meer in Korea, maar toch nog wel in Indo- cruna. Het verbod van levering van strategische goederen is nóg van kracht. Londen zal echter eerder ge neigd zijn tot concessies in de ko mende onderhandelingen dan Wash- van die bezoeker natuurlijk? Samen werken op die exportmarkt of niet? Afschrijvingspolitiek TTET WEEKBLAD „De Bazuin" las ergens, dat we de R.K. ar beiders, die hoogst waarschijn lijk op de P.v.d.A. hebben gestemd, „verder wel kunnen afschrijven". Zo hoorde het blad ook op een an der terrein onlangs iemand de opmerking plaatsen: „Mensen, die geregeld in X. gaan zwemmen, kun je gerust afschrijven". Dit geeft het weekblad aanleiding tot het vol gende commentaar: Het wordt hoog tijd, dat wij eens ophouden met die vervloekte af schrijvingspolitiek. Want daarin ligt een van de belangrijkste factoren, welke de groeiende onkerkelijkheid in de hand werken. Zwakke broeders maken er maar liever helemaal een eind aan, omdat zij het gevoel krij gen, dat zij er toch niet meer bijhoren. En in dat gevoel worden zij mach tig versterkt door die oerdomme op merking: „Je kunt die lui helemaal afschrijven". Die opmerking beli chaming van het oeroude montanis- me, dat in allerlei gestalten telkens weer opduikt doet schromelijk te kort aan de waarheid, dat zwakke lingen. meelopers en zondaars wer kelijk tot de Kerk behoren. De roep om de sterke man, de „Uebermensch", die maar eens radicaal schoonschip moet houden, heeft sommige men sen van deze waarheid vervreemd; reden waarom Paus Pius XII er in ONLANGS werd Dr. Hausenstein benoemd tot Westduitse ambassa deur in Parijs. Hausenstein is de zanger van hoofdsteden van het Europese vasteland. Deze kenner van de schilderkunst en van de dicht kunst, die beroemd werd door de kwaliteit van de vele werken die hij heeft geschreven, heeft Parijs, Rome, Brussel, Amsterdam, Kopenhagen en nog een aantal andere steden laten leven in zijn werken. p\E NIEUWE ambassadeur is 74 jaar oud, maar men schat hem op zijn minst twintig jaar jonger. Hij werd geboren in 't Zwarte Woud te Hom berg. Op zijn stamboom komt de naam voor van de beroemde sterrenkundige Johannes Kepler. Hausenstein studeerde filologie wijsbegeerte, geschiedenis, politieke economie, paleografie en diplomatie. Hij was voorbeschikt om in het on derwijs te gaan. Een reis naar Parijs in 1906 droeg de nodige fantasie bij tot de strenge bagage van de geleer de. En zo werd hij een kunstcriticus en een waarnemer van de poëtische schatten van Europa. Hausenstein werd journalist, maar de kunst bleef zijn hobby. Hij begint mede te werken aan de „Frankforter Zeitung", maar vergeet intussen de schilderkunst niet. Zijn boek over de Franse en Duitse boekverluchters van de zeventiende en achttiende eeuw, werd een gezaghebbend werk. Hau senstein schrijft echter even goed over Bfembrandt als over Paul Klee, Fra Angelico of Carpaccio. Zijn meester werk is en blijft „De universele ge schiedenis van de Kunst." (Advertentie) De uitstekende Nederlandse Vermouth Verkrijgbaar in BREDA in elke slijterij wijnhandel. Wordt geschonken op de ORANGERIE GELINO ROOD opwekkend. p.Lt.Jl. GELINO BIANCO zacht en zoet. p.Lt.Jl. GELINO DRY pittig, niet zoet p.Lt.Jl. een „GELO product 25° To 2?0 i-Jil 1Y/IET DAT BOEK haalde Hausen stein zich de banbliksems van Goebbels op de hals. In 1938 werden de twintigduizend exemplaren van de derde uitgave van dit boek door de Duitse minister van propaganda „op de brandstapel" geworpen, daar Dr. Hausenstein had geweigerd het boek te zuiveren door er de namen uit te laten verdwijnen van Liebermann. Pissaro, Israels en andere artisten van Joodse of „semi-Israëlitische" oor sprong. zoals Hans von Maree, Adolf Hildebrand en daar hij weigerde het boek in zijn geheel te herzien, over eenkomstig de bevelen van de Natio naal-Socialistische ideologie. Sedert de herfst van 1936 mag Dr. Hausenstein niets meer uitgeven. Dr, Hausenstein treedt dan de letterkun dige clandestiniteit in. OPGEJAAGD. TN 1940, op het hoogtepunt van de oorlog tussen Duitsland en Frank rijk, gaat hij over van het protestan tisme naar het katholicisme. In zijn geloof vindt hij de kracht om de .storm" te trotseren, toen hij door de Gestapo van hier naar ginder werd opgejaagd Hij moest tot in 1945 wach ten om zijn werken van .^veerstander der gedachte" op te graven. Het ene werk verschijnt na het andere; een klein boekje verdient vooral de aan dacht: „Dialoog over Don Quijote Een gesprek over de held van Cer vantes vormde meteen het begin van de reeks ontmoetingen met haar, die mevrouw Hausenstein zou worden. Ambassadeur Hausenstein is een Europees romanticus van de negen tiende eeuw. Het valt goed te begrij- pen, dat kanselier Adenauer hem heeft uitgekozen om Duitsland te ver tegenwoordigen in het land van Schu- man /~\M MAAR meteen te beginnen (hetgeen niet meevalt, als je pas van vacantie terug komt, dank u): Zekere Salah Abdel Latie, die in de gevangenis van Kaïro zijn straf uitzit, heeft de sleutel van zijn hand boeien weten te bemachtigen en in geslikt. De ondernemende gevangene ver klaarde, dat hij daardoor de aan dacht van de overheid heeft willen vestigen op het hem aangedane on recht. Zijn bewaker had namelijk geld aanvaard met de stellige belofte daar sigaretten voor op de kop te tikken. Hij heeft daar echter geen spoor van gezien. En DAT slikte hij natuurlijk niet. leeftijd ]y/TEVROUW REHMAT uit het ge- zonde Lahore is op 125-jarige leeftijd overleden. Ze liet alles bij elkaar 50 kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen na. Om nu te la ten zien, dat het dan allemaal gek wordt op die leeftijd, heeft een ge duldig man uitgezocht, dat er één achterkleinkind onder is, dat reeds de respectabele leeftijd van 60 jaar heeft bereikt. Tegenstelling fTn in het merkwaardige Oak land werd de heer John Ferser gearresteerd, omdat hij zich in hoge mate dronken in 't openbaar vertoonde. Dat ge beurt meer in Oakland en ook vervaardigde een radiografisch be stuurbare truck, die te land zowel als te water overweg kan, die is voorzien van een buitengewoon goed locidende sirene, die met geweren is bewapend en daaruit echte kogeltjes kan vuren, die kortom zo allemach tig echt is, dat de vervaardiger de prijs meer dan verdiende. De jongen heeft er 1200 uren aan gewerkt. Onze sportredacteur vindt, dat je. dan nog beter een Tour de France kunt meefietsen. Dame MISS TUCKER heeft haar gou- den jubileum als toneelspeel ster gevierd met een reuze partij voor alle toneel- en cabaret- resencenten uit de verre buurt. Zij had voor die gelegenheid een schets ingestudeerd, waarin ze -p- trad als Indiaanse en lgele daar bij zoveel vuur aan de dag. dat de gasten er nu noq bleek van zien. Hoe oud is Sophie Tucker, vraagt iedereen zich af. In drie weken tijd heeft men in krantenartikelen over deze ener gieke vrouw medegedeeld, dat ze óf 61, óf 63. óf 14 jaar is. Maar ze is 69, helaas. Ons beeld A/IET ONS BEELD van de op com- munisten jagende Amerikaanse senator McCarthy, waarover wij reeds meerdere malen met grote vol doening repten, gaat het ook buiten gewoon goed. Het is namelijk hele maal verdwenen. Omwonenden za gen 's morgens, dat de plaats leeg was en ze hebben zich een hoedje gelachen, omdat men de senator niet in andere plaatsen weten ze er zo best kan zetten, wel wefj mee (7,nwpi mpt He Waar het beeld nu is' weet nie" wei weg mee. (ztowel met de mand Men vleit zich evenwel met sterke drank, als met de man- de gedachte, dat geen mens het over nen, die hem op hebben). Het zijn hart kan verkrijgen het granie- i_ --I ten beeld op te eten. gekke in het geval Ferser is echter, dat hij kort daarvoor Stunt een prijsvraag had gewonnen, percy hammon uit Birmingham -. -rt ic oon m «vrV-wrn a r*i4 i cï mart TTii die <J.e Vereniging tegen drankmisbruik had uitge schreven om aan een goed strijdlied te komen. Tot hun een merkwaardig man. Hij heeft een voorliefde voor het op hangen van allerlei vreemdsoortige voorwerpen aan hooggelegen punten. Een waar meesterstuk bracht de 57- jarige deze week op het matje voor ontzetting heeft Ferser nu ook de politierechter. Hij kreeg een boe- nog verklaard, dat hij een be- te Yan 2 ?ond Sterling omdat hij G i op de kroningsdag van koningin Eli- langnjk gedeelte van de mspi- sabeth II een rood-wit-blauwe para- ratie voor zijn schepping heeft pluie op de schoorsteen van het po- te danken aan een stevig, glas. Protest litlebureau had gezet. „Het was het grootste ogenblik van mijn leven", verklaarde hij te genover de rechtbank. \7ROEG OP en vooral vroeg aan Hammon bekende verder, dat hij de slag zijn, schijnt de mensen de man was, die in 1952 op de toren spits der Messiaskerk een ruitenwis ser en in 1951 op de toren der St. Michaëlskerk een emmer, een bezem en een parapluie had geplaatst. In 1947 versierde hij het dak van het kindersanatorium met een karrewiel van de Luchtmachtbasis in Sum ter (dat, zoals ge weet, in Zuid-Ca- rolina ligt) niet bijster te bevallen. Kolonel John Dyas lanceerde de or der, dat de werkdag voortaan van 6 uur 's morgens tot 3 uur 's mid dags zou duren. Maar toen hij na °P een paal. veertien dagen eens ging kijken hoe het er mee stond, bleek, dat precies alle betrokkenen op één na zich om tfi? fdp vav nv. tn negen uur nog te bed bevonden als TE® 5?!™* Winston Church.il stilzwijgend protest tegen deze maat- heeft een Britse fruitkweker een regel. De enige, die werkte was de ",.e.uw soort. aPPe<«m de naam van nc Britse premier gegeven. In de ca- Appels kolonel zelf. Maar nu heeft hij de toestand van vroeger weer hersteld. talogus worden de eigenschappen van deze appelsoort als volgt aangekon digd: „Winston-Dessert is bestand te- Handig sen elke storm, heeft zeer dikke N 15-TARIGF ..„f, schil, blijft hard tot het einde, is zoet N 15-JARIGE jongen heeft de maar soms n beetje blM jaarlijkse prijs voor het beste mi- kan een stootje verdragen is zeer vnor'iosa'' d'e F°rd n'^ ui'looft goed houdbaar en heeft een late voor 1953 gewonnen. De jongeman bloei". (Advertentie) ONZE nog slechts t.m. Zaterdag 1 Augustus TILBURG BERGEN OP ZOOM WOENSDAG 29 JULI 1953. HILVERSUM 1 402 meter NCRV: 7,00 Nws; 7,10 Gram; 7,15 Gym; 7,30 Gram; 7,45 Een woord voor de dag; 8,00 Nws. en weerber; 8.18 Gram; 9,00 Voor de zie ken; 9,30 Voor de vrouw; 9,35 Gram; 10,30 Morgendienst; 11,00 Gram; 12,00 Piano recital; 12,30 Lancf- en tuinbouwmeded; 12,33 Gram; 12,37 Alledagkerkdienst; 12,59 Klokgelui; 13,00 Nws; 13,15 Prot. Inter kerkelijk Thuisfront; 13,20 Mandoline-ork; 13,50 Gram; 15,35 Viool en cello; 16,00 V. d. Jeugd; 17,20 Gram; 18 Metropole ork; 18,30 Spectr. van het Chr. Organisatie, en Verenigingsleven; 18,45 Gram; 19.00 Nws. en weerber; 19,10 Boekbespr; 19,25 Gram; 19,30 Buitenl. overz; 19,50 Gram; 20,00 Ra. diokrant; 20,20 Omr. ork; 20,55 .Uithang tekens". caus; 21,10 Walsen; 21,30 Ham- mondorgelgp; 21.45 Gevr. muz; 22,00 KI koor; 22.15 Zang en piano; 22,45 Avond- overd; 23,00 Nws. en SOS-ber; 23,15-24 00 Gram. HILVERSUM II 298 meter VABA: 7,00 Nws; 7.13 Gram; 8,00 Nws; 8,18 Gram; 8,50 Voor de huisvrouw; 9,00 Gym. v d. vrouw; 9,10 Gram; 9,35 Waterst; 9,38 Gram; VPRO: 10,00 „Boeken mee o,p reis en thuis", caus; 10,05 Morgenwijd; VARA: 10,20 Voor de vrouw; 11.00 Gram; 12,00 AccorcTeonork; 12,30 Land. en tuinb.me- ded; 12,33 Voor het platteland; 12,38 Gram; 13,00 Nws; 13,15 Tentoonstellingsagenda; 13,18 Promenade ork. en sol; 13,45 Gram; 14,00 „De weg omhoog", caus; 14,15 Gram; 15,00 Voor de jeugd; 16,00 Piano a quatre mains; 16.10 Voor de jeugd; 16,45 Voor de zieken; 17,15 Gram; 17,30 Instr. trio; 17,50 Regeringsuitz.; J. B. ten Broeke: „Mexico"; 18,00 Nws. en comm; 18.20 Act; 18,30 Gram; 19,10 Klankb; VPRO: 19,30 Voor de jeug; VARA: 20,00 Nws; 20,05 Parlementair comm; 20,15 Dansmuz; 20.50 „Onze oude Dundas", hoorsp; 21.40 Holland Festival 1953: Ork. conc; 22 25 Lezing; 22.40 Lichte muz; 23,00 Nws; 23.15 Socialistisch nws. in Esperanto; 23,20-24 00 Gram. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter: 11,45 Gram; 13,20 Weerber; 12,34 Lichte muz; 13,00 Nws, 13,15 Gram; 14,00, 15,00 en 16.00 Idem; 17,00 Nws; 17,10 Gram; 17,50 Boek bespr; 18,00 Kamermuz; 18.30 Voor de sol daten; 19,00 Nws; 19,40 Gram; 20.00 „Les dragons de Villars", operette; (20.45-21,00 Gram.); 21,45 Gram; 22,00 Nws; 22,15 Strijkkwart; 22,50 Gitaarmuz; 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, FRANS, 484 meter: 12,10 Omr. ork; 13,00 Nws; 13,10, 14,00. 15,00 en 16,00 Gram; 16,30 Lichte muz; 17,00 Nws; 17,15 Lichte muz; 18,30 Omr. koor; 18,45 en 19,40 Gram; 19,45 Nws; 20,00 Groot Symph. ork; 21,30 Nws; 22,00 Nws; 22 10 Lichte muz; 22,50 Nks EMART KINSBURX 'N 17) Curly Kahans, Tack Hackberry en Blinky Bobbs zochten hun paarden op en gingen op stap. Kahans zou vlak langs de kreek tussen de wilgen door rijden; Bobbs zou rechts en Hack berry links langs de buitenkant van de bomen rijden. In het kamp bleven £u alleen Snag Fetters en George Redding, de man die de achterhoede der bende gevormd had, achter. Wilder hoorde de man, die langs de kreek zou rijden, aankomen, toen hij nog meters ver van hem af was. Hij moest zich wel terugtrekken. Zo snel hij kon rende hij op zijn tenen naar zijn paard terug. Maar onder het lopen hoorde hij opeens aan zijn rech terhand het draven van een paard. Even later ook aan zijn linkerzij. „Verdraaid!" hijgde hij. „Ze zullen me nog omsingelen!" Maar op dat ogenblik zag hij vlak voor zich zijn paard staan. Het spit ste de oren en zijn neusgaten beefden, wes was in een oogwenk bij het dier en greep naar de teugels. Briesend spiong het dier opzij. Doch Wes had de teugels beet en hoewel hij van de grond getild werd door het steigerende dier. wist hij toch dichterbij te komen en het paard tot bedaren te brengen. Dit kostte echter tijd, want d ehengst ontweek hem. telkens als hij de voet in de stijg beugel wilde zetten. En het hoefge trappel kwam steeds naderbij. Eindelijk gelukte het Wes de teu gels over de kop van het paard te krijgen. Daarna nam hij een grote sprong, zonder van de stijgbeugel ge bruik te maken, kwam op de rug van het paard terecht en voort vlogen ze door de wilgen heen. Er klonk een schreeuw., nog een.. „Daar gaat ie!" schreeuwde dc man aan de rechterzijde. „Schiet op, Curly! Hijrydt langs de kreek weg!" De hengst van Wilder rende door de dichte wilgen heen, dook onder laaghangende boomtakken door. zodat Wes niet anders dacht, dan dat hij uit het zadel zou worden weggesleurd De wilgen verhinderden het paard te rennen. Wesdreef het naar het open veld. Als hij daar eenmaal was, kreeg het dier gelegenheid om te rennen en had hij meer kans aan zijn vervolgers te ontkomen. Doch toen ze uit de wil gen kwamen, rende een schimmel recht op hen aan. Alles ging vliegens vlug. Geen van beiden kon zijn paard meer intomen en de dieren vlogen met een geweldige schok tegen elkaar op. Ht paard van Wilder rolde onder steboven in het zand. De schimmel van de dief sloeg voorover, buitelde over zijn kop en bleef stuiptrekkend tegen de grond liggen. Wes was ongedeerd gebleven. Hij had zijn voeten uit de stijkbeugels weten te krijgen, voordat hij languit twee meter van zijn paard af tegen de grond smakte. Hij stond onmiddellijk op. Hij stap te over het zadel van he Itiggende paard met één been en toen het dier zich oprichtte, tilde het Wes mee om hoog. Rechts van hem lag de hijgende spartelende schimmel. Voor zijn kop lag zijn berijder roerloos in het zand. Briesend rende het paard van Wes de vlakte op. Wes geloofde, dat de schimmel zijn nek gebroken had, maar wat de berijder overkomen was, kon hij zich niet voorstellen. Weer hoorde hij een schreeuw Een schot daverde en een kogel floot langs zijn hoofd. Wilder boog zich diep over zijn paard heen. Het was een vlug dier en het scheen door de val niet gewond te zijn. Ze hadden een flinke voorsprong. De kans door een kogel getroffen te worden, was ver moedelijk zeer gering. Als een vuur straal schoot de verschrikte, sterke hengst over de vlakte, terwijl de ko gels aan alle kanten om hem heen floten. Wens keek achterom. Twee man nen achtervolgden hem in volle ga lop en schoten, zonder hem te raken Toen hij de kreek verder afkeek, zag Hij nog twee ruiters tussen de wilgen uitkomen. „Nou jongen," zei hij vlak bij het 1 oor van de hengst, „dat gaat er lelijk uitzien. Het wordt een wedren en het beste paard wint!" Wilder vond het ellendig dat de za ken die keer genomen hadden. Hij had het er niet op begrepen, door die veedieven achterna gezeten te wor den en was helemaal niet gesteld op een schietpartij. Hij wilde alleen te weten komen, hoe het vee weggedre ven werd, om hen daarna te kunnen betrappen, als ze koeien bij zich had den. En nu, bij zijn eerste ontmoeting met die dieven, moest hij zijn leven door de vlucht trachten te redden. Zijn achtervolgers verspilden hun patronen niet langer en er floten geen kogels meer langs zijn oren. Hij was dankbaar, dat zijn paard jong en toch, toen hij weer eens omkeek, dat sterk was. Doch met dat al zag hij een der achtervolgende paarden, een grote, langbenige bles, gestadig op hem won. Dit dier was de andere voorgeko men en ongeveer honderd meter dich ter bij Wes dan de rest. Het vloog vooruit met zijn buik bijna langs de grond. Wilder kon echter niet onder scheiden, wie van de schurken op zijn rug zat. Zijn eigen paard deed zijn uiterste best. Hef diende nergens toe, het nog meer aan te sporen. Hij legde de teugels op de nek en liet het dier lopen ozals het zlef verkoos, haalde zijn rechter revolver uit de holster en keek hem na. „Een ding is zeker," mompelde hij. „Die kerel op die bles zou beter van zijn eigen proppenschieter gebruik kunen maken, als hij er zo op staat, me in te halen." Vermoedelijk had de man, die hem van zo nabij achterna zat niet be merkt, dat hij de anderen zover voor uit was, want hij zette zijn paard nog steeds tot groter spoed aan. Wes keek nog eens om. Er viel niet aan te twij felen; dat paard was vlugger dan een der ander.e Elke sprong bracht het grote dier naderbij hemzelfcn ver der van de andere achtervolgers af. „Ik zal er wel e eneind aan moeten maken en gauw ook." bromde Wes grimmig. „Ik moet proberen die ke rel van me af te schudden." Hij trachtte zijn plan zo ongemerkt mogelijk uit te voeren. Hij bleaf voor over gebogen zitten, als dreef hij zijn paard nog steeds aan, maar onder tussen nam hij de teugels langzaam aan korter en hield het dier onge merkt in. Nogmaals keek hij achter om. De afstand verminderde aanmer kelijk. De hengst van Wes schudde ongedurig zijn kop. Hij wilde rennen, niet ingehouden worden. „Bedaard aan. jongen." zei Wes in zijn oor. „Kal mer aan! We moeten het met die ke rel uitvechten. Dat is onze enige enige kans." Opnietuw keek hij om. De bis was geen honderd meter achter hem. Wes zag het stroeve, boze geizcht van de ruiter, maar kon toch niet onderschei den, wie het was. Hij keek weer voor zich, leunde naar links over en trok zijn paard die richting uit. Het vol gend ogenblik dwong hij met teugels en sporen het dier in een kring te rijden. Die onverwachte manoeuvre ovrblufte zijn achtervolger. Wes draai de terug. De man begon zijn paard wanhopig in te houden en begon nu pas te beseffen, dat hij alleen met die gevaarlijke en beruchte schutter op de vlakte was. Wes joeg zijn paard tot het uiterste aan. Ze vlogen vlak langs den Bles op nog geen veertig meter naar links en draaiden achter hem om. De vee dief begon te schieten. Maar omdat hij zijn paard niet tot stilstand kon krijgen, vlogen zijn kogels in het wil de weg. Wes hoorde ze niet eens flui ten. De man had reeds viermaal op hem geschoten. Tenzij hij twee revolvers bij zich droeg, had hij nog slechts twee schoten over. Wes deed zijn hengst nogmaals scherp linksaf zwenken na bijna een volle dige cirkel om de schurk gemaakt te hebben cn reed toen regelrecht op hem in. Daarbij trok Wes zijn paard van links naar rechts en het vlugge dier volgde gewillig de teugel. Toen knalde de revolver in Wilders rechterhand. Bij het derd eschot zag hij de man achterover schokken en zijn arm omhoogsteken. Daarna hield hij d eteugels met de andere hand in, draaide het paard rond en joeg het in volle galop terug naar de andere bendeleden. Wes wist, dat hij hem in zijn schou der of arm geraakt had en dat hij dus niet meer kon schieten. Hij had ech ter niet kunnen zien, of hij al dan niet zijn revolver had laten vallen. Hij liet zijn paard naar rechts zwen ken en draafde in westelijke richting verder. De bende kwam achter hem aan, maar bleek niet in staat hem in te halen. Achteromkijkend zag hij, hoe de voorste ruiter door de andere ingehaald was. Hij zag de man vlug uit het zadel glijden en een ander er op springen. En were kwam de bis, door een ander bereden achter hem aan. „Dat zal vermoedelijk Snag zelf zijn." dacht Wes. Het volgend ogenblik trok hij wan hopig zijn teugels in. Vlak voor hem, doch tot dan toe onzichtbaar, bevond zich een diepe, droge bedding van een riviertje, waarlangs geen spiertje gras groeide. Het was niet meer dan een gleuf in de vlakke woestijngrond, vijf meter diep en drie breed, met steil door het water afgeschuurde oevers. Vlak op de rand bleef de hengst op zijn achterbenen zitten. Hij steigerde, gooide zich achteruit, wierp zijn be rijder bijna af en deed al wat hij kon om uit de gapende kloof te blijven. (Wordt vervolgd.)

de Stem | 1953 | | pagina 5