ONZE LUCHTMACHT IS PARAAT .Bella" GROENTETELERS voor U WAT SOESTERBERG LEERDE Kapitaal vlagvertoon leidde tot belangrijke conclusies ANDERE KIJK OP HET WONINGBO U WPROBLEEM Zó kan Uw jongen ravotten Twee chauffeurs uit Oucl-Vossemeer maakten een boemeltocht enige employé's MAIS0N HUIJGENS DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 27 JULI 1953 GEEN ONGELUKKEN In België de bloemetjes buiten gezet Gevangenisstraffen tot slot EXAMENS AANBESTEDINGEN MEISJES f OPENBARE AANBESTEDING. OPENBARE AANBESTEDING. De Avonturen van Suske en Wiske DE TOMTOMKLOPPER En IdntiAende j Gyronef Verdof teTcmtomeeroffel mdemctitf/HsikdMrnv mr eens iets weerstond (Van onze luchtvaartmedewerker) WANNEEIt WIJ de Nato-vliegdemonstratie, welke dezer dagen in Soes- terberg werd gehouden, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van onze Koninklijke Nederlandse Luchtmacht, eerst eens bezien uit het oogpunt van de publieke belangstelling (welke belangstelling voor een bepaald percentage ook wel zucht naar sensatie mocht worden genoemd) dan komt het ons voor, dat al weken van te voren twee tegenovergestelde verwachtingen ten aanzien van dit vliegfeest bestonden. Of er zouden ongelukken gebeuren en zou de demonstratie bij de grote massa van mensen, die het voorlopig nog niet begrepen heeft op de moderne evolutie van de militaire luchtvaart, alleen maar een nog ster ker gevoel van afschuw hebben opgewekt. Of er zouden geen ongelukken gebeuren en dan mocht men de hoop koesteren, dat het vlagvertoon in de lucht voor het vliegtuig op zich een flinke goodwill zou kweken. Men had immers ook niet voor niets voldoende affiches van de luchtmacht- wervingsdienst op de vliegbasis opgesteld tTR ZIJN beurd. GEEN ongelukken ge- De mensen bij wie het vertrouwen in de luchtvaart zelfs zo ver gaat, dat zij alle „geluk" ook met „wijsheid" vereenzelvigen, hebben ge zegd: „Zie je welde anderen, die in een zucht naar sensatie zich heimelijk amuseerden met de zo zoet jes aangekweekte opinie, dat tenmin ste 20 en zoveel procent van de vlieg tuigen eigenlijk wel fatsoenshalve diende te verongelukken, zijn teleur gesteld naar huis gegaan.... Men mag nochtans wel open oog hebben voor de bedenkingen, welke ten aanzien van dit vliegfeest beston den. Er was vooreerst de vraag, of een dergelijke demonstratie uit veilig heidsoverwegingen wel vearntwoord was. Feitelijk was het immers zo, dat men midden in dicht bebouwde woon- centra het uiterste ging halen uit vliegtuigen, waarvan nog niet gezegd kan worden, dat ze in alle opzichten ondergeschikt zijn aan de knappe mens. Het super-moderne vliegtuig gaat ook van de mens het super vragen. De techniek balanceert op de grens van het menselijk vermogen, haar te beheersen. De ongelukken met straal vliegtuigen, welke ook in ons eigen land aan de lopende band worden ge signaleerd, zijn daar een even simpel als tekenend bewijs van. SUPER OP SUPER. r\E TECHNISCHE evolutie van het militaire vliegtuig heeft het beeld gekregen van eerder gericht te zijn op een beantwoording aan de grillige eisen, welke de oude oorlog stelt dan dat zij de wetenschap zou dienen. Het super wordt op het super gesta peld; er is nauwelijks de tijd zich op nieuwe vondsten te bezinnen, want nieuwe vondsten zijn morgen al weer verouderd. Het militaire vliegtuig is de speel bal geworden van de acrobatiek op het menselijke slappe koord tussen moedigheid en overmoedigheid. Het gevaar van deze „acrobatiek" heeft al te veel getuigenissen en in dit ver band mocht men de opwerpingen uit veiligheidsoverwegingen tegen het vliegfeest in Soesterberg zeker wel gebaseerd noemen op redelijke gron den. De andere vraag of het nu wel be slist nodig was om in onze tijd van besparingen zulke aanzienlijke kapi talen aan vlagvertoon te spenderen als het vliegfeest op Soesterberg heeft gekost, dan nog maar in het midden latend. GROTE INDRUK. '"TERUGKOMEND op het feit, dat er géén ongelukken zijn gebeurd en het Nato-vliegfestijn nu beschouwend uit militair oogpunt, mag de andere zijde van de medaille wel worden bloot gelegd en worden vastgesteld, dat de demonstratie in meer dan één opzicht indruk heeft gemaakt. De Russen zouden weliswaar met hun sterkste toestellen en knapste pi loten aan de manifestaties hebben moeten deelnemen, wanneer men een reëler beeld zou hebben willen krijgen van de kracht en de prestaties van de geallieerde luchtmacht, doch ook zonder het vergelijkingsmateriaal mocht men wel tot de conclusie ko men, dat de N.AT.O. in de lucht zijn toestellen en mannetjes weet te staan. Aan de zinderende hemel van Soesterberg trok immers niet alleen de chic van het atlan- tisch vliegtuigpark voorbij, maar onderstreepten daarbij tal van onverschrokken piloten in niet zelden ademstokkende formatiestunten de bijzondere eigenschappen van de verschil lende typen van gevechtstoe stellen. „Wat onze eigen Neder landse jongens met hun Thun der jets en Glosters Meteor wis ten uit te halen, wekte de groot ste bewondering en deed de 250.000 toeschouwers spontaan naar hufi wuivende zakdoeken grijpen. Dat deze suizende toestellen, die de mensen op de tribunes met een „Hoe is 't in 's hemelsnaam mogelijk" de handen in de wangen deden prangen van verbazing, al weer verouderd heten, werd eerst duidelijk, toen straaljagers van het type „O uragan", „Sabre", „Mystere" en „Venom' de luchten doorkliefden en tenslotte het paradepaard van de show, de „Hawker Hunter' nauwelijks met de ogen te volgen was en als een letterlijke klap op de vuurpijl ongezien door de ge luidsbarrière stormde. Aan de „Hun- ter", die nu in Nederland officieel zijn visitekaartje heeft gepresenteerd zouden wij in een volgend artikel meer aandacht willen wijden. NEDERLAND IS PARAAT. UNE BEDENKINGEN terzijde stel- lend, mag van de Nato-demon- stratie op Soesterberg zeker worden gezegd, dat zij tot verschillende be langrijke conclusies heeft geleid, t.w dat de Nato onverzwakt haar paraat heid en degelijkheid in de lucht ont wikkelt: dat de bekwaamheid van de piloten reden tot tevredenheid geeft, maar grote zorg zal blijven vragen en wat het Nederlands aan deel in dit vliegfeest betreft; dat onze luchtmacht niet alleen wat de orga nisatie van de show betrof, maar ook en niet in het minst ten aanzien van haar repertoire in het programma bij de autoriteiten van de N.A.T.O. zowel als bij de duizendkoppige menigte van toeschouwers veel eer en respect heeft ingelegd. Het vliegtuig zelf, dat zich op de show tenslotte ook wel van de rustige kant liet zien, mag zich koesteren in de zekerheid, dat het aan belangstel ling heeft gewonnen. Daar zal bijvoor beeld en met name de burgerlucht vaart de vruchten wel van weten te plukken! (Ingezonden) 17 R is een tijd geweest, dat er vooral particulier gebouwd werd en ook door, overigens ook particuliere, wo ningbouwverenigingen. Uitstekend wanneer iemand voor zijn eigen gezin een huis kan laten bouwen. Uitste ken, wanneer in de toekomst velen 'n eigen huis kunnen bezitten. Maar par ticuliere bouw en particuliere bouw is twee. Het is mij nog niet duidelijk geworden, naar welke van die twee men nu eigenlijk heen wil, of, of men misschien naar beide streeft. Ik kan me niet herinneren, dat er in vroeger jaren ooit officieel aan dacht is geschonken aan het feit, dat een huurder van een huis heel wat meer woonkosten had dan een bezit ter van een gelijkwaardig huis. Het is, voor zover mij bekend, altijd van zelfsprekend gevonden, dat de ver huurder meer of minder moest ver dienen. En dat was het ook, waar men immers huisvestingsverschaffing in 't zelfde vlak zag als kapitaalverschaf fing. Toch is er tussen beide dien sten dit wezenlijk verschil: De laatste ligt in de productieve sfeer, de eer ste in het geheel niet. De bouw van een woning wel. En dus redelijke rente (over niet te lange tijd uitge streken) van kapitaal, verschaft tot de bouw, is even gewoon als rente voor andere productieve kapitaal verstrekking. Daar komt nog bij, dat productie niet natuur-noodzakelijk is, hetgeen huisvesting wel is. Ook is men nooit, naar het schijnt, tot het besef gekomen, dat ook in deze de grote gezinnen, voor welke toch de wijze van huisvesting, princi pieel en praktisch, van zoveel meer belang nog is dan voor de kleine aan het allerkortste eind trokken: De huurvorming, te klein voor het ge zinsleven, of te groot voor de porte- monnaie. Nu zij een ieder maar vol komen gerust over mij: Ik ben over tuigd aanhanger van het subsidiari teitsbeginsel. Maar ik wilde toch lie ver niet, dat dit schone beginsel an ders dan recht wordt toegepast bij de woningbouw: Wie voor zijn gezin een woning kan bouwen, dient niet een woning te moeten kopen die de over heid voor hem bouwt. Het is nu zó, dat particulieren, bij wijze van spreken, onmogelijk kun nen bouwen ter verhuring, doordat, wegens de te verlangen winst, er 'n onwaarschijnlijk hoge huur, een niet te betalen huur zou moeten gevor derd worden. Maar, is het nu wel be slist nodig, dat het bouwen en ver huren, van huizen ook een beroep moet zijn? Omdat het dat voorheen geweest is soms! En moet er mede tot bevordering van déze particuliere woningbouw de huurverhoging door? Die huurverho ging, wonderlijk-chaotische creatie Dat is alles, wat een gewoon sterve ling er van begrijpen kan. Maar het komt mij voor dat de overheid, in de gevallen waarin het rechtvaardig- heidseis is, beter doet de verhoging zelf aan de verhuurders te betalen, vierkant rechtstreeks, dan het nu via een berg onbillijkheden en eigen aardigheden óók te doen. Komt dan het subsidiariteitsbeginsel niet in het gedrang? Och, nu wordt het dan in de maling genomen. Wat erger is! Ter zake. Ik ben van mening, dat we sociaal wel zeer achteruit boeren, wanneer nu maar weer de, hier ge wraakte, particuliere bouw geforceerd wordt. En, dat dat nu ook net het I omgekeerde is van gezinspolitiek. Waar is dat nu eigenlijk goed voor?! I De mensen die geld over hebben, deden zich zelf niet te kort, maar be wezen hun land een grote dienst, als ze hun geld aanwendden voor de in dustrialisatie. A Is het waarlijk goed gaat met de gezinspolitiek en haar onderdeel: bezitsvorming, speciaal, dan gaat het goed met particuliere bouw nr. 1: de bouw voor eigen huis. En het gaat goed voor allen die in het bouwvak staan of daar bij betrokken zijn. Dan wordt naar mijn mening het subsidia riteitsbeginsel volkomen recht toege past. Hand in hand met deze mening gaat de andere, dat het in het geheel niet strijdt met het subsidiariteits beginsel, als particuliere bouw nr. 2: de bouw als verhuurbedrijf wordt on mogelijk gemaakt. Hoe men daarover ook zou denken, deze particuliere bouw mag beslist niet voorgaan op de overheidsbouw Immers daarvoor zijn bokkesprongen nodig die de over heidsbouw in zijn goede aard aan tastenten koste van de huurders. Ja, die huurders! Het is bepaald géén groepsbelang, als bij de huisvestings politiek bovenal met de huurders re kening wordt gehouden! Natuurlijk mogen er bij overheids bouw geen dode rijen dode „laatjes" te voorschijn komen. Eerste eisen zijn: Goede richtlijnen in veel vrijheid en soepelheid, en goede controle van de centrale overheid. Men zal nog wel even geduld moeten hebben, en het juiste midden zal gevonden moe ten worden voorlopig tussen het vele nodige en het nodige goede bij de wo ningbouw. Dat is bij deze kwestie zo'n enorme moeilijkheid. Bij dit alles dient terdege in het oog, te worden gehouden, dat de overheid méér moet doen in deze dagen waar we niet aan gewend zijn geweest vroeger. Ik zeg: „moet doen". En nu wordt er, geloof ik, wel betrekkelijk erg veel drukte gemaakt over de overheidswoning- bouw. Al zwaaiende met het subsi diariteitsbeginsel. En wat nu montagebouw betreft, die zou natuurlijk een gevoelige klap krijgen als de overheidsbouw ophield. Maar, het ligt, dunkt mij voor de hand, dat die klap na zekere tijd zal vervangen worden door particuliere strelingen. Want montagebouw hoeft niet in zich lelijk, of halfwas, of hoe-dan-ook onverantwoord te zijn. In geleidelijke gang zal zich heus de woningbouw, welke dan ook, perfec tioneren in alle opzichten. In de bouwwereld zal eens hetzelfde soort probleem opstaan als de mechanisatie in veenbedrijf en landbouw. Als in gelijkelijke geleidelijkheid alle gevaren en bezwaren worden ge liquideerd, zijn al deze dingen voor uitgang. TNe nadelen van de vooruitgang: overheidsbouw moeten ook uit de weg geruimd. Ze worden dat niet door huurverhoging-om-particuliere- bouw-nr.-2-te-stimuleren. Die kwa lijke toepassing van het subsidiari teitsbeginsel. Waarlijk, alleen logisch gezien, en logica moet de staatkunde heilig zijn, zou de consequentie zijn, de afsluitdijk weer te openen zodat de Zuiderzeevissers weer als zodanig aan de slag kunnen. TOON VERPALEN TWEE CHAUFFEURS uit Oud-Vossemeer, J. v. d. B. en I. K. B„ be- delburg^A. MeUe^SeVstoke™ leefden voor de Bredase Rechtbank de eind-faze van hun boemel- tocht, die op de avond van 10 Mei j.l. in een café te St. Willebrord aan ving. Voor Costuumnaaister ontvingen 't getuigschrift: E. Blok, D. Harthoorn en J. Verboom. SCHRIJNWERKER De heer H. Ruys, uit St. Gilles, slaagde aan de Technische School te Antwerpen voor het diploma schrijn werker. MULO Voor het Mulo-examen A. slaagden te Go»x R. Wigard, M. van Tuil, J. Venhuizen, UN AAR opperde v. d. B. namelijk het plan de vrachtwagen van zijn baas P. te gaan verkopen en van het geld de bloemetjes in België te gaan buitenzetten. Dit plan vond na de nodige alcoholica instemming bij zijn vriend en samen trokken zij via Bre da het Belgenland binnen. Voordat zij echter de grens passeerden ruilde v d. B. de vrachtwagen voor een lu xe auto en kreeg er bovendien nog f 3750 bij. Van deze contanten kreeg B. er f 1000. Het geld verdween in de eerste dagen ais sneeuw voor de zon, zodat ten slotte ook de luxe auto van de hand werd gedaan, ook van dit geld bleef na een zwiertocht door Antwerpen niets over, GEEN CLEMENTIE QVERDUIDELIJK kwam voor de balie vast te staan, dat v. d. B. de grote schuldige in deze affaire was. Hij had B. overgehaald mee te doen. Beiden stonden bekend als grote drinkers. Voor v. d. B. achtte de Of ficier van Justitie, mr. Thijssen, geen enkele vorm van clementie no dig. Hij was reeds 5 maal veroor deeld waarvan 2 maal wegens dief stal. Zelfs de Reclassering vond het niet meer nodig om voor hem in de bres te springen. Mr. Thijssen eiste tegen hem 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek (beiden wa ren sinds 23 Mei j.l. in voorarrest). Voor B, meende mr. Thijssen een uitzondering te moeten maken, daar zijn strafblad nog geen noemens waardige afwijkingen vertoonde. We gens opzettelijk voordeel trekken uit de opbrengst van gestolen goed vroeg hij tegen B. 1 jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan 5 maanden voor waardelijk (proeftijd 3 jaar) en on der toezichtstelling van het Leger as Heils met als bijzondere bepaling ca- féverbod. Raadsman mr. Spiegel vond laatst genoemde eis voor zijn cliënt wel een beetje te hoog. waarbij hij de Recht bank voor ogtn hield, dat B. aan het handje gelopen had van v. d. B. Plei ter drong aan op een onvoorwaarde lijke straf die gelijk zou zijn aan het voorarrest en daarnaast een voor waardelijk gedeelte. De uitsprake-, die na afloop der zitting plaatsvonden, waren: J. v. d. B. 1 jaar en 3 maanden met aftrek en I. K. B. 12 maanden met aftrek, waarvan 6 maanden voorwaardelijk (proeftijd 3 jaar) met toezicht van het Leger des Heils en caféverbod. baar ALG. ONTWIKKELING. Op het te Goes afgenomen examen, georganiseerd door de Centrale Commis- 9.e voor het examen algemene ontwik keling NO-akten examen slaagde W. F. van Campen uit Stoppeldijk. LYCEUM Bij het te Terneuzen aan het open- lyceum gehouden examen zijn onder meer geslaagd voor het eind- diploma: HBS afd. A. 5-j. cursus.' A Sampon en HBS afd. B. 5-j. cursus: R. v. d Eeckhout, beiden uit Sas van Gent. VAKSCHOOL MEISJES, GOES Aan de Vakschool voor meisjes kon het diploma primaire opleiding, dooi de directrice mej. Weststeyn, worden uitgereikt aan: A. Schuit, A. Bruggeman, J. de Bruijne, L. Dalehout, M. Domisse, C. v- Iwaarden, T. Joose, C. de Klerk, C. Looise, J. Moelker, J. Nieuwdorp, C. de Regt, N. Schipper C. Schouten, M. Serier, G. Sinke m' Toorenaar. D. Kuijper, W. Lakké', C. Adamse, J. Allemekinders, C. deri Boer, J. Driedijk, J. Flipse, M. Ha- rinck, P. Hillebrand, N. Huijsman, L. de Kraker, H. v. Liere, M. v. Liere L. Meijjaard, B. Nagelkerke, M. van Oosten, C. van Riet, A. de Ronde, A. Schrijver, N. Willemsen, E. Wiskerke, C. Stokman, J. Bakker, J. v. d. Ber ge, C. Dieleman, N. de Jonge, J. Meijer, A. Nieuwenhuijzen, N. Noord- hoek, J. de Pan, A. Polderdijk, A. Schouwenaar. J. de Smit, L. Ver- heule, C. Anthonisse, P. Anthonisse, J. Bezuijen, L. Bink, M. Blok, A. v. Boven, A. Buijsrogge, M. Jeremiasse, M. Koster, M. Meeuwse, C. Moeleker, P. Mol, C. Murre, J. v. d. Reepe, Y. Remezond, G. Rooze, M. Schout, A. Zwartepoorte. Afgewezen 2 leerlin- Het diploma Hulp in de huishou ding werd behaald door M. v. Iepe ren, M. Jansen, A. v. d. Peyl, J. de Reiger en P. Wiskerke. 't Getuigschrift vormingsklasse ont vingen: J. Courant, M. Geysen, C. v. Hulst, P. Huige, S. Nagelkerke, A. Stevense, K. de Wilde, P. de Lang, E. Wijn en L. de Weerdt, Het getuigschrift naaien ontvingen: C. Brakel, F. Bruël, F. Dekker, A. Gijssel, K. van Hekke, A. de Jonge, M. de Jonge. T. Klaasman. M. Lind- hout, P. Luteijn, A. Nijsse, G. v. Oos ten, N. Paauwe, N. Peels, E Rooze, T. v. d. Veen, J. Valkier, E. Verhage, O. v. d. Vliet, N. Wiskerke, en J. Zwartepoorte. v. d. Meijer, M. Janse, T. de Jongh, G. Boshuizen, E. Clarisse, allen Vlis- singen, L. Bootsgezel, Sas van Gent, D. Gras, Sas van Gent, C. Faas, Ter- neuzen, A. de Groote, Hoek, M. van Wi.jngen, Ellewoutsdijk, H. Egter, van Wissekerke, P. Felius, A. Hollemans, allen Goes, J. Burger, Wemeldinge, A. v. d. Berge, Zierikzee. NUTTIGE HANDWERKEN Voor akte K, nuttige handwerken voor meisjes slaagden de dames: L. v. d. Broek, T. Cramer, C. v. Eijnatten, M. Oudenhuyzen, A. v. Unnik (uit Breda), T. Boons, R. Machielse, I. Steendijk (uit Roosendaal), W. Schuerman (Wouw), R. Diepstraten (Bavel), A. Praet (N. Namen). LANDBOUWHUISHOUD- ONDERWIJS Op de Landbouwhuishoudschool te Axel werd aan de navolgende dames het diploma uitgereikt: C. Bakker, J. Buyze, P. Dekker, D. Bakker, D. v. Bendegem, J. de Bruyne, M. Bakker,' M. Ysebaert, C. Dey, E. Dieleman, A.' van Driel, P. Dieleman, M. v. Eyk, J, Dieleman, L. van Driel, A. Goossen, N. Knieren, M. Koster, L. de Kraker, N. Mieras, M. Steel, F. Naeye, C. v. Tatenhove, c. Verplanke, A. Wiemes, allen uit Axel, G. Kant, St. Jansteen, D. Schipper, Zuiddorpe. AANBESTEDINGEN Z ..Y GYMNASTIEKLOKAAL GOES. Voor rekening van de gemeente werd te Goes aanbesteed de bouw van een. gymnastieklokaal aan de Bergweg te Goes. De uitslag was: J. de Kok, Goes f 58.390; Fa. Brieas, Goes f f59.326; J. v. de Linde, Kloetinge f 59.400; J. Norïne- kes, Goes f 59.419; P. Vael, Kloosterzande f 59.880; Fa. Goedemondt, Goes f 60.300; Fa. de Bruyn en van Riet, f 60.500; A. van cfe Poel, Lamswaarde f 60.400; j! Hopmans, Goes f 60.781; Fa. Koopman, Amsterdam f 68.200. De raming bedroeg f 57.991. WONINGBOUW TE SAS VAN GENT. Ten gemeentehuize te Sas van Gent had de aanbesteding plaats voor cfe bouw van 17 woningwetwoningen aan het Ra velijn voor rekening van de gemeente Sas va Gent. Er werd als volgt inge schreven A. van de Poel. Lamswaarde f 160800; R. Wiemeersch, Axel f 162350; Fa. Gebr, va nde Poel. Terneuzen f 162800; Gebr. Krieckaart, Hengstdijk f 168900; L. Pol spoel, St. Jansteen f 172840; A. Verstrae- ten, St. Jansteen f 172890; L. Lansu en G Verstraeten, Clinge f 175000; P. Voet, Kloosterzande f 175290; Th. Bolssens. te Clinge f 176000; F. Lensen, Axel f 179000; Fa. Gebr. de Theije, Terhole f 179900; D. Jouret en Zoon .Clinge f 180000; H. Freyzer, Terhole f 180520; Ger. Fijsel, WestcTorpe f 182000; R. Bleyenbergh, St. Jansteen f 183655; Des. Freyzer, St. Jan steen f 183700. De gunning werd aange houden. gevr. voor hulp i. d. huish. intern. Brieven Badhuisweg 58, Scheveningen Tel. K1700- 55.85.75. 824-00 FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Verloofd: Threes Coen- ders en Th. Moolhuysen, se- mi-arts, Sittard. Getrouwd: A. Orie en A. Fleskens, Zeist. Overleden: J. van Riet 45 jaar, Maartensdijk. Br. Ru- finus, (P. de Jong), 37 jaar, Lisse. H. de Geus, 71 jaar De Bilt. Jhr. Duco de Jonge'van Zwijnsbergen, 65 jaar, Hel- voirt. Heden overleed in het Joanna" te Goes na voor zien te zijn van de H. H. Sacramenten der Ster venden mijn dierbare echtgenoot JAN DE VOS in de ouderdom van 69 jaar. Uit aller naam: Wed. A. de Vos- de Baar Fam. de Vos Fam. de Baar. Kwadendamme B 127. Te zijner intentie wordt op Dinsdag 28 Juli een plechtige Requiem op dragen om 9.30 uur in de St. Bonifatiuskerk te Kwadendamme, waarna begrafenis op het R. K Kerkhof aldaar. Zo'n sportief pakje voor Uw jongen is zo handig en in een wip gemaakt. geeft 'n overvloed van modelletjes zowel voor jongens als meisjes Wanneer U zelf naait, kan er nog eens een nieuw pakje op overschieten, want 't is heel wat voordeliger. „BELLA" verschijnt tweemaal per maand. Abonnementsprijs: f 2.85 per 3 maanden. U kunt ook 48 cent per nummer betalen. De bezorger van het Dagblad De Stem zal U „Bella" gaarne thuis brengen. ALS U ZELF UW KLEDING MAAKT, KUNT U „BELLA" EENVOUDIG NIET MISSEN Uitsl. voor de Zeeuwse oplage 4 regels of minder f 0.90, iedere regel meer 10 cent. Bij 3 achtereen volgende plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen haJve prijs berekend 25 Letters, cijfers of lees tekens gelden voor een regel. PERSONEEL GEVR. Een nette R.K. huishoudster ge. vraagd omg. Kloosterzande. Br. onder no. 804 bijkantoor Hulst. Namens de Weledele Heer M, RIEMENS te Schoondijke zal door ondergetekende overeenkomstig het Aanbeste dingsreglement W.B. in het openbaar worden aanbe steed: Het slopen van de noodstalling en het bouwen van een landbouwschuur met stallingen c.a. op een hofstede in de Oranjepolder gemeente Schoondijke, eigenaar bewoner de Heer M. Riemens voornoemd. Zolang de voorraad strekt zijn bestek en voorwaarden met tekeningen (Bestek Middelburg, bouwno. Schoon dijke 8) ad f 12.50 verkrijgbaar bij de architect G. A. Nelissen te Hoofdplaat of worden zij na ontvangst van een postwissel groot f 12.75 toegezonden. Restitutie f 10bij ongeschonden inlevering op de dag der aanbesteding. DE AANBESTEDING vindt plaats op MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 op een in de nota van inlichtingen nader aan te geven plaats en uur. 831o De Architect: G. A. NELISSEN. Doktersgezin vraagt dienstmeis je om in huish. te helpen. Aan bieden St. Niklaas Dr. Vdijt, Sjoorweglaan 36. Voor spoedige indiensttr. gevr. in autom. bedr. te B. o. Z. tech nisch onderl. en comm. ont. per soon. Voor prima kracht goecfe vooruitz. Schrift, sollic. onder opg. van getuigschr. en verl. sal. aan: Fa. E. Wamsteker, Arn. As- selbergstr. 25. B. o. Zoom 8319 Wegens ziekte der tegenw. Zeeuwse met ing. van Aug. of Sept. gevr. in R.K. gezin van 3 volw. eenv. juffrouw als huis houdster, v.g.g.v. boven 30 jr., goed kunn. werken en koken, eigen zitk. Br. aan mevr. Wilde -van Ogtrop, Bloemend.weg 190 O verveen bij Haarlem. R.K. meisje gevr. 2035 jr. talr. gezin, 2de med alle werk, geen keuken, de Clercq, Hugo Ver- reststr. 9 Berehem-Antw. 8330 Net RK meisje gevr voor onder houd van villa Geen was. geen strijk, hoog loan. 55 Engelseled Kapellen (B.) Tel. 7222647. TE KOOP AANGEB. 2de Hands dames- en herenrij wielen te koop. Te bevr. bij L. Vonk, Wilhelminastr. 25, Sint Jansteen. 800 Ui te hand te koop 2 woonhui zen, staande Zandstraat, Sas v. Gent. Te bevr. Poelstraat 2, Sas van Gent. Een gebruikte solex te koop. Te bevragen Poolsplein 10 Kloosterzande. Witte bruidsjurk met toebehoren te koop, maat 38/40. Te bevr.: Meidoornstr. 9, Terneuzen. DIVERSEN Een dag naar de Efteling „Dat ls pas vacantie!" Huismoeders wilt U in het bezit komen van een wasmachine, sla nu uw slag. Schrijf onder no. 9075 van dit blad. Wij hebben voor U alle soorten merken, o.a. Hoover. Rondo, Wasco, Marjo, Erres, Edy, enz. enz. De betaling kan geregeld worden per jr., per jaar, per Vit jaar. Het GEMEENTEBESTUUR van SAS VAN GENT zal op VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 v.m. 11 uur in het open baar aanbesteden: Het bouwen van 15 Woningwet-woningen op een terrein aan de Singelstraat te Sas van Gent, voor rekening van de gemeente Sas van Gent. Bestek met 3 tekeningen zijn verkrijgbaar ten kantore van de architect Stationsstraat 25a te Sas van Gent ad f 12.50, per post f 12.75. Restitutie f 10.bij ongeschon den inlevering op de dag der aanbesteding. De Architect belast met de uitvoering 832—o J. HENNINK B.N.A. 10 jaar jonger Eindelijk is de wetenschap er in geslaagd ook U een nieuw leven te laten begin- nen! Zonder er iets voor te laten, zult U er jaren aantrekkelijker en jonger uitzien, door de feilloze werking van Gracial. Gracial dat is afgestemd op het verhinderen van vetafzetting door de sen sationele nieuwe toepas sing van carboxy-methyl- cellulose. Uw man zal weer met verliefde ogen naar U kijken! Vraag dus naar: wordt op Donderdagmiddag 30 Juli a.s. een „GLASDAG" georganiseerd in de vei ling te MIDDELBURG. SPREKERS: Ir. J. J. VAN HENNIK, Rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland, de Heer J. HARTEN, Hoofdassistent R T V D te Amstelveen, de Heer J. VAN KEULEN, I T T te Wageningen Aanvang 1.30 uur. Toegang vrij. Komt allen Slanker en gezonder door L/w eigen apotheker en drogist hebben het voor U VERMAGERINGS DRAGEES AANNEMERSBEDRIJF BERGEN OP ZOOM en BREDA Georganiseerd door de Raad van Bestuur Bouw bedrijven. Aanmelding en Inschrijving van cursisten voor een der bovengenoemde cursussen bij ondergetekende Noordsingel, Bergen op Zoom. Duur van de cursus: 3 jaar, ieder jaar ruim 320 lesuren Leskosten f 165.p. j. Mondeling onderhoud telefonisch te bespreken op 1114 Bergen op Zoom. De directeur, Ir. A. J. L. JUTEN N.V. KONINKLIJKE PAKETVAART-MAATSCHAPPIJ vraagt voor haar administratieve- en controlediensten in Indonesië in het bezit van de Akte M.O. Boekhouden of het Staatspractijk- diploma. Enige jaren boekhoudkundige erva ring strekt tot aanbeveling. Leeftijd tot 30 jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties onder bijvoeging van een recente pasfoto te richten aan de K.P.M afdeling Personeel, „Het Scheepvaarthuis", A'dam-C. Zonder het bezit van genoemde diploma's onnodig te solliciteren. GESLOTEN WEGENS VACVANTIE vanaf MAANDAG 3 AUG. t.m. 10 AUGUSTUS. SALON DE BEAUTE TAGEL 39 ST. JANSTEEN TEL, 252 HULST 5758. Jerom is als een soort vreemd natuurver schijnsel. Tussen boomstam men en lianen zweeft zijn vierkante gestalte rustig en geruisloos over Afrika's bo dem. Waarheen, dat is nog een raadsel. De andere vier vrienden maken zich over hem ongerust en hebben uit de materialen, neergelaten uit de Gyronef, een keurig kampje opgeslagen, bewaakt door Suske. De Gyronef, thans in handen van de verraderlijke Stijve Boord, klieft thans rus tig de duistere Afrikaanse luchten op weg naar een on bekend doel. Wij weten nu echter met zekerheid, dat ook de Stijve Boord het geheim van Lambik's Pa wil bemach tigen. Door W. VAN DER STEEN

de Stem | 1953 | | pagina 4