Pafiblaö SL.Stem Beroep van pottenbakker vindt nog erkenning altijd Adspirant-architect bouwde een miniatuurstad Steef cle Lange leert het ook zijn kinderen Vijfduizend parachutisten wagen de sprong Jos. Rommens, ontwerper van gracieuze landhuisjes Eerste prijs voor een rouleur Jfdri de Spiegelstraat te Bergen op Zoom Britten - Beesten - Buitenlanders In Meersel-Dreef, naast het Genadedal WENNEKER [pikken Bruine s 7)uivenkroniek 10 9 DERDL BLAD VRIJDAG 24 JULI 1953 H. Blomjous herdacht BEVUILING VAN DE KUST De eerste bramen zijn er weer REGIE-CURSUS De Klokkenbergvlucht ire met lederen VAN DER STEEN Wie. waarom springt 7bik nu niet l~ T"\n nl 1 nf AnVitnT* A DOl'ct ATioI rrrt ncmfihhcli ik i deren en Hubert, de jongste, heeft iVltfl 4U J/CmUft/tKlOnweer een andere taak. „Je kunt niet T~\E pottenbakkerij van Steef de Lan- ge, aan de Spiegelstraat in Ber gen op Zoom, is een gezinsbedrijf. Twee zoons en twee dochters helpen hun vader in de werkplaats en de grootsten van hen zijn zelf ook al volleerde ambachtsmensen. Het beroep van pottenbakker is zo oud als de geschiedenis, maar het is een uniek beroep geworden. Zeker in het West-Buabantse, waar, naar we menen, alleen Steef de Lange het nog beoefent, ln Gouda heeft hij het vak geleerd en omdat het nog altijd zo den aan de dijk zet, kijkt hij met wel gevallen naar zijn kinderen, die ta lent en beroepsliefde van hem heb ben geërfd. De Bergen op Zoomse pottenbakker maakt alleen sierwerk. Vazen kanne tjes en borden in velerlei vorm en versierd met motieven van allerlei aard. Je komt als leek in zon werk plaats en het enige dat je onmiddel lijk duidelijk wordt is het feit. dat er een hoop wittigheid aan je schoe nen blijft hangen. Je wilt wat meer weten van het vak en omdat Steef de Lange een bereidvaardig man is, blijf je niet lang onkundig. Alles wat hier gemaakt wordt, krijgt zijn vorm uit Westwalder klei. In een moedervorm van gips wordt die klei gegoten. Er zit kwarts in, krijt en soda, omdat het materiaal geschikt -moet zijn voor de verdere bewerking met het penseel, Wanneer de grondstof te vet is. krijgt de kleur geen vat erop. „Kijk" zegt de Lange, „hier is zo'n vorm. Het gips trekt het water uit de klei en een laag van het materiaal zet zich vast tegen de vorm. Als de vorm eraf gaat, is het een kwestie van bijwerken en afsponzen. De klei gaat daarna de oven in en bij een temperatuur van 1020 graden wordt ze gebakken..." Dat is in enkele woorden verteld. Maar het is minder gemakkelijk dari het lijkt. Het mengen van de grond stoffen. het bepalen van de juiste temperatuur en nog veel meer zaken vragen veel ervaring en een groot vakmanschap. IEDER ZIJN TAAK Dat alles echter ontdek jc eerst, als je een uurtje met Steef de Lange gepraat hebt. „Maar," zegt hij, ,.op één punt is 't in ons beroep als in elk ander: wanneer er borden en kopjes nodig zijn in het gezin, moeten ze me eerst veertien dagen achter mijn ve ren zitten...." In Raad van Toezicht Kath. Econ. Hogeschool IN een vergadering van de Raad van Toezicht der Katholieke Economi sche Hogeschool heeft de voorzitter mr. M. P. L. Steenberghe zijn over leden ambtsvoorganger H. Blomjous herdacht. Hij kon met voldoening con stateren, dat de financiële positie der Hogeschool gezond bleef en nu nog verbeterd is. Het aantal afgestudeer den zal binnenkort gestegen zijn tot 650. alles zelf doen," zegt Steef senior, en daar heeft hij natuurlijk gelijk in. Met het bakken is men er niet, borden en kannetjes moeten ook ge glazuurd worden. Een natte substan tie wordt op de klei gespoten en op nieuw gaat het voorwerp de oven in, waar bij een akelig hoge temperatuur de glazuurlaag transparant wordt. Kannetjes en vaasjes, bor den en molentjes. Bij honder den staan ze naast elkaar en allemaal vragen ze aller .in dacht. De heer de Lange zeif doet 't grote werk. Hij maakt de moedervormen, die de sier lijkheid van het product bepa len, hij zorgt voor de oven en natuurlijk verdeelt hij de ta ken RUSTIGE SFEER £)E oudste zoon, die ook Steef heet, pleegt het schilderwerk te doen. Hij voorziet vazen en borden van op- schriften en decoraties. Bij een zilve- ren of gouden bruiloft, een jubileum of welk feest dan ook. komt men nog al eens bij de Lange te rade en ge woonlijk weet hij het juiste bord op de juiste plaats te zetten. Leny werkt de ruw gevormde voorwerpen bij met spons en schuur- materiaal. Ineke helpt bij het schil- IWTet de beroepstraditie is in de werk- A plaats achter de Spiegelstraat ook de vriendelijke, rustige sfeer bewaard gebleven, waarin de kunstnijverheid het best gedijt. De jacht van het fa brieksleven wordt hier angstvallig geweerd. Elk kannetje en elk bord worclt behandeld alsof het uniek is in zijn soort. Het werk, zegt Steef de Lange, wordt ook nooit een sleur. Want de mogelijkheden zijn eindeloos. Een vruchtbare fantasie vindt altijd weer nieuwe objecten voor de werkgrage hand. Dat is ook een der grote aan trekkelijkheden van het vak. De vorm van vazen en kannen en de de- córatieve middelen kunnen altijd weer nieuw, altijd weer anders zijn. Het glazuren is een vak op zich zelf. De pottenbakker moet ervoor zorgen, dat de klei en de glazuur laag in de oven elkaar niet tegen werken. Als het glazuur méér of min der uitzet dan de onderlaag komen er barsten. We nemen dit ene voor beeld, om aan te tonen dat het ver vaardigen van borden en kannen iets meer is dan vormen en bakken zon der meer. De bewerking van de grond stof is uiterst belangrijk. (Advertentie) JJAAN ZONDERLAND heeft toch een land: het is Engeland. Een land, dat hij liefheeft door het te kastijden. Niet met de systematische Prügel van een ras-paedagoog, maar met het wapen, dat de Brit het meest aanspreekt: de humor. Een heel apart soort humor. We kennen de bizarre en barokke vor men van deze humor uit kinder boek en nonsense-rijm. Als Daan van der Vat beoefent hij deze in kran tenartikelen, aangepast aan gebeur tenissen van de Britse alledag. Hij dwaalt niet rond in de krochten van de grote politiek en construeert geen prognoses over de gang der we reldhistorie. Hij neemt de Brit waar. En, zoals hij zelf in het voorwoord zegt, hij heeft het mysterie niet kun nen peilen, hij kan slechts getuigen van een ongeneeslijke verbijstering. Maar hij laat het mysterie wel stra len van fonkelend licht en laat ons de geneugten der echte verbijstering sma ken. Dit is een boek om onverbeter lijke kniezers op te monteren en uit de put van een grondeloos pessimis me een schaterlach te doen opklinken Waar men het ook opslaat, altijd is er de verrassing van de visie en van het woord. De opschriften van de hoofdstukken alleen al trekken een glimlach over het gelaat door hun ge durfde combinaties als bijvoorbeeld: Admiraals en Bitterballen, Das voor een Diender, Het Moederschap van de Oorworm, Maagzweren in de Mist. En als we eens willekeurig „prikken' in de bladzijden van dit boek, vin den we onvergetelijke uitspraken als deze: een onmiskenbaar ministrabel per soon, iemand van het soort, dat men niet als gewoon mens kan behande len, omdat hij niet een persoon is, maar een Relatie. een treintje, waarin alle passagiers vriendelijk tegen elkaar zijn, een treintje met een hooggepijpte, reik halzende locomotief en met klapper- zieke. houten portiertjes.het stopt aan alle stationnetjes en verzint voort durend en spontaan onverwachte stopplaatsen tussen boomgaarden en langs plichtmatig murmelende beek jes aan welks boorden slaperige koei en Narcissus staan na te doen. van buiten plegen de grotere En gelse stations eruit te zien ofwel als voorportalen van sedert vele jaren in verval geraakte abattoirs voor het af maken van tuberculeus vee, ofwel als bouwwerken uitgevoerd door archi tecten die begonnen een kathedraal te bouwen doch die tijdens de bouw hun geloof verloren en via de tussen stadia van museum, stadhuis, zieken huis, badinrichting, concertgebouw en fietsenfabriek, hybridische monsters hebben voortgebracht die de buiten landers slechts kunnen vervullen met afgunst en bewondering. in ieder geval mag Churchill gere kend worden tot de uiterst zeldzame ganzensoort waarvoor de boer zich niet bezorgd behoeft te maken als de vos de passie komt preken. Alle lan delijke waakzaamheid zou in het laatste geval gereserveerd behoren te worden voor de onfortuinlijke vos. (Nubische geiten) hebben een nau we onintelligente schedel, lange flu welen flaporen en trieste bedauwde ogen met de hulpeloze blik van on derwijzeressen die na jaren lang falen eindelijk hebben ingezien dat zij hun akte L.O. Frans nooit zullen halen.. Het zijn maar willekeurige grepen. Men kan ze met talloze vermeerderen. In alle vindt men die vermetele ge- dachtensprongen, welker verrassing en gratie het wezen van de humor bepalen. Van der Vet stelt de Brit en de waarheid in het algemeen voor de consequenties van uitspraken, da den en gewoonten, waardoor deftig heid en z.g. fatsoen plotseling hulpe loos in het licht der belachelijkheid komen te staan. Het is een verfrissen de douche, waaronder Van der Vat ons met zijn proza zet. Een uitstekend geneesmiddel tegen smartkoesterend Sartirisme en psycho-analytisch diep- boorderij. (Uitgave Het Spectrum, Utrecht-Antwerpen.) Tj^EN oude hobbelige keiweg slingert zich door het land. Mos •*-J groeit tussen zijn stenen en een langzaam dokkerende boeren kar is het enige beeld, dat bij zijn landelijke goedheid past. Het is een van de oudste verbindingen van Breda met Antwerpen, een heirbaan, eeuwen geleden aangelegd door Caesars leger. Bochtig wringt hij zich tussen akkers en bossen, rakelings langs het kapelleke van Galder, „het kerkske van den lande". Dan voert hij door een plezant grensplaatske, een oud Kempisch gehuchtje, dat hem omzoomt met zijn stamineekes: Meersel Dreef. Ieder rechtgeaard Kempenaar kent dit gedeelte van de gemeente Meerle, im mers jaarlijks trekken duizenden op naar het Genadedal van Maria bij het klooster van de Capucienen. Het is ditmaal noch het beévaartsoord, noch het convent van de volgelingen van St. Francicus, dat wij willen bezoeken. De Dreef heeft namelijk nog een derde, nimmer gekende bezienswaardigheid. QNZE ONTDEKKING is iets, wat men de naam Klein-Madurodam zou kunnen geven, een miniatuur landje, met lilliputachtige huisjes, met flats en popperige landhuisjes, grote autobanen en kronkelende bergwegen waarover elk ogenblik een peleton tourrenners kan stuiven. Natuurlijk, het is allemaal niet zo duur, zoals in Den Haag het geval is, maar Meersel Dreef is tenslotte ook geen Den Haag, en de jongeman, die het zaakje overeind houdt is geen „Stichting-weet-ik-veel." De „president der republiek" is Jos Rommens, student aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Tilburg, toekomstig architect en ontwerper van liefelijke landhuisjes in de omgeving van Brasschaat (bij Antwerpen) en Genk, in Limburg. I ANGZAAM maar zeker is Jos' mi niatuurstadje gegroeid; zijn broer Frans zette er een aantal stoere flats neer, want de laatste is daar in ge landhuisje hem verveelt, bouwt hij weer 'n ander. Het materiaal waarvan de bouwseltjes zijn vervaardigd, bestaat grotendeels uitbak stenen en dakleien. Verder wordt alles wat maar enigszins er voor geschikt is, aangevoerd en voor allerlei doeleinden ge bruikt. Zo ziet men, dat men zich nog niet behoeft te vervelen, als men een beet je afgelegen woont, trouwens Jos en Frans Rommens zijn daar de typen niet voor. (Advertentie) OP REIS 'n flacon CARBOVIT (Mijnhardt) tegen spijsverterings stoornissen. specialiseerd, in tegenstelling met Jos die zich toch maar het liefst bij zijn landhuisjes houdt. In de grote vacantie verkeert de dwergstaat in de beste conditie, want dan houden de heersers er voortdu rend het oog op, maar als er 's win ters gestudeerd wordt, gaan de kip pen er in huis houden en wordt er veel vernield. Maar dat is allemaal niet erg, want zo tegen Pasen beginnen de jongens weer van voren af aan en 's zomers staat er weer een totaal vernieuwde „uit haar as herrezen" stad. Maar in deze maanden komt er weer een nieuwe belager opdagen. Het is de mol, die het presteert, plot seling een steenweg open te breken, tot grote ergernis van de bouwers, die van alles proberen om hun vijanden te verdelgen. Jos vindt het leuk steeds te veranderen en als een bepaald (Advertentie) BIJ AANKOOP VAN 1 LITER NIEUWE BESSEN 'n JUWEEL VAN 'n GLAS CAQ£AU Uitsluitend verkrijgbaar in de slijterij a f 5;50 per litei ETEN COMMISSIE, ingesteld door het Britse Ministerie van Vervoer heeft een rapport ingesteld, waarvan de voornaamste resolutie is, dat Groot Brittannië overeenstemming moet be reiken met andere zeevarende mo gendheden, om een internationale actie te voeren, waarbij het aan schepen verboden zou zijn om olie in zee te storten. De Commissie zegt in haar rapport, dat de oliebevuiling, die stranden bederft, zeevogels aantast en boten en visuitrusting bevuilt, niet alleen aanzienlijke zorg baart in Gr,- Brittannië, maar ook in Frankrijk, Nederland, West-Duitsland, Denemar ken en IJsland. De Commissie is van mening, dat hier alleen door interna tionale maatregelen iets aan kan wor den gedaan. r\E bramen beginnen weer rijp te worden. Woensdag hebben in Kapelle reeds enkele kwekers hun struiken afgezocht en het resultaat was. in totaal, plm. 10 kg. bramen. De prijs van deze primeurs was goed. Er werd van f 1.39 tot f 1,14 per kg. voor betaald. De stand van de bramen is over het algemeen goed. Men heeft goede hoop dat d« opbrengst in dezelfde lijn als het vorig jaar zal liggen. Het cen trum van de teelt in Zeeland is Ka- pelle-Biezelinge en hier verwacht men een totale aanvoer van plm. 350.000 kg. Deze foto toont enkele van de 5000 parachutisten, die boven de vlakte van Langson uit de Franse vliegtui gen sprongen. Deze Franse parachu tisten vernietigden ongeveer 5000 ton vijandig materiaal, ongeveer 5 mijl van de Chinese grens, in Indo-China, waardoor de voorbereiding van een nieuw offensief der opstandelingen grondig is verstoord. Begint Zaterdag te Hulst FAE door het Zeeuwse W.K.A. (Werk- vJ verband Katholiek Amateurto neel) georganiseerde cursus voor re gisseurs en spelleiders van Amateur toneelverenigingen trekt een over weldigende belangstelling. Niet minder dan vier en twintig deelnemers hebben zich thans reeds laten inschrijven, en de verwachting is. dat dit de laatste dagen nog stij gen zal tot dertig. Di is dan ook het maximum aantal dat toegelaten wordt. Docent dezer cursus is de jonge Vlaamse kunstenaar Herman Brug gen zoon van de grote Staf Bruggen uit Gent. Herman Bruggen volgt de voetstappen van ziin vader en trekt, sinds de bevrijding, met zijn groep van dorp tot dorp en van stad tot stad om het Vlaamse volk en vooral de nieuwe generatie dichter tot de kunst te brengen. De cursus is verdeeld in voer week ends en de lesuren zijn 's Zaterdags avonds van 7 tot 10 uur en Zondags- voormiddags van 10 tot 12 uur. De cursus' begint Zaterdag 25 Juli aanstaande en wordt gegeven in de bovenzaal van de R.K. Landbouwwin- terschool te Hulst. (Advertentie) Grossier voor West-Brabant: Fa. M. VAN DALEN, Fatimastrgat 42 Breda. DORDEAUX was dit jaar een mak kelijk vluchtje. Op vele plaatsen vielen ze als mussen. Vele staartwind- kampioenen, die bij kopwind onher roepelijk in de staart hadden gezeten, prijken nu, fier als een hond met ze ven staarten, aan de kop van de uit slagIk hoop dat U voelt, wat ik bedoel. Nabvanpee en Z.N.B. vlogen Bor deaux op dezelfde dag. Die van de Bond boven de rivieren met middag lossing. Zaterdagmiddag om 13 uur gingen ze er uit en de eerste duiven zitten 's Zondagsmorgens al rond 4 uur in Apeldoorn, Dieren enz. Nou, dan hoef ik niks meer te vertellen. Als straks de meters per minuut uit gerekend zijn, kon zelfs het record van 1936 wel eens gesneuveld blijken te wezen. In de ZNB, gelost 's mor gens te 6.45 met lustig staartwindje (dat in de loop van de dag aanwak kerde tot een complete storm) liggen de snelheden overigens heel wait la ger. Er vlogen niet minder dan 2250 duiven, een ongekende weelde voor de Vughtse organisatoren. De eerste prijs in het Bondsconcours wordt gewon nen ditmaal, niet door een klimmer maar door een rouleur, om niet te zeggen een flyer, te weten het beruch te „Witpenneke" van kastelein Danc- kaert te Zuiddorpe, een der snelste hazewinden van Nederland. Te 17.36 precies viel het op de klep, het schud de zijn veren uit en knipoogde eens naar Madam, die als het „Witpenneke" mee is. 's nachts geen oog dicht doet, alsof het zeggen wou: „Ewel, hier zijn ik, is dat niet knap gedaan van zo'n prutske?" Volgens Madame Danckaert is het zo een uitgefigeleerd slim beestje, dat de patroon het gewoon op zijn hand kan zetten, zonder dat het wegvliegt. Het beziet hem alsdan zo verstandig, dat niemand in heel Zuiddorpe er aan twijfelt of het verstaat ieder liefko zend woordeken, dat hij zegt! Vier maal heeft het Chateauroux gevlogen, vier maal Lirrroges, vier maal Libour- ne en nu weer Bordeaux, ik noem het geen u weet wei. Zo'n ding weet on derhand „uit hare kop" hoe de Kongo eruit ziet. MADAME VERTEDERD jyi ADAME DANCKAERT is er effen af van vertederd. Och erme, om kwart voor zeven 's morgens heeft het beestje in Zuid-Frarikrijk de vlerkskes opengedaan en om zes mi nuten over half zes, zat het los voor uit te Zuiddorpe op 't nestje. Die Za- tei dagavond was het „Witpenneke" het middelpunt van aller gesprekken en 's Zondagsmorgens toen bekend geworden was dat er „niks aan te doen was" niet minder. Dit belette de attente Danckaert overigens niet er nog gauw twee in de klok te draaien een te 7.04 en een te 7.45. Verder ver-' neem ik dat hij juist weer eens in sting te schenken toen ze schreeuw den: de duiven van Ovleans zijn daar' En wat denkt ge? In vier minuten tijd drieSpijtig dat er geen auto boven stond, deze keer, het waren nu „maar" driehonderd pegulantjes, affijn wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd, wie weet wat zo'n ding doet als 't eens op een over- nachtviucht gezet wordt. Kennen doet het nog, want de inkorving voor Dax nationaal C.C. Breda en Omstreken, is pas Maandag a.s. En de belangstel ling daarvoor blijkt zo onnoemlijk groot te zijn, dat er geen een record meer bekwaam is om stand te houden. In Bergen op Zoom was de uitslag op Bordeaux als volgt: 1 en 10 M. P. Buuron. 2, 4. 5 en 12 Peet van Kaam, 3 A. van Wijk. 6, 13, 15. 22 C. van Ber gen, 7 C. de Nijs. BIJZONDERE INTENTIE FAE aandacht wordt gevraagd voor een zeer bijzondere intentie. Zon dag a.s. is het in Bergen op Zoom de zgn. „Klokkenbergvlucht" van Neuf- villes met de piepers. De opbrengst is voor een zieke jongen, die thans in het sanatorium ligt en die gered kan worden, maar waarvoor hulp drin gend nodig is. En nu is de duiven sportorganisatie van Bergen op Zoom in actie gekomen! Als hoofdprijs wordt gevlogen een magnifieke haard. Ook zijn er verschillende wisselbe kers, waaronder de emmer zal ik maar zeggen, want zo'n knaap is het, van de bekende Liga-fabrieken, de medaille van het Gemeentebestuur enz. Niemand wil achterblijven om die zieke jongen te helpen. Eventuele ereprijzen, giften enz. kunnen worden toegezonden aan de heer Willem van Broekhoven, voorzitter afd. West- Brabant van de ZNB, Zandstraat te Bergen op Zoom: Lezers van de dui- venrubriek, laat zien dat ge een hart in uw lijf hebt, dat klopt voor een zie ke jongen. Als ge zelf kinderen hebt. hoef ik hier verder geen woord meer aan toe te voegen, dan voelt ge de ernst van de situatie en ge beseft wat het wil zeggen! In Dinteloord was de uitslag op Bordeaux als volgt: 1, 2 en 7 C. Rom- bouts, 3 J. Donkers, 4 P. Mangelaars (op suikerpeeën, Piet), 5 P. Krebbeks, p- de Jongh. 8 en 9 G. Krebbeks enz. En dan heb ik hier Breda- 12 3 (enz.) Gebr. Oomens (21 duiven mee), en 8 P. Corssmit, de beenhouwer, met soort van zijn „Ouwe Fiel", 5 A Roks, 6 en 10 P. Hissink, 7 L. Smul- ders, 9 C. Elissen. In concours 241 dui ven. In UI venhout vielen ze ook weer als hagelstenen. De gevreesde fondman Willem van Oosterbosch had de eer ste. 2 bakker Jan Frijters (nieuwe ster ontdekt), 3 Frans Heijblom, 4 bakker van Dorst, 5 Piet Leppens enz. In „De Luchtbode" te Gilze waren de bloemekens weer eens voor de Gebr. Aarts, 2 en 3 G, Smolders, 4 en 5 N. van den Ende. IN ZEELAND C"N dan schakel ik nu even over op de Dourdanvlucht in Zeeuwsch- Vlaanderen. Aan de grote Kringvlucht van de Sluiskilse duif werd door 398 pauwstaartjes deelgenomen, snelheid eerste duif 1800 meter: 1 J. Konings te Sas van Gent, 2 M. de Groof te Sas van Gent. 3 J. Bogaert te Boschkapel- le, 4 Th. Borgsteijn te Axel, 5 M. Die- leman te Axel, 6 J. de Smidt te Ter- neuzen, 7 R. Danckaert te Terneuzen, 8 A. Clayssen te Sas van Gent, 9 R. van der Veke te Zaamslag, 10 G. de Cooker (krotekoker?) te Westdorpe, 11 P. van Damme te Boschkapelle, 12 Jaap Heida te Sas van Gent, 13 J. de Kraker te Sas van Gent. 14 E. van Dorsselaer te Axel, 15 J. de Kraker te Terneuzen. U ziet dat er wat gekraakt heeft met die staartwind. Idem Jonge duiven Dourdan: 1 D. van den Bergen te Axel, 2 L. de Mul (de geweldige mosselkampioen uit Philippine), 3 R. Geernaert te Sas van Gent, 4 R. Ranschaert te Sas van Gent, 5 G. Wulfaert te Sas van Gent. Deze piepers zijn mooi ingevlogen voor de autovlucht op Orleans op 30 Augustus a.s. Dat zullen kwade con currenten worden straks want ze we ten de weg en kennen de spraak. Combinatie SchoondijkeSasput (twee wereldsteden) Dourdan, de overwinning gaat hier naar de pijl snelle Staf Dusarduijn, 2 G. de Wever, 3 Gebr. Calon, 4 Pol Duve, ik bedoel Dobbelaere, 5 C. de Jonge. 6 en 10 Ch. de Poorter, 7 K. de Baere. 8 Blom- me en 9 D. Blomme, die mannen zet ten de blommetjes dus wel even bui ten. De Hoop te Biervliet Dourdan, oude duiven: 1 B. van Waes, 2 P. van der Linde, 3 en 4 P. Boekhout, 5 J. Mag nus. Idem jonge duiven: 1 A. Naeye, 2 M. Deverijns, 3 H. de Puit, 4 M. De- verijns, 5 J. Magnus enz. Bijzondere krachtprestatie. In „Steeds Sneller" te IJzendijke behaal de de heer Achiel Mussche, die met geen spreeuwen schijnt te vliegen op vier inkorvingen viermaal los de eer ste: le Dourdan, le Orleans, le Moes- kroen oud en le Moerkroen jong. In de duivensociëteit de „Snelle Duif" te Clinge werd het koningschap vervlo gen op Dourdan. Voor de tweede keer (ook verleden jaar) verwierf Sjef Pauwels de titel van majesteit. Even als toen wist hij ook nu met neusleng te te winnen van de heer Piet Hage- man alhier. Onze gelukwensen. JONGE DUIVEN ""POT slot nog enkele uitslagen met de jonge duiven op Vilvoorde. Bredase Bond (4000 duiven): 1, 17 enz. H. Nelemans, 2, 6 H. Derks (uit de Valkenierslaan, pakt er op een paar minuten tijd negen!), 3 C. L. Jansen, 4 C. Kwisthout, 5 M. van der Linden, 7 J. Franken, 8 R. Rijnders (zeer sterk speler, die er alle weken met z'n trac- tement tussen zit, evenals bijn broer Johan; van Limoges bijv. had Renier nog de 3e, door een drukfout echter, werd dit vergeten), 9 J. van Opstal Jr., 10 Gebr. Schuurmans, 11 Koos v. Dongen, 12 J. Marijnissen, 13 Th. Tuik, 14 Kees ISuikerbuik. 15 J. Graanak kers, 16 Josje Puffee, 18 Jac. Verhe zen (kent geen vrezen), 19 C. de Grance, 20 P. Remie Jr. enz. Ulvenhout: 1 Jan Frijters, 2 Marijn Martens (met duiven van de kapper), 3 Nil Aarts, 4 A. Struis, 5 en 7 Jan An- tonissen, 8 Jac. de Kort, 9 M. Heij blom, 10 Frans Martens enz. Chaam „Gevleugelde Vrienden": 1 Pietje van den Ouweland, 2 P. van Loon, 3 J. Coenraads, 4 P. Koyen, 5 Toon Geerts, 6, 8 en 9 J. Ansems, 7 Jos. Vromans, 10 J. Oomen enz. Gilze „Luchtbude": 1 en 3 Gebr. v. d. Braak Pzn., 2 Fr. Paulissen, 4 Kees van den Ouweland, 5 Herman Severijns. De grote uitblinker was hier Toontje Diepstraten. Evenals op Duffel douwde hij er tien in van de twaalf. Dinteloord „De Luchtbode": 1 en 8 G. Krebbeks. 2 L. Hartman, 3 L. Jan sen, 4 K. de Zwart, 5 en 9 J. de Zwart. 6 J. Bierkens ('t is weer best, naar ik hoor), 7 J. Donkers, 10 J. de Jongh. Bergen op Zoomse, Verenigde Bergse Krabben: 1 G. Moeskops, 2 C. Se- bregts, 3 Jac. Nuijten. 4 Jac. de Waal, 5 C. Henning. 6 A. de Vos, 7 J. Wierckx, 8 P. Mertens, 9 C. Schepers, 10 A. Visser (pakt ook 12. 14 en 15), 11 C. van Overveld, 13 J. Goorden, 16 Leo Nijssen, 17 Jos. Dingemans, 18 M. Berghuis. 19 Jan Gijzen (de oude ve teraan, die ook nooit te slaan geweest is). 20 E. Hoeks enz. Wegens die zieke jongen uit Bergen heb ik mijn stukje deze week wat eerder ingezonden. Alle uitslagen zijn weliswaar nóg niet binnen, maar dat mag niet hinderen omreden ik toch geen plaatsruimte heb. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE. Briefwisseling. Bode E. te R. Uit slagen altijd te laat binnen, jongen- Volgende keer beter?

de Stem | 1953 | | pagina 9