Nieuw P.N.E.M.-transportnet over spant West-Brabant Lonen en salarissen in de kamer NU GEEN GETOB MEER! :n „Langharige Freisler MULDER Wat een Wonderlijke Wereld de nationale film radio Veedieven j WEK DE GAL IN UW LEVER OP ;n. N TWEEDE BLAD VRIJDAG 24 JULI 1953 HAAGSE BRIEVEN Straks koppeling Roosendaal-Antwerpen Katholiek standpunt Onbegri Hilde Benjamin luidt nieuwe terreur in Beleefd van een ■nastraat te n mevr. de >r architect volgende de Winde, timmer- 1- en lood- (auta, elec- hilderwerk. ING. Juli is een waarop o.a. worden be- Aardenburg vyzing van an subsidie Verk in W.- ïaffing van komt op de en van de ir en licha- rooster van Dudschool. (STELLING sariaat van de cantine >ord Rodan- gehouden Ambonese rken waren en en meis- e de cursus iwerken, die els uit Aar- it Sluit werd eiten en ge- Ijelangstel- sterse gratie angen. Door ;e wijze thee je opgespeld ip. IOND ispelaere uit toen hij zijn spelen was, ind van een hond kreeg te pakken cn men voor de reesde. Dok- ngend nood- t worden op- toniuszieken- tAND. sser A. Parl- in brand en nd met nor- blussen. De lurg, die ge- spoedig met n slaagde er apparaat, een enkele ogen- wingen. NGSPLAN verd meege- he dienst be- ontwerp-wij- bouw aan de door deze ierpen gaven Ling. Tenslot- om een der helminastraat wplan achter -n. de openbare Boogerd be- l der gemeen- gemeente-op- renplan opge- liermede voor igtweistraat 'n ttendeerde de olate toestand de gemeente- te hij ervoor !n voor de to te nemen. UETTE iquette die tot as van „Han- deze ver. ook ,n particuliere aewel de Bel- :k lieten gaan ■eertien dagen af. waardoor naquette weer ..Handelsbe- ding niet lan en besloot tot blijft de ma- haven opge- uren van be en. 1EVAL ïoek Paarden- een botsing ■r met zijspan alve materiële motor, liep nkele verwon- doktershulp a huns, 8.30 uurt Complete En- Ichouwburg: Een mpia Theater. 8 el. uur: Starlift. Douane Boem, het Oosten. 6.30 en 9 uur: ema van Dijck. ie zweep en De -s. tfoon. iuw, 8 uur: Di- Tragel, bij A. ng om 4.30 uur. Complete En- >chouwburg: Een uur: De schrik ignie. 'mpia Theater, 8 ngel. ling bij de Cock uur: Starlift. Douane Boem n het Oosten. U)E VORIGE WEEK kreeg de heer Roosjen, van de A.R. Tweede Kamerfractie de gelegenheid minis ter Cals, die getooid was met 'n roos in zijn knoopsgat, t- interpelleren over de salarissen der leraren. Er ontstond een fel debat, waarin parA lementaire ervaring en ook handig heid, vooral van de kant van de minister, in ruime mate ten toon gespreid werden. De voorzitter, be kwaam als geen ander, kreeg han den vol werk, maar hij leidde het debat op uitstekende wijze. En mi nister Cals was het die zegevierde. Hij had geweigerd een motie van de heer Roosjen te aanvaarden. Want hij had toegezegd en was be zig met wat de motie verlangde Een aanvaarding der motie zou een uiting van wantrouwen zijn en dat zou de minister niet nemen. De K.V.P.-fractie steunde Mr. Cals zeer nadrukkelijk. Na een onderbreking der debatten trok de heer Roosjen wijselijk de motie in, verklarende, dat ze moreel door de Kamer was aanvaard. Duidelijk had de minister zijn beleid sedert December uiteen gezet, de maand waarin hij had be loofd het overleg met de leraren organisatie op korte termijn te zul len heropenen. Een herstel van be sprekingen, die volgens een formele weg moet geschieden de minis ter moet zich houden aan de regels van het Georganiseerd Overleg kost tijd. In Januari werd begonnen en er is degelijk gewerkt: naar menselijke berekening kan nog vóór het nieuwe schooljaar een nieuwe regeling verwacht worden. J7N INDERDAAD: deze minister valt bezwaarlijk een verwijt te maken; wil men met alle geweld verwijten, dan zou men dit moeten doen ten opzichte van des ministers voorgangers, die de huidige situatie der leraren hebben doen ontstaan. Dat de minister een motie, waarin een trage gang van zaken betreurd werd en waarin werd aangedron gen op een regeling vóór de nieuwe cursus, onaanvaardbaar achtte, ligt onder de gegeven omstandigheden voor de hand. Dat de K.V.P.-fractie die de kwestie der lerarensala rissen primair en met kracht in het laatst van het vorige jaar aan de orde gesteld heeft de katholieke minister unaniem steunde, lag al evenzeer voor de hand. 's Ministers woorden en 's ministers daden ge ven hem zonder twijfel recht op vertrouwen. Dat personen, die de gang van zaken niet kennen, die geen begrip hebben van de lange en moeilijke weg, die voorstellen uit het Georganiseerd Overleg moe- I ten afleggen, alvorens het karakter van een regeringsvoorstel te krij gen, dat oningewijden dus, klagen I over de lange duur van werken is begrijpelijk. Deze begrijpelijkheid is echter bij de heer Roosjen niet aan wezig, want hij kent het klappen van de zweep. QOK een ander probleem, voort gekomen uit het Georganiseerd Overleg tussen regering en maat schappelijke organisaties, werd door de Kamer de vorige week behan deld en na vlot behandelen beslist. Dit was het voorstel-Beel: verbe tering van de financiële positie van het burgerlijk rijkspersoneel. Het overige rijkspersoneel zal uiteraard volgen. Een belangrijk voorstel, wijl de regering hier voor het eerst sedert de oorlog een de-nivellering tot stand brengt. Het overleg heeft veel pijn gekost; nadat het aanvankelijk alleen over de ambtenaren ging, is de positie der rijkswerklieden er later op aandrang van het G.O. aan toegevoegd. De Kamer uitte na drukkelijk haar tevredenheid, dat het overleg tot een tastbaar resul taat heeft gevoerd. Voldaan waren echter vele Kamerleden nog niet. Toch werd geconstateerd, dat hier ten aanzien van bepaalde aanwijs bare nivelleringsverschijnselen recht was gedaan aan de gedupeer den. Het vraagstuk der salarissen zelve daarentegen (nu worden slechts correcties aangebracht, noodzakelijk in verband met de prijsstijgingen, waaraan waf de^e groepering aangaat onvoldoende aandacht is besteed), het salaris- vraagstuk zelve blijft bestaan. Hierop werd van K.V.P.-zijde na drukkelijk gewezen. De nieuwe regeling een belangrijke stap in de goede richting wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Januari j.l. Bij de uitbetaling straks van de verhogingen over de reeds voorbije maanden zal deze belangrijke groep van vaste-inkomens-genietenden ongetwijfeld wat „lucht" krijgen bij haar financiële zorgen. Dat de lo nen der werklieden maar weinig omhoog gebracht zijn, is enerzijds het gevolg van het feit, dat bij hen de nivellering in veel minder ern stige mate heeft gewerkt dan bij de hogere rijksfunctionarissen; ander zijds meende de regering bij haar loonpolitiek de consequenties voor het bedrijfsleven niet uit het oog te mogen verliezen. trale te Vlissingen niet voor het vol gend jaar gereed zal komen." PLANNEN (Van onze redacteur) „AL HEEFT dan de bouw van de Amercentrale de laatste jaren dé aandacht gehad, er is toch ook nog wel wat anders gedaan door de PNEM in diezelfde periode en ik wil U daar graag eens wat van laten zien. Want het is toch zo dat thans ik meen dat met een zekere technische trots te mogen zeggen aan het getob in Brabants West hoek door de algehele vernieuwing van het transportnet en de daarmee verband houdende bouw van nieuwe onderstations te Breda, Roosen daal en Woensdrecht een einde is gekomen". F)E HUWELIJKSKWESTIE, welke in Engeland thans weer de pu blieke opinie beroert, heeft het ka tholieke weekblad „Catholic He rald" aanleiding gegeven tot een rustige beschouwing omtrent ons standpunt: „De Kerk leert, dat een geldig aangegaan huwelijk onontbindbaar isEen totaal onbetekenende vraag is in dit verband of een voor de wet gescheiden persoon de schul dige partij was of niet. Als hij of zij een geldig huwelijk sloten, blijft hij of zij getrouwd en kan niet hertrouwen, zolang de andere echt genoot in leven is." Anderzijds zegt de „Catholic He rald", eerbiedigt de Kerk het indi viduele geweten. Zij oordeelt niet over het hart van de enkeling, waarover God alleen oordeelt. De Kerk is de eerste om te erkennen, dat de mens onoverwinnelijk on wetend omtrent de waarheid, te goeder trouw kan dwalen. Niette min onderstreept het blad, dat het Christelijk voorbeeld, gegeven door de koninklijke familie, bijzondere nadruk heeft gekregen bij de kro ning. Een ware Christen kan niet anders dan diep betreuren, als eni ge stap dit voorbeeld zou verzwak ken, vooral op een gebied, waarde Christelijke leer zo duidelijk is. Als de partijen, waarover het gaat, hun echtverbintenis toch wil len doorzetten, zullen ze dan ook hun officiële rang en statuut moeten opgeven, aldus het slotoordeel van het katholieke blad. Daarheen zal het dan ook wel gaan, getuige het feit, dat er een wetsontwerp in de maak is, om het regentschap bij vootijdig overlijden van de Konin gin niet toe te vertrouwen aan I rinses Margriet, maar aan Prins gemaal Philip. TRANSPORTNtI NA DE UITBREIDING 1952/1953 «30 E>4 30 kV_ONMIS(AIIOM (Advertentie) Stroom naar Zeeutcsch- Vlaanderen 1WIET deze woorden van ir. J. G. de Voogt, directeur van de P.N.E.M., begonnen we een interessante tocht vanuit het lichtstadje Geertruiden- berg door het Westbrabantse land, overspannen door de nieuwe 150 kV- lijnen, gedragen door respectabele masten, waartegenover die van de oude 50 kV-lijn kleine jongens zijn. „Deze vernieuwing was niet alleen een kwestie van bedrijfszekerheid, maar zeker ook een kwestie van een deugdelijke en vlotte bediening van onze verbruikers. We zaten daar in Brabants Westhoek nogal eens te tob ben. B. v. in Putte, dat vanuit Roo sendaal werd gevoed, zat men her haaldelijk met de energievoorziening omhoog. Door het nieuwe 50 kV-on- derstation van Woensdrecht is die moeilijkheid uit de wereld. De indu strialisatie in deze hoek vroeg trou wens ook dringend om voorzieningen. Wat de bedrijfszekerheid aangaat wijs ik met trots op de onweersbuien van de laatste tijd, die heus niet zo mis waren en die ons voorheen beslist weer buiten gevecht zouden hebben gesteld. Nu is geen moment de ener gievoorziening onderbroken ge weest". Achter ons verdwijnt de trotse Amercentrale. een donkere rookwolk als een pluim op de hoge schoor steen. Ir. de Voogt moet er nog even wat van vertellen. „Alle bestellingen voor de tweede tranche van de Amer centrale zijn nu uit. We hopen in het najaar met de bouw te kunnen beginnen. Ik heb op 'n dure kalender 1 October 1956 als datum van ingebruikname aangetekend. Of 't lukken zal?" EERST BREDA gesloten systeem toegepast. „We zit ten hier n.L met allerlei dampjes die voor het openluchtsysteem minder gewenst zijn". Twee enorme transfor matoren staan in „cellen" opgesteld. Een perfect beveiligingssysteem om geeft de gevaarten. Om je daarvan te overtuigen, kun je in een diepe kelder afdalen, waar een enorme wa tertank is opgesteld, die bij een even tuele brand in de transformatoren zijn inhoud spuit. De hele installatie is ef ficiënt en men zal ons ten goede hou den, dat er onze technische knobbel bij te kort schoot niet in het minst in de bedieningsruimte, waar het de leek op dit gebied gaat duizelen van de knoppen, schalen, klepjes, lamp jes en wat al niet meer. We nemen afscheid van de heer v. Wanrooy, die met zijn nieuwe onderstation dik te vreden is, om de nieuwe 150 kV-lijn naar Roosendaal te volgen. VOORLOPIG NIET UITGEPRAAT TIET VRIJE VOLK houdt zich ook bezig met de door de KVP verzonden invitatie voor een ge sprek. Vooralsnog hebben we niet de -indruk - aldus het socialisti sche partijblad dat de formule ring van de uitnodiging, zoals die door de K.V.P. is gesteld, enige rekening wenst te houden met het door Ruygers in zijn artikel inge nomen standpunt. De K.V.P. wekt de indruk, alleen over haar standpunt te willen praten. Dat dit voor de katholieken in de Pv.d.A weinig aantrekkelijks kan hebben^ lijkt vrij duidelijk Het is ons volkomen een raad sel, hoe Het Vrije Volk dit alles uit het korte uitnodigingsbriefje distil leert. Dit briefje vraagt immers al leen maar, rekening te houden met het standpunt van de Kardinaal. Een standpunt, dat de een of an dere katholiek misschien weinig aantrekkelijk voorkomt, maar dat voor hem toch ook de klank van gezag moet hebben. Voor het ove rige staat er in het briefje niets over het eigen standpunt of dat van de heer Ruygers of van de heer Weiter. Het is een simpele uitnodiging, welke een simpel „ja" of „neen" als antwoord verdient. AAN de weg TerheijdenBreda ligt het nieuwe 150 kV-onderstation Het oude 50 kV-stationnetje staat er pietepeuterig naast. Het heeft z'n dienst gedaan. De slopershamer wordt er reeds in gehanteerd en spoedig zal het gebouwtje verdwijnen. En daar mee ook de masten van de 50 kV- lijn. Twee dienstgebouwen en een be dieningsgebouw in strakke, robuste stijl opgetrokken door architect De Bever vormen het nieuwe complex. Voor het onderstation werd hier een Een der vele hoogspanningsmasten die over het Brabantse land ver spreid staan. 1WJIDDEN tussen de industrieën ligt het nieuwe 150 kV-openluchtsta- tion van Roosendaal. „We liggen hier uitermate gunstig temidden van het industrieterrein en het ziet er naar uit dat we hier voorlopig niet zyn uitgepraat", zo vertelt ir. de Voogt. ,.De oude gebouwen gaan als tech nisch object geheel verdwijnen. Ze worden verbouwd tot kantoor. Met dat niet-uitgepraat-zijn in Roosendaal heb ik het oog op de koppeling met België, die in het voornemen ligt. „België zit thans met een 150 kV-lijn iets ten Zuiden van Antwerpen. Deze lijn wordt doorgetrokken naar Merxem. Er is alles voor om van hieruit een koppeling met deze Bel gische 150 kV-lijn tot stand te brengen. Er is hier dan ook al rekening mee gehouden door een ruimte voor twee schakel- velden. Wanneer 't er van komt? Dat is natuurlijk een kwestie vsm internationale on derhandelingen." Het Roosendaalse onderstation is opgetrokken in dezelfde strakke stijl van architect De Bver. De kosten van zo'n onderstation? Rond zeven mil- lioen! BEGIN AUGUSTUS CN terwijl we terugreden naar *-* Geertruidenberg, vertelde ir. de Voogt ons nog wat van de plannen welke nog op stapel staan bij de P.N. E.M. ten aanzien van transportlijnen. Er wordt momenteel gewerkt aan de nieuwe 150 kV-lijn van Geertruiden berg naar 'sHertogenbosch en de 50 kV-lijn verder door naar Oss. Plan nen worden uitgewerkt voor het nieu we 150 kV-onderstation, dat nabij Til burg zal worden gebouwd. Vermoede lijk zal hieraan dit najaar nog wor den begonnen. En tenslotte is er dan nog de vraag, of het geen tijd wordt voor een nieuwe voedingspost tussen Waalwijk en Drunen en tussen Oosterhout en Gilze. De laatste is wel het meest urgent, i.v.m. de vestiging van Jamin in Oosterhout. U\E MENSEN in de Sovjet-zóne van Duitsland gaan stilzwijgend naar hun werk. Zij doen het werk lang zaam als het kan en de enigen, die opvallen door hun schreeuwerige pro paganda, zijn de functionarissen van de communistische party, die echter niet by machte zijn nog enig enthou siasme voor de regeringsplannen en -voorstellen bü de bevolking te wek ken. De regering van de Sovjet-zóne is onder deze omstandigheden tot het besluit gekomen het apparaat van jus titie te reorganiseren. Voor deze re organisatie is Dr. Hilde Benjamin, de nieuwte minister van justitie, verant woordelijk gesteld. Hilde Benjamin is een vrouw van in de vijftig, sinds 39 jaren een fanatieke communiste, die in de „rechtspleging" van de Sovjet- zóne een belangrijke rol heeft ge' speeld. zy is er voor bekend, dat zy in haar functie alleen en uitsluitend re kening houdt met de letter van de wet en met de dorst naar wraak, die zij koestert tegen alles, wat met ver zet tegen de Sovjet-regering te ma ken heeft. Verzachtende omstandig heden zyn er volgens haar niet. Haar practijk heeft haar in de Sov jet-zóne de bijnaam bezorgd van „de langharige Freisler". Gedurende het Nazi-regime was Ro land Freisler de man, die voor de Hitlerregering tegen de politieke te genstanders optrad en berucht werd door de 'talrijke doodstraffen, die hij eiste. De karakterisering van de be tekenis van Hilde Benjamin voor de „rechtspraak" in de Sovjet-zóne met de naam „langharige Freisler" is te kenend voor het te verwachten beleid van de Sovjet-justitie In tegenstelling tot de opvattingen van sommige dag bladen in het Westen is er in de Sovjet-zóne geen sprake van een meer „menselijke koers". De benoeming van Hilde Benjamin luidt een nieuwe periode van onder drukking en terreur in. Ze is dan ook al begonnen met van rechters en tribunalen de uiterste ge strengheid te eisen by de berechting van allen, die hebben deelgenomen aan de opstand. Haar voorganger, Fechner, kreeg een lelijke veeg uit de pan, omdat hü „de fascistische staatsgreep van 17 Juni" een stakings actie had genoemd, terwijl zes hoge ambtenaren, door Fechner benoemd, in de gevangenis zijn gezet TENSLOTTE is daar Woensdrecht waar 'n nieuw 50 kV-ondersta- tion verrees. Een gazon met rozenpar- ken geeft het complex cachet, zoals dat ook in Breda en Roosendaal het geval is. Op dit onderstation komt de 50 kV-iyn vanuit Roosendaal binnen en gaat van hieruit ononderbroken door naar Goes. „Geertruidenberg wordt begin Augustus stroomleveran- cier voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De kabelverbinding Goes—Westdorpe is gereed en via deze kabel zal de stroomvoorziening naar Zeeuwsch- Vlaanderen plaats hebben. Dit is ove rigens iets van tijdelijke aard in ver band met het feit, dat de nieuwe cen- Advertentiei LIMONADESIROOP i BOUOMERK fl. 1.65t HEEM h VAN WAT GEWEND BEN! TE GEBRUIKEN TN EEN DUUR Londens dagblad plaatste de eigenaar van een kleine personenauto de volgende advertentie om zijn spyt te betonen over een verkeerde manoeuvre, die hy ten koste van een grotere auto bad uitgevoerd: „De bestuurder van een Vauxhall gelieve de verontschuldigingen te aanvaarden van de bestuurder van een Ane:lia, die Zaterdag on bezonnen reed. D. J. B." Duif P EN DUIF heeft de nacht moeten doorbrengen in het cachot van het politiebureau te Pencacola in Flridda. Een rfijver agent had het beest gearresteerd, nadat hij haar uit een bar had zien komen wag gelen. De duif had zich klaarblijke lijk te goed gedaan aan de restjes in de glazen. Boete E'EN 16-JARIG Duitsertje weet nu, dat hij geen vuurtje mag stoken in het bos. Tot voor kort wist hij dat niet, met het gevolg, dat er een perceel bosgrond afbrandde en 300 bomen moesten worden gerooid. De jeugdrechtbank te Darmstadt heeft hem nu veroordeeld tot: het aan planten van 300 bomen. Om de bos sen en zijn kleine geweten in het reine te brengen. Graaf Qraaf Pasquale werd gearres teerd toen hij in een deftig Turijns restaurant zat te eten. Het ging om een licht vergrijp, maar mee moest hij. De Graaf geniet enige reputatie door de aard van zijn briefpapier. Daar staat een hele verzameling beenderen en andere skelet- delen op, die tesamen zijn merkwaardig familiewapen vormen. De graaf zat zijn maal te ge bruiken in gezelschap van een chique geklede dame, die hij eerbiedig en galant de hand kuste, alvorens heen te gaan in gezelschap van de politiedie naren. Odyssee VfOOR DE 42-JARIGE Oostenrijkse Agnes Polak is thans een einde gekomen aan een zwervend leven van dertig jaren. Op tienjarige leef tijd werd zij in 1931 in Monfalcone door een zwerver ontvoerd en naar Joego Slavië gebracht Het duurde vele jaren, eer zij de politie van haar ontvoering in kennis durfde stellen op het ogenblik, dat de zwer ver haar in de steek ilet. De oorlog scheidde haar nog langer van haar geboorteland, maar dezer dagen is zij na allerlei wederwaardigheden eindelijk in haar ouderlijk huis te ruggekeerd, waar haar moeder haar opwachtte. Niet gek r\E AMERIKAANSE filmkomiek Danny Kay accepteert geen ver bindingen meer om op te treden in New Yorksc nachtclubs. Hij houdt er niet van lege glazen naar zijn hoofd gegooid te krijgen, wanneer het publiek zijn verichtingen per ongeluk niet zo best vindt. Ook de obers vindt hij daar maar zo zo. Maar voor Las Vegas maakt hij een uitzondering. De mensen moeten daar beleefder zijn. Het wordt daar beter betaald ook. Reden DLONDE, 22-jarige, slanke, groen- blauw-ogige, knappe, aantrek kelijke, aanbiddel-ke juffrouw Jean Mowforth zorgde voor een beschei den paniek, toen ze tijdens een fuif rechtstreeks in de armen van een dienstplichtig sergeant, Walther Van Etten, holde. Haar mede-gasten in formeerden, hoe dat precies zat. De blonde. 22-jarige, slanke, groenblauw ogige, knappe, aantrekkelijke, aan biddelijke juffrouw wist het niet. Affijn: volgende week trouwen ze. Hulp E'EN PAAR DIEVEN in Londen zyn een hele nacht druk bezig geweest om de brandkast van een bank te penen. Met al hun spring stoffen waren ze niet in staat de brandkast te verslaan, maar ze be reikten alleen, dat de deur nog meer klemde dan ze al deed. De politie zag de volgende ochtend geen kans de deur open te krijgen en vroeg daarom een troep inbre kers om hulp. Deze inbrekers zijn onder het wakend oog van de poli tie twaalf uur aan het werk geweest om een gat te boren door een meter beton cn staal. Toen kon eindelük de politie constateren, dat er geen cent mankeerde. De inbrekers vroegen 100 gulden voor hun hulp. Druk TN HET Himalaya-gebergte wordt het de laatste tijd druk. Engelse, Japanse, Zwitserse en Duitse expe dities hebben er de laatste tijd ge opereerd en hebben met meer of minder succes het zweet in het aan schijn geklommen. Nu heeft een grappenmaker aan de voet van een berg het bordje weg gezet met het opschrift: „Niet dringen. Je kunt nog altijd diep vallen." Vergeten TN AMERIKA zou een magiër eens een mooi trucje laten zien. Hij wierp glasscherven in een kist. gooide er benzine bovenop, stak al les in brand en sprong toen met zijn blote voeten in de kist, om het vuur te doven. Het verliep evenwel niet allemaal naar wens. De fakir kwam met zwaar bloedene voeten uit de kist te voorschijn. En als verklaring voor de mislukking zei hij: „Ik heb ver geten me te concentreren." (Advertentie) Verkrijgbaar bij elke fotohandelaar verlaagd in prijs Formaat 6x9 Mezzochrome 1.30 Mezzopqc f 1.45 ook formaat Spectropan 1 1.70 4 x 6.5 en "6 5 x 11 duurder hoeft beter bestaat ZATERDAG 25 JULI 1953. HILVERSUM I 402 METER. KRO: 7.00 Nieuws: 7.10 Gramofoonmuaiek; 7.15 Gymnastiek: 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Njteuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Radio Philharmonisch Orkest; 11 Voor de zieken; 11.45 Piano recital; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gevar. muz.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nws; 13.20 Chansons; 13.30 Lunch concert; 14 Boekbespreking; 14.10 Gram.; 14.25 Amateurprogramma; 15 Kroniek v. letteren en kunsten; 15.40 Zang en orgel (tussen 16—17.45 Ronde van Frankrijk); 16 Gram.; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17 Voor de jeugd; 18 Lichte muziek; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Hammondorgel met rhythm, beg.; 18.40 RegerfngsuitzendingZoeklicht op de Westerse defensie, 19 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Parlementair overz.; 19.30 Gram.; 20.30 Lichtbaken, causerie; 20.50 Ronde van Frankrijk; 21 Gev, muziek; 21.35 Act.; 21.45 Promenade-orkest en sol; 2230 Wij luiden de Zondag in!; 23 Nws; 2315 Nieuws in Esperanto; 23.25—24.00 Rott. Philharm, orkest. HILVERSUM n 298 METER. VARA: 7 Nieuws; 7.13 Gram.; 8 Nws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de huisvrouw; 9 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, causerie; 10.0 SMorgenwijding VARA: 10.20 Voor de arbeiders j'n de Continubedrijven; 11.30 Vrouwenkoor; 12 Gram.; 12.30 Land. en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 13 Nws; 13.15 Dansmuziek; 13.50 Weekjournaal; 14.20 Hawaiian-muz.; 14.45 Dubbel kwartet, fluit en fagot; 15.05 Amateursuitzending; 15.35 Boekbespreking 15.50 Holland Festival 1953: Concertgeb.- orkest; 16.45 Sportpraatje; 17 Accordeon - muz.; 17.30 Voor de jeugd; 18 Nws en comm.; 18.20 Gram.; 19 Artistieke staal kaart; VPRO: 19.30 Passepartout, caus.; 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. caus.; 19.55 Deze week, caus.; VARA: 20 Nws; 20.05 Gram.; 21.15 Socialistisch com mentaar; 21.30 Gemengd koor en solist; 22 Dodenhuis, hoorspel! 22.35 Lichte muz. 23 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 METER. 11.45 Klas sieke muziek; 12.30 Weerber.; 12.34 Or kestconcert; 13 Nieuws; 13.15 Orkestcon cert; 13.45 Vocaal kwartet; 14 Klassieke muziek; 14.45 Operettemuziek; 15.30 Gram 16.45 Engelse les; 17 Nws; 17.10 Gram.; EMART KINSBURN 14) „Ja, ja, dat weet ik wel. En het w jouw schuld niet. Wat zou ik je kunnen verwijten? Jack heeft nog nooit iets gedaan, waarover we be schaamd behoefden te zijn. Nooit an ders gedaan dan wat rondrijden op jacht naar Indianen en voorhistori sche mensen en in elk bosje kijken of er geen struikrover in zit! Ze is nog maar een kind. dat een beetje haar spelletjes speelt. Ik denk, dat het een grote vergissing van de een of ander is.onze Jacqueline zal heus niet weglopen en met zo'n schurk zo maar gaan trouwen." Onder het eten kwam Tom heel wat tot bedaren, zodat hy rustiger kon nadenken. „Weet je, wat ik doen zal, moeder?" vroeg hij opeens, ontwakend uit zijn diep gepieker. „Ik zal Bleekgezicht Idahome vanavond naar Wigwam stu ren, om eens met Snip Sadie te gaan praten. Die heeft me in dat briefje niet half genoeg naar mijn zin verteld En ik zal Bleekgezicht ook naar Guil- lermo laten gaan. om eens te infor meren. hoe het met die paardendief stal zit. Maar, ik denk niet, dat het iets zal opleveren. Ik zal Jack wel bij de Washburns aantreffen in gezel schap van hun dochters. Het hele ge- 17.15 Accordeonmuziek; 17.30 Gram. 17.45 Accordeonmuz.; 18 Strijkkwartet; 18.30 Voor de soldaten; 19 Nws; 19.15 Rep.; 19.45 Gev. muziek; 22 Nws; 22.15 Verz.- programma; 23 Nws; 23.05 Dansmuziek; 23.40—24.00 Orgelspel. BRUSSEL 484 METER. 12,10 Orkest concert; 13 Nws; 13.10 Verzoekprogram ma; 14.05 Idem; 15 Gram.; 15.30 Lichte muziek; 17 Nws; 17.15 Lichte muziek; 18.30 en 19.40 Gram.: 19.45 Nws; 20 Gram.; 21 Lichte muziek; 22 Nws; 22.10 Jazzmuz.; 22.30 Dansmuziek; 22.50 Nws; 23 Dans muziek.. 2330 Idem; 23.55 Nws. (Advertentie) V zult morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPTLLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen, iüst Carter's Leverpilletjes. val is niet meer dan een misplaatste grap." Tien minuten later zat hy in het zadel en reed over de door de maan verlichte zandvlakte naar het Zui den. En kort daarop gooide Bleekge zicht zyn lange benen over een stei gerende ponie heen en reed de rich ting van Wigwam uit. Als ze allebei hard doorreden, konden ze tegen zons opgang hun bestemming bereiken. Bleekgezicht Idahome maakte een slaperige stalknecht wakker en gaf hem opdracht zijn paard te verzorjBn en te voeren. Daarna ging hy in het dag en nacht geopende restaurant van „Het Gouden Front" ontbyten. Verder moest hij zijn tijd zien door te brengen, tot de eigenaar van „Het Gouden Front" bij de hand zou zijn. En dat gebeurde tot zijn schrik niet voor tien uur. Het werd dus elf uur, voordat Snip Sadie, die eerst met op zet langzaam ontbeten had, met Ida home in het kleine kantoortje achter het buffet een geheim onderhoud had. Snip Sadie had zo'n vlug antwoord van de Splayfoot Ranch niet verwacht maar hij was er volkomen op voor bereid om over de geschiedenis, door hem in de brief aan Tom Valley op gedist, verder uit te weiden. En om dat hij een en ander van het verle den van Snap Fetters afwist, maakte hij deze tot het middelpunt van zyn verhaal en vertelde op uiterst over tuigende wyze over diens misdaden. Maar hij noemde 'm Weston in plaats van Fetters. j Omzichtig wist hij de eenvoudige Idahome uit te horen en kwam van hem te weten, dat Wilder nog niet bij zijn baas was geweest, om hem mee te delen dat hij in die streek gekomen was, om een einde aan de veediefstallen te maken. Snip wreef zich in de handen van voldoening. „Wil ik u eens zeggen, wat u doen moet, meneer Idahome?" zei hij. „Rijd naar de oude Guillermo en aoek daar eens uit, of mijn inlichtingen over de diefstal van die twee paarden juist zijn geweest. Kom dan nog even hier terug, dan zal ik u een andere brief voor Valley meegeven. En ik zal u een man tot gezelschap meegeven op de terugrit naar Splayfoot. Het is een beste kerel en hij zal u wel aanstaan. En hy zal iets heel bijzonders tegen Valley vertellen. Hij heet namelijk Wesley Wilder, en tussen ons gezegd en gezwegen, meneer Idahome,* zei Sadie met gedempte stem, „hij komt namens de Veefokkers Vereniging en heeft belangrijke zaken met Valley af te handelen. Hy zal de oude Tom pa pieren laten zien, die hem zyn blau we oogjes zullen doen opensperren. HOOFDSTUK XIII Afgeluisterd. Boven op de Afgesloten Hoogvlakte zat Jack Valley op wacht. Het was ongeveer vier 's middags en hy peurde met haar sterke kijker de omtrek naar alle kanten af. Wesley Wilder zat in de opening van het hol te luieren. Hij deed niets anders dan naar Jacqueline kyken. „Ha!" riep het meisje opeens. „Daar komt een ruiter aan!" Wilder kwam overeind, en liep ge bukt, zodat hij niet boven de struiken uitkwam, naar haar toe. „Goeie genade" hijgde ze vol schrik „het is vader!" „Jouw vader?" „In het hele Westen is er geen tweede, die zo'n baard bezit!" zei ze. „En hij rijdt op die ruin.op Cactus, die in het voorjaar pas getemd is." „Is het zo wonderUjk, hem om deze tijd over zijn eigen terrein te zien ryden? „Vast en zeker. Hy is mylen van huis. En hij rydt naar huis toe bo vendien. Als hij vanmorgen de andere kant uitgereden was, hadden we hem moeten zien. Dat wil dus zeggen, dat hy de hele nacht er op uit geweest is, Wes!" „Hmm! Je denkt zeker, dat hij op zoek is naar jou, niet waar?" Jacqueline zuchtte schulbewust. „Ik denk van wel," zei ze. „Het zou me niks verwonderen, als hy naar Washburn gegaan was, om me daar te zoeken. Ik had hem namelijk in dat briefje, door Ed overgebracht, ver teld, dat ik naar Amargo Springs zou gaan. Ed moet dat briefje gisteren avond dadelijk aan hem overhandigd hebbenMaar waarom zou hy naar Amargo Springs gereden zyn, om te onderzoeken, of ik er wel was, Wes? Hij wantrouwt me anders nooit Ik moet er niet veel van hebben op die manier." „Me dunkt, dat je jezelf onnodig ongerust maakt," zei hy. „Misschien is je vader helemaal niet naar de Washburns geweest. Het is toch best mogelyk, dat hy vanmorgen deze kant uitgereden is, maar dat we hem toevallig niet gezien hebben?" „Nee onmogelijk!" hield ze strak vol. „Over die kale vlakte kan nie mand heenrijden, zonder dat we hem hier zien. Er moet iets niet in orde zyn." „Dan zou ik voorstellen, dat we naar beneden gaan, de paarden op vangen en naar hem toe ryden. Ik denk, dat we hem wel kunnen inha len, als we vlug opschieten. Als hij ons ziet aankomen, zal hij toch wel op ons wachten, denk je niet?" „Ongetwyfeld, maar.." „Wat.maar?" „Ik zou hem nu liever niet ont moeten, Wes. Wat zou hy van me denken?" „Begin je wroeging te krijgen?" „Och, zo zou je het kunnen noe men. Ik geloof, dat ik wel wat over haast gehandeld heb, dat erken ik graag. Wat mankeert me toch? Ik doe altyd van die geheimzinnige dingen., tracht altijd romantiek te vinden.en avonturc 1: We hadden natuurlyk gis terenavond regelrecht naar Splayfoot moeten ryden en vader vertellen, wie ie bent. En als je het voor het werk volk niet had willen weten, dan zou Ik moest iets opzienbarends doen. Och, verdraaid! Waarom kan ik niet als een gewoon mens doen? Waarom probeer ik toch altijd van mijn heel gewone leventje een drama te ma ken?" „Ik kan anders best met je mee voelen," zei hij zachtjes. „Het zijn precies dezelfde gevoelens, die van iemand een detective maken. Er zyn nu eenmaal mensen, die niet buiten avonturen kunnen. Ze stikken in het gewone, dagelijkse leven van de grote massa. We zijn echt een paar avon turiers, Jack." „Ja, dat is de zaak. Zo zijn wij nu eenmaal niet allemaal bij ons thuis. En hoe zal ik dat aan mijn aanbid delijk prozaische vader verklaren? Hij zou er immers geen snars van snappen? Ik ging helemaal op in het plan, om zelf die veedieven te achter volgen.. met jouw hulp natuurlijk., toen we er op uitgingen. Nu voel ik me.een halve gek?" „Nou, laten we dan direct er een eind aan maken en je vader tegemoet rijden. Ik zal hem wel uitleg geven. ik denk wel, dat ik het recht praten kan. Ik had op de allereerste plaats niet moeten instemmen in dit dolle plan. Het is my méér kwalijk te ne men dan jou." „Nee, want ik wilde jou niet ver standig laten zyn. Ik draag de schuld En het kan me., niet veel schelen., zolang vader en moeder zich maar niet ongerust over me maken. Och, ik zou toch zo graag weten, wat hij op deze tijd van de dag daar doet!" „Zullen we dan maar naar hem toe gaan?" Het duurde lang, voor dat ze hem antwoord gaf. „ee," antwoordde ze.„Ik ben hiermee eenmaal begonnen en nu maak ik het af ook. Als we maar iets meer te weten komen over de manier, waarop het vee gestolen wordt, komt al het andere ook wel terecht." „Dus je wilt hier niet vandaan?" „Nee," kwam er beslist uit. „Van avond ga ik naar Splayfoot om die gereedschappen te halen. Gisteren avond wilde je niet dat ik ging, maar moest ik slapen van je, doch nu ben ik best in staat, een rit van zestig mijl te maken, als het nodig zou zijn. Ik wil graag weten, of we op de top kunnen komen. Als dat gaat.. Ja, wie weet, wat we dan ontdekken!" „Maar je gaat niet alléén naar Splay foot." zei hij beslist, vader het toch wel stil gehouden heb ben.. Mas, nee.dat was me te tam. „Och, als het donker is, kun je toch niet meer uitkijken. Dus kun je net zo goed meerijden. We kunnen naar beneden gaan en de paarden op- vangen, zodra vader ver genoeg weg is. Dan is alles klaar en als we ons avondeten op hebben, kunnen we met een tegen donker wegrijden. De lange schaduw van de Afge sloten Hoogvlakte lag ove- de woes tijn, toen Jack en Wes in het zadel klommen en in de richting van Splay foot reden. (Wordt vervolgd.)

de Stem | 1953 | | pagina 3