PagfelaP PcStcm Vantf St. Leonard was stevig gegrendeld ILFOHD id d! Nederland ma haast PUROL Maar de vrede is getekend „Bekentenissen" Ckefarine 4 v°S, TWEE MEISJES REDDEN CHURCHILL l Veedieven j Wal een Wonderlijke Wereld 6 1-12 TWEEDE BLAD WOENSDAG 22 JULI 1953 Schaamrood Geheimzinnige krachten in zaak Finaly Boekenplank Viervoudige werking... mtafm geneeskracht Tandengeknars Kunstjes Een 8-ponder was nog) te zwaar ZWEETKUUR ïa£ taa^r/. ILFORD DER STEEN \/ANDAAG begint de Tweede Ka- y mer met de openbare behan deling van het verdrag, waardoor Nederland toetreedt tot de Euro pese Defensie Gemeenschap. Alleen West-Duitsland heeft totnutoe dit verdrag goedgekeurd en ook daar hangt nog de vraag, of er geen strijdigheid is met de Grondwet, het geen nog door het Hoogste Ge rechtshof moet worden uitgemaakt. Waarom behoort Nederland tot de spitsafbijters en wacht het niet even op de beslissing van Frank rijk, waar de meningen over dit verdrag zo verdeeld zijn? Het antwoord hierop is twee ledig. Het ene ligt in het prakti sche, het andere in het politieke Als Nederland jaarlijks anderhalf milliard gulden uitgeeft aan zijn defensie en duizenden jongemannen onder de wapenen heeft, dan moet dit zin hebben. De Nederlandse krachtsinspanning lijkt (en is) enorm, maar in het grote geheel van het wereldbestel is het Neder landse defensieapparaat slechts een nietig groepje. Pas in de samenhang met de krachtsinspanningen van de overige Westerse landen wordt het voor de verdediging van de Wes terse vrijheid een zinvolle onder neming. Er zijn ongetwijfeld nade len aan deze samenwerking ver bonden. Een waarlijk zinvolle sa menwerking betekent, dat niemand mag achterblijven, ook Duitsland niet. Dit Duitse meedoen wekt on sympathieke gedachten aan Duitse overheersing, ook in het Europese leger. Wanneer echter de overige Westerse landen om déze reden Duitsland zouden weren, zouden zij een blijk geven van wantrouwen in eigen kracht. Het ontwerp-verdrag biedt waarborgen tegen overheer sing van een der deelnemende par tijen. Daarmee zijn de nadelen niet weggepraat. De deelnemers moeten ook een stuk souvereiniteit opof feren. Het grote goed, dat hier ech ter tegenover staat, is de waarborg, dat het gebied van elk der deelne mers gemeenschappelk wordt verdedigd, of, zo nodig, geheel wordt heroverd. Wanneer er dan nog twijfels over blijven, kan men zeggen: we moe ten uit twee kwaden he kleinste kiezen. Een samengaan van de Wes telijke landen, inclusief West-Duits- land, is de énige mogelijkheid om een macht te stellen tegenover de bedreiging van de vrijheid. Wan neer men de landkaart bekijkt en zich de Duitse potentie realiseert, zal men moeten erkennen, dat geen waarlijke krachtsontplooiing moge lijk is en geen redelijke kans op veiligheid geschapen kan worden, wanneer Duitsland als een onge conferentie-tafel iets bedingen. Dat is in deze periode van Sovjet-Rus sische taktiekwijziging van groot belang. Ten behoeve van Duitsland is er haast bij. Bondskanselier Adenauer is voorstander van de E.D.G., maar straks gaan de Duitsm na" e stembus. Dan moet er iets gebeurd zijn in Europa om Adenauer een duwtje in de rug te ëev?"- Ten behoeve van de Fransen is er haast bij. Daar zijn het voorna melijk de socialisten, die het nog tegenhouden. Als deze zien, hoe in andere landen de socialisten wél ja zeggen, zal de keuze voor hen gemakkelijker worden gemaakt. De verwachtingen zijn, dat de Belgi sche socialisten evenals de Neder landse geen bezwaren van doorslag gevende aard opperen. Men moet niet uit het oog verliezen, dat de socialisten in Frankrijk de opposi tie vormen en als oppositie mo menteel tegen de E.D.G. sputteren. Ze kunnen op een gegeven moment echter in Europa niet alléén blijven staan. JTRGENS MOET begonnen worden. Adenauer, in tijdnood, is be gonnen. Nederland, waar de ver houdingen gemakkelijk liggen, gaat ermee door. Dat geeft een nieuwe stoot. Het niét uitstellen tot na de vacantie van het geven van deze stoot kan, hoe klein Nederland ook is, in West-Europa mentaal van doorslaggevende aard zijn. In deze dingen kan Nederland nog groot zijn. En die gelegenheid wordt daarom aangegrepen. Geruchten als zou er Amerikaanse drang achter deze nog onverwacht snelle behan deling steken, kunnen van de hand worden gewezen. Van Nederlandse zijde is het besluit genomen om zuiver praktische redenen: zonder een krachtig samengaan, zo rede neert men, wordt het doel van de uitgave van anderhalf milliard gulden per jaar alleen maar twij felachtiger. (Advertentie) Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten QP EEN CONGRES van de so cialistische Internationale te Stockholm heeft men zich weer erg verontwaardigd betoond over het feit, dat Amerika verdragen sloot wisse factor tussen Oost "en ~West 1 met Spanje. Een Amerikaans gede- blijft liggen. Een groot verband van West-Europa is zonder Duitsland niet denkbaar. pR IS HAAST bij. Duitsland moet voor het Westen behouden blij ven. Politici verwachten, dat de Sovjet-Unie aan Duitsland nog on gekend grote concessies zal doen om het in de keuze-bepaling te doen wankelen. De Russen erkennen, dat zij van de koude oorlog moeten af' stappen. Het enige, wat zij bereikt hebben is, dat het Westen bij el kaar is gedreven. Van de koude oorlog afstappen kan voor hen be tekenen, dat het Westen weer uit elkaar wordt gedreven. Ze mogen dan een andere taktiek gaan vol gen: de ideologie van de Sovjets verandert er niet om. Totnutoe is West-Europa slechts in de defensie geweest, ook in de politiek. Door gemeenschappelijk macht te ont plooien, kan het tot offensief over gaan, dat wil zeggen: politiek. Wan neer het Westen het eens is en wéét wat het waard is, kan het aan de TJE KINDEREN FINALY vertoeven momenteel ergens in L' Frankrijk; er is geen sprake van dat zij het land hebben verlaten of het voorlopig zullen verlaten. Ik heb tot heden in St. Leonard alle deuren op slot en grendel moeten houden om alle publieke belangstelling de baas te blijven. De verandering in verblijfplaats, welke is geschied, gaat met volle instemming van hun tante". Aldus de heer André Weill, die met de verzor ging der kinderen Finaly tot op heden is belast. Hij zal deze taak waarschijnlijk tot aan de meerderjarigheid der kinderen blijven vervullen, omdat alle aanklachten nu of ficiéél zijn ingetrokken en omdat er „vrede is gesloten" tussen de katholieke en de joodse geestelijkheid. Nu deze geruchtmakende zaak dus in een toestand van rust is gekomen, kunnen we nog eens nagaan, waarom dit alles de gemoederen in Frankrijk en ver daarbuiten zo sterk zijn bezig gehouden met de wederwaardigheden van deze twee1 weeskinderen. Ongeveer een week geleden is er enige geruststelling ingetreden tenge volge van het feit, dat de vijf Bas- kische priesters in vrijheid waren ge steld, zonder dat zij er om had den gevraagd. Ondanks herhaalde po gingen van de politie om de pries ters tot „bekentenissen" te brengen, waren zij hardnekkig blijven zwijgen. Zij kregen niet alleen de steun van hun advocaten, die op handige manier de fouten van overhaasting bij de justitie wisten uit te buiten, maar ook van de publieke opinie; er had zich n.l. een comité gevormd tot „ver dediging van de individuele vrijheid tegen anti-religieus fanatisme". AFKEURING om het nu verkregen resultaat te be reiken. Hij geloofde in de eerbiedi ging van de overeenkomst. Ook wordt verzekerd, dat de Joodse familie bij monde van mevr. Rossner haar afkeuring heeft uitgesproken over de gang van zaken, de ondervra ging der kinderen en de arrestatie der Baskische priesters. VERKLARING DER PRIESTERS Het plan bestond, Zondag een grote protestdemonstratie te Bayonne te houden. In Bayonne vertoefde Dinsdag en Woensdag ook Mademoiselle Ri- bière, die zich zoveel moeite heeft gegeven namens het Franse Episco paat de opsporing der kinderen tot een goed einde te brengen. Zij heeft een langdurig bezoek gebracht aan de bisschop, Mgr Ferrier, die zich met grote zorg van de feiten op de hoogte liet stellèn. Deze heeft zijn grote afkeuring uit gesproken over de ondervraging, wel ke de autoriteiten van Senlis hebben toegepast op de beide kinderen, toen zij een paar dagen in het land waren en de zaak opgelost scheen. De bis schop had, evenals zijn ambtgenoot kardinaal Gerlier, volledig vertrou wen in hen, die hadden samengewerkt (Advertentie) Elk lablei Chelarine „4" beval extra geneeskracht, dank zij de samenwerking van 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉH TABLET ■n 4tj e doet wonderen! legeerde zei: „Ik ben trots op mijn land, maar het schaamrood is mij naar het hoofd gestegen, toen ik heb horen spreken over hulp van Amerika aan de afslachter Franco, de doodgraver van de vrijheid." In hetzelfde „Vrije Volk", dat dit schaamrood royaal etaleert, staat ook ergens weggedoken het volgende berichtje: „Amerika, En geland en Frankrijk hebben Zuid- Slavië uitgenodigd deel te nemen aan een conferentie van militaire deskundigen in Washington, waar zal worden gesproken over'kwes ties, die voortvloeien uit de mili taire bijstand, die de genoemde drie landen aan Zuid-Slavië verlenen. Van schaamterood over de hulp aan de afslachter en doodgraver Tito is niets gebleken. Het rode bloed kruipt nog altijd waar het niet gaan kan. £)E BELGISCHE tandartsen laten boze woorden los over de om heining hunner tanden. Duizenden van hun landgenoten trekken over de Noordergrens, om zich daar te laten cureren aan hun bijtorganen of om zelfs geheel nieuwe gebitten op te doen. Nederlandse tandtech nische instituten verspreiden in Antwerpen en andere plaatsen huis aan huis reclamebiljetten, om te vertellen, hoe pijnloos en hoe per fect ze iemand weer blinkende tan den kunnen bezorgen. Daar moet iets tegen gedaan worden! heefteen Belgisch Kamerlid de betrokken mi nisters reeds bezworen. De Bene- luxministers zullen dus Vrijdag in Den Haag ook in deze kwestie moeten happen, om aan het tan dengeknars van de Belgische tand arten een einde te maken. Vóór de vijf Baskische priester Do' minique en Bernard Eyherabide, Ber nard Pagola, Basil Harambillet, Bar- telemy Setoaim, het paleis van justi tie te Bayonne werden binnengeleid, hadden zij een felle verklaring afge legd .waarin zij er op hadden gewe zen, hoe bij het sluiten van het ac coord op 6 Maart de afspraak was ge maakt, dat een eventuele verklaring van de jongens voor de justitie waar deloos zou zijn. KJ t? Voorts hadden zij aan het slot ge zegd: „Men heeft maar al te zeer ver geten, dat nu zowel als vroeger, het vertrouwen in de priester gesteld een geheiligd karakter bezit. Doch door ons herhaaldelijk voor de politie te slepen en zelfs voor de rechter-com- missaris, wenst men nu de priester in discrediet te brengen." Père Gabel, de hoofdredacteur van „La Croix", het Franse katholieke blad te Parijs, schreef over deze laat ste uitlating: „Het priesterlijk ambt eist het algehele vertrouwen op van de mensen, die daartoe hun toevlucht nemen. Vandaar dat iedere handeling waartoe de priester qualitate qua wordt aangezocht en dit is hier zeer duidelijk het geval geweest nooit of te nimmer voorwerp van een gerechtelijk onderzoek mag worden." UITBUITING In de verklaring van de vijf pries ters stonden scherpe, wellicht niet ge heel verantwoorde uitdrukkingen te lezen over de ondervragingsmethode derFranse politie. Ook aan het adres van de andere partijen bij de over eenkomst van Maart betrokken, wer den hatelijke suggesties gedaan, die de afkeuring van de heer Weill heb ben opgewekt. Maar deze zowel als de priesters waren het over een ding eens. De heer Weill verklaarde: „Voor ons is de zaak Finaly ten einde. Maar indien er mensen moch ten zijn, die er belang bij hebben dit incident uit te buiten voor doelein den, die onze geest voorbijgaan, dan zullen wij ons er uit alle macht tege;i verzetten. Deze kinderen zullen geei werktuigen worden in de hand va: dezulken. Wij zijn veel te gelukkig dit menselyk probleem te hebben op gelost." maatschappij van Onassis is eige naar van het casino, vijf luxe hotels, VANDAAG hebben we al- elf restaurants, een operagebouw en lerlei kunsten uitgehaald om een theater. hoek te zoeken. Kul dood DE Amerikaanse marine laat telkens wanneer een kunstjes uit de Dank U! Het begint met de moeilijke kunst van de diplomatie. Dit valt niet te leren. Men kan alleen slagen door natuurlijke aanleg. Dat blijkt uit een optelsommetje kat,, de mascotte van een van de Amerikaanse Rekenkamer, g^jp sterft, een grondig On- die uitrekende, dat Amerikaanse H,6 diplomaten en regeringsvertegen- ueizueK iiibi/eiieii. wo.ordigers in 9 jaren tijd ruim 6 Volgens een lid van het huis millioen dollar besteedden aan bor- afopvnnrrlicrrlpn H frnss reis. Op de gezamenlijke onkosten- van algevaai CUgden, tl. LIOSS, rekeningen van buitenlandse zaken verlopGIl d.6 OpGratlGS cllS VOlgt* werden 12 millioen cocktails gedc- gen commissie van drie ciarcerd. officieren komt bijeen om de Slikker dood vast te stellen en een (Van onze Londense correspondent). £)E RUSTKUUR doet Churchill goed. Hij begint aardig op te knappen en maakt al flinke wandelingen door de heerlijke omgeving. Daar bij maakt hij graag een praatje met de dorpsbewoners, maar journalis ten wil hij nog niet ontvangen. „Ik weet", zei hij onlangs, „dat ze allen nieuwsgierig zijn. Wat ik de een toesta, kan ik de anderen niet weige ren. Mijn vesting zou hier bestormd worden door persmensen, die na tuurlijk allemaal een plaatje zouden willen hebben van the old mann and de kamillenthee- Ik maak me sterk, dat zelfs de Russische pers het zou plaatsen...." Het waren beslist buitenlandsen, want ze spraken hun Engels nog slechter dan ik. De een heeft de hengel vast gehouden en de ander hielp me weer op het droge. Ik heb nu wel een nat pak, maar die vis heb ik ook! Zo'n nat pak kan mij alleen overkomen. AARDIGE KEREL DE GEEST VAN CLARA Clara, de volmaakte vrouwelijke weergave van Franciscus, kan even als hij slechts begrepen worden als kind van haar tijd. Deze historische achtergrond beschrijft P. Dr. Optatus O.F.M. in de beide eerste hoofdstuk ken. Daarna belicht hij Clara's avon tuur met God, haar geest en die van haar orde. Franciscus en Clara hebben de geest van gelijkheid, vrijheid en broeder schap zover mogelijk doorgevoerd. Eenzelfde tendens treft men aan bij de kinderen van beiden, de eeuwen door. Elkaar dienen was ridderplicht, dat begrepen hun zonen en dochters. Het verschil tussen de religieuzen wordt zo radicaal mogelijk weggeno men. Dat is geen democratie, maar adeldom. Over deze geest van adeldom, het bezit van Clara, schrijft P. Optatus onderhoudend en interessant. Wij be velen het werk belangstellenden gaar ne aan. Het boekje is voorzien van vele aantekeningen en een reeks fo to's van de huizen in Nederland. (Uitgave der Clarissen in Neder- land). j, h. BIJBELSE GESCHIEDENIS (Aflevering 3) Deze aflevering behandelt de ge schiedenis van Esau en Jacob, Jacobs droomgezichten verdere lotgevallen, de geschiedenis van Joseph, en Jacobs dood. Met name het verhaal van de lot gevallen van Joseph is een van de boeiendste van het Oude Testament, speciaal om de Egyptische kleur, waarmee het getint is. Het wordt in vele opzichten bevestigd door hetgeen de profane geschiedenis ons omtrent Egypte leert. De archeologie, die in de laatste jaren zulk een enorme vooruitgang heeft gemaakt, werpt niet zelden een verrassend licht op de historische achtergrond van de patriarchentijd De vermelding van deze bijzonder heden maakt het lezen van deze bij gewerkte „Keulers" tot een genot. (Uitgave Romen en Zn.) J.H. Die foto zou inderdaad de moeite waard zijn. Iedere morgen om zeven uur begint Churchill namelijk met z'n speciale kuur. Zonder tussenkomst van de huisbedienden maakt hij zelf een enorm pak kamillenthee gereed. Als de genezende dampen er heet en dicht afslaan, zet hij de pan op tafel en gaat er met zijn hoofd boven han gen. Hij werpt daarbij een enorme handdoek over hoofd en pan, om te voorkomen, dat de dampen verloren gaan. Behaaglijk snuift hij de geur op. Tot vermaak van zijn omgeving doch tot ergernis van zijn artsen zweert hij trouw aan deze methode. Hij meent hiermee zijn luchtpijpen te zuiveren, hetgeen zijn gestel ten goe de moet komen. De artsen halen er critisch hun schouders voor op, doch de patiënt heeft gezegd: „Ze moeten mij niks wijsmaken. Jonge mensen kunnen met jonge middelen genezen. Onze hele generatie heeft last gehad van ademhalingsstoringen en altijd heeft kamillenthee geholpen. Mijn va der hing met zijn hoofd boven de pan, mijn grootvader ook. U zult zien, over een paar weken ben ik helemaal opgeknapt." DIE VIS HEB IK! Wolgens de geneesheren lijdt Church- v il aan een algemene zwakte, ver zaakt door te weinig rust en ouder dom. Ze gingen er daarom volkomen mee accoord, dat de premier enige weken geleden zijn geliefkoosde hen gel weer ter hand nam. Zelf zei de patiënt: „Ik geloof niet zo bar veel van ihun geleerde theorieën. Flink wat kamillenthee en dagelijks een uurtje vissen helpen beter dan al hun vieze medicijnen." Hij bracht zijn omgeving niettemin in ongerustheid, toen hij dezer dagen tot aan zijn middel kletsnat weer thuis kwam. Hij was er in de vroege mor gen alleen op uitgetrokken. Op een eenzame aanlegsteiger stond hij di? visjes te verschalken. Het ging goed. Toen hij echter te plotseling een acht ponder aan de haak kreeg verloor hij een ogenblik zijn evenwicht en tui melde in het water. Het liep buiten gewoon goed af, want er stond ter plaatse maar een goede meter water. Bij zijn thuiskomst vertelde hij: „Het vervelende was, dat ik er alleen niet meer uit kon komen, zonder mijn hengel in de steek te laten. En daaraan zat die achtponder. Gelukkig kwamen er twee jonge meisjes langs gewandeld, die hier op vacantie zijn. FAe beide meisjes wisten niet, dat ze met Churchill te doen hadden. De geneesheren hadden Churchill aan vankelijk verboden over politiek te denken of te praten. „Ik mag niets van die lui!" zei hij. Thans heeft men hem echter toegestaan dagelijks een uurtje politiek te bedrijven en wel onmiddellijk na het middagdutje, dat om drie uur afloopt. Zijn toehoorders zijn dan slechts persoonlijke vrienden. „Ik geloof, dat Malenkov een vrij aardige kerel is, waarmee te praten moet zijn. Het zou me verbazen, als hij niet naar Londen zou willen ko men. Ongetwijfeld wil hij de ouder dom eren. En anders, ja. anders zal ik naar het Oosten reizen, maar hoe korter het traject, hoe liever ik het heb," moet hij hebben verklaard. Churchill heeft nog andere proble men: zijn grote, zware sigaren. Het roken is hem verboden. Hij heeft plechtig beloofd ook niet stiekum een trekje te doen. Na zijn rustkuur mag hij twee sigaren per dag opmaken. Die dient hü dan te bewaren voor zjjn optreden in het openbaar. Want een Churchill zonder sigaar zal een heel andere zyn pEN MONTEUR in Stockholm was VCTSlag OVG1 dG OmstandlghG- zo bedreven in het degenslikken den Op te maken, dat hij het ook eens met andere 2) De gezagyoerder van het dingen ging proberen. Voor een oVprl44^en" klein gezelschap, waarmee hij een SCnip lïioeu „neu oveiiiJUcii weddenschap had afgesloten, demon onmiddellijk per radiogram streerde hij. hoe hij achtereenvol- Tipt TnarinphOOfdkWAr- gens een rijwielspaak, twee thermo- aan ne^ maxmenoOiOKWar meters, een spijker, een moer en een tier melden. scheermesje naar binnen kan wer- He). moe(; jn sterk papier ken. ,Hij meende met het touwtje, J waarmee deze voorwerpen aan el- WOl'den gewikkeld en ing^- kaar waren gebonden, het hele ge- koeld WOl'den bewaard, tot de val weer uit zijn maag te kunnen j:„ i,„f trekken," verklaarde naderhand de eeistvolgende haven die lijkschouwer. schip aandoet. De heer Gross haalde dat Bondsdag voorbeeld aan om aan te to- "TOEN DE DUITSE Bondsdag ver- nen> hoe kwjstig er WOrdt peri^afsToothThrdfafSn omgesprongen met geld van vier jaren gemiddeld één wet of (Je belastingbetalers, verordening aangenomen per drie dagen. Staatsuitgaven tot een be drag van 85 milliard mark waren Vogel goedgekeurd en per dag gemiddeld 18 petities uit de bevolking behan- UEN DUITS GELEERDE, Dr. Fntz deld. Ongeveer 250 Duitse en bui- Bruns heeft te Herford een zelf tenlandse journalisten „versloegen" uitgedacht toestel voorgesteld, dat 281 zittingen en woonden 1000 pers- (volgens hem) de mens zou toela- conferenties bij. Het gedrukte ver- ten te vii;egen zoals een vogel. Het slag der zittingen beslaat 14000 tekst toestel. dat „Drehvogel" gedoopt pagina's. In deze officiële protocol- werdi weegt 300 kg. en heeft een len staan uitroepen genoteerd, vari- vleugelwijdte van 6 m. 20. Alleen erend van .Schuft" en .Mörder" tot door de spierkracht van de piloot, .Bravo" die plaats neemt in een draaibare De worstelgrepen en kunstgrepen kajuit. kan het toestl zich in de van de heren bleven onvermeld. lucht verheffen. Volgens de geleer de zou zijn toestel o.m. kunnen die- Niet gewaardeerd nen tot verbetering der vluchtkwa- n liteiten van hefschroefvliegtuigen 17 EN BELGISCHE zangeres, me- cn t0t de voortbeweging der sche- vrouw Eva Closset, stond in Ni- pen. Wij geven toe, dit is meer tech- mes (Zuid-Frankrijk) terecht, om- nisch dan kunstig, dat zij het operagebouw van de stad in brand had gestoken. Het was een wraakneming van V ISSCll mevrouw; haar neef José Faes, was r^oviTM ttf aottapta in bpf door de opera als koorzanger ont- B°Yfr u AQUARIA in het Steinhart-aquanum in Califor- slagen, omdat hij geen wijs kon houden. En dat had zij zich blijk baar nogal aangetrokken. nië heeft men kort geleden sterke, warmte en licht verspreidende lam pen geplaatst, waarmee men de tro pische vissen een plezier dacht te Nu kunst doen. Het warme, stralende licht heeft echter tot gevolg, dat de vis- J^E NIEUWE EIGENAAR van het sen nje^ meer rustig in een hoekje Casino van Monte Carlo, de kunnen blijven zitten en zogezegd heer Aristoteles Anassis, heeft grote creen oog meer dicht kunnen doen. plannen voor zijn onderneming. Dit ergerde de vissen zodanig, dat Hij wil Monte Carlo tot een cul- ze besloten tegenmaatregelen te ne- tureel centrum maken in plaats van men. Ze nemen een flinke slok een speelcentrum of tenminste water, zwemmen naar de opper- die twee zaken combineren. vlakte en spuiten het water met Het symphonie-orkest van Monte grote kracht tegen de gloeilampen. Carlo moet het beste ter wereld De hete lampen koelen daardoor zo worden, een balletgroep zal worden sterk af, dat ze stuk springen. De opgericht en elk jaar zal hij een vissen bereiken aldus hun doel: het muziek- en dansfeest organiseren. licht gaat uit en ze kunnen rustig Ruimte is er genoeg, want de indommelen. (Advertentie) 'SWERELDS fySbd R0IFILM HP3 FP3 SE10CHR0ME DONDERDAG 23 JULI. HILVERSUM 1 462 METER. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmu ziek; 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de vrouw; 9 40 Gramofo nmuziek. NCRV: 10.00 Gram.; 10.30 Morgen dier si. KRO: -1 Voor de zieken; 1145 Gramofoonmuzick; 11.50 Als de ziele luistert, causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13 Nieuws en Kath. nws; 13.20 Gram. NCRV: 14 Gramofoonmu ziek; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.25 Pianorecital; 16 Bijbellezing; 16.30 Vocaal ensemble en solist; f7 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 1740 Voordracht; 18 Harmonie-orkest; 1830 Gram; 1835 Op de stelling; 18.45 Leger des Heilsmuziek; 19 Nieuws en weerber;; 19.10 Levensvragen van alerlei aard en een pastoraal woord; 19.30 Gramofoonmuziek; 20 Radiokrant; 20.20 Radio-vossenjacht; 21.15 Achter grachten, wallen en kantelen, klankb.; 21.45 Marinierskapel; 12.15 Pianorecital; 22.45 Avoncfoverdenking; 23 Nieuws en SOS-berichten; 23.15-24.00 Gramofoonm. HILVERSUM 55 298 METER. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 815 Gramofoonmuziek; 900 Mor genwijding; 9.15 Gramofoonmuziek; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleu ters; 11 Gevarieerde muziek; 11.45 Zij, die geen vacantie hebben, causerie; 12.00 Orgelspel; 12.25 In het Spionnetje; 12.30 Land. en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.50 Uit het bedrijfs leven. causerie; 13 Nieuws; 13.15 Meded. of gramofoonmuzek; 13.20 Lichte muz.; 13.50 Cabaret; 14.40 Viool en piano; 15.00 Voor de zieken; 16 Gramofoonmuziek; 16.30 Reportage van de Ronde van Frankrijk; 16.40 Gramofoonmuziek; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Regerings uitzending: U F M Delaert: Schiphol, wereldluchthaven, causerie: 18 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Musette-or- kest; 18.50 Beschouwing over de Ronde van Frankrijk; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Dansmuziek; 19.50 Van Groenlanders en Eskimo's, causerie; 20 Nieuws; 20.05 Radio Philharmonisch Ork. en solist; 21.10 Nederland bouwt verder, hoorspel; 22.15 Lichte muzek; 23 Nieuws; 23.15 Sportact.; 23.3024.00 Amusements muziek. BRUSSEL VLAAMS 324 METER 11.45 Kamermuziek; 12.30 Weerber.; 12.34 Gra mofoonmuziek; 13 Nieuws; 13.15 Gramo foonmuziek; 14.00 Engelse les; 14.15 Gra mofoonmuziek; 14.30 Franse les; 14.45 Gramofoonmuziek; 15.15 Koorzang; 17.00 Nieuws; 17.10 Voor de kinderen; 17.15 Idem; 18.15 Zang; 18.30 Voor de soldaten; 19 Nieuws; 19.15 Rep.; 19.40 Gramofoon muziek; 20 Klankbeeld; 20.20 Verzoek programma; 21 Voor de vrouw; 21.45 Ver zoekprogramma voor de vrouw; 22 Nws; 22.15 Pianorecital; 22.5523 Nieuws. BRUSSEL FRANS 484 METER. 12.10 Gramofoonmuziek; 13 Nieuws; 13.20 en 14 Gramofoonmuziek; 15 Orkestconcert; 15.40 Gramofoonmuziek; 16 Lichte muz.; 17 Nieuws; 18.30 Operettemuz.; 19.30 Gra mofoonmuziek; 19.35 Gramofoonmuziek; 1945 Nieuws; 20 Hoorspel; 22 Nieuws; 22 10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws. EMART K1NSBURN Gevolgd door Fetters droegen ze de kofier de weg over en het bos in, waar vermoedelijk niemand hem vin den zou, voordat het dag geworden was. Het was echter hun bedoeling, niet hem daar te laten tot het dag ge worden zou zijn. Ze waren juist weer opstegen en nog slechts kort op de terugweg naar wigwam, toen de oude Guillermo (net zijn rimpelige vrouw Lucia hen in een sjees paseerden en hun eigen erf opreden. „Daar heb je de oude heer met zijn vrouw, denk ik." zei Daisy Gassoway, over zijn schouders omkijkend. ,Maar ze weten niet. dat wij bij hen vandaan komen. We kunnen gewoon voorbij Kjn gekomen, zonder meer. Dat is alles." Een uur later keerden Curly en Daisy te voet naar het bos terug met oen kruiwagen. In het huis van de oude Guillermo brandde nergens licht. Ze vonden de koffer terug, sjorden hem op de kruiwagen en reden die om beurten naar Wigwam terug. Achter „Het Gouden Front" stond een hutje, dat aan de eigenaar van de kroeg toebehoorde. Deze man. tot aan de grens bekend als Snip Sadie, was betrokken in het handwerk, door de bende van Snag Fetters in de woestijn uitgeoefend. Hij stond hun toe, van dat hutje gebruik te maken, als ze het „Gouden Front' bezochten. En in werkelijk- neid was hij de voornaamste helper van Snag bij het regelen der werk zaamheden van de veedieven. Daisy Gassoway en Curly Kahns brachten de koffer van Wilder naar dat hutje toe. Snag had er vol onge duld op hen zitten wachten. De ge wonde Red lag op een bank tegen de muur en de dokter was bezig zijn pols te verbinden. Red kreunde van de pijn." „Hier hebben jullie gereedschap, dat ik van Snip te leen heb gevraagd zei Snag Fetters tegen de twee man nen, nog voordat ze de koffer op de vloer hadden neergezet. „Maak het ding eens gauw open en dan kunnen we het rommeltje van dat jongmens op ons gemak doorsnuf felen." Met een hamer en een beitel was het slot van de koffer gauw open. Daisy tilde het deksel op. Bovenop lag een bundeltje papieren, door een elastieken band samengehouden. Snag Fetters greep het hem uit handen en trok het elastiek er af. Bij het eerste papier, door hem opengevouwen, fronste hij de wenkbrauwen, maar daarna begon hij luid en hees te bul deren van het lachen. „Nee die is goed!" brulde hij. „Aan bevelingsbrieven van de Schoonma ker van gouverneurs, sheriffs en ik weet niet, wie al meer! Jongens, is me dat 'n vondst! Zonder die papieren zal Wilder een hele toer hebben de lui aan d'r verstand te brengen, dat hij niet veel meer waard is dan een slechte toneelspeler!.. Die zal ik goed bewaren! Als Wilder zich nog niet bekend gemaakt heeft aan de oude Tom Valley van Splayfoot, nou dan zal hij het hard te verduren krijgen. Hij zal tegen dat meisje natuurlijk wel verteld hebben, wie hij is, maar., nu ja, in elk geval ben ik reusachtig in m'n nopjes dat ik die papieren in handen gekregen heb! Ik denk zo, dat die me goed te pas zullen komen, vooral omdat Wilder die paarden ge stolen heeft!" Ze doorzochten de koffer tot de bo dem toe, maar vonden verder niets, waarin ze belangstelden. Ze stopten er alles weer in, behalve de aanbeve lingsbrieven, en schoven de koffer in een hoek. „Ik zal Snip vertellen hoe het geval in elkaar zit," zei Snap Fetters, „en. wat zullen we nou verder doen" „Je vertelt Snip zeker alles volle dig, niet waar baas?" zei Daisy Gas soway. „Je weet immers dat oude Tom Valley, als hij hier komt, ge woonlijk bij Snip een glaasje komt drinken. En Snip is er nou net de man voor. om het balletje aan het rollen te brengen, door te vertelllen, hoe die Wilder de paarden van Guil lermo gestolen heeft.Want het schijnt, dat het meisje die oude kerel heel goed kent. En dat betekent, dat haar vader hem ook goed kent. Als we het de oude Tom eerst maar aan zijn verstand gebracht hebben, dan vertelt hij het gauw genoeg aan Guil lermo en dan gaan de poppen wel aan het dansen!" ,,'n Best idee!" bromde de baas. „Maar waar denk je, dat die Wilder met dat kind heen is? Dat briefje zegt, dat ze naar de hoeve zijn." „Misschien zijn ze er heen en mis schien ook niet," antwoordde Daisy bedachtzaam. „We moeten tegen Snip zeggen, dat hij het zo moet voorstel len. alsof die Wilder dat meisje om de tuin wil leiden en helemaal niets goeds met haar voorheeft. Daar zul len de oren van oude Tom van gaan tuiten! Als Snip er maar genoeg na druk op legt, zou het me geen steek verwonderen, of ouwe Tom schiet die kerel op het eerste gezicht neer." „Daisy Gassoway," zei Snag Fetters met een plechtig gezicht, „ik zou niet weten, wat ik beginnen moest zonder jou. Je bent gewoonweg een genie, m'n zoon! Je bent hier nog pas en jé toont je al dubbel en dwars dank baar. En je hebt ook getoond, dat je handig en sluw bent, door je te ver huren bij Rainer Quail en op die manier hierheen te komen, om je bij ons te voegen. Je had onder geen be tere vermomming de streek hier kun nen binnendringen." „Ik geloof," zei de geprezen man bescheiden, „dat iemand anders pre cies zo gedacht heeft. baas. Ik wil wedden, dat die Wilder op dezelfde manier hierheen gekomen is, door zich voor spoorwegwerker uit te geven. Ik heb een kerel met die Jacqueline horen praten op de avond, dat die troep op de Splayfoot hoeve kampeer de. Ik was wel een beetje benieuwd naar hem en heb m'n best gedaan, om er achter te komen, wie hij was. Maar toen ik zag, dat hij met de ploeg meeging, heb ik hem glad ver geten." En daarop vertelde Daisy Gassoway een oud lid van Snag's uiteengejaag de vorige bende, die pas kort geleden zich weer bij Snap gevoegd had. over wat Wilder gezegd had betref fende de „Afgesloten Hoogvlakte". „Grote goden," gromde Fetters, „dat moet vast en zeker Wilder zijn geweest. En zeg, hij was aardig dicht bij de waarheid ook! Hij is toch ook zo duivekaters slim! Dat moet ik hem tot zijn eer nageven, al zag ik hem liever in kokende olie braden." „Maar laten we daar nu maar niet meer aan denken. Zeg. Daisy, ga jij dadelijk Snip Sadie opzoeken, haal hem hier, dan zullen we hem de zaak uitleggen. De rest laten we aan Snip over." Daisy ging er op uit en kwam even later terug met de kroeghouder, een magere, sluw uitziende man van mid delbare leeftijd, met dunne lippen, spitse neus en muizenoren, die keurig in de kleren zat, een diamanten ring en dasspeld droeg en wrede, grijze ogen had. Een uur lang zaten ze in het hutje te beraadslagen en midden onder dat gesprek zei Sadie opeens: „Zeg eens, jullie moeten die schietpartij maar liever vergeten. Ik heb gehoord, dat de kerel, met wie Red over dat meis je ruzie gekregen heeft, het vlees van de Splayfoot hoeve in de kampen rondvent. Hij heet Ed Nabors. Ze noe men hem ook wel Brullende Nabors, omdathij altijd dat oude koedrijvers- liedje zingt, als hij een Kamp met vlees komt binnenrijden. Hij zal wel in de plaats hier zijn. Gewoonlijk slaapt hij in mijn keet achter dit hut je. Ik zal hem er eens uit halen en met hem praten. Hem uithoren en te weten zien te komen, wat hij van de zaak afweet. Naar wat ik gehoord heb na die schietpartij, heeft hij zich niet gedragen, alsof hij die Wilder kende. Hij zag alleen maar, dat Red 't meisje lastig viel en kwam toen tussenbeide. Maar daar zal ik vannacht wel achter zien te komen, als hij nuchter genoeg is. om te vertellen. En gesteld, dat hij niks van die speurhond afweet, dan zal ik hem wel op stang jagen. Mor gen gaat hij op de hoeve vlees halen. Dan kan hij het droeve nieuws tegen Tom Valley vertellen., en als iemand het je vraagt, kun je gerust zeggen, dat het heel droevig nieuws is. Ik zal die kerel wel wat wijsmaken.... maak je niet ongerust. Ik ga hem nu meteen opzoeken. Blijf nog wat hier., ik zie jullie nog wel." Hij verliet het huisje. In zijn gelag kamer knoopte Sadie een gesprek aan met een van zijn late klanten. De man knikte eens en glipte door de achter deur weg met een zaklantaarn bij zich. Hij begaf zich naar de grote slaapkeet achter het huis, waaruit het luide snurken van een troep man nen klonk. Langs de vier wanden waren britsen in drie rijen boven elkaar. Bij de deur beginnend liet de helper van Sadie zijn licht voorzichtig op de gezichten der slapers vallen, tot hij eindelijk het gezicht van de vleesventer der Splayfoot hoeve ont dekte. De man trok Ed Nabors zacht jes bij zijn arm en toen hij wakker werd, fluisterde hij hem in het oor: „Snip Sadie wou je graag spreken, jongen. Het is van belang. Over die schietpartij van vanavond. Het schijnt dat die dochter van Tom Valley zich afgegeven heeft met een of andere zwerver ik denk. dat het die kerel is, die herrie maakte met die vent, die het meisje lastig viel., en nu schijnt zij er met hem van door ge gaan. Snip schijnt die vent te ken nen en het is er een. die niet deugt. Je doet goed er eens met Snip Sadie over te praten jongen, want anders komt dat meisje in moeilijkheden." Ed Nabors wreef met zijn vuisten zijn ogen uit en snapte het maar half: „Zei je. dat juffrouw Jack weer in moeilijkheden geraakt is?" vroeg hij. zijn benen over de rand van de brits gooiend. (Wordt vervolgd.)

de Stem | 1953 | | pagina 5