De nieuwe R. K. Landbouwhuishoud- school te Ovezande Z.-VLAANDEREN Zuid-Beveland Walcheren Pas nu kan ze tot ontplooiing komen Ppx\/ TEXTI Vlissings meisje doodgereden FRANSE KILOMETERVRETER IN NEDERLAND DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 JULI 1953 MUZIEKFEEST TE CLINGE appr Schade- en herstel kwesties besproken D- sluiting van de Veerhaven te Kruiningen KANAALWATER in de waterleiding Stroomgat „Sevensluis" gaat dicht TERNEUZEN PRO JUVENTUTE zorgt voor vacantie Met zijn hond maakt hij een tocht door Europa GOES MIDDELBURG JUBILEUM R.K.J.B. Kring Breda AGENDA HEDEN MOH(;EI\ TOEN dank zij de medewerking van de LT.B. in het bisdom Haar. lem, de Zeeuwse eilanden vlak voor de oorlog te Ovezande hun eerste kath. landbouwhuishoudschool kre gen, werd daarvoor ..voorlopig" an derdak bekomen in de kath. lagere school. Had men geweten, dat dit „voor lopig" tot 1953 zou duren, dan zou men bij de opening minder vrolijk hebben gekeken dan toen het geval was. De oorlog haalde een streep door alle bouwplannen en de nasleep van die ramp maakte, dat pas in 1952 met de bouw van de nieuwe school kon worden begonnen. Jarenlang heelt men zich dus moe ten behelpen en voor het naai-onder- richt toevlucht moeten zoeken in de consistorie van de Herv. kerk, waar het zelfs verboden was een kruisbeeld te plaatsen! Die onvolkomen behuizing heeft de ontwikkeling van de school zelf na tuurlijk geremd, al slaagde de direc trice en het andere personeel erin, het onderwijs op zo'n pen te brengen, dat er altijd voldoende leerlingen kwamen om de school in stand te houden. EEN JUWEEL CINDS vorige week kon eindelijk het nieuwe gebouw worden betrokken en dit is zó mooi. zó degelijk en prac tise!} ingericht, dat het nieuwe leer lingen uit heel de omtrek bij tiental len zal aantrekken. Het interieur is een juweel. Wie nu de prachtige naailokalen ziet. waar het licht overvloedig binnenstroomt en fonkelt op de sterke batterij van naaimachines: die op de practische tafels en stoelen let met het oude systeem van banken is gelukkig ge broken op het overige keurige meu bilair, kon niet anders dan in bewon dering geraken vooral wanneer men zich de toestand van voorheen be- wust is. Even schitterend is het prac- tijklokaal, waar iedere leerlinge haar eigen werktafel heeft en waar 24 kookgelegenheden aanwezig zijn 10 met gas, lo met electrisch en 4 ko- lenfornuizen zodat men met ieder systeem vertrouwd kan raken. DE EETKAMER Even modern is het lokaal voor was-behandeling ingericht en iets zeer bijzonders is de eetkamer, waar plaats is voor 24 leerlingen en waar van de kasten voorzien zijn van ser viesgoed en bestekken voor alle „gas ten". De leerlingen die van buiten Zevert gezelschappen nemen deel Traditiegetrouw organiseerde het plaatselijke feestcomité een mu ziekfeest. waaraan door zeven gezel schappen werd deelgenomen. Toen de muziekgezelschappen op het afgespro ken uur verzameld waren, trokken zij in colonne door het dorp, terwijl om beurten vrolijke marsmuziek ten ge hore werd gebracht. Het was werke lijk een bezienswaardige stoet, waar uit tevens het saamhorigheidsgevoel van de omliggende buurtgemeenten spreekt. Het was jammei- dat de Ko ninklijke stedelijke Harmonie uit Hulst niet van de partij was. Na de rondwandeling door het dorp werden de afgevaardigden van de besturen der verschillende gezelschappen in de raadszaal op het gemeentehuis ont vangen. Burgemeester P. Vercauteren sprak de bestuursleden toe en heette hen van harte welkom. Spreker wees op de goede verstandhouding van de gezelschappen onderling. en op de noodzakelijkheid van het bestaan van een muziekgezelschap op een dorp. Ondertussen was de erewijn inge schonken en werd een heildronk ge daan op de gezelschappen. Vervolgens had de verloting der uit geloofde geldprijzen plaats. De uit slag was als volgt: le prijs Excelsior (Terhole; 2e prijs Harmonie Klooster- zande (Kloosterzande)3e prijs Al- breehtsvrienden (DeKIinge-Waes)4e prijs scheldezonen (Nieuw-Namen) 5e prijs Muziekgezelschap Heikant (Heikant)6e prijs St. Jan (St. jan steen) De heer Dobbelaer. voorzitter van Excelsior van Terhole, wees op de goede organisatie van dit muziek feest. Spreker vond het initiatief uit stekend. Als het in de toekomst mo gelijk zou zijn om in Terhole eens een dergelijk muziekfeest te organi seren, dan zou hij gaarne ook de spon tane medewerking zien van de gezel schappen. De heer Blommaert. voor zitter van Weldoen door Vermaas (Clinge) wees in dit verband op de bereidwilligheid van Clinge. Wie bij Clinge komt aankloppen zal zoveel mogelijk geholpen worden. Nadat de heer E. van den Bran den. directeur van Weldoen door Vermaak, nog eens de vele moeilijk heden van de kapelmeesters naar vo ren had gebracht, werd deze bijeen- naar zijn gezelschap zou kunnen be komst gesloten opdat ieder zich weer geven voor het ten gehore brengen van enkele muziekstukken op de kiosk. (Advertentie) VEREDELDE JE XT IELST IJ FSE L komen, kunnen hier de maaltijd ge bruiken, want hetgeen wat de keu ken voortbrengt wordt niet verkocht, zoals in vele andere vakscholen, maar zelf geconsumeerd. Aan het dekken der tafel en aan de tafelmanieren, vertelde ons de ac tieve directrice, mej. v. Vliet, wordt alle aandacht besteed. Zij beklemtoonde ook, dat de land bouwhuishoudschool een volwaardige vakschool is, met volledig bevoegd personeel cn dat de te behalen diplo ma's in niets onderdoen voor die, welke andere scholen uitreiken. Er moeten nog enkele weerstanden overwonnen worden onder de bevol king, maar wanneer de ouders en speciaal de moeders zich bewust wor den. wat hun dochters hier mee kun nen krijgen voor het leven .zouden zij ze allen sturen. Mej. v. Vliet deelde ons nog mee, dat ze behalve het gewone dagonder wijs ook nog andere cursussen gaat geven; zo staat voor na de vacantie een kook- en naaicursus in de avond uren op het program. Bij onze verdere „Inspectie" van het gebouw zagen we nog het lokaal voor algemeen vormend onderwijs, even riant en ruim als de andere, de douchecel voor de leerlingen en het gezellige internaat voor de directrice en de leraressen. In de „Zak" kan men er waarlijk trots op zijn, dat men, behalve de kath lagere landbouwschool te 's-Heerenhoek voor de jongens, nu ook voor de meisjes een eigen vak school in eigen gebouw heeft. Het practijklokaai van de nieuwe R. K. Landbouwhuishoudschool te Ovezande. (Advertenties) Internationale Jaarbeurs der Vlaanderen In de reeks grote jaarbeurzen, die in heel Europa gehouden worden, neemt de Belgische najaarsbeurs te Gent een belangrijke plaats in. Ze wordt dit jaar gehouden van Zaterdag 12 t.m. Zondag 27 September a.s. in het gun stig gelegen Floralia-paleis te Gent. Als bijzonderheid speciaal voor dit jaar kunnen genoemd worden de in ternationale textieltechniektentoonstel ling, de Afrikaanse studiedagen met als onderwerp: Het nijverheidspoten- tieel van Afrika en tenslotte de tele visie-salon. Grondverlies door afgraving rvE vergadering van het dag. be- stuur der Z.L.M. te Goes, besprak uitvoerig de kwestie van de taxatie van de opbrengsten. Het is duidelijk dat in sommige gevallen bij polders- gewijzetaxatie zich zowel naar boven als naar beneden onbillijkheden kun nen voordoen. Dit geldt vooral voor die percelen waarvan de opbrengst boven de kale kostprijs komt te lig gen en voor die percelen die practisch geen opbrengsten opleveren. De ver gadering is van mening dat er zeker enkele gebieden zijn waar slechts perceelsgewijze schatting de oplossing kan brengen. Tevens zullen er polders zijn waar poldersgewijze schatting geen bezwaar zal opleveren. Besloten wordt een schrijven te richten tot de Rijksdienst voor Landbouwherstel, waarin op deze zaken nog eens de aandacht wordt gevestigd. Hierin zal tot uiting worden gebracht dat er ge vallen zijn waarin in dezelfde polder grote hoogte-verschillen voorkomen, waardoor het éne perceel veel langer onder zout water heeft gestaan dan het andere. Dat de lage opbrengst van veie percelen veelal niet is te wijten aan de bekwaamheid van de boer Is wei voor een ieder duidelijk. Tevens zal in het bovengenoemde schrijven worden aangedrongen op een per ceelsgewijze schatting voor de komen de jaren. GROND AFGEGRAVEN V.D. hebben gehandeld. Daar dit soms gebeurd is doordat polders snel zijn drooggekomen en er reeds was ingezaaid vóórdat het advies afkwam en daar de ervaringen opgedaan na de oorlog hier en daar een andere richting wezen meent de vergadering dat in die gevallen de getroffenen toch in aanmerking dienen te ko men voor een zekere vergoeding, die gebaseerd zou kunnen worden op de poldervergoeding voor de gerst. Vrijdag gaat men de poging umgen \/RDDAG a.s., dus overmorgen, zal V de definitieve sluiting van het laatste gat in de zeewering van de polder Kruiningen toch geprobeerd worden. Morgen zal de kleine sluiting plaats hebben, die bestaat uit het plaatsen van zes aaneengekoppelde kleine cais sons aan de Westzijde van het gat. Er blijft dan nog een gaping van on geveer zestig meter, welke Vrijdag morgen zeven uur geblokkeerd moet worden met de tweede reuzen-Phoe- nix-caisson. In gerechtvaardigde trots op het gigantische werk. willen Rijkswater staat en de combinatie-v. d. Stoep, van deze laatste sluiting iets bijzon- dersdei's maken. Een groot aantal autoriteiten, men spreekt van een paar honderd, is geinviteerd de ge beurtenis bij te wonen, ook de verte genwoordigers van de landelijke pers zijn uitgenodigd alsmede de mannen van film en radio. Een grote tent zal nabij het gat, aan de voet van de zeedijk, worden neergezet en een Goese hotelier kreeg opdracht voor het buffet te zorgen. Alle inwoners van Kruiningen, nu nog voor ruim negentig procent ge ëvacueerd. zien met spanning naar ae Vrijdag uit, want dan zal beslist worden of zij binnen niet al te lange tijd naar hun huizen, voor zover die nog gespaard bleven, kunnen terug keren. Gevolg van hevige brand te Middelburg PjINSDAGMIDDAG is te Middel- burg brand uitgebroken in een lompenpakhuis van de N.V. Polak en Zonen aan de schoorsteenvegerssin- gel. In een ogenblik stond de lompen- loods in lichterlaaie en brandde, on danks het feit, dat de brandweer met groot materieel en met zes stralen he vuur aantastte, geheel uit. Duizend balen geperste jute gingen verloren, alsmede honderd ton blank plaat ijzer en een hoeveelheid aluminium. De brandweer slaagde er in. een be lendende lompenloods, die geheel met wol gevuld was, te behouden. De brand had een voor Middelburg merkwaardige nasleep, zoals bekend is juist J.I. Zaterdag het laatste tank schip dat uit Holland drinkwater voor Walcheren aanvoerde, kunnen ver trekken. omdat de drinkwatervoorzie ning weer vrijwel normaal is. De brandweer bluste de brand aanvan kelijk met leidingwater, maar toen daarvan onvoldoende aanwezig bleek om met zes stralen te kunnen spuiten, ging men over op kanaalwater. Men vergat daarbij de verbinding met het Middelburgse waterleidingnet af te sluiten en daar de druk. door de brandspuit ontwikkeld, groter was dan de druk ontwikkeld door de pompinstallatie van de waterleiding, zijn de Midelburgse waterleidingen vol met kanaalwater gelopen. Per ge luidswagen werd aan de bevolking van Middelburg bekend gemaakt, dat het uiterst gewenst was het drinkwater, precies als in de rampdagen, weer te koken. De stad was door een en ander tamelijk onthutst. gisteravond is om ongeveer zes uur een ongeval gebeurd, dat aan het 7-.jarig dochtertje van de familie G. uit Vlissingen het teven heeft gekost. Het meisje kwam per fiets van het strand. Toen zij vanuit de Juliana- laan de Koudekerkseweg wilde op gaan, had zij geen erg in een met stenen geladen vrachtauto. Zij kwam met de auto in aanraking en kwam te vallen, waarbij het lin ker achterwiel over haar hoofd reed. Het kind werd op slag gedood. ■WAN de drie grote stroomgaten, die er op Schouwen-Duiveland nog resten, zal het gat bij Stevensluis ver moedelijk over enkele dagen gedicht worden. Mocht alles naar wens verlopen, dan zal de noordzijde van Schouwen- Duiveland weer dicht zijn en heeft de dienst „Dijkherstel" weer een overwinning geboekt op zijn eeuwige vijand: het water. VERGADERING VLASSERS In verband met het nieuwe bewer kingsprocédé in de vlasindustrie zal 23 Juli in het patronaat te Koewacht een grote vergadering worden gehou den voor de vlassers van Koewacht en St. Jansteen, die zijn aangesloten bij de Nederlandse federatie van vlas sersverenigingen. Op deze vergadering zullen als spre kers optreden de heren Arkenbout en Fruijtier, resp. voorzitter en secreta ris der Nederlandse vlassersfederatie. Reeds is gebleken, dat er voor deze vergadering een grote belangstelling bestaat. UITVAART VAN DE HEER A. WEIJNEN Zeer veel belangstelling Maar zelden is de R.K. kerk bij een uitvaartdienst zo gevuld met be langstellenden geweest als hij de be grafenis van de heer A. L. Weynen, in leven lid van de fa. Smit en Weynen. agenten in basaltsteen voor zeewerin gen en tevens bevrachtingscommis saris voor de provincie Zeeland. Re den voor deze grote belangstelling was er overigens te over. Met de heer Weynen verliest Terneuzen en de bin nenscheepvaart ongetwijfeld een ver dienstelijk man, maar bovenal een man met een goed en vriendelijk ka rakter die altijd voor ieder een goea woord en een vriendelijke groet had, een man, die slechts vrienden en geen vijanden telde. Geen wonder dus dat deze vele vrienden uit schipperij en handel de overledene op zijn laatste gang volgden. Aan de groeve sprak mede namens de minister en de se cretaris-generaal, de directeur-gene raal van het verkeer, de heer van Galen Last. van het vele en belang rijke werk. dat de heer Weynen in binnenwateren, ook onder moeilijke het belang van het verkeer op de omstandigheden had verricht. De bur gemeester van Terneuzen. mr. P. H. W. F. Teilegen, tevens voorzitter van de commissie van bestuur voor de binnenvaartschool. noemde de ont slapene een voorbeeld van ijver en plichtsbetrachting en een voortreffe lijk burger. Collega's roemden de heer Weynen als mens en als ambte naar en de heer H. A. M. A. de Meij er lid van de fa. de Meijer te Ter neuzen en voorzitter van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Ma kelaars in Scheepsvrachten, wees er op, dat de heer Weynen een vriend van schippers en bevrachters beide was. BOTSING Vlak bij de Westsluisbrug wilde de wielrijder J. P. uit Hoek de rijweg oprijden maar vergat daarbij voor rang te verlenen aan een in de rich ting van de stad komende motorrij der. en botsing bleef dan ook niet uit. Een duo-passagiere van de motorrij der, mej. H. uit Oss. vloog over het motorrijwiel heen en liep meerdere verwondingen op. maar kon toch, na door een arts verbonden te zijn, per bus naar Sas van Gent terugkeren, waar zij juist die dag was gearriveerd bij een familielid voor het doorbren gen van een korte vacantie. Haar neef, de berijder van het motorrij wiel en de fietser kwamen er goed af. □e fiets werd vrijwel vernield en het motorrijwiel zwaar beschadigd. BURGERLIJKE STAND. Huwelijks-aangiften: Jan de Putter (van Vlissingen) 22 j. en Janna le Fouw, 22 j:; Willem Jansen, 25 jaar, en Korneliske Hoogsteen. 22 jaar; Jan Bosman (van Hoek) 22 jaar en Dina Machielsen, 24 jaar; Marinus de Leeuw (van Den Helder) 20 jaar en Levina Overduive, 21 jaar. Geboren: Wiepke dv W. Kromhout van der MeerZitter; Martha dv R. Saman en A. Hoogstraate (te Koe wacht); Annechiena dv H. Ekkelen- kamj) en M. Hulleman, Jan zv G. Meulenberg en J. Pijpelink; Marinus zv R. Dielemna en M. Dooms (te Axel); Elsje dv J. de Schepper en M. de Pau (te Koewacht); Maria dv Jan Broere en C. Stoffels. Overleden: Elis. den Ouden, 42 jaar wed. van Jan Verwer (te Axel); Joh. van Poppel, 52 jaar, echtg. van G. Netten (te Breda); Jacobus Roelans, 28 jaar, ongh., (te Amersfoort); Joh. Hamelink, 65 jaar, echtg. van A. Dees, André Weijnen, 60 jaar, echtg. van E. Geers. W estdorpe BEKERCOMPETITIE. De competitiewedstrijden van de leden der boldersclub Nooit Gedacht, is geëindigd. De 'fraaie beker kwam in het bezit van de heer M. Vermeire met 206 punten. Bevordering. De besteller bij de P.T.T, J. de Lessine, is bevorderd tot besteller le klasse. St. Jansteen JO BLOMMAERT 25 JAAR LID K.A.B. Na enkele jaren lid te zijn geweest van „De Jonge Werkman" werd in 1928 op 18-jarige leeftijd Jo Blom maert. lid van de R.K. Landarbeiders- bond St. Deusdedit en lid van de K. A.B. Hij werd al spoedig bestuurder van zijn vakorganisatie en voorzitter van de K.A.B. In 1939 veranderde hij van werk- QP verschillende plaatsen is in op- dracht van de Rijkswaterstaat of andere instanties grond afgegraven, teneinde dijken te herstellen of ande re noodzakelijke herstelwerkzaamhe den uit te voeren. Diegenen die hier voor een schadevergoeding dienen te ontvangen kunnen zich voor hulp bij de opmaking van het schade-rap port of anderszins wenden tot de se cretaris van de Onteigeningscommis sie der Z.L.M. Ir. J. Bos, Landbouw- huis te Goes. Vervolgens besprak de vergadering het feit. dat er boeren zijn die bij de inzaai tegen het advies van de RJLj. Kinderen uit rampgebied pISTEREN zijn ruim 800 kinderen Uit de rampgebieden door bemid deling van „Pro Juventute" bij gast vrije gezinnen in verscheidene delen van ons land ondergebracht, om er een onbezorgde vacantiemaand door te brengen. In de loop van de morgen kwamen circa 300 kinderen uit Zeeland bij een jn Roosendaal. Circa 100 kinderen uit de Noord-Westhoek van Brabant in Breda. Een extra tram bracht circa 400 kinderen uit de Hoekse Waard en Zuid-Beyerland naar Rotterdam. Vandaar reisden de kinderen per trein verder. TN St. Anna ter Muiden passeerde een vreemde driewielsfiets de grens. Het was de invalide koopvaardijmatroos Joseph Font, oud 53 jaar, uit Sète in Frankrijk die met zijn trouwe hond Rita een tocht door Europa maakt. Op zichzelf niets bijzonders, maar als men weet dat Font beide benen heeft verloren bij een ongeval aan boord wordt het wel wat anders. Via Spanje, Italië, Triëst, Oostenrijk en Frankrijk en België passeerde hij de Nederlandse grens, naar zijn einddoel Amster dam, waarna hij de terugtocht naar huis zal maken en zijn Tour d'Euro- pe klaar zal zijn. kring en werd overgeschreven naar de Fabrieksbond waar hij hetzelfde jaar nog een Bestuursfunctie aanvaardde. In 1946 werd hij lid van de Ge meenteraad en tevens Wethouder van Sociale Zaken welke functie hij thans nog bekleedt. In 1947 werd hij afdelingsvoorzitter van de Textielbond en in 1948 volgde zijn benoeming als bestuurslid van de Bondsraad te Utrecht. Hij bekleed tevens nog verschillen de functies in het sociaal maatschap pelijk leven. Vele felicitaties waren hem op deze dag van harte gegund. MUZIEKFEEST. Aan het internationaal muziekfeest dat a.s. Zondag zal worden gehouden, zullen deelnemen de R.K. Harmonie St. Jan alhier, de Muziek-Maatschap- pij Eendracht, Vrasene B.)St. Ce cilia, De Clinge (B.); Eikels worden Bomen, Westdorpe; Kon. Sted. Har monie, Hulst; R.K. Muziekvereniging Heikant; Muziekver. St. Cecilia, te Kloosterzande; Muziekver. Schelde- galm, Hansweert en Weldoen door Vermaak, Clinge. Het feest begint om half drie. Om 8 uur is er een groot avond concert van de harmonie De Verenig de Vrienden, Sas van Gent, waarna fakkeloptocht. Op Zaterdag 25 Juli des avonds om 8 uur concert door de R.K. Harmonie St. Jan. Naar België. De leden 'der Heilige Familie voor mannen en vrouwen maakten per autobus een reisje naar Brusssel en Leuven. Zeer voldaan keerden allen weer in hun woonplaats terug. Zesde prijs. Aan het muziekfeest te Clinge werd door de R.K. Harmo nie St. Jan deelgenomen. Zij maakte de tocht per rijwiel en behaalde er bij loting de 6e prijs, die een enve loppe met enkele „tientjes" bevatte. Lamsivaarde brandweer ter plaatse. Gelukkig be hoefde deze niet meer op te treden, aangezien het vuur reeds was geblust. Biervliet CTONT bevredigt hiermede zijn ver- langen naar zwerven over de we reld. Als zeeman maakte hij elf keer een tocht rond de wereld mee en nu hij als invalide daarvoor geen kans meer kreeg zocht hij op deze manier aan zijn trekkersnatuur tegemoet te komen. Onder een glaasje goed Hol lands bier en een sigaar vertelde hij wat van zijn belevenissen. In de oor log heeft hij 21 maanden in gevan genschap in Japan moeten doorbren gen, daar bij de oorlogsverklaring van dat land zijn schip juist in een Japanse haven lag tezamen met twee Engelsen. Al die maanden was het menu tweemaal daags rijst, zodat hij heeft gezworen nooit geen rijst meer te zullen eten. toen de schepen tij dens een nachtelijk complot uit de vijandelijke haven ontsnapten. ONMISBARE METGEZEL VIJN hond Rita schept vreugde in deze tour en vormt een onmisba re metgezel die hem vaak trekt en hiervoor evenals zijn baas een volle- v dig menu krijgt in een restaurant, tot 1 trouwe metgezel naar Breskens om biefstuk toe. Als hij in de bergen over te steken. komt trekt hij de fiets van zijn baas naar boven en stopt dan in de we tenschap, dat bij de afdaling er ook voor hem een plaatsje bij de baas is om daarna vol hondentrots deftig naar beneden te rijden. Ook met straffe wind mee gaat Rita als pas- sagiere mee. Op de fiets staat een radio met accu gemonteerd, zodat Font dagelijks de Tour de France, en de nieuwsberichten kan beluisteren. In het dagboek van deze reiziger staan vele stempels van gemeenten en hotels, alsmede grenskantoren zo dat men zijn gehele tocht op papiei kan nagaan. Via Vlissingen trekt hij naar Bre da, waar hij Dinsdag hoopt te arri veren om de feesten mee te maken en dan naar Amsterdam te rijden Een groot bord met in kleurige let ters zijn route aangegeven maakt, dat iedereen direct zijn bedoeling kan be grijpen. De gedachte, dat ons land lager dan de zee ligt staaf hem niet erg aan. maar een dergelijk risico durft hij na zijn vele ervaringen dan toch wel ne men. Vol goede moed reed hij met zijn K.A.J. WON 2e PRIJS Onze Kajotters behaalden op het gewestelijk sportfeest der K.A.J. te Westdorpe de 2e prijs. Ondanks het verlies van „oude cracks" een eervol le prestatie. Bijzondere prestaties le verde Frans Serarens die zowel bij hoog- als verspringen de eerste prijs verwierf. Kloosterzande AFSCHEID A AN MEESTER DE GRAAF Het Hoofd van de Openbare Lagere School te Kloosterzande is benoemd tot onderwijzer aan de Nijverheids school te Goeree. Betekent deze be noeming voor de heer de Graaft een mooie promotie anderzijds is het voor Kloosterzande en zeker voor de leer lingen van de school een scheiden een goed onderwijzer en iemand die gaarne waar dit nodig was de hel pende hand uitstak. Bij de waters noodramp van 1 Febr. j.l. is dit wel overduidelijk gebleken. In een gezellig samenzijn werd op eenvoudige doch, hartelijke wijze af scheid genomen van de heer de Graaff. Naast de verschillende spre kers die het woord voerden liet ook <ie jeugd zich niet onbetuigd. Meester de Graaff zal èn Klooster zande èn dit afscheid zeker niet licht vergeten. NAAR DE VIERDAAGSE Evenals voorgaande jaren zijn er ook dit jaar weer plaatsgenoten die aan de vierdaagse te Nijmegen deel nemen. Zondagochtend zijn zij per fiets reeds naar Nijmegen getogen. De deelnemers zijn Marie-Louise v. Waterschoot. Ria v. Laere. Marie- José Menu. José Verdurmen en Koos Bakker. Ria Versluys was op het laatste moment door ziekte verhin derd. Boschkapelle de wielerclub jubileerde De wielerclub ..De Zwaluw" her dacht haar vijftigjarig bestaan. De hoofdschotel van het feestprogram ma bestond uit een wielerkoers voor nieuwelingen, die gewonnen werd door van'der Sluijs uit Vlissingen. De hoofdprijs van de loterij, een fiets, werd gewonnen door de heer van Kerckvoort te othene. Er heerste de gehele dag een gezellige drukte in ons dorp. In verschillende café's werd gelegenheid tot dansen gegeven. vogelpest Op het bedrijf van de heer Dees werd een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd. Een groot aantal van het besmette pluimvee moest worden afgemaakt. De nodige maaregelen werden getroffen om verspreiding van deze gevreesde ziekte onder de kippen te voorkomen. Schoondijke EERSTE PRIJS MET LOF. Op het tweedaags internationale muziekconcours te Pulle (B.) behaal de de Kon. Muziekvereniging Harmo nie de eerste prijs met lof der jury, door 326 punten te behalen. Een prestatie die des te opmerkelijker is, omdat deze selecte vereniging slechts 25 leden telt. waaronder een 10- en enkele 13-jarige jongens. Als verplicht nummer in dit sterk bezette concours, waarin Biervliet in de hoogste afdeling (de vaandelafd.) uitkwam, werd gespeeld Ouverture Rhapsodique van M. Poot en als vrij nummer „Vijf Epigrammen" van Ge rard Boedijn. Na afloop werd directeur, de heer Jasper Anthonisse, bij de jury ver zocht om haar felicitaties in ontvangst te nemen, waarbij de voorzitter der jury, de heer P. Leemans uit Brussel, zijn bewondering over het gepresteer de uitsprak. De componist van het vrije werk, de heer Gerard Boedijn. eveneens jurylid, feliciteerde de dirigent en verklaarde, dat hij zelden zijn „Vijf Epigrammen" (naar gedichten van De Schoolmeester) zo had horen uitvoe ren en beloonde de rubriek opvatting en tempo, zowel als de rubrieken rhyhtmiek en klankgehalte met een 10. De beide overige juryleden waren de heren Simon Poulain, kapitein-di recteur van de Guides (Militaire Ka pel van België) en de componist Gus- taaf de Roeck In jubelstemming kwamen diep in de nacht de muzikanten en de vele belangstellenden thuis, waar zij de andere dag vele felicitaties van de bevolking in ontvangst nemen. Zondag a.s. zal Schoondijke tracht ten Biervliet van de troon te stoten. Aardenburg KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Bij gelegenheid van zijn 70e ver jaardag werd aan P. Hennekeij, oud muzikant. door de muziekvereniging O.K.K. een serenade gebracht. Reeds op jeugdige leeftijd voelde Hennekeij zich tot de muziek aangetrokken en zo kon hij dan ook op zijn verjaar dag met trots verklaren: „Ik ben nu 53 jaar muzikant geweest". Wie O.K.K. zag marcheren wist. dat achter de grote trom „Piet Keij" liep en zelfs op de avond van zijn verjaardag kon „Keij" de verleiding niet weerstaan om zijn oude vertrouw de plaatsje nogmaals in te nemen. Namens de muziekvereniging werd voor de woning van de jarige het woord gevoerd door de vice-voorzit ter de heer W. P. de Zwart die hem prees om zijn grote verdiensten als muzikant. Dat deze verdiensten inderdaad van waarde zijn geweest bleek, toen de burgemeester van Schoondijke be kend maakte dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd had hem te onderscheiden met de bronzen be- daille verbonden aan de Orde van Oranje-Nasau Helaas was het de burgemeester niet mogelijk de jarige de versierselen op de borst te spelden, daar de onderscheiding nog niet was aangekomen. De mededeling alleen was voor de jarige echter volkomen een verrassing die dankbaar werd aanvaard. IJzendijke GESLAAGD CONCERT. Het muziekconcert, dat door de Kon. Aardenburgse Fanfare voor de eerste maal als proef in het park van de Elderschans werd gehouden, is ge slaagd. Er was ondanks het minder gunstige weer een behoorlijke be langstelling, mede doordat de korfbal wedstrijden juist waren geëindigd. TANDEM GERAMD Een Noord-Hollands echtpaar van middelbare leeftijd, dat gistermiddag langs de v. d. Spiegelstraat op een gemotoriseerde tandem toerde, werd bij de Dam geramd door een al te haastige auto-bestuurder. De tandemrijder werd tegen de grond gesmakt en bekwam vrij ern stige verwondingen aan het hoofd. Medelijdende voorbijgangers brachten hen bij een der omwonenden binnen. De tandem was ingedrukt. EEN DUUR LAPJE GROND De Goese raad besloot gisteren tot aankoop van een perceel grond aan de Westsingel van de heer Blokpoel, groot 760 m2 voor de som van f 23.600 plus f 2600 voor de opstallen en f 600 voor eventuele belasting. De grond is bestemd voor de bouw van een hervormde school. Alleen de heer Haverhoek. die de som onge hoord vond, stemde tegen. ''s-Heerenhoek ONGEVAL De heer F. dit de Nassauweg was bezig oud papier met een speciaal daarvoor bestemde machine te persen. Op een gegeven moment ging er iets verkeerd waardoor F. een handle met zulk een kracht tegen het hoofd kreeg dat een zware hersenschudding en een gapende hoofdwond het gevolg waren. De vrouw van F., die in de .buurt was kreeg eveneens iets langs het hoofd maar kwam met de schrik vrij. GEEN CURATOREN MEER voor HET LEVEN B. en W. boden de raad een voor stel aan om voortaan de leden van het curatorium van het stedelijk gymnasium, iedere zes jaar te laten aftreden vólgens rooster. B. en W. vinden de huidige toestand cura toren werden tot nu toe voor het le ven benoemd niet juist. Bij wijze van overgang geldt deze maatregel niet voor de thans al zit ting hebbende leden. r-AE R.K. JONGE BOERENSTAND in de kring Breda treft voorbereidin gen ter viering van het zilveren be staan. Op Donderdag 10 September wil men dit jubileum feestelijk gaan herdenken q,m. met een pontficaleH. Mis in de kathedraal ,op te dragen door mgr Jos. Baeten. Om half twee des middags wordt in Concordia de feestvergadering gehouden, waarvooi een bekende spreker zal worden aan gezocht. Bij dit feest zal de belang stelling wel bijzonder uitgaan naar de kringadviseur, pastoor A. Anssems uit Effen (Breda), die dan tevens een kwarteeuw als zodanig aan deze jeugdstandsorganisatie zal zijn ver bonden. BRANDWEER RUKT UIT. De brandweer werd door de sirene opgeroepen om in actie te komen Er was brand uitgebroken bij de heer F Kalle. In enkele minuten was de ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 8 uur: Komediantenrvue 1953 Ru benshuis. 8.30 uur: Reizend Volksthea ter me: Veel gemm. geen gewin. OOSTBURG Ledel, 8 uur: Storm over Montana. SAS VAN GENT Olympia Theater, 8 uur: Kloof cTer verschrikking. TERNEUZEN Luxor, 8 uur: De lok kende wildernis. VLISSINGEN K. A.B.-gebouw's avonds 8 uur uitbetaling vacantie-bon- nen bouwvakken. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouw burg. 8 uur: Komediantenrevue 1953. Rubenshuis 8.30 uur: Reizend Volks theater met Veel gemin, geen gewin. GOES GrandLa Traviata. MIDDELBURG Electïo: All about Eve. VLISSINGEN Alhambra; 't Meisje en het monster.

de Stem | 1953 | | pagina 2