dagblad <3 c Stem Puistjes; D.D.D. De kleine hoedjes blijven nog favoriet yfRIGLEYj Veedieven J Belastingen kunnen en moeten omlaag Natuurlijke reacties ua koersstijging Vlekken CETREX Foetsie Wat een W onderlijke Wereld TWEEDE BLAD DONDERDAG 23 JULI 1953 Feestdag - 3 Conversie-operatie Koninklijke Olie verloopt uitstekend VAN MIERLO en ZOON o. Invitatie Bloem AL IS HET IN 1952 een goed jaar geweest, wat te zien was aan snel stijgend deviezenbezit,, toene ming van de spaargelden bij de banken, terwijl onze levensstan daard niet achteruitging, tóch moet men niet denken, dat het in 1953 in dezelfde mate het geval was. Zeker, ons deviezen-bezit blijft stijgen de hoeveelheden guldens die gespaard worden stijgen ook.... maar de omzet van allerlei ge bruiksgoederen in eigen land daalt. Niettegenstaande de bevolking elke dag toeneemt, dus de normale be hoefte ook toeneemt. De detailhandel op allerlei ge biedt klaagt daarover. Reclame op alle gebied bewijst dat dit mindere gebruik voelbaar wordt. „Drink meer melk",Het bier is weel best"„Eet meer brood „Eet meer vlees".... „Gebruik meer boter"zijn evenzovele uitingen van voelbare verminderin gen in het gebruik van deze ar tikelen. Zeker, de reclame zal wel wat helpen, maar veel meer zou het ge bruik worden gestimuleerd met verlaging der prijzen. En de ge zamenlijke vakbonden van detail listen, grossiers en fabrikanten komen elk kwartaal meer met ver hogingen uit de bus, dan met verlagingen- En het publiek ant woordt daarop blijkbaar met min der gebruik. Nu en dan zelfs met kopersstaking." Natuurlijk is er nog geen doodsgevaarhoewel geleidelijk aan de moeilijkheden in bepaalde branches duidelijk in het licht komen. Mu gaat het er om, of de rege ring zelf niet moet gaan stre ven naar een goedkopere admini stratie, naar bezuiniging dus en naar belastingverlaging. Deze laat ste staan voor de deur en iedereen verwacht dat er dieper het mes ingezet zal worden dan het minis terie van plan is. Want de geldelijke positie van de staatskas blijft goed. Dit kan men als volgt nagaan- Enige weken terug bezat de schatkist een geld voorraad bij de Nederlandse Bank van ruim een milliard gulden. Voor het grootste deel was deze ge vormd doordat de staatsschatkist promessen en schatkistbiljetten aan de Nederlandse geldbeleggers ver kocht. Sinds midden 1952 was de regering al begonnen die verkoop te staken nu en dan, maar kreeg de Nederlandse Bank de gelegenheid haar bezit van 800 millioen schat kistbiljettenaan de particuliere geldbezitter af te zetten. En de bil jetten van één en 'n half jaar wer den niet meer uitgegeven, de 2- en 5-jarige biljetten kwamen naar vo- TAe watersnood kwam en daarmee had de regering weer honder den millioenen nodig om het her stel te betalen. (Dezer dagen kon men nu lezen dat 't totale bedrag 800 millioen is; waarvan 400 mil lioen op de begroting 1953 en 400 millioen op die van 1954 geboekt is. Maar dit is slechts een administra tieve bezigheid). Het enige wat het Rijk behoefde te doen was 200 mil lioen lenen in de maand April. Voor het overige betaalde de Re gering elke dag z'n millioenen voor het herstel. En de geldmarkt blijft zo ruim dat men niet weet wat er mee te. doen. Al enige maan den worden er besprekingen ge voerd om een tweede nu grotere lening uit te schrijven. Maar ze is er nog niet, want het geld, is niet nodig, het Rijk beschikt toch over genoeg belastingopbrengsten! De moeilijkheden die door deze toestanden ontstaan, zijn van een geheel andere aard dan in dit ar tikel thuis hoort. Hier wordt er al leen op gewezen, dat de schatkist (niettegenstaande de voortdurende aflossing kortlopende leningen) over voldoende middelen beschikt om de onvoorziene uitgaven van het watersnood-herstel te financie ren door de veel te ruime op brengst der belastingen. En deze flink verlagen zou de huisgezinnen meer inkomsten voor eigen doel einden verschaffen, die de detail handel ten goede zouden komen. B.o.Z. Ir. J. (Advertentie) Zuiver en ontsmet uw huid met de hel der vloeib are D .D .D De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN "J"OEN we Dinsdag de Zuidelijke wegen zagen bevolkt met Bel gische auto's, hebben we er weer aan moeten denken, hoe de tijd de scherpe kanten van de historie af slijpt. Onze buren over de Zuidgrens vierden de dag, dat ze vóór 123 jaren zich ontworstelden aan „de slavernij der Bataven". Het is een dag, waarop men ons Nederlanders eigenlijk heel onvriendelijk moest I aankijken, daarbij zwerend: Weg ren. Maar in het begin van dit jaar met die onderdrukkers! De werke- werd de geldvoorraad in het land lijkheid was, dat tienduizenden zó groot, dat noch de staat noch de auto's hun vernikkelde stevens Nederlandse Bank kans zagen deze op te nemen. Dit werd radicaal verminderd; zelfs de Nederlandse Bank gaf de opnieuw van de staat weggenomen 300 millioen schatkist biljetten slechts mondjesmaat uit. Tegelijkertijd nam de re gering de uitgelote biljetten niet meer terug en ziet men in een maand tijds de geldvoorraad van het Rijk bij de Nederlandse Bank dalen tot ruim 700 millioen. Dat betekent dus een rentebesparing voor het Rijk. Een ander deel van die voorraad wordt gevormd door niet-nodige belastinggelden. De be lastingen brengen immers hoe vaak is dit aangetoond meer op dan voor de dagelijkse uitgaven nodig is. Zij werden in vorige ja ren gebruikt om leningen af te lossen: de leningen in het land en de leningen in het buitenland. Voor de uitvoering van grote werken en voor de houw van honderdduizen den huizen werd niet geleend- Dat was immers niet nodig, er was geld genoeg. Zo kregen in 1952 honder den gemeenten in Nederland de kans voor hun openbare werken le ningen aan te gaan en werd de ka pitaalsmarkt dus toen de gelegen heid gegeven het te vele geld te beleggen. Het Rijk zette dit ook weer stop door de toestemming tot het aangaan van gemeentelenin gen weer aan banden te leggen. f-' yyOG steeds vinden, bij de meeste vrouwen, de kleine hoedjes de grootste aftrek. Het gros van hen, zweert bij de dopjes en de kapjes, en laat de chique doch moeilijk te dragen vooral in een land met een winderig en regenrijk klimaat „wagenwielen" links liggen. Deze drie dopjes zullen ook de Links: „Cabriolet", een aardig zomer-cocktailhoedje van goud kleurig stro, ontworpen door Achil- le (Parijs). Midden: een modelletje van wit met zwart bedrukt stro, een grote gele „kwast' vastgehouden door een lint van dezelfde kleur, dient ter versiering. Dit vlotte zomer- Nederlandse vrouw wel goed be- j hoedje werd ontworpen door Svend vallen. I Parijs. I Rechts: Maud et Nano toonde op de laatste show dit geestige dopje, dat de naam droeg „Le Coq du Vil lage" of: „de Haan van het Dorp". Het is uitgevoerd in felrood stro. Een wit haantje met twee trotse staartveren troont eigenwijs boven op het kopje. Een voile bedekt het gezicht. Wekelijks Beursoverzicht van 16 t.m. 22 Juli 1953 fYP DE REACTIE, die in de tweede en derde week van deze maand op de Amsterdamse effectenbeurs is op getreden, toonde de markt in het be gin van deze berichtsperiode enig her stel. Hierna volgden dagen, waarin vaste en minder prijshoudende ten- denzen elkaar hebben afgewisseld. De reacties waren van technische aard en verklaarbaar na de periode van vrij constante en behoorlijke koersstijgin gen, die tot winstnemingen aanleiding gaven, waartoe kopers nu gemakkelijk overgaan in het vooruitzicht, dat over dit jaar geen speculatiewinstbelasting (Advertentie) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS wendden naar het Noorden, En in alle gemoedelijkheid en vriend schappelijkheid hebben al die Bel gen temidden van ons Nederlan ders een prettige vrije dag ge vierd. Geprikkelde verhoudingen en boze woorden drijven gelukkig voorbij op de stroom van de tijd. Voor vriendschap en menselijkheid komt altijd ook nog een kans! YJCL NU INDERDAAD een ge sprek mogelijk zijn? Neen, we doelen niet op de Grote Vier, maar wel op de Drie, welke zich bemoeien met het politiek organiseren der katholieken in ons land. Om het nu maar eens (simplistisch) in personen uit te drukken: Andries- sen, Weiter en Ruygers. Er liggen nog diepe kloven tus sen hun standpunten. Dat is door de polemieken der laatste maan den wel gebleken. Maar de oproep van de Kardinaal dwingt in zijn ontroerende duidelijkheid tot over leg. Er wordt zonder meer ge sproken over noodzakelijkheid en onmisbaarheid van de politieke eenheid in dit tijdsgewricht. Met dat woord, voor katholieken zo ge zaghebbend, op tafel moet een gesprek mogelijk zijn. OBLIGATIES. 14/7 '53 21 7 '53 3% Nederland 1962-1964 99 11 16 997 8 3-3%% Nederland 1947 97 15/16 98 11/16 3% Nederl. 1947 fdollarl.) 96 96 3% Nederland 1937 97 1/8 97 1/2 3% Ned. Invst.certific. 98 11/16 96 15 16 3% Grootboekoblig. 1946 97 7/6 97 7/8 3TÓ 'Ned.-Indië 1937 A 3»/i% Nederland 1951 I Amsterdamsc'he Bank Rotterdamsche Bank Twentsche Bank Nationale Handelsbank Nederl. Handel-Mij. Alg. Kunstz de Unie 1/4 98 1/6 102 1/16 103 1/16 AANDELEN. 172 164 3/4 165 14 124 1/4 164 3/4 166 1/2 169 1/4 163 1/2 166 3/4 124 3 4 158 12 167 1/2 v. d. Berg's en Jurg. Fabr. 270 3/4 272 3/4 Machinefabriek „Breda" 155 114 Van Gelder Zonen 155 155 1/4 Unilever 190 1/4 190 1/4 Holl. Kunstzijde Industrie 83 1/2 Ned. Kabelfabriek 212 Gem.Bez.v. a. Philips Gl. 167 (Advertentie) Kon. Ned. Hoogovens 171 1/2 Wilt. Fijen. D. en Werfm. 1791/2 Intern. Gew. Betonbouw 145 1/2 Internatio 151 Billiton Mij. II 220 Kon. Petroleum 311 3/4 Rubber Cult. Mij. A'dam 95 1/4 Banar Rubber Mij. 94 Holland Amerika Lijn 133 5'8 Kon. Ned. Stbt. Mij. Nat. B. 126 1/4 Ned. Scheepvaart Unie 127 1/4 Rotterdamsche Lloyd 125 Kon. Java-China-Paketv. L. 108 1/2 VerVorstenl. Cultuur Mij. 24 1/4 Handelsver. „Amsterdam" 106 Ned Ind. Suiker Unie 84 1/4 Deh Maatschappij 081/4 Deli Batavia Maatschappij 156 7/8 166 Senembah g*^ \/2 91 AMERIKAANSE FONDSEN. BMhleh»™ C°PPfr„Min' C. 33 1/4 331/8 rÏÏS m Cor® 50 1 8 50 1'2 58 5/16 58 1/8 Intern. Nickel 41 41 ,;4 Republic Steel Cor. 471,4 rit!>ed oStateS ~teel CorP- 37 5/16 37 3A Cities Service Comp. 32 70 1 m 1 Shell Uion Oil Company 70 5/16 69 3 8 Tide Water Ass. Oil Comp. 22 1 8 21 3®« Southern Pacific Company 42 3 8 43 i/a Union Pacific Railroad C. 107 105 3/4 217 3 4 167 3 4 172 1/4 177 146 154 3/4 219 317 97 3/4 95 1/2 133 1/4 128 1/2 127 125 108 1/2 24 5/8 112 88 1/2 104 1/2 meer zal worden geheven. De vraag of deze reactie door een nieuwe koers stijging zal worden gevolgd, is nog moeilijk te beantwoorden. De verhoudingen op het gebied van kapitaalvorming en -vraag, rentestand en conjuctuur hebben echter geen ver andering ten ongunste van de aande lenmarkt ondergaan en dus is het mo gelijk, dat een stimulans in de vorm van enkele gunstige berichten uit het bedrijfsleven de stoot tot dit koers- herstel kunnen geven. Daarnaast speelt de interesse, die de buitenland se beurzen de laatste tijd voor Neder landse aandelen hebben getoond, een belangrijke rol. Zo was het opvallend, dat niet alleen Brussel, doch ook Zü- rich en New-York voortdurend als kopers optraden voor aandelen Ko ninklijke Olie. Indrukwekkende be dragen zijn door de arbitrage in deze centra geplaatst, waardoor de con versie-operatie van f 30 millioen 3% converteerbare obligaties in aandelen Koninklijke Olie uitstekend kon ver lopen. Niet alleen is deze post op ge makkelijke wijze ondergebracht, doch men kon in beurskringen schattingen vernemen, dat uiteindelijk obligaties tot een bedrag van f 40 a 50 millioen in aandelen zijn geconverseerd. Zou dit laatste cijfer inderdaad juist zijn, dan betekent dit, dat nog slechts voor circa f 100 millioen aan 3% conver teerbare obligaties zou uitstaan. Zou deze buitenlandse belangstelling voor dit hoofdfonds blijven voortduren, dan zou een verdere conversie-operatie weinig moeilijkheden ondervinden. Voorts schijnt het buitenland een stij gende belangstelling te koesteren voor andere Nederlandse fondsen, te meer, daar er tekenen zijn waar te nemen, die wijzen op een vergemak kelijking van het kapitaalverkeer met het buitenland. Het is dus zeker niet onmogelijk, dat aandelen als Unilever, Philips en A.K.U. en andere interna tionale waarden binnenkort in de be langstelling komen van de buiten landse beurzen, temeer daar de ren dementen op de Nederlandse aande lenmarkt gunstig afsteken bij de ren dementen, die men b.v. in Zwitser land kan maken. NIET BELANRIJK. VLEKKENWATE Van ceta-bever Delangrijke koerswijzigingen zijn in deze berichtsperiode niet te ver melden. Het aanbod, dat voorname lijk uit hoofd van winstneming viel waar te nemen werd makkelijk, zij het tegen iets lagere koersen, opgeno men. Aandelen A.K.U. staan enkele dagen in de belangstelling door de cijfers, die in het tweede kwartaal overzicht werden verkregen. In de industriële sector werden de onlangs ter beurze geïntroduceerde oprich- tersbewijzen Nederlandse Kabel te gen oplopende koersen verhandeld. Bedroeg de eerste officiële notering circa f 1700.deze kon sedertdien circa f 300 monteren. De emissie Fi- gée verloopt gunstig. Bij een theore tische waarde van f 22.50 voor de claims bedraagt de huidige notering f 55.Op basis van deze notering komen de nieuwe aandelen op 120 pet. Thans is het jaarverslag versche nen van A. Hooimeyer en Zonen N.V., een bedrijf dat in ernstige mate door de overstromingsramp werd getrof fen. Na afschrijvingen werd een netto winst gemaakt van bijna f 165.000. die tot een onveranderd dividend van 8 pet. aanleiding had kunnen geven, ware een algehele reservering niet nodig geweest in verband met de wa- tersnoodschade. De Verenigde Glasfabrieken keer den over 1952 een onveranderd divi dend uit van 8 pet. De bedrijfsresul taten verschillende niet veel met die van het vorige jaar. Tenslotte werd in de algemene ver gadering van aandeelhouders van de Leidsche Textielfabr. Gebrs. van Wijk medegedeeld, dat over het per 30 April j.l. beëindigde boekjaar nog grote bedragen besteed moesten wor den voor afschrijvingen en reserve ringen, waardoor het totale verlies- saldo het geschatte verlies van f 1.000.000.over het eerste half jaar zal overtreffen. Zoals bekend heeft Van Wijck tot een nauwe sa menwerking met Van Cranenbergh en Herlnga's Sajetfabrjek besloten. INDONESISCHE SECTOR Tn tie Indonesische sector kwamen speciaal tabaksaandelcn op een hoger niveau. Ook aandelen H.V.A. bleven gevraagd. Op de beleggings- markt blijft de vaste stemming aan houden; de 3 3/4 pet. staatslening Ne derland 1953 noteert thans ruim 103 pet., terwijl de langlopende lening Nederland 1947. die eerst in 1987 in zijn geheel aflosbaar is een koers van bijna 99 pet. noteert. Naar de obligaties van de Dawes- tn Youngleningen valt verbeterde vraag waar te nemen. Zo noteerden de Young-obligaties op Maandag j.l. 103 3/4 pet., welke koers echter te hoog bleek gegrepen. De West-Duitse Bondsraad heeft de Londense overeenkomst inzake de regeling van de buitenlandse schul den van Duitsland goedgekeurd, waar door de goedkeuring van het gehele parlement van de Bondsrepubliek is verkregen. In tegenstelling met Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten heeft Nederland de overeen komst nog niet geratificeerd. Dit niet- tekenen heeft voor belanghebbenden geen enkele nadeel en heeft ten doel pressie uit te oefenen op het regelen van de kwestie inzake de tijdens de oorlog uit Nederland weggevoerde Duitse stukken. De New Yorkse effec tenbeurs blijft onzeker gestemd, het valt auideiijk waar te nemen, dat ko pers een afwachtende houding aan nemen. I AAT ONS vooropstellen, dat vrouwen de bloem van de sa menleving: uitmaken. Vanuit die ge zichtshoek wordt het vandaag alles bloem wat de klok slaat. Het verhaal van die wandelaar in een Brusselse volksbuurt bijvoor beeld. Deze tippelde zo maar op zijn gemak door een straatje, toen hij een bloempot op zijn hoofd kreeg, die vanuit drie hoog kwam neer suizen. Hij belde verbolgen aan en wilde de juffrouw, die kwam open doen juist de les gaan *lezen, toen deze snibbig zei: „Ik neem geen bloemen aan van vreemde mannen.'' Vraag CEN ENGELS DAGBLAD vroeg zijn vrouwelijke lezers nu eens royaal uit de hoek te komen en de volgende vraag te beantwoorden; Hoe blijf ik fit? Wij doen een greep uit de binnen gekomen post. Me vrouw Terry: Ik vlieg elke morgen de tuin in, schommel dan een paar minuten met volle overtuiging en voel me dan twintig jaar jonger. Mevrouw Harding daarentegen meent: Geef mij maar een hardloop wedstrijd in de late avond tegen mijn 7-jarig zoontje. Win ik, dan voel ik me heel wat beter, wint mijn zoontje, dan krijgt die een draai om z'n oren. Mevrouw Storm was er ook ach ter. Ik blijf onfatsoenlijk lang op mijn bed liggen en ik vaar daar wel bij. Mevrouw D. Branch was het verstandigst. Ik leef rustigjes aan. Oud worden doen we toch allemaal, Taxi '"TOEN JOYCE DAY, een aardige Engelse, met het vliegtuig land de in New-York, nam zij een taxi naar Wali, waar een Amerikaanse sergeant woont, bij wie zij op be zoek zou kómen. De wagen reed maar en we stonden niet stil voor een spijker zo vriendelijk was om de taxi een lekke band te bezorgen. Toen zag ik op de taximeter, dat ik 240 dollar betalen moest, vertelde Joyce. Zij had maar 28 dollar bij zich. Het lieve kind had niet in de gaten gehad, dat het 660 k.m. was. Het is toch nog in orde gekomen, hopen we. Huwelijk Een elf jaar geleden in Michi gan gedane huwelijksaan kondiging werd dezer dagen pas bekroond door het huwe lijk. De 48-jarige Thomas Nea- ry gaf de verbaasde ambtenaar van de burgerlijke stand ten antwoord, dat hij het al die tijd nog niet definitief eens was geworden met zijn ver loofde. Meisjes TIEN DAGEN lang stond Long Beach, Californië, in het teken van de mooiste meisjes ter wereld. Van 9 tot 19 Juli werd daar de in ternationale schoonheidswedstrijd gehouden en de titel „Miss Univer se" aan de schoonste van het heel- alverleend. De winnares kreeg een dure Britse sportauto en een filmcontract, benevens nog een rits andere prijzen. Lastig TEN KNAPPE 27-jarige huisvrouw die slaapwandelt wanneer het volle maan is, vormt een groot pro bleem voor de plaatselijke politie, de brandweer en haar echtgenoot. Gedurende haar laatste wandeling klom ze in een boom. De echtge noot kroop haar achterna, maakte haar in het hoogste topje van de boom wakker, met het treurige ge volg, dat ze natuurlijk niet meer naar beneden durfde. De brandweer moest er aan te pas komen met een vangzeil. De enige troost, die ze nu allemaal hebben is,dat het nu pas over een maand weer volle maan is. Benen pranke Bailey is ook niet meer. Het „Meisje-met-de- millioenen-benen" overleed een dezer dagen. Ze was 94 jaar en met haar benen was 't er ook niet beter op gewor den. Zeventig jaar geleden vierde ze triomfen als revuester op Broadway. Ze was de eerste danseres, die haar benen voor een millioen dollar verzeker de. j Kans DENT U EEN fl. kn. pers. met ruim ink., alsmede ongeh., dan mogen we U aanraden eens ntfar Sussex in Engeland te gaan. Daar is op elke vier meisjes slechts één man beschikbaar. Kousen TTET NIEUWSTE nylon-nieuwtje is binnen. De Amerikaanse da mes gaan nu nylons dragen, die met geen mogelijkheid te zien zijn. Hoogstens een vleugje van een schaduw zal de benen beroeren. Er is hoop, dat ze ook dat nog wel wegwerken. Alleen dames zal het duidelijk zijn. waarom je dan toch met alle geweld nylons moet drageri om niet tegen de mode te zondigen. Briefje TEAN MALEY heeft een brief naar J naar moeder geschreven, om te zeggen, dat het haar goed gaat. Het blonde 22-jarige meiske, dat van Australië kwam om in Londen werk te zoeken als mannequin, gaat haar televisie-debuut maken. Ze zal doof stomme kinderen in een uitzending tonen, hoe je mooi kunt lopen en hoe je je kleren moet dragen. Jean is zelf doof sedert haar geboorte. Het kan aan ons liggen, maar deze Jean is ons heel wat sympathieker dan de hele bende schoonheidsko ninginnen, die men overal projec teert. C*' VRIJDAG 24 JULI 1953. HILVERSUM I 402 METER. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gewijde muziek; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zrieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gramofoonmu ziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Sopraan en piano; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.33 Land. en tui'nbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Banjo-orkest; 13.45 Gram.; 13.55 Idem; 15.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 15.35 Gevar. muziek; 16 Een paar mooie zomerbloeiende heesters, cau serie; 16.15 Gramofoonmuziek; 16.35 Idem 17.05 Koorzang; 17.30 Mil. rep.; 17.40 Gra. mof oonmuziek17.45 Fries programma; 18 Cello en piano; 18.30 Promenade-or kest; 19 Nieuws en weerberichten 1910 Regeringsuitzending: Verklaring en toe lichting: 19.30 Gram.; 20 Radiokrant; 20.20 Kerkconcert; 21 Het kistje met de rode Camelia's, hoorspel; 21.40 Viool en piano; 21.55 Gram.; 22 Radio Philharm. Orkest; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-ber.; 23.15 Evangelisatie- ui tzendifng in de Duitse taal; 23.3024.00 Gramofoonmuziek HILVERSUM II 298 METER. VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.10 Gramofoonmuziek; 8.45 Voor de huisvr.; 9.00 Gymn. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10 Kinderen en mensen, causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Gram.; 10.30 Voordracht; 11.10 Gramof.; 11.40 Pianoduo. AVRO: 12.00 Lichte muziiek; 12.30 Land. en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.; 13 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Lichte muz.; 14 Voor de huisvrouw; 14.20 Strijkkwar tet; 14.50 Voordracht; 15.10 Orgelconcert; 15.30 Gram.; 15.50 Sport. VARA: Tussen 16 en 18 Reportage van de Ronde van Frankrijk; 16 Orgelspel; 16.30 Muzikale causerie; 17.10 Voor de jeugd; 17.40 Lich te muziek; 18 Nieuws; 18.15 Felucitaties; 18.45 Het NW en de TTBC-bestrijding, causerie; 19 Vrouwenkoor; 19.15 Piano recital. VPRO: 19.30 Op huisbezoek: Er zijn zoveel geloven, causerie; 19.45 Op be. zoek bij anderen, causerie; 20 Nieuws] 20.05 Boekbespreking; 20.15 Kamerkoor; 20.30 De Verenigde Naties, causerie; 20.40 Aanpassing, causerie. VARA: 21 Uitlopers van de Parnassus, klankbeeld; 21.30 Het leven betrapt, klankbeeld; 21.50 Beschou. wing over de Ronde van Frankrijk; 22 Instrumentaal kwartet; 22.25 Buitenlands weekoverz.; VPRO: 22.40 Vandaag, caus.; 22.45 Avondwijding; VARA: 23 Nieuws: 23.1524.00 Kamerorkest. BRUSSEL 324 METER. 11.45 Gram.? 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13 Nieuws: 13.15 Lichte muziek; 14 Gram.; 15 Orkest concert; 15.50 Gram.; 17 Nieuws; 17.10 Weense muziek; 17.45 Gram.: 18.10 Prot, causerie; 18.25 Gram; 18.30 Voor de sol daten; 19 Nieuws; 19.15 Rep.; 19.40 Zang en piano; 20.10 Gram.; 20.50 Orkestcon cert; 22 Nieuws; 22.15 Gram.; 22.55—23.00 Nieuws. BRUSSEL 484 METER 12.10 Gram.; 13 Nieuws; 13.10, 14 en 15 Gramfoonmu- ziek; 16 Dansmuziek; 17 Nieuws; 17.15 Dansmuziek; 18.30 Zang en piano; 18.55 Gram.; 19.45 Nieuws; 20 Orkestconcert; 20.45 Gram.; 21 Orkestconcert; 22.50 Nws. (Advertentie) EMART KINSBURIS 13) „Juist zo. broertje." „Dan kom ik," zei Nabors. Hij haal de zijn laarzen onder zijn vuile kus sen vandaan, duwde zijn hoed op het hoofd en klauterde omlaag op de kou de vloer. Na zijn kaplaarzen aange kken te hebben, was hij met aan kleden klaar. vooruit, joggie," zei hij lif». g e de man naar buiten. Even haw -Zal J met de magere kroeg bas m het kamertje achter het buf- M^aar Sadie kantoor hield. („Ja ?Ven mond eb ongelovig luis terde hij naar het verhaal over de vroegere misdrijven en het boosaar dige karakter van de man, met wie Jack Valley die avond uit Wig wam weggereden was. En bovendien kreeg hij een briefje af te geven aan de oude Tom Valley als hij de vol gende avond op de Splayfoot Ranch 'du aankomen. Toen Ed Nabors naar de slaapkeet teruggekeerd was, voegde Sadie zich eer bij de anderen in het hutje. „Alles is voor mekaar." kondigde hij aan: ..Hij is door het razende heen en in staat tot een moord. En naar bh me vertelde, geloof ik niet, dat Wilder, voordat hij hier kwam. al in relatie heeft gestaan met oude Tom Valley. Als dat zo is, dan heb ik nog een ander idee. En 'n goed idee ook!" „Voor de dag er mee!" zei Snag aanmoedigend. „Staat er in een van die brieven soms een beschrijving of signalement van Schoonmaker Wilder?", „Ik heb er geen gezien." „Mooi zo. Als we dan iets van Val ley horen en zeker weten, dat hij Wilder nog nooit heeft gezien, sturen we onze vriend Daisy Gassoway er heen als de beroemde schoonmaker!.. Hij heeft de papieren om het te be wijzen!" Snap Fetters boog zich voorover op zijn stoel met uitpuilende ogen en trillende neusvleugels van opwin ding. „Drommels, dat is me nog eens 'n plan!" riep hij uit. „Maar.waarom zou ik niet evengoed als Daisy, voor Wilder kunnen spelen?" Snip Sadie keek hem recht in het gezicht. „Omdat," antwoordde hij bedaard. ..Daisy er niet als een schurk uitziet." „En ik soms wel?" stoof Snap woe dend op. Snip Sadie schokschouderde in zijn keurig zittend jasje. „Ik wil je gevoelens niet kwetsen, Snag," antwoordde hij. „maar als ik gouverneur van een af andere staat was, zou ik iemand met zo'n gezicht als het jouwe, voor niets anders dur ven recommanderen dan voor de galg." HOOFDSTUK XII Het resultaat. Toen Ed Nabors de v>rgende mor gen naar de stalhouder ging om zijn zes vlugge muilezeis te drenken, te voeren, te roskammen en in te span nen, zag hij een tweede briefje lig gen. Het was niet meer dan een ge vouwen stukje papier en met het oog op wat hij de vorige avond van Snip Sadie te horen had gekregen, vond hij er geen gewetensbezwaar in, het door te lezen. Het was aan Tom Val ley gericht en door diens dochter on dertekend. Er stond in, dat haar paard kreupel geworden was tijdens de rit door de woestijn en dat ze genood zaakt was geweest, in Wigwam nacht verblijf te zoeken. Ze zei. dat haar vader zich niet ongerust over haar behoefde te ma ken en dat ze naar Amargo Springs was gereden, om de familie Washburn te bezoeken, voordat ze naar huis terugkeerde. Ed Nabors zuchtte verdrietig na het lezen van dat briefje. Hij was dode lijk verliefd op Jack Valley, net als alle cowboys op de hoeve van haar vader. Dit was. zo verbeeldde hij zich een welbewaard geheim, alleen aan hemzelf bekend. Maar toch had hij wel bemerkt, dat al de andere jongens ook heimelijk verliefd op haar waren; en het was nog nooit bij hem opge komen, dat die anderen zijn geheim even goed zouden kunnen raden, als hij het hunne. En nu was ze er vandoor gegaan., met een schooier. Misschien had hij haar wel geschaakt! Mokkend spande hij zijn muilezel in, bekeek de kreupele poot van Jacks grijze rijpaard, meende, dat het zon der enige last op zijn rug wel thuis zou kunnen komen, maakte het ach ter de wagen vast en mende zijn muil ezeis in de richting van de Splayfoot hoeve. „ik.wist wel, dat ze nog eens in moeilijkhden zou raken," dacht hij ^■"drietig. „Ja, dat wist ik wel!" Al tijd haar neus overal in steken., wil len weten wat dit en wat dat is. Dat is toch geen manier van doen voor n meisje! Ze moest liever het huishouden op de ranch doen in plaats van dag en nacht rond te zwer ven op die grijze knol. Ik heb altijd wel gedacht, dat het nog eens mis zou lopen!" Het was al donker, toen hij zijn muilezels inhield voor het hek van de veekraal der Splayfoot Ranch Oude Tom en zijn hobbelende vrouw Bliss kwamen haastig uit huis aan gelopen. Dichtbij gekomen, riep oude Tom hem toe: „Hé daar, Ed! Heb je Jack soms ergens gezien onderweg? Ja, ik zie het al., ik zie het al., je hebt haar paard bij je! Waar is ze ergens'" Nabors trok een lang gezicht toén hij van zijn hoge bok afklauterde en zijn voorste dieren afspande. Hij gaf echter geen antwoord, voordat de vee fokker naast hem stond. Toen zei hij somber. „Lees maar eens!"., en overhandig de het briefje van Jack. Glimlachend keek Tom, na het gelezen te hebben, op en gaf het over aan zijn vrouw. „Wel, als ze naar die van Washburn op bezoek is gegaan, wat is er dan voor reden om zo zuur te kijken, Ed?" „Omdat ik niet geloof, dat ze naar Amargo Springs gegaan is" antwoord de Ed, toen hij de voorste ezels los maakte en naar de drinkbak bracht, om daarna het volgend span los te maken. „Ze is er vandoor gegaan met een van de grootste schurken van de hele wereld, Tom., een .gemene, kale gier. Hij heeft haar geschaakt. Hij heeft haar van alles en nog wat voor gepraat en dat heeft ze als zoete koek geslikt. Ze is verloren.voor goed be dorven.. of ik moet die schurk kun nen vinden en hem levend verbran den!" „Man. wat moet dat nou toch alle maal?" riep de oude Tom uit, die zo'n moeite had om zijn lachen in te hou den, dat zijn hele baard er vazi trilde. „Ben je nou helemaal stapelgek ge worden? Wat mankeert je toch?" „Nou, lees dan maar," antwoordde Ed op doffe toon en overhandigde hem het briefje van de eigenaar van „Het Gouden Front". Tom Valley las nu en dan een eindje van de brief hardop. twee paarden gestolen van de oude Guillermo.. Iemand herkende ze, toen het meisje met die kerel er op door de plaats reedzou me niet verwonderen, als die man iets had uit te staan met de veediefstallen hier in de buurt.heb hem nog gekend, toen ik in Colorado woonde., door en door een schurk.." Hij keek op en scheen er niets van te snappen. „Maar Jack zou toch nooit goed vinden, dat hij twee paarden van Guillermo stal?" zei hij mat. „Dat zal ze natuurlijk niet geweten hebben." meende Ed. „Hij heeft het denkelijk stilletjes gedaan en toen tegen haar verteld, dat die paarden van hem waren." „Ja, ja., ze kent natuurlijk niet alle paarden van Guillermo van ge zicht. Dat doe ik ook niet, want hij verhandelt ze zo dikwijls." Oude Tom keek verdrietig en hul peloos naar zijn bevende vrouw. „Wat.wat moeten we daarop doen?" vroeg hij klagelijk. „Als je het goed vindt, baas, dan wil ik wel naar Amargo Springs rij den," stelde Ed voor. „Maar ik denk niet, dat ik haar daar vinden zal. Ze komt getrouwd en wel terug, dat is de zaak. Ze zijn naar Hornet doorgere den, waar ze zeggen, dat er een vre- desrechter is, of een dergelijk iemand die hen kan trouwen. Maar ik wil er toch wel naar toe rijden, om te kijken hoe het zit." „Je doet niks van die aard," zei Tom streng. „Het is mijn zaak. Ik zal zelf er heen rijden en als ik hen daar niet vind, rijd ik door naar Hornet. Jij moet vlees rondventen, net als al tijd." „Maar neem dan tenminste Bleek- gezicht mee," stelde Ed bedeesd voor. „Ze zeggen, dat die kerel zo verdraaid goed schiet." „Dat doe ik ook," antwoordde Tom. „En nu ga ik eerst naar huis om een hapje te eten. Als je die muilezels uitgespannen hebt. ga Bleekgezicht dan opzoeken en laat hem de ruin, Cactus zadelen. Ik ga er vanavond nog op uit." „Zoals je wilt baas," zei de knecht gedwee, want als Tom uit zijn humeur was, dan duldde hij op de ranch van niemand tegenspraak. Valley liep met grote passen naar huis toe, gevolgd door zijn schreien de vrouw. Hij hield zijn schreden wat in, legde zijn arm om haar schouders en liep langzaam naast haar voort. „Kom, kom. moeder," suste hij haar „Het is misschien niet zo erg als het wel lijkt. Maak je nou niet zo van streek. Het zal ten slotte nog wel te recht komen." Ze veegde haar ogen met haar oude, blauw linnen schort af. „Ik voel me zo schuldig, Tom," snikte ze. „Maar ik kon het kind heus niet meer baas. Ik heb het altijd ook zo vreselijk druk." (Wordt vervolgd.)

de Stem | 1953 | | pagina 11