[ris Dagblad DeSton IN DE GREEP van het LEGIOEN Mensen en Muzen jlad nen Andere bladen over Duitse instructeurs spelen een grote rol „Goed verdienen, goed eten, goed drinken.... een Wonderlijke Wereld Bij de dood van Hïlaire Belloc RADIQ l Veedieven TWEEDE BLAD DINSDAG 21 JULI 1953 Publieke Opinie HET„ WAARSCHUWING Ver wart mg Veelzjjdig katholiek kunstenaar Geboren Fransman Grootmoeder ?m Uw haar maken ,n schitieren Ie - le glans die de eedeelt. •and een van ten goed ;t zich anraking het haar. eL It 2900*63598 >eft nooit te kopen, modellen raderbla- verschijnt maand, •rijs maanden, cent per en. van het em zal U ne thuis BELLA" Classificatie HET A.R.K.A.-weekblad schrijft onder het hoofd: „De classifi catie wordt geliquideerd": De lezer zal zich verbaasd afvra gen of deze mededeling wel juist is Ja, het is toch werkelijk zo: de classificatie wordt geliquideerd, althans in de gemeente Oegstgeest, waar de gemeenteraad na een verdediging door wethouder Dr. Dijsselbloem besloot om de sala risverordening zodanig te wijzigen, dat de bezoldiging van het gemeen te-personeel tot heden bepaald naar de norm van een 3e klasse- gemeente voortaan zal geschie- den volgens de norm van een le klasse-gemeente! Het woord is thans aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland Ook in Noord-Brabant nam een tweetal gemeenteraden, n.l. in Oss en Vught, een besluit van dezelfde strekking en.... men hoort vertel len, dat weldra verschillende ge meenteraden zullen volgen. Uit Limburg komen berichten, waaruit men kan afleiden, dat men ook daar het classificatie-systeem over boord wil werpen. De gemeenteraden tonen wel hun autonome daadkracht: eerst invoe ring van de progressieve kindertoe slag en nu afschaffing der classifi catie! Gesprek over eenheid TN VERBAND met het artikel van de heer Ruygers over „Eenheid" merkte „De Nieuwe Ee uw" op: Het enige gezonde principe, °m een kluwen te ontwarren is, ergens maar te beginnen. In deze zaak is dat waarschijnlijk ook het enige bruikbare principe. Er wordt teveel gezien naar wat scheidt en te wei nig naar wat wezenlijk verenigt en moet verenigen en niemand is ver antwoord als hij niet in zijn bin nenste keert en zich afvraagt wat hij moet en kan doen om van het leven, ook in de politiek, het beste te maken wat hij er van kan maken. aantrekkelijk is zal verdwijnen, veel van hetgeen vreemd en modern leek zal gemeengoed worden, het thans reeds hoog-ontwikkelde industriële leven zal nieuwe impulsen krijgen. Het lijkt niet overdreven te ver wachten, dat wat men noemt „Het Zuiden" een belangrijk, zo met het belangrijkste centrum der industria lisatie zal worden. Met tal van pro blemen, ook van geestelijke en zede lijke aard. Het stemt tot voldoening, dat men ook op dit punt niet on voorbereid is. Tenslotte: een wens. Dat Regering en Commissie spoed mogen betrach ten! Aan deze zaak is bijna zeven laar gewerkt. Het industrialisatie- vraagstuk wordt met de dag urgen ter Er moeten méér ingenieurs ko men en Delft nadert zijn maximum. Eindhoven is met zijn plannen ge reed' Het moet mogelijk zijn binnen enkele jaren met de ingenieurs-op leiding te Eindhoven te beginnen. Dit is niet alleen een Eindhovens, een Brabants, maar bovenal een nationaal belang. {Advertentie) VOEOI VERSTERKT EN DESINFECTEERT DE HUID Bergen en kuiten TN ZIJN hyper-serieuse kolderstijl laat Godfried Bomans in „Else vier s W e e k bl a d" Den Pel o.m. de volgende verklaringen afleggen: „Zolang ik me jongens de Sint Pietersberg op kan jagen, hebben we kans. Maar als ze die afgraven, dan smijt ik 't erbij neer. Want wat hou je over? Rouleurs, jongens van de vlakke baan. De Cauberg zakt ook elk jaar 'n centimeter, door de mijnen. En daarom zeg ik: zet de steenkool-ontginning stop, gooi de mergelgroeven dicht en we winnen de Tour. Maar denk je dat Den Haag dat begrijpt? Nee meneer. De heren weten 't beter. Die graven maar door. En hoe komt dat? Om-* dat er geen enkele fietser in het kabinet zit. En daarom zeg ik: we moeten ons verenigen. Wielren ners, zeg ik, verenigt u. Breng 'n eigen groslijst uit cn duw zo'n kneu ter de Kamer in. En 't volgend jaar twee. En weer 'n jaar later tien. 1 Net zolang tot we 't Binnenhof op I de knieën hebben'. „Je ziet het breed". ..Ik kijk vooruit", zegt Den Pel, „en ik zie dat we naar de bliksem gaan. In 'n land als dit kan ik geen kuiten kweken. En daarom zeg ik in Den Haag: geef jullie me bergen, zeg ik, ik zal je de kuiten leveren. Want wat is regeren? Regeren is vooruit kijken. En we zakken met 't jaar. Als ik tegen 'n jongen uit de Appenijen wil rij je, wat moet ik dan doen? Zorgen dat ik de Apen- nijen in huis haal. Niet afgraven, maar ophogen. Heel Zuid-Limburg moet omhoog. En waar 't vandaan komt, daar komt 't vandaan, maar omhoog zal 't. En als 't niet uit de breedte gaat, dan zal 't uit de lengte komen. Zo zie ik het. En van af dat moment zal Nederland inter nationaal weer meetellen. Dan worden we weer 'n naam die klinkt in 't buitenland. We zijn al 'n end naar de haaien, dat weet je. Indië kwijt, Lenstra geblesseerd, goed. Maar we fietsen nog. En zolang we fietsen, kan de driekleur omhoog. En niet alleen op de keitjes van de vlakke baan, maar op de Pyre neeën, in de Alpen en over de af gronden van het Rotsgebergte." Taak voor het Zuiden IN „De L i n i e" wordt o.m. als volgt gefilosofeerd over het be sluit inzake de tweede T.H.: Men is er niet, met alleen maar een tweede Technische Hogeschool in Eindhoven te stichten. Daarmee zal moeten gepaard gaan een ver dere vakontwikkeling van werklie den, bazen en middelbare technici, niet slechts in Eindhoven, doch in de gehele Zuid-Oosthoek van ons land. Bovendien zal de zin en de geest voor het industriële leven ster ker moeten worden aangewakkerd. Men zal zowel in Brabant als in Limburg en Gelderland zich duide lijk voor ogen moeten stellen, dat j!Y_i,lng en la"dschap van aanzien Veel van hetgeen zo NEDERLANDS Instituut voor de Publieke Opinie heeft onlangs aan honderden mannen en vrouwen uit alle lagen van de be volking de vraag gesteld: „Bent U vóór of tegen de Benelux, de vol ledige Economische Unie met Bel gië en Luxemburg?" De meerder heid vóór een bevestigend antwoord is indrukwekkend: 69 procent is voorstander. Bij de jongeren (de mensen tot 35 jaar) ligt het percen tage nog hoger: 76 procent. Geen mening bleek te hebben 26 procent van de ondervraagden. In het voor jaar van 1950 was dit 36 procent. De overtuiging wint dus veld in heel ons volk, dat de Benelux een noodzaak is. Deze overtuiging moet ook de officiële onderhandelaars inspireren, die a.s. Vrijdag weer bij eenkomen. Helaas ziet het er nog niet naar uit, dat men dan wil pra ten over flinke stappen vooruit naar gezamenlijke Benelux-orga- nen. Het gaat alleen nog maar over het steunen van Belgische indus trieën, die zich in het gedrang voe len komen. Het kan noodzakelijk detailwerk zijn. De Publieke Opi nie vraagt echter meer. Geen peu- terwerk, maar grootse, gedurfde opbouw. TAAAR zat hij voor ons, een jonge, energieke gast, die vooruit wil in het leven. Maar hij had op een of andere manier ruzie gekregen thuis en was met een dolle kop weggelopen. Zonder geld of papieren trok hii de grens over en kwam in Antwerpen terecht. Daar, in een kleine havenkroeg, trok hij de aandacht van een vriendelijk man, die een praatje met hem maakte. „Zo zonder werk?" „Ja, zonder werk." „Ik weet wel iets voor je. Goed verdienen, goed eten en drinken. Een prettig avontuurlijk leven. Het vreemdelingenlegioen".... "W/AT DOE JE, als je zo veriatenen zonder geld alleen in een vreemd land staat? De jongeman tekende. En toen werd hij clandestien over de Franse grens gevoerd naar Rijssel, een der vele aanmeldingsdepots van het Vreemdelingenlegioen. Daar vervloog al de droom van goed verdienen, goed eten en goed drinken. Eerst was er een voorlopige, maar toch reeds stren ge keuring. De ronselaar had verteld, dat je met je leeftijd maar moest smokkelen, als je geen 18 was. Dat deed onze zegsman, die pas 17 was, dan ook maar. Toen werd hem een vuil hok aangewezen als verblijf- en slaapplaats. Daar trof hij Spanjaar den, Fransen, Belgen, Duitsers en Hollanders. Van alle soort mensen was erbij. Mensen, die niet over hun liefdesverdriet heen konden komen, wie in zaken van alles was tegenge- lopen, die zich aan diefstallen had den schuldig gemaakt en zich wilden verbergen (een had een kas met 1200.000 Belg. francs meegenomen), die thuis ruzie hadden gehad en te koppig waren om zich te verzoenen, ook echte avonturiers, die zich niet in een rustig leven konden schikken. Voor vijf jaar moest je tekenen. Als je werkelijk 18 jaar was, kon niemand je na die handtekening meer terug halen. Want de Franse wet beschouwt zo iemand als meerderjarig. Het merkwaardige was, dat de dienst werd uitgemaakt door Duit sers, voormalige S.S.-ers veelal, die hun vaardigheid van commanderen bot vierden. Het eten was ontzettend slecht en vies. Het was dikwijls 's nachts om één uur opstaan, om te gaan exer ceren. Vrije tijd was er bijna niet bij. Als de eigenlijke dienst was afgelo pen, dan werd het poetsen, boenen en schrobben. W.C..'s en alles diende te worden schoongemaakt. NOG ERGER. HET WAS AL ERG, maar het zou nog erger worden. Nadat men in Rijssel al zo'n beetje klaargestoomd was, ging het op transport naar Parijs, naar een geweldig grote kazerne (naar de beschrijving te beoordelen was het in Vincennes). Daar was het ook een zeer harde dienst. De volgen de etappe was naar Marseille, waar heen het ging in een nachttrein zon der enig comfort. In Marseille was 't helemaal verschrik kelijk. Bij de grote zeil'haven is daar een kazerne, waar de toekomstige le gionairs werden ondergebracht in on deraardse gewelven op stromatrassen. Die matrassen hadden dit „voordeel", dat men er stro uithaalde, om er sigaretten van te maken! Hier werd men door de veiligheidspolitie nog eens stevig aan de tand gevoeld. Spionnen en ook moordenaars werden er uitgeschift. Maar voortvluchtige dieven en oplichters nam men gerust aan. Het was een zeer gemengd ge zelschap. Ook jongelui van goede hui ze, die om een of andere reden met hun ouders gebroken hadden, zag men eronder. Er waren weer veel Duitse instructeurs en er werd ook vaak in het Duits gecommandeerd. In de „vrije" tijd was het ook weer schrob ben en boenen. Het minste vergrijp werd zwaar gestraft. Het eten was hier wellicht nog ellendiger dan el ders. Het was de bedoeling, dat je. na de training in Marseille, naar Marokko werd gevoerd, om daar de opleiding tot soldaat te voltooien. Het einddoel: Indo-China. De harde oorlog, die daar gevoerd wordt, eist geweldige offers. Nog niet de helft der legionairs, zegt men, keert na het ein de van de contractperiode terug. En van de teruggekeerden zijn er dan nog verscheidenen gewond en ver minkt. VRIJ GELATEN. f)NZE ZEGSMAN, die in werkelijk- heid nog geen 18 jaar was. wist contact te krijgen met de Hollandse consul in Marseille. Die kon op grond van de bestaande verdragen zijn vrij lating verkrijgen. De jongeman is op ons redactie bureau dit alles komen vertellen, om andere ionge mensen te waarschuwen. Laat U nimmer ronselen voor dit doel! zegt hij met nadruk. Gelooft niets van de mooie voorspiegelingen! Het is er een hel (Advertentie) Blijf bij hoofdpijn niet bij de pakken neerzitten, maar neem direct Aspirin (alleen echt met het BAYERkruis). veranderen. CHESTERBELLOCS (TR IS NOG ALTIJD geen touw vast te knopen aan de commu nistische tactiek van de laatste tijd. Enerzijds ziet men de wapenstil stand in Korea naderbij komen. Het feit, dat de 27000 door Rhee bevrij- de gevangenen vrij zullen blijven, accepteren de Roden tegen al hun lo gica in. Maar in Oost-Europa zien we de teugels weer strakker aan trekken. In Oost-Duitsland krijgt Ulbricht weer de meeste praatjes, praatjes vol dreiging en aankondi ging van hogere arbeidersnomen. Ministers met een sociaal-democra tisch verleden worden afgezet en „Rode Hilda", de nieuwe minister van Justitie gaat haar reputatie be vestigen met wrede vervolgingen. In Hongarije komen vrienden van Rakosi weer op het kussen. En in de Sovjet-zóne van Berlijn wemelt het weer van Russische troepen en tanks. Hoe moet men dit alles toch verklaren? De enige verklaring kan vooralsnog zijn, dat het Kremlin zelf niet weet wat het wil, dat daar de stromingen en tegenstromingen ook na de verwijdering van Beria nog niet tot rust zijn gekomen. Zo weet de wereld nog niet, waar ze met de koude oorlog aan toe is. Het onveranderde parool voor het Wes ten blijft derhalve: Waakzaamheid! jyjET HILA1RE BELLOC, wiens overlijden op 82-jarige leeftijd wij dezer dagen gemeld hebben, is een veelzijdig kunstenaar van groot formaat, een strijdbaar apologeet, een journalist, historicus, redenaar, politicus en geleerde heengegaan. Zowel voor Engeland als voor de katholieke kerk is deze dood een groot verlies. T~Ne Daily Express van Vrijdag j.l. bracht een bijzonder fraai portret van de auteur bij de open haard, die voor hem zo noodlottig zou worden. Boven en naast de schoorsteenmantel ziet men op deze foto een beeld van Napoleon, een crucifix en enkele af beeldingen van de Madonna. Zijn liefde voor Frankrijk en de katho lieke kerk komen hierin wel prachtig tot uiting. Belloc was in 1870 te St. Cloud bij Parijs geboren en hij diende ook in het Franse leger. Pas in 1903 werd hij als Brits staatsburger genaturali seerd. Dit nam niet weg, dat hij altijd heel veel voor zijn geboorteland is blijven voelen. O.a. schreef hij boeken over Parijs en de Pyreneeën. De Franse taal beheerste hij even goed als de Engelse. STAATSMAN ^lechts korte tijd heeft Belloc zich bezig gehouden met de practische staatkunde. Van 1906 tot 1910 had hij zitting in het Lagerhuis. Zijn parle mentaire herinneringen heeft hij vast gelegd in de roman A change in the Cabinet. De politiek kon hem even wel niet bevredigen. Hij ging zich ge heel wijden aan journalistieke en li- fAdvertentie) teraire arbeid en het houden van le zingen. HISTORICUS pen uitgebreide reeks geschiedkun- dige werken^, verscheen van zijn hand. Tot de belangrijkste figuren, die men hierin aantreft, behoren Napo leon, Richelieu en Hendrik VIII. Bel loc geloofde in een Europese een heid, een ideaal, dat ook Bonaparte trachtte te bereiken Zijn Leitmotiv was de uitspraak van zijn vriend kardinaal Manning: alle gebeurtenissen op sociaal en politiek gebied komen voort uit theologische conflicten. Deze gedachte vormt ook de basis voor zijn vierdelig werk: A History of England. In zijn Charac ters of the Reformation tekende hij 25 historische portretten. In 1936 werd Belloc benoemd tot tot hoogleraar aan de universiteit van Belfast. De toen reeds 66-jarige werd daarmee als geleerde erkend door Ierland, waaraan hij van moederszijde nauw verwant was. APOLOGEET Cteeds heeft Belloc de katholieke kerk vurig verdedigd, o.a. door zijn bij dragen in het weekblad The Univers. In Nederland werd hij als apologeet vooral bekend door de vertaalde wer ken „Kerk en Geschiedenis" en „Overschot en Aanvoer". Vooral met H. G. Wells geraakte hij herhaaldelijk in conflict. Diens anti religieuze opvattingen bestreed hij o. a. in A Companion to Wells' Outline of History. Paus Pius XI heeft de ge loofsverdediger geëerd door hem te benoemen tot ridder in de Orde van St. Gregorius. Minder bekend is, dat Belloc ook een verwoed sportman was. Hij maak te evenals Bertus Aafjes een voetreis naar Rome (beschreven in A Path to Rome), reed graag paard en was een hartstochtelijk zeiler. VY/ie aan Belloc en Wells denkt, denkt ook aan Shaw en Chester ton. G.B.S. was, om met da Costa te spreken, zijn vriend en vijand tevens. Hij heeft hem meermalen zeer scherp zinnig bestreden. Chesterton, tot wiens bekering hij zeer veel heeft bijgedragen, was zijn grootste vriend. Zijn beroemde sati res, waarin hij allerlei aspecten van het moderne leven hekelde, werden geillustreerd door Chesterton en deze boeken kregen daarom de naam van Chesterbellocs. Bijna elke zomer schreef hij, bij wijze van verpozing, een dergelijke persiflage. Het grap pigste deel in deze reeks is wel The Missing Masterpiece. DICHTER Tn 1895 opende Belloc zijn omvangrijk oeuvre met een verzenbundel. Voor al in zijn gedichten kwam zijn humor tot uiting. Hij schreef zowel kinder verzen als berijmde dierenverhalen en spotverzen. Zijn sarcastische epi grammen waren ongeëvenaard. Op zich zelf maakte hij het volgende puntdicht: When I am dead, I hope it may be said: His sins were scarlet, but his books were read. Met die zonden, rood als scharla ken, zal het wel loslopen, maar de laatste regel kunnen we volkomen onderschrijven: zijn boeken werden veel gelezen en zullen ook in de toe komst veel gelezen worden, vermoe delijk meer dan die van Chesterton, wiens werken te veel aan de actuali teit gebonden waren. W. VAN DER VELDEN 1WIEVROUW AGATHA Guarnera is 32 jaar en dat is nog een hele mooie leeftüd. Maar ze kan zich al stevig grootmoeder noemen. Haar zeventienjarige dochter heeft het leven geschonken aan een baby. Nu willen wij wel eens weten, hoe het met mevrouw staat, wanneer ze negentig is. (Wat ook nog een mooie leeftijd is!) Mening r\E BISSCHOP van Salisbury in het goede Engeland heeft als zijn stellige mening naar voren ge bracht, dat naar zijn opvattingen de hemel een plaats zonder telefoons moet zijn. Misschien belt men hem zoals ons om te vragen naar de uitslag van de Tour de France. Visser CISENHOWER weet van wanten wanneer het op vissen aankomt. Dezer dagen kreeg hij van mensen, die wat van hem los willen peute ren een werphengel cadeau. Daar mee begon het, want de president probeerde het werptuig achter el kaar. Hij had ook meteen beet. want de haak belandde in de broek van zijn toegewijde perschef. Deze wist eerst niet wat er aan het handje'was en lachte zelf als een razende mee, toen de aanwezige menigte in een buitengewone lachbui uitbarstte. Zijn gemoedsstemming zakte aan merkelijk, toen hij oog kreeg op de ware situatie. Er moest een mes aan te pas komen om de perschef te bevrijden. Film [)e Kroningsfilm zal ook in Ierland worden vertoond. Alleen wil men het daar on dergronds en stilletjes doen, omdat de Ieren niet op een bom kijken, wanneer ze de ge hate Engelsen een hak kun nen zetten. Maar daar er in Ierland nog heel wat mensen wel belang stellen in het Vorstenhuis gaat de film dus ook daar draaien. Alleen ver trouwde mensen weten waar en wanneer ze een kaartje kunnen kopen. Slang ■"TERWIJL juffrouw Sibber in de tuin van de Ambassade van Griekenland wandelde, slaakte zc plotseling een doordringende gil. De ambassadeur kwam doordrongen vragen, wat er precies aan schortte. De juffrouw was geschrokken van een slang. Een slangenbezweerder lokte het beest weg cn vroeg er dertig pietermannen voor. Hij moet ook leven. Glas TEN ANDERE JUFFROUW kreeg het ook op haar stembanden, maar dat om andere redenen. Zij vond in haar tuin iets, dat ze voor een stuk glas hield. Een dezer dagen heeft ze het stukkie echter voor bijna f 500 kunnen verkopen. Het bleek een 13-karaats diamant te zijn. Wie het verschil heeft bemerkt wordt niet vermeld. V itbreicling TN HET AMERIKAANSE Huis van Afgevaardigden maakte een der afgevaardigden een bittere op merking over de lange duur van de redevoeringen van zijn collega's en de lengte der staatsstukken. De be roemde rede van Abraham Lincoln in Gettysburg telde slechts 266 woorden. De 10 geboden werden in 297 woorden samengevat. Voor de Amerikaanse Onafhankelijkheidsver klaring waren 1500 woorden nodig. Het decreet waarbij het Bureau voor de Prijsbeheersing de prijs van bloemkool vaststelt, telt echter 26900 woorden. Dief HET NIEUWSTE dieventrucje is even origineel, als omslachtig. Men rijdt (uiteraard alleen als dief zijnde) dwars door de winkeldeur met een sterk voertuig, dat van te voren is voorzien van een schep- inrichting. Men behoeft in het inte rieur niet te stoppen, maar stoomt gewoon door, met het hopelijk ge volg, dat er een cn ander op de schepinrichting blijft hangen. Daar na rijdt men via de achterdeur zijns weegs. Spaarpotje TN SPRINGFIELD in de Ameri- 1 kaanse staat Illinois stond de 71-jarige Elmer John Decastro als een arme man bekend. Hij kreeg ondersteuning, bedelde om brood en verzamelde schoenveters en oude gloeilampen Verleden week is hij gestorven. Hij liet 250.000 dollar achter oftewel bijna een millioen gulden. De helft van het vermogen bestond uit aandelen. De rest was in contanten bij een bank gedepo neerd. Goed werk Tn Shoreham in Engeland gin gen de gemeentewerklie den zo verwoed aan het werk toen zij opdracht kregen de wegen opnieuw van een teer- dek te voorzien, dat men na derhand geen enkel riooldek sel meer vond. De burgemees ter wist er raad mee. Hij liet enkele oud-soldaten aanruk ken, die met mijnen-detectors de riooldeksels opspoorden. Voorkeur \/ORST KARI-KARI van Ashanti aan de Goudkust blijft liever vuurvreter in een circus, dan dat hij in zijn geboorteland een gewich tige ministerszetel gaat bekleden. Zijn oom, koning Pempreh II, had een boodschap naar Wenen gestuurd waar het circuis juist voorstellin gen gaf, om Kari-Kari te bewegen, naar de Goudkust terug te keren. Vorst Kari-Kari had zijn studie te Londen onderbroken, om als vuur vreter, slangenbezweerder en glas- schervendanser in het circus op te treden. Uitvinding DN DE RUSSEN hebben OOK soldaatje spelen uitgevonden. WOENSDAG 22 JULI 1953. HILVERSUM I 402 METER. NCRV: 7 Nieuws: 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram: 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gewijde muziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.20 Metropole-orkest en solist; 12.00 Twee piano's; 12.30 Land en- tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.5Ü Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Prot In terkerk. Thuisfront; 13.20 Gevarieerde muziek; 13.50 Gramofoonmuziek; 16 00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel: 1750 'Gramofoonmuziek; 18.00 Gevarieerde muziek; 18.30 Spectrum van het Cbr'st. organisatie- en verenigingsleven; 18.45 Gramofoonmuziek; 19.00 Nieuws en weer berichten; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gramofoonmuziek; 19.30 Buitenlands overzicht; 19.50 Gramofoonmuziek; 20.00 Radiokrant; 20.20 Haarlemse Orkestver eniging en solist (21.10 Gemeentewapens, causerie): 22.10 In het land van, de Mau- Mau, reportage; 22.20 Gevarieerde muz.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-bericjiten; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 METER. VARA: 700 Nieuws; 7.13 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 Gramofoonmuziek; 9.35 Waterstanden; 9.40 Orgelconcert. VPRO. 10.00 Boeken mee op reis, caus.; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de Vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen; 12.33 Voor het platteland; 12 38 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstellingsagenda; 13.18 Polltieka- pei; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 De weg omhoog: Het NVV wordt gesticht, causerie; 14.15 Omroeporkest; 15.15 Voor de kinderen; 16.00 Kamermuziek (Tussen 16 en 18 Reportage van de Ronde van Frankrijk); 16.10 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Gramofoonmuziek; 17.25 Lichte muziek; 17.50 Regeringst- zending: R. A. Ferer: Sport in Suriname; 18 Nieuws en commentaar; 18.20 Act.; 18.30 Gramofoonmuziek; 19.15 Het volle pond, causerie: VPRO: 1930 Voor de jeugd VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek com mentaar; 20.15 Cabaret; 20.45 Gevarieer de muziek; 21.15 Beschouwing van de Ronde van Frankrijk; 21.25 Gedenken in droefheid, gedenken in vreugd, klankb.; 22.15 Pianorecital; 22.45 Glas, causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto; 23.2024.00 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL VLAAMS, 324 METER. 11.45 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerber.J 12.34 Gram 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14 Idem; 15 Orkestconcert; 1545 Vlaam se liederen; 17 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Klankbeeld; 17.40 Gram.; 17.50 Boekbe spreking; 18 Nieuws; 18.15 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19 Nieuws; 19.15 Rep.; 19.40 Gram 20 Hoorspel; 21 Jazzmuziek; 21.30 Orkestconcert 22 Nieuws; 22.15 Dub bel gemengd kwartet; 22.30 Gram.; 22.40 Dubbel gemengd kwartet; 22.55 Nieuws BRUSSEL FRANS 484 METER. 12.10 Orkestconcert; 13 Nieuws; 13.10, 14 en 15 Gramofoonmuziek; 16.30 Lichte muziek; 17 Nieuws; 17.15 Lichte muziek; 18.30 eri 19.40 Gram.; 19.45 Nieuws; 20 Orkestcon cert; 21.30 Gram.; 22 Nieuws; 22 10 Lachte muziek; 22.50 Nieuws EMART KINSBIJ RN j id Och, helemaal niet. Maar ik wil wat aan mijn leven hebben, dat alles. En de mensen bemoeien zich Wh al zoveel met me. Denk je, dat g.atfn voor mijn voeten in die wand kunt hakken, Wes? _~7,^i;schien wel. De steen is vrij vii r ie kunt er nooit als een vneg tegenop kruipen. Dat zou ik niet toestaan. v„T Ik zou er onze lasso's wel bij kunnen gebruiken. Ik ben helemaal ik niofnfi' duizelighei is weet mnfri geen hoogtevrees. Ik foot r;TanaV0 nog maar naar Splay- I0°t rijden om gereedschap te halen. HOOFDSTUK X. Samenzweerders Kort nadat Jack en Wilder net harirtJ^naC'e PI"16 Guillermo verlaten van ïl'n j™ de leden der bende van Fetters door Wigwam rond op oek naar hun leider. Ze vonden crPvettert in een der kr°egen strait i?Wa!T1 waSgelend mee de waarin oeg aangekomcn, men de gewonde man bin- zich schelf? a baande Fetters ach scheldend een weg door de me nigte en boog zich draaierig over het slachtoffer van Wilder's verborgen pistool heen. Wat is er gebeurd, Red? vroeg hij met dikke tond. Wie heeft je zo toegetakeld, jongen? Red had het te druk met zijn ge broken pols, om behoorlijk antwoord te kunnen geven. Hij deed niet anders dan steunen en vloeken. Wie heeft het gedaan? schreeuw de Snag Fetters, zich oprichtend. „Wie heeft 'm dat gelapt? Vooruit, zeggen jullie een van allen Aarzelend trad een man vooruit. „Ik weet 't wel niet zeker," zei hij schor, „maar ik denk, dat het die kerel was, waarmee dat meisje liep.'" „Wat voor 'n kerel? Wat voor 'n meisje?" De man likte zijn droge lippen af en stotterde een verklaring, die hij eindigde met te zeggen: „Ik stak juist de straat over. Ik zag de uurstraal van het schot. En toen die kerel weg liep met het meisje, zag ik het ver band om zijn arm branden, Dat is al, wat ik er van afweet." „Wie is die schoft?' vroeg Snag Fet ters en de menigte schrok terug voor zijn woedende, dreigende blikken. „Ik weet het niet.' zei een der an deren, „maar ik had hem nóg een keer gezien met dat verband om Hij "roeg me. waar hii een paard in kopen en ik zei. dat hij naar de Guil- 'ermo moest gaan." „Moest ie 'n paard hebben?" ,Jameneer." „En je zei, dat het net was, of het schot, dat mijn kameraad verwond heeft, uit het verband om die kerel z'n arm heen kwam?" „Dat leek me ten minste zo. Maar dat zal wel een vergissing zij.n Mis schien heeft hij wel met zijn gezonde hand geschoten. Maar ik weet zeker, dat het verband in brand stond, toen hij de straat overstak." Snag Fetters keek de man aan, als geloofde hij niets van wat hij vertel de. Hij wendde zich tot een man, die naast hem stond en zei zachtjes een paar woorden tegen hem. De kerel knikte en verwijderde zioh. Fetters schudde zijn hoofd, sloeg zich tegen de slapen en keek om zich heen. Hij was stomdronken en scheen zijn best te doen, nuchter te worden om het hoofd te bieden aan de ramp, welke zijn makker was overkomen. „Daisy is de paarden gaan halen", zei hij tegen een andere man. „Halen jullie Red hier en breng hem naar achteren, jullie weten wel waar. En een van jullie moet de spoorwegdok ter halen. Doe jij het maar, Tack. Cur ly. jij rijdt met Daisy en mij mee. Er is hier iets aan de hand. dat dadelijk onderzocht moet worden." „Hij keerde zich weer naar de me nigte toe en vroeg luid: „Waar woont die Onillermo ergens?" ..Het eerst» huis. dat jc die kant op tegen komt als ie de plaats uit bent." antwoordde een man. Fetters knikte en keek toe. hoe Curly en Tack de kreunende Red naar het achterhuis van „Het Gouden Front" brachten. Even later keerde Curly terug en zonder een woord te zeggen stapten hij en Fetters naar buiten en bleven voor de kroeg op de paarden staan wachten. Al spoedig kwam Daisy aan gereden met twee paarden aan de teugel achter zich aan. „Wat is er eigenlijk gaande, baas?" vroeg Curly, zijn paard de sporen ge vend om naast Fetters te komen rijden. „Het is een belabberde geschiedenis! Er bestaat maar één kerel, van wie bekend is, dat hij die gemene streek met zijn verbonden arm uithaalt. Ik heb hem dat nooit zien uitvoeren, maar ik heb het horen vertellen „En wie is dat, baas?" „Hij heet Wilder. Schoonmaker Wilder noemen ze hem. Hij is zo'n ellendig stuk detective, die de vee fokkers helpt. Hij schiet altijd raak Hij heeft me indertijd het leven on mogelijk gemaakt. Ik heb toen gezwo ren, dat ik hem villen zou, als ik hem in handen kreeg." „En denk je nou, dat die veeboeren hier hem in dienst hebben genomen?" „Zo zeker als jij twee voet hoog bent, joggie. Maar als hij van die Guillermo een paard wil kopen, mis schien dat we hem dan vanavond al te grazen kunnen nemen. En anders morgenochtend. Ik moet weten, wat er aan de hand is." En zo kwam het. dat drie minuten nadat Jack en Wes in 'le richting van Wigwam waren weggedraafd, Snag Fetters en een deel van zijn bende de hoeve van de oude Mexicaan opreden en op het erf van hun paarden spron gen. Snag liep de veranda op en bons de hard tegen de deur. Er kwam geen antwoord. Hij hamerde nogmaals zo hard hij kon met zijn zware vuist. Geen antwoord. „Nou, dan is er niemand thuis, an ders hadden ze het moeten horen", gromde hij nijdig. Hij draaide de deur knop om, vond de deur niet op slot en stapte naar binnen in de gang. „Niemand thuis?" schreeuwde hij luid. Maar zijn zware stem bleef on beantwoord. „Des te beter. Laten we dan maar eens rondneuzen en doen, of we thuis zijn." Met hun drieën doorzochten ze ver scheidene kamers, maar vonden nie mand. Ten slotte liep Fetters de keu ken binnen. „Wat is dat?" riep hij uit, een ge vouwen stuk papier onder de suiker pot vandaan halend. Hij hield 't brief je van Jack onder de lamp en las: „Beste Guillermo, De man, die voor vannacht een ka mer bij u gehuurd heeft, meneer Bill Weston, rijdt met mij mee naar huis terug. Ik sta voor hem in. Mijn paard is vandaag kreupel geworden en ik moest wei naar Wigwam komen om onderdak te zoeken. Uw huurder heeft geen paard en daarom zullen we maar een paar van uw paarden lenen uit de kraal. En een ezel met pak zadel. We zullen goed voor de dieren zorgen en met een paar dagen krijgt u ze terug. Houd de kamer van me neer Weston voor hem open en zorg voor zijn boeltje. En houd dit alles alstublieft stil. Ik hoop mettertijd ook eens van dienst te kunnen zijnen eindig met de beste groeten. Jacqueline." „Jacqueline!" riep Fetters uit. „Dat is het juffie waarmee Red en ik bij de Grease Creek herrie hebben gehad. Curly. Weet je nog, dat ik het je verteld heb? Die aardige meid van Tom Valley!" „Nou, óf ik me dat herinner," zei Curly. „Dat komt verdraaid lelijk uit! Dan is die schoft van 'n Wilder dus met dat meisje in kennis gekomen en met haar naar haar Splayfoot meege reden. Zijn voornaam is Wesley cn ze noemen hem Wes en daar komt dat Weston dan natuurlijk vandaan. Snap je de grap?" Fetters stak het briefje bij zich. „Waar die kerel vanavond ook mag zitten, dit briefje krijgt hij niet in handen. En dan weet hij natuurlijk ook niet, wat er van zijn paarden ge worden is. Wat zeg jij daarvan, Daisy?" ,Nou, dat die vent raar zal kijken, als dat meisje en die kerel er met twee van zijn paarden vandoor zijn gegaan. Hij zal natuurlijk denken, dat ze gestolen zijn. niet waar? En hij zal er allicht zijn huurder van verden ken. denk je niet?" „Vast en zeker!" gromde Fetters. ■En kunnen we het niet zover bren gen dat de lui hier bij elkaar komen en hem wegens paardendiefstal ach terna gaan?" „Dat zal zeker wel gaan, baas!" „Laten we dan de kamer van die vent opzoeken. Misschien heeft hij een en ander laten liggen. Dat zou niet het geval zijn, als hij die paarden ge stolen had. We moeten de kamer daar om leegruimen, om het te doen voor komen, dat hij er voorgoed vandoor is." „Goed bedacht, baas!" zei Daisy. „Ik geloof, dat ik die kamer al weet. Aan de voorzij was er een, waarin een kist en een koffer stond." „Daar zal zijn tuig en zadel wel in gezeten hebben. Breng ons er heen, Daisy!" HOOFDSTUK XI. Een belangrijke diefstal. Snag Fetters en zijn makkers gin gen de kamer van Wilder in het huis van Guillermo binnen en doorzochten de bagage van de huurder. In de kist vonden ze niets en schopten die opzij. De koffer was goed gesloten en na enkele pogingen om hem open te krijgen, gaven ze het op en Curly droeg hem, door Daisy geholpen, bru taalweg naar buiten. (Wordt vervolgd.)

de Stem | 1953 | | pagina 5