„Zal ik het even voor U doen T RANG Raad van Sluis spreekt zich uit tegen gemengd zwemmen Bergen op Zoom maakt zich op om de Moeder Gods te eren HC2 Mieneke dn DAGELIJKSE VRAAG VAN BETTY EN TINY Castella beschermt Uw frisse teint Voortrekkers naar de Heilige Stad Straalvliegtuigen voor de K.LM. 2 DINSDAG 21 JULI 1953 Onderhoudswerkzaamheden aan de weg Aardenburg-Middelburg (B.) Benoemingen Bisdom Haarlem Waarschuwing voor fruitmotje en blad rollers Knecht „VERLOOR" portefeuille 15 Augustus, Maria-ommegang Modern Apostolaat Schatting van de fruit oogst M tie vets/tapeuna. van cfamsteinm Nu keus uit drie heerlijke soorten VOLKSTYPEN Per touringcar maar Vanuit Breda en Sprundel Een vluchtige duik in andermans leven Plesman wil nog even de kat uit de boom kijken Kwestie van psychologie H. Hartfeesten te Kieldrecht ru VOLTALLIGE RAAD van Sluis kwam onder voorzitterschap van bur- D „meester P. F. van Hootegem in openbare vergadering bijeen. Voor deze vergadering bestond van de zijde van het publiek grote belangstelling. van Dongen besloten hierop niet in rviVERSE ingekomen stukken wer- E' den voor kennisgeving aangeno men. Een commissie, bestaande uit de heren P. P. van Daalen, S. A. van Hal en A. J. A. Groosman onderzocht de geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden, die in orde wer den bevonden. In deze nieuwe raad zullen dus zitting nemen de heren c. F A Dekkers; S. A. van Hal, A. C. van der Horst P. F. van Daalen, L. A v. d Vijver J. P. J. Wage en M. R. J. van Winsberghe. Bij het verzoek van J. Coppens om verlenging van de kermis op St. Anna ter Muiden, zeide de voorzitter dat burgemeester en wethouders van oor deel zijn dat de mening van één per soon geen tolk kan zijn van de alge mene mening. De heer van Daalen vond echter dat wanneer de verlenging niet nodig zou zijn, deze ook niet gevraagd zou worden en stelde voor het verzoek in te willigen, waartoe de raad met al gemene stemmen besloot. Aan het waterschap Het Vrije van Sluis te Oostburg werden diverse per celen grond langs het z.g. Afwate ringskanaal verkocht voor de prijs van f 0.20 per m2. De Classicale Commissie Bijzondere Kerkelijke Gezinszorg der Ned. Herv. kerk in West Zeeuwsch-Vlaanderen. werd overeenkomstig haar verzoek voor 1952 een subsidie toegekend van f 21,96. Op de verzoeken om subsidie van de Centrale voor Katholieke Mi litaire Tehuizen en van de Stichting „De Nederlandse Soldaat" werd af wijzend beschikt. BENZINEPOMP te gaan. Z H. Exc. de Bisschop van Haar lem' heeft op zijn verzoek eervol ont- slag verleend aan de zeereerw. heer J L Speet die pastoor was te Lei- muiden. Tot pastoor aldaar is be noemd de zeereerw. heer J. H. D. Hofstede. Tot pastoor te Oude-Tonge de weleerw. heer P. de Groot, die ka pelaan was te Bloemendaal. DESLOTEN werd aan de N.V. Pur- D fina te 's-Gravenhage een strook grond voor het café van de heer C. de Meijer aan de St. Annastraat in gebruik te geven voor het oprichten van een benzinepomp. In verband met de aflossing van een renteloze kasgeldlening met de Provincie werd besloten tot het aangaan van een kasgeldlening tot een bedrag van f 80.000. Aan het bestuur van de R.K. Meis jesschool werd medewerking toege zegd voor de aanschaffing van school banken. Bij het voorstel van burgemeester en wethouders" voor het doen uitvoe ren van onderhoudswerkzaamheden aan de weg Aardenburg—Middelburg (Bj. zei de heer van Daalen niet te vreden te zijn over de door de Cen trale Dienst bijgevoegde rapporten. De aan deze weg te verrichten werk zaamheden die in samenwerking met de gemeente Aardenburg zouden ge schieden, zouden volgens de heer van Daalen, gezien de zeer slechte toe stand waarin het weggedeelte van de gemeente Aardenburg verkeert, veel voordeliger voor Sluis uitkomen, wan neer dit apart wordt besteed. Na enige discussie wordt besloten eerst te onderzoeken wat de kosten zullen zijn voor het herstel van het weggedeelte van Sluis alvorens defi nitief hieromtrent te besluiten. Het gemeente-personeel zal over 1953 een vacantieuitkering ontvan gen overeenkomstig de Rijksregeling. Een voorstel van de heer van Daa len om in de verordening op de reini gingsrechten een bepaling op te ne men dat ontheffing van deze belas ting door de raad zou worden ver leend, werd verworpen. Bij de behandeling van de verzoe ken van J. Matthijs, Wed. E. van Lae- cke en C. Almekinders om toewijzing van een perceel grond in de Kapelle- straat, voor de bouw van een poort, werd na een langdurige en verwarren de discussie op voorstel van de heer Rechtbank in Middelburg De 23-jarige landbouwersknecht C. P. V. uit Ovezande had zich voor de Rechtbank te Middelburg te verant woorden, omdat hij ten nadele van zijn werkgever een bedrag van f 220 had ontvreemd. V. had opdracht ge kregen om op de veiling te Goes een rekening van ruim f 200 te gaan be talen. Eerst enige dagen later keerde verdachte van deze opdracht op het bedrijf van zijn werkgever terug, echter met de mededeling, dat hij de bewuste rekening niet had kunnen betalen, omdat hij zijn portefeuille met al het geld had verloren. De baas vertrouwde de zaak echter niet en deed aangifte bij de politie. Verdachte bleef ontkennen het geld gestolen te hebben en ook ter zitting wist hij omtrent deze zaak niets na ders te verklaren, dan dat hij het geld had verloren. De Officier van Justitie achtte ver dachte echter schuldig en eiste een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek van voorarrest. MET RUPSBANDEN. [)E LANDBOUWER B. M. uit Se- rooskerke was veroordeeld tot f 25 of 12 dagen, omdat hij in het najaar van het vorig jaar met een rupstrac tor over de openbare weg in zijn woonplaats had gereden, zonder dat de rupsbanden van deze tractor zo waren beschermd, dat het wegdek met kon worden beschadigd. In hoger beroep werd bevestiging an het vonnis van de kantonrechter geeist. VERKEERSONGELUK. MENINGSVERSCHIL DIJ de behandeling van het laatste D punt van de agenda het beslis sen of in Sluis al of niet gemengd zwemmen zal worden toegestaan, zei de voorzitter dat verschil van mening is ontstaan tussen burgemeester en wethouders en het bestuur van de plaatselijke zwemclub over de uitleg van een bepaling in de politie-veror- dening. Deze bepaling luidt: het is verboden te zwemmen en' te baden op andere dan de door burgemeester en wethouders vastgestelde uren enz. Het bestuur van de zwemclub stelt zich op het standpunt dat deze be paling inhoudt dat burgemeester en wethouders zullen beslissen over de uren waarop gezwommen wordt doen niet over hoe deze verdeeld zullen worden en over het al of niet ge mengd zwemmen. De meerderheid van het college van burgemeester en wethouders ziet ech ter niet in om, waar het zwemrooster reeds jaren aan de goedkeuring van het gemeentebestuur is onderworpen geweest, dit thans te veranderen. Zij willen dan ook graag de mening van de raad horen hoe deze staat tegen over het al of niet gemengd zwem men. Ook over dit punt ontstond een verwarrende discussie. De heer Wage lichtte toe dat het bestuur van de zwemvereniging het betreurt dat dit punt thans zo scherp wordt gesteld en zei dat bij dit bestuur verzoeken van mensen van verschillende gezind ten zijn ingekomen om de mogelijk heid van gemengd zwemmen in de avonduren te openen. Bij de stemming over het toestaan van het al of niet gemengd zwemmen, bleek dat 4 leden hier tegen waren zodat in Sluis voorlopig niet gemengd zal worden gezwommen. Vóór stemden de heren P. F. van Daalen, S. A. van Hal en J. P. J. Wa- gee. Tegen de heren A. J. A, Groos man, L. A. J. van Dongen L A v. d. Vijver en M. R. J. van Winsberghe. Bij de rondvraag vroegen verschil lende leden om verbetering van de bestrating op verschillende punten in Sluis, welke verbetering werd toege zegd. Op verzoek van de heer Groosman zal nogmaals de mogelijkheid worden onderzocht om rond de Kaai een af rastering aan te brengen. De waarschuwingsdienst van de kring Zeeland der N.F.O., de rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst en de plantenziektenkundige dienst heeft de fruitkwekers opnieuw gewaarschuwd voor het fruitmotje en de bladrollers in de fruitteelt. De vorige keer werd geadviseerd om vóór 28 Juni tegen deze insecten te spuiten. De fruitkwekers, die deze raad opvolgden, hebben precies op tijd de hoofdvlucht van genoemde in secten onschadelijk gemaakt. Aange zien daarna nog regelmatig kleinere aantallen eitjes werden afgezet, is nu gewenst op korte termijn opnieuw te spuiten met een Parathion of DDT bevattend middel. Hierna kan de be strijding van de eerste generatie als afgesloten worden beschouwd. Als nodig is, zal in Augustus een waar schuwing worden gegeven voor de be strijding van de tweede generatie. Ook wordt er de aandacht op geves tigd, dat men bij bespuiting met DDT moet denken aan het gevaar voor uitbreiding van spint. BLADLUIS EN BLOEDLUIS JNGEVOLGE EEN BELOFTE aan de Lieve Vrouw, na de oorlog ge daan, om jaarlijks een Maria-omgang te houden, zal over enkele weken wederom een lusterrijke stoet biddende, misicerende, zingende en declamerende mensen door de straten van Bergen op Zoom trekken, om hulde te brengen aan de Moeder van God. Dat men de belofte ge stand blijft, is niet alleen een kwestie van een actief bestuur. Men treft in de oude Schelde-stad een diepbeleefde devotie tot Maria aan, waar door vele Bergenaren hun talenten en capaciteiten beschikbaar stellen om de omgang te doen verwezenlijken. Bergen op Zoom maakt zich op voor het feest van zijn beschermvrouwe, hij tooit zich in zijn schoonste kleed om zo uitdrukking te geven aan zijn kinderlijke liefde voor de Moeder Gods. j\/IEN IS de Maria-omgang gaan zien als een vorm van modern aposto laat. Het gaat er niet om, de toe schouwer een weelde van kleuren, bewegingen en muziekklanken voor te schotelen. De bedoeling is hierin gelegen, dat de toeschouwer, kijkend naar de hulde door de deelnemers aan Onze Lieve Vrouw gebracht, zich hierbij aansluit, zodat dit beleven van de omgang voor hem wordt tot een waar gebed. Men kan hier waarlijk spreken van modern apostolaat, om dat velen worden aangespoord tot een hernieuwde en vurige devotie tot haar die ons aller Moeder is. Op de lagere scholen is een gebedje ver spreid voor het welslagen van de om gang. Deze vorm van apostolaat ver dient de steun van de gehele bevol king. BEHOED BRABANT VOOR ONGELOOF. Losse melk in Zeeuwsch- Vlaanderen een cent duurder Naar wij van de zijde der Zeeuwse Melkfederaties vernemen, zal de prijs voor losse consumptiemelk in Zeeland. met uitzondering van Zeeuwsch-Vlaanderen, voorlopig niet worden verhoogd. In Zeeuwsch-Vlaan- nfrVi- dezG melk met ingang van 2b Juli a.s. één cent per liter duur der worden, hetgeen betekent, dat de consument 24 cent zal moeten betalen. Deze beslissing is genomen, omdat de aanvoer-vrachtkosten in dit gebied hoger liggen dan elders in Zeeland en omdat de zg. melkdichtheid per ha cultuurgrond hier geringer is. G' ^eehandelaar te 's-Heeren- Anril on de middaS van 18 een verkeer® Sloedam met ziJ'n auto s*oud met zhong Uk ver°°rcaakt. Hij s.o id met zijn wagen aan de kant "an rijden."maarMervoor^moest^'lhj eeret on. Een motor, na--hlJ.„dw"s de weg (Advertentie) z~\p verschillende bedrijven wordt thans uitbreiding waargenomen van bladluis en bloedluis. De bestrij ding hiervan kan gecombineerd wor den met die van fruitmotje en blad rollers. Het is dan evenwel gewenst parathion te gebruiken en wel anderhalf maal zo hoge concentratie als normaal wordt voorgeschreven. Deeds eerder is de verwachting uit- gesproken dat de fruitoogst van 1953 aanzienlijk lager zal zijn dan die van vorig jaar. In Mei werd een verwachting ge maakt van de te verwachten oogst, welke ook in ons blad werd opgeno men. Thans blijkt dat deze schatting nog te optimistisch is gtweest en een nieuwe schatting is gemaakt, welke plm. 60.000.000 kg lager is dan die van vier weken geleden. Wij geven hieronder de productie in 1952 met de schatting van Mei jl. en van Juni: in millioenen kg 1952 Mei '53 Juni '53 Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel meuw genot, wanneer hij Rang Cnstal fruits proeft Uw' winkelier heeft ze m voorraad Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van teder -Rangetje" FJE IN DE BAN van het materialis me levende wereldis een bron van ongeloof. Ook het edele Brabant dat door de eeuwen heen de Katho lieke Kerk is trouw gebleven, wordt steeds meer aangetast door de gees telijke kanker van onze tijd, het on geloof. Velen verloochenen hun voorvade rwen, die alles over hadden voor het behoud van Het Geloof, door zich over te geven aan de zucht naar aards bezit. Vandaar ook dat de Maria-om- gan dit jaar tot intentie heeft: Be hoed Brabant voor ongeloof. WARE MARIA-KINDEREN. Appels 400 250 215 Peren 190 115 95 Pruimen 31 27 24 Kersen 23 22 21 Rode bessen 7.9 6 4.8 Kruisbessen 2.8 1.9 1.9 Kruissen 2.8 1.9 1.9 Aardbeien 22.2 18.2 19 Frambozen 6.4 5.7 5.3 Bramen 1.2 1.3 1.1 Druiven 14.1 13.9 13.4 Franciscaanse studiedagen te Heeswijk Op 28, 29 en 30 Augustus zullen de jaarlijkse Franciscaanse Studiedagen worden gehouden in de Abdij van Berne te Heeswijk, Het onderwerp zal zijn: De Blijde Boodschap. Voor het eerst spreken hier ook twee leken, nl. mevr. Severijne-Cals en Theo van Steen. Men kan zich aanmelden bij: Pater A. Duindam O.F.M., de Rees in Brummen. Nieuwe Bloemenzeep voor slechts 20 cent! Castella heeft de fijnste bloemengeu ren en de mooiste tinten uitgekozen voor de nieuwe, onverpakte Bloemen zeep, een echte merkzeep voor slechts20 ct. per stuk! Daarmede brengt Castella een echte merkzeep binnen ieders bereik. Thans kan waarlijk IEDERE vrouw in Neder land een jeugdige, frisse teint hebben. Overtuig U zelf, hoe gemakkelijk U dank zij Castella ook in de warme zomerdagen Uw huid heerlijk fris kunt houden. U hebt immers keus uit drie voortreffelijke Castella-soor ten. Voor een huid, die véél schuim nodig heeft, geeft Castella Spécial (32 ct.) een overvloed van heilzaam schuim. Voor de liefhebster van de van ouds bekende Castella blijft na- J de heerlijke Castella Schoon- heidszeep (32 ct.) ter beschikking. tu/Ip ?Vert Uw leverancier U 1WEE stukken voor 50 cent! Maak met spoed gebruik van dit bijzon- dar aanbod! V *ich v°°r een bescheiden prijs toch het genot van echte merkzeep verschaffen neem dan voor slechts 20 ct. per stuk de nieuwe Castella Bloemenzeep met de tinten en geuren van ontluikende rozen. 33-oo WELE BERGENAREN tonen zich ware Maria-kinderen door onbaat zuchtig materiaal, werkkracht en ta lenten beschikbaar te stellen om de Maria-hulde zo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Het zijn de stille werkers en werksters die avond aan avond bezig zijn met de voorbereidingen. Maanden geleden zijn de repetities begonnen voor de rhythmische, decla matie- en zanggroepen. Vele uren zit ten talrijke naaisters gebogen over de sierlijke kledingstukken. De gehele uitrusting van de omgang is in Ber gen op Zoom vervaardigd! Dit jaar zullen er bloemversieringen worden aangebracht bij de Maria-ka- pel en voor het stadhuis. Verder ko men er mozaieken in de verkeersro- tonde voor de St. Jozefkerk en mis schien ook in het perk tegenover V. en D. Deze bloemtapijten worden verzorgd door de jonge tuinders, die zelf ook de hiervoor benodigde bloe men kweken. FJE WAGEN van Maria Boodschap, die elk jaar in de omgang mee trekt zal dit jaar een heel nieuw aan zien krijgen. Bij het ombouwen van deze wagen is het oog vooral gericht op de duurzaamheid, zodat niet ieder jaar opnieuw veranderingen moeten worden aangebracht. Deze wagen is een waar staaltje van gemeenschaps zin. Sedert Maart wordt er elke avond door een groot aantal bekwame vak mensen aan gewerkt. We vinden er naast modelmakers, ook timmerlui, kunstsmeden, lassers, plaatwerkers, draaiers, ornamentwerkers, schilders, stoffeerders, naaisters en borduur sters. Wat deze mensen in hun vrije tijd en met liefde tot stand brengen kan iedere critische blik glasrijk door- staa nen is een uiting van de ware christelijke cultuur. <»Binnenkort zal er by de firma Goo- sen een expositie worden gehouden van de tekening van deze nieuwe wagen en van een aantal nieuwe cos- tuums. Ook zal er de blauwe mantel, het buiten-kleed van het O. L. Vrou webeeld te zien zyn waarop zeer fraai geborduurde bloemmotieven zijn aan gebracht. Zoals ook andere jaren zullen de Bergenaren worden verzocht hun wo ningen in gepaste stijl te versieren en wij menen, dat deze blijk van aan hankelijkheid aan Marie steeds meer verfijnde vormen gaat aannemen. LJIER is ie dan. Want, ontkomen doe ik er toch niet aan. Ik werd er mee vervolgd, ze kwa men er om bellen: „Waar blijf Mieneke d'n Aap?" Ze hielden me op straat aan: „De mooiste type van Breda hedde vergeten., ge mót 'm gekend hebben., 'nnen emmer jenever per dag." Dat was zo de zachte, vreedzame drang, waarmee men Mieneke in deze kolom wilde doen penetre ren. De Tour de Fraans is er 'n schoorsteenbrandje bij. Waarom ze hem Mieneke noem den? Dat mag St. Joost met al z'n portret-tekenaars weten, want hij heette Piet. Maar 't hulp-adjec tief ,,d'n Aap" was zéér „kenschet send". Darwin zou er 'n bod op gedaan hebbenop Mieneke bedoel ik. 'n Dik hoofd met bor stelige, vooruitstekende, wenk brauwen, 'n kort bovenlijf en licht-hoepel-vormige beentjes. Te zien: Dinsdags en Vrijdags, tus sen, op en onder de vrachtkarren op de Havermarkt en Kasteel plein. tussen de platte, open, manden vol biggen, rond de voet van 't standbeeld. Je zag 'm ook in en buiten de stad, achter 'n „stouw" koeien, die, van de losplaats Breda naar de Quarantaine-stallen in Strijbeek of Baarle-Nassau moesten ver voerd worden. Dikwijls ook liet-ie zich voorttrekken aan 't lange leidsel van 'n trekpaard en de ge luiden, die-ie dan uitstootte wa ren eveneens zeer kenschetsend. De voerlui uit Steenbergen, Ze venbergen, de Made, Oosterhout, pasten op Mieneke 'n zeer vrij loontarief toe: 'n dubbeltje, 'n kwartje, 'n sigaar, 'n potje bruin, of 'n klaretje, naar gelang de be langrijkheid van de weg te bren gen boodschap. De ontvangen gel den werden ogenblikkelijk in je never omgezet. Want waarde van geld kende Mieneke absoluut niet. Voor 't overige van de week: zwervend dag en nacht. Alleen 's Zondags hield Mieneke d'n Aap zich verdekt opgesteld, want, al was-ie ,,'n bietje Katteliek".. hij had niet „om of aan". Dat werd eens geconstateerd, toen er in de Mieneke achter 'n zandhoop strui kelde: „Oe laat is 't? Allef zeu- ven? Dan mo'k na de kerk!" TV/jieneke had natuurlijk familie. Naar men verzekerde: drie broers, maar die hadden 't, vol gens hem „t'oog in d'rre kop", waaruit te concluderen valt, dat Mieneke 't van z'n familie zeer onverstandig vond, zich om zijn figuur te schamen. „Iedereen doe z'n best om vooruit te komen in 't leven". Dat heeft Mieneke d'n Aap dan ook zeer serieus gepro beerd. Hij is van de losse loon dienst over gestapt naar de los- vaste, zonder echter één druppel jenever te verloochenen. 'n Bekende vrachtrijder, tevens caféhouder, nam hem in z'n dienst en Mieneke kreeg 'n pro per kamerke boven de paarden stal, waarnaar hij, elke avond op steeg met behulp van 'n twaalf- sportige leer (de sporten zijn nauwkeurig geteld). Dat beteken de dus, in zekere zin, 'n gewel dige promotie. Want, van nu af, werd, èn door de echtgenote van de paarden-export, èn door diens iiiiiinianiiiii door HENRI T' SAS werkster, wat Mieneke betreft, 'n oogje in 't zeil of beter gezegd, in diens onder- en boventextiel gehouden, en, van nu af, had-ie wèl wat „om en aan". Hij „verzoop" wel es in de tweede-hands-jas van z'n pa troon, maar, alia, beter in 'n jas dan in de jenever. 't Kan met zwervers somtijds wonderlijk gaanMieneke d'n Aap werd, op 't Klein Seminarie, en zelfs bij de Eerwaarde Zusters in Ginneken graag gezien. De Pro fessoren schenen uit zijn figuur de levens-karakteristiek en spontaneï teit als het ware te zien op bloeiende Zusterkes schenen meelij met 'm te hebben, stopten hem zo nu en dan iets extra's toe, bellen, om z'n aanwezigheid te melden: ze roken hem al op de stoep. De los-vaste loondienst scheen hem ook meer verantwoor delijkheidsgevoel geschonken te hebben, tenminste wanneer je de twee zware kwitantie-inningen, waarmee-ie, op 'n goeie dag op de loop ging, niet meetelt. Die ge denkwaardige dag moeten ze hem, met 'n zeer sterke blos op de ka ken, in 't Mastbosch gezien heb ben. waar de spelende kinderen, bij z'n nadering ,als kippen uit een stoven. 7oals gezegd: Mieneke kende niet de waarde van 't geld. Hij koesterde het desniettemin in 'n grauw-linnen zakje met 'n touwtje omwikkeld, dat-ie 's avonds, ge durende de afrekening met z'n patroon, stevig tussen z'n knieën onder diens tafel geknepen hield. Dan telde hij de centen zuinig neer op tafel, en, wat er in 't zakpuntje overbleef, beschouwde hij als zijn eigendom. Maar, de patroon kon óók rekenen en had Mieneke door. Toen dat achter houen in 't zakpuntje lang genoeg geduurd had, gaf de patroon ,die recht tegenover 'm zat, er van onder de tafel 'n schop tegen, dat Mieneke de dubbeltjes om de oren sprongen: „Da's ook m ij n geld!" Dan ging Mieneke zo'n beetje in zichzelf zitten grommen, om de verkeken kans op 'n paar extra borrels. In zichzelf praten deed-ie geregeld. Dat moest-ie wel doen, omdat-ie avonden lang alleen op z'n kamertje boven de stal door bracht. Mét de nodige onderbre kingen, wel te verstaan, om z'n hartversterking op peil te houden. Die zucht is 'm dan ook nood lottig geworden, want, op 'n avond kwam 'n buur 't café binnen stormen: „Gaauw, gaauw, Mie neke d'n Aap leed onder aan de leer!" Mieneke, zeer bewogen, was, welgeteld van twaalf ladderspor ten op de keien gevallen. De no dige zorgen werden natuurlijk aan de levendige karakteristiek en spontaneiteit besteed, maar 't ging niet van harte, omdat men 't nood lot kon zien èn ruiken. Mieneke d'n Aap is in 't Ziekenhuis te Ze venbergen, zacht en kalm, over leden. Mieneke d'n Aap is weg, maar.... de leer met de twaalf Kerkhofweg, 'n kerkganger over al hoeft Mieneke niet aan te sporten staat er nog. Nieuwe pastoor te Yerseke benoemd f ISTEREN heeft de Bisschop van Haarlem tot pastoor van Yerseke benoemd de zeereerwaarde heer M. Kuipers, thans kapelaan in de paro chie van O. L. Vrouw van de Rozen krans te Amsterdam. Pastoor Kuipers, die in 1929 tot priester werd gewijd, is afkomstig uit Bodegraven. WIJF EN DERTIG voortrekkers uit Breda, Sprundel en van het Se minarie IJpelaar zullen Vrijdagmorgen om 4 uur de reis aanvangen naar Ro me. Reeds een jaar is deze reis, die georganiseerd is door de Pauluskring van het district Breda, in voorberei ding. Bij de groep, die onder leiding staat van commissaris Leyten bevinden zich ook de aalmoezenier van de voortrek kers. kapelaan Hack uit Breda, even als de aalmoezenier van de Fatima- groep uit Breda, Weleerw. Heer Theeuwes. De voortrekkers zullen 14 dagen on derweg blijven. Daarvan zullen ze er tien gebruiken voor de heen- en te rugreis zodat ze vier dagen in de hei lige stad zullen verblijven. 2 Augustus zullen de voortrekkers op Castel Gandolfo door Z. H. de Paus in audiëntie worden ontvangen. De reis, die weliswaar in verband met de grote afstand per touringcar wordt ondernomen, zal geheel in voortrekkersstijl worden gemaakt; er zal in tenten worden overnacht. De heenreis zal gaan over Bazel en de Simplonpas. Bij het teruggaan reist men door Zuid-Frankrijk, langs de Middellandse Zee. hen verdwenen handdoek op. Een motorrijder dip Hit ^«4- laatste moment zaè WnJ *P remmen en botste met grote'™ 5""5 tegen verdachte's "uto on 3lhe;,d gevolg, dat hij tegen de groS werd geslingerd, een hersenschuddL on liep en daardoor gedurende d"if we ken geen werk kon verrichten Ook deze verdachte erkende'ter zit ting zijn fout. Hij zeide dat nu motorrijder wel had fferièm J e het toen al te laat wfs^ hem luidde f 150 of 50 dagen gETTY VAN DEN BOUWHUYSEN, kiosk- .''lnfr0UW Van dee A.N.W.B. aan de grenspost Wernhout. keek even naar de nummerplaat van een glanzende auto, waar USA op stond. Toen stapte ze naar de bestuurster toe en vroeg met een beminnelijke glimlach: „How do you do?" Tot Betty's verwondering zei de dame: „Dank u, maar ik spreek ook Nederlands." Zo begon een geanimeerd gesprek, dat even later werd onderbroken door de min of meer op gewonden echtgenoot, die met een beetje grens- koorts (die meer voorkomt!) kwam vragen, wat er nu weer aan de hand was. Hij had dan ook nog niet gezien, dat Betty namens de A.N.W.B. haar diensten kwam aanbieden. „Staan er tegenwoordig ook al jongedames aan de grens?" vroeg hij. „Heel aardig, maar nu moet ik nog zo'n vervelend belastingpapier in vullen." „Daar zijn nu die jongedames voor", gaf Betty rap ten antwoord, „geeft u het mij maar, dan vul ik het voor u in!" O spelen die tafereeltjes zich dagelijks in veel voud aan de grens af. Vooral degenen, die de grenspassage met controle van douane en ma- rechaussée niet gewend zijn, beleven er plezier aan. „Zaal ik het even voor u doen?" is een vraag die Betty en haar collega Tiny van Oerle heel wat keertjes op een dag stellen. En iedere keer ont moeten ze er dankbaarheid voor, en verrassing ook, omdat deze service iets is, waar men nu"niet bepaald op had gerekend. Doordat de passage aan Wernhout druk is, hebben de meisjes het ook druk. Ze beperken zich niet tot de reizigers, die aan de loketten om in lichtingen komen, maar vaak ook gaan ze uit eigen beweging naar een wachtende auto, omdat ze we ten, dat iedere vreemdeling toch wel graag iets hoort over ons land. Karig met vragen zijn de vreemdelingen niet: Waar kan ik in Neederland het beste naar toe gaan? Kunt u wat geld voor mij wiselen? Waar is nu eigenlijk die watersnood? Weet u een goed hotel voor mij? Is de afsluitdijk sinds de overstro ming weer berijdbaar!!)? Bij zulke vragen moet je als kioskjuffrouw niet eens zo heel vreemd opkijken. Het arsenaal van passagiersproblemen bevat nog exemplaren van veel zwaarder kaliber. Laat Betty maar eens vertellen van die Zweedse dame, die met een erg ongelukkig gezicht op de A.N.W.B.-kiosk kwam afgestevend. „Kunnen we wat voor u doen, mevrouw?' Mevrouw had in een hotel in Delft gelo geerd en bij haar vertrek had ze per abuis een handdoek van het hotel bij haar bagage gepakt. Welk hotel was dat dan geweest? Dat wist de dame wel, maar het w|is zo n moeilijke naam, dat ze die niet durfde uitspreken. Betty haalde er het telefoonboek bü en na veel gezoek wees de Zweedse op hotel „Het Scheepje" Zo kwam de handdoek bij zijn recht matige eigenaar terug en de Zweedse dame kon met een gerust hart naar haar vaderland terug keren. £)IT zijn allemaal erg plezierige voorvalletjes, die de herinnering aan het grenswerk bont en kleurig maken. Maar wat is nu het aantrekkelijke hierin? „Als u het mij vraagt", zegt Betty en haar collega Tiny stemt daarmee van harte in, „dan is het dat vluchtige contact met al die mensen, die je even ziet en dan misschien nooit meer. Bij wie je heel even met een klein dienstbetoon in hun leven kunt duiken, om ze dan weer snel te zien wegrijden. Want er komt weer iemand anders. Soms ook komen er mensen, die je al meer ge zien hebt. Je kent hun gezicht, maar hun naam blijft een vraagteken. Toch is er dan, na zo'n paar ontmoetingen, iets, wat je gemakkelijker met hen om doet gaan. Dat is eigenlijk het dankbaarste kantje van ons werk." En dan heeft Betty ineens geen tijd meer. Er slaat een dame aan het loket, die wil weten welk stukje Nederland het mooiste is. MISSCHIEN IN 1958: (Van onze luchtvaartmedewerker) jyjen heeft de KLM wel eens conservatisme verweten op het stuk van haar toenadering tot de moderne en supermoderne vliegtuigtechniek. Ook schoof men haar ten onrechte of ten rechte in de schoenen, dat zij wat vaag bleef in het bepalen van haar standpunt ten aanzien van de modernisering van de burgerluchtvaart, zoals deze elders in de wereld werd gevolgd. Het jaarverslag van de KLM over 1952 en de nadere beschouwing, welke dr Ples man er dezer dagen van gaf, hebben enig licht In de duisternis gebracht en In sommig opzicht zelfs duidelijke taal laten horen. Fhe toekomst is aan de straalvliegtui gen, heeft dr Plesman met even zoveel woorden gezegd en hij voegde er, zij het dan voorzichtig, aan toe, dat verkeersvliegtuigen met straal aandrijving wellicht in 1958 hun in trede bij de K.L.M. zullen doen. En met het straalvliegtuig hoopt dr Ples man omstreeks diezelfde tijd een ex ploitabel type helicopter „op de markt" van onze Nederlandse burger luchtvaart te kunnen begroeten Overigens is er aan het standpunt van de K.L.M. niet veel gewijzigd. Het is slechts directer uitgesproken nog eens onderlijnd. Men kan een voudig stellen, dat de KLM wel zeer bijzonder duidelijk twee goede Nederlandse deugden demonstreert: Voortvarendheid maar daarnaast de nuchterheid. „Als je verder wilt springen, moet de polsstok langer zijn", zei dr Ples man en deze toekomstgedachte mag wel van puurste voortvarendheid he ten. De KLM wenst haar beste plaats op de wereld-burgerluchtvaart-markt te behouden en zij zal dan een ant woord moeten geven op de noodza kelijkheid van een uitbreiding van de internationale lijnen. Dat ant woord is zojuist wel op voorname wijze gegeven in de aankomst en in de in gebruik stelling van de moderne superconstellation. Binnen afzien bare tijd worden twee Liftmasters verwacht met een laadvermogen van niet minder dan 11.000 kg, terwijl dit jaar zes en het volgende jaar nog 'ns zes nieuwe Convairs aan de passa- giersvloot zullen worden toegevoegd. DE NUCHTERHEID schrikt dan aantrekt. Wij bedoelen te zeggen, dat een eenvoudig mannetje uit Spakenburg of Purmerend nog wel in een hypermoderne Ameri kaanse auto zal stappen, maar zich, wanneer het vliegtuig wordt genoemd wel even achter de pet zal krabben. Maar ook de moderne mens, die iets van de jachtende wereld afweet en vindt, dat vliegen toch goedkoper is, zal tijd nodig hebben om naar het moderne en steeds modernere vlieg tuig toe te groeien. De burgerlucht vaart verschilt, vooral in dit opzicht wel zeer beslist van de militaire luchtvaart. Dat dr Plesman in de toekomst van het straalvliegtuig gelooft, maar op z'n nuchter Hollands gezegd de kat eerst nog even uit de boom wil kijken, komt ons dan ook, alle al te progressieve eisen des tijds ten spijt, als een vooral „psychologisch" stand punt voor, dat de burgerluchtvaart zowel zakelijk als menselijk gezien, tot eer en resultaat kan strekken. Un dan de nuchterheid, zoals deze is gericht en gebaseerd op een zo krachtig mogelijke maar tegelijker tijd economisch verantwoorde exploi tatie. Die is bij de KLM wel in orde. Dat hebben de cijfers uitgewezen. Maar er is ook de andere verplichting, de verplichting van de veiligheid. En wat dit betreft, hebben wij alle begrip voor het standpunt van de KLM. dat ondanks gericht te blijven op vernieuwingen cn modernisering toch enige reserve in acht neemt ten aanzien van de supersnel- cn hoog vliegers De KLM wenst haar tijd af te wachten, zij bewandelt de weg van de geleidelijkheid, zij wenst te waar borgen wat zij heeft en nog eens een nachtje te slapen over wat zij krijgt. Men mag immers niet vergeten, dat de techniek van het vliegtuig met z'n supersonische, atomische en morgen nog snellere mogelijkheden de sim pele mens, die het liefst met beide benen op de grond staat .eerder af- Vlaggewijding door Mgr. Calewaert Te Kieldrecht is het op Zondag 26 Juli a.s. groot feest. Niet minder dan 4 organisatievlaggen worden deze dag ingezegend. Tevens viert men op deze dag een groots Heilig Hartfeest. Mgr. Calewaert, bisschop van Gent, zal Kieldrecht met zijn bezoek vereren en de verschillende wijken der paro chie bezoeken. Des namiddags trekt 'n optocht door de straten. Deze zal door de bisschop in ogenschouw worden genomen. De vlaggenwijding wordt verricht door mgr. Calewaert en de burgemeester doet de toewijding aan het H. Hart. Een pontificaal open luchtspel besluit de plechtigheden. Een openluchtspel '„Hulde aan het H. Hart" wordt opgevoerd op de markt Het feest wordt voorafgegaan door 'n Triduum met predicatie door pater Arts. Oud-Gastel SCHOOLTENTOONSTELLING. In de St. Bernardusschool heeft Zon dag een tentoonstelling plaats gehad van werkstukken, vervaardigd door de leerlingen van bewaarschool en V.G. L.O. Deze expositie mocht zich in een druk bezoek verheugen en het viel de bezoekers op, van welk nut beide in richtingen dank zij de deskundige lei ding van de eerw. zusters voor onze plaats zijn.

de Stem | 1953 | | pagina 3