SCHOUWEN-DUIVELAND: rampzalig eiland Z.-VLAANDEREN Adelborst voor de Mariniers Zuid-Betieland 10.000 Neder landers willen terug naar hun geboortegrond Twee Cassettes In Zierikzee is 't nog niet voor de bakker DIPLOMA-UITREIKING EN AFSCHEID I DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 21 JULI 1953 Nog altijd door water omringde dorpen Onherbergzaam oord Benoeming-en aan R. K. Economische Hogeschool een der hoofdprijzen lepels, vorken en messen Veulenkeuring te IJzendijke KREEFTENVISSERIJ GESLOTEN DE OESTERPANNEN ZIJN TE WATER Op de landbouivhuishoudschool te Schoondijke DEa Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN GOES AGENDA Ifllfi i' Onder Knecht por* G' N'> veehi TIENDUIZEND Nederlanders wachten op terugkeer naar hun geboortegrond, naar hun rampzalige eiland, dat nog altijd meer water dan land is: Schouwen-Duiveland. Nu er vrij grote zekerheid is, dat het eiland in de toekomst weer bewoonbaar kan worden gemaakt en dat de gronden na jaren weer vrucht zullen dragen, groeien verlangen en ongeduld. Men wil terug, men wil opnieuw beginnen, zonder te kunnen of willen beseffen waar men terecht zal komen. P)it eiland, dat met iedere slag van zware, driftige perszuigers, met ieder schip klei, met iedere vracht stenen, met ieder zinkstuk, en met ieder caisson verder naar herstel groeit, zal zonder het water, waar door het thans nog overspoeld wordt, een grauwe, ellendige woestijn zijn. Het wordt, op enige streken na, in werkelijkheid een onherbergzaam oord, waar vooreerst slechts onder zeer moeilijke omstandigheden te le ven zal zijn. Dit wordt duidelijk als men over dit eiland vaart, of 't nu over Schou wen of de polder Vier Bannen van Duiveland is. Dorpen als Seroosker- ke, Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Oos- terland bestaan nog maar voor een deel. De verwoestingen zijn er ern stig. Nog staan in de wijde water vlakten boerenhoeven, maar als men ze van dichtbij bekijkt, dan staan de meesten op instorten, Reeds is veel in het water verdwenen en bij iedere harde windvlaag stort meer in. Later spoelt dan wrakhout aan als getuige nis van steeds verder gaande afbraak. Het water vreet, schuurt en graaft waar het maar kan. Eb en vloed doen nu reeds bijna een half jaar hun ver woestend werk: onophoudelijk na de eerste mokerslagen van de ramp. HET FRUITVERVOER Vffest Schouwen is op het ogenblik nog sterk geisoleerd. Slechts boot verbindingen en een fietspaadje over de Langendijk tussen Brouwersha ven en Scharendijke kunnen de mens er heen voeren. Het economische le ven van de duinstreek is daardoor ernstig belemmerd. Niet alleen is de ravitallering moeilijk, maar ook de afvoer van producten, speciaal van 't fruit. De Westhoek is een fruitstreek, die normaliter 4000 ton fruit kon afleve ren. Na de verwoestingen wordt de oogst van dit jaar op 2500 ton ge schat. Het is van het grootste belang, dat thans de bessen, binnenkort de pruimen en later de appels en peren tijdig kunnen worden vervoerd. Van de verkoop hangt veel voor de bevol king af. Maar hoe moet men vervoeren, als getyhaventjes het aanleggen van ge schikte schepen vrijwel ondoenlijk maken? De fruittelers hebben ge tracht een oud landingsschip te char teren, doch konden er geen krijgen. Thans is aller hoop gericht op de nieuwe weg, die over de oude, over stroomde weg tussen Scharendijke en den Osse in de richting van Brou wershaven wordt aangelegd. Dan zal men immers via de corridor van Zon- nemaire en Noord-Gouwe het auto- veer van Zierikzee kunnen bereiken. Het overladen heeft voor fruit vaak grote bezwaren, zodat het gereed ko men van de nieuwe weg met span ning tegemoet wordt gezien. Het gaat in de ogen der betrokkenen te lang zaam. Ook al was er wat vreugde, toen met zeer voorzichtig rijden bij ebtij, de eerste acht ton zwarte bessen konden worden overgebracht. Nog bij na twee kilometer ontbreekt in de schakel tussen Oost en West. Alleen bij laag water kan voorshands ge werkt worden. Vrachtwagens, die zand aanvoeren, kunnen niet keren, zodat het werk maar langzaam vordert, ook al wordt van twee zijden gewerkt. Rond bedreigde dorpen als Brou wershaven, Scharendijke en Haam stede, zijn ringdijken gelegd. Men is er bezig de vele schade enigermate te herstellen en het vuil weg te wer ken. Het is er nog slecht leven in deze plaatsen, waar het natuurgeweld da nig te keer ging. In de door water omringde dorpen, zoals Ouderkerk en Nieuwerkerk le ven kleine groepjes mensen die per boot en telefoon met de buitenwereld in verbinding kunnen komen. Zij rui men de bij vloed droogblijvende dorpskernen op, verrichten wat her stellingen en wachten tot eindelijk de waterkeringen weer gereed zullen zijn. Puin en wrakhout worden met zólderschuiten afgevoerd. Water, voed sel en bezoekers worden mee terug genomen. Het is een eenzaam leven, daar in de waterwoestijn, waar men, tot zover het water reikt, slechts puinhopen en vuil ziet. In afwachting van het sluiten der dijken leven die kleine gemeenschap pen daar. Zij weten ook, dat het grote herstelwerk eerst na het ver dwijnen van het water beginnen kan. DE DIJKWERKEN beesten liggen reeds gereed. Zodra de geulen dicht zijn, zal het water alleen nog over 2500 meter bezonken dijk- voet op hoogte van het maaiveld kun nen stromen. Deze zinkstukken, zwaar verankerd op de grond, zullen het vermoedelijk wel uithouden, totdat 't laatste caisson het water een defini tief halt toeroept. De pers- en cutter zuigers zullen daarna snel voor de verdere afwerking van de dijk moe ten zorgen. Daarmee zal dan de eerste étappe van het herste'l bij Schelphoek ge reed zijn. Het is wel waarschijnlijk, doch niet zeker, dat nadien 9000 ha varf de polder Schouwen zal kunneu worden drooggemalen. Door drie slui zen en voorts door 50 tot 60 pompen van elk 50 m3 water capaciteit per minuut, die per 1 September gereed moeten staan, zal men de watermassa binnen twee maanden kunnen hebben gespuid. Dit hangt mede af van regen val. WANNEER TERUGKEER Al komen de thans nog overstroom- de polders, tesamen 13000 ha, dan ook dit najaar waarschijnlijk droog, toch blijven ernstige vragen rijzen ten aanzien van de terugkeer van de be volking. Voor de ongeveer 10.000, die gaarne terug willen, zal naar mening van des kundigen, nog menige teleurstelling volgen. Bij het droogvallen van de polders zal men eerst recht kunnen overzien hoe groot de schade aan hui zen, gebouwen en wegen is. Voor zo ver deze er nog staan, zullen de wo ningen toch eerst enorme herstel- en schoonmaakbeurten moeten hebben,. Puin zal moeten worden geruimd. Glas, dat vrijwel overal kapot is, zal moeten worden ingezet. Dan komt de vraag nog of het me disch en hygiënisch verantwoord is de bevolking tegen de winter in de nog kletsnatte woningen te laten trekken. Van het meubilair is niets over, zodat men zich eerst met kampeeruitrustin gen van het rampenfonds zal moeten behelgen. Nieuw meubilair in natte woningen zou immers opnieuw een ruine be tekenen. Het zal naar veler mening wel zo worden, dat de onmisbaren voor het werk, voor zover er behuizing zal 'zijn, zullen mogen terugkeren. Zij zullen voor herstel, ook van de landbouw gronden, die herverkaveld worden, aanwezig moeten zijn. Dit zal waarschijnlijk betekenen, dat tal van evacué's, hoe verdrietig dit ook is, wellicht nog tot het voorjaar of langer zullen moeten wachten, voordat zjj kunnen terugkeren. Als er dan tenminste voldoende woonruimte (o.m. In barakken, Zweedse, Noorse en Oostenrijkse huizen) zal zijn. Het ziet er niet naar uit, dat de eerste eventuele nieuwbouw tegen het voor jaar gereed zal zijn. Minstens 1000 nieuwe woningen moeten binnen twee jaar worden gebouwd. Een argument tegen totale revacuatie Is ook nog, al dus deskundigen, dat het eiland zelf slechts in geringe mate voedsel kan leveren. Zodat dit met hoge kosten per schip moet worden aangevoerd. Liet „wanneer" van het sluiten is, tegenslagen voorbehouden geen vraag meer. Het gat bij Stevensluis in de Noordelijke oever van Duive land zal weldra tot het verleden be horen. De twee kilometer lange dijk. die voor de gaten van Ouwerkerk wordt gelegd, schiet hard op en kan begin September zover gereed zijn, dat men Duiveland als gesloten zal kunnen beschouwen. Dan kunnen de pompen hun werk beginnen. En ook de vier kilometer lange in- laagdijk, die achter om het 450 meter lange gat van Schelphoek wordt ge bouwd, begint gestalte aan te nemen De zee sloeg hier diepe kreken land inwaarts, in het westen de Karre mansgeul, in het midden de Gemene Geul en meer oostelijk de Oude Geul en de Klompegeul. Uitgaande van de Oude dijk. ten westen van het gat, wordt een 700 meter lang dijkstuk landinwaarts gelegd. Onder Seroos kerke groeit een dijkstuk van 600 me ter, terwijl oostelijk een aanzetdijk van 200 meter wordt gelegd. De verbinding tussen deze stukken 1100 en 1400 meter lang, worden be zonken om er later kleine, in Neder land gemaakte, caissons op te plaat sen en daarop de dijk verder uit te bouwen. Voordien echter worden de Gemene Geul ruim 30 meter diep en de Klompegeul met reusachtige caissons die uit Engeland zijn geko men, afgesloten. Deze betonnen bak- piOOR het curatorium der Katholie- ke Economische Hogeschool te Tilburg is met ingang van 1 Septem ber a.s. benoemd tot lector in de wijs gerige en normatieve sociologie en de methodologie van de sociologische vakken: dr, M. G. Plattel O.P. te Zwlle. (Advertenties) voor de grote Tour de France-prijsvraag 1953 van het dagblad de stem aangeb. door: Fa. BUYSSE, „Het Huis van Vertrou wen", Hulst. Ook het drlnkwatervraagstuk zal niet eenvoudig zijn. Dat is het nu al niet. Zierikzee heeft een uur per dag wa terleiding. Het dijkherstel, dat met de dag groeit, ook al ziet men slechts een deel, omdat het voornaamste onder water gebeurt, is dus lang niet het enige vraagstuk rond het verdronken eiland. En dan nog maar gezwegen van de puzzles van de schadevergoe dingen. Er wordt met harten verlangd. Er wordt met harten, met handen en met hersenen gewerkt. Niet alleen door bestuurders, technici, landbouwkun digen, boeren en arbeiders voor het herstel van dijken, gronden en huizen, ook door Schouwenaren, die thuis konden blijven wordt veel gedaan om een goede toekomst te scheppen en te bespoedigen. EEN STICHTING Maar voorbeeld van de stichting „Nieuw Walcheren" is de stich ting „Nieuw Schouwen Duiveland" on der presidium van notaris P. Heering, opgericht. Deze stichting wil de ge troffen eilandgenoten zoveel mogelijk de helpende hand bieden, voorzover dit niet van overheidswege of door 't rampenfonds gedaan wordt. De stichting rekent zich tot taak 't bepleiten van verbeteringen, indien moeilijkheden of mankementen wor den geconstateerd. Zo richt men op 't ogenblik de aandacht op de huidige en toekomstige verkeersmoeilijkheden op het eiland. Men juicht het plan tot het maken van een nieuwe veer- en jachthaven en van een keersluis voor Zierikzee, de aanleg van wegen rondom de stad, de bouw van een steiger voor een kopveer bij Zijpe en dergelijke gaarne toe. Men pleit echter tevens voor betere postverbin dingen (met succes) en voor het ver beteren van verbindingen en het ver dwijnen van het aftandse trammetje, dat de R.T.M. placht te exploiteren. Voorts zullen onder auspiciën van de stichting zo spoedig mogelijk plan nen worden ontworpen voor het her stel van de beplantingen der dorpsker nen en andere objecten, die totaal ver loren gingen. Men gaat een actie ont ketenen om geld voor deze boomplan tingen bijeen te brengen en hoopt daarbij op even gulle steun als eer tijds Walcheren kreeg. Dusdoende wil dfeze stichting een bindend en scheppend element wor den in de samenleving van dit zwaar getroffen eiland, dat thans weer groeit uit zee, maar nog moeilijke ja ren tegemoet gaat. Alvorens brood te kunnen kopen moet men in Zierikzee eerst over de brug komen. De veulenkeuringen uitgaande van de vereniging van paardenfokkers Rust Roest, welke op het marktplein te IJzendijke werd gehouden, had de volgende uitslag: Hengstveulens geboren na 24 April 1953: 1 Tarzan eig. Stallen De Dobbe- laere, IJzendijke, 2 Certain van de Roskam, eig. Èug. van Damme, IJzen dijke, 3 veulen van A. Baas, IJzen dijke, 4 Floran van Moustic, eig. A. Quaak. IJzendijke, 5 Clavan van de Statendijk, eig. Jac. den Haner, te IJzendijke, 6 Carlo van Dorpszicht, eig. Alb. v. Waes, IJzendijke, 7 veulen van A. Becu te Groede. Hengstveulens geboren voor 25 April: In deze categorie werd slechts een veulen voorgebracht, nl. Cesar van Carla, eig. A. Thomaes, Hoofd plaat. Merrieveulens geboren na 30 April: 1 Irene van Helena, eig. P. Mangnus te Biervliet, 2 Martha eig. C. Cuele- naere te Biervliet, 3 Tilly van 't Kerkje, eig. J. de Putter, Waterland kerkje, 4 Ria van Paviljoen, eig. A. Veraart, Biervliet, 5 Anny, eig. P. de Meijer. Biervliet, 6 Honda, eig. F. D. Haak, Biervliet, 7 Cora van Angeli- na-polder, eig. A. de Dobbelaere, te Biervliet, 8 Jenny, eig. J. Faas, Bier vliet, 9 Greta, eig. E. Pielaet, Phi lippine. MerrieVeulens geb. voor 1 Mei: Edith, van Nora, eig. A. van Gijs, Biervliet, 2 Werva, eig, Em. Thomaes, Hoofdplaat, 3 Juliana van de Staten dijk, eig. Jac. den Hamer, IJzendijke, 4 Oranda, eig. P. Maenhout, IJzen dijke, 5 Rina eig. P. Serrarens, St. Kruis, 6 Hermine van Oranjepolder, eig. S. van Hoeve, Biervliet, 7 Ruda, eig. P. Serrarens, St. Kruis, 8 Hilda van Jozinahoeve, eig. Cam. v. d Hauwe, IJzendijke, 9 Lisette van Jo zinahoeve, eig. dezelfde, 10 Ivonne van 't Kerkje, eig. J. de Putter, Water landkerkje, 11 Charmante eig. Ars. Haverbeke, 12 Ida van Brillant. eig. Jac. den Hamer, IJzendijke, 13 Trees, eig. Cl. van de Hauwe, IJzendijke. Opbrengst kleiner dan vorig jaar F)E KREEFTENVISSERIJ op de Zeeuwse stromen is voor dit jaar weer beëindigd. Reeds enkele weken geleden waren door sommige vissers hun korven opgetrokken wegens de slechte vangst. De opbrengst is beduidend kleiner geweest dan vorig jaar. Bij sommige vissers is de opbrengst zelfs een-derde kleiner. Het sluiten van de visserij geschiedt in hoofdzaak om het z.g.n. dood-vis- sen te voorkomen. Op de export en het binnenlands gebruik heeft de slui ting geen invloed, daar de geïmpor teerde kreeft uit Noorwegen voldoen de is, om aan elke vraag te voldoen. Sas van Gent WIE LUST ER TAART Door het harmoniegezelschap „De Verenigde Vrienden" en de Gym nastiekvereniging THOR wordt een verloting op touw gezet, waarvan de baten zullen ten goede komen aan 't instrumenten-, resp. materialenfonds dezer verenigingen. Op 22 Juli a.s. wordt door het Harmoniegezelschap een concert verzorgd op de muziek tent in het park, terwijl THOR direct na beëindiging van dit concert een uitvoering geeft. Tegelijkertijd zal dan ook de trekking plaats hebben voor de hiervoren bedoelde loterij, waarvan de prijzen zullen bestaan uit taarten. Fijnproevers zorgen er voor zich tijdig van een of meer loten te voorzien. Westdorpe NIEUWE NEpERLANDERS Tengevolge van de jongste wijzi ging van artikel 2 der wet op het Nederlanderschap hebben in deze ge meente 77 personen de Nederlandse nationaliteit verkregen, die voordien Belgen waren. Koewacht (Advertentie) HERBENOEMD Op de vergadering van stembevoeg de ingelanden van de Polder Oudbe- oosten Blij Bezuiden werden de heren B. Plasschaert en H. F. Kips. resp. dijkgraaf en gezworene, met grote meerderheid van stemmen herbe noemd. UITBREIDING SCHOOL- PERSONEEL Het onderwijzend personeel op de R.K. jongensschool alhier, dat mo menteel uit vier onderwijzers bestaat, zal binnenkort nog met een onderwij zer worden uitgebreid. ONGEVAL MET BROMFIETS Een dame en een heer, die beiden op een bromfiets een vacantietocht door Zeeuwsch-Vlaanderen maakten, reden van de richting Axel naar Koe wacht. Op het Zand slipte de dame over en kantsteen en kwam op de stenen terecht. Zij liep hiermede zul ke ernstige verwondingen op dat zij onmiddellijk naar het R.K. Zieken huis te Sluiskil moest worden over gebracht. IN OPLEIDING BIJ DE K.L.M. Onze dorpsgenoot, de heer Fr. Baert die deze zomer het diploma H. B.S. behaalde, is thans in opleiding voor piloot bij de K.L.M. EVEN PAUZE VOOR DE VLAS- ROTERIJEN Ten gevolge van de oogstwerkzaam- heden liggen vrijwel alle vlasroterijen in onz egemeente een korte tijd stil. Het oude vlas is practisch geheel op- geroot en er wordt nu met verlangen op de nieuwe oogst gewacht, waar, indien de weersomstandigheden beter een paar weken mee kan worden be- worden dan de laatste weken, binnen gonnen. Op de meeste bedrijven is men druk bezig om de rootbakken eens extra te reinigen en van een nieuwe teerlaag te voorzien, 95 NIEUWE NEDERLANDERS Tengevolge van de wet van 15 Mei 1953 is onze gemeente 95 Nederlan ders rijker geworden. Al deze perso nen waren voordien Belg van natio naliteit. Sluis SCHOOLREIS De leerlingen van de openbare la gere school maakten een schoolreis naar Walcheren en bezochten daarbij Klein Blijdorp en de speeltuin in Middelburg. Daarna maakten ze een rondrit over het eiland, waarbij een Voor jongelui, die in 1952 of 1953 zijn geslaagd voor het eindexamen Gymnasium (A of B) of 5-|arige H.B.S. (A of B), be staat de mogelijkheid te worden geplaatst als Adelborst voor de Mariniers. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij Het Hoofd Bureau Opleidingen Ministerie van Marine, Lange Voorhout 7, 's-Gravenhage. De aanmelding sluit 31 Juli IN de afgelopen week zijn alle ge- reedstaande pannen te water ge bracht. Het uitzetten i6 in hoofdzaak 's nachts gebeurd. Overdag ging het water door het ruwe weer niet ver ge noeg wg De aanslag op de uitgezette pannen laat zich. gezien de slechte weerstoestand en de lage watertem peratuur. toch niet slecht aanzien. Ook op het ogenblik bevinden zich nog enorme hoeveelheden larven in "t water zodat op de laatste pannen ook nog voldende broed kan vallen. De pannenleggers zijn nu weer vol op aan het afsteken gegaan Enkele partijtjes worden nog gereed gemaakt om in Augustus te worden uitgezet Ook hierop kan nog voldoende broed vallen. Dit blijft ecbiei altijd kleine' van stuk en dus niet geschikt om dl reet in het voorjaar te worden afge stoken. QNDER aanwezigheid van talrijke genodigden en belangstellenden vond de diploma-utreiking plaats aan de leerlingen van de Landbouw- huishoudschool „Prinses Marijke" te Schoondijke. Deze middag droeg dit jaar een bijzonder karakter door het afscheid van Mejuffrouw Verhage, Directrice van de school, die per 1 Septem ber a.s. het huishoudonderwijs vaarwel zegt en als Adjunct-Directrice in de Gezinsverzorgstersopleiding te 's-Gravenhage een nieuw beroep zal vinden. Talrijke sprekers en spreeksters ge waagden van de ijver en onderne mingsgeest, die de scheidende direc trice immer bezielde en nadrukkelijk werd gewezen op de moeilijke om standigheden, waaronder zij in de jaren na de bevrijding het onderwijs noest leiden. Als blijk van waarde ring werden haai verschillende ge schenken aangeboden, die zeker een blijvend aandenken aan de school en de streek vertegenwoordigden. De heer J. Rosseei te Aardenburg bood voor de school een zeer oude foto aan. Op deze feto komen name lijk de eerste leerlingen voor, die destijds onder leiding van mej. van Prooije, thans mevr. van Dijkevan Prooije, het eerste landbouwhuison- derwijs in West Zeeuwsch-Vlaande ren genoten. Het woord werd ook gevoerd door mej. van Ocveren. de nieuw benoem de directrice, die hoopte dat de leer lingen ook onder haar leiding de naam van de school zouden hoog houden. Het Marijke-bekertje werd dit jaar uitgereikt aan Rina Hennekeij te Schoondijke, die de beste eindcijfer- lijst behaald had. Na het officiële gedeelte volgde nog een gevarieerd programma van zang en declamatie, dat geheel door de leerlingen verzorgd werd. Tot slot zongen alle leerlingen de directrice een afscheidslied toe. Aan de tentoonstelling was zeer veel aandacht besteed. Allerhande gerech ten prijkten op keurig gedekte tafels, zodat ongetwijfeld bij vele bezoekers het verlangen zal opgekomen zijn, om deze gerechten ook een te proeven. Veel belangstelling genoot tevens de afdeling handenarbeid, waar allerlei kleine voorwerpen tentoongesteld wa ren, die hoofdzakelijk vervaardigd waren van waardeloos materiaal. DE DIPLOMA'S. DIPLOMA'? werden uitgereikt Diplqpia 2-jarige primaire cursus: dijke; Els van Hal te Sluis. Mimi van Belois. Mien Fenijn, Corrie Fieret, Anneke de Feijter, Sarie van de Heuvel, Liesje van de Heuvel, Maddy van de Lijke, Jo Neuféglise, Jeantje de Rooy, Rie Versprille, Jo de Visser, Nellie de Baare, Riek van Houte en Jeanet van Room, allen te Breskens; Clara van der Hooft, Lina de Jager en Saartje Marsilje te Bier vliet; Jozien Brakman. Lien Butler. Tanny van Gijs, Rina Herman, Koos van der Hooft, Jozien Luteijn, Jo Merk. allen te Groede; Ellie Vinke te Hoofdplaat: Jannie Houg. Lena Sim pelaar, Rie Verhage en Suus Quaars, allen te Nieuwvliet; Levina de Maréc, Hannie Riseeuw. Jannie Scheele en Mini de Wolff, allen te Oostburg; Nan nie de Dobbelaer, Annie Haartsen, Rina Hennekeij, Saartje de Koeijer, Annie Steijaert, Anna Verduiin. Lies Dskker en Krina Deij, allen Schoon dijke; Jo de Feijter en Corrie de Nood te Waterlandkerkje; Janneke van de Reepe te Zuidzande. Diploma eenjarige landbouwhuis- houdschool: Ina Contant te Oostburg; Jannie Dekker. Riet Meijers. Liesbeth Meijers. Tanny Verduijn en Ir.eke Ramondt te Schoondijke: Jo Martin en Jannie Quaak te IJzendijke; Ellie de Smidt te Cadzand; Annie de Ruij- ter te Sluiskil; Jans Dees te St. Kruis. Aantekening voor costuumnaaien: Jannie Dieleman en Joke Faas te Biervliet: Tiny Keijmel te Breskens; Janneke Kindts te Schoondijke. Getuigschrift voor 2 jaar costuum naaien: Ria Barendse. Hannie van Halst en Mies Hendrikste Groede; Ina Cappon te Breskens: Lien Leen- houts te Retranchement: Addv Quist en Suus van der Slikkr te Schoon- bezoek werd gebracht aan Veere, Domburg en Westkapelle. KORTSLUITING VEROORZAAKTE BRAND In de meubelfabriek van de heer J. du Fossé alhier ontstond in het spuithuis door kortsluiting in de elec- trische leiding een brand. De brand, die spoedig werd ontdekt, kon door de fabrieksbrandweer in korte tijd met snelblusapparaten worden geblust. ONGELUKKIGE VAL Bij het spelen op de muziek-kiosk kwam het 9-jarig zoontje van de heer A. L. zo ongelukkig te vallen, dat de ontboden geneesheer opname in het ziekenhuis te Oostburg nodig oordeelde. Bij onderzoek bleek, dat de jongen zijn Hnker-elleboog had ge broken. LEZING OVER STERRENKUNDE Op de vergadering van de Jonge Kerk te Sluis, die werd gehouden in het Jeugdgebouw hield mej dr E. Lako een lezing over sterrenkunde, toegelicht met een filmstrook. Me], Lako had een zeer aandachtig gehoor, Kemseke INHULDIGING BURGEMEESTER oZndag j.L vond de inhuldiging van de nieuwe burgemeester, de heer R. Verbeke, plaats. De dag werd ingezet mt een plech tige H. Mis en 's middags trok een folkloristische stoet uit. Van ieder huis wapperde de nationale driekleur en tot in de kleine uurtjes heerste er een gezellige drukte, Zelzate AUTO-ONGEVAL Toen de heer J. Verwulgen, wonen de te Wachtebeke, des avonds met zijn personenwagen uit Zelzaete naar huis reed, slipte zijn auto en kwam deze met volle geweld tegen een boom terecht. De auto werd geheel vernield, doch de heer Verwulgen be kwam geen letsel. Hellestraat PASTOOR JANSSENS DE VAREBEKE OVERLEDEN In de leeftijd van 73 jaar is te St. Niklaas gestorven de oud-pastoor van onze grensparochie de Z.E. heer Janssens de Varebeke. Moerbeke MOTER BOTST OP AUTO Te Moerbeke botste de heer K. uit Selzaete met z'n motor op een vracht auto. De motor werd zwaar bescha digd en de heer K. werd met ernstige verwondingen aan armen en benen opgenomen. JAN SLUYTERS- TENTOONSTELLING Het bestuur van het Kunstmuseum is erin geslaagd een tentoonstelling te organiseren van schilderijen van Jan Sluyters. Zaterdag a.s. zal de tentoon stelling door ir. Lussanet worden ge opend. SCHOOLLOKAAL IN BRUIKLEEN Het bestuur der Herv. school ver zoekt B. en W. medewerking te verle nen tot het in bruikleen geven van schoollokaal ten behoeve van zijn school aan de Zuidsingel. Door toename van het aantal leer lingen, schrijven B. en W. is in het thans in gebruik zijnde gebouw een tekort aan ruimte ontstaan. De om standigheden wijzen er op, dat de te treffen voorziening van ijdelijke aard zal zijn. Immers, de huidige toename van het aantal leerlingen vindt zijn oorzaak in het hogere geboortecijfer van voorgaande jaren, welk cijfer evenwel nu weer een dalende tendenz vertoont terwijl bij definitieve groei van de school de voorkeur zal worden gegeven aan uitbreiding van het thans in gebruik zijnde gebouw. Binnen afzienbare tijd zal de nieu we R.K. school voltooid zijn. zodat het, door het bestuur van laatstge noemde school gebruikte gebouw aan de Vermerijstraat. wordt ontruimd Daarom stellen zij de raad voor van deze school tijdelijk voor twee jaar een lokaal af te staan. Assenede PRIJSKAMP VOOR VROUWELIJK VEE Vaarzen jonger dan 18 maanden: 1 Prince, eig K. van Zele te Bassevei- de, 2 Poes, eig. idem, 3 Paula ,eig. F. de Jonghe, Assenede, 4 Pia, eig. K. Buysse te Bassevelde. Vaarzen van 18 tot 30 maanden: 1 K. van Zele, Bassevelde, 2 idem, 3 J. van de Velde, Bassevelde, 4 E. de Smet, Oost Eekloo, 5 H. Soens, Basse velde, 6 A. Willems, Bassevelde, 7 L. Dierkeiis. Assenede. 8 G. de Smet, Oost Eekloo, 9 F. Cattelijn, Assenede, 10 A. Willems, Bassevelde, Gecontroleerde koeien: 1 M. de Smet, Boekhoute, 2 E. de Smet, Oost- Eekloo, 3 A. Willems, Bassevelde, 4 M. de Smet, Bokhout, 5 F. de Jonghe, Assenede, 6 G. de Smet, Oost Eekloo, 7 M. de Smet, Boekhoute, 8 G. Mat- thijs, Bassevelde, 9 G. Matthijs, Boek houte. PLECHTIGE EERSTE H. MIS In de met palmen en bloemen ver sierde parochiekerk heeft Zondag de weleerw. heer F. Pennings van de Witte Paters zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen met assistentie van de hoogeerw. deken en de eerw. heren dr C. Rijk en J. Stieger. De overste van 's Heerenberg, pa ter Geurts had mede in het priester koor plaats genomen. Het koor zong onder leiding van de heer Giesen en voerde onder meer de mis van wijlen diens vader uit. De feestpredikatie werd gehouden door de deken, die het mysterie van roeping en priesterschap prachtig uit een zette en de ware betekenis van het apostelwerk van de missionaris, ontdaan van romantiek, schetste. Z.Eerw. vroeg geestelijke steun voor de jonge priester, wat ook een deel name in zijn zending is. Op de drukbezochte receptie heeft namens de parochie de heer J. Roose de feestgeschenken aangeboden, be staande uit een welvoorzien model gereedschapskist en een kofferschrijf machine. De keuze welke u zelve maakte, zei spr, lijkt prozaisch doch in wezen getuigt het van uw ideaal, om te doen op uw bestemming wat mogelijk is. Spr. beklemtoonde dat deze ge schenken niet in verhouding staan tot dat wat de missionaris zelf aanbrengt, maar in het materiële is dat ook on mogelijk. Spr. wenste namens comité en pa rochie pater Pennings een lang en vruchtbaar priesterleven toe en wens te ook zijn ouders, broers en familie geluk. De Neomist sprak zijn grote vreug de uit over de stoffelijke gave van de parochie voor zijn geestelijk werk. Achter het materiële van het ge schenk zag hij de sympathie van al len en-de wens om mee te werken aan het werk, dat zijn roeping hem op legt. „Zwak is het instrument dat God in mij wil gebruiken", zei spr. en daarom vroeg hij aller gebed en medeleven om Gods eer te verhogen. De dag werd besloten met een plechtig Lof dat de Neomist 's avonds celebreerde. Onder dit Lof heeft pa ter Pennings in een keurige toe spraak de parochianen dank gebracht voor hun geestelijke en materiële ge schenken. SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING Tegen hedenavond is de raad in spoedeisende vergadering bijeen ge roepen in verband met een voorstel tot aankoop van een perceel grond van de heer C. Blokpoel alhier. Kruiningen P. BURKUNK Zaterdag is te zandvoort overleden de heer P. Burkunk, lid van de ge meenteraad voor de P.v.d.A. sinds 1927 terwijl hij van 1939 tot 1949 wet houder was. De heer Burkunk, die de leeftijd van 68 jaar bereikte, bekleedde nog vele andere functies in het gemeen telijke leven. Heinkenszand FEESTRECEPTIE BIJ „VLISSINGEN" Ter gelegenheid van de promotie van „VÜSsingen" naar de tweede klas der K.N.V.B. heeft deze vereniging een feestelijke receptie gegeven in het Concertgebouw die druk bezocht was en waar de bloemstukken en tele grammen bij 'tientallen werden bin nen eedragen. „Ons Genoegen" bracht de club een klinkende serenade. UITREIKING COMMANDOBEKER De uitreiking van de Commando beker, welke door het Engels vierde Commando is uitgeloofd, voor de school welke de athletiekwedstrijden wint, zal Donderdagmiddag kwart voor vijf plaats hebben op het sport veld aan de Irislaan, vermoedelijk door de commandant van het 4e Commando, luit-kolonei Mendey. DE ZEEVAARTSCHOOL IN 1952 Uit het jaarverslag 1952, dat wij zo juist ontvingen, blijkt, dat de Zee vaartschool in totaal bezocht is ge weest door 635 leerlingen, nl. 254 voor de afd. Stuurlieden, 358 voor de afd. Scheepswerktuigkundigen en 23 voor de afdeling Radio-telegrafisten. Het grootste aantal leerlingen, dat tegelijk de school bezocht, was 369. Van de Scheepswerktuigkundigen slaagden er 73, van de 76 voor het eindexamen. Van alle afdelingen kon aan 228 van de 288 candidaten het diploma wor den overhandigd. Op verzoek van de minister van Overzeese rijksdelen werden voor Am bonezen cursussen gegeven in mo'or- drijven en schcepsradiotelegrafic: hier werd door resp. 35 en 22 leerlingen aan deelgenomen. Behalve oefentochten met het op leidingsvaartuig Prinses Juliana von den 40" excursies plaats naar de Schel- de-werf en naai anderp bedrijven bui ten Vlissingen. Aan de scholen waren 20 leraren verbonden. HET FEEST VAN ATLAS Het zat de gymnastiekvereniging Atlas op de door haar uitgeschreven demonstratie niet erg mee, zodat het middagprogramma moest vervallen. Tegen de avond werd het beter en toen rukte Atlas uit in gezelschap van „Euterpe", voor welk korps Atlas de uniformen bij elkaar wil sporten. Deze mars voerde naar de Kerklaan alwaar voor de muziektent de sport- demonstraties plaats vonden, afgewis seld door pittige marsmuziek. Het programma werd in vlot tem po afgewerkt en het viel op, dat het turnen zowel door de dames als de he ren aan brug, paard en rek zeer goed was verzorgd. Ook de veteranen oogstten groot succes. Aan het slot gaf de oefenmeester, de heer N. Gelok uit Goes, een demonstratie aan het rek ten beste. Het publiek, dat in grote getale was opgekomen, uitte zijn bewondering voor de verrichtte pres taties met veel applaus en het be hoeft geen betoog dat gul werd geof ferd voor het uniformenfonds, zodat deze eerste stoot door Atlas een vol ledig succes heeft opgeleverd. De demonstraties te geven door de adspiranten zullen nu op Zaterdag 1 Augustus plaats vinden. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: Komediantenrevue. AXEL Het Centrum. 20 uur: Anna.* CLINGE L. v Duysse: Dansen. GOES Grand: Het zal je gebeuren. HULST Bioscoopgebouw: 8 uur: Anna. MIDDELBURG Electro: De geheimzin nige duikboot. PHILIPPINE Kermis. SAS VAN GENT Olympia Theater: Kloof der verschrikking. TER NEUZEN Luxor, 20 uur: De lok kende wildernis. VLISSINGEN Alhambra: Singing in the rain; Luxor: Buldog Drummond. ANTWERPEN Kon. Ned Schouwburg. 8 uur: Komediantenrvue 1953. Ru- beiishuis, 8.30 uur: Re zend Vo'kstliea- ter me: Veel gemm. geen gewin. OOSTBURG Ledel, 8 uur: Storm over Montana. SAS VAN GENT Olympia Thea er. 8 uur- Kloof cïer versuhrikk'ne. TER NEUZEN Luxor. 8 uur: De lok kende wildernis. I-NE VOLTALI gemeester deze vergaderii r\IVERSE ing den voor men. Een comn heren P. F. vd Hal en A. J. A.l de geloofsbrief noemde raadsle den bevonden, zullen dus zittii] F. A. Dekkers; van der Horst. I A. v. d. Vijver.! R. j. van Win Bij het ver: verlenging van ter Muiden, zei burgemeester eif deel zijn dat d<J soon geen tolk mene mening. De heer var dat wanneer de| zou zijn, deze worden en steld te willigen, wad gemene stemme| Aan het wat Sluis te Oostbu celen grond la ringskanaal veil van f 0.20 per f De Classicale Kerkelijke kerk in West werd overeenk voor 1952 een f 21,96. Op de van de Central! litaire Tehuizerf „De Nederland wijzend beschik DESLOTEN wl fina te 's grond voor hetl de Meijer aan r gebruik te gevó van een benz| met de aflossir kasgeldlening n_ besloten tot h| kasgeldlening f 80.000. Aan het bestij jesschool werd zegd voor de aa banken. Bij het voorl en wethouders* I ren van onda aan de weg Aq (B.). zei de he< vreden te zijn trale Dienst b De aan deze wl zaamheden diel de gemeente a| schieden, zoudel Daalen, gezien T stand waarin hl gemeente Aard voordeliger vooj neer dit apart Na enige dis eerst te onder zullen zijn vooa weggedeelte var nitief hieromtre Het gemeent 1953 een vacai gen overeenkon Een voorstel len om in de vi gingsrechten et men dat onth< ting door de leend, werd ve Bij de behan ken van J. Mat cke en C. Alm< van een percee straat, voor de werd na een lal de discussie op Rechtbanl De 23-jarige P. V. uit Ovez: Rechtbank te woorden, omda zijn werkgever had ontvreemd, kregen om op rekening van talen. Eerst eni verdachte van bedrijf van echter met de bewuste reken betalen, omdat met al het geld vertrouwde de z aangifte bij de Verdachte bl< gestolen te heb wist hij omtren ders te verklai geld had verlor De Officier v, dachte echter gevangenisstraf aftrek van voo: w on P)E LANDBOl rooskerke of 12 dagen, van het vorig j tor over de o woonplaats had de rupsbanden waren beschen niet kon worde: In hoger ber van het vonnis geeist. hoek, had j April op de Si een verkeersoni stond met zijn de weg gepark rijden, maar hi, de wagen kerei keer te letten, i op. Een motorr laatste moment remmen en bot tegen verdacht, gevolg, dat hij geslingerd, een liep en daardoo ken geen werk Ook deze ver, ting zijn fout. motorrijder wel het toen al te hem luidde f 15

de Stem | 1953 | | pagina 2