„Ik heb veel geleerd in Zeeland Walcheren Z.-VLAANDEREN Zuid-Beüeland Aan de waterwinning in Z.-Vl. moet iets worden gedaan Het ongeval te Rilland-Bath Pijn?RH EUMIN helpt! RA Dl Veedieven j DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 20 JULI 1953 2 MINISTER ZIJLSTRA ZEI v> Ruimer bouwvolume nodig geacht HOOG BEZOEK op klompenbeurs te Clinge Chauffeur berecht LEK IN GASZINKER ONTDEKT Weer 'n caisson geplaatst bij Veerhaven Verbetering in verbin ding met Schouwen Leemplatenfabriek langs groot vaarwater Het leven begint bil veertig ook met Uw Rheumatiek! Rheumatische Pijnen liggen op de loer. Zwaluwen in een ..sportzaal" MIDDELBURG VLISSINGEN TERNEUZEN AXEL HULST LIKDOORNS WONDEROLIE GOES AGENDA HEDEN MORGEN DELOFTEN HEB IK NIET GEDAAN; dat doet ik uit principe zo goed als nooit", zei Minister Zijlstra, tijdens de persconferentie, welke het sluit stuk vormde van zijn tweedaags werkbezoek aan Zeeland, „maar wel heb ik veel geleerd in Zeeland en zeker zal dat van belang zijn in de toekomst voor het beoordelen van hetgeen uit Zeeland de regering bereikt en voor het tot standkomen van contacten met mijn departement. LIETT zwaartepunt van dat, wat Zeeland momenteel beroert, ligt vooral op de eilanden, meer bij Ver keer en Waterstaat en Wederopbouw, dan bij Econ. Zaken, merkte de mi nister ter inleiding op en in zoverre moest hij dus alleen belangstellend toehoorder zijn. Industriële belangen drongen zich voornamelijk op in het land van Hulst en Terneuzen. De vlas-industrle heeft zijn zorgen, speciaal wat de waterwinning en water-afvoer be treft. Het eerste zag de minister als zuiver technisch toegevend dat er iets moet gebeuren en t.a.v. het tweede merkte hij op dat de lozing is een kostenelement van de industrie zelve en dus ook door haar moet opgelost worden. Met de kwestie van het langs tech nische weg roten van het vlas. was Z. Exc. pas thans ernstig geconfron teerd en hij besefte nu ten volle, dat dit vraagstuk actueel begint te wor den, al speelt het zich nog voor hon derd procent af in de laboratoria. Blijkt het z.g. ,,groenzwingelen" mo gelijk. dan zal 't voor O. Z.-Vl. een moeilijke aanpassingsperiode met zich brengen. De heer A. Lockefeer. lid van G.S., merkte hierbij op. dat het onder alle omstandigheden geboden is, dat de vlassers de handen ineenslaan, welk idee ook de minister deelde. De heer Eockefeer was het ook, die bij de bespreking van het Delta-plan dat de minister nu nog als een toekomstbeeld ziet benadrukte dat het Drie-eilanden-plan op de voor grond blijft staan. Van de last welke de industrie in O. Z.-Vl. van het werk der krooiba- zen heeft, had de minister pas gister gehoord en hij begreep wel. dat on volmaaktheden in de nog nieuwe werkloosheids- en wachtgeldregeling dit alles in de hand werkten. De voor naamste oorzaak ziet Z. Exc. echter in de krappe arbeidsmarkt in O. Z. Vlaanderen, Een der journalisten merkte toen op. dat deze krapte voortvloeide uit (Advertentie) fvjaar wij vernemen is het nu defini tief dat de a.s. klompenbeurs te Clinge door de commissaris van de Koningin van Zeeland zal worden geopend. Tevens werd ons medege deeld dat er een afgevaardigde van het ministerie van Econ. Zaken uit Brussel tegenwoordig zal zijn, als mede een afgevaardigde van de Bel gische Klompenfederatie. Naast me nigeen uit Nederland zal ook deelge nomen worden door verschillende Belgische klompenbedrijven, zodat wij hier van een Beneluxbeurs kunnen spreken. het gebrek aan woningen. De minis ter beaamde dit. Veel had hij hier over de laatste twee dagen gehoord en hij was wei overtuigd, dat de aan gelegde maatstaven bij de toewijzing van bouwvolume aan Zeeland, voor dit gewest zeer ongunstig waren. Dringend gewenst achtte hij dat daarin verandering komt. Zijn depar tement heeft echter alleen zeggen schap in deze materie voor wat de industriewoningen aangaat en over de toewijzing daarvan was Zeeland niet ontevreden. DIVERSEN "TALLOZE wensen waren Z. Exc. kenbaar gemaakt. Hij noemde daarvan de gemeentelijke classificatie en de vraag om meer vak-onderwijs. Over de classificatie zullen dra me dedelingen volgen. 7 MAART 1953 reed E. J. D., wonen- de te Nieuwenhagen, met een vrachtauto over de Rijksweg vanaf Bergen op Zoom in de richting Zee land. Onder Rilland-Bath kwam hij met een uitstekend gedeelte van zijn laadbak in botsing met een autobus met dijkwerkers, die op weg waren naar huis. De bus werd over de gehele lengte opengescheurd, waardoor 3 ar beiders om het leven kwamen en 7 anderen werden gewond. Het was op het tijdstip van de aanrijding nacht en nogal mistig en verdachte, die de weg niet goed ken de was bang dat. wanneer hij te ver uitweek, hij in het water langs de weg zou komen. Bij controle op de vrachtwagen van verdachte bleek, dat hieraan nogal het een en ander man keerde. waarop verdachte verklaarde dat deze wagen lang buiten gebruik was geweest maar na de watersnood direct in gebruik was genomen. Dit was echter niet de hoofdoorzaak van het ongeluk, want vast was komen te staan dat verdachte tijdens de aan rijding te ver naar het midden van de weg reed. DONKER EN MISTIG 'TER zitting verklaarde verdachte, dat hij in de bewuste nacht met zijn vrachtwagen over de weg Bergen op ZoomRilland reed. Het was erg donker en mistig, omdat hij de weg niet kende hied hij de middennaad van de weg aan. Plotseling zag hij twee koplichten naderen. Hij week wel iets naar rechts uit. maar blijk baar nog niet genoeg. Hij voelde een schok, maar wist toen nog niet wat er gebeurd was. Hij stopte, stapte uit en zag toen de vernielde bus op de weg staan. Verdachte zei. dat het wel mogelijk was geweest, dat hij tijden» de aanrijding met zijn uitstekende laadbak over het midden van de weg was gekomen. Hij verkeerde echter in de veronderstelling dat ook de bus niet helemaal rechts had gereden. Door getuigenverklaringen was ech ter komen vast te staan dat de bus wel degelijk goed rechts had gere den. zodat het ongeluk aan verdachte D. te wijten was geweest. De eis tegen deze verdachte luidde dan ook; 6 weken hechtenis en 3 maanden ontzegging van de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen. Uitspraak over 14 dagen. (Advertentie) En wat de Ambachtsscholen be treft: speciaal was zijn aandacht ge vraagd voor het vestigen van een nieuwe school te Sas van Gent en uitbreiding van de bestaande inrich ting te Hulst. De stro-cellulosefabriek die in z.- VI. nog niet tot stand kwam. was. zo als plastisch werd opgemerkt, ook uit de doofpot gehaald. Het particuliere initiatief zal zo nodig een steun in de rug moeten krijgen, want realisatie van dit plan achtte de minister nodig. Het rapport-Tholen was de minis ter, zo zei hij nog niet overhandigd en de opgelopen levensstandaard op Schouwen had zijn aandacht. Na zo drie kwartier openhartig van gedachten te hebben gewisseld, ver trok de minister, met dr. Kramer weer naar Den Haag. Des morgens had hij, vergezeld van leden van G.S. en burgemeester Bolkestein bezoeken gebracht aan de Vitrite, de gieterij van Boddaert en de nieuwe prov. bibliotheek. WELLICHT door een scheepsanker of door een andere mechanische oorzaak is in een der drie gaszinkers door de Westerschelde. die bestemd zijn voor transport van cokesgas van Sluiskil naar Goes, een lek ontstaan. Aangezien slechts twee der drie pijpleidingen voortdurend in bedrijf behoeven te zijn, zal de gasvoorzie- ning van Goes, die op 12 Augustus begint, niet gestagneerd worden. (""ISTERMIDDAG, tegen drie uur, is de combinatie-v. d. Stoep erin geslaagd om de vrij grote ,z.g. pijler caisson, op de plaats neer te zetten, waar men hem hebben wilde. Er is nu nog enige hoop. dat deze week de definitieve sluiting kan plaats vinden, doch dan moet het meelopen met het weer en de aan voer van stortsteen. De directie van de Prov. Stoom bootdiensten heeft besloten de dienst regeling van de bootdienst Zierikzee- Katseveer ingrijpend te wijzigen. Er zullen vanaf heden op werkdagen weer vijf reizen worden gemaakt. Op Zondagen wordt de dienst tweemaal gevaren. De eerste boot gaat met ingang van vandaag om 6.10 uur uit Katseveer. Voorts vertrekken boten om 9,30 uur, 12.30 uur, 15.30 uur, en 18.30 uur. De aankomst in Zierikzee is steeds één uur en vijf minuten later. Uit Zierik zee vertrekken de boten resp. om 7.30 uur, 11.05 uur, 14 uur, 17 uur en om 20 uur. Deze wijziging betekent in verhou ding tot de huidige dienst een uitste kende verbetering. De busdienst Goes-Katseveer v.v., zal in verband hiermee eveneens wor den gewijzigd. Behalve op de boot ,die om 6.10 uur uit Katseveer vertrekt, zal de fa. Krijger voor een directe verbinding zorgen. Nieuw systeem voor vlasbewerking Tn Delft is men bezig met het con strueren van een nieuw bewer kingssysteem voor de vlasindustrie. Dit is het zg. potspinnen. Het groene vlas gaat op de lopende band in de machines, waar het eerst wordt gebraakt, vervolgens gezwin geld en gehekeld. Ook voorspinnen, roten en fijnspinnen hoort tot de be werking. Het eindresultaat is uit eindelijk rechtstreeks garens. Dit zou een zeer grote verandering voor de vlasindustrie kunnen betekenen. De R.K. Zeeuwsch-Vlaamse Vlassersbond zal binnenkort met al haar leden hier over vergaderen. DINSDAG 21 JULI HILVERSUM I 402 m: 7 Nws 7.10 Gr., 7.15 Gymn., 7.30 Gram., 7.45 Morgengebed en lit.k., 8 Nws. en weerber., 8.15 Gram., 9 Voor de vrouw, 9.35 Gram., 9.40 Licht- baken, caus., 10 Voor de kinderen, 10.15 Amus. muz., 10.45 Gram., 11 Voor de Vrouw, 11.30 Instr. trio, 12 Angelus, 12.03 Gram. (12.30-12.33 Land- en tuinb.med.), 12.50 Vierdaagse, 13 Nws., en Kath. nws., 13.20 Act., 13.25 Amus. muz., 14 Lichte muz., 14.35 Blaas ens., 15 Metropole ork., 15.30 Ben je zestig? (Tussen 16-17.45 Rep. Ronde van Frankrijk), 16 Voor de zieken 16.30 Ziekenlof, 17 Voor de jeugd, 17.15 Felicitaties v. d. jeugd, 17.45 Regerings- uitz.; N. Arkema: De internationale ver eniging van steden e"h gemeenten, 18. Lichte muziek, 18.15 Gram., 18.30 Voor de jeugd, 18.52 Act., 19 Nws., 19.10 Gram., 19.15 Uit het boek der boeken, 19.30 Gram. 20.30 Kamerkoor, 21.15 Gram., 21.25 Hol land festival 1953; Strijkkwartet, 21.50 Or- gelconc., 22.20 Radio Philh. ork. en solist, 22.45 Avondgebed en lit.k., 23 Nws., 23.15 —24 Gram. HILVERSUM II 298 m: 7 Nws., 7.10 Gr. 7.50 Dagopening, 8 Nws., 8.15 Gram., 9.00 Morgenwijding, 9.15 Religieuze liederen, 9.30 Voor de vrouw, 9.35 Waterstanden, 9.40 Lichte muz., 10.50 Voor de kleuters, 11 RVU: Mr Drs N. van Dorp van Vliet: De levenshouding: Voeding en gezond heid, 11.30 Voor de zieken, 12 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.med., 12.33 V. h. plat teland, 12.40 Amus. muz., 13 Nws., 3.15 Meded. of gram., 13.20 Dansmuz., 14. Am. muziekkaleidoscoop, 14 30 Gram., 14.45 Voordr., 15 Omr.ork., 15.45 Gram., 16.30 V. d. jeugd, 17.30 Gram., 17.40 Ham mondorgelspel, 18 Nws, 18.15 Pianospel, 18.30 RVU: ir G. Tergast; Internationale technische hulp: Bevordering van de landbouw in Pakistan, 19 Mil. ork., 19.25 Paris vous parle, 19.30 Sopr. en piano, 20 Nws., 20.05 Buitenl. overz., 22.30 Amus. muz.; 23 Nws; 23.15 New York calling, 23.20 24 Spaanse muz. BRUSSEL: 324 m: 12.30 Weerber., 12.34 Ork. conc., 13 Caus., 13.15 Pianorecital. 14 Gram., 15.05 Kamermuz., 15.30 Orgel- conc., 17 Gram., 17.15 V. d kind., 17.30 Zang, 17.45 Gram., 18 Voor de jeuigd, 18.30 Gram., 19 Nws., 19.15 Rep., 19.40 Belgische muziek, 20 Ork. conc., 21 Klankb., 21.15 Belgische muz., 22 Nws., 22,15 Strijkkwart. 23 Nws., 23.05-24 Dansmuz. BRUSSEL 484 m: 12.10 Ork.conc., 13.00 Nws., 13,10 Verz. progr., 14 Gram., 15 Ork. conc., 16 Dansmuz., 17 Nws., 17.10 Lichte muz., 18 Koorzang, 19.30 Gram., 19.45 Nws. 22 Nws., 22.10 Lichte muz., 22.50 Nws., 23 Dansmuz., 23,55 Nws. (Advertentie) EMART K1NSBURIS 10) En hoe moeten we met de paarden en ezel doen? We kunnen ze kluisteren en laten grazen. Die vinden wel genoeg te eten. Maar zouden de veedieven ze dan niet zien? Ik denk van niet. Ze hebben geen reden, langs deze kant te ko men. We zullen de zadels en het tuig verstoppen. Maar ons proviand en mijn bagage moeten we naar boven zien te krijgen., en water ook. Dat is het ergste., water. Waar halen we dat vandaan? Niet ver hiervandaan is een bron Het vee kan er niet bij en daarom betwijfel ik, of iemand dan ik het weet. We kunnen de haverzakken schoonmaken en daarin water mee nemen. Dan hijsen we ze met de las so's omhoog tot op het pad. De een moet dus naar boven gaan om te hijsen en de ander de zakken vullen en hierheen brengen. We hebben maar drie zakken, zei hij, daar gaat niet veel meer dan veertig liter in, als ze niet lek zijn. Dat heb ik al overdacht. Boven bevindt zich een diepe kuil in de rotsen in de schaduw van een over hangend rotsblok. Die kunnen we met water vullen en hebben dan voor dagen genoeg. Je hebt het zorgvuldig uitgedacht, prees hij haar Ik zal het verder dus aan jou overlaten. Zeg maar, wat ik doen moet. We zullen wel zien, hoe het gaat. Ze reden tot vlak bij de geweldige rotsmuur en toen de dieren gekluis terd liepen te grazen, wees Jack hem de plek aan, waar zij naar boven ge klommen was. Ik heb anders niet veel weg van een vlieg, zei hij lachend, Het gaat gemakkelijk genoeg, zei ze onverschilig- Misschien is het beter, dat ik eerst ga, want ik heb het al een keer gedaan. Dan zal ik onze twee aaneengebonden lasso's daar vast maken en kun jij je daar aan tijdens het klimmen vasthouden. Maar ik zal je eerst de bron wijzen, want jij moet het water aandragen. De bron was geen honderd meter ver. Het was een holletje, waarin voortdurend water uit de rotsen droop. Er zat genoeg water voor verscheidene dagen in. Ze maakten de drie haverzakken schoon cn vul den ze. Daarna droegen ze die naar de plek. waar het meisje omhoog zou klimmen en Jack begon terstond te gen de rotsen op te klauteren. Wes keek haar vol bewondering na. De rotswand was loodrecht en slechts hier en daar stak een steunpunt voor handen en voeten eruit. Maar het lenige meisje werkte zich rustig om hoog tot ze eindelijk op het pad stond en glimlachend op hem neerkeek. Ze hijgde van inspanning. Ze had de lasso's om haar middel gebonden, voordat ze de klimpartij begon. Ze maakte ze los en verdween voor een poosje. Toen ze terugkeerde riep ze naar beneden: Probeer de lasso's nu eens, of ze goed houden! Hij ging met zijn volle gewicht aan de tachtig voet ongelooid leer hangen en bevond, dat ze volkomen stevig vast zaten. Dat houdt wel! riep ze van bo ven. Bind er nu een waterzak aan vast, dan zal ik gaan hijsen. Het zal langzaam gaan, maar we moeten op een langdurig verblijf zijn voorbe reid. Als we water genoeg hebben, zou je wat hout bijeen kunnen zoeken voor brandstof. Wes bond een waterzak aan de lasso en tilde die op, zodat het meis je gemakkelijker kon ophalen. Wat een flinke meid! mompelde hij. Maar hij voelde zich schuldig, omdat hij toestond, dat ze zich zo in gevaar begaf. Ze werkten uren lang om het water en de brandstof omhoog te hijsen en het meisje had het water bij twee zakken tegelijk naar het reservoir gebracht. Einde lijk waren ze zover, dat ook Wes naar boven kon gaan. Met behulp van de lasso slaagde hij erin even vlug als Jacqueline tegen de steile wand om hoog te klauteren. Puffend en be zweet stond hij eindelijk naast haar op het pad. Ze haalden de lasso's in en daarmee waren hun voorbereid selen klaar. In Z eeuw scli-Vlaander en: ""Thans is definitief bekend, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen een fabriek komt voor het fabriceren van platen van de afvallen van de vlasindustrie, de zg. lemen. De bedoeling is de fa briek te bouwen in de buurt van 't groot vaarwater. De exploitanten zijn de fa. Linex uit Lauwe (B.), welke zowel reeds in Frankrijk als in België zo'n fabriek exploiteren. (Advertentie) Neem U in acht - neem Kruichen. Regelmatig! De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren Uw bloed zuiverende organen. Zolang die maar krachtig blijven werken, worden pijnverwekkende onzuiverheden op natuurlijke wijze afgevoerd en hebt u van rheumatiek geen weet.... Nu in Z.-Vlaanderen Hielden de zwaluwen uit café „t Hoekske" te Ulvenhout, waarvan we in ons blad van 9 Juli melding maak ten, van muziek, te Zuiddorpe in Zeeuwsch-Vlaanderen, blijkt een zwaluwenpaar behalve van muziek ook te houden van sport, want het heeft zich metterwoon gevestigd in de sportzaal van café Centraal, waar af wisselend bollingen en schietingen worden gegeven Juist met de kermis waren de jon gen uit het ei. Er stond toen een groot Mortierorgel en honderden dans paren waren op de vloer, maar de jonge zwaluwtjes kwamen bij al die drukte en al dat lawaai niet te kort. De ouden vlogen af en aan om hun kroost te voeren, zo rustig en onge stoord of er van geen kermisleut sprake was. Het ongewone geval trok zeer de aandacht. Buiten de dansenden kwa men steeds meer en meer bezoekers dit drukke famiieleven enige ogen blikken met belangstelling gadeslaan. JONGEN WORDEN UITGELEID Mu zijn de jonge zwaluwtjes groter geworden en is het voor vogel vrienden eerst recht een attractie deze zwaluwhuishouding een poos te ob serveren. Twee aan twee mogen de nog vleugelzwakke jonge diertjes met va der en moeder mee en proberen een eindje te vliegen, waarna ze onder groot protest weer naar het nest wor den gebracht en ingestopt, waarna twee anderen mee mogen om na een klein tochtje ook weer naar het nest te worden gebracht. En zo maar door tot de vliegles voor allen afgelopen is. Er is in café Centraal al menig flesje getapt aan nieuwsgierigen die zich komen overtuigen of dit verhaal, dat vanzelfsprekend de ronde doet, op waarheid berust. RUIM 23.000 BEZOEKERS VAN „KLEIN BLIJDORP" Ondanks het ongunstige weer op enkele avonden van de vorige week is sinds Zaterdag 11 Juli het dieren park „Klein Blijdorp" toch nog door ruim 5000 mensen, kinderen en oude ren, bezocht. Daarmede steeg het aantal tot ruim 23.000. Elke duizend ste bezoeker of bezoekster ontving weer een geschenk of een waardebon. Zaterdagavond wa$ het gezellig druk in de diergaarde. In de gehele binnenstad was het Zaterdagavond weer erg druk. veel belangstelling bestond er voor het prima werk. dat de leden van „Achil les" onder ieiding van de heer J. A. Bal op het podium van de Markt le verden. AFSCHEID VAN HET MAASWATER Van Februari af, heeft de tanker ..Italia" het Maaswater naar Middel burg gebracht, in totaal 103.000 M3. Thans kan Middelburg zich weer, dank zij de 15 nieuwe bronnen bij Oranje-zon en de aanvullende hulp van Goes en Vlissingen zelf bedrui pen. Daarom is Zaterdagmorgen af scheid genomen van de „Italia". In de Nieuwe Doelen heeft wethouder v. 't Westende vriendelijke woorden gericht tot de kapitein van het schip, dat in de middag naar zijn basis te rugkeerde. DEMONSTRATIE DOOR PROF. CORDONI Honderden Vlissingers zijn Zater dagmiddag getuige geweest van een wel zeer bijzondere demonstratie van Prof. Cordoni, de telepaat die mo menteel in het Alhambra-theater op treedt. Geblinddoekt heeft hij een door hem zelf bestuurde auto door de drukste straten van Vlissingen gere den. Souburg BEVOLKINGSONDERZOEK Het bevolkingsonderzoek op T.B.C. heeft een bevredigend verloop gehad. Jammer genoeg was hiervoor te wei nig tijd beschikbaar gesteld, waardoor een te groot aantal personen in 'n be paald tijdvak moest worden opgeroe pen. Door een zeer vlotte bediening aan het toestel behoefden de inwo ners evenwel niet buitensporig lang te wachten. Het aantal personen dat aan het onderzoek heeft deelgenomen bedroeg twee meer dan in 1951. Gelet op het feit, dat dit keer ook kinderen van ouder dan 3 jaar waren opgeroepen was het percentage van het aantal deelnemers iets minder dan de vo rige keer. Ongeveer 75 pet. van de be volking, uitgezonderd de personen die een geldige reden van verhindering hadden zoals het verblijf in militaire dienst, regelmatige controle bij con - sultatiebureau e.d., heeft zich aan 'n onderzoek onderworpen. De huisbezoekers hebben over het algemeen veel werk verricht. Het welslagen van het onderzoek is voor een belangrijk deel aan die per sonen te danken. EEN NIEUWE PRACTISCHE SCHOORSTEENVEEGMACHINE Op de bovenzaal van hotel Centraal werd een schoorsteenveegmachine ge- dmonstreerd die inderdaad verbazing wekkende resultaten te zien gaf. Een ingenieus geconstrueerd apparaat wordt roetdicht! op de schoor steenopening aangesloten, een stel stalen borstels, bevestigd aan een steeds maar uitschuivende „stok", kruipen poetsend en schrobbend naar boven. Als ze boven in de schoorsteen zijn aangeland, maken ze de weg te rug en verdwijnen weer in een hou der. terwijl een sterke stofzuiger alle roet opzuigt. Na deze behandeling is de schoorsteen volkomen roetvrij en geen korrel roet heeft kans gezien buiten de schoorsteen terecht te ko men. Een schoonmaakbedrijf te Ter- neuzen heeft als eerste in geheel Zee land deze practische machine aange schaft en in gebruik genomen. KNAAPJE DOOR MOTOR AANGEREDEN Op de Molendijk reed de 5-jarige Chrisje de Vos met zijn step een dijk helling af. die op de verkeersweg uit loopt en langs weerszijden met kool zaad is begroeidJuist op het mo ment. dat het kereltje op de weg aan kwam. passeerde de motorrijder J. M. de P. van Othene, die door de reeds genoemde kooizaadbegroeiing de klei ne niet had kunnen zien aankomen. Het ventje reed tegen de motorfiets op en werd nog enkele meters mee gesleurd. om daarna vrijwel bewuste loos te blijven liggen. Nadat dr. van de Grie eerste hulp had verleend werd het slachtoffertje naar het zie kenhuis overgebracht, waar een her senschudding en een wonde onder het oog werd geconstateerd. Sas van Gent UNIFORMERING HARMONIE Ten gemeentehuize alhier werd een vergadering gehouden, gepresideerd door burgemeester R. den Boer, waar in van gedachten werd gewisseld om trent de te voeren actie voor de „uniformering" van de leden van het muziekgezelschap De Verenigde Vrienden. Algemeen was men van gevoelen, dat de geschiktste tijd om een bepaalde actie te ontketenen niet in de maand Augustus moest worden gezocht, omdat juist in die maand door de meesten vacantie werd genomen. Besloten werd derhalve in de weken na Sasse Kermis een grootscheepse aanval te lanceren op de beurzen der inwoners. Men was er van overtuigd, dat de bevolking het Harmoniegezel schap wel een zodanig goed hart toe draagt, dat ieder voor deze gelegen heid 'met gulle hand zal geven. Het hoge, artistieke gehalte van de harmonie is wijd en zijd bekend; uit oogpunt van representatie is het ech ter noodzakelijk, dat de leden de be schikking krijgen over een uniform. In deze vergadering werd tenslotte het definitief bestuur van het actie comité samengesteld. In dit bestuur hebben thans zitting: burgemeester R. den Boer, voorzitter, A. de Block, secretaris, T. van Roon, penning meester. Als leden verder de heren H. Gras, M. de Groff, A. Kalle, J. Haarsma. J. Oosterhout, R. Verhelst en A. van Zantbeek. NOVUM VOOR DE ZANDSTRAAT Enkele maanden geleden werd door de gemeenteraad de woning van de heer C. Smulder in de Zandstraat, aangewezen als gebouw, dat voor de toepassing van artikel 131 van het Burgerlijk Wetboek voltrekken van huwelijken als huis der gemeente wordt aangemerkt, dit als een tege moetkoming aan de bewoners van deze wijk. Het eerste burgerlijke hu welijk werd voltrokken tussen de heer E. van Waterschoot uit Hontenisse en mej. M. Goethals, geboren en getogen in de Zandstraat .Als ambtenaar van de burgerlijke stand fungeerde bur gemeester R. den Boer, die in zijn ge legenheidstoespraak er op duidde, dat het voor de bruid wel een zeer ge lukkige dag moest zijn, nu zij in staat was in de schaduw van de ouder lijke woning haar huwelijk voltrok ken te zien. Nagenoeg de gehele Zandstraat gaf zowel bij de voltrekking van het bur gerlijke huwelijk als bij de kerkelijke inzegening acte de présence, daardoor eens te meer blijk gevend van de goe de verstandhouding die onder de mensen van deze uitgestrekte wijk heerst. Een extra verrassing voor de jong gehuwden was wel, dat hun, blijkens een door de pastoor ontvangen tele gram, de pauselijke zegen werd ver leend: BEVOLKINGSONDERZOEK In de maand September zullen de inwoners van deze plaats weer in de gelegenheid worden gesteld om zich te laten onderzoeken op t.b.c. In de voorbereidende vergaderingen is vooral de nadruk gelegd op een in tensief huisbezoek om allen aan te sporen om zich voor dit onderzoek te melden. V.V.V. NIEUWS Op muzikaal gebied zal Hulst weer een hoogtepunt beleven. Er komt nl. een harmoniegezelschap uit Engeland. The Markham Main Colliery Band uit Doncaster. Dit gezelschap heeft een zeer goede naam en behaalde op gro te intèrnationale concoursen steeds de hoogste prijzen, o.a, vorig jaar te Heerlen. Op Zondagmiddag 2 Aug. is de aan komst, waarna een rondwandeling gemaakt wordt ter kennismaking met de stad. Hierna heeft een concert plaats en des avonds volgt openluchtbal, waar aan door een aparte groep muzikanten wordt meegewerkt. Ook buiten Hulst zullen vele mu- ziek-liefhebbers dit niet willen mis sen. Het programma bestaat uit lich te en zware muziek. Breskens Vismijn. Visaanvoer op de mijn in de week van 6 t.m. 12 Juli: 1532 kg bot van f 0.54-0.16. 873 kg schar van f 0.65-0.27, 1048 kg schol van f 0.58- 0.25, 763 kg tong van f 1.88-0.80, 124 kg rog van f 0.32-0.116. 4570 kg export garnalen van f 2.59-0.61, 130 kg han delsgarnalen van f 1.52-0.91. Biervliet BENOEMING Aan de Technische School te Oost burg is benoemd tot leraar in de mu ziekleer onze dorpsgenoot, de heer J. Anthonisse. (Advertentie) *EBWIM>E*D MtT Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al Bevat gezuiverde wonderolie, lodium en het pijnstillende benzocalne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van L 1.35 bespaart U *eel ellende. OOSTENRIJKSE OLYMPISCHE GYMNASTIEKPLOEG KOMT Van het bestuur der R.K. gymnas tiekvereniging „Kasporgo" ontvingen wij nog de mededeling dat op 15 Augustus a.s., behalve de Oostenrijk se olympische damesgymnastiekploeg. ook de Bredase keurturners naar Goes komen. Verder treedt de dames afdeling van Kasporgo naar voren, terwijl „Arti et Amicitiae" voor mu zikale omlijsting gaat zorgdragen. Voor de jeugd zal de Oostenrijkse Ploeg des middags, een kleine demon stratie geven op de Beestenmarkt met medewerking van O.K.K., Volharding en Euphonia. Na afloop van de avond voorstelling in het Schuttershof volgt nog een bal-champêtre. Het gemeentebestuur van Goes zal de Oostenrijkse turnsters 's morgens officieel ontvangen. EEN TENTOONSTELLING DIE TROK Honderden belangstellenden trok gister de expositie in de kath. kleu terschool van het werk dat de leer lingen der Vakschool en van de Zus terschool het laatste schooljaar heb ben vervaardigd. Iedere klas had haar eigen „etala ge" gekregen. Op twee tafels waren bovendien staaltjes uitgestald van de bak- en kookkunst der Vakschool meisjes. De eerw. zusters en dames-onder wijzeressen hebben wel succes met dit initiatief gehad. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Komediantenrevue 1953. CLINGE Kermisschieting bij J. v. d. Bergen om 3 uur. TERNEUZEN Luxor, 8 uur: Viva Za pata. OOSTBURG Ledel, 8 uur: De avontu ren van Captain Clark. SAS VAN GENT Olympia Theater 8 uur: Wenn die Abendglocken lautet. PHILIPPINE Kermis. Grote kermis schieting bij G. Wiskerke om 3 uur. Schieting bij Pol Weemaes om 3 uur Dansen bij L. v. Duysse. ZUIDDORPE Kermisschieting bij E. de Ridder om 5 uur Dansen bij E. de Ridder. HULST Bioscoopgebouw: 8 uur: Anna. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: Komedianlenrevue. AXEL Het Centrum. 20 uur: Anna. HULST Bioscoopgebouw: 8 uur: Anna. CLINGE L. v. Duysse: Dansen. PHILIPPINE Kermis. SAS VAN GENT olympia Theater: Kloof der verschrikking. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: De lok kende wildernis. En nu naar boven, zei het meisje, wijzend op het onregelmatige, smalle en steile pad. Dat is niet gemakkelijk, wel? Kom nou! zei ze smalend. Voor uit. houd je maar aan tante's schort vast als je bang bent. Het pad was nergens meer dan een voet breed. Met de linkerzijde tegen de rotswand steunend klom men ze langzaam omhoog. Naar schat ting van Wilder waren ze minstens tweehonderd voet hoog, toen het meisje eindelijk bleef staan. Hier bevond zich een soort grot in de rot sen. De opening was door de ervoor groeiende struiken van beneden af niet te zien. Boven die grot bevond zich een gat in de rotsen, waarin, zoals Jack zei, de valken genesteld waren. Het waren feitelijk kleine arenden, zoals ze in de berger meer worden aangetroffen. Bij hun nade ring vloog er een luid schreeuwend weg. We zullen ze niet lastig vallen, zei Jack. Ze komt dadelijk wel terug en als ze eenmaal een beetje aan ons gewend is, zal die angst wel over gaan. Ze onderzochten het hol. Het was ongeveer dertig voet in doorsnee. Om het grootste hol heen lagen, door zijgangen verbonden vier kleine ruimen. We kunnen het ons hier heel ge riefelijk maken, zei het meisje, wij zend op een met water gevulde holte in de stenen vloer. En het zal echt romantisch zijn, is het niet? Wes glimlachte. Maar zijn geweten liet hem niet met rust. Ze scheen zo onschuldig, zo vrij van conventie, dat het haar niet inviel, dat de situ atie toch wel wat vreemd was. Maar hij kon het niet over zich verkrijgen, haar daarop te wijzen. Ze legde hun bagage wat op orde en zong daarbij een vrolijk liedje. Ik lijk wel een holbewoonster, zei ze. Al mijn aardse bezittingen bestaan uit, wat hier in dit hol ligt. Ik kan net doen of het wel honderd duizend dollars waard is.! Wes had zich op haar aanwijzingen aan de ingang van het hol achter de struiken geposteerd en moest op schild wacht staan. Met haar kijker kon hij mijlen ver de woestijn overzien. Hij kon zelfs de schuren en het huis van de Splayfoothoeve onderscheiden, zag het roodbruine vee hier en daar verspreid grazen maar kor in heel die uitgestrektheid geen enkel men selijk wezen ontdekken. Hij richtte zijn kijker mét bijzondere aandacht op de Grease Creek, die van de Crow's Neck door de zanderige vlakte kronkelde om ten slotte heei in de verte in de dorstige bodem te ver dwijnen. Ook langs de groene oevers zag hij wel vee, maar zelfs geen en kele veehoeder. Toch was Jacqueline's plan naar zijn mening uitstekend. Als die dieven ook maar enig vee overdag zouden wegdrijven, zouden ze van die uitkijkpost zeker te zien zijn. Maar zouden ze het bij daglicht wagen. Is je nog iets bijzonders opge vallen? hoorde,hij Jack opeens vragen Alles is even bijzonder. ja, dat weet ik wel. Maar heb je niet opgemerkt, dat vlak boven het hol de Afgesloten Hoogvlakte lager is dan ergens anders tussen hier en de engte van Crow's Neck? Ik denk, dat we nu halverwege het hoogste punt zitten. Ja, dat heb ik wel opgemerkt, zei hij. Nou, maar dat en dit hol en het pad moeten toch wel iets te beteke nen hebben, vind je ook niet"? Wat dan wel? Dat dit pad zich oorspronkelijk heeft uitgestrekt tot op de. top toe., dat het in vroeger eeuwen een weg is geweest van de woestijn naar de top. Maar nu schijnt het hier toch op te houden. Dat is zo. Maar ga eens wat naar links van het hol en bekijk de rotswand daar eens goed. Hij stond op en voldeed aan haar verzoek. Zie je niet, dat de wand daar verbrokkeld is? Er hebben aardver schuivingen plaats gehad, die het pad hebben bedolven. Een eindj ver der is misschien de voortzetting er van, die naar de top leidt, te vinden. Er is aan deze zijde bij mijn weten, geen weg om naar de top te komen. Ik heb wel horen zeggen, dat men aan de oostkant op verschillende plaatsen naar boven kan komen als men een goed bergbeklimmer is. Maar dat is een heel eind hier van daan. Ik zou graag een weg aan deze kant vinden. Dus je denkt, dat dit pad door mensen is aangelegd? Daaraan twijfel ik geen mo ment, Wes. Voorhistorische mensen dan altijd. Een oude stam van Indi aanse holbewoners. Is dat niet ro mantisch? En we moeten proberen te weten te komen, of dat pad van hier naar de top voert. Maar hoe wil je daar komen, Jack? Ik dacht zo, gaten in die -wand te hakken, waar ik mijn voeten in kan zetten cn zo over die steenmassa heen te komen. Als dat pad nog ver der loopt, dan moet het voorbij dat grote rotsblok daar zijn, dunkt me. Maar wat voor gereedschap heb je Ja, zuchtte ze, daarvoor zou ik naar de hoeve moeten rijden, om hamer en beitel te halen. Het is' niet zulke harde steen, Wes. Als je op de hoeve komt, zal je vader je zeker thuis houden, zei hij. Ik aa stiekum naar binnen, zei ze lucht 'es. Ik g loof, dat je een stoute meid bent zei hij met een streng gezicht. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 2