HEMES Bestuur Nat. Rampenfonds sprak met Zeeuwse burgemeesters Mda-stift WALCHEREN Lange Jan zal de tijd weer aanwijzen Middelburgs Nog vóór April in werking „Tour de Brabant" in drie dagen 40-jarig A. K. C. uit Aardenburg OUDE GENEVER Landbouwhuishoudschool Terneuzen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 JULI 195B Pensioenregeling en uitkeringen aan kerke lijke en siociale instellingen Kleine oorzaken grote gevolgen! Installatie Rillands burgemeester Woensdag 5 Augustus a.s. BRESKENSE DAME DOOR AUTO GESCHEPT Buitenlands meeleven met Zeeland Eert van Zeelands oudste Korfbalclubs jubileert Tournooi ter viering MIDDELBURG 14.95 10% KORTING den brekeA^onen Chemische fabriek in Ossendrecht Voorlopige personeelsbezetting 120 man 1 onderd monteurs bezig De ivijzei platen zijn reeds aangebracht DIT JAAR ZULLEN DE MEESTE STEIGERS VERDWENEN ZIJN Wijzerplaten ruim 3 x 3 meter Audiëntie FILMPROGRAMMA'S Ernstig auto-ongeluk te Kapelle Districtsdirecteuren K. A. benoemd „EXTRA ZACHT EN BELEGEN" Diploma-uitreiking in het parochiehuis Welgeslaagde middag AGENDA HEDEN MORGEN QISTERENMIDDAG hield het bestuur van het Ned. Rampenfonds in hotel „De Korenbeurs" te Goes een bespreking met de burgemeesters uit de getroffen gemeenten uit Zeeland, behalve Schouwen en Tholen, over de verdere uitkeringen van het Rampenfonds, waarbij, zoals reeds bekend is, er naar gestreefd wordt, dat de getroffenen niet zullen afzakken naar een lager woonmilieu, dan ze gewend waren. (Advertentie) Dezer aagen heeft iemand zgn likdoorns met een mes trachten 'e verwijderen: het gevolg was bloedvergiftiging. Gebruikt nim mer meer een mes of andere imslachtige niet botende midde len, als pleisters, zalfjes of tinctuur. U kunt thans op ge makkelijke en ongevaarlijke wijze Uw likdoorns, wratten, enz. verwijderen met de 90 ets. Verkrijgb. bij Uw apoth. of drog. De installatie van de Nieuw be noemde burgemeester van Rilland, de heer J. Jobse, zal Woensdag 5 Augus tus plaats hebben. Vrij ernstig gewond r^ONDERDAGAVOND is mevrouw Woittiz-v. d. Velden door een Volkswagen, bestuurd door de heer L. J. L. K. uit Middelburg, doordat zij plotseling de Dorpsstraat te Breskens overstak, aangereden en vrij ernstig gewond. De eerste hulp werd haar verleend door dokter van der Maas en dokter Ossewaarde. Zij is in vrij ernstige toestand, hoewel niet in di rect levensgevaar, per ziekenauto naar het ziekenhuis te Oostburg over gebracht. De auto bekwam nogal ma teriële schade. Uitdrukkelijk zei de heer 's Jacob, de voorzitter van de Nationale Raad van Advies en bijstand, wil men bre ken met de egalisering, die aan het kale forfaitaire stelsel vastzit. Dit is gevonden door de getroffenen naar welstand te rubriceren in vijf groepen met een oplopend bijslagpercentage op de vastgestelde schadevergoedingen. De indeling in groepen wordt over gelaten aan een plaatselijke commis, sie. die bestaat uit de burgemeester, een ambtenaar van belastingen en vertegenwoordigers van de bevolking. Als secretaris van deze commissie treedt een der ambtenaren op, die vanwege het Rampschadebureau ter plaatse met de enquêtering is belast. De heer 's Jacob wees op de gewel dige verantwoording en de moeilijke taak welke deze commissie krijgt. Het ligt niet in de bedoeling aan de ge troffenen kennis te geven van de groep waarin zij zijn geplaatst, omdat voor hem slechts belangrijk is of hij een bedrag ontvangt, waarmee hij in staat is zich zo te installeren als'no dig is om zijn vroegere woonmilieu voldoende te herstellen. Schiet dit bedrag z.i. tekort dan is er beroep mogelijk bij het Rampen, fonds. Ook is de mogelijkheid open ge houden om een aanvullende schade aangifte te doen bij het Rampschade bureau. Zeer belangrijk waren de medede lingen van de heer 's Jacob o«r de twee laatste besluiten van het Ram penfonds, n.l. dat men een pensioen regeling wil treffen voor nagelaten betrekkingen der slachtoffers en uit keringen gaan doen voor hen die als gevolg van de watersnood zwaar in valide werden. Pas na een te houden enquête kan bepaald worden op welke wijze pen sioenen en uitkeringen geregeld wor den. 'n Tweede belangrijke stap is dat het fonds kerkelijke en sociale instel lingen, wier werk verlamd wordt door derving van inkomsten wegens de watersnood, tegemoet wil komen. DISCUSSIE DIJ de levendige discussie welke op de uiteenzetting van de heer 's Ja cob volgde en waaraan ook werd deel- genomen door generaal Alons, direc teur van het Rampenfonds en dr. v. Raalte van het ministerie van Finan ciën, werd nog meegedeeld, dat door de tweede lijst van goederen, waar voor vergoeding wordt gegeven, prac- tisch de gehele inventaris van ieder bestreken wordt, tot speelgoed, ver loren gegane levensmiddelen en pia no's toe. Met betrekking tot de indeling is het woonmilieu van de getroffene be palend en niet het inkomen, al kan dit een aanwijzing opleveren. Op de uitkeringen van het Ram penfonds heeft de belastingdienst geen vat. Aan overlevende gezinsleden, wordt gezamenlijk een uitkaring ver strekt, gelijk aan het bedrag, dat de omgekomen eigenaar zou hebben ont vangen als schadevergoeding. Vijftig procent wordt, wanneer de eigenaar overleden is, vergoed aan kinderen, die niet tot het gezinsver band behoorden ten tijde van de ramp. De geanimeerde bijeenkomst stond onder leiding van het lid van G. S., de heer A. Schout. Vandaag heeft eenzelfde bijeen komst plaats te Zierikzee voor de burgemeesters van Schouwen-Duive- land en Tholen. (Advertentie) 'n Japanner zei het met bloemzaden In de maand Mei jl. kreeg de op zichter der Goese plantsoenen van Radio Nederland Wereldomroep, een zevental pakjes bloemenzaad. Het bij zondere hiervan was. dat een jonge Japanner, Kunihiko Konishi uit To kio in de Engelse uitzending van Ra dio Nederland hoorde van de ramp, die Nederland 1 Febr. 1953 had ge troffen. Hij zond deze zaden als blijk van medeleven met het Nederlandse volk. Zijn verzoek was deze zaden te doen overhandigen aan iemand in het ge troffen gebied, zodat gelijk hij het uitdrukte ze zullen ontkiemen en mooie vriendschapsbloemen zullen dragen, die veel geluk zullen schen ken aan een getroffene. Het geschenk is ten dele uitge zaaid op de gemeentekwekerij te Goes. Ze zijn daarna met een pot- kluitje aan de bedorven zoute aarde toevertrouwd, nadat eerst in elk plantgat een hoeveelheid goede blad- grond was gedaan. Onlangs zijn deze plantjes aan de Veerweg te Wolphaartsdijk bij de fa milie Kloosterman en Houtekamer uitgeplant. Eén pakje zaad kan pas in Sep tember worden uitgezaaid; dit blijft nog een verrassing. De pakjes, welke nu beschikbaar zijn, bevatten; Afri- caan, éénjarige Chinese Anjers, Zin- nea en Matricaria. Een pot met plan ten blijkt een klimplant te zijn, een Cobea, maar deze zal wel niet meer bloeien. p\E op één na oudste korfbalvereni- ging der provincie Zeeland, A. K. C. uit Aardenburg herdenkt dezer dagen haar 40-jarig jubileum. En aangezien het korfbalspel eerst 50 jaar bestaat mag dit voor een vereni ging die komt uit een plaatsje met 2000 zielen, een hele prestatie heten. In de eerste Jaren werd niet aan de competitie deelgenomen. Eerst in 1918 kwam de aansluiting bij de Zeeuwse Korfbal Bond tot stand. In die tijd speelde men tegen T.K.C. uit Terneuzen en Sic Semper uit Vlissin- gen. Ter gelegenheid van het 5-jarig jubileum was het feest. Met muziek van de Kon. Aardenburgse Fanfare ging men naar het terrein waar het Zeeuwsch-Vlaamse volkslied werd ge speeld. Met 19—2 werd de hoofdwed strijd tegen T.K.C. gewonnen. STERKE CLUB V/I EN speelde op diverse weiden, die telkens voor elke wedstrijd wer den afgezet. Dat A.K.C. in de eerste jaren een sterke vereniging was mo ge wel hieruit blijken, dat in 1921 van 12 wedstrijden er maar 1 werd verloren en dat was dan nog tegen H.N.S. uit Dordrecht. Die wedstrijd werd voor het eerst verloren sinds 25 Juli 1915, dus in bijna 6 jaren leed A.K.C. geen enkele nederlaag. In 1920 telde men niet minder dan 92 werkende leden. In die jaren speel de men tegen Middelburg I, Vlissin- gen I. Antwerpen en Brugge. In 1918 begon men met ieder jaar uitvoerin gen te geven ten bate van de clubkas en het was in Aardenburg op de duur zo. dat A.K.C. aan de spits stond voor wat betreft toneel. IN 1935 was men reeds aan de 26ste uitvoering toe. In 1922 werd een wedstrijd gespeeld, die in de annalen der vereniging bij zondere vermelding had. Men trok naar Antwerpen en speelde daar te gen A.S.C. Nadien heeft A.K.C. zich ondanks de crisis en moeilijkheden weten te handhaven en beleefde ook vele jaren van bloei. Ook thans nog is A.K.C. een bloei ende vereniging, ook al speelt zij in de 3e klasse A van de Zeeuwse Korf- balbond. In dit jubileumjaar is het bestuur als volgt samengesteld'. R. Schellekens, voorzitter; I. de Bruijne Jr. secretaris; mej. A. Cambier, pen- ningmeesteresse en J. K. Kloek, be stuurslid. JUBILEUM-TOURNOOI Gisteren startten ruim 1300 deelnemers(sters) voor driedaagse fietstoch ten door schilderachtige streken van Brabant, georganiseerd door V.V.V. 's-Hertogenbosch-Vught. De eerste deelnemers gaan de tocht tegemoet. 'TER gelegenheid van haar 40-jarig bestaan houdt A.K.C. een tour nooi op het gemeentelijk sportpark te Aardenburg. Als hoofdwedstrijd staat een internationale ontmoeting op het programma tussen Swift I uit Mid delburg en de Gentse K.C. uit Gent, te spelen op Zaterdagmiddag 18 Juli. Verder zijn er seriewedstrijden, waar aan zal worden deelgenomen door de Jubilerende vereniging, alsmede door Atlas uit Ritthem. Madjoe uit Vlis- singen, Swift II, ill en IV uit Mid delburg en B.K.C. uit Breskens. Voor de winnaar van de hoofdwedstrijd werd een beker beschikbaar gesteld en voor de winnaars van de serie wedstrijden 2 lauwertakken. Burge meester van Dongen zal de afworp van het jubileum tournooi doen. KOSTELOZE INENTING EN HER INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag 4 Augustus 1953 des voormiddags van 9—10 uur, gelegenheid bestaat tot kosteloze in enting en herinenting tegen pokken in het Medisch Centrum Eigenhaard- straat 2. Er wordt in het bijzonder de aan dacht op gevestigd, dat de leeftijd beneden de 2 jaar als de meest ge schikte voor inenting moet worden beschouwd. Voor een juiste vermelding in de vaccinatiebewijzen van de namen en geboortedata der kinderen is het gewenst, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt mede gebracht. Middelburg, 15 Juli 1953. Burgemeester en Wethouders voor noemd. 724-0 N. Bolkestein. burgemeester. J. Ph. Koene, secretaris. VUURWERK OP HET SEISBOL- WERK Het vuurwerk, dat op Zaterdag avond 1 Augustus a.s. tot besluit van de feest- en koopmaand door de Kon. Ver. „Uit het Volk - Voor het Volk" zal worden aangeboden, zal worden afgestoken op het Seisbolwerk ach ter <je noodwoningen aan Klein- Vlaanderen. Daardoor zal het pu bliek. staande op en langs de Seis- (Advertentie) singel, een uitstekend overzicht heb ben van al hetgeen de lucht ingaat. AUTOBUSSEN WORDEN „OPGEVANGEN" De gemeentepolitie heeft enkele maatregelen genomen om de binnen stad tijdens het vreemdelingenseizoen van het drukke verkeer, te ontlasten. Aangezien de parkeergelegenheid, hier zeer gering is. tracht zij de veie autobussen naar plaatsen te krijgen, waar meer ruimte is. Dat geschiedt door het afgeven van briefjes, gesteld in het Nederlands en het Frans, aan de chauffeurs der autobussen, waar op het verzoek voorkomt de wagens te parkeren op door de politie aan gegeven plaatsen. Bovendien wordt verzocht zo mogelijk van tevoren op te geven, op welk tijdstip de bus of de bussen aan de rand van de stad zullen arriveren. Een zijspan der ver keerspolitie staat dan gereed om de bussen door de binnenstad naar de parkeergelegenheden te lelden. Ge hoopt wordt, dat de chauffeurs de briefjes ook doorgeven aan hun col lega's. STATIONSSTRAAT WORDT VERBETERD Zeker niet voor zijn tijd wordt het wegdek van de Stationsstraat her- legd. Daardoor wordt de entrée van de stad. die de laatste tijd vrij hob belig was voor het gemotoriseerde verkeer en de fietsers, aanmerkelijk verbeterd. Het is alleen maar jammer, dat niet gelijk de keien worden ver vangen door klinkers, maar blijkbaar reiken de financiën der gemeente niet zo ver. SP0RTPANTAL0NS In grijs, blauw en beige streepdessins, slechts BIJZONDERE AANBIEDING REGENJASSEN #Q co zuiver wolten gabardine 0V.3U Op alle courante artikelen (uitgez. merkartikelen) V TILBURG - BERGEN OP ZOOM JvJAAR WIJ VERNEMEN, vindt de bouw van de chemische fabriek te Ossendrecht goede voortgang. Het gehele complex komt te bestaan uit 25 kleinere en grotere gebouwen, afgewisseld door tankenparken, destillatietorens en alles, wat tot de uitgebreide installaties van deze hy permoderne fabriek zal behoren. Verschillende gebouwen, waaronder de machine-werkplaats, zijn reeds onder de kap. Met het aannemen van monteurs, lassers en eleetri- ciëns voor deze werkplaats is al een begin gemaakt. Men hoopt, dat het technisch personeel geheel compleet zal zijn en dat de werkplaats op volle toeren kan draaien, als de fabrieksinstallaties in. September a.s. begin nen binnen te komen. 1V/JET het monteren van deze lnstal- m laties, het leggen van de pijplei dingen en met alle technische werk zaamheden zullen ongeveer 6 maan den gemoeid zijn. In totaal zullen aan deze opbouw ongeveer 100 mon teurs. onder wie vele buitenlandse specialisten, werken. Dit alles zijn slechts de voorberei dingen; immers, hoe interessant ook de bouw van een dergelijk fabrieks complex is, bet voornaamste toch blijft, dat al deze kostbare installa ties in werking gesteld kunnen wor den en in werking kunnen blijven. Verwacht wordt, dat dit nog vóór April van het volgend jaar het geval zal zijn. (Advertentie) LS ALLES VOLGENS DE PLANNEN VERLOOPT, kunnen zA- de Middelburgers en vreemdelingen over een week of vier vijf hun horloges weer gelijk zetten op de tijd, die de Lange Jan aanwijst. En daarmede zal dan een oude traditie in ere zijn her steld. Vóór 17 Mei 1940 bestond er in de Zeeuwse hoofdstad nl. maar één tijd en dat was de tijd van de Lange Jan, waarvan men de grote wijzer borden, tientallen meters boven de begane grond op tal vwi pUaésen in de stad kon zien. Dan zal de onderwijzer op school weer tegen de laatkomers kunnen zeggen, dat de Lange Jan al geslagen heeft en dan kan de werkman of kantoorbediende weer precies uitrekenen, wanneer hij van huis moet gaan om nog net met het slaan van het hele of het halve uur op zijn werk te zijn. UTR zal voor de laatkomende school- jeugd of voor de net op het nip pertje arriverende ambtenaar één smoesje minder te vertellen zijn. want het verhaal, dat het op het Stadhuis „alijd te vroeg is" zal niet meer op gaan. om de eenvoudige reden, dat de inoederklok. die als het uurwerk daar gereed is in het Stadhuis zal worden geplaatst op beide torens tot op de halve minuut nauwkeurig het zelfde tijdstip zal aangeven ïn on ze moderne tijd mag immers geen meningsverschil meer bestaan over de juiste tijd en daarom is zo'n moeder- klok met telefoonaansluitingen naar de torenuurwerken niet te missen. Door de stellingen rond e Lange Jan kan men ai een glimp opvangen van de enorme wijzerborden, die nu alle vier zijn aangebracht, bekleed, geverfd en van cijfers voorzien. Enorm is wel het goede woord, want de bor den zijn niet minder dan 3.25 meter bij 3,25 meter. En de wijzers natuur lijk naar verhouding. Een groot voor deel vergeleken bij de oude toestand is. dat het nu gesloten wijzerborden zijn. Daardoor zal het stukken ge makkelijker zijn erop te kijken dan in de oude tijd. toen er een open cij fering bestond. De borden zelf bestaan uit hout en de bekleding is van koper, dat weer beschilderd is met donkergroene verf. Waarom geen zwart? vroegen wij. „Dat zou te zwart zijn!" was het ant woord. De cijfers en de wijzers zijn, met de omlijsting, eveneens van ko per, dat voorzien is van een verguld sel. Colledig in stijl heeft de Lange Jan geen prozaïsche cijfers, waarvan ieder zich bedient, maar Romeinse cijfers waarbij nog verteld moet wor den dat de 4 geen IV, maar een IIII is naar deskundigen zeggen het enig juiste! Op één der borden prijken de wijzers al en op de andere drie wor den zij één dezer dagen aangebracht. KLOKKENSPEL nog niet vast, maar wel wordt er on der hoog tempo gewerkt aan het in orde brengen van het mechanische gedeelte dat ervoor nodig is, terwijl ook de electrische leidingen erheen worden geleid. Als dat alles achter de rug is zal eerst de officiële over dracht en ingebruikstelling volgen en dan kunnen ook de stellingen worden weggehaald. DE VERDERE RESTAURATIE \/ANZELFSPREKEND blijft het niet bij de wijzerborden alleen. Zonder klokkenmuziek zou het een beetje doods zijn. Daarom zullen op de hele en halve uren en ook elk kwartier ernstige of vrolijke wijsjes klinken. Welke dat zullen zijn staat A LS dat laatste eenmaal is gebeurd, zal de Lange Jan voor het groot ste gedeelte steigervrij zijn. De ont sierende „verdikkingen", die men op zeer grote afstand ziet. zullen dan niet langer het gezicht op de fraaie toren ontnemen. Een bijzonder be werkelijk karwei zal dan achter de rug zijn en wat dan nog aan restau ratiewerk moet volgen, is maar een fractie van hetgeen reeds is gebeurd. Druk zijn de werklieden bezig met het aanbrengen van de galmgaten, waarvan het grootste gedeelte er ai, in zit. Dan volgt het optrekken van de natuurstenen balustrades, terwijl on dertussen de verdere bekleding met lood en leien van dit gedeelte van de toren gestadig doorgaat. De onderde len van de balustrades zijn voor het grootste deel al gehouwen, zodat naar verwachting het plaatsen niet veel be zwaren meer zal opleveren. En zo gaat dit prachtige, maar niet eenvoudige werk voort. Wie de toren als een afgeknotte, gloeiende steen massa heeft gezien, verheugt zich iedere dag weer over deze herrijzenis. Als alles goed gaat, komt nog dit jaar de Lange Jan grotendeels uit de steigers. Hij zal de eeuwen weer kun nen trotseren en de mensen zullen zich straks maar nauwelijks meer herinneren die bange tijd toen bar baren hem schonden werkkrachts voor fabriekspersoneel hoopt men ten dele met ongeschoolde werk krachten uit Ossendrecht en omge ving te kunnen volstaan. Deze ont vangen eerst een korte theoretische opleiding en worden dan onder lei ding van ervaren chemische werkers bij de productie ingeschakeld, zodat zij zich dan langzamerhand tot vak bekwame werkers kunnen ontwikke len. Met het aannemen en opleiden van dit fabriekspersoneel denkt men reeds in September te zullen begin nen. Zware lichamelijke arbeid komt in een dergelijk chemisch bedrijf prac- tisch niet voor. Daarentegen stelt het werken in zo'n fabriek wel hoge eisen aan de intelligentie, de oplettend heid, betrouwbaarheid en aan het plichtsgevoel van degenen, die met dit wirwar van kranen, afsluiters, schakelborden, wijzerschalen en al wat die.s meer zij te maken krijgen. Eén kleine misgreep reeds kan voor duizenden guldens schade berokke nen. In verhouding tot de productie is het aantal arbeiders in dit chemisch bedrijf slechts beperkt. Zo zal de to tale personeelsbezetting voorlopig niet mee.r dan ongeveer 120 man zijn, van wie een deel in volle continudienst zal werken; immers zullen de voor naamste installaties dag en nacht on onderbroken in bedrijf blijven. Mede doordat het aantal werkers slechts beperkt is. zijn de lonen voor het eenmaal goed ingewerkte perso neel over het algemeen zeer behoor lijk. terwijl ook op velerlei gebied al- lerhand voor het personeel gedaan kan worden. De zorg voor de gezond heid van het personeel is bijvoor beeld een belangrijke factor. Zo is onder meer voorzien in een perfect ingericht kleed- en badhuis, waar de personeelsleden regelmatig van scho ne en doeltreffende werkkleding wor den voorzien en waar zij, na afloop van hun daktaak, onder de douche gaan. alvorens zich naar huis te be geven. Ook voor een keurige, smaakvol ingerichte cantine werd gezorgd en deze zal er zeker toe bijdragen om het werken in dit bedrijf zo prettig mogelijk te maken. extra-woningei "TEN behoeve van de personeelsle den van dit bedrijf kreeg de ge meente Ossendrecht een eerste ex tra contingent van 20 woningen toe gewezen, met de bouw waarvan bin nenkort zal worden begonnen. Aardig is nog, dat de naam van deze fabriek nauw verbonden werd aan die van de gemeente Ossendrecht. Het bedrijf werd namelijk gesticht onder de naam: „N.V. Organisch Chemische Industrie ossendrecht". of afgekort „OCIO". Het hoofdkantoor is te Haarlem gevestigd, terwijl als direc teuren optreden, de gebroeders R W. H. Obermann en A. P. R. Obermann. die tevens directeuren en eigenaren zijn van de N.V. Chemische Industrie ..Rids" te Haarlem en van de kleur- stoffenfabriek ..Colora" te Zandvoort. Hieruit volgt, dat tussen al deze fa brieken een zekere samenhang be staat welke ook hieruit blijkt, dat de OCIO" bepaalde oroducten zal fa briceren voor de fabrjeken in Haar lem en in Zandvoor en omgekeerd. Bij de fabricatie zal geheel uitge gaan worden van binnenlandse grond stoffen, welke voornamelijk betrokken worden van de Staatsmijnen in Lim burg en van de Compagnie de l'Azote te Sluiskil. De „OCIO" is dus een specifiek veredelingsbedrijf. waar. uitgaande van bepaalde basisgrondstoffen, door allerlei ingewikkelde bewerkingen ten slotte hoogwaardige kwaliteitsproduc ten op velerlei gebied verkregen wor den. welke via een uitgebreide ver koopsorganisatie hun weg over de ge hele wereld moeten vinden. yTEXC. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op Zon dag 19 Juli. - liIERONDER laten wij de katholie- ke keuringseisen volgen van en kele films, die in Zeeuwse bioscopen Olympia Theater, Sas van Gent: Wenn die Abendglocken lauten, 18 jaar; De kloof der verschrikking, 14 jaar. Bioscoopgebouw Hulst: Anna, 18 jaar, met voorbehoud. Luxor Theater, Terneuzen: Viva Za- pota, 14 jaar; De lokkende wildernis, 14 jaar. Concertgebouw, Terneuzen: De luchtslag om Japan, 14 jaar. Ledel Theater. Oostburg, De avon turen van kapitein Clark. 18 jaar; Storm over Montana. 14 jaar. Hofzicht Theater, IJzendijke; Gue. rilla op de Philippijnen, 14 jaar. Het Centrum, Axel: Anna, 18 jaar, met voorbehoud. Grand. Goes: Tien van het vreem delingenlegioen, 18 jaar. Schouwburg, Middelburg; De laat ste grens, 14 jaar. (Advertentie) QP de Postweg te Kapelle is Don derdag een auto-ongeluk gebeurd, waarbij de heer H. Wiskerke uit Ka pelle zeer ernstig werd gewond, zodat hij naar het ziekenhuis te Goes moest worden vervoerd. De heer W„ die op de fiets van zijn werk kwam, wilde de Vroonlandseweg inslaan. Te laat bemerkte hij dat uit de richting Yerseke een luxe auto kwam. welke werd bestuurd door de heer F. M. T. Z. uit Rotterdam. De heer W. werd door de auto ge grepen. kwam eerst op de kap te recht en werd vervolgens op de straat gegooid. Met zware inwendige kneuzingen werd het slachtoffer naar het zieken huis vervoerd. Zijn toestand is zovg- wekkend. ~7EXC. de bisschop van Breda heeft benoemd tot districtsdirecteuren van de Katholieke Actie voor de Vrouwen, district Breda: de Weleerw. heer H. Deenen, distr. Gilze: de hoog- eerw. "heer J. E. J. v. d. Maden, distr. Oosterhout: de W.E. heer H. J. J. M. de Kroon, distr. Terheijden: de W.E. heer A. H. P. Dierikx, distr. Zundert: de Z.E. heer dr. C. van Oosterhout, distr. Etten-Leur: de Hoogeenv. zeer- gel. heer dr. Th. v. d. Bom, distr. Oudenboseh: Z.E. pater J. J. Kloeg, distr. Roosendaal: Z.E. heer L. Koek, distr. Wouw en Ulvenhout: de Z.E. heer E. Cammaert, distr. Bergen op Zoom: de W.E. heer P. Mattijssen, distr. Ossendrecht: de W.E. heer L. Beckers, distr. Hulst: de Z.E. heer Chr. de Graauw, distr. Oostburg: de Z.E. heer T. de Kroon, distr. Dongen: da W.E. heer A. van Waes, distr. Terneu zen: de Z.E. heer G. J. van Dijk. (Advertentie) WENNEKER ■^/BIJWEL ALLE OUDERS van de leerlingen van de Landbouwhuis houdschool te Terneuzen hadden aan de uitnodiging aanwezig te wilen zijn bij de diplomauitreiking gehoor gegeven en zo heerste in het Parochiehuis, waar deze plechtigheid plaats vond, een gezellige drukte. ("AM de voelbare spanning niet langer dan nodig was te laten duren, werd direct begonnen met het uitrei ken van de zo begeerde „papiertjes", welke prettige taak mevr. Scheele-v. Hoeve, sprekende namens de commis sie van toezicht, op zich nam, Tevens wekte deze de geslaagde op de op gedane schoolkennis te benutten en het werk. dat men wachtte, goed te gaan doen. De heer L v Hoeve feliciteerde na mens de Z.L.M. de meisjes en wees op ht gelukkige feit, dat de uitbrei ding van de school nu in zicht is waardoor een nog groter aantal leer lingen van de lessen zal kunnen ge bruik maken. De gezamenlijke staf van de school kreeg een pluim voor de behaalde resultaten. Tenslotte nam de heer van Hoeve afscheid van de heer v. Riet, de scheidende con cierge, die de dienst met pensioen gaat verlaten. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder de Hamer, die wees op het feit. dat het landbouwonderwijs zich een eigen plaats heeft weten te be machtigen en te Terneuzen een graag geziene instelling blijkt te zijn. Het grote aantal geslaagden van dit jaar bewijst dit wel. Mej. A Sickesz. consulente van de Z.LM. wenste eveneens de meisjes geluk met het behaalde succes en dankte de scheidende concierge voor zijn trouw aan de school. Namens de Z.L.M. overhandigde zij aan mevr. v. Riet bloemen en aan de heer v. Riet een prachtige kist sigaren. Tevens nam zij zelf afscheid van directrice en leerkrachten, daav zij wegens hu welijk haar betrekking en ook Zee land gaat verlaten. VERVOLGCURSUSSEN QOK mej. de Vries, de altijd actie- ve directrice der school voegde haar goede wensen aan geslaagden en ouders bij al wat reeds was gespro ken. Zij wees de vertrekkende leerlin gen op de vele vervolgscursussen die in de school worden gegeven, en die alle een middel tot nog meer kennis zijn op het gebied, dat ieder het bes te ligt of het meest nodig heeft. Ook mej. de Vries sprak een warm woord van afscheid tot de heer v. Riet en dankte hem vooral voor de altijd prettige samenwerking. Met het uit spreken van de hoop. dat de heer v. Riet nog vele jaren van zijn welver diend pensioen zou mogen genieten, overhandigde ook zij hem een kist si garen. Mej. Sickesz mocht namens de leerkrachten eveneens een stoffelijk blijk van waardering in ontvangst nemen. Tot slot spraken een drietal leerlin gen van iedere parallelklas één nog een dankwoord tot directrice en leerkrachten en overhandigden na mens hun klasgenoten een aantal boe ken die als gewoonlijk een plaats in de schoolbibliotheek zullen krijgen. De heer v. Riet werd in dichtvorm toegesproken en dat deze een ruime plaats in de harten van de meisjes inneemt, bewees wel het fraaie ca deau dat hem werd overhandigd en de ovatie waarmee dit gepaard ging. Nadat de heer v. Riet mede na mens zijn vrouw nog een woord van dank had gesproken, werd gepau zeerd en overgegaan tot het gebrui ken van een kopje thee „met toebeho ren". Enkele toneel- en zangnummer tjes vormden het slot va ndeze wel geslaagde middag. Een getuigschrift voor het volgen van i Jaar primaire cursus ontvin gen: Jacomina de Putter Zaamslag en B. v. d. Linde en M. de Feyter Terneuzen. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur; Wenn die Abendglocke lautet. GOES Grand: Tien van het vreemde lingenlegioen. MIDDELBURG Schouwburg: De laat ste grens. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Komediantenrevue 1953. AXEL Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Anna. CLINGE Kermisschieting bij J. v. d. Bergen om 4 uur. TERNEUZEN Luxor, 8 uur: Viva Za pata. Concertgebouw, 8 uur: De lucht slag van Japan. OOSTBURG Ledel, 8 uur; De avon turen van Captain Clark. SAS VAN GENT Olympia Theater, 8 uur: Wenn die Abendglocke lautet. PHILIPPINE Kermis. Grote kermis schieting bij G. Wiskerke om 4 uur. GOES Grand: Tien van het vreemde lingenlegioen. Prins, 8 uur: Poppen spel t.b.v. het Rampenfonds. MIDDELBURG Schouwburg: De laat ste grens.

de Stem | 1953 | | pagina 2